دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
سه شنبه
1 مهر 1399

در این گزارش میزان بازدهی صندوق های سرمایه گذاری در سهام را در یک ماه اخیر با شاخص کل بورس و شاخص کل فرابورس مقایسه می‌کنیم.

این گزارش بازدهی صندوق های سرمایه گذاری در سهام را به صورت ماهانه (20 هر ماه) با شاخص کل مقایسه می‌کند تا عموم مردم بتوانند با نگاهی منصفانه و به دور از جانبداری برای سرمایه‌گذاری‌های خود تصمیم بگیرند. لازم به ذکر است، بازدهی آورده شده صرفا عملکرد گذشته است و به علت ماهیت بازار سرمایه، نمی‌توان گفت در آینده نیز چنین عملکردی تکرار خواهد شد.

نگاهی به صندوق سرمایه‌‌گذاری در سهام

یکی از اهداف تاسیس صندوق های سرمایه گذاری سهامی، کسب بازدهی بالاتر از میانگین بازار است. وجوه سرمایه‌گذاری‌ شده در این صندوق‌ها عمدتاً در سهام شرکت‌های بورسی و فرابورسی سرمایه‌گذاری می‌گردد. بخش اندکی از پرتفوی صندوق‌ها نیز به سپرده بانکی و اوراق بهادار با درآمد ثابت اختصاص می‌یابد. ریسک و بازده متناظر این صندوق‌ها نسبت به صندوق‌ درآمد ثابت و صندوق مختلط بالاتر است. عملکرد صندوق‌های سهامی عمدتاً به نوع مدیریت، پرتفوی سهام آنها و وضعیت کلی شاخص بازار سرمایه بستگی دارد. با توجه به اینکه شاخص کل، نبض بازار بورس و فرابورس است؛ می‌توان با معیار قرار دادن آن، صندوق‌های برتر از نظر نحوه عملکرد را مورد بررسی قرار داد.

تحلیل و مقایسه بهترین صندوق‌های سرمایه‌‌گذاری در سهام با شاخص کل

تحلیل و مقایسه بهترین صندوق‌های سرمایه‌ گذاری در سهام با شاخص کل

صندوق های سرمایه گذاری  “ارزش کاوان آینده” و ” مشترک دماسنج ” با ثبت بهترین بازدهی نسبت به سایر صندوق ها، در صدر بهترین صندوق های سرمایه گذاری در یک ماه اخیر قرار گرفته اند.

در ماه منتهی به 20 مهر ماه 98 و در روزهایی که بازار سرمایه روند خود را با افت و خیز طی می کند، شاخص کل بورس با بازدهی 7.88% و شاخص کل فرابورس با بازدهی 7.95% همراه بوده است. با فشار عرضه کنندگان در بازار سرمایه، شاخص های بازار مقداری از مسیر رفته شده را برگشتند با کاهش محسوسی نسبت به ماه قبل همراه شدند.

طبق نمودار بالا، پنج صندوق سرمایه گذاری سهامی برتر با بیشترین بازدهی ماهانه عبارت اند از:

ارزش کاوان آینده با 17.35%، مشترک دماسنج با 16.04%، کارگزاری پارسیان با 15.91%، مشترک بورسیران با 15.89% و ذوب آهن نوویرا با 15.70% برای سرمایه‌گذارانی که علاقمندند سهامداری ‌کنند، خرید واحدهای این نوع از صندوق‌ها جذاب‌تر از سرمایه گذاری انفرادی در بورس است. میزان ریسک صندوق‌های سهامی از صندوق‌های دیگر بیشتر است و سرمایه‌گذاران بازده بالاتری را نیز انتظار دارند.

نتیجه‌گیری

با توجه به این نمودار و مقایسه بازدهی 5 صندوق‌ سرمایه‌ گذاری برتر در سهام با شاخص کل مشخص شد که همه این صندوق‌ها در ماه منتهی به 20 شهریورماه سال 98 بازدهی بالاتری نسبت به شاخص کل بورس و فرابورس را برای سرمایه‌گذاران خود به ارمغان آورده‌اند. بنابراین برای کسانی که وقت و دانش کافی برای سرمایه‌گذاری در بورس را ندارند صندوق‌های سرمایه‌گذاری بهترین گزینه هستند. اگر قصد سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سهامی را دارید با ما همراه باشید و نظرات خود را با سیگنال در میان بگذارید.

بیشتر بخوانید
نحوه سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
نوع صندوق: در سهام / کوچک
آغاز فعالیت: 1392/7/20
مدیر: کارگزاری بورسیران
مدیر ثبت:
شناسه ملی: 14003680344
متولی: موسسه حسبرسی و خدمات مالی همیار حساب
مدیر سرمایه گذاری: سهند جلال سهندی
حسابرس: موسسه حسابرسی آزمون پردازه ایران مشهود
ضامن نقد شوندگی: ندارد
ضامن سودآوری: ندارد
عمر صندوق: 2072 روز (5 سال و 7 ماه)
تلفن: 021-88317679
سایت صندوق: http://www.dsfund.ir

پرداخت سود در این صندوق سهامی از طریق تفاوت قیمت خرید و فروش سرمایه گذار حاصل می شود. طبق الزامات سازمان بورس، صندوق های سرمایه گذاری سهامی موظف به سرمایه گذاری حداقل 70 درصد از دارایی خود در سهام می باشند. ما بقی دارایی طبق خواسته مدیر سرمایه گذاری و بر اساس وظیفه ای که امید نامه به او محول کرده است، می تواند در اوراق با در آمد ثابت نگه داری شده و یا به صورت موقت به شکل موجودی نقد در حساب بانکی صندوق یا به صورت مانده معاملاتی باقی بماند.

بررسی عملکرد، بازدهی و ریسک

مهمترین معادله سرمایه گذاری از قضا ساده است؛ بازدهی و ریسک با هم رابطه مستقیم دارند. یعنی به هر میزان که بازدهی بیشتری مد نظر باشد، رسیدن به آن ریسک بیشتری نیز خواهد داشت. بنابراین برای بررسی عملکرد این صندوق، باید بازدهی و ریسک را توامان بررسی کنیم.

عملکرد صندوق سرمایه گذاری مشترک دماسنج

ترکیب دارایی

بررسی عملکرد صندوق سرمایه گذاری مشترک دماسنج (اردیبهشت ماه 1398)

سهم صنایع در ترکیب دارایی

بررسی عملکرد صندوق سرمایه گذاری مشترک دماسنج (اردیبهشت ماه 1398)

این صندوق سرمایه گذاری در حالی پنج صنعت با بیشترین سرمایه گذاری خود را به شکل ترکیب بالا انتخاب کرده است که گروه زراعت با 58 درصد، خرده فروشی به جز وسایل نقلیه با 37 درصد، محصولات چوبی با 31 درصد، محصولات چرمی با 29 درصد و خودرو با 29 درصد، پنج صنعت پربازده اردیبهشت ماه بوده اند که این صندوق در هیچ یک از این صنایع، سهم نداشته است.

آمار خرید و فروش

آمار خرید و فروش صندوق هایی که در دوره های بلند مدت، بازدهی بالایی به ثبت رسانده اند، می تواند به سرمایه گذاران سیگنال های مهمی بدهد. این مسئله آن زمان حائز اهمیت می شود که بدانیم صندوق های سرمایه گذاری عموما پیش از خرید و فروش، بررسی های متعددی می کنند و شرکت ها را از فیلتر های متنوعی عبور می دهند.

بررسی عملکرد صندوق سرمایه گذاری مشترک دماسنج (اردیبهشت ماه 1398)
سه شرکتی که صندوق سرمایه گذاری دماسنج بیشترین ورود را به آن ها داشته است
بررسی عملکرد صندوق سرمایه گذاری مشترک دماسنج (اردیبهشت ماه 1398)
سه شرکتی که صندوق سرمایه گذاری دماسنج بیشترین خروج را از آن ها داشته است

بازدهی صندوق سرمایه گذاری مشترک دماسنج

مقایسه بازدهی صندوق با شاخص کل

بررسی عملکرد صندوق سرمایه گذاری مشترک دماسنج (اردیبهشت ماه 1398)
بازدهی شاخص کل بازدهی صندوق مشترک دماسنج
5.27 درصد 14.94 درصد

مقایسه بازدهی صندوق با شاخص صندوق های سهامی

بررسی عملکرد صندوق سرمایه گذاری مشترک دماسنج (اردیبهشت ماه 1398)
بازدهی شاخص صندوق های سهامی بازدهی صندوق مشترک دماسنج
6.65 14.94 درصد

نسبت دوره برتر

نسبت دوره برتر صندوق ها، درصد تعداد روزهای کاری از آغاز فعالیت هر صندوق است که در آن روزها، بازدهی صندوق از شاخص کل بالاتر بوده است. این نسبت تا حدودی بیانگر شاخص “بتا” در پورتفوی صندوق است. این شاخص همچنین می تواند بیانگر عملکرد حرفه ای مدیریت صندوق در پورتفوی گردانی نسبت به عملکرد بازار باشد.

بر این اساس، نسبت دوره برتر صندوق مشترک دماسنج 47 درصد است. این بدان معنی است که بازدهی صندوق دماسنج از آغاز فعالیتش تا کنون، در 47 درصد از روز ها از شاخص کل بالاتر بوده است. این نسبت با وجود آن که در میان صندوق های سهامی عدد بالایی نیست، اما برای تحلیل دقیق تر آن باید “درصد دارایی های نقد” و “تعداد واحد های سرمایه گذاری” را نیز در نظر داشت. طبیعتا هر چه درصد دارایی های نقد بیشتر و تعداد واحد های سرمایه گذاری کمتر باشد، مدیریت دارایی صندوق نیز آسان تر خواهد بود. با ذکر این نکته باید اشاره کرد 0.82 درصد از کل دارایی این صندوق سرمایه گذاری نقد بوده و 55 هزار واحد از این صندوق سرمایه گذاری منتشر شده است.

ریسک صندوق سرمایه گذاری مشترک دماسنج

برای بررسی ریسک سرمایه گذاری در صندوق ها معیار های مختلفی وجود دارد. ما در سیگنال از اندازه گیری انحراف معیار بازدهی روزانه صندوق در طول یک ماه گذشته و یک سال گذشته برای سنجشی از میزان ریسک صندوق استفاده می کنیم. به طور کلی هرچه انحراف معیار بازدهی صندوق بیشتر باشد، ریسک سرمایه گذاری در آن صندوق بیشتر است که البته تحت شرایطی می توان این امر را برابر بازدهی بیشتر نیز در نظر گرفت.

میزان انحراف معیار بازدهی هر روز (اردیبهشت 98) عبارتست از:

متوسط بازدهی روزانه در اردیبهشت ماه مجموع بازدهی در اردیبهشت ماه میزان انحراف معیار بازدهی روزانه
0.46 درصد 14.94 1.52

میزان انحراف معیار بازدهی سالانه (اردیبهشت 97 تا اردیبهشت 98) عبارتست از:

متوسط بازدهی روزانه از اردیبهشت 97 تا اردیبهشت 98 مجموع بازدهی از اردیبهشت 97 تا اردیبهشت 98 میزان انحراف معیار بازدهی از اردیبهشت 97 تا 98
0.72 درصد 240 درصد 1.74

با توجه به داده های مذکور می توان نتیجه گرفت همزمان با کاهش ریسک صندوق در اردیبهشت 98، میانگین بازدهی صندوق نیز به مراتب کاهش پیدا کرده است. بار دیگر معادله اساسی سرمایه گذاری را یادآور می شویم؛

بازده بیشتر = ریسک بیشتر (یا)  بازده کمتر = ریسک کمتر

معیار دومی که برای بررسی ریسک صندوق به آن استناد می کنیم، بتای صندوق می باشد. بتای صندوق میزان نوسان پذیری صندوق نسبت به شاخص کل است.

به زبان ساده با هر یک درصد تغییر شاخص کل بورس، بازدهی صندوق چند درصد تغییر می کند. هر چه بتای صندوق بیشتر باشد ریسک صندوق بیشتر است. این یعنی در صورتی که شاخص کل مثبت باشد، بازدهی صندوق مثبت تر است و در صورتی که شاخص کل منفی باشد، بادهی صندوق منفی تر خواهد بود.

بتای صندوق سرمایه گذاری دماسنج 0.94 درصد است. این یعنی چیدمان پورتفوی این صندوق سرمایه گذاری تدافعی است و اگر بازدهی شاخص کل 10 درصد باشد، این صندوق 9.4 درصد بازدهی خواهد داشت. همچنین به این معنی است که اگر شاخص کل 10 درصد منفی شود، این صندوق 9.4 درصد بازدهی منفی خواهد داشت.

جایگاه رقابتی در میان صندوق های سرمایه گذاری

برای اینکه دید بهتری نسبت به مدیریت صندوق داشته باشید، نگاهی به رتبه ی این صندوق بر اساس شاخص های میزان ورود و خروج سرمایه و تغییر خالص ارزش دارایی صندوق انداخته ایم. بازه زمانی این تحلیل اردیبهشت 98 بوده و رتبه بندی میان صندوق های سرمایه گذاری “در سهام” انجام شده است.

بر اساس: مقدار رتبه
بازدهی 14.94 8
خالص ارزش دارایی (میانگین) 22 میلیارد و 827 میلیون تومان 26
میزان ورود سرمایه به صندوق بدون داده بدون داده
میزان خروج سرمایه از صندوق 210 میلیون تومان 30
تغییر خالص ارزش دارایی 2 میلیارد و 969 میلیون تومان 16
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

در این میان بیشترین خالص ارزش دارایی‌ها مربوط به صندوق‌های بادرآمد ثابت بوده که با 28,830 میلیارد ریال کاهش به مبلغ 1,427,407 میلیارد ریال رسیده و بیشترین افزایش خالص ارزش دارایی‌ها مربوط به صندوق‌های قابل معامله است که با 3,809 میلیارد ریال افزایش به مبلغ 46,446 میلیارد ریال رسیده ­است.

نمودار زیر روند تغییرات خالص ارزش دارایی تمام صندوق‌های سرمایه‌گذاری را در اردیبهشت‌ماه نشان می‌دهد. خالص ارزش دارایی در این بازه تا تاریخ 13 اردیبهشت‌ماه روندی افزایشی داشته است. بعد از آن تاریخ، تا هفدهم وارد فاز کاهشی شده و بعد از آن مجدداً روند صعودی به خود گرفته است. تعدادی از صندوق‌های با درآمد ثابت در اواسط هر ماه سود تقسیم می‌کنند. بر این اساس تقسیم سود یکی از دلایل اصلی کاهش خالص ارزش دارایی در اواسط اردیبهشت‌ماه بوده است. با این وجود به دلیل اینکه سهام نزدیک به 13 درصد خالص ارزش دارایی صندوق‌ها را در بر می‌گیرد، نوسانات خالص ارزش دارایی صندوق‌ها بی تاثیر از وضعیت بازارهای بورس و فرابورس نیست. شاخص‌های بورس و فرابورس تا تاریخ 13 اردیبهشت روند صعودی و بعد از آن تا 22 اردیبهشت روند نزولی و سپس تا پایان ماه مجدداً وارد روند صعودی شده‌اند.

مروری بر وضعیت کلی صندوق های سرمایه گذاری در اردیبهشت ماه 1398

در نمودار زیر درصد ترکیب دارایی‌های تحت مدیریت صندوق‌های سرمایه‌گذاری در پایان سال نشان داده ‌شده‌است:

مروری بر وضعیت کلی صندوق های سرمایه گذاری در اردیبهشت ماه 1398

ارزش سهام، اوراق بادرآمد ثابت، سپرده‌های بانکی و وجه نقد و سایر دارایی ­ها (که ترکیب دارایی‌های صندوق­‌های سرمایه­گذاری را تشکیل می‌دهند) در پایان روز 31 اردیبشت‌ماه برای کل صندوق­‌های سرمایه گذاری به ترتیب برابر با 203، 456، 890 و 38 هزار میلیارد ریال بوده است.

بررسی عملکرد صندوق های سرمایه گذاری

در این بخش به معرفی پربازده‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری در اردیبهشت‌ماه پرداخته می‌شود. صندوق “مشترک بانک خاورمیانه” بیشترین بازدهی را در اردیبهشت‌ماه ثبت کرده است. این صندوق به عملکرد 17.5 درصد بازدهی ماهانه دست پیدا کرد. کسب چنین بازدهی نشان از توانایی صندوق در صدر نشینی در دوره‌های آتی است و اگر این روند را ادامه دهد می‌تواند رکوردهای خوبی را ثبت کند. بازده یک سال گذشته این صندوق 164.2 درصد بوده است. صندوق “مشترک دماسنج” با 15.0 درصد بازدهی دومین صندوق با عملکرد خوب در بین صندوق‌های سرمایه‌گذاری بوده و صندوق “مشترک کوثر” با ثبت بازده 14.4 درصد در هفته گذشته، مقام سوم را در بین صندوق‌های سرمایه‌گذاری داشته است. لازم به ذکر است که کل صندوق‌های سرمایه‌گذاری فعال در بازار سرمایه طی اردیبهشت‌ماه به طور میانگین، 4.1 درصد بازدهی کسب کرده‌اند.

در جدول زیر 5 مورد از پربازده‌ ترین صندوق‌‌های سرمایه‌گذاری اردیبشهت‌ماه آورده شده است:

مروری بر وضعیت کلی صندوق های سرمایه گذاری در اردیبهشت ماه 1398

در نمودار بعدی بازده پربازده‌ ترین صندوق‌‌های سرمایه‌گذاری اردیبشهت‌ماه با هم و با شاخص کل بورس و فرابورس مقایسه شده‌اند. مقایسه بازده‌ها نشان می‌دهد که این پنج صندوق در مقابل شاخص‌های کل بورس و فرابورس عملکرد خوبی را از خود به جا گذاشته‌اند.

مروری بر وضعیت کلی صندوق های سرمایه گذاری در اردیبهشت ماه 1398

در شرایطی که شاخص‌های بورس و فرابورس روند صعودی داشته باشند، صندوق‌های سهامی و مختلط جزو پربازده‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری قرار می‌گیرند. اما در شرایط رکودی بازار، که این شاخص‌ها روند نزولی دارند، صندوق‌های با درآمد ثابت جایگاه صندوق‌های سهامی و مختلط را در پربازده‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌گیرند. زیرا این صندوق‌ها وابستگی کمی به شاخص‌های بازار سرمایه دارند و بازده آن‌ها کمترین نوسان را دارد. این در حالی است که بازده صندوق‌های سهامی و مختلط نوسانات بالایی دارند. البته لازم به ذکر است که نوسان بازده صندوق‌های سهامی نیز بیشتر از صندوق‌های مختلط است. در شرایط کنونی به دلیل اینکه در ماه گذشته شاخص‌های بورس و فرابورس رشد داشتند، اکثر صندوق‌های سهامی در صدر صندوق‌های‌ پربازده ماه گذشته قرار گرفتند.

وضعیت ورود و خروج نقدینگی به صندوق­ های سرمایه­ گذاری

در اردیبهشت‌ماه ورود پول به کل صندوق‌ها (به واسطه صدور واحدهای سرمایه‌گذاری) 145,266 میلیارد ریال بوده است. از طرفی خروج پول از کل صندوق‌ها (به واسطه ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری) 166,960 میلیارد ریال بوده است. بنابراین خالص خروج سرمایه‌ از صندوق‌های سرمایه گذاری 21،694 میلیارد ریال است. بیشترین خالص خروج پول با مبلغ 23،135 میلیارد ریال مربوط به صندوق­های سرمایه­گذاری بادرآمد ثابت بوده است.

نمودار زیر ورود و خروج نقدینگی در هر نوع از صندوق‌ها را در اردیبهشت ماه 1398 نشان می‌دهد (ارقام به میلیارد ریال):

مروری بر وضعیت کلی صندوق های سرمایه گذاری در اردیبهشت ماه 1398
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

صندوق “مشترک بانک خاورمیانه” بیشترین بازدهی را در اردیبهشت‌ماه ثبت کرده است. این صندوق به عملکرد 17.5 درصد بازدهی ماهانه دست پیدا کرد. کسب چنین بازدهی نشان از توانایی صندوق در صدر نشینی در دوره‌های آتی است و اگر این روند را ادامه دهد می‌تواند رکوردهای خوبی را ثبت کند. بازده یک سال گذشته این صندوق 164.2 درصد بوده است. صندوق “مشترک دماسنج” با 15.0 درصد بازدهی دومین صندوق با عملکرد خوب در بین صندوق‌های سرمایه‌گذاری بوده و صندوق “مشترک کوثر” با ثبت بازده 14.4 درصد در هفته گذشته، مقام سوم را در بین صندوق‌های سرمایه‌گذاری داشته است. لازم به ذکر است که کل صندوق‌های سرمایه‌گذاری فعال در بازار سرمایه طی اردیبهشت‌ماه به طور میانگین، 4.1 درصد بازدهی کسب کرده‌اند.

در جدول زیر 5 مورد از پربازده‌ ترین صندوق‌‌های سرمایه‌گذاری اردیبشهت‌ماه آورده شده است (برگرفته از سامانه رسام؛ صفر تا صد صندوق‌های سرمایه‌گذاری):

ردیف نام صندوق بازده اردیبهشت‌ماه
 (درصد)
بازده سال گذشته
(درصد)
خالص ارزش دارایی
(میلیارد ریال)
مدیر
1 مشترک بانک خاورمیانه 17.5% 164.2% 261 کارگزاری بورسیران
2 مشترک دماسنج 15.0% 271.5% 243 کارگزاری بورسیران
3 مشترک کوثر 14.4% 90.0% 117 کارگزاری بانک صنعت و معدن
4 مشترک نقش جهان 13.9% 151.5% 213 سبدگردان سرآمد بازار
5 مشترک توسعه ملی 13.7% 186.3% 324 كارگزاري بانك ملي ايران

در نمودار بعدی بازده پربازده‌ ترین صندوق‌‌های سرمایه‌گذاری اردیبشهت‌ماه با هم و با شاخص کل بورس و فرابورس مقایسه شده‌اند. مقایسه بازده‌ها نشان می‌دهد که این پنج صندوق در مقابل شاخص‌های کل بورس و فرابورس عملکرد خوبی را از خود به جا گذاشته‌اند.

 صندوق‌‌های سرمایه‌گذاری اردیبشهت‌ماه

در شرایطی که شاخص‌های بورس و فرابورس روند صعودی داشته باشند، صندوق‌های سهامی و مختلط جزو پربازده‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری قرار می‌گیرند. اما در شرایط رکودی بازار، که این شاخص‌ها روند نزولی دارند، صندوق‌های با درآمد ثابت جایگاه صندوق‌های سهامی و مختلط را در پربازده‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌گیرند. زیرا این صندوق‌ها وابستگی کمی به شاخص‌های بازار سرمایه دارند و بازده آن‌ها کمترین نوسان را دارد.

این در حالی است که بازده صندوق‌های سهامی و مختلط نوسانات بالایی دارند. البته لازم به ذکر است که نوسان بازده صندوق‌های سهامی نیز بیشتر از صندوق‌های مختلط است. در شرایط کنونی به دلیل اینکه در ماه گذشته شاخص‌های بورس و فرابورس رشد داشتند، اکثر صندوق‌های سهامی در صدر صندوق‌های‌ پربازده ماه گذشته قرار گرفتند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

سیگنال پربازده‌ ترین صندوق‌‌های سرمایه‌ گذاری سهامی سال 97 فعال در بازار سرمایه را در سال هزار و سیصد و نود و هفت مورد بررسی قرار می‌دهد. به گزارش رسام‌ صندوق “مشترک دماسنج” در این سال با 169.7 درصد بازدهی توانست در صدر صندوق‌های پربازده سهامی بنشیند. کسب چنین بازدهی برای بازه زمانی یک ساله عملکرد خوبی به حساب می‌آید. صندوق “سهم آشنا” با ثبت بازده 142.3 درصد دومین صندوق و صندوق “مشترک نوید انصار” با 126.1 درصد بازدهی سومین صندوق با عملکرد مثبت بین صندوق‌های سرمایه‌ گذاری سهامی بوده است. در سال هزار و سیصد و نود و هفت میانگین بازدهی صندوق‌های سهامی فعال در بازار سرمایه 87.3 درصد بوده است.

در جدول زیر  5 مورد از پربازده‌ ترین صندوق‌‌های سرمایه‌ گذاری سهامی سال 97 آورده شده است (برگرفته از سامانه رسام؛ صفر تا صد صندوق‌های سرمایه‌ گذاری):

ردیف نام صندوق بازده سال 97
(درصد)
خالص ارزش دارایی
(میلیارد ریال)
مدیر
1 مشترک دماسنج 169.7% 189 کارگزاری بورسیران
2 سهم آشنا 142.3% 359 سبدگردان سهم آشنا
3 مشترک نوید انصار 126.1% 162 کارگزاری بانک انصار
4 مشترک کاریزما 122.5% 191 سبدگردان کاریزما
5 مشترک یکم اکسیر فارابی 122.2% 318 کارگزاری فارابی


در نمودار زیر پربازده‌ ترین صندوق‌‌های سرمایه‌ گذاری سهامی سال 97 با هم مقایسه شده‌اند:

در نمودار زیر پربازده‌ ترین صندوق‌‌های سرمایه‌ گذاری سهامی سال 97 با هم مقایسه شده‌اند:


صندوق‌های سهامی وجوه دریافت شده از سرمایه‌ گذاران را در سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق ‌بهادار سرمایه‌ گذاری می‌کند. بر اساس الزامات سازمان بورس و اوراق بهادار، این نوع صندوق‌ها باید حداقل ۷۰ درصد از دارایی‌های تحت تملک خود را در سهام و حق تقدم سرمایه‌ گذاری کنند. برای سرمایه‌ گذارانی که علاقه‌مند به سهامداری ‌باشند، خرید واحدهای این نوع از صندوق‌ها جذاب‌تر است. میزان ریسک این نوع از صندوق‌ها از صندوق‌های دیگر بیشتر است و سرمایه‌ گذاران بازده بالاتری را نیز انتظار دارند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

صندوق سرمایه گذاری مشترک دماسنج صندوق سرمایه گذاری مشترک دماسنج با شماره 11186 در تاریخ 97/6/2 با دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت خود را آغاز کرد. مدیریت دارایی های صندوق که عمدتاً شامل سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس می شود، توسط مدیر سرمایه گذاری صندوق صورت می گیرد. سرمایه گذاران در ازای سرمایه گذاری در این صندوق گواهی سرمایه گذاری دریافت می کنند. صدور واحد سرمایه گذاری و ابطال آنها بر اساس ارزش خالص دارایی های روز بعد از ارایه درخواست صورت می گیرد. ضامن صندوق پرداخت وجوه سرمایه گذران حداکثر ٧ روز پس از ارایه درخواست ابطال را ضمانت کرده است.

نکته مهم) کلیه اعداد و ارقام مطرح شده در تاریخ نگارش این مطلب (1397/12/11) یا تاریخ منبع آن اعتبار دارد و نباید به عنوان معیار سرمایه گذاری شما قرار گیرد.

نوع صندوق: در سهام / کوچک
آغاز فعالیت: 1392/7/20
مدیر: کارگزاری بورسیران
مدیر ثبت:
شناسه ملی: 14003680344
متولی: موسسه حسبرسی و خدمات مالی همیار حساب
مدیر سرمایه گذاری: سهند جلال سهندی
حسابرس: موسسه حسابرسی آزمون پردازه ایران مشهود
ضامن نقد شوندگی: ندارد
ضامن سودآوری: ندارد
عمر صندوق: 1957 روز (5 سال و 4 ماه)
تلفن: 021-88317679
سایت صندوق: http://www.dsfund.ir

عملکرد صندوق سرمایه گذاری مشترک دماسنج

نمودار قیمت صدور، ابطال و آماری واحد های صندوق

افزایش قیمت واحد های این صندوق همراه با فشار تورمی افزایش پیدا کرده است با این حال با ورود به دوره رکودی بورس در پاییز 97 افت قیمت را تجربه کرده است. پس از این شاهد افزایش ارزش واحد های سرمایه گذاری هستیم که علاوه بر رشد صنایع بورسی، به دلیل کاهش تعداد واحد های صندوق نیز می باشد.

نمودار تعداد و ارزش واحد های صندوق

ترکیب دارایی صندوق سرمایه گذاری مشترک دماسنج

مهمترین رکن صندوق های سهامی، مدیر سرمایه گذاری آن است چرا که اجرای سیاست ها و خط مشی های صندوق که در امید نامه مشخص شده است به عهده او می باشد. یکی از معیار های بررسی عملکرد صندوق، تطبیق ترکیب دارایی ها با تحلیل اقتصاد کلان است.

ترکیب دارایی صندوق مشترک دماسنج

یکی از مواردی باید در تحلیل سرمایه گذاران از صندوق های سرمایه گذاری سهامی قرار گیرد، سهم صنایع در ترکیب دارایی آن هاست چرا که این صندوق ها بخش عمده ای از دارایی خود را در سهام سرمایه گذاری می کنند.

سهم صنایع در ترکیب دارایی صندوق مشترک دماسنج
پنج سهم با بیشترین وزن صندوق مشترک دماسنج
نمودار خالص ارزش دارایی صندوق مشترک بورسیران

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.