دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
جمعه
28 شهریور 1399

در این گزارش به معرفی صندوق های سهامی با بهترین و بدترین عملکرد در یک ماه گذشته (منتهی به 20 شهریورماه 1399) خواهیم پرداخت.

شدیدترین ریزش بازار بورس در 10 سال گذشته !

وقتی ریزش های بورس را در دوره 10 ساله بررسی می کنیم، میبینیم که در 10 سال گذشته 3 ریزش سنگین رخ داده است. طولانی ترین و بیشترین ریزش در ده سال اخیر از دی ماه سال 92 شروع شد و تا دی ماه سال 94 ادامه پیدا کرد. طی این دو سال شاخص کل بورس به اندازه 30 درصد نزول داشت. جلوتر که می آییم نزول های ریز و درشت دیگری را هم شاهد هستیم اما بیشترین افت در سال 97 رخ داد. از مهر ماه سال 97 تا اسفند ماه 97 ریزش سنگین بورس در مدت 5 ماه اتفاق افتاد که طی آن شاخص کل بورس 20 درصد از ارزش خود را از دست داد. اما سومین ریزش سنگین در سال 99 اتفاق افتاد و دقیقا از یک ماه پیش یعنی 20 مردادماه 99 تا به امروز (20 شهریور ماه 99) شاخص کل بورس، 25 درصد افت را تجربه کرد. ریزش شاخص کل بورس در سال 99 در مقایسه با دو مورد دیگر رکورد سرعت افت در ارزش شاخص کل را شکسته است.

میزان ریزش های سنگین شاخص کل بورس در 10 سال اخیر

ردیفمدت زمان ریزشمیزان ریزش %
12 سال از 92/10 تا 94/1030
25 ماه از 97/07 تا 97/1220
31 ماه از 99/5 تا 99/625

با یک مقایسه ساده بین این سه ریزش می توان ملاحظه کرد که سرعت ریزش ها و سپس بازگشت به روند صعودی در ده سال گذشته، بیشتر شده است. البته هنوز نمی توان گفت که ریزش سنگین سال 99 پایان یافته است و این 25 درصد افت در شاخص کل، اتمام شدیدترین نزول تاریخ بورس است.

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری در شدیدترین ریزش بورس

صندوق های سهامی به دلیل نوع و ماهیتی که دارند بیشترین تاثیر را از نوسانات شاخص کل بورس دریافت می کنند. صندوق ها همواره تلاش می کنند که سرمایه گذارانشان را از بازدهی بالای بازار سرمایه بهره مند کنند و در ریزش ها کمترین آسیب را متوجه ارزش دارایی های تحت مدیریت خود کنند. با این حال مشاهده می شود که این مهم همیشه محقق نمی شود. برای مثال در ریزش سنگین اخیر در بازار بورس و در حالی که شاخص کل بورس 25 درصد افت کرده بود، 10 صندوق سرمایه گذاری سهامی افت بالاتری از شاخص کل بورس داشتند.

5 صندوق با ضعیف ترین عملکرد در یک ماه اخیر عبارت اند از:

نام صندوق سرمایه گذاری سهامیافت بازدهی صندوق %
آهنگ سهام کیان31
مشترک سبحان30
مشترک نقش جهان28
زرین پارسیان28
مشترک رشد سامان27

این پنج صندوق در ماه های گذشته بازدهی خوبی داشتند اما با توجه به ریزش ارزش سهام، با افت بازدهی در این ماه مواجه شدند.

عملکرد صندوق های بورسی در شدیدترین ریزش بورس در 10 سال اخیر

پرتفوی سرمایه گذاری صندوق آهنگ سهام کیان در تیرماه 99 مورد توجه کارشناسان سیگنال قرار گرفته بود.

در ادامه این گزارش به معرفی 5 صندوق سرمایه گذاری سهامی می پردازیم که در یک ماه اخیر کمترین افت را داشته اند. جالب است بدانید که در یک ماه گذشته هیچ صندوق سرمایه گذاری سهامی نتوانست بازدهی مثبت یا حداقل صفر کسب کند و همه صندوق های سهامی با کاهش نرخ بازدهی همراه شدند.

از میان برترین صندوق های سرمایه گذاری سهامی، چهار صندوق از نوع قابل معامله در بورس یا ETF هستند. صندوق های ETF در بورس نماد مخصوص به خود را دارند و مشابه سهام عادی معامله می شوند اما نحوه معامله در سایر صندوق ها متفاوت است.

بیشتر بخوانید
راهنمای کامل خرید صندوق سرمایه گذاری
نام صندوق سرمایه گذاری سهامیافت بازده ماهانه % ( منتهی به 20 شهریورماه 99)
واسطه گری مالی یکم11
ارزش آفرین بیدار12
سرو سودمند مدبران13
مشترک پیشتاز14
هستی بخش آگاه14

صندوق واسطه گری مالی یکم با نماد “دارا یکم” جدیدترین صندوق ETF در این جدول است.

مقایسه بازدهی شاخص کل با برترین صندوق های سرمایه گذاری سهامی در ماه منتهی به 20 شهریورماه 99 را در نمودار زیر مشاهده می کنید:

عملکرد صندوق های بورسی در شدیدترین ریزش بورس در 10 سال اخیر

در بین 5 صندوق برتر سهامی، صندوق مشترک پیشتاز تنها صندوقی ست که مبتنی بر صدور و ابطال واحد است. کارشناسان سیگنال پرتفوی سرمایه گذاری این صندوق را در تاریخ 15 شهریور ماه 99 مورد تحلیل و بررسی قرار داده اند.

بیشتر بخوانید
تحلیل پرتفوی صندوق سرمایه گذاری مشترک پیشتاز (15 شهریور 99)
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش به تحلیل و بررسی عملکرد صندوق سرمایه‌گذاری مشترک پیشتاز می پردازیم و 5 سهم برتر در پرتفوی این صندوق را معرفی می کنیم.

اطلاعات اولیه صندوق مشترک پیشتاز

صندوق سرمایه‌گذاری مشترک پیشتاز یکی از اولین صندوق های تاسیس شده در بازار سرمایه کشور است که 4506 روز از عمر آن می گذرد.

صندوق سرمایه‌گذاری مشترک پیشتاز تحت مدیریت شرکت سبد گردان انتخاب مفید قرار دارد و ارزش خالص دارایی آن به بیش از هزار و 800 میلیارد تومان می رسد.

در حال حاضر قیمت هر واحد سرمایه گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری مشترک پیشتاز 2,537,696 ریال است.

سرمایه گذاران برای ورود به این صندوق باید به یکی از شعب صندوق که آدرس آن در سایت صندوق آمده است، مراجعه کنند.

بازدهی صندوق سرمایه‌گذاری مشترک پیشتاز

دورهبازدهی
هفته گذشته(۱.۱۳۶)%
ماه گذشته(۱.۱۳۶)%
سه ماه گذشته%۴۱.۴۰۴
شش ماه گذشته%۱۴۷.۰۴۸
یک سال گذشته%۳۴۲.۱۳۹
از آغاز فعالیت تا کنون%۲۴۷۶۶.۷۲  

تاریخ بروز رسانی: 99/06/12

اطلاعاتی که سیگنال مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است بر اساس آخرین صورت های مالی منتشره از سایت اختصاصی صندوق سرمایه‌گذاری مشترک پیشتاز استخراج شده است.

ترکیب دارایی صندوق سرمایه‌گذاری مشترک پیشتاز

ترکیب دارایی صندوق مشترک پیشتاز

ترکیب دارایی در صندوق سرمایه‌گذاری مشترک پیشتاز  نشان می دهد که مدیران این صندوق ترجیح داده اند در وضعیت کنونی درصد سرمایه گذاری خود را در سهام کاهش دهند تا از نوسانات منفی بازار بورس کمتر آسیب ببیند.

از این رو  70 درصد دارایی ها در سهام و 30 درصد دیگر در اوراق با درآمد ثابت و سپرده های بانکی قرار داده شده است. می توان نتیجه گرفت که مدیران این صندوق ریسک کنترل شده ای در بازار سرمایه را مدنظر دارند. همچنین بتای صندوق 0.82 می باشد که عدد مناسبی برای یک صندوق سهامی است.

17.5 درصد از سهامی که صندوق خریداری کرده است در 5 سهم عمده که بیشترین وزن را در پرتفوی صندوق دارند، به خود اختصاص داده است.

ترکیب دارایی صندوق سرمایه‌گذاری مشترک پیشتاز

طبق تصویر فوق بیشترین صنایع مورد توجه در صندوق سرمایه‌گذاری مشترک پیشتاز محصولات شیمیایی با 30 درصد، فلزات اساسی با 19 درصد و شرکت های چند رشته ای صنعتی با 12 درصد می باشند.

صنایع برتر موجود در پرتفوی صندوق سرمایه‌گذاری مشترک پیشتازدرصد از پرتفوی صندوق
محصولات شیمیایی30
فلزات اساسی19
شرکت های چند رشته ای صنعتی12

برترین سهام موجود در پرتفوی صندوق های سرمایه گذاری می تواند مسیر حرکت سرمایه های هوشمند را برای سرمایه گذاران خرد مشخص کند. از این رو با بررسی پنج سهم برتر در صندوق سرمایه‌گذاری مشترک پیشتاز همراه ما باشید.

بیشتر بخوانید
صندوق سهامی چیست؟

5 سهم با بیشترین وزن در پرتفوی صندوق مشترک پیشتاز

صندوق سرمایه‌گذاری مشترک پیشتاز
نوع صندوق : سهامی
دارایی خالص در آخرین گزارش صندوق :    ۱۸,۸۰۰,۳۹۶,۲۳۲,۹۷۴ ریال
بازدهی نقطه به نقطه یکساله :  355 %
مدیر صندوق : شرکت سبد گردان انتخاب مفید
ردیفنام نمادنام شرکتدرصد از کل پرتفوی
1شپدیسپتروشیمی پردیس12.45 %
2فولادفولاد مبارکه اصفهان6.98 %
3وامیدگروه مدیریت سرمایه گذاری امید6.25 %
4فخوزفولاد  خوزستان4.78 %
5پارسانگسترش نفت و گاز پارسیان4.26 %

پتروشیمی پردیس با جذب 240 میلیارد از منابع صندوق صندوق سرمایه‌گذاری مشترک پیشتاز با اختلاف معناداری از سایر سهام عمده در رتبه اول پرتفوی این صندوق قرار دارد.

نگاه مدیران صندوق سرمایه‌گذاری مشترک پیشتاز به صنعت پتروشیمی کاملا برجسته است. با ارزش ترین خرید صندوق در مردادماه 99، به ارزش بیش از 30 میلیارد تومان در شرکت پتروشیمی جم رخ داده است.

خرید مهم دیگر این صندوق باز هم در یک شرکت پتروشیمی انجام شده است که طی آن حدود 19 میلیارد تومان سرمایه برای خرید سهام شرکت پتروشیمی پارس با نماد “پارس” اختصاص پیدا کرده است.

بنابراین می توان گفت که نگاه آینده مدیران صندوق سرمایه‌گذاری مشترک پیشتاز به سمت صنعت پتروشیمی ست.

صنعت برتر دیگر فلزات اساسی ست. همانطور که در جدول 5 سهم برتر صندوق مشخص است، دو سهم برتر صندوق سرمایه‌گذاری مشترک پیشتاز به صنعت فلزات اساسی اختصاص پیدا کرده است.

سومین خرید سنگین این صندوق در مردادماه 99 در نماد “فخوز” اتفاق افتاده است که طی آن 10 میلیارد تومان از منابع صندوق به این شرکت رسیده است. البته در همین مدت 12.5 میلیارد تومان از سهم خارج شده است که نشان می دهد صندوق به نوعی در حال نوسان گیری از این سهم بوده است. دارایی کنونی صندوق از این سهم تقریبا 24 میلیون عدد سهم است.

فروش عمده و مهم دیگر صندوق سرمایه‌گذاری مشترک پیشتاز در شرکت سرمايه گذاري تامين اجتماعي نماد “شستا” رخ داده است که طی آن تمام منابع صندوق (29 میلیارد تومان) از این سهم خارج شده است. سنگین ترین فروش مربوط به سهم “وغدیر” بوده است که 47 میلیارد از منابع صندوق از آن خارج شده است. صندوق سرمایه‌گذاری مشترک پیشتاز همچنان بیش از 31 میلیون برگه سهم از “وغدیر” را در اختیار دارد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

صندوق های سرمایه گذاری بابت مدیریت سرمایه سرمایه‌گذاران، هزینه‌هایی دارند که با جزئیات کامل و با عنوان هزینه‌های صندوق سرمایه‌ گذاری در اساسنامه و امیدنامه صندوق ذکر می‌شوند و برای اطلاع عموم روی وب سایت صندوق قرار می‌گیرند.

هزینه‌های صندوق سرمایه‌ گذاری شامل دو بخش است، بخشی از آن صرف هزینه‌های پرداختی به ارکان صندوق می‌شود که از محل دارایی‌های صندوق پرداخت می‌شود و بین تمام سرمایه‌گذاران صندوق سرشکن می‌شود، بخشی دیگر هزینه‌هایی است که صندوق باید بابت کارمزد خرید و فروش سهام به سازمان بورس بپردازد که از شخص سرمایه‌گذار دریافت می‌شود.هر کدام از هزینه‌های صندوق در اساسنامه صندوق ذکر و مقدار و نحوه محاسبه هر کدام نیز در امیدنامه آن نوشته می‌شود.

هزینه‌های صندوق سرمایه گذاری که از محل دارایی‌های صندوق پرداخت می‌شوند

این بخش از هزینه‌های صندوق سرمایه گذاری بابت همان خدماتی دریافت می‌شود که صندوق به همه سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهد و از آنجایی که از محل دارایی‌ها پرداخت می‌شود، بین همه سرمایه‌گذاران تقسیم می‌شود و مبلغ بسیار کمی می‌شود که به آن صرفه جویی حاصل از مقیاس می‌گویند. برای هر کدام از این هزینه‌ها یک حداکثر مقدار در نظر گرفته شده است تا بیشتر از آن برداشت نشود. مهم‌ترین هزینه‌های این بخش شامل موارد زیر هستند که مقدار هر کدام در امیدنامه صندوق ذکر شده است:

هزینه‌هایی که از محل دارایی‌های صندوق پرداخت می‌شوند

هزینه‌های تاسیس


بسته به نوع صندوق حداکثر مبلغی که برای آن در نظر گرفته شده است متفاوت است و معمولا بین 2 تا 5 میلیون تومان است.


هزینه‌های برگزاری مجامع صندوق


این هزینه صرف برگزاری مجمع صندوق در طول یک سال مالی می‌شود و با ارایه مدارک و تصویب مجمع صندوق پرداخت می‌شود. این هزینه در صندوق‌های مختلف بین 500 هزار تا 5 میلیون تومان متغیر است.


کارمزد مدیر


سالانه درصدی از ارزش روزانه سهام و حق تقدم سهام، به علاوه درصدی از اوراق با درآمد ثابت  و درصدی از سود حاصل از گواهی سپرده بانکی که تحت تملک صندوق هستند، به مدیر صندوق پرداخت می‌شود. مثلا در امیدنامه صندوق سرمایه گذاری مشترک کارگزاری بانک ملی ایران اینطور نوشته شده: «سالانه 2 درصد (0.02) از ارزش روزانه سهام و حق تقدم تحت تملک صندوق به علاوه 0.3 درصد از ارزش روزانه اوراق بهادار با درآمد ثابت تحت تملک صندوق»


کارمزد متولی


کارمزد متولی که او هم یکی از ارکان صندوق است، به صورت درصدی از متوسط ارزش خالص دارایی‌های صندوق محاسبه می‌شود. مثلا درصدی که صندوق سرمایه گذاری مشترک کارگزاری بانک ملی ایران برای این رکن در نظر گرفته، سالانه 0.5 درصد یا 0.005 از متوسط روزانه ارزش خالص دارایی‌هاست و در این صندوق بین حداقل 4 میلیون تومان تا حداکثر 10 میلیون تومان متغیر است.


کارمزد ضامن نقدشوندگی


چنانچه صندوق ضامن نقدشوندگی داشته باشد، سالانه درصدی از ارزش روزانه سهام و حق تقدم تحت تملک صندوق به او پرداخت می‌شود. این مقدار چیزی حدود 2.5 درصد است.


حق‌الزحمه حسابرس


حسابرس هم یکی از ارکان صندوق است که سالانه یک مبلغ ثابت را شبیه به حقوق دریافت می‌کند. مثلا این هزینه در صندوق سرمایه گذاری مشترک پیشتاز مبلغ ثابت 10 میلیون تومان است.


حق‌الزحمه و کارمزد تصفیه صندوق


این هزینه هم به صورت درصدی از ارزش خالص دارایی‌هاي صندوق در آغاز دوره اولیه تصفیه محاسبه و پرداخت می‌شود.


حق پذیرش و عضویت درکانون‌ها


هر صندوق موظف است در یک سری کانون‌ها عضو شود که هزینه عضویت در این کانون‌ها از محل دارایی‌ها پرداخت می‌شود. البته مشروط بر اینکه عضویت در این کانون‌ها طبق قانون اجباری باشد یا به تصویب مجمع صندوق برسد.


هزینه دسترسی به نرم‌افزار، تارنما و خدمات پشتیبانی آن‌ها


هزینه دسترسی به نرم‌افزار صندوق، نصب و راه‌اندازی تارنمای آن و هزینه‌های پشتیبانی آن‌ها، سالانه و با ارائه مدارک مثبته و با تصویب نرخ مربوطه توسط مجمع صندوق پرداخت می‌شود.

هزینه‌های صندوق سرمایه گذاری که باید توسط سرمایه‌گذار پرداخت شود

یک سری از هزینه‌های صندوق سرمایه گذاری هم هستند که مستقیما از خود سرمایه‌گذار دریافت می‌شود. این هزینه‌ها در واقع همان کارمزد صدور و ابطال هستند.

هزینه‌هایی که باید توسط سرمایه‌گذار پرداخت شود

هزینه ثابت صدور واحدهای صندوق های سرمایه گذاری


این مبلغ تقریبا برای همه صندوق‌ها یکسان است و برای صدور هر گواهی سرمایه‌گذاری مبلغ 2 هزار تومان از سرمایه‌گذار دریافت می‌شود.


هزینه ثابت ابطال واحدهای صندوق های سرمایه گذاری


این کارمزد شامل دو بخش ثابت و متغیر است که بخش ثابت آن همان مبلغ 2 هزار تومان است و بخش متغیر با توجه به تاریخ ابطال، درصدی از قیمت ابطال است. مثلا اگر تاریخ ابطال 7 روز یا کمتر با تاریخ صدور فاصله داشته باشد، 5 درصد از قیمت ابطال  به کارمزد ابطال افزوده می‌شود.

مثالی برای محاسبه هزینه‌های صندوق سرمایه گذاری

اگر یک صندوق سرمایه گذاری به طور متوسط در طول سال 50 هزار واحد سرمایه‌گذاری داشته باشد و شخصی 10 واحد سرمایه‌گذاری را به ارزش مجموعا 1 میلیون تومان خریده باشد و آخر سال هم بخواهد واحدهایش را ابطال کند و فرض کنیم تمام دارایی‌های صندوق سهام باشد و ارزش دارایی‌های صندوق در ابتدای سال برابر 5 میلیارد تومان بوده و با رشد خطی 30 درصدی، در پایان سال به 6.5 میلیارد تومان برسد، سهم این سرمایه‌گذار از هزینه های صندوق و سود خالص او به صورت زیر محاسبه می‌شود:


کارمزد مدیر


کارمزد مدیر

کارمزد متولی


کارمزد متولی

کارمزد ضامن


کارمزد ضامن

حق‌الزحمه حسابرس


در صورتی که حق‌الزحمه حسابرس 5 میلیون تومان باشد:

حق‌الزحمه حسابرس

حق الزحمه و کارمزد تصفیه صندوق


از آنجایی که طول دوره فعالیت صندوق 2 سال بوده، درصد سالانه آن برابر با 0.15 درصد می‌شود.

حق الزحمه و کارمزد تصفیه صندوق

استهلاک هزینه تاسیس


با فرض اینکه هزینه تاسیس 5 میلیون تومان باشد و در طول 2 سال مستهلک شود:

استهلاک هزینه تاسیس
بیشتر بخوانید
مزایای صندوق‌ سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاران در ایران چیست؟

هزینه برگزاری مجمع صندوق


در صورتی که در طول یک سال یک مجمع برگزار شود و هزینه آن 5 میلیون تومان باشد:

هزینه برگزاری مجمع صندوق

هزینه تارنما و نرم‌افزار صندوق


اگر هزینه سالانه این قسمت 10 میلیون تومان باشد:

هزینه تارنما و نرم‌افزار صندوق

فرض کنیم صندوق 10 میلیون تومان هم هزینه پیش‌بینی نشده داشته باشد:

هزینه پیش‌بینی نشده

هزینه صدور و ابطال گواهی سرمایه‌گذاری نیز هر کدام 2 هزار تومان و جمعا 4 هزار تومان می‌شود.

بنابراین مجموع هزینه‌های سرمایه‌گذار در این صندوق می‌شود: 69725 تومان

که نسبت به کل سرمایه‌ای که در این صندوق سرمایه‌گذاری کرده است، می‌شود:

نسبت هزینه ها به سرمایه

و از آنجایی که سرمایه‌های صندوق بازدهی 30 درصدی داشته، بنابراین سود سرمایه‌گذار در طول این مدت بدست می‌آید:

سود سرمایه‌گذار

به این ترتیب سرمایه او از 1 میلیون تومان به 1.230.300 تومان افزایش یافته است.

صندوق های سرمایه گذاری مختلف، هزینه‌های متفاوتی دارند. مثلا هزینه های صندوق سرمایه گذاری زمین و ساختمان شامل هزینه‌های طراحی نقشه‌های ساختمان پروژه، اخذ مجوزهای لازم برای اجرای ساختمان پروژه، زمین پروژه و مالیات‌ها و هزینه‌های نقل و انتقال آن به نام صندوق، هزینه‌های اجرا و ساخت پروژه شامل نیروی انسانی، مصالح ساختمانی، تجهیزات و تاسیسات مکانیکی و برقی، ماشین آلات و اقلام مورد نیاز و …، تبلیغات و هزینه‌های مربوط به پیش فروش یا فروش واحدها، بیمه ساختمان و … می‌شود.

نتیجه‌گیری

در این مقاله با هزینه‌های صندوق سرمایه‌ گذاری آشنا شدیم و گفتیم که هزینه‌های صندوق دو دسته‌اند، دسته اول که از محل دارایی‌های صندوق پرداخت می‌شود و بین سرمایه‌گذاران سرشکن شده و هزینه‌هایی که از سرمایه‌گذار بابت صدور و ابطال بصورت مستقیم دریافت می‌شود. تمامی این موارد در اساسنامه و امیدنامه صندوق‌ها ذکر می‌شود. به منظور بهبود مطالب آموزشی نظارت خود را با سایت سیگنال در میان بگذارید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.