دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
جمعه
28 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

جبارعلی زارعی ممقانی، در گفت‌وگو با خبرنگار بااقتصاد، اظهار می‌کند: کارخانجات برای تولید شکر از نیشکر جنوب و چغندر قند که در داخل تولید می‌شود، استفاده می‌کنند. بخشی از تولید شکر مصرفی نیز با شکر خام وارداتی است اما افزایش بیش از 4 برابری هزینه‌های تولید به‌ویژه در تولید چغندر قند، آینده کارخانجات قند و شکر را به مخاطره انداخته است.

مدیرعامل قلرست، می‌افزاید: اگر  وزارت جهاد کشاورزی و مجموعه دولت از کشت چغندر قند حمایت نکنند و تصمیم‌های مقتضی و مناسب نگیرند، صنعت قند و شکر در سال 1400 با مشکلات بیش‌تری مواجه می‌شود و کارخانه‌ها به سمت ورشکستگی می‌روند.

ممقانی به عملکرد مالی قلر اشاره و اظهار می‌کند: با توجه به این‌که سال مالی ما 31 تیرماه است و گزارش مالی خوبی هم ارایه داده‌ایم، عملکرد سال 99 مطلوب است اما در مجموع حال صنعت خوب نیست و پیش‌بینی ‌می‌کنم که تولید قند و شکر در سال 1400 با مشکلات جدی مواجه شود و دولت باید در تصمیم‌هایش تجدید نظر کند.

وی با اشاره به شکر وارداتی نیز، می‌گوید: در واردات شکر خام هم مشکلات زیادی وجود دارد اما دولت با قیمت‌گذاری شکر داخلی به 6600 تومان و نرخ شکر وارداتی 7300 تومان، تناقض آشکاری را در سیاست‌گذاری‌های این محصول استراتژیک اجرا می‌کند.

ممقانی ادامه می‌دهد: چگونه مشخص می‌شود در بازار کدام محصول شکر داخلی و کدام وارداتی است؟ آیا مرجعی برای شناسایی وجود دارد؟ این موارد، نشان‌دهنده تناقض آشکار است که در صورت ادامه این سیاست‌ها کارخانجات ورشکسته می‌شوند و همه چیز به سود دلالان و واردکنندگان خواهد بود.

وی از دولت می‌‎خواهد که نرخ شکر تولید داخل را نیز با قیمت‌ آزاد محاسبه کند تا کارخانجات داخلی بتوانند از پس هزینه‌های تولید که چند برابر شده است، برآیند و تولید ادامه یابد.

مدیرعامل قلرست همچنین با اشاره به وضعیت شرکت‌های بورسی، تصریح می‌کند: در حال حاضر شرایط چندان منطقی بر بورس حاکم نیست و نمادها بر اساس آیتم‌های عملکرد عملیاتی شرکت‌ها، ارزیابی و تحلیل نمی‌شوند و به اصطلاح بازار از تحلیل خارج شده است.

گفت‌وگو: مولود غلامی

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

شاخص بورس با رشد 11548 واحدی در پایان معاملات روز جاری به 505 هزار و 954 واحد رسید.

به گزارش رادیو سهام، آمار معاملات بورس نشان می‌دهد که شاخص‌های بورس در پایان داد و ستدهای امروز با رشد مواجه شدند.

رشد شاخص ها

بر اساس آمارهای معاملاتی، روز جاری اکثر شاخص‌های بورس با رشد مواجه شدند به طوری که شاخص کل با 11548 واحد رشد معادل 2.034 درصد به 505 هزار و 954 واحد،  شاخص‌ قیمت «وزنی – ارزشی» با 3078 واحد افزایش معادل 2.034 درصد به 134 هزار و 847 واحد،  شاخص کل «هم وزن» با 2235 واحد رشد معادل 1.30 درصد به 174 هزار و 642 واحد،  شاخص قیمت «هم وزن» با 1487 واحد افزایش، معادل 1.30 درصد به 116 هزار و 190 واحد،  شاخص آزاد شناور با 15561 واحد کاهش، معادل 2.48 درصد به 644 هزار و 66 واحد،  شاخص بازار اول با 8765 واحد افزایش معادل 2.48 درصد به 358 هزار 689 واحد و شاخص بازار دوم با 21840 واحد رشد معادل 2.08 درصد، به یک هزار و 69 واحد رسید.

 نمادهای تاثیر گذار

از سویی دیگر امروز 7 نماد « فملی  با 881 واحد،  فولاد  با 670 واحد، فارس با 553 واحد،  اخابر با 493 واحد، رمپنا  با 456 واحد،  پارس با 452 واحد و همراه با 414 واحد» رشد، بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس بر جای گذاشتند.

نوسان شاخص صنایع

این گزارش می افزاید، امروز شاخص‌های صنایع تالار شیشه ای نیز با رشد مواجه شدند به طوری که شاخص صنایع «اطلاعات و ارتباطات  با 17 واحد صعود معادل 5.14 درصد به 384 واحد،  رادیویی با 175 واحد افزایش معادل 4.93 درصد به 3 هزار 801 واحد،  فنی مهندسی 169 واحد رشد معادل 4.85 درصد به 3 هزار و 975 واحد،  محصولات کاغذ  6115 واحد افزایش معادل 4.75 درصد به 144 هزار و 264 واحد،  سایر مالی  با 430 واحد رشد، معادل 4.54 درصد به 11 هزار و 107 واحد،  حمل و نقل با (696) واحد 603 معادل (3.77) درصد به 17 هزار و 797 واحد،  محصولات چوبی با (72567) واحد ریزش معادل 10.73) درصد به 4 هزار و 453 واحد» رسید.

بیشترین افزایش قیمت ها

در عین حال نگاهی به آمارهای معاملاتی امروز بازار سهام مشخص می‌کند: قیمت سهام نمادهای «چدن، وپارس، خمحرکه، وصنعت، شفا،  غگل و کاما» بیشترین افزایش قیمت و نمادهای «بسویچ، چفیبر، کساوه، ختوفا، وتوس، تکنو و قلرست» بیشترین کاهش قیمت را در بازار سهام رقم زدند و در تابلوهای بورس به ثبت رسیدند.

به این ترتیب، در پایان داد و ستدهای روز جاری بورس، در 785 میلیون و 274 هزار نوبت معاملاتی، 6 میلیارد و 258 میلیون برگه اوراق بهادار به ارزش 50 هزار و 325 میلیارد تومان در بورس معامله شد.

معاملات بورس در یک نگاه

شاخص بورس 11548 واحد مثبت شد

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز، به گزارش واحد سنجش و راه حل های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، بورس تهران روند صعودی که از روز گذشته شروع کرده بود، در معاملات امروز با شتاب بیشتری ادامه داد و طی آن، شاخص کل 2900 واحد رشد کرد و بازده ماهانه خود را به رقم 5.6 درصد رساند.

در حاشیه بازار / فلزاتی ها بورس را داغ کردند

به این ترتیب، امروز تعداد نمادهای مثبت فاصله بیشتری از نادهای منفی گرفت و غالب بازار رنگ سبز به خود گرفت.

در حاشیه بازار / فلزاتی ها بورس را داغ کردند

حجم معاملات امروز جهش فوق العاده 110 درصدی نسبت به روز گذشته داشت که «ذوب» سرآمد همه شرکت ها در این زمینه بود؛ به گونه ای که این نماد پرطرفدار بیش از 6 درصد از کل حجم معاملات را به خود معطوف کرد. نمادهای «وتجارت» و «تاپیکو» نیز به لطف حضور حقوقی ها، در حجم بالا داد و ستد گردید.

در حاشیه بازار / فلزاتی ها بورس را داغ کردند

برآیند خروج حقوقی ها نشان می دهد که «تاپیکو» در صدر قرار دارد و بیش از 103 میلیون سهم از سیطره این قشر از معامله گران خارج شد. «وتجارت» نیز چندان مورد الطاف حقوقی ها قرار نداشت و بیشتر به دنبال فروش رفتند تا خرید.

در حاشیه بازار / فلزاتی ها بورس را داغ کردند

اما در طرف دیگر، نماد تازه وارد «لوتوس» در کانون توجهات حقوقی های سهم قرار داشت و سمت تقاضا سنگین تر از عرضه بود. امروز شاهد حضور نماد «وبیمه» در لیست ورود حقوقی ها هستیم. این شرکت در آخرین روز هفته جاری به استقبال مجمع فوق العاده می رود تا اعضای هیأت مدیره خود را مشخص کند.

در حاشیه بازار / فلزاتی ها بورس را داغ کردند

پربازده‎ترین نماد امروز بازار سرمایه به نام «ثنظام» با رشد 21درصدی ثبت شد.

«قنقش» پس از یک صعود شتابان طی روزهای اخیر، زیان بارترین نماد امروز بازار بود و دیگر هم گروهی آن «قلرست» در رتبه دوم قرار گرفت.

در حاشیه بازار / فلزاتی ها بورس را داغ کردند

در بین صنایع، «استخراج زغالسنگ» و «منسوجات» بیشترین رشد شاخص را تجربه کردند و گروه های «سایر حمل و نقل»، «استخراج سایر معادن» و «قند وشکر» با شدیدترین افت شاخص مواجه شدند.

در حاشیه بازار / فلزاتی ها بورس را داغ کردند
در حاشیه بازار / فلزاتی ها بورس را داغ کردند

نکته قابل توجه این است که نماد «دحاوی» امروز معاملاتی فراتر از انتظارات داشت و 117 برابر حجم میانگین ماهانه معامله شد. این شرکت دارویی سودسازی چندانی ندارد و نیمه نخست سال جاری را با افت 47 درصدی در شناسایی سود به پایان رساند. دیگر نماد گروه دارو «دسینا» نیز حجم معاملاتی بیش از میانگین خود داشت که جالب توجه است. این نماد امروز پس از برگزاری مجمع فوق العاده و تصویب افزایش سرمایه 100 درصدی از محل آورده نقدی، در حداکثر قیمت مجاز بازگشایی شد.

در حاشیه بازار / فلزاتی ها بورس را داغ کردند

صنعت «محصولات شیمیایی» به همراه گروه «دارو» و «سیمان» حجم معاملات مشکوکی داشتند و بیش از میانگین یک ماهه اخیر خود معاملات را ثبت کردند.

در حاشیه بازار / فلزاتی ها بورس را داغ کردند

بازارهای موازی نیز امروز برخلاف بازار سهام حرکت کردند و تماما با افت نرخ ها مواجه شدند.

در حاشیه بازار / فلزاتی ها بورس را داغ کردند

پیش بینی بازار فردا

به نظر می رسد موج صعودی دیگری برای بازار سرمایه شکل گرفته که از روز گذشته آغاز شده و انتظار می رود به سال آینده سرایت کند. هر چند که انتظارات بر آن بود که مطابق روال همیشگی، پایان سال بازار به فاز رکود و کرختی حرکت کند. هر چند عدم اطمینان از آینده سیاسی و اقتصادی و همچنین ابهامات موجود در صنایع استراتژیک، می تواند مانعی در مسیر رشد باشد اما قیمت های جذاب و عدم وجود حباب قیمتی در اغلب سهم ها، شرایط را برای صعود هموار کرده است.