دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
دوشنبه
31 شهریور 1399

همواره احترام به انتقادات، پیشنهادات و درخواست های کاربران محترم سیگنال از موارد مورد تاکید ما بوده است، لذا به پاس احترام و قدردانی از همراهان همیشگی سیگنال، تعدادی از سهام درخواستی پر تقاضا از سوی کاربران بررسی می گردد.

برای مشاهده سایر نمادهای درخواستی، می توانید به کانال سیگنال به آدرس signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) مراجعه کنید.

اتکام

شرکت بیمه اتکایی امین با نماد “اتکام” زیر گروه ” بیمه و صندوق بازنشستگی به جز تامین اجتماعی” قرار دارد.

طی معاملات روز سه شنبه حدود 7 میلیون برگ سهم با قیمت پایانی 4352 ریال داد و ستد شد.

در معاملات روز های گذشته این سهم، حجم معاملات قابل توجه است که نشان از تحرکات مثبت در این سهم می دهد.

بررسی تکنیکالی آن نشان می دهد که سهم در محدوده مقاومتی 430-440 تومان قرار دارد، درصورت عبور از این مقاومت و تثبیت روی آن می تواند با اهداف 510 تومان، 602 تومان و 774 تومان قابل بررسی باشد.

بررسی 5 نماد درخواستی کاربران سیگنال (10 بهمن ماه 1398)
برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

از طرف دیگر اگر سهم با اصلاح روبرو شود انتظار حمایت از حوالی 394 تومان، 368 تومان و 349 تومان توسط خریداران را داریم.

وکادو

شرکت تکادو با نماد “وکادو” در بازار پایه زرد فرابورس زیر گروه “سرمایه گذاری ها” قرار دارد.

طی معاملات روز سه شنبه بالغ بر 2 میلیون برگ سهم با قیمت پایانی 10733 ریال داد و ستد شد.

بررسی تکنیکالی این نماد نشان می دهد که سهم در حال عبور و تثبیت روی مقاومت روانی 1000 تومان می باشد و درصورت تثبیت روی آن می تواند اهداف 1335 تومان و 1934 تومان را برای سهم متصور بود.

بررسی 5 نماد درخواستی کاربران سیگنال (10 بهمن ماه 1398)
برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

حال اگر سهم با اصلاح مواجه شود حمایت های آن را می توان حوالی 970 تومان و محدوده 855-906 تومان ( منطقه حمایتی کانال صعودی) در نظر گرفت.

والبر

شرکت سرمایه گذاری البرز در بازار اول بورس با نماد “والبر” زیرگروه “مواد و محصولات دارویی” قرار دارد.

طی معاملات روز سه شنبه بالغ بر 17 میلیون برگ سهم با قیمت پایانی 8252 ریال داد و ستد شد.

در معاملات روزهای گذشته حجم معاملات قابل توجه است که می تواند نشانه ای مثبت از ادامه روند صعودی این سهم بدهد.

بررسی تکنیکالی سهم نشان می دهد که سهم اکنون در محدوده مقاومتی خود قرار دارد که درصورت عبور و تثبیت روی آن می تواند با اهداف 1054 تومان و 1412 تومان قابل بررسی باشد.

بررسی 5 نماد درخواستی کاربران سیگنال (10 بهمن ماه 1398)
برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

از طرف دیگر اگر سهم نتواند از مقاومت خود عبور کند و با اصلاح روبرو شود، منطقه های حمایتی آن را می توان 772 تومان، 747 تومان، 710 تومان و 666 تومان دانست.

وبهمن

شرکت سرمایه گذاری بهمن با نماد “بهمن” در تابلوی اصلی بورس زیر گروه “سرمایه گذاریها” قرار دارد.

طی معاملات روز سه شنبه این نماد بالغ بر 1.7 میلیون برگ سهم با قیمت پایانی 6521 ریال داد و ستد شد.

این سهم در یک کانال صعودی بلند مدت در حال نوسان است و پس از واکنش به مقاومت حوالی 720 تومان با اصلاح روبرو شد. درصورت اتمام اصلاح و عبور از مقاومت 720 تومان می تواند تا قیمت 943 تومان نیز افزایش قیمت داشته باشد.

بررسی 5 نماد درخواستی کاربران سیگنال (10 بهمن ماه 1398)
برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

از طرف دیگر اگر سهم با اصلاح روبرو شود، حمایت های آن را می توان 601 تومان، 570 تومان و 538 تومان درنظر گرفت.

قشهد

شرکت شهد با نماد “قشهد” در بازار دوم بورس زیر گروه “قند و شکر” قرار دارد.

طی معاملات روز سه شنبه این نماد بیش از 1.15 میلیون برگ سهم با قیمت پایانی 19971 ریال داد  و ستد شد.

بررسی تکنیکالی این نماد نشان می دهد که سهم در محدوده مقاومتی 1980 تومان قرار دارد و درصورت عبور تثبیت روی آن می تواند با اهداف 2469 تومان و 3288 تومان قابل بررسی باشد.

بررسی 5 نماد درخواستی کاربران سیگنال (10 بهمن ماه 1398)
برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

اگر سهم با اصلاح روبرو شود حمایت های آن را می توان حوالی 1800 تومان، 1672 تومان و 1570 تومان در نظر گرفت.

تحلیل‌های ارائه شده نظر کارشناسان تیم سیگنال بوده و نباید مبنای خرید و فروش قرار گیرد. مسئولیت هرگونه استفاده از داده‌های موجود، بر عهده کاربران محترم می‌باشد.
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه،

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، آمار معاملات بورس نشان می‌دهد که شاخص‌های بورس در پایان داد و ستدهای امروز دوشنبه پنجم اسفندماه با رشد مواجه شدند. امروز معامله‌گران در بورس تهران بیش از 6.3 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب 791 هزار نوبت معامله و به ارزش 4 هزار و 929 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

طی روز جاری، گروه فلزات اساسی همچنان با ارزش معاملات 604 هزار و 664 میلیون تومان در صدر گروه‌های بورسی قرار گرفت، همچنین گروه خودرو با 483 هزار و 885 میلیون تومان ارزش معاملات و نیز گروه شیمیایی با ارزش 374هزار و 327 میلیون بیشترین ارزش معاملات را از گروه های مختلف بورسی به خود اختصاص دادند.

بر اساس آمارهای معاملاتی، روز جاری اکثر شاخص‌های بورس با رشد مواجه شدند به طوری که شاخص کل با 4831 واحد رشد معادل 0.97 درصد به 503 هزار و 735 واحد، شاخص‌ قیمت «وزنی – ارزشی» با 1288 واحد افزایش معادل 0.97 درصد به 134 هزار و 322 واحد، شاخص کل «هم وزن» با 2911 واحد رشد معادل 1.78 درصد به 166 هزار و 233 واحد، شاخص قیمت «هم وزن» با 1938 واحد افزایش، معادل 1.78 درصد به 110 هزار و 710 واحد، شاخص آزاد شناور با 8551 واحد کاهش، معادل 1.38 درصد به 626 هزار و 56 واحد، شاخص بازار اول با 3003 واحد افزایش معادل 0.85 درصد به 355 هزار 627 واحد و شاخص بازار دوم با 12098 واحد رشد معادل 1.14 درصد، به یک هزار و 71 واحد رسید.

از سویی دیگر امروز 5 نماد « کچاد با 786 واحد، فخوز با 359 واحد، فخاس با 348 واحد، کگل با 300 واحد و فولاد با 292 واحد» رشد، بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس بر جای گذاشتند.

براساس این گزارش، امروز شاخص‌های صنایع تالار شیشه ای نیز با رشد مواجه شدند به طوری که شاخص صنایع «وسایل ارتباطی با 1035 واحد صعود معادل 4.93 درصد به 22 هزار و 34 واحد، لاستیک با 5728 واحد افزایش معادل 4.38 درصد به 136 هزار 487 واحد، اداره بازارهای مالی 28 واحد رشد معادل 4.20 درصد به 704 واحد، مواد دارویی 2497 واحد افزایش معادل 3.91 درصد به 66 هزار و 401 واحد، کانه فلزی با 4161 واحد رشد، معادل 3.70 درصد به 116 هزار و 639 واحد، کانی غیرفلزی با 941 واحد رشد معادل 3.31 درصد به 29 هزار و 351 واحد، محصولات چرمی با (651) واحد ریزش معادل ([4.74) درصد به 13 هزار و 96 واحد» رسید.

شایان ذکر است، قیمت سهام نمادهای «کچاد، حفارس، شیران، وپترو، بورس، کفپارس و لابسا» بیشترین افزایش قیمت و نمادهای «وملی، ثامان، مداران، کسعدی، فنورد، قشهد و وآذر» بیشترین کاهش قیمت را در بازار سهام رقم زدند و در تابلوهای بورس به ثبت رسیدند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام، شرکت شهد در زمینه تولید و فروش انواع شکر فعالیت دارد. شرکت شهد در در دوره ۹ ماهه منتهی به خرداد ۹۸، درامد ۲۰۱ میلیارد تومانی سخته است. بهای تمام شده درآمدهای عملیاتی شرکت در این دوره ۱۵۹ میلیارد تومان استف بنابراین سود ناخالص قشهد در دوره ۹ ماهه منتهی به خرداد ۹۸، مبلغ ۴۲ میلیارد تومان است.

مقدار فروش قشهد ۲۴% کاهش یافت

مقدار فروش قشهد از ۲۰۱ هزار تن در دوره ۹ ماهه منتهی به خرداد ۹۷، با کاهش ۲۴ درصدی به ۱۵۳ هزار تن در دوره ۹ ماهه منتهی به خرداد ۹۸ رسیده است. که کاهش مقدار فروش شرکت معادل ۴۸ هزار تن است.

بررسی تغییرات مقداری فروش محصولات قشهد نشان می‌دهد، به طور کلی سبد فروش شرکت ۲۴ درصد کاهش یافته است. اما نکته مهم در رابطه با سبد فروش شرکت، اهمیت محصولات است که شکر چغندر بهاره از بااهمیت‌ترین محصولات شرکت به شمار می‌روند. که مقدار فروش شکر چغندر بهاره چهار درصد (معادل دو هزار و ۱۹۶ تن) افزایش یافته است.

سود قشهد افزایش یافت

درآمد عملیاتی قشهد در دوره ۹ ماهه منتهی به خرداد ۹۸ نسبت به دوره مشابه سال قبل نشان می‌دهد، علی‌رغم کاهش مقدار فروش، درآمد شرکت ۱۳ درصد افزایش یافته و به ۲۰۱ میلیارد تومان رسیده است و همچنین در پی افزایش قیمت مواد اولیه، بهای تمام شده تولید محصولات افزایش یافته و موجب شده است بهای تمام شده با افزایش ۱۱ درصدی به ۱۵۹ میلیارد تومان برسد.

بنابراین با توجه به افزایش ۱۳ درصدی درآمد عملیاتی و همچنین رشد ۱۱ درصدی بهای تمام شده، حاشیه سود شرکت افزایش یافته است. سود ناخالص قشهد با رشد ۲۵ درصدی به ۴۲ میلیارد تومان، سود عملیاتی با رشد ۲۵ درصدی به ۳۸ میلیارد تومان و در نهایت سود خالص قشهد با رشد ۴۱ درصدی به ۳۲ میلیارد تومان رسیده است که در افزایش سود خالص شرکت، علاوه بر افزایش درآمد عملیاتی، افزایش درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها نیز اثرگذار بوده است.

پوشش ۱۰۸ درصدی مقدار فروش

شرکت شهد برای سال مالی منتهی به شهریور ۹۸ مقدار فروش ۱۴۱,۸۲۰ تنی را برآورد کرده است که در دوره ۹ ماهه منتهی به خرداد ۹۸، قشهد ۱۰۸ درصد از مقدار برآوردی را پوشش داده است. قشهد در دوره ۹ ماهه ۱۵۲,۶۷۹ تن فروش داشته است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام، شرکت شهد (قند خوی- با نماد قشد) در زمینه تولید و فروش شکر چغندر بهاره، ملاس، شکر ناشی از شکر خام، تفاله خشک، تفاله تر فعالیت دارد.  قشهد در سال مالی منتهی به شهریور ۹۸، مقدار فروش ۲۳۱ هزار و ۳۴۷ تن را رقم زده است و با این میزان فروش درآمد ۲۲۹ میلیارد تومانی ساخته است. قشهد در دوره ۹ ماهه منتهی به خرداد ۹۸، مقدار ۱۵۳ هزار تن فروش داشته است و به واسطه این مقدار فروش درآمد ۲۰۱ میلیارد تومانی ساخته است.

میانگین درآمد ماهانه قشهد سه میلیارد تومان افزایش یافت

میانگین مقدار فروش شرکت قشهد در دوره ۹ ماهه منتهی به خرداد ۹۸ نسبت به میانگین مقدار فروش ماهانه سال مالی منتهی به شهریور ۹۷، با کاهش دو هزار و ۲۷۹ تنی (معادل ۱۱درصد کاهش) به ۱۷ هزار تن رسیده است. اما به دلیل افزایش نرخ فروش محصولات شرکت، میانگین درآمد ماهانه قشهد در دوره ۹ ماهانه منتهی به خرداد ۹۸ نسبت به سال مالی منتهی به شهریور ۹۷ افزایش یافته است. میانگین درآمد ماهانه قشد در دوره ۹ ماهه به ۲۲ میلیارد و ۳۱۶ میلیون تومان رسیده است که نسبت به میانگین درامد ماهانه قشهد در سال مالی منتهی به شهریور ۹۷ رشد سه میلیارد و ۱۸۴ میلیون تومانی داشته است.

بررسی تغییرات سبد درآمدی قشهد در دوره مورد بررسی نشان می‌دهد بالاترین میزان افزایش درآمد قشهد مربوط به افزایش درآمد حاصل از فروش شکر چغندر بهاره است و بالاترین میزان کاهش درآمد قشهد در این دوره مربوط به کاهش درآمد حاصل از کاهش فروش شکر ناشی از شکر خام است و به جز این محصول درآمد حاصل از فروش تفاله خشک آزاد و یارانه شکر چغندر بهاره کاهشی است.

فروش بیش از مقدار براوردی طی ۹ ماه

قشهد برای سال مالی منتهی به شهریور ۹۸ مقدار فروش ۱۵۱ هزار تنی را برآورد کرده است. مقدار فروش عملیاتی قشهد در دوره ۹ ماهه منتهی به خرداد ۹۸، ۱۵۲ هزار تن است. بنابراین، قشهد توانسته است طی ۹ ماه بیش از مقدار برآوردی خود فروش داشته است و بیش از ۱۰۰ درصد از مقدار فروش برآوردی را پوشش داده است.

همچنین قشهد برای سال مالی منتهی به شهریور ۹۸ درآمد ۲۳۰ میلیارد تومانی را رقم زده است، که طی ۹ ماه منتهی به خرداد ۹۸ این شرکت درآمد ۲۰۱ میلیارد تومانی ساخته است. بنابراین قشهد بیش از ۸۷ درصد از درآمد برآوردی را محقق ساخته است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، شاخص کل بورس تهران طی معاملات روز گذشته به روند صعودی خود ادامه داد و با جهشی پنج کانالی، سقفی جدید در کارنامه تاریخی این بازار ثبت کرد. ورود پول‌های تازه، ارزش معاملات خرد سهام را به بیشترین مقدار در ۶ ماه اخیر رساند و با غلبه بر دیگر عوامل اثرگذار، زمینه رشد ۵۷۲۲ واحدی شاخص سهام و ورود این نماگر به ابرکانال ۲۰۰ هزار واحدی را فراهم کرد.

با احتساب این میزان رشد، بازدهی شاخص کل بورس تهران از ابتدای سال و طی ۱۳ روز معاملاتی به ۱۳ درصد رسید. برخلاف تصور عمومی که عبور سهام از محدوده فعلی را به‌خاطر برخی گذشته‌نگری‌های عموما تکنیکال محتمل نمی‌دانست، قدرت نقدینگی توانست فضا را با محرک‌های بنیادی هماهنگ کند.

به این ترتیب نه‌تنها شاهد عبور از مرزهای روانی شاخص سهام بودیم، بلکه دیروز حدود ۹۰ درصد از نمادهای بورسی در محدوده سبز تابلو به معاملات خود پایان دادند. با این حال، رشد‌های دسته‌جمعی و پرشتاب گروه‌های بورسی می‌تواند هشداری برای معامله‌گرانی باشد که بدون توجه به عیار ارزندگی سهام به صف خریداران می‌پیوندند.

بنابراین به‌منظور جلوگیری از هیجانی شدن فضای معاملات و پایداری دوره رونق باید تفکیک سهام بر مبنای معیارهای تحلیلی مدنظر فعالان بورسی و به‌ویژه تازه‌واردها قرار گیرد.

شاخص کل بورس تهران در ادامه روند صعودی خود طی روز گذشته با جهش ۵۷۲۲ واحدی، برای نخستین بار در تاریخ بازار سهام از کانال ۲۰۰ هزار واحدی عبور کرد و با ثبت رکوردی جدید در ارتفاع ۲۰۱ هزار و ۸۰۶ واحدی ایستاد. این هشتمین صعود متوالی شاخص سهام بود که زمینه‌ساز ورود این نماگر به ابرکانال جدید ۲۰۰ هزار واحدی شد. در این روز ارزش معاملات خرد نیز به بیشترین مقدار در ۶ ماه اخیر رسید تا بار دیگر تاکیدی بر اثر محسوس ورود پول‌های تازه به بازار سهام و غلبه توان نقدینگی بر همه عوامل اثرگذار باشد. به این ترتیب بازدهی شاخص کل بورس تهران از ابتدای سال تاکنون به حدود ۱۳ درصد رسید.


هشتمین صعود متوالی شاخص سهام

شاخص سهام پس از رسیدن به کف در روزهای پایانی بهمن‌ماه سال گذشته، گام در مسیری صعودی نهاد. رشدی که ماحصل آن تا به امروز افزایش حدود ۲۹ درصدی نماگر اصلی این بازار بود. این شرایط از میانه اسفندماه شکلی جدی‌تر به خود گرفت و تبدیل به رشدهای متوالی این نماگر شد. به‌طوری که شاخص کل بورس تهران در ۲۳ روز معاملاتی اخیر تنها یک روز منفی با افت ناچیز را تجربه کرده است. در این میان، رشد فراگیر قیمت سهام سبب شد تا شاخص هم‌وزن که نشانی از اثرگذاری یکسان نمادها دارد، در روزهای نخستین معاملات سال جاری به رکورد تاریخی دست یابد.

روز گذشته نیز حدود ۹۰ درصد از تعداد نمادهای بورسی با رشد قیمت به معاملات روزانه خود پایان دادند. موضوعی که می‌تواند بار دیگر یادآور حرکت دسته‌جمعی و توده‌وار بسیاری از فعالان بازار بدون توجه به پتانسیل‌های بنیادی باشد.


رشد دسته‌جمعی تمامی گروه‌های بورسی با شتاب بالا می‌تواند علامت هشداری برای کسانی باشد که در این جریان بدون توجه به عیار ارزندگی به این موج فراگیر پیوسته‌اند. موجی که در ادامه و در صورت اصلاح قیمت می‌تواند مسیری معکوس بپیماید و باز بسیاری از معامله‌گران را هراسان‌ کند و به هیجانات منفی دامن زند و این در نقطه مقابل به عرضه‌های فراگیر بینجامد.


رشد با چاشنی نقدینگی

همان‌طور که اشاره شد دیروز قدرت نقدینگی بر دیگر عوامل اثرگذار غلبه کرد و چاشنی رشد حدود ۳ درصدی شاخص کل سهام شد. روز گذشته بیش از ۱۲۸۵ میلیارد تومان نقدینگی در میان فعالان بورسی جابه‌جا شد. رقمی که از ۱۷ مهر سال گذشته تاکنون بی‌سابقه بود.
در این میان رشد دسته‌جمعی قیمت در گروه‌های مختلف و ترکیب یکدست تقاضا در سهم‌های بنیادی و غیربنیادی حاکی از قدرت نقدینگی داشت. موضوعی که پیش‌تر در گزارش «دنیای اقتصاد» تحت عنوان «پول‌های جدید در راه بورس» نوید داده شده و از آن به عنوان بازیساز مهم بورس تهران یاد شده بود.


لزوم توجه به مولفه‌های بنیادی

همان‌طور که اشاره شد روز گذشته قریب به اتفاق نمادهای بورسی در محدوده سبز قیمت قرار گرفتند. این در حالی است که بررسی‌ها نشان می‌دهد تمام نمادهای مذکور از پشتوانه لازم برای رشد برخوردار نیستند. از این رو، ریسک حضور در این دسته از سهم‌ها بالا ارزیابی می‌شود و می‌تواند سبب ثبت زیان برای معامله‌گران به خصوص تازه‌واردها شود.

این مهم، لزوم توجه به تمامی مولفه‌ها برای دقت بیشتر در انتخاب سهام را گوشزد می‌کند. در صف‌نشینی در برخی از گروه‌های کوچک و متوسط یا تحرکات مثبت در تک‌سهم‌های مستعد برای موج‌سواری طی روزهای اخیر می‌توان مصادیقی از این پدیده یافت.


هر چند با توجه به وجود سهم‌های ارزنده در این گروه‌ها، نمی‌توان از لفظ غیرارزنده استفاده کرد اما رشد دسته‌جمعی تمام نمادهای زیرمجموعه صنایع مزبور خود نشان از هیجانی بودن معاملات دارد. برای مثال، سهام زیرمجموعه گروه قندوشکر از صنایعی است که می‌تواند مصداقی از این شرایط باشد که طی روز گذشته بر خلاف جریان عمومی بازار تحت فشار فروش دچار افت شدید قیمت شدند.

این گروه‌ها طی هفته‌های اخیر با رشد‌های پیاپی و صف‌های دسته‌جمعی خرید پیش آمدند و رکوردهای تازه‌ای به جا گذاشتند که در صورت عدم تحقق انتظارات می‌تواند اعلان خطری برای معامله‌گران تازه‌وارد باشد. بر این اساس آگاهی کامل از دلایل رشد یک سهم و همچنین ریسک‌های موجود پیش‌رو از مقدمات قرار گرفتن سهم در لیست خرید معامله‌گران قلمداد می‌شود.


اثر ۶۰۰ واحدی یک بازگشایی

روز گذشته بازگشایی یک نماد بانکی پس از افزایش سرمایه، تاثیری ۶۰۰ واحدی بر رشد شاخص کل بورس تهران به جا گذاشت. دیروز نماد معاملاتی بانک تجارت پس از ثبت افزایش سرمایه ۳۹۰ درصدی از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها و توقف بیش از یک‌ماهه به گردونه معاملات بازگشت.

ضعف هسته معاملات و احتمال اختلال مجدد این سامانه به سبب حجم بالای سفارش‌های ارسالی روی این نماد بانکی سبب شد تا ناظر بازار تصمیم به مچینگ سفارش‌ها پس از ساعت رسمی معاملات بورس تهران بگیرد. جذابیت قیمت سهم مذکور به دلیل رقیق شدن پس از افزایش سرمایه، سبب شد تا نقدینگی قابل‌توجهی در صف خرید «وتجارت» قرار گیرد. امری که البته افزایش فشار فروش در کلیت بازار سهام را به دنبال داشت.

هر چند بخشی از افزایش عرضه‌ها در این برهه زمانی را می‌توان به شناسایی سود از سوی معامله‌گران ارتباط داد اما نمی‌توان تب‌وتاب طیفی از معامله‌گران برای تامین نقدینگی و خرید سهمی با قیمت رقیق‌شده پس از افزایش سرمایه را نادیده گرفت.

بازار از مدت‌ها قبل در انتظار افزایش قابل توجه سرمایه بانک‌ها از محل تجدید ارزیابی بود. از همین رو، بازگشایی نماد معاملاتی بانک تجارت پس از وقفه یک ماهه، چنان که انتظار می‌رفت، مورد استقبال معامله‌گران قرار گرفت تا قیمت بازگشایی این نماد ۲۹ درصد بالاتر از قیمت تئوریک قرار بگیرد و ۴ میلیارد و ۱۵۰ میلیون سهم از این بانک به ارزش ۱۸۹ میلیارد تومان بین سهامداران بورسی دست به دست شود.


رشد دسته‌جمعی صنایع

روز گذشته در حالی شاخص کل بورس تهران با جهش حدود ۳ درصدی، به کانال ۲۰۱ هزار واحدی وارد شد که در میان صنایع بورسی نیز رشد دسته‌جمعی گروه‌ها را شاهد بودیم. در این میان تنها گروه قندوشکر از رشد جاماند. فشار شدید فروش در این گروه، نه‌تنها به ریزش ۱۰ تا ۸ درصدی در نمادهایی چون «قشهد» و «قصفها» منجر شد، بلکه متوسط قیمت‌ها در کل صنعت را بیش از ۶/ ۳ درصد تنزل داد.


در مقابل اما گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری با پرچمداری بانک تجارت رشد ۱/ ۶ درصدی را تجربه کرد و در صدر صنایع پربازده روز دوشنبه ایستاد. در میان سهام کالایی بورس تهران نیز معدنی‌ها با افزایش ۲/ ۴ درصدی میانگین قیمت صدرنشین شدند. بازگشایی نماد معاملاتی شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر پس از برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده برای تصویب افزایش سرمایه ۳۳ درصدی از محل مطالبات و آورده نقدی و جهش بیش از ۷ درصدی قیمت پایانی این سهم از عمده دلایل کسب بازدهی مناسب برای گروه به‌شمار می‌رود.پالایشی‌ها دیگر صنعت کالایی بود که روز گذشته با رشد حدود چهار درصدی شاخص همراه شد.

دو گروه فلزات اساسی و محصولات شیمیایی نیز در این روز به ترتیب شاهد افزایش ۶/ ۲ و ۴/ ۲ درصدی شاخص صنعت خود بودند. بیشترین ارزش معاملات روزانه نیز پس از گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری، در اختیار پتروشیمی‌ها قرار گرفت.


رکوردی جدید در کارنامه حقیقی‌ها

روز گذشته برای هشتمین روز متوالی خالص تغییر مالکیت سهام به سمت معامله‌گران حقیقی بازار رقم خورد. به این ترتیب دیروز بیش از دو میلیارد سهم به ارزش ۱۴۸ میلیارد تومان از سبد سهام معامله‌گران حقوقی بازار به پرتفوی حقیقی‌ها افزوده شد که بیشترین خالص خرید معامله‌گران خرد از ۲۸ مهرماه سال گذشته بود.

بیشترین خالص خرید سهامداران حقیقی نیز در این روز در نمادهای زیرمجموعه بانک‌ها و موسسات اعتباری ثبت شد. به این ترتیب دیروز بانکی‌ها شاهد جابه‌جایی حدود ۸۷ میلیارد تومان نقدینگی در مسیر حقوقی به حقیقی بودند، پس از آن نیز معدنی‌ها با بیشترین خالص خرید معامله‌گران خرد به میزان ۶/ ۳۱ میلیارد تومان همراه شدند.

منبع: donya-e-eqtesad.com

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، عرضه قند و محصولات قندی در سال 97 به دلیل مشکلات آبی در بازار کاهشی بوده است و این امر موجب تلاطم بازار قند و شکر و افزایش قیمت قند و شکر شده است. حتی در اواخر سال 97 به دلیل مشکلات عرضه قیمت شکر با رشد چند برابری در بازار روبرو بوده است. به طور کلی بررسی فروش شرکت‌های قندی نشان از کاهش مقداری فروش طی سال 97 را دارند.

قپیرا در اسفند 97 بالاترین درآمد را در گروه قندی داشته است

بررسی و مقایسه درآمد شرکت‌های قندی در اسفند ماه 97 نشان می‌دهد قپیرا در این ماه 33 میلیارد و 843 میلیون تومان درآمد داشته است که با این میزان از درآمد، بیشترین درآمد را در گروه قند و شکر را به نام خود ثبت کرده است. همچنین قشهد با درآمد 31 میلیارد و 806 میلیون تومانی در جایگاه دوم قرار دارد. اما قشکر و قثابت به ترتیب با درآمدهای یک میلیارد و 267 میلیون تومانی و 880 میلیون تومانی در رده‌های آخر قرار دارند.   

مبلغ فروش گروه قندی کاهش یافت

بررسی میانگین مبلغ فروش اسفند ماه در سال 96 و 97 نشان می‌دهد که میانگین مبلغ فروش گروه قندی از 18 میلیارد و 528 میلیون تومان در اسفند 96 با کاهش  33درصدی به 12 میلیارد و 276 میلیون تومان در اسفند 97 رسیده است. به جز مبلغ فروش قپیرا، قشهد و قمرو مبلغ فروش دیگر قندی‌ها کاهشی بوده است.

درآمد قپیرا در اسفند 97 نسبت به اسفند 96 رشد 43 درصدی داشته است و درآمد قشهد و قمرو به ترتیب رشد 44 درصدی و 40 درصدی را ساخته‌اند. اما مبلغ فروش فشیر، قلرست، قهکمت، قشکر، قثابت در اسفند 97 نسبت به اسفند 96کاهشی بوده است که در این میان بیشترین کاهش مبلغ فروش مربوط به قشیر می‌باشد. مبلغ فروش قشیر در از 38 میلیارد تومان در اسفند 96 به 6 میلیارد تومان در اسفند 97 رسیده است. اما قثابت با کاهش 96 درصدی بیشترین درصد کاهش مبلغ فروش را به خود اختصاص داده است. درآمد قثابت از 22 میلیارد تومان و 893 میلیون تومان در اسفند 96 به 880 میلیون تو.مان در اسفند 97 رسیده است.

کاهش مقدار فروش شرکت‌ها علی‌رغم افزایش نرخ فروش محصولات منجر به کاهش مبلغ فروش شرکتها شده است. در سال جاری شرایط جوی نمناسب منجر به از بین رفتن بخش زیادی از مزارع کشاورزی مربوط به نیشکر و چغندر قند شده است که به کمبود محصولات گروه قندی در سال جاری دامن می‌زند و می‌تواند شرایط را برای فروش گروه قندی نامتعادل کند.

منبع: baeghtesad.com