دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
شنبه
29 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، رینگ داخلی این بورس، امروز (شنبه، 22 شهریورماه) شاهد عرضه کالاهای آیزوریسایکل، بلندینگ نفتا حلال 410، حلال 404 و نفتای سنگین تصفیه‌نشده پالایش نفت شیراز، آیزوفید، حلال 402، حلال 404 و ریفورمیت پالایش نفت تبریز، حلال 402 پالایش نفت بندرعباس و میعانات گازی پتروشیمی رازی است و گاز مایع پالایش گاز فجر جم و گاز مایع مجتمع گاز پارس‌جنوبی در رینگ بین‌الملل عرضه می‌شود.

روز چهارشنبه (19 شهریورماه) کالاهای آیزوریسایکل پالایش نفت شیراز، هیدروکربن سنگین پتروشیمی بوعلی سینا، گاز مایع صنعتی پتروشیمی بندر امام و نفتای سنگین پالایش نفت تهران در رینگ داخلی و حلال 402 پالایش نفت اصفهان، هیدروکربن سنگین پتروشیمی بوعلی سینا و گاز مایع و بنزین اکتان 87 شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در رینگ بین‌الملل بازار فیزیکی بورس انرژی ایران معامله شد.

در این روز بیش از 26.349 تن فرآورده هیدروکربوری به ارزش بیش از 1.669 میلیارد و 476 میلیون ریال در بازار فیزیکی بورس انرژی ایران دادوستد شد.

منبع: سنا 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

از مدیران بورسی تا وزیر اقتصاد به این برنامه‌ها اشاره کرده‌اند. به‌تازگی فرهاد دژپسند در شرکت بورس اوراق بهادار تهران از رونمایی بورس هوشمند در دهه فجر خبر داده است. چندی پیش هم شورای‌عالی بورس از حمایت هوشمند پرده‌برداری کردند. البته جزئیات هر دو طرح به هیچ‌عنوان تاکنون به‌صورت رسمی از سوی این نهاد‌ها اعلام نشده است.اغلب صاحب‌نظران اقتصادی گمانه‌زنی‌هایی درخصوص چگونگی این نوع از هوشمند‌سازی ارائه‌‌ می‌کنند و برخی دیگر کاملا بی‌اطلاع هستند. در چنین فضایی سرمایه‌گذاران با دعوت دولت وارد این بازار می‌شوند اما درخصوص سیاست‌‌گذاری‌هایی که به‌طور مستقیم سرمایه آنها را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد آشنایی ندارند یا به‌طور کلی از مفاد آن بی‌اطلاع هستند. با این‌حال در صورتی‌که هوشمند‌سازی منجر به افزایش شفافیت اطلاعاتی یا باعث بهبود زیرساخت‌های هسته معاملاتی شود یقینا مناسب و مطلوب ارزیابی خواهد شد. به اعتقاد کارشناسان بازار سرمایه، وزارت اقتصاد و سازمان بورس اگر قصد حمایت دارند باید زیرساخت‌ فناوری را بهبود بخشند و باید بر انحصاری که در شرکت‌های کارگزاری‌ و تامین سرمایه‌ها وجود دارد، متمرکز شوند چراکه انحصار پیامدی جز رانت و فساد ندارد.اینکه انحصار در اختیار عده‌ای خاص قرار بگیرد، نتیجه نارضایتی مردم از خدماتی است که واسطه‌گر‌های مالی ارائه می‌کنند. ‌باید بستری مهیا شود تا امکان ایجاد خدمات مشاوره‌ای مالی، ‌خدمات معامله‌گری و سرمایه‌گذاری به‌صورت رقابتی‌تر و مساوی برای همه مردم فراهم شود.

چگونه رفتاری هوشمند است؟

ولید هلالات، کارشناس بازار سرمایه درخصوص بورس هوشمند به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: یکسری تغییر و تحولات در سامانه‌‌های معاملاتی و هسته معاملات مطرح است. از طرفی ساز و کار‌هایی درخصوص احراز‌هویت در سجام و شرکت‌های کارگزاری و موضوعاتی پیرامون دریافت و تقسیم سود با مشکلاتی همراه است که می‌توان راه‌حل ساده‌تری برای آنها در نظر گرفت.بهبود بستر دریافت و تقسیم سود توسط سرمایه‌گذاران و مواردی از این قبیل اگر به‌طور غیرحضوری صورت بگیرد، می‌توان گفت که به سمت هوشمند‌سازی بورس در حال حرکت هستیم.شرکتی که در مقطعی 10هزار نفر سهامدار داشت، سرمایه‌گذاران می‌توانستند به مرور زمان حساب بانکی معرفی کنند یا به‌طور حضوری از بانک سود دریافت کنند. اما در حال‌حاضر ممکن است شرکتی 900 هزار نفر سهامدار داشته باشد یا به‌طور مثال شرکت فولادمبارکه در یک روز معاملاتی 100هزار نفر سهامدار جدید به آن اضافه شد. در صورتی‌که به مجمع بروند قطعا این امکان وجود ندارد که هرکدام از سرمایه‌گذاران با مراجعه به بانک سود دریافت کنند.به اعتقاد او باید دید کسی که از بازار حمایت می‌کند، در واقع چگونه رفتاری دارد که آن را (هوشمند) نام‌‌گذاری کرده است.این تحلیلگر بازار سرمایه گفت: در بازار این روزها سعی بر این است که لیدر‌ها به نوعی مورد حمایت قرار بگیرند.‌ زمانی که بزرگان بازار منفی می‌شوند، سایر صنایع و شرکت‌های بازار سهام نیز به‌شدت ریزشی و صف فروش می‌شوند. در داد و ستد‌های روز گذشته حمایت سنگین از فولادمبارکه، ملی‌مس و شپنا صورت گرفت چراکه تشکیل صف فروش در این شرکت‌ها یقینا در روند حرکتی کلیت بازار اثر‌گذار خواهد بود. اینکه از چنین رفتاری باید تحت‌عنوان حمایت هوشمند یا غیرهوشمند یاد کنیم، ‌مشخص نیست.هلالات درخصوص اینکه آیا بازار سهام نیازمند این نوع حمایت (هوشمند) است یا خیر، عنوان کرد:‌ در شرایط نرمال نیازی به حمایت نیست. باید اجازه داد تا مکانیسم عرضه و تقاضا قیمت را کشف کند.

در حال‌حاضر فضایی ایجاد شده است که دولت مردم را به سرمایه‌گذاری به‌صورت مستقیم در بورس دعوت کرده است، طبیعتا در چنین شرایطی مردم توقع زیان، دریافت سودی کمتر از سود بانکی یا بازدهی کمتر از نرخ ارز را نخواهند داشت.به گفته او در هفته‌های اخیر دلار 15درصد افزایش و سهام 15 درصد کاهش پیدا کرده است، بنابراین طبیعی است که نمی‌توان دراین شرایط بورس را به حال خود رها کرد و منتظر ماند که مکانیزم عرضه و تقاضا قیمت را تعیین کنند.این کارشناس بازار سرمایه بر این باور است که دولت شناوری را با عرضه‌های بسیار سنگین افزایش داده است. بر این اساس زمانی که بازار سهام ملتهب می‌شود انتظار حمایت از سوی دولت طبیعتا وجود خواهد داشت، بنابراین در این مقطع خاص حمایت مثبت ارزیابی می‌شود.

به هوشمند‌سازی نیازی نیست

حبیب فرجی‌دانا، تحلیلگر بازار سرمایه درباره حمایت هوشمند و راهکار‌های آن به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: منظور از حمایت هوشمند،‌ حمایتی بود که بدون تزریق منابع مالی کف و سقف سهام را مدیریت کنند. افزایش ضریب اعتباری سهام و افزایش درصد سرمایه‌گذاری صندوق‌‌‌های سرمایه‌گذاری از جمله تصمیماتی بود که به‌صورت سیستماتیک شرایط را برای خرید بیش‌تر سهام فراهم کرد. از طرفی زمانی که بازار اوج می‌گیرد شاهد کاهش ضریب اعتباری سهام و کاهش سقف سرمایه‌گذاری صندوق‌‌های درآمدثابت در سهام هستیم.

بنابراین به‌نظر می‌رسد که موضوع حمایت هوشمند از بورس چنین تکنیک‌هایی بود که عملا در زمان اعلام هم خیلی موفقیت‌آمیز نبود. به گفته او زمانی کف بازار به تثبیت رسید که تزریق منابع توسط حقوقی‌های بازار صورت گرفت و عملا امکان نقدشوندگی برای اکثر سهم‌ها فراهم شد. این تحلیلگر بازار سرمایه تاکید کرد: با روش‌هایی از جمله افزایش ضریب اعتباری و تغییر درصد سرمایه‌گذاری صندوق‌ها نمی‌توان از بورس حمایت کرد یا جلوی رشد آن را گرفت.

فرجی‌دانا تصریح کرد:‌ موضوع ضریب اعتباری، برای تمام سهم‌هایی که در بازار حضور دارند به یک نحو مشخصی لحاظ خواهد شد. به‌عنوان مثال سهام فولاد‌مبارکه یا فملی که در گروه پرمعامله‌ترین سهم‌ها قرار دارند، ضریب اعتباری مشخصی را دریافت می‌کنند که شرکتی دیگر با نقدشوندگی پایین همین ضریب برای آن لحاظ می‌شود.

در سایر بورس‌های دنیا چنین مکانیزمی وجود ندارد، بلکه سهم‌هایی که بیشتر مورد‌معامله قرار می‌گیرند از امکان دریافت اعتبار بیشتری برخوردارند. در مقابل سهام با نقدشوندگی کمتر هم ضریب اعتباری کمتری در این بازار‌ها دریافت خواهند کرد.

او افزود: باید امکان ایجاد اعتبار در سهم‌هایی که بیشتر موردمعامله‌ قرار می‌گیرند و حتی از وضعیت بنیادی مطلوب‌تری برخوردارند، افزایش پیدا کند. از چنین رفتاری می‌توان تحت‌عنوان حمایت هوشمند از بازار یاد کرد.

فرجی‌دانا درباره اینکه آیا بازار سرمایه نیازمند بورس هوشمند است یا خیر، عنوان کرد: به بورس هوشمند نیازی نیست. نیاز امروز عدم دستکاری دولت در بورس است. باید اجازه دهند روند طبیعی بازار تداوم پیدا کند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

عده‌ای معتقدند رنگ سبز بورس مصنوعی است و دوباره مانند روزهای گذشته سرخ می‌شود و در مقابل هستند افرادی که می‌گویند تا پایان دولت حال و هوای بورس مثبت می‌ماند. از دیگر موضوعاتی که در روزهای تعطیل کاربران درباره آن صحبت کردند، بورس هوشمند و حمایت هوشمند بود. یکی از کاربران با کنایه به وزیر اقتصاد نوشت: «وزیر اقتصاد گفته قرار است که در دهه فجر بورس هوشمند را رونمایی کنند، ببینید در قیاس با حمایت هوشمند چه وضعیتی خواهد داشت. خدا به دادمان برسد.» و البته بودند کاربرانی هم که این موضوع را اتفاقی مثبت برای بورس پررونق این روزها معرفی کردند. اما موضوعی که در فضای توییتر بیشتر از همه توجه کاربران را به خود جلب کرده، خرید دارا دوم است. صندوقی که مردم با خرید آن می‌توانند سهامدار چهار پالایشگاه باشند. در آخر هفته گذشته صحبت بر سر این بود که واحدهای این صندوق را بخریم یا نخریم و خیلی از کاربران دیگران را درباره مزایا یا معایب خرید این صندوق راهنمایی می‌کردند و نظراتشان را با یکدیگر به اشتراک می‌گذاشتند اما با اعلام اینکه برای خرید دارا دوم به کد بورسی نیاز نیست و با کد ملی هم می‌توان آن را خریداری کرد، فضای توییتر فارسی به سمت تحلیل این ماجرا رفت. کاربران زیادی بودند که در صفحه‌های شخصی خود به دیگران توصیه می‌کردند قبل از خرید دارا دوم حتما فکری به حال احراز هویت و کد بورسی خود بکنند، چون اگر با کد ملی این صندوق را خریداری کنند، بعدش دردسرهایی خواهند داشت. خیلی‌ها از تجربه خرید دارا یکم با کد ملی و اینکه ماه‌ها دنبال ثبت آن در پرتفوی خود بودند نوشتند. یکی از کاربران توییتر هم در همین رابطه نوشت: «تجربه صندوق دارایکم دولت نشان داد که مردم با خرید از طریق کدملی و بدون کد بورسی، بعد از این کار دچار مشکلات زیادی می‌شوند، چرا که تا بخواهند احراز هویت کنند و تغییر کارگزار ناظر بزنند، هم اعصاب زیادی از آنها خرد می‌شود و هم زمان زیادی می‌برد. در نتیجه قبل از خرید دارا دوم، کد بورسی دریافت کنید و احراز هویت انجام بدهید.» شاید این موضوع یکی از موضوعاتی بود که در ماه‌های گذشته و در حوزه بورس، کاربران زیادی درباره آن با یکدیگر اتفاق‌نظر داشتند که قبل از خرید دارا دوم حتما احراز هویت انجام دهید و کد بورسی دریافت کنید.

پدرام سلطانی

فعال اقتصادی

از پیامدهای یک جامعه آشفته، رواج خودمتخصص‌پنداری است. با دانشی اندک از یک زبان مترجم می‌شوند، با خواندن چند کتاب خود را تحلیلگر بورس و مشاور کسب‌وکار می‌نامند، با مدرک کاردانی لاف استادی می‌زنند، و چنین می‌شود که توهم جایگزین تخصص می‌شود و زبانِ دراز جای فهمِ ژرف می‌نشیند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

عده‌ای معتقدند رنگ سبز بورس مصنوعی است و دوباره مانند روزهای گذشته سرخ می‌شود و در مقابل هستند افرادی که می‌گویند تا پایان دولت حال و هوای بورس مثبت می‌ماند. از دیگر موضوعاتی که در روزهای تعطیل کاربران درباره آن صحبت کردند، بورس هوشمند و حمایت هوشمند بود. یکی از کاربران با کنایه به وزیر اقتصاد نوشت: «وزیر اقتصاد گفته قرار است که در دهه فجر بورس هوشمند را رونمایی کنند، ببینید در قیاس با حمایت هوشمند چه وضعیتی خواهد داشت. خدا به دادمان برسد.» و البته بودند کاربرانی هم که این موضوع را اتفاقی مثبت برای بورس پررونق این روزها معرفی کردند. اما موضوعی که در فضای توییتر بیشتر از همه توجه کاربران را به خود جلب کرده، خرید دارا دوم است. صندوقی که مردم با خرید آن می‌توانند سهامدار چهار پالایشگاه باشند. در آخر هفته گذشته صحبت بر سر این بود که واحدهای این صندوق را بخریم یا نخریم و خیلی از کاربران دیگران را درباره مزایا یا معایب خرید این صندوق راهنمایی می‌کردند و نظراتشان را با یکدیگر به اشتراک می‌گذاشتند اما با اعلام اینکه برای خرید دارا دوم به کد بورسی نیاز نیست و با کد ملی هم می‌توان آن را خریداری کرد، فضای توییتر فارسی به سمت تحلیل این ماجرا رفت. کاربران زیادی بودند که در صفحه‌های شخصی خود به دیگران توصیه می‌کردند قبل از خرید دارا دوم حتما فکری به حال احراز هویت و کد بورسی خود بکنند، چون اگر با کد ملی این صندوق را خریداری کنند، بعدش دردسرهایی خواهند داشت. خیلی‌ها از تجربه خرید دارا یکم با کد ملی و اینکه ماه‌ها دنبال ثبت آن در پرتفوی خود بودند نوشتند. یکی از کاربران توییتر هم در همین رابطه نوشت: «تجربه صندوق دارایکم دولت نشان داد که مردم با خرید از طریق کدملی و بدون کد بورسی، بعد از این کار دچار مشکلات زیادی می‌شوند، چرا که تا بخواهند احراز هویت کنند و تغییر کارگزار ناظر بزنند، هم اعصاب زیادی از آنها خرد می‌شود و هم زمان زیادی می‌برد. در نتیجه قبل از خرید دارا دوم، کد بورسی دریافت کنید و احراز هویت انجام بدهید.» شاید این موضوع یکی از موضوعاتی بود که در ماه‌های گذشته و در حوزه بورس، کاربران زیادی درباره آن با یکدیگر اتفاق‌نظر داشتند که قبل از خرید دارا دوم حتما احراز هویت انجام دهید و کد بورسی دریافت کنید.

 

پدرام سلطانی

فعال اقتصادی

از پیامدهای یک جامعه آشفته، رواج خودمتخصص‌پنداری است. با دانشی اندک از یک زبان مترجم می‌شوند، با خواندن چند کتاب خود را تحلیلگر بورس و مشاور کسب‌و‌کار می‌نامند، با مدرک کاردانی لاف استادی می‌زنند، و چنین می‌شود که توهم جایگزین تخصص می‌شود و زبانِ دراز جای فهمِ ژرف می‌نشیند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

عملکرد شرکت‌های فولادساز طی 5 ماه گذشته نشان می‌دهد فولاژ با افزایش درآمد 989 درصدی و رشد 372 درصدی در تناژ فروش بیشترین درصد افزایش را رقم زده است. 

پس از فولاژ، فجر رشد 113 درصدی در مبلغ فروش و افزایش 49 درصدی در مقدار فروش داشته است. 

فولاد به عنوان غول فولادسازی کشور از نظر فروش مقداری تغییرات محسوسی نداشته اما از نظر درآمدی رشد 33 درصدی را نشان می‌دهد. 

Capture

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، وزیر امور اقتصاد و دارایی عصر روز گذشته مورخ 5 شهریور، به همراه رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و هیات همراه با حضور در بورس تهران از بخش های مختلف ساختمان از جمله پشتیبانی مرکز داده های آماری (دیتا سنتر) و تالار اصلی معاملات بازدید کرد.

در این بازدید علی صحرایی، مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران، در خصوص زیر ساخت های ساختمان جدید بورس، از جمله مرکزپشتیبانی داده های آماری بازار سرمایه(دیتا سنتر)، تالار اصلی معاملات، نحوه درج و پذیرش شرکت ها در بورس تهران توضیحاتی بیان کرد.

وی با ارایه گزارشی از وضعیت بازارسهام، به رشد 219 درصدی ارزش کل معاملات بازار سال 98 نسبت به 97 اشاره کرد و گفت: ارزش معاملات بازار سهام در این مدت رشدی 232 درصدی داشته است. البته ارزش معاملات بازار بدهی درسال98 نسبت به سال 97 کاهشی 22 درصدی داشته است.

وی با بیان اینکه ارزش کل معاملات بازار در 5 ماهه نخست سال، 12497 هزار و 732 میلیارد ریال بوده، خاطرنشان کرد: سهم معاملات آنلاین نیز روندی رو به رشد داشته است.

بورس می تواند مدرنترین صنعت کشور باشد

وزیر امور اقتصادی و دارایی در این دیدار اظهار داشت: فرهنگ نفتی، به واسطه اطمینان بابت وجود یک درآمد بی دردسر و ثابت، بواقع، فرهنگ رخوت، ایستایی و مبتنی بر حمایت خواهی و “ضمانت” های دولتی است، در حالی که فرهنگی که امروز بازار سرمایه تولیت آن را بر عهده گرفته؛ تکیه بر عقلانیت، ریسک پذیری، فعالیت و تحول خواهی است.

دژپسند تصریح کرد: در اقتصاد مبتنی بر نفت، چشم مردم به دست دولت است، در حالی که امروز به اعتقاد من، این دولت است که چشم به دست مردم دوخته است. این در حالی است که بازار سرمایه فرهنگ نفتی کنار گذاشته شده و فرهنگ ریسک جایگزین شده است.

وی با اشاره به برگشت روند بازار سرمایه، ابراز داشت: معتقدم فروش بخشی از سهام در دست مردم در بورس طی روز های اخیر، به منزله خروج آنها از این بازار نیست زیرا اطلاعات نشان می دهد، افراد، پول سهام خود را از بازار خارج نکرده اند بلکه در حال نظارت و بررسی اوضاع و احوال آن هستند.

وزیر اقتصاد گفت: در شرایطی که درآمدهای نفتی با تنگنا مواجه شده است؛ فرصتی طلایی پیش روی بازار سرمایه گشوده شده است تا اینکه نقش بسیار مهم خود در انتقال از اقتصاد نفتی به اقتصاد مبتنی بر عقلانیت، ریسک پذیری و فعالیت را ایفاء کند.

دژپسند در ادامه سخنان خود در جریان این بازدید گفت: با رشد فنآوری و شبکه های مجازی، امروز بورس فقط تحت نظارت سازمان بورس نیست بلکه به طور 24 ساعته تحت نظارت فراگیر عامه مردم و رسانه های داخلی و خارجی است که این دشواری وظیفه آن را دو چندان می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه بازار سرمایه این قابلیت را دارد که مدرنترین صنعت کشور باشد، ادامه داد: اقتضای کار و شرایط در کنار نبود محدودیت های مختلف در بورس، راه را برای این موضوع هموار می کند.

وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه باید فناوری های نو باید به بازارسرمایه وارد شود ، گفت: باید برای حفظ شرایط فعلی از تمام توانمندی ها و قابلیت ها استفاده کنیم تا اعتماد از بازار سرمایه رخت برنبندد.

وی در پایان یادآور شد: دهه فجر امسال، بورس هوشمند رونمایی خواهد شد.​/ سنا

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه،

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، در این بازدید علی صحرایی، مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران، در خصوص زیر ساخت های ساختمان جدید بورس، از جمله مرکزپشتیبانی داده های آماری بازار سرمایه(دیتا سنتر)، تالار اصلی معاملات، نحوه درج و پذیرش شرکت ها در بورس تهران توضیحاتی بیان کرد.

وی با ارایه گزارشی از وضعیت بازارسهام، به رشد 219 درصدی ارزش کل معاملات بازار سال 98 نسبت به 97 اشاره کرد و گفت: ارزش معاملات بازار سهام در این مدت رشدی 232 درصدی داشته است. البته ارزش معاملات بازار بدهی درسال98 نسبت به سال 97 کاهشی 22 درصدی داشته است.

وی با بیان اینکه ارزش کل معاملات بازار در 5 ماهه نخست سال، 12497 هزار و 732 میلیارد ریال بوده، خاطرنشان کرد: سهم معاملات آنلاین نیز روندی رو به رشد داشته است.

بورس می تواند مدرنترین صنعت کشور باشد

وزیر امور اقتصادی و دارایی در این دیدار اظهار داشت: فرهنگ نفتی، به واسطه اطمینان بابت وجود یک درآمد بی دردسر و ثابت، بواقع، فرهنگ رخوت، ایستایی و مبتنی بر حمایت خواهی و “ضمانت” های دولتی است، در حالی که فرهنگی که امروز بازار سرمایه تولیت آن را بر عهده گرفته؛ تکیه بر عقلانیت، ریسک پذیری، فعالیت و تحول خواهی است.

دژپسند تصریح کرد: در اقتصاد مبتنی بر نفت، چشم مردم به دست دولت است، در حالی که امروز به اعتقاد من، این دولت است که چشم به دست مردم دوخته است. این در حالی است که بازار سرمایه فرهنگ نفتی کنار گذاشته شده و فرهنگ ریسک جایگزین شده است.

وی با اشاره به برگشت روند بازار سرمایه، ابراز داشت: معتقدم فروش بخشی از سهام در دست مردم در بورس طی روز های اخیر، به منزله خروج آنها از این بازار نیست زیرا اطلاعات نشان می دهد، افراد، پول سهام خود را از بازار خارج نکرده اند بلکه در حال نظارت و بررسی اوضاع و احوال آن هستند.

وزیر اقتصاد گفت: در شرایطی که درآمدهای نفتی با تنگنا مواجه شده است؛ فرصتی طلایی پیش روی بازار سرمایه گشوده شده است تا اینکه نقش بسیار مهم خود در انتقال از اقتصاد نفتی به اقتصاد مبتنی بر عقلانیت، ریسک پذیری و فعالیت را ایفاء کند.

دژپسند در ادامه سخنان خود در جریان این بازدید گفت: با رشد فنآوری و شبکه های مجازی، امروز بورس فقط تحت نظارت سازمان بورس نیست بلکه به طور 24 ساعته تحت نظارت فراگیر عامه مردم و رسانه های داخلی و خارجی است که این دشواری وظیفه آن را دو چندان می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه بازار سرمایه این قابلیت را دارد که مدرنترین صنعت کشور باشد، ادامه داد: اقتضای کار و شرایط در کنار نبود محدودیت های مختلف در بورس، راه را برای این موضوع هموار می کند.

وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه باید فناوری های نو باید به بازارسرمایه وارد شود ، گفت: باید برای حفظ شرایط فعلی از تمام توانمندی ها و قابلیت ها استفاده کنیم تا اعتماد از بازار سرمایه رخت برنبندد.

وی در پایان یادآور شد: دهه فجر امسال، بورس هوشمند رونمایی خواهد شد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت فجر انرژی خلیج فارس از موافقت هیات مدیره با افزایش سرمایه 38 درصدی از محل سود انباشته خبر داد و با توقف نماد روبرو شد.

براین اساس، “بفجر” اعلام کرد: به موجب صورتجلسه 3 شهریور هیات مدیره، افزایش سرمایه از محل سود انباشته به میزان 250 میلیارد تومان ( از 650 به 900 میلیارد تومان) تصویب شد.

عملیاتی کردن افزایش سرمایه فوق منوط به تهیه و تدوین گزارش توجیهی، اخذ تائیدیه حسابرس و بازرس قانونی شرکت، اخذ مجوز از سازمان خصوصی سازی ،سازمان بورس و سایر تشریفات قانونی است.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

حسین فهیمی درباره عرضه بلوکی سهام عدالت گفت: با توجه به اینکه امکان فروش 30 درصد دوم سهام عدالت مهیا شد؛ بنابراین پیش‌بینی می‌شود که ممکن است گاهی تعداد مشمولانی که قصد فروش سهام عدالت خود را دارند زیاد باشد.

وی ادامه داد: اگر جمع سفارش‌های تجمیع شده مشمولین سهام عدالت در یک نماد مشمول معامله بلوکی و عمده شود، کارگزار موظف است تا سهام را به صورت بلوکی و عمده عرضه کند تا از این طریق ضمن حفاظت از معاملات بازار به منابع مردم لطمه‌ای وارد نشود.

سخنگوی آزادسازی سهام عدالت همچنین درباره صحبت‌های مطرح شده درباره افت شاخص بورس به دلیل فروش سهام عدالت گفت: چنین موضوعی صحت ندارد، با توجه به افزایش عمق بازار سرمایه و انجام معاملات گسترده در این بازار نمی‌توان فروش سهام عدالت را عاملی برای افت این روزهای شاخص بورس مطرح کرد.

جلسه شورای عالی بورس برای آزادسازی باقی سهام عدالت

وی درباره آزادسازی باقی سهام عدالت گفت: براساس صحبت‌های انجام شده در دهه فجر انجام می شود اما شورای عالی بورس برای زمانبندی دقیق آن دوباره تصمیم گیری و زمان نهایی را اعلام خواهد کرد.

فهیمی به اقدامات انجام شده برای وراث سهام عدالت اظهار داشت: این اقدام نیازمند همکاری مابین قوه قضاییه، شرکت سپرده گذاری و سازمان مالیاتی است که تاکنون انجام نشده است و افرادی که وراث سهام عدالت هستند باید گواهی انحصار را از دادگاه صالح دریافت کند و منتظر بماند.

به گزارش ایرنا،‌ آزادسازی سهام عدالت از جمله اقدامات مهم دولت تدبیر و امید بود که در نهایت در 9 اردبیهشت‌ماه اجرایی شد و از روز 10 اردیبهشت تا هشتم خرداد ماه به سهامداران فرصت داده شد تا چنانچه به دنبال انتخاب روش مدیریت مستقیم هستند و می‌خواهند مالکیت و مدیریت سهام خود را به شکل مستقیم و بدون واسطه در اختیار بگیرند، با ورود به سامانه www.samanese.ir نسبت به این امر اقدام کنند، اما این فرصت با توجه به استقبال مشمولان سهام عدالت برای انتخاب روش مستقیم در ابتدا تا 15 خردادماه و در نهایت تا 29 خردادماه تمدید شد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

حسین فهیمی در خصوص نحوه آزادسازی سهام عدالت بیان داشت: براساس تصمیمات اتخاذ شده در شورای عالی بورس، 30 درصد سهام عدالت در خردادماه و 30 درصد عید غدیر آزادسازی شد و مابقی سهام نیز دهه فجر آزادسازی خواهد شد، اما براساس تصمیم شورای عالی بورس، همچنان سفارش فروش‌ها به صورت تجمیعی و در کارگزاری‌ها صورت خواهد گرفت.

وی ادامه داد: سهامداران سهام عدالت برای فروش سهام خود باید در ابتدا به کارگزار خود مراجعه کنند و میزان فروش سهم و نماد مورد نظر را انتخاب کرده و دستور فروش را به کارگزار ابلاغ کنند.

فهیمی با اشاره به اینکه روش «کاستودین» یکی از روش‌های موفق در دنیاست، تصریح کرد: از همین رو، سازمان بورس و شرکت سپرده گذاری مرکزی تصمیم دارد تا این روش را برای سهام عدالت اجرایی کند.

به گفته سخنگوی آزادسازی سهام عدالت، همه کارگزاران سهام عدالت و شعب بانک‌های منتخب موظف هستند به مشتریان سهام عدالت با شفافیت کامل پاسخگو باشند،

وی در خصوص تخلف کارگزاری‌ها در خصوص فروش سهام عدالت بیان داشت: ما روزانه مواردی که در مرکز پیام، تحت عنوان تخلف کارگزاری‌ها به ثبت می‌رسد را گزارش‌گیری کرده و به کارگزاران ابلاغ می‌کنیم و در خصوص عدم پاسخگویی به مشتریان سهام عدالت به آنها اخطار می‌دهیم.

سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت در ادامه اشاره داشت: هم اکنون بسیاری از مشمولانی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند شماره شبای نادرست را در سیستم به ثبت رسانده‌اند که لازم است با مراجعه به سامانه sahamedalat.ir نسبت به ویرایش شماره شبا اقدام کنند.

فهیمی در خصوص ویرایش شماره همراه در سامانه سهام عدالت بیان داشت: امکان ویرایش شماره همراه نیز در سامانه sahamedalat.ir ایجاد شده است و مشمولانی که سابق بر این شماره همراه خود را اشتباه وارد کرده و نیاز به ویرایش دارند با مراجعه به این سایت و ثبت شماره همراهی که به نام خود مشمول است، می‌توانند ویرایش را انجام داده و میزان دارایی خود را مشاهده کنند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.