دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
6 مهر 1399

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت صنعتی بهشهر از متوسط افزایش 11 درصدی نرخ روغن خام و زمان اعمال خبر داد و با توقف نماد، آماده بازگشایی نماد برای فردا شد.

براین اساس، محمود شه رضایی مدیر عامل “غبشهر” اعلام کرد: بر اساس مصوبه 26 شهریور تنظیم بازار مقرر شد قیمت مصوب انواع روغن خام به این شرح تغییر یابد: قیمت جدید روغن سویا در هرکیلوگرم از 4700 به 5100 تومان معادل 8.5 درصد، انواع پالم از 4700 به 5100 تومان معادل 8.5 درصد، روغن آفتابگردان از 4700 به 5500 تومان معادل 17 درصد و کلزا فاقد قیمت مصوب با 5500 تومان که با توجه به ترکیب مواد اولیه، متوسط افزایش نرخ روغن خام برای این شرکت حدود 11 درصد خواهد بود و از 29 شهریور اعمال می شود.

بعد از افزایش نرخ های فوق ، قیمت های جهانی مجددا حدود 10 درصد افزایش داشته که این افزایش در قیمت ها لحاظ نشده است. قیمت ها بر اساس واردات با ارز یارانه ای (هر دلار معادل 4200 تومان) است و طبق اعلام دفتر ریاست جمهوری، فعلا برنامه ای برای حذف این ارز در دستور کار دولت وجود ندارد. قیمت محصولات تولیدی بدون تغییر بوده ولی این شرکت از طریق انجمن صنفی صنایع روغن نباتی جهت افزایش نرخ روغن ساخته شده پیگیری های لازم را انجام خواهد داد. به محض دریافت میزان افزایش نرخ محصولات ، موارد به اطلاع عموم خواهد رسید.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شرکت صنعتی بهشر از افزایش قیمت 10 درصدی نرخ مواد اولیه خبر داد و در اطلاعیه خود اعلام کرد: 

سازمان بورس اوراق بهادار اداره نظارت بر ناشران بورسی با سلام احتراما در چارچوب بند دال ماده 13 دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت‌های ثبت‌شده، نزد سازمان بورس و اوراق‌بهادار موارد ذیل به استحضار می رساند: بر اساس مصوبه تنظیم بازار مورخه 26/06/1399 مقرر گردید که قیمت مصوب انواع روغن خام به شرح ذیل تغییر یابد: نوع روغن خام قیمت قبل (هر کیلو گرم ) قیمت جدید هر کیلوگرم درصد افزایش ریال ریال سویا 47.000 51.000 8.5 انواع پالم 47.000 51.000 8.5 آفتابگردان 47.000 55.000 17 کلزا فاقد قیمت مصوب 55.000 با توجه به ترکیب مواد اولیه ، متوسط افزایش نرخ روغن خام برای این شرکت حدود 11 درصد خواهد بود. لازم به ذکر است که بعد از افزایش نرخ های فوق ، قیمت های جهانی مجددا حدود ده درصد افزایش داشته است که این افزایش در قیمت های فوق لحاظ نگردیده است. قیمت های فوق بر اساس واردات با ارز یارانه ای (هر دلار معادل 42000 ریال ) می باشد و طبق اعلام دفتر ریاست جمهوری فعلا برنامه ای برای حذف این ارز در دستور کار دولت وجود ندارد. قیمت محصولات تولیدی بدون تغییر بوده است ولی این شرکت از طریق انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ، جهت افزایش نرخ روغن ساخته شده پیگیری های لازم را انجام خواهد داد. بدیهی است به محض دریافت میزان افزایش نرخ محصولات ، موارد به اطلاع عموم خواهد رسید. با احترام محمود شه رضایی مدیر عامل

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش برخی نمادهایی که حجم های قابل توجهی در مقایسه با 30 روز گذشته خورده اند و قدرت خریدار به فروشنده آنها مناسب است، معرفی می شود و شما می توانید در روزهای آتی به صورت کوتاه مدت این نمادها را بررسی کنید.

ردیف نماد مقایسه با حجم 30 روز قدرت خریدار به فروشنده
1 غبشهر 3.38 3.73
2 آریان 19.7 2.26
3 وتوشه 3.63 2.42
4 میهن 2.58 1.29

1) غبشهر : صنعتی بهشهر با نماد غبشهر در گروه محصولات غذایی و آشامیدنی و بازار بورس قرار دارد. غبشهر که در یک کانال صعودی قرار دارد با حجم های خوبی که امروز در این نماد معامله شد توانست سقف تاریخی خود را بشکند.

4 سهم مورد برگزیده بازار سرمایه (یکشنبه 8 دی ماه 98)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

2) آریان : سرمایه گذاری پارس آریان با نماد آریان در گروه سرمایه گذاری ها و بازار پایه زرد فرابورس قرار دارد. این نماد امروز حجم بالایی معامله شد که با فلش قرمز رنگ هم نمایش داده شده است. باید ببینیم این حجم سنگین آیا می تواند باعث خروج از مثلث و شکست مقاومت های مهم 230 و سقف تاریخی در 250 تومان شود یا خیر؟

4 سهم مورد برگزیده بازار سرمایه (یکشنبه 8 دی ماه 98)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

3) وتوشه : سرمایه گذاری پارس توشه با نماد وتوشه در گروه ماشین آلات و تجهیزات و بازار اول بورس قرار دارد. همانطور که در چارت ملاحظه می شود این نماد در یک کانال صعودی در حال معامله است و با نزدیک شدن به خط میانی کانال و محدوده 960 تومان که با خط قرمز رنگ مشخص شده است، حجم های سنگینی در دو روز اخیر معامله شده است.

4 سهم مورد برگزیده بازار سرمایه (یکشنبه 8 دی ماه 98)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

4) میهن : بیمه میهن با نماد میهن در گروه بیمه و صندوق بازنشستگی و بازار دوم فرابورس قرار دارد. نماد میهن که در یک کانال صعودی در حال حرکت است، با نزدیک شدن به خط میانی کانال و قیمت 227 تومان، رشد خود را دوباره آغاز کرد.

4 سهم مورد برگزیده بازار سرمایه (یکشنبه 8 دی ماه 98)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

شرکت صنعتی بهشهر در فروردین 1330 تحت نام شرکت سهامی پنبه پاک کنی بهشهر به صورت سهامی خاص به ثبت رسید. این شرکت در سال 1333 به شرکت صنعتی بهشهر تغییر نام داد و در بهمن 1373 به شرکت سهامی عام تبدیل و در اسفند همان سال در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شد.

در حال حاضر شرکت صنعتی بهشهر جزء واحد های تجاری فرعی شرکت صافولا بهشهر (سهامی خاص) می باشد. این شرکت تحت مالکیت شرکت صافولا عربستان سعودی می باشد.

موضوع فعالیت شرکت صنعتی بهشهر

موضوع اصلی شرکت عبارت است از تاسیس و بهره برداری از کارخانجاتِ پنبه پاک کنی، روغن کشی، تصفیه روغن و سایر کارخانجات و تولید انواع محصولات از قبیل روغن، پنبه، لینتر و کنجاله.

فعالیت شرکت در دوره مالی مورد گزارش (نه ماهه 98) کماکان تصفیه روغن خام و تولید انواع روغن های خوراکی و فروش آنها در بسته بندی متفاوت بوده است.

ظرفیت فعلی شرکت، به میزان 500 هزار تن انواع روغن نباتی جامد و مایع در سال می باشد که با سهم 25 درصدی از بازار داخلی کشور، در رده نخست فروش محصولات (روغن خوراکی و نیمه ساخته) قرار گرفته است. (لازم به ذکر است سهم بازار محصولات این شرکت نسبت به سال گذشته 8 درصد کاهش یافته است)

همچنین از نظر تکنولوژی، این شرکت دارای پیشرفته ترین و کامل ترین دستگاه های تصفیه و بسته بندی روغن خوراکی در سطح کشور می باشد. این شرکت در حال حاضر محصولات خود را با نام های تجاری لادن، بهار و نسترن تولید و عرضه می کند.

سرمایه و ترکیب سهامداران غبشهر

سهامدار درصد سهام
شرکت صافولای بهشهر 80 درصد
شرکت سرمایه گذاری سپه 2.2 درصد
شرکت سرمایه گذاری پارس توشه 1.8 درصد
سایر 16 درصد

وضعیت تولید و فروش

تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی نماد غبشهر (8 آبان ماه 1398)

سال مالی شرکت منتهی به آذر ماه است. غبشهر در نه ماه نخست سال مالی جاری به صورت میانگین، ماهانه 235 میلیارد تومان فروش داشته که این رقم در مهر ماه با افزایشِ خوبِ 20 درصدی، به 275 میلیارد تومان رسیده است. فروش ماه گذشته شرکت 287 میلیارد تومان بوده است.

شرکت صنعتی بهشهر در ده ماه نخست سال گذشته مجموعاً 2080 میلیارد تومان درآمد عملیاتی داشته که این رقم در ده ماه نخست سال جاری به 2385 میلیارد تومان رسیده است. (15 درصد فروش نسبت به سال گذشته)

تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی نماد غبشهر (8 آبان ماه 1398)

در حال حاضر تنها محصول این شرکت روغن نباتی آزاد می باشد. این محصول در شهریور ماه 10 درصد افزایش تولید، 15 درصد افزایش فروش و 3 درصد افزایش نرخ داشته است.

به نظر می رسد شرکت در سه ماه باقی مانده از سال، بیش از 880 میلیارد تومان فروش داشته باشد. در این صورت مجموع درآمد شرکت در این سال مالی به 3060 میلیارد تومان رسیده که سود خالصی حدود 183 میلیارد تومان (60 تومان به ازای هر سهم) خواهد داشت. در نتیجه غبشهر در حال حاضر با P/E Forward = 12.2 در حال معامله است.

بررسی صورت های مالی نه ماهه 98

غبشهر در نه ماه سال جاری مجموعاً 2180 میلیارد تومان درآمد عملیاتی داشته که نسبت به سال گذشته 20 درصد افزایش یافته است. بهای تمام شده اما 9 درصد افزایش یافته و به 1860 میلیارد تومان رسیده است. (در نتیجه حاشیه سود ناخالص از 7 درصد به 14 درصد افزایش یافته است) سود ناخالص شرکت با 150 درصد افزایش، به 320 میلیارد تومان رسیده است.

هزینه های مالی با 15 درصد کاهش، به 11 میلیارد تومان رسیده است. صنعتی بهشهر مجموعاً 310 میلیارد تومان تسهیلات مالیِ کوتاه مدت با نرخ 24 درصد دارد که سالانه 74 میلیارد تومان هزینه مالی برای شرکت ایجاد می کند. توجه داشته باشید نرخ سود 24 درصد کمی بالا است و باعث افزایش فشار هزینه های مالی خواهد شد.

با توجه به این که نسبت آنی این شرکت زیر 1 می باشد (عدد نرمال بین 1 تا 1.5 است) به نظر می رسد این شرکت برای تامین سرمایه در گردش خود، نیازمند تسهیلات مالی بیشتری است.

مالیات بر درآمد با افزایشی 9 درصدی، از 26 درصد به 35 درصد رسیده که رقم بالایی است. دلیل این افزایش در گزارش تفسیری صورت های مالی ذکر نشده است.

در نهایت سود خالص شرکت در دوره ی نه ماهه با 180 درصد افزایش نسبت به سال گذشته، به 130 میلیارد تومان (43 تومان به ازای هر سهم) رسیده است. (حاشیه سود خالص از 2.5 درصد به 6 درصد افزایش یافته که خیلی خوب ارزیابی می شود)

EPS TTM = 56  تومان

P/E TTM = 13.1

اخبار پیرامون سهم

تحلیل تکنیکال غبشهر

تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی نماد غبشهر (8 آبان ماه 1398)
جهت مشاهده نمودار با کیفیفت بالا اینجا کلیک کنید

غبشهر از مرداد ماه سال گذشته در یک روند صعودی قرار گرفته و تا کنون بیش از 330 درصد بازدهی داشته است. از منظر موج شماری الیوت به نظر می رسد در موج (X) از موج اصلاحیِ (4) قرار گرفته ایم که به شکل یک اصلاح ترکیبی ظاهر شده است. البته در نظر داشته باشید با توجه به قانون تناوب (The Rule of Alternation) این موج اصلاحی می تواند به شکل یک مثلث (Triangle) نیز بروز کند.

هدف قیمتی این موج محدوده ی 835 تومان می باشد. در صورتی که قیمت از این محدوده برگشت داشته باشد وارد موج C شده ایم که می تواند تا 670 تومان ریزش داشته باشد در غیر این صورت به نظر می رسد با یک پهنه (Flat) مواجهیم که می تواند تا محدوده ی 960 تومان نیز صعود کند. از منظر تکنیکالی در صورت ریزش، بعید است قیمت محدوده ی 560 تومان را به طرف پایین بشکند.

در صورتی که صاحب سهم هستید، معاملات آن را در محدوده ی 835 تومان رصد کنید. اگر این محدوده با “قدرت” شکسته شد هدف بعدی خود را 960 تومان قرار دهید.

در صورتی که سهم را در اختیار نداشته و دید میان مدت دارید، پیشنهاد می کنیم تا زمان اتمام اصلاحِ قیمتی دست به معامله نزنید. از نظر زمانی این اصلاح حداقل تا حدود 40 روز دیگر ادامه خواهد داشت.

غبشهر از مرداد ماه سال گذشته در یک روند صعودی قرار گرفته و تا کنون بیش از 330 درصد بازدهی داشته است. از منظر موج شماری الیوت به نظر می رسد در موج (B) از موج اصلاحیِ (4) قرار گرفته ایم که به شکل یک زیگزاگ (ZigZag) ظاهر شده است. البته در نظر داشته باشید با توجه به قانون تناوب (The Rule of Alternation) این موج اصلاحی می تواند به شکل یک مثلث (Triangle) نیز بروز کند.

هدف قیمتی این موج محدوده ی 835 تومان می باشد. در صورتی که قیمت از این محدوده برگشت داشته باشد وارد موج C شده ایم که می تواند تا 670 تومان ریزش داشته باشد در غیر این صورت به نظر می رسد با یک پهنه (Flat) مواجهیم که می تواند تا محدوده ی 960 تومان نیز صعود کند.

در صورتی که صاحب سهم هستید، معاملات آن را در محدوده ی 835 تومان رصد کنید. اگر این محدوده با قدرت شکسته شد هدف بعدی خود را 960 تومان قرار دهید.

در صورتی که سهم را در اختیار ندارید پیشنهاد می کنیم تا زمان اتمام اصلاحِ قیمتی، دست به معامله نزنید. از نظر زمانی این اصلاح حداقل تا حدود 40 روز دیگر ادامه خواهد داشت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

شرکت صنعتی‌ بهشهر (با نماد غبشهر) از جمله شرکت های صنعت ” محصولات غذايی و آشاميدنی به جز قند و شكر ” در بازار اول بورس تهران است.

قیمت سهم بعد از نزول قابل توجهی با نزدیک شدن به محدوده حمایتی با واکنش مثبت روبرو شده است. پس از اینکه الگوی سر و شانه در نماد غبشهر تشکیل شد، خط گردن نیز شکسته شد و به اندازه فاصله نقطه اوج تا خط گردن نزول قیمت صورت گرفت. این مسئله به این معناست که الگوی سر و شانه به درستی انجام شد و به هدف خود رسیده است. در حال حاضر قیمت از نسبت 50 درصد فیبوناچی روند قبلی، با افزایش تقاضا روبرو شده است. به نظر می رسد محدوده 620 – 650 تومانی می تواند مهمترین حمایت برای این سهم باشد. همچنین اهداف را می توان با توجه به دید معامله گران، به چند صورت در نظر گرفت. خط گردن و فیبو 23.6 اهداف کوتاه مدت و محدوده مقاومتی 950 تومانی نیز هدف میان مدت این سهم است.

تحلیل تکنیکال غبشهر به همراه نمودار (6 آبان ماه 1398)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

اقتصاد آنلاینسپهر علی‌یاری، حقیقی‌ها تا ساعت 12:00 حدود 880 میلیارد تومان بیشتر از اشخاص حقوقی سهام خریدند. کل ارزش معاملات خرد بیش از 18 هزار و 700 میلیارد تومان بود و بدین‌ترتیب خالص خرید حقیقی‌ها به نزدیک پنج درصد از کل معاملات رسید.

بیشترین ورود پول حقیقی به بورس و فرابورس در سه گروه “خودرو و ساخت قطعات”، “محصولات غذایی و آشامیدنی” و “مواد و محصولات دارویی” رقم خورد در حالی که برآیند معاملات گروه‌های “مخابرات” و “استخراج نفت و گاز” به نفع حقوقی‌ها تمام شد.

سه نماد «خودرو»، «خساپا» و «غبشهر» لقب بیشترین افزایش سهام حقیقی را به خود اختصاص دادند، توجه حقوقی‌ها نیز بیشتر به «اخابر»، «دی» و «حفاری» معطوف بود.

امروز افزایش سهام حقیقی‌ها در 105 نماد و افزایش سهام حقوقی‌ها در 68 نماد به بیش از یک میلیارد تومان رسید که جمع تغییر مالکیت دسته اول یک هزار و 320 میلیارد تومان و تغییر مالکیت دسته دوم 440 میلیارد تومان بود.

تغییر مالکیت سهام 5.28

مالکیت-صنایع-5.28

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

شرکت صنعتی بهشهر در بهار 99 با تحقق سود خالص 99 میلیارد تومانی رشد 123 درصدی در روند سودسازی را نشان داد.

به گزارش رادیو سهام، سال مالی غبشهر منتهی به پایان آذر است.صنعتی بهشهر با درآمد عملیاتی 1559 میلیارد تومانی در دوره 6 ماهه 99 افزایش 21 درصدی نسبت به مدت مشابه سال 98 داشته است.

با توجه به بهای تمام شده 1294٫7 میلیارد تومانی که 16 درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته است سود ناخالص با افزایش 60 درصدی 264٫4 تومان گزارش شده است. سود خالص در دوره 6 ماهه 98 معادل 44٫5 میلیارد تومان بوده و در سال جاری به 99٫1 میلیارد تومان رسیده است. 

بدین ترتیب سود خالص به ازای هر سهم #غبشهر در پایان دوره شش ماهه اول 33٫1 تومان محقق شده و 124 درصد بیشتر از سود خالص 14٫8 تومانی در مدت مشابه سال 98 بوده است. 

«غبشهر» رشد 123 درصدی در سود خالص را رقم زد

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

شرکت های روغنی در آستانه تحولات جدیدی قرار گرفته اند، در حالی که زمزمه حذف دلار 4200 تومانی برای مواد اولیه این شرکت ها به گوش میرسد که بحث آزادسازی نرخ این محصولات نیز جدی شده است.دو سرنوشت درباره آینده نمادهای روغنی

به گزارش رادیو سهام، دنیای اقتصاد نوشت: صنایع روغنی یکی از زیر شاخه‌های صنعت غذایی است. در تحلیل صنعت روغن‌های خوراکی فاکتورهای موثر بر این صنعت شامل مواردی از قبیل نرخ جهانی روغن خام و پالم وارداتی، نرخ دلار تخصیص داده شده برای واردات، هزینه‌های بسته‌بندی و نرخ فروش تعیین‌شده توسط سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان موثر است. از بهار سال 97 تاکنون دولت با هدف جلوگیری از افزایش نرخ کالاهای اساسی سعی در تخصیص ارز ارزان به شرکت‌های تولیدکننده روغن خوراکی داشته است، موضوعی که در تنگنای کنونی ارزی و فشار مضاعف کسری بودجه، آینده تخصیص ارز دولتی به این صنعت را در هاله‌ای از ابهام قرار داده است.

کاهش حجم تخصیص ارز به بزرگترین تولیدکنندگان روغن کشور باعث شد یکی از تولیدکنندگان باسابقه این صنعت در اطلاعیه‌ای خبر از توقف موقت تولید محصول دهد، خبری ناخوشایند که البته خبر جدید دریافت مجوز افزایش نرخ 12 تا 14 درصدی محصولات کمی از تلخی آن کاست. این در شرایطی است که بیش از 75 درصد هزینه تولید روغن مربوط به مواد اولیه بوده که عمده آن نیز با دریافت ارز دولتی (در صورت تخصیص توسط بانک مرکزی) وارد می‌شود.

با توجه به مشکلات دولت در تامین بودجه و فشار ناشی از تخصیص ارز ارزان قیمت، به نظر می‌رسد بالاخره دولت مجبور به آزادسازی نرخ روغن خواهد شد. برآوردها حاکی از آن است که با توجه به سهم بالای مواد اولیه در هزینه‌های تولید، این محصول نیز افزایش نرخ قابل‌توجهی را در آینده دریافت خواهد کرد. موضوعی که علاوه بر سودآوری سال‌های آتی شرکت‌های این صنعت تاثیر مثبت گذاشته و هم سود قابل توجهی از رهگذر موجودی کالای نزد شرکت‌ها به ارمغان خواهد آورد.

تاثیر افزایش نرخ روغن خوراکی بر شرکت‌های بورسی

تولید روغن خوراکی در ایران از سه منبع صورت می‌گیرد. منبع اول از طریق تصفیه روغن خام که عمدتا به‌صورت واردات از کشورهای آرژانتین، برزیل، روسیه، اوکراین و… تامین می‌شود. منبع بعدی از طریق استحصال روغن از دانه‌های روغنی با منشا داخلی یا خارجی صورت می‌گیرد. در حال‌حاضر روغن خام استحصال شده از دانه‌های روغنی داخلی حدود 5 تا 10 درصد نیاز کل کشور را تامین می‌کند.

بنابراین می‌توان گفت که بیش از 90 درصد صنعت روغن خوراکی به‌صورت واردات روغن خام یا دانه‌های روغنی است. با توجه به مصرف 5/ 1 میلیون تنی کشور، سالانه در حدود یک تا 5/ 1 میلیارد دلار ارز برای واردات و مصرف روغن‌های خوراکی در ایران نیاز است. با توجه به اینکه روغن جزو کالاهای اساسی تلقی می‌شود. دولت از ابتدای سال 97 و با شروع بحران ارزی کشور، برای این محصول ارز 4200 تومانی تخصیص داد اما سایر مواد و اقلام بهای تمام شده اعم از دستمزد و سربار افزایش قیمت داشته‌اند. سازمان حمایت، مجوز افزایش نرخ این محصول برای سال 1399 را براساس صورت‌جلسه مورخ 12 تیر ماه 1399 ستاد تنظیم بازار، مقرر کرد که کلیه روغن‌های مایع 12 درصد و کلیه روغن‌های جامد و نیمه جامد 14 درصد افزایش قیمت نسبت به قیمت‌های تعیین شده قبلی داشته باشند.

افزایش فوق جهت جبران افزایش هزینه‌های بسته‌بندی، سربار و قیمت روغن خام و با فرض تخصیص ارز برای واردات روغن خام به ازای هر دلار 4200 تومانی درنظر گرفته شده است. افزایش نرخ اخیر این محصولات تاثیر زیادی بر سودآوری شرکت‌های بورسی مانند صنعتی بهشهر با نماد غبشهر و شرکت مارگارین با نماد غمارگ ندارد و صرفا پوشش دهنده افزایش هزینه‌های سایر مواد و سربار است.

نکته قابل توجه برای این صنعت این است که با توجه به کسری بودجه دولت در سال 1399 و با استناد به شفاف‌سازی کدال شرکت صنعتی بهشهر در تاریخ اول تیرماه 1399 مبنی بر کاهش تولیدات شرکت به دلیل عدم اختصاص ارز، به‌نظر می‌رسد دولت در اختصاص ارز ترجیحی 4200 تومانی برای این صنعت با مشکل مواجه شده است و دور از انتظار نیست ارز ترجیحی این محصول نیز مانند سایر اقلام تحت پوشش ارز 4200 تومانی که به تدریج حذف شد، این محصول نیز در سال 1399 یا 1400 حذف شود.

در آن صورت با جهش ارز اختصاصی برای واردات روغن خام از 4200 تومان به نرخ نیمایی ارز که در حال حاضر در محدوده 16500 تومان است و روند صعودی نیز دارد، نرخ روغن خوراکی نیز با جهش 3 تا 4 برابری مواجه خواهد بود.

براساس درصد افزایش نرخ روغن خوراکی و زمان‌بندی افزایش نرخ روغن، در صورت حذف ارز ترجیحی، سود و زیان شرکت‌های روغنی مانند غبشهر و غمارگ تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. تحلیلگران بازار سرمایه با فرض ثابت بودن حاشیه سود، همواره حذف ارز ترجیحی را عامل مثبتی برای سودآوری شرکت‌های بورسی قلمداد می‌کنند و گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری در این صنایع می‌دانند. باید منتظر ماند و دید این اتفاق چه زمانی برای این صنعت رخ خواهد که با توجه به مشکلات مالی دولت و سال پایانی دولت به‌نظر می‌رسد این اتفاق بسیار دور نیست.

افزایش سودآوری گروه در صورت تداوم شرایط فعلی

روغن نباتی نیز به‌عنوان یک کالای اساسی و استراتژیک در سبد خانوار و به‌عنوان ماده اولیه در بسیاری از صنایع به کار گرفته می‌شود. این محصول مادر، نیاز امروز تمام جامعه و اقشار با سطح درآمد متفاوت است. بیش از 90 درصد روغن مصرفی کشور وارداتی است. مهم‌ترین مبادی واردات روغن‌های مختلف مانند روغن پالم کشور مالزی، روغن آفتابگردان روسیه و آسیای میانه، روغن سویا و ذرت آمریکای جنوبی هستند.

شرکت بازرگانی دولتی ایران به‌عنوان شرکت تامین‌کننده کالاهای اساسی و راهبردی کشور از جمله روغن، برنج، شکر و گندم وظیفه تنظیم بازار داخلی را برعهده دارد. مصرف سالانه روغن خام کشور 5/ 1 میلیون تن است که در حال حاضر صنعتی بهشهر با برندهای لادن، بهار و… سهم 33 درصدی، کوروش با برند اویلا، فامیلا و… 24 درصد و مارگارین با برند خروس و آفتاب، سهم 9 درصدی در بازار را به خود اختصاص داده‌اند.

در بازار سرمایه سه نماد غبشهر، غمارگ و غپونه تولیدکنندگان روغن نباتی هستند. حجم فروش این سه شرکت در سال 92 تا 94 در بازه 650 تا 700 هزار تن بوده است که در سال‌های 95 تا 96 به 750 تا 800 هزار تن رسیده است و در چهار فصل گذشته 700 هزار تن ثبت شده است. روند ریالی فروش شرکت‌ها همواره صعودی بوده و از 2 هزار و 300 میلیارد تومان فروش سال 92 به 4 هزار و 700 میلیارد تومان در سال 98 رسیده است.

نرخ رشد فروش شرکت‌ها در این بازه 18 درصد است. نکته قابل توجه حاشیه سود تولید این شرکت‌هاست که به‌طور متوسط در سال‌های 91 و 92 بالای 20 درصد بودهT در سال‌های 93 تا 97 در بازه 10 تا 12 درصد در حال نوسان بوده و در سال 98 به 16 درصد رسید. همچنین سود خالص این شرکت‌ها در سال‌های 93 تا 97 به‌طور میانگین 150 میلیارد تومان بوده که در سال 98 به 366 میلیارد رسید. نرخ‌های فروش این شرکت‌ها براساس تورم تولید و با توجه به نرخ ارز تخصیص داده شده برای واردات روغن تنظیم می‌شود.

حذف ارز ترجیحی کالاهای اساسی منجر به افزایش شاخص بهای تولید‌کننده روغن خواهد شد. تورم ناشی از این رشد سبب دریافت افزایش نرخ‌های فروش و به تبع افزایش رقم فروش خواهد شد. با این وجود مشکلات این صنعت از جمله مازاد عرضه، اقدامات نظارتی دولتی در افزایش نرخ‌های فروش و نیاز به سرمایه در گردش بالا و اخذ تسهیلات، سبب افت مقدار فروش و کاهش حاشیه سود شرکت‌ها مانند سال‌های 93 تا 96 می‌شود. بر همین اساس معتقدیم سودآوری این شرکت‌ها با وجود قطع ارز ترجیحی افزایش خاصی نخواهد داشت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، سال مالی غبشهر منتهی به پایان آذر است.صنعتی بهشهر با درآمد عملیاتی 1559 میلیارد تومانی در دوره 6 ماهه 99 افزایش 21 درصدی نسبت به مدت مشابه سال 98 داشته است.

با توجه به بهای تمام شده 1294.7 میلیارد تومانی که 16 درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته است سود ناخالص با افزایش 60 درصدی 264.4 تومان گزارش شده است. سود خالص در دوره 6 ماهه 98 معادل 44.5 میلیارد تومان بوده و در سال جاری به 99.1 میلیارد تومان رسیده است. 

بدین ترتیب سود خالص به ازای هر سهم #غبشهر در پایان دوره شش ماهه اول 33.1 تومان محقق شده و 124 درصد بیشتر از سود خالص 14.8 تومانی در مدت مشابه سال 98 بوده است. 

غبشهر

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت صنعتی بهشهر از دریافت مجوز افزایش نرخ 12 و 14 درصدی روغن های مایع و جامد خبر داد و با توقف نماد، آماده بازگشایی برای فردا شد.

براین اساس، “غبشهر” اعلام کرد: طبق صورتجلسه 12 تیر ستاد تنظیم بازار، مقرر شد کلیه روغن های مایع 12 درصد و کلیه روغن های جامد و نیمه جامد 14 درصد افزایش قیمت نسبت به قیمت های تعیین شده قبلی داشته باشند. تاریخ اجرای مصوبه از طریق سازمان حمایت اعلام خواهد شد. (که احتمالا از اواسط هفته جاری خواهد بود).

قیمت گذاری فوق با فرض تخصیص ارز برای واردات روغن خام به ازای هر دلار 4200 تومان است و تا کنون نرخ ارز برای واردات روغن خام به ازای هر دلار 4200 تومان بوده و طی هفته های اخیر بانک مرکزی بر اساس این نرخ ، ارز ورادات روغن خام را تخصیص داده است. افزایش فوق جهت جبران افزایش هزینه های بسته بندی ، سربار و قیمت روغن خام است.

قیمت هر کیلو روغن خام داخلی اعم از آفتابگردان ، سویا و پالم 4700 تومان تعیین شده است. قیمت تمام شده روغن وارداتی با توجه به نرخ جهانی روغن خام ، هزینه های انتقال پول ، نرخ ارز مرجع و سایر هزینه های واردات کالا محاسبه خواهد شد که ممکن است از قیمت تعیین شده ستاد تنظیم بازار بالاتر یا پایین تر تمام شود.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.