دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
جمعه
28 شهریور 1399

در این گزارش میزان بازدهی صندوق های سرمایه گذاری مختلط در یک ماه اخیر (تیر 1399) با شاخص کل بورس و شاخص کل فرابورس مقایسه شده است.

صندوق های سرمایه گذاری “سپهر اندیشه نوین”، “مشترک نواندیشان”، “مشترک پارس”، “ارمغان یکم ملل” و “مشترک نیکی گستران” در تیرماه 99 بالاترین بازدهی را در بین صندوق های سرمایه گذاری مختلط کسب کردند.

بیم و امید بازار بورس در تیرماه 99

شاخص کل بورس به عدد بی سابقه دو میلیون واحد نزدیک شده است و تردیدها و امیدها برای ادامه حرکت بازار بورس افزایش پیدا کرده است. برخی از سرمایه گذاران در شرایط فعلی قیمت های سهام را گران می دانند و ترجیح می دهند تا زمانی که تعادل نسبی به بازار برگردد صبر کنند اما در طرف دیگر سرمایه گذاران ریسک پذیری قرار دارند که با توجه به حجم بالای سرمایه در بازار بورس مایلند تا سرمایه خود را در سهام به گردش در بیاورند. در این میان تصمیم گیری برای افراد عادی سخت می شود و ممکن است گزینه های دیگری برای سرمایه گذاری انتخاب کنند.

بازار سرمایه برای پاسخ به نیاز سرمایه گذاران ابزارهای مالی متنوعی را در اختیار می گذارد تا انگیزه سرمایه گذاری در سهام برای عموم افراد حفظ شود. بدون شک صندوق های سرمایه گذاری یکی از مجرب ترین و کارآمدترین این ابزارهاست.

صندوق های سرمایه گذاری مختلط در شرایط فعلی که ترس از یک طرف و امید از طرف دیگر به سرمایه گذاران وارد می شود می توانند ابزار مالی قابل اتکایی باشند. این صندوق ها با تقسیم ریسک سرمایه گذاری در سهام، حدود نیمی از دارایی ها را در اوراق با درآمد ثابت قرار می دهند و از این جهت می توانند از ریزش های سنگین و ضررهای محتمل در سهام در امان بمانند.

سیگنال با معرفی برترین صندوق های سرمایه گذاری از نوع مختلط سعی دارد تا برای طیف سرمایه گذارانی که ریسک متوسطی را می پذیرند، ارائه دهنده خدمات تحلیلی مناسبی در این عرصه باشد.

بازدهی صندوق های سرمایه گذاری مختلط، حد وسطی از میزان رشد بازار سرمایه که ریسک بالایی دارد و اوراق بهادار کم ریسک نظیر اوراق بدهی می باشد. عملکرد این صندوق ها برآیندی از دو ابزار مالی کم ریسک و پرریسک خواهد بود.

با توجه به اینکه شاخص کل، نبض بازار بورس و فرابورس است؛ می توان با معیار قرار دادن آن، صندوق های برتر از نظر نحوه عملکرد را مورد بررسی قرار داد.

مقایسه عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط با شاخص کل در تیر ماه 99

صندوق های سرمایه گذاری ” سپهر اندیشه نوین “ و ” مشترک نواندیشان “ با ثبت بازدهی بالاتر از سایر صندوق ها، در صدر بهترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط در یک ماه اخیر قرار گرفته اند.

از بین پنج صندوق مختلط برتر در تیرماه 99 صندوق سپهر اندیشه نوین جزو صندوق های ETF می باشد.

پنج صندوق سرمایه گذاری مختلط برتر با بیشترین بازدهی ماهانه در تیرماه 99 عبارت اند از:

نام صندوقمدیر صندوقبازدهی ماهانه
سپهر اندیشه نوینتامین سرمایه نوین42.11
مشترک نواندیشانکارگزاری نواندیشان بازار سرمایه33.49
مشترک پارسسبدگردان آبان33.11
ارمغان یکم مللسبدگردان پاداش سرمایه28.49
مشترک نیکی گسترانمشاور سرمایه گذاری نیکی گستر28.02

ترکیب دارایی برترین صندوق سرمایه گذاری مختلط در تیرماه 99

صندوق سپهر اندیشه نوین با ثبت بازدهی ماهانه 42.11 درصدی در صدر جدول برترین های صندوق های مختلط قرار گرفت. این صندوق در گروه صندوق های قابل معامله قرار دارد و با نماد “صنوین” شناخته می شود. سرمایه گذاران می توانند با دسترسی آنلاین به خرید و فروش از طریق پنل معاملات کارگزاری به معاملات واحدهای سرمایه گذاری این صندوق بپردازند.

 طبق نمودار دایره ای زیر 68.3 درصد از دارایی های صندوق سپهر اندیشه نوین در سهام و 20 درصد در اوراق بدهی سرمایه گذاری شده است.

سپرده بانکی و سایر دارایی های صندوق نیز 10.5 درصد از ترکیب دارایی را به خود اختصاص داده است.

مقایسه عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط با شاخص کل در تیر ماه 99
نمودار ترکیب دارایی های صندوق سرمایه گذاری سپهر اندیشه نوین

جمع بندی

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط برتر در مقایسه با شاخص کل نشان می دهد که این صندوق ها با کسب بازدهی نزدیک به شاخص بورس و فرابورس توانسته اند سرمایه گذاران­شان را از پتانسیل سود بازار سرمایه بهره مند سازند.

سرمایه گذارانی که مایلند ریسک کمتری در بازار بورس متوجه سرمایه شان شود، می توانند با خرید واحدهای این نوع صندوق‌ها از مدیریت حرفه ای صندوق های سرمایه گذاری مختلط بهره ببرند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش قصد داریم تا نگاهی به عملکرد صندوق های سرمایه گذاری از نوع مختلط بیاندازیم و بازدهی برترین ها را با شاخص های بازار سرمایه مقایسه کنیم. صندوق های مختلط حدودا نیمی از دارایی های خود را در سهام و نیمی را در اوراق با درآمد ثابت سرمایه گذاری می کنند. از این رو می توان انتظار داشت که بازدهی آنها نیز چیزی در حدود نیمی از رشد بازار سرمایه به علاوه سود سرمایه گذاری های کم ریسک نظیر اوراق بدهی یا سپرده های بانکی باشد. چیزی که در اردیبهشت ماه 99 متفاوت از انتظارات بود.

اردیبهشت 99، پر هیجان برای بورس

اردیبهشت ماه 99 در ادامه رشد شگفت انگیزی که با شروع سال 99 در فروردین ماه آغاز شده بود؛ با قدرت بالایی در ارزش و حجم معاملات در بازار سرمایه کلید خورد. نیمه اردیبهشت ماه رشد بازار کمی متوقف شد و اصلاح صورت گرفت. در سال گذشته نیز در پی رشد شاخص کل اصلاح قیمت ها در نیمه اردیبهشت 98 رخ داد که طی آن 10 درصد اصلاح در شاخص کل صورت گرفت. بنابراین اصلاح یکی دوهفته ای در بازار سرمایه چیزی نبود که خیلی دور از انتظار باشد و اساسا بهتر است برای تداوم رشد در بازار، قیمت ها حالت طبیعی خود در حرکت نوسانی را حفظ نمایند. البته هنوز نمی توان گفت اصلاحی که در اردیبهشت ماه 99 شروع شد؛ پایان یافته است. اصلاحی که در شاخص کل بورس 8 درصد ثبت شده است. باید منتظر ماند و دید که آیا شاخص کل می تواند از سقف یک میلیون و پنجاه هزار واحدی خود عبور کند یا نه. اگر این اتفاق بیفتد میتوان گفت که اصلاح به پایان رسیده است.

بازدهی صندوق های مختلط در اردیبهشت ماه 99 تحت تاثیر جو مثبت ایجاد شده بر بازار سرمایه توانست بازدهی های بسیار خوبی را بدست آورد. صندوق های سرمایه گذاری تجربه ایرانیان، یکم نیکوکاری آگاه، نیکوکاری ایتام برکت، سپهر اندیشه نوین و مشترک نیکی گستران در اردیبهشت ماه 99 بالاترین بازدهی را در بین صندوق های سرمایه گذاری مختلط کسب کردند.

مقایسه بازدهی صندوق های سرمایه گذاری مختلط با شاخص کل در اردیبهشت 99

صندوق های سرمایه گذاری ” تجربه ایرانیان” و ” یکم نیکوکاری آگاه ” با ثبت بازدهی بالاتر از سایر صندوق ها، در صدر بهترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط در یک ماه اخیر قرار گرفته اند.

مقایسه بازدهی صندوق های سرمایه گذاری مختلط با شاخص کل در اردیبهشت 99

میانگین رشد شاخص کل بورس و شاخص کل فرابورس در اردیبهشت ماه 99 تقریبا با رشد پنج صندوق برتر از نوع مختلط برابر بوده است. به طور میانگین رشد بازار سرمایه در این ماه 36 درصد بود و بازدهی صندوق های مختلط برتر در این ماه نشان می‌دهد که بهره بردن از این ابزارهای مالی توانسته است فراتر از انتظارات سرمایه گذاران در این صندوق ها باشد. در حالت عادی انتظار داریم صندوق های مختلط به دلیل اینکه ریسک متوسطی دارند، بازدهی کمتری از بازار بورس کسب کنند. در حالی که همان طور که از عملکرد اردیبهشت ماه 99 برترین صندوق های مختلط پیداست، بازدهی این صندوق ها در روزهایی که بازار بورس با فراز و نشیب هایی همراه بود، پایداری قابل قبولی پیدا کرده است.

در اردیبهشت ماه 99 روند رو به رشد بازار سرمایه با گذشتن از مرز یک میلیون واحد در شاخص کل، حفظ شد و شاخص کل بورس بازدهی 42.43% و شاخص کل فرابورس بازدهی 29.5% را به ثبت رساندند.

پنج صندوق سرمایه گذاری مختلط برتر با بیشترین بازدهی ماهانه در اردیبهشت ماه 99  عبارت اند از:

رتبهنام صندوقمدیر صندوقبازدهی ماهانه
اولتجربه ایرانیانکارگزاری بانک آینده41.16
دومیکم نیکوکاری آگاهسبدگردان آگاه38.32
سومنیکوکاری ایتام برکت کارگزاری تدبیرگران فردا35.70
چهارمسپهر اندیشه نوینتامین سرمایه نوین34.71
پنجممشترک نیکی گسترانمشاور سرمایه گذاری نیکی گستر34.37
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

پربازده ‌ترین صندوق‌های سرمایه‌ گذاری مختلط در هفته گذشته، ” کارگزاری بانک تجارت ” با 4.5 درصد بازدهی بوده است. این صندوق در دوره‌ه یک ساله نیز بازده 72.5 درصدی را ثبت کرده است. صندوق “مشترک پارس ” با 4.4 درصد بازدهی هفتگی، دومین صندوق پربازده هفته گذشته در بین صندوق‌های مختلط بوده است. سومین صندوق پربازده در بین صندوق‌های مختلط در هفته گذشته “مشترک آسمان خاورمیانه” می‌باشد که توانسته است 4.3 درصد بازدهی را کسب کند. لازم به ذکر است که میانگین بازدهی صندوق‌های مختلط فعال در بازار سرمایه در هفته گذشته منفی 2.9 درصد بوده است.

در جدول زیر پنج صندوق مختلط که پربازده ‌ترین صندوق‌های سرمایه‌ گذاری مختلط در هفته گذشته می‌باشند، آورده شده است (برگرفته از سامانه رسام؛ صفر تا صد صندوق‌های سرمایه‌گذاری):

ردیف نام صندوق بازده هفته گذشته
 (درصد)
بازده سال گذشته
(درصد)
خالص ارزش دارایی
(میلیارد ریال)
مدیر
1 کارگزاری بانک تجارت 4.5% 72.5% 172 کارگزاری بانک تجارت
2 مشترک پارس 4.4% 70.5% 98 کارگزاری آبان
3 مشترک آسمان خاورمیانه 4.3% 73.4% 119 سبدگردان آسمان
4 توسعه ممتاز 4.1% 75.4% 545 سبدگردان انتخاب مفید
5 مشترک نیکی گستران 3.2% 39.3% 86 مشاور سرمایه گذاری نیکی گستر

در نمودار زیر پربازده ‌ترین صندوق‌های سرمایه‌ گذاری مختلط با هم مقایسه شده‌اند: 


صندوق‌های سرمایه‌ گذاری مختلط برای کسانی مناسب هستند که هم تمایل به سرمایه‌گذاری در سهام را دارند و هم سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت. زیرا ترکیب دارایی‌های این صندوق‌ها به گونه‌ای است که حدود 50 درصد آن به سهام و 50 درصد دیگر آن به اوراق بهادار با درآمد ثابت اختصاص داده شده است.

در مورد تفاوت سهام و اوراق بهادار با درآمد ثابت می‌توان گفت که سهام ممکن است بازدهی بیشتری داشته باشد ولی متقابلاً ریسک بیشتری را هم به سرمایه‌گذار متحمل می‌کند و در آن‌سوی طیف اوراق بادرآمد ثابت دارای بازده نسبتاً ثابت و ریسک کمتری هستند. بنابراین صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط برای کسانی مناسب هستند که نه تمایل به ریسک و بازده بالا و نه تمایل به ریسک و بازده پایین دارند بلکه تمایل به پذیرش سطح متوسط ریسک و بازده را برای سرمایه‌گذاری‌های خود دارند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.