دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
شنبه
29 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

الیوت (حسابدار و نویسنده آمریکایی) معتقد بود بازار بورس که به نظر رفتاری تصادفی و بی نظم دارد، در حقیقت از الگوهایی تکراری تبعیت می‌کند. این الگوهای تکراری و فراکتالی به امواج الیوت معروفند. (فراکتال ساختار ریاضی‌است که در مقیاس‌های کوچک‌تر بی‌نهایت بار تکرار می‌شود).

امواج الیوت جهت توصیف و تحلیل نوسانات قیمت در بازارهای مالی مانند بورس، کاربرد دارد. قاعده کلی امواج الیوت سه هدف اصلی دارد: پیشگویی مسیر بازار، مشخص کردن نقاط بازگشت و تهیه کردن راهنما برای ورود و خروج از موقعیت‌های معاملات.

در حالت کلی امواج الیوت به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند: امواج جنبشی و امواج اصلاحی. امواج جنبشی هم‌راستا با روند هستند مانند یک موج پنج‌تایی صعودی و موج‌های اصلاحی در خلاف جهت روند هستند که آنها نیز از سه موج تشکیل می‌گردند.

در واقع انتظارات انسانی و رشد و نزول قیمت ها در بازار برآیند از پنج موج صعودی(امواج جنبشی) و سه موج نزولی( امواج اصلاحی) است. این الگوی هشت موجی دوره های تناوبی صعود و نزول بازار یا اقتصاد را نمایش می‌دهد و به دلیل ماهیت فراکتالی این امواج (بی‌نهایت بار تکرار شدن)، با بزرگنمایی یک موج 8 تایی خواهیم دید که خود آن از 34 موج و با ادامه‌ بزرگنمایی از 144 موج تشکیل‌شده است.

در تصویر زیر به طور ساده این امواج نشان داده شده‌اند. امواج جنبشی با اعداد 1 تا 5 نشان داده شده و امواج اصلاحی با حروف A، B و C مشخص هستند.

می‌توان این موج هشت تایی را در مقیاس کوچکتر نیز بررسی کرد. در مقیاس کوچک‌تر هر موج جنبشی ( 1 تا 5) و اصلاحی (A تا C) خود به امواج کوچک‌تری تقسیم می‌شود، مثلا در شکل زیر موج جنبشی (سبزرنگ ) خود تشکیل شده از یک موج پنج‌تایی است. که از این پنج موج سه تای آن در راستای روند صعودی و دوتای دیگر مخالف روند صعودی‌اند. همچنین با بزرگنمایی موج اصلاحی درمیابیم که خود آن از سه موج دیگر تشکیل شده که یک موج مخالف روند نزولی و دوتای دیگر موافق روند نزولی‌اند.

به عنوان یک مثال واقعی، در شکل زیر سهم فرآور ( شرکت فراوری مواد معدنی ) را در بورس درنظر می‌گیریم. اگر روند مقیاس پذیری را برعکس کنیم ( از مقیاس کوچک به بزرگ) این سهم در یک پنج موجی کوچک الگوی خود را کامل کرده است ( رنگ سبز و قرمز). این پنج موجی کوچک را می‌توانیم شروع یک موج بزرگ در نظر بگیریم. که در اینجا امواج 1 و 2 آن موجِ بزرگتر کامل شده است ( رنگ آبی). به همین ترتیب با تکرار موج‌های کوچک الگوی موج بزرگتر نیز کامل می‌شود و نشان از صعودی بودن سهم دارد.

توجه به این نکته نیز ضروری‌است که موج شماری امواج الیوت از قوانین پایه‌ای تبعیت می‌کند که عدم رعایت این نکات باعث می‌شود در شناسایی الگوی صحیح دچار مشکل شوید.

سخن آخر

برای موفقیت در بازار بورس لازم است آگاهی کافی از ابزارها و روشهای کاربردی و مهم این حوزه داشته باشید تا بتوانید اطلاعات مهم و فرصت ها را به موقع شناسایی کنید.

امواج الیوت یکی از روش های تحلیل تکنیکال برای شناسایی فرصت‌های بازار بورس است. در این مدل قیمت‌های بازار بورس بین امواج جنبشی و اصلاحی دائما در حال تغییر و جابجایی است. البته لازم به ذکر است این الگوها در مورد حرکت قیمت‌های آینده هیچ قطعیتی نخواهند داد، بلکه تنها تحلیل و پیش‌بینی کننده بازار آینده هستند.همچنین شما می‌توانید مطالب آموزشی بیشتر را در سایت اول سهام مطالعه کنید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت فرآوری مواد معدنی ایران برای سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه 1398 در روز جهارشنبه 25 تیر ماه 1399 برگزار شد. دستور جلسه مجمع عمومی سالیانه “فرآور” برای دوره مالی ذکر شده به شرح زیر بوده است:

استماع گزارش هیئت‌ مدیره و بازرس قانونی، تصویب صورت‌های مالی سال (دوره) مالی منتهی به 29 اسفند ماه 1398، انتخاب حسابرس و بازرس قانونی، انتخاب روزنامة کثیرالانتشار، انتخاب اعضای هیئت‌مدیره، تعیین حق حضور اعضای غیر موظف هیئت مدیره و تعیین پاداش هیئت مدیره.

براساس گزارش منتشر شده در خصوص این جلسه، خلاصه تصمیمات مجمع عمومی شرکت فرآوری مواد معدنی ایران عبارت است از:

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

سهم فرآور برای هر سهم 45 تومان تقسیم سود کرد.

به گزارش رادیو سهام، مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت فرآوری مواد معدنی ایران برای سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه 1398 در روز جهارشنبه 25 تیر ماه 1399 برگزار شد. دستور جلسه مجمع عمومی سالیانه “فرآور” برای دوره مالی ذکر شده به شرح زیر بوده است:

استماع گزارش هیئت‌ مدیره و بازرس قانونی، تصویب صورت‌های مالی سال (دوره) مالی منتهی به 29 اسفند ماه 1398، انتخاب حسابرس و بازرس قانونی، انتخاب روزنامه کثیرالانتشار، انتخاب اعضای هیئت‌مدیره، تعیین حق حضور اعضای غیر موظف هیئت مدیره و تعیین پاداش هیئت مدیره.

براساس گزارش منتشر شده در خصوص این جلسه، خلاصه تصمیمات مجمع عمومی شرکت فرآوری مواد معدنی ایران عبارت است از:

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

بررسی عملکرد تولیدکنندگان فلزات اساسی در دوماه ابتدایی سال جاری نشان می‌دهد «هرمز» و «کیمیا» بیشترین رشد درآمدی را در مقایسه با مدت مشابه در سال 98 داشته‌اند.

به گزارش رادیو سهام، بررسی وضعیت درآمدی فولادسازان در دوماه نخست سال جاری و مقایسه آن با مدت مشابه سال 98 نشان می‌دهد هرمز با افزایش 181 درصدی درآمد بیشترین رشد درآمدی را داشته است. پس از هرمز با اختلاف قابل توجه کاوه و ذوب در جایگاه دوم و سوم قرار دارند. فولاد افزایش 33 درصدی درآمد را رقم زده و در جایگاه چهارم قرار دارد. فخاس تنها فولادسازی است که با افت 33 درصدی روند کاهشی را نشان می‌دهد.

بررسی درآمد تولیدکنندگان فلزات اساسی به جز فولاد در دوماه گذشته نشان می‌دهد کیمیا با یک جهش درآمدی قابل توجه از 76 میلیون تومان در دوماه اول 98 به 19٫8 میلیارد تومان در دوماه اول 99 رسیده است. پس از کیمیا، زنگان و فاسمین به ترتیب با افزایش 214 و 107 درصدی دو نمادی هستند که رشد درآمدی بیش از 100 درصدی را داشته‌اند.  در میان آن‌ها فرآور با افت 97 درصدی درآمد بیشترین کاهش را ثبت کرده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، بررسی وضعیت درآمدی فولادسازان در دوماه نخست سال جاری و مقایسه آن با مدت مشابه سال 98 نشان می‌دهد هرمز با افزایش 181 درصدی درآمد بیشترین رشد درآمدی را داشته است. پس از هرمز با اختلاف قابل توجه کاوه و ذوب در جایگاه دوم و سوم قرار دارند. فولاد افزایش 33 درصدی درآمد را رقم زده و در جایگاه چهارم قرار دارد. فخاس تنها فولادسازی است که با افت 33 درصدی روند کاهشی را نشان می‌دهد. 

2020-06-08 15_52_39-Start

بررسی درآمد تولیدکنندگان فلزات اساسی به جز فولاد در دوماه گذشته نشان می‌دهد کیمیا با یک جهش درآمدی قابل توجه از 76 میلیون تومان در دوماه اول 98 به 19.8 میلیارد تومان در دوماه اول 99 رسیده است. پس از کیمیا، زنگان و فاسمین به ترتیب با افزایش 214 و 107 درصدی دو نمادی هستند که رشد درآمدی بیش از 100 درصدی را داشته‌اند.  در میان آن‌ها فرآور با افت 97 درصدی درآمد بیشترین کاهش را ثبت کرده است. 

2020-06-08 17_02_52-Start

 

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه،

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به نقل از  بورس پرس، جلسه معارفه لاستیک یزد ظهر امروز برای اعلام آخرین وضعیت مالی و عملکردی این شرکت 50 میلیارد تومانی با حضور اسکندر ستوده مدیرعامل شرکت، جلال امانی مدیرعامل سرمایه‌گذاری گروه صنعتی رازی، دانیال آستانه مدیر سرمایه‌گذاری شرکت‌های هلدینگ رازی و مهدی صبایی مدیر پرتفوی تاپیکو برگزار شد تا آماده عرضه اولیه 10 درصدی سهام برای فردا باشد.

تاریخچه و فعالیت شرکت

براین اساس، ستوده مدیرعامل شرکت با اشاره به تاریخچه شرکت گفت: یزدتایر یکی از شرکت های هلدینگ رازی است که شرکت های گلدستون، جام دارو، نخ تایر رازی، لیزینگ رازی، گسترش تایر رازی، یکتا همراه رازی، فرآور لاستیک ایساتیس و شیمیایی رازی در شمار زیرمجموعه های آن قرار می گیرند. یزد تایر سال 1364 در زمینی به مساحت 45 هکتار در شهر صنعتی یزد تاسیس شد و تولیدکننده انواع تایرهای دوچرخه و موتور سیکلت با بهره‌گیری از دانش فنی شرکت IRC ژاپن و انواع تایرهای رادیال و تیوپ تایرهای بایاس سواری، تایرهای وانت و درآینده بسیار نزدیک تولید تایرهای SUV به بازار است. در کنار این شرکت، کارخانه دیگری به نام فرآور لاستیک ایساتیس نیز برای بازیافت محصولات مصرف شده تاسیس شده که 100 درصد سهام آن به یزد تایر تعلق دارد.

اخذ حق امتیاز وردشتاین هلند

وی افزود: این شرکت در سال 85 با خصوصی شدن کارخانه در راستای تغییر نیاز کشور در تایرهای سواری و لاستیک رادیال حق امتیاز را از شرکت وردشتاین هلند دریافت کرد و می تواند این برند را بر روی لاستیک ها درج و به بازار عرضه کند. ظرفیت تولید تایرهای رادیال 31 هزارتن در سال است که 44 میلیون حلقه در سال خواهد بود. موضوع اصلی تولیدات کارخانه شامل تایرهای تویی و رویی، فعالیت در امور تجارت، تولید مواد اولیه، ارائه سرویس های مناسب خدماتی به اشخاص و … می شود.

ارائه 40 درصد تولیدات به خودروسازان

این مقام مسئول با برنامه توسعه محصولات از تولید تایرهای ون رادیال در آینده نزدیک خبر داد و گفت: 40 درصد از تولیدات به کلیه خودروسازان ارائه می شود و بقیه محصولات از طریق 200 نمایندگی در اختیار مصرف کنندگان در اقصی نقاط قرار می گیرد. شرکت آرتاویل تایر با 61.5 درصد، تاپیکو با 36.1 درصد، آستان قدس با 2.1 درصد و … در ترکیب سهامداری این شرکت حضور دارند.

افزایش ظرفیت تایرها به 50 هزار تن در سال

ستوده چشم انداز شرکت را پیشرو بودن در این صنعت در سال 1404 با تولید 50 هزار تن در سال انواع تایرها، تحقق 10 درصدی صادرات به بازارهای هدف از فروش و دستیابی به 20 درصد سهم بازار داخلی و کسب رضایت ذینفعان اعلام کرد و ادامه داد: 17 درصد از 18 میلیون حلقه تولیدی تایرهای رادیال توسط این شرکت در حال حاضر صورت می گیرد و پس از بهره برداری از طرح توسعه که تا پایان سال جاری به اتمام می رسد این میزان به 22 درصد ارتقا می یابد.

سه دوره طرح توسعه

وی درخصوص دوره های طرح توسعه توضیح داد: در دوره اول تعداد تایرها از 7 هزار به 9 هزار رسید که در حال حاضر محقق شده و 9100 حلقه در روز فقط تایر رادیال سواری و وانت تولید می شود. در دوره دوم توسعه ظرفیت از 9 به 12 هزار حلقه در روز برنامه ریزی شده که تا پایان سال محقق می شود و در دوره بعدی تولیدات در روز از 12 به 15 هزار حلقه می رسد که سال آینده امکان پذیر خواهد شد. اگر محدودیت تحریم ها وجود نداشت تامین کلیه تایرهای شرکت رنو و سیتروئن توسط این شرکت همانطور که قبل از تحریم ها انجام می شد، صورت می گرفت.

مزایای شرکت

مدیرعامل یزد تایر گفت: تحقق سود سالانه مناسب و پایدار، قرار گرفتن در فهرست تامین کنندگان پایه مورد نیاز تمام خودروسازان، توزیع مویرگی سبد محصولات به بیش از 260 نماینده در سراسر کشور به قیمت مصوب سازمان حمایت، اخذ لایسنس از شرکت وردشتاین هلند و قرارداد پشتیبانی محصولات، استقرار یک واحد در مرکز ایران برای ارسال محصولات به شمال، جنوب، شرق و غرب ایران، درج برند وردشتاین بر روی تایرهای رادیال، اخذ 10 نمایندگی در خارج را می توان از مزایای این شرکت نام برد.

صادرات ریکلیم رابر

ستوده اضافه کرد: پودر لاستیک یا ریکلیم رابر علاوه بر مصرف داخلی بازار صادراتی مطلوبی دارد .

جلال امانی مدیرعامل سرمایه‌گذاری گروه صنعتی رازی، ترکیب سهامداری “پیزد” را یکی از عوامل موفقیت آن دانست و گفت: مجتمع آرتاویل تایر یک قطب بزرگ تولید تایر است و شرکت تاپیکو نیز برای اهالی بازار شناخته شده است که این دو به عنوان سهامداران عمده کمک کردند تا لاستیک یزد از یک شرکت کوچک با تولید 16 هزار تن به ظرفیت بالغ بر 38 هزار تن برسد. این شرکت را به عنوان دارای بهترین حاشیه سود می توان مطرح کرد که در سال گذشته نیز مطلوب ترین عملکرد را ارائه کرده است.

عرضه 2 درصدی تاپیکو و P/E مناسب سهم

مهدی صبایی مدیرپرتفوی تاپیکو نیز گفت: به عنوان سهامدار 36 درصدی “پیزد” قبل از عرضه، مجموعه تاپیکو سیاست عرضه سهام شرکت های زیرمجموعه را در بازار سهام برای افزایش شفافیت دنبال می کند. از 10 درصد سهامی که مقرر شده فردا در بازار دوم معاملات فرابورس عرضه شود، 2 درصد را تاپیکو و 8 درصد را آرتاویل تایر واگذار می کند. این سهام با P/E مناسبی عرضه می شود و امید می رود مورد اقبال سهامداران قرار گیرد.

عرضه اولیه سهام دو شرکت زیرمجموعه

دانیال آستانه مدیر سرمایه‌گذاری شرکت‌های هلدینگ رازی نیز از برنامه‌ عرضه اولیه سهام دو شرکت زیرمجموعه شیمیایی رازی (چسپ رازی) و کربن سیمرغ خبر داد و گفت: با بهره برداری از دوره دوم توسعه لاستیک یزد تا پایان سال، اثرات سودآوری آن را بر صورت های مالی سال آینده خواهیم دید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، جلسه معارفه لاستیک یزد ظهر امروز برای اعلام آخرین وضعیت مالی و عملکردی این شرکت 51 میلیارد تومانی با حضور اسکندر ستوده مدیرعامل شرکت، جلال امانی مدیرعامل سرمایه‌گذاری گروه صنعتی رازی، دانیال آستانه مدیر سرمایه‌گذاری شرکت‌های هلدینگ رازی و مهدی صبایی مدیر پرتفوی تاپیکو برگزار شد تا آماده عرضه اولیه 10 درصدی سهام برای فردا باشد.

تاریخچه و فعالیت شرکت

براین اساس، ستوده مدیرعامل شرکت با اشاره به تاریخچه شرکت گفت: یزدتایر یکی از شرکت های هلدینگ رازی است که شرکت های گلدستون، جام دارو، نخ تایر رازی، لیزینگ رازی، گسترش تایر رازی، یکتا همراه رازی، فرآور لاستیک ایساتیس و شیمیایی رازی در شمار زیرمجموعه های آن قرار می گیرند. یزد تایر سال 1364 در زمینی به مساحت 45 هکتار در شهر صنعتی یزد تاسیس شد و تولیدکننده انواع تایرهای دوچرخه و موتور سیکلت با بهره‌گیری از دانش فنی شرکت IRC ژاپن و انواع تایرهای رادیال و تیوپ تایرهای بایاس سواری، تایرهای وانت و درآینده بسیار نزدیک تولید تایرهای SUV به بازار است. در کنار این شرکت، کارخانه دیگری به نام فرآور لاستیک ایساتیس نیز برای بازیافت محصولات مصرف شده تاسیس شده که 100 درصد سهام آن به یزد تایر تعلق دارد.

اخذ حق امتیاز وردشتاین هلند

وی افزود: این شرکت در سال 85 با خصوصی شدن کارخانه در راستای تغییر نیاز کشور در تایرهای سواری و لاستیک رادیال حق امتیاز را از شرکت وردشتاین هلند دریافت کرد و می تواند این برند را بر روی لاستیک ها درج و به بازار عرضه کند. ظرفیت تولید تایرهای رادیال 31 هزارتن در سال است که 44 میلیون حلقه در سال خواهد بود. موضوع اصلی تولیدات کارخانه شامل تایرهای تویی و رویی، فعالیت در امور تجارت، تولید مواد اولیه، ارائه سرویس های مناسب خدماتی به اشخاص و … می شود.

ارائه 40 درصد تولیدات به خودروسازان

این مقام مسئول با برنامه توسعه محصولات از تولید تایرهای ون رادیال در آینده نزدیک خبر داد و گفت: 40 درصد از تولیدات به کلیه خودروسازان ارائه می شود و بقیه محصولات از طریق 200 نمایندگی در اختیار مصرف کنندگان در اقصی نقاط قرار می گیرد. شرکت آرتاویل تایر با 61.5 درصد، تاپیکو با 36.1 درصد، آستان قدس با 2.1 درصد و … در ترکیب سهامداری این شرکت حضور دارند.

افزایش ظرفیت تایرها به 50 هزار تن در سال

ستوده چشم انداز شرکت را پیشرو بودن در این صنعت در سال 1404 با تولید 50 هزار تن در سال انواع تایرها، تحقق 10 درصدی صادرات به بازارهای هدف از فروش و دستیابی به 20 درصد سهم بازار داخلی و کسب رضایت ذینفعان اعلام کرد و ادامه داد: 17 درصد از 18 میلیون حلقه تولیدی تایرهای رادیال توسط این شرکت در حال حاضر صورت می گیرد و پس از بهره برداری از طرح توسعه که تا پایان سال جاری به اتمام می رسد این میزان به 22 درصد ارتقا می یابد.

سه دوره طرح توسعه

وی درخصوص دوره های طرح توسعه توضیح داد: در دوره اول تعداد تایرها از 7 هزار به 9 هزار رسید که در حال حاضر محقق شده و 9100 حلقه در روز فقط تایر رادیال سواری و وانت تولید می شود. در دوره دوم توسعه ظرفیت از 9 به 12 هزار حلقه در روز برنامه ریزی شده که تا پایان سال محقق می شود و در دوره بعدی تولیدات در روز از 12 به 15 هزار حلقه می رسد که سال آینده امکان پذیر خواهد شد. اگر محدودیت تحریم ها وجود نداشت تامین کلیه تایرهای شرکت رنو و سیتروئن توسط این شرکت همانطور که قبل از تحریم ها انجام می شد، صورت می گرفت.

مزایای شرکت

مدیرعامل یزد تایر گفت: تحقق سود سالانه مناسب و پایدار، قرار گرفتن در فهرست تامین کنندگان پایه مورد نیاز تمام خودروسازان، توزیع مویرگی سبد محصولات به بیش از 260 نماینده در سراسر کشور به قیمت مصوب سازمان حمایت، اخذ لایسنس از شرکت وردشتاین هلند و قرارداد پشتیبانی محصولات، استقرار یک واحد در مرکز ایران برای ارسال محصولات به شمال، جنوب، شرق و غرب ایران، درج برند وردشتاین بر روی تایرهای رادیال، اخذ 10 نمایندگی در خارج را می توان از مزایای این شرکت نام برد.

صادرات ریکلیم رابر

ستوده اضافه کرد: پودر لاستیک یا ریکلیم رابر علاوه بر مصرف داخلی بازار صادراتی مطلوبی دارد .

جلال امانی مدیرعامل سرمایه‌گذاری گروه صنعتی رازی، ترکیب سهامداری “پیزد” را یکی از عوامل موفقیت آن دانست و گفت: مجتمع آرتاویل تایر یک قطب بزرگ تولید تایر است و شرکت تاپیکو نیز برای اهالی بازار شناخته شده است که این دو به عنوان سهامداران عمده کمک کردند تا لاستیک یزد از یک شرکت کوچک با تولید 16 هزار تن به ظرفیت بالغ بر 38 هزار تن برسد. این شرکت را به عنوان دارای بهترین حاشیه سود می توان مطرح کرد که در سال گذشته نیز مطلوب ترین عملکرد را ارائه کرده است.

عرضه 2 درصدی تاپیکو و P/E مناسب سهم

مهدی صبایی مدیرپرتفوی تاپیکو نیز گفت: به عنوان سهامدار 36 درصدی “پیزد” قبل از عرضه، مجموعه تاپیکو سیاست عرضه سهام شرکت های زیرمجموعه را در بازار سهام برای افزایش شفافیت دنبال می کند. از 10 درصد سهامی که مقرر شده فردا در بازار دوم معاملات فرابورس عرضه شود، 2 درصد را تاپیکو و 8 درصد را آرتاویل تایر واگذار می کند. این سهام با P/E مناسبی عرضه می شود و امید می رود مورد اقبال سهامداران قرار گیرد.

عرضه اولیه سهام دو شرکت زیرمجموعه

دانیال آستانه مدیر سرمایه‌گذاری شرکت‌های هلدینگ رازی نیز از برنامه‌ عرضه اولیه سهام دو شرکت زیرمجموعه شیمیایی رازی (چسپ رازی) و کربن سیمرغ خبر داد و گفت: با بهره برداری از دوره دوم توسعه لاستیک یزد تا پایان سال، اثرات سودآوری آن را بر صورت های مالی سال آینده خواهیم دید.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام
 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

در حالی که قیمت گوشت قرمز در بازار تهران طی هفته‌های گذشته به صورت کاملا قطره چکانی کاهش می‌یابد در دیگر سو تولید کنندگان دام از انباشت 65 میلیون راس در دامداری‌ها و مازاد عرضه خبر می‌دهند که این پارادوکس با هیچ یک از مؤلفه‌های اقتصادی همخوانی ندارد. قیمت گوشت قرمز در بازار متاثر از دام زنده است و اینها ارتباط مستقیمی با هم دارند و معمولا اولی دو برابر دومی است. یعنی قیمت گوشت در بازار معمولا دو برابر دام زنده به فروش می‌رود. اما این تعادل در بازار به هم خورده است.

بالا بودن قیمت گوشت قرمز که از دو سال گذشته آغاز شد میزان تقاضا برای این محصول را کم کرده است و مردم کمتر توان خرید دارند.  

رئیس شورای تامین کنندگان دام کشور، ‌ می‌گوید: «مصرف گوشت کشور 60 درصد کاهش یافته است».

* افزایش تولید گوشت قرمز و مقاومت بازار در برابر کاهش  

تولید گوشت قرمز در سال جاری افزایش زیادی یافته است که می‌توان از هشدارهای چند ماه پیش دامداران درباره انباشت دام و خطرناک بودن آن برای ادامه تولید فهمید. دامداران استان‌ها از ماه‌ها پیش اعلام می‌کردند که تولید دام به اندازه‌ای است که با مازاد در دامداری‌ها مواجه هستند و بیم آن می‌رود که ادامه این انباشت بیماری‌های خطرناکی به ارمغان بیاورد.

مرتضی رضایی معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی همان زمان با تائید صحبت‌های دامداران به خبرنگار فارس گفت: انباشت دام در دامداری‌ها به خاطر تراکم زیادی که ایجاد می‌شود می‌تواند خطرناک باشد و موجب شیوع بیماری شود.

رئیس شورای تامین کنندگان دام کشور نیز به تازگی در اظهار نظری اعلام کرده «که هم اکنون در تمام واحدهای پرواربندی سبک و سنگین با انباشت دام روبرو هستیم به همین خاطر با وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی تولید اعلام کرده‌ایم دامداران در شرایط خاص قرار دارند».

پوریان گفته مشکل در دو بخش است هم افزایش عرضه دام وجود دارد هم اینکه تقاضا برای گوشت کم شده است.  

وی حتی صادرات را به عنوان چاره کار عنوان کرده و گفته از 65 میلیون راسی که در واحدهای دامداری وجود دارد اگر یک میلیون راس دام به بازار هدف صادر شود التهابی در بازار داخل نخواهیم داشت.

پوریان پا را از این فراتر گذاشته و تاکید کرده است تولید آنقدر زیاد است که بیم آن می‌رود در صورت عدم چاره‌اندیشی داستان مرغ و جوجه یکروزه تکرار شود.  

حدود 10 روز پیش تولید کنندگان جوجه یکروزه 15 میلیون قطعه جوجه را از بین بردند تا به خیال خودشان بازار را تامین کنند. آنها در شرایطی که مسئولان ورود نکرده بودند این کار خبط را چاره کار دیدند.

اما ظاهرا تنها افزایش تولید و عدم چاره‌اندیشی برای صادرات آن مشکل اصلی نیست. برخی از واردات بی‌رویه هم خبر می‌دهند که تقاضا برای تولید داخل را کاهش داده است.

نمونه‌هایی از این واردات جا خوش کردن انواع گوشت‌های منجمد در فروشگاه‌هاست.

سیداحمد مقدسی رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران می‌گوید: «واردات بی‌رویه گوشت قرمز در سال گذشته بر چالش‌های صنعت دامداری افزوده است. در حالی که نیاز کشور به گوشت قرمز حدود 900 هزار تن است و 880 هزار تن در داخل تولید می‌شود سال گذشته بیش از 130 هزار تن گوشت وارد کشور شد که این میزان واردات 6 برابر بیشتر از نیاز کشور بود».

مقدسی حتی این را هم گفت که برخی در کشور اطلاعات غلط به شورای عالی امنیت ملی می‌دهند و همین مسئله باعث واردات بی‌رویه گوشت به کشور شد.

همان مسئولان درخواست مجوز صادرات کرده‌اند که از سال گذشته تا کنون این مجوز صادر نشده است.  

وزارت صمت نگران است که مبادا مشکلی در بازار ایجاد شود که در معرض انتقاد مسئولین قرار گیرد اما این خواسته را به بهای فدای تولید کننده عملی می‌کند که شاید مصداق آن ضرب المثل «از حول حلیم افتادم در دیگ»، باشم.

لغو قانون انتزاع (تمرکز وظایف بازرگانی کشاورزی در وزارت جهاد) باعث شد که بخش بازرگانی و بازار از وزارت جهاد به وزارت صمت برود. در حال حاضر تولید در وزارت جهاد و بازرگانی آن در وزارت صمت، مدیریت می‌شود که این برخلاف اصل پذیرفته شده یکپارچه سازی تولید در جهان است.

* معمای بزرگ

حال سؤال بزرگ اینجاست که اگر تولید گوشت قرمز به حد انفجار رسیده که مسئولان وزارت جهاد کشاورزی نیز آن را تائید کردند و واردات 6 برابر نیاز هم صورت گرفته و میزان تقاضا به گفته رئیس تامین دام کشور 60 درصد کاهش یافته است پس چرا قیمت گوشت قرمز از اوج قیمت خود پایین نمی‌آید و یا حداقل خیلی قطره چکانی و نامحسوس، ‌کاهش می‌یابد.

* پای دلالان و واسطه‌ها در میان است

آنطور که مسئولان می‌گویند دلالی و واسطه‌گری چه در دام و چه در نهادهای دامی همچنان مانع بزرگی در برابر کاهش قیمت است. دلالان باعث می‌شود که دام از دامدار تا رسیدن به دست مصرف‌کننده چندین بار بچرخد و باعث می‌شود قیمت در بازار همچنان بالا باشد. یعنی سهم زیادی از قیمت دام زنده تا رسیدن به کشتارگاه به جیب دلالان می‌رود.

مرتضی رضایی معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی این موضوع را تائید کرده و می‌گوید بعضی موقع این دست به دست شدن دام دست دلال‌ها به 4 نفر هم می‌رسد. بنابراین قیمتی که از دامدار تهیه می‌کنند تا رسیدن به کشتارگاه به مقدار زیادی افزایش می‌یابد.

رئیس شورای تامین دام کشور، قیمت دام سبک را 38 هزار تومان و دام سنگین را 25 هزار تومان بیان کرد که نسبت به یکی دو هفته گذشته کاهش 16 هزار تومانی داشته است.

اما دلالی تنها منحصر به گوشت قرمز نیست. در خوراک آنها نیز وجود دارد. دلالی در خوراک دام و طیور باعث می‌شود قیمت غذای دام که 70 درصد در قیمت تمام شده تولید، نقش دارد تقریبا دو برابر قیمت دست تولید کننده برسد و همین عاملی می‌شود که قیمت تمام شده تولید، افزایش یابد و حاشیه سودی برای دامدار نباشد و قیمت در بازار نیز به صورت قطره چکانی کاهش یابد.

پرویز فروغی دبیر کانون مرغداران کشور با تائید دلالی در خوراک دام و طیور و خرید مرغ، گفت:دلال در خرید هر کیلوگرم مرغ 1700 تومان و در فروش نهاده‌ آن 1300 تومان به جیب می‌زند.  

در واقع هر دلال با فروش یک کیلو مرغ به شرکت پشتیبانی امور دام و دریافت خوراک متناسب با آن برای توزیع بین دامداران 3 هزار تومان سود می‌برد.

* قیمت محصولات پروتئینی

گزارش میدانی نشان می‌دهد که قیمت گوشت قرمز نسبت به هفته‌های گذشته کاهش بسیار اندک داشته است. به طوری که قیمت ران و دست گوشت گوساله کیلویی 75 هزار تومان، گوشت مخلوط گوساله 73 هزار تومان عرضه می‌شود. گوشت گوسفندی هم در محدوده صد هزار تومان است و البته گوشت منجمد در بازار فراوان است و کیلویی 51 هزار تومان به فروش می‌رود.

قیمت‌های روی تابلوی بازار با آنچه که تولید کنندگان از افزایش تولید و مسئولان از واردات 6 برابری می‌گویند کاملا در تضاد است و نشان می‌دهد که زنجیره تولید دچار مشکل شده است.

*اشکال در زنجیره تولید

در تمام دنیا روی زنجیره تولید کار می‌شود یعنی یک محصول تولیدی باید تمام حلقه‌های زنجیره‌ تولید باید سالم باشد. تصور کنید اگر یکی از حلقه‌های زنجیره قوی پاره باشد هیچ اعتباری به امنیت آن زنجیر نیست. در بخش تولید هم این طور است. در تولید گوشت زنجیره‌هایی مانند تولید کننده، تامین خوراک، صادرات، واردات، تنظیم بازار، کشتارگاه، فرآورده‌های تولیدی، محصولات فرآور و مصرف کننده وجود دارند. هر کدام از این زنجیره‌ها به مشکل بربخورد اقتدار و قدرت زنجیره را از بین می‌برد. در زنجیره تولید گوشت قرمز بخش تامین خوراک، بخش دلالی، صادرات و تنظیم بازار دچار اشکالند و به همین دلیل به رغم تولید کافی هم تولید کننده هم مصرف کننده، ضرر می‌کنند.

مثال دیگر در زمینه مرغ است. کشور سالانه دو و نیم میلیون تن مرغ تولید می‌کند که بیش از نیاز کشور است اما به دلیل مشکل در تامین خوراک دام و نیز صادرات و تنظیم بازار تولید کنندگان از بزرگترین ضرر خود خبر می‌دهند که اخیرا مجبور شدند به امید بهتر کردن اوضاع 15 میلیون قطعه جوجه را نابود کنند.  

بزرگترین اشکال در زنجیره تولید مرغ وابستگی تقریبا صد درصدی به نژادهای خارجی است. یعنی در حقیقت مرغ کشور در عین خودکفایی،   وابسته است. نمی‌توان از آبشخور بیگانه استفاده کرد و فریاد خودکفایی زد.  

بنابراین  برای نتیجه بخش بودن تولید به طوری که تولید کننده و مصرف کننده هر دو منتفع شوند باید زیرساخت‌های تولید اصلاح شود. امروزه در تمام دنیا روی زنجیره تولید و یکپارچه سازی مدیریت کار می‌شود. تمام زنجیره‌های تولید گوشت قرمز و گوشت مرغ باید اصلاح شوند که رشد یک بخش سرطانی خواهد بود و نه تنها به کمک منافع کشور نمی‌آید بلکه باعث مشکلات دیگر هم می‌شود. که نمونه آن فساد در واردات این محصول است که برخی از مسئولان هنوز در زندان به سر می‌برند. به رغم اینکه 4 هزار میلیارد تومان به منظور تامین بازار گوشت صرف واردات شد اما قیمت دو برابر شد.

مدیریت یکپارچه هم باید اصلاح شود که غیر از این کمکی به اقتصاد نخواهد کرد. در تمام دنیا از مدیریت‌های جزیره‌ای دست برداشته‌اند اما در کشور ما متاسفانه برگشت به عقب کرده‌اند و قانونی را که 7 سال پیش با کشمکش‌های فراوان مجلس و نظرات کارشناسان و متخصصان به تصویب رسیده بود (قانون انتزاع)، دوباره معلق کرده‌اند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت ذوب و روی اصفهان درحالی 8 بهمن با عرضه اولیه 10 درصدی و کشف قیمت 1400 تومانی هرسهم به عنوان شانزدهمین شرکت جدید سال وارد فرابورس شده و با بازدهی 107 درصدی دیروز به 2908 تومان رسیده که کارگزاری صنعت و معدن با بررسی آخرین اطلاعات و داده ها ، سود کارشناسی شده سال 98 و 99 “فروی” را مورد بررسی و نقد قرار داد.

معرفی شرکت

شرکت ذوب روی اصفهان سال 1377 تاسیس و به بهره برداری رسید و در سال 79 دفتر شرکت به محل کارخانه در فلاورجان اصفهان منتقل شد. در شرکت کنسانتره روی با روش هیدرومتالوژی  ابتدا به ورق و سپس به شمش روی تبدیل شده و عمدتا به خارج ازکشور صادر می شود . 

ظرفیت  تولید این شرکت پس از  اجرای طرح توسعه 10.000 تن در سال و سرمایه آن 60 میلیارد تومان است.

مفروضات پیش بینی درآمد سال 98 و 99

مقدار تولید و فروش 98 :  مقدار تولید شمش روی به عنوان محصول اصلی با توجه به بودجه، گزارش های ماهانه و رویه تاریخی سال های اخیر، 9.626 تن درنظر گرفته شده است. شرکت به دلیل مقررات داخلی که بر سر راه صادرات بود تا اوایل پاییز سال جاری در فروش صادراتی  دچار مشکلاتی بود که در ادامه با رفع این مشکلات و افزایش نرخ ارز توانسته فروش صادراتی خود را از سر بگیرد. “فروی” در ابتدای سال ، موجودی 1.851 تنی شمش داشته که فرض شده در انتهای سال 1.452 تن باشد.

مبلغ فروش 98: در  پیش بینی سود سال مالی منتهی 98 مبنای فروش محصول فروش رفته بر اساس LME برابر با 400ر2 دلار و نرخ تسعیر ارز برابر با  13.500 تومان در نظر گرفته شده است. بر همین اساس مبلغ فروش سال مالی جاری 325 میلیارد تومان پیش بینی می شود.

بهای تمام شده 98: مواد مصرفی بیش از 70درصد بهای تمام شده شرکت را تشکیل می دهد. ماده اصلی با سهم 50 درصدی  مورد استفاده این شرکت برای تولید محصول، خاک روی کم عیار و پر عیار است که از باما و از معدن انگوران خریداری می شود.

در این تحلیل با توجه به روند گذشته فرض شده شرکت 650 دلار برای هر تن تولید شمش خاک خریداری کند. همچنین زغال سنگ سهم 30 درصدی را که فرض شده نرخ متوسط شمش فولاد خوزستان در فصل انتهایی برابر 4.500 تومان و نرخ زغال خریداری شده 13.5 درصد شمش فخوز باشد.

سایر هزینه‌ها نیز با نرخ تورم 30 درصد، افزایش حقوق 25 درصد نسبت به سال گذشته و عملکرد 9 ماهه محاسبه شده‌اند. بر همین اساس هزینه های تولید شرکت در سال جاری 185 میلیارد برآورد می شود .

سایر درآمدها و هزینه های موثر 98: شرکت مالک 21 میلیون سهام “کاما” است که بنا به دستورالعمل حاکمیت شرکتی قصد فروش این 21 میلیون سهم را دارد . در صورتی که سهام “کاما” به قیمت امروز عرضه شود “فروی” 53 میلیارد تومان سود شناسایی خواهد کرد. همچنین شرکت خالص دارایی های ارزی 10 میلیون دلاری دارد که فرض شده در انتهای سال با دلار 13.800 تومانی تسعیر شود.

کارشناسی سودآوری سال جاری: با مفروضات اعلامی ، سود سال جاری 316 تومان به ازای هر سهم برآورد می شود. این درحالی است که شرکت در 9 ماهه سود 149 تومانی را ساخته است.

کارشناسی سودآوری سال 99: فروش 424 میلیارد تومانی در سال 99 منوط به تولید 9.600 تن شمش و فروش 10 هزار تنی محصول با نرخ جهانی 2.600 دلار و دلار 14.500 تومان است. با در نظر گرفتن نرخ خرید خاک700 دلار، نرخ شمش فخوز 5.100 تومان، هزینه های تولید سال آتی 243 میلیارد تومان پیش بینی می شود. با فرض تورم 30 درصدی، افزایش حقوق 25 درصدی سود سال آتی شرکت 320 تومان پیش بینی می شود.

کشش سودآوری

بیشترین اهرم سودآوری  99 شرکت به مقدار فروش است. شرکت به ازای انبار کردن یک درصد از تولیدات، کاهش سود 2 درصدی را تجربه خواهد کرد. درصد تغییر سود هر سهم با تغییر یک درصد نرخ دلار و نرخ جهانی برابر 1.5 و 1.7 درصد است. با افزایش هر یک درصد تولید شرکت، سود شرکت افزایش 1.1 درصدی را ثبت می کند.

مروری بر ریسک‌ها و فرصت‌های شرکت

ظرفیت های شرکت شامل نزدیکی به فروشنده ماده معدنی، همبستگی نرخ های فروش به دلار بازار آزاد ، تقسیم سود مناسب، نزول اخیر قیمت های جهانی، تولید محصول با عیارهای حداقلی و حجم کم مقدار فروش است. از جمله ریسک‌های شرکت می‌توان به ریسک ناشی از کاهش عرضه ماده اولیه مناسب، مقررات دولتی، رفتار سهامدار عمده و ریسک ناشی از مواجهه مواد اولیه گران بر خلاف نرخ های بازار جهانی اشاره کرد.

نظر کارشناسی

نسبت قیمت به درآمد شرکت های تولید کننده شمش روی در سال های اخیر به طور متوسط 7.5 واحد بوده است. از شرکت های مشابهی که خاک را خریداری کرده و تبدیل به شمش می کنند، می توان به  کالسیمین و فرآوری‌ مواد معدنی‌ ایران‌ اشاره داشت.

با توجه به حجم تولید، نوع عملیات، حاشیه سود و ساختار مالی، ذوب روی اصفهان می تواند ارزش بازاری درحدود 40 درصد “فاسمین” و 1.5 برابر “فرآور” داشته باشد. نسبت قیمت به درآمد فاسمین در سال های اخیر 6.5 واحد و فرآور عدد 8 واحدی را نشان می دهد. بر اساس مطالب فوق ارزش هر سهم فروی 2.700 تا 3.000 تومان برآورد می شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

«فروی» را می‌توان دومین عرضه اولیه بازار سهام پس از رونق چشمگیر بورس تهران نامید. این سهم پس از عرضه اولیه خوش یمن «وآوا» حالا نگاه سرمایه‌گذاران را معطوف خود کرده‌است.

به گزارش رادیو سهام، تشکیل صف خرید به ارزشی بیش از ارزش کل شرکت در زمان پیش‌گشایش بازار نشان دهنده علاقه شدید سرمایه‌های سرگردان به عرضه‌های اولیه است. اما آیا می‌توان مسیر حرکت «وآوا» را برای «فروی» متصور بود؟

عرضه اولیه‌ها همیشه در بازار سهام سودده بوده‌اند. این عبارتی است که با ارائه مستندات تاریخی اعتبار می‌یابد و به عنوان یک اصل خدشه ناپذیر و یک قانون نانوشته در میان اهالی بازار پذیرفته شده است. حال زمانی که یک شرکت متوسط یا کوچک (با ارزش بازاری کمتر از هزار میلیارد تومان) در بازاری با ابعاد بزرگ و چرخش نقدینگی بیش از 4 هزار میلیارد تومان در روز سهام خود را برای اولین بار در بورس عرضه می‌کند چه اتفاقی برایش رخ خواهد داد؟

بد نیست برای بررسی این موضوع کمی به عقب‌تر برگردیم. در تاریخ اول آبان سال جاری ده درصد از 600 میلیون سهم شرکت سرمایه‌گذاری آوا نوین با قیمت هر سهم 216 تومان (ارزش بازار 129 میلیارد تومان) در بازار سرمایه عرضه شد. 8 برابر شدن قیمت این سهم در بازه زمانی سه ماهه علیرغم هشدارهای تحلیلگران بورسی مبنی بر ورود به منطقه حباب در نهایت خاطره دلچسبی را برای سرمایه‌گذاران در این سهم رقم زد.

حال سوال اینجاست که با توجه به حجم نقدینگی بالای در گردش در بازار سهام و نگاه مثبت سرمایه‌گذاران به عرضه‌های اولیه، هجوم تقاضا برای نماد «فروی» به عنوان آخرین IPO بازار تا چه اندازه می‌تواند محرک رشد قیمت سهام این شرکت باشد و شکل‌گیری انتظارات در چه محدوده‌ای برای این سهم خواهد بود.

تفاوت‌های آشکار «فروی» و «وآوا»

نکته مهم در مقایسه این دو عرضه اولیه، اختلاف معنادار ارزش شرکت‌های عرضه شده است. در حال حاضر و پس از ثبت رشد 5 درصدی ارزش شرکت ذوب روی اصفهان به مرز 900 میلیارد تومان نزدیک شده‌است و این شرکت را می‌توان در زمره سهام با ارزش بازار متوسط نامید در حالی‌که ارزش بازار سهام «وآوا» در زمان عرضه اولیه کمتر از 130 میلیارد تومان بود و این نماد پس از رشد نزدیک به 8 برابری قیمت هم‌اکنون به مرز قیمتی 900 میلیارد تومان رسیده‌است. اگرچه برای ارزش‌گذاری سهام و تشخیص محدوده ارزشمندی به لحاظ منطقی مولفه‌های سودآوری و دارایی‌های شرکت در اولویت هستند اما با توجه به اوضاع موجود باید توجه داشت که توانایی قدرت جریان نقدینگی در حرکت رو به رشد سهام شرکت‌هایی با چنین مختصات در اولویت فعلی قرار می‌گیرد.

علاوه بر این، ساختار فعالیت این دو شرکت نیز کاملا متفاوت است. «وآوا» یک شرکت سرمایه‌گذاری کوچک با پورتفوی غیر موثر بر دارایی‌های خود است که به عنوان یک حیات خلوت برای تجمیع سرمایه‌های خرد و حرکت پرقدرت قیمتی، از پتانسیل بسیار بالایی حتی در صورت عرضه سنگین سهامدار عمده برخوردار بود. در حالی که شرکت ذوب روی اصفهان یک شرکت تولیدی با محوریت تولید محصول شمش روی است. تاثیرپذیری مستقیم فروش و سودآوری «فروی» از قیمت جهانی فلز روی در شرایطی که بازارهای جهانی پرتلاطم هستند می‌تواند به عنوان یک ریسک بالقوه برای این شرکت مطرح شود که نباید از دید سرمایه‌گذاران دور بماند. از سوی دیگر سود هر سهم این شرکت در پایان دوره 9ماهه در محدوده 150 تومان است و به نظر نمی‌رسد در سه ماه پایانی سال با توجه به توان تولیدی و ریسک قیمت‌های جهانی توانایی پرواز سودآوری و عبور از مرز سود هر سهم 220 تومانی با توجه به میزان موجودی انبار و مولفه‌های یاد شده برای این شرکت وجود داشته باشد. بنابراین نسبت P/E این سهم در حال حاضر در محدوده 7 است. از سوی دیگر ارزش بازار سهام شرکت «فسرب» در بورس تهران که فعالیت مشابهی دارد نیز پس از رشدهای قیمتی بی وقفه قیمت هر سهم هم‌اکنون در مرز هزار میلیارد تومان است. هرچند نباید از این نکته غافل شد که شرکت ملی سرب و روی ایران با ثبت فروش مشابه در بازه 9ماهه به لحاظ سودآوری چندین پله از ذوب روی اصفهان عقب‌تر است و این موضوع می‌تواند ذهن تطبیق‌گر فعالان بازار سهام را به سمت ارزش‌گذاری بالاتر سهام «فروی» هدایت کند. یکی دیگر از شرکت‌های بورسی مشابه «فروی» به لحاظ حوزه فعالیت و ظرفیت تولید، شرکت فرآوری مواد معدنی ایران است. این شرکت که از ابتدای سال جاری تاکنون با توجه به مشکلات فروش نتوانسته است سودآوری مناسبی را کسب کند، دارای موجودی انبار قدرتمندی برای فروش است و ارزش فعلی بازاری آن پس از ثبت افزایش سرمایه سنگین 450 درصدی از محل سود انباشته و رشد بیش از 69 درصدی قیمت سهم در هفت روز کاری، به 1250 میلیارد تومان رسیده است. اما قیمت‌های فعلی سهام این شرکت و ارزش بازار آن نیز نمی‌تواند توجیه کننده سودآوری آن در سنوات آتی باشد و ارزش بازار فعلی سهام «فرآور» در فضای تحلیلی به هیچ عنوان معیار خوبی برای ارزش‌گذاری «فروی» به شمار نمی‌آید.

تعادل قیمتی دور یا نزدیک؟

برآیند موارد یاد شده نشان می‌دهد که بدون تغییر مولفه بهبود شرایط بازارهای جهانی و خارج شدن از سایه ریسک کرونا، قیمت سهام شرکت ذوب روی اصفهان نمی‌تواند از محدوده‌های فعلی فاصله معناداری بگیرد و تصور تکرار روند قیمت سرمایه‌گذاری آوا نوین در «فروی» با توجه به تمام نکات مطرح شده کاملا دور از ذهن خواهد بود و نباید به صرف انجام عرضه اولیه در فضای پر رونق بورس درجه خوش‌بینی‌ها را افزایش داد. هرچند ذکر این نکته ضروری‌ست که حضور سرمایه‌های قدرتمند و جهت‌بخش به روند قیمتی سهام «فروی» می‌تواند این سهم را نیز وارد محدوده حبابی کند اما در این مورد هم نباید فراموش کرد که این سهم به اصطلاح سهم سنگین‌تری است و نیازمند قدرت نقدینگی بسیار بالاتری خواهد بود. شاید چیزی در حدود 8 برابر سرمایه لازم برای شارژ کرد سهام «وآوا».

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.