دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
جمعه
28 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از تابناک،

تابناک هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و … تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون رشد شاخص بورس شتاب گرفت، سهام آسیا نوسان کرد / بازار در انتظار داده‌های اقتصادی چین، افت نسبی قیمت دلار در بازار امروز، تداوم روند افزایشی طلا در بازار جهانی، اقتصاد هند در سال مالی جاری 9 درصد آب می‌رود، آهنگ رشد تقاضای نفت در سال 2020 کندتر می‌شود و کاهش قیمت نفت در واکنش به دورنمای منفی مصرف را رد بر دارد.

رشد شاخص بورس شتاب گرفت

امروز  شاخص کل با 59668 واحد افزایش معادل 3.71 درصد به یک میلیون و 667 هزار و 256 واحد، شاخص‌ قیمت وزنی – ارزشی با 15649 واحد افزایش معادل 3.71 درصد به 437 هزار و 271 واحد، شاخص کل هم وزن با 5947 واحد افزایش معادل 1.41 درصد به 428 هزار و 837 واحد، شاخص قیمت هم وزن با 3898 واحد افزایش معادل 1.41 درصد به 281 هزار و 93 واحد، شاخص آزاد شناور با 74445 واحد افزایش معادل 3.43 درصد به دو میلیون و 447 هزار و 206 واحد، شاخص بازار اول با 42954 واحد افزایش معادل 3.61 درصد به یک میلیون و 232 هزار و 144 واحد و شاخص بازار دوم با 123319 واحد افزایش معادل 3.86 درصد به 3 میلیون و 316 هزار و 976 واحد رسید.

گزارش بورس امروز سه شنبه 25 شهریور 99/ روز سبز بورس

گزارش بورس امروز سه شنبه 25 شهریور 99/ روز سبز بورس

 

سهام آسیا نوسان کرد / بازار در انتظار داده‌های اقتصادی چین

روز سه‌شنبه، سهام آسیا اقیانوسیه در حالی نوسان کردند که سرمایه‌گذاران منتظر انتشار گزارشات اقتصادی چین در ادامه امروز هستند. بانک مرکزی استرالیا هم امروز صورتجلسه‌های اجلاس اخیر خود را منتشر کرد که در آن اعلام شده بود رکود اقتصادی شدتی کمتر از انتظار داشته و ریکاوری در راه است. نیکی ژاپن 0.56 درصد افت کرد در حالی که گسترده‌ترین شاخص سهام آسیا اقیانوسیه ام‌اس‌سی‌آی در خارج از ژاپن با رشدی درصدی روبرو شد. در بازار چین، کامپوزیت شانگهای تقریباً بدون تغییر باقی ماند و با افت اندک 0.07 درصدی روبرو شد در حالی که هانگ‌سنگ در هنگ‌کنگ 0.43 درصد رشد کرد. ای‌اس‌اکس استرالیا 0.10 درصد بالا آمد و کوسپی کره‌جنوبی 0.48 درصد رشد کرد. در بازار ارز، دلار در برابر رقبای آسیایی خود افت کرد. در مقابل ین ژاپن دلار 0.05 درصد تضعیف شد و به نرخ برابری 105.66 واحد رسید. در مقابل یوآن چین دلار 0.28 درصد تضعیف شد و به نرخ برابری 6.7889 واحد رسید.

کشوری که تورمش منفی شد

همزمان با بازگشایی تدریجی کسب و کارها و برخلاف رویه تورمی بسیاری از دیگر کشورهای اروپایی، نرخ تورم در سوئد کاهش پیدا کرده است؛ به گونه ای که تورم سالانه این کشور تا پایان ماه آگوست با 0.6 درصد کاهش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به منفی 0.1 درصد رسیده است. این نرخ تورم که پایین ترین نرخ تورمی سوئد در طول پنج ماه اخیر محسوب می‌شود، بیش از همه تحت تاثیر تورم بخش ارتباطات قرار گرفته است که تورم آن به منفی 4.9 درصد کاهش یافته است. تورم بخش فرهنگ و آموزش نیز به منفی 2.4 درصد است.  در بین دیگر بخش ها، نرخ تورم در بخش حمل و نقل  به 1.2 درصد رسیده و تورم مواد غذایی و نوشیدنی به 1.5 درصد رسیده است. نرخ تورم ماهانه در سوئد با 0.1 درصد کاهش نسبت به ماه قبل به 0.1 درصد رسیده است. متوسط نرخ تورم سوئد در بازه زمانی 1980 تا 2019 معادل 3.47درصد بوده که بالاترین تورم ثبت شده، مربوط به ماه اکتبر 1980 با 15.5 درصد و کمترین تورم نیز مربوط به ماه سپتامبر 2009 با منفی 1.6 درصد بوده است.

رئیس کل بانک مرکزی: اقتصاد در مسیر بازگشت به تعادل بعد از شوک کرونا است

عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در صفحه مجازی خود نوشت:

گزارش اولیه ارقام رشد اقتصادی فصل اول سال 1399 بانک مرکزی نشان می‌دهد، رشد اقتصادی بدون نفت 0.6- درصد بوده که به شکل زیر توزیع شده است:

1- رشد گروه کشاورزی 3.8+ درصد
2- رشد گروه صنایع و معادن 2.5+ درصد
3- رشد گروه خدمات 1.6- درصد

رشد اقتصادی با نفت 2.8- درصد

سه نکته:

1- اقتصاد در مسیر بازگشت به تعادل بعد از شوک کرونا است. در مقایسه با کشورهایی که مواجه با هیچ تحریمی نبودند و اقتصادشان صرفاً با ویروس کرونا درگیر بوده، عملکرد رشد اقتصادی کشور امیدوارکننده است.

2- تنها بخش منفی غیر نفت، بخش خدمات بوده است که به دلیل محدودیت‌های بهداشتی ناشی از کرونا کاملاً قابل پیش بینی بود. لذا بازیابی رشد در بخش غیر نفتی همراستا با ارقام رشد تیر و مرداد ماه شرکت‌های صنعتی دور از دسترس نیست.

3- منفی بودن رشد نفتی در مقایسه با بهار 98، هم به دلیل فشار تحریم‌ها و هم به دلیل کاهش تقاضای جهانی ناشی از کرونا طبیعی است؛ امید این است که این بخش نیز با روند اخیر صادرات نفت به مسیر رشد خود بازگردد.

افت نسبی قیمت دلار در بازار امروز

در معاملات امروز (سه شنبه بیست و پنحم شهریورماه 99) بازار ارز، هر اسکناس دلار آمریکا در صرافی های بانکی و مجاز سطح کشور به نرخ 26500 تومان از مردم خریداری می شود و در مقابل به قیمت 26600 تومان به متقاضی دریافت دلار فروخته می شود که نسبت به روز قبل، 150 تومان ارزان تر شده است. همچنین هر یورو در این صرافی ها، به قیمت 31450 تومان از مردم خریداری می شود و در مقابل به قیمت 31550 تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته می شود که نسبت به روز دوشنبه، 150 تومان کاهش نرخ دارد.

نوسان سکه در مرز 13

بر اساس اطلاعات اتحادیه طلا و سکه تهران در لحظه انتشار این گزارش؛  هر قطعه سکه تمام طرح قدیم به رقم 12 میلیون و 300 هزار تومان رسیده است. همچنین هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید 13 میلون و 200 هزار تومان معامله می‌شود. همچنین هر نیم سکه بهار آزادی به رقم 6 میلیون و 700 هزار تومان و هر ربع سکه بهار آزادی نیز به رقم 3 میلیون و 900 هزار تومان رسیده است. هر سکه یک گرمی نیز در حال حاضر، یک میلون و 920 هزار تومان ارزشگذاری شده است. بر اساس این گزارش، هر مثقال طلای 17 عیار که به عنوان مبنا برای محاسبات نرخ گذاری است، 5 میلیون و 267 هزار تومان قیمت گذاری شده است. همچنین هر گرم طلای 18 عیار، به رقم یک میلیون و 215 هزار و 886 تومان رسیده است.

تداوم روند افزایشی طلا در بازار جهانی

قیمت طلا در معاملات روز سه شنبه بازار جهانی تحت تاثیر پایین ماندن ارزش دلار در آستانه نشست بانک مرکزی آمریکا، اندکی افزایش پیدا کرد. به گزارش ایسنا، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری 0.3 درصد افزایش یافت و به 1962 دلار و 78 سنت رسید. بهای معاملات این بازار روز گذشته 0.8 درصد افزایش داشت. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا 0.5 درصد رشد کرد و به 1972 دلار و 60 سنت رسید. بهای معاملات این بازار روز دوشنبه 15 دلار و 80 سنت معادل 0.8 درصد افزایش یافت و در 1963 دلار و 70 سنت بسته شد.

فعالان بازار اکنون منتظر نتیجه نشست سیاست پولی دو روزه بانک مرکزی آمریکا هستند که روز چهارشنبه خاتمه پیدا می کند. این نشست نخستین دیدار مقامات بانک مرکزی از زمان رونمایی تغییر سیاست پولی به سوی تورم بالاتر از سوی جروم پاول، رییس بانک مرکزی است. به گفته کایل رودا، تحلیلگر شرکت آی جی مارکتس، پس از سمپوزیوم جکسون هال، فعالان بازار خواهان دریافت جزییات بیشتر از برنامه بانک مرکزی برای تقویت تورم هستند. طلا از ابتدای سال 2020 تاکنون با تقاضای سرمایه گذاران برای پناهگاه مطمئن دارایی در برابر تورم حدود 29 درصد رشد قیمت داشته است. نرخهای بهره پایین نیز هزینه نگهداری طلا که بازدهی ندارد را کاهش داده و به جذابیت سرمایه گذاری در این فلز ارزشمند افزوده است.

اقتصاد هند در سال مالی جاری 9 درصد آب می‌رود

طبق گزارش جدید بانک توسعه آسیا (ای‌دی‌بی) فشار سنگین پاندمی کرونا بر اقتصاد هندوستان باعث می‌شود تا در سال مالی 2020-2021 اقتصاد این کشور 9 درصد آب برود. بانک ای‌دی‌بی در آپدیت جدید چشم‌انداز توسعه آسیایی 2020 خود پیش‌بینی کرد اقتصاد هند در سال مالی 2021 با ریکاوری قدرتمندی همراه شود و با بازگشت گسترده فعالیت‌های شرکت‌ها، اقتصاد این کشور 8 درصد رشد کند. اقتصاددان ارشد ای‌دی‌بی، یاسویوکی ساوادا، می‌گوید: هند برای کنترل شیوع کرونا محدودیت‌های قرنطینه‌ای سخت‌گیرانه‌ای وضع کرد که این تاثیر شدیدی بر فعالیت‌های اقتصادی این کشور داشته است. در این گزارش آمده است: کسری بودجه در سال مالی 2020 افزایش خواهد یافت چراکه درآمدهای دولت کاهش یافته و هزینه‌ها بالا رفته است.

کاهش قیمت نفت در واکنش به دورنمای منفی مصرف

قیمت نفت روز سه شنبه تحت تاثیر نگرانیها نسبت به روند بهبود تقاضای جهانی برای سوخت که با هشدار تولیدکنندگان بزرگ نفت شدت گرفت، کاهش پیدا کرد. بهای معاملات نفت برنت پنج سنت معادل 0.1 درصد کاهش یافت و به 39 دلار و 56 سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا سه سنت معادل 0.1 درصد کاهش یافت و به 37 دلار و 23 سنت در هر بشکه رسید. هر دو شاخص روز دوشنبه با کاهش بسته شده بودند.

چی یوکی چن، تحلیلگر ارشد شرکت “سان وارد تردینگ” در این باره گفت: فضا در بازارهای نفت به دلیل ترسیم دورنمای تیره تقاضا از سوی تولیدکنندگان نفت و افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا در بسیاری از کشورها که نگرانیها نسبت به کندی روند احیای تقاضای جهانی برای سوخت را برانگیخته است، منفی مانده است. نفت برنت و وست تگزاس اینترمدیت تا زمانی که تقاضای آمریکا برای نفت کوره بهبود پیدا نکند، احتمالا بین 35 تا 40 دلار خواهند ماند.

آهنگ رشد تقاضای نفت در سال 2020 کندتر می‌شود

آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) روز سه‌شنبه (25 شهریورماه) برآورد پیشین خود درباره تقاضای نفت در سال 2020 را اصلاح کرد و احتیاط بیشتری در پیش‌بینی سرعت بهبود اقتصادی در پی شیوع ویروس کرونا به خرج داد. این نهاد مستقر در پاریس چشم‌انداز تقاضا در سال 2020 را با روزانه 200 هزار بشکه کاهش، 91 میلیون و 700 هزار بشکه در روز اعلام کرد، این دومین کاهش برآورد در چند ماه اخیر است. آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش ماهانه خود گفت: انتظار داریم در نیمه دوم سال 2020 بهبود تقاضای نفت به‌طور چشمگیری کاهش یابد، زیرا بخش بیشتری از بهبودهایی که ممکن بود به راحتی رخ دهد اکنون انجام شده است.

این نهاد افزود: ماه‌ها طول خواهد کشید تا این رکود اقتصادی به‌طور کامل بهبود یابد. به علاوه، این احتمال وجود دارد که موج دوم ویروس کرونا (که اکنون در اروپا قابل مشاهده است) بتواند دوباره سبب کاهش تحرک و رفت‌وآمد وسایل نقلیه شود. آژانس بین‌المللی انرژی تصریح کرد: افزایش دوباره موارد ابتلاء به ویروس کرونا در بسیاری کشورها و افزایش دوباره محدودیت‌های اعمال‌شده برای مهار آن، ادامه دورکاری و ادامه ضعف فعالیت بخش هواپیمایی، تقاضا را تضعیف می‌کند. این نهاد افزود: چین – که پیش از دیگر اقتصادهای بزرگ جهان از رکود خارج شده و تقاضای جهانی را بهبود بخشید – به بهبود خود ادامه می‌دهد. این در حالی است که افزایش موارد ابتلاء به کرونا در هند بیشترین افت تقاضا از ماه آوریل تاکنون را به همراه داشته است. افزایش تولید جهانی نفت و کاهش چشم‌انداز تقاضا همچنین به معنای کندتر شدن برداشت از ذخیره‌سازی نفت خام است که در زمان اوج اقدام‌های انجام‌شده برای مهار کرونا انباشته شدند.

پاسخ مقام مسئول به این سوال: چرا کره گران شد؟

محمد رضا کلامی دبیر ستاد تنظیم بازار در خصوص دلایل افزایش قیمت کره و انتقاد از گرانی کره از سوی تولید کننده قبل از دریافت مجوز از ستاد تنظیم بازار، اظهار داشت: در اردیبهشت ماه سال گذشته ارز کره از 4200 تومان به ارز نیمایی تغییر کرد و قاعدتا باید از همان موقع قیمت کره 100 درصد افزایش می یافت. اما طی اقدام ستاد تنظیم بازار، دولت کل کره وارداتی با ارز 4200 تومان را با نظارت و مدیریت خود عرضه کرد. از اردیبهشت سال گذشته تا کنون که حدود یک سال و نیم است قیمت کره بدون تغییر مانده و بر اساس ارز 4200 تومانی و نرخ مصوب به فروش می رسید.بنابراین ستاد تنظیم بازار علی رغم تغییر نرخ ارز تلاش کرد تا از افزایش قیمت جلوگیری کند.

دبیر ستاد تنظیم بازار با اشاره به اینکه در نیمه شهریور ماه سال جاری کره ی وارداتی 4200 تومانی تمام شد و دو راه وجود داشت، یکی اینکه کره وارد کنیم و دیگر اینکه در داخل تولید کنیم. در صورت واردات کره با ارز 24 هزار تومان، قیمت هر کیلو کره به بیش از 100 هزار تومان می رسید. یعنی هر کره 100گرمی به بیش از 10 هزار تومان افزایش می یافت. باید بررسی می کردیم، تا ببینیم آیا امکان تامین کره از محل تولید داخل وجود دارد یا خیر؟ بنابراین در جلسه روز گذشته ستاد تنظیم بازار، با بررسی شیر خام، هزینه های مرتبط با گرفتن چربی و تبدیل به کره داخلی و سایر موارد موثر، سقف قیمت کره داخلی را به هر کیلو 80 هزار تومان و کره 100 گرمی به 8 هزار تومان افزایش یافت. تکیه به کره تولید داخل بر این اساس انجام شد تا ضمن قطع وابستگی به واردات، این نیاز را در داخل تامین کنیم. حال که قرار است کره مصرفی کشور را در داخل تامین کنیم، باید از خروج چربی ( کره، خامه و شیر خشک) که برای مصرف داخل نیاز است، به خارج از کشور جلوگیری کنیم. /تسنیم

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

اوپک پیش‌بینی کرد که جهان تا انتهای سال‌جاری میلادی روزانه به‌طور متوسط 90میلیون‌و230هزار بشکه در روز نفت مصرفی می‌خواهد. درحالی‌که این عدد قبلا 90میلیون و 630هزار بشکه در روز بود. برای سال آینده میلادی هم فعلا پیش‌بینی شده که جهان روزانه تنها 96میلیون‌و860هزار بشکه نفت خواهد خواست. ساده شده این عبارات این است که دنیا نفت کمتری نسبت به برآوردهای قبلی، مطالبه خواهد کرد. همین یک عبارت کافیست که بودجه و نهایتا کشورهای تولیدکننده نفت را در ماه‌های سال‌جاری و سال آینده میلادی با سختی بیشتری مواجه کند و سایه‌اش را نیز روی مناسبات سیاسی و روابط بین‌المللی کشورهای تولیدکننده و حتی مصرف‌کننده نفت دنیا بگستراند.

هرچند گزارش ماهانه اوپک از تولید نفت ایران، با استناد به منابع ثانویه، (به‌خاطر عدم‌شفافیت فروش نفت ایران ناشی از تحریم‌ها) می‌تواند دقیق نباشد اما به هر حال یک متر قابل سنجش برای دوره‌های مختلف است. دیروز اوپک اعلام کرد که ایران در ‌ماه آگوست روزانه یک‌میلیون ‌و940هزار بشکه نفت تولید کرده است. متوسط تولید نفت ایران در سال2019، براساس اطلاعات همان منابع ثانویه، روزانه 2میلیون‌و356هزار بشکه و برای سال2018، روزانه 3میلیون‌و553هزار بشکه بوده است. اگر این آمار را معیار بگیریم در کمتر از 2سال تولید نفت ایران روزانه یک‌میلیون‌و613هزار بشکه کاهش یافته است. دیروز قیمت نفت برنت در کانال 39دلاری بود. قیمت‌های بالای 50دلار 2سال قبل به کنار، با قیمت نفت دیروز هم که محاسبه کنیم، ایران روزانه حدود 63میلیون دلار و ماهانه حدود 2میلیارد دلار از درآمد نفتی‌اش را تحت فشار تحریم‌ها، از دست می‌دهد.

رئیس‌جمهور 2 روز پیش درآمد نفتی سال1398 را کمی بیش از 20میلیارد دلار اعلام کرد و آن را کنار درآمد نفتی بیش از 120میلیارد دلاری سال1390 قرار داد. البته که ما منتظر این آمار نبودیم. فشار اقتصادی شدیدی که در این دو سه سال هر روز بیشتر از قبل، کمر زندگی روزمره مان را خم می‌کند ملموس‌تر از آن است که حتی گفته شود. نیازی به محاسبه هم ندارد برای اینکه بگوییم درآمد نفتی امسال نسبت به درآمد 20میلیارد دلاری سال گذشته کمتر هم شده است چرا که فشار اقتصادی بیشتر شده است.

اینکه در این وضعیت، با اقتصاد چه باید کرد، در تخصص این قلم نیست. اینکه همه‌گیری کرونا اقتصاد همه کشورهای دنیا را در رکود فرو برده است نیز نیازی به تشریح ندارد. اینکه کرونا، بر ایرانِ تحت فشار تحریم، فشار مضاعفی آورده است نیز ناگفته پیداست. ناکارآمدی بسیاری از تصمیمات اقتصادی و برخی بی‌کفایتی‌ها هم که عیان شده است. آنچنان که توجیهی پذیرفتنی نیست. دادگاه‌های فساد را هم که می‌بینیم. در این شرایط فقط نباید فراموش کرد که وضعیت مخاطره‌آمیز آینده بازار نفت چگونه است، ایران چقدر درآمد نفتی‌اش را از دست داده و کشور با چه میزان درآمد ارزی اداره می‌شود.

BP دیروز در برآوردی اعلام کرد که مصرف سوخت فسیلی برای نخستین‌بار در تاریخ معاصر کاهش خواهد یافت. براساس یکی از سناریوهای شرکت نفتی بریتیش پترولیوم، مصرف نفت دنیا تا سال2025 روزانه حدود 3میلیون بشکه در روز کاهش می‌یابد. در این شرایط حرکت به سمت اقتصاد غیرنفتی، مسئله استراتژیکی است. فقط نکته این است که با درآمدهای حاصل از نفت، راحت‌تر می‌توانستیم چرخ اقتصاد را به‌سمت اقتصاد غیرنفتی بچرخانیم. کاش روزگاری که درآمدهای نفتی سالانه بالای 90میلیارد دلاری داشتیم، حرکت به سمت اقتصاد غیرنفتی را جدی‌تر می‌گرفتیم! با شرایط امروز کار بسیار دشواری است. القصه، حالا باید حواسمان به منابع نفتی‌مان باشد که با وضعیت کنونی بازار نفت، تحریم‌ها و… کم‌خاصیت نشود!
 

روزنامه نگار و تحلیلگر حوزه انرژی

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تابناک،

تابناک هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و … تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون معاون وزیر اقتصاد: در همه جای دنیا بورس با افت و خیز‌هایی روبروست، حمله بانک مرکزی به قیمت ارز، قیمت طلای جهانی بالا رفت، طلای سیاه گران شد، عرضه سویا با قیمت 2700 تومان در مبادی ورودی، کره داخلی 100 گرمی چند؟، روند بهبود اقتصادی آلمان کند شده است و مالیات سهام عدالت وراث بخشیده شد را در بر دارد.

بازگشت شاخص کل بورس به کانال یک میلیون و 600 هزار

امروز  شاخص کل با 29229 واحد افزایش معادل 1.86 درصد به یک میلیون و 607 هزار و 489 واحد، شاخص‌ قیمت وزنی – ارزشی با 7684 واحد افزایش معادل 1.86 درصد به 421 هزار و 601 واحد، شاخص کل هم وزن با 260 واحد کاهش معادل منفی 0.06 درصد به 422 هزار و 887 واحد، شاخص قیمت هم وزن با 170 واحد کاهش معادل منفی 0.06 درصد به 277 هزار و 203 واحد، شاخص آزاد شناور با 34538 واحد افزایش معادل 1.62 درصد به دو میلیون و 172 هزار و 630 واحد، شاخص بازار اول با 27060 واحد افزایش معادل 2.33 درصد به یک میلیون و 189 هزار و 82 واحد و شاخص بازار دوم با 36483 واحد افزایش معادل 1.16 درصد به 3 میلیون و 193 هزار و 603 واحد رسید.

گزارش بورس امروز دوشنبه 24 شهریور 99/ بازگشت شاخص کل به کانال یک میلیون و 600

گزارش بورس امروز دوشنبه 24 شهریور 99/ بازگشت شاخص کل به کانال یک میلیون و 600

معاون وزیر اقتصاد: در همه جای دنیا بورس با افت و خیزهایی روبروست

معاون وزیر اقتصاد و دارایی گفت: با ابزار اوراق تبعی و اوراق خزانه و بازارگردانی سهامداران نباید نگران نوسانات بازار سرمایه باشند. به نقل از صداوسیما، محمدعلی دهقان دهنوی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: علت حمایت از بورس این است که هدف سیاستگذاری اقتصادی هر کشور، رشد و توسعه اقتصادی است که با رشد سرمایه گذاری محقق می‌شود و برای تقویت سرمایه گذاری باید اقتصاد را تامین مالی کنیم. در کشور ما تاکنون بار اصلی تامین مالی بر دوش بانک‌ها بوده است، اما الان ما انتخاب کرده‌ایم که بازار سرمایه را به عنوان تامین کننده مالی اقتصاد کشور حمایت کنیم و توسعه دهیم. معاون وزیر اقتصاد و دارای گفت: نوسانات ذات بازار سرمایه است و در همه جای دنیا بورس با افت و خیزهایی روبروست.

او در خصوص اقدامات حمایتی از بازار سرمایه و سهامداران خرد گفت: باید در ابتدا نقدشوندگی برای این بازار ایجاد کنیم و از رفتارهای هیجانی جلوگیری کنیم و باید ساختارهای بازار را به نحوی اصلاح کنیم که سرمایه گذاران خرد کمتر آسیب ببینند. از ابتدای سال جریان ورودی به بازار سرمایه مثبت بوده است و بیش از 100 هزار میلیارد تومان وارد بورس شده است.

جهش بیش از 3 هزار تومانی قیمت دلار در صرافی ملی

در حالی که تا ظهر امروز، قیمت دلار در صرافی های بانکی همچون صرافی ملی با رشد محدود 150 تومانی همراه شده بود، ساعاتی پیش، نرخ دلار با افزایش معنادار 3160 هزار تومانی نسبت به ظهر امروز به رقم 26750 تومان به متقاضی دریافت دلار فروخته شد. همچنین به قیمت 26700 تومان از مردم خریداری می شود. هر یورو نیز در حال حاضر در صرافی ملی به قیمت 31600 تومان از مردم خریداری می شود و در مقابل به قیمت 31650 تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته می شود که نسبت به ظهر، 3860 تومان گران تر شده است. افزایش یکباره نرخ دلار در صرافی ملی باعث شده است که دلار در بازار آزاد از کانال 27 هزار تومانی عقب نشینی کند و به میانه کانال 26 هزار تومانی بازگردد.

حمله بانک مرکزی به قیمت ارز

اقتصادنیوز: بانک مرکزی امروز به قیمت دلار حمله کرد،ابتدا ممنوعیت عرضه 2200 دلار به هر کارت ملی برای یک‌بار در سال را برداشت، سپس سقف قیمت در بازار نیما را حذف کرد تا قیمت از ملاقات عرضه و تقاضا به دست آید و دست‌آخر قیمت صرافی ملی که نماد بازار متشکل است را با بیش از سه هزار تومان افزایش به قیمت بازار نزدیک کرد. 

قیمت طلای جهانی بالا رفت

قیمت طلا در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی تحت تاثیر دلار ضعیفتر و انتظارات برای اتخاذ یک موضع تسهیلی از سوی بانک مرکزی آمریکا، اندکی افزایش پیدا کرد. بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری 0.3 درصد افزایش یافت و به 1946 دلار و 66 سنت رسید. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا 0.3 درصد رشد کرد و به 1954 دلار و 60 سنت رسید.

طلای سیاه گران شد

قیمت نفت در معاملات امروز به علت وقوع طوفان گرمسیری در خلیج مکزیک که سبب شد تا حفاران دکل ها را تخلیه و تولید را متوقف کنند، افزایش یافت اما نگرانی در مورد مازاد عرضه در جهان و کاهش تقاضا برای سوخت مانع از افزایش بیشتر قیمت ها شد. هر بشکه نفت برنت با 13 سنت افزایش 39.96 دلار فروخته شد و هر بشکه نفت خام آمریکا با 20 سنت افزایش 37.53 دلار معامله شد. متوسط قیمت هر دو شاخص نفتی، طی هفته گذشته برای دومین هفته متوالی کاهش یافته بود. طوفان گرمسیری سالی روز یک شنبه در خلیج مکزیک در غرب فلوریدا را درنوردید و از لحاظ شدت در گروه 2 قرار گرفت. این طوفان برای دومین بار طی کمتر از یک ماه گذشته پس از طوفان لارا تولید نفت آمریکا را متوقف کرد. معمولا در زمان توقف تولید، قیمت نفت افزایش می یابد اما با توجه به شیوع کرونا نگرانی ها در مورد تقاضا برای سوخت را بیشتر شده و در عین حال همچنان عرضه در بازارهای جهانی رو به افزایش است.

قیمت تخم مرغ رکورد زد

قیمت هرشانه تخم مرغ که هفته گذشته به حدود 30 هزارتومان رسیده بود در حال حاضر با جهشی مجدد به هر شانه حدود 38 هزارتومان رسیده است. افزایش قیمتی که رییس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی آن را بی سابقه دانست و علت آن را صادرات و حباب ایجاد شده  مطرح کرد. مهدی یوسف خانی در گفت وگو با ایسنا در این باره اظهار کرد: قیمت هر شانه تخم مرغ درب مرغداری 33 هزارتومان، قیمت برای مغازه دار 35 هزارتومان و  قیمت برای مصرف کننده 38 هزارتومان شده است. وی با بیان اینکه در سال های اخیر سابقه نداشته که قیمت تخم مرغ بیش از 30  هزارتومان شود، گفت: صادرات علت اصلی این افزایش قیمت است و برخی نیز با سو استفاده از اهرم صادرات قیمت ها را به شکل کاذب بالا می برند و حباب ایجاد می کنند.

عرضه سویا با قیمت 2700 تومان در مبادی ورودی

سرپرست معاونت بازرگانی وزارت صنعت گفت: کارگروه تنظیم بازار نرخ عرضه کنجاله سویا را اصلاح کرد و مقرر شد در مبادی ورودی 2700 تومان عرضه و هزینه حمل و نقل به آن اضافه شود.

کره داخلی 100 گرمی چند؟

سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص مصوبات ستاد تنظیم بازار در خصوص عرضه کره با بیان این مطلب، افزود: ستاد تنظیم بازار نرخ عرضه هر کیلوگرم کره داخلی را 80 هزار تومان مصوب کرد که در بسته بندی 100 گرمی حدود 8000 تومان خواهد بود و در سایر بسته بندی ها توسط سازمان حمایت محاسبه خواهد شد. وی در این رابطه تصریح کرد: این تصمیم با توجه به تغییر ارز واردات کره از 4200 تومان به ارز نیما در سال گذشته و اتمام موجودی کره با ارز 4200 تومانی در کشور گرفته شده است.

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران: قیمت خودرو در بازار کاذب است

سعید موتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو در مورد وضعیت بازار خودرو به خبرنگار فارس گفت: قیمت خودرو در بازار از سه شنبه هفته پیش کمی فروکش کرده، اما معاملات در این بازار همچنان صفر است و خرید و فروش چندانی صورت نمی‌گیرد. هم اکنون در بازار نه خریدار داریم و نه فروشنده، خریداران معتقدند قیمت خودرو بالا است و فروشندگان نیز منتظرند تا دوباره قیمت‌ها افزایش یابد. به گفته وی، طی روزهای اخیر قیمت خودرو در بازار کاهشی بوده است، به طوری که در مورد برخی خودروها تا 6 میلیون تومان و در مورد برخی دیگر نیز تا 13 یا 14 میلیون تومان افت قیمت داشته‌ایم. موتمنی با تاکید بر اینکه هم اکنون قیمت خودرو در بازار کاذب است، ادامه داد: مردم باید حواسشان را جمع کنند تا خودرو با قیمت مناسب را خریداری کنند. وی با اشاره به ارائه چندین قیمت برای یک خودرو در بازار از سوی فروشندگان مختلف، گفت: به دلیل بالا بودن نوسان قیمت در بازار خودرو، مشتریان نمی توانند برای خرید خودرو اقدام کنند. /فارس

روند بهبود اقتصادی آلمان کند شده است

بلومبرگ: بر اساس یک گزارش دولتی، با تقاضای ضعیف در بخش خودروی آلمان و کاهش تولیدات ماشین آلات در این کشور، بهبود اقتصادی آلمان اخیرا کند شده است. وزارت اقتصاد آلمان در گزارش ماهانه خود اعلام کرد: «روند بهبود اقتصاد آلمان ادامه دارد اما اخیرا ضعیف شده است… در طول سال، روند بهبود ادامه می یابد اما رسیدن به سطح قبل بحران کرونا در اواخر سال 2019، در اوایل سال 2022 محقق خواهد شد.» این گزارش با توجه به چشم انداز اقتصادی بی ثبات جهان نوشت وضعیت شرکت ها بهتر است و چشم انداز صنعت صادرات آلمان با احتیاط خوش بینانه است.

مالیات سهام عدالت وراث بخشیده شد

مدیر برنامه‌ریزی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی: عملیات انتقال سهام عدالت متوفیان در ماه‌های آینده قابل انجام خواهد بود و مردم نگران این موضوع نباشند. محمدجواد فرهانیان درباره آخرین اقدامات واگذاری سهام عدالت اموات افزود: بخشی از اقدامات، فراهم شدن زیرساخت‌ها برای واگذاری الکترونیک این سهام به وراث است و بخشی دیگر، پیوستن دو سازمان، دستگاه قوه قضاییه و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی به همدیگر است. البته عمده اقدامات زیرساختی، انجام شده,، اما پیوستن دو دستگاه به یکدیگر، زمان‌بر است؛ نمی‌خواهیم مردم را در وضعیت اضطرار قرار دهیم و پیشنهاد ما به همه مردم این است تا فراهم شدن زیرساخت‌ها، اقدامات مربوط به انحصار وراثت را انجام دهند. طبق مصوبات، مالیات سهام عدالت وراث هم بخشیده شده است. فرهانیان درباره زمان انتقال سهام عدالت اموات به وراث افزود: این موضوع بستگی به آماده بودن دو دستگاه دارد البته شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، کار‌های زیادی در این زمینه انجام داده است. به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، وی گفت: وراث سهام عدالت اموات، عملا سهام داران شرکت‌های سرمایه گذاری استانی خواهند بود و مشمول روش غیر مستقیم هستند چراکه کسی روش مدیریت سهام را برای آن‌ها انتخاب نکرده است؛ بنابراین کسی بازنده نیست.

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تابناک،

تابناک هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و … تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون شروع سبز بورس در اولین روز هفته، مجلس فردا در جلسه غیرعلنی وضعیت بورس را بررسی می‌کند، بانکی که 80 درصد سپرده‌ها را به خودش وام داد، نظرسنجی؛ طلا گران می‌شود یا ارزان؟، کسری بودجه آمریکا به رقم بی‌سابقه 3 تریلیون دلار رسید، تراز تجاری به منفی 2.8 میلیارد دلار رسید و کارنامه هفتگی سیاه بازار نفت را در بر دارد.

شروع سبز بورس در اولین روز هفته

امروز شاخص کل با 27482 واحد افزایش معادل 1.77 درصد به یک میلیون و 583 هزار و 763 واحد، شاخص‌ قیمت وزنی – ارزشی با 7207 واحد افزایش معادل 1.77 درصد به 415 هزار و 384 واحد، شاخص کل هم وزن با 424 واحد کاهش معادل منفی 0.10 درصد به 426 هزار و 539 واحد، شاخص قیمت هم وزن با 278 واحد کاهش معادل 0.10 درصد به 279 هزار و 619 واحد، شاخص آزاد شناور با 28857 واحد افزایش معادل 1.36 درصد به دو میلیون و 147 هزار و 914 واحد، شاخص بازار اول با 24243 واحد افزایش معادل 2.12 درصد به یک میلیون و 165 هزار و 835 واحد و شاخص بازار دوم با 38779 واحد افزایش معادل 1.24 درصد به 3 میلیون و 169 هزار و 440 واحد رسید.

گزارش بورس امروز شنبه 22 شهریور 99/ در روز سبز بورس، بیشترین افزایش قیمت متعلق به کدام نمادها بود؟

گزارش بورس امروز شنبه 22 شهریور 99/ در روز سبز بورس، بیشترین افزایش قیمت متعلق به کدام نمادها بود؟

مجلس فردا در جلسه غیرعلنی وضعیت بورس را بررسی می‌کند

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی از بررسی وضعیت بازار بورس در جلسه غیر علنی روز یکشنبه مجلس خبر داد. محمد حسین فرهنگی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به حضور وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی در جلسه فردا (یکشنبه) مجلس گفت: در این جلسه مسائل اقتصادی به ویژه بازارهای بورس و ارز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

بانکی که 80 درصد سپرده‌ها را به خودش وام داد

بانک آینده با تاسیس شرکت‌های متعدد و چند لایه در سال 97 بالغ بر 80 درصد از منابع را به 43 شرکت‌ خود وام داده است و در اقدامی عجیب در مهر و آبان سال گذشته 25 فقره از این شرکت‌ها را در سه شرکت ادغام کرده‌ است. /جزئیات بیشتر

قیمت گذاری دلار صرافی ملی در کانال 23 هزار تومانی

در معاملات امروز (شنبه بیست و دوم شهریورماه 99) بازار ارز، هر اسکناس دلار آمریکا در صرافی های بانکی و مجاز سطح کشور به نرخ 23060 تومان از مردم خریداری می شود و در مقابل به قیمت 23160 تومان به متقاضی دریافت دلار فروخته می شود که نسبت به آخرین روز هفته قبل، 360 تومان گران تر شده است. همچنین هر اسکناس یورو به نرخ 27260 تومان از مردم خریداری می شود و در مقابل به قیمت 27360 تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته می شود که نسبت به روز پنج شنبه، 360 تومان افزایش نرخ دارد.

سکه 12 میلیونی در بازار تهران

در معاملات امروز بازار طلا و سکه تهران، بر اساس اعلام اتحادیه طلا و سکه، هر قطعه سکه تمام طرح قدیم به رقم 11 میلیون و 700 هزار تومان رسید. هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید (سکه امامی) نیز با افزایش نرخ 12 میلیون و 500 هزار تومان رسید. هر نیم سکه نیز 6 میلیون و 250 هزار تومان قیمت گذاری شد. هر ربع سکه به رقم 3 میلیون و 500 هزار تومان رسید. هر سکه یک گرمی نیز امروز یک میلیون و 900 هزار تومان معامله شد.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر: افزایش قیمت مشکوک است

«ابراهیم محمدولی»، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران این افزایش قیمت را امری مشکوک توصیف کرد و اظهار داشت: روز گذشته (جمعه) تمام بخش‌های صنعت طلا و جواهر در سراسر کشور تعطیل بوده است. مگر در ساعات ابتدایی امروز (شنبه) چه اتفاقی در بازار می تواند رخ داده باشد که با این نوسان و افزایش شدید قیمت در مورد سکه و طلای آبشده مواجه هستیم؟

وی افزود: به اعتقاد ما این فضای مشکوک از سوی اتاق‌های معاملاتی در فضای مجازی کنترل می‌شود. اتاق‌هایی که برای ما دقیقا مشخص نیست گردانندگان آن‌ها چه کسانی هستند، فقط می‌دانیم بسیاری از گردانندگان آن‌ها در صنعت طلا حضور نداشته و برخی در کشورهای اطراف مانند ترکیه و امارات ساکن هستند.

نظرسنجی؛ طلا گران می شود یا ارزان؟

در نظرسنجی کیتکونیوز برای هفته جاری 15 کارشناس وال استریت شرکت کردند که از میان آنها پنج نفر معادل 36 درصد به افزایش قیمت طلا، سه نفر معادل 21 درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند و شش نفر معادل 43 درصد نظری نداشتند. اوله هانسن، مدیر استراتژی کالا در ساکسو بانک اظهار کرد: تصور می کنم طلا باید در محدوده قیمت اخیرش کار بیشتری انجام دهد و در ادامه افزود: به نظرم طلا در دوره تحکیم قیمت جدید، پایینترین قیمت را تجربه کرده است. در میان سرمایه گذاران، خوش بینی به افزایش قیمت طلا به بالاترین حد در یک ماه اخیر رسید. در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز از سرمایه گذاران، 1359 نفر شرکت کردند که از میان آنها، 926 نفر معادل 68 درصد به افزایش قیمت طلا و 205 نفر معادل 15 درصد کاهش قیمت طلا رای دادند و 228 نفر معادل 17 درصد نظر خنثی داشتند.

کسری بودجه آمریکا به رقم بی‌سابقه 3 تریلیون دلار رسید

کسری بودجه فدرال آمریکا در ماه آگوست به رقم بی‌سابقه 3 تریلیون دلار رسید و این در حالی است که یک ماه دیگر تا پایان سال مالی باقی مانده است. به گزارش ایبنا از دِهیل، براساس برآود دفتر بودجه کنگره آمریکا این رقم معادل 1.9 تریلیون بیشتر از مدت مشابه شال گذشته بوده و بیش از دو برابر بیشترین کسری بودجه سالانه به ثبت رسیده برای دولت واشنگتن است. این کسری بودجه سنگین تقریبا به طور کامل نتیجه افزایش هزینه های دولت فدرال به دلیل پاندمی ویروس کرونا بوده به طوری که درآمدها تنها یک درصد کاهش یافته اما هزینه ها افزایش 46 درصدی را نسبت به مدتی مشابه در سال گذشته تجربه کرده است. دولت آمریکا تاکنون در بحران کرونا 6 تریلیون دلار هزینه کرده که تنها نیمی از آن از طریق درآمدهای مالیاتی و سایر عواید جبران شده است. دفتر بودجه کنگره آمریکا تخمین زده است که کسری بودجه در یک سال مالی کانل که در ماه جاری به اتمام می‌رسد به 3.3 تریلیون دلار رسیده و همچنان بر بدهی‌های دو به افزایش است کشور بیافزاید. انتظار می‌رود تا سال آینده بدهی دولت آمریکا برای نخستین بار از جنگ جهانی دوم به بعد، از 100 درصد تولید ناخالص داخلی تجاوز کرده و در سال های بعد نیز رکورد تاریخی خود را بشکند.

کارنامه هفتگی سیاه بازار نفت

قیمت نفت برنت و نفت آمریکا در معاملات روز جمعه روند متفاوتی پیدا کردند. در حالی که شاخص نفت آمریکا چند پنی افزایش داشت اما شاخص قیمت بازار جهانی با کاهش روبرو شد. ادوارد مویا، تحلیلگر بازار شرکت OANDA در این باره گفت: مشکلات تقاضا به بازار بازگشته و ذخایر افزایش پیدا کرده و ارزش دلار قوی تر شده است. آمار روز پنج شنبه نشان داد که شمار متقاضیان بیمه بیکاری در آمریکا برای چهارمین هفته متوالی افزایش پیدا کرده که نشان دهنده توقف بهبود بازار کار در تابستان بوده است و به نگرانی ها نسبت به وضعیت اقتصاد و تقاضا برای انرژی دامن زد. در این بین، اداره اطلاعات انرژی آمریکا افزایش ذخایر داخلی نفت برای نخستین بار در هفت هفته گذشته را گزارش کرد. دلار هم برای کل هفته رشد هفتگی به ثبت رساند و شاخص دلار آمریکا معاملات جمعه را با 0.7 درصد کاهش هفتگی به پایان برد.

در چنین شرایطی، بازار نفت نخستین کاهش هفتگی متوالی خود از زمان ریزش قیمتها در آوریل را که زمینه را برای منفی شدن شاخص قیمت نفت آمریکا فراهم کرده بود، تجربه کرد. بهای معاملات نفت وست تگزاس اینترمدیت برای تحویل در اکتبر سه سنت یا 0.08 درصد افزایش پیدا کرد و در 37 دلار و 33 سنت در هر بشکه بسته شد اما برای کل هفته 6.1 درصد کاهش ثبت کرد. بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در نوامبر 23 سنت معادل 0.6 درصد کاهش یافت و در 39 دلار و 83 سنت در هر بشکه بسته شد و برای کل هفته 6.6 درصد کاهش داشت.

تراز تجاری به منفی 2.8 میلیارد دلار رسید

در 5 ماهه امسال، در مقابل صادرات حدود 10.9 میلیارد دلار کالای غیرنفتی به سایر کشور، 13.7 میلیارد دلار کالا به ایران وارد شده و تراز تجاری به منفی 2.8 میلیارد دلار رسیده است. آمارهای از کاهش 39 درصدی ارزش صادرات غیرنفتی و افت 23 درصدی ارزش واردات در 5 ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل حکایت دارد.

 

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

قیمت هر بشکه نفت برنت در معاملات امروز بازار جهانی انرژی، به زیر 40 دلار رسید.

بر همین اساس هر بشکه نفت برنت با 12 سنت کاهش قیمت 39.94 دلار در هر بشکه به فروش رسید. قیمت نفت آمریکا هم یک سنت افت کرده و 37.29 دلار در هر بشکه به فروش رسید. 

بنا به گزارش پایگاه رسمی سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، هر بشکه نفت تولیدی این سازمان در آخرین مبادلات روز چهارشنبه 39.82 دلار به فروش رسیده است.

به گزارش رویترز، دلیل آنکه در معاملات امروز برای دومین روز متوالی شاهد قیمت نفت در بازار جهانی بودیم، افزایش بیش از انتظار حجم نفت ذخیره‌شده در آمریکا و همچنین چشم انداز کاهش تقاضا سوخت در بازار جهانی ناشی از تداوم شیوع ویروس کرونا بوده است.

قیمت نفت در معاملات دیروز 2 درصد ریخته بود و طی هفته‌ای که گذشت قیمت نفت برنت و نفت آمریکا 6.5 درصد کاهش را تجربه کردند.

نشانه‌های شکل‌گیری موج دوم کرونا در جهان باعث شده تا امیدها نسبت به رشد تقاضای سوخت در جهان رنگ ببازند.

طی هفته گذشته برخلاف انتظارات شاهد افزایش نفت انبار شده در آمریکا بودیم؛ چراکه پالایشگاه‌های این کشور که به خاطر طوفان در خلیج مکزیک و برخی مناطق این کشور فعالیت خود را متوقف کرده بودند، کندتر از آن چیزی که انتظار می‌رفت به سمت از سرگیری فعالیت خود رفتند.

طی هفته گذشته، ذخایر نفت انبارشده آمریکا 2 میلیون بشکه افزایش یافت و این در حالی است که در نظرسنجی رویترز از کارشناسان انتظار می‌رفت 1.3 بشکه کاهش یابد. یک نشانه ناامیدکننده دیگر این است که معامله‌گران بازار نفت دوباره به سمت اجاره نفتکش برای انبار کردن نفت رفته‌اند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تابناک،

تابناک هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و … تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون کاهش شاخص بورس در آخرین روز کاری هفته، دلار در صرافی‌های مجاز ثابت ماند، قیمت سکه در بازار امروز، روند افزایشی طلا دوام نیاورد، سقوط قیمت نفت رکورد زد، بازگشت پراید به زیر 100 میلیون تومان، تکذیب توافق تسلا و فولکس و جدیدترین آمار از نرخ تورم تولیدکننده را در بر دارد.

کاهش شاخص بورس در آخرین روز کاری هفته

امروز شاخص کل با 13685 واحد کاهش معادل منفی 0.87 درصد به یک میلیون و 556 هزار و 324 واحد، شاخص‌ قیمت وزنی – ارزشی با 3589 واحد کاهش معادل منفی 0.87 درصد به 408 هزار و 223 واحد، شاخص کل هم وزن با 5270 واحد کاهش معادل منفی 1.22 درصد به 426 هزار و 980 واحد، شاخص قیمت هم وزن با 3455 واحد کاهش معادل منفی 1.22 درصد به 279 هزار و 935 واحد، شاخص آزاد شناور با 23926 واحد کاهش معادل منفی 1.12 درصد به دو میلیون و 119 هزار و 242 واحد، شاخص بازار اول با 12142 واحد کاهش معادل منفی 1.05 درصد به یک میلیون و 141 هزار و 634 واحد و شاخص بازار دوم با 19008 واحد کاهش معادل منفی 0.6 درصد به 3 میلیون و 130 هزار و 703 واحد رسید.

گزارش بورس امروز چهارشنبه 19 شهریور 99/ کاهش معنادار صف های فروش

گزارش بورس امروز چهارشنبه 19 شهریور 99/ کاهش معنادار صف های فروش

واعظی: برای ما این مهم است که مردم در بورس بمانند

رییس دفتر رییس جمهوری با رد دخالت مستقیم دولت در بازار بورس گفت: دولت دخالت مستقیم در بورس ندارد. براساس قانون رییس سازمان بورس بهادار هم نمی‌تواند دخالت مستقیم کند، بلکه شورای عالی بورس می‌تواند دخالت مستقیم داشته باشد که در آن شورا همه بخش‌های مختلف هستند و  سیاستگذاری می‌کنند و آن سیاست‌ها اجرا می‌شود،  حتی زمانی که رهبری سهام عدالت را آزاد کردند به شورای عالی بورس این اجازه را دادند. اینکه بگوییم دولت دخالت می‌کند درست نیست اما دولت باید صیانت و از سرمایه مردم مراقبت کند تا این سرمایه حفظ شود. اگر شورای عالی بورس تصمیم گرفت حقوقی‌ها در جایی همیشه فروشنده نباشند، دولت کمک می‌کند تصمیم شورای بورس اجرا شود یا اینکه از نظر اجرایی حقوقی‌ها و شرکت‌هایی که درصد بالایش را دولت دارد یا مدیریت آن به نوعی از دولت حرف شنوی دارد، آن را همراهی می کند. واعظی تاکید کرد: برای ما این مهم است که مردم در بورس بمانند و امید داشته باشند که در بورس سود می‌برند و ریزشی نداشته باشند. هیچ کس در هیچ جای دنیا نمی‌تواند بگوید بورس‌شان همیشه مثبت است. طبیعت بورس این است جایی مثبت و زمانی منفی است. /ایرنا

دلار در صرافی های مجاز ثابت ماند

در معاملات امروز (چهارشنبه نوزدهم شهریورماه 99) بازار ارز، هر اسکناس دلار آمریکا در صرافی‌های بانکی و مجاز سطح کشور به نرخ 22650 تومان از مردم خریداری می‌شود و در مقابل به قیمت 22750 تومان به متقاضی دریافت دلار فروخته می‌شود که نسبت به روز قبل، تغییری ندارد. همچنین هر اسکناس یورو به قیمت 26850 تومان از مردم خریداری می‌شود و در مقابل به قیمت 26950 تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته می‌شود که همانند دلار، نسبت به نرخ روز سه شنبه، بدون تغییر است.

لیست مصارف 23 گانه‌ای که همچنان ارز می‌گیرند

پرداخت ارز در صرافی‌های بانکی و غیربانکی با نرخ تعیین شده از سوی بانک مرکزی، تنها بر اساس جدول 23 گانه‌ای است که بانک مرکزی از گذشته به صرافی‌ها به عنوان مبنایی در فروش ارز ابلاغ کرده بود، همچنان در حال انجام است و فقط سرفصل «سایر» که براساس آن متقاضی صرفاً با ارائه کارت ملی بدون ارائه اسناد مثبته اقدام به خرید 2200 دلار می‌کرد، متوقف شده است. گزارش میدانی مهر از صفوف ایجاد شده مقابل صرافی‌ها حاکی از است که بیش از 90 درصد افراد حاضر در صفوف، تلاش دارند براساس سرفصل «سایر» صرفاً با ارائه کارت ملی و بدون ارائه اسناد مثبته سایر سرفصل‌ها، اقدام به خرید ارز کرده و از آربیتراژ بوجود آمده، سود ببرند.

فروشندگان ارز در صرافی‌ها می‌گویند که سرفصل سایر صرفاً به منظور پوشش بیشتر تقاضاهای واقعی ارز در نظر گرفته شده بود که هم اکنون به دلیل عملیات سفته‌بازی و سوداگرانه‌ای که دلالان بر مبنای آن در بازار آزاد انجام داده و بازار را ملتهب کرده بودند، حذف شده است. آنها می‌گویند که بنا به سیاست‌های بانک مرکزی، این سرفصل حذف شده و سایر مصارف تعیین شده در جدول ابلاغی گذشته، ملاک عمل و فروش ارز در صرافی‌ها خواهد بود. آنگونه که خبرنگار مهر کسب اطلاع کرده، معاملات ارز اشخاص توسط صرافی‌ها در سیستم‌ها و سامانه‌های مربوطه ثبت و به نهادهای نظارتی و سایر دستگاه‌های تصمیم گیر از جمله سازمان امور مالیاتی و سازمان هدفمندی یارانه‌ها ارسال می‌شود.

فهرست مصارف ارزی خدماتی

ردیف

سرفصل

1

مسافرتی

2

درمانی

3

دانشجویی و دانش‌آموزی

4

فرصت مطالعاتی

5

حق عضویت و حق ثبت‌نام در سازمان‌ها و مجامع بین‌الملی و محافل علمی وهزینه چاپ مقالات علمی

6

هزینه شرکت در نمایشگاه‌های خارج از کشور

7

حق الوکاله دعاوی خارجی

8

هزینه اجاره و اشتراک شبکه‌های اطلاعاتی (اینترنت، رویترز و …)

9

هزینه برگزاری همایش‌های بین‌المللی و اعطای جوایز جشنواره‌ها و مسابقات

10

هزینه انجام آزمایش‌های علمی و فنی، انتشار آگهی در خارج از کشور و دریافت گواهی بین‌المللی (استاندارد، کیفیت و …)

11

هزینه خرید امتیاز پخش فیلم

12

هزینه شرکت‌های هواپیمایی ایرانی اعم از دولتی و غیر دولتی، از جمله هندلینگ، لندینگ، حقوق خدمه خارجی و حق بیمه شرکت‌های هواپیمایی ایرانی و سایر هزینه‌های ارزی شرکت‌های مذکور

13

هزینه‌های شرکت‌های بیمه ایرانی

14

هزینه‌های شرکت‌های اعزام‌کننده زائرین به عتبات عالیات و عمره مفرده

15

ثبت‌نام در آزمون‌های بین‌المللی(GRE,IELTS,TOEFL، …)

16

هزینه حقوق و مزایای کارکنان شاغل در ایران

17

بابت رانندگان حمل و نقل بین‌المللی و ترانزیت

18

شرکت در دوره‌های آموزشی و پژوهشی خارج از کشور

19

ثبت‌نام و شرکت در امتحانات علمی و تخصصی خارج از کشور

20

هزینه خدمات کنسولی سفارت‌خانه‌های خارجی، از جمله خدمات اخذ روادید و کنسولی

21

هزینه‌های ارزی شرکت‌های مسافرتی و گردشگری

22

هزینه‌های حمل، ترانزیت و توزیع محموله‌های پستی بین‌المللی برای شرکت‌های پستی

23

بابت تبدیل مانده ریالی ناشی از خرید ارز اتباع خارجی (جهانگردان)

 

قیمت سکه در بازار امروز

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز در بازار آزاد تهران به 11 میلیون و 870 هزار تومان رسید. قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم 11 میلیون و 250هزار تومان رسید. همچنین نیم سکه 5 میلیون و 800 هزار تومان، ربع سکه 3 میلیون و 300 هزار تومان و سکه یک گرمی یک میلیون و 800 هزار تومان است. هر گرم طلای 18 عیار یک میلیون و 143هزار و 700تومان است.

روند افزایشی طلا دوام نیاورد

قیمت طلا در معاملات روز چهارشنبه بازار جهانی تحت تاثیر رشد ارزش دلار آمریکا کاهش پیدا کرد. به گزارش ایسنا، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با 0.3 درصد کاهش، به 1925 دلار و 20 سنت رسید. بهای هر اونس طلا در بازار معاملات آتی آمریکا با 0.4 درصد کاهش، به 1935 دلار و 20 سنت رسید. بهای معاملات این بازار روز گذشته تا رکورد اندک 1911 دلار سقوط کرده بود اما نهایتا با هشت دلار و 90 سنت معادل 0.5 درصد افزایش، در 1943 دلار و 20 سنت بسته شده بود. جفری هالی، تحلیلگر شرکت OANDA درباره روند بازار طلا گفت: قیمت طلا تحت تاثیر قوی ماندن ارزش دلار آمریکا پایین رفته است. افت بیشتر قیمت طلا به پایین مرز 1900 دلار در صورت قوی ماندن دلار و تصمیم خریداران طلا برای ماندن در حاشیه بازار بعید نیست. معامله گران در آسیا رویکرد محتاطانه ای در پیش گرفته اند و ترجیح می دهند بازار نیویورک گشوده شود و روشن شود آیا روند صعودی دلار آمریکا و ریزش بازار سهام ادامه پیدا می کند یا خیر. شاخص دلار آمریکا در برابر رقیبانش به بالاترین حد در حدود یک ماه اخیر صعود کرد و طلا را برای خریداران غیرآمریکایی گرانتر کرد.

سقوط قیمت نفت رکورد زد

قیمت نفت پس از سقوط سنگینی که شب گذشته داشت، در معاملات روز چهارشنبه بازار جهانی کاهش بیشتری پیدا کرد و نفت برنت برای نخستین بار از ژوئن به پایین 40 دلار سقوط کرد. بزرگترین بحران سلامتی یک قرن گذشته جهان همچنان مهارناپذیر مانده و شمار موارد ابتلا به ویروس کرونا در هند، انگلیس، اسپانیا و چندین نقطه آمریکا افزایش پیدا کرده و نرخ ابتلا به بیماری ماههاست که نتوانسته تحت کنترل قرار گیرد. ادامه شیوع ویروس کرونا امیدها به احیای اقتصاد جهانی که روی تقاضای برای سوختهای مختلف تاثیر خواهد داشت را تضعیف کرده است. بهای نفت برنت 16 سنت معادل 0.4 درصد کاهش یافت و به 39 دلار و 62 سنت در هر بشکه رسید. نفت برنت روز سه شنبه بیش از پنج درصد سقوط کرده بود. بهای نفت آمریکا 24 سنت معادل 0.7 درصد کاهش یافت و به 36 دلار و 52 سنت در هر بشکه رسید. شاخص نفت آمریکا روز گذشته حدود هشت درصد سقوط کرد.

واکنش سرپرست وزارت صنعت به گرانی در بازار خودرو؛ قیمت‌ها غیرواقعی است

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: قیمت‌های بازاری خودروها غیرواقعی است و تفاوت قیمت کارخانه‌ای و بازاری خودروها نباید این قدر زیاد باشد. جعفر سرقینی در گفت‌وگو با ایسنا، علت افزایش قیمت خودرو در بازار را شرایط روانی عنوان کرد و گفت: همه انتظار افزایش قیمت دارند و این انتظار باعث هجوم مردم به سمت خرید خودرو می‌شود. در سال 1396 ما با مشکلاتی به نام فروش خودرو مواجه بودیم و نمی‌توانستیم تولیدات خود را بفروشیم، اما الان که نسبت به سال 1396 تولید 35 درصد افزایش یافته است در حالیکه جمعیت کشور حداکثر 10 درصد افزایش یافته است؛ امروز با مشکلی به نام تولید نداریم و علت افزایش قیمت خودرو بیشتر مربوط به شرایط روانی است. امروز در مردم به هر دلیلی از جمله شرایط اقتصادی انتظار افزایش وجود دارد و به همین خاطر است که روزی سرمایه‌ها به سمت مسکن و روز دیگر به سمت خودرو حرکت می‌کند.

سرقینی در پاسخ به پرسشی درباره نقش دولت در کاهش قیمت خودرو اظهار کرد: جایگاه دولت این است در کالاهایی که تقاضای بیشتری وجود دارد، عرضه را افزایش دهد و به مردم بگوید که پول‌تان را جایی نبرید که فردا ضرر کنید؛ اگر خدای ناکرده زمانی خودروسازی متوقف شده بود، سرمایه گذاری و انتظار گرانی در این حوزه منطقی بود، اما خودرو هر روز بیشتر از قبل تولید می‌شود؛ اگر زمانی کاهش تولید خودرو وجود داشت به مردم حق می‌دادم که نگران افزایش قیمت ها باشند، اما با توجه به اینکه آمار به ما می‌گوید نسبت به سال گذشته 25 درصد افزایش تولید خودرو در کشور داشته‌ایم، دیگر نباید انتظاری برای افزایش قیمت وجود داشته باشد و مردم تنها نیاز خود را در این بخش تامین کنند.

بازگشت پراید به زیر 100 میلیون تومان

بررسی میدانی بازار خودروی پایتخت حاکی است از ظهر روز گذشته (سه‌شنبه) ‌قیمت خودروهای داخلی با یک شیب نزولی در مسیر کاهش قرار گرفت و پراید به زیر 100 میلیون بازگشت. به‌طور نمونه امروز هر دستگاه پراید 111 که در ابتدای هفته به 104 میلیون تومان قیمت خورده بود به 98 تا 99 میلیون تومان، پراید 131 به 93 میلیون تومان، همچنین تیبا صندوق‌دار و ساینا از 113 به کمتر از 110 میلیون تومان نزول کرد. کارشناسان هرچند علت خاصی برای این موضوع ذکر نمی‌کنند، اما می‌گویند: در بازار کسی برای خرید خودرو صف نکشیده و تنها عده‌ای با شیطنت به دنبال قیمت‌سازی هستند. به گفته یکی از فعالان بازار، تازه چند روزی است تحویل خودروی دنا پلاس اتوماتیک آغاز شده و هنوز تحویل آنها به تعداد انگشتان دو دست نرسیده، اما در عرض چند ساعت بیش از 30 آگهی فروش از این خودرو در سایت‌ها به چشم می‌خورد. وی معتقد است: همین مساله ثابت می‌کند قیمت‌گذاری‌ها صوری است و عده‌ای با هماهنگی یکدیگر قیمتی خاص و بالا برای یک خودرو در نظر می‌گیرند. /ایرنا

تکذیب توافق تسلا و فولکس

هربرت دیس، مدیرعامل گروه خودروسازی فولکس‌واگن با اعلام این خبر که هیچ‌گونه توافقی قرار نیست بین شرکتش و تسلا انجام شود، مهر باطلی بر شایعات اخیر زد. یک هفته‌ای است که ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا برای بازدید از چند پروژه به آلمان سفر کرده است. اما سفر ماسک با انتشار این خبر به پایان رسید که او به فرودگاه براونشویگ رفته است تا با هربرت دیس دیدار و گفت‌و‌گو کند. به نقل از دنیای اقتصاد؛ فولکس‌واگن نیز تایید کرد این دیدار رخ داده است، اما در مورد ماهیت آن جزئیاتی منتشر نکرد. روز دوشنبه اما دیس یک ویدئو را منتشر کرد که نشان می‌داد ایلان ماسک در حال تست خودروی برقی آی‌دی3 است. اما همزمان با انتشار این تصاویر، گمانه‌زنی‌ها در مورد اینکه احتمالا توافقی میان دو شرکت در آینده انجام شود، تشدید شدند. اما چند ساعت بعد، دیس با انتشار پیامی تصریح کرد که این یک دیدار دوستانه و برای آزمایش آی‌دی3 بود و هیچ توافقی در میان نیست.

جدیدترین آمار از نرخ تورم تولیدکننده

مرکز آمار: میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان به ازای تولید کالاها و خدماتشان در داخل کشور، در فصل بهار 1399 نسبت به فصل بهار سال 1398، 12, 0 درصد افزایش دارد. در میان بخش‌های مختلف تولیدی کم‌ترین نرخ مربوط به بخش کشاورزی (3.6 درصد) و بیش‌ترین نرخ مربوط به یخش برق (40.6 درصد) است. تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده کل کشور نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) در فصل بهار 1399 به 11. 4 درصد رسید که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل 11.7 درصد افزایش داشته است. کمترین تورم فصلی تولیدکننده مربوط به بخش خدمات (6.7 درصد) است.

تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده کل کشور نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) در فصل بهار 1399 به 12. 0 درصد رسید که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل 3.0 واحد درصد کاهش داشته است. به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان به ازای تولید کالاها و خدماتشان در داخل کشور، در فصل بهار 1399 نسبت به فصل بهار سال 1398، 12.0 درصد افزایش دارد. در میان بخش‌های مختلف تولیدی کم‌ترین نرخ مربوط به بخش کشاورزی (3.6 درصد) و بیش‌ترین نرخ مربوط به یخش برق (40.6 درصد) است. تغییرات میانگین شاخص کل قیمت تولیدکننده در چهار فصل منتهی به فصل بهار 1399 نسبت به دوره مشابه در سال قبل به 23. 6 درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در فصل قبل 13.1 واحد درصد کاهش نشان می‌دهد. در فصل مورد بررسی، در میان بخش‌های اصلی تولیدی در کشور، کم‌ترین تورم سالانه مربوط به بخش برق (9.9 درصد) و بیش‌ترین آن مربوط به بخش معدن (37.7 درصد) است.

 
 
 

 

 

 

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تابناک،

تابناک هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و … تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون بورس به کانال پایین‌تر سقوط کرد!، تسلا «خطرناک‌ترین سهم» در بورس وال استریت است، طلای جهانی عقب نشست، نفت 41 دلاری شد، بازار داغ دریافت مجوز حفاری نفت پیش از انتخابات آمریکا، قیمت محصولات ایران خودرو دیزل افزایش یافت و تعداد دریافت کنندگان تسهیلات ودیعه مسکن را در بر دارد.

بورس به کانال پایین تر سقوط کرد!

امروز شاخص کل با 37147 واحد کاهش معادل منفی 2.31 درصد به یک میلیون و 570 هزار و 48 واحد، شاخص‌ قیمت وزنی – ارزشی با 9743 واحد کاهش معادل منفی 2.31 درصد به 411 هزار و 822 واحد، شاخص کل هم وزن با 4589 واحد کاهش معادل منفی 1.05 درصد به 432 هزار و 254 واحد، شاخص قیمت هم وزن با 3008 واحد کاهش معادل منفی 1.05 درصد به 283 هزار و 392 واحد، شاخص آزاد شناور با 50108 واحد کاهش معادل منفی 2.28 درصد به دو میلیون و 143 هزار و 211 واحد، شاخص بازار اول با 32675 واحد کاهش معادل منفی 2.75 درصد به یک میلیون و 153 هزار و 801 واحد و شاخص بازار دوم با 52785 واحد کاهش معادل منفی 1.65 درصد به 3 میلیون و 149 هزار و 807 واحد رسید. 

گزارش بورس امروز سه شنبه 18 شهریور 99/ کانال 1.6 میلیون واحدی هم از دست رفت

گزارش بورس امروز سه شنبه 18 شهریور 99/ کانال 1.6 میلیون واحدی هم از دست رفت

سخنگوی دولت: برخی ها اجازه ندادند بورس ما رشد کند

سخنگوی دولت با بیان اینکه دولت از دارایی های مردم در بورس حمایت می کند، گفت: حمایت از بازار سرمایه و دارایی های مردم استراتژی دولت است. به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، «علی ربیعی» افزود: اظهارات مربوط به دستکاری در بورس بی‌اساس است، اما بورس معمولا فراز و نشیب دارد و مطالعات تاریخی اقتصاد ایران نشان می دهد که ارزش بورس هیچ وقت پایین نیامده بلکه ارزش آن بالا رفته است. سخنگوی دولت تاکید کرد: فراز و نشیب‌ها در بازار بورس عوامل متعددی دارد و قطعا حمایت از بازار سرمایه استراتژی دولت است و ما باید از دارایی های مردم حفاظت کنیم. ربیعی یادآورشد: عرضه و تقاضا، نوسانات قیمت ارز و طلا در میزان افزایش و یا کاهش ارزش بورس تاثیرگذار هستند و هرچه قیمت ارز بالا برود ارزش سهام در بازار بورس  افزایش و هرچه قیمت ارز پایین بیاید ارزش بورس کمتر می شود. سخنگوی دولت با بیان اینکه برخی های اجازه ندادند بورس ما رشد کند، اظهارداشت: دولت در بازار بورس دخالتی ندارد، اما با یک اتفاق ساده و مانور رسانه های خارجی سبب شد که آثار روانی بیشتری بر جامعه و بورس تحمیل شود.

بورس فردا مثبت است یا منفی؟

گلناز میرسلیمانی، کارشناس بازار سرمایه گفت: اگر همین ریزش‌ها از اول بدون دخالت اتفاق می‌افتاد و سعی نمی‌کردند شاخص کل را با حمایت بی‌فایده از نمادهای شاخص‌ساز مثبت نگه دارند قطعا بازار زودتر به روند تعادلی و بعد صعودی خود بازمی‌گشت. چیزی که در بازار مشهود است بی‌اعتماد و جو هیجانی در بازار است که باعث صف‌های فروش طویل شده است، اخبار حمایتی دروغ و بی‌اعتماد کردن مردم باعث از سوی مسئولان به شدت روی روند منفی بازار تاثیر گذاشت ولی اگر از همان روز اول بازار دستوری حمایت نمی‌شد و حقوقی‌ وارد بازار نمی‌شدند شاید بازار زودتر به روند تعادلی خود بازمی‌گشت. او در رابطه با بازار فردا و حمایت از بازار گفت: فردا صف‌های فروش ادامه دارد و بازار فعلا روی روند منفی حرکت می‌کند، اما فکر می‌کنم اگر قرار است از بازار حمایت شود باید اول از سهم‌های غذایی، دارویی و یا سیمانی حمایت شود زیرا سهم‌های بنیادین و شاخص‌ساز قدرت نقدشوندگی زیادی دارند و خرید و فروش بیشتری دارند ولی این سهم‌ها بیشتر از دو ماه رشدی نداشته و توجهی به آنها نشده است. به نقل از تجارت‌نیوز؛ این کارشناس بازار سرمایه گفت: تنها چیزی که می‌تواند کمک کند این است که بازار دیگر دستوری نباشد و اگر حمایتی قرار است انجام شود از طریق صندوق توسعه انجام شود. مردم فکر می‌کنند دولت کارش با بازار سرمایه تمام شده اما اینگونه نیست و بازار در بلند مدت بهتر می‌شود.

تسلا «خطرناک‌ترین سهم» در بورس وال استریت است

کارشناسان حوزه سرمایه‌گذاری اعلام کردند که هم اکنون سهام شرکت تسلا خطرناک‌ترین سهمی است که در بورس وال استریت معامله می‌شود. ارزش سهام تسلا طی 12 ماه گذشته 800 درصد رشد کرده و ممکن است طی ماه‌های آینده نیز رشد بیشتری را تجربه کند. کارشناسان هشدار داده‌اند این سهم خطرناک‌ترین سهم بورس آمریکاست چرا که افزایش ارزش آن از نظر بنیادین و ارزش شرکت منطقی نیست. دیوید ترینر، مدیرعامل مؤسسه نیوکانستراکتز، معتقد است که ممکن است سهام تسلا یکی از آنهایی باشد که رشد قابل توجهی در آینده خواهد داشت. وی تاکید کرد بدون توجه به نقشه راه شرکت تسلا قیمت آن نشان می‌دهد که ارزش این سهم در حال افزایش است. علیرغم 8 برابر شدن ارزش سهام تسلا طی یک سالی که گذشت اما هفته گذشته سهام این شرکت نوسان قابل توجهی را تجربه کرد و در بورس فرانکفورت 4 درصد ریخت و 387.54 دلار قیمت گذاری شد. شرکت بیلی دیفورد که بزرگترین سهامدار تسلا در خارج از این شرکت در جهان به شمار می‌رود هم اخیرا حجم سهام تسلا تحت مالکیت خود را کاهش داده است. کارشناسان می‌گویند ممکن است ارزش سهام تسلا برای ماه‌های آینده تا 400 درصد دیگر هم افزایش یابد.

افزایش قیمت دلار در صرافی های مجاز و بازار آزاد

در معاملات امروز بازار ارز، هر اسکناس دلار آمریکا در صرافی های مجاز و بانکی سطح کشور به نرخ 22650 تومان از مردم خریداری شد و در مقابل به قیمت 22750 تومان به متقاضی دریافت دلار فروخته شد که نسبت به روز قبل، 150 تومان گران تر شده است. همچنین هر اسکناس یورو به نرخ 26850 تومان از مردم خریداری شد و در مقابل به قیمت 26950 تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته شد که نسبت به روز قبل، 150 تومان افزایش نرخ دارد. رشد شاخص ارزی در صرافی های مجاز در حالی است که در بازار آزاد ارز، امروز دلار در کانال 25 هزار تومانی در نوسان بود.

فروش سکه به نرخ 11 میلیون و 600 هزار تومان در بازار آزاد

هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار آزاد تهران امروز (سه شنبه) با رشد همراه شد و به 11 میلیون و 600 هزار تومان رسید. به گزارش ایرنا،‌ هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم در ساعت 14 امروز (سه شنبه) به بهای 11 میلیون و 150 هزار تومان قیمت‌گذاری شد. همچنین نیم سکه پنج میلیون و 700 هزار تومان، ربع سکه سه میلیون و 250 هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی یک میلیون و 800 هزار تومان تعیین قیمت شد. هر گرم طلای خام 18 عیار یک میلیون و 112 هزار و 19 تومان به فروش رسید.

طلای جهانی عقب نشست

قیمت طلا در معاملات روز سه شنبه بازار جهانی تحت تاثیر افزایش ارزش دلار کاهش یافت اما تردیدهای فزاینده در خصوص احیای اقتصادی از تبعات شیوع پاندمی، کاهش میزان افت این فلز ارزشمند را محدود کرد. به گزارش ایسنا، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با 0.2 درصد کاهش، به 1925 دلار و 68 سنت رسید. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا ثابت بود و در 1934 دلار و 60 سنت ایستاد. شاخص دلار 0.2 درصد در برابر سبدی از رقیبان بزرگ افزایش یافت و طلا را برای دارندگان سایر ارزها گرانتر کرد.

نفت 41 دلاری شد

به دنبال نگرانی در مورد افزایش ابتلا به بیماری کرونا پس از تعطیلات طولانی روز کارگر در آمریکا و پایان یافتن فصل سفر در این کشور که می تواند تقاضا برای سوخت را کاهش دهد، قیمت نفت در معاملات بازارهای جهانی کاهش یافت. هر بشکه نفت خام آمریکا با 1.38 دلار کاهش 38.39 دلار فروخته شد و هر بشکه نفت برنت با 65 سنت کاهش 41.36 دلار معامله شد. نفت برنت دیروز 1.5 درصد از ارزش خود را از دست داد.

بازار داغ دریافت مجوز حفاری نفت پیش از انتخابات آمریکا

تولیدکنندگان نفت در مناطق شیل آمریکا در آستانه انتخابات ریاست جمهوری با نگرانی نسبت به احتمالا محدودیت حفاری در صورت پیروزی جو بایدن، به دنبال دریافت مجوزهای حفاری فدرال هستند. به گزارش ایسنا، دریافت مجوزهای حفاری در پرمیان باسین واقع در تگزاس و نیومکزیکو که بزرگترین منطقه نفت شیل آمریکا محسوب می شود در سه ماه گذشته 80 درصد افزایش یافته است. تحلیلگران این افزایش را به نگرانی شرکتهای حفاری نسبت به محدود شدن حفاری در صورت پیروزی جو بایدن، نامزد دموکرات ریاست جمهوری آمریکا نسبت می دهند که در نظرسنجی ملی اخیر از دونالد ترامپ پیش افتاده است. بایدن تاکید کرده که نمی خواهد فرکینگ را کاملا تعطیل کند و این وعده وی را با بسیاری از مدافعان محیط زیست و فعالان حزب دموکرات دچار اختلاف نظر کرده است. با این حال برنامه جوی بایدن شامل ممنوعیت مجوزهای جدید نفت و گاز در زمینهای فدرال است. گروههای صنعتی می گویند چنین اقدامی به اقتصاد ضربه خواهد زد و رونق انرژی که آمریکا را به بزرگترین تولیدکننده نفت جهان تبدیل کرده بود از بین می برد. انقلاب شیل سالهای اخیر، تولید نفت آمریکا را در سال گذشته به حدود 12 میلیون بشکه در روز رساند. با این همه فناوری فرکینگ که مستلزم پمپ آب، ماسه و مواد شیمیایی درون سنگ در فشار بالا برای استخراج نفت یا گاز طبیعی است، مورد اعتراض مدافعان محیط زیست قرار دارد.

قیمت محصولات ایران خودرو دیزل افزایش یافت

بر اساس جدیدترین اطلاعیه های فروش ایران خودرو دیزل، قیمت تولیدات این شرکت خودروساز افزایش یافته است.

بر این اساس، قیمت جدید محصولات ایران خودرو دیزل به شرح زیر است:

 مقام مسئول: نمی‌توانیم مصداق گرانفروشی را در خودرو تعیین کنیم

سیدیاسر رایگانی گفت: زمانی گران فروشی مصداق پیدا می‌کند که سقف قیمت کالا و خدمات، مشخص باشد. وی افزود: مبنا برای عرضه خودروساز، قیمت اعلامی شورای رقابت است و در عرضه، متاسفانه با توجه به اینکه سقف قیمت، مشخص نشده است نمی‌توانیم در خودرو مصداق گرانفروشی را تعیین کنیم هر چند که گرانفروشی وجود دارد، چون سقف قیمتی برای خودرو تعریف نشده است،  بنابراین از نظر قانونی، دست سازمان تعزیرات حکومتی برای رسیدگی به عنوان گرانفرشی، بسته است. سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی گفت: اختلاف قیمت بازار و خودروساز نشان می‌دهد نه خودروساز از این قیمت‌ها راضی است و نه مردم، اما در این میان عده‌ای به عنوان دلال و واسطه در حال مدیریت بازار هستند و سود اصلی به جیب آنها می‌رود.

کارشناس صنعت خودرو: گرانی خودرو با آغاز ریزش بورس پیش بینی می‌شد

«امیر حسن کاکایی» مدرس دانشگاه و کارشناس صنعت خودرو با اشاره به عبور قیمت پراید از مرز 100 میلیون تومان، می‌گوید: اگه قیمت 20 میلیون تومانی پراید در سال 96 را بر دلار متوسط سه هزار و 500 تومانی آن زمان تقسیم کرده و در قیمت امروز دلار ضرب کنیم، قیمت منطقی پراید به دست خواهد آمد. وی یادآور شد: در ماه های گذشته بازار بورس به شدت فعال بوده و پول های سرگردان زیادی را به سمت خود جلب کرده است، پیش بینی می‌شد اگر ریزش بورس آغاز شود قیمت سایر کالاها از جمله خودرو افزایشی شود. این استاد دانشگاه معتقد است: اگر شاخص بورس در روزهای آینده به تعادل برسد، سرمایه‌گذاران تصمیمات جدیدی اتخاذ خواهند کرد و اگر قیمت دلار نیز در حول و حوش 24 هزار تومان تثبیت شود، قیمت خودرو باز هم پتانسیل بالاتر رفتن خواهد داشت، اما برعکس اگر دلار به صورت ناگهانی افت کند خودرو با یک وقفه شروع به ارزان شدن می کند. وی در این زمینه، به سال 98 اشاره کرد که در آن در مقطع پراید تا قیمت 90 میلیون تومان نیز بالا رفت، اما پس از آن با یک سرعت کند پایین آمد. /ایرنا

تعداد دریافت کنندگان تسهیلات ودیعه مسکن

بانک مرکزی اعلام کرد: تاکنون تعداد 2358 پرونده در بانک‌های عامل به منظور دریافت تسهیلات بانکی کمک ودیعه مسکن تشکیل و از تعداد یاد شده، 1639 فقره تسهیلات به مبلغ 285.250 میلیون ریال به متقاضیان پرداخت شده است.

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

بهای معاملات نفت بازار لندن پس از سقوط 1.5 درصدی در روز دوشنبه، در معاملات سه شنبه نزدیک 42 دلار در هر بشکه معامله شد. از 10 پالایشگاهی که در نظرسنجی بلومبرگ شرکت کردند، تنها چهار پالایشگاه اعلام کردند با کاهش قیمت فروش اکتبر توسط شرکت آرامکو، نفت بیشتری از عربستان سعودی خریداری خواهند کرد زیرا مصرف پایین تر از سطح پیش از شیوع ویروس کرونا مانده است. نتایج این نظرسنجی نشان دهنده کندی تقاضا در آسیا به عنوان بزرگترین مصرف کننده نفت جهان است.

در این بین، دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا اعلام کرد که قصد دارد روابط اقتصادی با چین را محدود کند و تهدید کرد شرکتهای آمریکایی که در خارج اشتغالزایی کنند را مجازات خواهد کرد و کسانی که با چین روابط تجاری دارند را از گرفتن قراردادهای فدرال محروم می کند. وی به زمان اجرای این سیاستها اشاره نکرد اما این اقدامات را در چارچوب برنامه دور دوم ریاست جمهوری خود قرار داد.

احیای ضعیف تقاضای آسیا برای نفت، پایان فصل تعطیلات تابستانی آمریکا و عرضه بیشتر از سوی گروه اوپک پلاس دورنمای کوتاه مدت قیمتهای نفت را تیره تر کرده است. به گفته ویوک دهار، تحلیلگر کالا در بانک کامن ولث استرالیا، کاهش قیمت فروش نفت از سوی سعودیها نشان می دهد که روند احیای تقاضا تا چه حد تضمین نشده است. حمل و نقل همچنان اوضاع بسیار پرچالشی دارد و سوختهای حمل و نقل دو سوم از تقاضا برای نفت را تشکیل می دهند.

بهای نفت برنت برای تحویل در نوامبر 0.1 درصد کاهش یافت و به 41 دلار و 95 سنت در هر بشکه رسید. بهای نفت وست تگزاس اینترمدیت برای تحویل در اکتبر 1.9 درصد کاهش یافت و به 39 دلار و دو سنت در هر بشکه رسید.

بر اساس گزارش بلومبرگ، چین که نقش بسیار بزرگی در حمایت از قیمتهای نفت در اوایل سال میلادی جاری داشت احتمالا در چند ماه آینده کمک چندانی نخواهد کرد. بزرگترین واردکننده نفت جهان در اوت برای دومین ماه متوالی نفت کمتری خریداری کرد و احتمالا خریدش پایین خواهد ماند زیرا سهمیه واردات پالایشگاههای خصوصی پس از خرید زیادی که اوایل سال داشتند به پایان رسیده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

شرکت نفت دولتی آرامکوی عربستان، قیمت  نفت خود در تمام گریدها در بازارهای آسیایی و آمریکا را برای تحویل در ماه اکتبر کاهش داد.

این اقدام عربستان نشان می‌دهد که تقاضا برای نفت در بازار جهانی به خاطر شدت گرفتن شیوع کرونا طی ماه‌های آینده درگیر بحران خواهد بود.

شرکت آرامکو، قیمت نفت سبک عرب خود را برای تحویل در بازارهای آسیایی که اتفاقا بازار اصلی این نفت به شمار می‌رود بیش از میزان مورد انتظار کاهش داده است.

این شرکت همچنین قیمت نفت برای تحویل به مشتریان آمریکایی را هم پایین آورده است.

این شرکت برای نخستین بار از ماه ژوئن برای تحویل نفت سبک خود به بازارهای آسیایی تخفیف ارائه داده است.

این دومین ماه متوالی است که عربستان قیمت نفت خود در آسیا را کاهش داده و نخستین بار است که پالایشگاه‌های آمریکا در 6 ماه گذشته شاهد کاهش قیمت نفت عربستان هستند.

آرامکو همچنین قصد دارد قیمت گذاری نفت خود برای تحویل به شمال غرب اروپا و حوزه مدیترانه را هم پایین بیاورد.

به خاطر شیوع ویروس کرونا که کشورهای جهان را مجبور کرد که محدودیت‌های جدی در فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی اعمال کنند و از طرف دیگر کارمندان خانه نشین شده و تقاضا برای مسافرت‌های هوایی به شدت کاهش یابد تقاضا برای نفت در بازار جهانی طی سال جاری به شدت کاهش یافته است.

عربستان، روسیه و دیگر تولید کنندگان نفت اوپک پلاس، در ماه آوریل توافق کردند تا عرضه نفت خود را مجموعا 10 میلیون بشکه  در روز کاهش دهند که معادل 10 درصد عرضه به بازار بود.این اقدام با هدف تحریک قیمت از سوی تولید کنندگان انجام شد.

دلیل آنکه عربستان قیمت نفت خود را کاهش داده این است که شیوع ویروس کرونا همچنان در حال فشردن زانوی خود روی گردن تقاضای نفت در بازار جهانی است.

کاهش عرضه نفت از سوی تولید کنندگان از یکسو و بهبود تقاضای نفت در چین از سوی دیگر باعث شده تا شاهد افزایش قیمت نفت در بازار جهانی باشیم.

کار به جایی رسیده بود که در برهه‌ای از زمان قیمت نفت آمریکا به زیر صفر رسید.

علیرغم تمام تلاش‌های انجام شده برای بالا بردن قیمت نفت اما نسبت به پارسال قیمت نفت هنوز 35 درصد پایین‌تر است.

در معاملات روز جمعه قیمت نفت برنت 42.66 دلار بود که بیشترین کاهش هفتگی را طی سه ماه گذشته داشته است و دلیل اصلی این کاهش تداوم رشد تعداد مبتلایان به کرونا در کشورهایی نظیر آمریکا و هند بوده است.

جیوانی استائونوو، کارشناس ارشد بازار نفت مؤسسه یوبی‌اس، می‌گوید آرامکو نسبت به اهمیت چین برای بازار جهانی نفت به خوبی آگاه است.

کاهش قیمت برای ماه اکتبر ممکن است به افزایش واردات نفت چین طی ماه‌های آینده کمک کند.

شرکت آرامکو قیمت نفت سبک خود برای تحویل در آسیا در ماه اکتبر را 1.4 دلار در هر بشکه کاهش داده و به 50 سنت زیر قیمت گذاری منطقه‌ای رسانده است.

پیشتر انتظار می‌رفت که عربستان قیمت نفت خود را یک دلار پایین بیاورد و به 10 سنت پایین‌تر از سطح قیمت منطقه برساند.

سعودی‌ها بین ماه‌های ژوئن تا آگوست قمیت نفت خود برای بازارهای آسیایی را افزایش داده بودند.
223229

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، پس از آنکه در روز چهارشنبه اصلاحات بازار ادامه پیدا کرد با شروع هفته جاری شاخص کل افزایش 10 هزار واحدی و رسیدن به رقم 1 میلیون 642 هزار واحد را ثبت کرد.

بازگشت متعادل بازار در روز جاری که با جمع شدن صف‌های سنگین خودرویی‌ها همراه بود نوید روزهای خوب داد. نشانه‌های امروز بیانگر آن بود که اگر شوک منفی رخ ندهد، بورس به روند صعودی بلندمدت ادامه خواهد داد ولی در این مسیر با نوسانات متعددی همراه خواهد بود. معاملات بازار امروز شاهد حجم معاملات بیش از 2.2 میلیاردی در نماد «خودرو» و حدود 1.6 میلیارد سهمی در نماد «خساپا» بود هم‌چنین «شستا» نیر در روز جاری با خریدهای قابل توجه حقیقی‌ها رو به رو شد و در دامنه منفی متعادل قرار گرفت. 

در این روزها هیجانات در بورس به دلیل شرایط اقتصادی سیاسی و دانش ناکافی فعالان بیشتر از قبل شده اما با تخلیه‌ پولی که طی اصلاحات رخ داد ثبات بازار افزایش پیدا کرده و چنان‌چه اتفاق تاثیرگذاری در عرضه سیاسی و اقتصادی رخ ندهد احتمال حفظ ثبات و تعادل در بازار بالاست.

اخبار حمایتی پایان هفته

هفته گذشته با خبرهای حمایتی زیادی به پایان رسید. از یک سو رئیس سازمان بورس خبرهایی مبنی بر ورود بازارگردان‌ها و حقوقی‌ها مطرح کرد و از طرفی نماینده‌های مجلس در صفحات مجازی خود از بررسی دقیق روند بازار سرمایه سخن گفتند. اما صحبت‌های حمایتی با توجه به چالش به راه افتاده درباره عرضه صندوق پالایشی یکم رنگ و بوی اعتماد را از مردم گرفت و می‌توان گفت که تصمیم‌گیری فعالان بازار دیگر بر مبنای سخنان حمایتی نخواهد بود ؛ بلکه بازار با توجه به اصلاحاتی که تجربه کرده برای برخی جذاب و به عنوان فرصت ورود مناسب تلقی می‌شود.

در بازار جهانی چه گذشت؟

پایان هفته گذشته با نوسان سنگین در بازارهای جهانی همراه بود. اغلب بورس‌های مطرح در آمریکا و اروپا با افت محسوسی به کار خود پایان دادند. با افت شرکت‌های فناوری در بورس نیویورک، این بازار نیز در دو روز آخر هفته، قرمزپوش شد. بازار کامودیتی‌ها نیز از این نوسانات در امان نبود. هر بشکه نفت برنت با افت 4 دلاری در میانه‌های کانال 42 دلار به کار خود پایان داد. هر اونس طلا نیز از مرز 2 هزار دلار با افت قابل توجهی به محدوده 1940 دلار بازگشت.

 فلزات پایه نیز افت سنگینی داشتند اما در نهایت برخی از آنها توانستند افت خود را جبران کنند به نحوی که مس با رشد 3 درصدی در پایان معاملات روز گذشته به مرز 6779 دلار رسید. تحرکات سیاسی و آمارهای ناامیدکننده اقتصادی، بییشترین عامل در نوسانات بازارهای جهانی بوده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.