دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
جمعه
28 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، بانک پارسیان که از سه شهریور با توقف نماد روبرو است از شرایط مزایده فروش ملک خیابان پیرورزی خبر داد.

براین اساس، “وپارس  درنظر دارد 22 شهریور ماه از طریق عامل فروش نسبت به فروش ملک خیابان پیرورزی، جنب ایستگاه مترو نبرد به شماره پلاک ثبتی 4476/174599 اقدام کند.

شرایط فروش 20 درصد نقد، 35 درصد پایان آذر ماه، 35 درصد پایان بهمن ماه و 10 درصد الباقی همزمان با انتقال سند در 16 اسفند ماه تعیین شده است. متقاضیان جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت اسناد مزایده حداکثر تا 19 شهریور به آدرس بلوار اشرفی اصفهانی، بلوار عرب حسینی ، پلاک 62 طبقه 2 شرکت گسترش ساختمانی لوتوس پارسیان مراجعه کنند. بازگشایی پاکت های ارائه شده روز شنبه 22 شهریور ساعت 11 صبح در محل شرکت گسترش ساختمانی لوتوس پارسیان خواهد بود.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت نفت پارس که قدیمی ترین شرکت حاضر در بورس ایران بشمار می رود ( از 15 بهمن سال 1346) با موافقت سازمان بورس ، آماده انتشار اوراق مرابحه در بورس برای تامین سرمایه خرید قسمتی از مواد اولیه شد .

براین اساس، “شنفت” 150 میلیارد تومان اوراق مرابحه با سر رسید چهار ساله و نرخ سود 18 درصدی منتشر می کند. بازپرداخت در مواعد سه ماهه و طول دوره 48 ماه است. ضمانت اوراق به عهده بانک کارآفرین بوده و متعهد پذیره نویسی و مشاور هم شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان است.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه،

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) به نقل از روابط عمومی شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه، موافقت اصولی انتشار صکوک مرابحه شرکت نفت پارس(سهامی عام) به ارزش 1,500 میلیارد ریال جهت خرید قسمتی از مواد اولیه مورد نیاز این شرکت به منظور تولید محصولات صادر شد.

این اوراق 4 ساله، با نرخ پرداختی 18 درصد می باشد که این اجاره بها هر سه ماه یک بار توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به حساب دارندگان اوراق واریز می شود. همچنین، عرضه این اوراق در صورت دریافت مجوز انتشار، از طریق شرکت بورس اوراق بهادار تهران صورت خواهد گرفت.

بانک کارآفرین، ضامن این اوراق بوده و پذیره نویسی و بازارگردانی آن بر عهده شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان است. ضمناً، شرکت کارگزاری پارسیان عامل فروش و شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه عامل پرداخت این اوراق اند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش نگاهی به وضعیت صندوق پشتوانه طلای لوتوس در بورس می اندازیم و قیمت آن را از لحاظ تکنیکال بررسی می کنیم.

قیمت طلا در هفته های گذشته نوسانات زیادی داشت و با افزایش نرخ ارز و افت شاخص کل بورس بیشتر مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفت. حدود دو ماه پیش در مطلب سرنوشت صندوق های طلا در بورس به بررسی وضعیت قیمت ها در بازار طلا در بورس پرداختیم و همه صندوق های طلا را مورد تحلیل قرار دادیم. صندوق های طلای بورسی یکی از ساده ترین راه های خرید طلای غیرفیزیکی به شمار می رود که به راحتی و مشابه سهام مورد معامله قرار می گیرند. باید توجه کرد که صندوق های طلا، در بورس کالا قرار گرفته اند و ساعت معاملات آنها از 13 تا 15.30 روزهای کاری می باشد.

نیم نگاهی صندوق پشتوانه طلای لوتوس

مدیریت صندوق پشتوانه طلای لوتوس را شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان به عهده دارد و بازدهی آن در بازه های زمانی مختلف از قرار زیر است:

بازدهی بر اساس قیمت معاملاتیبازدهی بر اساس قیمت NAVدوره
44.70 %% 0.18-ماهانه
102.50 %% 54.07سه ماهه
133.8 %% 83.5شش ماهه
308.5 %% 171.04یک ساله

تفاوت قیمت معامله و NAV صندوق به چه معناست؟

اختلاف بین قیمت NAV قیمت معاملاتی در صندوق پشتوانه طلای لوتوس در پایان معاملات امروز به 48 درصد رسیده است. این مسئله برای خریداران ریسک بسیار زیادی ایجاد می کند اما همانطور که از جدول بازدهی های فوق مشخص است؛ سرمایه گذاران در بلند مدت از خرید این صندوق سود کرده اند.

بازارگردان این صندوق که وظیفه برقراری تعادل را در قیمت صندوق دارد؛ شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان می باشد. به نظر می رسد حرکت دادن قیمت بازار به سمت ارزش ذاتی آن خیلی وقت است که از دست بازارگردان خارج شده است.

در پایان روز معاملاتی 18 شهریور ماه 99، قیمت NAV ابطال صندوق پشتوانه طلای لوتوس 84706 ریال محاسبه شده است در حالی که قیمت پایانی صندوق 125663 ریال بوده است. در واقع هم اکنون این صندوق 48 درصد بالاتر از ارزش ذاتی (NAV) خود معامله می شود.

برای بررسی دقیق تر درباره ارزش واقعی صندوق ها، NAV و قیمت تابلوی صندوق، کلیپ زیر را ببینید:

تحلیل تکنیکال صندوق پشتوانه طلای لوتوس

شکست سقف کانال بلندمدت صعودی (آبی) در صندوق “طلا” نشانه ادامه روند صعودی ست اما باید دید که واکنش قیمت به سقف کانال میان­مدت (مشکی) چگونه خواهد بود. مقاومت مهم پیش روی قیمت 11800 تومان بود که در روزهای اخیر با سمت بالا شکسته شد و حال منتظر تثبیت این شکست یا نفوذ قیمت به زیر مقاومت یاد شده هستیم. در صورتی که محدوده 11000-11800 تومان نقش حمایتی ایفا کند و کندل های پر قدرت صعودی ایجاد شود می توان انتظار قیمت های 12 و 14 هزار تومان را نیز داشت. مهمترین حمایت سهم که در سنکواسپن B ابر کومو نیز محدوده مستحکمی ایجاد کرده است، حوالی 8000-8400 تومان است. در صورتی که شکست فعلی ناموفق باشد و قیمت به کانال بلندمدت خود برگردد انتظار می رود تا محدوده حمایتی اصلاح داشته باشد.

برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

بعد از اینکه با انواع صندوق های سرمایه گذاری آشنا شدیم و بعد از اینکه مزایای صندوق های سرمایه گذاری نسبت به دیگر نهادهای مالی را فهمیدیم، شاید متقاعد شده باشیم که پول خود را به یک صندوق سرمایه بسپاریم. اما سوالی که پیش می‌آید این است که: بهترین صندوق سرمایه گذاری کدام است؟

در کدام صندوق سرمایه گذاری کنیم؟

انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری تنها به یک ملاک بستگی ندارد که مثلا بگوییم همان صندوقی که در ماه گذشته بیشترین بازدهی را داشته، یا آن صندوقی که در سال گذشته بهترین عملکرد را نشان داده، یا صندوق درآمد ثابت بهتر از صندوق مختلط است، یا صندوق های سهامی سود بیشتری دارند، یا …

در انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری گزینه‌های زیادی تاثیرگذار هستند. سرمایه‌گذار نیز باید یکسری مراحل را طی کند تا راحت­‌تر بتواند صندوق سرمایه گذاری مناسب خودش را انتخاب کند.

مهم‌ترین فاکتورها در انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری عبارتند از:

  1. روحیات و میزان ریسک پذیری فردِ سرمایه‌گذار
  2. مشخص کردن بازه سرمایه‌گذاری
  3. بررسی شرایط اقتصادی کشور
  4. مقایسه و انتخاب بهترین صندوق

در ادامه هریک از 4 فاکتور بالا را به تفصیل بررسی می‌کنیم. پیشنهاد می‌شود، برای انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری، صندوقی را انتخاب کنید که در تمامی فاکتورهای بالا از نظر شما بهترین گزینه باشد.


ریسک پذیر یا ریسک گریز؟ مساله این است!


در بازار سرمایه ریسک و بازده مورد انتظار رابطه‌ای مستقیم دارند. یعنی هرچه ریسک بیشتری بکنید انتظار شما از بازدهی پولتان بیشتر است، حالا ممکن است انتظار شما برآورده شود یا برآورد شما درست نباشد و به سود مورد نظر خود نرسید .

اولین گام برای انتخاب یک صندوق سرمایه گذاری خوب، توجه به روحیات و میزان ریسک پذیری شماست. یعنی شما برای رسیدن به سود مورد نظرتان تا چه حد حاضر به ریسک کردن هستید؟ آیا فردی هستید که ترجیح می‌دهد ریسک زیاد را به جان بخرد تا سود بیشتری نصیبش شود، یا آدم کم ریسکی هستید که بدنبال کسب سود کم و ماهیانه است؟

خبر خوب اینکه انواع صندوق های سرمایه گذاری با توجه به ترکیب دارایی خود امکان سرمایه گذاری را هم برای افراد ریسک پذیر و هم برای افراد ریسک گریز فراهم کرده‌اند. بطورکلی صندوق‌های سرمایه گذاری به سه دسته اصلی با درآمد ثابت، سهامی و مختلط تقسیم می‌شوند. این سه نوع صندوق با توجه به ترکیب دارایی خود و سهامی که در سبد خود دارند دارای میزان ریسک متفاوتی هستند.

در کدام صندوق سرمایه گذاری کنیم؟ بهترین صندوق سرمایه گذاری کدام است؟

صندوق های با درآمد ثابت چون بیشتر دارایی خود را (75 تا 95 درصد) به اوراق با درآمد ثابتِ کم ریسک مانند: سپرده‌های بانکی، اوراق مشارکت و … اختصاص می‌دهند، دارای کمترین میزان ریسک در بین انواع صندوق های سرمایه گذاری هستند. از طرفی صندوق های سهامی چون بیشتر ترکیب دارایی خود را به سهام موجود در بازار بورس (75 تا 95 درصد) تخصیص می‌دهند بیشترین ریسک را دارند. صندوق های مختلط هم حد وسط را گرفته‌اند و دارای ریسک و بازدهی متوسطی هستند.

نکته دیگری که بهتر است به آن اشاره شود، این است که صندوق های درآمد ثابت مانند سپرده‌های بانکی اغلب پرداخت سود ماهیانه به سرمایه گذاران خود دارند در حالی که در صندوق های سهامی و مختلط این مورد کمتر به چشم می‌خورد.

پس در نتیجه موارد گفته شده در بالا، می‌توان چند نکته زیر را گوشزد کرد:


بازه سرمایه گذاری و شرایط اقتصادی


دومین گام در انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری مشخص کردن بازه سرمایه گذاری و توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه است. مهمترین سوالی که باید قبل از سرمایه گذاری از خودتان بپرسید این است که می‌خواهید برای چه مدتی سرمایه‌تان صرف سرمایه‌گذاری کنید؟ می‌خواهید یک سرمایه‌گذاری چند ماه داشته باشد یا چند ساله؟

سرمایه گذاری چندماهه

اگر می‌خواهید فقط برای چند ماه وارد بازار سرمایه شوید، دو حالت پیش می‌آید:

در این شرایط بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری صندوق‌های درآمد ثابت هستند که میزان سوددهی آن‌ها بیشتر از سود سپرده‌های بانکی است.

در صورتی که شرایط اقتصادی تورمی باشد و بازار مدام در حال نوسان باشد، نباید از ریسک کردن ترسید و حتی اگر می‌خواهید فقط برای 6 ماه سرمایه‌گذاری کنید، صندوق های مختلط و سهامی گزینه بهتری نسبت به صندوق های درآمدثابت هستند.

سرمایه گذاری بلند مدت

در سرمایه‌گذاری بلند مدت چند ساله (3 یا 4 سال به بالا)، اگر تورم یا نوسانی هم در اقتصاد وجود داشته باشد، چون سرمایه‌گذاری بلند مدت است، بالاخره به ثبات و آرامش می‌رسد. به همین دلیل بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری، انتخاب یک سبد ترکیبی از چند صندوق مختلط و سهامی است.

سرمایه‌گذاری در صندوق های درآمد ثابت با دید بلند مدت خیلی محافظه‌کارانه است و بازدهی کمتری هم به دنبال خواهد داشت. مخصوصا که در کشور ما هر چند سال یکبار تورم بزرگ اتفاق می‌افتد.

نکته مهمی که باید به آن اشاره شود این است که در کل ریسک صندوق های سرمایه گذاری بسیار کم است. زیرا صندوق های سرمایه گذاری تحت نظارت سازمان بورس تاسیس می‌شوند و فعالیت می‌کنند و به این دلیل که همیشه تحت نظارت هستند باید اطلاعات دقیق و درستی از سرمایه گذاری خود در وب سایتشان منتشر کنند.

بنابراین صندوق‌ها نمی‌توانند سرمایه مردم را در هر دارایی که می‌خواهند سرمایه‌گذاری کنند و هر ریسکی را بپذیرند. در نتیجه ریسک ورشکستگی یا صفر شدن سرمایه در صندوق‌ها بسیار کم است و تنها ریسکی که سرمایه‌گذاران را تهدید می‌کند، ریسک سود نکردن یا از دست دادن مقداری از سرمایه است.

بازه سرمایه گذاری بهترین صندوق سرمایه گذاری

انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت


بعد از اینکه تکلیفمان درمورد بازه‌ای که می‌خواهیم با توجه به شرایط اقتصادی کشور سرمایه‌گذاری کنیم مشخص شد، باید ببینیم بین چندین مدل صندوق سرمایه گذاری که وجود دارند و نوع صندوق انتخابی ما، کدامشان بهتر است؟

برای انتخاب بهترین صندوق درآمد ثابت باید به چند مورد توجه داشت:

سایز صندوق سرمایه گذاری

سایز صندوق اولین فاکتور است که به راحتی قابل بررسی است اما مورد توجه قرار نمی‌گیرد. سایز صندوق به میزان سرمایه‌ای که جذب کرده بستگی دارد و میزان دارایی‌های آن را نشان می‌دهد.

به عنوان مثال صندوق گنجینه زرین شهر بزرگترین صندوق درآمد ثابت است که ارزش خالص دارایی‌اش بیش از 28 هزار میلیارد تومان است. در حالی دارایی دو صندوق مثل گنجینه الماس بیمه دی و مشترک نوین نگر آسیا به ترتیب حدود 37 و 21 میلیارد تومان است. به عبارتی اندازه صندوق گنجینه زرین شهر، تقریبا هزار برابر این دو صندوق است!

بزرگی صندوق شاید نشان دهنده تعداد زیاد سرمایه‌گذاران و اعتماد عده بیشتری به این صندوق‌ها باشد، اما از طرف دیگر این میزان از دارایی، مدیریت صندوق را سخت‌تر می‌کند. به عبارتی صندوق‌های کوچک بهتر می‌توانند روی خرید سهام مانور بدهند و انعطاف‌پذیری بیشتری داشته باشند.

یک صندوق بزرگ مجبور است تمام سرمایه‌اش را بین دارایی‌های متنوع پخش کند و مدیریت این میزان دارایی و تنوع در سرمایه‌گذاری، خودش یک چالش بزرگ برای صندوق باشد. همچنین خرید و فروش دارایی‌ها سخت‌تر می‌شود و ممکن است یک سری از موقعیت‌ها از دستش خارج شوند.

در عوض یک صندوق کوچک به راحتی می‌تواند بین دارایی‌ها و سهام مختلف در حرکت باشد و دستش برای افزایش سود مجموعه بازتر باشد.

برای همین اگر لیست صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت را به ترتیب سودی که در سال گذشته داشته‌اند مرتب کنیم، تقریبا دارایی همه صندوق‌های صدر این لیست کمتر از 100 میلیارد تومان است. البته صندوق‌های کوچک هم با توجه به عملکردشان به مرور زمان افزایش سقف می‌دهند و دارایی‌شان افزایش می‌یابد که این موضوع روی سودآوری آن‌ها تاثیرگذار خواهد بود.

برای مثال میزان پرداخت سود ماهیانه به ازای هر واحد دو صندوق صبای هدف (با 16 میلیارد دارایی) و صندوق امین آشنا (با 2000 میلیارد دارایی) را با هم مقایسه می‌کنیم:

پرداخت سود دوره ای صندوق صبا هدف - بهترین صندوق سرمایه گذاری
نمودار – سود صندوق صبا هدف
پرداخت سود ماهیانه صندوق امین آشنا ایرانیان - بهترین صندوق سرمایه گذاری
نمودار – سود صندوق امین آشنا

همانطور که پیداست، میزان سوددهی امین آشنا (سایز بزرگ) تقریبا ثابت بوده و سوددهی صبای صدف به ازای هر واحد (سایز کوچک) در فروردین 98 حتی به 73,158 ریال هم رسیده است.

نوسان سود صندوق در گذشته

نکته دیگری که باید در بررسی صندوق‌های درآمد ثابت مد نظر داشته باشیم، میزان ثبات و نوسان سود صندوق در ماه‌های گذشته است.

برای مثال دو صندوق را در نظر بگیرید که میزان سوددهی هر کدام در بازه 6 ماهه را مورد بررسی قرار داده‌ایم. نتیجه بررسی این شده که یک صندوق سود ماهیانه بیشتر از 1.5 درصد داشته و بیشترین میزان سوددهی آن در یک ماه 2.4 درصد بوده است، ولی کمترین سوددهی آن همین 1.5 درصد بوده است.

در مقابل صندوق دیگر در یک ماه به 3 درصد سود هم رسیده، اما در ماه‌های دیگر نوسان داشته و یکی از ماه‌ها سود 0.5 درصد را تجربه کرده است.

حال اگر بخواهید در یکی از این دو صندوق سرمایه‌گذاری کنید، کدام را انتخاب می‌کنید؟ مشخصا صندوقی که نوسان کمتری داشته است و خیالمان از میزان حداقل سودی که در هر ماه می‌دهد راحت باشد.

احتمالا می‌خواهید بدانید چرا نوسان سود صندوق‌ها با هم فرق دارد و برای بعضی از آن‌ها بیشتر است؟

چرا صندوق‌ها نوسان سود دارند؟

نوسان در سوددهی صندوق‌ها به دو دلیل است:

ترکیب دارایی صندوق – نسبتی از دارایی صندوق که در سهام سرمایه گذاری شده است

از آنجایی که صندوق های درآمد ثابت درصدی از دارایی‌های خود (طبق دستورالعمل سازمان بورس بین 5 تا 25 درصد) را در بورس سرمایه‌گذاری می‌کنند، نوسانی که سود این قسمت از سرمایه‌گذاری دارد روی سود کل صندوق تاثیر می‌گذارد.

بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که اگر صندوقی نوسان سود زیادی دارد، به این دلیل است که درصد بالاتری از سبد خود را روی بازار سهام سرمایه‌گذاری کرده است. البته صندوق‌ها هر ماه اطلاعات شفافی از سبد سرمایه‌گذاری خود منتشر می‌کنند که در آن نسبت و درصد سرمایه‌گذاری‌های خود در بازار سهام، اوراق با درآمد ثابت و … را بیان کرده‌اند.

همچنین از آنجایی که بازار سهام ریسک بیشتری نسبت به اوراق بادرآمد ثابت دارد، بنابراین هر چه درصد سهام در سبد سرمایه‌گذاری یک صندوق بیشتر باشد، آن صندوق ریسکی‌تر خواهد بود. البته این ریسک پذیری ممکن است با سوددهی بیشتری همراه باشد.

ترکیب دارایی بهترین صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت

میزان ریسک سبد سهامی صندوق

حتی اگر دو صندوق مقدار یکسانی از دارایی‌های خود را در بازار سهام سرمایه‌گذاری کنند، باز هم عامل دیگری در تفاوت سوددهی این دو صندوق تاثیرگذار است و آن استراتژی سرمایه‌گذاری صندوق و میزان ریسک پذیری آن‌هاست.

ریسک کردن در بازار سهام یک شمشیر دو لبه است که گاهی باعث افزایش سوددهی و گاهی هم باعث ضرر می‌شود. یعنی وقتی می‌گوییم یک سهم نسبت به دیگری ریسک بیشتری دارد، این یعنی احتمالا سوددهی خوبی داشته باشد و از طرف دیگر ممکن است دچار ضرر بیشتری هم بشود.

به عنوان مثال صندوق صبای هدف در چند ماه متوالی سود وسوسه کننده 3 تا 5 درصد را داشت و سر و صدای زیادی هم راه انداخته بود. این صندوق، با توجه به گزارش ماهانه‌ای که منتشر می‌کرد، درصد زیادی از سبد خود را به سهم‌های با ریسک بالا اختصاص داده بود و به همین دلیل در زمان صعود بورس، سبد سهامی صبای هدف هم سود بیشتری به همراه داشت. اما اگر در همین مدت بازار بورس اصلاح می‌شد، سبد سهامی این صندوق ضرر می‌کرد و سوددهی آن کاهش می‌یافت.

در مقابل صندوق‌های دیگر مثل اکسیر دوم فارابی، اعتماد آفرین پارسیان و بسیاری از صندوق‌های رتبه متوسط لیست صندوق‌ها، در سهم‌های کم ریسک بازار سرمایه‌گذاری می‌کنند. برای همین نه در زمان صعود بورس خیلی سود می کنند و نه در زمان اصلاح بازار ضرر می‌کنند و در نتیجه سودشان نوسان زیادی ندارد.

میزان ریسک سبد سهامی برترین صندوق سرمایه گذاری

بین دو صندوق با نوسان سود متفاوت، کدام بهتر است؟

شاید دیدن سود خوب چند ماهه یک صندوق مثل صبای هدف وسوسه کننده باشد و سرمایه‌گذاران بخواهند وارد این صندوق شوند، ولی باید حواسشان باشد که این سود ممکن است فقط برای چند ماه بوده باشد و در زمانی که بازار بورس دچار رکود می‌شود، سود سبد سهامی این صندوق هم کاهش یابد و در مجموع سود بسیار کمی داشته باشد.

در نتیجه سرمایه‌گذار خودش باید تصمیم بگیرد که سود مطمئن بدون نوسان را ترجیح می‌دهد یا ریسک بالاتر با احتمال سود بیشتر.

این انتخاب به بازه سرمایه‌گذاری هم بستگی دارد. یعنی اگر بخواهید پولتان را فقط به مدت یک یا دو ماه سرمایه‌گذاری کنید، بهتر است در صندوقی با نوسان کم باشد، چرا که ممکن است از شانس بد دقیقا در ماهی که بازار بورس شرایط خوبی ندارد وارد صندوق شوید و چنانچه صندوق ریسکی باشد، ضرر کنید.

اما چنانچه هدفتان برای سرمایه‌گذاری بازه میان مدت و بلند مدت است، با توجه به شرایط بازار بورس، صندوق‌های ریسکی با درصد بیشتر سهام در سبد خود بهتر هستند.

مقایسه و انتخاب بهترین صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت

اینکه عملکرد یک صندوق در ماه‌های گذشته را بررسی کنیم و نتیجه بگیریم این صندوق برای سرمایه‌گذاری خوب است یا نه، معیار خوبی برای انتخاب صندوق مناسب نیست. بلکه باید عملکرد صندوق‌ها را با هم مقایسه کرد. یعنی نمی‌شود عملکرد سه ماه گذشته یک صندوق را ببینیم و از آنجایی که میزان سوددهی آن کمتر از 1 درصد بوده، نتیجه بگیریم صندوق مناسبی نیست.

بلکه باید عملکرد صندوق‌های دیگر را در همین بازه بررسی کنیم. اگر اکثر صندوق‌ها در این بازه سود خوبی داشته‌اند و این صندوق نتوانسته مثل آن‌ها باشد، پس نتیجه‌گیری ما درست است و سوددهی پایین این صندوق بخاطر عملکرد ضعیف تیم مدیریتی آن است.

 اما اگر اکثر صندوق‌ها نتوانسته‌اند سود خوبی داشته باشند، پس مشکل جای دیگری است و به شرایط بازار به ویژه بازار اوراق بدهی و سهام برمی‌گردد. ممکن است بازار سهام در این بازه زمانی نزولی بوده باشد یا در سود اوراق بادرآمد ثابت تغییری رخ داده باشد که روی سوددهی همه صندوق‌ها تاثیرگذار بوده‌اند.

یک روش مرسوم برای تشخیص عملکرد صندوق های درآمد ثابت، مقایسه بازدهی هر صندوق درآمد ثابت با میانگین بازدهی کل صندوق‌های درآمد ثابت است. بنابراین اگر بازده یک صندوق از میانگین کل صندوق‌ها بیشتر باشد، می‌توانیم نتیجه بگیریم که عملکرد صندوق نسبت به متوسط بازار بهتر بوده است.

به عنوان مثال از مقایسه نمودار بازده صندوق درآمد ثابت لوتوس پارسیان با میانگین بازدهی کل می‌توان نتیجه گرفت این صندوق عملکرد بهتری نسبت به متوسط بازار داشته است.

مقایسه بهترین صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت با میانگین
نمودار – مقایسه بازدهی صندوق لوتوس پارسیان با میانگین

یکی دیگر از روش‌های مرسوم برای تشخیص بهترین صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت مقایسه آن‌ها با بانک است. صندوق‌های درآمد ثابت به علت ساختار و ماهیتی که دارند شباهت زیادی به بانک داشته و بسیاری این نوع از صندوق ها را جایگزین خوبی برای بانک می‌دانند. به عنوان مثال در نمودار زیر که برگرفته از یکی از گزارش های سایت سیگنال است، سود صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت با بانک در پاییز 98 مقایسه شده و نتیجه آن بوده که در پاییز 98 بهترین صندوق های درآمد ثابت بازدهی بالاتری نسبت به بانک برای سرمایه گذاران خود به ارمغان آورده‌اند.

مقایسه بهترین صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت با بانک پاییز 98
نمودار مقایسه بهترین صندوق های درآمد ثابت با بانک در پاییز 98
بیشتر بخوانید
گزارش – صندوق سرمایه گذاری بهتر است یا بانک؟

مقایسه و انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری مختلط و سهامی


از آنجا که صندوق های درآمد ثابت اکثر دارایی خود را روی اوراق با درآمد ثابت سرمایه گذاری می­‌کنند و درصد کمی از دارایی­‌های خود را روی سهام شرکت­های پذیرفته شده در بورس، بنابراین منطقی است اگر بازدهی یک صندوق درآمد ثابت را با میانگین بازدهی صندوق های درآمد ثابت مقایسه کنیم و بازدهی صندوق های مختلط و سهامی را که اکثر ترکیب دارییشان سهام بورسی است را با بازدهی بازار و شاخص کل بورس مقایسه کنیم.

در ابتدا بد نیست بدانید بازار صندوق های مختلط و سهامی باهم، از بازار صندوق های درآمد ثابت بسیار کوچکتر است. طوری که مجموع ارزش دارایی‌های صندوق های درآمد ثابت بیش از 150 هزار میلیارد است، در حالی که ارزش صندوق های سهامی و مختلط با هم، کمتر از 3 هزار میلیارد است.

این موضوع نشان دهنده جوان بودن این بازار است، البته به تدریج به تعداد این صندوق‌ها اضافه می‌شود و صندوق‌ها افزایش سقف می‌دهند و بازار صندوق‌های سهامی و مختلط در آینده گسترش خواهد یافت.

تمام معیارهایی که برای انتخاب صندوق درآمد ثابت مناسب گفته شد، برای صندوق های سهامی و مختلط هم کاربرد دارد، با یک تفاوت، تفاوت هم در مقایسه بازدهی صندوق است که در صندوق های درآمد ثابت منطقی است اگر بازدهی صندوق را با متوسط بازدهی کل صندوق های درآمد ثابت مقایسه کنیم ولی درمورد صندوق های سهامی و مختلط بهتر است بازدهی صندوق را با شاخص کل بورس بسنجیم.

از آنجایی که این صندوق‌ها درصد بیشتر یا حتی اغلب سبد دارایی خود را به خرید سهام اختصاص می‌دهند، بنابراین باید با شاخص کل مقایسه شوند.

این صندوق‌ها معمولا نموداری از مقایسه عملکرد خود با شاخص کل بورس را روی سایت خود قرار می‌دهند تا سرمایه‌گذاران به راحتی بتوانند بررسی‌های لازم را انجام دهند و صندوق مناسب را انتخاب کنند. به عنوان مثال نمودار زیر برگرفته از گزارشی است که توسط تیم سیگنال تهیه شده و بهترین صندوق های سرمایه گذاری سهامی را با شاخص کل بورس و فرابورس در پاییز 98 مقایسه می‌کند:

مقایسه بهترین صندوق های سرمایه گذاری سهامی با شاخص کل پاییز 98
نمودار – مقایسه بهترین صندوق های سهامی با شاخص کل بورس و فرابورس در پاییز 98

با توجه به نمودار بالا، مشاهده می‌کنید که بهترین صندوق های سرمایه گذاری سهامی توانسته‌اند در پاییز 98 بازدهی بهتری نسبت به شاخص کل بورس و فرابورس به ثبت برسانند.

چگونه و از کجا بهترین صندوق‌های سرمایه گذاری را با یکدیگر مقایسه کنیم؟

در حال حاضر بیش از 200 صندوق سرمایه گذاری در ایران فعالیت می‌کنند. حالا سوالی که پیش می‌آید این است که از کجا و چگونه تمامی این صندوق ها را با هم مقایسه کنیم؟ یا چگونه صندوق های مختلف را با بانک و شاخص بورس مقایسه کنیم؟

نگران نباشید! با استفاده از دیتای صفحه صندوق های سرمایه گذاری که سایت سیگنال در اختیار شما قرار می‌دهد به راحتی می‌توانید به لیست بهترین صندوق های سرمایه گذاری، بازدهی سالانه – 6 ماهه – فصلی و ماهانه آن‌ها دسترسی داشته باشید و تمامی صندوق‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید.

همچنین با استفاده از صفحه گزارش‌های تحلیلی صندوق های سرمایه گذاری در سایت سیگنال می‌توانید بصورت ماهانه، فصلی، 6 ماهه و سالیانه عملکرد صندوق های سرمایه گذاری را با بانک‌ها و شاخص بورس و فرابورس مقایسه کنید. از جمله گزارش‌های محبوب این صفحه می‌توان به گزارش 10 صندوق سرمایه گذاری برتر اشاره کرد که توسط کارشناسان مجربِ سیگنال تهیه شده و هر ماه در این صفحه نمایش داد می‌شود. به عنوان مثال لیست 10 صندوق سرمایه گذاری برتر در پاییز سال 98 به شرح لینک زیر بوده است:

بیشتر بخوانید
رتبه بندی 10 صندوق سرمایه گذاری برتر در پاییز سال 98

جمع‌بندی، بهترین صندوق سرمایه گذاری باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

با توجه به موارد گفته شد در بالا می‌توان نتیجه گرفت، یک صندوق سرمایه گذاری خوب باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

مشروح مهم‌ترین اخبار صندوق‌های سرمایه‌گذاری در مردادماه 99 به شرح زیر است:

صندوق ETF دارا دوم

بالاخره زمان عرضه دومین صندوق ETF دولت موسوم به دارا دوم اعلام شد. مهمترین خبر این ماه در صندوق های سرمایه گذاری موضوع پاس کاری صندوق دارا دوم در بین سازمان خصوصی سازی و مسئولان دولتی بود که نهایتا وزارت نفت غائله را ختم کرد و قرار شد تا در 5 شهریور ماه 99 صندوق دارا دوم پذیره نویسی شود. سقف مشارکت در صندوق دارا دوم 5 میلیون تومان عنوان شده است. همچنین مبنای محاسبه قیمت برای اعمال تخفیف صرفاً برای سهام قابل واگذاری به صندوق سرمایه گذاری پالایشی یکم (دارا دوم)، قیمت پایانی روز معاملاتی قبل از شروع پذیره نویسی صندوق یاد شده خواهد بود. مجوزهای دومین صندوق ETF دولتی شامل ۴ پالایشگاه اصفهان، بندرعباس، تهران و تبریز دریافت شده و این صندوق در تاریخ یکم شهریورماه 99 ثبت و چهارشنبه هفته جاری در بورس تهران پذیرش می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در همین رابطه میتوانید مقاله ” هر آنچه که در مورد صندوق ETF دولتی دارا دوم باید بدانید ” را در سیگنال بخوانید.

-طبق اعلام پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، معاملات  ETFها در مردادماه جاری با رشد چشم‌گیر ۶۰۰ درصدی نسبت به سال گذشته همراه بوده است.

معرفی صندوق های ETF جدید به بازار سرمایه

 صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله سپر سرمایه بیدار جهت سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت با نماد «سپر ،(SEPAR)» در فهرست نرخ‌های بازار صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس اوراق بهادار تهران درج شد. مدت پذیره‌نویسی اولیه از شنبه ۴ مردادماه آغاز و تا چهارشنبه ۸ مردادماه بود.

مدیر این صندوق، شرکت سبدگردان اقتصاد بیدار، موسسان آن شرکت سبدگردان اقتصاد بیدار و کارگزاری اقتصاد بیدار هستند. همچنین متولی صندوق موسسه حسابرسی شاخص اندیشان و بازارگردان آن نیز صندوق سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی امید لوتوس پارسیان است.

پذیره‌نویسی صندوق ثروت بازنشستگی کشوری با نماد «مدیر» از ۱۱ تا 22 مردادماه طی 9 روز کاری انجام شد. طبق اظهارات وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در بزرگترین پذیره‌نویسی اولیه ETF  صد هزار نفر از بازنشستگان کشوری که قبلاً ثبت‌نام کرده‌اند سهامدار این صندوق می‌شوند. صندوق سرمایه‌گذاری مدیریت ثروت صندوق بازنشستگی کشوری از نوع صندوق سرمایه‌گذاری در سهام است که موضوع فعالیت آن سرمایه‌گذاری در انواع اوراق بهادار از جمله سهام و حق تقدم سهام پذیرفته‌شده در بورس تهران و فرابورس ایران، گواهی سپرده کالایی، اوراق با درآمد ثابت، سپرده‌ها و گواهی‌های سپرده بانکی است.

موسسین این صندوق، گروه مدیریت ارزش سرمایه بازنشستگی کشوری، شرکت خدمات مدیریت صندوق بازنشستگی کشوری، کارگزاری صبا جهاد و مشاور سرمایه‌گذاری فراز ایده نوآفرین تک هستند که به ترتیب ۵ میلیون، ۳ میلیون، یک میلیون و یک میلیون واحد از واحدهای صندوق «مدیر» را در اختیار دارند.

صندوق های “سپر” و “مدیر” پس از پایان پذیره نویسی، هنوز در بورس قابل معامله نشده اند.

تصمیمات رفت و برگشتی درباره سقف سرمایه گذاری صندوق های درآمد ثابت در سهام

طی یک ماه اخیر موضوع سقف سرمایه گذاری صندوق های با درآمد ثابت در سهام مورد بررسی قرار گرفت و ابتدا اعلام شد که حد نصاب سرمایه گذاری صندوق های با درآمد ثابت در سهام به 5 درصد کاهش می یابد. این موضوع باعث ایجاد جو روانی منفی بر روی سهام شد و یکی از دلایل افت ارزش سهام را میتوان عرضه سهام این صندوق ها در مردادماه دانست چرا که برای اجرای این دستور فرصت یک ماهه به صندوق ها داده شد اما در روزهای بعد این تصمیم ملغی شد و قرار شد که سقف سرمایه گذاری صندوق های با درآمد ثابت در سهام همان 15 درصد باقی بماند. به این ترتیب، در جدیدترین مصوبه هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، نصاب سقف سرمایه گذاری صندوق‌های سرمایه گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت، ۱۵ درصد تعیین شد.

بر اساس این گزارش، سقف حدنصاب سرمایه گذاری صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابت، در شهریور ماه سال ۹۵ معادل ۱۵ درصد بود که در آبان ماه ۹۷ این حد نصاب به ۲۵ درصد رسید. در ابتدای سال ۹۹ و در فروردین ماه سال جاری، این حد نصاب ۱۰ درصد تعیین شد و در مرداد ماه سال جاری نیز طبق اعلام سازمان بورس و اوراق بهادار حدنصاب سرمایه گذاری در سهام این صندوق‌ها به ۵ درصد کاهش یافت. در ابتدای شهریور امسال و در جلسه‌ای که هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار به منظور حمایت از بازار سرمایه، برگزار کرد، افزایش سقف سرمایه گذاری در سهام صندوق‌های بادرآمد ثابت به ۱۵ درصد افزایش یافت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

طلا را به عنوان یک کالای سرمایه‌گذاری و پس انداز می‌شناسیم. یعنی طلا می‌خریم تا هم ارزش پول‌مان حفظ شود و هم اگر روزی نیاز به پول نقد داشتیم بفروشیم. همه این خرید و فروش‌ها را هم با طلای فیزیکی انجام داده‌ایم، چرا که احتمالا عده کمی صندوق سرمایه گذاری طلا را می‌شناسند.

 طلاهای زیادی پای خرید خانه، ماشین، لوازم منزل، روز مبادا و … فروخته شده است. گذشته از طلای زینتی، برخی پول نقدشان را صرف خرید سکه می‌کنند تا هزینه اجرت ساخت ندهند و سرمایه‌گذاری مقرون به صرفه‌تری داشته باشند. طلا هم هیچوقت دست رد به سینه هیچ سرمایه‌گذاری نزده و تا به امروز افت چشمگیری نداشته، در عوض گاهی چنان سود داشته که حسرتی شده روی دل بسیاری از مردم که پول نقد خوابیده توی بانک داشته‌اند. همین ویژگی طلا، باعث شده صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا به وجود بیایند و در بازار سرمایه‌گذاری فعالیت کنند.

تعریف صندوق سرمایه گذاری طلا

خیال کنید یک گاوصندوق پر از طلا وجود دارد که هر تکه‌اش مال یکی است. هر کس هم می‌تواند هر قدر که در توانایی‌اش است طلا بخرد و در این گنج داخل گاو صندوق سهیم باشد. از چند هزار تومان گرفته تا چند صد میلیون تومان. گاوصندوق هم مدیری دارد که حواسش به همه چیز هست و می‌داند کی طلا بخرد و کی بفروشد که سرمایه مجموعه بیشتر شود و همه با هم سود کنند. در ضمن این گاوصندوق به شدت ضد سرقت است و هیچ کس نمی‌تواند به آن دستبرد بزند!

خیال کنید یک گاوصندوق پر از طلا وجود دارد که هر تکه‌اش مال یکی است. هر کس هم می‌تواند هر قدر که در توانایی‌اش است طلا بخرد و در این گنج داخل گاو صندوق سهیم باشد.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا (Gold Funds)، یکی از انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک و قابل معامله (ETF) در بورس کالا هستند. این صندوق‌ها سرمایه مشتریان خود را به جای خرید سهام، روی وجه نقد و اوراق مبتنی بر سکه طلا سرمایه‌گذاری می‌کنند.

صندوق‌های طلا حداقل 70 درصد از دارایی خود را در خرید سکه طلا سرمایه‌گذاری می‌کنند و مابقی را در اوراق با درآمد ثابت. به این صورت که مدیر صندوق، سکه‌های مورد نیاز را از بازار یا بانک کارگشایی می‌خرد و در یک بانک عامل سپرده‌گذاری می‌کند.

در زیر نمونه‌ای از ترکیب دارایی صندوق های سرمایه گذاری طلا را مشاهده می‌کنید:

ترکیب دارایی صندوق سرمایه گذاری طلا

از آنجایی که درصد عمده سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها روی گواهی‌های سکه طلاست و قیمت گذاری طلا به دو پارامتر نرخ دلار و قیمت اونس جهانی وابسته است، می‌توان گفت سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها، یک سرمایه‌گذاری غیرمستقیم روی نرخ ارز و طلای جهانی است. پس سود صندوق‌های طلا به همین دو عامل بستگی دارد.

مزایای صندوق سرمایه گذاری طلا نسبت به خرید فیزیکی طلا

ریسک‌های خرید طلای فیزیکی با استفاده از صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا به حداقل خود می‌رسد. یعنی در صندوق‌های طلا سعی شده تمام ریسک‌ها و مشکلات خرید طلا رفع شود و در کنارش یک سری مزیت‌های دیگر هم داشته باشد. مزایای صندوق سرمایه گذاری طلا عبارتند از:

رفع مشکلات نگهداری فیزیکی طلا و سکه

مشکلات خرید طلا بصورت فیزیکی از جمله حمل کردن، نگهداری در مکانی امن، احتمال کلاهبرداری، سرقت و تقلب از بین می‌رود.

کاهش کارمزد معاملات

کارمزد معاملات فیزیکی طلا حدود 1 تا 2 درصد است و در صندوق‌های طلا به 0.15 درصد کاهش می‌یابد.

قابلیت سرمایه‌گذاری با سرمایه‌های کوچک

مزایای صندوق سرمایه گذاری طلا

حتی با چند هزار تومان هم می‌شود وارد این بازار شد، در حالی که برای خرید یک سکه طلا، باید میلیون‌ها تومان هزینه کرد. ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است، به این دلیل که واحدهای صندوق سرمایه گذاری طلا در بورس کالا مبادله می‌شوند قانونی در بازار بورس وجود دارد که براساس آن حداقل میزان سرمایه گذاری 100 هزار تومان است.

امکان دارد قیمت هر واحد صندوق سرمایه گذاری طلا 2 هزار تومان باشد اما به دلیل قانون مذکور شما باید حداقل 100 هزار تومان سرمایه گذاری نمایید و در واقع به جای یک واحد سرمایه گذاری 50 واحد سرمایه گذاری به قیمت 2 هزار تومان خریداری کرده‌اید.

نقدشوندگی خوب

از دیگر مزایای این صندوق‌ها امکان بازارگردان برای نقدشوندگی است. چنانچه بازار به سمت خرید یا فروش (بازار یک طرفه) برود، بازارگردان با عرضه و تقاضاهای خود بازار را کنترل می‌کند تا همواره طرف معاملاتی مطمئن وجود داشته باشد و تفاوت نرخ عرضه و تقاضا به کمترین میزان خود برسد.

فروش راحت

از آنجایی که سرمایه‌گذاری در صندوق‌های طلا به صورت خرید واحد است و قیمت هر واحد بسیار کمتر از قیمت یک سکه طلاست، سرمایه‌گذاران می‌توانند در مواقعی که نیاز به پول نقد دارند، هر تعداد واحدی که می‌خواهند بفروشند و در واقع مبلغی کمتر از ارزش یک سکه را نقد کنند. در حالی که در فروش طلا و سکه بصورت فیزیکی، امکان اینکار وجود ندارد.

قابل معامله بودن در بورس (ETF)

به این معنی که این صندوق‌ها قابلیت معامله در بورس را دارند و برای خرید و فروش واحدهای این صندوق، نیازی به مراجعه حضوری نیست و از طریق سامانه‌های معاملاتی آنلاین این کار صورت می‌گیرد.

مدیریت حرفه‌ای دارایی‌ها

با استفاده از صندوق سرمایه گذاری طلا شما بصورت غیرمستقیم طلا می‌خرید و در واقع سرمایه خود برای خرید طلا را بدست افراد حرفه‌ای می‌سپارید. شما با این‌کار علاوه بر اینکه مشکلات خرید طلا بصورت فیزیکی را ندارید ریسک سرمایه گذاری خود را تا حد زیادی کاهش می‌دهید.

با این کار شما سرمایه خود را به دست افراد حرفه‌ای سپرده‌اید که امکان دارد در زمان رونق بازار تا 100 درصد سرمایه را در بازار طلا و در صورت رکود 70 درصد از سرمایه را در بازار طلا و مابقی را در اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری کنند و با این‌ کار ریسک ناشی از نوسانات قیمتی طلا را تا حد زیادی کاهش می‌دهند.

ریسک صندوق های سرمایه گذاری طلا

تنها ریسک سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها همان ریسک قیمتی طلا و نوسانات آن است، یعنی عواملی که قیمت سکه و طلا را تهدید می‌کنند. البته به دلیل وجود بازارگردان که پیش از این گفته شد، مقدار ریسک در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر طلا، بسیار کمتر از بازار طلای فیزیکی است.

بیشتر بخوانید
آیا صندوق های سرمایه گذاری مطمئن هستند؟

نقد شوندگی و بازدهی صندوق سرمایه‌گذاری طلا

نقد شوندگی و بازدهی صندوق سرمایه‌گذاری طلا

نقد شوندگی یک صندوق به بازارگردانی آن صندوق بستگی دارد. اینکه بتواند عرضه و تقاضا را مدیریت کند و همیشه طرف معاملاتی وجود داشته باشد. بازدهی این صندوق‌ها هم به قیمت اونس جهانی و نرخ روز ارز برای تبدیل قیمت آن به ریال وابسته است. با این حال نمودارهای سال‌های گذشته نشان می‌دهد برآیند نوسانات بلند مدت در این بازار مثبت و سرمایه‌گذاری در آن سودآور بوده است.

صندوق های سرمایه گذاری طلا موجود در بازار بورس ایران

در حال حاضر در بازار بورس اوراق بهادار ایران فقط 4 صندوق سرمایه‌گذاری مبتنی بر طلا فعالیت می‌کنند.

– صندوق سرمایه گذاری پشتوانه طلای لوتوس پارسیان با نماد “طلا”: این صندوق اولین صندوق مبتنی بر طلا در ایران است که از خرداد 96 شروع به فعالیت کرده است.

– صندوق سرمایه گذاری مبتنی بر سکه طلای کیان با نماد “گوهر” به عنوان دومین صندوق مبتنی بر طلا از آذر ماه 96 کار خود را آغاز نموده است.

– صندوق سرمایه گذاری طلای زرافشان امید ایرانیان با نماد “زر”: این صندوق سرمایه گذاری طلا از مهرماه سال 96 آغاز به کار کرده است.

– صندوق سرمایه گذاری مبتنی بر سکه طلای مفید با نماد “عیار” که از خرداد ماه سال 97 کار خود را آغاز کرده است و نسبت به سایر صندوق‌های طلا سابقه کمتری دارد.

صندوق های سرمایه گذاری طلا موجود در بازار بورس ایران

انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری طلا

با مقایسه نمودار فعالیت این صندوق‌ها و درصد سودی که در دوران فعالیت خود داشته‌اند، می‌توانید بهترین صندوق را برای سرمایه‌گذاری مطمئن انتخاب کنید. البته از شرایط بازارگردانی هر صندوق نیز غافل نشوید.

به منظور دسترسی به اطلاعات بازدهی و عملکرد صندوق های سرمایه گذاری طلا می‌توانید از گزارش‌های تحلیلی سایت سیگنال استفاده کنید و پس از شناسایی سرمایه گذاری خود را آغاز نمایید.

چگونه در صندوق های طلا سرمایه گذاری کنیم؟

برای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های طلا و خرید و فروش نماد این صندوق‌ها، داشتن کد بورسی الزامی است. برای گرفتن کد بورسی هم کافی است از طریق یکی از سامانه‌های معاملاتی که توسط کارگزاران بورس ارائه شده اقدام کنیم. به عنوان مثال تمام کسانی که در کارگزاری‌ها به صورت آنلاین معامله انجام می‌دهند، امکان خرید و فروش نماد صندوق‌های طلا را نیز دارند.

بیشتر بخوانید
نحوه سرمایه گذاری در صندوق‌ های سرمایه گذاری

نتیجه گیری

در این مقاله با صندوق‌های سرمایه‌گذاری با پشتوانه طلا آشنا شدیم و 4 صندوق فعال در این زمینه را معرفی کردیم. قبل از ورود به این بازار حتما بازده صندوق‌ها را با هم مقایسه و از امکاناتی که هر کدام دارند اطلاع پیدا کنید تا بتوانید سرمایه‌گذاری مطمئنی داشته باشید. در ضمن این را یادتان باشد که بازار طلا، بازاری غیرقابل پیش بینی است که هم می‌تواند سود ناگهانی بسیار بالایی داشته و هم ممکن است با ضرر همراه باشد؛ بنابراین باید ریسک ورود به آن را بپذیرید. البته که سرمایه‌گذاری در صندوق‌های طلا مزیت‌های زیادی نسبت به طلای فیزیکی دارد.

آیا شما نیز صندوق های مبتنی بر سکه طلا را به عنوان جایگزینی مناسب برای خرید فیزیکی طلا انتخاب می‌کنید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

از ETF دولتی چه خبر؟

-صندوق ETF دولتی معاملات خود را از تاریخ 7 تیرماه 99 آغاز کرد و معاملات زیادی در این صندوق به وقوع پیوسته است. این صندوق که به مدیریت تامین سرمایه بانک مسکن در بازار فعالیت می کند اولین نوع از صندوق های ETF دولتی می باشد که شامل پنج سهم شامل سه سهم بانکی و دو سهم بیمه ای می باشد.

خبر ETFهای دوم و سوم دولتی هم منتشر شده و معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی گفته است: نیمه اول امسال دو ETF دولتی دیگر  با تخفیف ٢٠ تا ٣٠ درصدی بر اساس قیمت میانگین یک ماه آخر سهام در بورس، منتهی به آگهی واگذاری، واگذار می‌شود.

صندوق دارا دوم از گروه پالایشی (شبریز، شپنا، شتران، شبندر) و صندوق دارا سوم مرکب از گروه فلزی و خودرویی (فولاد، فملی، خودرو، خساپا) است.

صندوق های سرمایه گذاری جدید در راه بازار سرمایه

-صندوق ارزش آفرین بیدار دیگر صندوق جدیدی ست که در نوع قابل معامله در بورس یا ETF به بازار سرمایه معرفی شده است. این صندوق که با نماد “ارزش” در بازار صندوق های قابل معامله در بورس شناخته می شود در تیرماه 99 و بعد از پایان پذیره نویسی، معاملات خود را آغاز کرد. تا کنون بیشتر از دو روز از معاملات این صندوق نمی گذرد و نکته جالب توجه در معاملات صندوق ارزش این است که در هر دو روز در سقف قیمتی معامله شده است. با توجه به اینکه سقف درصد نوسان در صندوق های ETF به 10 درصد محدود شده است، صندوق ارزش توانست در تنها 2 روز 20 درصد رشد داشته باشد.

مدیریت صندوق ارزش آفرین بیدار به عهده شرکت سبدگردان اقتصاد بیدار می باشد که اولین صندوق این شرکت در بازار سرمایه نیز هست.

تکمیل حداکثر واحدهای صندوق قابل معامله (ETF) در دو روز کاری در این صندوق نیز رکورد تازه ای بود که برای اولین بار در بازار سرمایه به ثبت می رسد.

-یک صندوق ETF با درآمد ثابت جدید هم در این ماه به بازار سرمایه آمد. صندوق با درآمد ثابت اعتماد داریک از ۲۱ تیرماه به مدت ۵ روز کاری پذیره نویسی شد. نماد این صندوق در بازار سرمایه “داریک” عنوان شده است. صندوق سرمایه‌گذاری اعتماد داریک ۱۰۰ میلیارد تومانی است که حداقل باید ۱۰ میلیارد تومان آن در پذیره‌نویسی خریداری شود. ارکان اصلی صندوق نیز شامل مدیر آن یعنی شرکت سبدگردان اعتماد داریک و بازارگردان یعنی صندوق بازارگردانی امید لوتوس پارسیان است.

-یک صندوق با درآمد ثابت دیگر هم به بازار سرمایه معرفی شد که قابل معامله در بورس نیست و مبتنی بر صدور و ابطال است. صندوق سرمایه گذاری اندوخته آمیتیس از 15 تیرماه 99 به مدت سه روز کاری پذیره نویسی شد. این صندوق با نرخ سود پیش بینی شده سالانه ۱۸ درصد فعالیت می کند و مدیریت آن به عهده شرکت سبدگردان آمیتیس می باشد.

-دو صندوق جسورانه جدید قرار است به بازار سرمایه معرفی شوند. سرمایه‌گذاری این ‏صندوق‌های جسورانه بر حوزه‌هایی همچون رسانه و سرگرمی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، بایو و نانو، پزشکی ‏و سلامت و فناوری‌های سخت خواهد بود.‏

در حال حاضر با تاسیس “صندوق جسورانه کارما الگوریتم” و “صندوق جسورانه رشد پاراکس یکم” موافقت شده است و این صندوق های جسورانه به ترتیب با ۵۰ و ۲۴۰ میلیارد تومان سرمایه قرار است فعالیت خود را بازار آغاز کنند.

خبر مهم برای صندوق های قابل معامله در بورس

-خبر مهم دیگر تغییر دامنه نوسان صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله سهامی و مختلط در بورس اوراق بهادار تهران بود. این تصمیم از این قرار است که صندوق های سهامی و مختلط قابل معامله در بورس که تا پیش از این محدودیت نوسان نداشتند، از این به بعد با محدودیت نوسان 10 درصدی روبرو می شوند. قانون محدودیت نوسان به 10 درصد در صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله سهامی و مختلط از تاریخ 16 تیرماه 99 اجرایی شد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش «بااقتصاد»، از سال 1396 و با ورود تامین سرمایه امید به کارزار تابلوی بورس تهران تا درج نماد تامین سرمایه امین که به عنوان آخرین در تعامل مستقیم این صنعت و تابلوی بورس محسوب می‌شود؛ رفته رفته آشنایی فعالان بازار سرمایه با این صنعت پیچیده افزایش یافته و همچنین اشتیاق ورود این شرکت‌ها به بازار سرمایه نیز رو به فزونی گذاشته، به نحوی که اکنون شرکت‌های تامین  سرمایه امین و تامین  سرمایه تمدن در صف ورود به بورس هستند و زمزمه آمادگی تامین سرمایه کاردان به گوش می‌رسد.

«بااقتصاد» به این مناسبت و با گذشت چهار ماه از شروع سال 1399 ، نگاهی گذرا به عملکرد چهار تامین سرمایه بورسی داشته است.

شرکت تامین سرمایه امید با درآمد حدود 465 میلیارد تومانی در چهارماهه اول امسال که عمده آن ناشی از شناسایی فرصت و ورود مناسب به بخش سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار بوده است توانسته در صدر جدول درآمدی این گروه بورسی قرار بگیرد. تامین سرمایه های نوین و لوتوس پارسیان رتبه های دوم و سوم را به خود اختصاص داده اند.

شرکت تامین سرمایه بانک ملت علی رغم حضور نسبتاً پررنگ در بخش‌های تعهد پذیره‌نویسی و بازارگردانی با کسب کمترین درآمد از بخش سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار در میان شرکت‌های تامین  سرمایه کمترین میزان درآمد در چهارماهه ابتدایی امسال را داشته است.

Capture

 

 

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

رشد قیمت دلار و به تبع آن قیمت طلا و سکه باعث شد تا رکورد جدیدی در قیمت طلا به ثبت برسد. در روز شنبه 14 تیرماه 99 برای اولین بار معاملات سکه طرح جدید هشت رقمی شد. تقاضای زیاد برای خرید طلا به عنوان کالای امن سرمایه گذاری به قدری زیاد شد که در روز بعد در 15 تیرماه 99 قیمت سکه بانکی تحویل 1 روزه به صف خرید رسید و فروشندگان حاضر نبودند دارایی خود را به بالاترین قیمت نیز عرضه کنند.

در طرف دیگر صندوق های سرمایه مبتنی بر طلا که دارایی خود را سپرده های سکه طلای بانکی قرار داده اند با حجم عظیم تقاضا مواجه شدند و در دو روز اخیر رشد قابل توجهی کسب کردند.

رشد صندوق های طلا در 15 تیرماه 99

نام صندوقبازدهی روزانه (15 تیرماه 99)
عیار17.73
گوهر17.49
زر12.59
طلا11.82

رشد کم سابقه روزانه در صندوق های طلا در حالی رخ داد که قیمت ارز دلار نیز از 20 هزار تومان عبور کرده و وارد کانال 22 هزار تومان شده است.

وضعیت بازار طلا در داخل کشور

در این گزارش نگاهی به وضعیت قیمت طلا و صندوق های طلا در کشور خواهیم داشت.

 تحلیل طلا گرم 18 عیار

 تحلیل طلا گرم 18 عیار
برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

در بازه هفتگی مشاهده می شود که رشد قیمت طلا گرم 18 عیار با شیب تندی همراه بوده است و انتظار اصلاح از آن بعید نیست. حمایت مهم قیمتی در محدوده 830 هزار تومان قرار دارد و اگر فیبوناچی اکستنشن را برای تعیین هدف بالای طلا گرم 18 عیار در نظر بگیریم میتوان محدوده یک میلیون و 110 هزار تومان را به عنوان مقاومت میان مدت در نظر گرفت.

وضعیت طلا و سکه در بازار بورس

سكه تمام بهارتحويلي 1روزه بانک ها در بورس کالا وضعیت ویژه ای دارد و قیمت آنها با رشد طلای فیزیکی رشد چشمگیری پیدا کرده است.

سكه تمام بهارتحويلي 1روزه رفاه

قیمت درج شده سکه تمام بهار تحویلی یک روزه رفاه (سكه0012پ01 ) در تابلو برابر با یک دهم سکه ی کامل می باشد و هم اکنون در قیمت 1,002,792 ریال در حال معامله می باشد.

وضعیت طلا و سکه در بازار بورس

بورس کالا طی اطلاعیه ای تغيير در اندازه واحد معاملاتي گواهي سپرده سکه طلا را اعلام کرد. پيرو اطلاعيه منتشره شده در سايت بورس کالاي ايران، از روز جاري مورخ 15/04/99 در کليه نمادهاي معاملاتي گواهي سپرده سکه طلا به دليل محدوديت هاي فني ،اندازه هر واحد معاملاتي گواهي سپرده سکه طلا از يک دهم سکه به يک صدم سکه تغيير خواهد کرد و قيمت مشاهده شده در سامانه معاملات يک صدم قيمت سکه بهار آزادي خواهد بود، به گونه اي که هر 100 گواهي سپرده کالايي معادل يک سکه تمام بهار آزادي ميباشد. از اين رو تعداد دارايي کساني که تا قبل از اين تاريخ مالک گواهي سپرده کالايي باشند با توجه به تغيير اندازه گواهي 10 برابر ميشود. همچنين لات معاملاتي در معاملات برابر با 100 واحد گواهي سپرده کالايي معادل يک سکه مي باشد.

چهار صندوق سرمایه گذاری طلای فعال در ایران، عبارتند از:

نام صندوقنماد بورسیعمر صندوق (روز)قیمت پایانی تابلوی صندوق (ریال)خالص ارزش دارایی صندوق (ریال)
پشتوانه طلای لوتوسطلا109091.7457,018,717M
در اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلای کیانگوهر88662.8254,887,925M
پشتوانه سکه طلای زرافشان امید ایرانیانزر97155.5034,351,032M
صندوق سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلای مفیدعیار74734.3772,464,374M

بورس کالا با توجه به اختلاف قیمت تابلو و قیمت NAV در صندوق های طلا طی اطلاعیه ای اعلام کرد:

سرمایه گذاران محترم در انجام معاملات خود در صندوق های سرمایه گذاری پشتوانه طلا در نظر داشته باشند که خالص ارزش دارایی های هر صندوق با  NAV ابطال در بخش مربوطه در سایت مدیریت فناوری اطلاعات بورس تهران (TSETMC.COM) و نیز سایت صندوق نمایش داده می شود. معامله واحدهای این نوع از صندوق ها با فاصله قیمتی از NAV احتمال ایجاد زیان برای خریداران را به همراه خواهد داشت.

ارزش خالص دارایی ها در صندوق پشتوانه سکه طلای زرافشان امید ایرانیان طی مدت چهار ماه حدودا 450 درصد افزایش داشته است.

ارزش صندوق صندوق سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلای مفید نیز در همین مدت بیش از دو برابر شده است.

همانطور که ملاحظه می شود با ارزش ترین صندوق سرمایه گذاری طلا، صندوق پشتوانه طلای لوتوس است که بیش از هفت هزار میلیارد ریال ارزش دارد.

در ادامه به هر کدام از این چهار صندوق نگاه کوتاهی خواهیم داشت.

پشتوانه طلای لوتوس

مدیریت این صندوق را شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان به عهده دارد و بازدهی آن در بازه های زمانی مختلف از قرار زیر است:

 دوره بازدهی
۳ ماهه35.35 ٪
۶ ماهه137 ٪
۱ ساله141.34 ٪
پشتوانه طلای لوتوس
برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

تصویر بالا نمودار قیمت واحد های سرمایه گذاری صندوق طلا را نشان می دهد. در تحلیل چهار پیش انتظار داشتیم که قیمت مقاومت 9000-9500 تومان را در پیش داشته باشد و در همین محدوده آرام بگیرد. اکنون و با رشد حدود 18 درصدی قیمت در دو روز اخیر، قیمت به 9400 تومان رسیده است. این محدوده، مقاومت میان مدت صندوق طلا به حساب می آمد و باید دید آیا رشد شدید قیمت می تواند آن را به سمت بالا بشکند یا خیر. در صورتی که افزایش قیمت در صندوق های طلا ادامه داشته باشد انتظار داریم تا محدوده مقاومت بعدی در 11000-11800 تومان قرار بگیرد و در صورتی که کاهش قیمت در صندوق های طلا را تجربه کنیم، محدوده حمایتی 8000-8400 تومان حائز اهمیت خواهد بود. از نظر تکنیکالی قیمت نزدیک به سقف کانال بلند مدت خود قرار دارد و با توجه به قرارگیری اندیکاتور در محدوده اشباع خرید، به نظر می رسد رشد قیمت با مشکل جدی مواجه شود.

در اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلای کیان

مدیریت این صندوق را شرکت مشاور سرمایه گذاری پرتو آفتاب کیان به عهده دارد و بازدهی آن در بازه های زمانی مختلف از قرار زیر است:

دوره  بازدهی
3 ماهه50.31 ٪
6 ماهه129.9 ٪
۱ ساله130.31 ٪
در اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلای کیان
برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

تصویر بالا نمودار حرکت قیمت صندوق سرمایه گذاری گوهر را نشان می دهد. در تحلیل گذشته صندوق های طلا قیمت 4000 تومان را به عنوان هدف حرکت قیمتی صندوق معرفی کردیم. رشد شارپ قیمت به خصوص در دو روز اخیر (حدود 25 درصد!) امکان تحلیل را بسیار سخت کرده است. اگر کانال های هم فاصله را رسم کنیم، مقاومت 7100-7300 تومان را متصور می دانیم. در صورتی که قیمت افت کند محدوده حمایتی 5500-5700 تومان می تواند تکیه گاهی برای قیمت صندوق باشد.

پشتوانه سکه طلای زرافشان امید ایرانیان

مدیریت این صندوق را شرکت تامین سرمایه امید به عهده دارد و بازدهی آن در بازه های زمانی مختلف از قرار زیر است:

 دوره بازدهی
3 ماهه49.23 ٪
6 ماهه118.91 ٪
۱ ساله113.69 ٪
پشتوانه سکه طلای زرافشان امید ایرانیان
برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

نمودار بالا مربوط به قیمت واحدهای سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری زر می باشد.

در اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلای مفید

مدیریت این صندوق را شرکت سبدگردان انتخاب مفید به عهده دارد و بازدهی آن در بازه های زمانی مختلف از قرار زیر است:

دوره  بازدهی
3 ماهه44.28 ٪
6 ماهه149.6 ٪
۱ ساله145.96 ٪
در اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلای مفید
برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

نمودار بالا مربوط به قیمت واحدهای سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری عیار می باشد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.