دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
دوشنبه
31 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، گروه کارخانجات تبرک که با نماد “تبرک” در بازار دوم معاملات فرابورس حضور دارد، دو زیر مجموعه اصلی و مهم حاضر در بورس با نمادهای “غشهداب و غپونه” بوده و اخیرا” با تحولات افشا شده و ظرفیت هایی همراه شده است.

حال و آینده نوش پونه مشهد و اثر حذف احتمالی دلار 4200 تومانی از واردات روغن

براساس این گزارش، شرکت نوش پونه مشهد در زمینه تولید روغن های خوراکی و محصولات آردی (کیک، کلوچه و بیسکوییت) فعالیت می کند و 86 درصد از سهام این مجموعه متعلق به گروه کارخانجات تبرک است . این شرکت در سال 98 قادر به تحقق سود 517 ریالی برای هر سهم شد .

در این میان ، روغن خام مورد نیاز “غپونه” باید از خارج از کشور وارد شود. محصولی که جزء آخرین اقلامی است که هنوز ارز 4200 تومانی به آن تعلق می گیرد اما این احتمال وجود دارد که دولت با توجه به مشکلاتی که با آن درگیر است، ارز 4200 تومانی را برای واردات روغن خام حذف کند.

این موضوع در مجموع می تواند موجب بهبود صنعت روغن و بزرگ شدن سود این شرکت ها شود. چرا که بهای تمام شده روغن خام مصرفی سال گذشته این شرکت ها حدود 5.5 تا 6 میلیون تومان به ازای هرتن بود که با قیمت حدود 5.6 میلیون تومانی هر تن به فروش می رسید. بنابراین می توان پیش بینی کرد با حذف ارز 4200 تومانی ، نرخ فروش تا چندین برابر این رقم افزایش پیدا کند. در این صورت و با فرض اینکه شرکت با ظرفیت اسمی 50 هزار تنی فعالیت کند، مس توان در انتظار سود 1500 تا 2000 ریالی برای سهم بود .

اما در بعد اجرایی، “تبرک” به عنوان سهامدار عمده شرکت نوش پونه مشهد ، دو روز پیش (30 تیر) با افشای اطلاعات در کدال از برنامه فرایند انتقال “غپونه” از بازار پایه زرد به بازار اول یا دوم فرابورس پرده برداشت.

برنامه های دومین زیرمجموعه تبرک

دومین زیر مجموعه تبرک یعنی شهداب ناب خراسان هم که در زمینه تولید و فروش رب و سس گوجه فرنگی فعال است و 51 درصد از سهام آن متعلق به گروه کارخانجات تبرک بوده با وضعیت مناسب تولید و فروش، قادر شده به ازای هر سهم حدود 800 ریال سود بسازد که نسبت به دوره مالی قبل با رشد 120 درصدی مواجه شده است.

این شرکت نیز در ماه های اخیر برای اصلاح ساختار مالی ، مجوز افزایش سرمایه 247 درصدی از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها را از سازمان بورس گرفته است. در این میان “غشهداب” هم مالک 88 درصد از شرکت کشت و صنعت بهاران گلبهار بوده که با نماد “غبهار” و ارزش بازار 1000 میلیارد تومانی در بازار پایه فرابورس حضور دارد و سهام آن معامله می شود .

همچنین شهداب با انتشار اطلاعیه روز گذشته ( 31  تیر ) در کدال اعلام کرده 100 درصد سهام شرکت بهینا که در زمینه تولید سس گوجه فرنگی فعالیت می کند را از گروه کارخانجات تبرک خریداری خواهد کرد. این انتقال سهام، موجب افزایش زنجیره تولید و فروش در شرکت شهداب می شود. چرا که ماده اولیه تولید سس های کچاب و یک نفره تولیدی شرکت بهینا رب گوچه فرنگی بوده که از شرکت شهداب تامین خواهد شد و این موضوع باعث شناسایی سود فروش سرمایه گذاری ها برای “تبرک” خواهد شد.

اما نکته جالب در مورد گروه تبرک، قصد این شرکت برای توسعه فعالیت ها است که طی افشای اطلاعات 26 تیر از سرمایه گذاری در یک کارخانه تولید شیشه های دارویی و غذایی به همراه بانک سامان و شرکت شیشه همدان خبر داده است.

بنابراین با توجه به این موارد، به نظر میرسد مدیران شرکت به طور جدی در راستای توسعه ساختار در حرکت هستند و بعید نیست در ماه های آینده خبرهای بیشتری از این شرکت در کدال منتشر شود.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، هلدینگ غذایی تبرک از دو پیشنهاد ارتقا نماد شرکت زیرمجموعه حاضر در بازار پایه به بازار اول یا دوم فرابورس و واگذاری 100 درصد سهام شرکت سهامی خاص به شهداب ناب خراسان خبر داد و با توقف نماد ، آماده بازگشایی برای فردا شد.

براین اساس، “تبرک” اعلام کرد: نظر به وجود شرایط مساعد در شرکت، تولید محصولات استراتژیک خانوار، دارا بودن ساختار مالی شفاف و شرایط پذیرش در بازارهای اول و دوم فرابورس، پیشنهاد می شود درخواست پذیرش و ارتقا نماد “غپونه” به بازار اول یا دوم فرابورس در دستور کار هیات مدیره قرار گیرد.

بنابراین گزارش، شرکت نوش پونه مشهد با سرمایه 64.1 میلیارد تومانی در تابلو زرد بازار پایه فرابورس حضور دارد.

همچنین جلسه هیات مدیره “تبرک” سه شنبه 31 تیر با حضور کلیه اعضاء در محل قانونی شرکت تشکیل شد. با توجه به روابط مستقیم شهداب ناب خراسان با شرکت بهینا فعال در تولید سس کچاپ که مواد اولیه آن محصول “غشهداب” است، پیشنهاد می شود 100 درصد سهام این شرکت به شهداب ناب خراسان بر اساس نظر کارشناسی هیات کارشناسی معرفی شده کانون کارشناسان رسمی دادگستری واگذار شود.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

غپونه در نیمه نخست سال جاری 116 میلیارد تومان درآمد عملیاتی داشته که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 1 درصد کاهش یافته است. از طرفی بهای تمام شده با افزایشی 3 درصدی به 84 میلیارد تومان رسیده است. در نتیجه سود ناخالص شرکت با 5 درصد افزایش، به 32 میلیارد تومان رسیده است. (حاشیه سود ناخالص از 26 درصد به 28 درصد افزایش یافته است)

هزینه های مالی با 16 درصد کاهش نسبت به سال گذشته به 830 میلیون تومان رسیده است که بسیار اندک است. (نسبت هزینه مالی به درآمد های عملیاتی = 0.7 درصد) این شرکت مجموعاً 8 میلیارد تومان تسهیلات مالی دارد که با توجه به هزینه ی مالی به نظر می رسد بین 18 تا 20 درصد باشد. نرخ مالیات نسبت به دوره ی قبل تغییری نداشته و همان 19.5 درصد می باشد.

در نهایت سود خالص این شرکت با 6 درصد رشد نسبت به سال گذشته، به 25 میلیارد تومان (38 تومان به ازای هر سهم) رسیده است. (حاشیه سود خالص از 19 درصد به 21 درصد افزایش یافته است)

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

شرکت های روغنی در آستانه تحولات جدیدی قرار گرفته اند، در حالی که زمزمه حذف دلار 4200 تومانی برای مواد اولیه این شرکت ها به گوش میرسد که بحث آزادسازی نرخ این محصولات نیز جدی شده است.دو سرنوشت درباره آینده نمادهای روغنی

به گزارش رادیو سهام، دنیای اقتصاد نوشت: صنایع روغنی یکی از زیر شاخه‌های صنعت غذایی است. در تحلیل صنعت روغن‌های خوراکی فاکتورهای موثر بر این صنعت شامل مواردی از قبیل نرخ جهانی روغن خام و پالم وارداتی، نرخ دلار تخصیص داده شده برای واردات، هزینه‌های بسته‌بندی و نرخ فروش تعیین‌شده توسط سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان موثر است. از بهار سال 97 تاکنون دولت با هدف جلوگیری از افزایش نرخ کالاهای اساسی سعی در تخصیص ارز ارزان به شرکت‌های تولیدکننده روغن خوراکی داشته است، موضوعی که در تنگنای کنونی ارزی و فشار مضاعف کسری بودجه، آینده تخصیص ارز دولتی به این صنعت را در هاله‌ای از ابهام قرار داده است.

کاهش حجم تخصیص ارز به بزرگترین تولیدکنندگان روغن کشور باعث شد یکی از تولیدکنندگان باسابقه این صنعت در اطلاعیه‌ای خبر از توقف موقت تولید محصول دهد، خبری ناخوشایند که البته خبر جدید دریافت مجوز افزایش نرخ 12 تا 14 درصدی محصولات کمی از تلخی آن کاست. این در شرایطی است که بیش از 75 درصد هزینه تولید روغن مربوط به مواد اولیه بوده که عمده آن نیز با دریافت ارز دولتی (در صورت تخصیص توسط بانک مرکزی) وارد می‌شود.

با توجه به مشکلات دولت در تامین بودجه و فشار ناشی از تخصیص ارز ارزان قیمت، به نظر می‌رسد بالاخره دولت مجبور به آزادسازی نرخ روغن خواهد شد. برآوردها حاکی از آن است که با توجه به سهم بالای مواد اولیه در هزینه‌های تولید، این محصول نیز افزایش نرخ قابل‌توجهی را در آینده دریافت خواهد کرد. موضوعی که علاوه بر سودآوری سال‌های آتی شرکت‌های این صنعت تاثیر مثبت گذاشته و هم سود قابل توجهی از رهگذر موجودی کالای نزد شرکت‌ها به ارمغان خواهد آورد.

تاثیر افزایش نرخ روغن خوراکی بر شرکت‌های بورسی

تولید روغن خوراکی در ایران از سه منبع صورت می‌گیرد. منبع اول از طریق تصفیه روغن خام که عمدتا به‌صورت واردات از کشورهای آرژانتین، برزیل، روسیه، اوکراین و… تامین می‌شود. منبع بعدی از طریق استحصال روغن از دانه‌های روغنی با منشا داخلی یا خارجی صورت می‌گیرد. در حال‌حاضر روغن خام استحصال شده از دانه‌های روغنی داخلی حدود 5 تا 10 درصد نیاز کل کشور را تامین می‌کند.

بنابراین می‌توان گفت که بیش از 90 درصد صنعت روغن خوراکی به‌صورت واردات روغن خام یا دانه‌های روغنی است. با توجه به مصرف 5/ 1 میلیون تنی کشور، سالانه در حدود یک تا 5/ 1 میلیارد دلار ارز برای واردات و مصرف روغن‌های خوراکی در ایران نیاز است. با توجه به اینکه روغن جزو کالاهای اساسی تلقی می‌شود. دولت از ابتدای سال 97 و با شروع بحران ارزی کشور، برای این محصول ارز 4200 تومانی تخصیص داد اما سایر مواد و اقلام بهای تمام شده اعم از دستمزد و سربار افزایش قیمت داشته‌اند. سازمان حمایت، مجوز افزایش نرخ این محصول برای سال 1399 را براساس صورت‌جلسه مورخ 12 تیر ماه 1399 ستاد تنظیم بازار، مقرر کرد که کلیه روغن‌های مایع 12 درصد و کلیه روغن‌های جامد و نیمه جامد 14 درصد افزایش قیمت نسبت به قیمت‌های تعیین شده قبلی داشته باشند.

افزایش فوق جهت جبران افزایش هزینه‌های بسته‌بندی، سربار و قیمت روغن خام و با فرض تخصیص ارز برای واردات روغن خام به ازای هر دلار 4200 تومانی درنظر گرفته شده است. افزایش نرخ اخیر این محصولات تاثیر زیادی بر سودآوری شرکت‌های بورسی مانند صنعتی بهشهر با نماد غبشهر و شرکت مارگارین با نماد غمارگ ندارد و صرفا پوشش دهنده افزایش هزینه‌های سایر مواد و سربار است.

نکته قابل توجه برای این صنعت این است که با توجه به کسری بودجه دولت در سال 1399 و با استناد به شفاف‌سازی کدال شرکت صنعتی بهشهر در تاریخ اول تیرماه 1399 مبنی بر کاهش تولیدات شرکت به دلیل عدم اختصاص ارز، به‌نظر می‌رسد دولت در اختصاص ارز ترجیحی 4200 تومانی برای این صنعت با مشکل مواجه شده است و دور از انتظار نیست ارز ترجیحی این محصول نیز مانند سایر اقلام تحت پوشش ارز 4200 تومانی که به تدریج حذف شد، این محصول نیز در سال 1399 یا 1400 حذف شود.

در آن صورت با جهش ارز اختصاصی برای واردات روغن خام از 4200 تومان به نرخ نیمایی ارز که در حال حاضر در محدوده 16500 تومان است و روند صعودی نیز دارد، نرخ روغن خوراکی نیز با جهش 3 تا 4 برابری مواجه خواهد بود.

براساس درصد افزایش نرخ روغن خوراکی و زمان‌بندی افزایش نرخ روغن، در صورت حذف ارز ترجیحی، سود و زیان شرکت‌های روغنی مانند غبشهر و غمارگ تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. تحلیلگران بازار سرمایه با فرض ثابت بودن حاشیه سود، همواره حذف ارز ترجیحی را عامل مثبتی برای سودآوری شرکت‌های بورسی قلمداد می‌کنند و گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری در این صنایع می‌دانند. باید منتظر ماند و دید این اتفاق چه زمانی برای این صنعت رخ خواهد که با توجه به مشکلات مالی دولت و سال پایانی دولت به‌نظر می‌رسد این اتفاق بسیار دور نیست.

افزایش سودآوری گروه در صورت تداوم شرایط فعلی

روغن نباتی نیز به‌عنوان یک کالای اساسی و استراتژیک در سبد خانوار و به‌عنوان ماده اولیه در بسیاری از صنایع به کار گرفته می‌شود. این محصول مادر، نیاز امروز تمام جامعه و اقشار با سطح درآمد متفاوت است. بیش از 90 درصد روغن مصرفی کشور وارداتی است. مهم‌ترین مبادی واردات روغن‌های مختلف مانند روغن پالم کشور مالزی، روغن آفتابگردان روسیه و آسیای میانه، روغن سویا و ذرت آمریکای جنوبی هستند.

شرکت بازرگانی دولتی ایران به‌عنوان شرکت تامین‌کننده کالاهای اساسی و راهبردی کشور از جمله روغن، برنج، شکر و گندم وظیفه تنظیم بازار داخلی را برعهده دارد. مصرف سالانه روغن خام کشور 5/ 1 میلیون تن است که در حال حاضر صنعتی بهشهر با برندهای لادن، بهار و… سهم 33 درصدی، کوروش با برند اویلا، فامیلا و… 24 درصد و مارگارین با برند خروس و آفتاب، سهم 9 درصدی در بازار را به خود اختصاص داده‌اند.

در بازار سرمایه سه نماد غبشهر، غمارگ و غپونه تولیدکنندگان روغن نباتی هستند. حجم فروش این سه شرکت در سال 92 تا 94 در بازه 650 تا 700 هزار تن بوده است که در سال‌های 95 تا 96 به 750 تا 800 هزار تن رسیده است و در چهار فصل گذشته 700 هزار تن ثبت شده است. روند ریالی فروش شرکت‌ها همواره صعودی بوده و از 2 هزار و 300 میلیارد تومان فروش سال 92 به 4 هزار و 700 میلیارد تومان در سال 98 رسیده است.

نرخ رشد فروش شرکت‌ها در این بازه 18 درصد است. نکته قابل توجه حاشیه سود تولید این شرکت‌هاست که به‌طور متوسط در سال‌های 91 و 92 بالای 20 درصد بودهT در سال‌های 93 تا 97 در بازه 10 تا 12 درصد در حال نوسان بوده و در سال 98 به 16 درصد رسید. همچنین سود خالص این شرکت‌ها در سال‌های 93 تا 97 به‌طور میانگین 150 میلیارد تومان بوده که در سال 98 به 366 میلیارد رسید. نرخ‌های فروش این شرکت‌ها براساس تورم تولید و با توجه به نرخ ارز تخصیص داده شده برای واردات روغن تنظیم می‌شود.

حذف ارز ترجیحی کالاهای اساسی منجر به افزایش شاخص بهای تولید‌کننده روغن خواهد شد. تورم ناشی از این رشد سبب دریافت افزایش نرخ‌های فروش و به تبع افزایش رقم فروش خواهد شد. با این وجود مشکلات این صنعت از جمله مازاد عرضه، اقدامات نظارتی دولتی در افزایش نرخ‌های فروش و نیاز به سرمایه در گردش بالا و اخذ تسهیلات، سبب افت مقدار فروش و کاهش حاشیه سود شرکت‌ها مانند سال‌های 93 تا 96 می‌شود. بر همین اساس معتقدیم سودآوری این شرکت‌ها با وجود قطع ارز ترجیحی افزایش خاصی نخواهد داشت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.