دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
دوشنبه
31 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

ابراهیم جمیلی، در حاشیه نشست خبری امروز، در گفت‌وگو با خبرنگار بااقتصاد افزود: این اقدام بزرگ و تاثیرگذاری بود که توانستیم شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه معدن را دور هم جمع کنیم و نخستین کنسرسیوم دانش‌بنیان را در این صنعت تشکیل دهیم.

وی تصریح کرد: این یک گام مثبت و موفقیت‌آمیز برای صنایع معدنی است و ما در یک حوزه بزرگی به این موفقیت رسیده‌ایم که دستاورد آن برای تمامی شرکت‌های معدنی قابل لمس خواهد بود و گروه زرین نیز در آن سهیم است.

رییس هیات‌مدیره فزرین، با اشاره به چشم‌انداز این شرکت در بازار سرمایه و برنامه‌های حمایتی از سهام شرکت‌های این گروه، اظهار کرد: با توجه به فضای مثبتی که برای معدنی‌ها در بازار وجود دارد ما هم حامی سهام‌مان هستیم و در گام نخست با سهام خزانه و صندوق بازارگردانی از سهام تمامی شرکت‌های گروه صنعتی معدنی زرین حمایت می‌کنیم.

 جمیلی به سهامداران اطمینان داد هیچ نگرانی بابت سهام‌شان از گروه صنعتی معدنی زرین نداشته باشند و افزود: حمایت کامل از سهام گروه صنعتی معدنی زرین در دستور کار قرار دارد و در گام دوم، با اوراق فروش تبعی از بازار سرمایه حمایت‌ها خواهیم کرد.

وی همچنین از بلاتکلیفی و طولانی شدن پروسه پذیرش و عرضه اولیه دو شرکت زیرمجموعه گروه صنعتی معدنی زرین، اظهار نارضایتی کرد و گفت: با قدرت و سرعت در حال انجام مراحل برای عرضه اولیه دو شرکت گسترش صنایع روی ایرانیان و تولید و توسعه سرب و روی ایرانیان در بازار سرمایه هستیم.

خبرنگار: مولود غلامی

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، سه شرکت فرابورسی زرین معدن آسیا، کیمیای زنجان گستران و آتیه داده پرداز از پیشنهاد خرید سهام خزانه و شرایط آن خبر دادند و با توقف نماد، آماده بازگشایی برای یکشنبه شدند.

براین اساس، علی اکبر ولی پور نایب رییس هیات مدیره “فزرین” اعلام کرد: موضوع خرید سهام خزانه در جلسه 25 شهریور هیات مدیره مورد بررسی قرار خواهد گرفت .

همچنین رضا منفرد مدیرعامل “کیمیا” اعلام کرد: موضوع خرید سهام خزانه در جلسه 25 شهریور هیات مدیره مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

در این میان، امیر جلیلوند مدیرعامل “اپرداز” اعلام کرد: با توجه به پیش‌بینی افزایش درآمد عملیاتی در قالب پروژه های فعلی و آتی، شرکت در نظر دارد با عنایت به تاکید مسئولین سازمان بورس با هدف حمایت و تقویت بازارگردانی سهام نسبت به تخصیص وجوه نقد مازاد جهت خرید سهام خزانه طبق مفاد آیین نامه خرید، نگهداری و عرضه سهام خزانه و دستورالعمل اجرایی مصوب سازمان بورس اقدام کند.

تعداد سهام شرکت یک میلیارد و تعداد سهام مورد نظر جهت خرید 15 میلیون سهم به قیمت قابل معامله در هر روز است. زمانبندی اجرای برنامه خرید تا 6 ماه پس از مجوز صادره سازمان بورس برای 50 هزار تا 500 هزار سهم و مدت زمان نگهداری دو سال از تاریخ مجوز صادره تعیین شده است.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از اخبار فولاد، براساس اطلاعیه منتشره در سامانه کدال شرکت زرین معدن آسیا در عملکرد پنج ماهه سال مالی منتهی به ۱۳۹۹/۰۵/۳۱ مبلغ ۹۱۲,۱۶۷ میلیون ریال درآمد فروش داشته که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶۹ درصد رشد داشته است.

براساس این گزارش، “فزرین” طی عملکرد ۱ ماهه منتهی به ۱۳۹۹/۰۵/۳۱ معادل ۲۴۳,۶۷۵ میلیون ریال از محصولات خود را به فروش رسانده که نسبت به دوره ۱ ماهه مشابه سال گذشته افزایش ۴۲ درصدی را تجربه کرده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات کامودیتی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

شرکت زرین معدن آسیا در آبان ماه سال 1383 در تهران به ثبت رسید. در اردیبهشت ماه سال 1386 شخصیت حوقیقی شرکت از سهامی خاص به سهامی عام تغییر یافت و در آذر ماه سال 1390، نام شرکت به عنوان شصت و هفتمین نماد معاملاتی در بازار دوم فرابورس درج شد و سهام آن در تاریخ 04/10/1391 برای اولین بار با نماد “فزرین” در گروه “فلزات اساسی” مورد معامله قرار گرفت.

موضوع فعالیت شرکت عبارت است از:

این شرکت در پایان روز معاملاتی دوشنبه جهت برگزاری مجمع عمومی عادی صاحبان سهام که امروز چهارشنبه برگزار می شود، متوقف شد. در آخرین روز معاملاتی این سهم، بالغ بر 5 میلیون برگ سهم با قیمت پایانی 28345 ریال (5%+) داد و ستد شد و سهم با صف خرید به کار پایان داد.

از دید تکنیکالی این سهم درون یک روند اصلاحی بالارونده در حال حرکت است و به نظر می رسد در حال طی کردن آخرین گام های اصلاحی از موج b خود است و می تواند با افزایش تقاضا و عبور از سقف قبلی ( حوالی 3000 تومان) با اهداف 3900 تومان، 4780 تومان و در نهایت 6150 تومان قابل بررسی باشد.

از طرف دیگر اگر سهم از ناحیه کنونی با افزایش عرضه ها روند نزولی به خود بگیرد، اولین حمایت آن، حمایت خط روند صعودی کوتاه مدت سهم خواهد بود، از دست رفتن این سطح به منزله عمیق تر شدن اصلاح سهم و فعال شدن حمایت های 2580 تومان و 2040 تومان خواهد بود.

تحلیل‌های ارائه شده نظر کارشناسان تیم سیگنال بوده و نباید مبنای خرید و فروش قرار گیرد. مسئولیت هرگونه استفاده از داده‌های موجود، بر عهده کاربران محترم می‌باشد. شما می توانید جهت رصد بازار در ساعات معاملات و بروز رسانی تحلیل ها به کانال Signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) بپیوندید.
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

شرکت زرین معدن آسیا با نماد فزرین در زمینه تولید کنسانتره سرب و روی فعالیت داشته و موفق به تولید کنسانتره روی پر عیار از خاک های کم عیار و باطله معدن انگوران به روش فلوتاسیون روی اکسید گردید است.

ترکیب سهامداران

بررسی وضعیت صورت های مالی شرکت زرین معدن آسیا (شش ماهه 1398)

میزان سهام شناور فزرین برابر 35 درصد می باشد. به عبارتی دیگر از 500 میلیون سهم، 199 میلیون سهم توسط سهامداران خرد در بازار سهام مورد داد وستد قرار می گیرد.

بررسی صورت های مالی شش ماهه 1398

فزرین در 6 ماه نخست سال 1398 مجموعا 67.1 میلیارد تومان درآمد داشته  که افزایش 40 درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می دهد. این افزایش درآمد ناشی از افزایش تناژ فروش می باشد.

 بهای تمام شده شرکت 42.5 میلیارد تومان  می باشد که نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش 60 درصدی یافته است. مواد اولیه بیشترین سهم از بهای تمام شده شرکت را در بر می گیرد که افزایش 91 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است.

 بنابراین سود ناخالص شرکت 24.6 میلیارد تومان می باشد که افزایش 15 درصدی را نسبت به دوره مشابه سال قبل نشان می دهد.

شرکت در شش ماه سال 98، 296 تن کنسانتره سرب فروخته است که نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش 66 درصدی یافته است.

شرکت در شش ماه سال 1398 ، 22 تن کنسانتره روی فروخته که نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش 15 درصدی را نشان می دهد.

بررسی وضعیت صورت های مالی شرکت زرین معدن آسیا (شش ماهه 1398)

با توجه به افت فروش مقداری کنسانتره مس و روی شرکت، درآمد حاصل از فروش مس و روی  به شدت افزایش یافته است به عبارتی یک تن کنسانتره مس در شش ماهه سال 1398 به مبلغ 2.8 میلیون تومان فروخته شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش 88  درصدی یافته است.

سرمایه گذاری های زرین معدن آسیا

ردیف نام شرکت میزان تملک فزرین
1 گسترش صنایع روی ایرانیان 54 درصد
2 سیمین معدن قزلجه 83 درصد
3 زرین روی کاسپین 30 درصد
4 توسعه معادن سرب و روی مهدی آباد 17 درصد
5 حمل و نقل زرین ترابر خاورمیانه 35 درصد
6 سرب و روی قشم 1 درصد
7 توسعه معادن زرین سرب خاورمیانه 15 درصد
8 توسعه تجارت امید ایرانیان 12 درصد
9 شرکت صنعتی و معدنی پرمنگنات و پتاس ایران 2 درصد
10 فرآوری بهین فراور زنجان 1.4 درصد
11 ذوب گران رنگین فلز 2 درصد
12 کیمیای زنجان گستران 0.9 درصد

پروژه ها، طرح ها و برنامه های توسعه

نکات قابل توجه در صورت های مالی 6 ماهه حسابرسی

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

در هفته گذشته سازمان بورس برای یک شرکت بورسی، یک شرکت فرابورسی و یک شرکت بازارپایه‌ای مجوز افزایش سرمایه صادر کرد. «کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران» (حکشتی) از زیرمجموعه‌های «سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی» (شستا) نظر موافق سازمان بورس را برای افزایش سرمایه حدود 31 درصدی از محل «مطالبات و آورده نقدی» دریافت کرد تا سرمایه بیش از هزار و 600 میلیارد تومانی خود را به بیش از دو هزار و 150 میلیارد تومان برساند. تمام سهامداران عمده، مطالباتی از شرکت دارند که صرف صدور سهام جدیدشان خواهد شد، یعنی وجه نقد چندانی وارد شرکت نشده و هدف تنها اصلاح ساختار مالی است. مجمع فوق‌العاده برای افزایش سرمایه حکشتی هفته آینده برگزار خواهد شد. جدا از وضعیت مثبت بازار، بخشی از رشد قیمتی حکشتی در یک‌سال گذشته احتمالا ناشی از انتظار بازار برای افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها بود، موضوعی که در مصاحبه کمتر از یک‌ماه پیش مدیرعامل شستا هم به آن اشاره شده بود. حکشتی در سال 1393 از محل تجدیدارزیابی زمین‌ها و ساختمان‌هایش افزایش سرمایه حدود 63 درصدی انجام داد. در آن‌زمان طرح پیشنهادی هیات‌مدیره شامل افزایش سرمایه 160 درصدی از محل مازاد تجدید ارزیابی زمین، ساختمان و کانتینرها بود که قرار بود سرمایه هزار میلیارد تومانی را به دوهزار و 600 میلیارد تومان برساند. در مجمع فوق‌العاده سال 1393 اعلام شد که سازمان به دلایلی با تجدیدارزیابی کانتینرها موافقت نکرده، اما مدیران قول دادند پس از رفع مشکل، در فرصت دیگری این‌کار را صورت دهند. در مجمع سالانه مهرماه 1394 شرکت هم مدیرعامل وقت که به تازگی به این سمت منصوب شده بود، اعلام کرد که افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی کانتینرها که رقمی نزدیک به هزار میلیارد تومان می‌شود، منتظر اعلام موافقت سازمان بورس است که البته هیچ‌گاه این موافقت حاصل نشد. در آخرین کنفرانس اطلاع‌رسانی حکشتی درباره افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی هم تصریح شده که هیات‌مدیره فعلا برنامه‌ای ندارد که البته با توجه به روال افزایش سرمایه از مطالبات و آورده نقدی که مجوز آن صادر شده و چندماه طول خواهد کشید، زودتر از اواخر سال‌جاری نمی‌توان منتظر آن بود. حکشتی را می‌توان یک هلدینگ حمل‌ونقل دانست که در پرتفویش چند شرکت کشتیرانی منطقه‌ای وجود دارد که از بین آنها تاکنون تنها «کشتیرانی دریای خزر» (حخزر) وارد فرابورس شده است. در همین کنفرانس اطلاع‌رسانی، به قصد مدیران شرکت برای عرضه دو تا از زیرمجموعه‌ها در بازار سرمایه اشاره شده است. «کشتیرانی والفجر» یکی از زیرمجموعه‌های آماده شده حکشتی برای عرضه است که فعالان بازار خاطره‌ای منحصربه فرد از عرضه قبلی آن در آبان 1390 دارند. ماجرا به این صورت بود که دستور خرید برای 43 میلیون سهم والفجر در سقف قیمتی تعیین شده (یا توصیه شده) از سوی بورس در سامانه معاملات نشست، ولی مدیران حکشتی راضی به فروش نشدند و در رویدادی بی‌سابقه عرضه انجام نشد. شرکت دومی که قراراست برای ورود به بازار سرمایه آماده شود، «شرکت سرمایه‌گذاری کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران» است. این زیرمجموعه که می‌توان آن‌ را بازوی حکشتی در بازارسرمایه دانست، پرتفویی بورسی دارد که غیر از گروه حکشتی، برخی از شرکت‌های دیگر بازار سرمایه هم در آن به چشم می‌خورد از جمله 20 درصد «بیمه معلم» (ومعلم). در پرتفوی غیربورسی آن هم عمدتا درصدی از شرکت‌های گروه حکشتی به چشم می‌خورد. حکشتی چند سال پیش قرار شد یکی از زیرمجموعه‌هایش به‌نام «کشتیرانی جنوب خط ایران» (حجنوب) را هم عرضه اولیه کند که گرچه مراسم معارفه آن را هم برگزار کرد، به دلایلی که دقیقا معلوم نشد، تاریخی برای عرضه آن تعیین نشد و موضوع به فراموشی سپرده شد. شاید بتوان یکی از دلایل اتفاقاتی این‌چنین را شباهت بیشتر ساختار حکشتی به یک شرکت دولتی نسبت داد تا یک شرکت خصوصی. شرکت فرابورسی «ویتانا» (غویتا) که چندماهی است از بازارپایه فرابورس به بازار دوم فرابورس آمده مجوز افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها به میزان حدود 119 درصد را دریافت کرد تا به وعده‌ای که در مجمع سالانه‌اش در روزهای آخر بهمن پارسال به سهامداران داد، عمل کرده باشد. غویتا اولین روز خردادماه را برای برگزاری مجمع فوق‌العاده افزایش سرمایه تعیین کرده و در صورت تصویب، سرمایه 60 میلیاردی‌اش به بیش از 131 میلیارد خواهد رسید. شرکت بازارپایه‌ای «صنعتی مینو» (غصینو) در ادامه به‌روزرسانی ارزش دارایی‌ها در گروه شرکت‌های مینو، مجوز افزایش سرمایه بیش از 331 درصدی از تجدید ارزیابی دارایی‌ها را دریافت کرد تا سرمایه 100 میلیارد تومانی خود را به بیش از 431 میلیارد تومان برساند. دارایی‌های تجدیدارزیابی شده غصینو شامل زمین کارخانه و شهرک مسکونی متعلق به شرکت و فروشگاه آن است که هر سه در خرمدره زنجان قرار دارند، غصینو یک قطعه زمین در اصفهان هم دارد که اواخر اسفند 1396 خریداری کرده و مبلغ تمام شده آن بیش از 21 میلیارد تومان در دفاترش ثبت شده است. نکته جالب اینجاست که ارزیابی کارشناسان رسمی ارزش زمین را بیش از 15 میلیارد تومان تشخیص داده‌اند که 6 میلیارد تومان کمتر از بهای تمام شده بوده و مبلغ مازاد تجدید ارزیابی را کمتر کرده است. یک نمونه احتمالا منحصربه فرد از تجدیدارزیابی کاهنده دارایی پس از گذشت حدود دوسال. البته توضیحی در این‌باره در مستندات افزایش سرمایه ذکر شده مبنی‌بر اینکه فقط عرصه ملک اصفهان ارزیابی شده بدون ساختمان و انشعابات، یعنی ممکن است شرکت پس از خرید زمین، هزینه‌هایی در آن کرده باشد که بر مبلغ تمام‌شده افزوده است اما در تجدیدارزیابی نیامده است. اگر هم چنین هزینه‌هایی نشده باشد احتمال دیگر می‌تواند خرید زمین به قیمتی گران‌تر از قیمت کارشناسی یا افت قیمت پس از خرید باشد. در موارد مشابه در برخی از شرکت‌ها ممکن است در ازای مطالبات وصول نشده از مشتریان، املاک یا دارایی‌هایی بعضا بیشتر از قیمت واقعی دریافت و در حساب‌ها ثبت شود. غصینو اقداماتی برای ارتقا از بازارپایه به بازارهای اصلی انجام داده است.

در هفته گذشته 8 شرکت آگهی ثبت افزایش سرمایه خود را روی کدال قرار دادند. یکی از این آگهی‌های ثبت افزایش سرمایه مربوط به دومین شرکت بزرگ خودروسازی بورس یعنی «سایپا» (خساپا) بود که نزدیک دوماه است سهامدارانش منتظر بازگشایی آن هستند. افزایش سرمایه حدود 4 برابری (398 درصد) خساپا از مازاد تجدیدارزیابی دوشنبه گذشته به ثبت رسید و بعدازظهر همان روز برروی کدال قرار گرفت. روز یک‌شنبه سهام جایزه خساپا به سهام قابل‌معامله تبدیل و نماد برای کشف قیمت آماده شد، اما ناظر با دیدن درخواست خرید ده میلیاردی سهم با قیمت دوبرابر قیمت تئوریک پس از افزایش سرمایه ترجیح داد تطبیق (Match) قیمت را انجام نداده و بازگشایی را به زمان دیگری موکول کند. جالب این بود که همزمان با این رویداد بسیاری از نمادهای دیگر بازار به سمت منفی و صف فروش رفتند که برخی علت آنرا فروش سهام برای رفتن در صف خرید سایپا دانستند.

«گروه دارویی برکت» (برکت) نیز فرآیند نسبتا طولانی افزایش سرمایه خود را با ثبت آن در روز شنبه هفته گذشته به پایان رساند. افزایش بیش از 70 درصدی در سرمایه برکت از محل مطالبات و آورده نقدی در مجمع فوق‌العاده فروردین سال گذشته به تصویب رسیده بود.

شرکت غذایی «سالمین» (غسالم) ثبت افزایش سرمایه سنگین از محل تجدیدارزیابی دارایی‌هایش را روز پنج‌شنبه به سرانجام رساند تا به‌زودی نمادش بازگشایی شود. غسالم با افزایش سرمایه حدود 14 برابری (1394 درصد) یکی از رکوردداران افزایش سرمایه بود و با توجه به تجدید ارزیابی تقریبا تمام دارایی‌ها، برخی از کاربران در فضای مجازی به شوخی گفتند حتی موجودی کیک و بیسکویت فرآیند خط تولیدش را هم تجدید ارزیابی کرده است.

«کارتن ایران» (چکارن) افزایش سرمایه 1198 درصدی (اندکی کمتر از 12 برابر) از محل تجدید ارزیابی دارایی‌هایش را چهارشنبه هفته گذشته و ده روز پس از تصویب در مجمع فوق‌العاده به ثبت رساند تا آماده بازگشایی نماد شود. سهام جایزه چکارن هنوز قابل معامله نشده تا نماد آن بازگشایی شود. کنترل مدیریتی چکارن تا دوسال پیش از طریق «سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین» (تاپیکو) در اختیار «سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی» (شستا) بود، اما به‌خاطر شناوری بالا عده‌ای از سهامداران حقیقی توانستند در اوایل سال 1397 سه کرسی هیات‌مدیره را در اختیار گرفته و یکی از فعالان بازارسرمایه را به مدیرعاملی بگمارند. فعالان بازار که معمولا پشتکار و شتاب زیادی در آزادکردن پتانسیل‌های شرکت‌های بورسی دارند، توانستند ضمن ایجاد تغییراتی در عملیات شرکت، مطرح کردن طرح‌هایی مانند تولید زغال و به جریان انداختن تجدید ارزیابی دارایی‌ها سبب‌ساز رشد قیمت سهم و ارزش بازار بالای دو هزار و سیصد میلیارد تومانی شوند، گرچه برخی از موارد مانند تولید زغال با تغییر مدیرعامل شرکت توسط مدیریت جدید منتفی شد. چکارن را می‌توان پیشگام رشد ارزش بازار و تصاحب مدیریتی شرکت‌های بورسی در دوسال اخیر دانست که البته درحال‌حاضر موارد متعددی مشابه آن رخ داده یا درحال رخ دادن است.

شرکت قطعه‌ساز «سایپا آذین» (خاذین) هم افزایش سرمایه 100 درصدی از مطالبات و آورده نقدی را چهارشنبه گذشته به ثبت رساند تا سرمایه بیش از 260 میلیارد تومانی را برای خود تثبیت کند. خاذین درحالی فرآیند افزایش سرمایه را شروع کرد که قیمت سهمش کمتر از سیصد تومان بود و اینک با سرمایه جدید، قیمت‌های بیش از هزارتومان را به خود دیده است.«مجتمع کشت و صنعت چین‌چین» (غچین) که در جلسه هیات‌مدیره 22 اسفندماه سال گذشته به اندازه یک‌سوم سرمایه 18 میلیاردی خود، یعنی 6 میلیارد تومان، افزایش سرمایه (حدود 33 درصد) از محل سود انباشته را تصویب کرده بود، دوشنبه هفته قبل به ثبت رساند تا با سرمایه جدید 24 میلیارد تومانی به استقبال پایان سال مالی در 31 خرداد سال‌جاری برود. گزارش مالی مربوط به دوره 9 ماهه منتهی به پایان اسفند غچین خبر از افزایش 250 درصدی در سود خالص شرکت می‌دهد که به تناسب هم ناشی از افزایش سود ناخالص و هم افزایش سایر درآمدها بوده است.افزایش سرمایه 30 درصدی «زرین معدن آسیا» (فزرین) از سودانباشته هم سه‌شنبه گذشته به ثبت رسید تا برگزاری مجمع سالانه منتهی به پایان اسفند 1398 با سرمایه جدید 65 میلیارد تومانی امکان‌پذیر باشد. نامه شفاف‌سازی فزرین که اخیرا در پاسخ درخواست فرابورس منتشر شد، تصریح کرد که باوجود شیوع ویروس کرونا، با تمهیدات انجام شده هیچ‌گونه خللی در میزان فروش و تولید پیش نیامد. البته این نکته هم بیان شده که «چنانچه بازارهای جهانی همچنان بسته باشد یا ویروس کرونا شرایط ناخواسته‌ای به‌وجود آورد، امکان پیش‌آمدن مشکلات برای تمامی شرکت‌های صادرکننده از جمله صادرکنندگان سرب و روی وجود خواهد داشت.»

artava@chmail.ir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

هفته گذشته سازمان بورس هشت مجوز برای افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی و فرابورسی صادرکرد که رکورد خوبی بود.

علاوه براین سازمان بورس در آخرین روز هفته قبل اقدام به تعیین دامنه نوسان دو درصدی برای همه بازارها کرد که برخی آن را شبیه اعلام حالت فوق‌العاده دانستند، زیرا دقیقا یک هفته قبل از آن حجم مبنا را برای تمام بازارها چندبرابر کرده بود.

به گزارش رادیو سهام، همان‌گونه که پیش‌بینی شد این مصوبه واکنش‌های زیادی را برانگیخت و پیش از اجرا به حالت تعلیق درآمد. همچنین شاهد شتاب گرفتن عرضه‌های اولیه‌ در روزهای پایانی آخر سال بودیم که پیش از این ضرورت سرعت‌بخشی به آن از سوی کارشناسان بسیاری خاطرنشان شده بود. دراین گزارش به وضعیت هفتگی افزایش سرمایه‌ها از مرحله صدور مجوز توسط سازمان بورس تا ثبت آن در اداره ثبت شرکت‌ها پرداخته می‌شود. حرف «ح» پس از نمادهای بورسی به معنی «حق‌‌تقدم» و حرف «ج» به معنی «سهام جایزه» است.

تازه ترین خبرها از آخرین تحولات افزایش سرمایه‌ های بورسی

در هفته گذشته سازمان بورس 8 مجوز جدید برای افزایش سرمایه صادر کرد؛ «معدنی و صنعتی گل‌گهر» (کگهر) توانست سازمان بورس را برای افزایش سرمایه حدود 103 درصدی از محل مطالبات و آورده نقدی متقاعد کند تا پس از آن سرمایه‌اش به هزار میلیارد تومان برسد. «بیمه دانا» (دانا) مجوز افزایش سرمایه 250 میلیارد تومانی را که حدود 167 درصد سرمایه فعلی 150 میلیارد تومانی‌اش است، دریافت کرد تا ضمن اصلاح ساختار مالی، حداقل سرمایه برای قبول بیمه‌های اتکایی را کسب کند. «گروه سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی و گردشگری» (سمگا) می‌تواند با افزایش سرمایه‌ای معادل 50 درصد از محل مطالبات و آورده نقدی، سرمایه 300 میلیارد تومانی خود را به 450 میلیارد تومان برساند و آن را صرف مشارکت در افزایش سرمایه زیرمجموعه‌ها کند.

«بیمه اتکایی امین» (اتکام) که از زمان ورود به بازارسرمایه هرساله بخشی از سود خود را تبدیل به سرمایه کرده، اینک نیز قصد دارد 30 میلیارد تومان معادل 10 درصد از محل سود انباشته و اندوخته به سهامدارانش جایزه بدهد. شرکت «سرمایه‌گذاری دارویی تامین» (تیپیکو) مجوز افزایش سرمایه 50 درصدی از محل سود انباشته را دریافت کرد؛ همچنین یکی از زیرمجموعه‌های آن یعنی «داروسازی ابوریحان» (دابور) نیز مجوز افزایش سرمایه حدود 55 درصدی را برروی کدال قرار داد که حدود 34 درصد آن از محل مطالبات و آورده نقدی و بقیه از سود انباشته خواهد بود. شرکت تولید مواد غذایی «سالمین» با نماد غسالم هم مجوز افزایش سرمایه سنگینی را از تجدید ارزیابی (تقریبا) تمام طبقات دارایی‌ها دریافت کرد.

این افزایش حدود 1395 درصد بوده و سرمایه 30 میلیارد تومانی این شرکت را به بیش از 448 میلیارد تومان خواهد رساند. «زرین‌معدن آسیا» (فزرین) قصد دارد با مجوز دریافتی از سازمان بورس، افزایش سرمایه 30 درصدی از سود انباشته را به تصویب برساند تا سرمایه 50 میلیارد تومانی آن به 65 میلیارد تومان برسد. هدف فزرین از این‌کار «جبران سرمایه‌گذاری‌های انجام شده» و نیز «خرید دارایی ثابت (تجهیزات و ماشین‌آلات)» ذکر شده است.

چهار شرکت هم در هفته گذشته آگهی ثبت افزایش سرمایه خود را برروی کدال قرار دادند؛ «پالایش نفت بندرعباس» (شبندر) افزایش سرمایه حدود 107 درصدی از سود انباشته‌اش را که در آخرین روز پاییز تصویب کرده بود، حدود یک‌ماه پیش به ثبت رساند و هفته گذشته آگهی آن را برروی کدال قرار داد. شبندر و سایر شرکت‌های پالایشگاهی بازارسرمایه چندی است مورد استقبال خریداران حقیقی و در مقابل مورد استقبال فروشندگان حقوقی قرار گرفته‌اند. عملکرد صنعت پالایشگاهی در دو فصل ابتدای سال‌جاری بسیار مناسب بود ولی در فصل پاییز خارج از انتظار ظاهر شد که البته این موضوع تاثیری در اشتیاق خریداران نداشت.

پالایشی‌ها چندی پیش با موضوع محدودیت مصرف سوخت‌های با گوگرد بالا در کشتیرانی مواجه بودند که تاحدودی فروش محصولات رده پایین آنها مثل نفت کوره را تحت‌تاثیر قرار می‌داد.

پالایشگاه‌های ایران به تناسب قدیم یا جدید بودن فناوری بخش قابل‌توجهی از محصولات خروجی از برج‌هایشان فرآورده‌هایی مانند نفت‌کوره است که یکی از مصارف عمده‌اش استفاده به‌عنوان سوخت کشتی است. با محدودیت جهانی در این زمینه انتظار می‌رفت که صادرات این بخش از محصولات که حاشیه سود پایینی هم دارند، تحت‌تاثیر قرار بگیرد که همینطور هم شد، گرچه برای دیدن نتیجه نهایی باید منتظر گذشت یک فصل دیگر از عملکرد آنها بود. گفته می‌شود راه‌هایی مانند مخلوط کردن سوخت با مواد دیگر یا نصب تجهیزاتی در کنار موتور کشتی وجود دارد که می‌تواند این محدودیت را تعدیل کرده و تاثیر زیادی برروی تقاضای این محصولات نگذارد. پالایشگاه بندرعباس یکی از دو پالایشگاه ایران است که به گفته یکی از مسوولان شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نفت، توان تولید نفت کوره با گوگرد زیر نیم درصد را داراست.

جدا از موضوع نفت کوره، تحلیلگران صنعت پالایشی حتما این روزها به موضوع کاهش شدید قیمت نفت هم نیم‌نگاهی دارند که گرچه در وهله اول برروی میزان فروش پالایشگاه‌ها تاثیر منفی خواهد داشت، اما ممکن است سبب شود فرصت سودآوری بیشتر با استفاده از خوراک ارزان برای پالایشگاه‌ها، البته به شرط ثابت ماندن قیمت فرآورده‌ها (حداقل برای مدت محدودی) ایجاد کند. به اعتقاد برخی فعالان بازار، همه این متغیرها تا زمانی که جریان قوی نقدینگی برای خرید سهم در بازار وجود دارد، ممکن است چندان مورد توجه قرار نگیرد، حتی اگر شاهد سرخی فراگیر بازار مانند آنچه دیروز مشاهده شد، باشیم.

«ارتباطات سیار ایران» (همراه) نیز خبر از ثبت افزایش سرمایه 100 درصدی از مطالبات و سود انباشته داد. هفته گذشته «گروه صنعتی پاکشو» (پاکشو) آگهی ثبت افزایش سرمایه از 100 میلیارد تومان به 200 میلیارد تومان معادل 100 درصد از محل سود انباشته را منتشر کرد که در مجمع فوق‌العاده 27 بهمن امسال تصویب شده بود.

در همان مجمع، اختیار افزایش سرمایه از 200 میلیارد تومان به 400 میلیارد تومان به هیات‌مدیره داده شد که با چالاکی مدیران شرکت، قرار است در جلسه هیات‌مدیره در روز 24 اسفندماه مورد بررسی و تصویب قرار گیرد که احتمالا تا آن روز مجوز سازمان هم صادر خواهد شد.

«نوش مازندران» (غنوش) که سرمایه 5 میلیارد تومانی‌اش را با 600 درصد (6 برابر) افزایش عمدتا از محل تجدید ارزیابی، به 35 میلیارد تومان رسانده، آگهی ثبت سرمایه جدید را برروی کدال قرار داد تا پس از قابل معامله شدن سهام جایزه، نماد آن در روزهای آینده آماده بازگشایی شود.

«دامداری تلیسه نمونه» (تلیسه) اعلام کرد که در حراج حق‌تقدم‌های استفاده‌نشده برای هر برگه، به‌طور خالص 26 هزار و 708 ریال به‌دست آورده که به حساب دارندگان آن واریز می‌شود؛ کسانی هم که به تازگی سهامدار تلیسه شده‌اند اگر مشخصات بانکی خود را در سایت شرکت وارد کنند، وجه مربوطه سریعا به حسابشان واریز می‌شود. اما دارندگان حق‌تقدم استفاده نشده «سیمان خزر» (سخزر) برای دریافت 8655 ریال خالص حاصل از حراج در روزهایی که سایه شوم ویروس کرونا بر سراسر کشور افتاده باید به یکی از شعب بانک صادرات مراجعه کنند.

مراجعه به شعب بانک مانند بسیاری از فعالیت‌های دیگری که مستلزم ترک خانه است، این روزها یکی از فعالیت‌های پرریسک محسوب می‌شود. در این‌باره باید گفت جدا از اینکه برخی از شرکت‌ها برای راحتی کار خودشان، خیل عظیم سهامداران را به شعب بانک‌ها در سراسر کشور می‌فرستند، شاید کم‌کاری نهادهای حاکمیتی در این زمینه بیشتر به چشم‌ آید. سال‌ها قبل قرار بود شرکت سپرده‌گذاری مسوولیت واریز طلب‌های سهامداران به حسابی واحد از آنها را سازماندهی کند که قدم‌هایی هم در این زمینه برداشته شد.

به گفته مدیران ناشران بورسی، راه‌حل‌هایی که از سوی سپرده‌گذاری ارائه شد مستلزم هزینه‌های قابل‌توجهی برای آنها بود و آنها را از این روش منصرف کرد. نهایتا هم سپرده‌گذاری تنها توانست مطالبات شرکت‌های بورس، فرابورس، بورس کالا و بورس انرژی و چند شرکت معدود دیگر را پرداخت کند.  در یکی دو سال گذشته با برپایی سامانه سجام که یکی از فلسفه‌های تشکیل آن پرداخت متمرکز سود و سایر مطالبات سهامداران بود، امید زیادی برای رفع این مشکل ایجاد شد که البته هنوز نتیجه چندانی مگر پرداخت مطالبات همان چند شرکت مزبور حاصل نشده است. به گفته یکی از فعالان بازار، سامانه سجام درواقع محصول رقابت (چشم و هم‌چشمی) مدیران دولتی در برپایی سامانه‌های گوناگون است که  نتیجه کار به پراکندگی سیستم‌های حاوی داده‌های اطلاعاتی منجر خواهد شد.

به بیان دیگر درجایی که با سازوکار «کارت ملی هوشمند» همه افراد مجبور شده‌اند با صرف وقت و هزینه قابل‌توجهی عکس و اثر انگشت خود را در سازمانی دولتی ثبت کنند و احراز هویت شوند چه نیازی است بخش دیگری از همین دولت دوباره وقت و هزینه شهروندان را برای احراز هویت بگیرد.

عدم‌توجه مدیران بورس به ریسک «دوباره‌کاری فرآیندها» درحالی است‌ که چند سال است سامانه‌های ثبت احوال برروی تمام ارگان‌های اداری کشور باز است و به‌عنوان نمونه بانک‌های کشور به‌عنوان یکی از فراگیرترین موسسات از آن برای احراز هویت افراد استفاده می‌کنند. به قولی چرا سازمان بورس نباید از همان سازوکار بهره می‌گرفت تا به‌جای صرف توان مدیران در «مسابقه راه‌اندازی سامانه‌های رنگارنگ» و «ایجاد روال‌های زائد و وقت‌گیر اداری برای سهامداران» به کارهای اصلی‌تر پرداخته شود.

مدت‌هاست که خاطرات بدی از معطل شدن پشت باجه بانک‌ها برای دریافت سود سهام به‌خاطر عدم تسلط برخی از کارمندان بانک‌ها، شلوغی شعبه و اشکالات مربوط به به‌روز نبودن اطلاعات در حافظه سهامداران ثبت می‌شود. امید است تجربه ویروس کرونا سبب شود اهتمام جدی در این مورد صرف شود. البته بسیاری از سهامداران هم قدردان برخی از شرکت‌های قدیمی هستند که براساس روش سنتی خود سود سهام را در زمان مقرر به شماره حساب آنها واریز می‌کنند.

بازگشایی نماد «گلوکوزان» (غگل) پس از افزایش سرمایه بیش از 29 برابری (2953 درصدی) نهایتا روز دوشنبه با رشد قیمت بیش از 66 درصدی صورت گرفت و نزدیک نیم میلیارد برگه سهم معامله شد. حراج حق‌تقدم «گروه دارویی برکت» (برکت) شنبه هفته گذشته به پایان رسید و کمتر از سه میلیون حق‌تقدم استفاده‌نشده «معدنی املاح ایران» (شاملا) هم سه روزه به فروش رفت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

پایان سال شلوغ بورس تهران

همان‌گونه که پیش‌بینی شد این مصوبه واکنش‌های زیادی را برانگیخت و پیش از اجرا به حالت تعلیق درآمد. همچنین شاهد شتاب گرفتن عرضه‌های اولیه‌ در روزهای پایانی آخر سال بودیم که پیش از این ضرورت سرعت‌بخشی به آن از سوی کارشناسان بسیاری خاطرنشان شده بود. دراین گزارش به وضعیت هفتگی افزایش سرمایه‌ها از مرحله صدور مجوز توسط سازمان بورس تا ثبت آن در اداره ثبت شرکت‌ها پرداخته می‌شود. حرف «ح» پس از نمادهای بورسی به معنی «حق‌‌تقدم» و حرف «ج» به معنی «سهام جایزه» است.

10-02

در هفته گذشته سازمان بورس 8 مجوز جدید برای افزایش سرمایه صادر کرد؛ «معدنی و صنعتی گل‌گهر» (کگهر) توانست سازمان بورس را برای افزایش سرمایه حدود 103 درصدی از محل مطالبات و آورده نقدی متقاعد کند تا پس از آن سرمایه‌اش به هزار میلیارد تومان برسد. «بیمه دانا» (دانا) مجوز افزایش سرمایه 250 میلیارد تومانی را که حدود 167 درصد سرمایه فعلی 150 میلیارد تومانی‌اش است، دریافت کرد تا ضمن اصلاح ساختار مالی، حداقل سرمایه برای قبول بیمه‌های اتکایی را کسب کند. «گروه سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی و گردشگری» (سمگا) می‌تواند با افزایش سرمایه‌ای معادل 50 درصد از محل مطالبات و آورده نقدی، سرمایه 300 میلیارد تومانی خود را به 450 میلیارد تومان برساند و آن را صرف مشارکت در افزایش سرمایه زیرمجموعه‌ها کند.

«بیمه اتکایی امین» (اتکام) که از زمان ورود به بازارسرمایه هرساله بخشی از سود خود را تبدیل به سرمایه کرده، اینک نیز قصد دارد 30 میلیارد تومان معادل 10 درصد از محل سود انباشته و اندوخته به سهامدارانش جایزه بدهد. شرکت «سرمایه‌گذاری دارویی تامین» (تیپیکو) مجوز افزایش سرمایه 50 درصدی از محل سود انباشته را دریافت کرد؛ همچنین یکی از زیرمجموعه‌های آن یعنی «داروسازی ابوریحان» (دابور) نیز مجوز افزایش سرمایه حدود 55 درصدی را برروی کدال قرار داد که حدود 34 درصد آن از محل مطالبات و آورده نقدی و بقیه از سود انباشته خواهد بود. شرکت تولید مواد غذایی «سالمین» با نماد غسالم هم مجوز افزایش سرمایه سنگینی را از تجدید ارزیابی (تقریبا) تمام طبقات دارایی‌ها دریافت کرد.

این افزایش حدود 1395 درصد بوده و سرمایه 30 میلیارد تومانی این شرکت را به بیش از 448 میلیارد تومان خواهد رساند. «زرین‌معدن آسیا» (فزرین) قصد دارد با مجوز دریافتی از سازمان بورس، افزایش سرمایه 30 درصدی از سود انباشته را به تصویب برساند تا سرمایه 50 میلیارد تومانی آن به 65 میلیارد تومان برسد. هدف فزرین از این‌کار «جبران سرمایه‌گذاری‌های انجام شده» و نیز «خرید دارایی ثابت (تجهیزات و ماشین‌آلات)» ذکر شده است.

چهار شرکت هم در هفته گذشته آگهی ثبت افزایش سرمایه خود را برروی کدال قرار دادند؛ «پالایش نفت بندرعباس» (شبندر) افزایش سرمایه حدود 107 درصدی از سود انباشته‌اش را که در آخرین روز پاییز تصویب کرده بود، حدود یک‌ماه پیش به ثبت رساند و هفته گذشته آگهی آن را برروی کدال قرار داد. شبندر و سایر شرکت‌های پالایشگاهی بازارسرمایه چندی است مورد استقبال خریداران حقیقی و در مقابل مورد استقبال فروشندگان حقوقی قرار گرفته‌اند. عملکرد صنعت پالایشگاهی در دو فصل ابتدای سال‌جاری بسیار مناسب بود ولی در فصل پاییز خارج از انتظار ظاهر شد که البته این موضوع تاثیری در اشتیاق خریداران نداشت.

پالایشی‌ها چندی پیش با موضوع محدودیت مصرف سوخت‌های با گوگرد بالا در کشتیرانی مواجه بودند که تاحدودی فروش محصولات رده پایین آنها مثل نفت کوره را تحت‌تاثیر قرار می‌داد.

پالایشگاه‌های ایران به تناسب قدیم یا جدید بودن فناوری بخش قابل‌توجهی از محصولات خروجی از برج‌هایشان فرآورده‌هایی مانند نفت‌کوره است که یکی از مصارف عمده‌اش استفاده به‌عنوان سوخت کشتی است. با محدودیت جهانی در این زمینه انتظار می‌رفت که صادرات این بخش از محصولات که حاشیه سود پایینی هم دارند، تحت‌تاثیر قرار بگیرد که همینطور هم شد، گرچه برای دیدن نتیجه نهایی باید منتظر گذشت یک فصل دیگر از عملکرد آنها بود. گفته می‌شود راه‌هایی مانند مخلوط کردن سوخت با مواد دیگر یا نصب تجهیزاتی در کنار موتور کشتی وجود دارد که می‌تواند این محدودیت را تعدیل کرده و تاثیر زیادی برروی تقاضای این محصولات نگذارد. پالایشگاه بندرعباس یکی از دو پالایشگاه ایران است که به گفته یکی از مسوولان شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نفت، توان تولید نفت کوره با گوگرد زیر نیم درصد را داراست.

جدا از موضوع نفت کوره، تحلیلگران صنعت پالایشی حتما این روزها به موضوع کاهش شدید قیمت نفت هم نیم‌نگاهی دارند که گرچه در وهله اول برروی میزان فروش پالایشگاه‌ها تاثیر منفی خواهد داشت، اما ممکن است سبب شود فرصت سودآوری بیشتر با استفاده از خوراک ارزان برای پالایشگاه‌ها، البته به شرط ثابت ماندن قیمت فرآورده‌ها (حداقل برای مدت محدودی) ایجاد کند. به اعتقاد برخی فعالان بازار، همه این متغیرها تا زمانی که جریان قوی نقدینگی برای خرید سهم در بازار وجود دارد، ممکن است چندان مورد توجه قرار نگیرد، حتی اگر شاهد سرخی فراگیر بازار مانند آنچه دیروز مشاهده شد، باشیم.

«ارتباطات سیار ایران» (همراه) نیز خبر از ثبت افزایش سرمایه 100 درصدی از مطالبات و سود انباشته داد. هفته گذشته «گروه صنعتی پاکشو» (پاکشو) آگهی ثبت افزایش سرمایه از 100 میلیارد تومان به 200 میلیارد تومان معادل 100 درصد از محل سود انباشته را منتشر کرد که در مجمع فوق‌العاده 27 بهمن امسال تصویب شده بود.

در همان مجمع، اختیار افزایش سرمایه از 200 میلیارد تومان به 400 میلیارد تومان به هیات‌مدیره داده شد که با چالاکی مدیران شرکت، قرار است در جلسه هیات‌مدیره در روز 24 اسفندماه مورد بررسی و تصویب قرار گیرد که احتمالا تا آن روز مجوز سازمان هم صادر خواهد شد.

«نوش مازندران» (غنوش) که سرمایه 5 میلیارد تومانی‌اش را با 600 درصد (6 برابر) افزایش عمدتا از محل تجدید ارزیابی، به 35 میلیارد تومان رسانده، آگهی ثبت سرمایه جدید را برروی کدال قرار داد تا پس از قابل معامله شدن سهام جایزه، نماد آن در روزهای آینده آماده بازگشایی شود.

«دامداری تلیسه نمونه» (تلیسه) اعلام کرد که در حراج حق‌تقدم‌های استفاده‌نشده برای هر برگه، به‌طور خالص 26 هزار و 708 ریال به‌دست آورده که به حساب دارندگان آن واریز می‌شود؛ کسانی هم که به تازگی سهامدار تلیسه شده‌اند اگر مشخصات بانکی خود را در سایت شرکت وارد کنند، وجه مربوطه سریعا به حسابشان واریز می‌شود. اما دارندگان حق‌تقدم استفاده نشده «سیمان خزر» (سخزر) برای دریافت 8655 ریال خالص حاصل از حراج در روزهایی که سایه شوم ویروس کرونا بر سراسر کشور افتاده باید به یکی از شعب بانک صادرات مراجعه کنند.

مراجعه به شعب بانک مانند بسیاری از فعالیت‌های دیگری که مستلزم ترک خانه است، این روزها یکی از فعالیت‌های پرریسک محسوب می‌شود. در این‌باره باید گفت جدا از اینکه برخی از شرکت‌ها برای راحتی کار خودشان، خیل عظیم سهامداران را به شعب بانک‌ها در سراسر کشور می‌فرستند، شاید کم‌کاری نهادهای حاکمیتی در این زمینه بیشتر به چشم‌ آید. سال‌ها قبل قرار بود شرکت سپرده‌گذاری مسوولیت واریز طلب‌های سهامداران به حسابی واحد از آنها را سازماندهی کند که قدم‌هایی هم در این زمینه برداشته شد.

به گفته مدیران ناشران بورسی، راه‌حل‌هایی که از سوی سپرده‌گذاری ارائه شد مستلزم هزینه‌های قابل‌توجهی برای آنها بود و آنها را از این روش منصرف کرد. نهایتا هم سپرده‌گذاری تنها توانست مطالبات شرکت‌های بورس، فرابورس، بورس کالا و بورس انرژی و چند شرکت معدود دیگر را پرداخت کند.  در یکی دو سال گذشته با برپایی سامانه سجام که یکی از فلسفه‌های تشکیل آن پرداخت متمرکز سود و سایر مطالبات سهامداران بود، امید زیادی برای رفع این مشکل ایجاد شد که البته هنوز نتیجه چندانی مگر پرداخت مطالبات همان چند شرکت مزبور حاصل نشده است. به گفته یکی از فعالان بازار، سامانه سجام درواقع محصول رقابت (چشم و هم‌چشمی) مدیران دولتی در برپایی سامانه‌های گوناگون است که  نتیجه کار به پراکندگی سیستم‌های حاوی داده‌های اطلاعاتی منجر خواهد شد.

به بیان دیگر درجایی که با سازوکار «کارت ملی هوشمند» همه افراد مجبور شده‌اند با صرف وقت و هزینه قابل‌توجهی عکس و اثر انگشت خود را در سازمانی دولتی ثبت کنند و احراز هویت شوند چه نیازی است بخش دیگری از همین دولت دوباره وقت و هزینه شهروندان را برای احراز هویت بگیرد.

عدم‌توجه مدیران بورس به ریسک «دوباره‌کاری فرآیندها» درحالی است‌ که چند سال است سامانه‌های ثبت احوال برروی تمام ارگان‌های اداری کشور باز است و به‌عنوان نمونه بانک‌های کشور به‌عنوان یکی از فراگیرترین موسسات از آن برای احراز هویت افراد استفاده می‌کنند. به قولی چرا سازمان بورس نباید از همان سازوکار بهره می‌گرفت تا به‌جای صرف توان مدیران در «مسابقه راه‌اندازی سامانه‌های رنگارنگ» و «ایجاد روال‌های زائد و وقت‌گیر اداری برای سهامداران» به کارهای اصلی‌تر پرداخته شود.

مدت‌هاست که خاطرات بدی از معطل شدن پشت باجه بانک‌ها برای دریافت سود سهام به‌خاطر عدم تسلط برخی از کارمندان بانک‌ها، شلوغی شعبه و اشکالات مربوط به به‌روز نبودن اطلاعات در حافظه سهامداران ثبت می‌شود. امید است تجربه ویروس کرونا سبب شود اهتمام جدی در این مورد صرف شود. البته بسیاری از سهامداران هم قدردان برخی از شرکت‌های قدیمی هستند که براساس روش سنتی خود سود سهام را در زمان مقرر به شماره حساب آنها واریز می‌کنند.

بازگشایی نماد «گلوکوزان» (غگل) پس از افزایش سرمایه بیش از 29 برابری (2953 درصدی) نهایتا روز دوشنبه با رشد قیمت بیش از 66 درصدی صورت گرفت و نزدیک نیم میلیارد برگه سهم معامله شد. حراج حق‌تقدم «گروه دارویی برکت» (برکت) شنبه هفته گذشته به پایان رسید و کمتر از سه میلیون حق‌تقدم استفاده‌نشده «معدنی املاح ایران» (شاملا) هم سه روزه به فروش رفت.

 artava@chmail.ir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت زرین معدن آسیا از پیشنهاد هیات مدیره مبنی بر افزایش سرمایه 30 درصدی خبر داد.

براین اساس، “فزرین” در نظر دارد سرمایه را از 50 به 65 میلیارد تومان برساند. تامین مالی این شرکت معدنی از محل سود انباشته و با هدف جبران مخارج صورت گرفته بابت مشارکت در افزایش سرمایه شرکت‌های سرمایه‌پذیر انجام خواهد شد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

بررسی میزان بازدهی نمادهای شرکت‌های فولادی نشان می‌دهد در میان آنها «فسپا» با 26 درصد بیشترین بازدهی در اسفند را داشته است. هم‌چنین در میان سایر فلزات نیز «فنوال» با بازدهی 58 درصدی پربازده‌ترین نماد گروه بوده است.

به گزارش رادیو سهام، بررسی میزان بازدهی نمادهای گروه فولاد نشان می‌دهد در آخرین ماه سال بیشترین بازدهی به فسپا با 26 درصد و کمترین به فروس با منفی 13 درصد اختصاص دارد.

بررسی بازدهی نمادهای فولادی و فلزی در اسفند

بررسی تولیدکنندگان سایر فلزات اساسی نشان می‌دهد در اسفندماه، فنوال بازدهی 58 درصدی داشته و فایرا و فزرین بدون بازدهی به کار خود پایان دادند.

اتفاقاتی که در یک ماه گذشته در حوزه جهانی برای فلزات افتاد سبب شد تا اقبال به سهام شرکت‌های فلزی معدنی کاهش یابد.

بررسی بازدهی نمادهای فولادی و فلزی در اسفند

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.