دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
جمعه
4 مهر 1399

در این گزارش بازدهی بهترین صندوق های سرمایه گذاری سهامی با شاخص کل بورس و فرابورس در اردیبهشت ماه 99 مقایسه شده‌اند. هدف از انجام این مقایسه دادن دیدی جامع تر نسبت به عملکرد صندوق های سرمایه گذاری به مخاطبان و همراهان سایت سیگنال است.

شاخص و عبور از سقف یک میلیون واحد!

بازار داغ سرمایه در اردیبهشت ماه 99 با عبور از یک میلیون واحد در شاخص کل بورس همراه شد و روند رو به رشد خود را حفظ کرد. هر چند در این ماه مشابه اردیبهشت ماه سال 98، کمی از شتاب صعود قیمتها کاسته شد و بعضی از سهم ها به سمت تعادل قیمتی حرکت کردند اما به دلیل ورود بی سابقه حجم پول در بازار سهام، همچنان بازار بورس با قدرت می تازد و در مقابل سایر بازارهای موازی یکه تازی می کند.

در این گزارش میزان بازدهی صندوق های سرمایه گذاری سهامی در یک ماه اخیر را با شاخص کل بورس و شاخص کل فرابورس مقایسه می کنیم.

لازم به ذکر است، بازدهی آورده شده صرفا عملکرد گذشته صندوق هاست و به علت ماهیت نوسانی بازار سرمایه، نمی توان گفت در آینده نیز چنین عملکردی تکرار خواهد شد. بازدهی های ثبت شده در نمودار از آخرین اطلاعات منتشر شده از طرف صندوق های سرمایه گذاری استخراج شده است.

مقایسه سود صندوق های سرمایه گذاری سهامی با شاخص کل

مقایسه سود صندوق های سرمایه گذاری سهامی با شاخص کل

طبق بررسی های کارشناسان سیگنال، صندوق های سرمایه گذاری  ” مشترک نقش جهان ” و ” مشترک نوین پایدار ” با کسب بازدهی های 87.4 درصد و 79.53 درصد، در صدر برترین صندوق های سهامی از نظر میزان بازدهی قرار گرفتند.

همانطور از نمودار بالا پیداست، صندوق های سهامی توانسته اند با رشد بیشتر از میانگین بازار، درصد های بازدهی بهتری را کسب کنند. چیزی که در مقایسه با شاخص ها قابل توجه است این نکته است که شاخص کل بورس که بیشتر شامل شرکت های بزرگ بازار سرمایه می باشد بیشتر از شاخص کل فرابورس که شرکت های کوچک تر را شامل می شود، رشد کرده است. این مسئله نشان می دهد که سرمایه های وارد شده به بازار سرمایه نگاهی بلند مدت به بورس داشته و برخلاف سال قبل احتمالا این شرکت های بزرگ تر هستند که راهبری بازار را به عهده دارند.

جالب است بدانید که در یک ماه اخیر کمترین بازدهی مربوط به تمام صندوق های سهامی فعال در کشور، از 40 درصد بیشتر بوده است.

کسب بازدهی بالاتر از شاخص کل در صندوق های سهامی امری ست که همواره مورد توجه سرمایه گذاران قرار دارد اما باید دقت داشت که صرفا نمی توان از روی میزان بازدهی صندوقی را انتخاب کرد.

بیشتر بخوانید
بهترین صندوق سرمایه گذاری را چگونه انتخاب کنیم؟

عوامل متعددی باعث رشد صندوق های سهامی شدند. در هفته ای اخیر اکثر سهم های خوب و مورد توجه سرمایه گذاران با صف های خرید سنگین همراه بود و بسیاری از معامله گران نمی توانستند سرمایه شان را در سهم را به جریان بیاندازند. از این رو صندوق هایی که حجم بالاتری از سهام برگزیده بازار را در اختیار داشتند با تقاضای بیشتری مواجه شدند. در ادامه، عامل عرضه و تقاضا در صندوق های سهامی موجب شد تا ارزش واحدهای سرمایه گذاری صندوق ها افزایش یابد. افزایش حجم تقاضا در صندوق های سهامی به خصوص در مورد صندوق های قابل معامله در بورس ETF بسیار به چشم خورد. به طوری که اکثر صندوق های بورسی بیشتر از ارزش NAV خود مورد معامله قرار می گرفتند.

بر این اساس، پنج صندوق سرمایه گذاری سهامی با عملکرد بهتر در ماه منتهی به 22 اردیبهشت 99 عبارتند از:

ردیفنام صندوقدرصد بازدهی ماهانه
1مشترک نقش جهان87.4
2مشترک نوین پایدار79.53
3مشترک کاریزما79.17
4مشترک یکم آبان78.53
5سهام بزرگ کاردان77.56

توجه: لازم است برترین صندوق های سرمایه گذاری از جنبه های مختلفی مورد سنجش قرار بگیرند. ما در این گزارش صرفا به میزان بازدهی صندوق ها به عنوان برجسته ترین فاکتوری که اغلب سرمایه گذاران آن را دنبال می کنند، پرداخته ایم.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه، نیما پروانی، مدیر سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری مشترک نوین پایدار ضمن بیان مطلب بالا با اشاره به اینکه روند صعودی بازار، یک نسخه کلی یا یک دلیل اصلی ندارد به پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا) گفت: در واقع رشد بازار بیشتر دلایل فنی دارد و باید از چند جنبه به بررسی آن پرداخت؛ البته بخش مهمی از روند صعودی بازار مربوط به همسان‌سازی با نرخ ارز است. سال گذشته با توجه به جهش نرخ ارز، بازارهای موازی تعدیل نرخ کردند، اما بازار سرمایه با توجه به تاخیر در تاثیرپذیری، در حال تعدیل نرخ و قیمت‌ها است.

وی اظهار کرد: بازارهای موازی به قدر کافی اشباع شده و دیگر قدرت جذب نقدینگی را ندارد، در این شرایط بازار سهام هم به قدر کافی رشد می‌کند و هم بازار مناسبی برای جذب نقدینگی سرگردان و مازاد است و پیش بینی می شود روند صعودی بازار ادامه داشته باشد.

این کارشناس بازارسرمایه در خصوص دلایل دیگر تداوم روند صعودی بازار تصریح کرد: عامل دیگر روند صعودی بازار مربوط به شرکت‌های P/E محور است. شرکت‌هایی که شفاف بوده و اطلاع رسانی دقیق و کافی دارند. سود و زیانشان‌ قابل محاسبه بوده و میزان تولیدشان مشخص است. بیشتر این شرکت‌ها شرکت‌های بزرگی مانند گروه فولادی‌ها، مس، پتروشیمی‌ها و پالایشگاهی‌ها و… هستند.

وی اضافه کرد: این شرکت‌ها از مهمترین سهم هایی هستند که می‌توانند نقدینگی جدید جذب کنند. بیشتر این سهام، به عنوان سهام ارزنده در بازار شناخته شده و در اغلب مواقع مورد اقبال بازار هم هستند، همچنین این شرکت‌ها توانستند تا حدود زیادی ریسک بازار را کم کنند. ‌

به گفته پروانی در حال حاضر بازارهای موازی به قدر کافی اشباع شده و تا افزایش متناسب قدرت خرید و تعدیل قیمت قدرت جذب نقدینگی ندارند؛ اما بازار سهام به قدر کافی هم رشد می‌کند و هم بازار مناسبی برای جذب نقدینگی سرگردان و مازاد است.

مدیر سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری مشترک نوین پایدار، دلیل دیگر رشد بازار را به قانون جدید تجدید ارزیابی دارایی شرکت‌ها مرتبط دانست و افزود: شرکت‌هایی مانند نیروگاه‌ها، بانک‌ها، بیمه‌ها و به طور کلی شرکت‌هایی که شاید تولید چندان زیادی نداشته ولی «دارایی محور» هستند، بیشترین سهم را در روند صعودی بازار و جذب نقدینگی جدید دارند.

وی در پایان تصریح کرد: به نظر می‌رسد با توجه به میزان نقدینگی سرگردان و اشباع بازارهای دیگر نه تنها تا پایان سال، بلکه تا پایان دولت دوازدهم روند صعودی بازار ادامه دارد و ریزش قابل ملاحظه، مشابه آنچه که در سال ۹۲ رخ داد، اتفاق نمی‌افتد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

صندوق سرمایه گذاری مشترک نوین پایدار در تاریخ 1388/12/25 با دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت خود را آغاز کرد. عملکرد این صندوق بر اساس مفاد اساسنامه و امیدنامه و در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه است. فعالیت این صندوق تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار انجام شده و متولی صندوق نیز به طور مستمر فعالیت آن را زیر نظر دارد.

نوع صندوق: در سهام / کوچک
آغاز فعالیت: 1388/12/26
مدیر: کارگزاری تامین سرمایه نوین
مدیر ثبت: کارگزاری تامین سرمایه نوین
شناسه ملی: 10320793550
متولی: موسسه حسابرسی هدف و همکاران
مدیر سرمایه گذاری: نیما پروانی، عطیه منگلی کهتویی، گلمهر عمران
حسابرس: موسسه حسابرسی آزمودگان
ضامن نقد شوندگی: ندارد
ضامن سودآوری: ندارد
عمر صندوق: 3284 روز (9 سال)
تلفن: 021-86791000
سایت صندوق: http://novinfund.com
سایت اختصاصی در رسامhttp://novinfund.rasamfunds.com

مدیریت دارایی های صندوق که عمدتاً شامل سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس می شود، توسط مدیر سرمایه گذاری صندوق صورت می گیرد. سرمایه گذاران در ازای سرمایه گذاری در این صندوق گواهی سرمایه گذاری دریافت می کنند. صدور واحد سرمایه گذاری و ابطال آنها بر اساس ارزش خالص دارایی های روز بعداز ارایه درخواست صورت می گیرد. ضامن صندوق پرداخت وجوه سرمایه گذران حداکثر ٧ روز پس از ارایه درخواست ابطال را ضمانت کرده است.

بررسی عملکرد صندوق سرمایه گذاری مشترک نوین پایدار

معرفی و بررسی عملکرد صندوق سرمایه گذاری مشترک نوین پایدار

اولین هدف مدیر سرمایه گذاری صندوق های سرمایه گذاری صیانت از وجوه سرمایه گذاران در عین کسب بازدهی بالاتر از شاخص کل است. در بازه ی یکساله از اسفند 96، صندوق سرمایه گذاری مشترک نوین پایدار 96 درصد بازدهی را به نام خود ثبت کرده است. حال اینکه شاخص کل در همین مدت 74 درصد بازدهی داشته است.

معرفی و بررسی عملکرد صندوق سرمایه گذاری مشترک نوین پایدار
قیمت صدور قیمت ابطال
1.179.460 1.168.555

ترکیب دارایی صندوق سرمایه گذاری مشترک نوین پایدار

مدیر سرمایه گذاری صندوق با توجه به اهداف و چشم انداز های صندوق و الزامات سازمان بورس، ترکیب پورتفوی آن را می چیند. بر این اساس صندوق های سرمایه گذاری در سهام

معرفی و بررسی عملکرد صندوق سرمایه گذاری مشترک نوین پایدار
اوراق مشارکت سپرده بانکی وجه نقد سهام پنج سهم با بیشترین وزن سایر دارایی ها
5.62 1.52 0.03 41.26 46.63 4.94

پنج سهم با بیشترین وزن

بررسی پنج سهم با بیشترین وزن صندوق های سهامی از دو جهت حائز اهمیت است، نخست آنکه سرمایه گذار با بررسی درصد این بخش به کل دارایی، میزان ریسک یا اهرمی بودن صندوق نسبت به تغییرات این بخش را اندازه می گیرد و دوم آنکه سهام با بیشترین تاثیر گذاری در صندوق مشخص شده و سرمایه گذار می تواند با بررسی تحرکات قیمتی آن، صندوق سرمایه گذاری را نیز رصد کند.

معرفی و بررسی عملکرد صندوق سرمایه گذاری مشترک نوین پایدار

جایگاه رقابتی در میان سایر صندوق های سرمایه گذاری

برای اینکه دید بهتری نسبت به مدیریت صندوق داشته باشید، نگاهی به رتبه ی این صندوق بر اساس شاخص های بازدهی، میانگین خالص ارزش دارایی، میزان ورود و خروج سرمایه و تغییر خالص ارزش دارایی صندوق انداخته ایم. بازه زمانی این تحلیل یکساله از اسفند سال 1396 تا اسفند 1397 بوده و رتبه بندی میان صندوق های سرمایه گذاری “در سهام” انجام شده است.

معرفی و بررسی عملکرد صندوق سرمایه گذاری مشترک نوین پایدار

خالص ارزش دارایی

معرفی و بررسی عملکرد صندوق سرمایه گذاری مشترک نوین پایدار

خالص ارزش دارایی صندوق مشترک نوین پایدار از 9 میلیارد و 780 میلیون تومان در اسفند 96 به 17 میلیارد و 790 میلیون تومان در اسفند 97 رسیده است که رشد 80 درصدی را نشان می دهد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.