دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
شنبه
29 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، با شروع ماه مرداد روند نزولی بازار سرمایه نیز آغاز شد و شاخص از ارتفاع یک میلیون و 915 هزار واحد در اول مرداد به یک میلیون و 715 هزار واحد در آخرین روز معاملاتی مرداد رسید. کاهش 3/ 8 درصدی شاخص کل منجر به منفی شدن بازدهی اکثر صندوق‌های سرمایه‌گذاری و پرتفوهای شخصی شده است.

رشد بی‌سابقه شاخص کل بورس از نیمه دوم سال 98 تا اواخر تیر 99 و ورود حجم عظیم نقدی به بازار سرمایه باعث شده بود تا علاوه بر رشد شدید و غیرطبیعی در بازار بورس، این بازار پر ریسک‌تر از گذشته شود. از این رو انتظار اصلاح در شاخص کل از منظر تکنیکالی بسیار محتمل بود. نزول شاخص کل در 26 مردادماه 99 بدترین افت روزانه در شاخص کل بورس بود که طی آن 90 هزار واحد کاهش به ثبت رسید. این رقم در تاریخ چهل ساله اخیر بورس ایران بی‌سابقه بوده است.

ضرر صندوق‌های سهامی از افت بازار سرمایه

همزمان با روند صعودی بورس در 4 ماه اول سال 99،‌ استقبال از بازار سرمایه نیز بیشتر از قبل شد. در این بین افرادی بودند که به دلیل نداشتن وقت کافی و همچنین کمبود اطلاعات، صندوق‌ها را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کردند. در این بین صندوق سرمایه‌گذاری سهامی به دلیل اینکه بازدهی بیشتری نسبت به بقیه صندوق‌ها داشت،‌ مورد توجه بیشتری قرار گرفت. 

اما همان‌طور که این صندوق‌ها در زمانی که بازدهی بازار سرمایه مثبت بود سودسازی بیشتری نسبت به بقیه صندوق‌ها داشتند،‌ به دلیل ریسک این صندوق‌ها با توجه به درصد سرمایه‌گذاری بیشتری که نسبت به بقیه صندوق‌ها  در بازار سرمایه دارند، ریسک بیشتری نیز می‌پذیرند. به همین دلیل زمانی که روند بازار منفی باشد امکان منفی شدن بازدهی آنها بیشتر از بقیه صندوق‌ها است. 

بنابراین با منفی شدن شاخص بازار سرمایه در مرداد و کاهش 3/ 8 درصدی شاخص کل در این ماه،‌ بیشترین آسیب را از افت بازار سرمایه، صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی متحمل شدند. به گونه‌ای که از 67 صندوق سرمایه‌گذاری تنها 10 صندوق بازدهی مثبت ثبت کرده‌اند و بقیه صندوق‌ها در این ماه بازدهی منفی داشتند.

مهم‌ترین عاملی که بیش از سایر عوامل مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار دارد، بازدهی صندوق است. طبیعتا بازدهی در بازار سرمایه در بازه‌های بلند‌مدت بیشتر است.

در این میان صندوق‌های سرمایه‌گذار‌ی سهامی صندوق مشترک تدبیر‌گران فردا با افت 56/ 13 درصدی بیشترین افت را در مرداد داشته است. صندوق قابل معامله واسطه‌گری مالی یکم و صندوق سرمایه‌گذاری مشترک امید توسعه با افت 08/ 12 و 07/ 12 در رتبه دوم و سوم قرار دارند. این درحالی است که صندوق سهامی صندوق مشترک تدبیرگران فردا قبل از مرداد ماه یکی از صندوق‌های پربازده بازار بود.

صندوق معامله واسطه‌گری مالی یکم نیز که با عنوان دارایکم شناخته می‌شود پس از بازدهی صد درصدی که پس از بازگشایی کسب کرد،‌ به دلیل افت ارزش سهامی که در این صندوق بود با افت قابل توجهی در مرداد مواجه شد.  با توجه به اینکه حفظ سرمایه اصل اول مدیریت ریسک در بازارهای مالی است، صندوق‌هایی نیز بودند که در مرداد ماه بازدهی مثبت از خود به جا گذاشتند.

برای مثال صندوق مشترک کاریزما با بازدهی 34/ 12درصدی در مرداد عملکرد خیره‌کننده‌ای داشته است. همچنین صندوق سرمایه‌گذاری فیروزه موفقیت نیز بازدهی 46/ 5داشته است.  صندوق‌های سهامی اگر با دقت انتخاب شوند و به تمامی نکات توجه شود می‌تواند از ضرر سرمایه‌گذاران جلوگیری کند، زیرا تیم‌های حرفه‌ای در این صندوق‌ها معاملات را انجام می‌دهند./ دنیای اقتصاد 

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

سیگنال پربازده‌ ترین صندوق‌‌های سهامی هفته منتهی به 10/02/1398 را که بازار سرمایه فعال می‌باشند، مورد بررسی قرار می‌دهد. به گزارش رسام صندوق ” مشترک کاریزما” در این هفته با 11.4 درصد بازدهی توانست در صدر صندوق‌های پربازده سهامی بنشیند. کسب چنین بازدهی برای بازده یک هفته عملکرد خوبی به حساب می‌آید. این صندوق در سال گذشته بازده 171.5 درصدی را ثبت کرده است. صندوق ” مشترک بورسیران” با ثبت بازده  10.4 درصد دومین صندوق و صندوق ” مشترک بانک خاورمیانه” با 9.8 درصد بازدهی سومین صندوق با عملکرد مثبت بین صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی بوده است. در هفته منتهی به دهم اردیبهشت‌ماه 1398 میانگین بازدهی صندوق‌های سهامی فعال در بازار سرمایه 7.3 درصد بوده است.

سهام عمده‌ترین دارایی صندوق‌های سهامی است، به طوری که بیش از 70 درصد از دارایی‌های صندوق‌ها را شامل می‌شود. در مورد صندوق‌های پربازده این هفته این رقم به بالای 95 درصد رسیده است. یعنی صندوق‌های پربازده هفته گذشته بیش از 95 درصد دارایی‌های خود را در سهام سرمایه‌گذاری کرده‌اند. صنایع فلزات اساسی، محصولات غذایی به جز قند و شکر و بانک در پرتفوی این صندوق‌ها جزوه 5 صنعت با بیشترین درصد سرمایه‌گذاری بوده‌اند. این صنایع در هفته گذشته رشد قابل توجهی داشته و به تبع آن این صندوق‌ها نیز بازده‌های خوبی کسب کرده‌اند.

در جدول زیر 5 مورد از پربازده‌ ترین صندوق‌‌های سهامی هفته منتهی به 10/02/1398 آورده شده است (برگرفته از سامانه رسام؛ صفر تا صد صندوق‌های سرمایه‌گذاری):

در نمودار زیر پربازده‌ ترین صندوق‌‌های سرمایه‌گذاری سهامی هفته منتهی به 1398/2/10 با هم و با بازده بورس و فرابورس مقایسه شده‌اند:

پربازده‌ ترین صندوق‌‌های سرمایه‌گذاری سهامی

صندوق‌های سهامی وجوه دریافت شده از سرمایه‌گذاران را در سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق ‌بهادار سرمایه‌گذاری می‌کند. بر اساس الزامات سازمان بورس و اوراق بهادار، این نوع صندوق‌ها باید حداقل ۷۰ درصد از دارایی‌های تحت تملک خود را در سهام و حق تقدم سرمایه‌گذاری کنند. برای سرمایه‌گذارانی که علاقه‌مند به سهامداری ‌باشند، خرید واحدهای این نوع از صندوق‌ها جذاب‌تر است. میزان ریسک این نوع از صندوق‌ها از صندوق‌های دیگر بیشتر است و سرمایه‌گذاران بازده بالاتری را نیز انتظار دارند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

سیگنال پربازده‌ ترین صندوق‌‌های سرمایه‌ گذاری سهامی سال 97 فعال در بازار سرمایه را در سال هزار و سیصد و نود و هفت مورد بررسی قرار می‌دهد. به گزارش رسام‌ صندوق “مشترک دماسنج” در این سال با 169.7 درصد بازدهی توانست در صدر صندوق‌های پربازده سهامی بنشیند. کسب چنین بازدهی برای بازه زمانی یک ساله عملکرد خوبی به حساب می‌آید. صندوق “سهم آشنا” با ثبت بازده 142.3 درصد دومین صندوق و صندوق “مشترک نوید انصار” با 126.1 درصد بازدهی سومین صندوق با عملکرد مثبت بین صندوق‌های سرمایه‌ گذاری سهامی بوده است. در سال هزار و سیصد و نود و هفت میانگین بازدهی صندوق‌های سهامی فعال در بازار سرمایه 87.3 درصد بوده است.

در جدول زیر  5 مورد از پربازده‌ ترین صندوق‌‌های سرمایه‌ گذاری سهامی سال 97 آورده شده است (برگرفته از سامانه رسام؛ صفر تا صد صندوق‌های سرمایه‌ گذاری):

ردیف نام صندوق بازده سال 97
(درصد)
خالص ارزش دارایی
(میلیارد ریال)
مدیر
1 مشترک دماسنج 169.7% 189 کارگزاری بورسیران
2 سهم آشنا 142.3% 359 سبدگردان سهم آشنا
3 مشترک نوید انصار 126.1% 162 کارگزاری بانک انصار
4 مشترک کاریزما 122.5% 191 سبدگردان کاریزما
5 مشترک یکم اکسیر فارابی 122.2% 318 کارگزاری فارابی


در نمودار زیر پربازده‌ ترین صندوق‌‌های سرمایه‌ گذاری سهامی سال 97 با هم مقایسه شده‌اند:

در نمودار زیر پربازده‌ ترین صندوق‌‌های سرمایه‌ گذاری سهامی سال 97 با هم مقایسه شده‌اند:


صندوق‌های سهامی وجوه دریافت شده از سرمایه‌ گذاران را در سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق ‌بهادار سرمایه‌ گذاری می‌کند. بر اساس الزامات سازمان بورس و اوراق بهادار، این نوع صندوق‌ها باید حداقل ۷۰ درصد از دارایی‌های تحت تملک خود را در سهام و حق تقدم سرمایه‌ گذاری کنند. برای سرمایه‌ گذارانی که علاقه‌مند به سهامداری ‌باشند، خرید واحدهای این نوع از صندوق‌ها جذاب‌تر است. میزان ریسک این نوع از صندوق‌ها از صندوق‌های دیگر بیشتر است و سرمایه‌ گذاران بازده بالاتری را نیز انتظار دارند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

صندوق سرمایه گذاری مشترک کاریزما در تاریخ 1391/06/18 با دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت خود را آغاز کرد. عملکرد این صندوق بر اساس معاد اساسنامه و امید نامه و در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه است.

مشخصات صندوق سرمایه گذاری مشترک کاریزما

نوع صندوق: در سهام / کوچک
آغاز فعالیت: 1391/07/11
مدیر: شرکت سبدگردان کاریزما
مدیر ثبت: شرکت سبدگردان کاریزما
شناسه ملی: 10320821795
متولی: موسسه حسابرسی آزمون پرداز ایران مشهود
مدیر سرمایه گذاری: آرش غفاری، رامتین خدادادی، حسین صفری
حسابرس: موسسه حسابرسی هدف همکاران
ضامن نقد شوندگی: ندارد
ضامن سودآوری: ندارد
عمر صندوق: 2358 روز (6 سال و 6 ماه)
تلفن: 021-88482133
سایت صندوق: http://charismafund.com

فعالیت این صندوق تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار انجام شده و متولی صندوق نیز به طور مستمر فعالیت آن را زیر نظر دارد. مدیریت دارایی های صندوق که عمدتاً شامل سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس می شود، توسط مدیر سرمایه گذاری صندوق صورت می گیرد. سرمایه گذاران در ازای سرمایه گذاری در این صندوق گواهی سرمایه گذاری دریافت می کنند. صدور واحد سرمایه گذاری و ابطال آنها بر اساس ارزش خالص دارایی های روز بعداز ارایه درخواست صورت می گیرد. ضامن صندوق پرداخت وجوه سرمایه گذران حداکثر ٧ روز پس از ارایه درخواست ابطال را ضمانت کرده است.

اساسنامه صندوقامیدنامه صندوق
لینک دریافت لینک دریافت

بررسی عملکرد صندوق سرمایه گذاری مشترک کاریزما

صندوق های سرمایه گذاری در سهام به طور مستقیم از اقتصاد کلان، فرصت ها و ریسک های سیستماتیک بازار سرمایه تاثیر می پذیرند. در این بین اگر سیاست های اتخاذ شده ی مدیریت سرمایه گذاری صندوق صحیح بوده و به درستی نیز اجرا شود، انتظار می رود بازدهی بالاتری از شاخص کل بورس نصیب سرمایه گذاران شود .

قیمت صدور قیمت ابطال
708.011 تومان 700.939 تومان

مقایسه بازدهی صندوق سرمایه گذاری مشترک کاریزما با شاخص کل بصورت جدول زیر میباشد:

بازدهی صندوق مشترک کاریزما بازدهی شاخص کل
122.57 درصد 85.50 درصد

جدول بازدهی صندوق سرمایه گذاری مشترک کاریزما در بازه های زمانی مختلف بصورت زیر می باشد:

1 روز گذاشته 7 روز گذشته 30 روز گذشته 90 روز گذشته 180 روز گذشته 365 روز گذشته از تاریخ تاسیس تا کنون
1.73 درصد 7.28 درصد 15.06 درصد 13.47 درصد 15.12 درصد 115.02 درصد 601 درصد

ترکیب دارایی صندوق

ترکیب دارایی صندوق و روند تغییرات آن سیاست های صندوق و عملکرد مدیریت صندوق را زیر ذره بین می برد. البته در این بین با توجه به نوع صندوق، الزاماتی از طرف سازمان بورس لحاظ شده است. بطور مثال صندوق های سهامی ملزم به سرمایه گذاری حداقل 70 درصد دارایی خود در سهام (شامل سهام، حق تقدم و اختیار معامله) هستند. بتای صندوق سرمایه گذاری مشترک کاریزما 1.15 است که نشان از چیدمان تهاجمی پورتفوی آن نسبت به شاخص کل می باشد.

اوراق مشارکت سپرده بانکی وجه نقد سهام پنج سهم با بیشترین وزن سایر دارایی
0.00 2.09 0.03 33.44 60.30 4.14

سهم صنایع در ترکیب دارایی

پنج صنعت با بیشترین سرمایه پذیری

فلزات اساسی شرکت های چند رشته ای صنعتی عرضه برق، گاز، بخار و آب گرم محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر سرمایه گذاریها
22.56 درصد 21.28 درصد 20.32 درصد 11.13 درصد 10.90 درصد

خالص ارزش دارایی صندوق سرمایه گذاری مشترک کاریزما

خالص ارزش دارایی صندوق مشترک کاریزما از 4 میلیارد و 170 میلیون در فروردین 97 با رشدی 325 درصدی به 17 میلیارد و 760 میلیون تومان در فروردین 98 رسیده که حاکی از افزایش قیمت دارایی پایه و صدور واحد های جدید صندوق می باشد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.