دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
چهارشنبه
2 مهر 1399

در این گزارش پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری در زمستان سال 98 را بررسی کرده و 10 صندوق سرمایه گذاری برتر آخرین فصل سال 98 را رتبه‌بندی می‌کنیم.

داغ ترین زمستان بورس ایران

رشد 45 درصدی ماحصل عملکرد بازار سرمایه در آخرین فصل سال بود. شاخص کل بورس در زمستان 98 بالاترین بازدهی را کسب کرد.

در دی ماه 98 حجم نقدینگی پول در بازار سرمایه به طرز خیره کننده ای افزایش یافت. همین مسئله باعث رشد همگانی سهام شد و قیمت ها با شتابی بیش از پیش به راه خود ادامه دادند. البته ناگفته نماند که حجم سرمایه ورودی در بورس در مقایسه با سال گذشته کاملا دگرگون شده بود و فصول دیگر نیز با شکستن رکورد همراه بودند اما با شروع فصل زمستان رشد قابل توجهی دیده شد.

طبق آمار بازدهی شاخص کل در فصول مختلف بازار سرمایه در بهار 98 حدودا 30 درصد رشد کرد. رشد بهاری بازار بورس نوید سالی پر رونق را برای بازار سهام می داد. در تابستان 98 همین بازدهی دومرتبه به دست آمد و باز هم در سه ماه دوم سال98 نیز 30 درصد رشد رخ داد. پاییز 98 فصل استراحت بازار و اصلاح قیمت ها بود. در فصل پاییز 98 رشد شاخص کل به عدد 17 درصد اکتفا کرد.

زمستان 98 با اینکه همراه با ریسک های مختلفی نظیر انتخابات مجلس، تشدید تحریم ها، شیوع ویروس کرونا در جهان، کاهش قیمت نفت و… بود اما بر خلاف نظر کارشناسان مالی، بهترین بازدهی را داشت به طوری که شاخص کل در زمستان 98 توانست 45 درصد رشد را تجربه کند.

جمع جبری بازدهی فصول مختلف سال 98 بازدهی 122 درصدی را نشان می دهد اما این عدد برای بازدهی سال 98 درست نیست چراکه باید سود مرکب را در محاسبات وارد کرد. با این توضیح سال 98 با رشدی شگفت انگیز و بهتر از سایر بازار های مالی 187 درصد بازدهی را به ثبت رساند.

بهترین صندوق های سرمایه گذاری در زمستان سال 98 کدام بودند؟

بهترین صندوق های سرمایه گذاری در زمستان سال 98 کدام بودند؟

در این گزارش به بررسی بهترین صندوق های سرمایه گذاری از نظر سودسازی و میزان بازدهی می پردازیم و بهترین صندوق های سرمایه گذاری در فصل زمستان 98 را مورد مطالعه قرار می دهیم.

زمستان 98 با دی ماهی شروع شد که حجم نقدینگی وارد شده به بازار سرمایه را بیشتر از حد تصور نشان می داد. در پایان اولین ماه از فصل زمستان 98، بازار سرمایه رشد 16 درصدی داشت و تقریبا افت نسبی در پاییز 98 را جبران کرد. در ادامه بهمن ماه 98 تداوم رشد دوباره شد و با رشد 17 درصدی به کار خود پایان داد.

اما اسفند ماه 98 پر فراز و نشیب ترین ماه برای بازار سرمایه بود به طوری که شاخص کل حدود 20 درصد رشد کرد اما با فشار عرضه کنندگان نهایتا 10 درصد از راه رفته را برگشت و به بازدهی ماهانه 10 درصدی رضایت داد.

یکی از راه های انتخاب مطلوب برای سرمایه گذاری، بررسی عملکرد گذشته است. از همین رو در سیگنال گزارشات عملکرد صندوق های سرمایه گذاری را برای مخاطبان گرامی تهیه می کنیم.

در این گزارش برترین صندوق های سرمایه گذاری بر اساس آخرین اطلاعات سه ماه منتهی به تاریخ 29 اسفند ماه سال 1398 مشخص شده اند.

انواع صندوقهای سرمایه گذاری در چهار طبقه اصلی ، شامل صندوق های با درآمد ثابت، صندوق های سهامی، صندوق های مختلط و صندوق های طلا تقسیم بندی شده اند.


رتبه بندی 10 صندوق سرمایه گذاری برتر با درآمد ثابت

بازدهی در برترین صندوقهای سرمایه گذاری درآمد ثابت شباهتی کم نظیر به صندوق های سرمایه گذاری سهامی در بهترین حالت های بازار سهام دارد. بازدهی های بالا در این نوع صندوق ها از قدرت سودسازی این ابزارهای مالی کم ریسک در بازار سرمایه حکایت دارد.

رتبه نام صندوق درصد بازدهی فصلی
اول مشترک اندیشه فردا 17.79
دوم صنعت و معدن 15.00
سوم گنجینه الماس پایدار 14.42
چهارم گنجینه الماس بیمه دی 13.26
پنجم نیکوکاری دانشگاه الزهرا 12.61
ششم مشترک صبای هدف 12.28
هفتم نیکوکاری ورزشی پرسپولیس 12.16
هشتم نیکوکاری لوتوس رویان 10.29
نهم با درآمد ثابت تصمیم 10.15
دهم یکم کارگزاری بانک کشاورزی 10.02

صندوق سرمایه گذاری صنعت و معدن در سه ماه زمستان 98 توانست 15درصد سود سازی داشته باشد. این میزان بازدهی در حالی رخ داد که خالص ارزش دارایی های این صندوق نسبت به فصل گذشته، 3 برابر شده است.


رتبه بندی 10 صندوق سرمایه گذاری برتر سهامی

بدیهی است در فصلی که بازار سهام بالاترین بازدهی را داشته است، صندوق های سرمایه گذاری سهامی، بهترین بازدهی ها را کسب کرده باشند.

رتبه نام صندوق درصد بازدهی فصلی
اول ارزش کاوان آینده 58.80
دوم مشترک بورسیران 53.21
سوم مشترک توسعه ملی 52.32
چهارم مشترک ایساتیس پویای یزد 50.67
پنجم رشد سامان 50.66
ششم هستی بخش آگاه 50.43
هفتم مشترک بانک خاورمیانه 50.34
هشتم گنجینه رفاه 49.18
نهم مشترک کارگزاری بانک ملی ایران 49.15
دهم سرو سودمند مدبران 48.78

صندوق سرمایه گذاری مشترک توسعه ملی در زمستان 98 بیش از 52 درصد رشد داشت که در جایگاه سوم 10 صندوق برتر قرار گرفت. بازدهی این صندوق نسبت به فصل قبل سه برابر شده است. در پاییز 98 بازدهی صندوق سرمایه گذاری مشترک توسعه ملی 17 درصد بود که با رشد سه برابری به 52 درصد رسیده است. چنین تغییراتی برای سرمایه گذاران و مدیران سرمایه گذاری بسیار حائز اهمیت است.

همچنین در صندوق سرمایه گذاری مشترک کارگزاری بانک ملی ایران ارزش خالص دارایی های تحت مدیریت صندوق دوبرابر شده است.

آمار بلند مدت بازدهی ها در صندوق های سهامی همواره یادآور نحوه مدیریت کلان و نگاه حرفه ای مدیران آن صندوق است.

اما در بین صندوق های سرمایه گذاری سهامی باید صندوق ارزش کاوان آینده را پدیده صندوق های سهامی نامید. این صندوق قبلا هم مورد توجه کارشناسان ما در سیگنال قرار گرفته بود در زمستان 98 بالاترین بازدهی را داشت و 58.8 درصد رشد کرد.

بیشتر بخوانید
تحلیل پرتفوی صندوق سرمایه گذاری ارزش کاوان آینده

رتبه بندی 10 صندوق سرمایه گذاری برتر مختلط

رشد چشمگیر بازدهی ها در صندوق های مختلط نیز در زمستان 98 قابل توجه است. با مقایسه ساده ای بین صندوق های درآمد ثابت و صندوق های سهامی، مشاهده می شود که صندوق های مختلط به طور تقریبی میانگین بازدهی این دو نوع صندوق بوده اند.

رتبه نام صندوق درصد بازدهی فصلی
اول کارگزاری بانک تجارت 33.75
دوم ثروت آفرین پارسیان 33.19
سوم ارمغان یکم ملل 32.09
چهارم نیکوکاری ایتام برکت  31.66
پنجم نیکوکاری میراث ماندگار پاساگاد 31.23
ششم یکم نیکوکاری آگاه 29.16
هفتم مشترک کوثر 27.43
هشتم مشترک سپهر آتی 26.64
نهم مشترک پارس 25.73
دهم توسعه ممتاز 25.07

در زمستان 98 بازدهی صندوق سرمایه گذاری کارگزاری بانک تجارت نسبت به فصل قبل 2.5 برابر شده است. این صندوق با ثبت بازدهی 33.75 درصدی در صدر جدول 10 صندوق مختلط ایستاد.

خالص ارزش دارایی ها در صندوق سرمایه گذاری مشترک کوثر نسبت به فصل گذشته 2.5 برابر شده است. اما صندوق های نیکوکاری افزایش زیادی در ارزش دارایی ها نداشتند.


رتبه بندی بهترین صندوق های سرمایه گذاری طلا

زمستان 98 برای بازار طلا و سکه پربازده ترین فصل سال بود. به طوری که بازدهی فصلی صندوق های طلا در زمستان 98 از بازدهی کلی آنها در سال 98 نیز بیشتر بود.

رتبه نام صندوق درصد بازدهی فصلی
اول پشتوانه طلای لوتوس 42.43
دوم در اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلای کیان 41.47
سوم  در اوراق بهادار مبتني بر سکه طلاي مفيد 41.27
چهارم پشتوانه سکه طلای زرافشان امید ایرانیان 36.99

در فصل زمستان 98 خالص ارزش دارایی ها در صندوق سرمایه گذاری پشتوانه طلای لوتوس 1.5 برابر شد. همچنین این صندوق با 42.43 درصد بازدهی، بهترین صندوق طلا لقب گرفت.

خالص ارزش دارایی ها در صندوق سرمایه گذاری پشتوانه سکه طلای زرافشان امید ایرانیان، 2.2 برابر و در صندوق سرمایه گذاری در اوراق بهادار مبتني بر سکه طلاي مفيد 1.5 برابر شد.

صندوق سرمایه گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلای کیان در زمستان 98 با عدم تغییر ارزش خالص دارایی ها به کار خود پایان داد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش مقایسه ای بین میزان بازدهی صندوق های سرمایه گذاری سهامی در یک ماه اخیر (از 20 بهمن تا 20 اسفند 98) با شاخص کل بورس و شاخص کل فرابورس انجام شده است.

شاخص کل، کم شتاب‌تر از قبل

در ماه منتهی به 20 اسفند 98 با وجود افت و خیز های فراوان نهایتا شاخص کل با رشد 14.3 درصدی همراه شد. نکته حائز اهمیت این است که در این ماه از شتاب رشد بازار بورس نسبت به ماه های گذشته کاسته شده است و هر چه به پایان سال نزدیک تر می شویم بازدهی ها هم کمتر می شود.

البته باید انتشار خبرهای مهم جهانی نظیر شیوع ویروس کرونا، کاهش بی سابقه قیمت نفت از زمان جنگ خلیج فارس تاکنون، افت شدید بورس های جهانی و عوامل دیگر را نیز در نظر گرفت. به هر حال شرایط پیش آمده به هیچ عنوان برای اقتصاد جهانی مطلوب نیست و کاهش بازدهی های شرکت ها در پی فشار عرضه کنندگان بیش از پیش خود را نشان می دهد.

مقایسه بهترین صندوق های سرمایه سهامی با شاخص کل (20 اسفند 98)

سیگنال، بازدهی صندوق های سرمایه گذاری سهامی را به صورت ماهانه (20 هر ماه) با شاخص کل مقایسه می کند تا عموم مردم بتوانند با نگاهی منصفانه و به دور از جانبداری برای سرمایه گذاری های خود تصمیم بگیرند.

لازم به ذکر است، بازدهی آورده شده صرفا عملکرد گذشته صندوق هاست و به علت ماهیت نوسانی بازار سرمایه، نمی‌توان گفت در آینده نیز چنین عملکردی تکرار خواهد شد.

بازدهی های ثبت شده در نمودار از آخرین اطلاعات منتشر شده از طرف صندوق های سرمایه گذاری استخراج شده است. گفتنی است این اطلاعات مربوط به بازه زمانی یک ماهه 20 بهمن تا 20 اسفند 98 می باشد.

در اسفندماه 98 عملکرد صندوق های سهامی بهتر بود یا شاخص کل؟

با نزدیک شدن شاخص کل به سقف 550 هزار واحدی مقاومت سنگینی در پیش روی رشد شاخص کل قرار گرفت. رشد شاخص کل در یک ماه اخیر درصدی بهتر از 14.3 نبود و شاخص کل فرابورس با عملکرد بهتری ظاهر شد و 17.3 درصد بازده داشت.

مقایسه بهترین صندوق های سرمایه سهامی با شاخص کل (20 اسفند 98)

طبق بررسی های کارشناسان سیگنال، صندوق های سرمایه گذاری  ” اندیشه خبرگان سهام ” و ” مشترک توسعه ملی ” در صدر برترین صندوق های سهامی از نظر میزان بازدهی قرار گرفتند.

همانطور از نمودار بالا پیداست، صندوق های سهامی توانسته اند با رشد بیشتر از میانگین بازار، درصد های بازدهی بهتری را کسب کنند.

البته باید توجه داشت که میزان بازدهی برای سرمایه گذاران نمی تواند به تنهایی ملاک انتخاب صندوق سرمایه گذاری قرار بگیرد.

5 صندوق سرمایه گذاری برتر سهامی در اسفند 98 کدام بودند؟

اگر بخواهیم صندوق های سرمایه گذاری سهامی را به عنوان نماینده بازدهی در بازار سرمایه در نظر بگیریم با مقایسه ساده بین اسفند ماه و بهمن ماه 98 در می یابیم که سرعت رشد بازار بورس به طرز چشمگیری کاهش یافته است و تقریبا نصف شده است.

با این حال وضعیت کلی حاکم بر بازار خبر از پایان روند صعودی نمی دهد و می توان انتظار داشت با اصلاح قیمت فرصت های جدیدتری برای سرمایه گذاری پیش روی سهامداران و فعالان بازار بورس قرار بگیرد.

بر این اساس، پنج صندوق سرمایه گذاری سهامی با عملکرد بهتر در ماه منتهی به 20 اسفند 98 عبارت اند از:

رتبهنام صندوقبازدهی ماهانه
1 اندیشه خبرگان سهام %28.28
2 مشترک توسعه ملی %25.4
3 آوای سهام کیان %22.24
4 مشترک کارگزاری بانک ملی ایران %21.76
5 همیان سپهر %21.15

توجه:

لازم است برترین صندوق های سرمایه گذاری از جنبه های مختلفی مورد سنجش قرار بگیرند. ما در این گزارش صرفا به میزان بازدهی صندوق ها به عنوان برجسته ترین فاکتوری که اغلب سرمایه گذاران آن را دنبال می کنند، پرداخته ایم.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

صندوق “مشترک بانک خاورمیانه” بیشترین بازدهی را در اردیبهشت‌ماه ثبت کرده است. این صندوق به عملکرد 17.5 درصد بازدهی ماهانه دست پیدا کرد. کسب چنین بازدهی نشان از توانایی صندوق در صدر نشینی در دوره‌های آتی است و اگر این روند را ادامه دهد می‌تواند رکوردهای خوبی را ثبت کند. بازده یک سال گذشته این صندوق 164.2 درصد بوده است. صندوق “مشترک دماسنج” با 15.0 درصد بازدهی دومین صندوق با عملکرد خوب در بین صندوق‌های سرمایه‌گذاری بوده و صندوق “مشترک کوثر” با ثبت بازده 14.4 درصد در هفته گذشته، مقام سوم را در بین صندوق‌های سرمایه‌گذاری داشته است. لازم به ذکر است که کل صندوق‌های سرمایه‌گذاری فعال در بازار سرمایه طی اردیبهشت‌ماه به طور میانگین، 4.1 درصد بازدهی کسب کرده‌اند.

در جدول زیر 5 مورد از پربازده‌ ترین صندوق‌‌های سرمایه‌گذاری اردیبشهت‌ماه آورده شده است (برگرفته از سامانه رسام؛ صفر تا صد صندوق‌های سرمایه‌گذاری):

ردیف نام صندوق بازده اردیبهشت‌ماه
 (درصد)
بازده سال گذشته
(درصد)
خالص ارزش دارایی
(میلیارد ریال)
مدیر
1 مشترک بانک خاورمیانه 17.5% 164.2% 261 کارگزاری بورسیران
2 مشترک دماسنج 15.0% 271.5% 243 کارگزاری بورسیران
3 مشترک کوثر 14.4% 90.0% 117 کارگزاری بانک صنعت و معدن
4 مشترک نقش جهان 13.9% 151.5% 213 سبدگردان سرآمد بازار
5 مشترک توسعه ملی 13.7% 186.3% 324 كارگزاري بانك ملي ايران

در نمودار بعدی بازده پربازده‌ ترین صندوق‌‌های سرمایه‌گذاری اردیبشهت‌ماه با هم و با شاخص کل بورس و فرابورس مقایسه شده‌اند. مقایسه بازده‌ها نشان می‌دهد که این پنج صندوق در مقابل شاخص‌های کل بورس و فرابورس عملکرد خوبی را از خود به جا گذاشته‌اند.

 صندوق‌‌های سرمایه‌گذاری اردیبشهت‌ماه

در شرایطی که شاخص‌های بورس و فرابورس روند صعودی داشته باشند، صندوق‌های سهامی و مختلط جزو پربازده‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری قرار می‌گیرند. اما در شرایط رکودی بازار، که این شاخص‌ها روند نزولی دارند، صندوق‌های با درآمد ثابت جایگاه صندوق‌های سهامی و مختلط را در پربازده‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌گیرند. زیرا این صندوق‌ها وابستگی کمی به شاخص‌های بازار سرمایه دارند و بازده آن‌ها کمترین نوسان را دارد.

این در حالی است که بازده صندوق‌های سهامی و مختلط نوسانات بالایی دارند. البته لازم به ذکر است که نوسان بازده صندوق‌های سهامی نیز بیشتر از صندوق‌های مختلط است. در شرایط کنونی به دلیل اینکه در ماه گذشته شاخص‌های بورس و فرابورس رشد داشتند، اکثر صندوق‌های سهامی در صدر صندوق‌های‌ پربازده ماه گذشته قرار گرفتند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

صندوق ” مشترک بانک خاورمیانه ” در این هفته با 7.36 درصد بازدهی توانست بیشترین بازدهی را از بین صندوق‌های سهامی کسب نماید. این صندوق در سال گذشته بازده 163.58 درصدی را ثبت کرده است. صندوق ” مشترک بورسیران ” با ثبت بازده 6.92 درصد دومین صندوق و صندوق ” سهم آشنا ” با 6.61 درصد بازدهی سومین صندوق بین صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی بوده است.

در هفته منتهی به بیست و چهارم اردیبهشت‌ماه 1398 میانگین بازدهی صندوق‌های سهامی فعال در بازار سرمایه 2.3 درصد بوده است و از حدود 70 صندوق سهامی فعال، تنها 11 صندوق بازدهی منفی کسب کرده‌اند. این در حالی است که به دنبال نزولی بودن شاخص‌های بورس و فرابورس در دو هفته گذشته، میانگین بازدهی این صندوق‌ها به منفی 3.7 درصد رسید و هیچ کدام از آن‌ها نتوانستند بازده مثبت کسب نمایند.

در جدول زیر پنج مورد از پربازده‌ترین صندوق‌‌های سرمایه‌گذاری سهامی هفته منتهی به 1398/02/24 آورده شده است (برگرفته از سامانه رسام؛ صفر تا صد صندوق‌های سرمایه‌گذاری):

ردیف نام صندوق بازده هفته گذشته
 (درصد)
بازده سال گذشته
(درصد)
خالص ارزش دارایی
(میلیارد ریال)
مدیر
1 مشترک بانک خاورمیانه 7.4% 163.6% 253 کارگزاری بورسیران
2 مشترک بورسیران 6.9% 132.0% 1,991 کارگزاری بورسیران
3 سهم آشنا 6.6% 178.7% 563 سبدگردان سهم آشنا
4 مشترک توسعه ملی 6.0% 183.2% 309 کارگزاری بانک ملی ایران
5 مشترک نقش جهان 5.3% 147.7% 209 سبدگردان سرآمد بازار

در نمودار زیر بازده این صندوق‌ها با هم و با بازده بورس و فرابورس مقایسه شده‌اند:

معرفی پربازده ترین صندوق‌ های سرمایه‌گذاری سهامی (هفته منتهی به 24 اردیبهشت 1398)

صندوق‌های سهامی وجوه دریافت شده از سرمایه‌گذاران را در سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق ‌بهادار سرمایه‌گذاری می‌کند. بر اساس الزامات سازمان بورس و اوراق بهادار، این نوع صندوق‌ها باید حداقل ۷۰ درصد از دارایی‌های تحت تملک خود را در سهام و حق تقدم سرمایه‌گذاری کنند. برای سرمایه‌گذارانی که علاقه‌مند به سهامداری ‌باشند، خرید واحدهای این نوع از صندوق‌ها جذاب‌تر است. میزان ریسک این نوع از صندوق‌ها از صندوق‌های دیگر بیشتر است و سرمایه‌گذاران بازده بالاتری را نیز انتظار دارند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

صندوق ” گنجینه رفاه” بیشترین بازدهی را در ماه گذشته در بین صندوق‌های سهامی ثبت کرده است. این صندوق به عملکرد 23.7 درصد بازدهی ماهانه دست پیدا کرد. بازده یک سال گذشته این صندوق نیز 141.8 درصد بوده است. کسب چنین بازدهی نشان از توانایی صندوق در صدر نشینی در دوره‌های آتی است و اگر این روند را ادامه دهد می‌تواند رکوردهای خوبی را ثبت کند. صندوق ” مشترک توسعه ملی” با 22.7 درصد بازدهی دومین صندوق با عملکرد خوب در بین صندوق‌های سرمایه‌گذاری بوده است و صندوق ” مشترک یکم اکسیر فارابی” با ثبت بازده 22.3 درصد در هفته گذشته، مقام سوم را در بین صندوق‌های سرمایه‌گذاری داشته است. لازم به ذکر است که میانگین بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی ماه منتهی به  26/01/1398، 16.7 درصد بوده است.

در جدول زیر پنج مورد از پربازده‌ترین صندوق‌ های سرمایه گذاری سهامی ماه منتهی به  26/01/1398 آورده شده است (برگرفته از سامانه رسام؛ صفر تا صد صندوق‌های سرمایه‌گذاری):

ردیف نام صندوق بازده ماه گذشته
 (درصد)
بازده سال گذشته
(درصد)
خالص ارزش دارایی
(میلیارد ریال)
مدیر
1 گنجینه رفاه 23.7% 141.8% 241 کارگزاری بانک رفاه کارگران
2 مشترک توسعه ملی 22.7% 155.7% 268 کارگزاری بانک ملی ایران
3 مشترک یکم اکسیر فارابی 22.3% 162.3% 371 کارگزاری فارابی
4 مشترک بورسیران 21.7% 107.9% 1,928 کارگزاری بورسیران
5 بانک توسعه تعاون 21.0% 139.7% 202 کارگزاری بانک رفاه کارگران

در نمودار زیر بازده پربازده ترین صندوق‌ های سرمایه گذاری سهامی در یک ماه گذشته منتهی به  26/01/1398 با هم مقایسه شده‌اند:

معرفی پربازده ترین صندوق‌ های سرمایه گذاری سهامی یک ماه گذشته

صندوق‌های سهامی وجوه دریافت شده از سرمایه‌گذاران را در سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق ‌بهادار سرمایه‌گذاری می‌کند. بر اساس الزامات سازمان بورس و اوراق بهادار، این نوع صندوق‌ها باید حداقل ۷۰ درصد از دارایی‌های تحت تملک خود را در سهام و حق تقدم سرمایه‌گذاری کنند. برای سرمایه‌گذارانی که علاقه‌مند به سهامداری ‌باشند، خرید واحدهای این نوع از صندوق‌ها جذاب‌تر است. میزان ریسک این نوع از صندوق‌ها از صندوق‌های دیگر بیشتر است و سرمایه‌گذاران بازده بالاتری را نیز انتظار دارند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال صندوق سرمایه گذاری توسعه ملی در تاریخ هجدهم شهریور ماه 1391 با دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت خود را آغاز کرد. عملکرد این صندوق بر اساس معاد اساسنامه و امید نامه و در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه است.

مشخصات صندوق سرمایه گذاری توسعه ملی

نوع صندوق: در سهام / بزرگ
آغاز فعالیت: 1392/07/15
مدیر: کارگزاری بانک ملی
مدیر ثبت: کارگزاری بانک ملی
شناسه ملی: 14003674187
متولی: مشاور سرمایه گذاری نیکی گستر
مدیر سرمایه گذاری: حسام الدین جعفری ندوشن، حمزه قوچی فرد، کیوان زیران
حسابرس: موسسه حسابرسی آرمان آروین پارس
ضامن نقد شوندگی: ندارد
ضامن سودآوری: ندارد
عمر صندوق: 2000 روز (5 سال و 5 ماه)
تلفن: 021-84358
سایت صندوق: http://www.tmmf.ir
سایت اختصاصی صندوق در رسام: http://tmmf.rasamfunds.com/

فعالیت این صندوق تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار انجام شده و متولی صندوق نیز به طور مستمر فعالیت آن را زیر نظر دارد. مدیریت دارایی های صندوق که عمدتاً شامل سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس می شود، توسط مدیر سرمایه گذاری صندوق صورت می گیرد. سرمایه گذاران در ازای سرمایه گذاری در این صندوق گواهی سرمایه گذاری دریافت می کنند. صدور واحد سرمایه گذاری و ابطال آنها بر اساس ارزش خالص دارایی های روز بعد از ارایه درخواست صورت می گیرد. ضامن صندوق پرداخت وجوه سرمایه گذران حداکثر ٧ روز پس از ارایه درخواست ابطال را ضمانت کرده است.

اساسنامه امید نامه
لینک دریافت لینک دریافت

الزامات سرمایه گذاری

شرح نسبت از کل دارائیهای صندوق
1- سهام و حق تقدم منتشر شده از طرف یک ناشر   –
1-1 پذیرفته شده در بورس تهران حداکثر 10% از دارایی های صندوق
1-2 پذیرفته شده در بازار اول فرابورس ایران حداکثر 5% از دارایی های صندوق
2- سهام و حق تقدم طبقه بندی شده در یک صنعت حداکثر 30% از دارایی های صندوق
3- سهام و حق تقدم پذیرفته شده در بازار اول فرابورس حداکثر 20% از کل دارایی های صندوق
4- سهام و حق تقدم منتشر شده از طرف یک ناشر حداکثر 5% از کل سهام و حق تقدم منتشره ناشر
5- سرمایه گذاری در سهام و حق تقدم سهام پذیرفته شده در بورس یا بازار اول فرابورس حداقل 70% از دارایی های صندوق

معرفی مدیر صندوق

شرکت کارگزاری بانک ملی ایران در تاریخ 12 اسفند 1381 با شماره 199942 در اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری واقع در تهران به ثبت رسیده است. موضوع فعالیت شرکت به شرح زیر می باشد.

خدمات کارگزاری، کارگزاری / معامله گری و بازارگردانی معامله اوراق بهادار از قبیل سهام، اوراق مشارکت، حق تقدم خرید سهام، اختیار معامله و قراردادهای آتی برای دیگران و به حساب آنها یا به حساب خود /
بازارسازی و بازارگردانی اوراق بهادار و کالاهای پذیرفته شده معاملات کالاهای پذیرفته شده برای دیگران و به حساب آنها
خدمات مالی و مشاوره ای نمایندگی ناشر برای ثبت اوراق بهادار و دریافت مجوز عرضه مدیریت صندوق های سرمایه گذاری / بازاریابی برای فروش اوراق بهادار /
سبدگردانی اختصاصی اوراق بهادار / مشاور عرضه و پذیرش اوراق بهادار یا کالا در هریک از بورس ها و بازارهای خارج از بورس

معرفی مدیر سرمایه گذاری صندوق

نام مدرک تحصیلی نوع مدرک سوابق حرفه ای
حمزه قوچی فرد دانشجوی دکتری مالی دانشگاه علامه طباطبایی تحلیل گری بازار سرمایه، مدیریت سبد اوراق بهادار، مدیریت نهاد های بازار سرمایه کارشناسی عرضه و پذیرش معامله گری قرارداد های آتی معامله گری سهام معامله گری بورس کالا کارگزاری بانک ملی – سرپرست دارایی ها و سرمایه گذاری ها و تحلیل کارگزاری
بانک رفاه – مدیر سبد گردانی
کارگزاری نو اندیشان بازار سرمایه – معامله گر قرارداد های آتی
کارگزاری مهر آفرین – معامله گر سهام
کیوان زیرانی ناو کارشناس ارشد مدیریت مالی دانشگاه شهید بهشتی اصول مقدماتی بازار سرمایه، معامله گری قرارداد آتی، تحلیلگری بازار سرمایه کارگزاری توسعه سرمایه دنیا – معامله گر
کارگزاری بانک ملی – مشاور عرضه و پذیرش
حسام الدین جعفری ندوشن دانشجوی دکتری حسابداری دانشگاه یزد ارزشگذاری اوراق بهادار معامله گری تامین مالی معامله گری کالا اصول مقدماتی بازار سرمایه کارگزاری ایساتیس
شرکت کارگزاری بانک کارآفرین – مشاور
کارگزاری بانک ملی – معاون سرمایه گذاری و عملیات

بررسی عملکرد صندوق سرمایه گذاری توسعه ملی

صندوق های سرمایه گذاری در سهام به طور مستقیم از اقتصاد کلان، فرصت ها و ریسک های سیستماتیک بازار سرمایه تاثیر می پذیرند. در این بین اگر سیاست های اتخاذ شده ی مدیریت سرمایه گذاری صندوق صحیح بوده و به درستی نیز اجرا شود، انتظار می رود بازدهی بالاتری از شاخص کل بورس نصیب سرمایه گذاران شود.

معرفی و بررسی عملکرد صندوق سرمایه گذاری توسعه ملی
قیمت صدور هر واحد صندوق (به تومان) قیمت ابطال هر واحد صندوق (به تومان)
300.866 296.729
معرفی و بررسی عملکرد صندوق سرمایه گذاری توسعه ملی
بازدهی شاخص بازدهی صندوق مشترک توسعه ملی
96 درصد 135 درصد

در جدول زیر بازدهی صندوق سرمایه گذاری توسعه ملی در بازه های زمانی مختلف را مشاهده می کنید:

1 روز گذاشته 7 روز گذشته 30 روز گذشته 90 روز گذشته 180 روز گذشته 365 روز گذشته از تاریخ تاسیس تا کنون
1.68 3.3 20.94 24.29 13.94 132.1 196.62

خالص ارزش دارایی صندوق سرمایه گذاری توسعه ملی

معرفی و بررسی عملکرد صندوق سرمایه گذاری توسعه ملی

خالص ارزش دارایی صندوق مشترک توسعه ملی از 10 میلیارد تومان در فروردین 97 به 24 میلیارد و 240 میلیون تومان رسیده که افزایشی 140 درصدی را نشان می دهد.

ترکیب دارایی صندوق سرمایه گذاری توسعه ملی

ترکیب دارایی صندوق و روند تغییرات آن سیاست های صندوق و عملکرد مدیریت صندوق را زیر ذره بین می برد. البته در این بین با توجه به نوع صندوق، الزاماتی از طرف سازمان بورس لحاظ شده است. بطور مثال صندوق های سهامی ملزم به سرمایه گذاری حداقل 70 درصد دارایی خود در سهام (شامل سهام، حق تقدم و اختیار معامله) هستند. بتای صندوق سرمایه گذاری مشترک توسعه ملی 1.03 بوده که نشان از همگامی خیلی زیاد با شاخص کل است. بنابراین بررسی شاخص کل برای پیشبینی روند این صندوق برای سرمایه گذاران الزامی بوده و میتواند چراغ راه باشد.

معرفی و بررسی عملکرد صندوق سرمایه گذاری توسعه ملی
اوراق مشارکت سپرده بانکی وجه نقد سهام پنج سهم با بیشترین وزن سایر دارایی ها
0.00 0.00 1.79 49.60 44.44 4.16
معرفی و بررسی عملکرد صندوق سرمایه گذاری توسعه ملی

بررسی درصد روزانه ترکیب دارایی صندوق سرمایه گذاری توسعه ملی نشان از کاهش اوراق با درآمد ثابت از فروردین تا مرداد ماه 97 می دهد.

سهم صنایع در ترکیب دارایی

معرفی و بررسی عملکرد صندوق سرمایه گذاری توسعه ملی

پنج صنعت با بیشترین سرمایه پذیری عبارتند از:

محصولات شیمیایی فلزات اساسی محصولات غذایی به جز قند و شکر مواد و محصولات دارویی عرضه برق، گاز، بخار و آب گرم
25.13 19.74 18.44 8.49 7.00
معرفی و بررسی عملکرد صندوق سرمایه گذاری توسعه ملی

جایگاه رقابتی در میان سایر صندوق های سرمایه گذاری

برای اینکه دید بهتری نسبت به مدیریت صندوق داشته باشید، نگاهی به رتبه ی این صندوق بر اساس شاخص های بازدهی، میانگین خالص ارزش دارایی، میزان ورود و خروج سرمایه و تغییر خالص ارزش دارایی صندوق انداخته ایم. بازه زمانی این تحلیل یکساله از فرودین 97 تا فروردین 98 بوده و رتبه بندی میان صندوق های سرمایه گذاری “در سهام” انجام شده است.

معرفی و بررسی عملکرد صندوق سرمایه گذاری توسعه ملی

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال صندوق ” مشترک توسعه ملی ” بیشترین بازدهی را در ماه گذشته ثبت کرده است. این صندوق به عملکرد 21.4 درصد بازدهی ماهانه دست پیدا کرد. کسب چنین بازدهی نشان از توانایی صندوق در صدر نشینی در دوره‌های آتی است و اگر این روند را ادامه دهد می‌تواند رکوردهای خوبی را ثبت کند. صندوق ” آوای ثروت کیان ” با 20.0 درصد بازدهی دومین صندوق با عملکرد خوب در بین صندوق‌های سرمایه‌گذاری بوده است و صندوق “مشترک آسمان یکم ” با ثبت بازده 19.0 درصد در هفته گذشته، مقام سوم را در بین صندوق‌های سرمایه‌گذاری داشته است.

در جدول زیر 5 مورد از پربازده‌ترین صندوق‌‌های سرمایه‌گذاری ماه گذشته آورده شده است (برگرفته از سامانه رسام؛ صفر تا صد صندوق‌های سرمایه‌گذاری):

ردیف نام صندوق بازده ماه گذشته
 (درصد)
بازده سال گذشته
(درصد)
خالص ارزش دارایی
(میلیارد ریال)
مدیر
1 مشترک توسعه ملی 21.4% 131.3% 236 کارگزاری بانک ملی ایران
2 آوای ثروت کیان 20.0% 130.5% 1,020 مشاور سرمایه گذاری پرتو آفتاب کیان
3 مشترک آسمان یکم 19.0% 88.6% 99 سبدگردان آسمان
4 مشترک بورسیران 19.0% 86.9% 1,834 کارگزاری بورسیران
5 مشترک کارگزاری بانک ملی ایران 18.9% 132.7% 635 کارگزاری بانک ملی ایران

همچنین در نمودار زیر پربازده‌ترین صندوق‌‌های سرمایه‌گذاری ماه گذشته با هم مقایسه شده‌اند:

پربازده ترین صندوق‌ های سرمایه گذاری ماه گذشته منتهی به نوزدهم فروردین 1397

در شرایطی که شاخص‌های بورس و فرابورس روند صعودی داشته باشند، صندوق‌های سهامی و مختلط جزو پربازده‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری قرار می‌گیرند. اما در شرایط رکودی بازار، که این شاخص‌ها روند نزولی دارند، صندوق‌های با درآمد ثابت جایگاه صندوق‌های سهامی و مختلط را در پربازده‌ترین صندوق های سرمایه‌گذاری می‌گیرند؛ زیرا این صندوق‌ها وابستگی کمی به شاخص‌های بازار سرمایه دارند و بازده آن‌ها کمترین نوسان را دارد.

این در حالی است که بازده صندوق‌های سهامی و مختلط نوسانات بالایی دارند. البته لازم به ذکر است که نوسان بازده صندوق‌های سهامی نیز بیشتر از صندوق‌های مختلط است. در شرایط کنونی به دلیل اینکه در ماه گذشته شاخص‌های بورس و فرابورس رشد داشتند، صندوق‌های سهامی در صدر پنج صندوق‌ پربازده ماه گذشته قرار گرفتند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

به گزارش رسام صندوق “مشترک توسعه ملی” در این هفته با 6.8 درصد بازدهی توانست در صدر صندوق‌های پربازده سهامی بنشیند. کسب چنین بازدهی برای بازده یک هفته عملکرد خوبی به حساب می‌آید. این صندوق در سال گذشته بازده 103.9 درصدی را ثبت کرده است. صندوق “مشترک آسمان یکم” با ثبت بازده 6.6 درصد دومین صندوق و صندوق “مشترک کارگزاری بانک ملی ایران” با 6.0 درصد بازدهی سومین صندوق با عملکرد مثبت بین صندوق‌های سرمایه‌ گذاری سهامی بوده است. در هفته منتهی به بیست و یکم اسفند ماه 1397 میانگین بازدهی صندوق‌های سهامی فعال در بازار سرمایه 3.7 درصد بوده است.

در جدول زیر پنج مورد از پربازده‌ ترین صندوق‌‌های سرمایه‌گذاری سهامی در هفته گذشته آورده شده است (برگرفته از سامانه رسام؛ صفر تا صد صندوق‌های سرمایه‌ گذاری):

ردیف نام صندوق بازده هفته گذشته
 (درصد)
بازده سال گذشته
(درصد)
خالص ارزش دارایی
(میلیارد ریال)
مدیر
1 مشترک توسعه ملی 6.8% 103.9% 196 کارگزاری بانک ملی ایران
2 مشترک آسمان یکم 6.6% 67.3% 88 سبدگردان آسمان
3 مشترک کارگزاری بانک ملی ایران 6.0% 107.9% 521 کارگزاری بانک ملی ایران
4 مشترک آگاه 5.7% 95.4% 326 کارگزاری آگاه
5 مشترک مبین سرمایه 5.5% 99.0% 118 کارگزاری مبین سرمایه

در نمودار زیر پربازده‌ ترین صندوق‌‌های سرمایه‌ گذاری سهامی با هم مقایسه شده‌اند:

صندوق‌های سهامی وجوه دریافت شده از سرمایه‌گذاران را در سهام شرکت‌های پذیرفته‌ شده در بورس اوراق ‌بهادار سرمایه‌گذاری می‌کند. بر اساس الزامات سازمان بورس و اوراق بهادار، این نوع صندوق‌ها باید حداقل ۷۰ درصد از دارایی‌های تحت تملک خود را در سهام و حق تقدم سرمایه‌گذاری کنند. برای سرمایه‌گذارانی که علاقه‌مند به سهامداری ‌باشند، خرید واحدهای این نوع از صندوق‌ها جذاب‌تر است. میزان ریسک این نوع از صندوق‌ها از صندوق‌های دیگر بیشتر است و سرمایه‌گذاران بازده بالاتری را نیز انتظار دارند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

صندوق ” مشترک آسمان یکم ” بیشترین بازدهی را در ماه گذشته ثبت کرده است. این صندوق به عملکرد 12.5 درصد بازدهی ماهانه دست پیدا کرد. کسب چنین بازدهی نشان از توانایی صندوق در صدر نشینی در دوره‌های آتی است و اگر این روند را ادامه دهد می‌تواند رکوردهای خوبی را ثبت کند. صندوق ” مشترک آگاه ” با 10.8 درصد بازدهی دومین صندوق با عملکرد خوب در بین صندوق‌های سرمایه‌ گذاری بوده است و صندوق ” تجربه ایرانیان” با ثبت بازده 10 درصد در هفته گذشته، مقام سوم را در بین صندوق‌های سرمایه‌ گذاری داشته است. لازم به ذکر است که میانگین بازدهی صندوق‌های سرمایه‌ گذاری فعال در بازار سرمایه در ماه گذشته 3.7 درصد بوده است.

در جدول زیر پنج مورد از پربازده‌ ترین صندوق‌‌های سرمایه‌ گذاری در هفته گذشته آورده شده است (برگرفته از سامانه رسام؛ صفر تا صد صندوق‌های سرمایه‌ گذاری):

ردیف نام صندوق بازده ماه گذشته
 (درصد)
بازده سال گذشته
(درصد)
خالص ارزش دارایی
(میلیارد ریال)
مدیر
1 مشترک آسمان یکم 12.5% 66.8% 87 سبدگردان آسمان
2 مشترک آگاه 10.8% 94.8% 323 کارگزاری آگاه
3 تجربه ایرانیان 10.0% 43.0% 1,939 کارگزاری بانک آینده
4 مشترک توسعه ملی 9.8% 102.0% 194 کارگزاری بانک ملی ایران
5 مشترک عقیق 9.8% 76.3% 139 کارگزاری آگاه

در نمودار زیر پربازده‌ ترین صندوق‌‌های سرمایه‌ گذاری با هم مقایسه شده‌اند:

در نمودار زیر پربازده‌ ترین صندوق‌‌های سرمایه‌ گذاری با هم مقایسه شده‌اند:

در شرایطی که شاخص‌های بورس و فرابورس روند صعودی داشته باشند، صندوق‌های سهامی و مختلط جزو پربازده‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری قرار می‌گیرند. اما در شرایط رکودی بازار، که این شاخص‌ها روند نزولی دارند، صندوق‌های با درآمد ثابت جایگاه صندوق‌های سهامی و مختلط را در پربازده‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌گیرند؛ زیرا این صندوق‌ها وابستگی کمی به شاخص‌های بازار سرمایه دارند و بازده آن‌ها کمترین نوسان را دارد.

این در حالی است که بازده صندوق‌های سهامی و مختلط نوسانات بالایی دارند. البته لازم به ذکر است که نوسان بازده صندوق‌های سهامی نیز بیشتر از صندوق‌های مختلط است. در شرایط کنونی به دلیل اینکه در ماه گذشته شاخص‌های بورس و فرابورس رشد داشتند، صندوق‌های سهامی در صدر ده صندوق‌ پربازده ماه گذشته قرار گرفتند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رسام، صندوق ” اندیشه خبرگان سهام” در این هفته با 2.1 درصد بازدهی توانست در صدر صندوق‌های پربازده سهامی بنشیند. کسب چنین بازدهی برای بازده یک هفته عملکرد خوبی به حساب می‌آید. این صندوق در سال گذشته بازده 86.5 درصدی را ثبت کرده است. صندوق ” سهم آشنا” با ثبت بازده  1.3 درصد دومین صندوق و صندوق ” سهام بزرگ کاردان” با 0.6 درصد بازدهی سومین صندوق با عملکرد مثبت بین صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی بوده است. در هفته منتهی به چهاردهم اسفند ماه 1397 میانگین بازدهی صندوق‌های سهامی فعال در بازار سرمایه منفی 0.6 درصد بوده است.

در جدول زیر پنج مورد از پربازده‌ترین صندوق‌ های سرمایه‌گذاری سهامی در هفته گذشته آورده شده است: (برگرفته از سامانه رسام؛ صفر تا صد صندوق‌های سرمایه‌گذاری)

ردیف نام صندوق بازده هفته گذشته
 (درصد)
بازده سال گذشته
(درصد)
خالص ارزش دارایی
(میلیارد ریال)
مدیر
1 اندیشه خبرگان سهام 2.1% 86.5% 60 کارگزاری خبرگان سهام
2 سهم آشنا 1.3% 110.7% 290 سبدگردان سهم آشنا
3 سهام بزرگ کاردان 0.6% 33.1% 58 تامین سرمایه کاردان
4 بانک توسعه تعاون 0.5% 84.1% 159 کارگزاری بانک رفاه کارگران
5 مشترک توسعه ملی 0.2% 92.6% 186 کارگزاری بانک ملی ایران

در نمودار زیر پربازده‌ ترین صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری سهامی با هم مقایسه شده‌ اند:

صندوق‌های سهامی وجوه دریافت شده از سرمایه‌گذاران را در سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق ‌بهادار سرمایه‌گذاری می‌کند. بر اساس الزامات سازمان بورس و اوراق بهادار، این نوع صندوق‌ها باید حداقل ۷۰ درصد از دارایی‌های تحت تملک خود را در سهام و حق تقدم سرمایه‌گذاری کنند. برای سرمایه‌گذارانی که علاقه‌مند به سهامداری ‌باشند، خرید واحدهای این نوع از صندوق‌ها جذاب‌تر است. میزان ریسک این نوع از صندوق‌ها از صندوق‌های دیگر بیشتر است و سرمایه‌گذاران بازده بالاتری را نیز انتظار دارند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.