دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
30 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

«فرح‌ناز رافع» افزود: مجموع جهانی صادرات فرش دستباف در سال 2019 افزون بر 800 میلیون دلار  بوده که سهم ایران 73 میلیون دلار از این رقم بوده است.

وی ابراز امیدواری کرد که مجموع اقدامات در حوزه فرش دستباف و همراهی دستگاه‌ها به گونه‌ای باشد که رهبری این هنر – ‌صنعت همچنان در اختیار ایران باشد.رافع بیان ‌داشت: هر چند رفع تعهد ارزی فعالان این صنعت یک ساله در نظر گرفته شده، اما در فرآیندهای تسویه ارزی این مدت زمان دیده نشده است.

رییس مرکز ملی فرش ایران از مسوولان درخواست کرد که نگاهی ویژه به صنایع خرد از جمله فعالان فرش دستباف داشته باشند، زیرا این روزها به دلیل فشار تحریم‌ها و ویروس کرونا، فرش دستباف به راحتی به فروش نمی‌رسد. ‌

تامین مواد اولیه از داخل

وی در ادامه با اشاره به کمیت و کیفیت مواد اولیه به عنوان یکی از مشکلات اساسی تولید فرش دستباف، گفت: فرش یک کالای ایرانی است، اما ابریشم، موارد رنگ‌زا و در برخی موارد پشم مورد نیاز آن از خارج تامین می‌شود.

رافع بیان ‌داشت: بیش از 40 سال بر تولید مواد اولیه این هنر- صنعت تلاشی نشده و نظارتی بر فروش مواد اولیه آن وجود نداشته است.وی، همچنین به برنامه‌ریزی برای ایجاد زنجیره کامل تولید مواد اولیه فرش اشاره کرد که برای نخستین بار پس از چهار دهه به صورت نمونه و پایلوت در استان گلستان کلید خورده و به زودی افتتاح می‌شود.

این مقام مسوول ادامه‌داد: به این ترتیب مباحث نوغان‌داری، نخ‌ریسی نخ ابریشم و پشم (از اصلاح نژاد دام گرفته تا تهیه پشم، پشم‌چینی، رنگرزی و تامین سایر مواد اولیه) در استان گلستان اجرا خواهد شد و در سایر استان‌ها نیز به فراخور زیست ‌بوم خاص همان استان می‌توان زنجیره ناقصی از تولید مواد اولیه را داشت.

فرش

لزوم اصلاح نژاد دام‌ها

رییس مرکز ملی فرش ایران تاکید کرد:‌ در این زمینه نیازمند کمک وزارت جهاد کشاورزی در اصلاح نژاد دام‌ها هستیم، به‌ویژه در شهرستان زابل استان سیستان و بلوچستان دام‌هایی موجود است که پشم‌شان از نظر کیفی با پشم گوسفند مرینوس استرالیا برابری می‌کند.

 وی، همچنین بر حمایت از حقوق مشتریان فرش دستباف تاکید کرد و افزود: این روزها فرش‌های ماشینی ربات‌باف بدون گره و بدون تصویر تولید می‌شود که افراد ناآشنا آنها را با فرش‌های دستباف اشتباه می‌گیرند و در برخی موارد، کلاهبرداری‌هایی هم اتفاق افتاده است.این مقام مسوول خاطرنشان‌کرد:‌ در این زمینه در حال برنامه‌ریزی با کانون کارشناسان دادگستری حوزه فرش برای ایجاد استارتاپی برای ارائه مشاوره به خریداران فرش دستباف هستیم تا مشتریان از خریدهای خود اطمینان داشته باشند.

وی، به برنامه‌های 12‌گانه طراحی شده در این عرصه تا سال 1400 اشاره کرد و گفت: یکی از این برنامه‌ها، تدوین الگوریتم کارآفرینی در این هنر- صنعت است که با هدف جلوگیری از جابجایی فعالان این عرصه از روستاها به سکونت‌گاه‌های غیررسمی حاشیه شهرهای بزرگ انجام می‌شود.

رافع تاکیدکرد: مجموعه حاکمیت باید برای بازاریابی و همچنین کاهش هزینه‌های تولید فرش دستباف برنامه‌ریزی کند تا رقابت‌پذیری آن در بازارهای جهانی افزایش یابد.

فرش دستباف باید از کف‌پوش بودن خارج شود

رییس مرکز ملی فرش ایران با تاکید بر اینکه فرش دستباف باید از حالت کف‌پوش بودن صرف خارج شود، افزود:‌ با طراحی سلسله برنامه‌هایی از جمله جشنواره‌های مد و لباس، به دنبال توسعه استفاده از فرش بر روی لباس‌ها، همچنین ترکیب گچ و فرش در دیوارهای ساختمان‌ها، بکارگیری آن در صنعت ساختمان و غیره هستیم.

وی، همچنین از برنامه‌ریزی برای برگزاری نمایشگاه مجازی فرش دستباف در شرایط کرونایی کنونی به منظور توسعه بازار این هنر- صنعت خبر داد.

برنامه‌ریزی برای 2 برابر کردن فعالان هنر- صنعت فرش

رافع خاطرنشان‌ کرد: مطابق آمارها تا پایان خردادماه امسال یک میلیون و  200 هزار و 652 نفر قالیباف در کشور فعالیت داشتند و تعداد شاغلان حرفه‌های وابسته به آن 191 هزار و 545 نفر و در مجموع بیش از 2 میلیون نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در زنجیره تولید و فروش هستند.

وی بیان‌ داشت: در حال بسترسازی برای افزایش این آمار به بیش از چهار میلیون نفر هستیم و افزایش مهارت‌آموزی در مقاطع تحصیلی دانش‌آموزی در همین راستا است، هرچند امسال در رشته فرش رشد 20 درصدی جذب دانشجو اتفاق افتاده، اما تمرکز برنامه‌های این مرکز بر دانش‌آموزان برای ورود سریعتر به بازار است.

رییس مرکز ملی فرش ایران، همچنین از تلاش برای اعطای کارت هنرمندی به قالیبافان از سوی وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی و طراحی برنامه‌هایی برای ارتقای جایگاه و منزلت بافندگان خبر داد و تاکید کرد:‌ این هنر- صنعت برای رسیدن به اشتغال گسترده، باید چند سال از سوی دولت حمایت شده و از یارانه استفاده کند.

سرانه اشتغال‌زایی صنعت فرش دستباف 15 میلیون تومان

وی، سرانه اشتغال‌زایی در صنعت فرش دستباف را 15 میلیون تومان عنوان کرد و گفت: این محصول طی سال‌های گذشته به عنوان کالای لوکس، از سبد مصرف خانوارهای متوسط و ضعیف خارج شد.

رییس مرکز ملی فرش ایران افزود: در 18 استان کشور، هنرستان‌هایی با رشته فرش دستباف و گرایش‌های تخصصی بافت و طراحی فعالیت دارند که در سال‌های گذشته رها شده بودند.

به گفته این مقام مسوول، با برگزاری جلساتی با مدیرکل کار و دانش وزارت آموزش و پرورش و جلسه ویدئو کنفرانسی با مدیران کل استان‌های این وزارتخانه، به دنبال طراحی بسته تشویقی برای هنرآموزان این رشته هستیم.

وی بیان ‌داشت: در این بسته، کارورزی هنرآموزان در کارگاه‌ها حین تحصیل، ارائه دوره‌های تخصصی آموزشی، تغییر استانداردهای آموزشی، ارائه رشته اقتصاد فرش، فروش و بازرگانی از سال تحصیلی آینده، خریداری تولیدات دانش‌آموزان، بسترسازی برای فروش محصولات آنان در داخل و خارج کشور، ارائه تسهیلات به منظور راه‌اندازی کارگاه، کارخانه و صنایع وابسته به فرش دستباف به فارغ‌التحصیلان و حتی دوره‌های کارورزی با موضوع فروش و بازاریابی برای دانش‌آموزان ممتاز در خارج از کشور پیش‌بینی شده است.

رافع خاطرنشان‌ کرد: در صنعت فرش دستباف، فقط بافت مطرح نیست، بلکه صنایع وابسته زیادی دارد که جوانان می‌توانند در زمینه‌های استارتاپ و شرکت‌های دانش‌بنیان از مرحله الیاف و مواد اولیه گرفته تا بافت فرش و عجین کردن فناوری‌های روز با آن، به همکاری بپردازند.

وی با بیان اینکه متخصص استارتاپی در حوزه فروش فرش دستباف نداریم، ادامه ‌داد: شیوه فروش این محصول با فرش ماشینی و سایر کالاها تفاوت دارد، زیرا با کالایی مواجهیم که در اصل یک هنر بوده و خالق آن اثری بی‌بدیل آفریده است و مانند دیگر کالاها نیست که مشابه آن در کارخانه ساخته شود.

رییس مرکز ملی فرش ایران، همچنین بر لزوم تربیت کارشناس فروش فرش دستباف تاکید کرد و گفت: هر فرش به همراه نقش و نگار خود، داستانی خاص دارد که کارشناس فروش باید قادر به بیان آن باشد، همچنین منافع استفاده از آن از جمله حفاظت محیط‌زیست، تاثیر مثبت در سلامت جسم و روح افراد و غیره باید بازگو شود.

اکنون 103 مجتمع قالی‌بافی، پنج هزار و 21 کارگاه متمرکز و غیرمتمرکز، 136 تعاونی روستایی، یک‌هزار و 923 تعاونی ثبت شده شهری و 40 هزار و 933 واحد صنفی مرتبط با فرش دستباف در سراسر کشور فعالیت می‌کنند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس ، محمد اسلامی در حاشیه مراسم نمایشگاه صنعت ساختمان تهران گفت: یکی از افتخارات تولیدی و صنعتی درتولید ریل ملی توسط پولادمردان ذوب‌آهن اصفهان است که مورد بهره برداری قرار گرفته و وزارت راه هم به وعده های مربوط به بکارگیری و استفاده از ریل ملی داده بود ، کرد . به طوریکه محصول ذوب‌ آهن در خطوط ریلی ایران مورد بهره برداری قرار می گیرد .

وی افزود: امیدواریم کارشناسان و متخصصین ذوب‌آهن اصفهان مانند گذشته همت خود را برای تولید بیشتر ریل ملی و تامین نیاز این محصول به کار گیرند.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

به گزارش خبرآنلاین،محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه بازدید از بیستمین نمایشگاه صنعت ساختمان اعلام کرد: نقش تعاون را به عنوان گسترده ترین نهاد مردمی در اقتصاد کشور ارج می‌نهیم.

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه بازدید از بیستمین نمایشگا بین المللی صنعت ساختمان و نهمین نمایشگاه بین المللی آسانسور گفت: مطمئن هستیم که همه برگزارکنندگان، غرفه داران و بازدیدکنندکان پروتکل های بهداشتی را رعایت می‌کنند.

وی ادامه داد: در شرایطی که اقتصاد جهانی متاثر از شیوع کرونا در مسیر رشد منفی است، بحمدالله در کشور ما  اقتصاد در حرکت هست.

اسلامی افزود: برگزاری این نمایشگاه در سالی که برای رونق اقتصادی نیاز مبرم به توسعه فعالیت در حوزه ساختمان و مسکن داریم که مورد تایید موکد مقام معظم رهبری و رئیس جمهور است،  امیدواریم برگزاری نمایشگاه یک عامل تحرک بخش برای فرآیند ساخت و ساز و  تولید مصالح ساختمانی و تاسیساتی باشد.

وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: محصولات و دستاوردهای تکنولوژی و صنعتی ما در حوزه ساختمان و تاسیسات محدود به بازارهای داخلی نیست و ما بازارهای صادراتی وسیعی در اختیار داریم که با رشد تولید و رعایت الزامات و استانداردهای ملی و بین المللی می توانیم سهم بازار را گسترش دهیم و با رعایت اخلاق حرفه ای در بحث کیفیت این بازارها را پایدار نگه داریم و از این طریق اشتغال و تولید در این عرصه رونق پیدا کند.

اسلامی با تاکید بر نقش تعاون در اقتصاد ابراز داشت: نقش تعاون را به عنوان گسترده ترین نهاد مردمی در اقتصادی کشور هست ارج می نهیم و برای اینکه تعاون توسعه پیدا کند تفاهم نامه ای هم با اتاق تعاون منعقد کردیم و امیدواریم با این تفاهم نامه بتوانیم گام های موثری برداریم.

وی اذعان داشت: چند انتظار مهمی که در سالجاری در بخش ساختمان و مسکن داریم و به طور مشترک با وزارت صمت دنبال می کنیم این است به طور روزافزون بتوانیم در جهت ارتقای کیفی محصولات و پایدارسازی تولید اقدام کنیم و پشتیبانی وزارت صمت و راه وشهرسازی در دولت، موجب شود قیمت نهاده های این حوزه به صورت کنترل شده باشد و مزیت های ساخت و ساز و جریان تولید مسکن برای جامعه هدف را بتواند تسهیل کند و با یک نظام کنترل شده بتوانیم جریان تولید را به صرف وصلاح سازنده و ملت رعایت کنیم.

وی ادامه داد: استفاده از تکنولوژی های روز در جهت عایق سازی، بهینه سازی و کنترل پرت انرژی و پرت مصالح نکته حائز اهمیت دوم است که با الزامات فنی و مقررات ملی که در وزارت راه منتشر شده بخصوص کنترل برای آسیب پذیری از زلزله و تلفات انرژی بتوانیم کنترل مصرف انرژی و مقاوم سازی ساختمان ها را با تکنولوژی روز بتوانیم انجام دهیم.

وزیر راه و شهرسازی افزود: صنعتی سازی به معنای واقعی کلمه نکته سوم است، اینکه بتوانیم با حداقل مزاحمت برای کسانی که در همسایگی ساخت و ساز قرار دارند اقلام و اجزا ساختمان را در کارخانه های تولید کنیم و در سر ساختمان اقدام به نصب کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق تعاون ایران، ، محمد اسلامی درباره ارسال پیامک خانه های خالی اظهار کرد: در بحث مالکینی که بیش از یک‌ واحد دارند، حدود 1.5 میلیون نفر شناسایی شدند که برایشان پیامک ارسال شده و اکنون در آستانه بازخوردگیری هستیم و مردم هم به سایت مراجعه می کنند هم به پیامکها پاسخ می‌دهند.

وی افزود: معتقدم در طول تاریخ کشور یک فرصت طلایی بوده که توانستیم از آن استفاده کنیم و به محض اینکه راستی آزمایی‌ها به سرانجام برسد، سازمان امور مالیاتی نسبت به صدور برگه های اخذ مالیات اقدام خواهد کرد.

وزیر راه و شهرسازی درباره قیمت‌گذاری در بازار مسکن‌گفت: بازار مسکن متاثر از بازارهای موازی است و در اختیار بخش مسکن‌نیست امیدواریم در فرایند التهاب آوری که در کشور رخ می دهد مردم‌خویشتنداری داشته باشند تا بازارهای پرالتهاب آرام شود و از شرایط نرمالی برخوردار شویم.

وی گفت: سقوط دلار در برابر طلا و سقوط ارزش پول ملی خیلی از کشورها و رشد اقتصاد منفی چیزی است که گریبانگیر جهانی شده و در کشور ما مسائل متفاوتی بر آن عارض شده است.

اسلامی تصریح کرد: ما در این راستا به بحث اجاره بها ورود کردیم و اولین بار بود که دولت در زمینه اجاره ها مداخله و افزایش قیمتها را کنترل کرد که اقدامی موثر و نتیجه بخش بود.

به گفته وزیر راه و شهرسازی، اگر مردم‌شکایتی در این زمینه دارند طی تعامل با شورای حل اختلاف  مساله مستاجران دیده شده است.

وی با اشاره به آغاز پرداخت وام ودیعه مسکن از بانکهایی که در این امر پیشتاز بودند قدردانی و ابرازامیدواری کرد سایر بانکها نیز در این خصوص همکاری و اهتمام لازم را داشته باشند تا مردمی که واجد شرایط هستند بتوانند وام خود را دریافت کنند.

اسلامی در عین حال با تاکید بر صنعتی سازی ساخت و سازها در کشور گفت: توجه به صنعتی سازی موجب رونق تولید مسکن و ساخت و ساز و سریع سازی مسکن و متناسب سازی قیمتها می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه کشور بازارهای صادراتی فراوانی دارد گفت محصولات داخلی ما قدرت رقابت با بازارهای جهانی را دارند و ما باید با تکیه بر استانداردهای جهانی به سمت تکنولوژی های روز برویم و بهینه سازی و کیفی سازی را در دستور کار قرار بدهیم.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی تولید و تجارت (شاتا)، «جعفر سرقینی» در آیین افتتاح بیستمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان و نهمین نمایشگاه بین المللی آسانسور، پله برقی، بالابرها، نقاله ها، قطعات و تجهیزات گفت: این نمایشگاه با دریافت مجوزهای لازم و رعایت تمام پروتکل های بهداشتی برگزار شده است.

وی با بیان اینکه امروز صنعت ساختمان به صورت صد در صد با تامین مواد اولیه از داخل کشور کار می کند، تصریح کرد: در این حوزه نه تنها نگرانی از بابت تامین مواد اولیه نداریم؛ بلکه در اقلام مهم این صنعت نظیر فولاد، سیمان و کاشی سرامیک تقریبا بیش از دو برابر نیاز تولید داریم.

صادرات 7 میلیارد دلاری مصالح ساختمانی در سال گذشته

سرپرست وزارت صمت افزود: از ده میلیارد دلار صادرات بخش معدن و صنایع معدنی در سال گذشته، نزدیک به هفت میلیارد دلار مربوط به مصالح ساختمانی بوده است.

ایران صادرکننده برتر سیمان در دنیا

سرقینی گفت: امروز کشور ما یکی از عمده صادرکنندگان فولاد منطقه و یکی از عمده صادرکنندگان سیمان دنیا به شمار می رود.

وی اضافه کرد: در صادرات شیشه و کاشی و سرامیک نیز صادرکننده مهمی به شمار می رویم.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: مصالح ساختمانی زیادی را در ساخت و سازها در قالب هدر رفت از دست می دهیم که بخشی از آن به نحوه ساخت و سازها بازمیگردد و بخشی دیگر را با مدیریت میتوان به حداقل رساند.

فرایند سبک سازی صنعت ساختمان برای مصرف بهینه مصالح

سرقینی با اشاره به تولید مناسب و فزاینده مصالح ساختمانی گفت: رعایت مصرف بهینه ضرورت دارد و باید در حوزه ساختمان کار جدی روی سبک سازی انجام شود.

وی با توجه به زلزله خیز بودن کشورمان تصریح کرد: نوآوری و سبک سازی در تهیه مصالح ساختمانی برای ساخت و ساز ساختمان هایی سبک و مقاوم در برابر زلزله باید تداوم داشته باشد.

سرپرست وزارت صمت با اشاره به وجود معادن غنی مرتبط با تولید مصالح ساختمانی در کشور افزود: هیچ گونه مشکلی در تامین مواد اولیه و محصولات مرتبط با ساختمان که مورد نیاز کشور است، وجود ندارد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت توسعه و عمران امید که فرآیند عرضه اولیه 15 درصد از سهام آن طی روز جاری در بازار دوم بورس تهران در حال انجام است درخصوص عملکرد 6 ماهه نخست دوره مالی جاری و مدیریت تحقق درآمدهای عملیاتی توضیحاتی ارائه کرد.

براین اساس، مجید محمدی شکیب مدیرعامل “ثامید” با توجه به عملکرد شش ماهه نخست سال مالی جاری اعلام کرد: از عمده دلایل عدم تحقق برنامه 6 ماهه می توان به شیوع ویروس منحوس کرونا اشاره کرد که باعث رکود اقتصادی در همه نقاط دنیا از جمله ایران شده است. صنعت ساختمان نیز به تبع از این موضوع مستثنی نبوده و این شرکت با برنامه ریزی لازم برای شش ماه دوم سال مالی جاری تلاش می‌کند این مهم را محقق سازد.

از جمله املاک موثر در فروش شش ماهه اول می‌توان به پروژه آتیه اشاره کرد که مدت زمان صدور پروانه در مقطع کنونی و نوبتی بودن همکاران شهرداری طولانی شده لذا امید می‌رود با تلاش و پیگیری مستمر در باقیمانده سال مالی این پروانه اخذ تا فروش آن محقق شود.

همچنین فروش هتل امید 2 مشهد با توجه به شرایط همه‌گیری کرونا و وجود خریداران خارجی با مشکل مواجه شده که با رفع مشکلات می‌توان آن را محقق کرد. در خصوص ملک شکوفه نیز روند مذاکرات فروش طی شده و طی روزهای آتی قرارداد فروش منعقد می شود. انتظار می‌رود طبق جدول برآوردی ذیل و برنامه ریزی های صورت گرفته در شش ماه دوم به توان برنامه سال مالی 99 را محقق کرد.

در خصوص ردیف 6 ،فرایند اخذ مصوبات فروش در دست اقدام است و آگهی مزایده آن طی ماه جاری منتشر می شود.

درخصوص ردیف 7 نیز با توجه به پیشرفت فیزیکی برخی از پروژه ها در ماه‌های آتی املاک مورد نظر برای فروش عرضه می شود.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، محمود محمودزاده در نخستین جلسه از دوره هفتم شورای تدوین مقررات ملی ساختمان که با حضور محمد شکرچی‌زاده رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، معاون شهرسازی و معماری و مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان و تعدادی از صاحبنظران این عرصه در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی برگزار شد، گفت: به لحاظ تغییراتی که در حوزه اقتصادی کشور ایجاد شده و به تبع آن تاثیراتی که در تمامی حوزه ها از جمله خدمات و صنعت ساختمان و مسکن گذاشته،  ناگزیر هستیم تا به موضوع انرژی و اقتصاد، توجه دقیق تری داشته باشیم و بر اساس اقتصاد بدون نفت، برنامه ریزی کنیم.

معاون مسکن و ساختمان با تاکید بر ضرورت افزایش کیفیت در ساخت و سازها، یادآور شد:  بعد از انقلاب به لحاظ رشد شهرنشینی و افزایش جمیعت،  کمتر به کیفیت در حوزه ساخت و ساز توجه شد و تنها کمیت مدنظر قرار گرفت.

به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی،  گره های کوری که امروز در موضوعات مختلف شهری از جمله موضوعات ترافیکی و زیست محیطی وجود دارد به این دلیل است که یک جانبه به موضوع توجه شده است.

محمودزاده،  موضوع پرداختن به بستر ایجاد کیفیت در اجرای پروژه ها را سومین نکته حائز اهمیت برشمرد و توضیح داد: در ترکیب جدید تدوین ویرایش مقررات ملی و کنترل ساختمان،  با ابلاغی که از سوی وزیر راه و شهرسازی اخذ شد،  موضوعات شهرسازی و حمل و نقل را به تدوین مقررات ملی و کنترل ساختمان افزودیم.

وی تاکید کرد: احداث یک ساختمان از نظر کالبدی و همچنین موضوعات شهری و اجتماعی، ترافیک، محیط زیست،  باید مورد توجه قرار بگیرد.  اینها موضوعاتی هستند که کمتر به آن پرداخته شده است و در این دوره موردتوجه قرار خواهد گرفت.

معاون وزیر راه و شهرسازی با یادآوری اینکه در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، هفت رشته مهندسی به عنوان رشته های اصلی ساختمان دیده شده است، تاکید کرد: در این دوره، علاوه بر موضوعات اجتماعی،  توجه به تمامی رشته ها در احداث ساختمان ها و تدوین مقررات ملی و کنترل ساختمان لحاظ می شود.

محمودزاده، گفت: پیش تر مقاوت هایی در خصوص مشارکت تمامی رشته ها در تدوین مقررات ملی و کنترل ساختمان وجود داشت که تلاش می شود در این دوره این مقاومت ها برطرف شده و از وجود تمامی رشته‌های که مستقیم و غیرمستقیم در صنعت ساختمان تاثیر دارند، بهره گرفته شود.

محمودزاده توضیح داد: در این دوره به دو سرفصل توجه خواهد شد. نخست ویرایش و تجدید نظر در مقررات موجود است که باید به روز رسانی شود و دیگری موضوع تدوین مقررات جدید است.

وی تصریح کرد: در این دوره به موضوعات کیفی توجه خواهد شد.

محمودزاده توضیح داد: چارچوبی در معاونت مسکن و ساختمان تعریف شده که بر اساس آن زین پس، پروانه های ساختمانی تخصصی صادر می شود.  هم اکنون پروانه های صادره پروانه های عمومی است. در نظر داریم پروانه های ساختمانی تخصصی صادر کنیم تا به این روش برای مهندسان ضمن ایجاد رقابت و انگیزه، علم خود را به روزرسانی کنند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

وضعیت صنعت سیمان در این روزها چگونه پیش بینی میشود. آیا میتوان با لحاظ مولفه‌های اثرگذار دورنمای مثبتی از نمادهای سیمانی ارایه کرد.

به گزارش رادیو سهام به نقل از دنیای اقتصاد، یکی از نشانه‌های توسعه‌یافتگی در کشورها، میزان رشد اقتصادی ناشی از فعالیت صنایع مختلف است. صنعت سیمان به‌عنوان یکی از صنایع اصلی، نقشی محوری در توسعه زیرساخت‌های اقتصادی، اجتماعی و صنعتی هر کشور بر عهده دارد.

صنعت بزرگ سیمان در ایران نیز به‌عنوان یکی از صنایع استراتژیک کشور، همواره پرچمدار توسعه و حرکت رو به جلو بوده و نسبت به سایر صنایع زیرساختی کشور برای رسیدن به اهداف تعیین شده در سند چشم‌انداز 20 ساله 1404 کشور پیشگام است. این صنعت همواره با فراز و فرودهایی همراه بوده اما همیشه در مسیر پیشرفت گام برداشته، به‌طوری که در طول چهار دهه سپری شده از انقلاب ظرفیت این صنعت بیش از 12 برابر شده و ظرفیت تولید سیمان کشور به حدود 87 میلیون تن در سال رسیده است.

البته از نظر میزان آلایندگی نیز آسیب‌های چشمگیری را متوجه کشور کرده است. درحال‌حاضر ظرفیت فعلی تولید سیمان به دلیل شرایط رکودی بیش از نیاز کشور و صادرات است؛ این اتفاق برای کشوری که یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان سیمان در جهان بوده بسیار اهمیت است، اما مهم‌تر از تولید این محصول با اهمیت و کلیدی، میزان مصرف آن در داخل و صادرات است که باید برای آن چاره‌ای اندیشید.

درحال‌حاضر برخی از شرکت‌های سیمانی در زیان به سر می‌برند که این وضعیت برای برخی از این شرکت‌ها به هیچ وجه خوب نیست و تنها باید به فکر چاره اساسی برای تحول در این صنعت ارزشمند بود. با در نظر گرفتن رکود در صنعت ساختمان در پی شیوع کرونا، شاید بتوان مهم‌ترین مولفه برای عبور از این شرایط سخت را در افزایش قیمت سیمان، توقف نرخ‌گذاری از طرف دولت و افزایش صادرات دانست.

آن هم نه‌تنها صادرات به کشورهای همجوار بلکه صادرات به بازارهای نوظهور، چراکه کلینکر تولیدی ایران از جمله محصولات با کیفیت به‌حساب می‌آید. البته مشکلات حمل و نقل در صادرات و هزینه‌های آن را نیز باید در نظر گرفت که این امر می‌تواند مزیتی برای کارخانه‌های حاضر در شهرهای مرزی باشد. به دلیل افزایش پرشتاب نرخ فروش صنایع سیمانی نسبت به افزایش هزینه‌ها در سال‌های جاری شاهد رشد چشمگیری در حاشیه سود این شرکت‌ها بوده‌ایم.

اما مشکل این صنعت در سال‌های جاری کاهش درآمد محقق شده، بوده است. متاسفانه درآمد شرکت‌های سیمانی به اندازه تورم نتوانسته رشد کند. به عبارتی اثر افزایش نرخ ارز در درآمد صنعت سیمان دیده نشده و این تفاوت اصلی صنعت سیمان با سایر صنایع کامودیتی‌محور بوده است. به این دلیل که سیمان و کلینکر قابلیت حمل به مقاصد دور را نداشته، بنابراین سیمانی‌ها نتوانسته‌اند مانند پتروشیمی‌ها، فولادی‌ها و فلزات محصول خود را به نقاط دیگر دنیا صادر کنند و نهایتا درآمد آنها رشد چندانی نداشته است. در سال‌های اخیر در کشور مازاد تولید در دیگر محصولات (مانند متانول یا سایر محصولات پتروشیمی‌ها و فلزی‌ها) را نیز داشته‌ایم اما تولیدکنندگان آنها می‌توانند محصولات خود را صادر کنند و این مساله مشکلی برای تولید ایجاد نکرده است اما در سیمان چون امکان صادرات به این صورت وجود ندارد، توازن عرضه و تقاضا برهم خورده است.

حالا اما اندکی فضا در حال بهبود است. کارخانه‌های سیمانی حاضر در شهرهای مرزی از طریق حمل و نقل ریلی و صنعت دریایی توانسته‌اند به کشورهای شمال ایران، حاشیه خلیج فارس و حتی قاره آفریقا راه یابند. اکنون در این صنعت وقتی به کارخانه‌هایی مانند سبهان، سفانو، سخاش، سشرق، سهگمت، سخوز، سشمال، ساربیل و دیگر صادرکنندگان نگاه می‌کنیم یا مقدار صادرات رشد کرده یا فاصله بین نرخ صادراتی و داخلی به شدت افزایش یافته است.

شرکت‌های سیمان خوزستان و سیمان بهبهان نزدیک‌ترین کارخانه‌ها به مرز عراق و همچنین شرکت سیمان دورود، سیمان ارومیه و سیمان صوفیان نیز در نزدیکی مرز ترکیه و عراق قرار دارند که این نکته جزو مزیت رقابتی این شرکت‌ها محسوب می‌شود.

با توجه به اینکه صنعت سیمان از جمله صنایع مصرف‌کننده انرژی است، به علت برخورداری عراق از منابع و انرژی کافی برای تولید سیمان در آینده نزدیک بازار این کشور را باید از دست رفته دانست اما با توجه به پتانسیل‌های کشورهای شرق دور (با توجه به پروژه کمربند راهی جاده ابریشم) و همچنین مشکلات همسایگان شرقی از جمله افغانستان در تامین سوخت و انرژی، کارخانه‌های سیمان شرق کشور از امکان رشد بالاتری برخوردار هستند.

از جمله شرکت‌های سیمانی شرق کشور می‌توانیم به سیمان قائن، سیمان شرق، سیمان مجد خواف و سیمان تیس چابهار در صورت راه‌اندازی اشاره کنیم. یکی از پارامترهای مورد توجه در صنعت سیمان ارزش بازار بسیار پایین کارخانه‌های فعال در این حوزه نسبت به ارزش جایگزینی آنهاست که علت این موضوع همان مازاد تولید است که پارامتر ارزش جایگزینی را کم‌وزن کرده است.

بر اساس مطالعات مرکز پژوهش‌های مجلس در مورد صنعت سیمان، ایجاد یک میلیون تن ظرفیت سیمان در دنیا به‌طور متوسط به 150 میلیون دلار و سه سال زمان نیاز دارد. این در حالی است که به‌طور میانگین شرکت‌های سیمانی فعال در بورس با حدود یک‌دهم ارزش جایگزینی خود در حال معامله هستند.

  در ماه‌های اخیر شاید مهم‌ترین خبر در صنعت سیمان خبر تصمیم به تعطیلی تعدادی از کارخانه‌های تولید‌کننده سیمان در چین بود که تغییرات گسترده‌ای را در بازار جهانی این کالای اساسی به وجود آورد، به نحوی که بزرگ‌ترین تولید‌کننده سیمان جهان یعنی چین را به وارد‌کننده کلینکر تبدیل کرد. پیش‌بینی می‌شود این سیاست با توجه به میزان آلایندگی بالای این صنعت و مشکلات زیست‌محیطی که چین با آن دست و پنجه نرم می‌کند ادامه‌دار باشد مانند تصمیم چند سال گذشته این کشور در مورد صنعت فولاد که باعث رشد شدید قیمت فولاد شد.

ارزیابی وضعیت نمادهای سیمانی بورس

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، محسن محمدی با انتشار مطلبی با عنوان ” تاثیر نوسانات ارزی بر اقتصاد شرکت‌های زنجیره فولاد” در روزنامه دنیای اقتصاد اعلام کرد: یکی از متغیر‌های اثر گذار در حذف موانع تولید در سال جاری، پایداری نرخ ارز است. با پذیرش اثرگذاری شرکت‌های زنجیره فولاد در تولید ناخالص ملی، رشد اقتصادی و اثرگذاری نرخ ارز به عنوان یکی از متغیر‌های اقتصاد کلان (در قالب تراز تجاری)، لزوم توجه ویژه به نوسانات نرخ ارز، افزایش می‌یابد. منظور از نوسانات نرخ ارز، نوسانات شدیدی است که در وضعیت اقتصادی شرکت‌های زنجیره فولاد بصورت مستقیم و یا روانی ایجاد عدم اطمینان می‌کنند.

عدم شناخت درست رابطه علت و معلول بین متغیر‌های اقتصاد کلان، منجر به تمرکز نادرست بر معلول به جای علت شده است.  نرخ ارز نیز یکی از به واقع معلول‌های با اهمیت است.  نرخ ارز نیز مانند بسیاری از کالاها متاثر از میزان عرضه و تقاضا است. در شرایطی بدون تحریم و تاثیر ریسک‌های سیاسی، تراز تجاری مهم‌ترین عامل برای تعیین نرخ ارز است اما در شرایطی که تحریم بصورت ثابت و بدون وقفه وجود دارد، قلمداد کردن تحریم و محدودیت‌های بازرگانی با منشا خارجی به عنوان عامل اصلی تلاطم نرخ ارز شاید منصفانه نباشد. بصورت دیگر در دوره خاصی که شدت تحریم کم یا زیاد نشده، منشا آشفتگی قیمت ارز، داخلی  و متاثر از شرایط مدیریتی یا روانی است.

تاثیر بر زنجیره فولاد

تاثیر نرخ ارز بر زنجیره فولاد از چند منظر قابل تحلیل است که به نمونه‌هایی اشاره می‌شود. در زمینه تامین و تدارک شرکت‌های زنجیره فولاد در حال حاضر قیمت محصولات میانی زنجیره فولاد بر اساس ضریبی از محصول نهایی در دوره‌ای سه‌ماهه محاسبه می‌شود. در زمان نوسانات نرخ ارز، اعمال اثر تغییرات مثبت نرخ ارز بر درآمد حاصل از فروش در این شرکت‌ها،  با تاخیری حداقل  سه ماهه  اعمال می‌شود در حالی‌که این نوسانات بنا به تاثیر در جو روانی تامین‌کنندگان کالاهای موردنیاز صنایع به سرعت بر قیمت این کالا‌ها تاثیر می‌گذارد.

به بیان دیگر تغییر در درآمد صنایع میانی زنجیره فولاد به صورتی بسیار کند و برخلاف آن در قیمت  کالاهای مورد نیاز آنها، سریعا اعمال می‌شود. به نحوی که در بسیاری از موارد، اعتبار استعلام‌های قیمتی را در حد یک روز کاهش داده است. این موضوع ضرری پنهان را مخصوصا به شرکت‌های ابتدایی زنجیره که درآمدی کمتر نیز دارند، وارد می‌کند.

یکی از راه‌های مقابله با این امر، Hedging ارزی است. در این روش برای کاهش ریسک حاصل از نوسانات ارز، تولیدکنندگان پیش از موعد نسبت به خرید کالای موردنیاز اقدام می‌کنند. در حال حاضر بنا به کمبود منابع و سرمایه در گردش شرکت‌ها، قوانین سختگیرانه موجود در بازگشت ارز و اعمال فشار‌هایی برای مصرف  هدف‌دار درصد ارز قابل هزینه خارج از سیستم نیمایی این روش منتج به نتیجه نبوده است. جالب اینکه شرکت‌هایی که توسعه محور بوده و مدیریت موفق‌تری در ایجاد صنایع فولادی داشته‌اند بنا به کمبود نقدینگی نسبت به شرکت‌هایی که توسعه محور نبوده و نقدینگی را در قالب ارز حفظ کرده‌ اند، چالش‌های بیشتری داشته‌اند.

مطالبات شرکت‌ها در قالب حساب‌های دریافتنی (بصورت تجاری و غیر تجاری) و بدهکاری شرکت‌ها نیز در قالب حساب‌های پرداختنی طبقه‌بندی می‌شوند. بدیهی است بدهکاری بنگاهی اقتصادی اگر بصورت ارزی باشد، تغییرات مثبت ارز به ضرر بنگاه و اگر مطالبات بصورت ارزی باشد این تغییرات ارز به نفع بنگاه خواهد بود و به همین ترتیب برای مطالبات و بدهکاری بصورت ریالی، کاهش ارزش پول ملی در مقابل افزایش نرخ ارز می‌تواند در مواردی عکس حالت بیان شده باشد.

با توجه به اینکه شرکت‌های تامین‌کننده محصولات میانی زنجیره، دارای حساب‌های دریافتنی  تجاری با شرکت‌های انتهای زنجیره بصورت ریالی هستند، تغییرات مثبت نرخ ارز عملا منجر به کاهش قدرت مبلغ بستانکاری آنها می‌شود و بالعکس با توجه به اینکه صادرات بیشتر توسط تولیدکنندگان محصولات نهایی زنجیره صورت می‌گیرد، کاهش ارزش پول ملی به درآمد این شرکت‌ها  اضافه می‌کند و بالعکس از قدرت خرید بقیه زنجیره بنا به کاهش ارزش پول ملی می‌کاهد. بصورت خلاصه هر عضو زنجیره فولاد که حساب‌های دریافتنی ریالی بیشتری دارد در نوسانات متضررتر خواهد بود.

سرانه مصرف فولاد در افق 1404 باید از 340 کیلوگرم در سال برای هر نفر فراتر رود. بخش اعظم این سرانه در صنعت ساختمان و خودرو صرف می‌شود. در این رابطه سرانه درآمد جامعه، رونق صنعت مسکن (بصورت مستقیم) و نرخ تورم (اثر روانی تمایل به ذخیره پول یا پس انداز در قالب کالاهای ساختمانی و خودرو به عنوان نوعی سرمایه‌گذاری و نه کالای مصرفی) و  میزان نقدینگی (بصورت غیر مستقیم) از موارد اصلی موثر هستند. 

حتی اگر نوسانات نرخ ارز بر صنایع فولادی موثر نباشد، تاثیرات نرخ ارز بر بقیه اجزای صنعت ساختمان و خودرو حتی اثر بر موارد مستقل نسبت به ارز مانند قیمت زمین بصورت عینی قابل مشاهده است. به‌رغم نظر عموم، همبستگی بین تورم و نرخ ارز اثبات نشده لیکن تورم منجر به کاهش قدرت خرید عمومی‌ و درنتیجه تقاضای واقعی مصرف‌کننده می‌شود. بصورت دیگر، نقدینگی بالای در اختیار طیفی از جامعه در رکود تورمی‌ جامعه موثر بوده است.

شاید در کوتاه‌مدت وضع قوانین مالیاتی برای مسکن‌های خالی منجر به کاهش تمایل طیف ثروتمند به سرمایه‌گذاری در حوزه مسکن شود ولی در درازمدت این موضوع به منزله افزایش توجه به مسکنِ نیازمندان واقعی مسکن و رونق صنعت ساختمان (بنا به عدم افزایش قدرت خرید اقشار نیازمند) نخواهد بود. بطور خلاصه آشفتگی در نرخ ارز منجر به افزایش سرانه مصرف فولاد نخواهد شد.

نوسانات نرخ ارز معلول متغیرر‌های اقتصاد کلان است که تا سیاست خارجی بهبود نیابد، رشد نقدینگی کنترل نشود، سیاست‌های برگشت ارز به داخل یا نظام تعرفه‌ای پوشش دهنده همه اجزای زنجیره فولاد نباشد، بخش در اختیار خارج از سیستم نیمایی صادرکنندگان بصورت مناسب مدیریت نشود، نظام قیمت‌گذاری و سهمیه‌بندی اجزای فولاد و حتی در صورت امکان برای شرکت‌های انتهای زنجیره (که صادرات و درآمد ارزی دارند) بر اساس عرضه و تقاضا نباشد، مطالبات ابتدای زنجیره بصورت ارزی محاسبه یا ارزش زمانی پول در قراردادهای آنها منظور نشود  یا…  قطعا نوسانات نرخ  ارز، ضررهای آشکار و پنهانی را متوجه اجزای زنجیره فولاد و مخصوصا ابتدایی و میانی  زنجیره خواهد کرد.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

با تشریح جزئیات جلسه امروز تولیدکنندگان سیمان با مسئولان سازمان حمایت اظهار داشت: در این جلسه موضوع قیمت گذاری سیمان مطرح و مقرر شد قیمت کارخانه‌ای این محصول بر اساس مصوبه اخیر انجمن سیمان و سازمان حمایت اعمال شود. همچنین قرار شد بازرسی ها در مورد قیمت سیمان در بازار آزاد افزایش یابد و نرخ سیمان در بازار کاهش یابد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر صنعت سیمان بر اساس مصوبات موجود، محصول خود را عرضه می کند و قیمت سیمان درب کارخانه همان نرخی است که آقای نیکزاد نایب رئیس مجلس در جلسه دو شب پیش با سرپرست وزارت صنعت، بر اعمال آن تاکید داشتند. به طوری که قیمت سیمان درب کارخانه پاکتی 13.5 هزار تومان است.

شیخان با اشاره به بالابودن هزینه حمل و بارگیری سیمان، ادامه داد: این مولفه در قیمت مصرف کننده اثرگذار است که در جلسه امروز با سازمان حمایت مقرر شد موضوع طوری سازماندهی شود که قیمت سیمان برای مصرف کننده تعدیل شود به طوری که معادل 17.5 هزار تومان برای هر پاکت باشد.

وی همچنین با اشاره به سهم زیر یک درصد سیمان در قیمت تمام شده ساخت و ساز، گفت: در حال حاضر قیمت داخلی هر تن سیمان فله حدود 220 هزار تومان است در حالی که قیمت جهانی هر تن سیمان 50 تا 60 دلار است.

علی نیکزاد نایب رئیس مجلس دو شب پیش گفته بود: سیمان و فولاد دو مولفه مهم و اصلی صنعت ساختمان است و واقعیت قضیه این است که قیمت گذاری در این حوزه رها شده است و در چند جلسه ای که با آقای خیابانی سرپرست وزارت صنعت داشتیم بدون اینکه قصد دخالت در امور را داشته باشیم، با یک کار کارشناسی به این نتیجه رسیدیم که سیمان هر تن با احتساب ارزش افزوده و حمل و نقل 290 هزار تومان  است و بدون احتساب دو مولفه ارزش افزوده و حمل و نقل 220 هزار تومان است و سیمان پاکتی 13500  تومان در محل تولید باشد و در بازار آزاد 17500 تومان باشد، از دولت انتظار می رود که بازار را کنترل کند.
223229

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

شهر شاندیز و محدوده آن یکی از ییلاقات نزدیک شهر مشهد و در 15 کیلومتری شمال غربی مشهد واقع شده است که بعلت قرار گرفتن در دامنه های شمالی سلسله ارتفاعات بینالود با آب و هوای معتدل، برخورداری از آب فراوان و باغهای وسیع و مناظر طبیعی دیدنی و زیبا بعنوان یکی از کانون های مورد توجه مردم مشهد و مسافران و گردشگران  بوده و با باغهای گیلاس، صنایع دستی پوستین دوزی و رستوران های متعدد و طبخ غذای با کیفیت خصوصاً شیشلیک شاندیز معروف است.

شرکت توسعه بین المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز (سهامی عام)

شرکت سرمایه گذاری کاوشگران سهام (سهامی عام) در بهمن 1383 نزد اداره ثبت شرکتهای مشهد به ثبت رسید و درتاریخ آبان 1387 با تصمیم مجمع عمومی فوق العاده نام شرکت به شرکت توسعه بین المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز تغییر یافت. همچنین برابر مقررات اجباری بودن ثبت تمامی شرکتهای سهامی عام در بورس این شرکت در تاریخ اردیبهشت92 درفهرست شرکتهای نزد سازمان بورس ثبت گردیده است. قسمتی از موضوع فعالیت شرکت انجام فعالیتهای اقتصادی اجرایی تجاری خدماتی برای احداث و ایجاد تاسیسات ایرانگردی و جهانگردی و تامین تسهیلات جلب توریست و تاسیس و بهره برداری شرکتهای تجاری بمنظور انجام فعالیت در بخشهای مختلف اقتصادی می باشد.

شرکت ابنیه و ساختمان پدیده (سهامی خاص)

در شهریور سال 1388 شرکت جدیدی با سرمایه اولیه 150میلیارد تومان منقسم شده به 1 میلیارد و 500میلیون سهم صد تومانی با نام “ابنیه و ساختمان پدیده” بصورت سهامی خاص تاسیس گردیده و هدف ازتاسیس این شرکت اجرای پروژه های ساختمانی شرکت اصلی عنوان شد.

این شرکت در مهر1390 اجرای پروژه “شهر رویایی پدیده شاندیز” را در نزدیکی شهر شاندیز آغاز کرد. در طرحهای ارائه شده شهر رویایی پدیده دارای امکاناتی نظیر مراکز خرید، آپارتمانهای مسکونی، هتل پنج ستاره، مجتمع های تجاری، باغ و نمایشگاه دائمی گل و گیاه، اماکن ورزشی و فرهنگی، پارک آبی و شهربازی سرپوشیده بوده و اتمام پروژه پایان1394هدفگذاری شد. با رونق یافتن فعالیت،  توسط این شرکت اجرای طرح مشابهی در جزیره کیش با عنوان “شهر افسانه ای کیش” در سال 1393 در زمینی به مساحت 2هکتار کلید خورد تا مشابه پروژه مشهد این طرح شامل یک هتل 5ستاره، مجتمع بزرگ اقامتی، مراکز همایش، مرکز خرید، اسکله تفریحی ، شهربازی سرپوشیده، پارک آبی گیاهان دریایی و امکاناتی دیگر باشد.

هر آنچه در رابطه با سهام پدیده شاندیز باید بدانید !

فروش سهام شرکت ابنیه و ساختمان پدیده


شرکت ابنیه در آبان سال 88 با عرضه 10درصد سهام به قیمت هر سهم 200 تومان راسا فروش سهام خود را آغاز کرده و با تبلیغات گسترده رسانه ای و شهری و استقبال عمومی و سیاستهای اتخاذ شده، قیمت سهام بطور مستمر افزایش یافت و از صد تومان در شهریور1388 به 12هزار تومان در آذر 93 رسید.

22درصد سهام این شرکت که به سهام پدیده معروف بود تا قبل از متوقف شدن خرید وفروش به بیش از 110هزار نفر فروخته شده بود که با تخمین 4نفر درخانواده می توان برآورد کرد حدود یک شانزدهم جمعیت کشور بطور مستقیم با موضوع پدیده و سرمایه گذاری آن درگیر شده بودند.


افزایش سرمایه شرکت ابنیه و ساختمان  پدیده


پروژه پدیده از بدو فعالیت  موافقین و مخالفین بسیاری داشت عده ای موافق طرح بودند و این پروژه را غرور ملی و بزرگترین پروژه اشتغال زایی کشور مطرح می کردند و گروهی دیگر رشد اعجاب برانگیز قیمت سهام در دوران رکود اقتصادی ساختمانی را سوال برانگیز می دانستند. رشد بی وقفه و خارج از تصویر ارزش سهام ابنیه حساسیتها نسبت به این شرکت را افزایش داد در این سالها، این میزان بازدهی نه در بازار سهام و نه در صنعت ساختمان و نه در هیچ فعالیت اقتصادی دیگر، رخ نداده بود.

شرکت ابنیه در تاریخ دی 93 مجمع عمومی فوق العاده برگزار کرده و دراین مجمع تصمیم گرفته شد سرمایه شرکت به میزان500درصد از محل مطالبات حال شده افزایش یابد. در پی این مصوبه هر یک سهم شرکت به 6سهم افزایش پیدا کرده و درنتیجه تعداد سهام هر سهامدار 6برابر شده و قیمت هر سهم به یک سوم کاهش یافت و از 12هزار تومان به 2هزارتومان رسید تا میزان سرمایه سهامداران تغییری ننماید. اما این افزایش سرمایه نیز نتوانست  از حساسیت ها بکاهد.


ممنوعیت معاملات سهام شرکت ابنیه


سرانجام بدلیل تخلفات صورت گرفته مقام قضایی به موضوع ورود پیدا کرده و در دی 1393 با تشکیل پرونده قضایی تمامی دفاترخرید و فروش سهام پدیده غیر ا ز دفاتر اصلی شرکت پلمپ و خرید و فروش سهام این  شرکت ممنوع اعلام گردید.

شرکت پشتیبانی سهام پدیده

بمنظور سهولت در نقل و انتقال سهام “شرکت پشتیبانی سهام پدیده” تاسیس و شروع بکار کرد. وظیفه این شرکت خرید سهام از فروشندگان و فروش آن به خریداران بود. سهام عرضه شده با نام و قابل انتقال به غیر بودند.

هر آنچه در رابطه با سهام پدیده شاندیز باید بدانید !

سهامی عام و سهامی خاص

شرکت “توسعه بین المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز” از نوع سهامی عام و شرکت “ابنیه و ساختمان پدیده” که  سهام آن به عموم عرضه شده بود از نوع سهامی خاص بود. برای آشنایی بیشتر به تفاوتهای سهامی عام و سهامی خاص می پردازیم.

راهکار درج در تابلو معاملاتی سازمان بورس اوراق بهادار

با توجه به اینکه شرکت ابنیه سهامی خاص بود و شرکتهای سهامی خاص امکان ورود به بورس را ندارند با نظر هیات مدیره شرکت توسعه و همکاری دستگاههای اجرایی تلاش شد تا امکان سنجی درج شرکت “توسعه بین المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز” در یکی از تابلوهای معاملاتی بورس یا فرابورس بررسی و فراهم گردد و با واگذاری سهام شرکت توسعه به سهامداران شرکت ابنیه بتوان از قابلیت های سازمان بورس برای انجام معاملات سهام این شرکت استفاده نمود.

ارائه سهام جبرانی پدیده (از سهام شرکت توسعه به سهامدران شرکت ابنیه)

در تاریخ 10 دی 1398 در مجمع عمومی  شرکت توسعه مصوب شد به تمامی افرادی که از 20 اسفند 95  سهام شرکت ابنیه  و ساختمان پدیده را دراختیار داشته باشند به ازای هر 1000سهم شرکت ابنیه تعداد 943 سهم از شرکت توسعه بین المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز را بعنوان سهام جبرانی دریافت کرده و پس از انجام مراحل قانونی این سهام به پرتفوی بورسی آنها اضافه شد. سهام جبرانی به افرادی که تا تاریخ 6 اسفند95 دارای تعهدنامه بوده اند نیز تعلق گرفت. این سهام  به افرادی که سهام شرکت ابنیه پدیده را در ازای پول خریداری کرده بودند تعلق  گرفت و افرادی که سهام هدیه دریافت کرده بودند یا مطالباتشان از شرکت پدیده را با سهام تهاتر کرده بودند مشمول دریافت سهام جبرانی نشدند.

مبنای محاسبات سهام جبرانی بر اساس آخرین قیمت هر سهم 120720ریال بود. در توضیحاتی که توسط شرکت پدیده ارائه شده برطبق برآورد کارشناس دادگستری قیمت هر سهم ابنیه 33750ریال وقیمت هر سهم توسعه 92224 ریال ارزشگذاری شده که از تفاضل این دو به 86970ریال می رسیم و معادل اختصاص نسبت %94.3 سهم توسعه بعنوان سهم جبرانی به سهامداران ابنیه است. تاریخ مبنای ارزشگذاری20 اسفند1395 اعلام شده است.

هر آنچه در رابطه با سهام پدیده شاندیز باید بدانید !

با این مکانیسم مجموعاً 72 هزارنفر به سهامداران شرکت توسعه افزوده شده و اعلام شد افرادی که دارای کد بورسی هستند می توانند اطلاعات سهامداری خود را سامانه سجام به نشانی ddn.csdiran.com مشاهده نمایند.

درج شرکت توسعه بین المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز در بازار پایه فرابورس

در تاریخ 17فروردین99 شرکت توسعه بین المللی پدیده شاندیز با نماد “گتوشا” در تابلوی معاملات بازار پایه نارنجی فرابورس زیرمجموعه گروه هتل ها و رستوران  ثبت شده و طبق مقررات سازمان بورس، صورتهای مالی و سایر اطلاعات مالی آن بر روی سامانه کدال دراختیار عموم قرار گرفت.

پس از مدت کوتاهی به دلایل فنی نام نماد “گتوشا” به “گشان” تغییر یافت.  نماد گشان در 20 اردیبهشت99 با مکانیسم عرضه و تقاضا با قیمت 14هزار تومان کشف قیمت شده و  پس از آن سهام شرکت توسعه با رعایت قوانین بازار پایه نارنجی در فرابورس قابل معامله گردید.

هر آنچه در رابطه با سهام پدیده شاندیز باید بدانید !

تعداد کل سهام، حجم مبنا و دامنه نوسان


در حال حاضر تعداد سهام کل شرکت توسعه 521 میلیون و 544هزار سهم بوده و حجم مبنا 208618 سهم تعیین شده است همچنین دامنه نوسان این سهم مطابق قوانین تابلوی بازارپایه نارنجی و روزانه %2± است.


تعیین کارگزار ناظر


طبق اطلاع رسانی ها سهامدارانی که مشمول دریافت سهام جبرانی شده بودند تا  تاریخ 17 اردیبهشت 97 فرصت داشتند نسبت به تعیین کارگزار ناظر اقدام نمایند. همچنین افرادی که در این مهلت موفق به ثبت نام در سجام و تعیین کارگزار ناظر نشده اند، پس از ثبت نام در سامانه سجام و احراز هویت حضوری نسبت به تعیین کارگزار ناظر اقدام نمایند.

طبقه بندی شرکت ها در بورس

شرکتها در بورس و فرابورس با توجه به مقررات و ضوابطی خاص در طبقات مختلفی دسته بندی شده اند و بر اساس دارا بودن شرایط در یکی از طبقات درج می گردند. شرکتها با تغییر ساختار و رعایت الزامات می توانند در طبقات بالاتر فرابورس و بورس درج شده یا درصورت از دست دادن یک یا چند شرط به طبقات دیگر جابجا شوند.

هر آنچه در رابطه با سهام پدیده شاندیز باید بدانید !

از دیگر شروط برای حضور در یکی از طبقات شرکتهای بورس و فرابورس عبارتند از:

درصورتیکه شرکتی مشمول این طبقه بندی نگردد می تواند در تابلو دیگری زیر مجموعه فرابورس بنام بازار پایه ثبت شده و سهام آن طبق مقررات ذیل آن تابلو معامله گردد.

نمادهای بازار پایه مانند دیگر نمادهای تابلوهای بازار اول و دوم بورس و فرابورس عرضه اولیه نشده و مبنای اولیه قیمت گذاری آنها بر اساس  مکانیسم کشف قیمت  برمبنای عرضه و تقاضای خریداران و فروشندگان در روز شروع معاملات است.

سهام کدام شرکت ها به بازار پایه زرد و نارنجی و قرمز منتقل می‌شوند؟

بر اساس دستورالعمل سازمان بورس، هر نمادی که فاقد شرایط درج در تابلوهای بازاراول و دوم بورس و فرابورس باشد می تواند با توجه به ویژگی‌های زیر در یکی از سه تابلو قرار گرفته و معامله گردد.

سهامی که دارای شرایط زیر باشند به تابلوی “پایه زرد” منتقل می‌شوند:

سهامی که دارای شرایط زیر باشند به تابلوی “پایه نارنجی” منتقل می‌شوند:

سهامی که دارای شرایط زیر باشند به تابلوی “پایه قرمز” منتقل می‌شوند:

بررسی صورت های مالی نماد گشان

تا لحظه تنظیم این متن، آخرین گزارش صورت مالی ارائه شده در سامانه کدال مربوط به دوره مالی منتهی به 3ماهه سوم98 بوده و ارزش دفتری شرکت توسعه مجموع دارایی ها 22،196،146میلیون ریال می باشد که نسبت به صورت مالی دوره قبل %27 افزایش را نشان می دهد این افزایش عمدتاً تاثیر گرفته از افزایش دارایی های جاری از محل افزایش موجودی نقد عملیاتی و حسابهای دریافتنی غیر تجاری می باشد.


درآمدهای عملیاتی گشان


هر آنچه در رابطه با سهام پدیده شاندیز باید بدانید !

اطلاعات ساخت املاک پروژه شهر رویایی پدیده


هر آنچه در رابطه با سهام پدیده شاندیز باید بدانید !

آخرین وضعیت سرمایه گذاری شرکت توسعه در دیگر شرکت ها


ردیفنام شرکتسرمایه (میلیون ریال)تعداد سهامدرصد مالکیت
1ابنيه و ساختمان پديده شانديز۱۳,۵۰۰,۰۰۰۸,۱۷۶,۱۶۷,۷۳۶۵۲.۳۸
2آريا دوام ساز شرق۵۰,۰۰۰۳,۹۹۹,۹۹۰۸۰
3پشتيباني سهام پديده شانديز۵۰,۰۰۰۴۹,۹۴۹,۰۰۰۹۹.۹
4اعتباري ملل۶,۰۶۰,۰۰۰۴۹,۰۷۸,۳۴۰۰.۸۱
5تعاوني اعتبار اعتماد ايرانيان۳۵۰۸۰,۰۰۰۲۲.۸۶
6مجتمع گردشگري بوستان سر خانديز۲۰,۰۰۰۱۳۰,۰۰۰۰.۶۵
7بين المللي تجارت الکترونيک پديده کيش۱,۰۰۰۸,۰۰۰۸۰
8موسسه غير تجاري ورزشي پديده طلايي خراسان۱۰۱۰,۰۰۰۱۰۰
9بازرگاني پديده پارسيان توس۲۱,۷۰۰۹۷ 
10شرکت بين المللي پديده شانديز کيش۱۴۰,۰۰۰۵۰ 

چشم انداز سهام پدیده

گشایش معاملات نماد گشان در تابلوی پایه نارنجی فرابورس خبر خوبی برای سهامداران پدیده بود و  با ترکیب جدید سهامداران و نیز تدابیر اتخاذ شده بنظر می رسد مدیران شرکت مصمم هستند با اتخاذ تصمیماتی مبنی بر جذب سرمایه، تکمیل پروژه های دردست احداث ، اجاره واحدها و استفاده از پیش فروش ها برای این شرکت ارزش افزوده ایجاد نمایند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.