دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
جمعه
28 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت آما از قرار گرفتن در شمار گروه شرکت ها و موسسات دانش بنیان (تولیدی نوع 2) خبر داد و با توقف نماد، اماده بازگشایی شد.

براین اساس، “فاما” اعلام کرد: به موجب این تاییدیه شرکت آما بر اساس ارزیابی انجام شده طبق آیین نامه اجرایی قانون حمایت از شرکت ها و موسسات دانش بنیان و قانون حمایت از شرکت ها و موسسات دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات بصورت موسسه دانش بنیان تعیین شده است.

این تاییدیه لزوما به معنای تایید همه کالاها و خدمات شرکت به عنوان کالا و خدمات دانش بنیان نیست بلکه ممکن است صرفاً برخی از کالاها و خدمات مورد تایید کارگروه ارزیابی شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان قرار گرفته باشد.

شرکت های تایید شده در کارگروه ارزیابی شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان تا زمانی که تاییدیه آنها در فهرست سامانه دانش بنیان قرار دارد، می توانند از مزایای قانون حمایت از این شرکت‌ها استفاده کنند و در صورت ارزیابی مجدد و عدم تایید شرکت از این فهرست حذف خواهد شد.

آیین نامه ارزیابی شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان شرکت های دانش بنیان تولیدی نوع 2(صنعتی) و نوپای نوع 2 مشمول معافیت مالیاتی نخواهد بود.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

همواره احترام به انتقادات، پیشنهادات و درخواست های کاربران محترم سیگنال از موارد مورد تاکید ما بوده است، لذا به پاس احترام و قدردانی از همراهان همیشگی سیگنال، تعدادی از سهام درخواستی پر تقاضا از سوی کاربران بررسی می گردد.

تحلیل‌های ارائه شده نظر کارشناسان تیم سیگنال بوده و نباید مبنای خرید و فروش قرار گیرد. مسئولیت هرگونه استفاده از داده‌های موجود، بر عهده کاربران محترم می‌باشد. شما می توانید به منظور رصد بازار و بروزرسانی برخی از نمادهای درخواستی خود، کانال Signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) را دنبال کنید.

در گزارش تحلیلی این هفته، نمادهای باما، فافزا، پکرمان، سمگا و تنوین مورد بررسی قرار گرفته اند.

باما

شرکت صنعتی آما در بازار اول بورس با نماد “فاما” در گروه “ساخت محصولات فلزی” مورد معامله قرار میگیرد.

در بازار روز گذشته، بیش از 2.3 میلیون برگ سهم با قیمت پایانی 29420 ریال (3.85%+) داد و ستد شد و سهم با صف خرید به کار خود پایان داد.

در طول معاملات روز قبل حدود 2.12 میلیون برگ سهم توسط 270 حقیقی خریداری شد و قدرت خریداران حقیقی حدود 2.6 برابر فروشندگان سهم بود.

از دید  تکنیکالی این سهم پس از پایان روند صعودی خود وارد اصلاح شد و از قیمت 4600 تومان تا 2750 تومان همراه با نوسانات رو به بالا دچار افت قیمت شد. و مجددا وارد کانال صعودی میان مدت خود شد ( کانال آبی رنگ). در صورت ادامه روند نزولی، حمایت های سهم را می توان 2888 تومان، 2500 تومان و 1900 تومان درنظر گرفت.

از طرف دیگر اگر سهم از ناحیه کنونی با افزایش تقاضا روند نزولی بگیرد و مجددا بتواند از سقف کانال آبی رنگ گذر کند، می تواند با اهداف 3870 تومان، 4580 تومان و 5730 تومان قابل بررسی باشد.

فافزا

شرکت فولاد افزا سپاهان در بازار زرد فرابورس در گروه “فلزات اساسی” با نماد “فافزا” مورد معامله قرار می گیرد.

طی معاملات روز قبل، بیش از 161 هزار برگ سهم با قیمت پایانی 54519 ریال (1.31%+) داد و ستد شد و سهم از ابتدای بازار تا پایان معاملات با صف خرید در قیمت 55427 ریال (3%+) روبرو بود.

از دید نموداری این سهم درون یک گروه از کانال های موازی در حال نوسان است که با برخورد به خط میانی کانال سطح 3-4 و قیمت حوالی 4500 با اصلاح روبرو شد و تا حوالی 3400 تومان افت قیمت پیدا کرد.

در حال حاضر سهم در محدوده حمایتی خط روند صعودی و سطح حمایتی 3430 تومان قرار گرفته است و می تواند با حفظ این منطقه و افزایش تقاضا، روند نزولی سهم پایان یافته و سهم مجددا با افزایش قیمت روبرو شود. اولین مقاومت سهم 4400 تومان خواهد بود. درصورت عبور از این سطح، اهداف بعدی سهم 5160 تومان و 6215 تومان خواهد بود.

از طرف دیگر اگر سهم با افزایش عرضه حمایت های خود را از دست دهد، حمایت بعدی آن 2850 تومان خواهد بود.

پکرمان

گروه صنعتی بازار در بازار دوم بورس با نماد “پکرمان” در گروه “لاستیک و پلاستیک” قرار گرفته است.

در  معاملات روز چهارشنبه بالغ بر 1.8 میلیون برگ سهم با قیمت پایانی 31090 ریال (5%+) داد و ستد شد و با صف خرید به کار خود پایان داد.

بررسی نموداری این نماد نشان می دهد که درون کانال های موازی در حال حرکت است و با برخورد به سقف کانال آبی رنگ با افزایش عرضه روبرو شد و تا حوالی 2700 تومان افت قیمت پیدا کرد و سپس مورد حمایت خریداران قرار گرفت. در صورت ادامه تقاضا برای خرید سهم، مقاومت های پیش روی آن را می توان 3536 تومان، 4422 تومان و 5460 تومان در نظر گرفت.

از طرف دیگر در صورت افزایش عرضه ها از ناحیه کنونی، حمایت های آن را می توان 2700-2800 تومان، 2400 تومان و 2000 تومان دانست.

سمگا

گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی با نماد “سمگا” در گروه “هتل و رستوران” قرار گرفته است.

در معاملات دیروز سهم با تقاضای خیلی خوبی روبرو شد و با صف خرید چند ده میلیون سهمی روبرو شد و با صف خرید نیز به کار خود پایان داد و بیش از 47 میلیون برگ سهم با قیمت پایانی 21298 (5.95%+) داد و ستد شد.

بررسی نموداری این سهم نشان می دهد که سهم درون یک کانال صعودی در حال نوسان است که با برخورد به سقف کانال با افزایش عرضه ها روبرو می شود و قیمت سهم دچار کاهش می شود.

این سهم می تواند با افزایش تقاضا در سهم و گذر از سقف محدوده 2500 تومان و سقف کانال، با اهداف 2820 تومان، 3500 تومان و 4600 تومان قابل بررسی باشد.

از طرف دیگر اگر سهم از ناحیه کنونی با افزایش عرضه ها روند نزولی به خود بگیرد، حمایت های آن را می توان 2000 تومان، 1725 تومان و 1475 تومان در نظر گرفت.

تنوین

شرکت تامین سرمایه نوین با نماد “تنوین” در بازار دوم بورس و گروه “فعالیت های کمکی به نهادهای مالی واسط” قرار گرفته است.

در بازار روز قبل بالغ بر 31 میلیون برگ سهم با قیمت پایانی 14270 ریال (1.59%-) داد و ستد شد و آخرین معامله نیز در قیمت 14650 ریال و در دامنه مثبت نوسان قیمتی ( 1.03%+) به انجام رسید.

از دید تکنیکالی این سهم درون کانال های موازی در حال حرکت و صعود است که پس از برخورد به سقف کانال سطح 4.5 کانال با افزایش عرضه ها روند نزولی به خود گرفت و مجددا به کانال سطح 3-4 خود بازگشت. در صورت ادامه اصلاح در سهم، حمایت های آن را می توان 1357 تومان و 1257 تومان در نظر گرفت.

از طرف دیگر اگر سهم با افزایش تقاضا روند صعودی به خود بگیرد، اهداف سهم را می توان 1636 تومان، 1800-1830 تومان و 2380 تومان در نظر گرفت.

تحلیل‌های ارائه شده نظر کارشناسان تیم سیگنال بوده و نباید مبنای خرید و فروش قرار گیرد. مسئولیت هرگونه استفاده از داده‌های موجود، بر عهده کاربران محترم می‌باشد. جهت مشاهده و رصد تحلیل های انجام شده در ساعت بازار می توانید کانال Signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) را دنبال کنید.
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

در روند صعودی بازار سهام که شاخص کل بورس را تا مرز 2 میلیون واحد کشانده، هنوز اما برخی نمادها متناسب با نرخ تورم نتوانستند تغییری کنند و این در حالی انتظارات برای رشد آن‌ها پابرجاست.

شاخص چگونه سقف 2 میلیون واحدی را می‌شکند؟

به گزارش رادیو سهام به نقل از دنیای اقتصاد، پس از عبور شاخص کل بورس تهران از مرز یک میلیون واحدی در میانه خردادماه، حال شاخص سهام تنها 2 درصد تا عبور از مرز روانی 2 میلیون واحد فاصله دارد. به این ترتیب در کمتر از 50 روز، حدود یک میلیون واحد به ارتفاع دماسنج تالار شیشه‌ای افزوده شده است. بیش از 50 درصد این رشد اما طی معاملات تیرماه رقم خورد. در این ماه ضمن رشد قیمت سهام، اما تورم کم‌سابقه نیز سرمایه‌گذاران را نقره‌داغ کرد.

به این ترتیب در حالی اولین ماه تابستان با رشد 3برابری تورم همراه شد که واقعیت‌های آماری نشان می‌دهد این سود نصیب همه سهامداران نشده است. سهام برخی سرمایه‌گذاران از شاخص کل پیشی گرفت و حتی با بازده سه رقمی همراه شد و سهامدارانی هم بوده‌اند که با زیان مواجه شده‌اند. این در حالی است که یکی از دلایل اصلی هجوم بی‌سابقه صاحبان سرمایه برای اخذ کد بورسی و البته ورود تعجب‌برانگیز نقدینگی به گردونه معاملات تالار شیشه‌ای، افزایش تورم و بیم صاحبان نقدینگی از کاهش ارزش پول به دلیل رشد تورم بوده است. با وجود این از 454 نماد معامله‌شده در تیر ماه، 176 نماد معادل 40 درصد از تورم ماهانه جاماندند و متضرر شدند.

تورم کم سابقه تیرماه سرمایه‌گذاران بورس را هم نقره‌داغ کرده است. بررسی‌های آماری «دنیای اقتصاد» حکایت از جاماندن 40 درصد سهامداران از تورم ماهانه دارد. بر اساس اطلاعات مرکز آمار ایران، نرخ تورم ماهانه تیر 99 با رشد 3 برابری نسبت به خرداد به 4/ 6 درصد رسید؛ این رقم در 21 ماه گذشته بی‌سابقه ارزیابی شده است.

میانگین بازده بورس تهران در نخستین ماه تابستان امسال به 51 درصد نزدیک شد؛ رقمی بی‌سابقه در طول تاریخ فعالیت این بازار؛ با این حال واقعیت‌های آماری نشان می‌دهد این سود نصیب همه سهامداران نشده است. در این میان برخی سرمایه گذاران از شاخص کل پیشی گرفتند و حتی بازده سه رقمی را در سبد دارایی‌ها و پرتفوی خود مشاهده‌کردند اما سهامدارانی هم بوده‌اند که با زیان مواجه شده‌اند.

رشد سه برابری قیمت‌ها در تیر: یکی از دلایل اصلی هجوم بی‌سابقه صاحبان سرمایه برای اخذ کد بورسی و البته ورود تعجب برانگیز نقدینگی به گردونه معاملات تالار شیشه‌ای افزایش تورم و هراس صاحبان نقدینگی از کاهش ارزش پول بوده است. در این میان در تیرماه شاهد افزایش محسوس تورم بودیم. بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران، نرخ تورم ماهانه تیر 1399 به 4/ 6 درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، 4/ 4 واحد درصد افزایش داشته است.

تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب 7/ 6 درصد و 3/ 6 درصد بوده است. این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری 5/ 6 درصد است که نسبت به ماه قبل، 5/ 4 واحد درصد افزایش داشته است. همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 9/ 5 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 7/ 3 واحد درصد افزایش داشته است. اما چند درصد از سهامی که پناه صاحبان نقدینگی در تیرماه بودند، توانستند تورم این ماه را پوشش دهند؟

بررسی‌های «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد با وجود بازده مثبت 73 درصد از سهام بورسی و فرابورسی در اولین ماه تابستان، اما همه این شرکت‌ها نتوانستند تورم تیرماه را پوشش دهند. به این ترتیب از 454 نماد معامله شده در این ماه، 176 نماد معادل 39 درصد از تورم ماهانه جاماندند و از این منظر سهامداران این شرکت‌ها در تیرماه متضرر شدند. 31 درصد از این شرکت‌ها با وجود ثبت بازده مثبت در اولین ماه تابستان اما سودی کمتر از تورم ماهانه (4/ 6 درصد) از آن سهامداران خود کردند و از این رو نتوانستند در حفظ ارزش سرمایه خود موفق عمل کنند. ضمن آنکه 69 درصد از شرکت‌ها نیز با زیان مواجه شدند.

در مجموع 176 شرکت مزبور با در نظر گرفتن میزان تورم ماهانه بین صفر تا 31 درصد زیان به سهامداران خود تحمیل کردند. این سهام عمدتا در گروه‌های کوچک بازار جای گرفته‌اند. گروه‌هایی که از ابتدای سال به ویژه تیرماه چندان مورد اقبال فعالان بازار قرار نگرفتند و بعضا با کاهش قیمت نیز مواجه شدند. بیشترین زیان ماهانه (با کسر تورم) در این میان به سهام شرکت شیر پاستوریزه پگاه اصفهان اختصاص پیدا کرد.

«غشصفا» در حالی از ابتدای سال جاری روندی مثبت برای سهامداران خود رقم زده بود که از ابتدای تیرماه تغییر مسیر داد و در اغلب روزهای معاملاتی با صف فروش مواجه شد. «فاما» دیگر بورسی بود که در ماه گذشته روندی نزولی را تجربه کرد و با کاهش قیمت 30 درصدی (با احتساب تورم) مواجه شد. سومین مقام در میان زیان‌ده‌ترین سهام در این لیست نیز به «زمگسا» اختصاص پیدا کرد.

برندگان تیرماه که بودند؟: در ماهی که گذشت 278 بنگاه بورس توانستند بازده بالاتر از تورم ماهانه از آن سهامداران خود کنند و با کسر تورم 4/ 6 درصدی تیرماه، با رشدی بین 2/ 0 درصد تا 174 درصد همراه شدند. از همه گروه‌ها می‌توان در میان برندگان بورس تیرماه یافت اما عموما تمامی زیرمجموعه‌های گروه‌های بزرگ کامودیتی‌محور سودی بیشتر از تورم ماهانه از آن سهامداران خود کردند. در این خصوص می‌توان به گروه فرآورده‌‌های نفتی اشاره کرد که با احتساب تورم، تیرماه را با رشد بیش از 95 درصدی به پایان رساندند.

در میان زیرمجموعه‌های این گروه، پالایش نفت اصفهان بیشترین سود را (5/ 116 درصد) از آن سهامداران خود کرد. پالایش نفت تهران از دیگر سهام زیرمجموعه گروه فرآورده‌های نفتی بود که تیرماه را با رشد 110 درصدی به پایان رساند. زیرمجموعه‌های گروه خودرو و ساخت قطعات نیز در تیرماه درخشان ظاهر شدند و توانستند ضمن پوشش تورم، 92 درصد سود به سرمایه معامله‌گران خود اضافه کنند. در این گروه نام شرکت‌های صنعتی نیرومحرکه، پارس خودرو و ایران‌خودرو بیش از سایرین می‌درخشد که به ترتیب با افزایش قیمت 5/ 129، 9/ 120 و 111 درصدی همراه شدند.

 

2 درصد تا شاخص 2 میلیونی

در گزارش دیگری آمده است: تا فتح سوپرکانالی جدید در بورس تهران فقط 2/ 2 درصد باقی مانده است. این مهم در شرایطی رقم می‌خورد که برخی سهامداران تالار شیشه‌ای انتظارات تورمی را در جریان معاملاتی خود مورد توجه قرار می‌دهند. این دست از سرمایه‌گذاران معتقدند قیمت فعلی سهام شرکت‌ها با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی کشور و انتظارات موجود از روند آینده دلاری یقینا ارزنده است. هر چند افزایش لحظه‌ای نرخ دلار بر قیمت تمام‌شده کالاهای مصرفی اثرگذاری مستقیمی دارد اما دادوستدهای بازار سهام از افزایش اقبال در سهم‌های دلار محور حکایت دارد.

به گفته سعید اسلامی بیدگلی  عضو شورای بورس در حال‌حاضر انتظار برای رسیدن به یک تورم بالا است که تصمیم‌گیری صاحبان سرمایه را تحت‌الشعاع خود قرار داده است. برخی کارشناسان بازار سرمایه هم معتقدند تا انتهای هفته با لیدری پالایشی‌ها و فلزات روند مثبت تشدید خواهد شد. البته معاملات بازار در هفته گذشته نیز از نوسانات شدید قیمتی در برخی از سهام حکایت داشت؛ به‌طوری که اغلب نمادها در یک روز معاملاتی با صف خرید و در روز بعد با صف فروش مواجه شدند.

بررسی‌های آماری نشان می‌دهد جمع‌آوری صف‌های فروش در نمادهای بزرگ در روز شنبه و اصلاح در دیگر نمادها می‌تواند فارغ از جو معاملاتی موجود در بازار نشان از حرکت شرکت‌ها به سمت قیمت‌هایی متعادل داشته باشد.  در روز گذشته خالص تغییر مالکیت بورس تهران به 4 هزار و 118 میلیارد تومان از پرتفوی حقوقی‌ها به سبد سهام معامله‌گران حقیقی بود که دومین ورود تاریخی پول سهامداران خرد به گردونه معاملات تالار شیشه‌ای به‌شمار می‌رود. در این میان سهام شرکت پالایش نفت اصفهان (شپنا) در صدر فهرست خرید سهامداران خرد قرار گرفت.

عضو شورای  بورس با ارزیابی وضعیت بازار و نگاهی به شاخص 2 میلیون واحدی در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» اعلام کرد: قرار گرفتن شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در آستانه رقم 2 میلیون واحدی از چند وقت گذشته قابل پیش‌بینی بود.

با این حال تداوم روند افزایشی دور از ذهن نیست، هرچند شاهد نوساناتی در جریان معاملاتی بازار سهام هستیم اما چالش‌هایی هم در این میان دیده می‌شود که به نظر می‌رسد ورود جریان نقدینگی به بازار سرمایه همچنان ادامه‌دار باشد. به هر روی به‌رغم تمام خبرهایی که پیرامون عرضه سهام در بازار شنیده می‌شود اما همچنان قدرت نقدینگی بالاست.

به اعتقاد سعید اسلامی‌بیدگلی رقم 2 میلیون واحدی شاخص بورس تهران به لحاظ روانی برای سهامداران مهم است اما این رقم نقطه توقف، حداقل برای میان‌مدت در بازار نخواهد بود.

او ابراز امیدواری کرد: با افزایش عرضه و تغییر درست زیرساخت‌ها یقینا می‌توان به سمت رشد منطقی در بازار سهام حرکت کرد.

این کارشناس بازار سرمایه انتظارات تورمی و رشد ارزش دلار را 2 متغیر مهم در اقتصاد دانست و افزود: این 2 متغیر با یکدیگر وابستگی دارند وبخشی از رشد‌ بورس به واسطه این موضوع تحلیل و توجیه‌پذیر شد.

این عضو شورای بورس معتقد است: بر خلاف ادبیات رایج در مورد بازار‌های مالی کشور در حال‌حاضر بسیاری از مردم با توجه به تورم بالا، تنش‌های اقتصادی و افزایش نرخ ارز اقدام به سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه کرده‌اند.

سعید اسلامی‌بیدگلی تاکیدکرد: اساسا زمانی که بازار با کاهش ریسک همراه می‌شود باید ارزش آن افزایش پیدا کند، اما رفتار بازار سهام ایران خلاف این موضوع را نشان می‌دهد چنان که در روزهایی که افزایش قیمت دلار وجود دارد شاخص کل با سرعت بیشتری رشد پیدا می‌کند.

به باور این کارشناس بازار سرمایه رسیدن نماگر اصلی به رقم 2 میلیون واحدی یقینا اثرات روانی به‌صورت کوتاه‌مدت در بازار سهام خواهد داشت و در بلند‌مدت نیز متغیرهای کلان اقتصادی در رشد بازار سرمایه کشور اثرگذار خواهند بود.

او سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه را به شرطی که متناسب با سیاست‌گذاری‌ها، مبنی بر اینکه از سرمایه‌های وارد شده به این بازار در جهت افزایش تولید استفاده شود و بازار اولیه بتواند در کنار رونق بازار ثانویه شرایط بهتری را تجربه کند مناسب ارزیابی کرد.

این عضو شورای‌  بورس گفت: این رویداد موجب بهبود وضعیت اقتصادی کشور خواهد شد اما در صورتی که سیاست‌گذاری‌های کلان مناسبی وجود نداشته باشد رشد نا‌متناسب تمام بازار‌های مالی می‌تواند به‌طور جدی به اقتصاد کشور آسیب وارد کند.

با این حال در صورتی که سرمایه‌گذاران با پشتوانه علمی و از طریق سرمایه‌گذاری غیر‌مستقیم وارد بازار شوند یقینا بازار سرمایه فرصت‌های خوبی نسبت به سایر بازار‌های مالی خواهد داشت.

 

بازی خوانی بورس در مرز روانی

در گزارش دیگری آمده است شاخص کل به محدوده 2 میلیون واحد نزدیک شده، منحنی شاخص آخرین‌بار 13 خردادماه از مرز یک میلیون واحد گذشت و در کمتر از 50 روز به مرز روانی دوم رسید. حالا نماگر اصلی بورس تا رسیدن به شاخص دو میلیون واحدی، 48 هزار واحد فاصله دارد. شاخص بورس تهران در معاملات روز گذشته با رشد 54 هزار و 711 واحدی به پله یک میلیون و 955 هزار واحدی رسید.

با توجه به روند معاملات در روز گذشته،‌ به نظر می‌رسد رسیدن به شاخص دو میلیون واحدی برای بازار سرمایه دیگر دور از دسترس نیست؛ آن‌طور که کارشناسان بازار سرمایه می‌گویند مقدمات لازم برای عبور از این ابر شاخص فراهم شده است.  پنجم اسفند سال گذشته بود که شاخص کل بورس تهران از سقف 500 هزار واحد گذشت و به 503 هزار و 735 رسید، 20 روز بعد یعنی 25 اسفند 98 تنها برای یک روز به زیر 500 هزار واحد بازگشت و پس از آن دیگر روند صعودی خود را آغاز کرد.

از آن زمان بازار سهام ایران به‌طور مداوم رکوردشکنی کرده است. شاخص‌های بازار سرمایه چنان مرز‌های روانی بازار را رد کرده‌اند که به‌زعم برخی از کارشناسان، ‌حساسیت‌ها نسبت به آنها از میان رفته است. اما حالا شاخص به دیوار بلندی رسیده که می‌تواند روند صعودی آن را به چالش بکشد.

بورس و دلار: بهنام علیزاده تحلیلگر و مدرس بازار سرمایه به «دنیای اقتصاد» می‌گوید: شاخص 2 میلیونی مناسب دلار 20 هزار تومانی است و عددی غیر‌قابل‌دسترس برای شاخص نیست. اما اینکه امروز به این سقف خواهیم رسید یا در روزهای آینده،‌ با توجه به نوع معاملات دقایق پایانی روز گذشته بازار و کاهش قدرت خرید، عبور از عدد دو میلیون در روز جاری دور از انتظار است. او ادامه می‌دهد: اما در روز‌های آینده و اواسط هفته، با توجه به هجوم نقدینگی به سمت بازار سرمایه، می‌توان این محدوده را با قدرت پشت‌سر گذاشت.

این مدرس بازار سرمایه می‌گوید: با توجه به منفی شدن سهام بزرگ در دقایق پایانی بازارروز شنبه و افزایش عرضه‌ها، درگیری با شاخص دو میلیونی در بازار امروزیکشنبه زیاد خواهد بود. علیزاده با بیان اینکه بورس تهران دچار ریزش نخواهد شد، می‌گوید: به‌راحتی و باقدرت شاخص 2 میلیون واحدی را می‌توان رد کرد. او با اشاره به نرخ دلار نیز می‌گوید: هفته پیش شاهد کاهش قیمت دلار بودیم اما روز گذشته دلار بار دیگر وارد کانال 22 هزارتومان شد وکماکان نرخ دلار رو به بالا است و این می‌تواند دلیل محکمی برای عبور از شاخص دو میلیونی باشد.

مقاومت سخت: امین دامچه مدیر سرمایه‌گذاری شرکت سرمایه‌گذاری کاریزما نیز درخصوص احتمال عبور از این مرز روانی می‌گوید: منطقه یک میلیون و 850 هزار تا 2 میلیون واحد را به‌عنوان سقفی برای شاخص کل درنظر می‌گیرند. این در شرایطی است که شاخص کل با توجه به ورود نقدینگی بسیار زیاد در ماه‌های گذشته،‌ مقاومت‌ها را یکی پس از دیگری رد کرده‌است.  او ادامه داد: تنها نکته مهم که می‌توان به آن اشاره و در استراتژی‌های خرید و فروش باید به آن توجه کرد نوسانات نرخ ارز است که باید متناسب با آن سقف و کف را برای آن مشخص کرد. دامچه افزود: این محدوده که شاخص در آن در قرار گرفته است، هم از لحاظ ابزار‌های فیبوناتچی و هم از نظر روانی، محدوده مقاومتی بسیار قوی است. او ادامه می‌دهد: اگر از نظر تکنیکالی شاخص کل را بررسی کنیم،‌ بین دو ناحیه فیبوناچی قرار گرفته است که به آن می‌گویند محدوده مقاومتی بسیار قوی.

دامچه با تاکید به نرخ دلار می‌گوید:‌ نمی‌توان برای نرخ دلار روندی صعودی را در کوتاه‌مدت پیش‌بینی کرد و باید انتظار اصلاح در نرخ دلار را داشته باشیم. بر این اساس می‌توان گفت شاخص نیز در این محدوده تا حدودی متوقف می‌شود. او ادامه می‌دهد: عدد دو میلیون سطح روانی برای شاخص محسوب می‌شود. اعداد رند یک مقاومت روانی محسوب می‌شود که عدد دو میلیون نیز سطح مقاومت روانی محسوب می‌شود. اگر به این سه دلیل و روند معاملات در روز‌های گذشته دقت کنیم، متوجه خواهیم شد احتمال اصلاح شاخص در این محدوده زیاد است.

حرکت با احتیاط: مهدی سوری مدیر توسعه بازار کارگزاری آینده‌نگر خوارزمی در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: با روند فعلی بازار سرمایه رسیدن به شاخص دو میلیونی در این هفته دور از انتظار نیست اما طبیعتا شاخص به هر عدد رندی عکس‌العمل نشان می‌دهد و در نتیجه با احتیاط به این محدوده نزدیک می‌شود.  او ادامه می‌دهد: با توجه به نحوه معاملات و هیجانات در بازار سرمایه نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی از ادامه روند بازار سرمایه در کوتاه‌مدت داشت. سوری با بیان اینکه مهم‌ترین عامل روند صعودی بازار تغییر رفتار سرمایه‌گذاری مردم است می‌گوید: ماه‌ها عامل اصلی پیشرانی بازار سرمایه هجوم نقدینگی به بازار سرمایه بوده است. 

اواضافه می‌کند: عواملی که باعث رشد شاخص تا این لحظه شده است،‌ تغییر نکرده است و روند بلند مدت بازار را مثبت ارزیابی می‌کنیم. اما در کوتاه‌مدت بازار بسیار پر ریسک است و قابلیت پیش‌بینی را ندارد.  ابراهیم سپیانی تحلیلگر بازار سرمایه نیز می‌گوید: با توجه به مقاومت روانی در محدوده شاخص دومیلیون واحد،‌ انتظار می‌رود که بازار سرمایه به این عدد مقاومت نشان دهد. او ادامه می‌دهد: اما شرایط برای تثبیت شاخص بالا دو میلیون فراهم است زیرا از لحاظ تکنیکال می‌توان پیش‌بینی کرد که شاخص تا 2 میلیون و 300 هزار واحد در کوتاه مدت رشد داشته باشد.

ریسک های بازار: مریم اعتماد مدیر تحلیل کارگزاری امین‌اوید نیز می‌گوید:‌ ارزش و حجم معاملات در بورس طی روز معاملاتی شنبه نسبت به ابتدای سال‌جاری (1399) به ترتیب با رشد 593 و 140 درصدی همراه بودند؛ نماگر بورس نیز طی مدت مذکور با رشد 285‌درصدی همراه بوده است. همچنین طی معاملات روز جاری نسبت به روز معاملاتی قبل ارزش و حجم معاملات در بورس با رشد 27‌درصدی و 52‌درصدی روبه‌رو بودند و شاخص بورس نیز رشد 3‌درصدی را طی مدت مذکور تجربه کرد. این کارشناس بازارسرمایه ادامه می‌دهد: با توجه به روند صعودی دلار در میان مدت و رشد قیمت‌های جهانی می‌توان انتظار تداوم روند صعودی در سهام کامودیتی محور را داشت. 

او با اشاره به همه‌گیری ویروس کرونا می‌گوید: پس از فراگیری کرونا و تاثیر آن بر اقتصاد جهانی و نگرانی ناشی از آن، قیمت‌های جهانی با افت شدیدی روبه‌رو شدند و شاخص‌های کلان اقتصادی در جهان با وضعیت بحرانی روبه‌رو شدند. اعتماد اضافه می‌کند: با کم شدن اپیدمی ویروس کرونا و در نتیجه بهبود شاخص‌های کلان اقتصاد جهانی، مجددا می‌توان به روند صعودی قیمت‌های جهانی امیدوار بود؛ البته ریسک ناشی از موج دوم کرونا و تاثیر مجدد آن بر اقتصاد جهانی می‌تواند بر روند شرایط مذکور تاثیر بسزایی بگذارد؛ لذا در صورت تداوم وضعیت رو به بهبود فعلی و با فرض کنترل کرونا و حذف تاثیر مجدد منفی آن، می‌توان به بهبود شرایط اقتصاد جهانی امیدوار بود.

او می‌گوید: علاوه بر ریسک فوق، ریسک ناشی از تنش‌های سیاسی بین آمریکا و چین می‌تواند به جریانات ریسک‌گریز در بازارهای مالی منجر شود و تقاضا برای طلا را با افزایش همراه سازد. اعتماد تاکید کرد: با توجه به آنچه گفته شد و با فرض شرایط مذکور (بهبود شرایط درخصوص دو ریسک فوق) می‌توان به گذر شاخص از مقاومت 2میلیون واحدی امیدوار بود و در میان‌مدت با توجه به انتظار روند صعودی دلار و قیمت‌های جهانی و بهبود شاخص‌های کلان اقتصاد جهانی (در صورت تداوم روند مذکور و با مفروضات فوق) شرکت‌های کامودیتی صادراتی‌محور با شرایط مطلوبی همراه شوند؛ اگرچه به‌دلیل نزدیک شدن به مقاومت شاخص بورس انتظار افزایش عرضه‌ها وجود خواهد داشت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

تورم کم سابقه تیرماه سرمایه‌گذاران بورس را هم نقره‌داغ کرده است. بررسی‌های آماری «دنیای اقتصاد» حکایت از جاماندن 40 درصد سهامداران از تورم ماهانه دارد. بر اساس اطلاعات مرکز آمار ایران، نرخ تورم ماهانه تیر 99 با رشد 3 برابری نسبت به خرداد به 4/ 6 درصد رسید؛ این رقم در 21 ماه گذشته بی‌سابقه ارزیابی شده است. میانگین بازده بورس تهران در نخستین ماه تابستان امسال به 51 درصد نزدیک شد؛ رقمی بی‌سابقه در طول تاریخ فعالیت این بازار؛ با این حال واقعیت‌های آماری نشان می‌دهد این سود نصیب همه سهامداران نشده است. در این میان برخی سرمایه گذاران از شاخص کل پیشی گرفتند و حتی بازده سه رقمی را در سبد دارایی‌ها و پرتفوی خود مشاهده‌کردند اما سهامدارانی هم بوده‌اند که با زیان مواجه شده‌اند.

رشد سه برابری قیمت‌ها در تیر

یکی از دلایل اصلی هجوم بی‌سابقه صاحبان سرمایه برای اخذ کد بورسی و البته ورود تعجب برانگیز نقدینگی به گردونه معاملات تالار شیشه‌ای افزایش تورم و هراس صاحبان نقدینگی از کاهش ارزش پول بوده است. در این میان در تیرماه شاهد افزایش محسوس تورم بودیم. بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران، نرخ تورم ماهانه تیر 1399 به 4/ 6 درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، 4/ 4 واحد درصد افزایش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب 7/ 6 درصد و 3/ 6 درصد بوده است. این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری 5/ 6 درصد است که نسبت به ماه قبل، 5/ 4 واحد درصد افزایش داشته است. همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 9/ 5 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 7/ 3 واحد درصد افزایش داشته است. اما چند درصد از سهامی که پناه صاحبان نقدینگی در تیرماه بودند، توانستند تورم این ماه را پوشش دهند؟

بررسی‌های «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد با وجود بازده مثبت 73 درصد از سهام بورسی و فرابورسی در اولین ماه تابستان، اما همه این شرکت‌ها نتوانستند تورم تیرماه را پوشش دهند. به این ترتیب از 454 نماد معامله شده در این ماه، 176 نماد معادل 39 درصد از تورم ماهانه جاماندند و از این منظر سهامداران این شرکت‌ها در تیرماه متضرر شدند. 31 درصد از این شرکت‌ها با وجود ثبت بازده مثبت در اولین ماه تابستان اما سودی کمتر از تورم ماهانه (4/ 6 درصد) از آن سهامداران خود کردند و از این رو نتوانستند در حفظ ارزش سرمایه خود موفق عمل کنند. ضمن آنکه 69 درصد از شرکت‌ها نیز با زیان مواجه شدند. در مجموع 176 شرکت مزبور با در نظر گرفتن میزان تورم ماهانه بین صفر تا 31 درصد زیان به سهامداران خود تحمیل کردند. این سهام عمدتا در گروه‌های کوچک بازار جای گرفته‌اند. گروه‌هایی که از ابتدای سال به ویژه تیرماه چندان مورد اقبال فعالان بازار قرار نگرفتند و بعضا با کاهش قیمت نیز مواجه شدند. بیشترین زیان ماهانه (با کسر تورم) در این میان به سهام شرکت شیر پاستوریزه پگاه اصفهان اختصاص پیدا کرد. «غشصفا» در حالی از ابتدای سال جاری روندی مثبت برای سهامداران خود رقم زده بود که از ابتدای تیرماه تغییر مسیر داد و در اغلب روزهای معاملاتی با صف فروش مواجه شد. «فاما» دیگر بورسی بود که در ماه گذشته روندی نزولی را تجربه کرد و با کاهش قیمت 30 درصدی (با احتساب تورم) مواجه شد. سومین مقام در میان زیان‌ده‌ترین سهام در این لیست نیز به «زمگسا» اختصاص پیدا کرد.

برندگان تیرماه که بودند؟

در ماهی که گذشت 278 بنگاه بورس توانستند بازده بالاتر از تورم ماهانه از آن سهامداران خود کنند و با کسر تورم 4/ 6 درصدی تیرماه، با رشدی بین 2/ 0 درصد تا 174 درصد همراه شدند. از همه گروه‌ها می‌توان در میان برندگان بورس تیرماه یافت اما عموما تمامی زیرمجموعه‌های گروه‌های بزرگ کامودیتی‌محور سودی بیشتر از تورم ماهانه از آن سهامداران خود کردند. در این خصوص می‌توان به گروه فرآورده‌‌های نفتی اشاره کرد که با احتساب تورم، تیرماه را با رشد بیش از 95 درصدی به پایان رساندند. در میان زیرمجموعه‌های این گروه، پالایش نفت اصفهان بیشترین سود را (5/ 116 درصد) از آن سهامداران خود کرد. پالایش نفت تهران از دیگر سهام زیرمجموعه گروه فرآورده‌های نفتی بود که تیرماه را با رشد 110 درصدی به پایان رساند. زیرمجموعه‌های گروه خودرو و ساخت قطعات نیز در تیرماه درخشان ظاهر شدند و توانستند ضمن پوشش تورم، 92 درصد سود به سرمایه معامله‌گران خود اضافه کنند. در این گروه نام شرکت‌های صنعتی نیرومحرکه، پارس خودرو و ایران‌خودرو بیش از سایرین می‌درخشد که به ترتیب با افزایش قیمت 5/ 129، 9/ 120 و 111 درصدی همراه شدند.

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش برخی نمادهایی که حجم نسبتا بالایی در مقایسه با میانگین 30 روز گذشته معامله شده اند، قدرت خریدار به فروشنده حقیقی یا سرانه خرید هر کد حقیقی بالاست و تحرکاتی در تابلوی معاملاتی آنها مشاهده شده است، معرفی می شود و شما می توانید این نمادها را بررسی کنید.

نمادهای معرفی شده به هیچ وجه سیگنال خرید و فروش نیست و صرفا برای بررسی بیشتر ارایه شده است.

می توانید گزارش بازار سهام و سایر حجم های مشکوک را هر روز در کانال سیگنال به آدرس signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) مشاهده کنید.

ردیف نماد مقایسه با میانگین حجم 30 روز قدرت خریدار به فروشنده حقیقی
1 هجرت 1.42 7.05
2 فاما 2.30 1.85

1. هجرت : پخش هجرت با نماد هجرت در بازار فرابورس و گروه محصولات دارویی قرار دارد. بعد از واکنش به محدوده حمایتی 3600 تومان امروز توانست سقف قبلی در 4600 تومان را بشکند. هر کد حقیقی به صورت میانگین امروز نزدیک به 57 میلیون تومان خرید کرده است.

2 سهم برگزیده بازار سرمایه (یکشنبه 24 فروردین ماه 99)
برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

2. فاما : صنعتی آما با نماد فاما در بازار اول بورس و گروه ساخت محصولات فلزی قرار دارد. این نماد که در یک کانال صعودی قرار دارد، بعد از واکنش به محدوده حمایتی 1400 تومان و میانگین متحرک نمایی 50 روزه، رشد قیمتی را توانست تجربه کند و امروز هم در صف خرید قرار گرفت. هر کد حقیقی به صورت میانگین در این نماد 29 میلیون تومان خرید کرده است. برای صعود، مقاومت 1800 تومان را پیش رو دارد.

2 سهم برگزیده بازار سرمایه (یکشنبه 24 فروردین ماه 99)
برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

تاریخی‌ترین ماه بورس تهران با ثبت رشد بیش از 50 درصدی شاخص کل سهام در حالی رقم خورد که تمام پول‌های ورودی به بازار سهام موفق به کسب سود نشدند. بررسی‌های «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد در یک ماه گذشته از مجموع 454 نماد معامله شده در دو بازار بورس و فرابورس، شاهد افت قیمت 126 نماد (معادل 28 درصد) بودیم. نکته جالب توجه این است که حتی در میان نمادهایی که با رشد قیمت همراه شدند، 78 درصد شرکت‌ها با بازده کمتر از شاخص کل مواجه شدند. به عبارتی نتوانستند میانگین رشد قیمت در کل بازار را کسب کنند. موضوعی که نشان داد حتی در این شرایط که به نظر می‌رسد بدون داشتن تحلیل نیز می‌توان سود کسب کرد، سهامدارانی بودند که متضرر شده و بین یک تا 25 درصد از ارزش دارایی خود را تنها در یک ماه از دست دادند.

نابرده رنج، گنج…؟

در ماهی که شاخص کل بورس تهران با افزایش بیش از 50 درصدی همراه شد، ورود بی‌سابقه نقدینگی به تالار شیشه‌ای سبب شد تا میانگین روزانه ارزش دادوستدها به حدود 16هزار میلیارد تومان برسد. سهامداران حقیقی نیز حدود 35 هزار میلیارد تومان پول به بازار سهام تزریق کردند. در این میان افزایش ضریب نفوذ بازار سهام در میان صاحبان نقدینگی‌های خرد و کلان سبب شد به‌صورت دومینووار شاهد ورود افراد جدید به این بازار باشیم و سرمایه‌های سرگردان برای ورود به تالار شیشه‌ای ترغیب شوند. سرمایه‌هایی که رویای کسب سودهای چند صددرصدی را در سر می‌پرورانند. شاید همین موضوع دلیل اصلی تداوم جهش قیمت سهام و ثبت رکوردهای متوالی در این بازار است. از این رو این تب خرید در بازار در وهله اول به قدرت بلامنازع نقدینگی باز می‌گردد. شرایطی که سبب شده ریسک‌های پیرامونی بازار نادیده گرفته شود. در این میان تفکر غالب در میان سرمایه‌گذاران این است که در این بازار سبز، حتی بدون داشتن کوچکترین تحلیل چه بنیادی و چه تکنیکال، هر پول جدیدی می‌تواند سودی بیشتر از بازارهای رقیب از آن معامله‌گر کند. این در حالی است که بررسی‌های «دنیای اقتصاد» ثابت می‌کند در یک ماه اخیر، نماد معاملاتی 28 درصد از شرکت‌های حاضر در بازار سهام نه تنها سودی از آن سهامداران خود نکرده‌اند، بلکه زیانی بین یک تا 25 درصد به معامله‌گران خود تحمیل کرده‌اند.

بازندگان اولین ماه تابستان

یافته‌های آماری «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد طی معاملات اولین ماه تابستان، نماد معاملاتی شرکت پگاه اصفهان با بیشترین افت قیمت به میزان 8/ 24 درصد مواجه شد. قعرنشین بعدی بازار سهام در تیرماه اما سهام شرکت صنعتی آما بود. «فاما» در یک ماه اخیر زیانی معادل 7/ 23 درصد به سهامداران خود تحمیل کرد. «زمگسا» دیگر نمادی بود که در اولین ماه تابستان با افت قیمت مواجه شد و بیش از 21 درصد از سرمایه معامله‌گران خود را دود کرد. در مجموع طی معاملات تیرماه، 70 سهم با افت قیمت تا 10 درصد، 46 نماد با کاهش قیمت بین 10 تا 20 درصد و 10 نماد نیز کاهش بیش از 20 درصدی قیمت را تجربه کردند. در مقابل اما سیمان خزر پرسود‌ترین سهام در اولین ماه تابستان بود که سودی معادل 180 درصد برای سهامداران خود به ارمغان آورد. در لیست برندگان اولین ماه تابستان می‌توان به نمادهای «خمحرکه»، «خزامیا»، «نطرین» و «خپارس» نیز اشاره کرد که به ترتیب در رتبه‌های دوم تا پنجم پربازده‌ترین سهام تیرماه جای گرفتند.

نمادهایی که از شاخص کل جاماندند؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد در تیرماه، تنها 22 درصد سهام موفق به سبقت از نماگر اصلی در کسب بازدهی شدند. شاخص کل بورس تهران، میانگین وزنی قیمت سهام را نشان می‌دهد و طبیعتا در محاسبه آن نمادهای بزرگ و کامودیتی‌محور نقش اصلی را ایفا می‌کنند. بررسی‌های «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد در این ماه، سهام زیرمجموعه گروه‌های کانه‌های فلزی، فرآورده‌های نفتی، محصولات شیمیایی، فلزات اساسی و خودرو با بیشترین رشد قیمت همراه شدند. به تبع شاخص کل نیز بیشترین تاثیر را از سهام مذکور پذیرفت و صعود بیش از 50 درصدی را تجربه کرد. در مقابل گروه‌های کوچک بازار از صعود جاماندند.

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت آما از در دستور کار قرار گرفتن افزایش سرمایه 67 درصدی از محل سود انباشته خبر داد و با توقف نماد روبرو شد.

براین اساس، “فاما” اعلام کرد: جلسه هیات مدیره 13 مرداد برگزار گردید و افزایش سرمایه از محل سود انباشته تصویب و در دستور کار قرار گرفت. افزایش سرمایه 67 درصدی از محل سود انباشته به مبلغ 60 میلیارد تومان برای رساندن سرمایه از 90 به 150 میلیارد تومان پس از تهیه گزارش توجیهی و اخذ تاییده حسابرس و بازرس قانونی و سایر تشریفات قانونی انجام خواهد شد.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت آما ضمن رد شایعه تجدید ارزیابی دارائی های ثابت و انعقاد قرارداد جدید با اهمیت با طرف های خارجی از برنامه اخذ پایان کار برای زمین ها خبر داد.

براین اساس، “فاما” پیرو شایعه تجدید ارزیابی دارائی ها و انعقاد قرارداد خارجی اعلام کرد: این شرکت انعقاد قرارداد جدید با اهمیت با طرف های خارجی نداشته و تاکنون هیچ گونه برنامه ای برای تجدید ارزیابی دارائی های ثابت ندارد و همان گونه که در مجمع سالانه 23 تیر عنوان شد درصدد اخذ پایان کار برای زمین های آما یک و دو است و هرگونه تصمیم گیری پس از اخذ پایان کار زمین های فوق، منوط به طرح و تصویب توسط هیات مدیره است.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

بنابراین از نظر اقتصادی رشد کنونی بازار سرمایه را به سختی می‌توان فراتر از موجی یکباره برای شناسایی اثر تورم در ارقام تاریخی ترازنامه شرکت‌ها دانست. در این شرایط، سرمایه‌گذاران (به‌طور میانگین و در بلندمدت) تنها می‌توانند خود را در برابر تورم پوشش دهند اما فراتر از تورم، بازده اقتصادی (واقعی) کسب نمی‌کنند. به‌عبارت دیگر، فردی که یک شرکت تولیدی را چند دهه پیش ایجاد کرده ارزشی بیشتر از مبلغ حاصل از فروش دارایی‌هایش از آن کسب نخواهد کرد. از نگاه ناظر بیرونی (سرمایه‌گذار خارجی با افق بلندمدت) نیز عملا ارزشی ایجاد نشده چون تمام این بازده با همان میزان تضعیف ریال از دست رفته است و این همه شور و هیجان تنها به خاطر ضعیف شدن پول ملی بوده است، نه شکوفایی اقتصادی. در بلندمدت چرخه ‌‌تضعیف ریال ← تورم ← تجدید ارزیابی‌ دارایی‌های فیزیکی ← رشد قیمت دارایی‌ها و از جمله سهام، معنایی جز غالب شدن یک نظام انگیزش اقتصادی مخرب ندارد؛ نظامی که در آن کسانی که برای ذخیره قدرت خرید از پول ملی استفاده می‌کنند (یعنی افرادی که حاصل دسترنج خود را در قالب حقوق ماهانه دریافت می‌کنند یا اقشار ضعیف‌تری که توان و دسترسی یا حداقل آگاهی لازم برای مشارکت در بازار سرمایه یا خرید دارایی‌های فیزیکی را ندارند) بازنده‌اند و کسانی که به حبس و سفته‌بازی با دارایی‌ها یا کالاهای مصرفی روی آورده‌اند، برنده. ریشه‌یابی مسائل همیشه به این نقطه ختم می‌شود که ثبات پولی قوی‌ترین نیرو برای پاداش دادن به کارآفرینی و تولید و بی‌فایده کردن انباشت بی‌حاصل ـ‌یا حتی‌ـ مضرِ دارایی‌های فیزیکی و سفته‌بازی با مایحتاج مردم است.  پس هر چند استقبال صاحبان نقدینگی از بازار سرمایه و ارتقای سواد سرمایه‌گذاری جامعه به خودی خود امر مبارکی است اما نباید از یاد برد که اگر روزی نگران عمق بازار سرمایه و ارزش کم معاملات در آن بودیم، نگرانی امروزمان از سقوط شدید بازار به‌خاطرِ خروج هیجان‌زده تازه‌واردان بورسی به آن معناست که هنوز هم این هدف حاصل نشده است. بازار عمیق و تحلیل‌محور به تناسب شرایط اقتصادی نوسان می‌کند و دولت به جز فراهم آوردن شرایط ثبات، شفافیت و رقابت نقشی در آن ندارد. در این بازار چه P/ E و چهP/ B شرکت‌ها بر اساس پتانسیل شرکت در خلق ارزش افزوده واقعی تعیین می‌شود. برای مثال در هنگام تهیه این گزارش، میانگین P/ B 10 فولادساز نخست جهان فقط 33/ 0 بوده است که قطعا عوامل مهمی چون رکود کرونایی حاکم بر اقتصاد جهان، مازاد ظرفیت این صنعت و کند شدن رشد اقتصادی چین در سال‌های اخیر در آن دخیل هستند و معنای آن جذاب نبودن ورود سرمایه جدید به این صنعت (در شرایط رقابتی) است.2

پس از ترسیم شرایط نه چندان مطلوب فوق طبعا به سوال درباره آینده بازار و اقتصاد می‌رسیم. باید دانست که آنچه تا اینجا مطرح شد خروجی و معلول وضع گذشته ماست؛ نه لزوما علتی برای بدتر شدن شرایط. بدیهی است به محض اینکه مشکل اصلی اقتصاد یعنی بی‌ثباتی پولی به‌طور موثری مورد هدف سیاستگذار پولی قرار گیرد، دیگر ارزش ریالی دارایی‌ها محلی برای سود بردن از نوسان نخواهد بود. در عوض با توجه به در حال توسعه بودن کشور و مزیت‌های رقابتی متعدد آن، به راحتی می‌توان در صنایع مختلف به خلق ارزش افزوده رسید. تا آن زمان اگر برای شرکتی نسبت P/ B به یک رسیده باشد، نقطه اتکای مناسبی برای رشد بیشتر در آینه قضاوت بازار از پتانسیل سودسازی شرکت در آینده فراهم است و البته اگر در نتیجه سفته‌بازی هیجان‌زده از یک گذشته باشد و شرکت پتانسیل کافی برای ارزش‌زایی نداشته باشد به فاز اصلاح وارد خواهد شد. این اصلاح، ذهنیت‌های وهم‌زده را تنبیه خواهد کرد و کارشناسان بارها خطرات آن را برای عموم سرمایه‌گذاران اعلام کرده‌اند. با ایجاد ثبات پولی، توجهات از بازی با قیمت‌های اسمی به جست‌وجو برای ارزش‌های واقعی باز خواهد گشت.

تا زمانی که بپذیریم تورم یک پدیده پولی است و این پدیده تاکنون مردم را به خرید دارایی‌های فیزیکی سوق می‌داده است، معقول است که بپذیریم با تضعیف آن از تقاضای سفته‌بازانه برای دارایی‌های فیزیکی کاسته شود.

 البته عامل دیگری که می‌تواند بر بازار سهام اثر بگذارد تغییر یافتن معادلات بازی است به نحوی‌که از جذابیت سهام به‌عنوان یک ابزار سرمایه‌گذاری نقدشونده کاسته شود؛ مثلا اگر در فرمول مالیات و کارمزدهای معاملات تغییری داده شود یا نمادهای پرطرفدار و عرضه اولی به سبب مشکلاتی دچار توقف‌های طولانی شوند، بدیهی است این مشکلات برای تازه‌واردهای بازار تحمل‌ناپذیرتر از سرمایه‌گذاران قدیمی بورس است و می‌تواند آغازگر خروج شدید نقدینگی و حتی یک دوره هیجانی منفی باشد.

هم‌اکنون بارقه‌های امیدبخشی از بهره‌برداری از ابزارهای سیاست‌گذاری پولی (که سال‌هاست در دنیا استفاده می‌شوند) دیده می‌شود. در این راستا موفقیت در هدفگذاری تورمی در عملیات بازار باز بانک مرکزی می‌تواند از طریق کاهش نرخ بازده مورد انتظار به تداوم رشد بورس کمک کند. فراتر از این ابزارها کارشناسان بارها بر ضرورت اقدامات بنیادینی همچون تامین مالی غیرتورمی کسری بودجه و تفکیک بودجه ارزی و ریالی و آثار مخرب عرضه درآمدهای ملی ارزی به داخل و سرکوب صادرکنندگان (از طریق تقویت ارز) تاکید کرده‌اند. اگر این اقدامات اصلاحی مثل اجزای یک کل اجرا شوند، نویدبخش رسیدن کشور به ثبات پولی و آغاز یک دوران توسعه‌ای پایدار خواهد بود.

می‌توانیم تصور کنیم که در سال جاری عرضه سهام شرکت‌های دولتی بتواند پاسخگوی عطش نقدینگی و کسری بودجه دولت باشد، اما اگر گام‌های اصلاحی فوق برداشته نشوند، چه شرایطی برای سال‌های بعد در انتظار ماست؟ به نظر می‌رسد از یک سو روندی که در تغییر فرمول ذهنی سرمایه‌گذاران گفتیم باعث توقف روند سرمایه‌گذاری در فرصت‌های خوش‌آتیه و مولد و ارتقاء نیافتن کارآیی در شرکت‌های فعلی خواهد شد که به تضعیف بدنه اصلی اقتصاد خواهد انجامید. از سوی دیگر، همین بدنه ضعیف بیش از پیش در تامین بودجه دولت از طریق مالیات ناتوان خواهد بود. در ادامه، اگر باز هم کسری بودجه از رشد نقدینگی تامین شود آیا می‌توان مقصدی به جز دارایی‌های فیزیکی و سرمایه‌ای همچون ملک، طلا، ارز و طبعا سهام برای موج‌های بعدی نقدینگی تصور کرد؟

پی‌نوشت‌ها:

1- جالب است بدانیم یکی از مدل‌های معتبر قیمت‌گذاری سهام (پس از مدل قیمت‌گذاری دارایی‌های سرمایه‌ای یا اصطلاحا CAPM) مدل فاما و فرنچ است که یکی از عوامل مورد ملاحظه توسط آن، تعلق سهام به یکی از دو دسته کلی سهام ارزشی و سهام رشدی است. از نگاه سرمایه‌گذاری، ارزشی یا رشدی بودن یک سهم علائم متعددی دارد اما در قالب این مدل از نسبت ارزش دفتری به ارزش بازار (B/ M که معکوس P/ B است) برای شناسایی این دو دسته استفاده می‌شود: سهام رشدی به سهامی گفته می‌شود که به سبب آتیه روشنی که بازار برای آن می‌بیند B/ M بسیار کمی برای آن قائل است و بر عکس، سهام ارزشی B/ M بالایی دارد. حال این ذهنیت را مقایسه کنید با رویکرد صرفا دارایی‌محور که فقط بر برابری ارزش بازار و ارزش دفتری شرکت توجه دارد.

2- Inflation targeting

3- دانش‌آموخته دکترای مدیریت مالی دانشگاه تهران

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت های سیمان سفید نی ریز، پشم شیشه، ایرانیت، پتروشیمی کرمانشاه، سرمایه گذاری مس سرچشمه، آما و بیمه معلم هم درخصوص آثار شیوع ویروس کرونا بر عملکرد تولید و فروش، دست به شفاف سازی زدند.

براین اساس، “سنیر” اعلام کرد: این مجموعه صنعتی با انجام اقدامات مدیریتی منسجم و برنامه ریزی شده، سعی در به حداقل رساندن ریسک ابتلای کارکنان داشته که خوشبختانه در پی آن کارکنان در کمال صحت و سلامت در محل کار حاضر شده و تمامی تجهیزات نیز با ظرفیت معمول و براساس بودجه پیش بینی شده به تولید ادامه دادند.

پیش بینی می شود با تداوم و بهبود اقدامات فوق در ماه های آتی نیز تولید با ظرفیت معمول و براساس بودجه مصوب دنبال شود و نیازی به کاهش تولید و یا توقف تجهیزات نباشد.

فریبرز رضازاده مدیرعامل “کپشیر” در خصوص آثار شیوع ویروس کرونا در دو ماهه پایانی سال 98 و تاثیر آن در ماه های آینده اعلام کرد: بسته شدن راه ها و مبادی ورودی شهرها و کاهش فعالیت حمل و نقل در اواخر سال گذشته و اوایل سال جاری مشکلاتی را در تهیه مواد اولیه ایجاد کرد ولی به دلیل حجم کافی موجودی مواد اولیه در انبار، اثر منفی با اهمیتی بر تولید این شرکت ایجاد نشده است.

مشتریان محصول شرکت از پایان سال 98 و در سال 99 گاهن تقاضای تاخیر چند روزه در پرداخت را داشته که این موضوع فعلاً تاثیر با اهمیتی بر عملکرد شرکت نداشته است.

“سایرا” اعلام کرد: شیوع بیماری همه گیر کرونا متاسفانه باعث شد این شرکت مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره محمدرضا وفائی را از دست بدهد . با توجه به توقف فعالیت های عملیاتی به نظر می رسد شیوع این بیماری تاثیری روی عملکرد اقتصادی و کسب و کار این شرکت نداشته و نخواهد داشت . متعاقبا مدیر عامل و عضو جایگزین معرفی خواهد شد .

“کرماشا” اعلام کرد: با توجه به فعالیت شرکت و برنامه ریزی مناسب به منظور حضور نیروها ، شیوع ویروس کرونا هیچ گونه تاثیری در روند فعالیت ،تولید و فروش این شرکت نداشته است.

علی ارجمندی مدیرعامل “سرچشمه” در خصوص لزوم افشای آثار ناشی از شیوع ویروس کرونا بر فعالیت شرکت اعلام کرد: متاسفانه طی دو ماه اخیر با الزام وزارت بهداشت و به منظور جلوگیری از شیوع بیماری در سطح مجتمع مس سرچشمه، پروژه های این شرکت با کاهش شدید فعالیت روبرو شده و تبعات ناشی از آن شامل هزینه های پیشگیری، کندی فعالیت های عادی شرکت اصلی و زیر مجموعه ها، تاخیر در تایید صورت وضعیت های شرکت‌های تابعه توسط کارفرما می شود.

“فاما” اعلام کرد: با توجه به مصوبه ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا و به منظور کنترل محیط از آلوده شدن و حفظ فاصله های اجتماعی ساعت کاری شرکت به دو نوبت و کاهش 2 ساعت کاری در هر نوبت از 17 فروردین تبدیل شده است. همچنین از 22 اسفند تا 15 فروردین شرکت تعطیل بوده و فعالیت در سال جدید از 16 فروردین سال 99 آغاز شده و از بابت واردات مواد اولیه و صادرات محصولات به دلیل مسدود بودن مرزها با مشکلاتی مواجه شده و این امر باعث افت فروش از نظر مقداری و ریالی شده است.

ضمناً شرکت بابت جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و سلامت کارکنان مبالغ بالائی جهت خرید مواد ضد عفونی کننده، ماسک و دستکش هزینه کرده است. با این حال امیدواریم با اتخاذ تدابیر مناسب توسط مسئولین و با تلاش و جدیت مدیران شرکت در ماه های آینده شاهد رونق بهتری در تولید و فروش باشیم.

“معلم” هم اعلام کرد: فروش دو ماهه شرکت (اسفند 98 و فروردین 99) با رشد 5 درصدی نسبت به دوره مشابه سال گذشته همراه بوده است. همچنین خسارت پرداختی دو ماهه شرکت (اسفند 98 و فروردین 99) رشد 2 درصدی نسبت به دوره مشابه سال گذشته داشته است.

در خصوص ماه‌های آتی نیز شرکت سعی دارد با استفاده از ابزارهای نوین، ارائه خدمات غیرحضوری به مشتریان را افزایش دهد تا منجر به کاهش تاثیرات احتمالی شیوع این ویروس بر عملکرد شرکت شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.