دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
سه شنبه
1 مهر 1399

در این گزارش میزان بازدهی صندوق های سرمایه گذاری مختلط در یک ماه اخیر (شهریورماه 1399) با شاخص کل بورس و شاخص کل فرابورس مقایسه شده است.

صندوق های سرمایه گذاری “مشترک گنجینه مهر“، “توسعه ممتاز“، “مشترک آسمان خاورمیانه“، “مختلط گوهر نفیس تمدن” و “مشترک سپهر آتی” در شهریورماه 99 بالاترین بازدهی را در بین صندوق های سرمایه گذاری مختلط کسب کردند.

چالش نقدشوندگی در بازار سرمایه

در حالی که بسیاری از سهام بورسی با فشار عرضه کنندگان در صف فروش قرار گرفته اند، صندوق های سرمایه گذاری گزینه مناسبی برای این روزهای بازار سرمایه بوده و قدرت نقدشوندگی بالای آنها برای سرمایه گذاران مزیت خود را نمایان کرده است. در بازار فعال مستقیم، چنانچه سهمی با صف فروش میلیونی همراه باشد، سهام دار امکان ضعیفی برای نقد کردن دارایی خود دارد، اما دارندگان واحدهای صندوق های سرمایه گذاری، با ابطال واحدهای خود، به راحتی می توانند طی دو روز پولشان را دریافت کنند.

عملکرد برترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط در شهریورماه 99

سیگنال با معرفی برترین صندوق های سرمایه گذاری از نوع مختلط سعی دارد تا برای طیف سرمایه گذارانی که ریسک متوسطی را می پذیرند، ارائه دهنده خدمات تحلیلی مناسبی در این عرصه باشد. بازدهی صندوق های سرمایه گذاری مختلط، حد وسطی از میزان رشد بازار سرمایه که ریسک بالایی دارد و اوراق بهادار کم ریسک نظیر اوراق بدهی می باشد. عملکرد این صندوق ها برآیندی از دو ابزار مالی کم ریسک و پرریسک خواهد بود.

همانطور که در نمودار بالا مشخص است، عملکرد صندوق های سرمایه گذاری در شهریورماه 99 از شاخص کل بورس و شاخص کل فرابورس بهتر بوده است. این مسئله در حالیست که در ماه های گذشته و زمانی که بازدهی سهام بالاتر بود، بازدهی شاخص کل بورس از صندوق های مختلط بهتر بود.

صندوق های سرمایه گذاری “مشترک گنجینه مهر” و “توسعه ممتاز” و “مشترک آسمان خاورمیانه” سه صندوق مختلطی بودند که توانستند بازدهی مثبتی کسب کنند و در صدر بهترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط در یک ماه اخیر قرار گرفته اند.

از بین پنج صندوق مختلط برتر در شهریورماه 99 هیچ صندوق قابل معامله در بورس (ETF) قرار نگرفت.

5 صندوق مختلط برتر در شهریورماه 99

پنج صندوق سرمایه گذاری مختلط برتر با بیشترین بازدهی ماهانه در شهریورماه 99 عبارت اند از:

ردیفنام صندوقمدیر صندوقبازدهی ماهانه (شهریورماه 99)
1مشترک گنجینه مهرکارگزاری مهر اقتصاد ایرانیان2.86
2توسعه ممتازسبدگردان انتخاب مفید1.66
3مشترک آسمان خاورمیانهسبدگردان آسمان0.68
4مختلط گوهر نفیس تمدنتامین سرمایه تمدن-0.56
5مشترک سپهر آتیتامین سرمایه سپهر-2.72

ترکیب دارایی برترین صندوق سرمایه گذاری مختلط در شهریورماه 99

صندوق سرمایه گذاری مشترک گنجینه مهر با ثبت بازدهی ماهانه 2.86 درصدی در صدر جدول برترین های صندوق های مختلط قرار گرفت. این صندوق تحت مدیریت کارگزاری مهر اقتصاد ایرانیان در بازار سرمایه کشور فعالیت می کند. بازدهی های این ماه نشان می دهد که عملکرد کلی صندوق های مختلط نسبت با ماه گذشته افت داشته است.

 طبق نمودار دایره ای زیر 52 درصد از دارایی های صندوق مشترک گنجینه مهر در سهام و 44 درصد در اوراق بدهی سرمایه گذاری شده است. وزن نسبتا بالای سرمایه گذاری این صندوق در اوراق بهادار با درآمد ثابت، بازدهی صندوق را از افت بازار بورس حفظ کرده است. در واقع مدیریت این صندوق به شیوه ای بوده است که به خوبی از ماهیت مختلط صندوق بهره برده و عملکرد مناسبی را به ثبت رسانده است.

جمع بندی

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط برتر در مقایسه با شاخص کل نشانگر آن است که عملکرد این ابزارهای مالی با ریسک متوسط، در زمان شرایط نامساعد در بازار بورس می تواند جایگزین سرمایه گذاری های پر ریسک شود.

سرمایه گذارانی که مایلند ریسک کمتری در بازار بورس متوجه سرمایه شان شود، می توانند با خرید واحدهای این نوع صندوق‌ها از مدیریت حرفه ای صندوق های سرمایه گذاری مختلط بهره ببرند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش بهترین و پرسودترین صندوق های سرمایه گذاری در چهار ماه اول سال 99 توسط کارشناسان سیگنال گردآوری شده است.

آموزش، گام اول برای ورود به بازار سرمایه

با ورود بیش از 3 میلیون کد بورسی جدید به بازار سرمایه نیاز به آموزش و سرمایه گذاری حرفه ای بیش از پیش اهمیت خود را نشان داد. بسیاری از کارشناسان حوزه بازار سرمایه به تازه واردان توصیه می کنند تا از ورود مستقیم به معاملات سهام خودداری کنند و برای بهره بردن از فرصت بالقوه سرمایه گذاری در بازار بورس، از طریق صندوق های سرمایه گذاری اقدام کنند.

صندوق های سرمایه گذاری مختلفی در بازار سرمایه کشور فعالیت می کنند که برای انواع سرمایه گذاران با سطح ریسک پذیری مختلف، خدمات ارائه می کنند. انتخاب صندوق از بین بیش از 200 صندوق فعال در کشور کار چندان ساده ای نیست.

مهمترین عاملی که بیش از سایر عوامل مورد توجه سرمایه گذاران قرار دارد، بازدهی صندوق است. طبیعتا بازدهی در بازار سرمایه در بازه های بلند مدت قابل اعتمادتر و مهمتر است. از این رو در این گزارش به معرفی صندوق های سرمایه گذاری با بیشترین نرخ بازدهی از ابتدای تاسیس صندوق تا کنون می پردازیم. در این گزارش صندوق های تازه تاسیس بررسی نشده اند.

کارشناسان سیگنال در این گزارش صندوق هایی را بررسی کرده اند که حداقل 7 سال از فعالیت آن ها گذشته باشد. در اول مرداد ماه 99 بهترین صندوق های سرمایه گذاری از نظر بازدهی از آغاز فعالیت، در سه گروه سهامی، مختلط و درآمد ثابت دسته بندی شده اند.

پربازده ترین صندوق های سهامی

پربازده ترین صندوق های سهامی در ایران را در جدول زیر مشاهده می کنید:

نام صندوقعمر صندوق (روز)ارزش خالص هر واحد سرمایه گذاری (ریال)خالص ارزش دارایی صندوقدرصد بازدهی از آغاز فعالیتبتای صندوق
مشترک آگاه4367432,558,65520,394,708M43098.800.94
مشترك كارگزاري بانك ملي ايران4456407,632,8948,320,603M40374.870.96
مشترک بورسیران4022362,316,87124,858,561M36162.160.97

صندوق مشترک آگاه در پایان چهارمین ماه از سال 99 از نظر بازدهی کل صندوق در بین صندوق های سهامی رتبه اول را به دست آورد. بازدهی این صندوق در مدت 12 سال 43 هزار درصد بوده است. صندوق مشترک آگاه یکی از قدیمی ترین صندوق های سرمایه گذاری در کشور است که تحت مدیریت شرکت سبدگردان آگاه فعالیت می کند.

صندوق مشترك كارگزاري بانك ملي ايران بازدهی 40 هزار درصدی را به ثبت رسانده است و صندوق مشترک بورسیران نیز با بیش از 36 هزار درصد بازدهی در رده سوم قرار گرفته است.

پربازده ترین صندوق های مختلط

پربازده ترین صندوق های مختلط در ایران را در جدول زیر مشاهده می کنید:

نام صندوقعمر صندوق (روز)ارزش خالص هر واحد سرمایه گذاری (ریال)خالص ارزش دارایی صندوقدرصد بازدهی از آغاز فعالیتبتای صندوق
کارگزاری بانک تجارت436373,967,0721,052,551M7294.950.56
صندوق سرمایه‌گذاری مشترک پارس378264,160,367553,319M6316.130.70
صندوق سرمایه‌گذاری مشترک آسمان خاورمیانه257933,966,8631,193,018M3296.990.53

صندوق کارگزاری بانک تجارت با سابقه 12 ساله در بازار سرمایه کشور، بهترین صندوق سرمایه گذاری از نوع مختلط لقب گرفته است. بازدهی این صندوق در دوره فعالیت آن به بیش از 7 هزار درصد رسیده است. صندوق های سرمایه‌گذاری مشترک پارس و مشترک آسمان خاورمیانه نیز به ترتیب با بیش از 6 هزار درصد و بیش از 3 هزار درصد، رده های دوم و سوم را در بین صندوق های مختلط در اختیار دارند.

پربازده ترین صندوق های درآمد ثابت

پربازده ترین صندوق های با درآمد ثابت در ایران را در جدول زیر مشاهده می کنید:

عمر صندوق (روز)ارزش خالص هر واحد سرمایه گذاری (ریال)خالص ارزش دارایی صندوقدرصد بازدهی از آغاز فعالیتبتای صندوق
مشترک صنعت و معدن40401,399,1414,164,530M385.460.05
حکمت آشنا ایرانیان36641,000,98014,280,907M344.640.01
مشترک اندیشه فردا25341,078,4033,658,713M336.900.03

در بین صندوق های با درآمد ثابت مشاهده می شود  که بازدهی بهترین صندوق با درآمد ثابت در مقایسه با سود سپرده ها در سیستم بانکی تفاوت زیادی نداشته است. سود سپرده های بلندمدت بانکی در سالهای اخیر نوسان های زیادی داشته است. طبق اعلام بانک مرکزی سود سپرده ها در بالاترین حالت آن به 22 درصد در سال 93 رسید. کمترین سود سپرده های بانکی نیز در چهار سال گذشته بوده است که برابر با 15 درصد می باشد. میانگین سود سپرده بلندمدت بانکی در یازده سال اخیر حتی کمی از صندوق های با درآمد ثابت بهتر بوده است. با این حال به نظر می رسد با توجه به کاهش نرخ سود سپرده ها در سیستم بانکی، در سال های آینده بازدهی صندوق های با درآمد ثابت از سپرده های بانکی بیشتر شود.

صندوق سرمایه‌گذاری مشترک صنعت و معدن در مدت 11 ساله فعالیت خود در بازار سرمایه بازدهی 385 درصدی کسب کرده است. صندوق حکمت آشنا ایرانیان با بازدهی 344 درصد در رده دوم و صندوق مشترک اندیشه فردا با بازدهی 336 درصد در جایگاه سوم قرار گرفت.

در پایان باید خاطر نشان کرد که عملکرد صندوق های سرمایه گذاری ممکن است در آینده شکل گذشته تکرار نشود و سرمایه گذاران علاوه بر بازدهی بلندمدت صندوق ها باید به عوامل دیگری که در انتخاب مناسب یک صندوق سرمایه گذاری موثر است نیز توجه نمایند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش میزان بازدهی صندوق های سرمایه‌گذاری مختلط در یک ماه اخیر با شاخص کل بورس و شاخص کل فرابورس مقایسه شده است.

بررسی صندوق مختلط

در آبان ماه 98 بازدهی کلی بازار سرمایه ضعیف ترین عملکرد را از ابتدای سال تا کنون داشت. این وضعیت به صورتی بود که بازدهی شاخص کل بورس کمترین مقدار بود. به همین دلیل عملکرد صندوق های سرمایه گذاری نیز کم جان و غیر جذاب بود. در این میان صندوق های سرمایه گذاری مختلط به دلیل ماهیت دوگانه ی خود (سهام و اوراق با درآمد ثابت) نسبت به صندوق های سرمایه گذاری سهامی از تکانه های منفی بازار سرمایه  بیشتر در امان بودند.

عملکرد صندوق‌های مختلط عمدتاً به پرتفوی سهام آنها و وضعیت کلی شاخص بازار سرمایه بستگی دارد.

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط در مقایسه با صندوق های با درآمد ثابت، ضعیف تر بوده است. صندوق های با درآمد ثابت در آبان ماه 98 توانستند بهترین عملکرد را نسبت به سایر صندوق های سرمایه گذاری ثبت نمایند.

صندوق های سرمایه گذاری مختلط، در میان صندوق های سرمایه گذاری با ریسک نسبتا متوسطی فعالیت می کنند. صندوق های سرمایه گذاری مختلط دارایی های تحت مدیریت شان را به دو دسته عمده تقسیم می کنند. این صندوق ها حدود نیمی از دارایی ها را در اوراق بهادار با درآمد ثابت که ریسک کمی دارند سرمایه گذاری می کنند و نیمی دیگر را در سهام پذیرفته شده در بازار سرمایه که ریسک بالایی دارند؛ به گردش در می آورند. از این رو عملکرد این صندوق ها برآیندی از دو ابزار مالی کم ریسک و پر ریسک خواهد بود. با توجه به اینکه شاخص کل، نبض بازار بورس و فرابورس است؛ می توان با معیار قرار دادن آن، صندوق های برتر از نظر نحوه عملکرد را مورد بررسی قرار داد.

مقایسه عملکرد پربازده ترین و بهترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط با شاخص کل بورس و فرابورس

مقایسه عملکرد پربازده ترین و بهترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط با شاخص کل بورس و فرابورس

صندوق های سرمایه گذاری ” مشترک سپهر آتی ” و ” مشترک آسمان خاورمیانه ” با ثبت بازدهی بالاتر از سایر صندوق های مختلط، در صدر بهترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط در یک ماه اخیر قرار گرفته اند.

در ماه منتهی به 30 آبان98 و در روزهایی که ضعیف ترین و کسل کننده ترین روزهای بازار سرمایه را پشت سر می گذاریم، شاخص کل بورس بازدهی 0.4% و شاخص کل فرابورس بازدهی 3.8% را به ثبت رسانده است.

شاخص فرابورس بیشتر شامل شرکت هایی ست که از نظر قانونی محدودیت کمتری نسبت به شرکت های بورسی دارند. در صندوق های سرمایه گذاری نیز طبق قوانین سازمان بورس، محدودیت هایی برای میزان سرمایه گذاری در شرکت های فرابورسی وضع شده است.  

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط در مقایسه با شاخص کل نشان می دهد که این صندوق ها بازدهی ضعیف تری نسبت به شاخص کل فرابورس داشته اند. همچنین عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط در مقایسه با شاخص کل بورس بهتر بوده است.

صندوق های سرمایه گذاری مختلط با تخصیص حدود نیمی از دارایی های تحت مدیریت خود، به اوراق کم ریسک نظیر اوراق مشارکت با درآمد ثابت، در مقابل روند نزولی بازار سهام پایداری نشان داده اند.

با توجه به اینکه صندوق های مختلط با سرمایه گذاری در اوراق با درآمد ثابت نیمی از سرمایه گذاری های خود را به صورت مطمئن و کم ریسک انجام می دهند از این نظر مشابه بانک ها هستند. با نگاه به عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط و مقایسه آن با سود سپرده های بانکی(حدود 20%سالانه) می توان در مورد سرمایه گذاری هایی که ریسکی بیشتر از بانک ها دارند، تصمیم گیری نمود. سرمایه گذارانی که مایلند ریسک کمتری در بازار بورس متوجه سرمایه شان شود، می توانند با خرید واحدهای صندوق‌های سرمایه گذاری مختلط از مدیریت حرفه ای آنها بهره ببرند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش میزان بازدهی صندوق های سرمایه گذاری مختلط در شش ماه نخست سال 98 با شاخص کل بورس و شاخص کل فرابورس مقایسه شده است.

صندوق های سرمایه گذاری مختلط، در میان صندوق های سرمایه گذاری با ریسک نسبتا متوسطی فعالیت می کنند. صندوق های سرمایه گذاری مختلط از آنجایی که درصد متوسطی از ترکیب دارایی خود را به سرمایه گذاری اوراق تاثیر پذیر از شرایط تورمی همانند سهام اختصاص می دهند، با سرعت کمتری تورم قیمت ها را دنبال می کنند. اما از طرفی در شرایط رکودی نیز به دلیل سرمایه گذاری نیمی دیگر از دارایی خود در اوراق با درآمد ثابت، از فشار افت قیمت ها تا حدودی در امان هستند.

ریسک و بازده متناظر این صندوق ها نسبت به صندوق‌های درآمد ثابت بالاتر است؛ اما معمولا از صندوق های سهامی کمتر است. عملکرد صندوق‌های مختلط عمدتاً به پرتفوی سهام آنها و وضعیت کلی شاخص بازار سرمایه بستگی دارد.

با توجه به اینکه شاخص کل، نبض بازار بورس و فرابورس است؛ می توان با معیار قرار دادن آن، صندوق های برتر از نظر نحوه عملکرد را مورد بررسی قرار داد.

مقایسه 6 ماهه صندوق مختلط با شاخص کل

صندوق های سرمایه گذاری “مشترک کوثر” و “مشترک امین آوید” با ثبت بازدهی بالاتر از سایر صندوق ها، در صدر بهترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط در شش ماه اول سال 98 قرار گرفته اند.

در شش ماه اول سال 98 و در ماه هایی که از ابتدای سال شاخص کل با رشد حدود صد و بیست چهار هزار واحدی همراه بوده است، شاخص کل بورس بازدهی 68.36% و شاخص کل فرابورس بازدهی 75.53% را به ثبت رسانده است.

طبق نمودار بالا، پنج صندوق سرمایه گذاری مختلط برتر با بیشترین بازدهی شش ماهه عبارت اند از:

مشترک کوثر با 84.75%، مشترک امین آوید با 72.73%،  ارمغان یکم ملل با 57.94%، مشترک آسمان خاورمیانه با 51.98% و نیکوکاری میراث ماندگار پاسارگاد با 45.24%

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط در مقایسه با شاخص کل نشان می دهد که این صندوق ها با کسب بازدهی نزدیک به شاخص کل بورس و فرابورس توانسته اند سرمایه گذاران­شان را از پتانسیل سود بازار سرمایه بهره مند سازند.

سرمایه گذارانی که مایلند ریسک کمتری در بازار بورس متوجه سرمایه شان شود، می توانند با خرید واحدهای این نوع صندوق‌ها از مدیریت حرفه ای صندوق های سرمایه گذاری مختلط بهره ببرند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش میزان بازدهی صندوق های سرمایه‌گذاری مختلط در تابستان 98 با شاخص کل بورس و شاخص کل فرابورس مقایسه شده است.

صندوق های سرمایه گذاری مختلط، در میان صندوق های سرمایه گذاری با ریسک نسبتا متوسطی فعالیت می کنند. صندوق های سرمایه گذاری مختلط دارایی های تحت مدیریت شان را به دو دسته عمده تقسیم می کنند. این صندوق ها حدود نیمی از دارایی ها را در اوراق بهادار با درآمد ثابت که ریسک کمی دارند سرمایه گذاری می کنند و نیمی دیگر را در سهام پذیرفته شده در بازار سرمایه که ریسک بالایی دارند؛ به گردش در می آورند. از این رو عملکرد این صندوق ها برآیندی از دو ابزار مالی کم ریسک و پرریسک خواهد بود.

بخش اندکی از پرتفوی صندوق ها نیز به سپرده بانکی و وجوه نقد اختصاص می‌یابد. ریسک و بازده متناظر این صندوق ها نسبت به صندوق‌های درآمد ثابت بالاتر است؛ اما معمولا از صندوق های سهامی کمتر است. عملکرد صندوق‌های مختلط عمدتاً به پرتفوی سهام آنها و وضعیت کلی شاخص بازار سرمایه بستگی دارد.

با توجه به اینکه شاخص کل، نبض بازار بورس و فرابورس است؛ می توان با معیار قرار دادن آن، صندوق های برتر از نظر نحوه عملکرد را مورد بررسی قرار داد.

مقایسه عملکرد فصلی صندوق سرمایه گذاری مختلط با شاخص کل

صندوق های سرمایه گذاری ” مشترک امین آوید” و ” ارمغان یکم ملل” با ثبت بازدهی بالاتر از سایر صندوق ها، در صدر بهترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط در تابستان 98 قرار گرفته اند.

در سه ماه گذشته که شاخص کل با رشد حدود هفتاد هزار واحدی همراه بوده است، شاخص کل بورس بازدهی 27.07% و شاخص کل فرابورس بازدهی 34.18% را به ثبت رسانده است.

طبق نمودار بالا، پنج صندوق سرمایه گذاری مختلط برتر با بیشترین بازدهی فصلی در تابستان 98 عبارت اند از:

مشترک امین آوید با 23.79%، ارمغان یکم ملل با 22.75%، قابل معامله سپهر انديشه نوين با  20.86%، مشترک آسمان خاورمیانه  با 20.12%، و توسعه پست بانک با 17.91%

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط در مقایسه با شاخص کل نشان می دهد که این صندوق ها با کسب بازدهی نزدیک به شاخص بورس توانسته اند سرمایه گذاران­شان را از پتانسیل سود بازار سرمایه بهره مند سازند.

سرمایه گذارانی که مایلند ریسک کمتری در بازار بورس متوجه سرمایه شان شود، می توانند با خرید واحدهای این نوع صندوق‌ها از مدیریت حرفه ای صندوق های سرمایه گذاری مختلط بهره ببرند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش میزان بازدهی صندوق سرمایه گذاری مختلط در یک ماه اخیر با شاخص کل بورس و شاخص کل فرابورس مقایسه شده است.

صندوق های سرمایه گذاری مختلط، در میان صندوق‌های سرمایه گذاری با ریسک نسبتا متوسطی فعالیت می‌کنند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط دارایی‌های تحت مدیریت‌شان را به دو دسته عمده تقسیم می‌کنند. این صندوق‌ها حدود نیمی از دارایی‌ها را در اوراق بهادار با درآمد ثابت که ریسک کمی دارند سرمایه گذاری می‌کنند و نیمی دیگر را در سهام پذیرفته شده در بازار سرمایه که ریسک بالایی دارند؛ به گردش در می‌آورند. از این رو عملکرد این صندوق‌ها برآیندی از دو ابزار مالی کم‌ریسک و پرریسک خواهد بود.

بخش اندکی از پرتفوی صندوق‌ها نیز به سپرده بانکی و وجوه نقد اختصاص می‌یابد. ریسک و بازده متناظر این صندوق ها نسبت به صندوق‌های درآمد ثابت بالاتر است؛ اما معمولا از صندوق‌های سهامی کمتر است. عملکرد صندوق‌های مختلط عمدتاً به پرتفوی سهام آنها و وضعیت کلی شاخص بازار سرمایه بستگی دارد.

با توجه به اینکه شاخص کل، نبض بازار بورس و فرابورس است؛ می‌توان با معیار قرار دادن آن، صندوق‌های برتر از نظر نحوه عملکرد را مورد بررسی قرار داد.

مقایسه عملکرد صندوق سرمایه گذاری مختلط با شاخص کل

بالاترین سود صندوق سرمایه گذاری مختلط متعلق به صندوق‌های سرمایه‌گذاری “یکم نیکوکاری آگاه” و “مشترک آسمان خاورمیانه” با ثبت بازدهی بالاتر از سایر صندوق‌ها، در یک ماه اخیر بوده است.

در ماه منتهی به 30 شهریور 98 و در هفته‌هایی که از ابتدای ماه شاخص کل با رشد حدود چهل هزار واحدی همراه بوده است، شاخص کل بورس بازدهی 12.86% و شاخص کل فرابورس بازدهی 11.22% را به ثبت رسانده است.

طبق نمودار بالا، پنج صندوق سرمایه گذاری مختلط برتر با بیشترین بازدهی ماهانه عبارت اند از:

یکم نیکوکاری آگاه با 13.43%، مشترک آسمان خاورمیانه   با 12.97%، مشترک کوثر با 12.45%، توسعه پست بانک با 11.41% و ارمغان یکم ملل با 10.53%

مقایسه عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط با شاخص کل نشان می‌دهد که این صندوق‌ها با کسب بازدهی نزدیک به شاخص بورس و فرابورس توانسته‌اند سرمایه‌گذاران­شان را از پتانسیل سود بازار سرمایه بهره‌مند سازند.

با توجه به اینکه صندوق‌های مختلط با سرمایه‌گذاری در اوراق با درآمد ثابت نیمی از سرمایه‌گذاری‌های خود را به صورت مطمئن و کم ریسک انجام می‌دهند از این نظر مشابه بانک‌ها هستند. با نگاه به عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط و مقایسه آن با سود سپرده‌های بانکی(حدود 20%سالانه) می‌توان در مورد سرمایه‌گذاری‌هایی که ریسکی بیشتر از بانک ها دارند، تصمیم‌گیری نمود. سرمایه‌گذارانی که مایلند ریسک کمتری در بازار بورس متوجه سرمایه شان شود، می توانند با خرید واحدهای این نوع صندوق‌ها از مدیریت حرفه‌ای صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط بهره ببرند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

پربازده‌ترین صندوق‌ سرمایه‌گذاری مختلط در هفته گذشته، “مشترک کوثر” با 4.09 درصد بازدهی بوده است. این صندوق در دوره‌ه یک ساله بازده 91.4 درصدی را ثبت کرده است. صندوق  “ارمغان یکم ملل” با 3.92 درصد بازدهی هفتگی، دومین صندوق هفته گذشته در بین صندوق‌های مختلط بوده است. سومین صندوق در بین صندوق‌های مختلط در هفته گذشته “کارگزاری بانک تجارت” می‌باشد که توانسته است 2.99 درصد بازدهی را کسب کند. لازم به ذکر است که میانگین بازدهی صندوق‌های مختلط فعال در بازار سرمایه در هفته گذشته 1.8 درصد بوده است.

در جدول زیر پنج صندوق مختلط که پربازده‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط هفته منتهی به 28/02/1398 می‌باشند، آورده شده است (برگرفته از سامانه رسام؛ صفر تا صد صندوق‌های سرمایه‌گذاری):

ردیف نام صندوق بازده هفته گذشته
 (درصد)
بازده سال گذشته
(درصد)
خالص ارزش دارایی
(میلیارد ریال)
مدیر
1 مشترک کوثر 4.09% 91.4% 117 کارگزاری بانک صنعت و معدن
2 ارمغان یکم ملل 3.92% 103.4% 170 سبدگردان پاداش سرمایه
3 کارگزاری بانک تجارت 2.99% 102.9% 204 کارگزاری بانک تجارت
4 مشترک آسمان خاورمیانه 2.69% 101.1% 136 سبدگردان آسمان
5 مشترک امین آوید 2.31% 80.0% 195 کارگزاری امین آوید

در نمودار زیر پربازده‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط هفته منتهی به 1398/02/28 با هم مقایسه شده‌اند: 

در نمودار زیر پربازده‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط هفته منتهی به 28/02/1398 با هم مقایسه شده‌اند:

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط برای کسانی مناسب هستند که هم تمایل به سرمایه‌گذاری در سهام را دارند و هم سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت. زیرا ترکیب دارایی‌های این صندوق‌ها به گونه‌ای است که حدود 50 درصد آن به سهام و 50 درصد دیگر آن به اوراق بهادار با درآمد ثابت اختصاص داده شده است. در مورد تفاوت سهام و اوراق بهادار با درآمد ثابت می‌توان گفت که سهام ممکن است بازدهی بیشتری داشته باشد ولی متقابلاً ریسک بیشتری را هم به سرمایه‌گذار متحمل می‌کند و در آن‌سوی طیف اوراق بادرآمد ثابت دارای بازده نسبتاً ثابت و ریسک کمتری هستند. بنابراین صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط برای کسانی مناسب هستند که نه تمایل به ریسک و بازده بالا و نه تمایل به ریسک و بازده پایین دارند بلکه تمایل به پذیرش سطح متوسط ریسک و بازده را برای سرمایه‌گذاری‌های خود دارند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال، پربازده ‌ترین صندوق سرمایه گذاری مختلط در هفته گذشته ” مشترک امین آوید” با 5.2 درصد بازدهی بوده است. این صندوق در دوره‌ یک ساله نیز بازده 61.3 درصدی را ثبت نموده است. صندوق  “ارمغان یکم ملل ” با 4.1 درصد بازدهی هفتگی، دومین صندوق پربازده هفته گذشته در بین صندوق های سرمایه گذاری مختلط بوده است. سومین صندوق پربازده در بین صندوق‌های مختلط در هفته گذشته “مشترک کوثر” می‌باشد که توانسته است 3.6 درصد بازدهی را کسب کند. لازم به ذکر است که میانگین بازدهی صندوق های سرمایه گذاری مختلط فعال در بازار سرمایه در هفته گذشته 3.0 درصد بوده است.

در جدول زیر اسامی پنج صندوق که پربازده ‌ترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط در هفته منتهی به 1398/01/24 میباشند، آورده شده است: (برگرفته از سامانه رسام؛ صفر تا صد صندوق‌های سرمایه گذاری)

ردیف نام صندوق بازده هفته گذشته
 (درصد)
بازده سال گذشته
(درصد)
خالص ارزش دارایی
(میلیارد ریال)
مدیر
1 مشترک امین آوید 5.2% 61.3% 175 کارگزاری امین آوید
2 ارمغان یکم ملل 4.1% 80.6% 152 سبدگردان پاداش سرمایه
3 مشترک کوثر 3.6% 67.3% 98 کارگزاری بانک صنعت و معدن
4 مشترک آسمان خاورمیانه 3.5% 85.8% 130 سبدگردان آسمان
5 توسعه ممتاز 2.7% 86.8% 603 سبدگردان انتخاب مفید

در نمودار زیر پربازده ‌ترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط در هفته منتهی به 1398/01/24 با هم مقایسه شده‌اند:

معرفی پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط در هفته منتهی به 24 فروردین 1398

صندوق های سرمایه گذاری مختلط برای کسانی مناسب هستند که هم تمایل به سرمایه‌گذاری در سهام را دارند و هم سرمایه گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت. ترکیب دارایی‌ این صندوق‌ها به گونه‌ای است که حدود 50 درصد آن به سهام و 50 درصد دیگر آن به اوراق بهادار با درآمد ثابت اختصاص داده شده است. در مورد تفاوت سهام و اوراق بهادار با درآمد ثابت می‌توان گفت که سهام ممکن است بازدهی بیشتری داشته باشد ولی متقابلاً ریسک بیشتری را هم به سرمایه‌گذار تحمیل می‌کند و از طرف دیگر اوراق با درآمد ثابت دارای بازده نسبتاً ثابت و ریسک کمتری هستند.

بنابراین صندوق های سرمایه گذاری مختلط برای کسانی مناسب هستند که نه تمایل به ریسک و بازده بالا و نه تمایل به ریسک و بازده پایین دارند؛ بلکه تمایل به پذیرش سطح متوسط ریسک و بازده را برای سرمایه گذاری های خود دارند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

سیگنال پربازده ‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط در سال 1397 که در بازار سرمایه فعال می‌باشند را مورد بررسی قرار می‌دهد. پربازده ‌ترین صندوق‌ سرمایه‌گذاری مختلط در سال 1397 ، ” مختلط گوهر نفیس تمدن” با 98.4 درصد بازدهی بوده است. صندوق  “توسعه ممتاز” با 77.7 درصد بازدهی هفتگی، دومین صندوق پربازده سال گذشته در بین صندوق‌های مختلط بوده است. سومین صندوق پربازده در بین صندوق‌های مختلط در سال گذشته “کارگزاری بانک تجارت” می‌باشد که توانسته است 76.1 درصد بازدهی را کسب کند. لازم به ذکر است که میانگین بازدهی صندوق‌های مختلط فعال در بازار سرمایه در سال هزار و سیصد و نود و هفت، 61.4 درصد بوده است.

در جدول زیر پنج صندوق مختلط از پربازده ‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط در سال 1397، آورده شده است (برگرفته از سامانه رسام؛ صفر تا صد صندوق‌های سرمایه‌گذاری):

ردیف نام صندوق بازده سال گذشته
(درصد)
خالص ارزش دارایی
(میلیارد ریال)
مدیر
1 مختلط گوهر نفیس تمدن 98.4% 547 تامین سرمایه تمدن
2 توسعه ممتاز 77.7% 581 سبدگردان انتخاب مفید
3 کارگزاری بانک تجارت 76.1% 181 کارگزاری بانک تجارت
4 مشترک آسمان خاورمیانه 74.1% 125 سبدگردان آسمان
5 مشترک پارس 69.4% 103 کارگزاری آبان


در نمودار زیر پربازده ‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط در سال 1397 با هم مقایسه شده‌اند: 

در نمودار زیر پربازده ‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط در سال 1397 با هم مقایسه شده‌اند:


صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط برای کسانی مناسب هستند که هم تمایل به سرمایه‌گذاری در سهام را دارند و هم سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت. زیرا ترکیب دارایی‌های این صندوق‌ها به گونه‌ای است که حدود 50 درصد آن به سهام و 50 درصد دیگر آن به اوراق بهادار با درآمد ثابت اختصاص داده شده است.
در مورد تفاوت سهام و اوراق بهادار با درآمد ثابت می‌توان گفت که سهام ممکن است بازدهی بیشتری داشته باشد ولی متقابلاً ریسک بیشتری را هم به سرمایه‌گذار متحمل می‌کند و در آن‌سوی طیف اوراق بادرآمد ثابت دارای بازده نسبتاً ثابت و ریسک کمتری هستند. بنابراین صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط برای کسانی مناسب هستند که نه تمایل به ریسک و بازده بالا و نه تمایل به ریسک و بازده پایین دارند بلکه تمایل به پذیرش سطح متوسط ریسک و بازده را برای سرمایه‌گذاری‌های خود دارند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

پربازده ‌ترین صندوق‌های سرمایه‌ گذاری مختلط در هفته گذشته، ” کارگزاری بانک تجارت ” با 4.5 درصد بازدهی بوده است. این صندوق در دوره‌ه یک ساله نیز بازده 72.5 درصدی را ثبت کرده است. صندوق “مشترک پارس ” با 4.4 درصد بازدهی هفتگی، دومین صندوق پربازده هفته گذشته در بین صندوق‌های مختلط بوده است. سومین صندوق پربازده در بین صندوق‌های مختلط در هفته گذشته “مشترک آسمان خاورمیانه” می‌باشد که توانسته است 4.3 درصد بازدهی را کسب کند. لازم به ذکر است که میانگین بازدهی صندوق‌های مختلط فعال در بازار سرمایه در هفته گذشته منفی 2.9 درصد بوده است.

در جدول زیر پنج صندوق مختلط که پربازده ‌ترین صندوق‌های سرمایه‌ گذاری مختلط در هفته گذشته می‌باشند، آورده شده است (برگرفته از سامانه رسام؛ صفر تا صد صندوق‌های سرمایه‌گذاری):

ردیف نام صندوق بازده هفته گذشته
 (درصد)
بازده سال گذشته
(درصد)
خالص ارزش دارایی
(میلیارد ریال)
مدیر
1 کارگزاری بانک تجارت 4.5% 72.5% 172 کارگزاری بانک تجارت
2 مشترک پارس 4.4% 70.5% 98 کارگزاری آبان
3 مشترک آسمان خاورمیانه 4.3% 73.4% 119 سبدگردان آسمان
4 توسعه ممتاز 4.1% 75.4% 545 سبدگردان انتخاب مفید
5 مشترک نیکی گستران 3.2% 39.3% 86 مشاور سرمایه گذاری نیکی گستر

در نمودار زیر پربازده ‌ترین صندوق‌های سرمایه‌ گذاری مختلط با هم مقایسه شده‌اند: 


صندوق‌های سرمایه‌ گذاری مختلط برای کسانی مناسب هستند که هم تمایل به سرمایه‌گذاری در سهام را دارند و هم سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت. زیرا ترکیب دارایی‌های این صندوق‌ها به گونه‌ای است که حدود 50 درصد آن به سهام و 50 درصد دیگر آن به اوراق بهادار با درآمد ثابت اختصاص داده شده است.

در مورد تفاوت سهام و اوراق بهادار با درآمد ثابت می‌توان گفت که سهام ممکن است بازدهی بیشتری داشته باشد ولی متقابلاً ریسک بیشتری را هم به سرمایه‌گذار متحمل می‌کند و در آن‌سوی طیف اوراق بادرآمد ثابت دارای بازده نسبتاً ثابت و ریسک کمتری هستند. بنابراین صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط برای کسانی مناسب هستند که نه تمایل به ریسک و بازده بالا و نه تمایل به ریسک و بازده پایین دارند بلکه تمایل به پذیرش سطح متوسط ریسک و بازده را برای سرمایه‌گذاری‌های خود دارند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.