دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
شنبه
29 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

شاخص کل بورس در 1 ساعت و نیم از آغاز معاملات امروز دوشنبه 24 شهریور ماه رشد 25 هزار و 950 واحدی (1.64 درصدی) داشت و به رقم 1 میلیون و 604 هزار واحدی رسید.

با این حال شاخص هم وزن 428 واحد منفی (منهای 0.1 درصد) بود و به ایستگاه 422 هزار واحد بازگشت که می‌تواند نشان دهنده خروج پول حقیقی‌ها و آغاز خرید از سوی حقوقی‌ها باشد.

ارزش کل بازار نیز با رشد خوب معاملات امروز بار دیگر به بازه 6 هزار هزار میلیارد تومان افزایش یافت ولی ارزش معاملات امروز، 5 هزار و 640 میلیارد تومان است.

همه نمادهای شاخص ساز شامل فارس، فولاد، فملی و کگل در معاملات امروز نیز رشد مثبت داشتند و اثرگذاری آنها بین 2 تا 4.5 هزار واحد در شاخص کل بورس بود.

بیشترین صف‌های خرید به نمادهای ثامید، فولاد، فملی، وبصادر و کگل به ترتیب با ارزش 290، 240، 128، 120 و 96 میلیارد تومان اختصاص دارد.

بیشترین صف‌های فروش نیز به نمادهای وملی، ثشاهد، حکشتی، خبهمن و لپارس با ارزش به ترتیب، 500، 315، 251، 219 و 184 میلیارد تومان تعلق دارد.

گروه‌های لیزینگ، بیمه، حمل و نقل، سرمایه گذاری و سیمان سرخ پوش است و گروه‌های فلزات و پتروشیمی‌ها سبزپوش هستند که احتمالاً به دلیل ورود حقوقی‌ها به خرید سهام نمادهای فلزی و پتروشیمی متعلق به سهامداران حقیقی است.

یکی از دلایل تقویت صف خرید برای نمادهای معدنی، جلسه عصر دیروز سازمان بورس، کمیسیون اقتصادی مجلس با ایمیدرو و شرکتهای بزرگ و صنایع معدنی است که در این جلسه ایمیدرو راهبری سبدگردانی شرکت های معدن و صنایع معدنی بازار سرمایه را برعهده گرفت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

شاخص کل بورس در معاملات امروز شنبه (22 شهریور ماه) با رشد 2.16 درصدی مواجه شد و با 33 هزار و 600 واحد رشد، به رقم یک میلیون و 589 هزار واحد رسید.

در نیم ساعت ابتدایی معاملات، شاخص کل بورس با رشد 29 هزار واحدی روبرو شد و پس از آن، این رشد با شیب آرام ادامه یافت و در رقم یک میلیون و 589 هزار واحد ثابت مانده است.

شاخص هم‌وزن نیز با 633 واحد رشد، به 427 هزار واحد رسیده است. در دو ساعت گذشته از شروع معاملات امروز 815 هزار فقره معامله به ثبت رسیده که ارزش آنها بیش از 6,000 میلیارد تومان است.

در حال حاضر ارزش کل بازار 5,900 هزار میلیارد تومان اعلام شده و نمادهای «فارس»، «فولاد» و «فملی» با تاثیرگذاری 4 تا 5 هزار واحدی، بیشترین اثر را در رشد مثبت امروز بازار داشته اند.

در صف خرید معاملات امروز، «وبصادر» با تقاضای 763 میلیون سهم، به ارزش 265 میلیارد تومان بیشترین تقاضای سهام و در صف فروش نیز «وملی» با 7 میلیون و 600 هزار عرضه سهم، به ارزش 457 میلیون تومان بیشترین میزان عرضه را به خود اختصاص داده است.

گروه‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری و لیزینگ‌ها به همراه سیمانی‌ها بیشترین صف فروش را در اختیار دارند و بیشترین صف خرید نیز به پتروشیمی‌ها و فولادی‌ها اختصاص دارد.

رشد مثبت امروز بازار در حالی است که قرار بود حقوقی‌ها از امروز اقدام به خرید سهام و بازارگردانی کنند که این اتفاق رخ نداده است. به عنوان مثال در صدر نمادهای با بیشترین میزان عرضه (صف فروش) 5 نماد قرار دارند که عمده خریدها از سوی حقیقی‌ها بوده و حقوقی‌ها کمترین سهم از حجم خرید را در اختیار دارند. خریداران حقوقی وبصادر 5.2 درصد، ثشاهد 0 درصد، خگستر 1 درصد، لپارس 0 درصد و حکشتی 7.6 درصد هستند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز،

به گزارش تجارت‌نیوز، در حالی گرم‌ترین ماه سال با افت 8.3 درصدی دماسنج اصلی بازار سهام به پایان رسید که با توجه به آمار اعلامی از تورم 3.5 درصدی مردادماه، میزان افت واقعی این نماگر 11.4 درصد برآورد می‌شود.

هرچند در مرداد ماه دو‌سوم بازار همسو با شاخص کل حرکت کردند و سهامداران خود را متضرر کردند؛ اما اولین ماه قرمز سال 99 برای تمام سهامداران مایوس‌کننده نبود.

شرکت‌هایی بودند که در این ماه توانستند جامه سبز به تن کنند و حتی با بازده سه رقمی همراه شوند. یافته‌ها نشان می‌دهد 30 درصد از سهام معامله‌شده در دومین ماه تابستان مسیر عکس شاخص در پیش گرفته و با رشد قیمت همراه شدند.

در این میان اما یک چهارم بنگاه‌های بورسی موفق به پوشش دادن تورم ماهانه و رشد بیش از 5/ 3 درصدی قیمت شدند. 24 سهم اما با وجود ثبت بازده مثبت، سودی کمتر از تورم ماهانه از آن سهامداران خود کردند و نتوانستند در حفظ ارزش سرمایه خود موفق عمل کنند.

پس از ثبت تاریخی‌ترین رشد شاخص کل بورس تهران در اولین ماه تابستان، مردادماه اما شاهد ریزش 3/ 8 درصدی این نماگر بودیم که در 20 ماه گذشته بی‌سابقه بود. این عملکرد منفی اما حاصل معاملات نیمه دوم مردادماه بود که نماگر سهام پس از تجربه سقف 2 میلیون و 78 هزار واحد در نوزدهمین روز این ماه، مسیر نزولی را در پیش گرفت و حتی به فاز خرسی نیز وارد شد. در این ماه ضمن افت قیمت سهام، اما افزایش تب تورم البته با حرارت پایین‌تر بر داغ سهامداران افزود.

به طوری که با احتساب نرخ تورم ماهانه میزان افت واقعی مردادماه شاخص سهام 4/ 11 درصد برآورد می‌شود. در مورد سهام بازار نیز با احتساب تورم، تعداد 133 سهم مثبت دومین ماه تابستان به 109 سهم تقلیل پیدا می‌کند.

برندگان بورسی مردادماه

مردادماه برای تمامی سهامداران مایوس‌کننده نبود. سهامی بودند که در این ماه توانستند جامه سبز به تن کنند و حتی با بازده سه رقمی همراه شوند. با این حال حدود دو سوم بازار همسو با شاخص کل حرکت و سهامداران خود را متضرر کردند. یافته‌ها نشان می‌دهد از 449 نماد معامله‌شده در مرداد ماه، 133 نماد معادل 30 درصد مسیر عکس شاخص در پیش گرفتند و با رشد قیمت همراه شدند.

براساس داده‌های مرکز آمار، نرخ تورم ماهانه در مردادماه به 5/ 3 درصد رسیده است. این رقم تقریبا نصف نرخ تورم ماهانه تیرماه است با این حال دومین تورم بالای ماهانه در سال‌جاری محسوب می‌شود. ضمن آنکه آمارها نشان می‌دهد در مردادماه سال‌جاری، تورم نقطه‌ به ‌نقطه 4/ 30 درصد بوده که بیشترین مقدار نرخ تورم نقطه ‌به ‌نقطه از شهریور 98 به بعد است.

از این رو شاخص کل بورس تهران که در دومین ماه تابستان با افت اسمی 3/ 8 درصد مواجه شده بود، با احتساب نرخ تورم ماهانه افت واقعی 4/ 11 درصد را ثبت کرد. در میان سهام نیز با احتساب نرخ تورم، آمارها دستخوش تغییراتی می‌شوند.

بررسی از بازده واقعی سهام معامله شده در مردادماه نشان می‌دهد از 449 سهم، تنها 109 شرکت (معادل 24 درصد از کل) با رشد قیمت همراه شدند و در مقابل شاهد افت واقعی قیمت سهام 340 با نگاه بورسی بودیم.

سهامی که تورم را پوشش دادند

بررسی‌ها نشان می‌دهد با وجود بازده مثبت حدود یک سوم سهام بورسی و فرابورسی در دومین ماه تابستان، اما همه این شرکت‌ها نتوانستند تورم مردادماه را پوشش دهند. به این ترتیب از 449 نماد معامله شده در این ماه، 109 نماد معادل 24درصد موفق به پوشش دادن تورم ماهانه و رشد بیش از 5/ 3 درصدی قیمت شدند.

24سهم اما با وجود ثبت بازده مثبت در دومین ماه تابستان سودی کمتر از تورم ماهانه (5/ 3 درصد) از آن سهامداران خود کردند و از این رو نتوانستند در حفظ ارزش سرمایه خود موفق عمل کنند. در مجموع 315 شرکت با در نظر گرفتن میزان تورم ماهانه بین صفر تا 76 درصد زیان به سهامداران خود تحمیل کردند. این سهام عمدتا در گروه‌های کوچک بازار جای گرفته‌اند.

گروه‌هایی که پس از رشد پرشتاب قیمت در سال 98، از ابتدای سال‌جاری چندان مورد اقبال فعالان بازار قرار نگرفتند و بعضا با کاهش قیمت نیز مواجه شدند. بیشترین زیان ماهانه (با کسر تورم) در این میان به سهام شرکت شیر پاستوریزه پگاه فارس اختصاص پیدا کرد.

«غفارس» در حالی از ابتدای سال‌جاری روندی مثبت برای سهامداران خود رقم زده بود که از اواخر اردیبهشت ماه تغییر مسیر داد و در اغلب روزهای معاملاتی با صف فروش مواجه شد و در مجموع مردادماه را با افت 3/ 76 درصدی (با احتساب تورم) به پایان رساند. «وتوکا» دیگر نماد بورسی بود که در ماه گذشته روندی نزولی را تجربه کرد و با کاهش قیمت 7/ 51 درصدی (با احتساب تورم) مواجه شد. سومین مقام در میان زیان‌ده‌ترین سهام در این لیست نیز به «ختوقا» اختصاص پیدا کرد.

برندگان مردادماه که بودند؟

همان‌طور که اشاره شد در ماهی که گذشت 109 بنگاه بورس توانستند بازده بالاتر از تورم ماهانه از آن سهامداران خود کنند و با احتساب تورم 5/ 3 درصدی مردادماه، با رشدی بین 1/ 0 درصد تا 172 درصد همراه شدند.

از همه گروه‌ها می‌توان در میان برندگان بورس مردادماه یافت اما عموما سهام تازه‌وارد بازار بودند که صدرنشین جدول سهام پرسود دومین ماه تابستان شدند. در این خصوص می‌توان به سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری پویا، مجتمع صنایع لاستیک یزد و صنعتی دوده فام اشاره کرد که هر سه شرکت به ترتیب با رشد قیمت واقعی 6/ 171، 4/ 146 و 71 درصدی در مردادماه در جمع پربازده‌ترین سهام این ماه قرار گرفتند.

مردادماه از دریچه صنایع بورسی

بررسی‌ها نشان می‌دهد در مردادماه از 39 صنعت فعال بورسی، شاهد افت شاخص 27 گروه بودیم اما 12 صنعت نیز توانستند در مقابل فضای منفی حاکم بر بازار مقاومت کرده و شاهد رشد قیمت زیرمجموعه‌های خود بودند.

گروه وسایل ارتباطی با تک‌نماد «لپارس» با بیشترین رشد ماهانه قیمت اسمی به میزان 6/ 62 درصد و بازده واقعی 57 درصد همراه شود.

در آن سوی بازار سایرمعادن با تک‌سهم «کماسه» افت اسمی 3/ 31 درصدی و افت واقعی 7/ 33 درصد را متحمل شد. گروه‌های بزرگ کامودیتی‌محور نیز همگی در این ماه قرمزپوش شدند.

در این میان بیشترین افت قیمت‌ها در هفته پایان بازار رقم خورد که شاخص سهام نیز تاریخی‌ترین افت در مقیاس هفتگی (11 درصد) را تجربه کرد.

در این هفته تنها چهار گروه با رشد میانگین قیمت سهام زیرمجموعه خود همراه شدند. در این میان بیشترین ارزش معاملات به زیرمجموعه‌های گروه فرآورده‌های نفتی اختصاص پیدا کرد و در این گروه شاهد معامله 41 هزار و 269 میلیارد تومانی بودیم. بیشترین حجم دادوستدها نیز از آن بانکی‌ها با معامله 56 میلیارد و 845 میلیون سهمی شد.

منبع: دنیای‌اقتصاد

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شرکت کارخانجات پارس الکتریک طی عملکرد 1 ماهه منتهی به مردادماه 1399 معادل 197 میلیون تومان از محصولات خود را به فروش رسانده که نسبت به دوره 1 ماهه مشابه سال قبل %5,383 افزایش یافته است.

«لپارس» با سرمایه ثبت شده 300,000 میلیون ریال طی عملکرد 5 ماهه سال مالی منتهی به 1399/12/30 مبلغ 15 میلیارد تومان درآمد فروش داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل %1,005 رشد داشته است.

تمامی فروش شرکت پارس الکتریک در بازار داخل صورت گرفته است. 

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

هرچند در مرداد ماه دوسوم بازار همسو با شاخص کل حرکت کردند و سهامداران خود را متضرر کردند؛ اما اولین ماه قرمز سال 99 برای تمام سهامداران مایوس‌کننده نبود. شرکت‌هایی بودند که در این ماه توانستند جامه سبز به تن کنند و حتی با بازده سه رقمی همراه شوند. یافته‌ها نشان می‌دهد 30 درصد از سهام معامله‌شده در دومین ماه تابستان مسیر عکس شاخص در پیش گرفته و با رشد قیمت همراه شدند. در این میان اما یک چهارم بنگاه‌های بورسی موفق به پوشش دادن تورم ماهانه و رشد بیش از 5/ 3 درصدی قیمت شدند. 24 سهم اما با وجود ثبت بازده مثبت، سودی کمتر از تورم ماهانه از آن سهامداران خود کردند و نتوانستند در حفظ ارزش سرمایه خود موفق عمل کنند.

پس از ثبت تاریخی‌ترین رشد شاخص کل بورس تهران در اولین ماه تابستان، مردادماه اما شاهد ریزش 3/ 8 درصدی این نماگر بودیم که در 20 ماه گذشته بی‌سابقه بود. این عملکرد منفی اما حاصل معاملات نیمه دوم مردادماه بود که نماگر سهام پس از تجربه سقف 2 میلیون و 78 هزار واحد در نوزدهمین روز این ماه، مسیر نزولی را در پیش گرفت و حتی به فاز خرسی نیز وارد شد. در این ماه ضمن افت قیمت سهام، اما افزایش تب تورم البته با حرارت پایین‌تر بر داغ سهامداران افزود. به طوری که با احتساب نرخ تورم ماهانه میزان افت واقعی مردادماه شاخص سهام 4/ 11 درصد برآورد می‌شود. در مورد سهام بازار نیز با احتساب تورم، تعداد 133 سهم مثبت دومین ماه تابستان به 109 سهم تقلیل پیدا می‌کند.

برندگان بورسی مردادماه

مردادماه برای تمامی سهامداران مایوس‌کننده نبود. سهامی بودند که در این ماه توانستند جامه سبز به تن کنند و حتی با بازده سه رقمی همراه شوند. با این حال حدود دو سوم بازار همسو با شاخص کل حرکت و سهامداران خود را متضرر کردند. یافته‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد از 449 نماد معامله‌شده در مرداد ماه، 133 نماد معادل 30 درصد مسیر عکس شاخص در پیش گرفتند و با رشد قیمت همراه شدند.

براساس داده‌های مرکز آمار، نرخ تورم ماهانه در مردادماه به 5/ 3 درصد رسیده است. این رقم تقریبا نصف نرخ تورم ماهانه تیرماه است با این حال دومین تورم بالای ماهانه در سال‌جاری محسوب می‌شود. ضمن آنکه آمارها نشان می‌دهد در مردادماه سال‌جاری، تورم نقطه‌ به ‌نقطه 4/ 30 درصد بوده که بیشترین مقدار نرخ تورم نقطه ‌به ‌نقطه از شهریور 98 به بعد است. از این رو شاخص کل بورس تهران که در دومین ماه تابستان با افت اسمی 3/ 8 درصد مواجه شده بود، با احتساب نرخ تورم ماهانه افت واقعی 4/ 11 درصد را ثبت کرد. در میان سهام نیز با احتساب نرخ تورم، آمارها دستخوش تغییراتی می‌شوند. بررسی «دنیای‌اقتصاد» از بازده واقعی سهام معامله شده در مردادماه نشان می‌دهد از 449 سهم، تنها 109 شرکت (معادل 24 درصد از کل) با رشد قیمت همراه شدند و در مقابل شاهد افت واقعی قیمت سهام 340 با نگاه بورسی بودیم.

سهامی که تورم را پوشش دادند

بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد با وجود بازده مثبت حدود یک سوم سهام بورسی و فرابورسی در دومین ماه تابستان، اما همه این شرکت‌ها نتوانستند تورم مردادماه را پوشش دهند. به این ترتیب از 449 نماد معامله شده در این ماه، 109 نماد معادل 24درصد موفق به پوشش دادن تورم ماهانه و رشد بیش از 5/ 3 درصدی قیمت شدند. 24سهم اما با وجود ثبت بازده مثبت در دومین ماه تابستان سودی کمتر از تورم ماهانه (5/ 3 درصد) از آن سهامداران خود کردند و از این رو نتوانستند در حفظ ارزش سرمایه خود موفق عمل کنند. در مجموع 315 شرکت با در نظر گرفتن میزان تورم ماهانه بین صفر تا 76 درصد زیان به سهامداران خود تحمیل کردند. این سهام عمدتا در گروه‌های کوچک بازار جای گرفته‌اند. گروه‌هایی که پس از رشد پرشتاب قیمت در سال 98، از ابتدای سال‌جاری چندان مورد اقبال فعالان بازار قرار نگرفتند و بعضا با کاهش قیمت نیز مواجه شدند. بیشترین زیان ماهانه (با کسر تورم) در این میان به سهام شرکت شیر پاستوریزه پگاه فارس اختصاص پیدا کرد. «غفارس» در حالی از ابتدای سال‌جاری روندی مثبت برای سهامداران خود رقم زده بود که از اواخر اردیبهشت ماه تغییر مسیر داد و در اغلب روزهای معاملاتی با صف فروش مواجه شد و در مجموع مردادماه را با افت 3/ 76 درصدی (با احتساب تورم) به پایان رساند. «وتوکا» دیگر نماد بورسی بود که در ماه گذشته روندی نزولی را تجربه کرد و با کاهش قیمت 7/ 51 درصدی (با احتساب تورم) مواجه شد. سومین مقام در میان زیان‌ده‌ترین سهام در این لیست نیز به «ختوقا» اختصاص پیدا کرد.

برندگان مردادماه که بودند؟

همان‌طور که اشاره شد در ماهی که گذشت 109 بنگاه بورس توانستند بازده بالاتر از تورم ماهانه از آن سهامداران خود کنند و با احتساب تورم 5/ 3 درصدی مردادماه، با رشدی بین 1/ 0 درصد تا 172 درصد همراه شدند. از همه گروه‌ها می‌توان در میان برندگان بورس مردادماه یافت اما عموما سهام تازه‌وارد بازار بودند که صدرنشین جدول سهام پرسود دومین ماه تابستان شدند. در این خصوص می‌توان به سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری پویا، مجتمع صنایع لاستیک یزد و صنعتی دوده فام اشاره کرد که هر سه شرکت به ترتیب با رشد قیمت واقعی 6/ 171، 4/ 146 و 71 درصدی در مردادماه در جمع پربازده‌ترین سهام این ماه قرار گرفتند.

مردادماه از دریچه صنایع بورسی

بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد در مردادماه از 39 صنعت فعال بورسی، شاهد افت شاخص 27 گروه بودیم اما 12 صنعت نیز توانستند در مقابل فضای منفی حاکم بر بازار مقاومت کرده و شاهد رشد قیمت زیرمجموعه‌های خود بودند. گروه وسایل ارتباطی با تک‌نماد «لپارس» با بیشترین رشد ماهانه قیمت اسمی به میزان 6/ 62 درصد و بازده واقعی 57 درصد همراه شود. در آن سوی بازار سایرمعادن با تک‌سهم «کماسه» افت اسمی 3/ 31 درصدی و افت واقعی 7/ 33 درصد را متحمل شد. گروه‌های بزرگ کامودیتی‌محور نیز همگی در این ماه قرمزپوش شدند.

در این میان بیشترین افت قیمت‌ها در هفته پایان بازار رقم خورد که شاخص سهام نیز تاریخی‌ترین افت در مقیاس هفتگی (11 درصد) را تجربه کرد. در این هفته تنها چهار گروه با رشد میانگین قیمت سهام زیرمجموعه خود همراه شدند. در این میان بیشترین ارزش معاملات به زیرمجموعه‌های گروه فرآورده‌های نفتی اختصاص پیدا کرد و در این گروه شاهد معامله 41 هزار و 269 میلیارد تومانی بودیم. بیشترین حجم دادوستدها نیز از آن بانکی‌ها با معامله 56 میلیارد و 845 میلیون سهمی شد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

پس از ثبت تاریخی‌ترین رشد شاخص کل بورس تهران در اولین ماه تابستان، مردادماه اما شاهد ریزش 3/ 8 درصدی این نماگر بودیم که در 20 ماه گذشته بی‌سابقه بود. این عملکرد منفی اما حاصل معاملات نیمه دوم مردادماه بود که نماگر سهام پس از تجربه سقف 2 میلیون و 78 هزار واحد در نوزدهمین روز این ماه، مسیر نزولی را در پیش گرفت و حتی به فاز خرسی نیز وارد شد. در این ماه ضمن افت قیمت سهام، اما افزایش تب تورم البته با حرارت پایین‌تر بر داغ سهامداران افزود. به طوری که با احتساب نرخ تورم ماهانه میزان افت واقعی مردادماه شاخص سهام 4/ 11 درصد برآورد می‌شود. در مورد سهام بازار نیز با احتساب تورم، تعداد 133 سهم مثبت دومین ماه تابستان به 109 سهم تقلیل پیدا می‌کند.

برندگان بورسی مردادماه

مردادماه برای تمامی سهامداران مایوس‌کننده نبود. سهامی بودند که در این ماه توانستند جامه سبز به تن کنند و حتی با بازده سه رقمی همراه شوند. با این حال حدود دو سوم بازار همسو با شاخص کل حرکت و سهامداران خود را متضرر کردند. یافته‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد از 449 نماد معامله‌شده در مرداد ماه، 133 نماد معادل 30 درصد مسیر عکس شاخص در پیش گرفتند و با رشد قیمت همراه شدند.

براساس داده‌های مرکز آمار، نرخ تورم ماهانه در مردادماه به 5/ 3 درصد رسیده است. این رقم تقریبا نصف نرخ تورم ماهانه تیرماه است با این حال دومین تورم بالای ماهانه در سال‌جاری محسوب می‌شود. ضمن آنکه آمارها نشان می‌دهد در مردادماه سال‌جاری، تورم نقطه‌ به ‌نقطه 4/ 30 درصد بوده که بیشترین مقدار نرخ تورم نقطه ‌به ‌نقطه از شهریور 98 به بعد است. از این رو شاخص کل بورس تهران که در دومین ماه تابستان با افت اسمی 3/ 8 درصد مواجه شده بود، با احتساب نرخ تورم ماهانه افت واقعی 4/ 11 درصد را ثبت کرد. در میان سهام نیز با احتساب نرخ تورم، آمارها دستخوش تغییراتی می‌شوند. بررسی «دنیای‌اقتصاد» از بازده واقعی سهام معامله شده در مردادماه نشان می‌دهد از 449 سهم، تنها 109 شرکت (معادل 24 درصد از کل) با رشد قیمت همراه شدند و در مقابل شاهد افت واقعی قیمت سهام 340 با نگاه بورسی بودیم.

سهامی که تورم را پوشش دادند

بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد با وجود بازده مثبت حدود یک سوم سهام بورسی و فرابورسی در دومین ماه تابستان، اما همه این شرکت‌ها نتوانستند تورم مردادماه را پوشش دهند. به این ترتیب از 449 نماد معامله شده در این ماه، 109 نماد معادل 24درصد موفق به پوشش دادن تورم ماهانه و رشد بیش از 5/ 3 درصدی قیمت شدند. 24سهم اما با وجود ثبت بازده مثبت در دومین ماه تابستان سودی کمتر از تورم ماهانه (5/ 3 درصد) از آن سهامداران خود کردند و از این رو نتوانستند در حفظ ارزش سرمایه خود موفق عمل کنند. در مجموع 315 شرکت با در نظر گرفتن میزان تورم ماهانه بین صفر تا 76 درصد زیان به سهامداران خود تحمیل کردند. این سهام عمدتا در گروه‌های کوچک بازار جای گرفته‌اند. گروه‌هایی که پس از رشد پرشتاب قیمت در سال 98، از ابتدای سال‌جاری چندان مورد اقبال فعالان بازار قرار نگرفتند و بعضا با کاهش قیمت نیز مواجه شدند. بیشترین زیان ماهانه (با کسر تورم) در این میان به سهام شرکت شیر پاستوریزه پگاه فارس اختصاص پیدا کرد. «غفارس» در حالی از ابتدای سال‌جاری روندی مثبت برای سهامداران خود رقم زده بود که از اواخر اردیبهشت ماه تغییر مسیر داد و در اغلب روزهای معاملاتی با صف فروش مواجه شد و در مجموع مردادماه را با افت 3/ 76 درصدی (با احتساب تورم) به پایان رساند. «وتوکا» دیگر نماد بورسی بود که در ماه گذشته روندی نزولی را تجربه کرد و با کاهش قیمت 7/ 51 درصدی (با احتساب تورم) مواجه شد. سومین مقام در میان زیان‌ده‌ترین سهام در این لیست نیز به «ختوقا» اختصاص پیدا کرد.

برندگان مردادماه که بودند؟

همان‌طور که اشاره شد در ماهی که گذشت 109 بنگاه بورس توانستند بازده بالاتر از تورم ماهانه از آن سهامداران خود کنند و با احتساب تورم 5/ 3 درصدی مردادماه، با رشدی بین 1/ 0 درصد تا 172 درصد همراه شدند. از همه گروه‌ها می‌توان در میان برندگان بورس مردادماه یافت اما عموما سهام تازه‌وارد بازار بودند که صدرنشین جدول سهام پرسود دومین ماه تابستان شدند. در این خصوص می‌توان به سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری پویا، مجتمع صنایع لاستیک یزد و صنعتی دوده فام اشاره کرد که هر سه شرکت به ترتیب با رشد قیمت واقعی 6/ 171، 4/ 146 و 71 درصدی در مردادماه در جمع پربازده‌ترین سهام این ماه قرار گرفتند.

مردادماه از دریچه صنایع بورسی

بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد در مردادماه از 39 صنعت فعال بورسی، شاهد افت شاخص 27 گروه بودیم اما 12 صنعت نیز توانستند در مقابل فضای منفی حاکم بر بازار مقاومت کرده و شاهد رشد قیمت زیرمجموعه‌های خود بودند. گروه وسایل ارتباطی با تک‌نماد «لپارس» با بیشترین رشد ماهانه قیمت اسمی به میزان 6/ 62 درصد و بازده واقعی 57 درصد همراه شود. در آن سوی بازار سایرمعادن با تک‌سهم «کماسه» افت اسمی 3/ 31 درصدی و افت واقعی 7/ 33 درصد را متحمل شد. گروه‌های بزرگ کامودیتی‌محور نیز همگی در این ماه قرمزپوش شدند.

در این میان بیشترین افت قیمت‌ها در هفته پایان بازار رقم خورد که شاخص سهام نیز تاریخی‌ترین افت در مقیاس هفتگی (11 درصد) را تجربه کرد. در این هفته تنها چهار گروه با رشد میانگین قیمت سهام زیرمجموعه خود همراه شدند. در این میان بیشترین ارزش معاملات به زیرمجموعه‌های گروه فرآورده‌های نفتی اختصاص پیدا کرد و در این گروه شاهد معامله 41 هزار و 269 میلیارد تومانی بودیم. بیشترین حجم دادوستدها نیز از آن بانکی‌ها با معامله 56 میلیارد و 845 میلیون سهمی شد.

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

اقتصاد آنلاینسپهر علی‌یاری؛ در ساعت 10:00 جمع صف‌های خرید حدود 10 هزار و 200 میلیارد تومان و ارزش کل صف‌های فروش دو هزار و 500 میلیارد تومان بوده است، بدین ترتیب خالص سفارشات خریدی که در سیستم معاملات ثبت شده به هفت هزار و 700 میلیارد تومان می‌رسد.

تا این ساعت بیشترین تقاضا در صفوف خرید «فملی»، «شپنا» و «فولاد» به چشم می‌خورد به طوری که فقط برای سهام ملی صنایع مس ایران هزار و 295 میلیارد تومان سفارش خرید وجود دارد، بیشترین عرضه نیز در صفوف فروش «آریان»، «وملی» و «لپارس» در نوبت انتظار است.

ارزش 10 صف خرید برتر بورس و فرابورس در مجموع پنج هزار و 900 میلیارد تومان (58 درصد کل) و 10 صف فروش برتر دو هزار و 30 میلیارد تومان (80 درصد کل) می‌شود، همچنین حجم صف‌های خرید در 112 نماد و حجم صف‌های فروش در 26 نماد بیش از 10 میلیارد تومان بوده است؛ گفتنی است حجم صف گروه صنعتی ملی به 3.6 درصد کل تعداد سهام آن می‌رسد.

“فلزات اساسی” محبوب‌ترین صنعت امروز با خالص تقاضای دو هزار و 775 میلیارد تومان است و پس از آن گروه “فرآورده‌های نفتی” قرار دارد که برآیند سفارشات خرید آن دو هزار و 100 میلیارد تومان می‌شود، از سویی دیگر گروه کوچک “دباغی” با فشار فروش 590 میلیارد تومانی همراه است.

این جدول حدود 52 درصد از 12 هزار و 800 میلیارد تومانی که در صف خرید یا فروش قرار گرفته‌اند را تشکیل می‌دهد. در مجموع پنج هزار و 600 میلیارد تومان سهام خرید و فروش شده که نسبت صف‌ها به آن 229 درصد است و با فرض معامله کامل صف‌ها ارزش معاملات به 18 هزار و 400 میلیارد تومان خواهد رسید.

صفهای خرید و فروش بورس 99.6.5

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

اولین منفی شاخص کل بورس تهران در سال 99 رقم خورد و این نماگر با ثبت بیشترین کاهش در 20 ماه اخیر، 3/ 8 درصد از ارتفاع خود را از دست داد.

به گزارش رادیو سهام، در این هفته منفی اما 50 میلیون دلار از ارزش کل بازار در مجموع بورس و فرابورس نیز کاسته شد. ماه منفی بورس تهران در حالی ثبت شد که در بازارهای رقیب دلار رشد ماهانه 6 درصدی را تجربه کرد و سکه نیز با افزایش قیمت 3/ 4 درصدی همراه شد.

به این ترتیب برای اولین بار در سال 99 شاهد سبقت دلار و سکه از سهام بودیم. هر چند پس از رشد‌های پرشتاب قیمت سهام در یک سال اخیر، اصلاح قیمت امری طبیعی قلمداد می‌شود اما سیاست‌های یک بام و دوهوای دولتی در این ماه و تغییر یک‌شبه قوانین و بازگشت پس از آزمایشی ناموفق مهم‌ترین دلایل قرمزپوشی بازار سهام در دومین ماه تابستان بود، سیاست‌هایی که بدون کسب نتیجه‌ای مثبت تنها سرمایه‌های خرد و کلان را به بازی گرفت.

سهام صدرنشینی ماهانه را از دست داد

بازار سهام در دومین ماه از تابستان نتوانست صدرنشینی خود را حفظ کند و با کاهش ارزش مواجه شد. در دو بازار دلار و سکه اما شاهد رشد قیمت به ترتیب معادل 6 و 3/ 4 درصد بودیم. با این حال همچنان بازار سهام در مجموع سال 99 صدرنشین دیگر گزینه‌های سرمایه‌گذاری است. در ابتدای مردادماه نیز اشاره شد که با توجه به کاهش فاصله رشد قیمت‌ها در بازارهای رقیب به احتمال زیاد روندی متفاوت در مردادماه رقم خواهد خورد. درحال‌حاضر بازارهای ارز، سکه، مسکن، پول و بدهی بازارهای موازی سهام شناخته می‌شوند. در سال 97 این دلار و سکه بودند که مامنی برای نقدینگی‌های سرگردان بودند. در این سال در برابر رشد 83 درصدی بازار سهام، سکه و دلار به ترتیب بازده 185 و 167 درصد را در اختیار داشتند. در سال 98 اما با تدبیر سیاست‌گذار و عقب‌نشینی از سیاست‌های نادرست گذشته، از تلاطمات بازار ارز کاسته شد و با کاهش جذابیت بازار پول و مسکن، بازار سهام با قدرت گوی سبقت را از دیگر رقبا ربود. از ابتدای سال‌جاری تاکنون نیز درحالی قیمت سکه با رشد بیش از 80 درصدی همراه شده و دلار 43 درصد افزایش نرخ را تجربه کرده که شاخص اصلی بازار سهام با رشد حدود 243 درصدی همراه شده است.

افت سهام نتیجه یک بام و دو هوای سیاست‌گذار

در ماه گذشته، بورس‌بازان بارها با اخبار، شایعات، تغییر قوانین و دستورالعمل‌هایی که محدودیت‌ها را افزایش می‌داد، مواجه بودند. از حرف و حدیث‌های پیرامون منتفی شدن عرضه باقی‌مانده سهام دولتی در پالایشگاه‌ها در قالب صندوق دارا دوم گرفته تا دونوبته شدن معاملات بازار و تغییر قوانین سرمایه‌گذاری صندوق‌های با درآمد ثابت در سهام. موضوعاتی که البته همگی بعد از آزمون و خطای مقام سیاست‌گذار با سرمایه مردم، مجددا به حالت گذشته خود بازگشت. پس از ثبت رشدهای متوالی و پرشتاب شاخص سهام و رسیدن این نماگر به قله تاریخی 2 میلیون و 78 هزار واحد، در نیمه دوم مردادماه با انتشار متناقض خبرهایی در ارتباط با واگذاری صندوق دارا دوم، این نماگر مسیری عکس را برگزید. هر چند پس از بارها تایید و تکذیب در خصوص دارادوم در نهایت مقرر شد صندوق دوم در شهریورماه عرضه شود اما ماحصل این اقدامات بدون فکر و غیرکارشناسانه، کاهش 5/ 15 درصدی نماگر اصلی بازار (از اوج 19 مرداد) و عقبگرد این نماگر به محدوده 18 تیرماه یعنی محدوده یک‌میلیون و 750 هزار واحد بود.

در ادامه این سیاست‌ها، روزهای پایانی مردادماه بود که سیاست‌گذار برای علاج هسته معاملاتی بیمار بازار تصمیم گرفت صنایع مختلف بورسی را در دو زمان گوناگون مورد دادوستد قرار دهد تا شاید از بار هسته معاملاتی کاسته شود. براساس اطلاعیه شرکت بورس اوراق بهادار تهران، از دوشنبه (27 مرداد) در جلسه اول معاملاتی کلیه صنایع به غیر از صنعت فلزات اساسی، صنعت شرکت‌های چندرشته‌ای و صنعت فرآورده‌های نفتی به همراه مشتقات مربوطه اعم از اختیار معامله و اختیار فروش تبعی شامل 303 سهم از ساعت 8:45 تا 11:45 معامله شدند و در جلسه دوم معاملاتی نوبت به 35 نماد گروه‌های  فلزات اساسی، شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی و فرآورده‌های نفتی به همراه مشتقات مربوطه اعم از اختیار معامله و اختیار فروش تبعی و همچنین همه صندوق‌های قابل معامله (ETF)، اوراق بهادار با درآمد ثابت و نیز تمامی نمادهای آتی سبد سهام معامله رسید و از ساعت 12:15 تا 15:15 دادوستد شدند. شرایطی که نتیجه‌ای جز به هم ریختن تعادل بازار نداشت و هیجانی کاذب بر معاملات تحمیل کرد. پس از این آزمایش ناموفق اما سیاست‌گذار خبر داد که اول مرداد همه‌چیز به حالت عادی خود بازمی‌گردد و کلیه سهام در ساعت معمول خود یعنی 9 تا 12:30 مورد دادوستد قرار می‌گیرند.

در خبر دیگری اعلام شد صندوق‌های درآمد ثابت از 11 مرداد ماه ملزم شده‌اند نسبت سهام در اختیارشان را از 10 درصد به سطح 5 درصد کاهش دهند و آخرین مهلت این صندوق‌ها، برای اجرای دستورالعمل تازه، پایان معاملات 11 شهریور ماه، یعنی 8 روز کاری دیگر خواهد بود و از این پس مدیران صندوق حق ندارند بیش از 5 درصد سهام در پرتفوی خود نگهداری کنند. اما مدت زمان زیادی از اعلام این خبر نگذشته بود که مجددا خبر از بازگشت حد نصاب صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت به سقف 15 درصد رسید. اما در آخرین خبر که هنوز پابرجاست اعلام شد ضریب تعدیل سهام در حساب تضمین مشتریان اعتباری از 10 درصد به 20 درصد افزایش یافته است و روز شنبه ابلاغ و از روز یکشنبه دوم شهریور اجرایی خواهد شد. باید دید سرانجام بازار سهام با سیاست‌های یک بام و دو هوای دولتی به کجا ختم می‌شود.

مردادماه از دریچه صنایع بورسی

بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد در مردادماه از 38 صنعت فعال بورسی، شاهد افت شاخص 26 گروه بودیم اما 12 صنعت نیز توانستند در مقابل فضای منفی حاکم بر بازار مقاومت کرده و شاهد رشد قیمت زیرمجموعه‌های خود بودند. گروه وسایل ارتباطی با تک‌نماد «لپارس» بیشترین رشد ماهانه قیمت به میزان 6/ 62 درصد را تجربه کرد و در آن سوی بازار سایرمعادن با تک‌سهم «کماسه» افت 3/ 31 درصدی را متحمل شد. گروه‌های بزرگ کامودیتی‌محور نیز همگی در این ماه قرمزپوش شدند. در این میان بیشترین افت قیمت‌ها در هفته پایان بازار رقم خورد که شاخص سهام نیز تاریخی‌ترین افت در مقیاس هفتگی (11 درصد) را تجربه کرد. در این هفته تنها چهار گروه با رشد میانگین قیمت سهام زیرمجموعه خود همراه شدند. در این میان بیشترین ارزش معاملات به زیرمجموعه‌های گروه فرآورده‌های نفتی اختصاص پیدا کرد و در این گروه شاهد معامله 41 هزار و 269 میلیارد تومانی بودیم. بیشترین حجم دادوستدها نیز از آن بانکی‌ها با معامله 56 میلیارد و 845 میلیون سهمی شد.

حقیقی‌ها همچنان خریدار

در مردادماه منفی بورس تهران، معامله‌گران حقیقی جایگاه خود در سمت خرید سهام را حفظ کردند اما کمترین خالص خرید حقیقی در سال 99 ثبت شد و در مجموع شاهد جابه‌جایی 2 هزار و 262 میلیارد تومان نقدینگی از پرتفوی حقوقی‌ها به سبد سهام معامله‌گران خرد بازار بودیم که کمترین میزان از آذر 98 به حساب می‌آید. در آخرین روزهای ماه گذشته حقیقی‌ها که برای 29 روز متوالی خریدار بودند جایگاه خود را از دست دادند و برای چهار روز فروشنده شدند. در این میان سهام زیرمجموعه گروه فرآورده‌های نفتی با اختلاف در اولویت نخست بازیگران حقیقی قرار گرفتند و شاهد خالص خرید 10 هزار و 475 میلیارد تومانی این گروه از معامله‌گران سهام بودند. پس از آن بیشترین خالص خرید حقیقی به میزان 3 هزار و 254 میلیارد تومان از آن گروه چندرشته‌ای صنعتی شد. فلزات اساسی، خودرو و بانک در اولویت‌های بعدی سهامداران خرد قرار گرفتند. در آن سوی بازار اما بیشترین خالص فروش حقیقی در سهام پتروشیمی ثبت شد. این گروه ماه گذشته شاهد خروج 303 میلیارد و 585 میلیون تومان پول حقیقی بود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

به این ترتیب برای اولین بار در سال 99 شاهد سبقت دلار و سکه از سهام بودیم. هر چند پس از رشد‌های پرشتاب قیمت سهام در یک سال اخیر، اصلاح قیمت امری طبیعی قلمداد می‌شود اما سیاست‌های یک بام و دوهوای دولتی در این ماه و تغییر یک‌شبه قوانین و بازگشت پس از آزمایشی ناموفق مهم‌ترین دلایل قرمزپوشی بازار سهام در دومین ماه تابستان بود، سیاست‌هایی که بدون کسب نتیجه‌ای مثبت تنها سرمایه‌های خرد و کلان را به بازی گرفت.

سهام صدرنشینی ماهانه را از دست داد

بازار سهام در دومین ماه از تابستان نتوانست صدرنشینی خود را حفظ کند و با کاهش ارزش مواجه شد. در دو بازار دلار و سکه اما شاهد رشد قیمت به ترتیب معادل 6 و 3/ 4 درصد بودیم. با این حال همچنان بازار سهام در مجموع سال 99 صدرنشین دیگر گزینه‌های سرمایه‌گذاری است. در ابتدای مردادماه نیز اشاره شد که با توجه به کاهش فاصله رشد قیمت‌ها در بازارهای رقیب به احتمال زیاد روندی متفاوت در مردادماه رقم خواهد خورد. درحال‌حاضر بازارهای ارز، سکه، مسکن، پول و بدهی بازارهای موازی سهام شناخته می‌شوند. در سال 97 این دلار و سکه بودند که مامنی برای نقدینگی‌های سرگردان بودند. در این سال در برابر رشد 83 درصدی بازار سهام، سکه و دلار به ترتیب بازده 185 و 167 درصد را در اختیار داشتند. در سال 98 اما با تدبیر سیاست‌گذار و عقب‌نشینی از سیاست‌های نادرست گذشته، از تلاطمات بازار ارز کاسته شد و با کاهش جذابیت بازار پول و مسکن، بازار سهام با قدرت گوی سبقت را از دیگر رقبا ربود. از ابتدای سال‌جاری تاکنون نیز درحالی قیمت سکه با رشد بیش از 80 درصدی همراه شده و دلار 43 درصد افزایش نرخ را تجربه کرده که شاخص اصلی بازار سهام با رشد حدود 243 درصدی همراه شده است.

افت سهام نتیجه یک بام و دو هوای سیاست‌گذار

در ماه گذشته، بورس‌بازان بارها با اخبار، شایعات، تغییر قوانین و دستورالعمل‌هایی که محدودیت‌ها را افزایش می‌داد، مواجه بودند. از حرف و حدیث‌های پیرامون منتفی شدن عرضه باقی‌مانده سهام دولتی در پالایشگاه‌ها در قالب صندوق دارا دوم گرفته تا دونوبته شدن معاملات بازار و تغییر قوانین سرمایه‌گذاری صندوق‌های با درآمد ثابت در سهام. موضوعاتی که البته همگی بعد از آزمون و خطای مقام سیاست‌گذار با سرمایه مردم، مجددا به حالت گذشته خود بازگشت. پس از ثبت رشدهای متوالی و پرشتاب شاخص سهام و رسیدن این نماگر به قله تاریخی 2 میلیون و 78 هزار واحد، در نیمه دوم مردادماه با انتشار متناقض خبرهایی در ارتباط با واگذاری صندوق دارا دوم، این نماگر مسیری عکس را برگزید. هر چند پس از بارها تایید و تکذیب در خصوص دارادوم در نهایت مقرر شد صندوق دوم در شهریورماه عرضه شود اما ماحصل این اقدامات بدون فکر و غیرکارشناسانه، کاهش 5/ 15 درصدی نماگر اصلی بازار (از اوج 19 مرداد) و عقبگرد این نماگر به محدوده 18 تیرماه یعنی محدوده یک‌میلیون و 750 هزار واحد بود.

در ادامه این سیاست‌ها، روزهای پایانی مردادماه بود که سیاست‌گذار برای علاج هسته معاملاتی بیمار بازار تصمیم گرفت صنایع مختلف بورسی را در دو زمان گوناگون مورد دادوستد قرار دهد تا شاید از بار هسته معاملاتی کاسته شود. براساس اطلاعیه شرکت بورس اوراق بهادار تهران، از دوشنبه (27 مرداد) در جلسه اول معاملاتی کلیه صنایع به غیر از صنعت فلزات اساسی، صنعت شرکت‌های چندرشته‌ای و صنعت فرآورده‌های نفتی به همراه مشتقات مربوطه اعم از اختیار معامله و اختیار فروش تبعی شامل 303 سهم از ساعت 8:45 تا 11:45 معامله شدند و در جلسه دوم معاملاتی نوبت به 35 نماد گروه‌های  فلزات اساسی، شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی و فرآورده‌های نفتی به همراه مشتقات مربوطه اعم از اختیار معامله و اختیار فروش تبعی و همچنین همه صندوق‌های قابل معامله (ETF)، اوراق بهادار با درآمد ثابت و نیز تمامی نمادهای آتی سبد سهام معامله رسید و از ساعت 12:15 تا 15:15 دادوستد شدند. شرایطی که نتیجه‌ای جز به هم ریختن تعادل بازار نداشت و هیجانی کاذب بر معاملات تحمیل کرد. پس از این آزمایش ناموفق اما سیاست‌گذار خبر داد که اول مرداد همه‌چیز به حالت عادی خود بازمی‌گردد و کلیه سهام در ساعت معمول خود یعنی 9 تا 12:30 مورد دادوستد قرار می‌گیرند.

در خبر دیگری اعلام شد صندوق‌های درآمد ثابت از 11 مرداد ماه ملزم شده‌اند نسبت سهام در اختیارشان را از 10 درصد به سطح 5 درصد کاهش دهند و آخرین مهلت این صندوق‌ها، برای اجرای دستورالعمل تازه، پایان معاملات 11 شهریور ماه، یعنی 8 روز کاری دیگر خواهد بود و از این پس مدیران صندوق حق ندارند بیش از 5 درصد سهام در پرتفوی خود نگهداری کنند. اما مدت زمان زیادی از اعلام این خبر نگذشته بود که مجددا خبر از بازگشت حد نصاب صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت به سقف 15 درصد رسید. اما در آخرین خبر که هنوز پابرجاست اعلام شد ضریب تعدیل سهام در حساب تضمین مشتریان اعتباری از 10 درصد به 20 درصد افزایش یافته است و روز شنبه ابلاغ و از روز یکشنبه دوم شهریور اجرایی خواهد شد. باید دید سرانجام بازار سهام با سیاست‌های یک بام و دو هوای دولتی به کجا ختم می‌شود.

مردادماه از دریچه صنایع بورسی

بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد در مردادماه از 38 صنعت فعال بورسی، شاهد افت شاخص 26 گروه بودیم اما 12 صنعت نیز توانستند در مقابل فضای منفی حاکم بر بازار مقاومت کرده و شاهد رشد قیمت زیرمجموعه‌های خود بودند. گروه وسایل ارتباطی با تک‌نماد «لپارس» بیشترین رشد ماهانه قیمت به میزان 6/ 62 درصد را تجربه کرد و در آن سوی بازار سایرمعادن با تک‌سهم «کماسه» افت 3/ 31 درصدی را متحمل شد. گروه‌های بزرگ کامودیتی‌محور نیز همگی در این ماه قرمزپوش شدند. در این میان بیشترین افت قیمت‌ها در هفته پایان بازار رقم خورد که شاخص سهام نیز تاریخی‌ترین افت در مقیاس هفتگی (11 درصد) را تجربه کرد. در این هفته تنها چهار گروه با رشد میانگین قیمت سهام زیرمجموعه خود همراه شدند. در این میان بیشترین ارزش معاملات به زیرمجموعه‌های گروه فرآورده‌های نفتی اختصاص پیدا کرد و در این گروه شاهد معامله 41 هزار و 269 میلیارد تومانی بودیم. بیشترین حجم دادوستدها نیز از آن بانکی‌ها با معامله 56 میلیارد و 845 میلیون سهمی شد.

حقیقی‌ها همچنان خریدار

در مردادماه منفی بورس تهران، معامله‌گران حقیقی جایگاه خود در سمت خرید سهام را حفظ کردند اما کمترین خالص خرید حقیقی در سال 99 ثبت شد و در مجموع شاهد جابه‌جایی 2 هزار و 262 میلیارد تومان نقدینگی از پرتفوی حقوقی‌ها به سبد سهام معامله‌گران خرد بازار بودیم که کمترین میزان از آذر 98 به حساب می‌آید. در آخرین روزهای ماه گذشته حقیقی‌ها که برای 29 روز متوالی خریدار بودند جایگاه خود را از دست دادند و برای چهار روز فروشنده شدند. در این میان سهام زیرمجموعه گروه فرآورده‌های نفتی با اختلاف در اولویت نخست بازیگران حقیقی قرار گرفتند و شاهد خالص خرید 10 هزار و 475 میلیارد تومانی این گروه از معامله‌گران سهام بودند. پس از آن بیشترین خالص خرید حقیقی به میزان 3 هزار و 254 میلیارد تومان از آن گروه چندرشته‌ای صنعتی شد. فلزات اساسی، خودرو و بانک در اولویت‌های بعدی سهامداران خرد قرار گرفتند. در آن سوی بازار اما بیشترین خالص فروش حقیقی در سهام پتروشیمی ثبت شد. این گروه ماه گذشته شاهد خروج 303 میلیارد و 585 میلیون تومان پول حقیقی بود.

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز،

به گزارش تجارت‌نیوز، شرکت کشاورزی و دامپروری ملارد شیر روز سه‌شنبه 45 میلیون سهم خود (معادل 15 درصد از کل سهام شرکت) را به صورت عرضه اولیه روانه بورس خواهد کرد. که از این میان 39 میلیون سهم قابل عرضه به عموم است.

معرفی شرکت

شرکت کشاورزی و دامپروری ملارد شیر در خرداد 1392در اداره ثبت شرکت‌های استان البرز به ثبت رسید. این شرکت که در حال حاضر جزء واحدهای فرعی شرکت سرمایه‌گذاری صنایع عمومی تامین و واحد و تجاری و نهایی گروه شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی است در حال حاضر در استان البرز مشغول فعالیت است.

شرکت سرمایه‌گذاری صنایع عمومی تامین، تقریبا تمامی سهام زملارد را در اختیار دارد و شرکت کشت و دامداری فکا (زفکا) و شرکت کشت و دام گلدشت نمونه اصفهان (زگلدشت) نیز دو سهامدار کوچک این شرکت هستند. شرکت سرمایه‌گذاری صنایع عمومی تامین همچنین سهامدار عمده نمادهای زفکا (77٫44 درصد)، زگلدشت (88٫35 درصد) ، لپارس (97٫0 درصد) و حدود 10 شرکت غیر بورسی دیگر است.

زملارد که در حال حاضر 124 نفر نیروی کار دارد در سال 1396 با افزایش سرمایه 1053 درصدی کل سرمایه خود را به 300 میلیارد ریال رساند. شرکت کشاورزی و دامپروری ملاردشیر با تولید روزانه 82٫5 تن و سالانه حدود 30 هزارتن شیر خام و میانگین تولید 38٫2 کیلوگرم شیر به ازای هر راس گاو، یکی از پرراندمان‌ترین شرکت‌های دامپروری ایران است.

عملکرد مالی

شرکت دامپروری ملارد در سال 98 بیش از 30 میلیون کیلوگرم شیر تولید کرده که در مقایسه با سال مالی 97 رشدی 10 درصدی داشته است. درآمدهای عملیاتی منتهی به سال مالی 98 بیش از 839 میلیارد ریال درآمد داشته که نسبت به سال مالی 97 رشدی 51 درصدی داشته است. همچنین سود خالص این شرکت نیز در مقایسه با سال گذشته 113 درصد رشد داشته و به حدود 181 میلیارد تومان رسید که معادل 60 تومان به ازای هر سهم بوده است. این شرکت از این میزان 93 درصد معادل 56 تومان به ازای هر سهم را میان سهامدارانش تقسیم می‌کند.

همچنین بررسی عملکرد ماهانه زملارد در سال 99 نشان می‌دهد میزان تولیدات این شرکت روندی نزولی داشته است و از 88 میلیارد ریال در فروردین ماه به 60 میلیارد ریال تیرماه کاهش داشته است.

در عرضه اولیه «زملارد» هر نفر می‌تواند حداکثر 20 سهم در بازه قیمتی 2000 تا 2100 تومانی سفارش دهد که معادل 42 هزار تومان خواهد بود. این در حالی است که با توجه به مشارکت بالای 5 میلیون و 400 هزار نفری در عرضه اولیه قبلی، پیش‌بینی می‌شود که به هر نفر حداکثر 7 سهم تعلق گیرد که معادل 15 هزار تومان خواهد بود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.