دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
چهارشنبه
2 مهر 1399

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

آرمان راد از قدیمی‌های بازار سرمایه است که درباره این موضوع در توییتر خود نوشت: « 15 ساله که در بورس فعالم و الان خیلی خوشحالم که این بازار اینقدر بزرگ و مهم شده که یک روز منفی شدنش تمام مسوولان رو به تکاپو میندازه.» مهدی رباطی از دیگر فعالان بازار سرمایه در تایید این مطلب نوشت: «سال 92 تصمیم همین وزارت نفت آتش به بورس زد و کسی دم نزد؛ اما اکنون بازی عوض‌ شده است. سال92 ارزش معاملات 60 میلیون دلار بود و اکنون یک میلیارد، آن زمان تعداد سهامدار فعال 500 هزار بود؛ اما اکنون 6 میلیون. درست است که برخی به بورس اعتقادی ندارند ولی دیگر سیاست‌گذار نمی‌تواند به این بازار بی‌اعتنا باشد.» کاربرانی هم بودند که شروع به تحلیل رفتار سهامداران کردند و در مواردی به این رفتار کنایه هم زدند. مثلا کاربری با نام «عماد» نوشت: «شیطونا از صف فروش‌ها خارج می‌شید، سریع نپرید تو صف‌های خرید.» «آل‌طه» هم پیش‌بینی کرد که باید از چهارشنبه منتظر صف‌های سنگین خرید در کلیت بازار بود.  

تحلیل آقای کارگردان از حباب بورس

برعکس دوشنبه که اخبار مربوط به بورس در فضای مجازی کاملا حول محور دارا دوم گذشت، کاربران دیروز فراغت بیشتری داشتند و درباره مسائل دیگر سخن گفتند. یکی از این سوژه‌ها، صحبت‌های محمدحسین لطیفی از کارگردانان سینما بود که درباره حبابی بودن بازار سرمایه صحبت کرده و مدعی شده «بورس یک بازی کثیف است که معلوم نیست چه کسانی در آن ببازند.» پیام الیاس‌کردی با انتشار ویدئوی صحبت‌های این کارگردان پرسید که «بهتر نیست همه ما در مورد کار تخصصی خودمون نظر بدیم؟» «نصرت» یکی از کاربرانی بود که با انتقاد از لطیفی نوشت: « اگر ما از حوزه سینما انتقاد کنیم، خیلی ملایم‌تر از الفاظ ایشون. جواب ایشون این خواهد بود که در حوزه تخصص خودتون وارد شوید.» یکی دیگر از کاربران نوشت: «حالا همه برای ما شدن کارشناس بورس، کم مونده کله پاچه‌ای سر کوچه بیاد بورس تحلیل کنه، عادت نکردیم تو کار هم دخالت نکنیم. اینا همش تقصیر راننده تاکسی زرد است.» کاربر دیگری از محمدحسین لطیفی پرسید: «بگو آخه… خونت الان چند شده؟ می‌فروشی به قیمت سال 96؟ اون حباب کثیف نداره؟»

 

اسحاق جهانگیری

معاون اول ریاست جمهوری

اعتماد مردم سرمایه دولت است که تحت هیچ شرایطی نباید آسیب ببیند. اعضای دولت بایدبه قول‌هایی که به مردم می‌دهند، عمل کنند؛ چون مردم فعالیت‌هایشان رابر مبنای تعهدات دولت تنظیم می‌کنند. نباید برخی اختلاف نظرهای جزئی درون دولت برای زندگی مردم و روندجاری اقتصاد کشور ایجاد مشکل کند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، عماد رفیعی از مبدعان طرح تامین مالی ساخت واحدهای پالایشی با ارائه تنفس خوراک درباره آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از صنایع پایین‌دستی به فارس گفت: وزارت نفت در زمینه تدوین و تصویب این قانون و آیین‌نامه همکاری خوبی انجام داد و هم از نظر سرعت تدوین آیین‌نامه که ظرف مدت 2 ماه توسط وزارت نفت تهیه و به کمیسیون اقتصاد ارسال شد و هم اینکه در داخل آیین‌نامه اجرایی این قانون وزارت نفت امتیازهای بزرگی را به صنعت پالایش نفت داد.

وی ادامه داد: در آیین‌نامه اجرایی این قانون، تنفس خوراک به طرح‌های آپگریدینگ پالایشگاه‌های موجود نیز تعمیم یافت. حتی در مورد پالایشگاه‌های فعلی که امکان افزایش ظرفیت پالایشی را ندارند اعلام شد می‌توانند تا 30 درصد از هزینه خوراک فعلی‌ را منبع تامین تنفس خوراک قرار دهند. قرارداد تامین خوراک حداقل 20 ساله نیز در مجوز آنها دیده شد. نکته ایی که تاکنون در طرح‌های پالایشی وجود نداشت.

رفیعی افزود: به عنوان مثال ضمانت تامین خوراک طرح پالایشی سیراف طبق این آیین‌نامه از 12 به 20 سال افزایش می یابد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از فارس،

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امشب (جمعه) در برنامه گفتگوی زنده شبکه یک سیما درباره شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی حضور یافت و از سردار سلیمانی گفت.

وی در این برنامه تلویزیونی شهادت سردار سلیمانی را خدمت خانواده شهید سلیمانی، همرزمان وی، مقاومت و مردم ایران تسلیت گفت و افزود: صبح این سعادت را داشتم که حضورا خدمت مقام معظم رهبری تسلیت عرض کنم و صلابت ایشان، علیرغم این مصیبت بزرگ برای همه ما درسی بود که به همه قوت قلب دادند.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران درباره بیانیه شورای عالی امنیت ملی و جلسه امروز شورا نیز اظهار داشت: ابتدا باید ببینیم آمریکایی ها چگونه به این دام افتادند که این اقدام خطرناک را انجام دادند و خود را گرفتار این وضعیت کردند.

* آمریکایی ها مرتکب یک خطای محاسباتی شدند

وی افزود: احساس همه ما این است که آمریکایی ها مرتکب یک خطای محاسباتی شدند و مشورت های بسیار نا به جایی از سوی برخی سران مرتجع و وابسته منطقه و سران رژیم صهیونیستی که سیاست های تروریست پرور آنها در این منطقه عموما با هوشیاری و رشادت سردار سلیمانی خنثی شده بود، به آمریکایی ها داده شد.

وزیر خارجه اضافه کرد: آنها کینه بسیار عمیقی از سردار سلیمانی داشتند. خاطرم است در مذاکرات بین المللی مربوط به سوریه، برخی وزرای کشورهای کوچک منطقه با وضعیتی از سردار نام می بردند که نشانگر کینه بود. معتقدم آمریکایی ها گرفتار مشورت های غلطی شدند که به آنها داده شد و همچنین گرفتار حقد و کینه ای که خودشان به خاطر سرمایه گذاری عظیمی که در این منطقه برای ایجاد شکاف و اختلاف در جهان اسلام از طریق گروه های افراطی و تکفیری کرده بودند، دست به این اقدام بسیار خطرناک زدند.

* اقدامی که حاکمیت عراق را نقض کرد

وی با بیان اینکه اقدام خطرناک آمریکا چند بعد دارد، یک بعد آن را شکستن حاکمیت عراق برشمرد و افزود: در کشوری مستقل در این منطقه که به گفته بسیاری قلب جهان عرب است و کشوری بسیار سربلندی در جهان عرب است. آمریکایی ها از خاک و فضای این کشور استفاده و با هلیکوپترهایشان که در این کشور مستقر کردند، بدون خواست مردم عراق بلند کردند و نه تنها سردار سلیمانی را به شهادت رساندند بلکه یکی از قهرمانان عراق یعنی شهید ابومهدی مهندس را به شهادت رساندند که در عراق یک چهره اسطوره ای است و در کنار سردار سلیمانی داعش را شکست داده است.

ظریف خاطرنشان کرد: حشد الشعبی که برخاسته از مردم عراق و فتوای مرجعیت دینی عراق است را رهبری کرده است. این یک بعد قضیه است. یعنی نقض تمامیت ارضی و حاکمیت عراق برای به شهادت رساندن چندین نفر از قهرمانان عراقی که امروز در بیانیه حضرت آیت الله سیستانی تاکید شده بود که اینها برای به شهادت رساندن قهرمانان حاکمیت عراق را نقض کردند.

وی ادامه داد: نتیجه طبیعی آن خشم بیشتر مردم عراق بود که در عتبات عالیات فریادها علیه آمریکا بلند بود و این احتمالا پایانی را نخواهد داشت و شروعی را آمریکایی ها به دست خودشان دامن زدند که بسیار خطرناک است.

به گزارش فارس، ظریف همچنین با بیان اینکه این یک اقدام بزدلانه تروریستی بود، اظهار داشت: به اتومبیل حامل شهید سلیمانی و ابومهدی و اتومبیل همراهان آنها حمله کردند و در اینجا به خانواده همراهان شهدا و از جمله شهید سرتیپ حسین پورجعفری تسلیت عرض می کنم.

*توان برخورد با حاج قاسم را در حالت عادی نداشتند

وی با بیان اینکه یک اقدام واضح تروریستی بود که بزدلی از همه وجنات آن می بارد، اظهار داشت: آنها توان برخورد را با حاج قاسم در حالت عادی نداشتند و ناگزیر بودند ایشان را به این شیوه به شهادت برسانند، به همان شیوه ای که شهید عماد مغنیه و شهید سید عباس موسوی را به شهادت رساندند و از این روش های تروریسم دولتی استفاده کردند.

وزیر خارجه با بیان اینکه آمریکایی ها در چند سال گذشته تروریسم و جنگ اقتصادی را علیه مردم ما اعمال کردند، عنوان کرد: حالا هم تروریسم دولتی را اضافه کردند و در کشوری مستقل شخصیت های دو کشور را به شهادت رساندند. این بعد دوم است که اقدام آمریکا را از نظر بین المللی اقدامی قابل پیگیری قرار می دهد و امروز هم گزارشگر ویژه سازمان ملل در این زمینه موضع گیری کرد و گفت این اقدام از نظر حقوق بین المللی محکوم است.

* مردم منطقه می دانند آزادی سرزمینشان از افراط و ترور در پی جانفشانی های سردار سلیمانی بوده

رئیس دستگاه دیپلماسی درباره نکته سوم بیان کرد: حرکت آمریکایی ها علیه دو شخصیت بود که در جهان اسلام معروف هستند. حاج قاسم سلیمانی در کنار مردم افغانستان با القاعده جنگیده است، در عراق و سوریه در کنار مردم این کشورها با داعش و جبهه النصره جنگیده است. این مردم می دانند آزادی سرزمینشان از افراط و ترور در پی جانفشانی ها و رشادت ها و عملکرد راهبردی سردار سلیمانی بوده است و مردم این کشورها کینه و نفرتی از این اقدام وحشیانه آمریکایی ها دارند که حتما آثار خود را نشان خواهد داد.

*آمریکایی ها خطای بزرگی را مرتکب شدند که پاسخ این خطاها حتما خارج از اختیار جمهوری اسلامی خواهد بود

وی نقض حاکمیت عراق، نقض قوانین بین المللی و جریحه دار کردن احساسات کل منطقه را از جمله ابعاد این اقدام تروریستی آمریکا برشمرد و افزود: آمریکایی ها خطای بزرگی را مرتکب شدند که پاسخ این خطاها حتما خارج از اختیار جمهوری اسلامی خواهد بود.

ظریف توضیح داد: یعنی اینها اقداماتی کردند که نتیجه اش را بدون اینکه ما (ایران) اقدامی کنیم، خواهند دید.

* هر زمان و به هر شکلی که صلاح بدانیم پاسخ مناسب آمریکا را خواهیم داد

به گزارش فارس وزیر خارجه در عین حال تاکید کرد: آمریکایی ها یک اقدام دیگری هم انجام دادند و آن این بود که یکی از بالاترین مقامات نظامی جمهوری اسلامی ایران را با وقاحت به شهادت رساندند و رسما هم این مسئولیت را پذیرفتند. جمهوری اسلامی ایران این حق قانونی را دارد که هر زمان و به هر شکلی که خودش صلاح بداند، ما گرفتار جوسازی و شانتاژ آمریکایی ها نخواهیم شد. هر آن را که خودمان صلاح بدانیم و هر زمان که خودمان بدانیم پاسخ مناسب را همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند، خواهیم داد.

وی گفت: آمریکایی ها در چهار جبهه خودشان را گرفتار کردند که سه جبهه آن در واقع گرفتاری هایی است که حتما به وقوع می پیوندد. مردم عراق حتما فردا یا پس فردا که در مجلس عراق موضوع بحث می شود و در خیابان های عراق حتما خواهان خروج آمریکایی ها خواهند شد. چون حضور آمریکایی ها در این منطقه لااقل از سال 2001 تاکنون جز بدبختی و تروریسم و خشونت هیچ فایده ای برای این منطقه نداشته است. آقای ترامپ خودش اذعان کرده که هفت تریلیون دلار هزینه کردیم و جز بیچارگی برای خودمان و منطقه چیزی نداشته ایم. باعث تاسف است وقتی ایشان آمده یک تریلیون گذاشته و هشت تریلیون شده که این باعث شده آمریکایی ها در این منطقه منفورتر شوند و مردم آمریکا احساس ناامنی بیشتری کنند. امروز از همه اخبار برمی آید از آثاری که بر بازار نفت، سهام آمریکا و … داشته نشان می دهد مردم آمریکا احساس ناامنی بیشتر می کنند.

وزیر خارجه ایران تصریح کرد: اینکه چهار درصد قیمت نفت افزایش یافت نتیجه اقدام آمریکایی هاست. نظامیان آمریکا احساس می کنند ناامن تر هستند و … آمریکایی ها مسئولیت همه این عواقب را بر عهده دارند و این عواقب مربوط به یک روز و دو روز نیست و ادامه خواهد یافت. احساساتی که جریحه دار شده چه احساس حاکمیت مردم عراق و چه احساسات مردم منطقه به این زودی ها ترمیم پذیر نیست.

*نامه به دبیرکل سازمان ملل و رئیس شورای امنیت

ظریف درباره پیگیری های حقوقی ایران در این خصوص با بیان اینکه اقدامات متعددی را شروع کرده ایم به تماس تلفنی اش با گوترش دبیرکل سازمان ملل اشاره کرد و افزود: نامه ای برای دبیرکل سازمان ملل و رئیس شورای امنیت تهیه شده و تماس هایی با وزرای خارجه پیش بینی شده برای بررسی این موضوع و سایر اقدامات حقوقی و بین المللی که همکاران من مشغول طراحی هستند. همه نمایندگی های ما بسیج شده اند مشورت های سیاسی و اقدامات حقوقی را صورت بدهند.

وی افزود: جامعه بین المللی با بلیه ای روبروست که آن یکجانبه گرایی آمریکاست. یعنی یک کشوری که احساس می کند با زورمداری، قلدری و قانون شکنی می تواند سیاست های خود را به پیش ببرد. این حتما قابل قبول و تحمل برای دنیا نخواهد بود. ممکن است کشورهای دنیا به خاطر نگرانی هایی که از آمریکایی ها دارند، در برابر اقدامات زورمدارانه آمریکا با انفعال عمل کنند ولی این واقعیت که امروز همه دنیا در برابر حرکت های آمریکا احساس نگرانی می کنند.

ظریف اضافه کرد: امسال هفتاد و پنجمین سالگرد تصویب منشور ملل و تاسیس سازمان ملل است وقتی ترامپ در مجمع عمومی علیه همه اهداف ملل متحد سخنرانی می کند، نشانگر واقعیت بسیار خطرناکی برای جامعه بین المللی است و ما آثار این را در این اقدام آمریکا در تحمیل تحریم های یکجانبه نه تنها علیه ایران بلکه متحدانشان از جمله تحریمی که اخیرا علیه آلمان اعمال کردند، شاهدیم. اینها واقعیت های روی میز است و اینها حتما واکنش های بین المللی را به دنبال خواهد داشت.

*چند وزیر خارجه غربی و از منطقه درخواست تماس داشتند

وزیر خارجه در پاسخ به این سؤال که آیا در پی ترور شهید سلیمانی از همتایان شما با شما تماسی گرفته اند؟ گفت: امروز بعد از شنیدن خبر بسیار تلخ شهادت برادر عزیزم سهپبد سلیمانی تا قبل از اینکه در اینجا حضور یابم در جلسه بودم. چند وزیر خارجه غربی و از منطقه درخواست تماس داشتند که من در جلسه بودم و فرصت نشد، انشاءالله فردا به تماس ها پاسخ خواهیم داد.

*کار ترامپ یک کار انتخاباتی بود

رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین در پاسخ به سؤالی درباره اینکه آیا این حرکت (ترور شهید سلیمانی) حاصل اتاق فکر بین دموکرات ها و جمهوریخواهان بوده است؟ خاطرنشان کرد:  احساس نمی کنم در این کینه ای که نسبت به سردار سلیمانی بود فاصله ای بین دو حزب بوده باشد. کار ترامپ یک کار انتخاباتی بود، هم برای انتخابات خود هم انتخابات نتانیاهو و هم رها شدن از فشار استیضاح. روسای جمهور آمریکا در گذشته سابقه است زمانی کلینتون گرفتار استیضاح بود یک اقدام نظامی انجام داد که مقداری از فشار استیضاح کاسته شود. آنچه حزب مخالف در آمریکا می بیند به عنوان حرکت سیاسی داخلی که هدفش کم کردن فشار داخلی برای ترامپ است می بیند و شاهد است که آمریکا وجهه المصالحه اهداف شخصی ترامپ شده است.

وی درباره پیغامی که سوئیسی ها آوردند گفت: سوئیسی ها به عنوان حافظ منافع مطالبی را منعکس می کنند یک پیام بسیار نابخردانه ای را از آمریکایی ها آوردند و جواب قاطعی را دریافت کردند. کاردار سوئیس دو بار به وزارت خارجه احضار شد یک بار برای ابلاغ اعتراض ایران به وی و دیگری برای پاسخ قاطع ایران به پیام گستاخانه آمریکایی ها.

وزیر خارجه بیان کرد: آمریکایی ها اقدام غلط انجام دادند و نگران عواقب آنها هستند. پامپئو چندین تماس تلفنی برقرار کرده که بگوید ما دنبال تنش نیستیم دنبال دیپلماسی هستیم.

وی خطاب به آمریکایی ها گفت: شما دنبال تنش بودید و کسی این ژست ها را از آمریکایی ها نمی خرد. به نظر می رسد آمریکایی ها با اشتباه محاسباتی شان خودشان را از منطقه حذف می کنند.

وزیر خارجه اظهار داشت: نمی توان کتمان کرد که سردار سلیمانی یک چهره بی نظیر بود و من نمی توانم باور کنم رفتن این برادر خوب را. فردی هوشمند، بسیار با درایت، باهوش و متفکر و جایگزینی آن سخت است ولی 40 سال است آموخته ایم که این اقدامات به عکس خود تبدیل می شود. هفت تیر ضربه بسیار بزرگی به ایران بود و باعث متزلزل شدن ایران نشد بلکه نهال انقلاب را قدرتمندتر کرد. همیشه لطف خدا اینگونه بوده است.

ظریف افزود: قاسم سلیمانی سردار صلح بود و کسی بود که برای مبارزه با تروریسم و خشونت جنگید.

به گزارش فارس، وزیر خارجه درباره انتصاب سردار قاآنی به جای شهید سلیمانی گفت: من به خاطر روابط بسیار خوبی که با شهید سلیمانی داشتم روابط بسیار خوبی با سردار قاآنی داشتم و امروز دو بار ایشان را ملاقات کردم و بعد از انتصاب ایشان در تماس تلفنی به ایشان اطمینان دادم همان روابطی که با سردار سلیمانی داشتیم با ایشان ادامه خواهیم داد.

ظریف همچنین در پاسخ به سؤالی بیان کرد: باید توقع داشته باشیم که آمریکایی ها به خصومت های خود ادامه دهند. آخرین و تلخ ترین آن که ترور سردار بود آخرین اقدام آنها نبود. مردم نشان دادند که همواره در کنار مسئولان بوده اند و آنچه بالندگی کشور و جمهوری اسلامی ایران و بالندگی مقاومت را تضمین می کند، این است که اینها حرکت های مردمی هستند.

رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: قبلا خون مردم و سلحشوران ایرانی و عراقی به دست داعشی ها ممزوج شده بود. امروز آمریکایی ها کاری کردند که خون ایرانی ها و عراقی ها به دست اشقیای آمریکایی ممزوج شد و این ارتباط مستحکمی بین ایران و عراق ایجاد می کند. فارغ از ناآرامی هایی که در عراق بوده آنچه در عراق مشاهده می کردیم این است که مردم عراق می دانند شهید سلیمانی و شهید ابومهدی چه برای آنها کرده اند. مردم عراق فردا در تظاهرات خودشان یک بار دیگر به کسانی که خودشان را گول می زنند و می گویند مردم عراق رقص و پایکوبی می کنند نشان می دهند واقعیت صحنه عراق چیست و فردا به آمریکا نشان می دهد که این آغازی بر پایان حضور آنها در عراق است.

وی گفت: حاج قاسم عاشق شهادت بود و دلش می خواست این اتفاق برای او بیفتد. در جلساتی که با هم داشتیم، من احساس می کردم ایشان خیلی دلش می خواهد که شهید شود.

ظریف اظهار داشت: نکته بارزی که نسبت به حاج قاسم داشتم و ایشان هم نسبت به ما داشت این بود که احساس می کردیم اگر هم اختلاف نظری داریم به خاطر این است که قضایا را این گونه می بینیم و جلساتی که داشتیم برای همین بود که صحبت کنیم و این جلسات با یک معانقه گرم شروع و با معانقه گرم تری پایان می یافت.

وزیر خارجه گفت: سپهبد سلیمانی خیلی صادق، آرام، باهوش و خیلی افتاده و سلیم النفس بود و هیچ وقت ندیدم که ایشان در حال ذکر نباشد.

ظریف در پاسخ به سوالی بیان کرد: برخی نمی فهمند روابط ما با گروه های جهادی چگونه است. روابط رئیس و مرئوسی نیست روابط برادری است. حاج قاسم می توانست با گروه های مختلف گفتگو کند و حضور ایشان و تفکر راهبردی و دیپلماتیک ایشان صبح ها صحبت می کردیم درباره دیپلماسی صحبت می کردیم که با همسایگان و کشورهای بزرگ چگونه تعامل کنیم. ایشان خیلی منظم بود سراغ ندارم جلسه ای آمده باشد که نداند چه خطوطی باید دنبال شود.

وی گفت: سردار سلیمانی فرد معتدلی بود رقیق القلب بود ولی براساس احساسات تصمیم نمی گرفت همیشه براساس منطق تصمیم می گرفت. واقعا ضایعه بزرگی بود و امیدوارم خداوند به لطف خود این ضایعه را جبران کند.

وی گفت: روس ها در سوریه هستند برای منافع خودشان ولی دیپلماسی شهید سلیمانی یک دیپلماسی بسیار موفقی با روسیه بود و همکاری تنگاتنگی در این زمینه داشتیم و سفری نبود که بخواهم مسکو بروم و قبل از آن با سردار سلیمانی هماهنگی نکنم. حتی در مذاکرات گروه حامیان سوریه وقتی به ژنو و بروکسل یا آستانه می رفتم همیشه با سردار مشورت تنگاتنگ داشتیم که چگونه می شود از همه عوامل بین المللی استفاده کنیم.

ظریف خاطرنشان کرد: دیدار سردار سلیمانی با پوتین در حضور جدی روسیه در سوریه موثر بود.

وزیر خارجه اظهار داشت: در گروه بین المللی حمایت از سوریه که 25 کشور حضور داشتند، برخی از وزرای خارجه منطقه وقتی راجع به گروه قدس و شهید سلیمانی صحبت می کردند با یک انزجار و وحشتی از فردی صحبت می کردند که تمام طرح های آنها برای حاکمیت تکفیری ها را نابوده کرده بود.

به گزارش فارس، ظریف در پاسخ به سؤالی گفت: تجربه کاری من با سردار سلیمانی این گونه بود که ما به بضاعت کم خود و ایشان با توان بالای خود به پیشبرد اهداف کشور کمک کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین عنوان کرد: جلسات خیلی خوبی داشتیم یک ساعت و یک ساعت ربع صبح زود اولین جلسه کاری هر دو ما شکل می گرفت و همیشه قبل از من با اینکه من میزبان بودم، ایشان در حیاط قدم می زد و ما به ایشان می پیوستیم  و همیشه نگران بودیم که ایشان اینقدر زیاد و راحت سفر می کنند. من در ماشینی که ایشان شهید شد در کنار ایشان بارها نشسته بودم و ایشان اصلا باکی نداشت. بیشتر اوقاتی که می خواستم از ایشان خداحافظی کنم فالله خیرحافظا را در گوشش می خواندم.

ظریف در پاسخ به این سؤال که آیا صبح باور می کردید که ایشان شهید شده؟ گفت: نه.

*از این مردم، سلیمانی ها برخواهد خواست

وی در پاسخ به سؤال دیگری بیان کرد: سیاست فشار حداکثری آمریکا شکست خورده و مردم ایران توانستند بزرگ ترین قدرت جهان را ناکام کنند و اقدام علیه سردار سلیمانی نشانگر این ناتوانی بود که به تروریسم رو آوردند. نمی توانستند با سردار سلیمانی مقابله کنند و ایشان را ترور کردند. درست است ما امروز ضربه بزرگی خوردیم ولی توان مردم ما از این ضربه بزرگ تر است، از این مردم، سلیمانی ها برخواهد خواست. مردم خود را باور کنیم و حتما راه آینده ما درخشان خواهد بود. یقین دارم به برکت خون سردار سلیمانی آینده بسیار زیباتری برای ایران و مردم رقم خواهد خورد.

وزیر خارجه همچنین درباره تاثیر این اقدام بر انتخاب مجدد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری گفت: ترامپ از روزی رئیس جمهور هر اقدامی صورت داد برای انتخابات بود ولی فکر می کنم بیشتر برای اشتباه محاسبه آنها  و عمق کینه آنها نسبت به سردار سلیمانی است و بعید می دانم به انتخاب ترامپ در دور بعدی کمک کند.

وی در پایان به خانواده شهید سلیمانی و شهید پورجعفری و سایر شهدا تسلیت گفت و برای مردم آرزوی سرافرازی کرد.

به گزارش فارس، شهید سردار سپهبد قاسم سلیمانی بامداد امروز در پی حمله بالگردهای آمریکایی به خودروی حامل وی به شهادت رسید.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران همچنین در بیانیه ای با محکومیت این ین جنایت تصریح کرد: تمام ظرفیت‌ها را برای پاسخگو کردن رژیم جنایتکار و تروریست آمریکا به کار خواهیم بست.

به گزارش سیگنال به نقل از ایسنا، ارزهای مجازی دیجیتال در ماه‌های اخیر به لحاظ استفاده از فناوری‌های نوین مورد توجه مسؤولان بانکی و ارتباطی کشور قرار گرفته‌اند. در صدر ارزهای دیجیتال، بیت‌کوین قرار دارد که از افراد معمولی با مصرف برق خانگی تا شرکت‌هایی با مصرف برق صنعتی را به خود مشغول کرده است؛ با یک جست‌وجو در فضای اینترنت می‌توان به سایت‌هایی رسید که نسبت به فروش دستگاه‌های استخراج ارز با عنوان ماینر و خرید و فروش ارز دیجیتالی اقدام می‌کنند.

ارز دیجیتال یا Cryptocurrency یک فرم از پول الکترونیکی است که به منظور امنیت بیش‌تر، حذف واسطه‌ها و ناشناس بودن طراحی شد. ارزهای دیجیتال از یک فناوری غیرمتمرکز استفاده می‌کنند که به کاربران امکان پرداخت امن و ذخیره پول را بدون نیاز به ثبت‌نام یا استفاده از بانک‌ها و سازمان‌های واسطه می‌دهند. یعنی برای انتقال این ارز نیازی به بانک نیست و افراد می‌توانند مستقیماً این ارزها را به یکدیگر منتقل کنند.

اکثر ارزهای دیجیتال روی پایگاه داده توزیع شده‌ای به نام بلاک‌چین اجرا می‌شوند و بیش‌تر واحدهای اصلی آن توسط یک فرآیند به نام استخراج یا ماین تولید می‌شوند. نخستین و معروف‌ترین ارز دیجیتال، بیت‌کوین است که در سال ۲۰۰۹ ایجاد شد. با این حال از سال‌های گذشته ارزهای دیجیتال بسیاری (حدود ۹۰۰ ارز دیجیتال) در بازارهای جهانی تجارت می‌شود.

بیش‌تر کشورها بیت‌کوین را به عنوان عامل معامله قبول نکردند

در این باره عماد ایرانی، یک کارشناس حوزه بانکداری الکترونیکی در گفت‌وگو با ایسنا، دیدگاه‌های موجود نسبت به بیت‌کوین را اینگونه توضیح می‌دهد: دو نگاه اساسی به بیت‌کوین در دنیا وجود دارد. یک سری کشورها بیت‌کوین را ارز دیجیتال و پول می‌دانند و برایش قابلیت‌هایی که پول دارد را متصور می‌شوند؛ یعنی ابزاری برای معامله که ارزشی دارد و این ارزش را می‌توانند به صورت یک وجه برای معامله بین هم جابه‌جا کنند.

وی ادامه داد: یک سری کشورها بیت‌کوین را کالای سرمایه‌ای می‌دانند و به عنوان ارز ارزشی برایش در نظر نمی‌گیرند و مشخصات پول را برای آن لحاظ نمی‌کنند، بلکه آن را یک جنس و کالای ارزشمند می‌دانند که می‌تواند بین افراد مثل طلا جابه‌جا شود و هزینه‌اش را به هم پرداخت کنند. این دو نگاه اصلی به بیت‌کوین وجود دارد و بیش‌تر هم نگاه دومی غالب است؛ یعنی بیش‌تر کشورها بیت‌کوین را به عنوان ارز دیجیتال که عاملی برای معامله باشد، قبول نکردند.

این کارشناس حوزه بانکداری الکترونیکی درباره‌ علت مورد توجه قرار گرفتن بیت‌کوین اظهار کرد: بیت‌کوین مانند طلاست و یک سری مشخصه‌ها دارد که باعث شده در دنیا ارزشمند شود. دلیل این‌که چرا بیت‌کوین مورد توجه قرار گرفته، این است که بیت‌کوین مثل طلا از بین نمی‌رود. همان‌طور که طلا فلز گرانبهایی است، چون ماندگاری بالایی دارد و کمترین تاثیرپذیری را از گرما، سرما، رطوبت، خاک و آب می‌گیرد و یک گرم طلا در طول هزاران سال همان یک گرم طلا می‌ماند. طلا چون از بین نمی‌رود، محبوبیت دارد و بیت‌کوین هم که سرور مرکزی ندارد، یکی از دلایل محبوبیتش است.

ارزش بیت‌کوین را صاحبانش بالا نگه داشتند

ایرانی ادامه داد: شبکه بیت‌کوین یک نقطه مرکزی ندارد و شرکت و سازمانی کشوری وجود ندارد که ادعا کند من مرکز بیت‌کوین هستم. بیت‌کوین یک محصول بر بستر زنجیره بلوکی است و از قواعد زنجیره بلوکی استفاده می‌کند. مرکزی نیست که بگوییم بر اثر بلایای طبیعی یا متخاصم شدن کشورها با هم از بین می‌رود؛ در نتیجه ارزش بیت‌کوین را صاحبانش بالا نگه داشتند. بیت‌کوین الان روی صدها هزار سرور در دنیا ذخیره شده است و حتی اگر نصف این‌ها هم از بین بروند، هنوز هم اطلاعات بیت‌کوین سرپاست و از بین نمی‌رود.

وی با اشاره به دومین دلیل محبوبیت بیت‌کوین بیان کرد: نکته دوم این‌که فلز طلا در نظر مردم در همه کشورها یک فلز محبوب است، چون به راحتی نقد می‌شود و به علت براق و زیبا بودن همیشه طالب دارد. بیت‌کوین اما به این دلیل که کمک می‌کند افراد خارج از قوانین مرزها و بانک‌ها، قوانین مالی و مالیاتی در دنیا، به فرد دیگری در هر جای دنیا بیت‌کوین پرداخت کنند، محبوب شده است. در واقع بیت‌کوین این قابلیت راحتی در انتقال بدون نیاز به افتتاح حساب را داشته و این‌که شما ایرانی باشید یا آلمانی فرقی ندارد و این موجب محبوبیتش شده است.

این کارشناس حوزه بانکداری الکترونیکی با بیان این‌که سومین دلیل باارزش شدن طلا، کم و نایاب بودن آن است، افزود: اگر هر زمانی که مایل بودید می‌توانستید طلا استخراج کنید، طلا از اعتبار می‌افتاد. برای به دست آوردن طلا نمی‌توان یک عمل شیمیایی انجام داد و شما باید مخازن طلا را استخراج کنید که آن‌ها هم محدود است. همین اتفاق را برای بیت‌کوین با فرمول‌های ریاضی و روش‌های رمزنگاری ایجاد کردند. بیت‌کوین طوری طراحی شده که بعد از ۲۱ میلیون استخراج دیگر نمی‌توان آن را تولید کرد و متوقف می‌شود. اگر بیت‌کوین این قابلیت را نداشت و با مکانیزمی می‌شد میلیاردها بیت‌کوین تولید کرد، دیگر با ارزش نبود. در نتیجه این‌که مثل طلا محدود است، باارزش شده است.

در ایران چطور به بیت‌کوین نگاه می‌شود؟

ایرانی با بیان اینکه در ایران سه نگاه در برخورد با بیت‌کوین وجود دارد، توضیح داد: اول اعلام شد که خود دولت و وزارت صنعت در نامه‌ای ماینینگ ارز مجازی را صنعت اعلام کرده‌اند. البته این نامه خیلی بار اجرایی ندارد و هم‌چنان در گمرک و پلیس اگر مرکزی برای ماینینگ مشاهده کنند، پلمب می‌شود. اما این موضوع دو مخالف هم دارد، بانک مرکزی و وزارت نیرو.

وی ادامه داد: نگرانی بانک مرکزی این است که به دلیل کاهش ارزش پول ملی در اتفاقاتی که در یک سال گذشته افتاده و شرایطی که کشور با آن روبه‌روست، ورود یک ارز مجازی که به راحتی خرید و فروش می‌شود و ارزش دلاری دارد، باعث کاهش ارزش پول ملی شود. یعنی رواجش موجب می‌شود که افراد برای معاملات خرد خود هم به جای ریال از بیت‌کوین استفاده کنند و چون این ارز فراگیری ندارد، باعث شود یک شیب به سمت افراد دارای بیت‌کوین یا سایر ارزهای مجازی و حتی کسانی که دلار دارند ایجاد شود.

این کارشناس همچنین خاطرنشان کرد: با توجه به این‌که بخشی از جامعه می‌تواند از این موضوع بهره‌مند شود، کم‌کم باعث می‌شود ارزش پول ملی افت کند و کفه ترازو به سمت آن‌هایی برود که معاملاتشان بر اساس دلار و بیت‌کوین انجام می‌شود، ارزش پولشان از بین نمی‌رود، قدرت خریدشان بالا می‌رود و این باعث افزایش تورم می‌شود؛ اما فشار روی بخش‌هایی می‌افتد که با ریال کار می‌کنند و در نتیجه آن‌ها هم از ریال به سمت ارزهای مجازی می‌روند و ریال بی‌ارزش‌تر می‌شود. در نتیجه بانک مرکزی می‌گوید اجازه استفاده از بیت‌کوین به عنوان پول و ابزاری برای نقل و انتقال و خرید کالا را نمی‌دهد. با این حال تا حدی قبول کرده که از بیت‌کوین به عنوان عامل سرمایه‌گذاری استفاده شود، اما با شرایطی مانند پرداخت مالیات و شناسایی آن و غیره.

دولت نگران کاهش ارزش بیت‌کوین است

ایرانی با بیان این‌که نکته‌ای که موجب می‌شود دولت نخواهد همه تخم‌مرغ‌هایش را در یک سبد بگذارد، ارزش بیت‌کوین است، افزود: چندی پیش ارزش آن تا ۲۰ هزار دلار بالا رفت و حتی تا ۳۰۰۰ دلار هم پایین آمد؛ بنابراین باید به دولت حق داد که نخواهد ریسک کند، چون اگر بخواهد مزرعه راه بیندازد، با یک میلیون سرور، نگران است که ارزش بیت‌کوین پایین بیاید.

وی با بیان این‌که در بازه‌های کوتاه یک هفته‌ای، کسی که بیت‌کوین ماین می‌کند و می‌فروشد ضرر نمی‌کند و همیشه سود کرده است، اظهار کرد: کاری به بالا و پایین آمدن قیمت بیت‌کوین در ماه‌های قبل نداریم‌، اما وقتی میلیون‌ها کامپیوتر در دنیا در حال ماین بیت‌کوین هستند که در کشور ما هم این کار به صورت خانگی و غیرصنعتی انجام می‌شود، افراد به خاطر هزینه‌ای که برای تأمین سخت‌افزار دادند، حاضر نیستند بیت‌کوین از بین برود و ارزشش را حفظ می‌کنند.

این کارشناس حوزه بانکداری الکترونیکی در ادامه گفت: حتی زمان‌هایی که ارزش بیت‌کوین نزولی است، به دلیل ارزش ریالی بیت‌کوین نسبت به برق باز هم استخراج آن مقرون به‌صرفه است. از طرفی دولت اصلاً می‌تواند خودش را وارد این ریسک نکند و پول برق و نفت را به صورت دلار بگیرد. دولت می‌تواند خودش را کنار بکشد و اجازه دهد بخش خصوصی از این فضاها استفاده و شروع به صادرات برق و نفت کند. در شرایط فعلی کشور ما، مردم می‌توانند خریداران نفت باشند.

آمادگی جذب سرمایه‌گذار برای استخراج بیت‌کوین

ایرانی با بیان این‌که در برخی کشورها مانند چین هم ماینینگ بیت‌کوین ممنوع است، گفت: از کشورهایی مانند چین، بلغارستان و مالزی نمایندگانی را به ایران فرستادند و با نیروگاه‌ها صحبت کردند که مزارع بسیار بزرگ استخراج بیت‌کوین را راه‌اندازی کنند. کشور ما هم این آمادگی را دارد که هم سرمایه‌گذار خارجی جذب کند و هم از آن طریق مبادله مالی انجام دهد. هم مسیری باز می‌شود برای فروش نفت و انرژی به صورت الکترونیکی و هم مسیری باز می‌شود برای ورود ارز واقعی و دلار.

وی ادامه داد: تجهیزاتی که سرمایه‌گذار اروپایی و چینی می‌آورد، هزینه‌اش بیش‌تر از یک راند فروش بیت‌کوین است و اگر این سرمایه‌گذار بخواهد به کشورش برگردد و بیت‌کوین‌هایی که برده را تبدیل به دلار نکند و به ایران نیاورد، ارزش تجهیزاتی که اینجا با سرمایه‌گذاری خودش باقی گذاشته، بیش‌تر از آن پول است؛ بنابراین آن‌ها هم راهی پیدا می‌کنند که دلار را به ایران برگردانند، وگرنه تجهیزاتشان اینجا ضبط می‌شود و ماینینگی که از این به بعد انجام می‌شود، دیگر به حسابشان برنمی‌گردد.

این کارشناس حوزه بانکداری الکترونیکی اظهار کرد: بخش عمده تحریمی که در کشور ما وجود دارد، بخش موهومی است. یعنی کشورهای اروپایی و چینی می‌گویند که ما با ایران کار نمی‌کنیم چون ایران تحریم است، در حالی که ایران ۴۰ سال تحریم است؛ درواقع اثر موهومی تحریم روی معاملات تأثیر گذاشته است، اما اگر کشوری خودش بیاید به ایران و سرمایه‌گذاری کند، دلارها را به ایران می‌آورد.

ایرانی با بیان این‌که بیت‌کوین چیزی نیست که در نظام هزار ساله اقتصادی دنیا بتوان آن را مدل کرد، افزود: این حوزه موضوع جدیدی است و در دهکده جهانی، این موضوع که همه دنبالش بودند تا پول به عنوان یک عامل تبادل کالا محدودیت جغرافیایی نداشته باشد را ایجاد می‌کند. خیلی از کشورهای اروپایی استفاده از آن را به صورت محدود با شناسایی مشتریان باز کردند و سعی کردند به جای اینکه چشمشان را روی آن ببندند، قانون‌گذاری روی آن انجام دهند که هم از آن استفاده شود و هم تحت کنترل باشد.

وی خاطرنشان کرد: کشوری نیست که بیت‌کوین را محدود کرده و در این محدودیت موفق باشد، زیرا همچنان در آنجا مزرعه و ماینینگ هست و کشوری هم نیست که بیت‌کوین را آزاد کرده و دچار مشکل اقتصادی شده باشد. از طرفی اگرچه همه به سراغ بیت‌کوین رفتند، اما دولت‌ها با احتیاط با آن برخورد می‌کنند، چون از آنجا که ارزشش خیلی شناور است، نمی‌توانند کاملاً به سمتش بروند و البته نمی‌توانند کاملاً هم از آن چشم‌پوشی کنند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

تاریخ برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه صنایع مس شهید باهنر (فباهنر) : 11 خرداد 98

سود هر سهم: 694 ریال

سود تقسیم شده: 624 ریال

نکات مهم گزارش حسابرسی

نکات مهم گزارش هیات مدیره به مجمع عمومی صنایع مس شهید باهنر

اهداف و برنامه های سال 98

راهبرد (1) : افزایش بهره‌وری که شامل موارد زیر می شود:

راهبرد (2) :توسعه بازار داخلی و حفظ بازار خارجی محصولات

راهبرد (3) :نوسازی

راهبرد (4) : توسعه سرمایه گذاری و ایجاد مشارکت با شرکت های داخلی و خارجی معتبر ( تکمیل زنجیره ارزش صنایع بالا دستی و پایین دستی

پرسش و پاسخ سهامداران

پرسش اول: نحوه قیمت گذاری محصولات برنجی چگونه است؟

پاسخ: در محصولات فلزات رنگی ابتدا مواد اولیه بر اساس بورس کالا قیمت گذاری شده و بعد کارمزد به آن اضافه می‌شود. محصولات فلزی بسته به آلیاژ قیمت های متفاوتی دارند.

پرسش دوم: مبنای نرخ فروش صادراتی چیست؟

پاسخ: در فروش صادراتی نرخ ها با افزوده شدن کارمزد به نرخ های جهانی محاسبه می‌شود. این کارمزد بین 100 تا 1200 دلار برای محصولات مختلف است. همچنین نرخ فروش صادراتی بسته به کشور مقصد و تعرفه های وارداتی آن کشور متفاوت است.

پرسش سوم: نوسانات ارزی بر افزایش حاشیه سود در شرکت های فلزات اساسی به طور مشهودی اثرگذار بوده است. اما در مس باهنر با کاهش شدید حاشیه سود مواجه بودیم چرا؟

پاسخ: شرکت صنایع مس شهید باهنر مانند بسیاری از شرکت های صنایع معدنی مواد اولیه را از معدن تأمین نمی‌کند و باید مواد اولیه را به قیمت بالا خریداری کند. به همین خاطر حاشیه سود آن با شرکت های مذکور قابل مقایسه نیست.

پرسش چهارم: با توجه به اینکه تولید براساس سفارشات مشتری صورت می‌گیرد چرا موجودی انبار سه برابر شده است؟

پاسخ: یخشی از تولید مانند تولید محصولات برنجی سفارشی نیست و پس از تولید براساس نیاز به بازار عرضه می‌شود.

پرسش پنجم: تعمیر و نگهداری ماشین آلات شرکت به چه صورت است؟

پاسخ: تعمیر و نگهداری در طول سال و به مرور انجام می‌شود که روند تولید با وقفه مواجه نشود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از ایسنا، عماد زارعی در تشریح این خبر بیان کرد: در این راستا شناسایی تولیدکنندگان داخلی و شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه مواد شیمیایی و ساخت قطعات یدکی تجهیزات اصلی پالایشگاه را از طریق حضور در نمایشگاه‌های تخصصی و بازدید از صنایع مختلف در دستور کار قرار دادیم و توانستیم مطابق فرمایشات مقام معظم رهبری با استفاده حداکثری از توان این شرکت‌ها و ایجاد بستر مناسب، حمایت از سازندگان داخلی را به صورت عملی اجرایی کنیم.

وی به ذکر مصادیقی در این باره پرداخت و اظهار کرد: کاتالیست های مورد نیاز پالایشگاه که از اهمیت بسیاری در فرآیند بنزین سازی برخوردار است، در انحصار کشورهای انگلیس، فرانسه و آمریکا قرار داشت اما به فضل الهی و با حمایت‌های صورت گرفته انحصار شکسته شد و یکی از شرکت‌های دانش بنیان توانست ما را در این راه یاری کند.

زارعی، ساخت پمپ‌های اصلی پروژه، برج‌ها، کوره‌ها و تجهیزات کمپرسورهای واحد بنزین سازی و سایر تجهیزات اصلی پالایشــگاه توسط تامین کننـدگان داخلی را اقدامی شگرف و برجستـه توصـیف کـرد و افـزود: در زمـینه تامین تجهیزات ابزار دقیق و برق همچنین تامین همه‌ی کابل‌های مورد نیاز نیز از ظرفیت داخلی استفاده کردیم.

مدیر بازرگانی شرکت نفت ستاره خلیج فارس تاکید کرد: برگزاری مناقصات عمومی متعدد برای تامین اقلام مورد نیاز پالایشگاه را به دقت اجرایی کردیم تا ضمن ایجاد رقابت حداکثری بین تمامی سازندگان و تولید کنندگان داخلی، منجر به استفاده حداکثری از دانش، تجربه و توان همه‌ی شرکت‌های داخلی شود.

خرید از طریق بورس

وی به ثبت شرکت نفت ستاره خلیج فارس در سامانه بورس به عنوان شرکت استراتژیک و ایجاد زیر ساخت مناسب جهت خرید مواد شیمیایی مورد نیاز پالایشگاه از طریق این سامانه نیز اشاره و بیان کرد: این اقدام علاوه بر صرفه اقتصادی باعث تضمین و اطمینان خاطر از کیفیت کالای خریداری شده و ثبت معامله در سامانه معاملات بورس خواهد شد.

ثبت برند استار

مدیر بازرگانی شرکت نفت ستاره خلیج فارس گفت: با توجه به اولویت نظام و دغدغه‌های دولت در راستای تسریع اهداف اقتصاد برون‌گرا و همچنین ضرورت تلاش برای بهبود رشد اقتصادی کشور و خروج از شرایط رکود بحث مدیریت نشان تجاری را مد نظر قرار دادیم چرا که یکی دیگر از پارامترهای تعیین‌کننده و مهم برای تصمیم‌گیری شرکت ها در حوزه صادرات است و شرکت نفت ستاره خلیج فارس با ثبت برند تجاری STAR برای فرآورده های تولیدی خود گامی مهم در این عرصه برداشت.

حضور در بازارهای جهانی

زارعی فروش و صادرات فرآورده گاز مایع (مازاد تولید کشور) و سایر فرآورده های ویژه را یکی از راهکارهای اساسی در راستای تامین منابع مالی برای پیشبرد امور توسعه‌ای پالایشگاه دانست و عنوان کرد: بازار منطقه و فرامنطقه در خصوص فروش فرآورده‌ها را به صورت کارشناسانه مورد تحلیل قرار داده‌ایم، بازاریابی نیز صورت پذیرفته و صادرات برخی از اقلام با توجه به سیاست های تعیین شده در حال انجام است.

وی به برگزاری مزایده عمومی بین المللی فروش گاز مایع در مهر ماه امسال نیز اشاره کرد و گفت: تحلیل منطقه‌ای در خصوص شبکه توزیع و بازاریابی فرآورده های پالایشگاه و حضور در بورس انرژی و عرضه فرآورده های تولیدی در رینگ بین الملل و داخلی نیز صورت پذیرفته است.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز، عماد رفیعی کارشناس حوزه انرژی در گفت‌وگو با بورس‌نیوز با بیان اینکه در سال‌های اخیر حجم نقدینگی کشور افزایش یافته است، گفت: در سال آینده میزان نقدینگی کشور به 2 هزار میلیارد تومان افزایش خواهد یافت زیرا تاکنون پروژه‌های اقتصادی مولدی در کشور تعریف نشده و بسیاری ازپروژه‌های صنعتی و اقتصادی نیز متوقف شده اند که این امر موجبات هدایت نقدینگی به سمت بازارهای غیرمولدی همچون طلا، مسکن و سکه را فراهم کرده است.

وی با بیان اینکه هدایت نقدینگی به سمت پالایشگاه و پترو پالایشگاه‌‌ها عاملی برای دور زدن تحریم‌ها محسوب می‌شود، افزود: نفت خام ایران در سال 65 و پیش از نخست وزیری دکتر مصدق نیز تحریم شد.

رفیعی با اشاره به اینکه به تبع ملی شدن نفت توسط دکتر مصدق و آیت الله کاشانی در مجلس عده ای از بزرگان کشور پیشنهاد نخست وزیری دکتر مصدق را مطرح کردند، گفت: پس از ملی شدن صنعت نفت انگلیس پالایشگاه آبادان نیز تعطیل شد و هفت شرکت نفتی دنیا خرید هرگونه نفت از ایران را تحریم کردند بنابراین در جهت پذیرش عواقب ملی شدن صنعت نفت دکتر مصدق بعنوان نخست وزیر وقت کشور تعیین شد.

کارشناس حوزه انرژی ادامه داد: تحریم های نفتی در آن زمان موجبات تاخیر در پرداخت حقوق کارکنان دولت را فراهم کرد که این امر موجی از نارضایتی عمومی را به همراه داشت.

رفیعی با بیان اینکه اکنون اختلاف 60 درصدی بین ظرفیت تولید نفت خام در ایران و پالایش نفت خام زمینه ای برای تکرار دوباره این اتفاق را فراهم کرده است، خاطرنشان کرد: باوجود ظرفیت چهارو نیم میلیون بشکه ای تولید نفت خام و میعانات گازی فقط ظرفیت پالایش دو میلیون بشکه ای این محصولات در کشور فراهم است.

وی با اشاره به اینکه حدود دو و نیم میلیون بشکه از این محصولات در راستای صادرات و خام فروشی استفاده می شود، افزود: تحریم‌های نفتی کاهش درآمدهای کشور را به همراه خواهد داشت اما از سویی دیگر زمینه‌ای برای افزایش ظرفیت پالایشگاه‌های داخلی فراهم می‌شود.

کارشناس حوزه انرژی با اشاره به اینکه در دوره تحریم فقط پالایشگاه های داخلی صنایع پایین دستی را تحریم نمی کنند، گفت: برای افزایش ظرفیت پالایش محصولات باید پالایشگاه های متعددی در داخل کشور احداث شود که در اینصورت نفت خام نیزتبدیل به 50 فرآورده پالایشی و پتروپالایشی می‌شود.

رفیعی با بیان اینکه از 665 پالایشگاه در دنیا فقط 40 پالایشگاه مشتری نفت خام ایران هستند ، افزود: در دوران تحریم تعداد خریداران نفت خام ایران کاهش می یابد اما اگر محصولات بیشتری همچون بنزین، سوخت، گازوئیل، فرآورده های پتروشیمیایی و پلیمری نیز در پالایشگاه‌های کشور تولید شوند تعداد متقاضیان خرید نفت خام ایران نیز افزایش می‌یابد.

وی خاطرنشان کرد: در راستای استفاده از سرمایه‌های ملی برای تامین مالی احداث پترو پالایشگاه‌های جدید پیشنهادی در خصوص همکاری با سازمان بورس در کمیسیون انرژی مجلس مطرح شد.

کارشناس حوزه انرژی ادامه داد: در راستای تامین مالی پتروپالایشگاه‌ها باید تا سقف دو و نیم میلیون بشکه یعنی حدود 50 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری انجام شود اما خروج این حجم سرمایه از بورس به طورناگهانی امکان پذیر نخواهد بود و نیازمند مدت زمانی 10 ساله است.

وی افزود: به موجب این پیشنهاد باید برای کاهش مدت زمان بازگشت سرمایه در سال اول بهره برداری خوراک رایگان در اختیار پترو پالایشگاه‌ها قرار گیرد براین اساس زمان بازگشت سرمایه از 11 به 1 سال کاهش یافته بنابراین سرمایه گذاری در این زمینه نیز جذاب تر از دیگر بازارها می شود.

کارشناس حوزه انرژی افزود: باتوجه به اعمال تحریم‌ها انتظار می رود که این طرح هرچه سریعتر در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گیرد.