دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
30 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

عملکرد هفتگی صندوق‌های سهامی چه چیزی را به ما نشان میدهد.

به گزارش رادیو سهام به نقل ازدنیای اقتصاد، تصمیم‌های اشتباه در مرداد 99 از سوی دولت و سازمان بورس و همچنین عرضه سهام توسط شرکت‌های حقوقی،‌ از طرفی باعث ترس و ازطرف دیگر افزایش هیجانات سرمایه‌گذاران شده است. در این بین عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری نشان می‌دهد این صندوق‌ها توانسته‌اند ریسک سرمایه‌گذاری را در بازار سرمایه کاهش دهند و از ضررهای زیاد جلوگیری کنند.

در هفته گذشته با وجود اینکه خبرهای خوب از سازمان بورس مخابره می‌شد،‌ بازار روند نزولی خود را ادامه داد. اما صندوق‌هایی بودند که برخلاف شاخص که روند منفی داشت،‌ توانستند روند صعودی داشته باشند.

صندوق سرمایه‌گذاری مشترک امید توسعه: صندوق سرمایه‌گذاری مشترک امید توسعه با بازدهی 27/ 6 درصد در هفته‌ای که گذشت بهترین عملکرد را در بین صندوق‌های سهامی به خود اختصاص داد. این صندوق سهامی قابل معامله در بازار سرمایه با داشتن 118,559,976 واحد که ارزش هر کدام از آن 243,113 ریال است،‌ جزو صندوق‌های بزرگ بازار سرمایه محسوب می‌شود.

با وجود اینکه این صندوق در این هفته عملکرد مناسبی داشته است،‌ اما در 365 روز گذشته نسبت به صندوق‌های دیگر بازدهی کمتری داشته و با بهترین صندوق 311 درصد اختلاف داشته است.

مشترک عقیق: صندوق مشترک عقیق با بازدهی 46/ 5 درصد یکی از صندوق‌های برتر در هفته گذشته بود. 94 درصد این صندوق در تملک حقیقی‌ها و تنها 6 درصد آن متعلق به حقوقی‌های بازار است. این صندوق عملکرد مناسبی در هفته گذشته داشته است. یکی از دلایلی که این صندوق عملکرد مناسبی داشته این است که بیشترین سهام آن متعلق به صنایع فلزات اساسی  است که بهترین صنعت در هفته اخیر بوده است.

صندوق شاخصی کارآفرین و مشترک نقش جهان: اما در این میان صندوق‌هایی بودند که عملکرد بدی در بین صندوق‌های سهامی داشته‌اند. صندوق شاخصی کارآفرین و مشترک نقش جهان با بازدهی منفی 88/ 8 و 52/ 6 بدترین عملکرد را به خود اختصاص داده‌اند. یکی از دلایلی که این صندوق‌ها بازدهی منفی داشته‌اند این بوده است که سبد سهامی خود را به سهم‌های کوچک اختصاص داده‌اند که بیشترین بازدهی منفی را این سهام داشته‌اند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، با شروع ماه مرداد روند نزولی بازار سرمایه نیز آغاز شد و شاخص از ارتفاع یک میلیون و 915 هزار واحد در اول مرداد به یک میلیون و 715 هزار واحد در آخرین روز معاملاتی مرداد رسید. کاهش 3/ 8 درصدی شاخص کل منجر به منفی شدن بازدهی اکثر صندوق‌های سرمایه‌گذاری و پرتفوهای شخصی شده است.

رشد بی‌سابقه شاخص کل بورس از نیمه دوم سال 98 تا اواخر تیر 99 و ورود حجم عظیم نقدی به بازار سرمایه باعث شده بود تا علاوه بر رشد شدید و غیرطبیعی در بازار بورس، این بازار پر ریسک‌تر از گذشته شود. از این رو انتظار اصلاح در شاخص کل از منظر تکنیکالی بسیار محتمل بود. نزول شاخص کل در 26 مردادماه 99 بدترین افت روزانه در شاخص کل بورس بود که طی آن 90 هزار واحد کاهش به ثبت رسید. این رقم در تاریخ چهل ساله اخیر بورس ایران بی‌سابقه بوده است.

ضرر صندوق‌های سهامی از افت بازار سرمایه

همزمان با روند صعودی بورس در 4 ماه اول سال 99،‌ استقبال از بازار سرمایه نیز بیشتر از قبل شد. در این بین افرادی بودند که به دلیل نداشتن وقت کافی و همچنین کمبود اطلاعات، صندوق‌ها را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کردند. در این بین صندوق سرمایه‌گذاری سهامی به دلیل اینکه بازدهی بیشتری نسبت به بقیه صندوق‌ها داشت،‌ مورد توجه بیشتری قرار گرفت. 

اما همان‌طور که این صندوق‌ها در زمانی که بازدهی بازار سرمایه مثبت بود سودسازی بیشتری نسبت به بقیه صندوق‌ها داشتند،‌ به دلیل ریسک این صندوق‌ها با توجه به درصد سرمایه‌گذاری بیشتری که نسبت به بقیه صندوق‌ها  در بازار سرمایه دارند، ریسک بیشتری نیز می‌پذیرند. به همین دلیل زمانی که روند بازار منفی باشد امکان منفی شدن بازدهی آنها بیشتر از بقیه صندوق‌ها است. 

بنابراین با منفی شدن شاخص بازار سرمایه در مرداد و کاهش 3/ 8 درصدی شاخص کل در این ماه،‌ بیشترین آسیب را از افت بازار سرمایه، صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی متحمل شدند. به گونه‌ای که از 67 صندوق سرمایه‌گذاری تنها 10 صندوق بازدهی مثبت ثبت کرده‌اند و بقیه صندوق‌ها در این ماه بازدهی منفی داشتند.

مهم‌ترین عاملی که بیش از سایر عوامل مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار دارد، بازدهی صندوق است. طبیعتا بازدهی در بازار سرمایه در بازه‌های بلند‌مدت بیشتر است.

در این میان صندوق‌های سرمایه‌گذار‌ی سهامی صندوق مشترک تدبیر‌گران فردا با افت 56/ 13 درصدی بیشترین افت را در مرداد داشته است. صندوق قابل معامله واسطه‌گری مالی یکم و صندوق سرمایه‌گذاری مشترک امید توسعه با افت 08/ 12 و 07/ 12 در رتبه دوم و سوم قرار دارند. این درحالی است که صندوق سهامی صندوق مشترک تدبیرگران فردا قبل از مرداد ماه یکی از صندوق‌های پربازده بازار بود.

صندوق معامله واسطه‌گری مالی یکم نیز که با عنوان دارایکم شناخته می‌شود پس از بازدهی صد درصدی که پس از بازگشایی کسب کرد،‌ به دلیل افت ارزش سهامی که در این صندوق بود با افت قابل توجهی در مرداد مواجه شد.  با توجه به اینکه حفظ سرمایه اصل اول مدیریت ریسک در بازارهای مالی است، صندوق‌هایی نیز بودند که در مرداد ماه بازدهی مثبت از خود به جا گذاشتند.

برای مثال صندوق مشترک کاریزما با بازدهی 34/ 12درصدی در مرداد عملکرد خیره‌کننده‌ای داشته است. همچنین صندوق سرمایه‌گذاری فیروزه موفقیت نیز بازدهی 46/ 5داشته است.  صندوق‌های سهامی اگر با دقت انتخاب شوند و به تمامی نکات توجه شود می‌تواند از ضرر سرمایه‌گذاران جلوگیری کند، زیرا تیم‌های حرفه‌ای در این صندوق‌ها معاملات را انجام می‌دهند./ دنیای اقتصاد 

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.