دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
دوشنبه
31 شهریور 1399

در این گزارش به معرفی صندوق سرمایه گذاری رشد سامان می‌پردازیم. انواع صندوق‌های سرمایه گذاری به سه دسته اصلی درآمد ثابت، سهامی و مختلط تقسیم‌بندی می‌شوند. صندوق سرمایه‌گذاری رشد سامان از انواع صندوق های سرمایه گذاری سهامی است.

بازدهی های سه ماهه، در صندوق سرمایه گذاری سهامی رشد سامان

این صندوق برخلاف اکثر صندوق‌های سهامی با پرداخت سود منظم(سه ماهه) فعالیت می کند. بیشتر صندوق های سهامی سود تقسیمی ندارند و سرمایه گذاران صرفا از افزایش قیمت واحد های سرمایه گذاری بهره می برند.

صندوق سرمایه‌گذاری رشد سامان در 11 ماهی که از سال 98 می گذرد، سه نوبت پرداخت سود داشته است. بر اساس اطلاعات منتشر شده در سایت اختصاصی صندوق، بازدهی کل سه ماهه فصل بهار در صندوق سرمایه‌گذاری رشد سامان به ازای هر واحد سرمایه گذاری تقریبا 25 هزار تومان بود.

بازدهی کل در سه ماه تابستان 98 رقمی در حدود 18500 تومان برای هر واحد بوده است. بازدهی کل صندوق برای سه ماهه پاییز 98 از سایر ماه ها بهتر بود. در سه ماهه سوم سال، صندوق سرمایه‌گذاری رشد سامان به ازای هر واحد سرمایه گذاری نزدیک به 27 هزار تومان بازدهی داشت.

زمان پرداخت سودبازدهی صندوق به ازای هر واحد
فصل بهار25 هزار تومان
فصل تابستان18.5 هزار تومان
فصل پاییز27 هزار تومان

سود های پرداختی صندوق رشد سامان یکی از راه های دریافت سود از این صندوق است. همانطور که گفته شد سرمایه گذاران می توانند از افزایش قیمت واحد های سرمایه گذاری نیز استفاده کنند.

قیمت صدور و بازدهی صندوق سرمایه گذاری سهامی رشد سامان

در نمودار زیر قیمت صدور واحدهای سرمایه گذاری صندوق رشد سامان را بررسی می کنیم:

قیمت صدور و بازدهی صندوق سرمایه گذاری سهامی رشد سامان

بر اساس اطلاعات نمودار فوق سود سالانه صندوق سرمایه گذاری رشد سامان در تاریخ منتهی به 21 بهمن 98 برابر با 198 درصد بوده است. اطلاعات تکمیلی بازدهی صندوق سرمایه گذاری رشد سامان را در جدول زیر مشاهده می کنید:

دوره بازدهی (درصد)
یک ماهه 36
سه ماهه 71
شش ماهه 97
دوازده ماهه 198

تاریخ بروز رسانی: 1398/11/21

سرمایه گذارانی که در صندوق سرمایه گذاری رشد سامان سرمایه گذاری کرده اند به دو طریق سود کسب می کنند. یک شیوه تقسیم سود سه ماهه است. شیوه دیگر اختلاف قیمت واحدهای سرمایه گذاری در زمان خرید و فروش است.

اکثر صندوق های سرمایه گذاری سهامی پرداخت سود ندارند و سرمایه گذاران فقط از اختلاف قیمتNAV  در زمان خرید و فروش بهره می برند. تعدادی از صندوق های سرمایه گذاری سهامی که سود منظم پرداخت می کنند از نظر زمان پرداخت سود به چند دسته مختلف تقسیم می‌شوند.

برخی به صورت سه ماهه و در تاریخ مشخص سودهای پیش بینی شده را به حساب مشتریان واریز می‌کنند. برخی دیگر در بازه‌های زمانی شش ماهه و دوازده ماهه تقسیم سود می‌کنند.

بیشتر بخوانید
کدام صندوق‌های سرمایه‌گذاری پرداخت سود دوره‌ای دارند؟

این امکان برای سرمایه‌گذاران وجود دارد تا با انتخاب خود تصمیم بگیرند در زمان تقسیم سود، سود حاصله به حساب مد نظرشان واریز و یا جهت صدور واحدهای سرمایه‌گذاری جدید، مجدداً در صندوق سرمایه‌گذاری گردد تا از مزایای سود مرکب آن بهره‌مند گردند.

در سیگنال گزارشات تحلیلی منظمی درباره عملکرد صندوق های سرمایه گذاری سهامی منتشر می کنیم. علاقه مندان می توانند برای اطلاع از این گزارشات کاربردی به صفحه گزارش‌های تحلیلی صندوق‌های سرمایه گذاری در سایت سیگنال مراجعه کنند.

معرفی اجمالی صندوق سرمایه گذاری رشد سامان

صندوق سرمایه گذاری رشد سامان از تاریخ 1392/11/23 شروع به فعالیت کرد. صندوق رشد سامان با کسب مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار (سبا) با شماره ثبت 11235  به فعالیت خود در بازار سرمایه کشور می پردازد.

عملکرد این صندوق بر اساس مفاد اساسنامه و امیدنامه و در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه است.

اطلاعات و ارکان صندوق سرمایه گذاری سهامی رشد سامان

مدیر صندوق شركت كارگزاري بانك سامان
ضامن نقد شوندگی شركت بيمه سامان
متولی صندوق مشاور سرمايه گذاري تامين سرمايه نوين
مدیر ثبت شركت كارگزاري بانك سامان
حسابرس موسسه حسابرسي شاخص انديشان
تقسیم سود سه ماهه
تاریخ آغاز فعالیت 1392/11/23

اطلاعات واحدهای سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری رشد سامان

معیارمقدار
کل خالص ارزش دارائی ها (میلیون ریال) 799,790
ﺗﻌﺪاد واﺣﺪﻫﺎي ﻧﺰد ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ ﮔﺬاران 165,092
ﺗﻌﺪاد ﮐﻞ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ ﮔﺬاران 358
ﻣﺎﻟﮑﯿﺖ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ ﮔﺬاران ﺣﻘﻮﻗﯽ 61%
ﻣﺎﻟﮑﯿﺖ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ ﮔﺬاران ﺣﻘیقی 39%

معرفی مدیر صندوق سرمایه گذاری رشد سامان

مدیر صندوق سرمایه گذاری رشد سامان “شركت كارگزاري بانك سامان” می‌باشد. شركت كارگزاري بانك سامان خدمات متنوعی در بازار سرمایه ارائه می‌کند.

افتتاح حساب برای سرمایه گذاران جدید به صورت غیر حضوری یکی از خدمات این شرکت است. شركت كارگزاري بانك سامان با معرفی سامانه “سامانکس” اقدام به افتتاح حساب بورسی می کند.

تشکیل سبد اختصاصی برای سرمایه گذاران و مدیریت صندوق های سرمایه گذاری از جمله خدمات دیگر  صندوق سرمایه گذاری رشد سامان است.

هم اکنون سه صندوق سرمایه گذاری تحت مدیریت “شركت كارگزاري بانك سامان” فعالیت می کند:

صندوق سرمایه گذاری مشترک یکم سامان

صندوق سهامی یکم سامان قدیمی ترین صندوق  شرکت كارگزاري بانك سامان است و در سال 1390 تاسیس شده است. دارایی تحت مدیریت این صندوق 360 میلیارد ریال است.

صندوق سرمایه گذاری مشترک رشد سامان

صندوق مشترک رشد سامان هم از نوع سهامی ست و در سال 1392 تاسیس شده است. دارایی تحت مدیریت این صندوق 745 میلیارد ریال است.

صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت نگین سامان

صندوق نگین سامان جدیدترین صندوق شركت كارگزاري بانك سامان است که در سال 1396 شروع به کار کرده است. این صندوق برخلاف دو صندوق دیگر شیوه مدیریت محتاطانه و ریسک گریزی دارد و از نوع درآمد ثابت است. دارایی تحت مدیریت این صندوق 1600 میلیارد ریال است.

دارایی های صندوق سرمایه گذاری رشد سامان
بیشتر بخوانید
صندوق درآمد ثابت چیست؟

ارزش دارایی‌های صندوق سرمایه گذاری رشد سامان

کل خالص ارزش دارایی های صندوق سرمایه گذاری رشد سامان در تاریخ درج این مطلب 799,790,646,821 ریال است. نمودار خالص ارزش دارایی های صندوق سرمایه گذاری رشد سامان طی یک سال اخیر در زیر رسم شده است.

ارزش دارایی‌های صندوق سرمایه گذاری رشد سامان

روند صعودی قدرتمندی که واحد های سرمایه گذاری صندوق طی کرده است نشان می دهد که مدیریت ریسک پایداری در صندوق سرمایه گذاری رشد سامان در جریان است.

قیمت هر واحد سرمایه گذاری در سال گذشته حدود یک میلیون و هفتصد هزار ریال بود. با گذشت یک سال ارزش هر واحد سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری رشد سامان به بیش از چهار میلیون و هفتصد هزار ریال رسیده است.

قیمت صدور صندوق سرمایه گذاری رشد سامان

تعداد واحدهای سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری رشد سامان

در زمان درج این مطلب در سایت سیگنال، تعداد واحدهای سرمایه گذاری نزد سرمایه گذاران در صندوق سرمایه گذاری رشد سامان 165,092 واحد است.

جریان ورود و خروج سرمایه در صندوق سرمایه گذاری رشد سامان

مطابق اطلاعات نمودار زیر مشاهده می شود که نزدیک به 200 میلیون ریال ورود سرمایه در دی ماه 98 به صندوق سرمایه گذاری رشد سامان رخ داده است. این میزان ورود سرمایه به صندوق در مقایسه با گذشته بی سابقه بوده است و نشان می دهد جریان نقدینگی تازه ای وارد صندوق سرمایه گذاری رشد سامان شده است.

جریان ورود و خروج سرمایه در صندوق سرمایه گذاری رشد سامان

افزایش جریان نقدینگی صندوق از یک طرف باعث افزایش ارزش خالص دارایی ها می شود و از طرف دیگر قدرت نقدشوندگی واحد های سرمایه گذاری در یک صندوق را نشان می دهد.

بنابراین می توان اینگونه نتیجه گرفت که نقدشوندگی در صندوق سرمایه گذاری رشد سامان بالاست و سرمایه گذاران بابت نقد کردن سرمایه خود در هر زمان نگرانی خاصی ندارند.

بازدهی صندوق سرمایه گذاری سهامی رشد سامان

صندوق سرمایه گذاری رشد سامان از ابتدای سال 98 تا کنون همگام با افزایش ارزش بازار سرمایه رشد کرد. در جدول زیر بازدهی صندوق سرمایه گذاری رشد سامان را به تفکیک در بازه های زمانی مختلف آورده ایم:

ماهبازدهی
دی ماه 98 11.64  %
آذر ماه 98  24.44 %
آبان ماه 98 14.91 %
سه ماهه (پاییز 98) 22.93 %
سه ماهه (تابستان 98) 29.7 %
شش ماهه (نیمه اول سال 98) 76.61 %
یک ساله (از بهمن 97 تا بهمن 98) 154.95 %
از تاریخ تاسیس(آذر 92) تاکنون 403.38 %

مقایسه سود صندوق سرمایه گذاری رشد سامان با شاخص کل بورس

در نمودار زیر بازدهی صندوق سرمایه گذاری رشد سامان را با بازدهی شاخص کل بورس در یک سال اخیر مقایسه کرده ایم:

مقایسه سود صندوق سرمایه گذاری رشد سامان با شاخص کل بورس

با دقت در بازدهی صندوق متوجه می شویم که رشد بازدهی برای صندوق با اختلاف بالایی نسبت به شاخص کل بورس بوده است. این مسئله از طرفی عایدی سرمایه گذاران را از میانگین رشد بازار بیشتر می کند و از طرف دیگر خطر مدیریت هیجانی سبد سهام را در پی دارد.

ترکیب دارایی صندوق سرمایه گذاری رشد سامان

ترکیب دارایی در صندوق های سرمایه با شیوه های مختلفی اتخاذ می شود. مدیران صندوق ها با رصد کلان اقتصاد و بازار سرمایه، صنایع آینده دار را زیر نظر می گیرند و سعی می کنند با تقسیم سرمایه در صنایع مختلف از ریسک کلی سبد سهام خود بکاهند.

در نمودار زیر ترکیب دارایی صندوق سرمایه گذاری رشد سامان را می‌بینیم:

ترکیب دارایی صندوق سرمایه گذاری رشد سامان

مطابق نمودار فوق،  بیش از 98 % از سرمایه های موجود در صندوق سرمایه گذاری رشد سامان در سهام پذیرفته شده در بورس سرمایه گذاری شده است. اوراق با درآمد ثابت و سپرده سکه طلا هیچ سهمی از ترکیب دارایی این صندوق ندارد. کمتر از 2 % باقی مانده را هم سپرده های بانکی و سایر دارایی های صندوق سرمایه گذاری رشد سامان تشکیل می دهد.

چنین ترکیب دارایی در بازار سهام ریسک بازار آن را زیاد می کند. در طرف مقابل اگر اوراق با درآمد ثابت در ترکیب دارایی صندوقی وجود داشته باشد به همان میزان ریسک بازار آن کمتر می شود.

صنایع تشکیل دهنده پرتفوی صندوق سرمایه گذاری رشد سامان

در نمودار زیر سهم صنایع مختلف در پرتفوی صندوق سرمایه گذاری رشد سامان را مشاهده می کنیم:

صنایع تشکیل دهنده پرتفوی صندوق سرمایه گذاری رشد سامان

3 صنعت برتری که صندوق سرمایه گذاری رشد سامان انتخاب کرده است عبارت اند از:

  1. بانک ها و موسسات اعتباری
  2. خودرو و ساخت قطعات
  3. فلزات اساسی

برای شناخت بیشتر مخاطبان گرامی سیگنال، سه سهم برتر از نظر بالاترین درصد از پرتفوی صندوق سرمایه گذاری رشد سامان را در نمودار زیر اضافه می کنیم:

سهام برتر پرتفوی صندوق سرمایه گذاری رشد سامان

سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری رشد سامان چقدر ریسک دارد؟

سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری رشد سامان به دلیل ماهیت سهامی بودن آن پر ریسک به حساب می آید. بازار سرمایه همواره دارای افت و خیز هایی در بازه های زمانی مختلف بوده است. هیچکس هم نمیداند چه زمانی بازار رشد خود را شروع می کند یا چه زمانی دیگر افزایش ها متوقف شده و افت قیمت ها در بازار از راه می رسد. اما چیزی که تاریخ و سابقه بازار سرمایه به ما نشان می دهد آن است که بازدهی این بازار از سایر بازارهای موازی نظیر طلا و ارز و بانک، در دراز مدت بهتر بوده است و روند کلی صعودی حفظ شده است.

بررسی کارشناسان ما نشان می دهد که مدیریت هیجانی و سرعت عمل بالای صندوق در خرید و فروش سهام بازار سرمایه، ریسک بازار صندوق را بالاتر از صندوق های هم گروه می کند.

برای ارزیابی ریسک از بتای صندوق استفاده می کنیم. ضریب بتا وسیله‌ای برای ارزیابی ریسک و بازده است. ضریب بتا معیاری است که براساس داده‌های تاریخی ارزش دارایی‌ها بدست آمده و معرف میزان ریسکی است که سرمایه‌گذار با تصاحب آن دارایی‌ها نسبت به کل بازار متحمل می‌شود.

بتا صندوق سرمایه گذاری رشد سامان برابر با 0.22 محاسبه شده است. گفتنی است اگر بتای صندوق‌سرمایه‌گذاری کوچک‌تر از یک باشد، هنگام کاهش ارزش بازار، ارزش دارایی‌های آن کمتر از بازار کاهش می‌یابد. در این حالت ریسک صندوق‌سرمایه‌گذاری در مقابل ریسک بازار پایین‌تر است.

نحوه سرمایه گذاری و خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری رشد سامان

برای خرید و فروش واحدهای سرمایه در صندوق سرمایه گذاری رشد سامان لازم است مطابق قوانین سازمان بورس و اوراق بهادار مبنی بر دستورالعمل صندوق های سرمایه گذاری مبتنی بر صدور و ابطال واحد ها عمل شد.

با مراجعه به سایت اختصاصی صندوق و انجام مراحل ثبت نام اولیه می توانید به صورت آنلاین سرمایه گذاری خود در این صندوق را شروع کنید. در ضمن حتما قبل از اقدام به سرمایه گذاری در صندوق‌های سرمایه گذاری بایستی در سامانه سجام ثبت نام کرده باشید.

بیشتر بخوانید
سجام چیست و چگونه در آن ثبت نام کنیم؟
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش میزان بازدهی بهترین صندوق های سرمایه گذاری سهامی در یک ماه اخیر را با شاخص کل بورس و شاخص کل فرابورس مقایسه می کنیم.

سیگنال، بازدهی صندوق های سرمایه گذاری سهامی را به صورت ماهانه (20 ام هر ماه) با شاخص کل مقایسه می کند تا عموم مردم بتوانند با نگاهی منصفانه و به دور از جانبداری برای سرمایه گذاری های خود تصمیم بگیرند.

لازم به ذکر است، بازدهی آورده شده صرفا عملکرد گذشته صندوق هاست و به علت ماهیت نوسانی بازار سرمایه، نمی توان گفت در آینده نیز چنین عملکردی تکرار خواهد شد.

وضعیت بازار سرمایه در آذرماه سال 98

در آذر ماه سال 98 بازار سرمایه وضعیت مطلوب تری نسبت به دو ماه گذشته داشت. روند صعودی شاخص های بازار سرمایه در این ماه همانند شش ماه نخست سال از سر گرفته شد و سهامداران صبور و حرفه ای را بار دیگر با بازدهی های قابل توجه همراهی کرد.

صندوق های سرمایه گذاری سهامی بعد از آن که مهر و آبان 98 با افت بازدهی همراه شده بودند، در آذر ماه 98 توانستند سود قابل توجهی برای سرمایه گذاران شان به ارمغان بیاورند.

در زیر به بررسی عملکرد بهترین صندوق های سهامی در آذر ماه 98 پرداخته ایم. بازدهی های ثبت شده در نمودار از آخرین اطلاعات منتشر شده از طرف صندوق های سرمایه گذاری استخراج شده است.

گفتنی است این اطلاعات مربوط به بازه زمانی یک ماهه 20 آبان تا 20 آذر 98 می باشد.

بررسی عملکرد بهترین صندوق های سرمایه گذاری در سهام در مقایسه با شاخص کل – آذر 98

با توجه به اینکه شاخص کل، نبض بازار بورس و فرابورس است؛ می توان با معیار قرار دادن آن، صندوق های برتر از نظر نحوه عملکرد را مورد بررسی قرار داد.

بررسی عملکرد بهترین صندوق های سرمایه گذاری در سهام در مقایسه با شاخص کل - آذر 98

طبق بررسی های کارشناسان سیگنال، صندوق های سرمایه گذاری  ” مشترک رشد سامان ” و ” مشترک ارزش کاوان آینده ” در صدر برترین صندوق های سهامی از نظر میزان بازدهی قرار گرفتند.

همانطور از نمودار بالا پیداست، صندوق های سهامی توانسته اند با رشد بیشتر از میانگین بازار، درصد های بازدهی بهتری را کسب کنند.

علاقه مندان برای کسب اطلاعات جامع تر و چگونگی کارکرد صندوق های سرمایه گذاری می توانند به صفحه صندوق های سرمایه گذاری در سایت سیگنال مراجعه نمایند. شاخص های بازار سرمایه پس از آنکه در ماه گذشته عملکرد منفی داشتند، روند صعودی خود را پیش گرفتند. در ماه منتهی به 20 آذر 98 شاخص کل بورس توانست 11.6% بازدهی مثبت را به دست بیاورد. شاخص کل فرابورس نیز با 13.1% عملکرد خوبی را ثبت کرد.

بررسی نمودار بالا نشان می‌دهد که در ماه منتهی به 20 آذر ماه 98، بهترین صندوق های سرمایه گذاری سهامی سود عملکرد بهتری نسبت به شاخص کل بورس و فرابورس داشته‌اند.

بهترین صندوق های سرمایه گذاری در سهام در ماه منتهی به 20 آذرماه 98

طبق نمودار بالا، 5 صندوق سرمایه گذاری برتر سهامی در یک ماه اخیر عبارت اند از:

رتبهنام صندوقسود (ماهیانه)
اولمشترک رشد سامان%24.78
دوممشترک ارزش کاوان آینده%23.25
سوممشترک نقش جهان%20.44
چهارممشترک بورسیران%19.63
پنجمسهم آشنا%18.53

سرمایه گذاری انفرادی در بازار بورس ریسک های مختلفی را متوجه سرمایه گذار می کند. به همین دلیل بسیاری از افرادی که مایلند در این بازار سرمایه گذاری کنند اما تخصص کافی و زمان لازم برای رصد همیشگی بازار را ندارند؛ ترجیح می دهند از طریق صندوق های سرمایه گذاری به صورت غیر مستقیم اقدام به سرمایه گذاری نمایند.

بیشتر بخوانید
10 صندوق سرمایه گذاری برتر در آبان ماه سال 98
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز، واحد سنجش و راه حل‌های رفتاری در بازار (آبسیم) ورود به بازار سرمایه برای افرادی که آشنایی چندانی با آن ندارند همواره با ریسک بالایی همراه بوده و در شرایط کنونی اقتصادی که شاهد افزایش شدید تورم هستیم، انتخاب صندوق سرمایه‌گذاری مناسب که از طریق آن بتوان ارزش دارایی‌ها را در برابر تورم حفظ کرد، اهمیت بسزایی پیدا کرده است.

یکی از مهم‌ترین مزایای صندوق‌های سرمایه گذاری، بازدهی مناسبی بوده که به موجب مدیریت حرفه‌ای و تنوع بخشی، این صندوق‌ها توانسته‌اند که عاید سرمایه‌گذاران خود کنند.

بر اساس آخرین اطلاعات موجود، تمام صندوق‌های سرمایه‌گذاری در یک ماه اخیر بازدهی ۴.۸درصدی را به ثبت رسانده‌اند و در بازه سالانه ۵۷درصد بازدهی داشته‌اند؛ به عبارت بهتر، اگر در تمامی صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشارکت می‌کردید، طی یک سال اخیر ۵۷درصد بر ارزش دارایی شما افزوده می‌شد.

در این میان، صندوق‌های سرمایه گذاری مختلط بازدهی ۴.۲درصدی داشتند و در رتبه بعدی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام بازدهی ۳.۳درصد کسب بازدهی کردند؛ میانگین بازدهی ماهانه صندوق‌های با درآمد ثابت ۱.۸درصد است.

به طور کلی، در یک سال گذشته، صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام بیشترین بازدهی را بدست آوردند و بیش از ۱۰۱درصد شیرین کام شدند که حرکتی مطابق با شاخص کل بورس را نشان می‌دهد. میانگین بازدهی سال صندوق‌های مختلط ۶۳درصد و با درآمد ثابت ۲۳درصد بود.

میزان درآمد

بر پایه این گزارش، در بین صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام، صندوق مشترک آگاه بیشترین ارزش خالص هر واحد سرمایه‌گذاری (NAV) را دارا است.

رتبه صندوق ها در سهام

در بازه زمانی ماهانه، صندوق مشترک رشد سامان نزدیک به ۱۹ درصد بازدهی کسب کرد و رتبه اول را از این حیث کسب کرد. صندوق‌های ارزش کاوان آینده و سهم آشنا در این بازه زمانی رتبه‌های دوم و سوم را بدست آوردند.

رتبه صندوق ها

در میان صندوق‌های سرمایه گذاری در سهام، ارزش کاوان آینده با ثبت بازدهی ۳۰ درصدی در ۳ ماه اخیر، بهترین عملکرد را به نمایش گذاشت. صندوق‌های کارگزاری پارسیان و مشترک رشد سامان با ثبت بازدهی ۲۲ درصدی، در جایگاه‌های بعدی ایستادند.

رتبه صندوق ها در 3ماه

در نگاه ۶ ماهه، ۶۴ درصد بازدهی عاید صندوق ارزش کاوان آینده شد و سهم آشنا و مشترک بورسیران با کسب ۵۷ درصد به ترتیب رتبه‌های دوم و سوم را به نام خود ثبت کردند.

رتبه صندوق ها در 6 ماه

سرمایه‌گذاری در سهام برای صندوق مشترک بورسیران بازدهی بسیار مطلوب ۱۸۳درصدی در بازه زمانی یک ساله داشت و رتبه دوم از آن ارزش کاوان آینده شد و صندوق سرمایه‌گذاری گنجینه رفاه در این مدت در جایگاه سوم ایستاد.

بازدهی سالانه صندوق ها

اگر از ابتدای فعالیت صندوق‌ها نگاهی به بازدهی آن‌ها داشته باشیم، صندوق مشترک آگاه بالغ بر ۸۷۳۶درصد بازدهی عاید صاحبان خود کرد و از این حیث در رتبه اول قرار گرفته است.

صندوق‌های مشترک کارگزاری بانک ملی ایران و مشترک بورسیران در رده‌های دوم و سوم جای گرفتند.

بازدهی صندوق ها از آغاز فعالیت
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه، نحوه ورود به بازار سهام و چگونگی سرمایه گذاری در این بازار، یکی از شروط اساسی کسب بازدهی مناسب است که در این میان، صندوق های سرمایه گذاری یکی از راه های حفاظت سرمایه در مقابل تورم و کاهش ارزش پول و نهایتا حفظ افزایش دارایی شناخته می شوند.
 به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، سرمایه گذاری در صندوق‌ها برای افرادی مناسب است که قصد سرمایه گذاری غیرمستقیم در بورس دارند و خودشان وقت، مهارت یا اطلاعات کافی برای انجام این کار را ندارند و در عین حال می خواهند بازدهی و سود بیشتری نسبت به سرمایه گذاری در بانک به دست اورند.
از مزایای سرمایه گذاری در صندوق‌ها می توان به سهولت در خرید و فروش سهام و مدیریت حرفه ای وجه نقد اشاره کرد. فلسفه تنوع سازی صندوق های سرمایه گذاری این است که سرمایه گذاری در مجموعه زیادی از اوراق بهادار باعث می شود که زیان های ناشی از سرمایه گذاری در چند اوراق بهادار با سودهای حاصل از سرمایه گذاری در سایر اوراق بهادار حداقل شود. سرمایه گذاری در صندوق ها باعث صرفه جویی می شود؛ بدین صورت که صندوق ها مقدار زیادی از سهام و اوراق بهادار را در هر معامله خرید و فروش می کنند، در نتیجه هزینه های معاملاتی انها بسیار پایین تر از مواردی است که افراد خود اقدام به معامله می کنند.
با بررسی عملکرد ۶۸ صندوق سرمایه گذاری سهامی طی مردادماه سال جاری، پنج صندوق دارای بیشترین بازدهی به شرح زیر هستند:  

ارزیابی‌های انجام شده حاکی از ان است که صندوق ارزش کاوان اینده از نظر بازدهی ماهانه در مرداد ماه توانسته با بازدهی ماهانه ۲۸.۶۵ درصد، در رتبه اول صندوق ها قرار گیرد . بازدهی سالانه صندوق نیز ۱۶۸.۶ درصد بوده و از این منظر در رتبه دوم صندوق ها جای دارد و همچنین موفق به کسب بازدهی بیشتری از شاخص کل شده است. بازدهی این صندوق در یک هفته گذشته بالغ بر ۷درصد بوده است.
از طرف دیگر بازدهی صندوق مذکور از ابتدای سال ۹۸ تا کنون ۸۰درصد است. این در حالی است که بازده شاخص کل در این بازه زمانی ۴۸ درصد بوده است.
صندوق ارزش کاوان اینده در تاریخ ۳۱مرداد ۹۸ دارای ۲۰,۱۵۷ واحد سرمایه گذاری با ارزش خالص دارایی برابر با ۳۹۳,۴۹۴,۵۹۸,۲۵۵ ریال است. ارزش هر واحد صندوق طی ماه گذشته از ۱۵,۲۵۲,۶۳۴ ریال به ۱۹,۵۲۱,۴۸۶ ریال افزایش یافته و به عبارتی طی ماه گذشته بیش از ۲۷ درصد بازدهی نصیب سرمایه گذاران این صندوق شده است.
صندوق سهم اشنا در تاریخ ۳۱ مرداد ۹۸ دارای ۳۵۸,۳۵۴ واحد سرمایه گذاری با ارزش خالص دارایی ۱,۳۲۶,۴۹۶,۷۷۵,۹۹۷ ریال است. ارزش هر واحد صندوق ۳,۷۰۱,۶۳۷ ریال بوده و صندوق دارای بازدهی ماهانه ۱۸.۱۲ و بازدهی سال ۱۶۲.۰۷ است .
صندوق سرمایه‌گذاری سهام بزرگ کاردان دارای ۹۹,۹۷۵  واحد سرمایه گذاری با ارزش خالص دارایی ۲۲۸,۷۸۱,۲۴۰,۵۱۰ ریال و ارزش هر واحد صندوق  ۲,۲۸۸,۳۸۵ ریال است. بازدهی ماهانه صندوق ۱۵.۷۴ و بازدهی سال صندوق ۱۳۸.۸۷ است.
صندوق زرین پارسیان دارای ۲۶۶,۷۰۳ واحد سرمایه گذاری با ارزش خالص دارایی  ۱,۰۹۹,۱۶۳,۰۴۸,۹۳۵ ریال و ارزش هر واحد صندوق  ۴,۱۲۱,۲۹۹ ریال است. بازدهی ماهانه صندوق ۱۵.۴۴ و بازدهی سال صندوق ۹۸.۶۴ است.
صندوق مشترک رشد سامان دارای ۹۸,۸۶۴ واحد سرمایه گذاری با ارزش خالص دارایی  ۲۶۲,۵۸۲,۲۶۰,۶۲۲ ریال و ارزش هر واحد صندوق  ۲,۶۵۵,۹۹۴ ریال است. بازدهی ماهانه صندوق ۱۵.۳۹ و بازدهی سال صندوق ۹۲.۳۳ است.
سید امین موسوی، مدیر سرمایه گذاری صندوق ارزش کاوان اینده در مصاحبه با سنا، به بررسی مهمترین دلایل بازدهی بالای این صندوق پرداخت. وی با تاکید بر اینکه تمرکز بازار فعلاً روی شاخص هم وزن است، گفت: با توجه به وضعیت بازارهای جهانی، افزایش نسبی قیمت فلزات گرانبها و پیش بینی رکود در اقتصاد جهانی پیش بینی می شود در کوتاه مدت رونقی را در بازارهای جهانی نداشته باشیم.
این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر چشم انداز بازارهای جهانی، دلار و روند صادراتی شرکت ها گفت: بر اساس موارد فوق، سهام و صنایعی که مصرف کننده مواد اولیه جهانی و فروشنده محصولات فراوری شده در داخل کشور هستند، می‌توانند گزینه های خوبی برای سهامداری باشند.
وی تاکید کرد این گروه ها، هم شاهد کاهش بهای تمام شده هستند و هم در داخل فروش مطمین تر و قوی تری دارند.
موسوی خاطرنشان کرد: استراتژی صندوق ارزش کاوان اینده در صنایعی است که پیش بینی می شود بازار در اینده روی انها متمرکز شود. وی انتخاب درست و صبر را رمز موفقیت در بازار دانست و گفت: هیچ اولویت و تمرکزی در صنعت خاصی نداریم تا اگر یک پارامتر اقتصادی تغییر کرد، صندوق دچار ریسک خاصی نشود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.