دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
سه شنبه
1 مهر 1399

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

سه عرضه اولیه‌ای که کمترین خریدار را داشتند

صبا تامین

این عرضه اولیه از نخستین عرضه‌های اولیه امسال بود که چهارشنبه بیستم فروردین ماه در فرابورس ایران با شرایطی که به هر کد معاملاتی 812 سهم تعلق می‌گرفت عرضه شد. با این حساب یک میلیون و 900 هزار نفر برای خرید این عرضه اولیه پول پرداخت کرده بودند. عرضه صبا تامین در بورس، چند روزی بعد از صحبت‌های حسن روحانی، رئیس دولت دوازدهم درباره بورس و حمایت از آن بود. او در اولین جلسه هیات دولت در سال 99 گفته بود که «برای حرکت تولید باید این نوع سهام در بورس و فرابورس عرضه شود تا شاهد یک تحول در کشور بزرگ باشیم.» البته این نکته را هم باید در نظر داشته باشیم که این عرضه اولیه با شیوع گسترده ویروس کرونا در کشور همزمان شده بود. روزهایی که مدام درباره این ویروس صحبت می‌شد و همه جا تقریبا خلوت بود. برای همین یکی از دلایل اینکه این عرضه اولیه خریدار کمی داشته، می‌تواند همین موضوع باشد چرا که خیلی از افراد تا قبل از تشویق و حمایت‌های دولت از بورس و تبلیغ صداوسیما و سایر رسانه‌های دولتی مبنی بر حضور مردم در بورس، کد بورسی نداشتند و خیلی‌ها هم حاضر نبودند در شرایطی که مدام از ویروس کرونا صحبت می‌شد، به دفاتر پیشخوان بروند و مراحل ثبت‌نام و احراز هویت را انجام بدهند. در نهایت یکی از نکاتی که درباره این سهم باید بدانید این است که میانگین تعداد خریداران از زمان عرضه تا زمان تنظیم این گزارش 30هزار و 690 و میانگین تعداد فروشندگان 21هزار و 940 نفر بوده است.

شستا

پنج ماه پیش روبه‌روی دفاتر پیشخوان دولت صف آدم‌هایی را می‌دیدید که در نوبت ایستاده بودند تا مراحل دریافت کد بورسی را انجام دهند. همه جا صحبت از بورس بود. همه تلاش می‌کردند صف را دور بزنند و خیلی زودتر کد بورسی خود را دریافت کنند. همه شنیده بودند که قرار است شستا در بورس عرضه شود و این نقطه‌ای بود که افراد زیادی برای دریافت کد بورسی اقدام کردند تا بتوانند چهارشنبه 27 فروردین ماه، بخشی از هشت میلیارد سهم معادل 10 درصد از سهام شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی را خریداری کنند. براساس اطلاعیه آن زمان سازمان بورس، به هر کد حداکثر 10 هزار سهم در دامنه قیمتی 8هزار و 500 تا 8هزار و 600 ریال تعلق می‌گرفت و با این حساب دو میلیون و 100 هزار کد در این عرضه اولیه شرکت داشتند. همان روز عرضه شستا، رئیس‌جمهور در جلسه هیات دولت درباره عرضه شستا در بورس بیان کرد که عرضه سهام شستا به عنوان بزرگ‌ترین عرضه سهام در بورس نشان‌دهنده حرکت در مسیر قول دولت به مردم است که تداوم این روند می‌تواند نقش مهمی در مبارزه با فساد و شفاف‌سازی در کشور داشته باشد. روحانی حتی اعلام کرد که در تاریخ بورس شاید برای اولین بار است که چنین عرضه بزرگی صورت می‌گیرد و گفت: کل شرکت‌های شستا که حدود 180 بنگاه و شرکت بزرگ است، همه با هم عرضه می‌شوند که مدل جدیدی است که امروز شروع می‌شود.

اما شستا دومین عرضه اولیه‌ای است که جایگاه خریداران آن کم است. علت آن هم این است که در زمان عرضه اولیه آن افراد کمی کد بورسی داشتند و هرچند ثبت‌نام کرده بودند اما مراحل احراز هویت سجام و کارگزاری بیشتر از 10 روز به علت شلوغی طول می‌کشید و به همین دلیل از خرید جا ماندند. با این شرایط تعداد فروشندگان شستا از زمان عرضه تا لحظه تنظیم این گزارش 24هزار و 449 نفر و تعداد خریداران هم 50هزار و 69 نفر است. شستا همچنان جزو سهام پرطرفدار بورس است که در پرتفوهای زیادی جا خوش کرده است و کمتر کسی راضی می‌شود به خاطر سودش از آن دل بکند.

غگیلا

سوم اردیبهشت‌ماه بود که حسن روحانی در جلسه هیات دولت اعلام کرد در هفته‌های آینده خبرهای خوبی از بورس و بازار سرمایه به مردم خواهد رسید و بازار بورس یکی از راه‌های حرکت اقتصادی ماست. یک هفته بعد، روزی بود که سومین عرضه اولیه سال 99 به نام شرکت شیر پاستوریزه پگاه گیلان رقم خورد. عرضه‌ای که به هر متقاضی معادل 15 سهم در سقف قیمتی 12هزار و 507 ریال تعلق گرفت و ارزش این سهام با احتساب کارمزد آن حدود 19 هزار تومان بود. این عرضه اولیه جزو عرضه‌های اولیه امسال بود که تا اردیبهشت ماه رکورد مشارکت در عرضه اولیه را شکست و 2 میلیون و 357 هزار و 362 نفر این سهم را خریداری کردند. اگر حمایت‌ها و تشویق‌های رئیس‌جمهور برای حضور مردم در بورس را که در آن زمان رکوردشکن شده بود، کنار بگذاریم، یکی از علت‌های این افزایش خرید، احراز هویت سامانه سجام و دسترسی کاربران به پنل معاملاتی کارگزاری خود بود. حالا خیلی‌ها که برای خرید شستا مراحل احراز هویت را انجام داده اما موفق به خرید نشده بودند، موفق به دریافت کد بورسی شده و با غگیلا شروع به خرید عرضه‌های اولیه کردند و به مرور و با اعتماد مردم به صحبت‌های دولتی‌ها، روند خرید عرضه‌های اولیه روندی صعودی به خود گرفت. برای مثال در همان روز دهم اردیبهشت ماه شاخص بورس بیش از 32 هزار واحد رشد کرد و به 878 هزار و 122 واحد رسید تا فصل جدیدی در این بازار رقم بخورد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در هفته‌ای که گذشت بازار بعد از یک رالی صعودی هشت هفته‌ای کمی استراحت کرد. این استراحت که در هفته گذشته با اصلاح سهام کوچکتر بازار شروع شده بود این بار دامن شاخص سازها را هم گرفت و باعث شد تا شاخص کل در این هفته نوسانات زیادی را تجربه کند. در نهایت هم این نماگر با افت 0.17 درصدی هفته خود را تمام کرد. البته با توجه به مثبت شدن شاخص کل هموزن در آخرین دقایق روز چهارشنبه امید به تغییر روند معاملات بیشتر شد.

اما عرضه اولیه‌ها در هفته گذشته همچنان به رشد خود ادامه دادند. این روند رو به رشد این هفته شدت بیشتری گرفته بود که مهمترین عامل آن کمک حقوقی‌ها به پر شدن حجم مبنای برخی این سهام بود. از دیگر اتفاقات مربوط به عرضه اولیه ها، دو عرضه اولیه جدید در بورس و فرابورس بود که طی آن بگیلان به جمع فرابورسی ها و غزر به جمع بورسی ها پیوست. مشارکت بیش از 5 میلیون نفری در این دو عرضه اولیه باعث شد تا به هر نفر از شرکت کننده‌های این دو عرضه اولیه حداکثر 51 سهم از بگیلان و 33 سهم از غزر اختصاص پیدا کند.

در ادامه به بررسی مهمترین اتفاقاتی که در نمادهای حاضر در لیست عرضه اولیه ها رخ داده میپردازیم:

نمودار زیر مقایسه‌ای بین درصد بازدهی قیمت پایانی عرضه اولیه‌ها در طول هفته گذشته و بازدهی این سهام از روز عرضه تا پایان روز 8 مرداد انجام داده است.

گزارش وضعیت عرضه اولیه ها در هفته ای که گذشت (هفته اول مرداد 1399)

در نظر داشته باشید که در سودآوری این شرکت ها کارمزد معامله، سود مجمع و تاثیر افزایش سرمایه در نظر گرفته نشده است و این مقادیر بر اساس قیمت پایانی سهم ارائه شده است

دلیل منفی بودن بازدهی کل در نماد شصدف، تقسیم سود نقدی و افزایش سرمایه این شرکت هست که باعث شده قیمت هر سهم کمتر از قیمت عرضه اولیه بشود. دقت کنید که با توجه به افزایش تعداد سهام(از طریق حق تقدم ها) و دریافت سود به صورت نقدی عملا بازدهی شما در این سهام افزایش یافته است. بازدهی این شرکت با در نظر گرفتن افزایش سرمایه و سود نقدی تقسیم شده معادل 205% نسبت به روز عرضه است.

نمودار زیر مقایسه‌ای بین مجموع حجم معاملات از زمان عرضه هر نماد تا پایان روز 8 مرداد و حجم عرضه اولیه شده در هریک از این نمادها، انجام می‌دهد.

گزارش وضعیت عرضه اولیه ها در هفته ای که گذشت (هفته اول مرداد 1399)

در نظر داشته باشید که هدف از نمودار بالا ارائه معیاری است که بتوان میزان پاسخگویی به تقاضای بازار را بهتر درک کرد و بر اساس آن در مورد آینده روند قیمت تصمیم گرفت.

شما می‌توانید جهت رصد بازار و اخبار عرضه‌ اولیه ها به کانال Signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) بپیوندید.
برای اطلاع از عرضه اولیه های جدید، آخرین نسخه اپلیکیشن سیگنال را دانلود و با مراجعه به بخش عرضه اولیه در قسمت سهام نوتیفیکیشن مربوط به آن را فعال کنید.

به گزارش سیگنال به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه،

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) به نقل از مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، شرکت توسعه مسیر برق گیلان دارای 4 میلیارد و 300 میلیون سهم است که از این میزان، تعداد 258 میلیون سهم معادل 6 درصد از سوی کارگزاری بانک سپه به عنوان مدیر عرضه روی میز فروش رفت. در این عرضه 5 میلیون و 222 هزار و 436 کد معاملاتی مشارکت کردند که حداکثر 51 سهم به هر یک از 5 میلیون و 197 هزار و 127 کد معاملاتی تخصیص یافت.

از آنجا که مدتی است بخشی از سهام عرضه اولیه به صندوق‌های سرمایه‌گذاری با هدف تشویق سرمایه‌گذاران به حضور غیرمستقیم در بازار سهام اختصاص می‌یابد، شنبه 8 میلیون و 300 هزار سهم بگیلان به این صندوق‌ها تعلق خواهد گرفت و معاملات ثانویه این سهم نیز از شنبه 11 مردادماه در بازار دوم فرابورس آغاز خواهد شد.

مدیرعامل توسعه مسیر برق گیلان در نشست خبری این شرکت، بگیلان را اولین نیروگاه سیکل ترکیبی کشور معرفی کرده و گفته بود: نیروگاه توسعه مسیر برق گیلان به واسطه تعمیرات اساسی که از سال 90 و بعد از واگذاری استارت زده، توانسته دستاوردهای خوبی از کاهش مدت‌زمان خروج واحدها داشته باشد که در پی آن آمادگی تولید در این نیروگاه افزایش قابل توجهی داشته است؛ به طوری که در سال 98 به رکورد 9/9 میلیارد کیلووات ساعت آمادگی خالص رسیده‌ایم در حالی که این رقم در سال 97 به میزان 3/9 بوده است.

به گفته محمود احمدیان نیروگاه بگیلان در حال حاضر دارای 6 واحد گاز و 3 واحد بخار با ظرفیت اسمی جمعا بیش از 1305 مگاوات است.

لازم به ذکر است از ابتدای سال 99 تاکنون نمادهای معاملاتی «صبا»، «غگیلا»، «پیزد»، «آریا»، «بخاور»، «وپویا» و «رافزا» در بازارهای اول و دوم فرابورس عرضه اولیه شده‌اند و امروز هشتمین عرضه سهام این شرکت نیروگاهی با موفقیت در بازار دوم فرابورس رقم خورد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

17 شرکت در فهرست انتظار عرضه اولیه

مجید نوروزی معاون پذیرش بورس اوراق بهادار تهران در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» اعلام کرده؛ سرمایه اسمی شرکت‌های واقع در مرحله درج و درج شده بین 100 تا 3500 میلیارد تومان است. پیش از این نیز مقام‌های مسوول در فرابورس ایران اعلام کرده بودند؛ سهام شرکت کشاورزی و دامپروری ملارد شیر، شرکت توسعه مسیر برق گیلان، شرکت پتروشیمی ارومیه و شرکت توزیع غذا دنا آفرین فدک را در فهرست نمادهای این بازار درج کرده‌اند و عرضه شرکت‌هایی نظیر توسعه مسیر برق گیلان یا شرکت پتروشیمی ارومیه در هفته‌های پیش رو دور از انتظار نخواهد بود.

13 شرکت متقاضی عرضه در بورس

آمار‌های بورس تهران به خوبی نشان می‌دهد تعداد شرکت‌ها در مواجهه با ظرفیت عمیق بازار سرمایه و حجم بالای نقدینگی نسبت به گذشته بیشتر شده و روز به روز بر تعداد شرکت‌هایی که مزیت ورود به بورس و مزایای استفاده از معافیت‌ها را درک کرده‌اند، افزوده می‌شود. به ویژه آنکه از امسال شرایط پذیرش شرکت‌ها تسهیل شده است. مجید نوروزی معاون پذیرش بورس اوراق بهادار تهران در این باره به «دنیای‌اقتصاد» گفت:‌ در حوزه امور مربوط به پذیرش، زیرساخت لازم از نظر اصلاح دستورالعمل پذیرش اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار تهران از اول تیرماه امسال و راه‌اندازی اولیه سامانه الکترونیک پذیرش در بورس تهران فراهم شده است. این مقام بورس تهران در پاسخ به این پرسش که آیا شرکت‌هایی که در صف عرضه هستند، از لحاظ حجم بزرگ هستند یا کوچک، تاکید کرد: سرمایه اسمی شرکت‌های واقع در مرحله درج و درج شده بین 100 تا سه هزار و 500 میلیارد تومان است که به‌طور میانگین سرمایه اسمی هر شرکت بالغ بر 857 میلیارد تومان می‌شود. به گفته او از 13 شرکت، سه مورد دارای سرمایه بالاتر از هزار میلیارد تومان، 3 مورد بالاتر از 500 میلیارد تومان، 3 مورد بالاتر از 300 میلیارد تومان و مابقی بالاتر از 100 میلیارد تومان است.

به نظر می‌آید با توجه به شرایط بازار سرمایه و تسهیل قوانین مالیاتی، این بازار بتواند در ماه‌های آینده زمینی هموارتر را برای ورود شرکت‌ها شاهد باشد و تعداد نمادها در بورس و فرابورس تا پایان سال تغییر قابل توجهی داشته باشد. با این حال باید به خاطر داشت که نتایج حاصل از تغییرات قوانین با توجه به نوپا بودن آنها تا حدودی زمان‌گیر است.

پایان عصر عرضه‌های اولیه ؟

چنان‌که دیدید 17 شرکت در فهرست عرضه‌های اولیه در بازارسهام جای گرفته‌اند اما آیا جذابیت عرضه‌های اولیه می‌تواند در بلند مدت تداوم داشته باشد؟‌ از وقتی که بازار سرمایه رونق گرفته حرف و حدیث‌ها درخصوص کم بودن عمق بازار سرمایه و لزوم شدت گرفتن عرضه‌های اولیه نیز افزایش یافته است. پا فشاری بر این موضوع که در ماه‌های اخیر نیز شدت بیشتری یافته از آن روی رخ می‌دهد که حجم عظیم نقدینگی موجود در اقتصاد ایران در کنار تعداد زیاد افراد مشتاق به شرکت در فرآیند عرضه اولیه، ورود شرکت‌ها به بورس و فرابورس را به فرآیندی جذاب تبدیل کرده است.

بر اساس آنچه بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد؛ در دو سال گذشته تعداد افرادی که در عرضه‌های اولیه شرکت کرده‌اند افزایش چشمگیری داشته است، به‌طوری‌که تعداد کدهای فعال در عرضه اولیه شرکت پتروشیمی پارس در سال 97 تا عرضه اولیه «آبادا» در سال جاری افزایشی 3 هزار و 212 درصدی داشته است. طی آن عرضه که در تیرماه دو سال قبل انجام شد، فقط 158 هزار کد برای خرید سهام «پارس» سفارش ارسال کردند و وضعیت بازار به گونه‌ای بود که حتی ورود 5 درصد از سهام این شرکت به بازار سرمایه اتفاقی بزرگ تلقی می‌شد. بنابراین حجم بازار سرمایه و فعالان آن سبب شد تا در سال 97 فقط شاهد عرضه 300 میلیون از سهام پتروشیمی پارس باشیم.  در حالی که حتی شرکت‌های بزرگی نظیر «شستا» نیز در سال جاری با 10 درصد از سهام خود به بازار سرمایه آمده‌اند. مقایسه این اعداد و ارقام حکایت از آن دارد که در سال‌های اخیر بازار سهام تحت تاثیر عواملی همچون رشد نقدینگی و سرریز شدن پول از سایر بخش‌های اقتصاد به بازار سرمایه به کلی دگرگون شده است. این دگرگونی سبب شده تا در سایه کند بودن رشد قیمت در بازارهای موازی، این بازار به هدف اصلی هجوم پول‌های سرگردان بدل شود.

رشد بازار و عقب ماندن زیرساخت معاملات

بر اساس آنچه حسین زمانی، کارشناس بازار سرمایه به «دنیای‌اقتصاد» گفته است، بحث افزایش عرضه‌های اولیه که درخصوص آن دستور العملی نیز از ریاست جمهوری ابلاغ شده، با هدف افزایش نقدینگی و رشد بازار سرمایه بوده است. او گفت: فکر می‌کنم که باید برای استفاده از ظرفیت فعلی، عرضه‌ها شتاب بگیرد و حجم شناور سهامی که عرضه می‌شود از 10 تا 15 درصد به نسبتی در حدود 25 درصد از سهام شرکت برسد.

باید جذابیت بازار از طریق افزایش تعداد سهامی که به هر کد معاملاتی می‌رسد افزایش یابد و ورود شرکت‌ها به بازار از گذشته راحت‌تر انجام شود.  در حال حاضر کارنامه سازمان بورس در این زمینه چندان رضایت بخش نیست. به نظر می‌رسد که این سازمان نتوانسته در طول دو سال اخیر زیرساخت لازم را برای تسهیل و شدت گرفتن عرضه‌های اولیه فراهم کند. آن‌طور که از سخنان مجید نوروزی، معاون ناشران و اعضای بورس تهران استنباط می‌شود، افزایش عرضه‌ها بیشتر نیازمند توسعه و تاب‌آوری سامانه معاملات است تا تغییر در عوامل دیگر. به گفته این مقام شرکت بورس «از نظر امور مربوط به پذیرش و درج این امکان (افزایش تعداد عرضه‌ها) وجود دارد.» بیراه نخواهد بود اگر فرض را بر این بگذاریم که بازار سرمایه باز هم قربانی جا ماندن زیرساخت‌های معاملاتی از رشد برق آسای بازار سرمایه بوده است.

عرضه‌های اولیه؛ همراهی ریسک اندک با بازده بالا

اما از نقصان و کاستی‌های موجود در بازار سرمایه که بگذریم آنچه عرضه‌های اولیه را این روزها به مرکز توجه عموم مردم آورده است، خوشنامی فرآیند یاد شده در میان اقشار غیر بورسی جامعه، به خصوص آنهایی است که از نوسان‌های پرتعداد در اقتصاد کشور به ستوه آمده‌اند. این عرضه‌ها اگرچه کم‌تعداد هستند و در عمل سرمایه اندکی را از سوی هر کاربر حقیقی به زمین بازی بورس وارد می‌کنند، در عین حال محکی مناسب هستند برای ورود به بازار و آزمودن بخت خانوار ایرانی در ضد تورمی‌ترین بازار. در روزهایی که بیشتر مردم ایران به دلیل کاهش ارزش پول ملی فرصت آزمودن بخت خود در بازارهای گران قیمتی نظیر مسکن و طلا را ندارند، بازار سرمایه راحت‌تر توانسته پذیرای سرمایه‌های خرد مردم باشد و پول آنها را بی‌واسطه و نقد به چرخه عملیات شرکت‌ها سوق دهد. در حالی که سایر بازارها ضمن نداشتن نقشی موثر در بهبود جریان نقد شرکت‌ها و افزایش تاب‌آوری آنها در مواجهه با مشکلات اقتصادی، بر تورم می‌افزایند و تیشه به ریشه معیشت لرزان مردم می‌زنند؛ معیشتی که نه تنها در مواجهه با تند باد ناملایمات اقتصادی هر روز بیشتر در معرض خطر قرار می‌گیرد بلکه با رویگردانی نقدینگی از بازار سرمایه می‌تواند به‌طور جد تهدید شود.  به گفته حسین زمانی، ریسک اندک بازار سرمایه سبب شده تا اقبال عمومی مخصوصا در کدهای جدید به عرضه‌های اولیه بیشتر باشد. مضاف بر آنکه حجم نقدینگی بالا می‌تواند هر عرضه‌ای را به خود جذب کند. تنها در سه ماه نخست سال جاری 50 هزار میلیارد تومان پول وارد بازار سرمایه شده است. از این رو می‌توان تصور کرد که از جانب تقاضا هیچ عرضه‌ای بی‌خریدار نمی‌ماند.

تازه‌واردها قربانی ارزندگی یا نبود بازار گردان؟

شرکت‌ها هرچه که باشند و در هر بازاری که عرضه شوند باید به خاطر داشت که عرضه‌های اولیه توانسته در جلب اعتماد عمومی به بازار سرمایه نقشی مهم ایفا کند. در صورتی که این عرضه‌ها بیشتر شوند، می‌توان امید داشت که سرمایه اجتماعی شکل گرفته در بلندمدت نیز حامی بازار سرمایه و در مقایسه با نوسانات احتمالی باشد. این امر می‌تواند ضمن تداوم حضور عامه مردم در بازار سهام، ارتباطی متقابل را میان سرمایه‌گذاران خرد با ناشران سهام ایجاد کند.  در این راستا آنچه که باید مورد توجه قرار بگیرد، نبود فروشندگان لازم برای پر شدن قیمت پایانی است که در شرایط فعلی در بسیاری از نمادها ایجاد مشکل می‌کند و از جذابیت عرضه‌ها می‌کاهد. روز گذشته نمادهایی نظیر «پیزد»، «سیتا»، «غگیلا» و «لپارس» نتوانستند حدودا بیش از نیم درصد در قیمت پایانی پیشروی داشته باشند. این در حالی است که تمامی این نمادها همه روزه صف خریدهای سنگینی را شاهد بودند که بی عرضه‌می‌ماند. انتظار می‌رود که با شدت گرفتن ورود نقدینگی به بازار و سنگین‌تر شدن کفه تقاضا، قوانین به نحوی اصلاح شود که جذابیت عرضه‌های اولیه تداوم یابد و در بلند مدت به انتفاع بخش مولد اقتصاد از ظرفیت‌های بازار سهام منتهی شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

شاخص بورس تهران امروز با افزایش 22  هزار واحدی عدد 820 هزار را نمایش داد. شاخص هم وزن نیز با افزایش 4 هزار واحدی به عدد 271 هزار واحد رسید. همچنین امروز با دست به دست شدن 7 میلیارد سهم طی 1.2 میلیون داد و ستد، ارزش معاملات به بیش از 9524  میلیارد تومان رسید. بنابراین شاخص کل بورس تهران، رشد2.85درصدی را نسبت به معاملات روز قبل تجربه نمود.

بازار امروز در حالی کار خود را آغاز نمود که قیمت نفت آمریکا با افت 18 درصدی به 14 دلار رسید. در بازار بورس همچنان جریان نقدینگی حرف اول را میزند و این پول در شرکت های بزرگ جریان دارد تا شرکت های کوچک و این مطلب را می توان از رشد بیشتر شاخص کل نسبت به هم وزن فهمید. طبق اطلاعیه سازمان بورس عرضه اولیه نماد غگیلا در روز چهارشنبه صورت می گیرد و حداکثر نقدینگی برای این عرضه 60 هزار تومان می باشد.

ارزش بازار بورس و فرابورس در طی هفته

گزارش روزانه بازار سرمایه (دوشنبه 8 اردیبهشت ماه 1399)

مقایسه ارزش صف های خرید و فروش

گزارش روزانه بازار سرمایه (دوشنبه 8 اردیبهشت ماه 1399)

مقایسه تعداد صف های خرید و فروش

گزارش روزانه بازار سرمایه (دوشنبه 8 اردیبهشت ماه 1399)

بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص کل بورس وفرابورس

نام نمادمیزان تاثیر مثبت بر شاخص کل بورسنام نمادمیزان تاثیر مثبت بر شاخص کل فرابورس
فارس2209میدکو27
فولاد2032صبا23
ومعادن1009شگویا22
تیپیکو964ذوب19

بیشترین ارزش معاملات بازار سرمایه

نام سهامحجم معاملات (میلیون)ارزش معاملات (میلیارد)قیمت پایانی (ریال)قیمت آخرین معامله (ریال)
خگستر1533439128632865
وبملت27038481423514242
رانفور6826933934238590
ونوین265216381558200

بیشترین درصد افزایش

نام سهامدرصد افزایش نسبت به روز معاملاتی قبلارزش معاملات (میلیارد)  قیمت پایانی (ریال)  قیمت آخرین معامله (ریال)  
تیپیکو21404866648650
دسبحان151242243122323
سمازن131771406213775
کسرام10100142141143060

تیپیکو: بازگشایی پس از برگزاری مجمع عمومی فوق العاده مبنی بر تصویب افزایش سرمایه.

دسبحان: بازگشایی پس از برگزاری مجمع عمومی فوق العاده مبنی بر تصویب افزایش سرمایه.

سمازن: بازگشایی پس از برگزاری مجمع عمومی سالیانه.

کسرام: بازگشایی پس از افشای اطلاعات با اهمیت در خصوصی افزایش سرمایه.

اخبار منتخب بازار سرمایه و کدال

 1. رئیس سازمان خصوصی سازی در مورد واگذاری سهام دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در بورس، توضیح داد: وزارت ورزش همه تلاش خود را برای این واگذاری به کار گرفته است و مانع خاصی سر راه آن نیست. در حساب و کتاب‌های این دو باشگاه ابهاماتی وجود دارد که باید برطرف شود. استقلال و پرسپولیس مشمول ماده ۱۴۱ هستند. از این رو از وزارت ورزش خواستیم دو ورزشگاه را به نام این دو تیم کند. وی ادامه داد: دارایی‌های فیزیکی و برند دو باشگاه در حال بررسی است و برند پرسپولیس ارزش‌گذاری شده اما هنوز در صورت مالی منتشر نشده است. ممکن است پرسپولیس زودتر از استقلال برای واگذاری آماده شود. رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی ادامه داد: امروز طبق قول باشگاه استقلال و وزیر ورزش، قرار شد کار تا مرداد انجام شود.
 2. علیرضا صالح در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری، با اشاره به عرضه سهام شرکت‌های دولتی در بورس، گفت: یک صندوق چهاردهم اردیبهشت عرضه می‌شود و دو صندوق دیگر هم در آینده عرضه خواهند شد. در عرضه نخست به هر فرد ۲۰ تا ۳۰ درصد تخفیف داده می‌شود اما این تخفیف برای همان فرد در صندوق‌های دیگر قابل استفاده نیست. رئیس  سازمان خصوصی‌سازی با اشاره به عرضه سهام صندوق واسطه‌گری مالی به عنوان نخستین صندوق، گفت: دولت بهترین سهام‌ها را برای این صندوق در نظر گرفته است. این صندوق شامل سهام بانک‌های صادرات، تجارت، ملت و بیمه‌های البرز و امین است که در آنها سیت مدیریتی دیده شده است.وی در ادامه در مورد نحوه پذیره‌نویسی ETFها توضیح داد: افرادی که کد بورسی دارند می‌توانند از طریق کارگزاری‌ها و بانک‌ها اقدام کنند و افرادی که کد بورسی ندارند می‌توانند با حداقل اطلاعات شامل نام و نام‌خانوادگی، کد ملی، کد پستی و شماره موبایل از طریق درگاه‌های حضوری و غیرحضوری همه بانک‌ها اقدام کنند. از سال ۱۴۰۰ به بعد دولت حق مدیریت ندارد و یک‌دهم درصد سهامدارانی که سهم یک شرکت را خریده‌اند، جایگزین دولت می‌شوند.وی در ادامه با بیان این‌که دولت قصد دارد سهام خود در شرکت‌های دولتی را در قالب دو گروه عرضه کند، توضیح داد: گروه اول شرکت‌هایی هستند که در حال حاضر در بورس وجود دارند که شامل سه صندوق واسطه‌گری مالی، پالایشی (چهار پالایشگاه به ارزش ۲۲ هزار میلیارد تومان) و صنایع فلزی و خودروسازی می‌شود.
 3. چهارشنبه این هفته ۱۰ اردیبهشت، ۳۴ میلیون سهم «غگیلا» در بازار دوم معاملات فرابورس با حداکثر سهمیه ۵۰ سهمی هر کد حقیقی و حقوقی و در محدوده قیمتی ۱۲۰۰۰ تا ۱۲۵۰۷ ریال عرضه اولیه می شود.
 4. مدیرکل گمرک بازرگان از ورود چهارمین محموله مواد اولیه دارویی از طریق بازارچه مرزی “ساری سو” به کشور خبرداد.
 5. مدیر عامل شرکت پالایش نفت اصفهان گفت: با راه اندازي واحد تصفيه گازوئيل در اواخر امسال، استاندارد تمامي اين محصول به يورو 5 ارتقاء می یابد.
 6. عبدالناصر همتی گفت: میزان سپرده های مردم نزد سیستم بانکی در پایان سال ۱۳۹۸ نسبت به پایان سال ۱۳۹۷ با ۳۲ درصد رشد به مبلغ ۲.۴۱۱ هزار میلیارد تومان رسید. وی افزود: همچنین میزان تسهیلات پرداختی از سوی نظام بانکی در مدت فوق با ۲۶ درصد رشد به مبلغ ۹۷۵ هزار میلیارد تومان در پایان اسفند ۱۳۹۸ رسید.
 7. اولین صکوک سال جهش تولید با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار، برای تامین مالی 2 هزار میلیارد ریالی شرکت لبنیات و بستنی دومینو (سهامی خاص) به منظور راه اندازی خط تولید جدید این شرکت از روز دوشنبه 8 اردیبهشت 1399 تا چهارشنبه 10اردیبهشت 1399 با نماد “دومینو4” از طریق شرکت فرابورس ایران عرضه عمومی خواهد شد.
 8. سازمان بورس مجوز افزایش سرمایه 100 درصدی شرکت ساختمان نوین(وثنو) از محل سود انباشته را صادر نمود.
 9. سازمان بورس مجوز افزایش سرمایه 200 درصدی شرکت کشت و صنعت جوین از محل سود انباشته را صادر نمود.
 10. سازمان بورس مجوز افزایش سرمایه 38 درصدی شرکت سرمایه گذاری کوه نور از محل مطالبات حال شده سهامداران را صادر نمود.
 11. سازمان بورس مجوز افزایش سرمایه 50 درصدی شرکت سرمایه گذاری توسعه صنعتی ایران(وتوصا) از محل سود انباشته و سایر اندوخته ها صادر نمود.
 12. شرکت باما(کاما) از دعوی مطروحه توسط سهامدارن قدیمی مبنی بر تقاضای ابطال مصوبات مجامع برگزار شده توسط مدیران دولتی در دهه 60 خبر داد.
 13. شرکت سایپا دیزل(خکاوه) از تعدیل حساب های خود به مبلغ 61 میلیارد تومان خبر داد.
 14. شرکت کاشی پارس(کپارس) از بهره برداری از پروژه تولید محصولات پرسلانی فول پولیش خبر داد.
 15. 15.   نماد شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران(حکشتی) به منظور بررسی وضعیت شفافیت اطلاعاتی تا 21 اردیبهشت ماه تعلیق شد.
 16. شرکت فولاد مبارکه اصفهان(فولاد) افزایش سرمایه 60 درصدی خود از محل سود انباشته را در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسانید.
 17. شرکت گروه سرمایه گذاری صنایع و معادن فلات ایران(فلات) از بازداشت ملک شرکت بدلیل بدهی معوق تسهیلات شرکت سیمان طبس گلشن به بانک کارآفرین خبر داد.
 18. شرکت سرامیک های صنعتی اردکان(کسرا) از مجمع فوق العاده این شرکت در تاریخ 22 اردیبهشت ماه به منظور تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه خبر داد.
 19. شرکت گروه کارخانجات تولیدی نورد آلمینیوم(فنوال) از توقف بخشی از فعالیت های شرکت به دلیل آتش سوزی خبر داد.
 20. سازمان بورس مجوز افزایش سرمایه 34 درصدی شرکت گروه صنایع پمپ سازی ایران(تپمپی) از محل سود انباشته را صادر نمود.

می توانید گزارش بازار سهام را هر روز در کانال سیگنال به آدرس signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) مشاهده کنید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

شاخص بورس تهران امروز با افزایش 28  هزار واحدی عدد 797 هزار را نمایش داد. شاخص هم وزن نیز با افزایش 6 هزار واحدی به عدد 267 هزار واحد رسید. همچنین امروز با دست به دست شدن 9 میلیارد سهم طی 1.4 میلیون داد و ستد، ارزش معاملات به بیش از 12144  میلیارد تومان رسید. بنابراین شاخص کل بورس تهران، رشد 3.69 درصدی را نسبت به معاملات روز قبل تجربه نمود.

بازار امروز کار خود را با تقاضا و صف خرید در اکثر نمادها آغاز نمود. ولی با گذشت زمان بیشتر صف های خرید عرضه شد ولی جریان نقدی زیاد موجود در بازار مانع از ریزش و افت اکثر نماد ها شد. همچنان تقاضا گروه خودرو و بانک و پالایشی به دلیل عرضه سهام دولت در غالب صندوق و نقد شوندگی این سهام ها مشهود بود. و نگاه همگان به بانک تجارت به عنوان لیدر بازار بود. با گذشت زمان اندکی از صف های فروش جمع و تعداد از آنها به صف خرید رسید. ارزش معاملات امروز به طور چشم گیری نسبت به هفته های گذشته افزایش یافت.

 از خبر های تاثیر گذار در بازار امروز می توان به فراخوان عرضه نخستین صندوق دولت در غالب سهام بانکی از 14 اردیبهشت لغایت 31 اردیبهشت ماه اشاره نمود. همچنین افسانه اروجی از عرضه اولیه غگیلا در روز چهارشنبه در صورت ارائه صورت های مالی شرکت خبر داد.

ارزش بازار بورس و فرابورس در طی هفته

گزارش روزانه بازار سرمایه (یکشنبه 7 اردیبهشت ماه 1399)

مقایسه ارزش صف های خرید و فروش

گزارش روزانه بازار سرمایه (یکشنبه 7 اردیبهشت ماه 1399)

مقایسه تعداد صف های خرید و فروش

گزارش روزانه بازار سرمایه (یکشنبه 7 اردیبهشت ماه 1399)

بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص کل بورس وفرابورس

نام نمادمیزان تاثیر مثبت بر شاخص کل بورسنام نمادمیزان تاثیر مثبت بر شاخص کل فرابورس
فولاد3737میدکو53
فارس2434صبا42
خگستر1475شگویا40
فملی1411هرمز23

بیشترین ارزش معاملات بازار سرمایه

نام سهامحجم معاملات (میلیون)ارزش معاملات (میلیارد)قیمت پایانی (ریال)قیمت آخرین معامله (ریال)
شبندر26335051332413332
وبملت25534621356413564
چکاپا10824952293422985
شتران234221194189433

بلوک های مهم صورت گرفته در معاملات امروز

نام سهمحجم معاملات (میلیون)ارزش معاملات (میلیارد)قیمت معامله بلوک (ریال)قیمت اخرین معامله (ریال)
تاپیکو 2335268079778150
تاصیکو219919911000610026

بیشترین درصد افزایش

نام سهامدرصد افزایش نسبت به روز معاملاتی قبلارزش معاملات (میلیارد)  قیمت پایانی (ریال)  قیمت آخرین معامله (ریال)  
خگستر109204727292746
رتاپ334371457515260
وبهمن3211893289607
کترام254662191222500
دیران22.7782201821850
لوتوس201961034110662

خگستر: بازگشایی پس از برگزاری مجمع عمومی فوق العاده مبنی بر افزایش سرمایه.

رتاپ: بازگشایی پس از افشای اطلاعات با اهمیت در خصوص انعقاد قرار داد با شرکت تجارت الکترونیک پارسیان کیش.

وبهمن: بازگشایی پس از افشای اطلاعات با اهمیت در خصوص فروش 4 درصد از شرکت سرمایه بهمن توسط شرکت تحت کنترل داد وستد آریا.

کترام: بازگشایی پس از افشای اطالاعات با اهمیت در خصوص تغییر بیش از ده درصد نرخ فورش محصولات.

دیران: بازگشایی پس از مجمع عمومی عادی سالانه.

لوتوس: بازگشایی پس از مجمع عمومی عادی سالانه.

اخبار منتخب بازار سرمایه و کدال

 1.  افسانه اروجی درباره آخرین برنامه های فرابورس برای ورود شرکت های جدید و عرضه اولیه سهام گفت: در نظر بود چهارشنبه  این هفته ۲۰ درصد از سهام  پگاه گیلان در بازار دوم معاملات عرضه اولیه شود اما به دلیل لزوم ارایه صورت های مالی ۱۲ ماهه حسابرسی نشده ، عرضه اولیه آن تا امروز نهایی نشده است . وی ادامه داد: بنابراین شاید چهارشنبه این هفته ، عرضه اولیه این شرکت ۲۰ میلیارد تومانی با نماد “غگیلا” انجام شود که این موضوع تا عصر امروز و شاید امشب مشخص می شود . این مقام مسئول افزود: لاستیک یزد با سرمایه ۵۰ میلیارد تومانی هم در نوبت عرضه اولیه است و از دو هفته پیش قرار بود تکلیف مطالبات ارزی را نهایی کند اما به گفته مدیران این شرکت به دلیل شرایط فعلی و متاثر از کرونا ، نهایی نشده است. بر همین اساس انتظار می رود با توجه به مشخص شدن روش تسویه مطالبات ارزی توسط هیات دولت ، “پیزد” چهارشنبه آینده یا دو هفته دیگر با ۱۰ درصد وارد فرابورس شود. اروجی درباره عرضه اولیه ۵ درصد سهام آریاسول نیز توضیح داد: ابهام در درصد عرضه اولیه سهام “آریا” بر طرف شده و این شرکت با حدود ۲۳۰ میلیون سهم عرضه اولیه خواهد شد اما با توجه به تغییر قیمت نفت ، باید نرخ جدید خوراک اتان این شرکت هم توسط مجموعه وزارت نفت نهایی شود. وی ادامه داد: مدیران این شرکت ۴۸۵ میلیارد تومانی هم درحال انجام پیگیری ها و تعیین تکلیف این متغیر موثر بر درآمد هستند و باید منتظر نتیجه رایزنی ها و اعلام رقم قطعی نرخ خوراک بود تا زمان عرضه اولیه آن مشخص شود.
 2. تعداد شرکت‌های حاضر در پرتفوی سهام عدالت ۴۹ شرکت هستند که ارزش مقطع واگذاری آنها ۲۶۶ هزار و ۳۶۳ میلیارد ریال است. بر این اساس با توجه به تورم اقتصادی و در پی آن رشد شاخص و افزایش قیمت سهام شرکت‌ها در بازار سرمایه، ارزش روز پرتفوی بیش از ۴۹ میلیون مشمول سهام عدالت افزایش یافته و در حال حاضر به ۳۷۰۱ هزار و ۸۲۶ میلیارد ریال رسیده است و این موضوع نشان از ۱۴ برابر شدن ارزش سهام عدالت مشمولان دارد.
 3. وزارت اقتصاد طی اطلاعیه ای، فراخوان واگذاری و پذیره نویسی واحدهای سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) «واسطه گری مالی یکم» را منتشر کرد. این وزارتخانه از طریق این واگذاری، به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران، باقیمانده سهام خود در بانک های ملت، تجارت و صادرات ایران و بیمه های البرز و اتکایی امین را واگذار خواهد کرد. ویژگی بارز این واگذاری، بهره مندی کلیه ایرانیان، از تخفیف ۲۰ درصدی است. سقف سرمایه گذاری هر شخص حقیقی (هر کد ملی)، بیست میلیون ریال (دو میلیون تومان) تعیین شده است. پذیره نویسی برای هر فرد دارای کد ملی امکان پذیر است و محدودیت سنی برای متقاضیان وجود ندارد. پذیره نویسی واحدهای این صندوق برای اشخاص دارای کد معاملاتی (کد بورسی) از طریق کارگزاری های بورس و سامانه های آنلاین معاملاتی و درگاه های غیرحضوری و حضوری بانک های منتخب و برای اشخاص فاقد کد بورسی، از طریق درگاه های غیرحضوری و حضوری بانک های منتخب صورت می پذیرد. شروع پذیره نویسی از تاریخ 14/02/1399 و پایان پذیره نویسی 31/02/1399خواهد بود.
 4. معاون اول رییس جمهور گفت: اشخاص حقیقی و حقوقی که در امر حمایت و کمک رسانی به آسیب دیدگان کرونا مشارکت می کنند، در صورتی که کمک هایشان به حساب های مشخص شده توسط وزارت رفاه واریز شود، از امتیازات مالیاتی برخوردار می شوند.
 5. آیین بهره برداری از سامانه احراز هویت سجام در شعب منتخب بانک صادرات با حضور حجت الله صیدی مدیرعامل بانک صادرات، حسین فهیمی مدیرعامل سپرده گذاری مرکزی و مهدی کباری مدیرعامل کارگزاری بانک صادرات برگزار شد. لازم به ذکر است که شرکت سپرده گذاری مرکزی قرار است تا مسئولیت احراز هویت را به ۳ هزار شعبه بانک ها بسپارد.
 6. مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر خبر داد: پروژه بهبود کیفیت و افزایش ظرفیت خطوط 5 تا 7 کنسانتره شرکت گل‌گهر در 3 فاز مجزا در حال اجراست و ‌نخستین مرحله در بهار سال امسال راه‌اندازی می‌شود.
 7. رییس هیأت مدیره اتحادیه مرغداران مرغ تخمگذار استان تهران هشدار داد، ۱۵ میلیون قطعه جوجه به دلیل نبود مشتری، کشته شدند و به زودی هزاران قطعه مرغ نیز به دلیل نبود مشتری، زنده به گور خواهند شد.
 8. معاون اول رییس جمهور در پاسخ به نامه رئیس اتاق بازرگانی تهران که در آن راهکارهایی برای ادامه حیات بنگاه های اقتصادی در دوره کرونا پیشنهاد شده بود، از وزیر اقتصاد خواست با توجه به اهمیت پیشنهادهای ارائه شده از سوی اتاق تهران، نسبت به حل موارد درخواست شده اقدام کند.
 9. شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) اعلام کرد: با رایزنی‌های این شرکت با بانک های دولتی و خصوصی، به زودی بیش از 3 هزار شعبه بانک ها مسئولیت احراز هویت سهامداران بازار سرمایه را برعهده خواهند گرفت که این امر می تواند گام مهمی در سهولت احراز هویت سهامداران ایفا کند.
 10. شرکت کارخانجات تولیدی شهید قندی(بکام) از تامین کابل مخابراتی خاکی و کانالی به مخابرات سوریه به ارزش 130 میلیارد تومان خبر داد.
 11. شرکت مهندسی تکنو تار(تکنو) از تحصیل شرکت سیمان خوزستان به مبلغ 2.6 میلیارد تومان خبر داد.
 12. رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: افرادی که به بازار سرمایه ورود می‌کنند به ویژه تازه واردها از شرکت‌های مشاوره، سبدگردان سهام و ظرفیت صندوق‌های سرمایه گذاری در خرید و فروش استفاده کنند.
 13. وزیر کشور با تاکید بر این که صیانت از وضعیت موجود تولید، برای ما اولویتی مهم است از استانداران خواست ضعف‌ها و آسیب‌ها را با نگاه باز و واقعا کارشناسانه ببینند و نسبت به رفع آنها در سال ۹۹ اقدام کنند.
 14. انجمن جهانی فولاد گزارش کرد: میزان تولید فولاد خام ایران طی ۳ ماهه نخست ۲۰۲۰، در شرایط کاهش ۱.۴ درصدی فولاد جهانی، ۱۳.۲ درصد رشد یافت.
 15. شرکت  پارس سرام(کسرام) در غالب افشای اطلاعات با اهمیت خبر از افزایش 2788 درصدی داد که 1500 درصد آن از تجدید ارزیابی و مابقی از محل مطالبات و آورده نقدی می باشد.
 16. شرکت سیمان شمال(سشمال) از مجمع عمومی عادی سالیانه این شرکت در تاریخ 17 اردیبشهت ماه خبر داد.
 17. شرکت تولیدی لنت ترمز ایران(خلنت) از مجمع عمومی عادی فوق العاده این شرکت به منظور انتخاب اعضای هیئت مدیره خبر داد.

می توانید گزارش بازار سهام را هر روز در کانال سیگنال به آدرس signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) مشاهده کنید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

همانطور که در پایان هفته گذشته پیش بینی می شد، بازار در آخرین هفته تیرماه نوسان زیادی داشت. این نوسانات با متوقف شدن نماد تعداد قابل توجهی از شرکت های بزرگ برای برگزاری مجمع سالیانه، به خوبی خود را در وضعیت شاخص کل نشان داد. اما همچنان چند شرکت بزرگ باقیمانده روند کلی شاخص را مثبت نگه داشتند. در نهایت هم بازار با رشد کمتر از 5 درصدی شاخص کل در طول هفته بسته شد. با وجود افت شاخص به محدوده کمتر از یک میلیون و 900 هزار واحدی در روز چهارشنبه و برگشت مجدد آن به بالای این محدوده حالا اکثر فعالین بازار منتظرند تا ببینند آیا این شاخص روز شنبه پولبک خود را تایید میکند و یک روند صعودی جدید شروع می شود یا قرار است کمی در این محدوده استراحت کند.

این هفته عرضه اولیه شرکت تولید برق آبادان با نماد “آبادا” در بورس تهران انجام شد. در این عرضه اولیه که با مشارکت 5 میلیون و 200 هزار نفری یکبار دیگر رکوردها را شکست، به هر نفر حداکثر 48 سهم در قیمت 1550 تومان اختصاص پیدا کرد.

در ادامه به بررسی مهم ترین اتفاقات مربوط به هریک از عرضه اولیه‌های لیست می‌پردازیم:

نمودار زیر مقایسه‌ای بین درصد بازدهی قیمت پایانی عرضه اولیه‌ها در طول هفته گذشته و بازدهی این سهام از روز عرضه تا پایان روز 1 مرداد انجام داده است.

گزارش وضعیت عرضه اولیه ها در هفته ای که گذشت (هفته پایانی تیر 1399)

در نظر داشته باشید که در سودآوری این شرکت ها کارمزد معامله و سود مجمع در نظر گرفته نشده است و این مقادیر بر اساس قیمت پایانی سهم ارائه شده است

نمودار زیر مقایسه‌ای بین مجموع حجم معاملات از زمان عرضه هر نماد تا پایان روز 1 مرداد و حجم عرضه اولیه شده در هریک از این نمادها، انجام می‌دهد.

گزارش وضعیت عرضه اولیه ها در هفته ای که گذشت (هفته پایانی تیر 1399)

در نظر داشته باشید که هدف از نمودار بالا ارائه معیاری است که بتوان میزان پاسخگویی به تقاضای بازار را بهتر درک کرد و بر اساس آن در مورد آینده روند قیمت تصمیم گرفت.

شما می‌توانید جهت رصد بازار و اخبار عرضه اولیه ها به کانال Signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) بپیوندید.
برای اطلاع از عرضه اولیه های جدید، آخرین نسخه اپلیکیشن سیگنال را دانلود و با مراجعه به بخش عرضه اولیه در قسمت سهام نوتیفیکیشن مربوط به آن را فعال کنید.

هفته گذشته برای اهالی بازار سرمایه با وجود رشد حدود 6.5 درصدی شاخص کل، بسیار پر تنش بود. اما این تنش نه به خاطر اصلاح های عمیق بود و نه نوسان سهام. این بار هسته معاملات و اختلال آن باعث ایجاد تنش بین معامله گران شد. این اختلالات که به مرور در حال تشدید است باعث شد تا در این روزها معاملات بعضی از نمادهای پر طرفدار بعد از ساعت عادی انجام شود. در نهایت هم مدیران سازمان بورس اعلام کردند از هفته آینده معاملات به دو بازه زمانی تقسیم خواهد شد تا شاید بتوان برخی از فشارهای وارد شده بر هسته معاملات را کاهش داد.

در روزهای گذشته دو عرضه اولیه جدید در بورس و فرابورس داشتیم که طی آن شرکت تأمین سرمایه امین با نماد “امین” در بورس، و شرکت پتروشیمی ارومیه با نماد “شاروم” در فرابورس عرضه شدند. شاروم در رقابت تنگاتنگی که در جلب مشارکت مردم با امین داشت، با اختلاف 5 هزار نفری برنده شد و با ثبت مشارکت 5 میلیون و 415 هزار نفری رکورد زد. البته در شاروم به هر نفر فقط 10 هزار تومان سهام اختصاص پیدا کرد که شاید بتوانیم این موضوع را به عنوان یک رکورد دیگر برای این سهم در نظر بگیریم.

در ادامه به بررسی مهمترین اتفاقاتی که در نمادهای حاضر در لیست عرضه اولیه ها رخ داده می‌پردازیم:

نمودار زیر مقایسه‌ای بین سود دهی عرضه اولیه‌ها در طول هفته گذشته و سود این سهام از روز عرضه تا پایان روز 15 مرداد انجام داده است. تاثیر سود نقدی تقسیم شده در مجامع هریک از این شرکت ها در این نمودار لحاظ شده است.

گزارش وضعیت عرضه اولیه ها در هفته ای که گذشت (هفته دوم مرداد 1399)
در نظر داشته باشید که در سودآوری این شرکت ها کارمزد معامله و قیمت حق تقدم سهام در نظر گرفته نشده است و این مقادیر بر اساس قیمت پایانی سهم ارائه شده است

در مورد شصدف دقت کنید که چون هنوز حق تقدم این سهام قابل معامله نشده، تاثیر قیمت آن در سود کلی این عرضه اولیه دیده نمی شود. مسلما با قابل معامله شدن این حق تقدم ها سود عرضه اولیه شصدف به عدد حقیقی خود خواهد رسید.

شما می‌توانید جهت رصد بازار و اخبار عرضه‌ اولیه ها به کانال Signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) بپیوندید.
برای اطلاع از عرضه اولیه های جدید، آخرین نسخه اپلیکیشن سیگنال را دانلود و با مراجعه به بخش عرضه اولیه در قسمت سهام نوتیفیکیشن مربوط به آن را فعال کنید.

در هفته گذشته شاخص کل که تا محدوده 938 هزار واحد اصلاح کرده بود یک بار دیگر شانس خود را برای عبور از مرز یک میلیون واحد امتحان کرد و در نهایت روز سه شنبه توانست با عبور از این مرز در محدوده یک میلیون و 28 هزار واحد توقف کند. در طول معاملات این هفته عرضه اولیه ها نیز با شاخص کل همراهی کردند و صف خرید هیچ یک از آن ها شکسته نشد. با این وجود ساوه و شستا که در هفته های گذشته به تعادل نسبی رسیده بودند نیز توانستند هفته خوبی را پشت سر بگذارند.

“آریا” که جدیدترین عضو لیست عرضه اولیه های ماست در ابتدای هفته گذشته بدون تکمیل حجم مبنا در حال معامله بود اما با عرضه سهم توسط سهامدار حقوقی و پر شدن حجم مبنای نماد، رشد “آریا” در این هفته به 9.62 درصد رسید.

“شصدف” همچنان با اصرار زیادی سعی دارد بدون تکمیل حجم مبنا و با رشدی کند به کار خود ادامه دهد. در نتیجه معاملات هفته گذشته در این نماد تنها 512 هزار سهم معامله شده است که تقریبا معادل 31 درصد از حجم مبنای یک روز این سهم است.

“غگیلا” هم به پیروی از “شصدف” پرداخته و به رشد کند خود در این هفته ادامه داد. در نتیجه معاملات یک هفته ای “غگیلا” تنها یک میلیون و 254 هزار سهم؛ معادل با 31 درصد از حجم مبنای روزانه نماد؛ معامله شد.

“پیزد” دیگر عضو نسبتا تازه وارد لیست ماست که با وجود اعلام خبر تغییر نرخ ارز مربوط به صنعت لاستیک از 4200 به ارز نیمایی و بازگشایی بعد از افشای این خبر، به دلیل حجم بسیار کم معاملات نتوانست از فرصت پیش آمده استفاده کند.

“ساوه” در هفته گذشته توانست همچنان به رشد خود ادامه دهد و با وجود شکسته شدن صف خرید تقریبا در تمام روزهای این هفته کار خود را با صف خرید تمام کرد که در نتیجه آن نزدیک به 14% سود طی این هفته نصیب سهامداران خود کرد.

“شستا” که در روز شنبه با صف خرید هفته خود را شروع کرده بود بعد از درجا زدن در روز یکشنبه مجددا از روز دو شنبه به رشد خود ادامه داد و در نهایت هفته خود را با رشد 8 درصدی تمام کرد.

در جدول زیر با هدف بررسی عملکرد عرضه اولیه‌ها به مقایسه قیمت عرضه، قیمت پایانی در روز 13 خرداد و درصد سودآوری در فروش با قیمت پایانی برای هر کدام از این نمادها می‌پردازیم.

نمادتاریخ عرضهقیمت عرضه (ریال)قیمت فعلی (ریال)بازدهی قیمت پایانی (درصد)
ساوه21 اسفند 982350061364159.6
شصدف14 اسفند 98199003093253.9
شستا27 فروردین 9986001621587
غگیلا10 اردیبهشت 9912507129632.15
پیزد31 اردیبهشت 9940353429614.96
آریا7 خرداد 9965119722309.42

در نظر داشته باشید که در سودآوری ساوه و غگیلا سود مجمع در نظر گرفته نشده است و این مقادیر بر اساس قیمت پایانی سهم ارائه شده است. نمودار زیر مقایسه‌ای بین مجموع حجم معاملات از زمان عرضه هر نماد تا پایان روز 13 خرداد و حجم عرضه اولیه شده در هریک از این نمادها، انجام می‌دهد.

گزارش وضعیت عرضه اولیه ها در هفته ای که گذشت (هفته دوم خرداد 1399)

در نظر داشته باشید که هدف از ارائه این نمودار مقایسه حجم معاملات در روزهای بعد از عرضه اولیه با تعداد سهام عرضه اولیه شده به عنوان معیاری است که بتوان میزان پاسخگویی به تقاضای بازار را بهتر درک کرد و بر اساس آن در مورد آینده روند قیمت تصمیم گرفت.

شما می‌توانید جهت رصد بازار و اخبار عرضه‌های اولیه به کانال Signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) بپیوندید.
برای اطلاع از عرضه اولیه های جدید، آخرین نسخه اپلیکیشن سیگنال را دانلود و با مراجعه به بخش عرضه اولیه در قسمت سهام نوتیفیکیشن مربوط به آن را فعال کنید.

این هفته بازار یکبار دیگه به همه ما وکسانی که در حال فراموشی ذات نوسانی اون بودند یادآوری کرد که قرار نیست همیشه درها روی یک پاشنه بچرخند. این ذات نوسانی بازار خودش رو با شروع منفی در ابتدای هفته، رسیدن به نوسان روزانه نزدیک به 5 درصدی در اواسط اون و ریزش قیمت اکثر سهم ها در آخرین روز هفته نشان داد. اما در نهایت شاخص کل یکبار دیگه به لطف شاخص سازها مثبت ماند و نزدیک به 8.7% رشد هفتگی را ثبت کرد.  

این نوسان ها اما برای عرضه اولیه های ما که خیلی آهسته و پیوسته در حال حرکت هستند چندان ناخوشایند نبود و نتوانست تغییر خاصی در روند اون ها ایجاد کنه.

این هفته ما یک عرضه اولیه و سه درج نماد داشتیم که مهمترین خبرهای مربوط به عرضه اولیه ها را تشکیل می‌داند. عرضه اولیه این هفته مربوط به شرکت “لیزینگ پارسیان” بود که در نماد “ولپارس” انجام شد. این عرضه نقدینگی زیادی نمیخواست (به هر نفر فقط 24 هزار تومان رسید!) و همین موضوع جذابیت اون رو کم کرده بود اما با این وجود نزدیک به 4.5 میلیون نفر در اون شرکت کردند که نشون می‌داد باید در عرضه اولیه‌های بعدی منتظر تعداد خیلی بیشتری از شرکت کننده ها باشیم مخصوصا اگر ارزش اون‌ها به چندصد هزار تومان برسه.

درج نمادهای این هفته مربوط به سه شرکت “بیمه تجارت نو”، “توسعه مسیر برق گیلان” و “تهیه و توزیع غذای دنا آفرین فدک” بوده که هرسه در بازار دوم فرابورس ایران ثبت شده‌اند و منتظر تکمیل مراحل عرضه اولیه آن ها هستیم.

درادامه به بررسی اخبار و تغییرات تک تک این نمادها می‌پردازیم:

نمودار زیر مقایسه‌ای بین درصد بازدهی قیمت پایانی عرضه اولیه‌ها در طول هفته گذشته و بازدهی این سهام از روز عرضه تا پایان روز 18 تیر انجام داده است.

گزارش وضعیت عرضه اولیه ها در هفته ای که گذشت (هفته سوم تیر 1399)

در نظر داشته باشید که در سودآوری این شرکت ها سود مجمع در نظر گرفته نشده است و این مقادیر بر اساس قیمت پایانی سهم ارائه شده است. نمودار زیر مقایسه‌ای بین مجموع حجم معاملات از زمان عرضه هر نماد تا پایان روز 18 تیر و حجم عرضه اولیه شده در هریک از این نمادها، انجام می‌دهد:

گزارش وضعیت عرضه اولیه ها در هفته ای که گذشت (هفته سوم تیر 1399)

در نظر داشته باشید که هدف از نمودار بالا ارائه معیاری است که بتوان میزان پاسخگویی به تقاضای بازار را بهتر درک کرد و بر اساس آن در مورد آینده روند قیمت تصمیم گرفت.

با توجه به عبور حجم معاملات در ساوه از حجم عرضه اولیه شده و شکسته شدن صف خرید این سهم، نماد ساوه از هفته آینده از لیست گزارش های هفتگی ما حذف خواهد شد.

شما می‌توانید جهت رصد بازار و اخبار عرضه‌ اولیه ها به کانال Signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) بپیوندید.
برای اطلاع از عرضه اولیه های جدید، آخرین نسخه اپلیکیشن سیگنال را دانلود و با مراجعه به بخش عرضه اولیه در قسمت سهام نوتیفیکیشن مربوط به آن را فعال کنید.