دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
سه شنبه
1 مهر 1399

در این گزارش بهترین و پرسودترین صندوق های سرمایه گذاری در چهار ماه اول سال 99 توسط کارشناسان سیگنال گردآوری شده است.

آموزش، گام اول برای ورود به بازار سرمایه

با ورود بیش از 3 میلیون کد بورسی جدید به بازار سرمایه نیاز به آموزش و سرمایه گذاری حرفه ای بیش از پیش اهمیت خود را نشان داد. بسیاری از کارشناسان حوزه بازار سرمایه به تازه واردان توصیه می کنند تا از ورود مستقیم به معاملات سهام خودداری کنند و برای بهره بردن از فرصت بالقوه سرمایه گذاری در بازار بورس، از طریق صندوق های سرمایه گذاری اقدام کنند.

صندوق های سرمایه گذاری مختلفی در بازار سرمایه کشور فعالیت می کنند که برای انواع سرمایه گذاران با سطح ریسک پذیری مختلف، خدمات ارائه می کنند. انتخاب صندوق از بین بیش از 200 صندوق فعال در کشور کار چندان ساده ای نیست.

مهمترین عاملی که بیش از سایر عوامل مورد توجه سرمایه گذاران قرار دارد، بازدهی صندوق است. طبیعتا بازدهی در بازار سرمایه در بازه های بلند مدت قابل اعتمادتر و مهمتر است. از این رو در این گزارش به معرفی صندوق های سرمایه گذاری با بیشترین نرخ بازدهی از ابتدای تاسیس صندوق تا کنون می پردازیم. در این گزارش صندوق های تازه تاسیس بررسی نشده اند.

کارشناسان سیگنال در این گزارش صندوق هایی را بررسی کرده اند که حداقل 7 سال از فعالیت آن ها گذشته باشد. در اول مرداد ماه 99 بهترین صندوق های سرمایه گذاری از نظر بازدهی از آغاز فعالیت، در سه گروه سهامی، مختلط و درآمد ثابت دسته بندی شده اند.

پربازده ترین صندوق های سهامی

پربازده ترین صندوق های سهامی در ایران را در جدول زیر مشاهده می کنید:

نام صندوقعمر صندوق (روز)ارزش خالص هر واحد سرمایه گذاری (ریال)خالص ارزش دارایی صندوقدرصد بازدهی از آغاز فعالیتبتای صندوق
مشترک آگاه4367432,558,65520,394,708M43098.800.94
مشترك كارگزاري بانك ملي ايران4456407,632,8948,320,603M40374.870.96
مشترک بورسیران4022362,316,87124,858,561M36162.160.97

صندوق مشترک آگاه در پایان چهارمین ماه از سال 99 از نظر بازدهی کل صندوق در بین صندوق های سهامی رتبه اول را به دست آورد. بازدهی این صندوق در مدت 12 سال 43 هزار درصد بوده است. صندوق مشترک آگاه یکی از قدیمی ترین صندوق های سرمایه گذاری در کشور است که تحت مدیریت شرکت سبدگردان آگاه فعالیت می کند.

صندوق مشترك كارگزاري بانك ملي ايران بازدهی 40 هزار درصدی را به ثبت رسانده است و صندوق مشترک بورسیران نیز با بیش از 36 هزار درصد بازدهی در رده سوم قرار گرفته است.

پربازده ترین صندوق های مختلط

پربازده ترین صندوق های مختلط در ایران را در جدول زیر مشاهده می کنید:

نام صندوقعمر صندوق (روز)ارزش خالص هر واحد سرمایه گذاری (ریال)خالص ارزش دارایی صندوقدرصد بازدهی از آغاز فعالیتبتای صندوق
کارگزاری بانک تجارت436373,967,0721,052,551M7294.950.56
صندوق سرمایه‌گذاری مشترک پارس378264,160,367553,319M6316.130.70
صندوق سرمایه‌گذاری مشترک آسمان خاورمیانه257933,966,8631,193,018M3296.990.53

صندوق کارگزاری بانک تجارت با سابقه 12 ساله در بازار سرمایه کشور، بهترین صندوق سرمایه گذاری از نوع مختلط لقب گرفته است. بازدهی این صندوق در دوره فعالیت آن به بیش از 7 هزار درصد رسیده است. صندوق های سرمایه‌گذاری مشترک پارس و مشترک آسمان خاورمیانه نیز به ترتیب با بیش از 6 هزار درصد و بیش از 3 هزار درصد، رده های دوم و سوم را در بین صندوق های مختلط در اختیار دارند.

پربازده ترین صندوق های درآمد ثابت

پربازده ترین صندوق های با درآمد ثابت در ایران را در جدول زیر مشاهده می کنید:

عمر صندوق (روز)ارزش خالص هر واحد سرمایه گذاری (ریال)خالص ارزش دارایی صندوقدرصد بازدهی از آغاز فعالیتبتای صندوق
مشترک صنعت و معدن40401,399,1414,164,530M385.460.05
حکمت آشنا ایرانیان36641,000,98014,280,907M344.640.01
مشترک اندیشه فردا25341,078,4033,658,713M336.900.03

در بین صندوق های با درآمد ثابت مشاهده می شود  که بازدهی بهترین صندوق با درآمد ثابت در مقایسه با سود سپرده ها در سیستم بانکی تفاوت زیادی نداشته است. سود سپرده های بلندمدت بانکی در سالهای اخیر نوسان های زیادی داشته است. طبق اعلام بانک مرکزی سود سپرده ها در بالاترین حالت آن به 22 درصد در سال 93 رسید. کمترین سود سپرده های بانکی نیز در چهار سال گذشته بوده است که برابر با 15 درصد می باشد. میانگین سود سپرده بلندمدت بانکی در یازده سال اخیر حتی کمی از صندوق های با درآمد ثابت بهتر بوده است. با این حال به نظر می رسد با توجه به کاهش نرخ سود سپرده ها در سیستم بانکی، در سال های آینده بازدهی صندوق های با درآمد ثابت از سپرده های بانکی بیشتر شود.

صندوق سرمایه‌گذاری مشترک صنعت و معدن در مدت 11 ساله فعالیت خود در بازار سرمایه بازدهی 385 درصدی کسب کرده است. صندوق حکمت آشنا ایرانیان با بازدهی 344 درصد در رده دوم و صندوق مشترک اندیشه فردا با بازدهی 336 درصد در جایگاه سوم قرار گرفت.

در پایان باید خاطر نشان کرد که عملکرد صندوق های سرمایه گذاری ممکن است در آینده شکل گذشته تکرار نشود و سرمایه گذاران علاوه بر بازدهی بلندمدت صندوق ها باید به عوامل دیگری که در انتخاب مناسب یک صندوق سرمایه گذاری موثر است نیز توجه نمایند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش میزان بازدهی صندوق های سرمایه گذاری مختلط در یک ماه اخیر (تیر 1399) با شاخص کل بورس و شاخص کل فرابورس مقایسه شده است.

صندوق های سرمایه گذاری “سپهر اندیشه نوین”، “مشترک نواندیشان”، “مشترک پارس”، “ارمغان یکم ملل” و “مشترک نیکی گستران” در تیرماه 99 بالاترین بازدهی را در بین صندوق های سرمایه گذاری مختلط کسب کردند.

بیم و امید بازار بورس در تیرماه 99

شاخص کل بورس به عدد بی سابقه دو میلیون واحد نزدیک شده است و تردیدها و امیدها برای ادامه حرکت بازار بورس افزایش پیدا کرده است. برخی از سرمایه گذاران در شرایط فعلی قیمت های سهام را گران می دانند و ترجیح می دهند تا زمانی که تعادل نسبی به بازار برگردد صبر کنند اما در طرف دیگر سرمایه گذاران ریسک پذیری قرار دارند که با توجه به حجم بالای سرمایه در بازار بورس مایلند تا سرمایه خود را در سهام به گردش در بیاورند. در این میان تصمیم گیری برای افراد عادی سخت می شود و ممکن است گزینه های دیگری برای سرمایه گذاری انتخاب کنند.

بازار سرمایه برای پاسخ به نیاز سرمایه گذاران ابزارهای مالی متنوعی را در اختیار می گذارد تا انگیزه سرمایه گذاری در سهام برای عموم افراد حفظ شود. بدون شک صندوق های سرمایه گذاری یکی از مجرب ترین و کارآمدترین این ابزارهاست.

صندوق های سرمایه گذاری مختلط در شرایط فعلی که ترس از یک طرف و امید از طرف دیگر به سرمایه گذاران وارد می شود می توانند ابزار مالی قابل اتکایی باشند. این صندوق ها با تقسیم ریسک سرمایه گذاری در سهام، حدود نیمی از دارایی ها را در اوراق با درآمد ثابت قرار می دهند و از این جهت می توانند از ریزش های سنگین و ضررهای محتمل در سهام در امان بمانند.

سیگنال با معرفی برترین صندوق های سرمایه گذاری از نوع مختلط سعی دارد تا برای طیف سرمایه گذارانی که ریسک متوسطی را می پذیرند، ارائه دهنده خدمات تحلیلی مناسبی در این عرصه باشد.

بازدهی صندوق های سرمایه گذاری مختلط، حد وسطی از میزان رشد بازار سرمایه که ریسک بالایی دارد و اوراق بهادار کم ریسک نظیر اوراق بدهی می باشد. عملکرد این صندوق ها برآیندی از دو ابزار مالی کم ریسک و پرریسک خواهد بود.

با توجه به اینکه شاخص کل، نبض بازار بورس و فرابورس است؛ می توان با معیار قرار دادن آن، صندوق های برتر از نظر نحوه عملکرد را مورد بررسی قرار داد.

مقایسه عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط با شاخص کل در تیر ماه 99

صندوق های سرمایه گذاری ” سپهر اندیشه نوین “ و ” مشترک نواندیشان “ با ثبت بازدهی بالاتر از سایر صندوق ها، در صدر بهترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط در یک ماه اخیر قرار گرفته اند.

از بین پنج صندوق مختلط برتر در تیرماه 99 صندوق سپهر اندیشه نوین جزو صندوق های ETF می باشد.

پنج صندوق سرمایه گذاری مختلط برتر با بیشترین بازدهی ماهانه در تیرماه 99 عبارت اند از:

نام صندوقمدیر صندوقبازدهی ماهانه
سپهر اندیشه نوینتامین سرمایه نوین42.11
مشترک نواندیشانکارگزاری نواندیشان بازار سرمایه33.49
مشترک پارسسبدگردان آبان33.11
ارمغان یکم مللسبدگردان پاداش سرمایه28.49
مشترک نیکی گسترانمشاور سرمایه گذاری نیکی گستر28.02

ترکیب دارایی برترین صندوق سرمایه گذاری مختلط در تیرماه 99

صندوق سپهر اندیشه نوین با ثبت بازدهی ماهانه 42.11 درصدی در صدر جدول برترین های صندوق های مختلط قرار گرفت. این صندوق در گروه صندوق های قابل معامله قرار دارد و با نماد “صنوین” شناخته می شود. سرمایه گذاران می توانند با دسترسی آنلاین به خرید و فروش از طریق پنل معاملات کارگزاری به معاملات واحدهای سرمایه گذاری این صندوق بپردازند.

 طبق نمودار دایره ای زیر 68.3 درصد از دارایی های صندوق سپهر اندیشه نوین در سهام و 20 درصد در اوراق بدهی سرمایه گذاری شده است.

سپرده بانکی و سایر دارایی های صندوق نیز 10.5 درصد از ترکیب دارایی را به خود اختصاص داده است.

مقایسه عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط با شاخص کل در تیر ماه 99
نمودار ترکیب دارایی های صندوق سرمایه گذاری سپهر اندیشه نوین

جمع بندی

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط برتر در مقایسه با شاخص کل نشان می دهد که این صندوق ها با کسب بازدهی نزدیک به شاخص بورس و فرابورس توانسته اند سرمایه گذاران­شان را از پتانسیل سود بازار سرمایه بهره مند سازند.

سرمایه گذارانی که مایلند ریسک کمتری در بازار بورس متوجه سرمایه شان شود، می توانند با خرید واحدهای این نوع صندوق‌ها از مدیریت حرفه ای صندوق های سرمایه گذاری مختلط بهره ببرند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش میزان بازدهی صندوق های سرمایه گذاری مختلط در یک ماه اخیر (خردادماه 99) با شاخص کل بورس و شاخص کل فرابورس مقایسه شده است.

صندوق های سرمایه گذاری “آرمان سپهر آشنا“، “ارمغان یکم ملل“، “مشترک پارس“، “ثروت آفرین پارسیان” و “مشترک نواندیشان” در خردادماه 99 بالاترین بازدهی را در بین صندوق های سرمایه گذاری مختلط کسب کردند.

صندوق های مختلط، حد وسط صندوق های درآمد ثابت و سهامی

بازدهی صندوق های سرمایه گذاری مختلط، حد وسطی از میزان رشد بازار سرمایه که ریسک بالایی دارد و اوراق بهادار کم ریسک نظیر اوراق بدهی می باشد. عملکرد این صندوق ها برآیندی از دو ابزار مالی کم ریسک و پرریسک خواهد بود.

با توجه رشد بازار بورس و کاهش درصدهای سپرده های بانکی انتظار می رود که عملکرد صندوق های مختلط تحت تاثیر رشد قیمت سهام بالاتر روند و همچنین با توجه به افت جذابیت در سیستم بانکی، بازدهی ها با سرعت کمتری به رشد خود ادامه دهد.

در این بین صندوق های مختلط که حد وسطی از سرمایه گذاری به حساب می آیند می توانند با کم و زیاد کردن هر کدام از کفه های ترازو به نفع طرف دیگر، میزان بازدهی خود را مدیریت کنند. به عقیده کارشناسان صندوق های سرمایه گذاری انتظار می رود صندوق های مختلطی که ریسک بیشتری را حاضرند تحمل کنند، از وزن حساب های بانکی و اوراق بدهی در سبد سرمایه گذاری خود کم کنند و به وزن سهام بیافزایند.

صندوق های مختلطی که مدیریت محافظه کارانه تری دارند در شرایطی که بازار سهام همچنان صعودی باشد از بازدهی سایر رقبا عقب خواهند افتاد. برقراری توازن بین دارایی ها به کارشناسان مالی، میزان سرمایه تحت مدیریت و سیاست سرمایه گذاری مدیران صندوق های مختلط بر می گردد.

بدون شک در صورتی که بازدهی های بازار سهام همچنان ادامه داشته باشد، صندوق های مختلطی که ریسک بالاتری داشته باشند و سهام بیشتری نسبت به سپرده های بانکی در سبد سهام خود نگهداری کنند، از نظر بازدهی عملکرد بهتری خواهند داشت.

مقایسه بهترین صندوق های مختلط با شاخص کل در خرداد 99

با توجه به اینکه شاخص کل، نبض بازار بورس و فرابورس است؛ می توان با معیار قرار دادن آن، صندوق های برتر از نظر نحوه عملکرد را مورد بررسی قرار داد.

مقایسه بهترین صندوق های مختلط با شاخص کل در خرداد 99

صندوق های سرمایه گذاری ” آرمان سپهر آشنا ” و ” ارمغان یکم ملل ” با ثبت بازدهی بالاتر از سایر صندوق ها، در صدر بهترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط در یک ماه اخیر قرار گرفته اند.

در ماه منتهی به 31 خردادماه 99 برترین صندوق های مختلط توانستند بازدهی قابل توجهی کسب کنند و همگام با رشد بازار بورس ارزش خود را بالا ببرند.

از بین پنج صندوق مختلط برتر در خردادماه 99 دو صندوق آرمان سپهر آشنا و  ثروت آفرین پارسیان جزو صندوق های ETF هستند.

برترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط در خردادماه 99

پنج صندوق سرمایه گذاری مختلط برتر با بیشترین بازدهی ماهانه در خردادماه 99 عبارت اند از:

نام صندوقمدیر صندوقبازدهی ماهانه
آرمان سپهر آشنامشاور سرمایه گذاری آرمان آتی30.18
ارمغان یکم مللسبدگردان پاداش سرمایه24.54
مشترک پارسسبدگردان آبان23.87
ثروت آفرین پارسیانتامین سرمایه لوتوس پارسیان19.50
مشترک نواندیشانکارگزاری نواندیشان بازار سرمایه17.83

ترکیب دارایی برترین صندوق سرمایه گذاری مختلط در خردادماه 99

صندوق آرمان سپهر آشنا برترین صندوق مختلط در خردادماه 99 لقب گرفت. این صندوق در گروه صندوق های قابل معامله قرار دارد و با نماد “آسام” شناخته می شود. سرمایه گذاران می توانند با دسترسی آنلاین به خرید و فروش از طریق سامانه های کارگزاری به معاملات واحدهای سرمایه گذاری این صندوق بپردازند.

 طبق نمودار دایره ای زیر 67.7 درصد از دارایی های صندوق آرمان سپهر آشنا در سهام و 14 درصد در اوراق بدهی سرمایه گذاری شده است. سپرده بانکی و سایر دارایی های صندوق نیز حدود 18 درصد از ترکیب دارایی را به خود اختصاص داده است.

جمع بندی

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط برتر در مقایسه با شاخص کل نشان می دهد که این صندوق ها با کسب بازدهی نزدیک به شاخص بورس و فرابورس توانسته اند سرمایه گذاران­شان را از پتانسیل سود بازار سرمایه بهره مند سازند. سرمایه گذارانی که مایلند ریسک کمتری در بازار بورس متوجه سرمایه شان شود، می توانند با خرید واحدهای این نوع صندوق‌ها از مدیریت حرفه ای صندوق های سرمایه گذاری مختلط بهره ببرند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی نفت و انرژی (شانا)، بیژن زنگنه، شامگاه چهارشنبه (19 شهریورماه) در تازه‌ترین مطلب خود در توئیتر نوشت: به مدد توسعه میدان مشترک پارس جنوبی، ضریب نفوذ گاز در کشور به نزدیک 95 درصد رسید، محیط زیست صیانت و با افزایش ظرفیت و بهسازی پالایشگاه‌ها، صادرات 4 برابری فرآورده محقق شد.

وی افزود: بدون رسیدن به این میزان افزایش تولید در پارس جنوبی، برای تامین نیاز کشور به سوخت، باید ظرفیت پالایشی معادل 2.6 میلیون بشکه (معادل 10 پالایشگاه) می‌ساختیم. پالایشگاه‌سازی اولویت وزارت نفت است؛ اما مصرف سوخت مایع و آسیب به محیط زیست، خیر.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

سرمایه‌گذاران محافظه‌کار در این شرایط تصمیم می‌گیرند منابع مالی خود را در صندوق‌های کم ریسک و ابزار‌های مالی بدون خطر قرار دهند تا بازار سمت و سوی خود را بیابد. در این میان صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط یکی از بهترین انتخاب‌ها هستند. صندوق سرمایه‌گذاری مختلط دارایی‌های خود را با نسبت 40 تا 60 درصد در بازار سهام و 40 تا 60 درصد در اوراق با درآمد ثابت مانند سپرده‌های بانکی – اوراق مشارکت و … سرمایه‌گذاری می‌کنند. هرچه مقدار سرمایه‌گذاری در بازار سهام بیشتر باشد انتظار سودآوری بیشتر می‌شود و به دلیل طبیعت نوسانی بازار سهام میزان ریسک‌ افزایش می‌یابد. صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط نسبت به دیگر صندوق‌های سرمایه‌گذاری ترکیب دارایی بهینه‌تری دارد.

برترین‌ها و بدترین‌های صندوق‌های مختلط

به‌رغم اینکه بازده شاخص کل بازار سرمایه در مرداد 3/ 8- درصد بود، اما صندوق‌های مختلط عملکرد نسبتا خوبی در مقایسه با کل بازار داشتند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری توسعه پست‌بانک با بازدهی 07/ 7 درصدی در رتبه اول صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط قرار گرفته است. بعد از این صندوق،‌ صندوق ارمغان یکم ملل با بازدهی 48/ 6، مختلط گوهر 15/ 1و سپهر اندیشه‌نوین 93/ 0 در جایگاه بعدی قرار گرفته است. این صندوق‌ها در مرداد 99 بالاترین بازدهی را در بین صندوق‌های سرمایه‌گذاری در مرداد خونین بازار سرمایه کسب کرده‌اند.

از بین صندوق مختلط برتر در مردادماه 99 صندوق سپهر اندیشه نوین جزو صندوق‌های ETF می‌باشد. این صندوق در ماه گذشته نیز در لیست صندوق‌های برتر مختلط قرار گرفته بود.

صندوق سرمایه‌گذاری آرمان سپهر آشنا، مشترک نواندیشان، صندوق سرمایه‌گذاری مشترک پارس از صندوق‌هایی هستند که در این ماه عملکرد مناسبی نداشتند و نتوانستند در برابر افت بازار کل مقاومت کنند و بازدهی آنها منفی شد.

با توجه به اینکه شاخص کل، به نوعی شاخصه اصلی بازار سرمایه شناخته می‌شود؛ می‌توان با معیار قرار دادن آن، صندوق‌های برتر از نظر نحوه عملکرد را مورد بررسی قرار داد.

عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط برتر در مقایسه با شاخص کل نشان دهنده این است که عملکرد این ابزارهای مالی با ریسک متوسط، در زمان شرایط نامساعد در بازار بورس می‌تواند جایگزین سرمایه‌گذاری‌های پر ریسک شود.

افرادی که تمایل دارند برای سرمایه‌گذاری ریسک کمتری انجام دهند، می‌توانند با خرید واحدهای این نوع صندوق‌ها از مدیریت حرفه‌ای صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط بهره ببرند.  

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

این پرسش و پاسخها را می خوانید:

آقای وزیر! مهمترین اقدامی که در این 7 سال در صنعت نفت انجام دادید، چه بود؟

یکی نیست. کارهای مهم زیادی انجام شد.


کدام یک به نظر خودتان مهم‌تر بود؟

توسعه میدان مشترک پارس جنوبی و میادین مشترک غرب کارون و این اواخر نیز احداث خط لوله گوره-جاسک را در دستور کار قرار دادیم که به نظرم اقدامات بسیار بزرگی است که انجام شد.


پروژه‌ای یا طرحی داشتید که به وضوح روی زندگی مردم نیز اثر گذاشته باشد؟

بله. از همه مهم‌تر توسعه میدان مشترک پارس جنوبی بود. پارس جنوبی برای من خیلی مهم بود که به نتیجه برسد.


اگر برگردیم به سال 1392 آیا همین مسیر را طی می‌کنید؟

اگر برگردیم به آن سال دیگر وزیر نمی‌شوم.


حالا فرض کنید که وزیر شده‌اید، بعد از آن چطور؟

می‌گویم، دیگر وزیر نمی‌شوم.


برای بعد از این دوره چه برنامه‌ای دارید؟

می‌خواهم زندگی کنم.


در نفت چطور؟

نه، دیگر در نفت هیچ دخالتی نمی‌کنم.


فکر می‌کنید که آن برنامه‌هایی را که در روز نخست بازگشتتان به صنعت در سر داشتید، انجام شد؟

خیلی از آنها انجام شد. شما می‌توانید آن برنامه پیشنهادی که من به مجلس ارائه کردم و آن صحبت‌هایی را که روز اول ورودم به نفت می‌گفتم، نگاه کنید و با آنچه انجام شده مقایسه کنید.


چه چیزی در این سال‌ها شما را آزار داد که تاکید می‌کنید اگر برگردید به سال 92 دیگر وزیر نمی‌شوید؟

خیلی چیزها…
17302

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

به گزارش خبرآنلاین، بیژن زنگنه در برنامه گفت و گوی ویژه خبری با بیان اینکه صادرات فرآورده نفتی در سال‌های اخیر جهش 4 برابری داشته و از 5.8 میلیون تن به 23 میلیون تن رسیده است، اظهار کرد: یکی از دلایل آن تولید گاز و افزایش گازرسانی بود.

وی با بیان اینکه ظرفیت تولید روزانه بنزین هم‌اکنون 107 میلیون لیتر است‌ در حالی که این مقدار در سال 91، 52 میلیون لیتر بود، اظهار کرد: گازرسانی روستایی از 14 هزار روستا در سال 92 هم‌اکنون به بیش از 31 هزار روستا رسیده است‌ و 95 درصد جمعیت کل کشور هم‌اکنون از نعمت گاز بهره‌مند هستند.

وزیر نفت با بیان اینکه بازار نفت هنوز احیا نشده، اما با اقدام‌های موثر اوپک، قیمت نفت به بالای 40 دلار برای هر بشکه رسیده است، گفت: برآوردهای اوپک حاکی از آن است که امسال به جز از سمت چین رشد اقتصادی وجود ندارد، اکنون حکومت هنوز در دست کروناست‌. اگر صنعت پتروشیمی نداشتیم به زحمت می‌توانستیم شرایط تحریم را پشت سر بگذاریم.

زنگنه با بیان اینکه هم‌اکنون یک میلیون و 500 هزار بشکه تقاضا برای پتروپالایشگاه‌ها وجود دارد که سهم نفت خام از این رقم روزانه یک میلیون و 250 هزار بشکه است، گفت: صنایع پتروشیمی و گاز  دو بخش افتخارآمیز جمهوری اسلامی ایران است، پیش از انقلاب صنعت گاز وجود نداشت. اسفندماه پارسال ظرفیت تولید گاز کشور به هزار میلیون مترمکعب رسید.

فروش محصولات پتروشیمی منبع تامین ارز کشور است

وی با تاکید بر اینکه تولید محصولات پتروشیمی از 11 میلیارد دلار در سال 92 به 25 میلیارد دلار تا 1400 و در جهش بعدی در سال 1404 به 37 میلیارد می‌رسد، تصریح کرد: اگر صنعت پتروشیمی نداشتیم به زحمت می‌توانستیم شرایط تحریم را پشت سر بگذاریم. فروش محصولات پتروشیمی منبع تامین ارز کشور است.

وزیر نفت اظهار کرد: ما برای کارهایی که در صنعت نفت انجام دادیم هیچ منتی سر مردم نداریم و منت‌دار مردم هم هستیم، اما همکارانمان توقع ندارند تحقیرشان کنند، یعنی همیشه بگویند کاری نکردید. اکنون اگر به من می‌گویند اشکالی ندارد، اما حرمت و زحمت مهندسان را نگه ‌دارند. هر چه می‌خواهند به من بگویند، اما زحمات همکارانمان در صنعت نفت را زیر سوال نبرند.

 زنگنه افزود: برخی از آقایان و خانم‌ها در مجلس شورای اسلامی از عملکرد من انتقاد کرده‌اند و من هم در نامه‌ای به رئیس‌جمهوری و خدمت سران قوا اعلام آمادگی کرده‌ام تا در جلسه‌ای با حضور نمایندگان و سران سه قوه حضور یابم و پاسخ دهم. هر قضاوتی که بکنند، قبول دارم.

امیدوارم برداشت گاز از فاز 11 پارس جنوبی را پیش از پایان کار این دولت آغاز کنیم

وی با بیان اینکه ظرفیت برداشت نفت از میدان‌های غرب کارون از روزانه 70 هزار بشکه در سال 92 به حدود رقم کنونی روزانه 400 هزار بشکه رسیده است، گفت:  تولید نفت از میدان مشترک آذر هم اکنون روزانه 60 هزار بشکه است. همچنین برداشت نفت عراق از میدان‌های مشترک با ایران مطابق اطلاعاتی که داریم 250 هزار بشکه در روز است‌. برنامه این است‌ تولید نفت از میدان‌های غرب کارون به روزانه یک میلیون بشکه برسد.

وزیر نفت با تاکید بر اینکه برداشت گاز از میدان مشترک پارس جنوبی از روزانه 280 میلیون مترمکعب در سال 92 به روزانه 700 میلیون مترمکعب در روز رسیده که حرکت بزرگی بوده است، اظهار کرد: همه همکارانمان در دوران کرونا در محل کار حاضر شدند برای اینکه جریان سوخت‌رسانی کشور قطع نشود که جای قدردانی دارد.

زنگنه ادامه داد: امیدوارم برداشت گاز از فاز 11 پارس جنوبی را پیش از پایان کار این دولت آغاز کنیم. توتال و سی‌ان‌پی‌سی چین که در این فاز حضور داشتند اما به دلیل تحریم از ایران رفتند. در دوران تحریم هیچ‌کس حاضر نیست با ما کار کند.

وی با تاکید بر اینکه هیچ‌کس نمی‌تواند به عقب بازگردد، تصریح کرد:  صنعت نفت هم‌اکنون قابل مقایسه با 20 سال گذشته نیست. ما در سال 76 نمی‌توانستیم چهارپایه سکو بسازیم، اما اکنون سازندگان داخلی پیچیده‌ترین تجهیزات را می‌سازند.

وزیر نفت در خصوص اقدامات صورت گرفته برای جمع آوری گازهای مشعل نیز گفت: ظرف روزهای آینده بهره‌برداری اولیه از بزرگترین تاسیسات جمع‌آوری و فرآورش گاز همراه نفت یعنی طرح پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس که 3 میلیارد دلار در آن هزینه شده است‌ و توانایی شیرین‌سازی روزانه 56 میلیون مترمکعب را دارد آغاز می‌شود.

پایان عصر نفت متاثر از توسعه فناوری است؛ نه پایان یافتن نفت

وزیر نفت با اشاره به نقش پیشرفت‌های فناورانه در جایگزینی انرژی‌های جدید و تجدیدپذیر در دنیا، گفت: شخصا فکر می‌کنم باید همه تلاشمان را برای تولید حداکثری نفت به کار گیریم؛ توسعه فناوری روز به روز بیشتر می‌شود و ممکن است به نقطه‌ای برسیم که دیگر نفت نتواند با انرژی‌های جدید رقابت کند.

وی درباره سیاست بهینه در قبال تولید نفت و گاز در شرایطی که برخی پیش‌بینی‌های جهانی از پایان دوران نفت در آینده‌ای نه چندان دور حکایت دارد، اظهار کرد: اندیشمندی زمانی گفته بود عصر حجر (سنگ) زمانی تمام نشد که سنگ در دنیا تمام شد، بلکه پیشرفت فناوری سبب تمام شدن عصر حجر شد. عصر نفت هم زمانی تمام نمی‌شود که نفت در دنیا تمام شود، بلکه زمانی پایان می‌یابد که فناوری، جایگزین‌های اقتصادی با وضع زیست‌محیطی بهتر را به جای نفت به بازار عرضه کند. 

وی افزود: نظر خودم را می‌گویم زیرا هنوز کشور در این زمینه به نتیجه نرسیده است؛ ما باید همه تلاش خود را به کاربگیریم که نفت را با سرعت بیشتری تولید کنیم اما به این شرط که پول آن را خرج بودجه نکنیم زیرا اگر قرار باشد پول نفت را خرج بودجه کنیم و در ازای آن هزینه درست کنیم، حال چه عمرانی چه جاری، این یعنی بدبخت کردن مردم. باید نفت را تولید کنیم و درآمد آن را به صندوق توسعه ملی اختصاص دهیم تا این صندوق از ذخایر خود برای توسعه طرح‌هایی مانند پتروشیمی‌ها، پتروپالایشگاه‌ها و دیگر صنایع هزینه کند.

وزیر نفت با بیان اینکه اگر امروز نفت تولید نکنیم، شاید روزی برسد که نیاز باشد برای فروش نفت اجازه بین‌المللی بگیریم (از نظر زیست‌محیطی)، ادامه داد: درباره گاز هم همینطور؛ گاز را هم باید به مقدار حداکثری تولید کنیم زیرا قرار نیست نهادینه شدن انرژی‌های جایگزین صد سال طول بکشد.

زنگنه توضیح داد: ببینید طی 10 سال اخیر، قیمت سلول‌های خورشیدی چقدر کاهش یافته است. هم‌اکنون امارات قراردادی امضا کرده است که بر مبنای آن، هزینه تولید هر کیلووات ساعت برق از انرژی خورشیدی 2.5 سنت خواهد بود؛ یعنی تقریبا رایگان. توسعه فناوری روز به روز بیشتر می‌شود و ممکن است به نقطه‌ای برسیم که دیگر نفت نتواند با انرژی‌های جدید رقابت کند.

وی به این پرسش که پس به زعم شما مدفون شدن نفت و گاز در بسیاری از کشورهای نفتخیز محتمل است، پاسخ مثبت داد و گفت: فکر نکنیم نفت و گاز را هرچه دیرتر مصرف کنیم، گرانتر می‌شود و بهتر است. هیچکس نمی‌تواند چنین چیزی بگوید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

به گزارش خبرآنلاین، بیژن زنگنه، وزیر نفت در آیین آغاز مراحل عملیات نصب پایه نخستین عرشه طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی با اشاره به اینکه این میدان موهبتی الهی برای ملت ایران است، اظهار داشت: عملیات توسعه فازهای این میدان مشترک گازی پس از سال 1376 آغاز شد.

وی مقدار برداشت از میدان مشترک گازی پارس جنوبی را در سال 92 روزانه 280 میلیون مترمکعب عنوان کرد و با بیان اینکه این رقم اکنون به روزانه 700 میلیون مترمکعب رسیده است، تصریح کرد: امسال نیز 50 میلیون مترمکعب به این مقدار افزوده می‌شود.

وزیر نفت افزود: خوشبختانه برای نخستین بار در این دولت آنچه خواست ملت ایران در برداشت متناسب با سهم‌مان از این میدان بود، محقق شده است.

زنگنه با اشاره به اینکه بخش عمده‌ای از توسعه میدان گازی مشترک پارس جنوبی در سال‌های اخیر در زمان تحریم محقق شده است، اظهارکرد: البته در فرصت کوتاه برجام توانستیم بسیاری از کالاهای مورد نیاز را وارد کشور کنیم.

وی با یادآوری اینکه پیش از آغاز به کار این دولت 10 فاز پارس جنوبی تکمیل و 17 فاز ناتمام وجود داشت، اظهار کرد: خوشبختانه 17 فاز نیمه تمام جز پالایشگاه فاز 14 پارس جنوبی اکنون به بهره‌برداری رسیده است و امسال همه فعالیت‌های دریایی این میدان پایان می‌یابد.

وزیر نفت ادامه داد: این فعالیت‌ها در شرایطی انجام شده است که با مشکلات مالی روبه‌رو بودیم و نفت 100 دلاری هم نداشتیم البته صندوق توسعه ملی در این مدت کمک زیادی به ما کرد.

زنگنه از طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی به‌ عنوان آخرین فاز این میدان مشترک نام برد و یادآور شد: قرارداد توسعه این میدان سال 96 با کنسرسیوم بین المللی متشکل از توتال فرانسه، شاخه بین‌المللی شرکت ملی نفت چین (سی‌ان‌پی‌سی‌آی) و پتروپارس ایران امضا شد و این کنسرسیوم پیش از ترک ایران 100 میلیون دلار در این طرح هزینه کردند.

وزیر نفت با بیان اینکه با بازگشت تحریم ایران ابتدا توتال و سپس سی‌ان‌پی‌سی‌آی چین از این پروژه خارج شدند، گفت: با خروج این شرکت‌ها توسعه این پروژه به‌طور کامل به شرکت پتروپارس سپرده شد.

وی هدف از اجرای طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی به ارزش بیش از 4 میلیارد دلار را افزون بر برداشت روزانه 56 میلیون مترمکعب گاز از این میدان مشترک، استفاده از فناوری فشارافزایی عنوان کرد و افزود: برداشت گاز از میدان پارس جنوبی در آینده با افت تولید همراه می‌شود بنابراین قرار بود در این فاز از این فناوری استفاده کنیم.

به گفته زنگنه، 2 میلیارد و 400 میلیون دلار از مبلغ بیش از 4 میلیارد دلاری این قرارداد مربوط به سکوی فشارافزایی بوده است.

وزیر نفت با بیان اینکه عملیات نصب جکت سکوی 11B طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی امروز در موقعیت خود (بلوک B) که در مرز هم قرار داد آغاز می‌شود، افزود: با نصب این جکت که ارزش آن 25 میلیون دلار است امکان حفاری 12 حلقه چاه تولیدی فراهم می‌شود که حفاری پنج حلقه چاه در مرحله نخست برنامه‌ریزی شده است.

وی با بیان اینکه با تمهیداتی که اندیشیده شده برای این جکت سکوی بهره‌برداری ساخته نمی‌شود، تصریح کرد: با نصب این جکت و حفاری پنج حلقه چاه امکان برداشت روزانه 14 میلیون مترمکعب از این فاز ظرف 14 ماه آینده میسر می‌شود.

زنگنه با بیان اینکه موضوع فشارافزایی از دو مسیر دریایی و خشکی در حال بررسی است، ادامه داد: نتیجه این بررسی احتمال دارد مهر یا آبان‌ماه مشخص شود و می‌توانیم در این زمینه تصمیم‌گیری کنیم.

وزیر نفت با یادآوری اینکه حجم این پروژه نسبت به پروژه‌های دیگر زیاد نیست، یادآور شد: آنچه در این شرایط مهم است اینکه ما در شرایط تحریم متوقف نمی‌شویم، با همه این تحریم‌ها کارمان را پیش می‌بریم و همه پروژه‌ها اعم از میدان‌های مشترک، پروژه گوره – جاسک، طرح‌های توسعه میدان‌های غرب کارون و پتروشیمی فعال است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بیژن نامدار زنگنه امروز در مراسم امضای بهره برداری و طرح توسعه میدان نفتی یاران با بیان اینکه شرایط سختی به لحاظ کرونا و تحریم‌ها در حال حاضر حاکم است، گفت: نهایت تلاش خود را می‌کنیم تا از فشار به مردم در بخش نفت کاسته شود. در همین راستا حداکثر توان خود را به کار گرفته ایم تا محصولات بهداشتی را که مورد استفاده مردم است، در حالت حداکثری تولید کنیم.

وی افزود: محصولاتی که پایه واساس آن مربوط به صنعت پتروشیمی است، شامل شوینده‌ها، مواد ضدعفونی و مواد اولیه برخی پوشش‌ها و لوازم ایمنی درمانی است.

وزیر نفت با اعلام اینکه در شرایط کنونی ایجاد اشتغال برای مردم نیز از اهمیت بالایی برخوردار است، اظهارداشت: با وجود اینکه در شرایط سخت قرار داریم که کمبود منابع وجود دارد اما ظرفیت تولید خود را تا حداکثر ممکن بالا می بریم تا هر وقت لازم شد با توان تولیدی بالا به بازار برگشته و سهم خود را از بازار نفت بگیریم.

به گفته این مقام مسئول، ایران تسلیم نمی‌شود و با قدرت به توانمندسازی صنعت نفت خود ادامه خواهد داد که امضای قرارداد بهره برداری و توسعه میدان مشترک نفتی یاران از نمونه‌های چنین تصمیمی است.

زنگنه با اعلام اینکه در میدان گازی مشترک پارس جنوبی با حداکثر توان در حال تولید هستیم و از 27 فاز برداشت انجام می‌دهیم، توضیح داد: بهره برداری از دو فاز این میدان به دلیل تحریم‌ها به کندی انجام شد اما با حداکثر توان به تولید می‌پردازیم.

این عضو کابینه دولت دوازدهم با تاکید بر اینکه هیچ قرارداد IPC را بدون حضور شرکت ایرانی منعقد نمی‌کنیم، ادامه داد: میدان گازی بلال که اثبات شده است یال شرقی پارس جنوبی است و همچنین میدان گازی فرزاد بی به زودی تعیین تکلیف و قرارداد آن نهایی می‌شود. این در حالی است که قرارداد میدان پایدار غرب و آبان نیز نافذ شده است.

زنگنه تصریح کرد: به جرات می‌توان گفت تمامی قراردادهای میادین نفتی و گازی کشور تا پایان فعالیت این دولت تعیین تکلیف شده و سروسامان می‌گیرد.

وی با بیان اینکه مدل قراردادیIPC همان شکل تکامل یافته بیع متقابل است، گفت: چون این شکل قرارداد جدید بود مخالف‌هایی داشت. به طور کلی هر چه جدید باشد، مخالفانی دارد، در حالیکه این قراردادهای IPC جدید نبود و تنها نوع تکامل یافته فرم بیع متقابل بود که در آن پاداش به بهره بردار بر اساس افزایش تولید داده می‌شد.

وزیر نفت ادامه داد: در این قراردادی که امروز امضا می‌شود نیز 2.5 دلار برای هر بشکه برای افزایش برداشت به عنوان پاداش در نظر گرفته شده است. این قرارداد 10 ساله است که می‌تواند بیشتر نیز باشد.

به گفته این مقام مسئول نمی‌شود مسائل امروز نفت را با مدل صد سال قبل مدیریت کرد. در شرایط کنونی به شرکت‌های دانش بنیان نیاز داریم. چنانچه در بخش بازرگانی نفت نیز شرکت‌های هر چند کوچک ایرانی فعال شده اند که در بخش‌های مختلف به ما کمک می‌کنند. این در حالی است که همچنان زیر بغل آنها را گرفته ایم اما در صورت رفع تحریم‌ها، می‌توانند نقش مؤثری در بخش بازرگانی نفت ایفا کنند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم، سرمای زمستانی موجب رشد مصرف گاز در بخش خانگی شده و این رشد مصرف، بیش از انتظار متولیان صنعت گاز کشور بوده است؛ به‌طوری که، انتظار می‌رفت با رشد تولید گاز از میدان مشترک پارس جنوبی، امسال صنایع عمده و نیروگاه‌ها با محدودیت تخصیص گاز مواجه نشوند، اما بررسی ها نشان می دهد شرایط مطابق انتظار پیش نرفته است.

غلامرضا مشایخی، سرپرست مدیریت گازرسانی شرکت ملی گاز در این خصوص گفت: با توجه به موج شدید سرمایی که در روزهای اخیر، بخش وسیعی از کشور را فرا گرفته است و نیز بارش‌هایی که به‌ویژه در شرق، غرب و مرکز کشور داریم، مصرف بخش خانگی گاز طبیعی به‌شدت بالا رفته و به روزانه 573 میلیون مترمکعب رسیده است که عدد بسیار بالایی به شمار می‌آید.

وی ادامه داد: اگرچه ما به همه هم‌وطنان این نوید را می‌دهیم که در بخش‌های صنایع بالادستی، تولید، انتقال و توزیع با آمادگی کامل، شبانه‌روز فعال هستیم تا بتوانیم گاز را به صورت ایمن و پایدار در سراسر کشور توزیع کنیم و هیچ نگرانی از این بابت وجود ندارد، اما از همه مشترکان انتظار داریم در این زمینه به ما کمک کنند.

به گفته سرپرست مدیریت گازرسانی شرکت ملی گاز ایران، لازم است مشترکان گاز طبیعی از گرم کردن محیط‌هایی که استفاده نمی‌کنند، بپرهیزند و دمای رفاه را 18 تا 22 درجه نگه دارند تا شرکت ملی گاز ایران افزون بر خدمات‌دهی مطلوب به مردم به بخش‌های نیروگاهی، تولیدی و صنعتی نیز گاز را با جریانی ایمن و پایدار عرضه کند. این در حالی است که گازرسانی به بخش خانگی همواره در اولویت این شرکت قرار دارد.

وی درباره آمار گازرسانی توضیح داد: تاکنون به حدود 30 هزار روستا با 4.6 میلیون خانوار و یک هزار و 184 شهر با 18 میلیون خانوار گازرسانی شده است، همچنین توسعه شبکه گاز برای بخش‌های تولید، صنایع و نیروگاهی نیز پیوسته ادامه دارد.

مشایخی با تاکید بر لزوم مصرف بهینه گاز طبیعی و رعایت نکات ایمنی، درباره تامین گاز مورد نیاز بخش صادراتی کشور، اظهار کرد: در بخش صادرات ما همچنان به تعهد خود عمل می‌کنیم و جای هیچ نگرانی نیست، اما در بخش صنعت، اگر مردم به ما کمک نکنند مجبور هستیم برای گرم نگه داشتن خانه‌های آنان، گاز صنایع و دیگر بخش‌ها را محدود کنیم.

 محدود شدن مصرف گاز در صنایع عمده از نیمه دوم آذرماه آغاز شد؛ اما اکنون با رشد بیش از انتظار مصرف گاز در بخش خانگی، این محدودیت در حال تسری است و در بخشی از صنعت تولید برق حرارتی کشور، سوخت مایع جایگزین سوخت گاز شده است.