دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
جمعه
28 شهریور 1399

با تغییر قوانین بازار پایه – که البته مخالفت هایی را نیز به دنبال داشت – بسیاری از سرمایه گذاران بدون فاکتور های بنیادی عزم خروج از بازار را داشتند. امروز قصد بررسی یکی از شرکت های حاضر در بازار پایه زرد فرابورس را داریم. آیا پورتفوی غصینو ارزنده است؟ با ما همراه باشید.

ابتدا سهم هر کدام از شرکت ها را از پورتفوی بورسی غصینو بررسی می کنیم.

بررسی پورتفوی شرکت صنعتی مینو (غصینو)

پورتفوی بورسی غصینو

بررسی پورتفوی شرکت صنعتی مینو (غصینو)

لازم به ذکر است قیمت سهام نماد های غشوکو و خودکفا بر اساس قیمت آخرین معامله پیش از بسته شدن نماد به دلیل قوانین بازار پایه است.

پورتفوی غیر بورسی غصینو

بررسی پورتفوی شرکت صنعتی مینو (غصینو)

توجه کنید با توجه به اینکه ارزش بازارِ شرکت های غیر بورسی زیر مجموعه، در بورس و به واسطه ی فرآیند عرضه و تقاضا تعیین نمی شود، از محاسبات ارزش گذاری مربوط به آن صرف نظر کرده ایم.

در صورتی که تنها پورتفوی بورسی شرکت صنعتی مینو را مد نظر قرار دهیم، ارزش افزوده ی سرمایه گذاری های این شرکت به بیش از 3000 میلیارد تومان می رسد! با توجه به جمع حقوق صاحبان سهام این شرکت که بر اساس ترازنامه سه ماهه 98 برابر 220 میلیارد تومان است، خالص ارزش دارایی های این شرکت (NAV) به 3220 میلیارد تومان خواهد رسید. (توجه کنید به جهت سادگی در محاسبات از بررسی پورتفوی غیر بورسی این شرکت خودداری کرده ایم)

این در حالی است که ارزش بازار این شرکت در تاریخ بسته شدن نماد به علت تغییرات بازار پایه، تنها 1900 میلیارد تومان بوده است. این را باید در کنار عملکرد بسیار خوب این شرکت در سه ماهه ی ابتدائی 98 گذاشت. (افزایش 330 درصدی سود ناخالص، افزایش 423 درصدی سود خالص، هزینه ی مالی بسیار اندک، افزایش نرخ 35 درصدی محصولات و غیره)

همچنین در نظر داشته باشید قیمت نماد های غشوکو و خودکفا بر اساس آخرین قیمت معامله شده پیش از بسته شدن نماد (به دلیل تغییر قوانین بازار پایه) بوده و از آنجایی که دامنه نوسان در ارزش گذاری سهم تاثیری نخواهد داشت، منفی های هیجانی فروشندگان احتمالاً پس از مدتی جای خود را به مثبت های پیاپی خواهد داد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

تحولات بازار پرریسک ها همچنان نشان میدد هیجان در این نمادها پابرجاست. در این میان البته نمادهای بازار پایه از حضور بازارگردان ها نیز در بازار استقبال کردند. 

به گزارش رادیو سهام، مدتی است که تعیین بازارگردان در نمادهای بازارپایه مورد استقبال قرار گرفته و اخیرا نیز «بانک گردشگری» با فوریت به جمع نمادهای دارای بازارگردان اضافه شد. در مجامع اخیر برخی از شرکت‌های بازارپایه‌ای نیز این موضوع مورد مطالبه سهامداران قرار گرفته و معمولا نمایندگان سهامدار عمده از آن استقبال کرده و قول اقدام می‌دهند. در گزارش پیش‌رو به برخی از رویدادهای یک هفته گذشته «بازار پایه فرابورس» پرداخته می‌شود تا کمکی هر چند اندک به علاقه‌مندان و سرمایه‌گذاران در این بازار پرریسک باشد.

استقبال از بازارگردان در بازار پایه

گشایش نماد «توسعه بین‌المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز » (گشان) در روز شنبه انجام و معاملات آن با قیمت 14 هزارتومان شروع شد. نکته بی‌سابقه در گشایش این نماد، عجله ناظر برای تطبیق قیمت بود، به‌گونه‌ای که کمتر از 5 دقیقه به معامله‌گران وقت داد تا دستورها را وارد سیستم معاملاتی کنند و بعد بلادرنگ معاملات انجام شد. در روزهای بعد هم صف خرید چند ده میلیونی برای آن تشکیل شد و فعلا فشار فروشی که برخی به‌خاطر حاشیه‌های شرکت پیش‌بینی کردند، در آن مشاهده نشده است. پیش از این نماد شرکت «گتوشا» بود که به‌خاطر مشکل فنی پیش از بازگشایی به «گشان» تغییر پیدا کرد.

«شوکوپارس» (غشوکو) را می‌توان کوچک‌ترین شرکت گروه صنعتی مینو دانست که اخیرا صورت‌های مالی حسابرسی شده منتهی به پایان اسفندماه آن منتشر شده است. حسابرس نظر مطلوب خود را در این گزارش اعلام و بر سود حدود 120 تومانی به‌ازای هر سهم صحه گذاشته است.

«غشوکو» سال قبل را با زیان 8 تومانی به پایان برده بود، اما در مجمع خود سود 5 تومانی از سرفصل سودانباشته را تقسیم کرد. این شرکت در اواخر بهمن سال قبل گزارش هیات‌مدیره و نظر مطلوب حسابرس درباره افزایش سرمایه از 3 میلیارد و 650 میلیون تومان به 40 میلیارد تومان یعنی بیش از 10 برابر یا حدود 1095 درصد را روی کدال قرار داد.

بخش کوچکی از این افزایش سرمایه یعنی حدود 78 درصد از سودانباشته و بقیه از مطالبات و آورده نقدی سهامداران خواهد بود. در گروه مینو همه شرکت‌ها اقدام به تجدید ارزیابی دارایی‌ها و افزایش سرمایه از این محل کردند، ولی غشوکو در واقع دارایی چندانی به‌جز ماشین‌آلات ندارد و تا یکی، دوسال پیش حتی فضای تولید هم متعلق به خود شرکت نبود. غشوکو روز دوشنبه خبر افزایش بیش از 30 درصدی به‌طور میانگین در نرخ فروش محصولاتش را روی کدال قرار داد و همزمان سیاهه‌ای از افزایش نرخ خرید مواد اولیه‌اش به میزانی در همین حدود را پیش چشم سهامداران گذاشت.

شرکت «تولیدی گازلوله» (پلوله) از صدور رای اولیه دادگاه درباره وضعیت قرارداد مشارکت مدنی (تسهیلات) با بانک اقتصاد نوین خبر داد. در این پرونده سهامدار عمده پلوله یعنی شرکت بورسی «سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی» (شپترو) دادخواستی را برای ابطال قرارداد مشارکت مدنی پلوله با بانک اقتصاد نوین داده بود تا بتواند از توقیف دارایی‌هایش توسط بانک جلوگیری کند، چون در این قرارداد وپترو ضامن وام پلوله بود.

در رای دادگاه به زمان این قرارداد یعنی سال 1387 اشاره شده و اینکه در این مدت وام‌گیرنده (پلوله) اعتراضی به این قرارداد نداشته و بنابراین تقاضای وپترو به‌عنوان ضامن در این زمینه رد می‌شود. پرونده ورشکستگی پلوله از سال 1390 شروع شد و درحال سپری شدن یک دهه از آن هستیم.

چند سال پیش رای به ورشکستگی پلوله داده شد و حسابهای شرکت هم از این جهت اصلاح و سود انباشته قابل توجهی در آن نشست. اما بانک اقتصاد نوین از پای ننشست و در حرکتی غیرقابل انتظار توانست رای ورشکستگی را نقض کند که البته هنوز قطعی نیست، اما پلوله پارسال بنابر توصیه حسابرس دوباره هزینه‌های مالی چندساله را به‌صورت‌های مالی اضافه کرد و بنابراین این رای حتی اگر در دادگاه تجدیدنظر تایید شود، اثر خاصی روی پلوله نخواهد داشت.

باید دید وپترو در ادامه پیگیری‌هایش چه اقدامی انجام می‌دهد تا از توقیف دارایی‌هایش به‌خاطر ضمانت این وام جلوگیری کند. برخی از سهامداران پلوله معتقدند بهتر است وپترو با بانک اقتصاد نوین وارد مذاکره شود که گرچه راه عاقلانه‌ای به‌نظر می‌رسد اما هرگونه توافق در این زمینه مستلزم منتفی شدن ورشکستگی پلوله است که علاوه بر پلوله اثر قابل‌توجهی روی پرونده‌های مشابه ورشکستگی خواهد داشت و می‌تواند راه آنها را بسیار مشکل کند.

یکی از شرکت‌های بازارپایه‌ای دیگری که درگیر پرونده مشابهی هست و البته هنوز حکم ورشکستگی برای آن صادر نشده «لوله و تجهیزات سدید» (فسدید) است. فسدید در شفاف‌سازی چند روز پیش درباره ویروس کرونا بر عملکردش تصریح کرد که با توجه به نوع فعالیت شرکت که متاثر از بودجه‌های عمرانی است، طی سه ماه گذشته موفق نشده هیچ سفارشی در حوزه آب و گاز دریافت کند، و البته باز تصریح کرد: «شیوع ویروس کرونا تاثیری بااهمیت در کسب و کار این شرکت نداشته است».

«مجتمع معادن مس تکنار» (تکنار) صورت‌های مالی حسابرسی نشده مربوط به سال مالی 1398 را روی کدال قرارداد که معلوم شد تغییر چندانی در عملکرد شرکت ایجاد نشده است. تکنار در این دوره 6 میلیارد تومان درآمد داشته که سال قبل از آن 5 میلیارد تومان بود و البته درنهایت زیان 27 تومانی سال گذشته به زیان حدود 18 تومانی کاهش یافته است. تکنار با سرمایه 6 میلیارد تومانی متعلق به سازمان بازنشستگی بوده که تلاش‌های چند سال اخیرش برای تحول در وضعیت عملیاتی شرکت نتیجه چندان ملموسی نداشته است.

چندسال پیش برخی از سفته‌بازان با دمیدن در موضوع وجود رگه‌های طلا در معدن، رشد قیمت شگفتی را برای سهم رقم زدند و آن را مستند به گفته یکی از مدیران شرکت در یکی از مجامع کردند. بعدا توضیح داده شد که تقریبا در تمام معادن مس مقادیری از فلزات دیگر از جمله طلا یافت می‌شود که در بیشتر موارد امکان استحصال مقدار قابل اعتنایی از آنها وجود ندارد یا به صرفه نیست. با این وجود و با توجه به تعداد کم سهام شرکت، ارزش بازار تکنار به شدت رشد کرد. تکنار یکی از قدیمی‌ترین معادن کشور است که سال‌ها پیش بهره‌بردار خارجی از فعالیت در آن دست کشید.

مدیریت «بانک گردشگری» (وگردش) پس از بازگشایی نه چندان مناسب درپی شفاف‌سازی موثر بر سود، توانست مجوز عملیات بازارگردانی را برای نماد به‌دست آورد تا با قیمت مرجع 650 تومان نماد باز شود که این اتفاق افتاد و برای خرید آن صف سنگین تشکیل و پس از چند روز قیمت سهم از محدوده قیمت کشف شده‌ای که ناظر باطل کرد، گذشت.

در هفته گذشته ناظر در بازگشایی نماد «تولیدی اشتاد ایران» (تشتاد) پس از افزایش سرمایه، با کشف قیمت بیش از 60 درصدی موافقت کرد تا پس از چند هفته سختگیری، محدودیت درصد تک رقمی در رشد قیمتی نمادها را کنار بگذارد.

«سرمایه‌گذاری نیروگاهی» (وسنا) اعلام کرد که از روز شنبه واحد دوم گازی نیروگاه سیکل ترکیبی خرم‌آباد به بهره‌برداری رسید. این واحد که با ظرفیت اسمی 162 مگاوات و ظرفیت عملی 150 مگاوات تولید خواهد کرد، قرار بود تا پایان سال قبل به بهره‌برداری برسد که به‌خاطر تعطیلی ایجاد شده پس از شیوع ویروس کرونا به تاخیر افتاد. واحد اول گازی این نیروگاه نیز پیش از این وارد شبکه سراسری برق شده بود. وسنا در نامه جداگانه‌ای برآورد سودآوری این دو واحد گازی نیروگاه خرم‌آباد را 12 تومان به‌ازای هر سهم برای سال جاری اعلام کرد.

در نامه منتشر شده با امضای مدیرعامل گفته شد که عملیات مربوط به واحد بخار که نیروگاه را سیکل ترکیبی می‌کند، طبق زمان‌بندی در حال اجراست و تجهیزات اصلی آن وارد مجتمع شده است. هفته گذشته درباره وسنا و سایر پروژه‌های نیروگاهی‌اش گفتیم.

تغییر مدیرعامل «صنعتی و کشاورزی شیرین خراسان» (قشرین) روی کدال اطلاع‌رسانی شد. از آخرین نامه‌هایی که مدیرعامل قبلی این شرکت روی کدال فرستاد به تاریخ دوم فروردین‌ماه و با موضوع مجوز اولیه تولید الکل طبی از ملاس بود که البته با نامه چهار روز بعد توضیح داده شد که مجوز اولیه از سوی استانداری بوده و باید مجوز رسمی و قانونی از سوی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اخذ شود.

در نامه دوم به موضوع طراحی و تامین تجهیزات خط تولید هم اشاره و تصریح شده بود که به‌خاطر وضعیت کشور و تعطیلی برخی از تامین‌کنندگان تجهیزات نمی‌توان زمان‌بندی طرح را فعلا مشخص کرد. پس از شیوع ویروس کرونا در حالی‌که پیش از این برای تولید الکل طبی نظارت سختگیرانه‌ای اعمال می‌شد، با تصمیم فوری دولت، راه برای هرگونه اقدام تولیدی در این زمینه باز گذاشته شد.

الکل طبی در از بین بردن ویروس کرونا کاربرد زیادی دارد. «صنایع تجهیزات نفت» (فنفت) در پاسخ به نامه فرابورس درباره تاثیر ویروس کرونا بر وضعیت شرکت، جدولی از شرکت‌های زیرمجموعه تهیه کرده و اثر وضعیت جدید را از نظر 14 پارامتر روی آنها به شکل کمی مشخص کرد که در نوع خود بسیار جالب است.

شرکت قطعه‌ساز «مهندسی و صنعتی روان فن‌آور» (خفناور) توانست شنبه همین هفته مجمع سالانه منتهی به پایان اسفند 1397 را با تاخیر چندماهه برگزار کند و البته به‌خاطر زیان حدود 6 تومانی قادر به تقسیم سود نشد. خفناور گرچه شناوری بالایی دارد اما کنترل

آن در دست مجموعه «دلیران پارس» است و چند روز پیش آگهی تغییرات در ترکیب هیات‌مدیره و مدیرعامل آن روی کدال نشست. این شرکت مدتی است به بازارپایه تنزل یافته است. البته سهامدارعمده خفناور با عملکرد مدیریتی خود، شرکت دیگرش یعنی «سخت آژند» (ثاژن) را نیز از بازاراصلی بورس راهی بازارپایه کرد. «کشت و صنعت جوین» (جوین) در هفته گذشته مجوز ارتقا به تابلوی زرد بازارپایه را دریافت کرد.

منبع: دنیای اقتصاد

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

استقبال از بازارگردان در بازار پایه

گشایش نماد «توسعه بین‌المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز » (گشان) در روز شنبه انجام و معاملات آن با قیمت 14 هزارتومان شروع شد. نکته بی‌سابقه در گشایش این نماد، عجله ناظر برای تطبیق قیمت بود، به‌گونه‌ای که کمتر از 5 دقیقه به معامله‌گران وقت داد تا دستورها را وارد سیستم معاملاتی کنند و بعد بلادرنگ معاملات انجام شد. در روزهای بعد هم صف خرید چند ده میلیونی برای آن تشکیل شد و فعلا فشار فروشی که برخی به‌خاطر حاشیه‌های شرکت پیش‌بینی کردند، در آن مشاهده نشده است. پیش از این نماد شرکت «گتوشا» بود که به‌خاطر مشکل فنی پیش از بازگشایی به «گشان» تغییر پیدا کرد.

«شوکوپارس» (غشوکو) را می‌توان کوچک‌ترین شرکت گروه صنعتی مینو دانست که اخیرا صورت‌های مالی حسابرسی شده منتهی به پایان اسفندماه آن منتشر شده است. حسابرس نظر مطلوب خود را در این گزارش اعلام و بر سود حدود 120 تومانی به‌ازای هر سهم صحه گذاشته است. غشوکو سال قبل را با زیان 8 تومانی به پایان برده بود، اما در مجمع خود سود 5 تومانی از سرفصل سودانباشته را تقسیم کرد. این شرکت در اواخر بهمن سال قبل گزارش هیات‌مدیره و نظر مطلوب حسابرس درباره افزایش سرمایه از 3 میلیارد و 650 میلیون تومان به 40 میلیارد تومان یعنی بیش از 10 برابر یا حدود 1095 درصد را روی کدال قرار داد. بخش کوچکی از این افزایش سرمایه یعنی حدود 78 درصد از سودانباشته و بقیه از مطالبات و آورده نقدی سهامداران خواهد بود. در گروه مینو همه شرکت‌ها اقدام به تجدید ارزیابی دارایی‌ها و افزایش سرمایه از این محل کردند، ولی غشوکو در واقع دارایی چندانی به‌جز ماشین‌آلات ندارد و تا یکی، دوسال پیش حتی فضای تولید هم متعلق به خود شرکت نبود. غشوکو روز دوشنبه خبر افزایش بیش از 30 درصدی به‌طور میانگین در نرخ فروش محصولاتش را روی کدال قرار داد و همزمان سیاهه‌ای از افزایش نرخ خرید مواد اولیه‌اش به میزانی در همین حدود را پیش چشم سهامداران گذاشت.

شرکت «تولیدی گازلوله» (پلوله) از صدور رای اولیه دادگاه درباره وضعیت قرارداد مشارکت مدنی (تسهیلات) با بانک اقتصاد نوین خبر داد. در این پرونده سهامدار عمده پلوله یعنی شرکت بورسی «سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی» (شپترو) دادخواستی را برای ابطال قرارداد مشارکت مدنی پلوله با بانک اقتصاد نوین داده بود تا بتواند از توقیف دارایی‌هایش توسط بانک جلوگیری کند، چون در این قرارداد وپترو ضامن وام پلوله بود. در رای دادگاه به زمان این قرارداد یعنی سال 1387 اشاره شده و اینکه در این مدت وام‌گیرنده (پلوله) اعتراضی به این قرارداد نداشته و بنابراین تقاضای وپترو به‌عنوان ضامن در این زمینه رد می‌شود. پرونده ورشکستگی پلوله از سال 1390 شروع شد و درحال سپری شدن یک دهه از آن هستیم. چند سال پیش رای به ورشکستگی پلوله داده شد و حسابهای شرکت هم از این جهت اصلاح و سود انباشته قابل توجهی در آن نشست. اما بانک اقتصاد نوین از پای ننشست و در حرکتی غیرقابل انتظار توانست رای ورشکستگی را نقض کند که البته هنوز قطعی نیست، اما پلوله پارسال بنابر توصیه حسابرس دوباره هزینه‌های مالی چندساله را به‌صورت‌های مالی اضافه کرد و بنابراین این رای حتی اگر در دادگاه تجدیدنظر تایید شود، اثر خاصی روی پلوله نخواهد داشت. باید دید وپترو در ادامه پیگیری‌هایش چه اقدامی انجام می‌دهد تا از توقیف دارایی‌هایش به‌خاطر ضمانت این وام جلوگیری کند. برخی از سهامداران پلوله معتقدند بهتر است وپترو با بانک اقتصاد نوین وارد مذاکره شود که گرچه راه عاقلانه‌ای به‌نظر می‌رسد اما هرگونه توافق در این زمینه مستلزم منتفی شدن ورشکستگی پلوله است که علاوه بر پلوله اثر قابل‌توجهی روی پرونده‌های مشابه ورشکستگی خواهد داشت و می‌تواند راه آنها را بسیار مشکل کند. یکی از شرکت‌های بازارپایه‌ای دیگری که درگیر پرونده مشابهی هست و البته هنوز حکم ورشکستگی برای آن صادر نشده «لوله و تجهیزات سدید» (فسدید) است. فسدید در شفاف‌سازی چند روز پیش درباره ویروس کرونا بر عملکردش تصریح کرد که با توجه به نوع فعالیت شرکت که متاثر از بودجه‌های عمرانی است، طی سه ماه گذشته موفق نشده هیچ سفارشی در حوزه آب و گاز دریافت کند، و البته باز تصریح کرد: «شیوع ویروس کرونا تاثیری بااهمیت در کسب و کار این شرکت نداشته است».

«مجتمع معادن مس تکنار» (تکنار) صورت‌های مالی حسابرسی نشده مربوط به سال مالی 1398 را روی کدال قرارداد که معلوم شد تغییر چندانی در عملکرد شرکت ایجاد نشده است. تکنار در این دوره 6 میلیارد تومان درآمد داشته که سال قبل از آن 5 میلیارد تومان بود و البته درنهایت زیان 27 تومانی سال گذشته به زیان حدود 18 تومانی کاهش یافته است. تکنار با سرمایه 6 میلیارد تومانی متعلق به سازمان بازنشستگی بوده که تلاش‌های چند سال اخیرش برای تحول در وضعیت عملیاتی شرکت نتیجه چندان ملموسی نداشته است. چندسال پیش برخی از سفته‌بازان با دمیدن در موضوع وجود رگه‌های طلا در معدن، رشد قیمت شگفتی را برای سهم رقم زدند و آن را مستند به گفته یکی از مدیران شرکت در یکی از مجامع کردند. بعدا توضیح داده شد که تقریبا در تمام معادن مس مقادیری از فلزات دیگر از جمله طلا یافت می‌شود که در بیشتر موارد امکان استحصال مقدار قابل اعتنایی از آنها وجود ندارد یا به صرفه نیست. با این وجود و با توجه به تعداد کم سهام شرکت، ارزش بازار تکنار به شدت رشد کرد. تکنار یکی از قدیمی‌ترین معادن کشور است که سال‌ها پیش بهره‌بردار خارجی از فعالیت در آن دست کشید.

مدیریت «بانک گردشگری» (وگردش) پس از بازگشایی نه چندان مناسب درپی شفاف‌سازی موثر بر سود، توانست مجوز عملیات بازارگردانی را برای نماد به‌دست آورد تا با قیمت مرجع 650 تومان نماد باز شود که این اتفاق افتاد و برای خرید آن صف سنگین تشکیل و پس از چند روز قیمت سهم از محدوده قیمت کشف شده‌ای که ناظر باطل کرد، گذشت.

در هفته گذشته ناظر در بازگشایی نماد «تولیدی اشتاد ایران» (تشتاد) پس از افزایش سرمایه، با کشف قیمت بیش از 60 درصدی موافقت کرد تا پس از چند هفته سختگیری، محدودیت درصد تک رقمی در رشد قیمتی نمادها را کنار بگذارد.  «سرمایه‌گذاری نیروگاهی» (وسنا) اعلام کرد که از روز شنبه واحد دوم گازی نیروگاه سیکل ترکیبی خرم‌آباد به بهره‌برداری رسید. این واحد که با ظرفیت اسمی 162 مگاوات و ظرفیت عملی 150 مگاوات تولید خواهد کرد، قرار بود تا پایان سال قبل به بهره‌برداری برسد که به‌خاطر تعطیلی ایجاد شده پس از شیوع ویروس کرونا به تاخیر افتاد. واحد اول گازی این نیروگاه نیز پیش از این وارد شبکه سراسری برق شده بود. وسنا در نامه جداگانه‌ای برآورد سودآوری این دو واحد گازی نیروگاه خرم‌آباد را 12 تومان به‌ازای هر سهم برای سال جاری اعلام کرد. در نامه منتشر شده با امضای مدیرعامل گفته شد که عملیات مربوط به واحد بخار که نیروگاه را سیکل ترکیبی می‌کند، طبق زمان‌بندی در حال اجراست و تجهیزات اصلی آن وارد مجتمع شده است. هفته گذشته درباره وسنا و سایر پروژه‌های نیروگاهی‌اش گفتیم. تغییر مدیرعامل «صنعتی و کشاورزی شیرین خراسان» (قشرین) روی کدال اطلاع‌رسانی شد. از آخرین نامه‌هایی که مدیرعامل قبلی این شرکت روی کدال فرستاد به تاریخ دوم فروردین‌ماه و با موضوع مجوز اولیه تولید الکل طبی از ملاس بود که البته با نامه چهار روز بعد توضیح داده شد که مجوز اولیه از سوی استانداری بوده و باید مجوز رسمی و قانونی از سوی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اخذ شود. در نامه دوم به موضوع طراحی و تامین تجهیزات خط تولید هم اشاره و تصریح شده بود که به‌خاطر وضعیت کشور و تعطیلی برخی از تامین‌کنندگان تجهیزات نمی‌توان زمان‌بندی طرح را فعلا مشخص کرد. پس از شیوع ویروس کرونا در حالی‌که پیش از این برای تولید الکل طبی نظارت سختگیرانه‌ای اعمال می‌شد، با تصمیم فوری دولت، راه برای هرگونه اقدام تولیدی در این زمینه باز گذاشته شد. الکل طبی در از بین بردن ویروس کرونا کاربرد زیادی دارد. «صنایع تجهیزات نفت» (فنفت) در پاسخ به نامه فرابورس درباره تاثیر ویروس کرونا بر وضعیت شرکت، جدولی از شرکت‌های زیرمجموعه تهیه کرده و اثر وضعیت جدید را از نظر 14 پارامتر روی آنها به شکل کمی مشخص کرد که در نوع خود بسیار جالب است.

شرکت قطعه‌ساز «مهندسی و صنعتی روان فن‌آور» (خفناور) توانست شنبه همین هفته مجمع سالانه منتهی به پایان اسفند 1397 را با تاخیر چندماهه برگزار کند و البته به‌خاطر زیان حدود 6 تومانی قادر به تقسیم سود نشد. خفناور گرچه شناوری بالایی دارد اما کنترل آن در دست مجموعه «دلیران پارس» است و چند روز پیش آگهی تغییرات در ترکیب هیات‌مدیره و مدیرعامل آن روی کدال نشست. این شرکت مدتی است به بازارپایه تنزل یافته است. البته سهامدارعمده خفناور با عملکرد مدیریتی خود، شرکت دیگرش یعنی «سخت آژند» (ثاژن) را نیز از بازاراصلی بورس راهی بازارپایه کرد. «کشت و صنعت جوین» (جوین) در هفته گذشته مجوز ارتقا به تابلوی زرد بازارپایه را دریافت کرد.

 artava@chmail.ir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت شوکو پارس که طی معاملات چهارشنبه با رشد 2 درصدی قیمت و صف خرید روبرو بوده از پیشنهاد هیات مدیره مبنی بر افزایش سرمایه 996 درصدی از دو محل خبر داد.

براین اساس،”غشوکو” در نظر دارد سرمایه فعلی را از 3.65 به 40 میلیارد تومان برساند. تامین مالی این شرکت کوچک از دو محل سود انباشته و مطالبات سهامداران و آورده نقدی اعمال و صرف اصلاح ساختار مالی، بهبود وضعیت مالکانه و گسترش فعالیت ها خواهد شد.

شرکت صنعتی مینو مالک 52.8 درصدی این شرکت حاضر در تابلو زرد بازار پایه فرابورس بشمار می رود.


 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

به‌صورت سنتی بازار سهام پس از دهه فجر در فضای اسفندماه و پایانی سال قرار گرفته و در سال‌های گذشته همواره اسفند ماه با تعادل نسبی و البته تلاش حقوقی‌های وابسته به دولت و نهادهای عمومی برای تامین نقدینگی در آخرین ماه سال مواجه بود. این درحالی است که در سال‌جاری به‌رغم نزدیکی پایان سال و همچنین انتخابات مجلس شورای اسلامی، پیش رو تداوم ورود نقدینگی، احتمالا پایان سالی جالب را رقم خواهد زد. از دیدگاه کارشناسان با نزدیکی پایان سال هر چند بازار احتمالا با افزایش عرضه‌ها مواجه خواهد شد، اما تداوم رشد نقدینگی و رکود نسبی در بازارهای موازی باعث ادامه رشد بازار خواهد شد، به‌ویژه اینکه روند عرضه‌های اولیه در هفته‌های گذشته نشان از تداوم اقبال به بازار سهام در اقتصاد کشور دارد.

در همین حال با تداوم رشد نقدینگی در اقتصاد تحرکاتی نیز در سه بازار ارز و طلا، املاک و خودرو در اقتصاد کشور در هفته گذشته به چشم می‌خورد. از دیدگاه کارشناسان هر چند تحرک این بازارها می‌تواند به‌دلیل مسائل زمانی پایان سال شمسی باشد اما آمار بانک‌مرکزی نیز نشان از تداوم رشد نقدینگی در اقتصاد کشور با سرعتی بسیار بیشتر از ارزیابی‌های اولیه دارد. براساس آخرین آمار منتشره حجم نقدینگی با 2/ 28 درصد افزایش در 12 ماه منتهی به آذر ماه 98 به 2 میلیون و 262 هزار و 310 میلیارد تومان رسید؛ رشد نقدینگی در 9 ماه 98 بالغ بر 2/ 20 درصد افزایش داشته است. با توجه به این وضعیت اکثر فعالان بازار در انتظار انگیزه‌های تورمی برای رشد بیشتر قیمت‌ها هستند. در همین حال بازار جهانی هفته گذشته شرایط بهتری را نسبت به قبل تجربه کرد. در همین حال برخی از برآوردهای اولیه در مورد کاهش سرایت کرونا، باعث بازگشت قیمت‌ها شد، هر چند که وضعیت سرایت ویروس کرونا همچنان نامشخص است.

در گروه سیمانی دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان گفت: درخواست افزایش نرخ سیمان به وزیر صنعت، معدن و تجارت داده شده و امیدواریم ظرف چند روز آینده، افزایش نرخ سیمان تعیین تکلیف و عملیاتی شود.

در راستای تصمیمات کارگروه تنظیم بازار درخصوص ساماندهی صادرات سیمان، صادرات سیمان سفید از 15 اسفند ماه امسال صرفا با ارائه گواهی خرید از رینگ صادراتی بورس‌کالای ایران امکان‌پذیر است. در این میان عبدالرضا شیخان دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان بیان کرد: امیدواریم با ورود سیمان سفید صادراتی به رینگ بورس‌کالا قیمت‌ها شفاف تر شود. البته حدود 2 درصد از سیمان تولیدی در کشور، سیمان سفید است؛ ولی به هر حال ورود سیمان سفید به بورس‌کالا اتفاق مثبتی است. عرضه سیمان سفید در بورس‌کالا بیشتر به سبب رقابت منفی در بازار عراق، مورد درخواست قرار گرفت و انتظار می‌رود تاثیر این اقدام برای صنعت سیمان، مثبت باشد.

شیخان در ادامه گفت‌وگو با اشاره به افزایش هزینه‌های سیمانی‌ها اظهار کرد: افزایش کرایه‌های حمل، هزینه‌های سیمانی‌ها را افزایش داده و هزینه تعمیر قطعات و… نیز افزایش داشته است. طبق بررسی‌های انجمن، بهای تمام‌شده سیمان در 6 ماه گذشته حدود 35 تا 40 درصد افزایش داشته و به همین علت درخواست افزایش نرخ سیمان به وزیر صنعت، معدن و تجارت داده شده و امیدواریم ظرف چند روز آینده، افزایش نرخ سیمان تعیین تکلیف و عملیاتی شود. در گروه خودرویی سایپا بعد از ماه‌ها درصد قطعی افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها را اعلام کرد که 440 درصدی خواهد بود. براین اساس، «خساپا» در نظر دارد سرمایه فعلی را از 9/ 3 به 2/ 21 هزار میلیارد تومان برساند. تامین مالی این خودروساز از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها صورت می‌پذیرد تا قادر به اصلاح ساختار سرمایه و خروج از زیان شود. در همین راستا مدیرعامل سایپا با اشاره به فراهم شدن امکان تولید 3 هزار دستگاه از محصولات رنو گفت: پارس خودرو با ترخیص این قطعات و همکاری قطعه‌سازان داخلی، تولید تعداد محدودی از محصولات این خانواده را آغاز کرد.  در این گروه پارس خودرو نیز از قصد خود برای فروش سهام شرکت‌های سایپا سیتروئن، سایپا یدک و طیف سایپا به‌صورت یکجا خبر داد. براین اساس ارزش واگذاری سایپا یدک را برای فروش 825 میلیارد تومان در نظر گرفته است. ارزش واگذاری سیتروئن 3200 میلیارد تومان، رنگ و رزین طیف سایپا 307 میلیارد تومان خواهد بود که در مجموع به بیش از 4332 میلیارد تومان خواهد رسید.  در گروه غذایی، شوکو پارس از پیشنهاد هیات‌مدیره مبنی بر افزایش سرمایه 996 درصدی از دو محل خبر داد. براین اساس، «غشوکو» در نظر دارد سرمایه فعلی را از 65/ 3 به 40 میلیارد تومان برساند. تامین مالی این شرکت کوچک از دو محل سود انباشته و مطالبات سهامداران و آورده نقدی اعمال شده و صرف اصلاح ساختار مالی، بهبود وضعیت مالکانه و گسترش فعالیت‌ها خواهد شد. در گروه فولادی فاز چهارم توسعه فولاد خوزستان تدوین شد. خرم‌نیا، معاون برنامه‌ریزی این شرکت گفت: اولویت اول در اسناد تدوین شده، اجرای پروژه‌های بهینه‌سازی، پایداری تولید، تکمیل زنجیره ارزش فولاد، ایجاد زیرساخت‌های توسعه، جایگزینی تکنولوژی ماشین ریخته‌گری اسلب و زیست‌محیطی جهت رسیدن به ظرفیت پایدار 4 میلیون تن فولاد در داخل شرکت فولاد خوزستان است. اولویت دوم افزایش ظرفیت 2 میلیون تنی پایدار در سطح شرکت‌های گروه فولاد خوزستان بوده و در گام نهایی از فاز چهارم توسعه جایگزینی تکنولوژی قدیمی کوره‌ها و سایر ماشین‌های ریخته‌گری در دستور کار قرار دارد و به این ترتیب هدف 6 میلیون تن ظرفیت تولید پایدار گروه فولاد خوزستان در افق 1404 محقق خواهد شد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

پیش گشایش؛

آنچه در بازار دیروز گذشت

به گزارش بورس نیوز، روز دوشنبه شاهد افزایش عرضه‌ها در جریان معاملات بازار سرمایه بودیم. پس از رشد‌های پیاپی قیمت اکثر سهام گروه‌های بورسی طی یک ماه اخیر، روز دوشنبه با افت بیش از 1.5 درصدی شاخص‌های بازار سرمایه بودیم. ارائه برخی شایعات کذب از جمله شایعه غیرقابل باور استعفای ریاست جمهوری از جمله دلایل افت بازار بود.

اقتصاد کلان و صنایع
قیمت‌های جهانی نفت خام به دنبال بازگشت بازار‌های مالی که با جهش قیمت سهام و تقویت دلار همراه بود، جهش کرد. این در حالی است که قیمت‌های نفت همچنان تحت تاثیر وحشت از ویروس کرونا پایین هستند. بهای هر بشکه نفت خام با بیش از 2 درصد افزایش به 54 دلار رسید. بهای مس نیز با رشد بیش از 1.5 درصدی همراه بود و در جریان معاملات شب گذشته به بیش از 5 هزار و 700 دلار رسید. قیمت جهانی طلا نیز با کاهش 0.2 درصدی به کمتر از 1، 579 دلار به ازای هر اونس رسید.

مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرد هرچند به دلیل نرخ رشد منفی قابل توجه بخش نفت، رشد اقتصادی کشور در سال 98 منفی خواهد بود، اما رشد اقتصادی بدون نفت در سال 98 حدود 1.8 درصد برآورد می‌شود.

بر اساس گزارش بازوی پژوهشی مجلس شورای اسلامی، رشد اقتصادی بدون نفت در سال 1398 حدود 1.8 درصد برآورد می‌شود. توضیح آنکه رشد بخش کشاورزی 5.5 درصد، رشد بخش صنعت 1.5 درصد، رشد آب، برق و گاز 10 درصد، رشد بخش ساختمان 14.5 درصد و رشد بخش خدمات منفی 1.5 درصد برآورد می‌شود.

در خبری از گروه برق، مدیر عامل بورس انرژی ایران گفت: برای اتصال به شبکه برق، اوراقی تحت عنوان اوراق «گواهی ظرفیت» با هدف تامین مالی ساخت نیروگاه تعریف شده که به نظر می‌رسد معاملات این اوراق تا پایان بهمن‌ماه آغاز شود. وی با تاکید بر اینکه برای اتصال به شبکه برق، اوراقی تحت عنوان اوراق ظرفیت تعریف شد، گفت: این اوراق تمام فرآیند‌های مستلزم برای اخذ مجوز را طی کرد و مصوبه آن از سوی کمیته فقهی سازمان بورس و شورای عالی بورس که مقررات اجرایی آن در هیات مدیره سازمان بورس و وزارت نیرو انجام می‌شود، اخذ شده، بنابراین فعالیت این اوراق تا پایان بهمن ماه آغاز خواهد شد.

حسینی خاطرنشان کرد: مصرف‌کنندگان خصوصی و دولتی که می‌خواهند به شبکه برق سراسری بپیوندند باید در ابتدا گواهی ظرفیت را در بورس خریداری و بعد فرآیند اتصال را طی کنند.

بازار امروز
به نظر می‌رسد که در بازار امروز و با توجه به متعادل شدن روند معاملات در اکثر گروه‌ها در طی معاملات دوشنبه، افزایش تدریجی قیمت‌ها را انتظار خواهیم داشت.

با توجه به ارزش معاملات سنگین روز‌های اخیر و محدود شدن ادامه دار فضای سرمایه‌گذاری در سایر بازار‌های مالی و همچنین برنامه‌های دولت جهت واگذاری‌های گسترده دارایی‌های خود و بانک‌ها در سال آینده، به نظر می‌رسد که همچنان بازار سرمایه مطمئن‌ترین گزینه جهت سرمایه‌گذاری اشخاص باشد.

با این حال، نباید فراموش کرد که این هجوم نقدینگی و عدم اجرای نظارت صحیح و عدم کارایی اطلاعاتی در سطح بازار منجر به حبابی شدن قیمت برخی از سهام شرکت‌های زیان‌ده و کوچک شده و این موضوع می‌تواند ریسک‌های سرمایه‌گذاری در بازار را افزایش دهد.

رشد تدریجی نرخ ارز در سامانه نیما به بیش از 12 هزار و 800 تومان نیز دیگر عامل مثبت بازار‌ها در روز‌های آینده به نظر می‌رسد. این نرخ می‌تواند منجر به شناسایی سود تسعیر در شرکت‌های صادرات محور و همچنین بانک‌های دارای تراز ارزی مثبت و در نتیجه رشد سودآوری آن‌ها تا پایان سال جاری شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

به گزارش بورس نیوز، شرکت ریخته گری تراکتورسازی ایران شفاف سازی کرد.

بر این اساس، این شرکت اعلام کرد، که به دلیل نوسان قیمت بیش از 50 درصد طی 15 روز و ضرورت برگزاری کنفرانس اطلاع رسانی با توجه به عدم طرح سوال در سامانه تدان تغییر خاصی در برنامه‌ها و فعالیت‌های شرکت رخ نداده است.

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

به گزارش بورس نیوز، شرکت شوکوپارس در نظر دارد افزایش سرمایه دهد.

بر این اساس، این شرکت اعلام کرد؛ به پیوست گزارش توجیهی هیات مدیرة به منظور پیشنهاد افزایش سرمایه از مبلغ 36,500,000,000 ریال به مبلغ 400,000,000,000 ریال از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی، سود انباشته به منظور اصلاح ساختار مالی و بهبود وضعیت مالکانه و گسترش فعالیت‌های شرکت که در تاریخ 1398/11/23 به تصویب هیات مدیره رسیده و جهت اظهارنظر به حسابرس و بازرس قانونی ارسال شده، ارائه می‌شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس‌نیوز، شرکت «شوکو پارس» که سرمایه چندانی ندارد، برخلاف سال 96 که سودآور بود، در سال 97 به ازای هر سهم 76 ريال زیان متحمل شد.
در کنار افزایش بهای تمام شده، رشد هزینه های عمومی اداری، سود ناخالص 15 میلیارد ريالی را به زیان عملیاتی 2 میلیارد ريالی تبدیل کرد.

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت شوکوپارس مورخ ۹۸/۳/۷ از ساعت۱۱ برگزار می‌شود.

در آخرین روز معاملاتی هفته و همزمان با رشد نسبتاً خوب شاخص ۹ نماد متوقف، یک نماد تعلیق و چهار نماد بازگشایی شدند.

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین، محمد امین خدابخش؛ شاخص بورس تهران در آخرین روز هفته هزار و 493 واحد افزایش یافت و به سطح 158 هزار و 443 واحد رسید.«پارس»، «وبملت» و «جم» بیشترین تاثیر را بر رشد امروز شاخص داشتند. همزمان با این رشد، پبام‌های ناظران بورس و فرابورس منتج به چند شفاف سازی شدند که یکی از آنها شفاف سازی «.نفت» بود. «ونفت» در خصوص مزایده فروش شش دانگ یک ملک متعلق به این شرکت متوقف شد. «دفارا» خبر از افزایش قیمت سرم‌های تولیدی این شرکت داد و «غشوکو» اعلام کرد که نرخ میانگین محصولات خود را به موجب اخذ مجوز انجمن صنفی صنایع بیسکویت، شیرینی و شکلات ایران افزایش داده است.
در پایان معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های سیمان ایلام (سیلام) جهت برگزاری مجمع عمومی فوق العاده به منظور تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه، دارویی و بهداشتی لقمان (دلقما) جهت برگزاری جلسه هیئت مدیره به منظور تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه متوقف شدند. البته این دو تنها نمادهایی بودند که از بورس تهران رهسپار مجمع شدند. در فرابورس نیز نماد معاملاتی شرکت صنایع و معادن احیا سپاهان (واحیا) و نماد معاملاتی شرکت لوله و تجهیزات سدید (فسدید) متوقف شدند که از میان این دو «واحیا» جهت برگزاری مجمع عمومی فوق العاده و «فسدید» با توجه به عدم اظهار نظر حسابرس نسبت به صورت‌های مالی شش ماهه حسابرسی شده منتهی به 31 شهریور متوقف شد.
«دفرا» متوقف شد: نماد معاملاتی (دفرا) متعلق به شرکت فرآورده های تزریقی و دارویی ایران متوقف شد. دلیل توقف این نماد تغییر قیمت انواع سرم‌های تزریقی 500 و هزار میلی لیتری از سه هزار و 112 تومان به سه هزار و 715 تومان عنوان شده است. شرکت اعلام کرده است که با توجه به اعلام نرخهای جدید فروش انواع سرم توسط سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی پیش‌بینی می‌شود که اعمال نرخهای مذکور با عنایت به برنامه فروش در سه ماهه پایانی سال 1397موجب افزایش 19درصد در نرخ فروش محصولات شود. همچنین انتظار می‌رود فروش شرکت تا پایان سال در مقایسه با پیش بینی قبلی معادل هفت درصد افزایش یابد. ضمن آنکه 82 درصد از حجم ریالی محصولات فروش رفته سال مالی قبل (1396) مشمول افزایش قیمت در سال مالی جاری (1397) شده‌اند.
«غشوکو» افزایش نرخ داد: نماد معاملاتی شرکت شوکوپارس (غشوکو) با توجه به افشای اطلاعات با اهمیت در خصوص افزایش نرخ محصولات، متوقف شد. بر این اساس شرکت اعلام کرده است که نرخ میانگین انواع شکلات صبحانه، پودر ژله، پودر کیک و پاستیل را از شش هزار و 255 تومان به هفت هزار و 611 تومان افزایش داده است. گفتنی است افزایش نرخ یاد شده به موجب مجوز انجمن صنفی صنایع بیسکویت، شیرینی و شکلات ایران و مصوبات داخلی شرکت اعمال شده است.
«ونفت» و فروش یک ساختمان: نماد معاملاتی (ونفت) متعلق به شرکت سرمایه گذاری صنعت نفت با توجه به افشای اطلاعات با اهمیت در خصوص اعلام قصد شرکت برای فروش شش دانگ عرصه و اعیان ملک متعلق به این شرکت واقع در بلوار کشاورز، متوقف شد.

خلاصه پیام‌های امروز ناظران بورس و فرابورس در جدول زیر آمده است: