دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
سه شنبه
1 مهر 1399

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

اقتصاد آنلاینسپهر علی‌یاری؛ حقیقی‌ها روز جاری حدود دو هزار میلیارد تومان بیشتر از اشخاص حقوقی سهام خریدند. کل ارزش معاملات خرد نزدیک 12 هزار میلیارد تومان بود و بدین‌ترتیب خالص خرید حقیقی‌ها به 17 درصد از کل معاملات رسید.

بیشترین ورود پول حقیقی به بورس و فرابورس در سه گروه “چندرشته‌ای صنعتی”، “محصولات شیمیایی” و “فرآورده‌های نفتی” رقم خورد در حالی که برآیند معاملات گروه “سایر محصولات کانی غیرفلزی ” به نفع حقوقی‌ها تمام شد.

سه نماد «شستا»، «آریا» و «شتران» لقب بیشترین افزایش سهام حقیقی را به خود اختصاص دادند، توجه حقوقی‌ها نیز بیشتر به «وسینا»، حق تقدم «وگردش» و سهام «فاهواز» معطوف بود.

در ترکیب سهامداری شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی مبلغ 407 میلیارد تومان ورود پول حقیقی اتفاق افتاد و بخشی از حمایت سنگین حقوقی در روز دوشنبه جبران شد. از سوی دیگر مازاد خرید سهام بانک سینا توسط کدهای حقوقی به 33 میلیارد تومان رسید.

امروز افزایش سهام حقیقی‌ها در 193 نماد و افزایش سهام حقوقی‌ها در 66 نماد به بیش از یک میلیارد تومان رسید که جمع تغییر مالکیت دسته اول دو هزار و 300 میلیارد تومان و تغییر مالکیت دسته دوم 270 میلیارد تومان بود.

تغییر مالکیت سهام 99.6.5

مالکیت-صنایع-99.6.5

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

کارخانه کوچک زنگ زده

خشت خام خصوصی‌سازی

این شرکت در سال 92 از طریق سازمان خصوصی‌سازی به شخصی به نام امیر مهریزی واگذار شد. این شخص به تعهدات خود پایبندی نداشت و اقساط این واگذاری را پرداخت نکرد تا اینکه سازمان خصوصی‌سازی دوباره این شرکت را به فروش گذاشت و این بار شخصی به نام جواد خدابخشی بلوک مدیریتی این شرکت را خریداری کرد.  در زمان مدیریت امیر مهریزی، فعالیت شرکت به دور از اطلاع سهامداران انجام می‌شد. بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد امیر مهریزی وابستگی خانوادگی با حسین هدایتی که  مالک شرکت استیل‌اذین بود و اکنون در زندان به سر می‌برد، دارد. در همین زمان بیشتر محصولات تولیدی نورد و لوله اهواز به «استیل آذین ایرانیان» فروخته می‌شده، اما هیچ شفافیتی درخصوص مبادلات مالی این دو شرکت وجود ندارد.

سرگیجه افزایش سرمایه

این شرکت در سال 95 با مدیریت قبلی تصمیم به افزایش سرمایه از محل آورده سهامداران گرفت و بعد از انجام مراحل قانونی حق تقدم‌های شرکت در فرابورس معامله شدند و طبق عرف بعد از مدت قانونی معاملات حق تقدم تمام شد و باید در کمترین زمان «حق تقدم‌های استفاده نشده» حراج می‌شدند و سرمایه جدید ثبت می‌شد، اما اکنون با گذشت چهار سال افزایش سرمایه بلاتکلیف مانده است. سهامدارانی که این حق تقدم‌ها را خریده‌اند با بلوکه شدن سرمایه‌شان مواجهند.  مدیریت جدید که سال پیش سکان را به دست گرفتند  اما مجمع شرکت تاکنون برگزار نشده است، درحالی‌که طبق قانون بازار سرمایه شرکت‌ها مکلف هستند سالی حداقل یک‌بار مجمع برگزار کنند.  

شرکت نورد ولوله اهواز(فاهواز)

آخرین صورت‌ مالی منتشر شده این شرکت به گزارش 6 ماهه منتهی به شهریور‌ماه 96مربوط می‌شود. در بخشی از این گزارش آمده «عملکرد شرکت طی سال‌های اخیر عمدتا منجر به زیان‌های ناویژه و عملیاتی شده، زیان انباشته از سرمایه ثبت شده بیشتر شده و درآمد‌های عملیاتی شرکت بیشتر از طریق فروش کارمزدی صورت گرفته و بدهی‌های جاری به بیش از 9 برابر داریی‌های جاری رسیده، جمع بدهی‌ها از جمع دارایی‌ها فزونی یافته.» این بنگاه ظرفیت تولید 560هزارتن کلاف ورق گرم، 25هزارتن لوله گالوانیزه، 40هزارتن لوله سیاه را دارد اما در همین ایام خط تولید لوله سیاه وگالوانیزه تقریبا تعطیل شده است. آنچه مشخص است اینکه از زمان خصوصی‌سازی موقعیت این شرکت در وضعیت پیچیده‌ای قرار گرفته است. با مقایسه آمار تولید وفروش شرکت در دو بازه سه ساله قبل و بعد از خصوصی‌سازی می‌توان بهتر این موضوع را درک کرد.  شرکت در سال 92 توانسته بود سودعملیاتی بسازد، اما از زمان واگذاری فروش شرکت بسیار کاهش پیدا کرد. تعدیل نیرو و افزایش بدهی و افزایش زیان از نتایج این وضعیت بود.

روایت کدال

آخرین اطلاعات منتشر شده از این نماد به 23 بهمن سال 1397 برمی‌گردد. آگهی که از لغو شدن مجمعی که پیش از آن خبر برگزار شدنش آگهی شده بود؛ خبر می‌داد. اما قبل از آن، اطلاعیه مهمی در شانزدهم همان ماه منتشر شده که روایت‌‌گر نامه‌نگاری‌های میان فرابورس،‌ سازمان خصوصی‌سازی و مدیران این شرکت است.

اولین نامه مدیر تازه: 15 دی‌ماه 97

جواد خدابخشی در اولین نامه‌خود به سازمان بورس نوشت از آذرماه 97 که سهام کنترلی شرکت نورد و لوله اهواز به من واگذار شده ناهماهنگی‌ها و عدم‌شفافیت‌های متعددی ملاحظه شده و بیم آن می‌رود که به سهامداران خرد خسارت وارد شود. او در این نامه پیشنهاد می‌کند که نماد فاهواز متوقف شود.

نامه فرابورس به خصوصی‌سازی: 16 دی 97

فرابورس در نامه‌ای به خصوصی‌سازی خواست در مورد ادعاهای طرح شده از سوی مدیران شرکت توضیح دهد؛  ادعای خدابخشی درخصوص انعقاد قرارداد با سازمان خصوصی‌سازی و انتقال سهام مهریزی به او  موضوعی بوده که سازمان خصوصی‌سازی باید در مورد آن توضیح می‌داد. موضوع انتقال سهام درحالی‌که افزایش سرمایه در جریان است؛ ‌سهام منتقل شده به هدایتی و شرکت‌های وابسته از دیگر پرسش‌های فرابورس از سازمان خصوصی‌سازی بود.

نامه استیل آذین به فرابورس: 2 بهمن 97

شرکت استیل آذین به استناد قراردادی ادعا می‌کند 45/ 28 درصد شرکت فاهواز از آقای امیر مهریزی (انتقال دهنده) به شرکت استیل آذین ایرانیان منتقل شده است. فرآیندی که بر اساس  ادعای نویسنده نامه با ارائه چک‌های استیل آذین ایرانیان به سازمان خصوصی‌سازی انجام شده است. در ادامه این نامه آمده قرارداد‌های داخلی فی‌مابین انتقال‌دهنده و انتقال گیرنده نیز موید این مهم است.

نامه 16 بهمن 97 خصوصی‌سازی‌

سازمان خصوصی‌سازی در نامه‌ای با موضوع پاسخ به ابهامات مطرح شده درخصوص انتقال سهام شرکت نورد و لوله اهواز اعلام کرد قرار داد با استیل آذین به دلیل عدم‌پرداخت سه قسط متوالی این قرارداد  از سوی استیل آذین فسخ شده و هیچ‌گونه اقدامی برای نقل‌و‌انتقال سهام به شرکت استیل‌آذین توسط سازمان خصوصی‌سازی انجام نشده است. در ادامه این نامه آمده در فرآیند واگذاری اولیه سهام از سوی دولت به آقای امیر مهریزی، شرکت استیل آذین ایرانیان هیچ‌گونه نقشی نداشته است.

سازمان خصوصی‌سازی در این نامه تاکید کرده است ادعاهای مطرح شده پیرامون مطالبات شرکت استیل آذین ایرانیان از شرکت نورد و لوله اهواز هیچ ارتباطی به این سازمان و فرآیند نقل‌و‌انتقالات ندارد.

نامه خدا بخشی به فرابورس 16 بهمن 97

در همان روز جواد خدابخشی مدیر از معاون بازار‌های خارج از بورس شرکت فرابورس می‌خواهد درخواست‌های پیشین خود مبنی‌بر توقف نماد را کان‌لم‌یکن تلقی کند و نماد فاهواز به‌منظور نقل‌و‌انتقال سهام بازگشایی شود. او وعده داده پس از انتخاب اعضای جدید هیات‌مدیره، صورت‌های مالی نهایی و در سایت کدال بارگذاری می‌شود. وعده‌ای که هیچ‌گاه محقق نشد.  اما از آن زمان هیچ‌وقت نماد «فاهواز» به شفاف سازی دست نزده و سهامداران این شرکت همچنان منتظر اطلاع‌رسانی مدیران شرکت‌ هستند.

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

اشتباه بورس‌بازان

از سوژه‌های جالب دیروز در فضای مجازی، راه افتادن هشتگی با عنوان «اشتباه من» بود. سرچشمه آن هم توییت کاربری به نام مهدی حسنی بود که درباره سوتی‌هایش در معامله سهام در بازار سرمایه می‌نویسد. او دیروز نوشت: «دوباره سوتی دادم. وغدیر رو روی نرخ 20200 فروختم، دوباره 20470خریدم !» بعد از این توییت، کاربری پیشنهاد داد هشتگی به نام «اشتباه من» در توییتر راه بیفتد و افراد به اشتباهات خود در بازار اعتراف کنند. این پیشنهاد نیز مورد استقبال واقع شد و کاربران بورس‌باز شروع به اعتراف کردند. «حسین» یکی از کاربرانی بود که این‌گونه لب به اعتراف گشود: «از کجا بگم براتون؟ از خرید ورنا در قیمت 250 تومن و فروشش در 350 تومن؟ از خرید ولیز در 2800 و فروشش در 2600؟ البته بعضی جاها عالی عمل کردم که خدا را شکر بیشتر از اشتباهاتم بوده. از عملکردم در دو سال گذشته راضی هستم.»‌ یکی دیگر از کاربران درباره اشتباهاتش در بازار سرمایه نوشت: «اشتباه زیاد داشته‌ام از کوچیک تا بزرگ از خریدن سهم به‌جای فروش گرفته تا فریب بازیگر را خوردن و فروش بد موقع سهم تا بی توجهی به ناو شرکت توی معامله و…» «کدوتنبل» هم با بیان اینکه «بعد از رشد عجیب فاهواز 2 روز پیش صف خریدش بعد مدت‌ها عرضه شد و فقط چون دیدم حقوقی خریده منم خریدم » گفت که اشتباهش در بازار سرمایه این معامله بوده است.

گدنا یا گدا؟

عرضه اولیه گدنا قرار است امروز انجام شود حداکثر سرمایه موردنیاز برای خرید این سهام در عرضه اولیه 6 هزار تومان است، این موضوع چند روزی است که اسباب شوخی اهالی بازار سرمایه شده است. رضا مهدوی که از فعالان فضای مجازی و بازار سرمایه است نوشت: «گدنا رو به گدا بدی قهر می‌کنه!»

 

بهراد ابراهیمی

مدیر معاملات کارگزاری آگاه

به نظر می‌رسد تزریق شدید پول در اقتصاد آمریکا برای جلوگیری از تبعات اقتصادی شیوع کرونا شاخص دلار رو بیش از سطوح فعلی تضعیف کنه، باید منتظر رشد قیمت کامودیتی‌ها و بسته شدن کف سهم‌های مرتبط باشیم.

 

شاهین احمدی

رئیس پیشین مرکز آموزش سازمان بورس

بعد از حدود هشت سال افتخار همکاری با سازمان بورس، از این مجموعه جدا شدم؛ واقعا یکی از سخت‌ترین تصمیمات زندگی‌ام بود. از این مجموعه بسیار یاد گرفتم و امیدوارم در انجام رسالت سنگینی که بر دوش‌ مجموعه هست، روز به روز موفق‌تر باشند.

 

داود سوری

اقتصاددان

افزایش قیمت ماکارونی شاید سود و قیمت سهام کارخانه تولید ماکارونی را بالا ببرد اما افزایش قیمت سهم آن موجب افزایش قیمت ماکارونی نمی‌شود. قیمت‌ها را چون الوار سیال بر جریان رودخانه نقدینگی ببینید، شاید برخورد چوب‌ها با هم مسیر آنها را اندکی تغییر دهد ولی محرک اصلی آب رودخانه است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.