دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
دوشنبه
31 شهریور 1399

در این گزارش میزان بازدهی صندوق های سرمایه‌گذاری مختلط در یک ماه اخیر با شاخص کل بورس و شاخص کل فرابورس مقایسه شده است.

بررسی صندوق مختلط

در آبان ماه 98 بازدهی کلی بازار سرمایه ضعیف ترین عملکرد را از ابتدای سال تا کنون داشت. این وضعیت به صورتی بود که بازدهی شاخص کل بورس کمترین مقدار بود. به همین دلیل عملکرد صندوق های سرمایه گذاری نیز کم جان و غیر جذاب بود. در این میان صندوق های سرمایه گذاری مختلط به دلیل ماهیت دوگانه ی خود (سهام و اوراق با درآمد ثابت) نسبت به صندوق های سرمایه گذاری سهامی از تکانه های منفی بازار سرمایه  بیشتر در امان بودند.

عملکرد صندوق‌های مختلط عمدتاً به پرتفوی سهام آنها و وضعیت کلی شاخص بازار سرمایه بستگی دارد.

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط در مقایسه با صندوق های با درآمد ثابت، ضعیف تر بوده است. صندوق های با درآمد ثابت در آبان ماه 98 توانستند بهترین عملکرد را نسبت به سایر صندوق های سرمایه گذاری ثبت نمایند.

صندوق های سرمایه گذاری مختلط، در میان صندوق های سرمایه گذاری با ریسک نسبتا متوسطی فعالیت می کنند. صندوق های سرمایه گذاری مختلط دارایی های تحت مدیریت شان را به دو دسته عمده تقسیم می کنند. این صندوق ها حدود نیمی از دارایی ها را در اوراق بهادار با درآمد ثابت که ریسک کمی دارند سرمایه گذاری می کنند و نیمی دیگر را در سهام پذیرفته شده در بازار سرمایه که ریسک بالایی دارند؛ به گردش در می آورند. از این رو عملکرد این صندوق ها برآیندی از دو ابزار مالی کم ریسک و پر ریسک خواهد بود. با توجه به اینکه شاخص کل، نبض بازار بورس و فرابورس است؛ می توان با معیار قرار دادن آن، صندوق های برتر از نظر نحوه عملکرد را مورد بررسی قرار داد.

مقایسه عملکرد پربازده ترین و بهترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط با شاخص کل بورس و فرابورس

مقایسه عملکرد پربازده ترین و بهترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط با شاخص کل بورس و فرابورس

صندوق های سرمایه گذاری ” مشترک سپهر آتی ” و ” مشترک آسمان خاورمیانه ” با ثبت بازدهی بالاتر از سایر صندوق های مختلط، در صدر بهترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط در یک ماه اخیر قرار گرفته اند.

در ماه منتهی به 30 آبان98 و در روزهایی که ضعیف ترین و کسل کننده ترین روزهای بازار سرمایه را پشت سر می گذاریم، شاخص کل بورس بازدهی 0.4% و شاخص کل فرابورس بازدهی 3.8% را به ثبت رسانده است.

شاخص فرابورس بیشتر شامل شرکت هایی ست که از نظر قانونی محدودیت کمتری نسبت به شرکت های بورسی دارند. در صندوق های سرمایه گذاری نیز طبق قوانین سازمان بورس، محدودیت هایی برای میزان سرمایه گذاری در شرکت های فرابورسی وضع شده است.  

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط در مقایسه با شاخص کل نشان می دهد که این صندوق ها بازدهی ضعیف تری نسبت به شاخص کل فرابورس داشته اند. همچنین عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط در مقایسه با شاخص کل بورس بهتر بوده است.

صندوق های سرمایه گذاری مختلط با تخصیص حدود نیمی از دارایی های تحت مدیریت خود، به اوراق کم ریسک نظیر اوراق مشارکت با درآمد ثابت، در مقابل روند نزولی بازار سهام پایداری نشان داده اند.

با توجه به اینکه صندوق های مختلط با سرمایه گذاری در اوراق با درآمد ثابت نیمی از سرمایه گذاری های خود را به صورت مطمئن و کم ریسک انجام می دهند از این نظر مشابه بانک ها هستند. با نگاه به عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط و مقایسه آن با سود سپرده های بانکی(حدود 20%سالانه) می توان در مورد سرمایه گذاری هایی که ریسکی بیشتر از بانک ها دارند، تصمیم گیری نمود. سرمایه گذارانی که مایلند ریسک کمتری در بازار بورس متوجه سرمایه شان شود، می توانند با خرید واحدهای صندوق‌های سرمایه گذاری مختلط از مدیریت حرفه ای آنها بهره ببرند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال، پربازده ‌ترین صندوق‌ سرمایه‌گذاری مختلط در هفته گذشته ” مشترک پارس” با 3.2 درصد بازدهی بوده است. این صندوق در دوره‌ه یک ساله نیز بازده 99.1 درصدی را ثبت کرده است. صندوق  “مشترک سپهر آتی” با 2.8 درصد بازدهی هفتگی، دومین صندوق پربازده هفته گذشته در بین صندوق‌های مختلط بوده است. سومین صندوق پربازده در بین صندوق‌های مختلط در هفته گذشته “مشترک کوثر” می‌باشد که توانسته است 2.7 درصد بازدهی را کسب کند.

ترکیب دارایی صندوق‌های مختلط پربازده این هفته به گونه‌ای است که سهام بیش از 50 درصد دارایی‌های آن‌ها را تشکیل می‌دهد. این در حالی است که بر اساس داده‌ و اطلاعات سامانه رسام، اغلب صندوق‌های مختلطی که در رتبه‌های آخر بر اساس بازدهی قرار دارند، سهام کمتر از 50 درصد دارایی‌های آن‌ها را تشکیل می‌دهد. بنابراین با توجه به صعودی بودن نماگرهای بازار سرمایه در هفته گذشته، به نظر می‌رسد وجود سهام در ترکیب دارایی این صندوق‌ها، باعث کسب بازده بیشتر نسبت به سایر صندوق‌های مختلط شده است.

لازم به ذکر است که میانگین بازدهی صندوق‌های مختلط فعال در بازار سرمایه در هفته گذشته 1.0 درصد بوده است.

در جدول زیر پنج صندوق مختلط که پربازده ‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط هفته منتهی به 1398/02/07 می‌باشند، آورده شده است (برگرفته از سامانه رسام؛ صفر تا صد صندوق‌های سرمایه‌گذاری):

ردیف نام صندوق بازده هفته گذشته
 (درصد)
بازده سال گذشته
(درصد)
خالص ارزش دارایی
(میلیارد ریال)
مدیر
1 مشترک پارس 3.2% 99.1% 116 کارگزاری آبان
2 مشترک سپهر آتی 2.8% 29.9% 146 تامین سرمایه سپهر
3 مشترک کوثر 2.7% 72.8% 103 کارگزاری بانک صنعت و معدن
4 مشترک امین آوید 2.0% 68.3% 182 کارگزاری امین آوید
5 مشترک آسمان خاورمیانه 1.3% 92.7% 131  سبدگردان آسمان

در نمودار زیر پربازده ‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط هفته منتهی به 1398/02/07 با هم مقایسه شده‌اند: 

پربازده‌ ترین صندوق‌ های سرمایه گذاری مختلط (هفته منتهی به هفتم اردیبهشت ماه 1398)

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط برای کسانی مناسب هستند که هم تمایل به سرمایه‌گذاری در سهام را دارند و هم سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت؛ زیرا ترکیب دارایی‌های این صندوق‌ها به گونه‌ای است که حدود 50 درصد آن به سهام و 50 درصد دیگر آن به اوراق بهادار با درآمد ثابت اختصاص داده شده است.

در رابطه با تفاوت سهام و اوراق بهادار با درآمد ثابت می‌توان گفت که سهام ممکن است بازدهی بیشتری داشته باشد ولی متقابلاً ریسک بیشتری را هم به سرمایه‌گذار تحمیل می‌کند و در آن سو طیف اوراق بادرآمد ثابت دارای بازده نسبتاً ثابت و ریسک کمتری هستند.

بنابراین صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط برای کسانی مناسب هستند که نه تمایل به ریسک و بازده بالا و نه تمایل به ریسک و بازده پایین دارند بلکه تمایل به پذیرش سطح متوسط ریسک و بازده را برای سرمایه‌گذاری‌های خود دارند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال، پربازده ‌ترین صندوق‌ سرمایه‌گذاری مختلط در هفته گذشته ” تجربه ایرانیان” با 2.69 درصد بازدهی بوده است. این صندوق در دوره‌ه یک  ساله نیز بازده 40.71 درصدی را ثبت کرده است. صندوق  ” مشترک امین آوید” با 2.23 درصد بازدهی هفتگی، دومین صندوق پربازده هفته گذشته در بین صندوق‌های مختلط بوده  است. رتبه سوم را نیز صندوق “مشترک پارس” با 1.61 درصد کسب کرده است. لازم به ذکر است که میانگین بازدهی صندوق‌های مختلط فعال در بازار سرمایه در هفته گذشته 0.4 درصد بوده است.

در جدول زیر  5 مورد از پربازده ‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط در هفته گذشته آورده شده است (برگرفته از سامانه رسام؛ صفر تا صد صندوق‌های سرمایه‌گذاری):

ردیف نام صندوق بازده هفته گذشته
 (درصد)
بازده سال گذشته
(درصد)
خالص ارزش دارایی
(میلیارد ریال)
مدیر
1 تجربه ایرانیان 2.69% 40.71% 1,916 کارگزاری بانک آینده
2 مشترک امین آوید 2.23% 43.62% 155 کارگزاری امین آوید
3 مشترک پارس 1.61% 61.62% 95 کارگزاری آبان
4 مشترک سپهر آتی 1.11% 20.14% 140 تامین سرمایه سپهر
5 توسعه پست بانک 0.96% 32.91% 105 كارگزاري بانك توسعه صادرات

در نمودار زیر پربازده ‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط با هم مقایسه شده‌اند:


صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط برای کسانی مناسب هستند که هم تمایل به سرمایه‌گذاری در سهام را دارند و هم سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت. زیرا ترکیب دارایی‌های این صندوق‌ها به گونه‌ای است که حدود 50 درصد آن به سهام و 50 درصد دیگر آن به اوراق بهادار با درآمد ثابت اختصاص داده شده است. در مورد تفاوت سهام و اوراق بهادار با درآمد ثابت می‌توان گفت که سهام ممکن است بازدهی بیشتری داشته باشد ولی متقابلاً ریسک بیشتری را هم به سرمایه‌گذار متحمل می‌کند و در آن‌سوی طیف اوراق بادرآمد ثابت دارای بازده نسبتاً ثابت و ریسک کمتری هستند.

بنابراین صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط برای کسانی مناسب هستند که نه تمایل به ریسک و بازده بالا و نه تمایل به ریسک و بازده پایین دارند بلکه تمایل به پذیرش سطح متوسط ریسک و بازده را برای سرمایه‌گذاری‌های خود دارند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.