دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
شنبه
29 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت لبنیات کالبر به دلیل پایان مهلت استفاده از مجوز افزایش سرمایه 32 درصدی از اقدام تقاضای مجدد صدور مجوز جهت انتشار اعلامیه پذیره نویسی خبر داد.

براین اساس، “غالبر” اعلام کرد: اخذ مجوز انتشار اعلامیه پذیره نویسی از اداره ثبت شرکت ها با همه پیگیری های انجام شده به طول انجامید و متاسفانه 17 شهریور یک روز بعد از پایان مهلت سازمان بورس، مجوز ثبت شرکت ها صادر شد. به همین دلیل شرکت اقدام به تقاضای مجدد صدور مجوز از سازمان بورس کرده که پس از دریافت مجوز سریعاً اقدام لازم جهت انتشار اعلامیه پذیره نویسی انجام خواهد شد. لذا سهامداران هیچ گونه نگرانی از بابت افزایش سرمایه و انجام آن نداشته باشند .

بنابراین گزارش، لبنیات کالبر 20 خرداد مجوز افزایش سرمایه 32 درصدی را از سازمان بورس گرفت تا سرمایه فعلی را از 35 به 46.2 میلیارد تومان برساند. این تامین مالی از محل آورده نقدی سهامداران و برای اجرای طرح‌های توسعه صرف می شود.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، با توجه به اتمام مهلت افزایش سرمایه شرکت لبنیات غالبر این شرکت در اطلاعیه ای از تقاضای مجدد افزایش سرمایه شرکت خبر داد. 

21

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

هر ساله در بورس خبرهایی مبنی بر افزایش سرمایه شرکت‌ها است و احتمالا برای شما و خیلی‌های دیگر هم این سوال پیش آمده باشد که افزایش سرمایه چیست، انواع افزایش سرمایه کدامند و چه تاثیری بر روی قیمت و تقاضای سهم دارند؟ بسیاری نیز می‌خواهند بدانند که چه شرکت‏‌هایی افزایش سرمایه دارند؟ و آیا خرید سهام شرکتی با پتانسیل افزایش سرمایه توجیه دارد؟ از آن جایی که مهم‏ترین دغدغه سایت سیگنال، پاسخ دادن به سوالات شما در خصوص بازار سرمایه است، قصد داریم این موضوع را با هم بررسی کنیم.

منظور از افزایش سرمایه چیست؟

قبل از شروع صحبت درباره افزایش سرمایه، ابتدا بهتر است بدانیم که تعریف سرمایه چیست.

سرمایه عددی است که به عنوان آورده سهامداران، در اداره ثبت شرکت‏‌ها و به عنوان سرمایه شرکت ثبت شده است. بعضی افراد به اشتباه فکر می‏‌کنند سرمایه شرکت همان دارایی‌هایش است یا سرمایه و دارایی با هم برابرند. در حالی که هر دو فکر اشتباه است. علتش هم این است که مثلا اگر شرکتی در شروع فعالیت خود یک میلیارد سرمایه ثبت کند، به مرور و پس از فعالیت خود، اموالی را خرید و فروش می‌‏کند.

بنابراین ممکن است قیمت آن اموال تغییر کند یا شرکت به هر دلیلی ضرری متحمل شود و یا از خرید و فروش چیزی سود کند. همه این خرید و فروش‏‌ها و سود و زیان‌ها‏ دارایی شرکت محسوب می‏‌شوند. بنابراین بعد از 10 سال، دیگر عدد دارایی‌‏های شرکت به اندازه سرمایه‌‏ای که روز اول ثبت کرده است، نیست.

پس سرمایه رقمی است که در اداره ثبت شرکت‏‌ها به ثبت رسیده. شرکت‌ها با طی کردن یکسری مراحل قانونی می‌توانند رقم سرمایه ثبت شده خود نزد اداره ثبت شرکت‌ها را افزایش دهند که به این فرآیند افرایش سرمایه گفته می‌شود. این افزایش سرمایه می‌تواند از روش‌های مختلفی مانند: طرح‌های توسعه شرکت‌ها، تجدید ارزیابی در دارایی‌های شرکت، آورده نقدی و سودهای انباشته شرکت افزایش یابد که در ادامه با هم هریک را بررسی می‌کنیم.

منظور از افزایش سرمایه چیست؟

مراحل افزایش سرمایه شرکت‌ها

برای اینکه افزایش سرمایه یک شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها ثبت شود، نیاز به طی کردن مراحل زیر است:

  1. ابتدا هیئت مدیره شرکت افزایش سرمایه را پیشنهاد می‌دهد و تصویب می‌کند.
  2. بعد حسابرس با توجه به مفروضات ذکر شده افزایش سرمایه را بررسی می‌کند و در صورت عدم وجود ایراد آن را تایید می‌کند. در این مرحله حسابرس می‌تواند تمام یا قسمتی از افزایش سرمایه را تایید کند.
  3. مرحله بعد شرکت مدارک و مستندات افزایش سرمایه خود را برای اداره ثبت شرکت‌ها و سازمان بورس ارسال می‌کند.
  4. مرحله بعد تاییدیه سازمان بورس است. سازمان بورس با توجه به مستندات ارسالی بخشی یا همه افزایش سرمایه اعلام شده را تایید می‌کند.
  5. پس از آن اطلاعیه صدور مجوز افزایش سرمایه روی سایت کدال منتشر می‌شود که نشان می‌دهد سازمان بورس با آن موافقت کرده است.
  6. بعد از آن تاریخی برای مجمع فوق‌العاده شرکت مشخص می‌شود تا درمورد میزان افزایش سرمایه و قیمت جدید هر سهم تصمیم‌گیری کنند. اگر می‌خواهید در افزایش سرمایه شرکت کنید باید حتما قبل از تاریخ مجمع سهامدار شرکت باشید. (حتی اگر یک روز قبل از مجمع سهام شرکت را خریداری کنید باز هم افزایش سرمایه به شما تعلق می‌گیرد.)
  7. بعد از آن یک آگهی دعوت به مجمع عمومی فوق‌العاده روی سایت کدال درج می‏شود که در آن شرکت تمامی سهام‌دارانش را برای تصمیم‏گیری در خصوص افزایش سرمایه دعوت کرده که در آن آدرس و زمانی که می‏خواهد مجمع برگزار شود نوشته شده است.
  8. پس از آن، تصمیمات مجمع عمومی فوق‌العاده بر روی سایت کدال درج می‏‌شود که در آن مبلغ افزایش سرمایه و درصد افزایش سرمایه به طور قطعی اعلام می‌‏شود و افزایش سرمایه شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها ثبت می‌شود.

حالا شاید این سوال برایتان پیش بیاید که شرکت‏‌ها به چه دلیل افزایش سرمایه می‏‌دهند؟ پاسخ این سوال در انواع افزایش سرمایه نهفته است.

انواع افزایش سرمایه کدامند؟

به طور کلی انواع افزایش سرمایه به 4 نوع تقسیم بندی می‌شوند:

1. افزایش سرمایه از آورده نقدی و مطالبات حال شده

2. افزایش سرمایه از محل سود انباشته یا اندوخته

3. افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی دارایی‏‌های شرکت

4. افزایش سرمایه از محل صرف سهام یا سلب حق تقدم

شرکت‏‌ها می‏‌توانند یک یا ترکیب چند مورد از افزایش سرمایه را همزمان داشته باشند.

نکته: طبق قوانین جدید سازمان بورس در افزایش سرمایه از نوع سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها، در صورتی که افزایش سرمایه کمتر از 200 درصد باشد، سهم شرکت بدون ثبت در مرجع ثبت شرکت‌ها قادر به بازگشایی خواهد بود. در غیر اینصورت سهام شرکت بعد از ثبت شرکت ها می‌تواند بازگشایی شود، همچنین این بازگشایی شامل سهام جایزه می‌باشد.

انواع افزایش سرمایه کدامند؟

افزایش سرمایه از آورده نقدی و مطالبات حال شده

یکی از انواع افزایش سرمایه ، آورده نقدی و مطالبات حال شده است، شرکت‏‌ها در حین کار کردن بنا به دلایل متفاوتی نیازمند پول نقد می‌‏شوند. یعنی مثلاً ممکن است بخواهند فضای تولید خودشان را بزرگ‏تر کنند یا سرمایه در گردش خود را افزایش دهند.

در این حالت شرکت دو راه برای تامین مالی خود دارد، یا از بانک وام بگیرد و یا از سهامدارانش بخواهد سرمایه‌گذاری جدید داشته باشند. واضح است که راه دوم مطلوب‌تر است. چرا که اگر از بانک وام بگیرد باید مبلغ اصلی را به همراه سودی که دارد، به بانک برگرداند.

بنابراین شرکت‏‌ها ترجیح می‌دهند این پول را از طریق سرمایه‏‌گذاری مجدد سهامداران دریافت کنند. به این نوع افزایش سرمایه، افزایش سرمایه از آورده نقدی می‌‏گویند. در افزایش سرمایه از نوع آورده نقدی سهامی با عنوان حق تقدم منتشر می‌شود، احتمالا این سوال برایتان پیش آمده باشد که منظور از حق تقدم چیست؟

حق تقدم چیست؟

در افزایش سرمایه از نوع آورده نقدی ترتیبی اتخاذ شده تا کسانی که تا قبل از مجمع فوق العاده سهامدار شرکت مربوطه بوده‌اند نسبت به سایرین برای شرکت در افزایش سرمایه تقدم داشته باشند، به همین دلیلی سهامی از طرف شرکت منتشر می‌شود که به آن‌ها سهام حق تقدم می‌گویند.

نماد حق تقدم سهام شرکت‌ها همان نماد سهام عادی شرکت است که حرف “ح” به آخر آن اضافه شده است. به عنوان مثال نماد بورسی شرکت لبنیات کالبر در بورس “غالبر” است و نماد حق تقدم آن “غالبرح” می‌باشد. سرمایه گذاران سهم از سه روش می‌توانند از حق تقدم خود استفاده کنند که در ادامه توضیح خواهیم داد.

مطالبات حال شده چیست؟

مطالبات حال شده طلبی است که سهامداران شرکت به هر نحوی از شرکت دارند. در زمان افزایش سرمایه، سهامداران می‌‏توانند به جای این که پول وارد شرکت کنند؛ از آن پولی که از شرکت طلب داشتند بردارند. مثلا قرار می‌‏شود که همه سهامداران برای افزایش سرمایه نفری 1 میلیون تومان به حساب شرکت بریزند. در اینجا سهامداری که از شرکت طلب دارد می‏‌تواند اعلام کند که سهم واریزی او از روی طلبش برداشته شود. معمولا شرکت‌‏ها افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده سهامداران را با هم انجام می‌دهند. اما شرکت می‌‏تواند افزایش سرمایه را فقط از یکی از حالات انجام دهد. البته از آنجایی که همه سهامداران از شرکت طلبکار نیستند یا همه سهامداران نمی‌‏خواهند وجه نقد وارد شرکت کنند؛ معمولا این دو را با هم ترکیب می‌‏کنند.

چگونه از حق تقدم افزایش سرمایه استفاده کنیم؟

پس از برگزاری مجمع فوق العاده و تصمیم گیری در رابطه با افزایش سرمایه، آگهی مبنی بر مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام بر روی سایت کدال منتشر می‏‌شود که در آن گفته شده هر سهامدار تا چه تاریخی فرصت دارد به ازای هر سهم حق تقدمی که به او تعلق گرفته مبلغ اسمی به ازای هر سهم سهم یعنی 1000 ریال پول را به شماره حسابی که داده شده واریز کند. برای این کار طبق قانون تجارت، معمولا 60 روز مهلت داده می‌‏شود که به آن دوره استفاده از حق تقدم می‏‌گویند. به عنوان مثال اگر به شما 100 سهم حق تقدم تعلق گرفته باید مبلغ 100000 ریال تا تاریخ مشخص شده واریز کنید.

سهامدار در این موقعیت می‏‌تواند 3 کار انجام دهد:

1- در این بازه 60 روزه مبلغ مورد نظر را به حساب شرکت واریز کند (1000 ریال برای هر سهم) تا بعد از انجام معاملات سهام حق تقدم به میزان پولی که واریز کرده به شکل سهام عادی به پرتفوی او اضافه ‌شود.

2- اگر نخواهد در افزایش سرمایه شرکت کند، می‌‏تواند در همان بازه 60 روزه آن را به شخص دیگری بفروشد.

3- اگر نه پول واریز کند و نه حق تقدم را بفروشد، خود شرکت بعد از 60 روز حق تقدم را به قیمتی نزدیک قیمت روز بازار می‌‏فروشد و مبلغ پس از کسر قیمت اسمی (1000 ریال) از هر سهم و کارمزدهای مربوطه به حساب سرمایه گذار منتقل می‌شود.

بیشتر بخوانید
نحوه خرید و فروش سهام در بورس

فرمول محاسبه افزایش سرمایه از آورده نقدی و تاثیر آن بر قیمت سهم

وقتی مجوز افزایش سرمایه صادر شد، شرکت‏‌ها به افرادی که در حال حاضر سهامدار هستند ابلاغ می‌کنند که می‏‌خواهند میزان مبلغ مشخصی افزایش سرمایه داشته باشند. قیمت جدید هر سهم و ارزش حق تقدم هر سهم، از طریق فرمول زیر به دست می‌آید:

فرمول افزایش سرمایه از آورده نقدی - آشنایی با انواع افزایش سرمایه

به عنوان مثال اگر شرکتی بخواهد 200 درصد افزایش سرمایه داشته باشد و قیمت هر سهم قبل از افزایش سرمایه 6000 ریال باشد، شرکت هم از هر سهامدار مبلغ 1000 ریال به ازای هر سهم درخواست ‌کند. به این ترتیب قیمت جدید هر سهم و ارزش حق تقدم آن به شکل زیر محاسبه می‌شود:

مثال افزایش سرمایه از آورده نقدی - آشنایی با انواع افزایش سرمایه

افزایش سرمایه از محل سود انباشته یا اندوخته

شرکت‏‌ها هر سال در جلسه مجمع عمومی سود و زیان خود را مشخص می‌‏کنند. یعنی ابتدا درآمدهای خود را مشخص، سپس هر آنچه هزینه کرده‏‌اند از درآمدها کسر می‏‌کنند. هر آن چه از پول باقی بماند سود شرکت محسوب می‌‏شود.

سپس مجمع سهامداران تصمیم می‏‌گیرند که بخش یا تمام سود را بین سهامداران تقسیم کنند. طبق قانون تجارت شرکت ها موظف هستند سالیانه درصدی از سود خود را نزد خود نگهداری شوند. این سود در حسابی تحت عنوان سود انباشته در صورت‌های مالی شرکت ثبت می شود.

 افزایش سرمایه از محل سود انباشته یا اندوخته - انواع افزایش سرمایه

اغلب شرکت‌هایی که سود انباشته خوبی دارند، افزایش سرمایه خود را از این روش انجام می‌دهند و با این کار منابع جدید خود را تامین مالی می‌کنند. بنابراین در این روش بر خلاف روش قبل عملا نقدینگی جدیدی وارد شرکت نمی‌شود. به این دلیل که سرمایه گذاران در این روش پولی برای سهام جدید خود پرداخت نمی‌کنند به سهامی که به این روش به سهامدار تعلق می گیرد، سهام جایزه هم گفته می شود.

قیمت تعدیل شده سهم بعد از این نوع افزایش سرمایه از فرمول زیر محاسبه می‌شود:

فرمول افزایش سرمایه از محل سود انباشته - آشنایی با انواع افزایش سرمایه

مثلا فرض کنید قیمت سهام یک شرکت 4000 ریال باشد، اگر این شرکت 60 درصد افزایش سرمایه از این نوع داشته باشد، قیمت جدید هر سهم از فرمول بالا به دست می‌آید:

مثال افزایش سرمایه از محل سود انباشته - آشنایی با انواع افزایش سرمایه

همانطور که از مثال پیداست، افزایش سرمایه باعث کاهش قیمت هر سهم می‌شود، اما از طرف دیگر به تعداد سهام سرمایه‌گذار نیز به میزان 60 درصد اضافه می‌شود. یعنی اگر یک سرمایه‌گذار قبل از افزایش سرمایه 1000 سهم 4000 ریالی داشت، حالا 1600 سهم 2500 ریالی دارد. همان طور که گفته شد به 600 سهم اضافه شده به پرتفوی بعد از تعدیل قیمت به اصطلاح ” سهام جایزه ” هم گفته می‌شود.

دلایل شرکت ها برای افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تاثیر آن بر روی سهم


افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی دارایی‏‌های شرکت

یکی دیگر از انواع افزایش سرمایه از طریق تجدید ارزیابی دارایی ها است. شرکت‏‌ها در حساب‏‌های حسابداری خود هر دارایی که خریداری می‏‌کنند را به همان ارزش و قیمتی ثبت می‏‌کنند که در روز اول خریده‏‌اند. اما با گذشت زمان به ارزش این دارایی‌ها افزوده می‌‏شود، اما در ساختار حسابداری لحاظ نمی‏‌شود.‌

یعنی مثلا اگر یک زمین به قیمت یک میلیارد خریده شود، در سیستم حسابداری آن را به همان قیمت یک میلیارد ثبت ‌می‏‌کنند، با اینکه بعد از 20 سال آن زمین ممکن است 100 میلیارد بیارزد.

بر اساس قوانین یک راه وجود دارد که می‏‌شود این ارزش‏‌ها را به روز کرد و به آن تجدید ارزیابی دارایی‏‌ها می‌‏گویند. ارزش روز ملک یا چیزی که داریم را حساب می‌کنیم و مثلا یک میلیارد را به 100 میلیارد تغییر می‌‏دهیم. در اینجا 99 میلیارد اضافه ارزش دارایی در حساب‏های حسابداری پدید می‌آید که به آن مازاد تجدید ارزیابی می‏‌گویند.  

افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی دارایی‏‌های شرکت - انواع افزایش سرمایه

یکی از دیگر از انواع افزایش سرمایه این است که مبلغ مازاد تجدید ارزیابی را به حساب سرمایه منتقل کنند. به این به روز کردن حساب سرمایه، افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی می‌‏گویند. در افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها، شرکت دارایی های ثابت مشهود خود را نظیر زمین، ساختمان، ماشین آلات و تجهیزات و … را مورد تجدید ارزیابی قرار می‌دهند. با این کار ارزش دارایی های شرکت در ترازنامه به روز می‌شود. در این روش هم مانند روش قبل نقدینگی جدیدی وارد شرکت نمی‌شود.

در این قسمت یک مبحث پرداخت مالیاتی و ماده 141 قانون تجارت معافیت مالیاتی وجود دارد که فعلا به آن نمی‌‏پردازیم. مهم این است که فعلا بیشتر شرکت‏‌ها از پرداخت مالیات معاف هستند و به همین دلیل بسیاری از شرکت‏‌ها از این طریق افزایش سرمایه می‌‏دهند.

تاثیر افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی دارایی‌‏های شرکت بر روی سهم

در این نوع افزایش سرمایه نیز قیمت سهم کوچک می‌‏شود. این کوچک شدن قیمت سهام سبب می‌‏شود که علاقه سهامداران به خرید سهم‌‏هایی با این نوع افزایش سرمایه زیاد شود. چرا که ارزان بودن سهم به خودی خود سبب رشد قیمتی سهم در کوتاه مدت می‏‌شود.

همچنین این سهم به شکل سهم جایزه، به اندازه درصد افزایش سرمایه و تعداد سهمی که سهامدار از قبل داشته است، به پرتفوی او اضافه می‌‏شود.


افزایش سرمایه از محل صرف سهام یا سلب حق تقدم

در انواع افزایش سرمایه این نوع در بازار بورس باب نیست و تا به الان از آن استفاده نشده است. صرف سهام یعنی فروش سهام به قیمتی بالاتر از قیمت اسمی سهم.

یعنی وقتی شرکت‏‌ها افزایش سرمایه می‏‌دهند، مبلغی بیش از قیمت ارزش اسمی سهام شرکت از سهامدار مطالبه می‏‌کنند. یعنی شرکت حق تقدم را بر اساس ارزش اسمی نمی‏‌دهد، بلکه مبلغی مازاد بر ارزش اسمی هم از سهامداران بابت افزایش سرمایه دریافت می‏‌کند. 

در افزایش سرمایه از محل صرف سهام، سهامداران به ازای هر حق تقدم 1000 ریال به حساب شرکت نمی‏‌ریزند. بلکه بیش از این مبلغ را واریز می‌کنند، مثلا 1500 ریال. این مازاد پرداختی سهامداران به نوعی مطالبات آن‏ها از شرکت می‌‏شود که می‏‌توانند در زمان تشکیل مجمع، آن را از شرکت بخواهند.

بهترین نوع افزایش سرمایه کدام است؟

این که بگوییم کدام یک از انواع افزایش سرمایه ‏ها خوب است یا بهترین نوع افزایش سرمایه چیست، سوال درستی نیست. چرا که هر کدام از این نوع افزایش سرمایه‏ ها در جایگاه خودشان خوب هستند و حتی می‏‌توان گفت پاسخ این سوال منوط به نوع سرمایه‏‌گذاری شماست؛ اینکه کوتاه مدت سرمایه‌‏گذاری کرده‌‏اید یا بلند مدت؟

اما به طور کلی می‌‏توان گفت افزایش سرمایه از آورده‌های نقدی، به این دلیل که پول جدید و بدون بهره وارد شرکت می‏‌کند، برای شرکت جذاب‌تر است و سبب رشد و توسعه آن می‏‌شود. اما بازدهی و آثار آن در بلند ‏مدت دیده می‌‏شود.

با این حال نکته منفی این نوع افزایش سرمایه این است که شرکت حدود 4 ماه درگیر حق تقدم و فروش حق تقدم ‏های استفاده نشده خواهد بود. به همین دلیل عموماً رشد قیمت سهم بعد از حداقل 4 ماه اتفاق می ‏افتد، اما قطعا آن رشد می ‏تواند تا سال‏ ها ادامه‏‌دار باشد و برای سهامدارانی که سرمایه‌گذاری بلند مدت می‏ کنند، مفید باشد.

بهترین نوع افزایش سرمایه کدام است؟

در افزایش سرمایه از محل سود انباشته یا اندوخته، چون قرار نیست بابت سهام جایزه پولی بدهند و خیلی سریع سهام‏ ها وارد پرتفویشان می‏‌شود و آن معطلی حق تقدم 4 ماهه را ندارد، برای سهامداران جذاب تر است. اما اگر دقت کنید هیچ تغییر خاصی در شرکت ایجاد نمی‏ شود. یعنی شرکت همان بوده که هست، نه دارایی ‏اش افزوده شده و نه برنامه‏ ای برای توسعه دارد؛ فقط سرمایه ‏اش اضافه شده است.

در مورد افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‏ ها هم در نگاه اول می‌‏توان آن را اتفاق مثبتی دانست چون ارزش واقعی دارایی‏‌ها و سرمایه شرکت مشخص می‏‌شود. البته این که شرکتی زیان ‏ده از این نوع افزایش سرمایه استفاده کند یا یک شرکت معمولی، در بازدهی سهام تاثیرگذار است؛ زیرا خاصیتی شبیه سود انباشته دارد که سهم به لحاظ قیمتی کوچک‏تر می‌‏شود و شاید جذاب‏ ترین نکته‌‏اش برای بازار سرمایه همین باشد. اما خب در این شرکت نیز اتفاق خاصی رخ نمی‏‌دهد و می‏‌شود گفت به دارایی‌‏اش افزوده نشده و برای آینده چیزی ندارد.

معمولا شرکت‏های درگیر ماده 141 از محل تجدید ارزیابی افزایش سرمایه می‏ دهند. هرچند می ‏دانیم شرکت‏هایی که از طریق سود انباشته افزایش سرمایه می ‏دهند، از یک عقبه پر سود برخوردارند، پس این نوع افزایش سرمایه از این لحاظ می ‏تواند مورد توجه باشد.

افزایش سرمایه به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

همانطور که پیش از این هم اشاره کردیم، افزایش سرمایه به کسانی تعلق می‌گیرد که تا روز قبل از برگزاری مجمع فوق العاده سهامدار آن شرکت باشند، یعنی حتی اگر یک روز قبل از مجمع شما سهام شرکت مربوطه را خریداری کرده باشید در افزایش سرمایه شرکت می‌کنید.

چند نکته در مورد افزایش سرمایه

کدام شرکت‏‌ها افزایش سرمایه دارند؟

هر شرکتی که مشمول موارد هر کدام از انواع افزایش سرمایه باشد، با دادن درخواست افزایش سرمایه می‌تواند افزایش سرمایه داشته باشد. البته افزایش سرمایه الزاما در پایان سال اتفاق نمی‌افتد. به عنوان مثال نماد ختوقا که قرار بود افزایش سرمایه آن در پایان سال 98 انجام شود، بابت شیوع ویروس کرونا به سال آینده موکول شد.

چگونه به اخبار افزایش سرمایه و لیست افزایش سرمایه شرکت های بورسی دسترسی داشته باشم؟

حالا شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که از کجا به اخبار افزایش سرمایه شرکت ها دسترسی داشته باشم؟

جواب بسیار ساده است، شما با استفاده از اخبار و گزارشات بخش سهام سیگنال می‌توانید از آخرین اخبار مربوط به افزایش سرمایه شرکت‌ها مطلع شوید تا در صورت علاقه در آن‌ها شرکت کنید.

حرف آخر

با اینکه افزایش سرمایه می‌تواند اتفاق خوبی در جهت توسعه و پیشرفت شرکت و در نتیجه افزایش قیمت سهام و سوددهی سرمایه‌گذاران باشد، اما به طور قطعی نمی‌توان این رشد را تضمین کرد. چه بسا موردی پیش بیاید و افزایش عرضه و عدم رغبت سرمایه‌داران به سهام آن شرکت باعث شود قیمت جدید سهام پس از افزایش سرمایه کاهش یابد و به این ترتیب ضررده شوند. اما در مجموع می‌توان گفت افزایش سرمایه اتفاق مثبتی است و معمولا باعث سوددهی سرمایه‌گذاران آن سهم شده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

شرکت “سرمایه گذاری نصر گستر اراک” در سال 1371 به ثبت رسید و در اردیبهشت ماه سال 1383 نام شرکت به “لبنیات کالبر” تغییر یافت و در همان سال با نماد “غالبر” در فهرست نمادهای تابلو فرعی بورس قرار گرفت و اولین معامله سهام شرکت اواخر مهرماه همان سال انجام شد.

این شرکت در صنعت تولید و فروش لبنیات پاستوریزه و استرلیزه، همچنین انواع آبمیوه و سایر محصولات مشابه فعالیت می کند. از جمله شرکت های فرعی لبنیات کالبر می توان به “صنایع شیر ایلام زاگرس” و “پخش سراسری کالای کالبر” اشاره کرد.

طی معاملات امروز بیش از 3 میلیون برگ سهم با قیمت پایانی 13385 ریال داد و ستد شد. شایان ذکر است قدرت خریداران 6 برابر قدرت فروشندگان بود و همچنین حجم معاملات بالای آن نسبت به میانگین حجم ماهانه، طی روزهای معاملاتی هفته جاری، نشان از تحرکات مثبت در این سهم می دهد.

بررسی تکنیکالی این نماد نشان از پایان یافتن اصلاح سهم در قالب موج 4 می دهد و با شکست مقاومت خط روند b-d می تواند با اهداف 1550 تومان در مرحله اول و سپس 2320 تومان و 3170 تومان در قالب موج 5 قابل بررسی باشد.

تحلیل تکنیکال غالبر به همراه نمودار (23 بهمن ماه 1398)
برای مشاهده تصویر با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

در صورت افت قیمت سهم از محدوده کنونی، حمایت های آن را  می توان 1235 تومان، 1132 تومان و 1056 تومان درنظر گرفت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت لبنیات کالبر که درخواست افزایش سرمایه 80 درصدی داده بود، مجوز 32 درصدی را از سازمان بورس اخذ کرد و آماده برگزاری مجمع فوق العاده شد.

براین اساس، “غالبر” سرمایه فعلی را از 35 به 46.2 میلیارد تومان می رساند. تامین مالی این شرکت بورسی از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی اعمال و صرف اجرای طرح‌های توسعه می شود.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت لبنیات کالبر از برنامه افزایش سرمایه 80 درصدی از دو محل خبر داد و در جریان معاملات یکشنبه با رشد 5 درصدی قیمت و صف خرید روبرو شد.

بر این اساس، “غالبر” در نظر دارد سرمایه فعلی را از 35 به 63 میلیارد تومان برساند. تامین مالی این شرکت بورسی در صروت موافقت سازمان بورس از دو محل سود انباشته و مطالبات سهامداران و آورده نقدی اعمال می شود تا قادر به اجرای طرح های توسعه و جایگزینی و تامین سرمایه در گردش مورد نیاز شود.

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

اینجا قله 500 هزار واحدی، بورس تهران

به گزارش بورس‌نیوز، تنها با گذشت 6 دقیقه از زمان معاملات امروز بازارسرمایه، شاخص‌کل توانست با رشد 7812 هزار واحدی قله 500 هزار واحدی را فتح کرده تا در ایستگاه 506 هزار و 717 واحدی قرار بگیرد.

اینجا قله 500 هزار واحدی، بورس تهران

هم‌اکنون نماد‌هایی همچون “فملی” با رشد 732 واحدی، “فولاد” با رشد 608 واحدی، “کگل” با رشد 428 واحدی، “فخوز” با رشد 352 واحدی، “پارس” با رشد 338 واحدی، “وغدیر” با رشد 266 واحدی، “تاپیکو” با رشد 243 واحدی جزو سبزپوش‌های امروز بازار هستند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

شاخص 503 هزار واحدی؛ سلام!

به گزارش بورس‌نیوز، امروز بورس تهران سبز بود و با صعود 4831پله‌ای، شاخص‌کل کانال 503 هزار واحدی را هم فتح کرد.

این رشد از پیش بینی های ابتدای سال بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان هم بیشتر بود. تا اینجای کار بورس تهران فارغ از دغدغه های سیاسی و کسری بودجه و کرونا و… یک تنه جور تمام بازارها را به دوش کشیده و آنقدر خوب رشد کرده که بسیاری از مردم را به سمت خود جذب کرده است.

سید علی هاشمی فشارکی مدیر تحلیل شرکت مشاور سرمایه‌گذاری مدبران هما در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در این خصوص بیان کرد: رشد بازار سرمایه منطقی است، از قبل پیش بینی ورود شاخص کل به کانال 500 هزار واحدی و حتی بیشتر از آن می شد؛ ولی سرعت رشد بازار بیش از انتظارات و پیش بینی ها بوده است.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: به نظر بعضی فعالان قدیمی بازار سرمایه شاید این رشد پر شتاب بازار بدون اصلاح و استراحت غیر منطقی باشد؛ اما معتقدم جریان ورود نقدینگی به بازار سرمایه، این رشد را توجیه می کند. البته از آنجا که بازار اصلاحی نداشته، شاید اگر اصلاحی اتفاق افتد، اصلاح شدیدی باشد. بنابراین به سهامداران توصیه می شود در سهم های بنیادی بازار سرمایه گذاری کنند تا اگر بازار وارد فاز اصلاحی شد، آسیب کمتری متحمل شوند. منظور از سهم های بنیادی، سهم هایی است که نسبت های P/E پایین تری دارند. بسیاری از سهم های گروه فولادی، پتروشیمی و معدنی از نسبت های P/E معقولی برخوردار هستند. در مقابل سهم هایی که نسبت های P/E بسیار بالا یا منفی دارند برای سرمایه گذاری چندان جذاب نیستند.

وی اضافه کرد: بهتر است سهامداران از خرید و فروش بر اساس سیگنال های کانال های تلگرامی بپرهیزند‌. سرمایه گذاری بر اساس این سیگنال ها شاید در کوتاه مدت سود مناسبی به همراه داشته باشد، ولی ممکن است سرمایه گذاران را در سهمی گرفتار کند که هر چه سود کرده اند را هم از دست بدهند. ضمن اینکه سرمایه گذاری روی یک سهم خاص اصلا منطقی نیست و بهتر است سهامداران سبدی متشکل از 3 تا 5 سهم داشته باشند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

 
اقدامات عکس بانک مرکزی در کنترل ارز
 
میثم رادپور، تحلیل گر مسائل اقتصادی در خصوص رشد نرخ ارز و اقدامات بانک‌مرکزی به بورس‌نیوز گفت: پیشتر صحبتی از بانک‌مرکزی مبنی بر بلوک‌کردن نقل شده بود، باید گفت این قوانین در جهت عکس اهداف ممکن است نیرو‌هایی را فعال کند. 
وی ادامه داد: بانک مرکزی به دنبال ثبات بازار ارز بوده و تصور می‌کند با اعمال برخی قوانین بازار ارز تحت کنترل درآمده، اما تصور می‌کنم عواملی در جهت عکس و تحریک این بازار فعال شده است.
این تحلیل گر مسائل اقتصادی در خصوص رشد نرخ ارز اظهار داشت: به طور طبیعی در خصوص قیمت دلار پتانسیل جدی برای افزایش نمی‌بینم.
وی افزود: یکی از فرضیه‌های موجود این است که این عوامل ریسک بازار را افزایش داده و نگرانی در بین صاحبان کسب و کار و فعالان بازار سرمایه ایجاد خواهد کرد.
این تحلیل‌گر مسائل اقتصادی “ثبات” را برای بازار پیش‌بینی کرد و گفت: اقدامات بانک‌مرکزی در بازار ارز کاملا مشهود بوده به طوری که دیگر شرایط خرید دلار به صورت نقدی وجود نداشته و حواله کردن نیز به هر ترتیب مسائل جدی به همراه دارد.
رادپور در پایان خاطرنشان کرد: نگرانی‌ها در بازار ارز خود را به شکل افزایش قیمت نشان می‌دهد، اما رئیس کل بانک مرکزی به این مسائل توجهی ندارد واین تصور که می‌توان بازار ارز را با شدت و حدت کنترل کرد تصور اشتباهی است.
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.