دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
شنبه
29 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت آذرآب از 23 تیر تاکنون به علت عدم رعایت ضوابط افشای اطلاعات مشمول تعلیق نماد شده اما به رغم پیگیری ها، ابهامات موجود در وضعیت شفافیت اطلاعاتی آن بصورت کامل برطرف نشده است. لذا تعلیق نماد “فاذر” به مدت 15 روز دیگر تا 31 شهریور تمدید می شود.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت آذرآب از برنامه افزایش سرمایه فوق سنگین 7600 درصدی از دو محل آورده نقدی سهامداران و تجدید ارزیابی دارایی ها خبر داد که تاکنون بی سابقه است.

براین اساس، “فاذر” در نظر دارد سرمایه فعلی را از 100 به 7700 میلیارد تومان برساند. تامین مالی این شرکت پرحاشیه بورسی از دو محل آورده نقدی سهامداران و تجدید ارزیابی دارایی ها اعمال خواهد شد تا صرف اصلاح ساختار مالی، تامین سرمایه در گردش ، پرداخت سایر دیون ممتاز و پرداخت تسهیلات بانکی و جریمه معوق شود.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت آذرآب که از 22 تیر با توقف نماد روبرو است از موافقت هیات مدیره با افزایش سرمایه 6746 و 400 درصدی از محل تجدید ارزیابی و آورده نقدی سهامداران خبر داد.

براین اساس، “فاذر” پیرو گزارش منتشره مبنی بر اطلاعات تکمیلی در مورد افزایش سرمایه اعلام کرد: افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی های ثابت (به جز زمین ورزشگاه شهرصنعتی اراک ) به میزان 6746 درصد (طبق گزارش مرکز کارشناسان رسمی قوه قضائیه) و افزایش سرمایه از محل آورده نقدی سهامداران به میزان 400 درصد مورد تصویب هیات مدیره قرار گرفته و گزارش توجیهی افزایش سرمایه از هر دو محل فوق در حال انجام و به محض آماده شدن در سامانه کدال اطلاع رسانی خواهد شد.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در حالی هفته گذشته لایحه افزایش سرمایه شرکت های بورسی و فرابورسی از طریق صرف سهام با سلب حق تقدم با قید دو فوریت به مجلس تقدیم شد که هسته پژوهشی سلامت مالی شرکتی دانشگاه الزهرا (س) در گزارشی ، راه کار تامین منابع مالی برای شرکت های درمانده را بررسی و اعلام کرد : از حدود یک سال پیش ، حجم زیادی نقدینگی وارد بورس و فرابورس شده که عمدتا در بازار ثانویه (معاملات بین سهامداران) گردش دارد و بخش قابل توجهی از افزایش قیمت سهام شرکت ها به دلیل این نقدینگی و افزایش تقاضا است.

غفلت از تقویت بازار اولیه

هرچند افزایش سودآوری شرکت ها با توجه به افزایش قیمت محصولات و نیز افزایش نرخ های ارزی نیز بخشی از این افزایش را توجیه می کند و انتظارات تورمی نیز اندکی دیگر از رشد قیمت سهام را تبیین می کند با این وجود به نظر می رسد از این فرصت برای تقویت بازار اولیه یعنی انتقال بخشی از این نقدینگی به درون شرکت های بورسی و فرابورسی از طریق افزایش سرمایه استفاده مطلوبی نشده است.

به عبارت دیگر تامین مالی شرکت ها و تشکیل سرمایه برای جهش دولت و تقویت بنیان شرکت ها چندان مورد توجه قرار نگرفته است.در صورت تامین مالی و تشکیل سرمایه در شرکت ها، بهبود سلامت آنها ( طبق مدل آلتمن نسبت ارزش دفتری حقوق صاحبان سهام به ارزش دفتری بدهی ها، نسبت سود انباشته و اندوخته ها به کل دارایی ها و نسبت سرمایه در گردش به کل دارایی ها نسبت های  مهم سلامت شرکت ها هستند) فراموش شده درحالی که این دو ، لازمه موفقیت و سودآوری آینده شرکت ها و در نهایت حفظ شادابی بازار سرمایه و جذابیت آن است .

دو پیشنهاد برای حل مشکل مالی شرکت های درمانده

بنابراین دو پیشنهاد قابل طرح است : اول رفع مشکل مالی شرکت های درمانده

شرکت های درمانده مالی ، شرکت هایی هستند که نقدینگی و سرمایه در گردش کافی برای تداوم فعالیت ها  و ایفای تعهدات در سررسید و در مواردی پرداخت هزینه های ضروری همچون حقوق و دستمزد کارگران و کارمندان را ندارند. مشکلات مالی برخی از شرکت های خصوصی سازی شده، منجر به اعتصاب و اعتراض های کارگری و نیز عدم بهره برداری از ظرفیت های تولیدی و عدم ایفای تعهدات مالی  شده است.

توصیف مشکل و راه حل مشکل نقدینگی و رفع مضیقه مالی این شرکت ها به صورت خلاصه در چهار بند بیان شده است:

1- تسهیلات بانکی سررسید گذشته و سوابق بانکی نامطلوب این شرکت ها عمدتا مانع اصلی برای اخذ تسهیلات جدید از بانک ها جهت تامین مالی است. مضافا اینکه هزینه مالی یک عامل اصلی زیان دهی محسوب می شود.

ساختار سرمایه نامطلوب این شرکت ها یعنی عدم تناسب بین حقوق صاحبان سهام(سرمایه) و بدهی ها یک مشکل و بیماری این شرکت ها است. در این بررسی ، منشا بروز این مشکل اعم از ناکارآمدی مالکان و مدیران جدید، سواستفاده های مالی، تغییر شرایط بازار فروش و ریسک های تجاری و شرایط کلان اقتصادی همچون افزایش نرخ سود بانکی، کاهش سرمایه گذاری، رکود اقتصادی و … را واکاوی نمی کند .

2- شرکت های خصوصی شده حاضر در بورس و فرابورس، طی ماه های اخیر رشد چشمگیری در قیمت سهام تجربه کرده اند و با وجود این چون معاملات  سهام بین سهامداران است، عمدتا چیزی از این افزایش قیمت و گردش نقدینگی عاید شرکت ها نمی شود تا مشکلات سرمایه گردش و نقدینگی را حل کنند.

3- عمده افزایش سرمایه درسال های اخیر از طریق تجدید ارزیابی دارایی ها بوده که اگر چه ظرفیت استقراض شرکت را بالا برده ولی برای شرکت ها نقدینگی ایجاد نکرده است. افزایش سرمایه نقدی در مواردی که بخشی از سهام متعلق به دولت یا سهام عدالت باشد به دلیل محدودیت آنها برای مشارکت در افزایش سرمایه به سختی ممکن است و عمدتا انجام نشده و انتظار نمی رود حتی در شرایط فعلی عملی باشد.

4- راه حل پیشنهادی در شرایط فعلی ، افزایش سرمایه با سلب حق تقدم از سهامداران موجود و فروش سهام حاصل از افزایش سرمایه به قیمت های بازار سهام (مثلا میانگین قیمت 30 روز گذشته سهم با درصدی تخفیف به عنوان قیمت پایه) با استفاده از ظرفیت های ماده 160 اصلاحیه قانون تجارت است.

به این طریق که سهام ناشی از افزایش سرمایه به قیمت بازار به متقاضیان سهام فروخته شود و عواید حاصل از آن به عنوان سرمایه و اندوخته (صرف سهام) بدون تقسیم بین سهامداران در شرکت باقی می ماند تا صرف تامین سرمایه در گردش و بازپرداخت بدهی های سررسید گذشته اولویت دار و نیز حقوق و مزایای عقب افتاده کارگران و در نهایت سرمایه گذاری ثابت شود.

البته حسابرس شرکت می تواند ناظر بر مصرف وجوه حاصل از افزایش سرمایه باشد و راه های خروج این پول به سهامداران موجود از جمله از طریق تقسیم سود نقدی بسته شود تا ریسک انحراف مصرف کاهش یابد. با این کار هم مشکلات و در مواردی بحران های ناشی از این شرکت های درمانده مالی رفع می شود و هم امکان جهش در تولید آنها میسر می گردد.

بررسی خلاصه معاملات سهام دو شرکت درمانده مالی یعنی آذرآب و هپکو در زمان بررسی ( نیمه اردیبهشت سال جاری ) نشان می دهد اگر این شرکت ها فقط اقدام به افزایش سرمایه 10 درصدی با سلب حق تقدم از سهامداران موجود می کردند و سهام را به قیمت 75 درصد معادل ارزش بازار به فروش می رسانند، بیش از 651 و 255 میلیارد تومان نصیب هپکو و آذرآب و گشایش بزرگی در این شرکت ها ایجاد می شد .

ب) تشکیل سرمایه و بهبود سلامت مالی شرکت ها

سال جاری از سوی مقام معظم رهبری سال جهش تولید نامگذاری شده که عامل مهم تحقق آن تشکیل سرمایه و بهبود سلامت شرکت ها است. در سال 85 و 86 برای بهبود سلامت شرکت ها ، معافیت مالیاتی در قانون پیش بینی شد مبنی بر اینکه شرکت هایی که از سود انباشته افزایش سرمایه دهند و نسبت حقوق صاحبان سهام به جمع دارایی ها را به 30 درصد برسانند، کل رقم سود منظور شده به سرمایه از مالیات معاف است.

هدف اصلی این قانون ، جلوگیری از خروج پول از شرکت ها در قالب تقسیم سود نقدی و حفظ آن در قالب سرمایه در گردش و سرمایه گذاری ثابت بود تا اندکی از وابستگی آنها به منابع بانکی بکاهد و استحکام آنها را افزایش دهد. طی سال های اخیر، شرکت ها عمدتا از طریق تجدید ارزیابی دارایی ها اقدام به افزایش سرمایه کرده اند که صرفا کاغذی بوده و پول جدیدی وارد شرکت ها نشده و در عین حال به عادت بازار، بازدهی خوبی عاید سهامداران شده است.

پیشنهاد می شود به شرکت های بورسی و فرابورسی اجازه داده شود تا سقف نسبت سرمایه به جمع دارایی ها به میزان 50 درصد بتوانند از طریق سلب حق تقدم افزایش سرمایه دهند و فروش سهام ناشی از سلب حق تقدم معاف از مالیات (در حال حاضر مالیات نیم درصد مبلغ فروش است) باشد و معادل وجوه حاصله از این طریق در سال جاری سود مشمول مالیات برای سال های 99 و 1400 نیز در صورتی که انباشته شود معاف از مالیات باشد، مشروط به اینکه صرف ناشی از افزایش سرمایه (مازاد قیمت فروش به قیمت اسمی) در شرکت به عنوان اندوخته (صرف سهام) باقی بماند و تقسیم نشود تا عواید حاصله صرف تامین سرمایه در گردش، بازپرداخت بدهی ها و سرمایه  گذاری  ثابت در شرکت ها شود.

نتایج اجرای دو پیشنهاد و نقش سازمان بورس

اجرای هر دو پیشنهاد می تواند ضمن تبدیل نقدینگی سیال به سرمایه گذاری بلندمدت و کاهش اثرات مخرب آن، باعث تشکیل سرمایه در شرکت ها، افزایش سلامت و سودآوری آن ها در آینده و در نتیجه ارزندگی بیشتر شرکت ها و حفظ رونق و سودآوری بازار سرمایه شود.

در هر دو مورد سازمان بورس و اوراق بهادار باید با کاهش بروکراسی و صرفا براساس گزارش توجیهی هیات مدیره که  توسط حسابرس شرکت مورد اظهار نظر قرار می گیرد، مجوز افزایش سرمایه را صادر کند. انجام هر کدام از این دو پیشنهاد طی دوره زمانی حداکثر 45 روزه در صورت همکاری هیات مدیره شرکت ها و سازمان بورس و اداره ثبت شرکت ها ،قابل انجام است و از مشکلات شرکت ها تا حد زیادی خواهد کاست. هر چند مدیریت و حاکمیت شرکتی درست نیز عامل موثری در رفع مشکلات محسوب می شود.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش برخی نمادهایی که حجم های نسبتا بالایی در مقایسه با میانگین 30 روز گذشته معامله شده اند یا قدرت خریدار به فروشنده حقیقی آنها بالا است و تحرکاتی در تابلوی معاملاتی آنها مشاهده شده است، معرفی می شود و شما می توانید در روزهای آتی این نمادها را بررسی کنید. نمادهای معرفی شده به هیچ وجه سیگنال خرید و فروش نیست و صرفا برای بررسی بیشتر ارایه شده است.

می توانید گزارش بازار سهام و سایر حجم های مشکوک را هر روز در کانال سیگنال به آدرس signal_tahlil  (تحلیل با سیگنال) مشاهده کنید.

ردیف نماد مقایسه با میانگین حجم 30 روز قدرت خریدار به فروشنده حقیقی
1 اخابر 1.6 1.95
2 فاذر 3.18 1.23
  1. اخابر: مخابرات ایران با نماد اخابر در بازار اول بورس وگروه مخابرات قرار دارد. با نزدیک شدن به محدوده حمایتی مهم 600 تومان، این سهم با افزایش تقاضا رو به رو شده است و امروز هم با صف خرید به کار خود پایان داد. برای ادامه روند صعودی محدوده مقاومتی 700 تا 750 تومان را پیش رو دارد.
تحلیل تکنیکال اخابر 27 اسفندماه 98
برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

2. فاذر: صنایع آذرآب با نماد فاذر در بازار دوم بورس و گروه ساخت محصولات فلزی قرار دارد. با نزدیک شدن به محدوده 1600 تومان، شاهد دو حجم نسبتا بالا در این نماد هستیم و امروز با صف خرید به کار خود پایان داد. سقف قبلی در قیمت 2100 تومان مقاومت مهم این سهم است.

تحلیل تکنیکال فاذر 27 اسفدماه 98
برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

بازار امروز با روندی نسبتا متعادل کار خود را آغاز نمود که به دلیل ترس اهالی بازار از اصلاح، روند محاطانه تری رو نسبت به روز معاملاتی قبل داشت. ولی با گذشت زمان قدرت خریداران افزوده شد که یکی از علل آن می تواند ناشی از خبر تصویب آیین نامه اجرایی افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها در جلسه اصلی کمسیون اقتصادی دولت بود. این آیین نامه به شرکت های سود ده این اختیار را می دهد که در صورت صلاحدید افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی و دارایی خود را با معافیت مالیاتی انجام دهند. این نکته را هم باید لحاظ نمود که افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی ها قدرت شرکت را جهت دریافت تسهیلات افزایش می دهد و با توجه به تقسیم قیمت سهم به قسمت های کوچکتر اقبال و تقاضا به خرید سهم را افزایش می دهد ولی در سود ساخته شده شرکت تاثیر ندارد .

شاخص کل بورس با 5818 واحد افزایش به عدد 375 هزار واحد رسید و شاخص کل هم وزن با 2189 واحد افزایش به عدد 120 هزار واحد رسید. بر این باور هستیم که بسیاری از شرکت ها از ارزش ذاتی خود فاصله زیادی گرفته اند. لذا قبل خرید سهام توصیه می شود شمای کلی بازار، میزان نقدشوندگی، حجم معاملات، نسبت خریدار به فروشنده را مد نظر قرار داده سپس با ادله مناسب برای خرید خود حد ضرر و اهدافی را در نظر گرفته و سپس اقدام به خرید و فروش نمایید. در نظر گرفتن روند معاملاتی هم صنعتی های نماد مورد نظر می تواند کمک شایانی در تصمیم گیری نماید.

به نظر می رسد بازار در نقطه ای اصلاح می کند که کسی توقع اصلاح را ندارد. لذا علاوه بر لحاظ نمودن عوامل فوق در تصمیم های خود، بررسی میزان رشد سهم نسبت به حداقل میزان قیمت سهم در سال 1397 و مقایسه آن با میزان رشد قیمت دلار نسبت به سال 1397 می تواند معیار مناسبی جهت سنجش ریسک سهامی که قصد خرید دارید را به شما نشان دهد.

ارزش معاملات در پایان معاملات امروز بازار سهام به 2987 میلیارد تومان و در فرابورس 181 میلیارد تومان رسید که در این معاملات نماد های فارس، شبندر، رمپنا، شپنا، فولاد، رانفور به ترتیب بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل و نماد پارس و امید بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل گذاشتند. لازم بالذکر است از 2987 میلیارد تومان ارزش معاملات، 334 میلیارد تومان از ارزش معاملات مربوط به معاملات صندوق ها بوده است لذا ارزش خالص معاملات برابر 2652 میلیارد تومان می باشد که نسبت به روز معاملاتی گذشته کاهش یافته است.

در پایان معاملات امروز از 634 نماد پذیرفته شده در بازار سرمایه 219 نماد در وضعیت صف خرید قرار گرفته بودند و 7 نماد در وضعیت صف فروش قرار داشتند.

بیشترین حجم معاملات امروز به ترتیب مربوط به وتجارت، وبصادر، ذوب، آریان و خساپا با حجم های 162،183،234،513،657 میلیون سهم می باشد.

بیشترین صف خرید مربوط به هپکو و وشهر به ترتیب با تقاضای 126 و 81 میلیون سهم و بیشترین صف فروش مربوط به فاذر و ثنوسا در پایان معاملات امروز بود.

در معاملات امروز صنایع محصولات کاغذی با 9.55 مثبت و استخراج نفت و گاز با 5 مثبت نسبت به روز معاملاتی قبل پر اقبال ترین صنایع در معاملات امروز بودند. همچنین صنایع محصولات چوبی با منفی 3.05 و واسطه گری های مالی با منفی 1.07 کم اقبالترین صنایع در بین صنایع موجود در بازار سهام بودند. در کل کلیت بازار امروز در اکثر صنایع مثبت و پر اقبال بود.

بیشترین ارزش معاملات بورس اوراق بهادار

نام سهام حجم معاملات (میلیون) ارزش معاملات (میلیارد ریال) قیمت پایانی (ریال) قیمت آخرین معامله (ریال)
رمپنا 51.7 598 11567 11608
فاراک 134.4 576 4285 4189
فاذر 43.9 464.5 10564 10444
آپ 22.97 415 18066 18069
خساپا 162.1 404 2494 2480

اخبار منتخب کدال

  1. گروه صنایع کاغذ پارس(چکاپا)  در غالب افشای اطلاعات با اهمیت افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی ها را تایید نمود.
  2. 17.87 درصد سهام شرکت بیمه نوین در تاریخ 1398.11.07 توسط شرکت تامین سرمایه نوین واگذار می گردد.
  3. شرکت شیر پگاه خراسان در غالب افشای اطلاعات با اهمیت افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی ها را تایید نمود.
  4. گزارش توجیهی افزایش سرمایه 331 درصدی غصینو از محل مازاد تجدید ارزیابی ها روانه کدال گردید.
  5. شرکت داروسازی کوثر در نظر دارد 1 درصد شرکت دارویی سازی امین را در قیمت 1645 تومان در تاریخ 1398.10.09 واگذار نماید.
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

فاذر در نیمه نخست سال جاری مجموعاً 176 میلیارد تومان درآمد عملیاتی داشته که نسبت به سال گذشته 15 درصد افزایش یافته است. با اینحال بهای تمام شده حدود 25 درصد افزایش یافته و به 148 میلیارد تومان رسیده که این موضوع سبب کاهش حاشیه سود ناخالص از 20 به 16 درصد کاهش یابد. سود ناخالص نیز با 10 درصد کاهش نسبت به سال گذشته به 28 میلیارد تومان رسیده است.

سایر هزینه های عملیاتی به 16.6 میلیارد تومان رسیده که نسبت به سال گذشته 30 درصد افزایش یافته است. تمام این هزینه به هزینه جذب نشده در تولید باز می گردد. افزایش هزینه های جذب نشده در تولید به سادگی به معنای استفاده نکردن از حداکثر ظرفیت تولیدی است.
از طرفی سایر درآمد های عملیاتی کاهش یافته که عمدتاً به دلیل کاهش سود تسعیر ارز می باشد. نتیجه ی کاهش درآمد و افزایش هزینه های عملیاتی، کاهش 75 درصدی سود عملیاتی نسبت به سال گذشته می باشد.

این تمام ماجرا نیست. صنایع آذر آب در این دوره 23.6 میلیارد تومان هزینه ی مالی داشته که 10 درصد افزایش یافته است. این شرکت در مجموع 252 میلیارد تومان تسهیلات مالی 18 درصدِ پایان دوره دارد که هر سال حدود 45 میلیارد تومان هزینه ی مالی به شرکت تحمیل می کند.
افزایش هزینه های مالی سبب شده نتیجه ی عملیات شرکت زیان ده باشد. فاذر در نیمه نخست امسال 17.8 میلیارد تومان زیان خالص (18 تومان زیان به ازای هر سهم) ساخته است. این شرکت 66 میلیارد تومان سود انباشته در ابتدای دوره داشته که با توجه به زیان این دوره، سود قابل تخصیص این شرکت به 48.3 میلیارد تومان رسیده است.
نکته ی مهمی که در خصوص این شرکت ها حائز اهمیت است، انعقاد قرار داد های جدید و حاشیه سود ناخالص آن ها می باشد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

این جدول نماد هایی را نشان می دهد سنگین ترین خرید حقیقی را در  بازار داشته اند.

ردیف نماد نسبت خرید به فروش حقیقی حجم معاملات قیمت آخرین معامله (ریال) درصد تغییر قیمت آخرین معامله
1 کویر 313 1.32M 7,702 4.99
2 دتوزیع 288 1.45M 29,352 5
3 فاذر 17 639,933 4,600 5
4 رنیک 8 7.11M 13,902 -1.94
5 غشان 7.5 394,422 19,022 5
6 حفاری 6 3.17M 4,683 -10.7
7 بجهرم 5 139.4M 2,535 4.97
8 فبستم 4.5 1.95M 2,049 2.96
9 بکام 4.3 1.00M 13,312 4.99
10 غفارس 4 274,627 29,542 5

امروز بازار پس از ریزش های متوالی، شرایط متعادلی را پشت سر گذاشت. در صورتی که این چند را روز پای بازار بوده اید، باید بگوییم شما یکی از تاریخی ترین ریزش های بورس را پشت سر گذاشته اید. ریزشی که باید دید آیا ادامه خواهد داشت یا معاملات امروز سر آغازی از یک روند خنثی و متعادل در بورس خواهد شد.

کویر یکی از عرضه اولیه های جذاب سال 98 است. این نماد که شرایط بنیادی خوبی دارد همچنان به پیشتازی ادامه داده و تا کنون بیش از 20 درصد بازدهی داشته است.

از نظر الیوتی به نظر می رسد موج 4 فاذر به اتمام رسیده و شروع موج 5 محتمل است. این نماد امروز 4 خریدار حقیقی داشته که هر کدام به صورت میانگین، 74 میلیون تومان خریداری کرده اند که رقم بالایی محسوب می شود که نشانه ی دیگری از گارد صعودی سهم است. تحلیل تکنیکال و بنیادی این سهم به زودی در سیگنال منتشر خواهد شد.

بهتر است کمی در خصوص افزایش تقاضا در نمادِ شرکت های زیر مجموعه شرکت صنایع شیر ایران (پگاه) توضیح دهیم. این شرکت در 16 مهر ماه طی نامه ای، شرکت های؛

شیر پاستوریزه پگاه اصفهان (غشصفا)

شرکت شیر پاستوریزه پگاه آذربایجان شرقی (غپآذر)

شرکت شیر پاستوریزه پگاه آذربایجان غربی (غشاذر)

شرکت شیر پاستوریزه پگاه خراسان (غشان)

شرکت شیر پاستوریزه پگاه فارس (غفارس)

شرکت شیر پاستوریزه پگاه گلستان (غگلستا)

شرکت شیر پاستوریزه پگاه گلپایگان (غگلپا)

موظف به افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی های استهلاک ناپذیر (زمین) کرد. در نتیجه تقاضا برای این نماد ها افزایش پیدا کرده است به طوری که طی ریزش شاخص، این نماد ها کاهش قیمت کمتری را تجربه کردند. در صورتی که انتشار این نامه در شرایط بد بازار تعمدی بوده باشد، این موضوع هوشمندی مدیران این شرکت را خواهد رساند.

حفاری این روز ها پر خبر دنبال می شود. این شرکت که به تازگی پیروزِ یک مناقصه ی بسیار مهم شده است، پس از بازگشاییِ ناشی از افشای اطلاعات، با 20 درصد کاهش مواجه شد!! بگذارید کمی در خصوص این قرار داد توضیح دهیم.

شرکت حفاری که در قالب هلدینگ انرژی گستر سینا در مناقصه ی طرح “مارون آسماری 14” در قالب یک بسته یکپارچه از طرحِ عملیات محورِ افزایش / نگهداشت تولید 27 مخزن منتخب شرکت ملی مناطق نفت خیز شرکت کرده بود، نهایتاً پیروز این مناقصه شد.

البته در نظر داشته باشید این شرکت تنها در بخش تحت الارض (زیر زمینی) این پروژه ایفای نقش خواهد کرد. اثر مالی این پروژه بیش از 2100 میلیارد تومان خواهد بود. (این در حالی است که ارزش بازار این شرکت حدود 2400 میلیارد تومان است) با توجه به این که شروع پروژه در 1399 صورت می گیرد، برای سال جاری درآمدی از این محل برآورد نخواهد شد. از منظر تابلوخوانی به نظر می رسد این سهم با افزایش تقاضای خوبی در روز های آینده مواجه شود.

فبستم با ارزش بازار 10 میلیارد تومانی، از آن سهم های کوچکِ بازار پایه است. سال مالی این شرکت منتهی به آذر ماه است. این شرکت در نه ماهه امسال (تا پایان شهریور) حدود 274 میلیون تومان سود خالص شناسایی کرده (به ازای هر سهم 5 تومان) در نتیجه P/E جذابی ندارد. (چیزی حدود 34 مرتبه)

دلیل اقبال تقاضا به این نماد نیز چیزی نیست جز افزایش سرمایه. نگاهی به شفاف سازی شرکت داشته باشیم؛

این شرکت 200 درصد تا پایان سال 1398، 200 درصد افزایش سرمایه خواهد داشت که در دو مرحله انجام خواهد شد. 100 درصد از محل آورده ی نقدی و مطالبات حال شده و 100 درصد باقی مانده از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها (عمدتا زمین و ماشین آلات کارخانه)

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت آذرآب‌ که با سرمایه 100 میلیارد تومانی در بازار دوم معاملات بورس حضور دارد و طی روزهای گذشته با نوسان قیمت سهام روبرو بود درباره شایعه منتشره در فضای مجازی مبنی بر عدم افزایش سرمایه توضیح داد.

براساس این گزارش، “فاذر” اعلام کرد : پیرو تصمیمات هیات مدیره ، افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و تجدید ارزیابی دارایی های ثابت در حال پیگیری بوده ولی با توجه به شرایط موجود ، ابتدا افزایش سرمایه از محل آورده نقدی سهامداران به میزان 400 درصد و سپس افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی های ثابت انجام می پذیرد.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

شاخص بورس روز جاری با کمک «شستا» در حالی که با کاهش مواجه شده بود در نهایت با 1465 افزایش به کار خود پایان داد و به 980 هزار و 571 واحد رسید.

به گزارش رادیو سهام به نقل از ایبنا، جزییات داد و ستدهای بازار سهام بر اساس آمارهای ثبت شده نشان می دهد که شاخص‌های معاملاتی در بازار سهام امروز با نوسان مواجه شدند.

نوسان شاخص ها

بر اساس آمارهای معاملاتی، روز جاری شاخص های بورس با نوسان مواجه شدند به طوری که شاخص کل با 1465 واحد رشد معادل 0.15 درصد به 980 هزار 571 واحد، شاخص قیمت «وزنی – ارزشی»  با 389 واحد افزایش معادل 0.15 درصد به 260 هزار 839 واحد، شاخص کل «هم وزن» با (1698) واحد افت معادل (0.54) درصد به 310 هزار و 376 واحد، شاخص قیمت «هم وزن» با (1127) واحد کاهش، معادل (0.54) درصد به 205 هزار و 991 واحد، شاخص آزاد شناور با 2636 واحد رشد، معادل 0.21 درصد به یک هزار و 236 واحد، شاخص بازار اول با 7489 واحد افزایش معادل (1.07) درصد به 706 هزار 2 واحد و شاخص بازار دوم با (23652) واحد ریزش معادل (1.15) درصد به 2 هزار و 29 واحد رسید.

 نمادهای تاثیرگذار

از سویی دیگرجزییات داد و ستدهای روز جاری مشخص می کند که امروز 3 نماد « فارس با (1421) واحد، رمپنا با (855) واحد و تاپیکو با (731) واحد» افت، بیشترین تاثیر منفی و 4 نماد «شستا با 2552 واحد، فولاد با 1335 واحد، کگل با 1192 واحد و پارسان با 818 واحد» بیشترین تاثیر مثبت را به روی شاخص کل بورس بر جای گذاشتند.

ریزش شاخص صنایع

این گزارش می افزاید، روز جاری اکثر شاخص صنایع تالار شیشه ای با نوسان مواجه شدند به طوری که شاخص صنایع «مواد دارویی با (3815) واحد ریزش معادل (3.48) درصد به 105 هزار و 946 واحد، وسایل ارتباطی با (1854) واحد افت معادل (3.49) درصد به 51 هزار و 295 واحد، فنی مهندسی (326) واحد کاهش معادل (3.97) درصد به 7 هزار و 876  واحد، انتشار و چاپ (98630) واحد ریزش معادل (4) درصد به 2 هزار و 366 واحد، لاستیک با (14048) واحد کاهش، معادل (4.12) درصد به 326 هزار و 797 واحد، تامین آب، برق، گاز (74) واحد افت معادل (4.25) درصد به یک هزار و 675 واحد، زراعت با با (12324) واحد کاهش معادل (4.81) درصد به 244 هزار و 97 واحد» رسید.

بیشترین کاهش قیمت ها

در عین حال نگاهی به آمارهای معاملاتی امروز بازار سهام مشخص می کند:  قیمت سهام نمادهای «وآتی، امید، حفاری، حفاری، سغرب، خاهن و وامید»  بیشترین افزایش قیمت و نمادهای «سیمرغ، پکرمان، وخاور، دزهراوی، ونوین، فاذر و کهمدا» بیشترین کاهش قیمت را در بازار سهام رقم زدند.

به این ترتیب، در پایان سومین روز معاملاتی بورس در هفته جاری، یک میلیون و 972 نوبت معاملاتی، 19 هزار و  500 میلیارد برگه اوراق بهادار به ارزش 160 هزار و 448 میلیارد تومان در بورس معامله شد.

معاملات بورس در یک نگاه

«شستا» شاخص را بلند کرد

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.