دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
دوشنبه
31 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، با شروع ماه مرداد روند نزولی بازار سرمایه نیز آغاز شد و شاخص از ارتفاع یک میلیون و 915 هزار واحد در اول مرداد به یک میلیون و 715 هزار واحد در آخرین روز معاملاتی مرداد رسید. کاهش 3/ 8 درصدی شاخص کل منجر به منفی شدن بازدهی اکثر صندوق‌های سرمایه‌گذاری و پرتفوهای شخصی شده است.

رشد بی‌سابقه شاخص کل بورس از نیمه دوم سال 98 تا اواخر تیر 99 و ورود حجم عظیم نقدی به بازار سرمایه باعث شده بود تا علاوه بر رشد شدید و غیرطبیعی در بازار بورس، این بازار پر ریسک‌تر از گذشته شود. از این رو انتظار اصلاح در شاخص کل از منظر تکنیکالی بسیار محتمل بود. نزول شاخص کل در 26 مردادماه 99 بدترین افت روزانه در شاخص کل بورس بود که طی آن 90 هزار واحد کاهش به ثبت رسید. این رقم در تاریخ چهل ساله اخیر بورس ایران بی‌سابقه بوده است.

ضرر صندوق‌های سهامی از افت بازار سرمایه

همزمان با روند صعودی بورس در 4 ماه اول سال 99،‌ استقبال از بازار سرمایه نیز بیشتر از قبل شد. در این بین افرادی بودند که به دلیل نداشتن وقت کافی و همچنین کمبود اطلاعات، صندوق‌ها را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کردند. در این بین صندوق سرمایه‌گذاری سهامی به دلیل اینکه بازدهی بیشتری نسبت به بقیه صندوق‌ها داشت،‌ مورد توجه بیشتری قرار گرفت. 

اما همان‌طور که این صندوق‌ها در زمانی که بازدهی بازار سرمایه مثبت بود سودسازی بیشتری نسبت به بقیه صندوق‌ها داشتند،‌ به دلیل ریسک این صندوق‌ها با توجه به درصد سرمایه‌گذاری بیشتری که نسبت به بقیه صندوق‌ها  در بازار سرمایه دارند، ریسک بیشتری نیز می‌پذیرند. به همین دلیل زمانی که روند بازار منفی باشد امکان منفی شدن بازدهی آنها بیشتر از بقیه صندوق‌ها است. 

بنابراین با منفی شدن شاخص بازار سرمایه در مرداد و کاهش 3/ 8 درصدی شاخص کل در این ماه،‌ بیشترین آسیب را از افت بازار سرمایه، صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی متحمل شدند. به گونه‌ای که از 67 صندوق سرمایه‌گذاری تنها 10 صندوق بازدهی مثبت ثبت کرده‌اند و بقیه صندوق‌ها در این ماه بازدهی منفی داشتند.

مهم‌ترین عاملی که بیش از سایر عوامل مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار دارد، بازدهی صندوق است. طبیعتا بازدهی در بازار سرمایه در بازه‌های بلند‌مدت بیشتر است.

در این میان صندوق‌های سرمایه‌گذار‌ی سهامی صندوق مشترک تدبیر‌گران فردا با افت 56/ 13 درصدی بیشترین افت را در مرداد داشته است. صندوق قابل معامله واسطه‌گری مالی یکم و صندوق سرمایه‌گذاری مشترک امید توسعه با افت 08/ 12 و 07/ 12 در رتبه دوم و سوم قرار دارند. این درحالی است که صندوق سهامی صندوق مشترک تدبیرگران فردا قبل از مرداد ماه یکی از صندوق‌های پربازده بازار بود.

صندوق معامله واسطه‌گری مالی یکم نیز که با عنوان دارایکم شناخته می‌شود پس از بازدهی صد درصدی که پس از بازگشایی کسب کرد،‌ به دلیل افت ارزش سهامی که در این صندوق بود با افت قابل توجهی در مرداد مواجه شد.  با توجه به اینکه حفظ سرمایه اصل اول مدیریت ریسک در بازارهای مالی است، صندوق‌هایی نیز بودند که در مرداد ماه بازدهی مثبت از خود به جا گذاشتند.

برای مثال صندوق مشترک کاریزما با بازدهی 34/ 12درصدی در مرداد عملکرد خیره‌کننده‌ای داشته است. همچنین صندوق سرمایه‌گذاری فیروزه موفقیت نیز بازدهی 46/ 5داشته است.  صندوق‌های سهامی اگر با دقت انتخاب شوند و به تمامی نکات توجه شود می‌تواند از ضرر سرمایه‌گذاران جلوگیری کند، زیرا تیم‌های حرفه‌ای در این صندوق‌ها معاملات را انجام می‌دهند./ دنیای اقتصاد 

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

بعد از رشد بی سابقه بازار بورس و اقبال پیشبینی نشده سرمایه گذاران به این بازار، بالاخره زمان اصلاح و ریزش بورس فرا رسید. در نیمه مردادماه بازار بورس در حوالی شاخص کل 2 میلیونی توقف کرد. چیزی که بیش از همه نمایان شد هیجان فروشندگان سهام از ترس کمتر شدن ارزش دارایی شان بود. شرکت های بورسی با توجه به افزایش قیمت ارز و حمایت های مختلف مسئولین وضعیت مطلوبی پیدا کرده بودند و ارزش سهامشان بالا رفت اما ریزش ناگهانی بورس به دلیل تغییرات بنیادی رخ نداد چراکه وضعیت شرکت ها تغییری نکرد. بنابراین می توان گفت فشار فروش زیادی که در سهام دیده شد ناشی از ترس سرمایه گذاران بود. همچنین حمایت مالی حقوقی ها از سهام بنیادی در همین وضعیت اتفاق افتاد به طوری که نسبت خرید حقوقی ها به طرز قابل توجهی افزایش پیدا کرد.

یکی از مهمترین حقوقی های بازار سرمایه، صندوق های سرمایه گذاری هستند. مدیران صندوق های سرمایه گذاری افراد متخصص و خبره ای در امر خرید و فروش سهام هستند و بررسی عملکرد آنها برای بسیاری از تحلیلگران مهم ارزیابی می شود. در این گزارش ترین های صندوق های سرمایه گذاری در مردادماه سال 99 تقدیم مخاطبان عزیز سیگنال می شود.

بیشتر بخوانید
صندوق‌های سرمایه‌گذاری در افول بازار بورس چند درصد سود می‌دهند؟

صندوق های سرمایه گذاری در سه دسته سهامی، درآمد ثابت و مختلط تقسیم شده اند. برای آشنایی بیشتر با انواع صندوق های سرمایه گذاری به بخش آموزش سیگنال مراجعه کنید و حتما مقالات آموزشی موجود را مطالعه نماید.

در این گزارش ترین های صندوق های سرمایه گذاری مورد بررسی قرار گرفته اند و لازم به ذکر است که این اطلاعات به تنهایی نمی تواند مبنای تصمیم گیری برای سرمایه گذاری قرار بگیرد. بنابراین بهتر است در کنار استفاده از تحلیل های سیگنال، به بررسی صندوق سرمایه گذاری و مقایسه آن ها پرداخت.

ترین های صندوق های سهامی

بهترین و بدترین صندوق سرمایه گذاری سهامی در مردادماه 99 از لحاظ بازدهی، ریسک، قیمت و کل ارزش دارایی‌ها را در زیر مشاهده می‌کنید:

از نظر بازدهی صندوق :

معیارنام صندوقبازدهی
بهترین صندوق سهامیفیروزه موفقیت5.45 %
بدترین صندوق سهامیمشترک تدبیرگران فردا13.56-  %

در حالی که شاخص کل بورس در مردادماه 99 حدود 8 درصد بازدهی منفی داشت، برترین صندوق سرمایه گذاری سهامی بازدهی مثبت 5.45 درصدی کسب کرد و صندوق فیروزه موفقیت بهترین صندوق مردادماه 99 لقب گرفت. همچنین صندوق مشترک تدبیرگران فردا ضعیف ترین عملکرد را در بین صندوق های سهامی به دست آورد و بازدهی منفی 13.56 درصدی را ثبت کرد.

از نظر ریسک (بتای صندوق) :

معیارنام صندوقبتای صندوق
پر ریسک ترین صندوق سهامیمشترک امید توسعه2.18
کم ریسک ترین صندوق سهامیمشترک کارگزاری حافظ0.24

از نظر قیمت هر واحد سرمایه گذاری صندوق (NAV) :

معیارنام صندوققیمت صدور هر واحد
ارزان ترین صندوق سهامیآوای معیار9,430 ریال
گران ترین صندوق سهامیمشترک آگاه384,101,321 ریال

از نظر ارزش کل دارایی های صندوق :

معیارنام صندوقNAV کل
بالاترین خالص ارزش داراییواسطه گری مالی یکم157,978,330 میلیون ریال
پایین ترین خالص ارزش داراییمشترک سینا409,058 میلیون ریال

صندوق واسطه گری مالی یکم با نماد “دارا یکم” جزو صندوق های قابل معامله در بورس (ETF) است. برای مشاهده عملکرد همه صندوق های ETF در مردادماه 99 به مقاله زیر مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید
برترین صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) در مردادماه 99

ترین های صندوق های با درآمد ثابت

بهترین و بدترین صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت در مردادماه 99 از لحاظ بازدهی، ریسک، قیمت و کل ارزش دارایی‌ها را در زیر مشاهده می‌کنید:

از نظر بازدهی صندوق :

معیارنام صندوقبازدهی
بهترین صندوق درآمد ثابتپاداش سرمایه بهگزین5.24 %
بدترین صندوق درآمد ثابتپیشگامان سرمایه نوآفرین0.23 %

از نظر ریسک (بتای صندوق) :

معیارنام صندوقبتای صندوق
پر ریسک ترین صندوق درآمد ثابتبا درآمد ثابت تصمیم0.35
کم ریسک ترین صندوق درآمد ثابتمشترک آتیه نوین0.00

از نظر قیمت هر واحد سرمایه گذاری صندوق (NAV) :

معیارنام صندوققیمت صدور هر واحد
ارزان ترین صندوق درآمد ثابتثابت نامی مفید10,000 ریال
گران ترین صندوق درآمد ثابتتوسعه سرمایه نیکی4,011,837 ریال

از نظر ارزش کل دارایی های صندوق :

معیارنام صندوقNAV کل
بالاترین خالص ارزش داراییگنجینه زرین شهر304,267,920 میلیون ریال
پایین ترین خالص ارزش داراییمشترک نوین نگر آسیا308,243 میلیون ریال
بیشتر بخوانید
مهمترین اخبار صندوق های سرمایه گذاری در مردادماه 99

ترین های صندوق های مختلط

بهترین و بدترین صندوق سرمایه گذاری مختلط در مردادماه 99 از لحاظ بازدهی، ریسک، قیمت و کل ارزش دارایی‌ها را در زیر مشاهده می‌کنید:

از نظر بازدهی صندوق :

معیارنام صندوقبازدهی
بهترین صندوق مختلطتوسعه پست بانک7.07 %
بدترین صندوق مختلطمشترک گنجینه مهر5.04- %

از نظر ریسک (بتای صندوق) :

معیارنام صندوقبتای صندوق
پر ریسک ترین صندوق مختلطمشترک آسمان خاورمیانه3.11
کم ریسک ترین صندوق مختلطمشترک کوثر0.29

از نظر قیمت هر واحد سرمایه گذاری صندوق (NAV) :

معیارنام صندوققیمت صدور هر واحد
ارزان ترین صندوق مختلطثروت آفرین پارسیان106,296 ریال
گران ترین صندوق مختلطکارگزاری بانک تجارت74,010,277 ریال

از نظر ارزش کل دارایی های صندوق :

معیارنام صندوقNAV کل
بالاترین خالص ارزش داراییتجربه ایرانیان20,592,375 میلیون ریال
پایین ترین خالص ارزش داراییمشترک نواندیشان266,295 میلیون ریال
بیشتر بخوانید
آیا صندوق پالایشی یکم ارزش خرید دارد؟
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش بهترین صندوق ها را از نظر بازدهی با شاخص کل بورس و شاخص کل فرابورس در ماه منتهی به  20 مردادماه 99 مقایسه خواهیم کرد.

اگرچه بازدهی بازار بورس در یک ماه گذشته، نسبت به قبل کمتر شده است اما باز هم روند صعودی شاخص کل حفظ شد و تنها از شدت رشد بازار سرمایه کاسته شد. در این حال صندوق های سهامی برتر توانستند عملکرد بهتری از میانگین رشد بازار بورس کسب کنند. شاخص کل بورس 19.5 درصد رشد کرد و شاخص فرابورس نیز 17 درصد افزایش پیدا کرد. شرکت های بزرگ تاثیر زیادی بر رشد شاخص بورس داشتند و به عنوان مهمترین عامل مقایسه بازدهی ها در این گزارش بازدهی صندوق های سهامی را با شاخص کل مقایسه خواهیم کرد.

در این گزارش میزان بازدهی صندوق های سرمایه گذاری سهامی در یک ماه اخیر را با شاخص کل بورس و شاخص کل فرابورس مقایسه می کنیم.

سیگنال، بازدهی صندوق های سرمایه گذاری سهامی را به صورت ماهانه با شاخص کل مقایسه می کند تا عموم مردم بتوانند با نگاهی منصفانه و به دور از جانبداری برای سرمایه گذاری های خود تصمیم بگیرند. لازم به ذکر است، بازدهی آورده شده صرفا عملکرد گذشته صندوق هاست و به علت ماهیت نوسانی بازار سرمایه، نمی توان گفت در آینده نیز چنین عملکردی تکرار خواهد شد.

بازدهی های ثبت شده در نمودار از آخرین اطلاعات منتشر شده از طرف صندوق های سرمایه گذاری استخراج شده است.

طبق بررسی های کارشناسان سیگنال، صندوق های سرمایه گذاری  ” مشترک ارزش کاوان آینده” و ” فیروزه موفقیت ” با کسب بازدهی های 28.13 درصد و 23.1درصد، در صدر برترین صندوق های سهامی از نظر میزان بازدهی قرار گرفتند.

دو صندوق فیروزه موفقیت و شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه تحت مدیریت شرکت سبدگردان توسعه فیروزه فعالیت می کنند. نکته جالب توجه در جدول برترین صندوق های سهامی این بود که دو صندوق قابل معامله در بورس(ETF) هم در این لیست قرار گرفتند. صندوق شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه در بورس با نماد “فیروزه” و صندوق آسمان آرمانی سهام در بورس با نماد “آساس” فعال هستند.

بر این اساس، پنج صندوق سرمایه گذاری سهامی با عملکرد بهتر در ماه منتهی به 20 مردادماه 99 عبارت اند از:

ردیفنام صندوقبازدهی
1مشترک ارزش کاوان آینده28.13
2فیروزه موفقیت23.10
3شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه22.13
4مشترک بانک خاورمیانه21.79
5آسمان آرمانی سهام21.43

توجه:

لازم است تا برترین صندوق های سرمایه گذاری از جنبه های مختلفی مورد سنجش قرار بگیرند. ما در این گزارش صرفا به میزان بازدهی صندوق ها به عنوان برجسته ترین عاملی که اغلب سرمایه گذاران آن را دنبال می کنند، پرداخته ایم.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

با شروع سال 99 و بعد از رشد زیادی که بازار بورس تجربه کرد، در روزهای اخیر اکثر سهم ها اصلاح کردند و بازار منفی شد. همه میدانیم که رشد و صعود قیمت ها تا ابد پابرجا نیست و روندهای صعودی بالاخره به سمت اصلاح یا روند نزولی حرکت خواهند کرد. سوال اساسی این است که ریزش ها تا چه وقت ادامه پیدا خواهد کرد و چطور می توان از ریسک ریزش ارزش سهام در سرمایه گذاری های خود کاست؟ صندوق های سرمایه گذاری به عنوان راه کاری کم ریسک این روزها بیشتر مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفته‌اند، اما دلیل این اتفاق چیست؟ موضوعی که در این مطلب قرار است بررسی کنیم، تاثیر ریزش های بورس بر روند بازدهی صندوق های سرمایه گذاری است.

شاخص کل، صعودی اما همراه با ریزش‌های کوتاه در سال 98

 در سال 98 روند حرکتی شاخص کل بورس تهران صعودی بود و نهایتا 187 درصد رشد کرد. در ابتدای سال 98 شاخص کل بورس کار خود را با 178 هزار واحد آغاز کرد و در پایان با رشد 334 هزار واحدی روی عدد 512 هزار واحد ایستاد. در واقع روند صعودی بورس در سال 98 هیچ گاه تغییر محسوسی نکرد و فقط چند بار ریزش های کوتاهی داشت و با اصلاح همراه شد.

همانطور که می دانید صندوق های سرمایه گذاری با هدف وصل کردن عموم مردم به بازار سرمایه به میان آمده اند و بسیاری از امور تخصصی در امر سرمایه گذاری را سهل و آسان کرده اند. صندوق های سرمایه گذاری جهت ورود غیرمستقیم به بازار سرمایه توصیه می شوند اما باید دید در کنار بهره جستن از رشد بازار سرمایه، چقدر از ریزش های بورس تاثیر می پذیرند.

ریزش های جزئی بورس در سال 98

ما چهار ریزش اصلی بازار سرمایه در سال 98 را زیر نظر گرفته ایم.

ریزش های جزئی بورس در سال 98
  1. اولین ریزش بورس در سال 98 در اردیبهشت ماه اتفاق افتاد و شاخص کل بورس 10% سقوط کرد. این سقوط بعد از یک هفته پایان یافت و روند صعودی شاخص کل تا پاییز 98 با شیب متوسط ادامه پیدا کرد.
  2. در مهر ماه 98 دیرپاترین ریزش سال 98 رخ داد و طی ریزشی که حدود دو ماه طول کشید، شاخص کل بورس 9% ریخت.
  3. ریزش بعدی در اواسط دی ماه اتفاق افتاد و طی آن شاخص کل بورس 8% نزول داشت.
  4. شدیدترین سقوط بورس نیز در انتهای سال 98 رخ داد و در روزهای پایانی اسفند ماه 98 شاخص کل بورس 11% افت کرد.

حالا نگاهی به عملکرد صندوق های سرمایه گذاری می اندازیم. در اینجا چهار صندوق سرمایه گذاری را در انواع سهامی، مختلط، با درآمد ثابت و ETF مورد بررسی قرار داده ایم.


صندوق سرمایه گذاری سهامی فیروزه موفقیت

صندوق های سهامی بهترین معیار برای مقایسه بین عملکرد شاخص کل بورس و مدیریت سرمایه در صندوق های سرمایه گذاری مشترک هستند. چراکه صندوق های سهامی بیشترین میزان دارایی های تحت مدیریت خود را در بازار سهام به جریان در می آورند. صندوق فیروزه موفقیت تحت مدیریت شرکت سبدگردان توسعه فیروزه در بازار سرمایه فعالیت می کند و در سال 98 بازدهی 158 درصدی کسب کرد.

مقایسه ریزش‌های بورس در سال 98 با عملکرد صندوق فیروزه موفقیت

ردیفدرصد ریزش بورسدرصد ریزش صندوق فیروزه موفقیت
110-4.5-
29-8.4-
38-6.4-
411-6.5-

صندوق فیروزه موفقیت در ریزش های سال 98 موفق تر بوده است. با مقایسه بین درصدهای شاخص کل بورس و صندوق فیروزه موفقیت مشاهده می‌شود که صندوق فیروزه موفقیت نسبت به شاخص کل بورس در سال 98 عملکرد بهتری در ریزش ها داشته است. البته باید توجه داشت که صندوق های سهامی پر ریسک ترین نوع صندوق ها هستند و عملکرد آنها در بازار سهام بستگی به نوع مدیریت آنها دارد.

صندوق فیروزه موفقیت بیش از 80 درصد از دارایی های خود را در سهام سرمایه گذاری کرده است و سایر دارایی های آن شامل وجه نقد و اوراق می‌شود.


صندوق سرمایه گذاری مختلط مشترک گنجینه مهر

صندوق های مختلط در زمان های تنش و وضعیت نامطلوب بازار سهام می توانند با توجه به نوع مدیریت کم ریسک تری که در سرمایه گذاری دارند از ریزش های بازار بورس در امان بمانند. ماهیت صندوق های مختلط این اجازه را به آنها می دهد که شرایط پایدارتری نسبت به نوسانات بازار سهام داشته باشند.

صندوق مختلط مشترک گنجینه مهر با مدیریت کارگزاری مهر اقتصاد ایرانیان در سال 98 بازدهی 86 درصدی بدست آورد.

مقایسه ریزش‌های بورس در سال 98 با عملکرد صندوق مختلط گنجینه مهر

ردیفدرصد ریزش بورسدرصد ریزش صندوق مختلط مشترک گنجینه مهر
110-3.4-
29-3.6-
38-4.1-
411-9-

عملکرد صندوق مختلط مشترک گنجینه مهر در ریزش های سال 98 متناسب با ماهیت صندوق بود اما در بیشترین ریزش بورس که 11 درصد بود وضعیت خوبی نداشت و بیشتر از سایر اوقات سقوط کرد. با این حال در سه ریزش دیگر توانست پایداری خود را حفظ کند.


صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت فیروزه آسیا

صندوق با درآمد ثابت فیروزه آسیا از کم ریسک ترین انواع صندوق های سرمایه گذاری در کشور است. صندوق های درآمد ثابت قسمت اعظمی از دارایی هایشان را در سهام وارد نمی کنند به همین دلیل کمتر از سایر صندوق ها تحت تاثیر نوسانات بازار بورس قرار می گیرند. معمولا در شرایطی که وضعیت نامعلومی پیش روی اقتصاد و بازار سهام قرار دارد، صندوق های درآمد ثابت عملکرد مناسب تری دارند. صندوق با درآمد ثابت فیروزه آسیا تحت مدیریت شرکت سبدگردان توسعه فیروزه در بازار سرمایه فعالیت می کند و در لیست 10 صندوق برتر با درآمد ثابت در سال 98 قرار گرفته است.

بازدهی صندوق درآمد ثابت فیروزه آسیا در سال 98 معادل 32.69 درصد بود.

مقایسه ریزش‌های بورس در سال 98 با عملکرد صندوق فیروزه آسیا

ردیفدرصد ریزش بورسدرصد ریزش صندوق با درآمد ثابت فیروزه آسیا  
110-1.6+
29-2+
38-1.3+
411-0.3+

در ریزش های بورس صندوق با درآمد ثابت فیروزه آسیا نه تنها ریزش نداشته است بلکه حتی توانسته است عملکرد مثبتی داشته باشد. به طور کلی صندوق با درآمد ثابت فیروزه آسیا در سال 98 ریزش محسوسی در سایر زمان ها هم نداشته است و همواره با شیب ملایم صعودی بوده است.

صندوق با درآمد ثابت فیروزه آسیا 89 درصد از دارایی های تحت مالکیت خود را در اوراق با درآمد ثابت سرمایه گذاری کرده است. وزن سهام در صندوق با درآمد ثابت فیروزه آسیا به 10.4 درصد می رسد.


 صندوق شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه (ETF)

صندوق های ETF در بورس قابل معامله می باشند و مشابه سهام شرکت های خرید و فروش می شوند. بنابراین علاوه بر نوع مدیریت و عملکرد صندوق در مدیریت دارایی ها، عامل عرضه و تقاضا نیز در افزایش یا کاهش قیمت آنها تاثیرگذار است.

صندوق شاخصی سی شرکت بزرگ فیروزه از جمله صندوق هایی ست که با مدیریت شرکت سبدگردان توسعه فیروزه تاسیس شده است. صندوق ETF شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه بیشترین دارایی های خود را در سهام پذیرفته شده در بازار سرمایه به گردش در می آورد و از این نظر مشابه صندوق های سهامی ست. بنابراین برای مقایسه بین عملکرد صندوق و شاخص کل می تواند معیار مناسبی تلقی شود.

مقایسه ریزش‌های بورس در سال 98 با عملکرد صندوق شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه

ردیفدرصد ریزش بورسدرصد ریزش صندوق سی شرکت بزرگ فیروزه 
110-10.45-
29-0.8-
38-5.9+
411-10-

عملکرد صندوق شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه در مقایسه با سایر صندوق هایی که بررسی کردیم متفاوت تر بوده است. صندوق ETF شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه در سومین ریزش بورس که 8- درصد بوده است نه تنها ریزش نداشته است بلکه با صعود 5.9+ درصدی مواجه شده است. همچنین در دومین ریزش سال 98 نیز اختلاف معناداری بین بازده بورس و عملکرد صندوق ETF شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه دیده می شود.


جمع بندی

عملکرد صندوق های مختلف در بازار سرمایه بستگی به نوع آن و ترکیب دارایی های آن دارد. نمی توان به طور مطلق گفت که ریزش بورس تاثیری مستقیم بر بازدهی صندوق ها می گذارد. نوع صندوق و استراتژی آن در مدیریت شرایط بحرانی می تواند بازدهی متفاوتی از بورس را برای صندوق داشته باشد. سرمایه گذاران با نگاه به عملکرد گذشته صندوق ها و میزان بازدهی آنها می توانند جهت بررسی بیشتر برای انتخاب سرمایه گذاری خود تصمیم گیری نمایند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

ترین های صندوق های سرمایه گذاری در آبان ماه سال 98 معرفی شدند.

نیم نگاهی به وضعیت بازار سرمایه در پاییز 98

با ورود به فصل پاییز و گذشت دو ماه از نیمه دوم سال 98، رنگ و روی بازار سرمایه نیز خزانی شد. آبان ماه 98 در حالی به پایان رسید که سهم های تاثیرگذار در شاخص کل بازار سرمایه، عملکرد نسبتا ضعیفی داشتند. شاخص کل بورس در آبان ماه 98 با سه هزار واحد کاهش، به اندازه یک درصد نسبت به ماه قبل افت کرد.

سرمایه گذاران تازه وارد با ماهیت غیرقابل انکار بازار سرمایه رو به رو شدند و بسیاری از کسانی که به تازگی اقدام به ثبت نام در بورس و دریافت کدبورسی کرده بودند، سرمایه هایشان را در خطر دیدند.

این اتفاقات اهمیت ورود حرفه ای و حساب شده را به سرمایه گذاران گوشزد کرد. کسانی که با مشاهده بازدهی فوق العاده بازار بورس در شش ماهه اول سال 98، گمان می کردند می توانند به راحتی وارد بورس شوند و از فرصت های سرمایه گذاری در آن بدون آموزش و یادگیری تخصصی بهره ببرند، خیلی زود متوجه شدند که خیر! بازار بورس همیشه سودآور نیست. در واقع کسی که می خواهد وارد این عرصه شود باید نیش و نوش بازار بورس را با هم قبول کند.

بیشتر بخوانید
بهترین روش سرمایه‌گذاری در بورس چیست؟

آشنایی و ورود به بازار صندوق های سرمایه گذاری مشترک

آموزش حرفه ای، مدیریت سرمایه، پذیرش ریسک و تصمیم به موقع در شرایط حیاتی بازار، کلید واژه هایی بودند که سرمایه گذاران تازه وارد به دنبال آن بودند. اما آیا همه مردم با وجود مشغله هایی که دارند می توانند در امر سرمایه گذاری در بازار بورس متخصص شوند و خودشان به صورت فردی وارد بازارهای مالی شوند؟

جواب این سوال را می‌توانید در بخش آموزش صندوق های سرمایه گذاری بیابید.

در این گزارش قصد داریم مخاطبان گرامی سیگنال را با آمار و عملکرد بهترین و بدترین صندوق های سرمایه گذاری فعال در بازار سرمایه کشور از لحاظ بازدهی، ریسک، قیمت و ارزش خالص کل دارایی‌ها آشنا کنیم.

بیشتر بخوانید
مزایای صندوق های سرمایه‌گذاری چیست؟

بررسی و معرفی ترین‌‌های صندوق های سرمایه گذاری

در سیگنال با ارائه گزارشات و تحلیل های راهبردی منظم، در تلاشیم تا مفیدترین معیارهایی که در انتخاب بهترین و پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری موثر است را در اختیار علاقه مندان قرار دهیم.

ترین های صندوق های سرمایه گذاری در آبان ماه 98 توسط سیگنال تهیه و تنظیم شده و تقدیم مخاطبان عزیز خواهد شد.  لازم به ذکر است؛ صندوق های سرمایه گذاری در سه دسته اصلی سهامی، درآمد ثابت و مختلط تقسیم بندی شده است.

ترین های صندوق های سرمایه گذاری سهامی در آبان 98

بهترین و بدترین صندوق سرمایه گذاری سهامی از لحاظ بازدهی، ریسک، قیمت و کل ارزش دارایی‌ها را در زیر مشاهده می‌کنید:


بهترین و بدترین صندوق سرمایه گذاری سهامی


پربازده ترین صندوق سرمایه گذاری در سهام ارزش کاوان آینده 13.68%
کم بازده ترین صندوق سرمایه گذاری در سهام مشترک شاخصی کارآفرین 2.79%-

کم ریسک ترین و پر ریسک ترین صندوق سرمایه گذاری سهامی (بتای صندوق)


کم ریسک ترین صندوق در سهام فیروزه موفقیت 0.64
پر ریسک ترین صندوق در سهامآوای سهام کیان 1.16

ارزان ترین و گران ترین قیمت هر واحد سرمایه گذاری صندوق سهامی (NAV صدور)


ارزان ترین صندوق در سهام سرو سودمند مدبران 12,038 ریال
گران ترین صندوق در سهام مشترک آگاه 83,452,754 ریال

بالاترین و پایین‌ترین ارزش کل دارایی‌های صندوق سهامی


بالاترین خالص ارزش دارایی صندوق در سهام پیشرو 4,314,918 میلیون ریال
پایین ترین خالص ارزش دارایی صندوق در سهام مشترک سبحان 72,990 میلیون ریال

ترین های صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت در آبان 98

بهترین و بدترین صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت از لحاظ بازدهی، ریسک، قیمت و کل ارزش دارایی‌ها را در زیر مشاهده می‌کنید:


بهترین و بدترین صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت


پربازده ترین صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت اندیشه فردا      4.67%
کم بازده ترین صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت سپهر خبرگان نفت 0.54%

کم ریسک ترین و پر ریسک ترین صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت (بتای صندوق)


کم ریسک ترین صندوق درآمد ثابت با درآمد ثابت کمند 0.00
پر ریسک ترین صندوق درآمد ثابت مشترک بانک مسکن 0.61

ارزان ترین و گران ترین قیمت هر واحد سرمایه گذاری صندوق با درآمد ثابت (NAV صدور)


ارزان ترین صندوق درآمد ثابت نامی مفید 10,022ریال
گران ترین صندوق درآمد ثابت حامی 2,946,935 ریال

بالاترین و پایین‌ترین ارزش کل دارایی‌های صندوق با درآمد ثابت


بالاترین خالص ارزش دارایی صندوق درآمد ثابت گنجینه زرین شهر 279,383,668 میلیون ریال
پایین ترین خالص ارزش دارایی صندوق درآمد ثابت نیکوکاری دانشگاه تهران 35,681 میلیون ریال

ترین های صندوق های سرمایه گذاری مختلط در آبان 98

بهترین و بدترین صندوق سرمایه گذاری مختلط از لحاظ بازدهی، ریسک، قیمت و کل ارزش دارایی‌ها را در زیر مشاهده می‌کنید:


بهترین و بدترین صندوق سرمایه گذاری مختلط


پربازده ترین صندوق سرمایه گذاری مختلط مشترک کوثر ۴.۳۳%
کم بازده ترین صندوق سرمایه گذاری مختلط مشترک نیکی گستران 0.63%-

کم ریسک ترین و پر ریسک ترین صندوق سرمایه گذاری مختلط (بتای صندوق)


کم ریسک ترین صندوق مختلط مشترک کوثر 0.30
پر ریسک ترین صندوق مختلط مشترک پارس 0.73

ارزان ترین و گران ترین قیمت هر واحد سرمایه گذاری صندوق مختلط (NAV صدور)


ارزان ترین صندوق مختلط سپهر انديشه نوين 33,788 ریال
گران ترین صندوق مختلط کارگزاری بانک تجارت 24,348,052 ریال

بالاترین و پایین‌ترین ارزش کل دارایی‌های صندوق مختلط


بالاترین خالص ارزش دارایی صندوق مختلط تجربه ايرانيان 5,540,342 میلیون ریال
پایین ترین خالص ارزش دارایی صندوق مختلط یکم نیکوکاری آگاه 34,403 میلیون ریال
بیشتر بخوانید
10 صندوق سرمایه گذاری برتر در آبان ماه سال 98
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش میزان بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی را در یک ماه اخیر با شاخص کل بورس و شاخص کل فرابورس مقایسه می کنیم. لازم به ذکر است، بازدهی آورده شده صرفا عملکرد گذشته صندوق هاست و به علت ماهیت نوسانی بازار سرمایه، نمی توان گفت در آینده نیز چنین عملکردی تکرار خواهد شد.

رصد صندوق های سرمایه گذاری در سهام

در آبان‌ ماه سال 98 صندوق های سرمایه گذاری با تاثیر از وضعیت کلی حاکم بر بازار سرمایه، حال و هوای خوبی نداشتند. در ماه منتهی به 20 آبان 98 بیش از 90% صندوق های سرمایه گذاری سهامی بازدهی منفی داشتند.

بازه یک ماهه از 20 مهر تا 20 آبان 98 را می توان ضعیف ترین ماه بازار سرمایه در سال نود و هشت در نظر گرفت. صندوق های سهامی با به گردش درآوردن دارایی ها در بازار بورس و سهام سعی دارند تا از میانگین بازار بازدهی بهتری کسب کنند. گزارش پیش رو عملکرد بهترین صندوق های سرمایه گذاری سهامی را در مقایسه با شاخص های بورس و فرابورس بررسی کرده است.

تحلیل و مقایسه بهترین صندوق‌ های سرمایه‌‌ گذاری در سهام با شاخص کل

با توجه به اینکه شاخص کل، نبض بازار بورس و فرابورس است؛ می توان با معیار قرار دادن آن، صندوق های برتر از نظر نحوه عملکرد را مورد بررسی قرار داد.

تحلیل و مقایسه بهترین صندوق‌ های سرمایه‌‌ گذاری در سهام با شاخص کل

صندوق های سرمایه گذاری  ” فیروزه موفقیت” و ” مشترک پویا” بازدهی بهتری نسبت به سایر صندوق ها به ثبت رساندند. این دو صندوق تنها صندوق هایی بودند که بازدهی منفی نداشته و توانسته اند از فشار منفی وارد بر بازار سهام کمتر تاثیر بگیرند. گفتنی است این مسئله به تنهایی نمی تواند برای سرمایه گذاران ملاک انتخاب صندوق سرمایه گذاری قرار بگیرد. علاقه مندان برای کسب اطلاعات جامع تر و چگونگی کارکرد صندوق های سرمایه گذاری می توانند به صفحه صندوق های سرمایه گذاری در سایت سیگنال مراجعه نمایند.

در ماه منتهی به 20 آبان ماه 98 بازار سرمایه روند خود را با افت و ثبت رکورد های کاهشی طی کرد. به طوری که در این زمان، شاخص های بازار سرمایه برای اولین بار از ابتدای سال تا کنون، بازدهی های منفی به ثبت رساندند. شاخص کل بورس با بازدهی  3.64-% و شاخص کل فرابورس با بازدهی 5.83- % همراه بوده است. محسوسی نسبت به ماه قبل همراه شدند.

طبق نمودار بالا، پنج صندوق سرمایه گذاری سهامی با عملکرد بهتر در یک ماه اخیر عبارت اند از:

فیروزه موفقیت با 1.36%، مشترک پویا با 0.01%، مشترک البرز با 0.33- %، باران کارگزاری بانک کشاورزی با 0.4-% آوای سهام کیان با 0.9-%

سرمایه گذاری در بورس ریسک های مختلفی دارد. یکی از این ریسک ها قدرت حفظ سرمایه در زمان هایی ست که وضعیت کلی بازار سرمایه مطلوب نیست. صندوق های سرمایه گذاری با مدیریت حرفه ای و بکارگیری متخصاصان مالی سعی می کنند در هر شرایطی بهترین عملکرد را داشته باشند.  

به گزارش سیگنال به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه، مدیرعامل فرابورس طی این نشست یکی از مهمترین اهداف ورود بازارگردان به سهام بازار پایه را کمک به فرایند حرفه‌ای‌گری و جلوگیری از رفتارهای هیجانی سهامداران در این بازار دانست و گفت: تعداد زیادی از سهام بازار پایه حتی از سهام شرکت‌های موجود در بازارهای اصلی بورس و فرابورس نقدشونده‌تر هستند و این مساله موجب شده تا یک عده با سیگنال‌فروشی در شبکه‌های اجتماعی از این شرایط به اصطلاح موج‌سواری کنند، اما حضور بازارگردان که خود نیز از معامله در این بازار سود کسب می‌کند به طور قطع در رفتار حرفه‌ای معامله‌گران که عمدتا سهامداران حقیقی هستند تاثیرگذار و کمک‌کننده است.

هانیه حکمت، نماینده صندوق فیروزه موفقیت از شرکت کارگزاری فیروزه آسیا نیز با بیان اینکه کم کردن دامنه نوسان نسبت به قبل از تغییرات بازار پایه موجب شده تا شاهد استقبال نسبتا کمتری از معامله سهام شرکت‌های موجود در این بازار باشیم، گفت: به طور طبیعی با توجه به ریسک نسبتا بالایی که شرکت‌های بازار پایه دارند، افراد ترجیح می‌دهند برای مبادله سهام به سراغ تابلوهای اصلی بورس و فرابورس بروند که باید به این موضوع توجه کرد.

وی با مهم و ارزشمند خواندن اقدام سازمان بورس در اعطای مجوز به صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای حضور در بازار پایه افزود: قبلا انجام فعالیت بازارگردانی تنها برای سهام شرکت‌های پذیرش‌شده امکان‌پذیر بود و با وجود درخواستی که برای بازار پایه داشتیم، اما این امکان وجود نداشت که هم‌اکنون با اعطای این مجوز می‌توان در این بازار ورود کرد.

عطا شاکری، نماینده صندوق مشترک یکم اکسیر فارابی نیز در این نشست، دغدغه‌های مجموعه خود برای ورود به سهام بازار پایه را برای انجام فعالیت بازارگردانی اینگونه تشریح کرد: بخشی از بازار همواره به سمت سهم‌های ارزنده و با پشتوانه بنیادین قوی حرکت می‌کند و این در حالیست که شرکت‌های موجود در بازار پایه اغلب سودآور نیستند و ارزندگی مناسبی نیز برای سرمایه‌گذاری ندارند. بنابراین موضوع ورود صندوق‌ها به بازار پایه در عین حال که می‌تواند به کلیت این بازار و رفتار معامله‌گران آن در جهت حرفه‌ای شدن کمک کند اما به نظر می‌رسد به الزامات و زیرساخت‌های بیشتری نیاز دارد.

به گفته وی شرکت‌های بازار پایه باید از طریق ابزارهایی مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی احیا شوند و در مسیر بهبود عملکرد و فعالیت قرار بگیرند؛ تا آن زمان نیز می‌توان رفتار معامله‌گران این بازار را از طریق کاهش دامنه نوسان و یا بستن نماد شرکت‌هایی که هیچگونه اطلاعاتی منتشر نمی‌کنند و پایین‌ترین میزان شفافیت را دارند، مدیریت و کنترل کرد.  

 

نیازمند تدوین قانون ورشکستگی هستیم

مدیرعامل فرابورس در پاسخ به این چالش‌ها و دغدغه‌های مطرح‌شده از سوی نماینده صندوق مشترک یکم اکسیر فارابی عنوان کرد: همانطور که می‌دانید ما قانون ورشکستگی در ایران را مشابه با رویه‌ای که در سایر نقاط دنیا دنبال می‌شود، نداریم و به دنبال تدوین این قانون هستیم. در سایر کشورها دوره تنفس به شرکت داده می‌شود تا در یک بازه زمانی مشخص نسبت به احیا و ریکاوری خود اقدام کند.

هامونی ادامه داد: در ایران اگر شرکتی در مرحله ورشکستگی قرار داشته باشد بسیاری از دستگاه‌ها و نهادها برای دریافت مطالبات خود، شرکت را بیش از پیش تحت فشار می‌گذارند که این موضوع روند احیای شرکت را مختل و تقریبا غیرممکن می‌سازد. بنابراین تدوین قانون ورشکستگی و اعطای یک دوره تنفس برای بهبود ساختار شرکت باید یکی از مهمترین الزامات قانون‌گذاران و سیاست‌گذاران باشد که در حال حاضر ما نیز به دنبال تدوین آن هستیم.

نماینده کارگزاری فارابی در ادامه سخنان مدیرعامل فرابورس این موضوع را نیز یادآور شد که برخی شرکت‌های بازار پایه بر خلاف تصور عموم، میزان بالایی از شفافیت را دارند و به طور منظم اطلاعات خود را منتشر می‌کنند، اما این شرکت‌ها که می‌توانند در بازارهای اصلی پذیرش شوند اقدامی در این خصوص نمی‌کنند.

شاکری افزود: به نظر می‌رسد قانون‌گذاران باید تلاش کنند در مقابل قانون سلبی، قانون ایجابی نیز داشته باشند به این مفهوم که شرکت‌های بازار پایه‌ای را برای پذیرش در بازارهای اصلی تشویق و ترغیب کنند و از مشوق‌هایی در این مسیر کمک بگیرند.

نماینده کارگزاری فارابی همچنین با اشاره به سخنان مدیرعامل فرابورس در خصوص چالش سیگنال‌دهی سهام بازار پایه در فضای مجازی بیان کرد: آنچه که در بحث شبکه‌های اجتماعی قطعا می‌تواند کمک کند بحث Social Trading و کمک قانون‌گذاران در تسریع این مساله است.

به گفته او اگر مدیای مناسبی برای بازار سرمایه تولید کنیم مردم به شبکه‌های اجتماعی و سیگنال‌فروشی در این فضا ورود نمی‌کنند، بنابراین ایجاد یک مرجع صحیح راه مهمی برای از بین بردن مراجع غلط و سیگنال‌دهی در شبکه‌های اجتماعی است.

هاشم ذوالفقاری دیگر نماینده کارگزاری فارابی نیز در این جلسه اظهار کرد: برای انجام عملیات بازارگردانی بازار پایه مهم‌ترین عامل اثرگذار در ترغیب صندوق‌ها، ثبات رویه در اجرای قوانین است به این معنا که سرمایه‌گذار بداند تا زمان مشخصی قوانین این بازار با تغییر و تحول بنیادینی روبه‌رو نخواهد شد.

به گفته او اگر قوانین به طور دائم تغییر کند شاهد دلسردی صندوق‌ها برای ورود به بازار پایه خواهیم بود؛ چرا که نمی‌توان برنامه‌ریزی بلندمدتی برای این موضوع داشت.

 

جزئیات شفافیت شرکت‌های بازار پایه در اختیار صندوق‌ها قرار می‌گیرد

در بخش دیگری از این نشست سید جواد جمالی نماینده صندوق‌های مشترک پیشرو و پیشتاز از شرکت سبدگردان انتخاب مفید عنوان کرد: بنابر دلایلی که برای تغییر مقررات بازار پایه اعلام شده در حال حاضر دامنه نوسان کاهش یافته و نمادها در تابلوهای معاملاتی رنگی تقسیم‌بندی شده‌اند، اما در نظر بگیرید که از کل شرکت‌های این بازار شاید نزدیک به 20 شرکت نیز امکان احیا و ریکاوری نداشته باشند، بنابراین سرمایه‌گذاری در بازار پایه مورد اقبال نخواهد بود مگر آنکه سازمان بورس بازارگردانی سهام بازار پایه را برای صندوق‌ها الزامی کند.

مدیرعامل فرابورس در پاسخ به نماینده این صندوق‌ها عنوان کرد که در بازار پایه هم اکنون نماد معاملاتی بسیاری از بانک‌های خصوصی در حال معامله است که با تمهیدات بانک مرکزی دچار انحلال و مشکلاتی از این دست نخواهند شد و صندوق‌ها برای انجام بازارگردانی می‌توانند به این مساله توجه کنند.

او تاکید کرد: در واقع بخش زیادی از بانک‌هایی که در بازار سهام هستند در بازار پایه حضور دارند و برای تحلیل این صنعت تنها نمی‌توان به آن دسته از شرکت‌هایی که در بازارهای اصلی هستند بسنده کرد و اثر شرکت‌های بازار پایه را نادیده گرفت، به هر ترتیب برای حرفه‌ای شدن رفتار معامله گران بازار پایه لازم است تا صندوق‌ها به این بازار ورود کنند.

همچنین به گفته او از حدود 180 شرکت بازار پایه‌ای، 120 نماد معاملاتی به طور منظم اطلاعات خود را در سامانه کدال افشا می‌کنند و بالغ بر 90 درصد نمادهای تابلو زرد بازار پایه نیز اینگونه هستند. در تابلو قرمز هم که به نوعی شرکت‌هایی با بدترین ساختار و میزان شفافیت حضور دارند 14 شرکت درج نماد شده‌اند که نماد معاملاتی 9 شرکت در این بازار هم‌اکنون در حال معامله است.

هامونی با ارائه این توضیح افزود: اطلاعات مربوط به میزان شفافیت شرکت‌های بازار پایه و شرایط آن‌ها در اختیار صندوق‌های سرمایه‌گذاری و بازارگردانی قرار داده می‌شود تا با شناخت دقیق‌تر از جزئیات این شرکت‌ها برای انجام عملیات بازارگردانی در بازار پایه اقدام کنند.

 

افزایش نقدشوندگی با ورود صندوق‌ها به بازار پایه

احمد اشتیاقی نماینده صندوق سرمایه‌گذاری تجربه ایرانیان ضمن قدردانی از فرابورس به دلیل تغییراتی که در مقررات بازار پایه اعم از دامنه نوسان و طبقه‌بندی جدید تابلوهای معاملاتی این بازار اعمال کرده است، گفت که رویه‌ اتخاذشده قطعا به بازار سرمایه کمک می‌کند.

او درباره امکان ورود صندوق‌ها به بازار پایه، اظهار کرد: با ورود صندوق‌ها در کف قیمتی، قیمت‌ها در بازار پایه اصلاح می‌شود و از سوی دیگر با توجه به ارزش ذاتی سهام شرکت‌ها، نقدشوندگی افزایش می‌یابد چراکه اگر صندوق‌ها با مدیریت حرفه‌ای به این بازار ورود کنند می‌توانند نقدشوندگی سهام را پوشش دهند.

اشتیاقی با اشاره به اینکه اخیرا گروه‌های مجازی با تعداد اعضای زیاد، ویژه یک سهم‌ بازار پایه‌ای فعال شده‌ و تارگت‌های 200 تا 300 درصدی برای آن سهم در نظر گرفته‌اند، گفت: این موضوع خطرآفرین است و علی‌رغم محدودیت‌هایی که در دامنه نوسان ایجاد شده، سهامدارانی که نگاه بنیادی ندارند و به دنبال سودهای حداکثری هستند، هدف این گروه‌های مجازی قرار گرفته‌اند.

او با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی مجددا قانونگذار درباره بهترین رویه‌ها برای جلوگیری از دامن زدن به افزایش قیمت سهم‌های غیربنیادی تصمیم‌گیری کند و افزود: همچنین صاحبان شرکت‌های بازار پایه‌ای خودشان متعهد به رفتار حرفه‌ای باشند و به کمک قانونگذار از سازوکارهایی برای جلوگیری از افزایش غیرمنطقی سهام شرکت خود استفاده کنند.

اشتیاقی یادآور شد که امکان ورود صندوق‌ها به بازار پایه تصمیم درستی است و پیشنهاد کرد که به صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت نیز مجوز ورود به این بازار داده شود چراکه قطعا مدیران این صندوق‌ها با توجه به ارزندگی سهام و دلایل بنیادی تصمیم به معامله می‌گیرند.

همچنین خانی نماینده سبدگردان سپهر کاریزما در بخش دیگری از این نشست هم‌اندیشی گفت: فارغ از بحث آموزش به سرمایه‌گذاران که بارها مورد تاکید قرار گرفته است یکی از دغدغه‌های اصلی درباره ورود صندوق‌ها به بازار پایه تحمیل ریسک به سرمایه‌گذاران فعلی صندوق است. از آنجا که درصد زیادی از سهامداران بازار پایه اشخاص حقیقی هستند ممکن است صندوقی که بخواهد در این سهم‌ها ورود کند با چالش‌هایی در زمینه رشد یا کاهش قیمت‌ها مواجه شود.

او همچنین در خصوص فعالیت صندوق‌های بازارگردانی در بازار پایه عنوان کرد: اگر در قدم اول بازارگردان‌ها فعال شوند، سایر صندوق‌ها نیز می‌توانند با اطمینان خاطر بیشتری به سهم‌های ارزنده و دارای صورت‌های مالی شفاف ورود کنند.

 

تفاوت ریسک سهم‌های بازار پایه‌ای

مونا حاج علی اصغر نماینده صندوق سرمایه‌گذاری کیان از ورود دو صندوق سهام این مجموعه طی چند روز اخیر به بازار پایه خبر داد و گفت: درخصوص نگرانی‌هایی که در مورد ریسک‌های بازار پایه مطرح شد مجموعه ما نیز دغدغه‌هایی دارد اما بهتر است به تمامی سهم‌های این بازار با یک دید نگاه نکنیم و روی هر نماد به صورت جداگانه بررسی‌های دقیق انجام شود؛ چراکه این سهم‌ها از نظر ملاحظات مدیریت ریسک، شرایط یکسانی ندارند.

در ادامه، احمد کوچکی نماینده تامین سرمایه تمدن نیز پیشنهاد کرد که فیلترهایی در بازار پایه ایجاد شود و افزود: برای مثال همانگونه که در صندوق‌های پوشش ریسک (hedge funds) ثروت شخص مبنای ورود است می‌توان ورود سرمایه‌گذاران به برخی از تابلوهای بازار پایه را منوط به شرایط خاصی کرد.

نماینده سبدگردان سهم‌ آشنا نیز با اشاره به اینکه می‌توان به جای محدود یا تنبیه کردن شرکت‌های بازار پایه‌، مزیت‌هایی برای شرکت‌های بهتر در بازارهای بالاتر ایجاد شود، گفت: مثلا با افزایش دامنه نوسان در بازارهای بالاتر، سرمایه‌ای که وارد بازار می‌شود را به سمت بازارهای اصلی سوق داد و تمهیداتی گرفته شود تا آن‌هایی که شفافیت بیشتری دارند از سرمایه‌های واردشده بیشتر بهره‌مند شوند.

در بخش دیگری از این میزگرد، حبیب فرجی دانا نماینده تامین سرمایه لوتوس پارسیان، امکان سرمایه‌گذاری صندوق‌ها در بازار پایه را مثبت ارزیابی کرد و گفت: می‌توان از طریق ایجاد پتانسیل‌هایی به بازار پایه عمق بخشید؛ برای نمونه نهادهای ناظر در خصوص قانون ورشکستگی، وضعیت شرکت‌ها را پیگیری کنند تا مشخص شود شرکت ورشکست است یا خیر و اگر ورشکست نیست، راهکارهای تامین مالی برای رشد آن ارائه شود.

لازم به ذکر است در این نشست مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و معاون بازارهای خارج از بورس فرابورس نیز در خصوص اهمیت حضور بازارگردان در بازار پایه و نحوه حضور آن‌ها صحبت کردند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

صندوق ” فیروزه موفقیت” در این هفته با منفی 0.7 درصد بازدهی توانست در صدر صندوق‌های سهامی بنشیند. این صندوق در سال گذشته بازده مثبت 113.1 درصدی را ثبت کرده است. صندوق ” مشترک نقش جهان” با ثبت بازده  منفی 0.9 درصد دومین صندوق و صندوق ” مشترک ارزش کاوان آینده” با منفی 1.3 درصد بازدهی سومین صندوق بین صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی بوده است. در هفته منتهی به هفدهم اردیبهشت ماه 1398 میانگین بازدهی صندوق‌های سهامی فعال در بازار سرمایه منفی 3.7 درصد بوده است.

تاثیرپذیری اندک صندوق‌های سهامی از شاخص‌های بورس و فرابورس ناشی از ترکیب دارایی‌ این صندوق‌ها است. ترکیب دارایی اغلب این صندوق‌ها به نسبت سایر صندوق‌های سهامی، به گونه‌ای است که سهام درصد کمتر و سپرده بانکی و اوراق بهادار با درآمد ثابت درصد بیشتری از درایی‌های آن‌‌ها را تشکیل می‌دهد. البته ممکن است در برخی از آن‌ها سهام همچنان سهم بالایی از دارایی‌ها را داشته باشد و تاثیرپذیری اندک از شاخص‌های بورس و فرابورس ناشی از سهم صنایع در پرتفوی آن‌ها باشد.

در جدول زیر پنج مورد از مقاوم ترین صندوق‌‌های سرمایه گذاری سهامی هفته منتهی به 1398/02/17 آورده شده است: (برگرفته از سامانه رسام؛ صفر تا صد صندوق‌های سرمایه‌گذاری)

ردیف نام صندوق بازده هفته گذشته
 (درصد)
بازده سال گذشته
(درصد)
خالص ارزش دارایی
(میلیارد ریال)
مدیر
1 فیروزه موفقیت -0.7% 113.1% 615 کارگزاری فیروزه آسیا
2 مشترک نقش جهان -0.9% 138.3% 199 سبدگردان سرآمد بازار
3 مشترک ارزش کاوان آینده -0.9% 160.7% 289 سبدگردان آسال
4 مشترک بانک اقتصاد نوین -1.3% 70.7% 46 کارگزاری بانک اقتصاد نوین
5 مشترک نوین پایدار -1.7% 143.1% 218 کارگزاری تامین سرمایه نوین

در نمودار زیر بازده این صندوق‌ها با هم و با بازده بورس و فرابورس مقایسه شده‌اند:

معرفی مقاوم ترین صندوق‌ های سرمایه گذاری سهامی (هفته منتهی به هفدهم اردیبهشت ماه 1398)

صندوق‌های سهامی وجوه دریافت شده از سرمایه‌گذاران را در سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق ‌بهادار سرمایه‌گذاری می‌کند. بر اساس الزامات سازمان بورس و اوراق بهادار، این نوع صندوق‌ها باید حداقل ۷۰ درصد از دارایی‌های تحت تملک خود را در سهام و حق تقدم سرمایه‌گذاری کنند. برای سرمایه‌گذارانی که علاقه‌مند به سهامداری ‌باشند، خرید واحدهای این نوع از صندوق‌ها جذاب‌تر است. میزان ریسک این نوع از صندوق‌ها از صندوق‌های دیگر بیشتر است و سرمایه‌گذاران بازده بالاتری را نیز انتظار دارند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

صندوق سرمایه‌گذاری فیروزه موفقیت با دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار (سبا) به عنوان صندوق سرمایه گذاری فعالیت خود را آغاز کرد. عملکرد این صندوق بر اساس مفاد اساسنامه و امیدنامه و در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه است. فعالیت صندوق سرمایه‌گذاری فیروزه موفقیت تحت نظارت سبا انجام شده و متولی صندوق نیز به طور مستمر فعالیت آن را زیر نظر دارد. مدیریت دارایی های صندوق که عمدتاً شامل سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس می شود، توسط مدیر سرمایه گذاری صندوق صورت می‌گیرد. سرمایه گذاران در ازای سرمایه گذاری در این صندوق گواهی سرمایه گذاری دریافت می کنند. صدور واحد سرمایه گذاری و ابطال آنها بر اساس ارزش خالص دارایی های روز بعد از ارایه درخواست صورت می گیرد. ضامن صندوق سرمایه‌گذاری فیروزه موفقیت، پرداخت وجوه سرمایه گذاران حداکثر هفت روز پس از ارائه درخواست ابطال را ضمانت کرده است.

ارکان صندوق سرمایه‌گذاری فیروزه موفقیت

مدیر صندوق کارگزاری فیروزه آسیا
مدیران سرمایه گذاری فرزانه هاشم لو, امیرمحمد خدیوی, مجید علی فر
ضامن نقدشوندگی سرمایه گذاری آتی نگر سپهر ایرانیان
حسابرس سرمایه گذاری توسعه صنعتی ایران
متولی موسسه حسابرسی آگاهان و همکاران

معرفی مدیر صندوق

شرکت کارگزاری فیروزه آسیا با نام پیشین معین سهم فعالیت خود را آغاز نموده و با بیش از 16 سال سابقه در بازار سرمایه یکی از پرسابقه ترین شرکتهای کارگزاری در ایران محسوب می گردد. کارگزاری فیروزه آسیا در اسفند 1389 توسط شرکت سرمایه گذاری فیروزه و بیمه آسیا خریداری شد که این آغاز دوره جدید حیات شرکت می باشد. در شهریور سال 1390 به نام شرکت کارگزاری فیروزه آسیا تغییر نام داد. این شرکت در آبان ماه 1390 موفق به کسب گواهی نامه های بین المللی EFQM و Six Sigma در دامنه کاربرد “ارائه خدمات واسطه گری مالی” شد. سرمایه ثبت شده فعلی شرکت 31 میلیارد  ريال می باشد. در حال حاضر شرکت کارگزاری فیروزه آسیا قادر به ارائه خدمات ذیل می باشد:

مشخصات صندوق سرمایه‌گذاری فیروزه موفقیت (در تاریخ 97/12/11)

خالص ارزش دارایی (میلیارد ریال) 511
دوره پرداخت سود ندارد
تاریخ آغاز فعالیت 24/05/1389

میانگین ترکیب دارایی یکسال گذشته صندوق

معرفی و بررسی عملکرد صندوق سرمایه‌گذاری فیروزه موفقیت

رتبه بندی صندوق از لحاظ اندازه در تاریخ 97/12/11

در بین کل صندوق ها 60
در بین صندوق های هم گروه 6

بازده صندوق در ادوار گذشته

بازده ماهانه 1.4%
بازده فصلی 12%
بازده سالیانه 62%

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال، صندوق سرمایه گذاری فیروزه موفقیت با دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار (سبا) به عنوان صندوق سرمایه گذاری فعالیت خود را آغاز کرد. عملکرد این صندوق بر اساس مفاد اساسنامه و امیدنامه و در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه است. فعالیت صندوق سرمایه‌گذاری فیروزه موفقیت تحت نظارت سبا انجام شده و متولی صندوق نیز به طور مستمر فعالیت آن را زیر نظر دارد. مدیریت دارایی های صندوق که عمدتاً شامل سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس می شود، توسط مدیر سرمایه گذاری صندوق صورت می‌گیرد.

سرمایه گذاران در ازای سرمایه گذاری در این صندوق گواهی سرمایه گذاری دریافت می کنند. صدور واحد سرمایه گذاری و ابطال آنها بر اساس ارزش خالص دارایی های روز بعد از ارایه درخواست صورت می گیرد. ضامن صندوق سرمایه‌گذاری فیروزه موفقیت، پرداخت وجوه سرمایه گذاران حداکثر هفت روز پس از ارائه درخواست ابطال را ضمانت کرده است.

ارکان صندوق سرمایه‌ گذاری فیروزه موفقیت

مدیر صندوق کارگزاری فیروزه آسیا
مدیران سرمایه گذاری فرزانه هاشم لو, امیرمحمد خدیوی, مجید علی فر
ضامن نقدشوندگی سرمایه گذاری آتی نگر سپهر ایرانیان
حسابرس سرمایه گذاری توسعه صنعتی ایران
متولی موسسه حسابرسی آگاهان و همکاران

معرفی مدیر صندوق

شرکت کارگزاری فیروزه آسیا با نام پیشین “معین سهم” فعالیت خود را آغاز نموده و با بیش از 16 سال سابقه در بازار سرمایه یکی از پرسابقه ترین شرکتهای کارگزاری در ایران محسوب می گردد. کارگزاری فیروزه آسیا در اسفند 1389 توسط شرکت سرمایه گذاری فیروزه و بیمه آسیا خریداری شد که این آغاز دوره جدید حیات شرکت می باشد. در شهریور سال 1390 به نام شرکت کارگزاری فیروزه آسیا تغییر نام داد. این شرکت در آبان ماه 1390 موفق به کسب گواهی نامه های بین المللی EFQM و Six Sigma در دامنه کاربرد “ارائه خدمات واسطه گری مالی” شد. سرمایه ثبت شده فعلی شرکت 31 میلیارد  ريال می باشد. در حال حاضر شرکت کارگزاری فیروزه آسیا قادر به ارائه خدمات ذیل می باشد:

مشخصات صندوق سرمایه‌ گذاری فیروزه موفقیت

خالص ارزش دارایی (میلیارد ریال) 511
دوره پرداخت سود ندارد
تاریخ آغاز فعالیت 1389/05/24

میانگین ترکیب دارایی صندوق سرمایه‌ گذاری فیروزه موفقیت در یکسال گذشته

معرفی و بررسی عملکرد صندوق سرمایه‌ گذاری فیروزه موفقیت

رتبه بندی صندوق از لحاظ اندازه در تاریخ 97/12/11

در بین کل صندوق ها 60
در بین صندوق های هم گروه 6

بازده صندوق در ادوار گذشته

بازده ماهانه 1.4%
بازده فصلی 12%
بازده سالیانه 62%

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.