دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
30 شهریور 1399

شرکت ملی سرب ایران در آذر ماه سال 1360 تاسیس و در سال 1379 با تبدیل به سهامی عام در سازمان بورس اوراق بهادار تهران در گروه “فلزات اساسی” پذیرفته شد. از تعداد کل 322 میلیون برگ سهم این شرکت 56 درصد آن در اختیار شرکت توسعه معادن روی ایران می باشد.

طبق گزارش شش ماهه منتهی به 31 شهریور ماه این شرکت به ازای هر سهم 813 ریال سود ساخته است و EPS ثبت شده روی تابلو معاملاتی این نماد 1395 ریال می باشد.

طی معاملات امروز تا لحظه نگارش این گزارش میزان تقاضا 1.7 میلیون برگ سهمی در دامنه بالایی قیمت برای این سهم وجود دارد و تاکنون تعداد 428 هزار برگ سهم با قیمت پایانی 31635 ریال داد و ستد شده است.

بررسی تکنکیالی این نماد در بازه هفتگی نشان از نزدیک شدن سهم به مقاومت کانال صعودی بلند مدت خود در محدوده 3293 تومان می دهد و میتواند در صورت عبور از این ناحیه با اهداف 4218 تومان، 4747 تومان و درنهایت 6273 تومان قابل بررسی باشد.

تحلیل تکنیکال نماد فسرب (ملی سرب و روی ايران‌)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

در صورت واکنش به محدوده مقاومتی اعلامی و شروع روند اصلاحی این سهم، می توان حمایت های 2920 تومان، 2780 تومان، 2665 تومان و در نهایت 2274 تومان را برای تغییر روند در نظر گرفت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در سیگنال تلاش می کنیم جذاب ترین گزارشات ماهانه شرکت ها را برای شما تجزیه و تحلیل کنیم. در ادامه به تحلیل گزارش فعالیت شرکت ملی سرب و روی ایران می پردازیم.

محصولات فسرب

فسرب در پنج ماه نخست سال جاری به صورت میانگین، ماهانه 19 میلیارد تومان درآمد داشته که در مرداد ماه این رقم با 180 درصد افزایش مواجه شده و 54 میلیارد تومان گزارش شده است که در یک کلام عالی است. فروش مرداد ماه شرکت 32 میلیارد تومان بوده است. (70 درصد افزایش فروش نسبت به ماه گذشته)

ملی سرب و روی ایران در نیمه نخست سال گذشته مجموعاً 57 میلیارد تومان درآمد داشته که این رقم در نیمه نخست امسال به 150 میلیارد تومان رسیده که پیشرفت خیلی خوبی است. (160 درصد افزایش درآمد نسبت به سال گذشته)

مقایسه فروش شهریور

عمده ی فروش این شرکت شمش سرب می باشد. (76 درصد از فروش شرکت) این محصول در شهریور ماه 40 درصد افزایش تولید، 4400 درصد افزایش فروش (!!) اما 15 درصد کاهش نرخ داشته است. با اینحال فروش آنقدر خوب بوده که کاهش نرخ را کاملاً جبران کرده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، سرمایه گذاری بوعلی، تامین سرمایه امید، ملی سرب و روی و نفت بهران که به دلیل بازدهی بیش از 50 درصدی قیمت سهام با توقف نماد روبرو و ملزم به برگزاری کنفرانس اطلاع رسانی شدند به سوالات مطروحه در سامانه تدان پاسخ دادند و آماده بازگشایی نماد شدند.

براین اساس، سعید باقرزاده مدیرعامل “وبوعلی” اعلام کرد: تا پایان مهلت مقرر سوالی در سامانه تدان از سوی سهامداران و فعالان بازار سرمایه مطرح نشد.

همچنین حبیب رضا حدادی مدیر عامل “امید” درباره پیش‌بینی درآمد حاصل از بازارگردانی اوراق بهادار در سال 99، برنامه افزایش سرمایه برای افزایش سهم بازار، پیش بینی نوسانات نرخ بهره در سال جاری و ارزش روز پرتفوی سرمایه گذاری در اوراق بهادار شرکت توضیح داد که می توان اینجا مشاهده کرد.

در این میان، علی اصغر صفری مدیرعامل “فسرب” اعلام کرد: تاکنون هیچ گونه سوالی در خصوص کنفرانس اطلاع رسانی مطرح نشده است.

اسعد عزیزی مدیرعامل “شبهرن” نیز درباره میزان تولید روانکارها در سال گذشته، نحوه قیمت گذاری اکسترکت و مقدار فروش در بازار داخلی، مقاصد صادراتی اکسترکت، کاربرد وکس تولیدی، بررسی درخواست افزایش قیمت لوبکات از طرف انجمن پالایشگاه های روغن، اندازه و حجم بازار روغن های موتوری و صنعتی در سال گذشته و سهم بازار بهران، ظرفیت عملی پالایشگاه شرکت در تولید انواع روغن پایه، اکستراکت و اسلک خام، علت گرانی لوبکات تولیدی پالایشگاه تهران در مقایسه با سایر پالایشگاه ها، میزان مصرف انرژی در فرآیند تولید، آلاینده های محیط زیستی پالایشگاه تولید روغن، سود خالص شرکت برق و انرژی پیوند گستر در سال 97 و سود شرکت بهران از این شرکت، برآورد از ارزش دلاری فعلی نیروگاه قم، مشخصات زمین ها به تفکیک مکان و متراژ بهای تمام شده، تاثیر کاهش قیمت لوبکات بر وضعیت حاشیه سود شرکت توضیح داد که می توان اینجا مشاهده کرد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه،

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز شنبه 26 بهمن 98، با افزایش 2908 واحد به رکورد بی‌سابقه 461 هزار و 988 واحد رسید که این رکورد در یکسال گذشته بی‌نظیر بوده است.

بر اساس آمارهای معاملاتی، روز جاری اکثر شاخص‌های بورس با رشد مواجه شدند، به طوریکه شاخص کل با 2908 واحد رشد معادل 0.63 درصد به 461 هزار و 988 واحد، شاخص‌ قیمت «وزنی – ارزشی» با 776 واحد افزایش معادل 0.63 درصد به 123 هزار و 281 واحد، شاخص کل «هم وزن» با 1101 واحد رشد معادل 0.74 درصد به 150 هزار و 32 واحد، شاخص قیمت «هم وزن» با 734 واحد افزایش، معادل 0.74 درصد به 100 هزار و 61 واحد، شاخص آزاد شناور با 3161 واحد کاهش، معادل 0.57 درصد به 558 هزار و 895 واحد، شاخص بازار اول با 1048 واحد افزایش معادل 0.32 درصد به 332 هزار 2 واحد و شاخص بازار دوم با 10686 واحد رشد معادل 1.13 درصد، به 959 هزار و 492 واحد رسید.

از سویی دیگر امروز 4 نماد «وامید با 400 واحد، شپنا با 346 واحد، تاپیکو با 291 واحد و فخاس با 282 واحد» رشد، بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس بر جای گذاشتند.

بر اساس این گزارش، امروز شاخص‌های صنایع تالار شیشه‌ای نیز با رشد مواجه شدند به طوری که شاخص صنایع «چند رشته ای صنعتی با 1600 واحد صعود معادل 3.57 درصد به 46 هزار و 409 واحد، رایانه با 1230 واحد افزایش معادل 3.43 درصد به 37 هزار و 123 واحد، محصولات کاغذ 3918 واحد رشد معادل 3.31 درصد به 122 هزا رو 371 واحد، وسایل ارتباطی 604 واحد افزایش معادل 3.01 درصد به 20 هزار و 546 واحد، محصولات چوبی با (18268) واحد ریزش، معادل (3.18) درصد به 556 هزار و 364 واحد، محصولات چرمی با (18268) واحد افت معادل (3.43) درصد به 12 هزار و 820 واحد، فنی مهندسی با (171) واحد کاهش معادل (4.25) درصد به 3 هزار و 867 واحد» رسید.

شایان ذکر است، نگاهی به آمارهای معاملاتی امروز بازار سهام مشخص می‌کند: قیمت سهام نمادهای «کبافق، ختراک، دزهراوی، شاراک، کپشیر، فسرب و حپترو» بیشترین افزایش قیمت و نمادهای «سخزر، وتجارت، فنوال، خگستر، فنورد، ولساپا و خپارس» بیشترین کاهش قیمت را در بازار سهام رقم زدند و در تابلوهای بورس به ثبت رسیدند.

به این ترتیب، در پایان داد و ستدهای روز جاری بورس، در 713 هزار نوبت معاملاتی، شش میلیارد و 230 میلیون برگه اوراق بهادار به ارزش 39 هزار و 173 میلیارد تومان در بورس معامله شد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

«فروی» را می‌توان دومین عرضه اولیه بازار سهام پس از رونق چشمگیر بورس تهران نامید. این سهم پس از عرضه اولیه خوش یمن «وآوا» حالا نگاه سرمایه‌گذاران را معطوف خود کرده‌است.

به گزارش رادیو سهام، تشکیل صف خرید به ارزشی بیش از ارزش کل شرکت در زمان پیش‌گشایش بازار نشان دهنده علاقه شدید سرمایه‌های سرگردان به عرضه‌های اولیه است. اما آیا می‌توان مسیر حرکت «وآوا» را برای «فروی» متصور بود؟

عرضه اولیه‌ها همیشه در بازار سهام سودده بوده‌اند. این عبارتی است که با ارائه مستندات تاریخی اعتبار می‌یابد و به عنوان یک اصل خدشه ناپذیر و یک قانون نانوشته در میان اهالی بازار پذیرفته شده است. حال زمانی که یک شرکت متوسط یا کوچک (با ارزش بازاری کمتر از هزار میلیارد تومان) در بازاری با ابعاد بزرگ و چرخش نقدینگی بیش از 4 هزار میلیارد تومان در روز سهام خود را برای اولین بار در بورس عرضه می‌کند چه اتفاقی برایش رخ خواهد داد؟

بد نیست برای بررسی این موضوع کمی به عقب‌تر برگردیم. در تاریخ اول آبان سال جاری ده درصد از 600 میلیون سهم شرکت سرمایه‌گذاری آوا نوین با قیمت هر سهم 216 تومان (ارزش بازار 129 میلیارد تومان) در بازار سرمایه عرضه شد. 8 برابر شدن قیمت این سهم در بازه زمانی سه ماهه علیرغم هشدارهای تحلیلگران بورسی مبنی بر ورود به منطقه حباب در نهایت خاطره دلچسبی را برای سرمایه‌گذاران در این سهم رقم زد.

حال سوال اینجاست که با توجه به حجم نقدینگی بالای در گردش در بازار سهام و نگاه مثبت سرمایه‌گذاران به عرضه‌های اولیه، هجوم تقاضا برای نماد «فروی» به عنوان آخرین IPO بازار تا چه اندازه می‌تواند محرک رشد قیمت سهام این شرکت باشد و شکل‌گیری انتظارات در چه محدوده‌ای برای این سهم خواهد بود.

تفاوت‌های آشکار «فروی» و «وآوا»

نکته مهم در مقایسه این دو عرضه اولیه، اختلاف معنادار ارزش شرکت‌های عرضه شده است. در حال حاضر و پس از ثبت رشد 5 درصدی ارزش شرکت ذوب روی اصفهان به مرز 900 میلیارد تومان نزدیک شده‌است و این شرکت را می‌توان در زمره سهام با ارزش بازار متوسط نامید در حالی‌که ارزش بازار سهام «وآوا» در زمان عرضه اولیه کمتر از 130 میلیارد تومان بود و این نماد پس از رشد نزدیک به 8 برابری قیمت هم‌اکنون به مرز قیمتی 900 میلیارد تومان رسیده‌است. اگرچه برای ارزش‌گذاری سهام و تشخیص محدوده ارزشمندی به لحاظ منطقی مولفه‌های سودآوری و دارایی‌های شرکت در اولویت هستند اما با توجه به اوضاع موجود باید توجه داشت که توانایی قدرت جریان نقدینگی در حرکت رو به رشد سهام شرکت‌هایی با چنین مختصات در اولویت فعلی قرار می‌گیرد.

علاوه بر این، ساختار فعالیت این دو شرکت نیز کاملا متفاوت است. «وآوا» یک شرکت سرمایه‌گذاری کوچک با پورتفوی غیر موثر بر دارایی‌های خود است که به عنوان یک حیات خلوت برای تجمیع سرمایه‌های خرد و حرکت پرقدرت قیمتی، از پتانسیل بسیار بالایی حتی در صورت عرضه سنگین سهامدار عمده برخوردار بود. در حالی که شرکت ذوب روی اصفهان یک شرکت تولیدی با محوریت تولید محصول شمش روی است. تاثیرپذیری مستقیم فروش و سودآوری «فروی» از قیمت جهانی فلز روی در شرایطی که بازارهای جهانی پرتلاطم هستند می‌تواند به عنوان یک ریسک بالقوه برای این شرکت مطرح شود که نباید از دید سرمایه‌گذاران دور بماند. از سوی دیگر سود هر سهم این شرکت در پایان دوره 9ماهه در محدوده 150 تومان است و به نظر نمی‌رسد در سه ماه پایانی سال با توجه به توان تولیدی و ریسک قیمت‌های جهانی توانایی پرواز سودآوری و عبور از مرز سود هر سهم 220 تومانی با توجه به میزان موجودی انبار و مولفه‌های یاد شده برای این شرکت وجود داشته باشد. بنابراین نسبت P/E این سهم در حال حاضر در محدوده 7 است. از سوی دیگر ارزش بازار سهام شرکت «فسرب» در بورس تهران که فعالیت مشابهی دارد نیز پس از رشدهای قیمتی بی وقفه قیمت هر سهم هم‌اکنون در مرز هزار میلیارد تومان است. هرچند نباید از این نکته غافل شد که شرکت ملی سرب و روی ایران با ثبت فروش مشابه در بازه 9ماهه به لحاظ سودآوری چندین پله از ذوب روی اصفهان عقب‌تر است و این موضوع می‌تواند ذهن تطبیق‌گر فعالان بازار سهام را به سمت ارزش‌گذاری بالاتر سهام «فروی» هدایت کند. یکی دیگر از شرکت‌های بورسی مشابه «فروی» به لحاظ حوزه فعالیت و ظرفیت تولید، شرکت فرآوری مواد معدنی ایران است. این شرکت که از ابتدای سال جاری تاکنون با توجه به مشکلات فروش نتوانسته است سودآوری مناسبی را کسب کند، دارای موجودی انبار قدرتمندی برای فروش است و ارزش فعلی بازاری آن پس از ثبت افزایش سرمایه سنگین 450 درصدی از محل سود انباشته و رشد بیش از 69 درصدی قیمت سهم در هفت روز کاری، به 1250 میلیارد تومان رسیده است. اما قیمت‌های فعلی سهام این شرکت و ارزش بازار آن نیز نمی‌تواند توجیه کننده سودآوری آن در سنوات آتی باشد و ارزش بازار فعلی سهام «فرآور» در فضای تحلیلی به هیچ عنوان معیار خوبی برای ارزش‌گذاری «فروی» به شمار نمی‌آید.

تعادل قیمتی دور یا نزدیک؟

برآیند موارد یاد شده نشان می‌دهد که بدون تغییر مولفه بهبود شرایط بازارهای جهانی و خارج شدن از سایه ریسک کرونا، قیمت سهام شرکت ذوب روی اصفهان نمی‌تواند از محدوده‌های فعلی فاصله معناداری بگیرد و تصور تکرار روند قیمت سرمایه‌گذاری آوا نوین در «فروی» با توجه به تمام نکات مطرح شده کاملا دور از ذهن خواهد بود و نباید به صرف انجام عرضه اولیه در فضای پر رونق بورس درجه خوش‌بینی‌ها را افزایش داد. هرچند ذکر این نکته ضروری‌ست که حضور سرمایه‌های قدرتمند و جهت‌بخش به روند قیمتی سهام «فروی» می‌تواند این سهم را نیز وارد محدوده حبابی کند اما در این مورد هم نباید فراموش کرد که این سهم به اصطلاح سهم سنگین‌تری است و نیازمند قدرت نقدینگی بسیار بالاتری خواهد بود. شاید چیزی در حدود 8 برابر سرمایه لازم برای شارژ کرد سهام «وآوا».

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

بررسی درآمدهای ماهانه شرکت‌های تولیدکننده انواع فلزات در دی و بهمن نشان می‌دهد پس از افت درآمدی که فرآور در دی تجربه کرد، در بهمن‌ماه با رشد بیش از 800 درصدی درآمد عملکرد خوبی را به نام خود ثبت کرد.

به گزارش رادیو سهام به نقل از پایگاه خبری با اقتصاد، در میان تولیدکنندگان فلزات اساسی (به جز فولاد) فرآور با رشد 883 درصدی بیشترین افزایش درآمد در بهمن‌ماه را رقم زده است. پس از فرآور، فاسمین 186 درصد افزایش درآمد را ثبت کرده است.  بیشترین افت درآمدی معادل 93 درصد را فسرب ثبت کرده است.

«فرآور» مثبت‌ترین عملکرد بهمن‌ماه را در میان تولیدکنندگان فلزات ثبت کرد

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، در میان تولیدکنندگان فلزات اساسی (به جز فولاد) فرآور با رشد 883 درصدی بیشترین افزایش درآمد در بهمن‌ماه را رقم زده است. پس از فرآور، فاسمین 186 درصد افزایش درآمد را ثبت کرده است.  بیشترین افت درآمدی معادل 93 درصد را فسرب ثبت کرده است. 

فلزی

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

بازار سهام مطابق انتظارات در فضایی هیجانی معاملات خود را پشت سر گذاشت و ریزش بیش از 16 هزار واحدی را در سطح شاخص کل تجربه کرد. همزمان اما حمایت مناسب سهامداران حقوقی در کنار ارائه تحلیل‌های دقیق‌تر، احتمال متعادل شدن سریع قیمت‌ها را تقویت کرده است. بنابراین نباید به حاشیه‌سازی‌ها و برخی درخواست‌های نامعقول که به هیجانات سهام دامن می‌زند، توجه کرد. در سوی دیگر، بازار ارز که معاملات خود را با موج صعودی سفته‌بازان آغاز کرده بود به در بسته خورد و خیلی زود با حضور بازارساز، نرخ دلار از اوج روزانه عقب نشست.

به گزارش رادیو سهام، بورس تهران در نخستین روز هفته، با ریزش دسته‌جمعی قیمت سهام مواجه شد. شرایطی که سبب شد تا سومین ریزش تاریخی شاخص کل این بازار ثبت شود. پس از اتفاقات ناگوار صبح جمعه و شهادت سپهبد قاسم سلیمانی در بغداد، هراس سرمایه‌گذاران نسبت به ریسک‌های غیراقتصادی به سنگین‌ شدن صف‌های فروش و در نهایت به افت 3/ 4 درصدی نماگر اصلی بازار و عقبگرد شاخص کل به کانال 367 هزار واحدی انجامید. این ریزش سنگین در شرایطی رقم خورد که رشد بیش از 6 درصدی این نماگر در هفته گذشته بسیاری را به ادامه این روند صعودی و دستیابی به قله‌های جدید امیدوار کرده بود. با این حال نگاهی به تاریخ معاملات بورس تهران نشان می‌دهد این بازار همواره شاهد واکنش هیجانی معامله‌گران به شوک‌های غیراقتصادی و فروکش سریع هیجان پس از مدتی کوتاه بوده است. در این میان واقعیت این است که سطح معاملات فعلی بورس تهران را نمی‌توان با هیچ دوره دیگری مقایسه کرد و از این منظر و با نگاهی به ارزش صف‌های فروش سهام هیجانی حداکثری را در این بازار شاهد هستیم. در این شرایط اما انتظار می‌رود نه‌تنها معامله‌گران بلکه کارشناسان و مقام ناظر نیز، بایدها و نبایدهایی را در نظر بگیرند.

تکرار واکنش هیجانی به ریسک‌های غیراقتصادی

همان‌طور که اشاره شد روز گذشته نماگر بورس تهران با اثرپذیری از خبر ناگوار به شهادت رسیدن سردار سپهبد قاسم سلیمانی در صبحگاه روز جمعه در بغداد سقوط 16 هزار و 766 واحدی را تجربه کرد. هر چند از لحاظ مقداری این افت، رکورد بیشترین ریزش تاریخی شاخص کل را شکست اما در مقیاس درصدی، سومین افت این نماگر در تاریخ فعالیت بازار سهام به‌شمار می‌رود. بیشترین ریزش تاریخی بورس به افت 5/ 5 درصدی شاخص کل در 26 اسفند 93 و بازگشایی سیاه نمادهای پالایشی بازمی‌گردد. پس از آن نیز در 5 آبان 87 شاهد ریزش 3/ 5 درصدی این نماگر بودیم. اگر تنها روی مسائل غیراقتصادی نیز متمرکز شویم، واکنش‌های این چنینی کم نیستند. از انتخاب ترامپ در پاییز 95 گرفته، تا حمله داعش به مجلس در بهار 96، خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت 97 و انفجار متوالی نفتکش‌ها در نیمه اول 98. آنچه در تمامی این اتفاقات کاملا مشخص است، واکنش سریع و منفی بورس در تمامی موارد دقیقا یک روز پس از وقوع رخداد و رنگ باختن ترس و هراس‌ معامله‌گران در روزهای آتی و خریدار شدن فروشندگانی است که اسیر هیجانات زودگذر شدند و در هیجان منفی سهام خود را در معرض فروش قرار دادند. وضعیتی که یادآور جمله «فروشندگان امروز، خریداران فردا» است.

چرا واکنش هیجانی؟

هیجان حداکثری بورس تهران را می‌توان از چند زاویه مورد تحلیل قرار داد. از یکسو سطح واکنش سریع و تند بازار سهام در مقایسه با دیگر بازارها را می‌توان به بالا بودن سطح قیمت‌ها ارتباط داد. بازاری که از ابتدای سال تا پایان معاملات روز چهارشنبه رشد بیش از 115 درصدی را تجربه کرده است و قیمت بسیاری از سهام به ویژه سهام شرکت‌های کوچک بورسی در سطوح به مراتب بالاتری نسبت به ارزش ذاتی آنها درحال معامله است و به عبارتی حبابی شده است. با این تفاسیر پیش از این نیز انتظار می‌رفت که با کوچک‌ترین تلنگری شاهد اصلاح قیمت‌ها در این بازار باشیم. در این میان رخداد تاسف‌بار روز جمعه چنان شوک سنگینی بود که تکانه‌های آن بازارهای جهانی را نیز متاثر کرد. در این میان رشد قابل‌توجه قیمت سهام در سال جاری دلیلی شد تا بر شدت این شوک غیراقتصادی بر بورس تهران افزوده شود. بنابراین این نکته لازم و ضروری است که به معامله‌گران بورس تهران گوشزد شود: «سهام به اصلاح نیاز داشت» با این حال جنایت روز جمعه آمریکا چاشنی هیجان بورس شد.

از دیگر دلایل وقوع یک هیجان حداکثری در معاملات سهام طی روز گذشته می‌توان به سکانداری حقیقی‌ها در بورس تهران اشاره کرد. نکته قابل‌توجه معاملات ماه‌های اخیر بورس تهران نشان از حضور پررنگ سهامداران خرد یا همان حقیقی و سهم 90 درصدی آنها در سمت خرید سهام دارد. شرایطی که سبب شده تا عملا حقوقی‌ها به حاشیه رانده شوند. پیش از این نیز به ریسک سکانداری حقیقی‌ها در بازار سهام اشاره شده بود. واقعیت این است که سهامداران خرد به‌دلیل ریسک‌گریزی به‌صورت پله‌پله وارد گردونه معاملات می‌شوند اما از آنجا که دارایی بزرگی نداشته، در مسیر کاهشی سعی در حفظ ارزش دارایی‌های خود دارند و به اصطلاح زیان‌گریز هستند. از این‌رو درگیر رقابت سنگینی برای فروش سریع‌تر و آبشاری سهام خود شده و اسیر هیجانات زودگذر می‌شوند.

بایدها و نبایدها در هیجان بورس

در شرایط فعلی که بازار سهام روزی هیجانی را پشت‌سر گذاشت و با فروش‌های جدی مواجه شد، شاید مطرح کردن بایدها و نبایدها موضوع به مراتب مهم‌تری باشد. بایدها و نبایدهایی که نه تنها معامله‌گر را مخاطب قرار می‌دهد بلکه یک روی سخن آن کارشناسان و مقام ناظر است که باید در این مسیر هیجانی سنجیده عمل کنند.

راه خطا؟

صبح روز گذشته اعضای شورای‌عالی بورس در نشستی فوق‌العاده دور هم جمع شدند و با اشاره به نقش صندوق حمایت و تثبیت بازار سرمایه اعلام کردند: در صورت لزوم صندوق تثبیت بازار از سرمایه‌گذاران بازار سرمایه حمایت خواهد کرد. همچنین بازیگران حقوقی بازار نیز از فرآیند دادوستد روزانه حمایت خواهند کرد. خبری که سینه به سینه میان معامله‌گران بازار چرخید. هر چند در همه بازارهای دنیا، سهامداران بزرگ به‌دلیل ذی‌نفع بودن و عدم تمایل به کاهش سطح دارایی‌شان در زمان وقوع شوک‌های هیجانی وارد عمل شده و به حمایت از سهام می‌پردازند اما دستوری شدن این مهم راه خطا و خلاف مقررات است.

یکی دیگر از عجایب این روزها، درخواست‌های مطرح شده برای تعطیلی بازار سهام در چند روز نخست پس از شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی از سوی برخی تحلیلگران بورسی بود که شخصا به اداره برخی کانال‌ها در شبکه‌های اجتماعی می‌پردازند. درخواستی که خود می‌تواند سیگنالی خطرناک و منعکس‌کننده احتمال بالای ادامه ریزش قیمت سهام باشد. اتفاقی که در اواخر سال 92 با محدود کردن اجازه فروش سهام شاهد آن بودیم. این درحالی است که تعطیلی بازار سهام در شرایطی که به لحاظ فیزیکی مشکلی به وجود نیامده و تنها شاهد شکل‌گیری برخی انتظارات منفی از سوی معامله‌گران هستیم، هیچ توجیهی ندارد. این فضای منفی به هر دلیل دیگری نیز می‌توانست ایجاد شود. آن هم در بازاری که پیش از این به واسطه رشد پرشتاب قیمت‌ها نیازمند اصلاح بود و حال این روند با وقوع شوکی سیاسی تسریع شده است.

معامله‌گران چه کنند؟

مردد نشوید: شرط نخست یک سرمایه‌گذار برای ورود به گردونه معاملات سهام، ریسک‌پذیری است. از این رو اگر شخصی از حداقل ریسک‌پذیری برخوردار نیست نباید به جمع معامله‌گران بورسی بپیوندد. اما اگر وارد شده‌اید و پیش‌بینی می‌کنید فضای سیاسی چندان بدتر از گذشته نمی‌شود، طبیعتا فروش در فضای هیجان منفی چندان منطقی به‌نظر نمی‌رسد. پس توصیه می‌شود دچار تردید و دودلی نشوید. در این خصوص توجه به دو نکته میان نظرات کارشناسان داخلی و خارجی می‌تواند لایه هیجانی ذهنمان را بشکافد. اولا اینکه عمدتا معتقدند اتفاق جدید ابعاد متفاوت‌ و بعضا بزرگ‌تری دارد، پس لزوما نمی‌توان با رجوع به گذشته به نتیجه مشخصی از آن رسید. اما دومین مساله آن است که با در نظر گرفتن جمیع شرایط اقتصادی-سیاسی در داخل کشور و منطقه، تقابل همه‌جانبه ایران و آمریکا از شانس بالایی برخوردار نیست. با در نظر گرفتن همه اینها تصمیم بگیرید و دودل نشوید.

دل به حمایت نبندید: همان‌طور که اشاره شد از ظهر روز جمعه تا دیروز، بحث‌های متعددی از خصوص لزوم حمایت سهامداران حقوقی از بازار مطرح شد. پیش از این نیز در رخدادهای مختلف غیرمنتظره سیاسی شاهد چنین حمایت‌های دستوری بودیم. این درحالی است که معامله‌گران باید این نکته را در نظر بگیرند که اگر حمایتی نیز شکل بگیرد، این حمایت همگانی و در همه سهام نیست و عموما تنها سهام بزرگ‌تر و به اصطلاح شاخص‌ساز هدف حمایت قرار می‌گیرند. در عین حال درخصوص سهم‌هایی که از ارزش ذاتی خود فاصله گرفته‌اند، این حمایت نمی‌تواند به معنای پایان افت قیمت‌ها باشد. پس با چشمانی باز در معاملات این روزها وارد شویم.

بازبینی سبد با لحاظ کردن ریسک‌ها: پیش از این «دنیای اقتصاد» در گزارشی با عنوان «توهم بورس همیشه سبز» تاکید کرد که با رشد دائمی قیمت‌ها، کم کم این خطای ذهنی شکل می‌گیرد که ریسکی وجود نداشته و بازار به روند صعودی خود ادامه می‌دهد. در این شرایط معامله‌گران در شناسایی سود طمع می‌کنند. این درحالی است که معامله‌گر بورسی هیچ‌گاه نباید از ریسک‌های پیرامونی غافل شود. پس باید ریسک سبد خود را مجددا بازبینی و در جهت بهتر شدن آن دقت کنیم. استفاده از فرصت‌های جذاب: یکی دیگر از کارهایی که باید انجام دهیم، رصد دقیق بازار برای شناسایی فرصت‌های بکر است. متاسفانه در فضاهای هیجانی «تر و خشک با هم می‌سوزند»، یعنی حتی سهم‌های ارزنده نیز منفی می‌شوند. این منفی‌ها در واقع فرصت‌های جذابی به‌وجود می‌آورند برای کسانی که بخشی از پرتفوی آنها نقد است. پس حتما به دور از هیجان و با تصمیم عاقلانه این بخش از سرمایه خود را آماده نگه داریم.

نمونه عینی هیجانی بزرگ

در روزی که شاخص بورس تهران با سقوط 4/ 4 درصدی مواجه شد، 98 درصد بورسی‌هاو فرابورسی‌ها قرمزپوش شدند. در این میان تعداد 295 نماد از 320 نماد فعال بورسی، صف فروشی به ارزش بیش از 4 هزار میلیارد تومان را تجربه کردند و از 110 نماد فرابورسی نیز 95 نماد با صف فروش به ارزش مجموع بیش از 1200 میلیارد تومان مواجه شدند. با این حال ارزش معاملات خرد سهام همچنان در سطوح بالاتر از 2700 میلیارد تومان قرار داشت. تعداد معامله سهام اما با افت حدود 60 درصدی نسبت به معاملات آخرین روز هفته گذشته به 296 دفعه معاملاتی رسید که از اواخر آبان تاکنون بی‌سابقه بود. دوره‌ای که به‌دلیل تشدید تنش‌های داخلی به‌واسطه افزایش نرخ بنزین، معامله‌گران به‌دلیل قطعی سراسری شبکه جهانی اینترنت به بسیاری از منابع اطلاعاتی داخلی و خارجی خود دسترسی نداشتند و از این رو محتاطانه به دادوستد سهام می‌پرداختند. به هر حال این ارزش معاملات نوید روزهای بهتری را برای بازار سهام می‌دهد و حفظ قدرت نقدشوندگی بازار در مقطع کنونی بهترین خبر برای اهالی بورسی خواهد بود که مانع بروز پدیده‌های هیجانی این‌چنینی و به استقبال رفتن بدترین سناریوهای ممکن توسط سرمایه‌گذاران بی‌تجربه خواهد بود.

حمایت بی‌سابقه حقوقی

روز گذشته شاهد ثبت رکورد جدیدی از مشارکت سهامداران عمده در سمت خرید سهام بودیم. به این ترتیب دیروز بیش از 4 میلیارد و 800 میلیون سهم به ارزش یک هزار و 850 میلیارد تومان از پرتفوی معامله‌گران حقیقی به سبد سهام حقوقی‌ها افزوده شد. در این روز تنها پنج شرکت بورسی با خالص خرید حقیقی همراه شدند و در مابقی بازار شاهد حمایت تمام‌قد حقوقی‌ها بودیم.

در میان 38 صنعت فعال بورسی هیچ صنعتی با خالص خرید حقیقی همراه نشد. همچنین دیروز بیشترین خالص خرید بازیگران حقوقی در سهام زیرمجموعه گروه محصولات شیمیایی رقم خورد. به این ترتیب دیروز 347 میلیارد و 500 میلیون تومان از سبد سهام معامله‌گران خرد به پرتفوی حقوقی‌ها افزوده شد. پس از آن نیز بانکی‌ها با محوریت «وبملت» شاهد خالص تغییر مالکیت 345 میلیارد و 500 میلیون تومانی در مسیر حقیقی به حقوقی بودند. دیگر گروه‌های کالایی نیز دیروز مورد توجه معامله‌گران عمده بازار قرار گرفتند.

در میان شرکت‌های بورسی نیز نماد معاملاتی بانک ملت در اولویت خرید معامله‌گران عمده قرار گرفت. از این رو دیروز 317 میلیون سهم «وبملت» به ارزش 185 میلیارد و 900 میلیون تومان در سمت حقیقی به حقوقی جابه‌جا شد. در «فولاد» نیز حقوقی‌ها خالص خریدی به میزان 151 میلیارد و 973 میلیون تومان را رقم زدند. سهام شرکت ملی مس ایران نیز دیروز مورد توجه بازیگران عمده بازار قرار گرفت. در این نماد معاملاتی روز گذشته بیش از 129 میلیون سهم به ارزش 87 میلیارد و 300 میلیون تومان از سبد سهام معامله‌گران خرد به پرتفوی حقوقی‌ها افزوده شد.  در آن‌سوی بازار اما سهام شرکت ارتباطات سیار ایران شاهد خالص تغییر مالکیت 2 میلیارد و 300 میلیون تومان به سمت پرتفوی حقیقی‌ها بود. «کبافق»، «فسرب»، «دانا و «ثنوسا» دیگر سهامی بودند که در مجموع طی معاملات روز گذشته با خالص خرید 2 میلیارد تومانی از سوی حقیقی‌ها همراه شدند.

نگاهی به ریز معاملات سهام

دیروز نماد معاملاتی شرکت‌های فولاد مبارکه اصفهان، صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس، ملی صنایع مس ایران، معدنی و صنعتی گل‌گهر و گروه مپنا بیشترین فشار را بر شاخص سهام تحمیل کردند. در این میان بیشترین ارزش دادوستدها در اختیار سهام شرکت‌های فولاد مبارکه اصفهان، بانک ملت، ملی صنایع مس ایران و سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین قرار گرفت.  همان‌طور که اشاره شد در این روز منفی تنها 6 نماد معاملاتی شرکت‌های معادن بافق، نوش مازندران، صنایع سیمان دشتستان، فولاد آلیاژی ایران، نساجی بروجرد و سیمان سفید نی‌ریز با رشد قیمت همراه شدند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد، شرکت ملی سرب و روی در تیر ماه 866 تن محصول تولید کرده است که 143 تن شمش سرب فروش داشته که از این مقدار فروش، درآمد 5 میلیارد و 874 میلیون تومان درآمد ساخته است.

مقدار تولید تجمیعی فسرب در چهار ماه اول سال 98، سه هزار و 900 تن است، همچنین مقدار فروش تجمیعی فسرب در این دوره دو هزار و 171 تن است. بنابراین فسرب در چهار ماه اول سال 63 میلیارد و 371 میلیون تومان درآمد ساخته است.

مقدار فروش فسرب کاهش یافت

مقدار تولید فسرب از ابتدای سال نوسانی نداشته است و همواره در محور هزار تن قرار داشته است اما مقدار فروش نوسانات زیادی داشته است. به طوری که در فروردین ماه 750 تن فروش داشته و در تیر ماه فروش شرکت به 323 تن رسیده است.

نرخ فروش شمش سرب 5 درصد کاهش یافت

مهم‌ترین محصول فسرب شمش سرب است به طوری که در چهار ماه اول سال 98، نزدیک به 84% از درآمد فسرب مربوط به فروش شمش سرب است. علاوه بر کاهش مقداری فروش شرکت، نرخ فروش شمش سرب نیز روند کاهشی داشته است. هر تن شمش سرب در فروردین ماه 27 میلیون و 931 هزار تومان بوده که این مبلغ در تیر ماه به 26میلیون و 465 هزار تومان رسیده است.  بنابراین نرخ فروش شمش سرب در این بازه زمانی 5% کاهش قیمت داشته است.

درآمد فسرب به سطح شش میلیارد تومان کاهش یافت

با توجه به کاهش مقداری فروش و کاهش نرخ فروش شمش سرب در تیر ماه نسبت به ماه‌های گذشته انتظار می‌رود درآمد شرکت در تیرماه کاهش یابد. فسرب در فروردین ماه 21 میلیارد و 609 تومان درآمد داشته که در اردیبهشت ماه کاهش قابل توجه داشته و به 12 میلیارد و 656 میلیون تومان رسیده و سپس در خرداد ماه افزایش یافت و به 23 میلیارد و 232 میلیون تومان رسیده است اما در تیر ماه به دلیل کاهش مقدار فروش و کاهش نرخ فروش شمش سرب درآمد شرکت کاهش قابل توجه داشته است. درآمد فسرب در تیر ماه به 5 میلیارد و 874 میلیون رسیده است.

فاصله فسرب از براوردهای 98

فسرب برای سال مالی 98 مقدار فروش 20 هزار و 500 تنی را براورد که در چهار ماه اول سال تنها 10% از مقدار فروش برآوردی را محقق ساخته است. همچنین فسرب برای سال مالی 98 درآمد 344 میلیارد تومانی را برآورد کرده است که تنها 18% از درآمد برآوردی را محقق کرده است. بنابراین فسرب از لحاظ مقداری و ریالی از براوردها عقب است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام، شرکت ملی سرب و روی ایران در دوره سه ماهه منتهی به خرداد ۹۷ مقدار هزار و ۸۹۱ تن محصول به فروش رسانده است که این مقدار در سه ماهه منتهی به خرداد ۹۸ با کاهش بسیار اندک به هزار و ۸۴۸ تن رسیده است. فسرب با این مقدار فروش در طی این دوره درآمد ۵۷ میلیارد تومانی ساخته است. درآمد شرکت در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به دلیل افزایش نرخ فروش محصولات رشد نزدیک به دو برابری داشته است.

درامد فسرب در دوره سه ماهه منتهی به خرداد ۹۸ با رشد ۹۰ درصدی نسبت به دوره مشابه سال قبل به ۵۷ میلیارد تومان رسیده است و بهای تمام شده درامدهای عملیاتی نیز با رشد ۷۰ درصدی به ۳۹ میلیارد تومان رسیده است. بنابراین رشد درآمدهای عملیاتی بیش از رشد بهای تمام شده بوده و همین موضوع موجب افزایش حاشیه سود شرکت گردیده است.

سود خالص فسرب به ۱۲ میلیارد تومان رسید

با توجه به رشد درآمد و افزایش حاشیه سود شرکت، سود خالص شرکت از شش میلیارد تومان در دوره سه ماهه منتهی به خرداد ۹۷ با رشد ۱۰۱ درصدی به ۱۲ میلیارد تومان رسیده است. همچنین در این دوره فسرب برای هر سهم سود خالص ۳۸۵ ریالی شناسایی کرده است.

بنابراین به طور کلی در رابطه با عملکرد فسرب طی دوره سه ماهه می‌توان دو مورد را ذکر نمود. مورد اول حفظ مقدار فروش و مورد دوم افزایش حاشیه سود شرکت، که هر دو مورد در نهایت همراه با افزایش نرخ فروش محصولات، منجر به بالا رفتن سودآوی شرکت شده است.

فسرب برای هر سهم سود 38 تومانی شناسایی کرد

فسرب تنها ۹% از مقدار فروش براوردی را محقق ساخته است

فسرب برای سال مالی منتهی به اسفند ۹۸ مقدار فروش ۲۰ هزار و ۵۰۰ تنی را براورد کرده است. با فروش هزار و ۸۴۸ تنی محصولات در دوره سه ماهه اول سال، فسرب تنها ۹% از مقدار فروش براوردی را محقق نموده است و می‌توان گفت، ۱۶% از میزان براوردی خود برای دوره سه ماهه عقب‌تر است.

فسرب برای سال مالی منتهی به خرداد ۹۸ درآمد ۳۴۵ میلیارد تومانی را پیش‌بینی کرده است که با فروش ۵۷ میلیارد تومانی در دوره سه ماهه، ۱۶ درصد از درآمد براوردی را پوشش داده است. که جاماندگی درامد سه ماهه از مبلغ براوردی به دلیل عقب ماندگی در مقدار فروش می‌باشد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.