دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
جمعه
28 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، با شروع ماه مرداد روند نزولی بازار سرمایه نیز آغاز شد و شاخص از ارتفاع یک میلیون و 915 هزار واحد در اول مرداد به یک میلیون و 715 هزار واحد در آخرین روز معاملاتی مرداد رسید. کاهش 3/ 8 درصدی شاخص کل منجر به منفی شدن بازدهی اکثر صندوق‌های سرمایه‌گذاری و پرتفوهای شخصی شده است.

رشد بی‌سابقه شاخص کل بورس از نیمه دوم سال 98 تا اواخر تیر 99 و ورود حجم عظیم نقدی به بازار سرمایه باعث شده بود تا علاوه بر رشد شدید و غیرطبیعی در بازار بورس، این بازار پر ریسک‌تر از گذشته شود. از این رو انتظار اصلاح در شاخص کل از منظر تکنیکالی بسیار محتمل بود. نزول شاخص کل در 26 مردادماه 99 بدترین افت روزانه در شاخص کل بورس بود که طی آن 90 هزار واحد کاهش به ثبت رسید. این رقم در تاریخ چهل ساله اخیر بورس ایران بی‌سابقه بوده است.

ضرر صندوق‌های سهامی از افت بازار سرمایه

همزمان با روند صعودی بورس در 4 ماه اول سال 99،‌ استقبال از بازار سرمایه نیز بیشتر از قبل شد. در این بین افرادی بودند که به دلیل نداشتن وقت کافی و همچنین کمبود اطلاعات، صندوق‌ها را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کردند. در این بین صندوق سرمایه‌گذاری سهامی به دلیل اینکه بازدهی بیشتری نسبت به بقیه صندوق‌ها داشت،‌ مورد توجه بیشتری قرار گرفت. 

اما همان‌طور که این صندوق‌ها در زمانی که بازدهی بازار سرمایه مثبت بود سودسازی بیشتری نسبت به بقیه صندوق‌ها داشتند،‌ به دلیل ریسک این صندوق‌ها با توجه به درصد سرمایه‌گذاری بیشتری که نسبت به بقیه صندوق‌ها  در بازار سرمایه دارند، ریسک بیشتری نیز می‌پذیرند. به همین دلیل زمانی که روند بازار منفی باشد امکان منفی شدن بازدهی آنها بیشتر از بقیه صندوق‌ها است. 

بنابراین با منفی شدن شاخص بازار سرمایه در مرداد و کاهش 3/ 8 درصدی شاخص کل در این ماه،‌ بیشترین آسیب را از افت بازار سرمایه، صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی متحمل شدند. به گونه‌ای که از 67 صندوق سرمایه‌گذاری تنها 10 صندوق بازدهی مثبت ثبت کرده‌اند و بقیه صندوق‌ها در این ماه بازدهی منفی داشتند.

مهم‌ترین عاملی که بیش از سایر عوامل مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار دارد، بازدهی صندوق است. طبیعتا بازدهی در بازار سرمایه در بازه‌های بلند‌مدت بیشتر است.

در این میان صندوق‌های سرمایه‌گذار‌ی سهامی صندوق مشترک تدبیر‌گران فردا با افت 56/ 13 درصدی بیشترین افت را در مرداد داشته است. صندوق قابل معامله واسطه‌گری مالی یکم و صندوق سرمایه‌گذاری مشترک امید توسعه با افت 08/ 12 و 07/ 12 در رتبه دوم و سوم قرار دارند. این درحالی است که صندوق سهامی صندوق مشترک تدبیرگران فردا قبل از مرداد ماه یکی از صندوق‌های پربازده بازار بود.

صندوق معامله واسطه‌گری مالی یکم نیز که با عنوان دارایکم شناخته می‌شود پس از بازدهی صد درصدی که پس از بازگشایی کسب کرد،‌ به دلیل افت ارزش سهامی که در این صندوق بود با افت قابل توجهی در مرداد مواجه شد.  با توجه به اینکه حفظ سرمایه اصل اول مدیریت ریسک در بازارهای مالی است، صندوق‌هایی نیز بودند که در مرداد ماه بازدهی مثبت از خود به جا گذاشتند.

برای مثال صندوق مشترک کاریزما با بازدهی 34/ 12درصدی در مرداد عملکرد خیره‌کننده‌ای داشته است. همچنین صندوق سرمایه‌گذاری فیروزه موفقیت نیز بازدهی 46/ 5داشته است.  صندوق‌های سهامی اگر با دقت انتخاب شوند و به تمامی نکات توجه شود می‌تواند از ضرر سرمایه‌گذاران جلوگیری کند، زیرا تیم‌های حرفه‌ای در این صندوق‌ها معاملات را انجام می‌دهند./ دنیای اقتصاد 

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

بعد از رشد بی سابقه بازار بورس و اقبال پیشبینی نشده سرمایه گذاران به این بازار، بالاخره زمان اصلاح و ریزش بورس فرا رسید. در نیمه مردادماه بازار بورس در حوالی شاخص کل 2 میلیونی توقف کرد. چیزی که بیش از همه نمایان شد هیجان فروشندگان سهام از ترس کمتر شدن ارزش دارایی شان بود. شرکت های بورسی با توجه به افزایش قیمت ارز و حمایت های مختلف مسئولین وضعیت مطلوبی پیدا کرده بودند و ارزش سهامشان بالا رفت اما ریزش ناگهانی بورس به دلیل تغییرات بنیادی رخ نداد چراکه وضعیت شرکت ها تغییری نکرد. بنابراین می توان گفت فشار فروش زیادی که در سهام دیده شد ناشی از ترس سرمایه گذاران بود. همچنین حمایت مالی حقوقی ها از سهام بنیادی در همین وضعیت اتفاق افتاد به طوری که نسبت خرید حقوقی ها به طرز قابل توجهی افزایش پیدا کرد.

یکی از مهمترین حقوقی های بازار سرمایه، صندوق های سرمایه گذاری هستند. مدیران صندوق های سرمایه گذاری افراد متخصص و خبره ای در امر خرید و فروش سهام هستند و بررسی عملکرد آنها برای بسیاری از تحلیلگران مهم ارزیابی می شود. در این گزارش ترین های صندوق های سرمایه گذاری در مردادماه سال 99 تقدیم مخاطبان عزیز سیگنال می شود.

بیشتر بخوانید
صندوق‌های سرمایه‌گذاری در افول بازار بورس چند درصد سود می‌دهند؟

صندوق های سرمایه گذاری در سه دسته سهامی، درآمد ثابت و مختلط تقسیم شده اند. برای آشنایی بیشتر با انواع صندوق های سرمایه گذاری به بخش آموزش سیگنال مراجعه کنید و حتما مقالات آموزشی موجود را مطالعه نماید.

در این گزارش ترین های صندوق های سرمایه گذاری مورد بررسی قرار گرفته اند و لازم به ذکر است که این اطلاعات به تنهایی نمی تواند مبنای تصمیم گیری برای سرمایه گذاری قرار بگیرد. بنابراین بهتر است در کنار استفاده از تحلیل های سیگنال، به بررسی صندوق سرمایه گذاری و مقایسه آن ها پرداخت.

ترین های صندوق های سهامی

بهترین و بدترین صندوق سرمایه گذاری سهامی در مردادماه 99 از لحاظ بازدهی، ریسک، قیمت و کل ارزش دارایی‌ها را در زیر مشاهده می‌کنید:

از نظر بازدهی صندوق :

معیارنام صندوقبازدهی
بهترین صندوق سهامیفیروزه موفقیت5.45 %
بدترین صندوق سهامیمشترک تدبیرگران فردا13.56-  %

در حالی که شاخص کل بورس در مردادماه 99 حدود 8 درصد بازدهی منفی داشت، برترین صندوق سرمایه گذاری سهامی بازدهی مثبت 5.45 درصدی کسب کرد و صندوق فیروزه موفقیت بهترین صندوق مردادماه 99 لقب گرفت. همچنین صندوق مشترک تدبیرگران فردا ضعیف ترین عملکرد را در بین صندوق های سهامی به دست آورد و بازدهی منفی 13.56 درصدی را ثبت کرد.

از نظر ریسک (بتای صندوق) :

معیارنام صندوقبتای صندوق
پر ریسک ترین صندوق سهامیمشترک امید توسعه2.18
کم ریسک ترین صندوق سهامیمشترک کارگزاری حافظ0.24

از نظر قیمت هر واحد سرمایه گذاری صندوق (NAV) :

معیارنام صندوققیمت صدور هر واحد
ارزان ترین صندوق سهامیآوای معیار9,430 ریال
گران ترین صندوق سهامیمشترک آگاه384,101,321 ریال

از نظر ارزش کل دارایی های صندوق :

معیارنام صندوقNAV کل
بالاترین خالص ارزش داراییواسطه گری مالی یکم157,978,330 میلیون ریال
پایین ترین خالص ارزش داراییمشترک سینا409,058 میلیون ریال

صندوق واسطه گری مالی یکم با نماد “دارا یکم” جزو صندوق های قابل معامله در بورس (ETF) است. برای مشاهده عملکرد همه صندوق های ETF در مردادماه 99 به مقاله زیر مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید
برترین صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) در مردادماه 99

ترین های صندوق های با درآمد ثابت

بهترین و بدترین صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت در مردادماه 99 از لحاظ بازدهی، ریسک، قیمت و کل ارزش دارایی‌ها را در زیر مشاهده می‌کنید:

از نظر بازدهی صندوق :

معیارنام صندوقبازدهی
بهترین صندوق درآمد ثابتپاداش سرمایه بهگزین5.24 %
بدترین صندوق درآمد ثابتپیشگامان سرمایه نوآفرین0.23 %

از نظر ریسک (بتای صندوق) :

معیارنام صندوقبتای صندوق
پر ریسک ترین صندوق درآمد ثابتبا درآمد ثابت تصمیم0.35
کم ریسک ترین صندوق درآمد ثابتمشترک آتیه نوین0.00

از نظر قیمت هر واحد سرمایه گذاری صندوق (NAV) :

معیارنام صندوققیمت صدور هر واحد
ارزان ترین صندوق درآمد ثابتثابت نامی مفید10,000 ریال
گران ترین صندوق درآمد ثابتتوسعه سرمایه نیکی4,011,837 ریال

از نظر ارزش کل دارایی های صندوق :

معیارنام صندوقNAV کل
بالاترین خالص ارزش داراییگنجینه زرین شهر304,267,920 میلیون ریال
پایین ترین خالص ارزش داراییمشترک نوین نگر آسیا308,243 میلیون ریال
بیشتر بخوانید
مهمترین اخبار صندوق های سرمایه گذاری در مردادماه 99

ترین های صندوق های مختلط

بهترین و بدترین صندوق سرمایه گذاری مختلط در مردادماه 99 از لحاظ بازدهی، ریسک، قیمت و کل ارزش دارایی‌ها را در زیر مشاهده می‌کنید:

از نظر بازدهی صندوق :

معیارنام صندوقبازدهی
بهترین صندوق مختلطتوسعه پست بانک7.07 %
بدترین صندوق مختلطمشترک گنجینه مهر5.04- %

از نظر ریسک (بتای صندوق) :

معیارنام صندوقبتای صندوق
پر ریسک ترین صندوق مختلطمشترک آسمان خاورمیانه3.11
کم ریسک ترین صندوق مختلطمشترک کوثر0.29

از نظر قیمت هر واحد سرمایه گذاری صندوق (NAV) :

معیارنام صندوققیمت صدور هر واحد
ارزان ترین صندوق مختلطثروت آفرین پارسیان106,296 ریال
گران ترین صندوق مختلطکارگزاری بانک تجارت74,010,277 ریال

از نظر ارزش کل دارایی های صندوق :

معیارنام صندوقNAV کل
بالاترین خالص ارزش داراییتجربه ایرانیان20,592,375 میلیون ریال
پایین ترین خالص ارزش داراییمشترک نواندیشان266,295 میلیون ریال
بیشتر بخوانید
آیا صندوق پالایشی یکم ارزش خرید دارد؟
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال، اساسنامه صندوق مشترک تدبیرگران فردا به تایید سازمان بورس اوراق بهادار (سبا) رسیده است. هدف از تشکیل این صندوق، جمع‌آوری وجوه از سرمایه گذاران و اختصاص آن‌ها به خرید انواع اوراق بهادار به منظور کاهش ریسک سرمایه‌گذاری، بهره‌گیری از صرفه‌جوئی‌های ناشی از مقیاس و تامین منافع برای سرمایه گذاران می‌باشد.

همچنین اميدنامه این صندوق سرمایه گذاری در تاریخ 1389/08/03 به تایید سازمان بورس اوراق بهادار(سبا) رسیده و مشتمل بر ١٠ بند مجزا است که در آن مسائلی همچون اهداف و استراتژی های صندوق، ریسک سرمایه گذاری در صندوق، انواع واحدهای سرمایه گذاری، ارکان صندوق و حداقل و حداکثر واحدهای سرمایه گذاری نزد سرمایه گذاران بیان شده است.

موضوع فعالیت صندوق سرمایه گذاری در سپرده‌های بانکی و کلیه اوراق بهاداری است که مجوز آن‌ها توسط دولت یا بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران یا سبا صادر شده باشد که خصوصیات آنها در امیدنامه صندوق ذکر شده است.

اساسنامه صندوقامید نامه صندوق
لینک دریافتلینک دریافت

ارکان صندوق سرمایه گذاری تدبیرگران فردا

مدیر صندوق کارگزاری تدبیرگران فردا
مدیران سرمایه‌گذاری علی مهدوی پارسا، علی علیدادی، علیرضا نامداری
ضامن نقدشوندگی ندارد
حسابرس موسسه حسابرسی و خدمات مدیریت دایا رهیافت
متولی موسسه حسابرسی و خدمات مالی فاطر

معرفی مدیر صندوق

کارگزاری تدبیرگران فردا مدیر این صندوق سرمایه گذاری سهامی است که در بین کارگزاران فعال بازار سرمایه دارای رتبه «الف» می‌باشد. این کارگزاری با داشتن مجوز رسمی از سازمان بورس به ارائه مشاوره حرفه‌ای می‌پردازد. همچنین کارگزاری تدبیرگران فردا از طریق امکان معامله انواع دارایی‌ها در بازار‌های مختلف، به فعالیت در تمامی بازارهای مالی می‌پردازد. از دیگر مزایای این کارگزاری می‌توان به بهره‌گیری از نرم افزارهای تخصصی موبایل، تحلیل تکنیکال و ایجاد پلتفرم های متنوع معاملاتی نام برد. مدیریت دارایی، تامین مالی و مشاوره سرمایه گذاری از انواع خدمات دیگر این کارگزاری می‌باشد. امکان خرید و فروش بیش از میزان دارایی و اعطای اعتبار معاملاتی نیز از مزیت های کارگزاری تدبیرگران فردا است.

مشخصات صندوق سرمایه گذاری تدبیرگران فردا

خالص ارزش دارایی (میلیارد ریال) 99
دوره پرداخت سود ندارد
تاریخ آغاز فعالیت 1389/09/09

میانگین ترکیب دارایی یکسال گذشته

معرفی و بررسی عملکرد صندوق سرمایه گذاری مشترک تدبیرگران فردا

رتبه بندی صندوق از لحاظ اندازه (در تاریخ 97/12/18)

دربین کل صندوق‌ها 126
دربین صندوق‌های هم‌گروه 40

بازده صندوق سرمایه گذاری تدبیرگران فردا در ادوار گذشته

بازده ماهانه 0.84%
بازده فصلی 5-%
بازده سالیانه 75%

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.