دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
جمعه
28 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت پتروشیمی امیرکبیر که از چهارشنبه گذشته به دلیل افشای انعقاد قراداد خرید خوراک اتان از پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس در توقف نماد به سر می برد درباره آثار و تبعات مثبت آن و کاهش قیمت تمام شده محصولات توضیح تکمیلی داد.

براین اساس، عبدالکریم پهلوانی مدیرعامل “شکبیر” با توجه به افشای قرارداد خرید اتان از پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس، آثار و تبعات مثبت آن و کاهش قیمت تمام شده محصولات اعلام کرد: میزان مقدار خوراک اتان طبق پیوست 3 قرارداد به ازای هر ساعت 30 تن( هر سه ماهه 64.8 هزار تن) است.

آنالیز بهای تمام شده تولید اتیلن:
الف. قیمت تمام شده هر تن اتان با استفاده از خوراک اتان 60427994 ریال

ب. قیمت تمام شده هر تن بدون استفاده از خوراک اتان 71246788 ریال

مقدار و درصد تولید اتیلن از خوراک قابل دریافت طبق قرارداد نسبت به مجموعه اتیلن و برنامه‌ریزی شده برای تولید دوره فوق به شرح زیر است:

الف. مقدار 104 هزار و 508 تن اتیلن از 126 هزار تن اتان دریافتی تا پایان سال تولید خواهد شد.

ب. میزان ضریب تبدیل اتان به اتیلن 83 درصد بوده و بازده محصول نسبت خوراک مایع مورد مصرف فعلی 50 درصد بیشتر است.

ج. میزان اتیلن تولیدی ناشی از قرارداد فوق 36 درصد اتیلن برنامه‌ریزی شده برای تولید دوره مذکور است.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت پتروشیمی امیرکبیر از انعقاد قرارداد سه ساله خرید خوراک اتان از پالایشگاه بید بلند خلیج فارس خبر داد و برای دو روز کاری با توقف نماد روبرو شد.

براین اساس، عبدالکریم پهلوانی مدیرعامل “شکبیر” برای خرید خوراک اتان از پالایشگاه بید بلند خلیج فارس به مدت 3 سال با قابلیت تمدید بر اساس توافق خریدار و فروشنده، قرارداد منعقد کرده که نحوه تسویه حداکثر مدت 20 روز تقویمی از تاریخ دریافت صورت حساب اعلام شده است. 

با توجه به اینکه میزان ضریب تبدیل اتان به اتیلن 83 درصد بوده و بازدهی محصول نسبت به خوراک مایع مورد مصرف فعلی 50 درصد بیشتر است و ضمناً در حال حاضر قیمت هر تن اتان تقریباً 130 دلار نسبت به خوراک مایع کمتر است لذا با توجه به اینکه میزان دریافت اتان مشخص نشده، آثار احتمالی آن بر EPS بصورت دقیق قابل محاسبه نیست.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت پتروشیمی امیرکبیر برای سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه 1398 در روز چهارشنبه 25 تیر ماه 1399 برگزار شد. دستور جلسه مجمع عمومی سالیانه “شکبیر” برای دوره مالی ذکر شده به شرح زیر بوده است:

به گزارش رادیو سهام، استماع گزارش هیئت‌ مدیره و بازرس قانونی، تصویب صورت‌های مالی سال (دوره) مالی منتهی به 29 اسفند ماه 1398، انتخاب حسابرس و بازرس قانونی، انتخاب روزنامه کثیرالانتشار، انتخاب اعضای هیئت‌مدیره، تعیین حق حضور اعضای غیر موظف هیئت مدیره و تعیین پاداش هیئت مدیره.

براساس گزارش منتشر شده در خصوص این جلسه، خلاصه تصمیمات مجمع عمومی شرکت پتروشیمی امیرکبیر عبارت است از:

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت پتروشیمی امیرکبیر برای سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه 1398 در روز چهارشنبه 25 تیر ماه 1399 برگزار شد. دستور جلسه مجمع عمومی سالیانه “شکبیر” برای دوره مالی ذکر شده به شرح زیر بوده است:

استماع گزارش هیئت‌ مدیره و بازرس قانونی، تصویب صورت‌های مالی سال (دوره) مالی منتهی به 29 اسفند ماه 1398، انتخاب حسابرس و بازرس قانونی، انتخاب روزنامه کثیرالانتشار، انتخاب اعضای هیئت‌مدیره، تعیین حق حضور اعضای غیر موظف هیئت مدیره و تعیین پاداش هیئت مدیره.

براساس گزارش منتشر شده در خصوص این جلسه، خلاصه تصمیمات مجمع عمومی شرکت پتروشیمی امیرکبیر عبارت است از:

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز،

به گزارش تجارت‌نیوز، نمادهای پتروشیمی در بورس با وجود تحریم‌های بین‌المللی و همچنین نوسانات قیمت ارز توانسته‌اند در یکسال اخیر بازدهی بالای 100درصدی را به ثبت برسانند.
در حالی که شاخص کل بورس تهران از ابتدای بهمن تاکنون رشدی 9درصدی را به ثبت رسانده است، شاخص صنعت محصولات شیمیایی در همین مدت تنها دو درصد رشد داشته که خبر از عقب‌افتادگی این صنعت از کل بورس می‌دهد. با وجود این رشد کندتر، برخی نمادهای این گروه توانسته‌اند بازده یک ماهه چشمگیری را به ثبت برسانند. به عنوان مثال در یک ماه اخیر نماد جهرم 94 درصد، نماد شبصیر 59 درصد و نماد شغدیر 51 درصد افزایش قیمت داشته‌اند.

وضعیت شاخص صنعت محصولات شیمیایی

بررسی گزارش عملکرد 9ماهه شرکت‌های پتروشیمی نیز نشان می‌دهد که اکثر نمادهای پتروشیمی در گزارش 9ماهه خود اگرچه توانسته‌اند سود هر سهم قابل توجهی را محقق سازند اما در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته بسیاری از آنها با افت سودآوری مواجه شده‌اند.

در این میان نمادهای شیراز، شبصیر، شغدیر، مارون و کرماشا به ترتیب با 124، 82، 63، 63 و 58 درصد رشد پنج نمادی هستند که توانسته‌اند سود هر سهم خود را در مقایسه با سال گذشته بیش از 50درصد افزایش دهند. از سوی دیگر، شپترو تنها نمادی بوده که در گزارش 9ماهه خود ضرری 280ریالی را شناسایی کرده که نشان می‌دهد وضعیت این نماد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 84درصد افت داشته است.

پتروشیمی اصفهان نیز اگرچه توانسته سودآوری 1554 ریالی را محقق کند اما سودآوری این شرکت به نسبت سال گذشته افتی 71 درصدی داشته است. شاراک نیز در گزارش 9ماهه خود سودی 1056 ریالی برای هر سهم محقق کرده که افتی 7درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد.

مقایسه عملکرد نمادهای پتروشیمی بورس

از نظر بازدهی سه‌ماهه، سه نماد شکبیر، جهرم و شپترو به ترتیب با 196، 176 و 158 درصد بیشترین رشد را به خود اختصاص دادند. همچنین نمادهای شپترو، شکبیر و شغدیر به ترتیب با 425، 366 و 288درصد بیشترین بازدهی یکساله را از آن خود کردند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز، نمادهای «شاراک»، «لخانه»، «کپرور»، «سفارس»، «خگستر»، «شکبیر»، «مفید بازار» و «برکت» درباره مجامع خود در سامانه کدال اطلاعیه دادند و زمان برگزاری و نتیجه مجامع برگزار شده را منتشر کردند.

«شاراک»: از کلیه سهامداران، وکیل یا قایم مقام قانونی صاحب سهم و همچنین نماینده یا نمایندگان اشخاص حقوقی دعوت می‌شود تا در جلسه مجمع عمومی این شرکت که در ساعت ۱۰ روز دوشنبه مورخ ۱۰ تیر ماه سال ۹۸ در محل حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی واقع در تهران، خیابان سمیه، نرسیده به خیابان حافظ برگزار می‌شود حضور بهم رسانند.

«لخانه»: مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت بر اساس اگهی منتشره در سامانه کدال در تاریخ ۲۰ خرداد ماه سال ۹۸ در خصوص دعوت به مجمع عمومی عادی سالانه راس ساعت ۹ روز پنجشنبه مورخ ۳۰ خرداد ماه سال ۹۸ در محل دفتر مرکزی شرکت واقع در خیابان طالقانی، بین خیابان ایرانشهر و موسوی، پلاک ۱۸۱ برگزار شد و در خصوص دستور جلسات تصمیم‌گیری کرد.

«کپرور»: مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت بر اساس اگهی منتشره در سامانه کدال در تاریخ چهار خرداد ماه سال ۹۸ در خصوص دعوت به مجمع عمومی عادی سالانه راس ساعت ۹ روز پنجشنبه مورخ ۳۰ خرداد ماه سال ۹۸ در محل سالن اجتماعات شرکت تکادو واقع در اصفهان، خیابان هزار جریب، مقابل درب شرقی دانشگاه اصفهان، نبش کوچه چهارم برگزار شد و در خصوص دستور جلسات تصمیم‌گیری کرد.

«سفارس»: از کلیه سهامداران، وکیل یا قایم مقام قانونی صاحب سهم و همچنین نماینده یا نمایندگان اشخاص حقوقی دعوت می‌شود تا در جلسه مجمع عمومی این شرکت که در ساعت ۱۷ روز دوشنبه مورخ ۳۱ تیر ماه سال ۹۸ در محل سالن تلاش مجموعه فرهنگی ورزشی وزارت کار و امور اجتماعی واقع در خیابان ولیعصر، بالاتر از جام جم، نرسیده به چهارراه شهید چمران برگزار می‌شود حضور بهم رسانند.

«خگستر»: از کلیه سهامداران ، وکیل یا قایم مقام قانونی صاحب سهم و همچنین نماینده یا نمایندگان اشخاص حقوقی دعوت می‌شود تا در جلسه مجمع عمومی این شرکت که در ساعت ۱۰ روز دوشنبه مورخ ۱۰ تیر ماه سال ۹۸ در محل شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو واقع در کیلومتر ۱۰ جاده مخصوص کرج برگزار می‌شود حضور بهم رسانند.

«شکبیر»: از کلیه سهامداران، وکیل یا قایم مقام قانونی صاحب سهم و همچنین نماینده یا نمایندگان اشخاص حقوقی دعوت می‌شود تا در جلسه مجمع عمومی این شرکت که در ساعت ۱۰ روز دوشنبه مورخ ۱۰ تیر ماه سال ۹۸ در محل سالن همایش مجموعه فرهنگی ورزشی تلاش واقع در تهران، خیابان ولیعصر (عج)، بالاتر از جام جم، نرسیده به چهارراه چمران (پارک وی) برگزار می‌شود حضور بهم رسانند.

«مفید بازار»: پیرو اگهی منتشر شده در سامانه کدال در تاریخ ۱۹ خرداد ماه سال ۹۸ در خصوص دعوت به مجمع صندوق سرمایه‌گذاری راس ساعت ۱۵ مورخ ۲۹ خرداد ماه سال ۹۸ در محل صندوق با حضور ۱۰۰ درصد دارندگان واحدهای سرمایه‌گذاری دارای حق رای، نماینده متولی و حسابرس صندوق در خصوص دستور جلسات تصمیم‌گیری کرد.

«برکت»: از کلیه سهامداران، وکیل یا قایم مقام قانونی صاحب سهم و همچنین نماینده یا نمایندگان اشخاص حقوقی دعوت می‌شود تا در جلسه مجمع عمومی این شرکت که در ساعت ۱۰ روز دوشنبه مورخ ۱۰ تیر ماه سال ۹۸ در محل سالن شماره یک بازار چارسو به نشانی تهران، خیابان جمهوری اسلامی، تقاطع پل حافظ، بازار چارسو، طبقه هفت، سالن شماره یک برگزار می‌شود حضور بهم رسانند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز، چند روز قبل بیانیه عرضه بلوک ۵۲ درصدی شرکت پتروشیمی امیرکبیر (معادل ۱۸۷۲ میلیون سهم) با قیمت پایه هر سهم ۱۸۴۵۳ ریال از طریق عرضه در فرابورس منتشر شد. مزایده روز ۲۶ اسفندماه برگزار خواهد شد.

دلیل این واگذاری فشار به بانک رفاه، سهامدار عمده این شرکت برای واگذاری اموال و دارایی های غیر بانکی و اصطلاحا خروج از بنگاهداری است.

در نگاه اول عرضه بلوک «شکبیر» با این قیمت با توجه به قیمت فعلی سهم روی تابلو شاید برای بعضی ها چندان عجیب نباشد. ولی نگاهی به هزینه سرمایه گذاری در چند طرح تولید پلی اتیلن از جمله پتروشیمی ایلام و پتروشیمی کاویان نشان می دهد ارزش جایگزینی پتروشیمی امیرکبیر بسیار بالاتر از قیمتی است که برای مزایده بلوک در نظر گرفته شده است.

اما چرا این قیمت پایین برای سهم «شکبیر» در نظر گرفته شد؟

این قیمت گذاری ریشه در چند ماه قبل دارد. در ابتدا قرار بود واگذاری پتروشیمی امیرکبیر، معامله ای درون گروهی باشد و پتروشیمی امیرکبیر به پتروشیمی جم از دیگر زیرمجموعه های وزارت رفاه واگذار شود و حتی تفاهم نامه اولیه هم امضا شده بود. در واقع سود حاصل از اختلاف قیمت معامله و قیمت واقعی سهم، از مجموعه وزارت رفاه خارج نمی شد و سهامداران اصلی این مجموعه که صندوق های بازنشستگی بودند، چیزی از دست نمی دادند.

ولی به دنبال خبر عرضه بلوک این پتروشیمی از طریق مزایده در بازار فرابورس، مسیر ماجرا تغییر کرد. طبق بررسی های بورس نیوز، در حال حاضر چند مجموعه خصوصی برای خرید بلوک ۵۲ درصدی پتروشیمی امیرکبیر اعلام آمادگی کرده اند و برنده مزایده اگر خارج از زیرمجموعه های وزارت رفاه باشد، سود گزافی به جیب زده است. برای درک بهتر این سود گزاف، توجه شما را به چند نکته جلب می کنیم.

حضور در مزایده مستلزم سپرده گذاری ۲۰ درصد از وجه خرید بلوک است. برنده مزایده پس از برگزاری مزایده، مابقی وجه خرید را به صورت اقساط ۵ ساله پرداخت خواهد کرد. با توجه به اینکه در حال حاضر پتروشیمی امیرکبیر با ۶۵ درصد از ظرفیت خود تولید می کند، در صورت برنامه ریزی صحیح و افزایش ظرفیت این شرکت، خریدار می تواند اقساط را از محل سود حاصل از افزایش ظرفیت تولید پرداخت کند. ضمن اینکه برای جبران بخشی از ۲۰ درصد نقد پرداخت شده هم می تواند کمی سهم در بازار عرضه کند و تامین نقدینگی کند. این قضیه مصداق بارز ضرب المثل (نه بیل زدیم و نه پایه/ انگور خوردیم به سایه) است.

نکته دیگر آنکه این گونه واگذاری ها، در کشور ما سابقه دارد. ولی برای اثبات ناعادلانه بودن بعضی واگذاری ها لازم است نقبی به گذشته بزنیم. در پاییز سال ۱۳۸۸ طی یک مزایده، آن هم نه از طریق بورس بلکه از طریق انتشار آگهی در جراید، ۴۰ درصد از هلدینگ پتروشیمی باختر مشتمل بر ۷ شرکت پتروشیمی از جمله پتروشیمی کرمانشاه، پتروشیمی اندیمشک، پتروشیمی لرستان، پتروشیمی کردستان و پتروشیمی مهاباد به قیمت ۱۰۰ میلیارد تومان آن هم به صورت اقساط به شرکتی متعلق به برادران نجفی واگذار شد. پس از این مزایده، برادران نجفی به تدریج مابقی سهام را هم خریداری کردند و مالک کل هلدینگ باختر شدند.

این واگذاری در حالی اتفاق افتاد که در همان زمان برگزاری مزایده، ارزش هلدینگ باختر بالغ بر ۶ هزار میلیارد تومان برآورد می شد و در حال حاضر ارزش این هلدینگ به ۲۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. یعنی برادران نجفی با پرداخت حدود ۱.۵ درصد از ارزش آن روز هلدینگ باختر، ۴۰ درصد از آن را تملک کردند!

این تنها بخشی از چپاول برادران نجفی بوده و احتمالا ماجرای شهرک لاکچری بستی هیلز در لواسان به گوش بسیاری رسیده است. این همان شهرک مسکونی است که با تغییر کاربری غیرقانونی ۱ میلیون متر مربع زمین در منطقه مشرف به سد لتیان احداث شده و ورود مردم به آن ممنوع شده و گفته می شود بهشت آقازاده ها است! البته رد پای این آقازاده!ها را می توان در صنایع متعدد دیگری از جمله شرکت های صادرفر، نوید زر شیمی، بهار غرب، و… هم یافت.

امیدواریم امیرکبیر به سرنوشت باختر مبتلا نشود و به بهانه خصوصی سازی و خروج بانک ها از بنگاهداری، پا بر گلوی دارایی های صندوق های بازنشستگی نگذاریم و جیب آقازاده ها را پرتر نکنیم.

روز گذشته شاخص کل بازار سهام موفق شد سبزپوشی خود در هفته جاری را ادامه دهد. با این وجود محدودتر شدن روند تغییرات شاخص در جلسه پیشین نیز تداوم یافت. گذر از محرک‌های کوتاه‌مدت گزارش‌های ماهانه و تعطیلات آخر سال بازارهای جهانی روند تغییرات قیمت سهام را با درنگ بیشتری همراه کرده است. اما به نظر می‌رسد مرحله سکون بورس چندان طولانی نخواهد بود.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای بورس، معاملات روز گذشته، آخرین داد و ستدهای بورسی در سال ۲۰۱۸ میلادی بود. بدین ترتیب معاملات امروز بازار سهام بدون پس‌زمینه بازارهای جهانی سپری خواهد شد. بازار کالاهای پایه و همچنین بورس‌های مطرح دنیا، در سال ۲۰۱۸ بازه پرفراز و فرود و پر تنشی را سپری کردند. جایی که آغاز جنگ تعرفه‌ای ترامپ علیه قدرت‌های اقتصادی دنیا، زنگ هشدار برای رکود اقتصادی دنیا در سال پیش رو را به صدا درآورد.

۲۰۱۹، رکود یا رونق؟

بازارهای جهانی آخرین روز سال را با آرامش نسبی طی کردند. این در حالی بود که آمار اقتصادی چین وخامت بیش از پیش اوضاع اقتصادی را نشان می‌دهد: شاخص مدیران خرید این کشور به زیر سطح تعیین‌کننده و بحرانی ۵۰ واحدی رسیده است. اما آن‌چه توانست آرامش را در بازارها تا حدود زیادی نگاه دارد به توییت دونالد ترامپ در رابطه با تماس تلفنی با رییس‌جمهور چین و نزدیک شدن به توافقی جامع برای خاتمه جنگ تجاری بازمی‌گردد.
شاخص PMI تولید امریکا نیز در روز آینده اعلام خواهد شد و در صورت بروز نشانه‌ها از بحران در اقتصاد این کشور الزام برای رسیدن به توافق بیشتر می‌شود؛‌ با نزدیک‌تر شدن به انتخابات ۲۰۲۰ تلاش‌های رییس‌جمهور امریکا برای بهبود شرایط شدت می‌گیرد. از این منظر انتظار می‌رود تا بازارهای جهانی سال آینده را با ثبات بیشتری در روند سپری کنند. با این حال آمارهای اقتصادی دو سویه جنگ تجاری در رسیدن به آتش‌بس و حصول توافق اهمیت به‌سزایی خواهد داشت.

بازی سهام در خلال توقف بازارهای جهانی

بازار سهام کشور نیز همزمان با تنش‌های جهانی، سال پرتلاطمی را سپری کرده است. با این تفاوت که علاوه بر متغیرهای اقتصاد جهانی،‌ بحران‌های داخلی (به خصوص بحران ارزی)‌ در این میان نقش قابل‌ملاحظه‌ای داشته و حتی در برهه‌ قابل‌توجهی از سال سایر عوامل را به حاشیه راند. با بازگشت نسبی آرامش به بازار ارز و رسیدن به آخرین موج‌های آزادسازی سقف رقابتی و قیمت‌ها، مجددا بازارهای جهانی به اولویت تعیین‌کننده بورس صادرات‌محور تهران بدل شد.
روزهای پایانی سال ۲۰۱۸، حجم محدودتر معاملات جهانی با ثبات نسبی قیمت‌ها همراه شد. موضوعی که تا پایان معاملات شب گذشته نیز ادامه یافت. این مساله توانست برای چند روز فرصت تنفسی را برای بازار سهام زنده کند.
در واقع آرامش بازارهای جهانی با چاشنی عملکرد مساعد برخی شرکت‌ها در آذر ماه توانست رنگ قرمز شاخص در آخرین روزهای پاییز را تغییر دهد. با این حال رفته‌رفته سوخت گزارش‌های ماهانه برای ادامه مسیر صعودی سهام تحلیل رفت و تغییرات شاخص کل در معاملات دیروز به ۹۵ واحد در مسیر صعود محدود گشت. همچنین خالص تغییر مالکیت سهام بعد از چند روز متوالی مجددا به سمت حقوقی‌های بازار سنگینی کرد. نکته قابل‌توجه آن که سهام کالامحور و بنیادی بورس بیشترین میزان تغییر مالکیت به سهامداران حقوقی را تجربه کردند.
همزمان شاهد جریان گرفتن دوباره بیشترین ارزش معاملات در گروه‌های خودرویی و بانکی بودیم. امری که نشان از بازگشت به رویه‌های سفته‌بازانه در روزهای کم‌تحرک‌تر بازار می‌تواند داشته باشد.
با این حال به نظر می‌رسد تا محرک بعدی تعیین مسیر سهام فاصله زمانی چندانی وجود نداشته باشد. رفته‌رفته به موعد انتشار گزارش‌های فصلی و رونمایی از سودآوری‌های ۹ ماهه نزدیک می‌شویم و به نظر می‌آید در رابطه با برخی از سهام بنیادی با نسبت‌های کاملا مطلوب قیمت به درآمد مواجه خواهیم شد. همچنین بازارهای جهانی (بر خلاف بازارهای داخلی) تعطیلات طولانی در پیش نخواهند داشت و روز آینده بازارهای لندن، امریکا و چین روند داد و ستدها را از سر خواهند گرفت.
همزمان برخی اخبار از تلاش‌ها برای رفع موانع مرتبط با دستورالعمل پیمان‌سپاری ارزی برای صادرکنندگان خبر می‌دهند. در صورت صحت خبر و کیفیت اصلاح می‌توان پتانسیل دیگری برای حرکت صعودی سهام از این زاویه را انتظار داشت.

رویدادهای داخلی از نگاه «دنیای بورس»

الف) کلان: در گزارش اخیر بازوی پژوهشی مجلس، رشد اقتصادی سال آینده در خوش‌بینانه‌ترین حالت منفی 4.5 درصد و در بدبینانه‌ترین حالت منفی 5.5 درصد خواهد بود. این نهاد پژوهشی پیش‌تر در گزارشی، رشد اقتصادی ۹۸ را حداقل منفی 5.5 و حداکثر منفی 3.8 درصد پیش‌بینی کرده بود. گزارش اخیر نشان می‌دهد در برآورد جدید، رقم رشد اقتصادی بدبینانه تغییر نکرده، اما برآورد از رشد اقتصادی خوش‌بینانه کاهش پیدا کرده است. این درحالی است که در گزارش دیروز بانک مرکزی شاخص بهای تولیدکننده در ایران در دوازده ماه منتهي به آذرماه 1397 نسبت به دوازده ماه منتهي به آذرماه 1396 به‌میزان 30.6 درصد افزایش یافت. پیش‌تر هم محمد چلویان؛ مدیر اداره آمار اقتصادی بانک مرکزی از عدم انتشار نرخ تورم تا اطلاع ثانوی به منظور بررسي مشترك با مرکز آمار خبر داده بود.
همچنین صمد کریمی؛ مدیرکل صادرات بانک مرکزی از بخشنامه جدیدی خبر داد که طبق آن صادرکنندگان می‌توانند در مقابل صادرات، اقدام به واردات کرده و فقط در سامانه ثبت کنند.
ب) صنایع: در دیدار عصر روز دوشنبه سفیر هند با رئیس کل بانک مرکزی، دو طرف اعلام کرد مکانیزم مالی بین دو کشور آماده شده و دو کشور بر اساس معافیت دریافتی دولت هند، فعالیت تجاری و بانکی خود را در روزهای آتی انجام خواهند داد. در این دیدار در مورد تسهیل امور بانکی، عملیاتی ساختن سرمایه گذاری هند در چابهار بحث و تصمیم‌گیری شد. پیش‌تر در نشست رییس کل بانک مرکزی با وزیر اقتصاد سوریه بر گسترش روابط بانکی دو کشور بر مبنای توافقنامه همکاری اقتصادی منعقد شده تاکید شد. عبدالناصر همتی؛ رییس کل بانک مرکزی البته دیروز در گفت‌وگویی هم از تغییرات مهم نظام بانکی خبر می‌دهد.
در همین حال اردشیر سعدمحمدی؛ معاون طرح‌های توسعه معدن و صنایع معدنی ایمیدرو برای توسعه معدن در افق ۱۴۰۴، نیازمند ۵ میلیارد یورو سرمایه‌گذاری برای احداث ۱۳ هزار کیلومتر زیرساخت حمل‌ونقل‌ ریلی جدید هستیم، در حال حاضر مجموع زیرساخت‌های ریلی کشور فقط ۱۲ هزار کیلومتر است.
بررسی آمارهای منتشره از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از تولید بیش از ۱۳ میلیون و ۱۰ هزار تن فولاد خام در دوره زمانی ۷ماهه (از آغاز امسال تا پایان مهر) و افزایش 9.8 درصدی آن در همسنجی با پارسال است.
ج) شرکت‌ها: افزایش قیمت برخی خودروها توسط شرکت‌های خودروساز درحالی انجام شده که سازمان حمایت با ارسال نامه‌ای اعلام کرد هنوز قیمت‌های ایران‌خودرو و سایپا با ضابطه‌های قیمت‌گذاری سازمان حمایت تطبیق ندارد و نباید اجرایی شود. در همین حال خبر از این می‌رسد که از قرار معلوم تکلیف خریداران بلاتکلیف خودرو در دو سناریو و در جریان انتشار ابلاغیه اعمال افزایش قیمت‌ها مشخص خواهد شد .
همچنین سایپا -سیتروئن 36 کانتینر از کل قطعات یدکی سیتروئن سی 3 را وارد ایران کرده است که این محموله داخل گمرک بوده و در مرحله ترخیص قرار دارد. مومنی؛ معاون بازاریابی و فروش سایپا سیتروئن با بیان اینکه با همکاری دفتر منطقه‌ایی سیتروئن در زمینه سفارش‌گذاری دوباره نیز اقدام می‌کنیم، گفت: قطعات و لوازم یدکی خودرو جزوء مورد تحریم تلقی نمی‌شود و لذا ما برای ارایه خدمات پس از فروش علاوه بر قطعاتی که وارد کرده‌ایم با همکاری دفتر منطقه‌ایی سیتروئن سفارش‌گذاری جدید نیز گذاشته‌ایم و بنابراین مالکان سیتروئن سی 3 مشکلی برای ارایه خدمات پس از فروش ندارند.
در بخش پتروشیمی‌ها، حسین میرافضلی؛ مدیرعامل پتروشیمی جم با اشاره به انجام موفق و بدون حادثه یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های تعمیراتی صنعت پتروشیمی از افزایش ظرفیت و رفع گلوگاه‌های تولید سه محصول استراتژیک خبر داد. همچنین جواد سلیمانی؛ مدیرعامل پتروشیمی کبیر با اشاره به تحقق 89 درصدی برنامه تولید واحد الفین با ثبت رکورد 500 هزار تنی، که 30 هزار تن نسبت به بیشترین تولید سال‌های گذشته افزایش داشت، تاکید کرد: این واحد «شکبیر» رکورد جدیدی را به نام خود ثبت کرده است. در همین حال در رویداد دیگری واحد نگهداری و تعمیرات پایانه‌های فروش کارت اعتباری ایران کیش در دهمین سال فعالیت خود موفق به طراحی و تولید محصول‌های جانبی پایانه‌های فروش شده است.

اولین هفته زمستان با رونق بزرگان گروه بانکی به پایان رسید؛ هر چند که سهم های پرریسک حاضر در بازار پایه، بیشترین بازدهی را عاید سهامداران و سرمایه گذاران خود کردند.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز، در هفته اول دی ماه بالغ بر 10.4 میلیون سهم بین سهامداران رد و بدل شد که ارزشی بالغ بر 30500 میلیارد ريال داشت.

در این میان، بیشترین معاملات در دو سهم بانکی «وتجارت» و «وبملت» انجام گرفت و با اختلاف نسبت به «خساپا» در جایگاه های برتر قرار گرفتند.

اما سه نمادی که بیشترین بازدهی را در این هفته به ثبت رساندند، همگی از بازار پایه هستند. «سخواف» با ثبت بازدهی 35 درصدی در رتبه اول هفته قرار گرفت و پس از آن، «شکبیر» و «تابا» به ترتیب 26 و 21 درصد بازدهی نصیب سهامداران خود کردند.