دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
سه شنبه
1 مهر 1399

شرکت‌ها برای اینکه سرمایه مورد نیاز خود را تامین کنند، چند راه پیش رو دارند. یکی از این راه‌ها وام گرفتن از بانک است و راه دیگر استفاده از شرکت‌های تامین سرمایه. راه دوم راه جذاب‌تری است، چرا که شرکت‌ها مجبور به بازپرداخت سود وام خود نیستند و یک همکاری دو سویه خواهند داشت. در این مقاله می‌خواهیم بدانیم شرکت تامین سرمایه چیست و چه کار می‌کند؟

شرکت تامین سرمایه چیست؟

شرکت های تامین سرمایه در واقع واسطه‌هایی هستند که در بازار سرمایه حضور دارند و فعالیت‌های متنوعی در این حوزه انجام می‌دهند، همچون: کارگزاری، معامله‌گری، بازارگردانی، سبدگردانی، مشاوره سرمایه‌گذاری، پذیره نویسی، تعهد پذیره نویسی، ارزیابی ریسک مالی، افزایش سرمایه و مشاوره برای ادغام و اکتساب شرکت‌ها. شرح این وظایف در بند 18 ماده یک قانون بازار اوراق بهادار مصوب آذرماه 1384 مجلس شورای اسلامی آورده شده است.

شرکت های تامین سرمایه در واقع بومی شده بانک سرمایه گذاری به انگلیسی: Investment Bank هستند که در سراسر دنیا وجود دارند و به عنوان یکی از بخش‌های سیستم بانکداری فعالیت می‌کنند. اما در ایران زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار هستند و فعالیتشان به صورت مستقل است.

شرکت تامین سرمایه چیست؟

وظایف و نقش شرکت های تامین سرمایه چیست؟

سه وظیفه اصلی شرکت­ های تامین سرمایه شامل تامین مالی شرکت‌ها، مدیریت دارایی‌ها و مشاوره سرمایه‌گذاری است.


شرکت تامین سرمایه در نقش تامین مالی شرکت‌ها


همانطور که پیش از این گفتیم، شرکت‌های تامین سرمایه واسطه‌هایی هستند که خدمات متنوعی را به شرکت‌ها ارائه می‌دهند. یکی از این خدمات تامین مالی شرکت‌هاست. به این صورت که اگر شرکتی خصوصی یا دولتی به دنبال تامین منابع مالی خود باشد، می‌تواند از این شرکت‌ها کمک بگیرد.

شرکت تامین مالی با انتشار اوراق بهادار مربوط به این شرکت‌ها در بازار بورس، سرمایۀ سرمایه‌گذاران را جذب و در اختیار شرکتی که نیاز به تامین مالی داشته، قرار می‌دهند. بنابراین آن‌ها را نه می‌توان شبیه به بانک دانست و نه شبیه به شرکت‌های سرمایه‌گذاری.

شرکت‌هایی که نیاز به منابع مالی دارند، به عنوان ناشران اوراق بهادار شناخته می‌شوند و شرکت های تامین سرمایه به عنوان واسطه، این اوراق بهادار را در اختیار سرمایه‌گذاران می‌گذارند و وجوه جمع آوری شده را به ناشر اوراق می‌دهند.

از طرفی اگر شرکتی بخواهد وارد بورس شود و سهامش به صورت عرضه اولیه ارائه شود، شرکت های تامین سرمایه تمام مراحل ثبت و اخذ مجوزهای لازم را انجام می‌دهند. در مجموع می‌توان گفت این شرکت‌ها، نقش مهمی در جذب منابع مالی و هدایت آن به سمت فعالیت‌های مولد اقتصادی دارند.

وظایف و نقش شرکت های تامین سرمایه چیست؟

شرکت تامین سرمایه در نقش مدیریت دارایی‌ها


یکی از کارهایی که شرکت های تامین سرمایه انجام می‌دهند، مدیریت دارایی‌هایی شرکت‌ها و صندوق‌های سرمایه گذاری (Mutual Funds) است. صندوق های سرمایه گذاری زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت می‌کنند.

شرکتهای تامین سرمایه با داشتن دانش، تجربه و متخصصین حوزه بازارهای مالی می‌توانند مدیریت دارایی شرکت‌ها و صندوق‌ها را به دست گیرند و با توجه به استراتژی‌های مالی متنوعی که دارند، پربازده‌ترین سرمایه‌گذاری‌ها و کمترین هزینه را داشته باشند.

بیشتر بخوانید
انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری در ایران

شرکت تامین سرمایه در نقش مشاور سرمایه‌ گذاری


شرکت های تامین سرمایه تخصص و مهارت‌هایی دارند که به جز تامین مالی شرکت‌ها می‌توانند خدمات مشاوره‌ای هم ارائه دهند. شرکت‌ها با استفاده از مشاوره آن‌ها می‌توانند مسیر درستی در پیش گیرند و بتوانند قیمت‌گذاری مناسبی روی سهام خود داشته و به حداکثر سود برسند.

همچنین در مسیر طولانی مدتی در کنار شرکت‌ها باشند و منابع مالی و امور سرمایه‌گذاری آن‌ها را مدیریت کنند تا بتوانند در جای درستی استفاده کنند و بازده خوبی بدست آورند. این موضوع به توسعه و پیشرفت بازار مالی کمک بسزایی خواهد کرد.

البته فعالیت شرکت های تامین سرمایه بیش از این سه حوزه است و با استفاده از پیشرفت دانش و تکنولوژی اطلاعات، خدمات بیشتری ارائه می‌دهند.

شرکت های تامین سرمایه در ایران در حال حاضر 9 شرکت تامین سرمایه در ایران فعالیت می‌کنند که اطلاعات آن‌ها در جدول زیر آمده است:

ردیفنامویژگی / نوع شخصیت حقوقیمدیر عامل / مدیر صندوقشماره ثبت در سازمانشروع فعالیت
1تامین سرمایه امیدسهامی عامحبیب رضا حدادی109351396/۰۹/29
2تامین سرمایه امینسهامی خاصسعید بداغی105881387/۰۱/28
3تامین سرمایه بانک مسکنسهامی خاصمحسن فاضلیان113251394/۰۷/29
4تامین سرمایه بانک ملتسهامی خاصمسعود سلطان زالی بگلو108241389/۱۱/18
5تامین سرمایه تمدنسهامی خاصمحمودرضا خواجه نصیری110401390/۱۲/27
6تامین سرمایه سپهرسهامی خاصسید حسین میری109901390/11/05
7تامین سرمایه کاردانسهامی خاصیوسف علی شریفی11221بهمن‌ماه ۱۳۹۲
8تامین سرمایه لوتوس پارسیانسهامی عامعلی تیموری شندی110411390/۱۲/27
9تامین سرمایه نوینسهامی عامولی نادی قمی10599۱۳۹۷/۰۸/۲۲

درآمد شرکت‌های تامین سرمایه از کجاست؟

شاید برایتان این سوال پیش آمده باشد، تامین مالی شرکت‌های دیگر و مشاوره دادن به آن‌ها چه سودی برای خود شرکت‌های تامین سرمایه دارد؟

در جواب این سوال می‌توان گفت این شرکت‌ها در قبال انجام خدمات مذکور و پذیرش ریسک‌های مالی در فرآیند پذیره‌نویسی انواع اوراق بهادار کارمزد متناسبی را که حدود آن توسط سازمان بورس و اوراق بهادار تعیین شده، دریافت می‌کنند. علاوه بر این سایر درآمدهای شرکت‌های تامین مالی به شرح زیر است:

بیشتر بخوانید
شرکت سرمایه گذاری چیست؟

حداقل و حداکثر سرمایه شرکت‌های تامین سرمایه باید چه مقدار باشد؟

سرمایه شرکت‌های تامین سرمایه حداقل باید 1000 میلیارد ریال باشد، اما در برخی موارد و با موافقت شورای عالی بورس به عنوان مرجع صدور مجوز، ممکن است این رقم تا ۳۰۰ میلیارد ریال هم کاهش پیدا کند.

آیا امکان ورود شرکت‌ تامین سرمایه به بورس وجود دارد؟

تاکنون در ایران شرکت های تامین سرمایه به عنوان شرکت سهامی خاص تاسیس شده و فعالیت می‌کنند، اما محدودیتی برای ورود سهام این شرکت‌ها به بورس وجود ندارد. شرکتهای تامین سرمایه مانند سایر شرکت‌ها ابتدا باید به سهامی عام تبدیل شوند سپس مراحل پذیره‌نویسی در بورس یا فرابورس را طی کنند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش نگاهی به وضعیت صندوق پشتوانه طلای لوتوس در بورس می اندازیم و قیمت آن را از لحاظ تکنیکال بررسی می کنیم.

قیمت طلا در هفته های گذشته نوسانات زیادی داشت و با افزایش نرخ ارز و افت شاخص کل بورس بیشتر مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفت. حدود دو ماه پیش در مطلب سرنوشت صندوق های طلا در بورس به بررسی وضعیت قیمت ها در بازار طلا در بورس پرداختیم و همه صندوق های طلا را مورد تحلیل قرار دادیم. صندوق های طلای بورسی یکی از ساده ترین راه های خرید طلای غیرفیزیکی به شمار می رود که به راحتی و مشابه سهام مورد معامله قرار می گیرند. باید توجه کرد که صندوق های طلا، در بورس کالا قرار گرفته اند و ساعت معاملات آنها از 13 تا 15.30 روزهای کاری می باشد.

نیم نگاهی صندوق پشتوانه طلای لوتوس

مدیریت صندوق پشتوانه طلای لوتوس را شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان به عهده دارد و بازدهی آن در بازه های زمانی مختلف از قرار زیر است:

بازدهی بر اساس قیمت معاملاتیبازدهی بر اساس قیمت NAVدوره
44.70 %% 0.18-ماهانه
102.50 %% 54.07سه ماهه
133.8 %% 83.5شش ماهه
308.5 %% 171.04یک ساله

تفاوت قیمت معامله و NAV صندوق به چه معناست؟

اختلاف بین قیمت NAV قیمت معاملاتی در صندوق پشتوانه طلای لوتوس در پایان معاملات امروز به 48 درصد رسیده است. این مسئله برای خریداران ریسک بسیار زیادی ایجاد می کند اما همانطور که از جدول بازدهی های فوق مشخص است؛ سرمایه گذاران در بلند مدت از خرید این صندوق سود کرده اند.

بازارگردان این صندوق که وظیفه برقراری تعادل را در قیمت صندوق دارد؛ شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان می باشد. به نظر می رسد حرکت دادن قیمت بازار به سمت ارزش ذاتی آن خیلی وقت است که از دست بازارگردان خارج شده است.

در پایان روز معاملاتی 18 شهریور ماه 99، قیمت NAV ابطال صندوق پشتوانه طلای لوتوس 84706 ریال محاسبه شده است در حالی که قیمت پایانی صندوق 125663 ریال بوده است. در واقع هم اکنون این صندوق 48 درصد بالاتر از ارزش ذاتی (NAV) خود معامله می شود.

برای بررسی دقیق تر درباره ارزش واقعی صندوق ها، NAV و قیمت تابلوی صندوق، کلیپ زیر را ببینید:

تحلیل تکنیکال صندوق پشتوانه طلای لوتوس

شکست سقف کانال بلندمدت صعودی (آبی) در صندوق “طلا” نشانه ادامه روند صعودی ست اما باید دید که واکنش قیمت به سقف کانال میان­مدت (مشکی) چگونه خواهد بود. مقاومت مهم پیش روی قیمت 11800 تومان بود که در روزهای اخیر با سمت بالا شکسته شد و حال منتظر تثبیت این شکست یا نفوذ قیمت به زیر مقاومت یاد شده هستیم. در صورتی که محدوده 11000-11800 تومان نقش حمایتی ایفا کند و کندل های پر قدرت صعودی ایجاد شود می توان انتظار قیمت های 12 و 14 هزار تومان را نیز داشت. مهمترین حمایت سهم که در سنکواسپن B ابر کومو نیز محدوده مستحکمی ایجاد کرده است، حوالی 8000-8400 تومان است. در صورتی که شکست فعلی ناموفق باشد و قیمت به کانال بلندمدت خود برگردد انتظار می رود تا محدوده حمایتی اصلاح داشته باشد.

برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

بعد از اینکه با انواع صندوق های سرمایه گذاری آشنا شدیم و بعد از اینکه مزایای صندوق های سرمایه گذاری نسبت به دیگر نهادهای مالی را فهمیدیم، شاید متقاعد شده باشیم که پول خود را به یک صندوق سرمایه بسپاریم. اما سوالی که پیش می‌آید این است که: بهترین صندوق سرمایه گذاری کدام است؟

در کدام صندوق سرمایه گذاری کنیم؟

انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری تنها به یک ملاک بستگی ندارد که مثلا بگوییم همان صندوقی که در ماه گذشته بیشترین بازدهی را داشته، یا آن صندوقی که در سال گذشته بهترین عملکرد را نشان داده، یا صندوق درآمد ثابت بهتر از صندوق مختلط است، یا صندوق های سهامی سود بیشتری دارند، یا …

در انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری گزینه‌های زیادی تاثیرگذار هستند. سرمایه‌گذار نیز باید یکسری مراحل را طی کند تا راحت­‌تر بتواند صندوق سرمایه گذاری مناسب خودش را انتخاب کند.

مهم‌ترین فاکتورها در انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری عبارتند از:

 1. روحیات و میزان ریسک پذیری فردِ سرمایه‌گذار
 2. مشخص کردن بازه سرمایه‌گذاری
 3. بررسی شرایط اقتصادی کشور
 4. مقایسه و انتخاب بهترین صندوق

در ادامه هریک از 4 فاکتور بالا را به تفصیل بررسی می‌کنیم. پیشنهاد می‌شود، برای انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری، صندوقی را انتخاب کنید که در تمامی فاکتورهای بالا از نظر شما بهترین گزینه باشد.


ریسک پذیر یا ریسک گریز؟ مساله این است!


در بازار سرمایه ریسک و بازده مورد انتظار رابطه‌ای مستقیم دارند. یعنی هرچه ریسک بیشتری بکنید انتظار شما از بازدهی پولتان بیشتر است، حالا ممکن است انتظار شما برآورده شود یا برآورد شما درست نباشد و به سود مورد نظر خود نرسید .

اولین گام برای انتخاب یک صندوق سرمایه گذاری خوب، توجه به روحیات و میزان ریسک پذیری شماست. یعنی شما برای رسیدن به سود مورد نظرتان تا چه حد حاضر به ریسک کردن هستید؟ آیا فردی هستید که ترجیح می‌دهد ریسک زیاد را به جان بخرد تا سود بیشتری نصیبش شود، یا آدم کم ریسکی هستید که بدنبال کسب سود کم و ماهیانه است؟

خبر خوب اینکه انواع صندوق های سرمایه گذاری با توجه به ترکیب دارایی خود امکان سرمایه گذاری را هم برای افراد ریسک پذیر و هم برای افراد ریسک گریز فراهم کرده‌اند. بطورکلی صندوق‌های سرمایه گذاری به سه دسته اصلی با درآمد ثابت، سهامی و مختلط تقسیم می‌شوند. این سه نوع صندوق با توجه به ترکیب دارایی خود و سهامی که در سبد خود دارند دارای میزان ریسک متفاوتی هستند.

در کدام صندوق سرمایه گذاری کنیم؟ بهترین صندوق سرمایه گذاری کدام است؟

صندوق های با درآمد ثابت چون بیشتر دارایی خود را (75 تا 95 درصد) به اوراق با درآمد ثابتِ کم ریسک مانند: سپرده‌های بانکی، اوراق مشارکت و … اختصاص می‌دهند، دارای کمترین میزان ریسک در بین انواع صندوق های سرمایه گذاری هستند. از طرفی صندوق های سهامی چون بیشتر ترکیب دارایی خود را به سهام موجود در بازار بورس (75 تا 95 درصد) تخصیص می‌دهند بیشترین ریسک را دارند. صندوق های مختلط هم حد وسط را گرفته‌اند و دارای ریسک و بازدهی متوسطی هستند.

نکته دیگری که بهتر است به آن اشاره شود، این است که صندوق های درآمد ثابت مانند سپرده‌های بانکی اغلب پرداخت سود ماهیانه به سرمایه گذاران خود دارند در حالی که در صندوق های سهامی و مختلط این مورد کمتر به چشم می‌خورد.

پس در نتیجه موارد گفته شده در بالا، می‌توان چند نکته زیر را گوشزد کرد:


بازه سرمایه گذاری و شرایط اقتصادی


دومین گام در انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری مشخص کردن بازه سرمایه گذاری و توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه است. مهمترین سوالی که باید قبل از سرمایه گذاری از خودتان بپرسید این است که می‌خواهید برای چه مدتی سرمایه‌تان صرف سرمایه‌گذاری کنید؟ می‌خواهید یک سرمایه‌گذاری چند ماه داشته باشد یا چند ساله؟

سرمایه گذاری چندماهه

اگر می‌خواهید فقط برای چند ماه وارد بازار سرمایه شوید، دو حالت پیش می‌آید:

در این شرایط بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری صندوق‌های درآمد ثابت هستند که میزان سوددهی آن‌ها بیشتر از سود سپرده‌های بانکی است.

در صورتی که شرایط اقتصادی تورمی باشد و بازار مدام در حال نوسان باشد، نباید از ریسک کردن ترسید و حتی اگر می‌خواهید فقط برای 6 ماه سرمایه‌گذاری کنید، صندوق های مختلط و سهامی گزینه بهتری نسبت به صندوق های درآمدثابت هستند.

سرمایه گذاری بلند مدت

در سرمایه‌گذاری بلند مدت چند ساله (3 یا 4 سال به بالا)، اگر تورم یا نوسانی هم در اقتصاد وجود داشته باشد، چون سرمایه‌گذاری بلند مدت است، بالاخره به ثبات و آرامش می‌رسد. به همین دلیل بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری، انتخاب یک سبد ترکیبی از چند صندوق مختلط و سهامی است.

سرمایه‌گذاری در صندوق های درآمد ثابت با دید بلند مدت خیلی محافظه‌کارانه است و بازدهی کمتری هم به دنبال خواهد داشت. مخصوصا که در کشور ما هر چند سال یکبار تورم بزرگ اتفاق می‌افتد.

نکته مهمی که باید به آن اشاره شود این است که در کل ریسک صندوق های سرمایه گذاری بسیار کم است. زیرا صندوق های سرمایه گذاری تحت نظارت سازمان بورس تاسیس می‌شوند و فعالیت می‌کنند و به این دلیل که همیشه تحت نظارت هستند باید اطلاعات دقیق و درستی از سرمایه گذاری خود در وب سایتشان منتشر کنند.

بنابراین صندوق‌ها نمی‌توانند سرمایه مردم را در هر دارایی که می‌خواهند سرمایه‌گذاری کنند و هر ریسکی را بپذیرند. در نتیجه ریسک ورشکستگی یا صفر شدن سرمایه در صندوق‌ها بسیار کم است و تنها ریسکی که سرمایه‌گذاران را تهدید می‌کند، ریسک سود نکردن یا از دست دادن مقداری از سرمایه است.

بازه سرمایه گذاری بهترین صندوق سرمایه گذاری

انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت


بعد از اینکه تکلیفمان درمورد بازه‌ای که می‌خواهیم با توجه به شرایط اقتصادی کشور سرمایه‌گذاری کنیم مشخص شد، باید ببینیم بین چندین مدل صندوق سرمایه گذاری که وجود دارند و نوع صندوق انتخابی ما، کدامشان بهتر است؟

برای انتخاب بهترین صندوق درآمد ثابت باید به چند مورد توجه داشت:

سایز صندوق سرمایه گذاری

سایز صندوق اولین فاکتور است که به راحتی قابل بررسی است اما مورد توجه قرار نمی‌گیرد. سایز صندوق به میزان سرمایه‌ای که جذب کرده بستگی دارد و میزان دارایی‌های آن را نشان می‌دهد.

به عنوان مثال صندوق گنجینه زرین شهر بزرگترین صندوق درآمد ثابت است که ارزش خالص دارایی‌اش بیش از 28 هزار میلیارد تومان است. در حالی دارایی دو صندوق مثل گنجینه الماس بیمه دی و مشترک نوین نگر آسیا به ترتیب حدود 37 و 21 میلیارد تومان است. به عبارتی اندازه صندوق گنجینه زرین شهر، تقریبا هزار برابر این دو صندوق است!

بزرگی صندوق شاید نشان دهنده تعداد زیاد سرمایه‌گذاران و اعتماد عده بیشتری به این صندوق‌ها باشد، اما از طرف دیگر این میزان از دارایی، مدیریت صندوق را سخت‌تر می‌کند. به عبارتی صندوق‌های کوچک بهتر می‌توانند روی خرید سهام مانور بدهند و انعطاف‌پذیری بیشتری داشته باشند.

یک صندوق بزرگ مجبور است تمام سرمایه‌اش را بین دارایی‌های متنوع پخش کند و مدیریت این میزان دارایی و تنوع در سرمایه‌گذاری، خودش یک چالش بزرگ برای صندوق باشد. همچنین خرید و فروش دارایی‌ها سخت‌تر می‌شود و ممکن است یک سری از موقعیت‌ها از دستش خارج شوند.

در عوض یک صندوق کوچک به راحتی می‌تواند بین دارایی‌ها و سهام مختلف در حرکت باشد و دستش برای افزایش سود مجموعه بازتر باشد.

برای همین اگر لیست صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت را به ترتیب سودی که در سال گذشته داشته‌اند مرتب کنیم، تقریبا دارایی همه صندوق‌های صدر این لیست کمتر از 100 میلیارد تومان است. البته صندوق‌های کوچک هم با توجه به عملکردشان به مرور زمان افزایش سقف می‌دهند و دارایی‌شان افزایش می‌یابد که این موضوع روی سودآوری آن‌ها تاثیرگذار خواهد بود.

برای مثال میزان پرداخت سود ماهیانه به ازای هر واحد دو صندوق صبای هدف (با 16 میلیارد دارایی) و صندوق امین آشنا (با 2000 میلیارد دارایی) را با هم مقایسه می‌کنیم:

پرداخت سود دوره ای صندوق صبا هدف - بهترین صندوق سرمایه گذاری
نمودار – سود صندوق صبا هدف
پرداخت سود ماهیانه صندوق امین آشنا ایرانیان - بهترین صندوق سرمایه گذاری
نمودار – سود صندوق امین آشنا

همانطور که پیداست، میزان سوددهی امین آشنا (سایز بزرگ) تقریبا ثابت بوده و سوددهی صبای صدف به ازای هر واحد (سایز کوچک) در فروردین 98 حتی به 73,158 ریال هم رسیده است.

نوسان سود صندوق در گذشته

نکته دیگری که باید در بررسی صندوق‌های درآمد ثابت مد نظر داشته باشیم، میزان ثبات و نوسان سود صندوق در ماه‌های گذشته است.

برای مثال دو صندوق را در نظر بگیرید که میزان سوددهی هر کدام در بازه 6 ماهه را مورد بررسی قرار داده‌ایم. نتیجه بررسی این شده که یک صندوق سود ماهیانه بیشتر از 1.5 درصد داشته و بیشترین میزان سوددهی آن در یک ماه 2.4 درصد بوده است، ولی کمترین سوددهی آن همین 1.5 درصد بوده است.

در مقابل صندوق دیگر در یک ماه به 3 درصد سود هم رسیده، اما در ماه‌های دیگر نوسان داشته و یکی از ماه‌ها سود 0.5 درصد را تجربه کرده است.

حال اگر بخواهید در یکی از این دو صندوق سرمایه‌گذاری کنید، کدام را انتخاب می‌کنید؟ مشخصا صندوقی که نوسان کمتری داشته است و خیالمان از میزان حداقل سودی که در هر ماه می‌دهد راحت باشد.

احتمالا می‌خواهید بدانید چرا نوسان سود صندوق‌ها با هم فرق دارد و برای بعضی از آن‌ها بیشتر است؟

چرا صندوق‌ها نوسان سود دارند؟

نوسان در سوددهی صندوق‌ها به دو دلیل است:

ترکیب دارایی صندوق – نسبتی از دارایی صندوق که در سهام سرمایه گذاری شده است

از آنجایی که صندوق های درآمد ثابت درصدی از دارایی‌های خود (طبق دستورالعمل سازمان بورس بین 5 تا 25 درصد) را در بورس سرمایه‌گذاری می‌کنند، نوسانی که سود این قسمت از سرمایه‌گذاری دارد روی سود کل صندوق تاثیر می‌گذارد.

بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که اگر صندوقی نوسان سود زیادی دارد، به این دلیل است که درصد بالاتری از سبد خود را روی بازار سهام سرمایه‌گذاری کرده است. البته صندوق‌ها هر ماه اطلاعات شفافی از سبد سرمایه‌گذاری خود منتشر می‌کنند که در آن نسبت و درصد سرمایه‌گذاری‌های خود در بازار سهام، اوراق با درآمد ثابت و … را بیان کرده‌اند.

همچنین از آنجایی که بازار سهام ریسک بیشتری نسبت به اوراق بادرآمد ثابت دارد، بنابراین هر چه درصد سهام در سبد سرمایه‌گذاری یک صندوق بیشتر باشد، آن صندوق ریسکی‌تر خواهد بود. البته این ریسک پذیری ممکن است با سوددهی بیشتری همراه باشد.

ترکیب دارایی بهترین صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت

میزان ریسک سبد سهامی صندوق

حتی اگر دو صندوق مقدار یکسانی از دارایی‌های خود را در بازار سهام سرمایه‌گذاری کنند، باز هم عامل دیگری در تفاوت سوددهی این دو صندوق تاثیرگذار است و آن استراتژی سرمایه‌گذاری صندوق و میزان ریسک پذیری آن‌هاست.

ریسک کردن در بازار سهام یک شمشیر دو لبه است که گاهی باعث افزایش سوددهی و گاهی هم باعث ضرر می‌شود. یعنی وقتی می‌گوییم یک سهم نسبت به دیگری ریسک بیشتری دارد، این یعنی احتمالا سوددهی خوبی داشته باشد و از طرف دیگر ممکن است دچار ضرر بیشتری هم بشود.

به عنوان مثال صندوق صبای هدف در چند ماه متوالی سود وسوسه کننده 3 تا 5 درصد را داشت و سر و صدای زیادی هم راه انداخته بود. این صندوق، با توجه به گزارش ماهانه‌ای که منتشر می‌کرد، درصد زیادی از سبد خود را به سهم‌های با ریسک بالا اختصاص داده بود و به همین دلیل در زمان صعود بورس، سبد سهامی صبای هدف هم سود بیشتری به همراه داشت. اما اگر در همین مدت بازار بورس اصلاح می‌شد، سبد سهامی این صندوق ضرر می‌کرد و سوددهی آن کاهش می‌یافت.

در مقابل صندوق‌های دیگر مثل اکسیر دوم فارابی، اعتماد آفرین پارسیان و بسیاری از صندوق‌های رتبه متوسط لیست صندوق‌ها، در سهم‌های کم ریسک بازار سرمایه‌گذاری می‌کنند. برای همین نه در زمان صعود بورس خیلی سود می کنند و نه در زمان اصلاح بازار ضرر می‌کنند و در نتیجه سودشان نوسان زیادی ندارد.

میزان ریسک سبد سهامی برترین صندوق سرمایه گذاری

بین دو صندوق با نوسان سود متفاوت، کدام بهتر است؟

شاید دیدن سود خوب چند ماهه یک صندوق مثل صبای هدف وسوسه کننده باشد و سرمایه‌گذاران بخواهند وارد این صندوق شوند، ولی باید حواسشان باشد که این سود ممکن است فقط برای چند ماه بوده باشد و در زمانی که بازار بورس دچار رکود می‌شود، سود سبد سهامی این صندوق هم کاهش یابد و در مجموع سود بسیار کمی داشته باشد.

در نتیجه سرمایه‌گذار خودش باید تصمیم بگیرد که سود مطمئن بدون نوسان را ترجیح می‌دهد یا ریسک بالاتر با احتمال سود بیشتر.

این انتخاب به بازه سرمایه‌گذاری هم بستگی دارد. یعنی اگر بخواهید پولتان را فقط به مدت یک یا دو ماه سرمایه‌گذاری کنید، بهتر است در صندوقی با نوسان کم باشد، چرا که ممکن است از شانس بد دقیقا در ماهی که بازار بورس شرایط خوبی ندارد وارد صندوق شوید و چنانچه صندوق ریسکی باشد، ضرر کنید.

اما چنانچه هدفتان برای سرمایه‌گذاری بازه میان مدت و بلند مدت است، با توجه به شرایط بازار بورس، صندوق‌های ریسکی با درصد بیشتر سهام در سبد خود بهتر هستند.

مقایسه و انتخاب بهترین صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت

اینکه عملکرد یک صندوق در ماه‌های گذشته را بررسی کنیم و نتیجه بگیریم این صندوق برای سرمایه‌گذاری خوب است یا نه، معیار خوبی برای انتخاب صندوق مناسب نیست. بلکه باید عملکرد صندوق‌ها را با هم مقایسه کرد. یعنی نمی‌شود عملکرد سه ماه گذشته یک صندوق را ببینیم و از آنجایی که میزان سوددهی آن کمتر از 1 درصد بوده، نتیجه بگیریم صندوق مناسبی نیست.

بلکه باید عملکرد صندوق‌های دیگر را در همین بازه بررسی کنیم. اگر اکثر صندوق‌ها در این بازه سود خوبی داشته‌اند و این صندوق نتوانسته مثل آن‌ها باشد، پس نتیجه‌گیری ما درست است و سوددهی پایین این صندوق بخاطر عملکرد ضعیف تیم مدیریتی آن است.

 اما اگر اکثر صندوق‌ها نتوانسته‌اند سود خوبی داشته باشند، پس مشکل جای دیگری است و به شرایط بازار به ویژه بازار اوراق بدهی و سهام برمی‌گردد. ممکن است بازار سهام در این بازه زمانی نزولی بوده باشد یا در سود اوراق بادرآمد ثابت تغییری رخ داده باشد که روی سوددهی همه صندوق‌ها تاثیرگذار بوده‌اند.

یک روش مرسوم برای تشخیص عملکرد صندوق های درآمد ثابت، مقایسه بازدهی هر صندوق درآمد ثابت با میانگین بازدهی کل صندوق‌های درآمد ثابت است. بنابراین اگر بازده یک صندوق از میانگین کل صندوق‌ها بیشتر باشد، می‌توانیم نتیجه بگیریم که عملکرد صندوق نسبت به متوسط بازار بهتر بوده است.

به عنوان مثال از مقایسه نمودار بازده صندوق درآمد ثابت لوتوس پارسیان با میانگین بازدهی کل می‌توان نتیجه گرفت این صندوق عملکرد بهتری نسبت به متوسط بازار داشته است.

مقایسه بهترین صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت با میانگین
نمودار – مقایسه بازدهی صندوق لوتوس پارسیان با میانگین

یکی دیگر از روش‌های مرسوم برای تشخیص بهترین صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت مقایسه آن‌ها با بانک است. صندوق‌های درآمد ثابت به علت ساختار و ماهیتی که دارند شباهت زیادی به بانک داشته و بسیاری این نوع از صندوق ها را جایگزین خوبی برای بانک می‌دانند. به عنوان مثال در نمودار زیر که برگرفته از یکی از گزارش های سایت سیگنال است، سود صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت با بانک در پاییز 98 مقایسه شده و نتیجه آن بوده که در پاییز 98 بهترین صندوق های درآمد ثابت بازدهی بالاتری نسبت به بانک برای سرمایه گذاران خود به ارمغان آورده‌اند.

مقایسه بهترین صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت با بانک پاییز 98
نمودار مقایسه بهترین صندوق های درآمد ثابت با بانک در پاییز 98
بیشتر بخوانید
گزارش – صندوق سرمایه گذاری بهتر است یا بانک؟

مقایسه و انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری مختلط و سهامی


از آنجا که صندوق های درآمد ثابت اکثر دارایی خود را روی اوراق با درآمد ثابت سرمایه گذاری می­‌کنند و درصد کمی از دارایی­‌های خود را روی سهام شرکت­های پذیرفته شده در بورس، بنابراین منطقی است اگر بازدهی یک صندوق درآمد ثابت را با میانگین بازدهی صندوق های درآمد ثابت مقایسه کنیم و بازدهی صندوق های مختلط و سهامی را که اکثر ترکیب دارییشان سهام بورسی است را با بازدهی بازار و شاخص کل بورس مقایسه کنیم.

در ابتدا بد نیست بدانید بازار صندوق های مختلط و سهامی باهم، از بازار صندوق های درآمد ثابت بسیار کوچکتر است. طوری که مجموع ارزش دارایی‌های صندوق های درآمد ثابت بیش از 150 هزار میلیارد است، در حالی که ارزش صندوق های سهامی و مختلط با هم، کمتر از 3 هزار میلیارد است.

این موضوع نشان دهنده جوان بودن این بازار است، البته به تدریج به تعداد این صندوق‌ها اضافه می‌شود و صندوق‌ها افزایش سقف می‌دهند و بازار صندوق‌های سهامی و مختلط در آینده گسترش خواهد یافت.

تمام معیارهایی که برای انتخاب صندوق درآمد ثابت مناسب گفته شد، برای صندوق های سهامی و مختلط هم کاربرد دارد، با یک تفاوت، تفاوت هم در مقایسه بازدهی صندوق است که در صندوق های درآمد ثابت منطقی است اگر بازدهی صندوق را با متوسط بازدهی کل صندوق های درآمد ثابت مقایسه کنیم ولی درمورد صندوق های سهامی و مختلط بهتر است بازدهی صندوق را با شاخص کل بورس بسنجیم.

از آنجایی که این صندوق‌ها درصد بیشتر یا حتی اغلب سبد دارایی خود را به خرید سهام اختصاص می‌دهند، بنابراین باید با شاخص کل مقایسه شوند.

این صندوق‌ها معمولا نموداری از مقایسه عملکرد خود با شاخص کل بورس را روی سایت خود قرار می‌دهند تا سرمایه‌گذاران به راحتی بتوانند بررسی‌های لازم را انجام دهند و صندوق مناسب را انتخاب کنند. به عنوان مثال نمودار زیر برگرفته از گزارشی است که توسط تیم سیگنال تهیه شده و بهترین صندوق های سرمایه گذاری سهامی را با شاخص کل بورس و فرابورس در پاییز 98 مقایسه می‌کند:

مقایسه بهترین صندوق های سرمایه گذاری سهامی با شاخص کل پاییز 98
نمودار – مقایسه بهترین صندوق های سهامی با شاخص کل بورس و فرابورس در پاییز 98

با توجه به نمودار بالا، مشاهده می‌کنید که بهترین صندوق های سرمایه گذاری سهامی توانسته‌اند در پاییز 98 بازدهی بهتری نسبت به شاخص کل بورس و فرابورس به ثبت برسانند.

چگونه و از کجا بهترین صندوق‌های سرمایه گذاری را با یکدیگر مقایسه کنیم؟

در حال حاضر بیش از 200 صندوق سرمایه گذاری در ایران فعالیت می‌کنند. حالا سوالی که پیش می‌آید این است که از کجا و چگونه تمامی این صندوق ها را با هم مقایسه کنیم؟ یا چگونه صندوق های مختلف را با بانک و شاخص بورس مقایسه کنیم؟

نگران نباشید! با استفاده از دیتای صفحه صندوق های سرمایه گذاری که سایت سیگنال در اختیار شما قرار می‌دهد به راحتی می‌توانید به لیست بهترین صندوق های سرمایه گذاری، بازدهی سالانه – 6 ماهه – فصلی و ماهانه آن‌ها دسترسی داشته باشید و تمامی صندوق‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید.

همچنین با استفاده از صفحه گزارش‌های تحلیلی صندوق های سرمایه گذاری در سایت سیگنال می‌توانید بصورت ماهانه، فصلی، 6 ماهه و سالیانه عملکرد صندوق های سرمایه گذاری را با بانک‌ها و شاخص بورس و فرابورس مقایسه کنید. از جمله گزارش‌های محبوب این صفحه می‌توان به گزارش 10 صندوق سرمایه گذاری برتر اشاره کرد که توسط کارشناسان مجربِ سیگنال تهیه شده و هر ماه در این صفحه نمایش داد می‌شود. به عنوان مثال لیست 10 صندوق سرمایه گذاری برتر در پاییز سال 98 به شرح لینک زیر بوده است:

بیشتر بخوانید
رتبه بندی 10 صندوق سرمایه گذاری برتر در پاییز سال 98

جمع‌بندی، بهترین صندوق سرمایه گذاری باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

با توجه به موارد گفته شد در بالا می‌توان نتیجه گرفت، یک صندوق سرمایه گذاری خوب باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

همانطور که در مقاله «آیا وجود ضامن نقدشوندگی در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مهم است؟» گفته بودیم، ضامن نقدشوندگی یکی از ارکان‌ صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک (mutual fund) است که برخی از صندوق‌ها این رکن را دارند و برخی دیگر ندارند و همچنین گفتیم داشتن یا نداشتن ضامن نقدشوندگی در یک صندوق معیار خوب یا بد بودن آن صندوق سرمایه گذاری نیست. در این مقاله می‌خواهیم لیست صندوق های سرمایه گذاری با ضامن نقدشوندگی را در اختیارتان قرار دهیم.

ضامن نقدشوندگی صندوق چیست؟

ضامن نقدشوندگی یک رکن حقوقی است که وجودش تضمینی بر قدرت نقدشوندگی واحدهای سرمایه‌گذاری آن صندوق است. این رکن باعث ایجاد یک اعتماد روانی در سرمایه‌گذاران می‌شود تا اگر روزی خواستند واحدهایشان را باطل کنند، نگران فروشش نباشند و وجه نقد حاصل از فروش واحدهای باطل شده، خیلی زود به حسابشان واریز شود.

لیست صندوق های سرمایه گذاری دارای ضامن نقدشوندگی

این لیست با بررسی سایت رسمی صندوق‌های سرمایه‌گذاری تهیه شده است. صندوق‌هایی که در این لیست نیستند، ضامن نقدشوندگی ندارند. همچنین صندوق های سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی که مشتریان‌شان افراد حقوقی هستند، در این لیست وجود ندارند.


لیست صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت با ضامن نقدشوندگی


ردیفنام صندوقنوعضامن نقدشوندگی
1آرمان کارآفریندرآمد ثابتبانک کارآفرین
2ارزش آفرینان دیدرآمد ثابتبانک دی
3امین ساماندرآمد ثابتبانک سامان
4اندوخته پایدار سپهردرآمد ثابتبانک صادرات ایران
5بانک گردشگریدرآمد ثابتبانک گردشگری
6پیروزاندرآمد ثابتتامین سرمایه لوتوس پارسیان
7توسعه تعاون صبادرآمد ثابتبانک توسعه تعاون
8حکمت آشنا ایرانیاندرآمد ثابتبانک حکمت ایرانیان
9ره آورد آباد مسکندرآمد ثابتتامین سرمایه بانک مسکن
10اندوخته توسعه صاردات آرمانیدرآمد ثابتبانک توسعه صادرات ایران
11گنجینه زرین شهردرآمد ثابتبانک زرین شهر
12آتیه ملتدرآمد ثابتبانک ملت
13اندوخته ملتدرآمد ثابتبانک ملت
14اوج ملتدرآمد ثابتبانک ملت
15با درآمد ثابت امید انصاردرآمد ثابتبانک انصار
16گنجینه امید ایرانیاندرآمد ثابتتامین سرمایه امید
17مشترک گنجینه الماس پایداردرآمد ثابتتامین سرمایه لوتوس پارسیان
18گسترش فردای ایرانیاندرآمد ثابتبانک آینده
19لوتوس پارسیاندرآمد ثابتبانک پارسیان
20مشترک البرزدرآمد ثابتتامین سرمایه سپهر
21مشترک بانک مسکندرآمد ثابتتامین سرمایه بانک مسکن
22مشترک سپهر تدبیرگراندرآمد ثابتتامین سرمایه لوتوس پارسیان
23مشترک فراز اندیش نویندرآمد ثابتتامین سرمایه نوین
24مشترک کارگزاری کارآفرینبا درآمد ثابتبانک کارآفرین
25نگین ساماندرآمد ثابتبانک سامان
26نیکوکاری جایزه علمی فناوری پیامبر اعظم (ص)درآمد ثابتتامین سرمایه تمدن
27مشترک اندیشه فردادرآمد ثابتبانک پاسارگارد

لیست صندوق های سرمایه گذاری در سهام با ضامن نقدشوندگی


ردیفنام صندوقنوعضامن نقدشوندگی
1بانک دیسهامیبانک دی
2ثروت آفرین تمدنسهامیتامین سرمایه تمدن
3زرین پارسیانسهامیتامین سرمایه لوتوس پارسیان
4سپهر اول کارگزاری بانک صادراتسهامیبانک صادرات ایران
5شاخصی کارآفرینسهامیبانک کارآفرین
6آهنگ سهام کیانسهامیکارگزاری توسعه سرمایه دنیا
7بانک توسعه تعاونسهامیبانک توسعه تعاون
8توسعه اندوخته آیندهسهامیتامین سرمایه سپهر
9سهام بزرگ کاردانسهامیتامین سرمایه کاردان
10فیروزه موفقیتسهامیسرمایه گذاری توسعه صنعتی ایران
11مشترک نوید انصارسهامیبانک انصار
12مشترک خوارزمیسهامیشرکت آتی نگر سپهر ایرانیان
13مشترک رشد سامانسهامیشرکت بیمه سامان
14مشترک کارگزاری بانک ملی ایرانسهامیشرکت سرمایه گذاری توسعه ملی
15مشترک یکم سامانسهامیبانک سامان
16میعاد ایرانیانسهامیتامین سرمایه نوین
17همیان سپهرسهامیتامین سرمایه سپهر

لیست صندوق های سرمایه گذاری مختلط با ضامن نقدشوندگی


ردیفنام صندوقنوعضامن نقدشوندگی
1تجربه ایرانیانمختلطبانک آینده
2مشترک امین آویدمختلطتامین سرمایه امین
3مشترک گنجینه مهرمختلطگروه مالی مهر اقتصاد
4کارگزاری بانک تجارتمختلطشرکت سرمایه گذاری ایرانیان
5گوهر نفیس تمدنمختلطتامین سرمایه تمدن
6مشترک سپهر آتیمختلطشرکت تامین سرمایه سپهر
7نیکوکاری ایتام برکتمختلطموسسه بنیاد برکت
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

برخی از سرمایه‌گذاران دوست دارند از همان ماه اولی که سرمایه‌گذاری را شروع کرده‌اند، سودی که عایدشان می‌شود را دریافت کنند. به همین خاطر بعضی از صندوق های سرمایه گذاری پرداخت سود دوره ای دارند. این تقسیم سود در صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت معمول‌تر است اما بعضی از دیگر انواع صندوق‌ها (سهامی و مختلط) هم تقسیم سود دوره‌ای دارند. برای اینکه بدانیم یک صندوق تقسیم سود دوره‌ای دارد یا نه، و اینکه دوره پرداخت آن هر چند وقت یک بار است، باید سری به سایت آن بزنیم.

پرداخت سود دوره ای صندوق های سرمایه گذاری به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک (mutual fund) در قسمت تقسیم سود دوره‌ای سایت خود این موضوع را ذکر کرده‌اند و چنانچه سایتی این بخش را نداشته باشد، حتما در امیدنامه صندوق و در بخش «پرداخت های دوره ای به سرمایه گذاران» سررسید پرداخت های دوره ای آن نوشته شده است.

سودهای تقسیمی در موعد مقرر، تنها به کسانی تعلق می‌گیرد که تا روز پرداخت سود، واحدهای سرمایه گذاری خود را نگه داشته باشند. یعنی اگر سرمایه‌گذاری، تمام واحدهایش را روز قبل از تاریخِ پرداختِ سود باطل کند، دیگر سودی به حساب او واریز نمی‌شود. این سود به ازای تعداد واحدهایی که سرمایه‌گذار در تاریخ واریز سود دارد، پرداخت می‌شود.

نحوه تقسیم سود در صندوق سرمایه گذاری

روش های محاسبه بازدهی و سود تقسیمی در صندوق های سرمایه گذاری سهامی با هم فرق دارد. یک صندوق مثل صندوق سرمایه گذاری مشترک بورسیران، تفاوت ارزش روز هر واحد سرمایه گذاری با ارزش مبنای آن‌ (100 هزار تومان) را محاسبه می‌کند و به نسبت تعداد واحدهایی که سرمایه‌گذار در آن روز دارد، سود پرداخت می‌کند. یک صندوق هم مثل صندوق سرمایه گذاری سهم آشنا، روش محاسبه سود دیگری دارد که در امیدنامه صندوق نوشته شده است.

بیشتر بخوانید
بازدهی صندوق سرمایه‌گذاری و نحوه محاسبه آن

دوره پرداخت سود صندوق های سرمایه گذاری

دوره پرداخت سود صندوق های سرمایه گذاری

صندوق های سرمایه گذاری پرداخت سود ماهیانه – سه ماهه – شش ماهه و سالانه دارند. پرداخت سود ماهانه و سه ماهه معمولا در صندوق های با درآمد ثابت و مختلط وجود دارد و پرداخت سود در صندوق های سهامی معمولا بصورت شش ماهه و یکساله می‌باشد.

پرداخت سود دوره ای برای چه کسانی مناسب است؟

تقسیم سود ماهیانه برای کسانی که می‌خواهند درآمد حاصل از سودشان را در مصارف روزمره خرج کنند مناسب است. در غیر اینصورت بهترین شیوه سرمایه‌گذاری این است که سرمایه‌گذار سودهای حاصل از سرمایه‌گذاری‌اش را دوباره سرمایه‌گذاری کند.

با این حال تقسیم سود دوره‌ای مناسب این سه گروه خواهد بود:

لیست صندوق های سرمایه گذاری با پرداخت سود دوره‌ای

ما در سایت سیگنال لیست تمامی صندوق های سرمایه گذاری (درآمد ثابت، سهامی و مختلط) که بصورت دوره ای به سرمایه گذاران خود سود پرداخت می‌کنند را گردآوری نموده‌ایم، تا شما به راحتی بتوانید به این لیست دسترسی داشته باشید و صندوق سرمایه گذاری مورد نظر خود را انتخاب کنید.


صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت با پرداخت سود ماهیانه


لیست صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت با تقسیم سود ماهیانه و تاریخ پرداخت سود آن‌ها به شرح جدول زیر می‌باشد:

ردیفنام صندوقدوره تقسیم سودتاریخ پرداخت سود
1ارمغان ایرانیانماهانه15 ام هر ماه
2گنجینه آینده روشنماهانه10 ام هر ماه
3با درآمد ثابت کمندماهانه15 ام هر ماه
4پارند پایدار سپهرماهانه15 ام هر ماه
5دارا الگوریتمماهانهآخرین روز هر ماه
6توسعه تعاون صباماهانهآخرین روز هر ماه
7اندوخته توسعه صاردات آرمانیماهانه15 ام هر ماه
8امید انصارماهانهآخرین روز هر ماه
9پاداش سرمایه بهگزینماهانهآخرین روز هر ماه
10آتیه ملتماهانهآخرین روز هر ماه
11کوثر یکمماهانهآخرین روز هر ماه
12درآمد ثابت کاردانماهانهآخرین روز هر ماه
13افق کارگزاری بانک خاورمیانهماهانه25 ام هر ماه
14گنجینه امید ایرانیانماهانه15 ام هر ماه
15پاداش سهامداری توسعه یکمماهانه15 ام هر ماه
16دوم اکسیر فارابیماهانه15 ام هر ماه
17اعتماد کارگزاری بانک ملی ایرانماهانه15 ام هر ماه
18توسعه فراز اعتمادماهانه15 ام هر ماه
19ثابت نامی مفیدماهانهآخرین روز هر ماه
20پیشگامان سرمایه نوآفرینماهانه25 ام هر ماه
21گنجینه یکم آویدماهانه15 ام هر ماه
22بادرآمد ثابت نگین سامانماهانهآخرین روز هر ماه
23درآمد ثابت سرآمدماهانه25 هر ماه
24مشترک صبای هدفماهانهآخرین روز هر ماه
25مشترک آسمان امیدماهانهآخرین روز هر ماه
26با درآمد ثابت کاریزماماهانه25 ام هر ماه
27مشترک گنجینه الماس پایدارماهانهآخرین روز هر ماه
28ارزش آفرین گلرنگماهانه25 ام هر ماه
29با درآمد ثابت اعتماد مللماهانهآخرین روز هر ماه
30امین یکم فرداماهانهآخرین روز هر ماه
31ره‌آورد آباد مسکنماهانه15 ام هر ماه
32ارزش آفرینان دیماهانه15 ام هر ماه
33مشترک آتیه نوینماهانه15 ام هر ماه
34آرمان کارآفرینماهانهآخرین روز هر ماه
35امین آشنا ایرانیانماهانه25 ام هر ماه
36امین سامانماهانهآخرین روز هر ماه
37گنجینه زرین شهرماهانهآخرین روز هر ماه
38حکمت آشنا ایرانیانماهانه15 ام هر ماه
39مشترک بانک مسکنماهانهآخرین روز هر ماه
40امین ملتماهانه25 ام هر ماه
41امین انصارماهانه15 ام هر ماه
42اندوخته ملتماهانهآخرین روز هر ماه
43اوج ملتماهانهآخرین روز هر ماه
44نگین رفاهماهانهآخرین روز هر ماه
45مشترک صنعت و معدنماهانه25 ام هر ماه
46صندوق سرمایه گذاری بانک گردشگریماهانهآخرین روز هر ماه
47مشترک یکم ایرانیانماهانه15 ام هر ماه
48یکم کارگزاری بانک کشاورزیماهانهآخرین روز هر ماه
49نیکوکاری دانشگاه تهرانماهانهآخرین روز هر ماه
50بانک ایران زمینماهانهآخرین روز هر ماه
51نهال سرمایه ایرانیانماهانه15 ام هر ماه
52مشترک کارگزاری کارآفرینماهانه23 ام هر ماه
53مشترک فراز اندیش نوینماهانه15 ام هر ماه
54سپهر تدبیرگرانماهانه15 ام هر ماه
55گسترش فردای ایرانیانماهانه15 ام هر ماه
56لوتوس پارسیانماهانه25 ام هر ماه
57اندوخته پایدار سپهرماهانهآخرین روز هر ماه
58مشترک اندیشه فرداماهانهآخرین روز هر ماه
59مشترک البرزماهانهآخرین روز هر ماه

صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت با پرداخت سود سه ماهه (فصلی)


لیست صندوق های درآمد ثابت با تقسیم سود 3 ماهه (فصلی) و تاریخ پرداخت سود آن‌ها به شرح جدول زیر می‌باشد:

ردیفنام صندوقدوره تقسیم سودتاریخ پرداخت سود
1سپهر خبرگان نفتسه ماهه – فصلی15 ام اولین ماه هر فصل
2نیکوکاری کشتی ورزش ملی ایرانسه ماهه – فصلیآخرین روز هر فصل
3نیکوکاری لوتوس رویانسه ماهه – فصلیآخرین روز هر فصل
4مشترک پیروزانسه ماهه – فصلی15 ام آخرین ماه هر فصل
5نیکوکاری دانشگاه الزهراسه ماهه – فصلیآخرین روز هر فصل
6نیکوکاری ورزشی پرسپولیسسه ماهه4 ام ماه‌های اردیبهشت، مرداد، آبان و بهمن
7نیکوکاری جایزه علمی فناوری پیامبر اعظم (ص)سه ماهه – فصلی15 ام ماه آخر هر فصل

صندوق های سرمایه گذاری سهامی با تقسیم سود سه ماهه (فصلی)


لیست صندوق های سرمایه گذاری سهامی با تقسیم سود 3 ماهه (فصلی) و تاریخ پرداخت سود آن‌ها به شرح جدول زیر می‌باشد:

ردیفنام صندوقدوره تقسیم سودتاریخ پرداخت سود
1کارگزاری پارسیانسه ماهه – فصلیاولین روز هر فصل
2مشترک رشد سامانسه ماهه – فصلیآخرین روز هر فصل

صندوق های سرمایه گذاری سهامی با پرداخت سود دوره ای شش ماهه


لیست صندوق های در سهام با تقسیم سود 6 ماهه و تاریخ پرداخت سود آن‌ها به شرح جدول زیر می‌باشد:

ردیفنام صندوقدوره تقسیم سودتاریخ پرداخت سود
1مشترک بورسیرانشش ماهه31 فروردین و 30 مهر هر سال
2سهام بزرگ کاردانشش ماهه15 ام ماه پرداخت سود
3مشترک بانک خاورمیانهشش ماههآخرین روز ماه‌های شهریور و اسفند
4همیان سپهرشش ماهه31 خرداد و 30 آذر هر سال
5مشترک میعاد ایرانیانشش ماهه15 خرداد و 15 آذرماه هر سال
6مشترک دماسنجشش ماههآخرین روز ماه‌های شهریور و اسفند

صندوق های سرمایه گذاری سهامی با پرداخت سود دوره ای سالانه


لیست صندوق های سهامی با تقسیم سود سالانه و تاریخ پرداخت سود آن‌ها به شرح جدول زیر می‌باشد:

ردیفنام صندوقدوره تقسیم سودتاریخ پرداخت سود
1زرین پارسیانسالانه30 ام بهمن ماه هر سال
2سهم آشناسالانه29 ام اسفند ماه هر سال
3مشترک ذوب آهن نوویراسالانه31 ام خرداد ماه هر سال
4مشترک نیکوکاری ندای امیدسالانهاول آذرماه هر سال

صندوق های سرمایه گذاری مختلط با پرداخت سود ماهیانه


لیست صندوق های مختلط با تقسیم سود ماهانه و تاریخ پرداخت سود آن‌ها به شرح جدول زیر می‌باشد:

ردیفنام صندوقدوره تقسیم سودتاریخ پرداخت سود
1نیکوکاری ایتام برکتماهانه15 ام هر ماه

صندوق های سرمایه گذاری مختلط با پرداخت سود سه ماهه (فصلی)


لیست صندوق های سرمایه گذاری مختلط با تقسیم سود 3 ماهه (فصلی) و تاریخ پرداخت سود آن‌ها به شرح جدول زیر می‌باشد:

ردیفنام صندوقدوره تقسیم سودتاریخ پرداخت سود
1یکم نیکوکاری آگاهسه ماهه – فصلیآخرین روز آخرین ماه هر فصل
2نیکوکاری بانک گردشگریسه ماهه – فصلیآخرین روز آخرین ماه هر فصل

صندوق های سرمایه گذاری مختلط با پرداخت سود شش ماهه


لیست صندوق های سرمایه گذاری مختلط با تقسیم سود 6 ماهه و تاریخ پرداخت سود آن‌ها به شرح جدول زیر می‌باشد:

ردیفنام صندوقدوره تقسیم سودتاریخ پرداخت سود
1نیکوکاری میراث ماندگار پاسارگاردشش ماههآخرین روز ماه‌های مرداد و بهمن هر سال
2مشترک کوثرشش ماههآخرین روز ماه‌های پرداخت سود

نکته: بقیه صندوق های سرمایه گذاری مشترک و قابل معامله (ETF) که در این لیست نیستند، تقسیم سود دوره‌ای ندارند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

مشروح مهم‌ترین اخبار صندوق‌های سرمایه‌گذاری در مردادماه 99 به شرح زیر است:

صندوق ETF دارا دوم

بالاخره زمان عرضه دومین صندوق ETF دولت موسوم به دارا دوم اعلام شد. مهمترین خبر این ماه در صندوق های سرمایه گذاری موضوع پاس کاری صندوق دارا دوم در بین سازمان خصوصی سازی و مسئولان دولتی بود که نهایتا وزارت نفت غائله را ختم کرد و قرار شد تا در 5 شهریور ماه 99 صندوق دارا دوم پذیره نویسی شود. سقف مشارکت در صندوق دارا دوم 5 میلیون تومان عنوان شده است. همچنین مبنای محاسبه قیمت برای اعمال تخفیف صرفاً برای سهام قابل واگذاری به صندوق سرمایه گذاری پالایشی یکم (دارا دوم)، قیمت پایانی روز معاملاتی قبل از شروع پذیره نویسی صندوق یاد شده خواهد بود. مجوزهای دومین صندوق ETF دولتی شامل ۴ پالایشگاه اصفهان، بندرعباس، تهران و تبریز دریافت شده و این صندوق در تاریخ یکم شهریورماه 99 ثبت و چهارشنبه هفته جاری در بورس تهران پذیرش می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در همین رابطه میتوانید مقاله ” هر آنچه که در مورد صندوق ETF دولتی دارا دوم باید بدانید ” را در سیگنال بخوانید.

-طبق اعلام پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، معاملات  ETFها در مردادماه جاری با رشد چشم‌گیر ۶۰۰ درصدی نسبت به سال گذشته همراه بوده است.

معرفی صندوق های ETF جدید به بازار سرمایه

 صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله سپر سرمایه بیدار جهت سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت با نماد «سپر ،(SEPAR)» در فهرست نرخ‌های بازار صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس اوراق بهادار تهران درج شد. مدت پذیره‌نویسی اولیه از شنبه ۴ مردادماه آغاز و تا چهارشنبه ۸ مردادماه بود.

مدیر این صندوق، شرکت سبدگردان اقتصاد بیدار، موسسان آن شرکت سبدگردان اقتصاد بیدار و کارگزاری اقتصاد بیدار هستند. همچنین متولی صندوق موسسه حسابرسی شاخص اندیشان و بازارگردان آن نیز صندوق سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی امید لوتوس پارسیان است.

پذیره‌نویسی صندوق ثروت بازنشستگی کشوری با نماد «مدیر» از ۱۱ تا 22 مردادماه طی 9 روز کاری انجام شد. طبق اظهارات وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در بزرگترین پذیره‌نویسی اولیه ETF  صد هزار نفر از بازنشستگان کشوری که قبلاً ثبت‌نام کرده‌اند سهامدار این صندوق می‌شوند. صندوق سرمایه‌گذاری مدیریت ثروت صندوق بازنشستگی کشوری از نوع صندوق سرمایه‌گذاری در سهام است که موضوع فعالیت آن سرمایه‌گذاری در انواع اوراق بهادار از جمله سهام و حق تقدم سهام پذیرفته‌شده در بورس تهران و فرابورس ایران، گواهی سپرده کالایی، اوراق با درآمد ثابت، سپرده‌ها و گواهی‌های سپرده بانکی است.

موسسین این صندوق، گروه مدیریت ارزش سرمایه بازنشستگی کشوری، شرکت خدمات مدیریت صندوق بازنشستگی کشوری، کارگزاری صبا جهاد و مشاور سرمایه‌گذاری فراز ایده نوآفرین تک هستند که به ترتیب ۵ میلیون، ۳ میلیون، یک میلیون و یک میلیون واحد از واحدهای صندوق «مدیر» را در اختیار دارند.

صندوق های “سپر” و “مدیر” پس از پایان پذیره نویسی، هنوز در بورس قابل معامله نشده اند.

تصمیمات رفت و برگشتی درباره سقف سرمایه گذاری صندوق های درآمد ثابت در سهام

طی یک ماه اخیر موضوع سقف سرمایه گذاری صندوق های با درآمد ثابت در سهام مورد بررسی قرار گرفت و ابتدا اعلام شد که حد نصاب سرمایه گذاری صندوق های با درآمد ثابت در سهام به 5 درصد کاهش می یابد. این موضوع باعث ایجاد جو روانی منفی بر روی سهام شد و یکی از دلایل افت ارزش سهام را میتوان عرضه سهام این صندوق ها در مردادماه دانست چرا که برای اجرای این دستور فرصت یک ماهه به صندوق ها داده شد اما در روزهای بعد این تصمیم ملغی شد و قرار شد که سقف سرمایه گذاری صندوق های با درآمد ثابت در سهام همان 15 درصد باقی بماند. به این ترتیب، در جدیدترین مصوبه هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، نصاب سقف سرمایه گذاری صندوق‌های سرمایه گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت، ۱۵ درصد تعیین شد.

بر اساس این گزارش، سقف حدنصاب سرمایه گذاری صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابت، در شهریور ماه سال ۹۵ معادل ۱۵ درصد بود که در آبان ماه ۹۷ این حد نصاب به ۲۵ درصد رسید. در ابتدای سال ۹۹ و در فروردین ماه سال جاری، این حد نصاب ۱۰ درصد تعیین شد و در مرداد ماه سال جاری نیز طبق اعلام سازمان بورس و اوراق بهادار حدنصاب سرمایه گذاری در سهام این صندوق‌ها به ۵ درصد کاهش یافت. در ابتدای شهریور امسال و در جلسه‌ای که هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار به منظور حمایت از بازار سرمایه، برگزار کرد، افزایش سقف سرمایه گذاری در سهام صندوق‌های بادرآمد ثابت به ۱۵ درصد افزایش یافت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

طلا را به عنوان یک کالای سرمایه‌گذاری و پس انداز می‌شناسیم. یعنی طلا می‌خریم تا هم ارزش پول‌مان حفظ شود و هم اگر روزی نیاز به پول نقد داشتیم بفروشیم. همه این خرید و فروش‌ها را هم با طلای فیزیکی انجام داده‌ایم، چرا که احتمالا عده کمی صندوق سرمایه گذاری طلا را می‌شناسند.

 طلاهای زیادی پای خرید خانه، ماشین، لوازم منزل، روز مبادا و … فروخته شده است. گذشته از طلای زینتی، برخی پول نقدشان را صرف خرید سکه می‌کنند تا هزینه اجرت ساخت ندهند و سرمایه‌گذاری مقرون به صرفه‌تری داشته باشند. طلا هم هیچوقت دست رد به سینه هیچ سرمایه‌گذاری نزده و تا به امروز افت چشمگیری نداشته، در عوض گاهی چنان سود داشته که حسرتی شده روی دل بسیاری از مردم که پول نقد خوابیده توی بانک داشته‌اند. همین ویژگی طلا، باعث شده صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا به وجود بیایند و در بازار سرمایه‌گذاری فعالیت کنند.

تعریف صندوق سرمایه گذاری طلا

خیال کنید یک گاوصندوق پر از طلا وجود دارد که هر تکه‌اش مال یکی است. هر کس هم می‌تواند هر قدر که در توانایی‌اش است طلا بخرد و در این گنج داخل گاو صندوق سهیم باشد. از چند هزار تومان گرفته تا چند صد میلیون تومان. گاوصندوق هم مدیری دارد که حواسش به همه چیز هست و می‌داند کی طلا بخرد و کی بفروشد که سرمایه مجموعه بیشتر شود و همه با هم سود کنند. در ضمن این گاوصندوق به شدت ضد سرقت است و هیچ کس نمی‌تواند به آن دستبرد بزند!

خیال کنید یک گاوصندوق پر از طلا وجود دارد که هر تکه‌اش مال یکی است. هر کس هم می‌تواند هر قدر که در توانایی‌اش است طلا بخرد و در این گنج داخل گاو صندوق سهیم باشد.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا (Gold Funds)، یکی از انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک و قابل معامله (ETF) در بورس کالا هستند. این صندوق‌ها سرمایه مشتریان خود را به جای خرید سهام، روی وجه نقد و اوراق مبتنی بر سکه طلا سرمایه‌گذاری می‌کنند.

صندوق‌های طلا حداقل 70 درصد از دارایی خود را در خرید سکه طلا سرمایه‌گذاری می‌کنند و مابقی را در اوراق با درآمد ثابت. به این صورت که مدیر صندوق، سکه‌های مورد نیاز را از بازار یا بانک کارگشایی می‌خرد و در یک بانک عامل سپرده‌گذاری می‌کند.

در زیر نمونه‌ای از ترکیب دارایی صندوق های سرمایه گذاری طلا را مشاهده می‌کنید:

ترکیب دارایی صندوق سرمایه گذاری طلا

از آنجایی که درصد عمده سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها روی گواهی‌های سکه طلاست و قیمت گذاری طلا به دو پارامتر نرخ دلار و قیمت اونس جهانی وابسته است، می‌توان گفت سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها، یک سرمایه‌گذاری غیرمستقیم روی نرخ ارز و طلای جهانی است. پس سود صندوق‌های طلا به همین دو عامل بستگی دارد.

مزایای صندوق سرمایه گذاری طلا نسبت به خرید فیزیکی طلا

ریسک‌های خرید طلای فیزیکی با استفاده از صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا به حداقل خود می‌رسد. یعنی در صندوق‌های طلا سعی شده تمام ریسک‌ها و مشکلات خرید طلا رفع شود و در کنارش یک سری مزیت‌های دیگر هم داشته باشد. مزایای صندوق سرمایه گذاری طلا عبارتند از:

رفع مشکلات نگهداری فیزیکی طلا و سکه

مشکلات خرید طلا بصورت فیزیکی از جمله حمل کردن، نگهداری در مکانی امن، احتمال کلاهبرداری، سرقت و تقلب از بین می‌رود.

کاهش کارمزد معاملات

کارمزد معاملات فیزیکی طلا حدود 1 تا 2 درصد است و در صندوق‌های طلا به 0.15 درصد کاهش می‌یابد.

قابلیت سرمایه‌گذاری با سرمایه‌های کوچک

مزایای صندوق سرمایه گذاری طلا

حتی با چند هزار تومان هم می‌شود وارد این بازار شد، در حالی که برای خرید یک سکه طلا، باید میلیون‌ها تومان هزینه کرد. ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است، به این دلیل که واحدهای صندوق سرمایه گذاری طلا در بورس کالا مبادله می‌شوند قانونی در بازار بورس وجود دارد که براساس آن حداقل میزان سرمایه گذاری 100 هزار تومان است.

امکان دارد قیمت هر واحد صندوق سرمایه گذاری طلا 2 هزار تومان باشد اما به دلیل قانون مذکور شما باید حداقل 100 هزار تومان سرمایه گذاری نمایید و در واقع به جای یک واحد سرمایه گذاری 50 واحد سرمایه گذاری به قیمت 2 هزار تومان خریداری کرده‌اید.

نقدشوندگی خوب

از دیگر مزایای این صندوق‌ها امکان بازارگردان برای نقدشوندگی است. چنانچه بازار به سمت خرید یا فروش (بازار یک طرفه) برود، بازارگردان با عرضه و تقاضاهای خود بازار را کنترل می‌کند تا همواره طرف معاملاتی مطمئن وجود داشته باشد و تفاوت نرخ عرضه و تقاضا به کمترین میزان خود برسد.

فروش راحت

از آنجایی که سرمایه‌گذاری در صندوق‌های طلا به صورت خرید واحد است و قیمت هر واحد بسیار کمتر از قیمت یک سکه طلاست، سرمایه‌گذاران می‌توانند در مواقعی که نیاز به پول نقد دارند، هر تعداد واحدی که می‌خواهند بفروشند و در واقع مبلغی کمتر از ارزش یک سکه را نقد کنند. در حالی که در فروش طلا و سکه بصورت فیزیکی، امکان اینکار وجود ندارد.

قابل معامله بودن در بورس (ETF)

به این معنی که این صندوق‌ها قابلیت معامله در بورس را دارند و برای خرید و فروش واحدهای این صندوق، نیازی به مراجعه حضوری نیست و از طریق سامانه‌های معاملاتی آنلاین این کار صورت می‌گیرد.

مدیریت حرفه‌ای دارایی‌ها

با استفاده از صندوق سرمایه گذاری طلا شما بصورت غیرمستقیم طلا می‌خرید و در واقع سرمایه خود برای خرید طلا را بدست افراد حرفه‌ای می‌سپارید. شما با این‌کار علاوه بر اینکه مشکلات خرید طلا بصورت فیزیکی را ندارید ریسک سرمایه گذاری خود را تا حد زیادی کاهش می‌دهید.

با این کار شما سرمایه خود را به دست افراد حرفه‌ای سپرده‌اید که امکان دارد در زمان رونق بازار تا 100 درصد سرمایه را در بازار طلا و در صورت رکود 70 درصد از سرمایه را در بازار طلا و مابقی را در اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری کنند و با این‌ کار ریسک ناشی از نوسانات قیمتی طلا را تا حد زیادی کاهش می‌دهند.

ریسک صندوق های سرمایه گذاری طلا

تنها ریسک سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها همان ریسک قیمتی طلا و نوسانات آن است، یعنی عواملی که قیمت سکه و طلا را تهدید می‌کنند. البته به دلیل وجود بازارگردان که پیش از این گفته شد، مقدار ریسک در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر طلا، بسیار کمتر از بازار طلای فیزیکی است.

بیشتر بخوانید
آیا صندوق های سرمایه گذاری مطمئن هستند؟

نقد شوندگی و بازدهی صندوق سرمایه‌گذاری طلا

نقد شوندگی و بازدهی صندوق سرمایه‌گذاری طلا

نقد شوندگی یک صندوق به بازارگردانی آن صندوق بستگی دارد. اینکه بتواند عرضه و تقاضا را مدیریت کند و همیشه طرف معاملاتی وجود داشته باشد. بازدهی این صندوق‌ها هم به قیمت اونس جهانی و نرخ روز ارز برای تبدیل قیمت آن به ریال وابسته است. با این حال نمودارهای سال‌های گذشته نشان می‌دهد برآیند نوسانات بلند مدت در این بازار مثبت و سرمایه‌گذاری در آن سودآور بوده است.

صندوق های سرمایه گذاری طلا موجود در بازار بورس ایران

در حال حاضر در بازار بورس اوراق بهادار ایران فقط 4 صندوق سرمایه‌گذاری مبتنی بر طلا فعالیت می‌کنند.

– صندوق سرمایه گذاری پشتوانه طلای لوتوس پارسیان با نماد “طلا”: این صندوق اولین صندوق مبتنی بر طلا در ایران است که از خرداد 96 شروع به فعالیت کرده است.

– صندوق سرمایه گذاری مبتنی بر سکه طلای کیان با نماد “گوهر” به عنوان دومین صندوق مبتنی بر طلا از آذر ماه 96 کار خود را آغاز نموده است.

– صندوق سرمایه گذاری طلای زرافشان امید ایرانیان با نماد “زر”: این صندوق سرمایه گذاری طلا از مهرماه سال 96 آغاز به کار کرده است.

– صندوق سرمایه گذاری مبتنی بر سکه طلای مفید با نماد “عیار” که از خرداد ماه سال 97 کار خود را آغاز کرده است و نسبت به سایر صندوق‌های طلا سابقه کمتری دارد.

صندوق های سرمایه گذاری طلا موجود در بازار بورس ایران

انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری طلا

با مقایسه نمودار فعالیت این صندوق‌ها و درصد سودی که در دوران فعالیت خود داشته‌اند، می‌توانید بهترین صندوق را برای سرمایه‌گذاری مطمئن انتخاب کنید. البته از شرایط بازارگردانی هر صندوق نیز غافل نشوید.

به منظور دسترسی به اطلاعات بازدهی و عملکرد صندوق های سرمایه گذاری طلا می‌توانید از گزارش‌های تحلیلی سایت سیگنال استفاده کنید و پس از شناسایی سرمایه گذاری خود را آغاز نمایید.

چگونه در صندوق های طلا سرمایه گذاری کنیم؟

برای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های طلا و خرید و فروش نماد این صندوق‌ها، داشتن کد بورسی الزامی است. برای گرفتن کد بورسی هم کافی است از طریق یکی از سامانه‌های معاملاتی که توسط کارگزاران بورس ارائه شده اقدام کنیم. به عنوان مثال تمام کسانی که در کارگزاری‌ها به صورت آنلاین معامله انجام می‌دهند، امکان خرید و فروش نماد صندوق‌های طلا را نیز دارند.

بیشتر بخوانید
نحوه سرمایه گذاری در صندوق‌ های سرمایه گذاری

نتیجه گیری

در این مقاله با صندوق‌های سرمایه‌گذاری با پشتوانه طلا آشنا شدیم و 4 صندوق فعال در این زمینه را معرفی کردیم. قبل از ورود به این بازار حتما بازده صندوق‌ها را با هم مقایسه و از امکاناتی که هر کدام دارند اطلاع پیدا کنید تا بتوانید سرمایه‌گذاری مطمئنی داشته باشید. در ضمن این را یادتان باشد که بازار طلا، بازاری غیرقابل پیش بینی است که هم می‌تواند سود ناگهانی بسیار بالایی داشته و هم ممکن است با ضرر همراه باشد؛ بنابراین باید ریسک ورود به آن را بپذیرید. البته که سرمایه‌گذاری در صندوق‌های طلا مزیت‌های زیادی نسبت به طلای فیزیکی دارد.

آیا شما نیز صندوق های مبتنی بر سکه طلا را به عنوان جایگزینی مناسب برای خرید فیزیکی طلا انتخاب می‌کنید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

صندوق پشتوانه سکه طلای زرافشان امید ایرانیان یکی از 4 صندوق طلا در کشور است. مدیریت این صندوق به عهده شرکت تامین سرمایه امید می باشد.

تحلیل تکنیکال صندوق پشتوانه سکه طلای زرافشان امید ایرانیان

حرکت قیمتی در صندوق پشتوانه سکه طلای زرافشان امید ایرانیان وارد کانال صعودی افزایشی شده است. در روزهای اخیر قیمت به حوالی مقاومت خود در 6100-6300 تومان واکنش نشان داد و اصلاح صورت گرفت. نزدیکترین حمایت در این نمودار محدوده 4600-4800 تومان قرار دارد. البته مهمترین حمایت قیمتی رو می توان خط میانی ابرکانال چارت دانست. با توجه به شکست میانگین متحرک 21 روزه میتوان انتظار داشت که وضعیت اصلاحی همچنان ادامه دار باشد. مقاومت مهم در محدوده 6100-6300 تومان قرار دارد و برای شکست آن نیاز به حجم بالا و تقاضای بالای خریداران است.

برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

صندوق “زر” زیر ذره بین

بازدهیدوره
3.52 ٪  هفت روز گذشته  
11.63 ٪  یک ماه گذشته  
47.49 ٪  سه ماه گذشته  
102.58 ٪  شش ماه گذشته  
139.1 ٪  یک سال گذشته  
413.01 ٪از تاریخ تاسیس تا کنون  

ترکیب دارایی های صندوق پشتوانه سکه طلای زرافشان امید ایرانیان نشان می دهد که حدود 90 درصد از دارایی های صندوق در سپرده سکه طلای بانکی قرار دارد و 10 درصد دیگر به اوراق بدهی و وجه نقد اختصاص پیدا کرده است.

مقایسه صندوق پشتوانه سکه طلای زرافشان امید ایرانیان با سایر صندوق های طلا

در نمودار زیر هر چهار صندوق طلا را به یکدیگر مقایسه کرده ایم. در این تصویر نمودار خطی صندوق پشتوانه سکه طلای زرافشان امید ایرانیان به رنگ سبز است. مشاهده می شود که این صندوق در ماه های گذشته نسبت به سایر صندوق های طلا، عملکرد ضعیف تری داشته است. در این تصویر نمودار آبی صندوق عیار، نمودار صورتی صندوق گوهر و نمودار نارنجی صندوق پشتوانه طلای لوتوس می باشد.

برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

از ETF دولتی چه خبر؟

-صندوق ETF دولتی معاملات خود را از تاریخ 7 تیرماه 99 آغاز کرد و معاملات زیادی در این صندوق به وقوع پیوسته است. این صندوق که به مدیریت تامین سرمایه بانک مسکن در بازار فعالیت می کند اولین نوع از صندوق های ETF دولتی می باشد که شامل پنج سهم شامل سه سهم بانکی و دو سهم بیمه ای می باشد.

خبر ETFهای دوم و سوم دولتی هم منتشر شده و معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی گفته است: نیمه اول امسال دو ETF دولتی دیگر  با تخفیف ٢٠ تا ٣٠ درصدی بر اساس قیمت میانگین یک ماه آخر سهام در بورس، منتهی به آگهی واگذاری، واگذار می‌شود.

صندوق دارا دوم از گروه پالایشی (شبریز، شپنا، شتران، شبندر) و صندوق دارا سوم مرکب از گروه فلزی و خودرویی (فولاد، فملی، خودرو، خساپا) است.

صندوق های سرمایه گذاری جدید در راه بازار سرمایه

-صندوق ارزش آفرین بیدار دیگر صندوق جدیدی ست که در نوع قابل معامله در بورس یا ETF به بازار سرمایه معرفی شده است. این صندوق که با نماد “ارزش” در بازار صندوق های قابل معامله در بورس شناخته می شود در تیرماه 99 و بعد از پایان پذیره نویسی، معاملات خود را آغاز کرد. تا کنون بیشتر از دو روز از معاملات این صندوق نمی گذرد و نکته جالب توجه در معاملات صندوق ارزش این است که در هر دو روز در سقف قیمتی معامله شده است. با توجه به اینکه سقف درصد نوسان در صندوق های ETF به 10 درصد محدود شده است، صندوق ارزش توانست در تنها 2 روز 20 درصد رشد داشته باشد.

مدیریت صندوق ارزش آفرین بیدار به عهده شرکت سبدگردان اقتصاد بیدار می باشد که اولین صندوق این شرکت در بازار سرمایه نیز هست.

تکمیل حداکثر واحدهای صندوق قابل معامله (ETF) در دو روز کاری در این صندوق نیز رکورد تازه ای بود که برای اولین بار در بازار سرمایه به ثبت می رسد.

-یک صندوق ETF با درآمد ثابت جدید هم در این ماه به بازار سرمایه آمد. صندوق با درآمد ثابت اعتماد داریک از ۲۱ تیرماه به مدت ۵ روز کاری پذیره نویسی شد. نماد این صندوق در بازار سرمایه “داریک” عنوان شده است. صندوق سرمایه‌گذاری اعتماد داریک ۱۰۰ میلیارد تومانی است که حداقل باید ۱۰ میلیارد تومان آن در پذیره‌نویسی خریداری شود. ارکان اصلی صندوق نیز شامل مدیر آن یعنی شرکت سبدگردان اعتماد داریک و بازارگردان یعنی صندوق بازارگردانی امید لوتوس پارسیان است.

-یک صندوق با درآمد ثابت دیگر هم به بازار سرمایه معرفی شد که قابل معامله در بورس نیست و مبتنی بر صدور و ابطال است. صندوق سرمایه گذاری اندوخته آمیتیس از 15 تیرماه 99 به مدت سه روز کاری پذیره نویسی شد. این صندوق با نرخ سود پیش بینی شده سالانه ۱۸ درصد فعالیت می کند و مدیریت آن به عهده شرکت سبدگردان آمیتیس می باشد.

-دو صندوق جسورانه جدید قرار است به بازار سرمایه معرفی شوند. سرمایه‌گذاری این ‏صندوق‌های جسورانه بر حوزه‌هایی همچون رسانه و سرگرمی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، بایو و نانو، پزشکی ‏و سلامت و فناوری‌های سخت خواهد بود.‏

در حال حاضر با تاسیس “صندوق جسورانه کارما الگوریتم” و “صندوق جسورانه رشد پاراکس یکم” موافقت شده است و این صندوق های جسورانه به ترتیب با ۵۰ و ۲۴۰ میلیارد تومان سرمایه قرار است فعالیت خود را بازار آغاز کنند.

خبر مهم برای صندوق های قابل معامله در بورس

-خبر مهم دیگر تغییر دامنه نوسان صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله سهامی و مختلط در بورس اوراق بهادار تهران بود. این تصمیم از این قرار است که صندوق های سهامی و مختلط قابل معامله در بورس که تا پیش از این محدودیت نوسان نداشتند، از این به بعد با محدودیت نوسان 10 درصدی روبرو می شوند. قانون محدودیت نوسان به 10 درصد در صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله سهامی و مختلط از تاریخ 16 تیرماه 99 اجرایی شد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

شاخص بورس تهران امروز با افت 15  هزار واحدی عدد 1 میلیون و 901 هزار را نمایش داد. شاخص هم وزن نیز با رشد 4 هزار واحدی به عدد 503 هزار واحد رسید. همچنین امروز با دست به دست شدن 15 میلیارد سهم طی 6 میلیون داد و ستد، ارزش معاملات به بیش از 15636 میلیارد تومان رسید. بنابراین شاخص کل بورس تهران، افت 0.78 درصدی را نسبت به معاملات روز قبل تجربه نمود.

بازار امروز با افزایش عرضه ها کار خود را را آغاز نمود. اکثر شرکت های با ارزش بازار پایین در درصد های منفی معامله می شدند و همچنان تقاضا در گروه های بانکی، فراورده ها نفتی و خودرویی به علت عرضه صندوق های دولتی موج می زد.

ارزش خالص معاملات بورس 15260 میلیارد تومان بوده است و ارزش صفوف خرید در پایان بازار 4110 میلیارد تومان می باشد. مادامیکه ارزش خالص معاملات همراه با صفوف خرید بیش از 10000  میلیارد باشد می توان انتظار بازار پویا و عدم ریزش شدید را از بازار داشت.

بازار سرمایه در یک نگاه

شاخص کلشاخص هم وزنسود خالص(میلیارد تومان)
1.901.169503.119200.109
درصد رشد شاخص کلدرصد رشد شاخص هم وزندرصد رشد سود خالص
0.78-0.88-
حجم معاملات(میلیارد سهم)ارزش معاملات(میلیارد تومان)ارزش بازار(میلیارد تومان)
6156367.096.032
P/EP/SP/B
37.418.2414.37

بیشترین ارزش معاملات بازار سرمایه

نام سهامحجم معاملات(میلیون)ارزش معاملات(میلیارد)قیمت پایانی(ریال)درصد تغییرات قیمتقیمت آخرین معامله(ریال)
شتران35615757441704.945020
شپنا2851264844320544320
فولاد3558061226904.9-22460
وبانک220632928770528780

بلوک های مهم صورت گرفته در معاملات امروز

نام سهمحجم معاملات(میلیون)ارزش معاملات(میلیارد)قیمت معامله بلوک(ریال)قیمت اخرین معامله (ریال)
شگویا 2214952306524218

بیشترین درصد افزایش و بیشترین درصد کاهش قیمت در روز

گزارش روزانه بازار سرمایه (چهارشنبه 1 مرداد ماه 1399)

فنوال:  بازگشایی پس از مجمع عمومی عادی سالانه.

سصفها:  بازگشایی پس از مجمع عمومی عادی سالانه.

خبهمن: بازگشایی پس از مجمع عمومی عادی سالانه.

شبندر: بازگشایی پس از مجمع عمومی عادی سالانه.

فسپا: بازگشایی پس از مجمع عمومی عادی سالانه.

کرازی:  بازگشایی پس از مجمع عمومی عادی سالانه.

وپارس: بازگشایی پس از مجمع عمومی عادی سالانه.

فایرا: بازگشایی پس از مجمع عمومی عادی سالانه.

نمادهای تاثیر گذار بر شاخص کل بورس

گزارش روزانه بازار سرمایه (چهارشنبه 1 مرداد ماه 1399)

توضیحات: تقسیم بندی بر مبنا ارزش معاملات شرکت می باشد و اعداد میزان تاثیر گذاری بر شاخص کل را نمایش می دهد.

ارزش معاملات بازار بورس و فرابورس در طی هفته

گزارش روزانه بازار سرمایه (چهارشنبه 1 مرداد ماه 1399)

توضیحات: ارزش خالص بورس و فرابورس از کسر ارزش معاملاتی صندوق ها،  اوراق و معاملات بلوک از ارزش بورس و فرابورس بدست می آید.

مقایسه ارزش معاملات صف های خرید و فروش

گزارش روزانه بازار سرمایه (چهارشنبه 1 مرداد ماه 1399)

مقایسه تعداد صف های خرید و فروش

گزارش روزانه بازار سرمایه (چهارشنبه 1 مرداد ماه 1399)

اخبار منتخب بازار سرمایه و کدال

 1. شرکت باما از شرکت در مزایده فروش 68 درصد سهام شرکت کانی کربن طبس خبر داد.
 2. شرکت سرمایه گذاری کشاورزی کوثر(زکوثر) از پذیرش سهام شرکت مرغ اجداد زربال در بازار دوم بورس خبر داد.
 3. شرکت تامین سرمایه بانک ملت(تملت) از پذیرش تعهد پذیره نویسی و بازارگردانی اوراق مشارکت شهرداری شیراز و شهرداری اصفهان به منظور توسعه قطار شهر و ناوگان اتوبوس رانی خبر داد.
 4. شرکت داده گستر عصرنوین(های وب) از انعقاد قرارداد سرمایه گذاری با شرکت ایرانیان نت خبر داد.
 5. شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان(لوتوس)  از تعهد پذیره نویسی و بازارگردانی اوراق مشارکت مشهد خبر داد.
 6. موسسه ملل(وملل) از تسویه قرارداد مشارکت مدنی و شناسایی سود مازاد بر قرار داد حاصل از آن خبر داد.
 7. شرکت زامیاد(خزامیا) از تغییر بیش از 10 درصد در نرخ فرش محصولات خود خبر داد.
 8. شرکت سرمایه گذاری نیروگاهی ایران(وسنا) از تامین نقدینگی واحدهای 3و4 گازی نیروگاه خرم آباد خبر داد.
 9. حجت‌الاسلام‌ حسن روحانی پیش از ظهر چهارشنبه در جلسه هیات دولت با اشاره به شرایط اقتصادی گفت: بانک مرکزی تلاش می‌کند که ارز را به سمت قیمت تعادلی هدایت کند و در این زمینه صادرکنندگان عزیز باید با همه توان خود به کمک بیایند و طبق مقررات، ارز بدست آمده را به سامانه نیما عرضه کنند که این کار شروع شده و ادامه پیدا می‌کند.
 10. طبق مصوبه سازمان بورس کارمزد معاملات از امروز (چهارشنبه) ۲۰ درصد کاهش یافته و ۳۰ درصد از درآمد ناشی از کارمزد معاملات نیز به حساب صندوق سرمایه گذای مشترک توسعه بازار سرمایه واریز می‌شود.
 11. شرکت تامین سرمایه امید از پذیرش و تعهد پذیره نویسی و بازارگردانی اوراق مشارکت شهرداری تبریز به منظور احداث خط دو قطار شهری تبریز خبر داد.
 12. 13 درصد از سهام شرکت نیرو سرمایه با قیمت پایه هر سهم 3500 تومان در تاریخ 1 شهریور ماه به طور عمده و نقد از طریق فرابورس به فروش می رسد.
 13. شرکت کشاورزی و دامپروری ملارد شیر(زملارد) به عنوان بیست و دومین نماد معاملاتی در فهرست نرخ های فرابورس ایران درج گردید.
 14. وزیر نیرو گفت که امضای دو قرارداد همکاری با وزارت برق عراق در زمینه بهسازی و توسعه صنعت برق این کشور نهایی شد.

می توانید گزارش بازار سهام را هر روز در کانال سیگنال به آدرس signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) مشاهده کنید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.