دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
سه شنبه
1 مهر 1399

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، بازار سهام در حالی تا دقایقی دیگر دومین روز کاری هفته را شروع می کند که در مرحله پیش گشایش بازار 53 سهم دارای صف خرید و 29 سهم دیگر دارای صف فروش هستند.

در این میان، پرحجم ترین تقاضاها به نمادهای “فروی” با 467 میلیون سهم، “تپکو” با 158 میلیون سهم، “ممسنی” با 100 میلیون سهم، “کازرو” با 60 میلیون سهم، “فوکا” با 66 میلیون سهم و “قجام” با 42 میلیون سهم اختصاص دارد.

صف خرید

صف فروش

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

برخلاف روز شنبه که معامله‌گران با سیمایی هراسان دست به عرضه‌های شدید زده بودند، در معاملات دیروز قریب به اتفاق سهم‌ها در بازارهای فرابورسی در مسیر صعودی قرار گرفتند. حتی در نیمی از سهم‌ها نیز شاهد مازاد تقاضا و عدم عرضه صف‌های خرید بودیم. اوراق وام مسکن نیز در فرابورس طی روز گذشته به‌طور دسته‌جمعی رشد کردند. مطابق معمول، اوراق خزانه روند باثبات و کم‌نوسان خود را ادامه دادند و تغییر معناداری در نرخ بازده این اوراق رقم نخورد.

معاملات یکشنبه از دریچه آمار

فرابورس معاملات یکشنبه را در فضایی کاملا متفاوت با روز آغازین هفته سپری کرد. فعالان حقیقی بازار که روز شنبه در پی ریزش قیمت‌های جهانی و شیوع ویروس کرونای جدید از بازار خارج شده بودند، دیروز به جریان معاملات پیوستند و با حضور فراگیر خود بار دیگر زمینه را برای رشد قیمت‌ها فراهم کردند. در این روز، شاخص کل به لطف افزایش قیمت در سهام 91 بنگاه فرابورسی، به رشدی معادل 1/ 2 درصد دست یافت. در واقع، از بین 102 نماد معاملاتی فعال طی روز گذشته تنها 11 نماد به واسطه فشار عرضه یا عدم تقاضای موثر تن به اصلاح قیمت دادند. معاملات خرد سهام بازارهای اول و دوم نیز ارزشی معادل1300 میلیارد تومان پیدا کرد. فعالان حقیقی فرابورس که روز شنبه 45 میلیارد تومان از سرمایه‌های خود را از گردونه معاملات خارج کرده بودند، در پایان دادوستدهای دیروز مالکیت 230 میلیارد تومان از کل سهام شرکت‌های بازار اول و دوم را به نام خود تغییر دادند. نکته جالب توجه معاملات دیروز تشدید جریان تقاضا و شکل‌گیری گسترده صف‌های خرید بود. طی روز گذشته علاوه بر صعود قیمت‌ها، در سهام 50 بنگاه فعال در بازارهای اول و دوم حدود 335 میلیارد تومان پول پشت صف‌ مجال خرید سهم را نیافت. همان‌طور که انتظار می‌رفت بخش عمده تقاضا در سهام شرکت‌های تازه‌وارد «کلر» و «ومهان» رقم خورد. صف خرید این دو نماد در پایان معاملات دیروز به 175 میلیارد تومان رسید. در بازار پایه هم قیمت‌ها روند صعودی به خود گرفتند. ارزش معاملات خرد روی سه تابلو بازار پایه به رقم 870 میلیارد تومان رسید و ارزش صف‌های خرید در 37 نماد رقمی معادل 120 میلیارد تومان را نشان می‌داد. جریان مالکیت هم در این بازار به نفع فعالان حقیقی بازار تغییر یافت. معامله‌گران خرد این بازار دیروز 90 میلیارد تومان به ارزش دارایی‌های خود افزودند.

اعمال حجم مبنا

امروز، دوشنبه، اولین روز اعمال حجم مبنا برای نمادهای فعال در فرابورس است. مطابق اطلاعیه نهاد ناظر حجم مبنا برای تمامی شرکت‌های درج شده در بازارپایه فرابورس ایران معادل چهار در ده هزار (0.0004) تعداد سهام هر شرکت اعمال می‌شود. این اقدام می‌تواند از طریق عمق‌بخشی به معاملات فرابورسی، شائبه دستکاری در قیمت سهام فرابورسی، به خصوص در سهامی با شناوری پایین و معاملات محدود، کاهش دهد.

توقف‌ها و بازگشایی‌ها

در بین رفت و بازگشت‌های دیروز، نماد معاملاتی «مفاخر» به علت نوسان 50 درصدی قیمت و نماد معاملاتی تازه‌وارد «کلر» به علت نوسان 20 درصدی قیمت متوقف شدند.

سه نماد «فرابورس»، «سبزوا» و «وآیند» هم به علت افشای اطلاعات بااهمیت متوقف شدند. شرکت فرابورس از موضوع حجم مبنا به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین محرک‌های درآمد کارمزد معاملات فرابورس خبر داد که بسته به نحوه بازخورد این اقدام در بازار بر درآمدهای این شرکت تاثیرگذار خواهد بود.  سیمان لار سبزوار هم از تصویب افزایش سرمایه شرکت زیرمجموعه (شرکت سنجش سهام سیمان سبزوار) در مجمع عمومی فوق‌العاده خبر داد. از طرفی، بانک آینده هم روز گذشته تجهیز و آماده‌سازی 54 شعبه نیمه‌فعال خود را به اطلاع سهامداران رساند. ضمن اینکه دو نماد معاملاتی «سجام» و «قجام» به ترتیب جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه و مجمع عمومی عادی به‌طور فوق‌العاده در پایان معاملات دیروز متوقف شدند.  از بین بازگشایی‌های مهم روز گذشته هم می‌توان به نماد معاملاتی بانک دی و صنایع بهداشتی ساینا پس از برگزاری مجمع عمومی اشاره کرد که به ترتیب، با رشد 6 و 8 درصدی قیمت همراه شدند. سخت آژند هم از دیگر نمادهای خوش‌اقبال دیروز بود که پس از افشای اطلاعات با اهمیت به جریان معاملات پیوست و به رشد 4 درصدی دست یافت.

«تسه»ها در اوج یکساله

همزمان با سهام فرابورسی، در بازار اوراق وام بانک مسکن هم شاهد افزایش یکپارچه تقاضا و رشد یکدست قیمت «تسه»ها بودیم. میانگین قیمت اوراق «تسه»ها در پایان معاملات روز یکشنبه 3/ 4 درصد افزایش پیدا کرد و از کانال 50 هزار تومان به کانال 53 هزار تومان ارتقا یافت. این بالاترین سطح قیمت «تسه»ها از اسفند سال گذشته است.  از ویژگی‌های جالب توجه معاملات اوراق «تسه» در روز گذشته افت ارزش معاملات بود. جهش آخرین قیمت «تسه»ها به سقف مجاز و عدم عرضه و تشکیل صف خرید برای امتیازهای وام در معاملات یکشنبه در پی عقب‌نشینی فروشندگان منجر به تنزل ارزش معاملات کل این اوراق به زیر 10 میلیارد تومان شد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، بازار سهام در حالی تا دقایقی دیگر دومین روز کاری هفته را شروع می کند که در مرحله پیش گشایش بازار 8 سهم  دارای صف خرید و 243 سهم دیگر دارای صف فروش هستند.

در این میان، پرحجم ترین تقاضاها به نمادهای “قجام” با 185 میلیون سهم، “شپتروح” با 164 میلیون سهم، “وشهر” با 135 میلیون سهم، “شپترو” با 36 میلیون سهم، “وآیند” با 35 میلیون سهم و “آرمان” با 16 میلیون سهم اختصاص دارد.

صف خرید

صف فروش

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

هم‌زمان با رشد اخیر شاخص‌ها، پیام ناظران بورس و فرابورس موجب توقف ۱۰ نماد و بازگشایی ۹ نماد دیگر شد.

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین، محمد امین خدابخش؛ شاخص بورس تهران در حالی معاملات امروز خود را به پایان برد که طی رشدی 535 واحدی به سطح 161 هزار و 309 واحد دست یافت. هم‌زمان با رشد اخیر شاخص‌ها، پیام ناظران بورس و فرابورس موجب توقف 10 نماد و بازگشایی 9 نماد دیگر شد. آنچه که در میان این پیام‌ها بیش از سایرین به چشم می‌آمد، توقف تولیدکنندگان روانکار بود. در این روز نمادهایی همچون «شبهرن» به علت اتمام منابع مالی در نظر گرفته شده برای خرید لوبکات و لزوم خرید لوبکات بر مبنای ارز نیمایی متوقف شدند.
«شنفت» و «سمایه» در راه مجمع: در پایان معاملات روز جاری نماد معاملاتی شرکت‌های بانک سرمایه (سمایه) و نفت پارس(شنفت) جهت برگزاری مجامع عمومی فوق العاده متوقف شدند. دلیل توقف «شنفت» تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه و انتخاب اعضای هیات مدیره بوده است.
تغییر مبنای قیمت گذاری مواد اولیه روناکارها را متوقف کرد: نمادهای معاملاتی «شرانل»، «شبهرن» و «شسپا» به علت لزوم ارائه اطلاعات در خصوص تغییر مبنای قیمت گذاری مواد اولیه، متوقف شدند. این شرکت اعلام کرده است که به استناد مصوبه هیئت وزیران، برای فروش لوبکات با نرخ ارز رسمی چهار هزار و 200 تومان در 5 ماهه پایانی سال 1397، اعتباری به میزان 500 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که این میزان در مقایسه با تقاضای 4 پالایشگاه تولید کننده روانکار کافی نبوده و منجر به خرید با نرخهای محاسبه شده با نرخ ارز نیمایی خواهد شد. با توجه به مکاتبه شرکتهای عرضه کننده لوبکات و مطالبه مابه التفاوت مبلغ فوق ، مراتب جهت استحضار سهامداران محترم اعلام می شود. انجمن صنفی پالایشگاههای روغن سازی و شرکتهای فعال در این صنعت جهت رفع ابهامات موجود در حال مذاکره با مراجع ذیصلاح هستند و نتیجه آن متعاقبا اعلام خواهد شد.
«لپارس» متوقف شد: نماد معاملاتی شرکت کارخانجات پارس الکتریک (لپارس) به دلیل لزوم شفاف سازی در خصوص مزایده ملک مطهری متعلق به شرکت کارخانجات پارس الکتریک، متوقف شد. با توجه به اینکه مزایده مذکور فاقد برنده بوده با هماهنگی هیات مدیره شرکت، نسبت به اقدامات بعدی تصمیم گیری و طبعا اطلاع رسانی از طریق کدال انجام خواهد شد.
«ذوب» و تجدید ارزیابی زمین: دیگر نماد متوقف شده طی روز جاری به شرکت ذوب آهن اصفهان (ذوب) تعلق داست. دلیل توقف این نماد معافیت مالیاتی مازاد تجدید ارزیابی زمین و زیان قابل قبول مالیاتی عملکرد سال 1395 عنوان شده است. براین اساس شرکت اعلام کرد که یادداشت های توضیحی صورت های مالی حسابرسی شده سال 1396 شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان، حوزه مالیاتی به موجب برگ تشخیص مالیات تسلیمی مورخ 07/03/1397 مطالبه مبلغ 608 میلیارد و 927 میلیون تومان عمدتا در ارتباط با مطالبه مالیات افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی بخشی از زمین با ادعای عدم رعایت کامل الزامات قانونی نموده است که طبق رای هیات حل اختلاف مالیاتی مبلغ دو هزار و 531 میلیارد تومان مازاد حاصل از تجدید ارزیابی معاف از پرداخت مالیات می باشد و مبلغ 272 میلیارد تومان از زیان سال 1395 شرکت مورد تایید است.
«قجام» و ترکیب سهامداران: نماد معاملاتی شرکت فرآورده های غذائی و قند تربت جام (قجام) به علت لزوم شفاف سازی در خصوص ترکیب لیست سهامداران عمده در دو مقطع زمانی، متوقف شد. شایان ذکر است که شفاف سازی یاد شده در خصوص سهامداران شرکت صنعتی و کشاورزی شیرین خراسان بوده است.
خلاصه پیام‌های امروز ناظران بورس و فرابورس در جدول زیر آمده است: