دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
سه شنبه
1 مهر 1399

این جدول نماد هایی را نشان می دهد که سنگین ترین خرید حقیقی را در بازار داشته اند:

ردیف نماد نسبت خرید به فروش حقیقی حجم معاملات قیمت آخرین معامله (ریال) درصد تغییر قیمت آخرین معامله
1 دتوزیع 154 134,059 35,357 5
2 کویر 81 595,260 6,880 4.99
3 کپرور 77 189,540 15,852 5 –
4 ختراک 12 110,761 8,803 5
5 فسلیر 7.5 65,906 14,276 2.99
6 بسویچ 6 6,872 20,976 5
7 رنیک 5 11.270M 14,722 4.03 –
8 نمرینو 4 197,770 16,845 5
9 وخاور 3 2.270M 3,963 1.1 –
10 آبین 3 561,160 9,770 2.99

بازار ریخت! شاید بهترین دو کلمه ای که در توصیف یکی از بدترین روزهای بازار مناسب است، همین باشد. شاید کمتر کسی فکر می کرد بعد از سخنان امید بخش رئیس جمهور روحانی در خصوص بازار سرمایه، واکنش ها چنین باشد. ایشان دیروز طی یک نشست خبری عنوان کردند:

ما باید مشوق های لازم برای جذب نقدینگی را داشته باشیم. بازار سرمایه ما یک بازار پر نشاط است. بورس ما در این شش ماه بیش از 70 درصد رشد داشته است. باید نقدینگی را به مسیر درست هدایت کنیم.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت:

ما باید در زمینه خصوصی سازی و فروش سهام با سرعت و دقت بیشتری حرکت کنیم. پیش بینی ما این است تا پایان سال تورم روند کاهشی خود را ادامه دهد.

با توجه به این صحبت ها به نظر می رسد سیاست های اقتصادی به گونه ای اتخاذ نخواهد شد که پول های بزرگ از بازار سرمایه رخت بندد؛ چرا که در این صورت احتمال ایجاد تورم بالاتر خواهد رفت. برای مطالعه بیشتر به تئوری مقدار پول (Quantity Theory of Money) مراجعه کنید.

تحلیل سهم ها

در این بازار هم بودند سهم هایی که با خرید سنگین حقیقی ها مواجه شدند. از دتوزیع و کویر که عرضه اولیه هستند که بگذریم، به کپرور می رسیم. سهمی که امروز حقوقی از ابتدای صبح در صف فروش آن نشسته بود و تا پایان ظهر هم به این بست نشینی ادامه داد. طوری که هیچ حقیقی ای قادر به فروش این سهم نبود! کپرور در نهایت با نزدیک 2 میلیون صف فروش به کار خود پایان داد. از منظر تکنیکالی به نظر می رسد کپرور وارد روند نزولی شده است. اولین حمایت این سهم در محدوده ی 1400 تومان خواهد بود. باید دید به این محدوده چگونه واکنش نشان می دهد.

به نظر می رسد ختراک خیلی زود اصلاح خود را به اتمام رسانده و از چهار روز پیش روند صعودی سهم دوباره از سر گرفته شده است. از منظر تکنیکالی به نظر می رسد این سهم همچنان در موج 3 از 3 باشد که به صورت گسترده (Extended) درآمده است. قیمت این سهم در این موج تا کنون بیش از 10 برابر شده است. اولین مقاومت پیش روی این سهم محدوده ی 970 تومان می باشد. تحلیل تکنیکال ختراک به زودی ارائه خواهد شد.

شاید نماد فسلیر کمتر به گوشتان خورده باشد. این شرکت که تحت پوشش شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) است، در سال 1343 تاسیس و سال ها به عنوان تنها تولید کننده و بزرگترین کارخانه سازنده ساختمان های فولادی صنعتی سبک و سنگین در ایران و خاورمیانه فعالیت کرده است. این شرکت از سال 1358 به بعد هم در زمینه ساخت دیگر مصنوعات فولادی سنگین حضور داشته است.

از منظر عملیاتی فسلیر تعریف چندانی ندارد. این شرکت در یکسال گذشته 78 تومان زیان به ازای هر سهم شناسایی کرده و P/E TTM= -18 می باشد. قیمت این نماد که در بازار پایه قرار دارد در دو ماه و نیم گذشته بیش از 55 درصد کاهش یافته است.

نمرینو نماد کارخانجات ایران مرینوس است. سود خالص این شرکت که در گروه منسوجات قرار گرفته در سه ماهه 98 بیش از 860 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته اش افزایش یافته است که عملکرد بسیار خوبی ارزیابی می شود. نمودار این سهم از منظر تکنیکالی در جای مناسبی قرار دارد. تحلیل تکنیکال این نماد نیز به زودی ارائه خواهد شد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

یکی دیگر از کاربران درباره علت این اتفاق نوشت و به مبتدیان نیز توصیه کرد از سرمایه‌گذاری روی سهم‌های کوچک اجتناب کنند: «علتش انگار ورشکستگی اش بود، سهمی که زیر پای مردمانِ در صفِ خرید، جسمش کبود شده بود. همیشه گفتم و باز هم می‌گویم، از شرکت‌های کوچیک دوری کنید وگرنه از گردونه دورتان می‌کند.» احسان مال اندیش، یکی دیگر از فعالان بازار سرمایه، فسلیر را یک نمونه از این‌گونه سهم‌ها دانست و نوشت: «الان خیلیا دارن زور می‌زنن با دولتی و مردمی کردن سهام، جوسازی برای ورود پول به سهام کوچک‌تر اینچنین سهم‌هایی رو به مردم بفروشن.» او به سهامداران توصیه کرد «قبل از خرید هر سهمی حتما و حتما اون سهم رو بررسی کنید و اسیر جو و تبلیغات چندنفر آدم شیاد نشوید.»

کاربر دیگری از انحلال فسلیر با عنوان درگذشت یاد کرد و برای آن آگهی ترحیم نوشت: «فسلیر (سولیران) درگذشت؟!خبر درگذشت این شرکت کوچک شوک و زنگ هشداری برای احتیاط بیشتر تازه واردان در این بازار است.»

حاشیه‌های لوگوی یک کارگزاری

مدیران کارگزاری فارابی که خلاقیت به خرج داده و لوگوی جدیدی طراحی کرده‌اند، فکر نمی‌کردند سهامداران به جای استقبال از این ایده، آن را دستمایه طنز و کنایه قرار دهند. به نظر می‌رسد لوگوی این کارگزاری قرار بوده تصویری از فیلسوف مشهور ایرانی یعنی فارابی باشد اما به قول یکی از کاربران فضای مجازی بیشتر شبیه به ابوبکر بغدادی شده تا فارابی! ابتدا نیز یکی از فعالان بازار سرمایه که در توییتر نیز فعال است با انتشار تصویر لوگوی جدید کارگزاری فارابی پرسید: «این لوگوی جدید کارگزاری فارابی هست؟ سر کارمون گذاشتید؟! اینو هرکسی در نگاه اول ببینه میگه «شف فارابی»» بلافاصله بعد از انتشار این تصویر کاربران بسیاری به آن واکنش نشان دادند و قریب به اتفاق واکنش‌ها هم شوخی با این لوگو و طعنه به مدیران کارگزاری فارابی بود. مثلا یکی از کاربران نوشت: «‌‎تن مرحوم فارابی تو گور قطعا دو سه ساعتی ویبره رفته.» کاربری با نام احمد کریمی تصویر طراحی شده را با چهره ابوبکر بغدادی مقایسه کرد و نوشت: «‌‎سیاهش کنی میشه ابوبکر بغدادی»

کارگزاری‌های اسراف کار

در عصری که همه چیز اینترنتی شده نه‌تنها ثبت نام در کارگزاری‌ها هنوز غیرحضوری نیست بلکه بوروکراسی اداری نیز بیداد می‌کند. طوری که برای ثبت نام تعداد زیادی کاغذ اسراف می‌شود. این مساله دیروز به‌عنوان دغدغه یکی از شهروندان که به فعال بازار سرمایه منتقل کرده بود، در فضای مجازی مطرح شد و از قضا معلوم شد دغدغه جمع کثیری از مردم است. همسو با این دغدغه یکی از کاربران توییتر با عنوان «بینام» هم برای تخصیص سود یک سهام، حساب و کتاب ساده‌ای انجام داد: « پرداخت سود سهامه! فرض بگیرید همین ‎سیتا. بیش از 4 میلیون نفر سهام دار داره. با فرض اینکه به ازای هر نفر دو برگ کاغذ مصرف به میشه 8 میلیون کاغذ!»

 

وحید درزی
کارشناس بورس و بازارهای مالی

‌ بستن آی‌پی‌ خارجی روی سایت‌های ‎بورس ایران باعث می‌شود امثال من که به هزار دلیل ‎مهاجرت کردیم، علاقه‌ها و انگیزه‌مون به سرمایه‌گذاری در کشور هم صفر بشه و کل ‎سرمایه‌‌ رو خارج کنیم و دیگه کسی رو برای کار در ‎بورس وطنی تشویق نکنیم! پس دیگه نیش و کنایه هم از ‎هموطن نمی‌شنویم!

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

«فسلیر» زنگ خطری برای تازه واردان

حالا و با گذشت 5 ماه از این اظهارات، مدیران شرکت‌ سولیران تصمیم خود را مبنی بر انحلال آن عملی کرده‌اند. خبر انحلال سولیران در حالی که تا روز قبل از آن برخی سرمایه‌گذاران در صف خرید سهام این شرکت قرار داشتند، موج انتقادهای فعالان بازار و همچنین هشدار کارشناسان بورس را به دنبال داشته است. به گفته کارشناسان، علت اصلی زیان سهامداران در این شرایط مراجعه نکردن آنان به اطلاعیه‌های سامانه کدال است؛ سامانه‌ای که گزارش‌های گذشته‌نگر شرکت‌ها در آن منعکس می‌شود. فعالان بازار سرمایه می‌گویند درصد زیادی از تازه‌واردان یا از وجود سامانه کدال اطلاعی ندارند یا ترجیح می‌دهند به توصیه دیگران برای خرید یا فروش سهام توجه کنند.

سولیران یک شبه منحل نشد

وحید روشن‌قلب، مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار در این باره به «دنیای اقتصاد» گفت: انحلال شرکت سولیران دلایل مختلفی دارد؛ این‌طور نبود که این شرکت یک‌شبه منحل شود. او ادامه داد: اگر سوابق شرکت سولیران را درکدال بررسی کنیم، کاملا واضح است که این شرکت در چه وضعیتی قرارداشته است. قرار بود چند بار مجمع فوق العاده این شرکت برای بررسی موضوع انحلال برگزار شود؛ اما با توجه به اینکه گزارش حسابرس آماده نبود، تشکیل مجمع برای بررسی و نتیجه‌گیری نهایی در مورد تداوم فعالیت سولیران به تعویق افتاد.  روشن‌قلب افزود: هیات‌مدیره شرکت به این نتیجه رسیده که سولیران نمی‌تواند سودده باشد و با توجه به میزان بدهی‌های آن تصمیم به انحلال گرفته‌اند.

مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس به شایعاتی که در مورد پرداخت بدهی سهامداران شرکت سولیران وجود دارد، اشاره کرد و گفت: بعد از کسر بدهی‌های شرکت اگر پولی باقی بماند به سهامداران پرداخت می‌شود؛ ضمن اینکه معمولا شرکت‌هایی که در چنین وضعیتی قرار می‌گیرند بعد از تسویه بدهی نمی‌توانند پول سهامداران راپرداخت کنند، اگرچه شرایط شرکت‌ها قابل قیاس با یکدیگر نیست.

این مقام مسوول در بازار سرمایه با اشاره به ورود سرمایه گذاران جدید به بورس اعلام کرد: متاسفانه برخی سهامداران تازه‌وارد به بورس نمی‌دانند برای سرمایه‌گذاری در یک شرکت می‌توانند با مراجعه به کدال درمورد وضعیت دارایی‌ها و بدهی‌های شرکت مورد نظرخود اطلاعات کافی به دست آورند. از این رو با تبلیغات افراد سودجو نقدینگی‌شان را صرف خرید سهام شرکت‌هایی می‌کنند که معلوم نیست تا چه زمانی می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند.

روشن قلب در پاسخ به اینکه احتمال انحلال چند شرکت دیگر و خروج آنها از بازار سرمایه وجود دارد، گفت: تا این لحظه شرکتی درخواست انحلال نداده، اگرچه وضعیت و سوابق شرکت‌ها در کدال گویای همه چیز است.

برخی شرکت‌ها دارایی چندانی ندارند و در شرایطی نیستند که بتوانند در درازمدت به حیات خود ادامه دهند؛ به همین دلیل صاحبان سرمایه با آگاهی بیشتری باید وارد این بازار شوند و بر اساس تبلیغات بی پایه و اساس، نقدینگی شان را وارد هیجانات بازار نکنند.

تازه واردان به کدال توجهی ندارند

الهام محبی، از کارشناسان بازار سرمایه در این باره به «دنیای اقتصاد» گفت: افرادی که به تازگی وارد بورس شده‌اند به بررسی عملکرد شرکت‌ها علاقه‌ای ندارند و فقط با توصیه اطرافیان و دوستان به خرید و فروش سهم اقدام می‌کنند.

او ادامه داد: به جرات می‌توان گفت 90 درصد تازه‌واردان به اطلاعیه‌های کدال مراجعه نمی‌کنند و اطلاعاتی درباره وضعیت سود و زیان شرکت دردست ندارند. علاقه این افراد معرفی سهم و در حقیقت گرفتن سیگنال از دیگران است.

محبی افزود: دراین شرایط هم سهامداران هم بورس باید ادبیات مشترکی ایجاد کنند تا سهامداران دلیل مراجعه نکردن به کدال را دشواری برای درک اطلاعیه‌ها و صورت‌های مالی ندانند.

به گفته این کارشناس بورس، درحال حاضر عمدتا قدیمی‌ترها و آن دسته از افرادی که تحصیلاتی در زمینه حسابداری دارند به این اطلاعیه‌ها مراجعه می‌کنند. افرادی که بدون تحقیق وارد عرصه معاملات می‌شوند و اطلاع کافی از روند بازار ندارند تجربه تلخ سهامداران شرکت سولیران را تکرار می‌کنند.

مگر می‌شود یک‌شبه و بدون ارسال هشدار قبلی بورس به سهامداران شرکتی منحل شود؟ اگر به اطلاعیه‌های شرکت سولیران درکدال مراجعه کنیم، مشخص است که این شرکت در وضع مناسب مالی قرار نداشته و تا پایان خرداد 99 زیان‌ده بوده است.

بنابراین اگر سهامداران قبل از اقدام برای خرید سهام، به سامانه کدال مراجعه می‌کردند و رقم زیانی را که برای هر سهم کنار گذاشته شده بود؛ می‌دیدند، ازخرید و سرمایه‌گذاری منصرف می‌شدند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

با محدودیت‌هایی که اخیرا سازمان بورس بر سر راه رشد شتابان قیمت‌ها در بازار سرمایه قرار داد، بازارپایه این روزها به همان دامنه نوسان محدود خود اکتفا کرده و روزهای نسبتا آرامی را می‌گذراند.

به گزارش رادیو سهام، سهامداران این بازار شاید حتی منتظر مشخص شدن نتیجه بحث «حبابی بودن» یا «حبابی نبودن» بازار بین فعالان و مدیران بازار هم نمانند. تعریف «حجم مبنا» در بازارپایه سبب منتفی شدن ابطال سلیقه‌ای معاملات شد و اگر مدیران سازمان فکری برای «کشف قیمت» سلیقه‌ای در هنگام گشایش نمادها کنند، خدمت بزرگی به بازارپایه خواهند کرد. در گزارش پیش‌رو به برخی از رویدادهای یک هفته گذشته «بازار پایه فرابورس» پرداخته می‌شود تا کمکی هر چند اندک به علاقه‌مندان و سرمایه‌گذاران در این بازار پرریسک باشد.

نماد شرکت «سولیران» (فسلیر) بیش از 6 ماه است که بسته شده و برای چندمین بار آگهی ادامه تعلیق آن سه‌شنبه گذشته روی کدال منتشر شد. این شرکت که در سال 1343 در زمینی 20 هکتاری در جاده (قدیم) کرج تاسیس شد، سال‌ها به‌عنوان بزرگ‌ترین سازنده سازه‌های فلزی سبک و سنگین و به‌ویژه سوله در ایران (و حتی مدتی در خاورمیانه) بود. اما به تدریج با رشد و ارتقای فناوری سازه‌های فلزی، کارگاه‌ها و کارخانه‌های فراوانی به‌عنوان رقیب این شرکت به میدان آمدند که مدیریت دولتی فسلیر نتوانست به موقع خود را با شرایط جدید تطبیق دهد. وضعیت به‌گونه‌ای شد که بزرگ‌ترین شرکت خاورمیانه در دهه‌های قبل، در ابتدای دهه 90 شمسی به کمتر از یک درصد سهم بازار سازه‌های فلزی قانع بود تا با تمام ظرفیت کار کند، اما باز هم نمی‌توانست از عهده آن برآید. اگر این نکته را هم در نظر بگیریم که حجم عملیات عمرانی سازمان تامین اجتماعی و شرکت‌های زیرمجموعه‌اش به تنهایی تکافوی چند برابر ظرفیت این شرکت را می‌داد، متوجه خواهیم شد که اراده یا توانی برای ایجاد هم‌افزایی با سازمان مزبور در این شرکت وجود نداشت. مدیران این شرکت تا یکی دو سال پیش، حتی روی خوشی به حضور سهامداران در مجامع هم نشان نداده و ‌بارها سهامداران را در روز مجمع به شرکت راه نمی‌دادند. برای این کار هم به قانون تجارت استناد می‌کردند که سهامدار باید روزهای قبل از برگزاری مجمع، برگه ورود دریافت کند. گرچه استناد به قانون تجارت از لحاظ ظاهری اشکالی نداشت اما سال‌هاست که به‌صورت عرفی چنین تشریفاتی کنار گذاشته شده و هیچ شرکتی به این شکل با سهامدار برخورد نمی‌کند، به ویژه آنکه برای رفت و آمد به سولیران و دریافت برگه ورود، نزدیک‌ترین سهامداران یعنی پایتخت‌نشینان هم باید حداقل یک نصف روز وقت خود را صرف کنند. البته با شکایت سهامداران به نماینده سازمان بورس و تذکر وی به مدیران شرکت، مدتی است این مشکل حل شده است. مجمع فوق‌العاده فسلیر در اول آبان‌ماه سال گذشته برای بررسی وضعیت شمولیت ماده 141 قانون تجارت و تصمیم درباره ادامه کار شرکت تشکیل شد. در این جلسه مطرح شد هیات مدیره تقاضای انحلال شرکت را دارند، ولی نماینده سازمان بورس در آن جلسه به ماده‌ای از اساس‌نامه شرکت اشاره کرد که طبق آن باید هیات‌مدیره گزارشی درباره دلایل تصمیم انحلال ارائه دهند. قرار شد تا آماده شدن این گزارش جلسه مجمع با تنفس دو هفته‌ای دوباره برگزار شود، ولی پس از چندبار تنفس که مجمع فوق‌العاده را تا نیمه آذرماه به درازا کشاند، ظاهرا گزارش انحلال آماده نشد و در آخرین جلسه فوق‌العاده با نظر سهامدار عمده، مقرر شد اجازه فروش برخی از دارایی‌های مازاد شرکت به هیات‌مدیره داده شود تا با وجه آن نسبت به اصلاح ساختار مالی یعنی عمدتا تسویه بدهی‌های شرکت اقدام شود. در نامه شفاف‌سازی که از سوی سهامدار عمده (شستا) در آخرین روزهای سال گذشته روی کدال قرار گرفت، به این نظر حسابرس شرکت اشاره شده بود که استاندارد حسابرسی مشخصی برای گزارش انحلال وجود ندارد که براساس آن حسابرس نظر بدهد. شاید همین نظر حسابرس دستاویزی برای تاخیر در تهیه این گزارش بوده، اگرچه در همین نامه اشاره شد که گزارش انحلال تهیه و به حسابرس برای اظهار نظر داده شده است. فسلیر زیرمجموعه «سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی» (شستا) است که هفته پیش خبر عرضه اولیه‌ دقیقه نودی‌اش، تاثیر زیادی بر معاملات بازار گذاشت و هسته‌های معاملاتی بورس و فرابورس را درگیر خود کرد. یکی از مدیران شستا مدتی پیش در مصاحبه‌ای گفت که از چندصد شرکت شستا همگی سودده شده‌اند و تنها تعداد انگشت‌شماری زیان‌ده باقی مانده‌اند که درمورد آنها تصمیم مناسب گرفته خواهد شد. احتمالا یکی از آن شرکت‌های انگشت‌شمار همین سولیران است که تصمیم به انحلال آن گرفته‌اند. براساس صورت‌های مالی حسابرسی نشده دوره 9 ماهه منتهی به پایان آذرماه، سولیران بیش از (238) تومان زیان انباشته به‌ازای هر سهم دارد. با توجه به موارد مشابه قبلی بعید به نظر می‌رسد نماد این شرکت در بازارپایه باز شود، مگر آنکه انحلال آن منتفی شود.

بازارپایه هفته گذشته یک میهمان جدید داشت. «توسعه بین‌المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز» با نماد گتوشا در تابلوی نارنجی بازارپایه درج شد و همزمان اطلاعیه‌های مالی آن روی کدال قرار گرفت. پدیده شاندیز یکی از پرحاشیه‌ترین شرکت‌های دهه اخیر ایران لقب گرفت که بیشتر فعالان اقتصادی درباره آن کم و بیش اطلاعاتی دارند. البته شرکتی که سهام آن به نام پدیده شاندیز و با تبلیغات فراوان تلویزیونی به مردم عادی فروخته شد گتوشا نبود، بلکه یکی از زیرمجموعه‌های گتوشا به نام شرکت سهامی خاص «ابنیه و ساختمان پدیده شاندیز» بود. اولین تخلف در این زمینه فروش سهام یک شرکت سهامی خاص به عموم بود که در بلبشوی مدیریتی دولت وقت، کسی معترض آن نشد. سهام چند صد تومانی عرضه‌شده به تدریج و با گذشت چند سال به رقم 12 هزارتومان رسید و در همین اثنی نهادهای نظارتی حساس شده و محدودیت‌هایی را در خرید و فروش سهام ایجاد کردند. پس از آن هم برای مسوولان این پروژه بزرگ پرونده‌ای تشکیل شد که نهایتا رای قطعی دادگاه آن در سال گذشته صادر شد. براساس رای دادگاه بخشی از زیان سهامداران ابنیه با اختصاص سهام هلدینگ بالاسری یعنی گتوشا که متعلق به بنیان‌گذار مجموعه پدیده بود جبران شد. در واقع سهامداران ابنیه، سهامدار گتوشا هم شدند که ممکن است از منتظران برای فروش سهام خود همزمان با بازگشایی نماد باشند. سهام زیرمجموعه گتوشا که به‌طور خلاصه «ابنیه» نامیده می‌شود، چند سالی است که در سامانه‌ای که یکی از زیرمجموعه‌های گتوشا طراحی کرده، معامله می‌شود. برای شروع معاملات گتوشا باید منتظر تصمیم فرابورس در گشایش نماد ماند. مدیرعامل گتوشا هم اخیرا به یکی از فعالان بورس سپرده شد که سابقه مدیریت در برخی از کارگزاری‌ها و شرکت‌های حقوقی را در پرونده خود دارد. «بانک صادرات» (وبصادر) و «موسسه مالی اعتباری ملل» (وملل) هم از طلبکاران پروژه‌های پدیده شاندیز بودند که براساس حکم دادگاه به‌جای طلبشان، سهامدار گتوشا شدند. برای آنکه حضور بانک‌ها در مدیریت مجموعه گتوشا مغایرتی با قانون عدم بنگاهداری بانک‌ها نداشته باشد، ظاهرا مصوبه‌ای در جلسه سران سه قوه برای مستثنی کردن این مورد به تصویب رسید. گفته می‌شود فرابورس برای بازگشایی منصفانه نماد گتوشا از برخی از نهادهای مالی بازار سرمایه خواسته است، گزارشی از ارزش این نماد تهیه کنند که در صورت صحت راه حل خوبی برای کشف قیمت مناسب نمادهای بازار پایه است.

نماد توسعه مربوط به «موسسه اعتباری توسعه» پس از پنج سال که بدون وقفه باز بود و به‌جز در مواقع تغییرات بازار توافقی (پایه) برای هیچ رویداد شرکتی یا مجمعی بسته نشده بود، روز یکشنبه متوقف شد و تمام معاملات حدود 2 میلیونی آن باطل شد. استناد ناظر برای تعلیق نماد هم، بند هفتم از ماده 13 «دستورالعمل معاملات فرابورس» است که مدتی است تقریبا برای تعلیق همه نمادهای فرابورسی به‌کار می‌رود. در این بند به سه دلیل برای تعلیق نماد اشاره شده که از جمله «ظن دستکاری در قیمت» است که با توجه به دامنه نوسان یک درصدی بعید است مصداقی داشته باشد. دو بند دیگر این ماده «ظن تغییر مدیریت کنترلی» و «نیاز به بررسی وضعیت شفافیت اطلاعاتی ناشر » است که با توجه به تعیین هیات‌ سرپرستی برای تعیین تکلیف موسسه در سال گذشته، احتمال دومی بیشتر است. تعلیق نماد حداکثر تا ششم اردیبهشت ادامه دارد، مگر آنکه دوباره تمدید شود.

«بانک گردشگری» (وگردش) اخیرا خبرهایی از فروش بخشی از دارایی‌های تملیکی و سرمایه‌گذاری‌هایش را منتشر کرد. از جمله ساختمانی در خیابان وزرای تهران را که سال گذشته در ازای طلب مشتریانش تملیک کرده بود، با سود 70 میلیارد تومانی به‌صورت نقد و اقساط به فروش رساند. همچنین نامه دیگری درباره فروش یکی از سرمایه‌گذاری‌های این بانک با سود 1200 میلیارد تومانی منتشر شد. البته این دارایی در سال 96 هم یک بار فروخته شده بود و پس از حدود سه سال و ناتوانی خریدار از پرداخت اقساط، در اسفند پارسال معامله فسخ (اقاله) و به شرکت دیگری فروخته شد. بدیهی است با توجه به موج تورمی یکی، دو سال اخیر و رشد قیمت کارشناسی این سرمایه‌گذاری، سود قابل توجهی شناسایی شد. باید ببینیم فروش این دارایی تا پیش از موج تورمی (احتمالی) بعدی به نتیجه می‌رسد یا خیر که البته در هر دو حالت، صورت‌های مالی این بانک را زینت خواهد داد.

در روزهایی که گونه جدید ویروس کرونا برگزاری مجامع شرکت‌های بورسی را با محدودیت مواجه کرده است، «گسترش صنایع پیام» (لپیام) توانست مجمع سالانه دوره منتهی به آذرماه 1397 خود را با یک‌سال تاخیر در روز نهم فروردین برگزار کند. یکی از محدودیت‌های اعلام شده برای برگزاری مجامع شرکت‌های بورسی حضور حداکثر 15 نفر در مجمع است که این شرط احتمالا با هماهنگی سهامداران تامین شد. لپیام برای سال مالی مزبور، اضافه شدن حدود (12) تومان زیان به‌صورت‌های مالی را مورد تایید قرار داد تا مجموع زیان انباشته‌اش به ازای هر سهم به بیش از (40) تومان برسد. مدیران لپیام قصد داشتند مجمع منتهی به پایان آذر 1398 را در آخرین موعد مجاز یعنی روز 31 فروردین برگزار کنند که چون صورت‌های مالی حسابرسی شده آماده نبود، آن را لغو کردند. با برگزاری این مجمع لپیام آماده ارتقا از بازار نارنجی به بازار زرد خواهد بود. براساس صورت‌های مالی حسابرسی نشده منتهی به پایان آذر 1398 به ازای هر سهم 125 ریال سود شناسایی شده که عمدتا ناشی از فروش سرمایه‌گذاری‌ها به‌صورت سهام در بورس بوده است. نماد لپیام پس از مجمع سالانه بازگشایی شد و با وجود دوبار کشف قیمت با رشد قیمتی حدود 15 درصد و حجم حدود 5/ 1 میلیونی در بازگشایی دوم مورد تایید ناظر قرار نگرفت و نهایتا روز بعد با محدودیت نوسان بازگشایی شد. مدیران سازمان بورس دامنه بازگشایی نمادهای بازار پایه را که قبلا براساس یک توافق نانوشته کمتر از 30 درصد بود، مدتی است به شدت محدود کرده و تنها به تغییرات تک‌رقمی و ترجیحا همان دامنه نوسان محدود روزانه رضایت می‌دهند.

نماد شرکت «مهندسی و ساختمان صنایع نفت» (شساخت) که از زیرمجموعه‌های «صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت» است، سه‌شنبه هفته گذشته در تابلوی زرد بازگشایی و در قیمت 2700 تومان 75 میلیون سهم معامله شد. ناظر فرابورس که اخیرا در رشد قیمتی هنگام بازگشایی نمادهای بازارپایه تنها به رشدهای تک‌رقمی رضایت می‌داد، این کشف قیمت 27 برابر قیمت اسمی را تایید کرد.

در نماد فنرژی مربوط به شرکت «گسترش صنایع انرژی آذرآب» شاهد تنزل از تابلوی زرد به نارنجی بودیم که به‌خاطر عدم اظهار نظر حسابرس نسبت به‌صورت‌های مالی دوره منتهی به پایان آذر ماه 1398 رخ داد. این صورت‌های مالی روز چهارشنبه دو هفته قبل روی کدال قرار گرفت و کمیته درج فرابورس در جلسه روز شنبه هفته قبل، تغییر تابلو را به تصویب رساند. فنرژی روز سوم اردیبهشت را برای برگزاری مجمع سالانه تعیین کرده است. پیش از این درباره فنرژی و شرکت بالاسری آن یعنی «صنایع آذرآب» (فاذر) گفته بودم.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

ماجرای یک انحلال اختیاری در بازار پایه

نماد شرکت «سولیران» (فسلیر) بیش از 6 ماه است که بسته شده و برای چندمین بار آگهی ادامه تعلیق آن سه‌شنبه گذشته روی کدال منتشر شد. این شرکت که در سال 1343 در زمینی 20 هکتاری در جاده (قدیم) کرج تاسیس شد، سال‌ها به‌عنوان بزرگ‌ترین سازنده سازه‌های فلزی سبک و سنگین و به‌ویژه سوله در ایران (و حتی مدتی در خاورمیانه) بود. اما به تدریج با رشد و ارتقای فناوری سازه‌های فلزی، کارگاه‌ها و کارخانه‌های فراوانی به‌عنوان رقیب این شرکت به میدان آمدند که مدیریت دولتی فسلیر نتوانست به موقع خود را با شرایط جدید تطبیق دهد. وضعیت به‌گونه‌ای شد که بزرگ‌ترین شرکت خاورمیانه در دهه‌های قبل، در ابتدای دهه 90 شمسی به کمتر از یک درصد سهم بازار سازه‌های فلزی قانع بود تا با تمام ظرفیت کار کند، اما باز هم نمی‌توانست از عهده آن برآید. اگر این نکته را هم در نظر بگیریم که حجم عملیات عمرانی سازمان تامین اجتماعی و شرکت‌های زیرمجموعه‌اش به تنهایی تکافوی چند برابر ظرفیت این شرکت را می‌داد، متوجه خواهیم شد که اراده یا توانی برای ایجاد هم‌افزایی با سازمان مزبور در این شرکت وجود نداشت. مدیران این شرکت تا یکی دو سال پیش، حتی روی خوشی به حضور سهامداران در مجامع هم نشان نداده و ‌بارها سهامداران را در روز مجمع به شرکت راه نمی‌دادند. برای این کار هم به قانون تجارت استناد می‌کردند که سهامدار باید روزهای قبل از برگزاری مجمع، برگه ورود دریافت کند. گرچه استناد به قانون تجارت از لحاظ ظاهری اشکالی نداشت اما سال‌هاست که به‌صورت عرفی چنین تشریفاتی کنار گذاشته شده و هیچ شرکتی به این شکل با سهامدار برخورد نمی‌کند، به ویژه آنکه برای رفت و آمد به سولیران و دریافت برگه ورود، نزدیک‌ترین سهامداران یعنی پایتخت‌نشینان هم باید حداقل یک نصف روز وقت خود را صرف کنند. البته با شکایت سهامداران به نماینده سازمان بورس و تذکر وی به مدیران شرکت، مدتی است این مشکل حل شده است. مجمع فوق‌العاده فسلیر در اول آبان‌ماه سال گذشته برای بررسی وضعیت شمولیت ماده 141 قانون تجارت و تصمیم درباره ادامه کار شرکت تشکیل شد. در این جلسه مطرح شد هیات مدیره تقاضای انحلال شرکت را دارند، ولی نماینده سازمان بورس در آن جلسه به ماده‌ای از اساس‌نامه شرکت اشاره کرد که طبق آن باید هیات‌مدیره گزارشی درباره دلایل تصمیم انحلال ارائه دهند. قرار شد تا آماده شدن این گزارش جلسه مجمع با تنفس دو هفته‌ای دوباره برگزار شود، ولی پس از چندبار تنفس که مجمع فوق‌العاده را تا نیمه آذرماه به درازا کشاند، ظاهرا گزارش انحلال آماده نشد و در آخرین جلسه فوق‌العاده با نظر سهامدار عمده، مقرر شد اجازه فروش برخی از دارایی‌های مازاد شرکت به هیات‌مدیره داده شود تا با وجه آن نسبت به اصلاح ساختار مالی یعنی عمدتا تسویه بدهی‌های شرکت اقدام شود. در نامه شفاف‌سازی که از سوی سهامدار عمده (شستا) در آخرین روزهای سال گذشته روی کدال قرار گرفت، به این نظر حسابرس شرکت اشاره شده بود که استاندارد حسابرسی مشخصی برای گزارش انحلال وجود ندارد که براساس آن حسابرس نظر بدهد. شاید همین نظر حسابرس دستاویزی برای تاخیر در تهیه این گزارش بوده، اگرچه در همین نامه اشاره شد که گزارش انحلال تهیه و به حسابرس برای اظهار نظر داده شده است. فسلیر زیرمجموعه «سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی» (شستا) است که هفته پیش خبر عرضه اولیه‌ دقیقه نودی‌اش، تاثیر زیادی بر معاملات بازار گذاشت و هسته‌های معاملاتی بورس و فرابورس را درگیر خود کرد. یکی از مدیران شستا مدتی پیش در مصاحبه‌ای گفت که از چندصد شرکت شستا همگی سودده شده‌اند و تنها تعداد انگشت‌شماری زیان‌ده باقی مانده‌اند که درمورد آنها تصمیم مناسب گرفته خواهد شد. احتمالا یکی از آن شرکت‌های انگشت‌شمار همین سولیران است که تصمیم به انحلال آن گرفته‌اند. براساس صورت‌های مالی حسابرسی نشده دوره 9 ماهه منتهی به پایان آذرماه، سولیران بیش از (238) تومان زیان انباشته به‌ازای هر سهم دارد. با توجه به موارد مشابه قبلی بعید به نظر می‌رسد نماد این شرکت در بازارپایه باز شود، مگر آنکه انحلال آن منتفی شود.

بازارپایه هفته گذشته یک میهمان جدید داشت. «توسعه بین‌المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز» با نماد گتوشا در تابلوی نارنجی بازارپایه درج شد و همزمان اطلاعیه‌های مالی آن روی کدال قرار گرفت. پدیده شاندیز یکی از پرحاشیه‌ترین شرکت‌های دهه اخیر ایران لقب گرفت که بیشتر فعالان اقتصادی درباره آن کم و بیش اطلاعاتی دارند. البته شرکتی که سهام آن به نام پدیده شاندیز و با تبلیغات فراوان تلویزیونی به مردم عادی فروخته شد گتوشا نبود، بلکه یکی از زیرمجموعه‌های گتوشا به نام شرکت سهامی خاص «ابنیه و ساختمان پدیده شاندیز» بود. اولین تخلف در این زمینه فروش سهام یک شرکت سهامی خاص به عموم بود که در بلبشوی مدیریتی دولت وقت، کسی معترض آن نشد. سهام چند صد تومانی عرضه‌شده به تدریج و با گذشت چند سال به رقم 12 هزارتومان رسید و در همین اثنی نهادهای نظارتی حساس شده و محدودیت‌هایی را در خرید و فروش سهام ایجاد کردند. پس از آن هم برای مسوولان این پروژه بزرگ پرونده‌ای تشکیل شد که نهایتا رای قطعی دادگاه آن در سال گذشته صادر شد. براساس رای دادگاه بخشی از زیان سهامداران ابنیه با اختصاص سهام هلدینگ بالاسری یعنی گتوشا که متعلق به بنیان‌گذار مجموعه پدیده بود جبران شد. در واقع سهامداران ابنیه، سهامدار گتوشا هم شدند که ممکن است از منتظران برای فروش سهام خود همزمان با بازگشایی نماد باشند. سهام زیرمجموعه گتوشا که به‌طور خلاصه «ابنیه» نامیده می‌شود، چند سالی است که در سامانه‌ای که یکی از زیرمجموعه‌های گتوشا طراحی کرده، معامله می‌شود. برای شروع معاملات گتوشا باید منتظر تصمیم فرابورس در گشایش نماد ماند. مدیرعامل گتوشا هم اخیرا به یکی از فعالان بورس سپرده شد که سابقه مدیریت در برخی از کارگزاری‌ها و شرکت‌های حقوقی را در پرونده خود دارد. «بانک صادرات» (وبصادر) و «موسسه مالی اعتباری ملل» (وملل) هم از طلبکاران پروژه‌های پدیده شاندیز بودند که براساس حکم دادگاه به‌جای طلبشان، سهامدار گتوشا شدند. برای آنکه حضور بانک‌ها در مدیریت مجموعه گتوشا مغایرتی با قانون عدم بنگاهداری بانک‌ها نداشته باشد، ظاهرا مصوبه‌ای در جلسه سران سه قوه برای مستثنی کردن این مورد به تصویب رسید. گفته می‌شود فرابورس برای بازگشایی منصفانه نماد گتوشا از برخی از نهادهای مالی بازار سرمایه خواسته است، گزارشی از ارزش این نماد تهیه کنند که در صورت صحت راه حل خوبی برای کشف قیمت مناسب نمادهای بازار پایه است.

نماد توسعه مربوط به «موسسه اعتباری توسعه» پس از پنج سال که بدون وقفه باز بود و به‌جز در مواقع تغییرات بازار توافقی (پایه) برای هیچ رویداد شرکتی یا مجمعی بسته نشده بود، روز یکشنبه متوقف شد و تمام معاملات حدود 2 میلیونی آن باطل شد. استناد ناظر برای تعلیق نماد هم، بند هفتم از ماده 13 «دستورالعمل معاملات فرابورس» است که مدتی است تقریبا برای تعلیق همه نمادهای فرابورسی به‌کار می‌رود. در این بند به سه دلیل برای تعلیق نماد اشاره شده که از جمله «ظن دستکاری در قیمت» است که با توجه به دامنه نوسان یک درصدی بعید است مصداقی داشته باشد. دو بند دیگر این ماده «ظن تغییر مدیریت کنترلی» و «نیاز به بررسی وضعیت شفافیت اطلاعاتی ناشر » است که با توجه به تعیین هیات‌ سرپرستی برای تعیین تکلیف موسسه در سال گذشته، احتمال دومی بیشتر است. تعلیق نماد حداکثر تا ششم اردیبهشت ادامه دارد، مگر آنکه دوباره تمدید شود.

«بانک گردشگری» (وگردش) اخیرا خبرهایی از فروش بخشی از دارایی‌های تملیکی و سرمایه‌گذاری‌هایش را منتشر کرد. از جمله ساختمانی در خیابان وزرای تهران را که سال گذشته در ازای طلب مشتریانش تملیک کرده بود، با سود 70 میلیارد تومانی به‌صورت نقد و اقساط به فروش رساند. همچنین نامه دیگری درباره فروش یکی از سرمایه‌گذاری‌های این بانک با سود 1200 میلیارد تومانی منتشر شد. البته این دارایی در سال 96 هم یک بار فروخته شده بود و پس از حدود سه سال و ناتوانی خریدار از پرداخت اقساط، در اسفند پارسال معامله فسخ (اقاله) و به شرکت دیگری فروخته شد. بدیهی است با توجه به موج تورمی یکی، دو سال اخیر و رشد قیمت کارشناسی این سرمایه‌گذاری، سود قابل توجهی شناسایی شد. باید ببینیم فروش این دارایی تا پیش از موج تورمی (احتمالی) بعدی به نتیجه می‌رسد یا خیر که البته در هر دو حالت، صورت‌های مالی این بانک را زینت خواهد داد.

در روزهایی که گونه جدید ویروس کرونا برگزاری مجامع شرکت‌های بورسی را با محدودیت مواجه کرده است، «گسترش صنایع پیام» (لپیام) توانست مجمع سالانه دوره منتهی به آذرماه 1397 خود را با یک‌سال تاخیر در روز نهم فروردین برگزار کند. یکی از محدودیت‌های اعلام شده برای برگزاری مجامع شرکت‌های بورسی حضور حداکثر 15 نفر در مجمع است که این شرط احتمالا با هماهنگی سهامداران تامین شد. لپیام برای سال مالی مزبور، اضافه شدن حدود (12) تومان زیان به‌صورت‌های مالی را مورد تایید قرار داد تا مجموع زیان انباشته‌اش به ازای هر سهم به بیش از (40) تومان برسد. مدیران لپیام قصد داشتند مجمع منتهی به پایان آذر 1398 را در آخرین موعد مجاز یعنی روز 31 فروردین برگزار کنند که چون صورت‌های مالی حسابرسی شده آماده نبود، آن را لغو کردند. با برگزاری این مجمع لپیام آماده ارتقا از بازار نارنجی به بازار زرد خواهد بود. براساس صورت‌های مالی حسابرسی نشده منتهی به پایان آذر 1398 به ازای هر سهم 125 ریال سود شناسایی شده که عمدتا ناشی از فروش سرمایه‌گذاری‌ها به‌صورت سهام در بورس بوده است. نماد لپیام پس از مجمع سالانه بازگشایی شد و با وجود دوبار کشف قیمت با رشد قیمتی حدود 15 درصد و حجم حدود 5/ 1 میلیونی در بازگشایی دوم مورد تایید ناظر قرار نگرفت و نهایتا روز بعد با محدودیت نوسان بازگشایی شد. مدیران سازمان بورس دامنه بازگشایی نمادهای بازار پایه را که قبلا براساس یک توافق نانوشته کمتر از 30 درصد بود، مدتی است به شدت محدود کرده و تنها به تغییرات تک‌رقمی و ترجیحا همان دامنه نوسان محدود روزانه رضایت می‌دهند.

نماد شرکت «مهندسی و ساختمان صنایع نفت» (شساخت) که از زیرمجموعه‌های «صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت» است، سه‌شنبه هفته گذشته در تابلوی زرد بازگشایی و در قیمت 2700 تومان 75 میلیون سهم معامله شد. ناظر فرابورس که اخیرا در رشد قیمتی هنگام بازگشایی نمادهای بازارپایه تنها به رشدهای تک‌رقمی رضایت می‌داد، این کشف قیمت 27 برابر قیمت اسمی را تایید کرد.

در نماد فنرژی مربوط به شرکت «گسترش صنایع انرژی آذرآب» شاهد تنزل از تابلوی زرد به نارنجی بودیم که به‌خاطر عدم اظهار نظر حسابرس نسبت به‌صورت‌های مالی دوره منتهی به پایان آذر ماه 1398 رخ داد. این صورت‌های مالی روز چهارشنبه دو هفته قبل روی کدال قرار گرفت و کمیته درج فرابورس در جلسه روز شنبه هفته قبل، تغییر تابلو را به تصویب رساند. فنرژی روز سوم اردیبهشت را برای برگزاری مجمع سالانه تعیین کرده است. پیش از این درباره فنرژی و شرکت بالاسری آن یعنی «صنایع آذرآب» (فاذر) گفته بودم.

artava@chmail.ir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز، بورس تهران امروز رمق چندانی برای رشد نداشت و در ابتدا سرخی شاخص کل برخی سهامداران عجول را نگران کرد؛ اما در پایان با رشد 350 واحدی مجددا به کانال 230 هزار واحدی بازگشت. بر این اساس، در یک هفته کاری اخیر، شاخص کل بورس تهران 2.7 درصد رسید.

زورآزمایی در «دکپسول» / قطعات «خپویش» به زیبایی چیده شد

در برابر 331 نماد سبزپوش، 298 نماد قرمزپوش قرار گرفتند.

زورآزمایی در «دکپسول» / قطعات «خپویش» به زیبایی چیده شد

نکته قابل تمایز بیست و یکمین روز خرداد ماه بازار سهام نسبت به روز گذشته، افزایش 68 درصدی حجم معاملات بود که میزان داد و ستد سهام را از 11 میلیارد فراتر رفت. ارزش معاملات نیز با رشد 14 درصدی، به رقم 3176 میلیارد تومان رسید. به این ترتیب، «وتجارت» و «خساپا» به تنهایی 10 درصد از کل حجم معاملات را به خود اختصاص داند. شب گذشته خبر تصاحب بزرگترین معدن سنگ آهن کشور از سوی «ذوب» منتشر شد و سومین سهم شلوغ امروز بازار سرمایه بود. «تاصیکو» نیز امروز با حمایت حقوقی‌ها صف خرید را تجربه کرد.

زورآزمایی در «دکپسول» / قطعات «خپویش» به زیبایی چیده شد

نگاهی به روند معاملات شرکت‌ها حاکی از آن است که 14 برابر میانگین حجم ماهانه، امروز در «کماسه» سهم داد و ستد شد که علت آن، جابجایی بلوک سهام بود. میزان معاملات «پارسیان» و «سمازن» نیز 8 برابر بیش از یک ماهه اخیر بود.

زورآزمایی در «دکپسول» / قطعات «خپویش» به زیبایی چیده شد

گروه «بیمه» روز شلوغی را سپری کرد و 46 برابر یک ماه گذشته، سهم در این گروه جابجا شد. گروه‌های «محصولات شیمیایی» و «خودرو و ساخت قطعات» نیز با رشد حجم معاملات روبرو بودند.

زورآزمایی در «دکپسول» / قطعات «خپویش» به زیبایی چیده شد

حقوقی‌ها با حمایت خود از «تاصیکو» این سهم را از محدوده صفر تابلو تا صف خرید حرکت دادند. علاوه بر دو نماد بانکی «وبملت» و «وبصادر»، «واتی» نیز به لیست خرید حقوقی‌ها افزوده شد. با حمایتی که حقوقی‌ها از «واتی» نشان دادند، این سهم از صف فروش تا مرز صف خرید گردش داشت. شایان ذکر است که فروش 27 درصد از سهام شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در دستور کار قرار گرفته، اما مزایده آن بدون خریدار بوده است. حال باید دید آیا «واتی» این بلوک را مجددا با شرایط جدید آگهی می‎کند! پس از پایان ساعت معاملات، گزارش عملکرد دوره 12 ماهه بانک «صادرات» روی کدال نشست که خبر از افت 79 درصدی زیان را می‎دهد.

زورآزمایی در «دکپسول» / قطعات «خپویش» به زیبایی چیده شد

در لیست خروج حقوقی‌ها یک نام آشنا به چشم می‎خورد، «پترول». «وپارس» و «لوتوس» دیگر نمادهایی بودند که این قشر از سرمایه‎گذاران بیش از خرید، تمایل به فروش آن‌ها داشتند. 

زورآزمایی در «دکپسول» / قطعات «خپویش» به زیبایی چیده شد

نشان پربازده‎ترین سهم روز به «خپویش» تعلق گرفت؛ این شرکت با اعلام دريافت مجوز تغيير بيش از 10 درصد در نرخ فروش محصولات، با توقف نماد مواجه شد و امروز در حالی بازگشایی شد که رشد قیمت 23 درصدی را بر روی تابلوی معاملات خود ثبت کرد. قابل ذکر است که «وسدید» با رشد قیمت 122 درصدی بازگشایی شد اما معاملات آن باطل و بازگشايي نماد به زماني پس از اعمال افزايش سرمايه موکول شد. «دکپسول» نیز روز گذشته وضعیتی مشابه «وسدید» داشت و امروز نیز با همان شرایط بازگشایی شد و می‎رفت تا بازدهی بیش از 100 درصدی را در یک روز رقم بزند؛ ولی به گفته مدیر ارتباطات فرابورس ایران، روز جاری 30 دقیقه سفارش‌گیری در نماد «دکپسول» صورت گرفت و قیمت کشف‌شده برای آن از قیمت پیشین در تاریخ 19 خردادماه رقم بسیار بالاتری بود که طبیعتا مورد تایید قرار نمی‌گرفت و در صورت مجاز شدن معاملات، مجبور به ابطال مجدد بودیم. بر این اساس، «دکپسول» برای انجام معاملات در دامنه نوسان قیمت 5 درصد بازگشایی شد.

زورآزمایی در «دکپسول» / قطعات «خپویش» به زیبایی چیده شد

در میان سهم‌های زیان‎ده روز، نام «شزنگ»، «نیرو» و «فسلیر» به چشم می‎خورد. «فسلیر» دومین روز متوالی است جزو برترین سهم‌های زیان‎ده قرار گرفته است. 

زورآزمایی در «دکپسول» / قطعات «خپویش» به زیبایی چیده شد

در بین صنایع، «محصولات چوبی»، «مخابرات» و «هتل و رستوران» بیشترین رشد شاخص را به خود دیدند. 

زورآزمایی در «دکپسول» / قطعات «خپویش» به زیبایی چیده شد

از طرف دیگر، «چاپ و انتشار» بیشترین افت را به دنبال داشت. 

زورآزمایی در «دکپسول» / قطعات «خپویش» به زیبایی چیده شد

در بازارهای دیگر، شاهد صعود اندک دلار بودیم؛ هر چند که سکه طرح جدید و طلای 18 عیار، افت قیمت داشتند. 

زورآزمایی در «دکپسول» / قطعات «خپویش» به زیبایی چیده شد


پیش‎بینی بازار فردا
امروز بازار در ساعات پایانی مجددا به روند صعودی خود بازگشت و انتظار می‎رود در ساعات ابتدایی روز آینده نیز همین شرایط حکم‎فرما باشد. معمولا در آخرین روز کاری هفته، اندکی معاملات فاز احتیاط به خود می‎گیرند و برآورد می‎شود حجم معاملات با کاهش همراه شود. 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام، شرکت سولیران از جمله شرکت‌هایی بود که در روز جاری در خصوص نوسان قیمت سهام بر روی سایت کدال به ارائه توضیحات پرداخت. این شرکت که با نماد «فسلیر» در بازار پایه ب فرابورس معامله می‌شود پس از آن ملزم به برگزاری کنفرانس اطلاع رسانی شد که قیمت سهام آن از ابتدای ماه جاری تا کنون نزدیک به ۷۰ درصد رشد کرده است.

این نماد که آخرین بار در قیمت هزار و ۷۳۸ تومان معامله شده است اعلام کرده که پیر و ضرورت برگزاری کنفرانس اطلاع رسانی با توجه به عدم دریافت سوالات تحلیلی در سامانه تدان توضیحات مد نظر خود را پیرو بازگشت به نامه واصله از شرکت فرابورس ایران مبنی بر لزوم رعایت ماده ۱۲ مکرر ۲ دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات در فرابورس ایران منتشر کرده است.

بر این اساس شرکت اعلام کرده که تا مقطع فعلی تغییر بااهمیتی در وضعیت مالی با عملکرد شرکت رخ نداده است. لذا به نظر می رسد نوسان قیمت سهام شرکت طی روزهای معاملاتی اخیر با توجه به شرایط بازار صورت گرفته است بدیهی است در صورت وقوع هرگونه رویداد با اهمیت، مراتب مطابق مفاد ماده ۱۳ دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت های ثبت شده نزد سازمان افشا می شود.

منبع: radiosaham.ir

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز، واحد سنجش و راه حل‎های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، بورس تهران در دهمین روز اردیبهشت ماه سال 98 یک رفت و برگشت سریع داشت و در حالی که شاخص کل تا مرز 219 هزار واحد پیش رفته بود، با شدت گرفتن عرضه‎ها، مجددا به کانال 216 هزار واحد بازگشت.

این رفت و برگشت‎ها به گونه‎ای رقم خورد که برخی نمادها که در ابتدا صف خرید بودند، به صف فروش رفتند و در پایان مجددا به صف خرید رسیدند. این گونه رفتارها از اهالی بازار سرمایه (که یکی از تخصصی‎ترین بازارهای کشور است) نباید بدین شکل رخ دهد و همین موضوع نشان می‎دهد نیاز به آموزش در بین سرمایه‎گذاران به شدت احساس می‎شود. در نهایت، با ثبت رشد 0.8 درصدی در معاملات امروز، بازدهی یک ماهه شاخص کل به مدار 31 درصد وارد شد.

در «سدبیر» چه خبر است! / مجددا نوبت به بازار پایه‎ای‎ها رسید

با توجه به این که ابتدای معاملات با شتاب تقاضا و صفوف خرید در نمادهای بسیار آغاز شد، تعداد نمادهایی که قیمت پایانی سبز داشتند به عدد 374 رسید و در مقابل، 268 نماد تسلیم جوگیری برخی اهالی بازار سهام شدند.

در «سدبیر» چه خبر است! / مجددا نوبت به بازار پایه‎ای‎ها رسید

به این ترتیب، پس از «وتجارت» که 10 درصد حجم کل معاملات را از آن خود کرد، «خساپا» پس از مدت‎ها در صدر این لیست قرار گرفت و تسلیم جو بازار نشد و با صف خرید به معاملات امروز خود پایان داد. این سهم خودرویی در مدت گذشته از سال جاری 24 درصد رشد قیمت داشته است.

در مجموع، حجم معاملات 22 درصد و ارزش معاملات 12 درصد نسبت به روز قبل افت نشان می‎دهد.

در «سدبیر» چه خبر است! / مجددا نوبت به بازار پایه‎ای‎ها رسید

از حیث بازدهی، امروز شرکت‎های بازار پایه‎ای کولاک کردند و از 10 نماد برتر، 8 نماد از این بازار هستند. دو سهم «لخانه» و «فسلیر» بیشترین بازدهی را عاید سهامداران خود کردند. از ابتدای سال جاری تا به امروز «لخانه» 135 درصد و «فسلیر» 56 درصد رشد قیمت داشته‎اند که در نوع خود جالب توجه است.

در «سدبیر» چه خبر است! / مجددا نوبت به بازار پایه‎ای‎ها رسید

در میان شرکت‎های زیان‎بار امروز بازار سرمایه، نام «سخواف» در صدر دیده می‎شود و پس از آن، «سلار» قرار دارد. این دو سهم سیمانی در سال جاری به ترتیب، 49 و 23 درصد بازدهی داشته‎اند.

در «سدبیر» چه خبر است! / مجددا نوبت به بازار پایه‎ای‎ها رسید

در میان صنایع، پس از «فعالیت‎های کمکی به نهادهای مالی واسط» که تأمین سرمایه‎ها و بورس‎ها را درون خود دارد، گروه «منسوجات» بیشترین رشد شاخص را ثبت کرد.

در «سدبیر» چه خبر است! / مجددا نوبت به بازار پایه‎ای‎ها رسید

زیان‎ده‎ترین صنعت روز «خرده فروشی» بود و گروه‎های «سایر حمل و نقل» و «استخراج زغالسنگ» در رتبه‎های بعدی ایستادند.

نگاهی به حجم معاملات هر یک از شرکت‎ها بیانگر این است که «سدبیر» 45 برابر میانگین حجم ماهانه مبادله شد که این حجم از داد و ستد کم سابقه است. البته 97 درصد از خرید توسط دو حقوقی انجام گرفت و در سمت فروش نیز یک حقوقی فعالیت بالایی داشت.

در «سدبیر» چه خبر است! / مجددا نوبت به بازار پایه‎ای‎ها رسید

بهای تمام شده پرتفوی بورسی «سدبیر» با ارزش بازار آن تقریبا برابر است که نشان می‎دهد در شرایطی که بازار سرمایه شاهد ثبت رکوردهای جدید است، این شرکت چندان نتوانسته موفق عمل کند و پرتفوی قوی و با ارزشی را شکل دهد. «غمینو» که حجم معاملات بالایی داشت، چندی پیش در خصوص افزایش نرخ خرید مواد اولیه (آرد) و برخی تولیدات خود، شفاف سازی کرد.

در نگاه کلان، صنعت «سیمان» همچنان حجم معاملات بالایی را ثبت می‎کند و امروز «خوردو و ساخت قطعات» نیز وضعیتی مشابه با «انبوه‎سازان» داشت.

در «سدبیر» چه خبر است! / مجددا نوبت به بازار پایه‎ای‎ها رسید

رفتار حقوقی‎ها در نمادهای بانکی به سمت خرید متمایل بود که در صدر برآیند ورود حقوقی، «وبصادر» به همراه قل دوم خود «وتجارت» حضور دارد.

در «سدبیر» چه خبر است! / مجددا نوبت به بازار پایه‎ای‎ها رسید

در لیست خروج حقوقی‎ها در ابتدا «ولساپا» قرار دارد. این شرکت در فروردین ماه 2 خودروی پراید و ساینا و 26 دستگاه تیبا را به صورت لیزینگ به فروش رساند و حدود 42 میلیارد تومان از کل فعالیت‎های خود درآمد شناسایی کرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 2 میلیارد تومان بیشتر است. «خبهمن» نیز چندان به مذاق این قشر از سهامداران خود نیامد و عزم بالایی از فروش در آن مشاهده شد. «خبهمن» در سال 97 بازدهی اندک 24 درصدی داشت و در مدت گذشته از سال 98 رشد قیمت 46 درصدی را تجربه کرد. «بفجر» دومین روز متوالی است که در حداکثر قیمت مجاز داد و ستد می‎شود اما امروز از سوی حقوقی‎ها با شتاب عرضه مواجه شد؛ هر چند که در نهایت صف خرید آن باقی ماند.

در «سدبیر» چه خبر است! / مجددا نوبت به بازار پایه‎ای‎ها رسید

در بازارهای موازی نیز خبر چندانی نبود و دلار به همراه سکه و طلا اندکی افت کردند.

پیش‎بینی بازار فردا

در «سدبیر» چه خبر است! / مجددا نوبت به بازار پایه‎ای‎ها رسید

با توجه روز پایانی بورس تهران در هفته جاری، به نظر می‎رسد جو و هیجان فروش که در معاملات امروز مشاهده شد، در ساعات ابتدایی فردا نیز با شتاب کمتر، تکرار شود. هر چند که همگان اذعان دارند بازار سرمایه یکی از ارزان‎ترین بازارهای کشور است و با توجه به رشد افسارگسیخته قیمت‎ها در سایر بازارها، بازار سهام رشد لازم را نداشته است. البته این نکته را نیز باید مدنظر داشت که سهامداران نباید با اندک افت شاخص کمر به فروش سهام خود در هر قیمتی ببندند؛ چرا که اصلاح کوتاه مدت و موقت قیمت سهم‎ها، لازمه صعودهای بعدی است.

منبع: boursenews.ir

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز، یکی از محل‎های تامین سرمایه در گردش و نقدینگی، تسهیلات بانکی است که در شرایطی رکود اقتصادی، این موضوع به پاشنه آشیل شرکت‎ها تبدیل می‎شود. زمانی که شرکت‎ها نمی‎توانند از پس تسهیلات دریافتی برآیند، هزینه مالی چنان در صورت‎های مالی رشد و خودنمایی می‎کند که سود را به زانو درمی‎آورد.

بر طبق آخرین صورت‎های مالی منتشر شده، شرکت‎های حاضر در بورس اوراق بهادار تهران در مجموع بالغ بر 90800 میلیارد تومان تسهیلات دریافت کرده‎اند.

در این میان، «فولاد» با دریافت 5486 میلیارد تومان، بیشترین تسهیلات را در سمت چپ ترازنامه خود می‎بینید. دو قلوهای خودروساز نیز در رتبه دوم و سوم ایستاده‌اند و در مجموع بیش از 9570 میلیارد تومان از سوی سیستم بانکی کمک دریافت کرده‎اند.

ترازوی سنگین وام در ترازنامه این شرکت‎ها / تمایزی به سختی «فولاد»

یکی از نسبت‎هایی که می‎توان بزرگی و قدرت هزینه‎های ناشی از دریافت تسهیلات را اندازه‎گیری کرد، نسبت بار مالی وام است. به عبارت بهتر، سنگینی وزنه وام در ترازنامه سنجیده می‎شود.

بر این اساس، «سمایه» بیشترین نسبت بار مالی وام را دارد و به شدت هزینه‎های مالی در صورت‎های مالی سنگینی می‎کند و نفس درآمدها را گرفته است.

پس از این بانک، نمادهای «کرمان» و «فسلیر» بیشترین نسبت بار مالی وام را دارند.

ترازوی سنگین وام در ترازنامه این شرکت‎ها / تمایزی به سختی «فولاد»

همانطور که در این دو تصویر ملاحظه می‎کنند، صرفا دریافت تسهیلات سنگین، بار مالی وام را بالا نمی‎برد و برخی شرکت‎ها همچون «فولاد» استفاده بهینه و کارا از این موضوع کرده اند و با سودسازی، مجال خودنمایی به هزینه مالی ندادند.

در مجموع، در شرایطی که چرخ تولید به کندی می‎چرخد و دخل و خرجی شرکت‎ها با هم هم‎خوانی ندارد، استفاده از تسهیلات بانکی با نرخ‎های سود بالا چندان توجیه اقتصادی ندارد و شرکت‎ها باید برای تامین سرمایه در گردش به سراغ منابع دیگر بروند و راهکارهای دیگری را برگزینند.

در چنین شرایطی نقش شرکت‎های تأمین سرمایه و لیزینگ بیش از پیش نمود پیدا می‎کند و باید نقش پررنگی‎تری برای این گروه از شرکت‎ها قائل شد.