دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
سه شنبه
1 مهر 1399

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

اعلام فعال سازی مکانیزم ماشه از سوی آمریکا و عرضه اولیه ها و پذیره نویسی های در جریان، از دلایل وضعیت بازار دیروز اعلام شده است. اگرچه اطلاق بهانه به آن بهتر است چرا که بورس بعد از رشد هفته گذشته و با توجه به رفتار نوسانی حقوقی ها و بازارگردان ها نیاز به اصلاح داشت که بهانه مناسب را هم به این منظور پیدا کرد.

دیروز شاخص کل بورس 47 هزار واحد معادل 2.8 درصد افت کرد. گفتنی است علاوه بر فضای هیجانی ایجادشده در اثر تحولات سیاسی، برخی عرضه اولیه های پیش رو و آخرین مهلت پذیره نویسی دارادوم را هم از علل افت دیروز بازار دانسته اند.

گفتنی است دیروز عرضه اولیه شرکت گروه مالی سپهر صادرات زیرمجموعه بانک صادرات هم انجام شد که هر کد معاملاتی برای مشارکت در آن نیاز به حدود 1.1 میلیون تومان نقدینگی داشت. علاوه بر این دیروز آخرین مهلت پذیره نویسی دارادوم (پالایشی یکم) هم بوده است که افراد برای مشارکت در آن نیاز به 3 تا 5 میلیون تومان نقدینگی داشتند.

گفتنی است در معاملات دیروز هم اکثر نمادهای پالایشی منفی بودند تا ارزش روز صندوق دارادوم نسبت به قیمت پذیره نویسی (قیمت مبنای فروش دولت به مردم) باز هم افت کند. البته دولت نسبت به قیمت مبنا 20 درصد تخفیف داده که باعث شده فعلا مشارکت سودده باشد. ضمن این که اهالی بازار امیدوارند که دولت حداقل از قیمت فروش سهام به مردم حمایت کند و از این محل به آن ها ضرر نزند!

نکته عجیب درباره 4 نماد پالایشی حاضر در صندوق پالایشی یکم، فروش دامنه دار حقوقی ها در این نمادهاست. به نحوی که هم در روزهای منفی و هم مثبت فروشنده اند! دیروز فقط در نماد شپنا خرید و فروش حقوقی ها متوازن بود و در سه نماد دیگر، حقوقی ها فروش خالص داشتند!

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

اقتصاد آنلاین – امیر مهدی زاده؛ روز جاری در مجموع حدود 9 هزار و 970 میلیارد تومان سهام خرید و فروش شد که پنج نماد «شپنا»، «شبندر»، «پترول»، «وبصادر» و «دی» به ترتیب در رتبه اول تا پنجم لیست بیشترین ارزش معاملات سهام قرار گرفتند.

در دومین روز هفته معادل هزار و 420 میلیارد تومان سهام پالایش نفت اصفهان دست به دست شد، پالایش نفت بندرعباس پس از معاملاتی به ارزش 880 میلیارد تومان دوم شد و سهام گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان نیز به جایگاه سوم معاملات رسید.

بیشترین معاملات بورس و فرابورس به گروه “فرآورده‌های نفتی” تعلق داشت به طوری که دو هزار و 880 میلیارد تومان فقط در این بخش جابجا شد، گروه “محصولات شیمیایی” با معاملات هزار و 880 میلیارد تومانی دوم شد و “بانک‌ها و مؤسسات اعتباری” در جایگاه سوم قرار گرفت.

امروز 3.4 درصد از کل سهام غلتک سازان سپاهان (فسازان) معامله شد، 10 نماد برتر سهم 55 درصدی از کل داد و ستدها داشتند، ارزش معاملات در 17 سهم به بیش از 100 میلیارد تومان رسید و نصف ارزش کل معاملات نیز به هشت نماد نخست اختصاص داشت.

ارزش معاملات سهام 99.6.30

رتبه_بندی-سهام-در-معاملات-بورس-و-فرابورس-99.6.30

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، امروز نماد چهار پالایشگاه تهران، تبریز، اصفهان و بندرعباس پس از 11 روز کاری با رفع تعلیق و افشای اطلاعات با اهمیت درخصوص تغییر نرخ خوراک، بازگشایی شد.

به این ترتیب “شتران و شپنا” با 4504 و 3360 واحد، بیشترین اثر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند تا نماگر بازار دوباره کانال یک میلیون و 700 هزارتایی را از دست بدهد.

اما در این میان، مدیریت عملیات بازار شرکت بورس تهران اعلام کرد: کلیه سفارشات وارد شده در نماد این چهار شرکت پالایشی از سامانه معاملات حذف شد.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شاخص کل بورس اوراق بهادار معاملات اولین روز هفته را با افت حدود 4500 واحدی آغاز کرد و بر روی رقم 1 میلیون و 699 هزار واحد به کار خود پایان داد.

مجموع ارزش معاملات در بازار امروز بیش از 17.5 هزار میلیارد تومان بود. معاملات بازار فرابورس در مقایسه با بورس وضعیت بهتری داشت و شاخص کل فرابورس با نمای سبز در کانال 18 هزار واحدی به کار خود پایان داد. کگهر، صبا، آریا شاخص‌سازان اصلی فرابورس در بازار امروز بودند.

پالایشی‌ها شاخص را دوباره منفی کردند

روند معاملاتی امروز با برتری عرضه بر تقاضا آغاز شد اما با گذشت دقایقی شاخص‌سازان به ویژه نمادهای فلزی مورد استقبال قرار گرفتند و همین امر سبب شد تا شاخص به مدار مثبت و افزایشی برسد. اما در نیم ساعت پایانی بازگشایی نمادهای پالایشی زمینه‌های منفی شدن شاخص کل را فراهم آورد.

در مچینگ قیمتی امروز پالایشی‌ها، شپنا با افت 6 درصدی در قیمت 3249 تومان، شبریز با افت 5 درصدی در قیمت 4257 تومان، شبندر با افت کمتر از یک درصد در قیمت 4150 تومان و شتران با افت 12 درصدی در قیمت 3000 تومان بازگشایی شد.

برخی از فعالان بازار به روند کشف قیمت نمادهای پالایشی که در کمتر از 30 دقیقه انجام شد اعتراضاتی داشتند و آن را خلاف قوانین مرسوم سازمان بورس دانستند.

گروهی دیگر از فعالان روند آغاز و بازگشایی منفی پالایشی‌ها را مثبت ارزیابی کردند و معتقد بودند پس از اصلاحاتی که نمادهای پالایشی پیش از بسته شدن داشتند، بازگشایی منفی آن‌ها فروشندگان مانده در سهم‌‌ها را نیز تخلیه می‌کند و می‌تواند آغاز روند مثبت و افزایش قیمت نمادهای پالایشی باشد.

 شاخص چه می‌شود؟

در وضعیت نوسانی بورس گروهی از تحلیل‌گران معتقدند تخلیه شدن کامل هیجان فروش پس از بازگشایی پالایشی‌ها و شستا به عنوان تنها نماد تاثیرگذار که هنوز در وضعیت بسته به سر می‌برد، می‌تواند آرامش همراه با سبزی را به بازار برگرداند.

با توجه به مولفه‌های نرخ دلار و قیمت‌های جهانی قطعا بازار پتانسیل سودآوری و رشد بیشتر را دارد. از طرفی حجم گسترده ورود پول حقیقی از ابتدای سال جاری سبب شده تا بازار عملا در دست عموم مردم باشد و حقوقی نقش قابل توجه‌ای در ورود نقدینگی نداشته باشد. از طرف دیگر شعارهای حمایتی دولت به جایی نخواهد رسید و به نظر می‌رسد باید منتظر ماند تا بازار مسیر خود را طی کند و شاهد به تعادل رسیدن خود به خودی در بازار سرمایه باشیم.از این رو نمی‌توان هیچ روند دقیقی برای بازار متصور بود و درباره مثبت یا منفی شدن آن نظر کارشناسی ارائه داد. 

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

 

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شاخص کل بورس اوراق بهادار در جریان معاملات امروز با صعود بیش از 57 هزار واحدی به رقم 1 میلیون و 665 هزار واحد رسید.

مجموع ارزش معاملات در بازار امروز به حدود 19 هزار میلیارد تومان رسید، رقمی که در مدت اخیر بی سابقه بوده است.

با توجه به اصلاحات قابل توجهی که بورس تجربه کرد بازگشت امروز بازار را نمی‌توان مفهوم حمایت حقوقی‌ها دانست چرا که آمارها نشان دهنده نقش پررنگ حقیقی‌ها و ورود پول آنهاست. با کاهش قیمت سهام بسیاری از فعالان بازار که دست به نقد بودند قیمت‌های حال حاضر را برای ورود مناسب دانستند و دست به کار شدند. برای مثال می‌توان به بازگشایی امروز «خودرو» اشاره کرد. در بازگشایی امروز نماد ایران خودرو حقوقی فروشنده بیش از 1 میلیارد سهم و حقیقی خریدار این بخش اعظم بود.

از جمله نکات تعیین کننده بازار در روزهای آتی انتظار برای بازگشایی نمادهای پالایشی باز نشده و هم‌چنین «شستا» است. با بازگشایی نمادهای «خودرو»، «خساپا»، «خگستر» و «شاوان» در روز جاری ، نمادهای «شبندر»، «شتران» و «شپنا» به علاوه «شستا» تعیین کننده‌های بعدی بازار خواهند بود.

اتفاقات مهم بازار طلا و ارز

دنیای اقتصاد در گزارشی اتفاقات روی داده در بازار طلا و ارز را بررسی کرد و نوشت: در سومین روز هفته، اتفاقات مهمی در بازار ارز رخ داد؛ دلار به کانال 27 هزار تومانی رفت و برگشت، سکه از مرز 13 میلیونی عبور کرد، ولی در آن باقی نماند. صرافی‌های بانکی بیش از 3 هزار تومان به قیمت دلار اضافه کردند. محدودیتی که از لحاظ سقف قیمتی در بازار نیما وجود داشت برداشته شد و شنیده‌ها حکایت از برگشت پرداخت 2 هزار و 200 دلار به هر فرد داشت. 

از میان این 5 خبر، اهمیت رشد قیمت دلار در صرافی‌های بانکی برای بازار دیروز بیشتر بود. ساعت 11 صبح، صرافی‌های بانکی قیمت دلار را 23 هزار و 590 تومان تعیین کردند که افزایش 150 تومانی نسبت به روز دوشنبه داشت.

 با این حال، این پایان کار نبود و حوالی ساعت 3 بعدازظهر، قیمت فروش دلار در صرافی ملی روی عدد 26 هزار و 750 تومان قرار گرفت که 3 هزار و 160 تومان بیشتر از قیمت قبلی بود.

 با این رشد، به یک باره فروش‌ها در دو بازار ارز و سکه بالا رفت، به‌طوری‌که دلار که در بازار آزاد تا قیمت 27 هزار و 100 تومان بالا رفته بود، عقب‌نشینی کرد و در اواخر روز با قیمت 26 هزار و 320 تومان به فروش رفت که 30 تومان کمتر از روز دوشنبه بود. این اولین کاهش قیمتی دلار از 13 شهریورماه بود.

سکه هم با توجه به افت دلار از کانال 13 میلیونی پایین رفت و با 150 هزار تومان کاهش به بهای 12 میلیون و 500 هزار تومان رسید. حتی پس از ساعت 4 بعدازظهر قیمت‌های بسیار پایین‌تری نیز در بازار به ثبت رسید که می‌تواند در شروع بازار امروز اثرگذار باشد.

یکی دیگر از اخبار مهم دیروز، خبرهایی مبنی‌بر برداشته شدن سقف قیمتی در سامانه نیما بود که «دنیای اقتصاد» در گزارش دو روز قبل به آن اشاره کرده بود و گفته می‌شد که این موضوع، زمینه‌ساز رفتن دلار نیمایی به کانال 26 هزار تومانی شد. این افزایش از جهت آنکه کمک می‌کند، جریان تبادلات تجاری سرعت بگیرد و زمینه‌ساز افزایش عرضه ارز صادرکنندگان شود، می‌تواند در روزهای آینده، اثر کاهشی در بازار آزاد داشته باشد.

همچنین گفته می‌شد با توجه به افزایش قیمت دلار صرافی‌های بانکی، امکان آربیتراژ قیمتی از بین رفته است؛ در نتیجه عرضه ارز به هر فرد در میزان2هزار و 200 دلار می‌تواند از سر گرفته شود.

 

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز،

به گزارش تجارت‌نیوز، بازگشایی نماد «شستا» باز هم به تعویق افتاد. «هنوز هیچ چیز مشخص نیست و تصمیم‌گیری نشده است.» این را مدیرعامل شرکت بورس تهران امروز در مورد بازگشایی این نماد گفت. نمادی که وعده بازگشایی آن را در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

اما ماجرا چیست و چرا معامله «شستا» متوقف شد؟ 17 شهریور 99 بود که معاملات شستا متوقف شد و آنطور که وحید روشن قلب، رئیس اداره نظارت بر ناشران گروه مالی و خدماتی گفت: «نماد «شستا» با توجه به اعلام ناشر مبنی بر در جریان بودن انتشار اطلاعات با اهمیت توسط ناشر متوقف شد.»

گفتنی است 21 فرودین ماه سال جاری بود که نماد شستا در فهرست نرخ‌های بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران درج شد. از 27 فروردین که عرضه اولیه این نماد انجام شد تاکنون بیش از 330 درصد در بورس بازدهی داشته است.

هشت روز گذشت اما همچنان تکلیف این نماد نامعلوم است. در این میان برخی از سرمایه‌گذاران از این بلاتکلیفی انتقاد دارند.

در ادامه نظرات برخی از مخاطبان تجارت‌نیوز را درباره بازگشایی «شستا» می‌خوانید.

«چرا شستا و خودرو رو باز نمی‌کنید؟ این چه مسخره بازی است؟»

«چرا فقط شستا، خودرو و پالایشی‌ها بسته بمونند؟»

«چند سهم پالایشی، شستا و دو سهم خودرویی را بسته‌اند تا از سقوط بیشتر آنها جلوگیری کنند. این نه تنها حمایت نیست بلکه فریب در روز روشن است.»

«سقوط بورس= بسته شدن شستا، خودرو، خساپا و پالایشی ها و عدم توانایی در جمع کردن صف فروش بقیه نمادها.»

«شستا و شپنا ده روز با سرمایه‌های مردم چیکار می‌کنند؟ معاملاتشون رو قطع کردند و سرمایه‌ها رو قفل کردند.»

حمایت از سهام کوچک

در این میان برخی از سهامداران گلایه دارند که فقط از نمادهای دولتی و سهام بزرگ حمایت می‌شود.

«پس چرا از سهام خرد حمایت نمی‌کنید؟»

 «به فکر شرکت‌های کوچکی که بین این حمایت‌ها از شرکت‌های بزرگ، هر روز منفی‌تر می‌شوند، باشید.»

«به غیر از شستا، خودرو، فملی و فولاد و کل سهام دولتی دیگه، سهام دیگه ای هم هست که 50% به این مردم فلک زده از اصل پول ضرر زده. چرا حمایتی از سهام دیگه نمی‌کنید؟»

« بگذارید شستا، خودرو و پالایشی باز باشند و هر اندازه که شد شاخص را منفی کنند. نباید بورس از نمادهای خاصی با بستن آنها حمایت کند چون بقیه سهامداران احساس تبعیض خواهند کرد.»

اخبار مرتبط با بازار سهام را در صفحه اختصاصی بورس تجارت‌نیوز بخوانید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،پالایشگاه اصفهان که مانند 5 دیگر پالایشگاه دیگر بورسی و فرابورسی از 13 شهریور با توقف نماد به دلیل بررسی وضعیت اطلاعات مواجه است ، مجوز افزایش سرمایه 49 درصدی را گرفت و آماده برگزاری مجمع فوق العاده شد .

به این ترتیب “شپنا” می تواند از دو محل سود انباشته و اندوخته ، سرمایه فعلی را از 5.1 به 7.6 هزار میلیارد تومان برساند و صرف اصلاح ساختار سرمایه و جبران هزینه های سرمایه ای طرح های بهبود فرآیند و بهینه سازی کند.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

تجربه شیرین یک ماه نخست سهامداری در دارایکم سبب شده بود تا همگی بر استقبال قابل توجه از صندوق بعدی شهادت دهند. اما پذیره‌نویسی دومین صندوق دولتی که از آن پالایشگاه‌ها بود، با فاز اصلاحی بازار سهام مصادف شد. این مهم سبب شد که تا آخرین زمان تعیین شده برای شرکت در این پذیره‌نویسی شاهد استقبال ناچیز صاحبان سرمایه باشیم، موضوعی که این زمان را یک هفته دیگر تمدید کرد.

به گزارش رادیوسهام به نقل از دنیای اقتصاد، در این میان با وجود تفکر عمومی مبنی بر سوخت شدن تخفیف در نظر گرفته شده برای صندوق پالایشی یکم و از دست رفتن جذابیت آن برای خرید اما بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد 4 سهم موجود در این صندوق، نه تنها متحمل زیان چندانی نشده‌اند، بلکه دو سهم «شبریز» و «شبندر» حتی با صعود قیمت نیز همراه شده‌اند. ضمن آنکه تعدیل مثبت سود هر سهم پالایشی‌ها برای دوره سه ماهه و همچنین فرصت بازگشایی بدون محدودیت دامنه نوسان می‌تواند تخفیف در نظر گرفته شده را دو‌چندان کند.

پذیره‌نویسی «پالایش» یک هفته دیگر تمدید شد

با اتمام مهلت درنظر گرفته شده برای شرکت در پذیره‌نویسی صندوق پالایشی یکم یا همان «دارادوم» در 19 شهریورماه، سرپرست مدیریت نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار از تمدید مهلت پذیره‌نویسی صندوق سرمایه‌گذاری پالایشی یکم خبر داد و اعلام کرد: با توجه به درخواست ارائه شده مبنی بر تمدید دوره پذیره‌نویسی به منظور بهره‌مندی متقاضیانی که فرصت خرید واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق مذکور را نداشته‌اند، تمدید پذیره‌نویسی تا ساعت 24 روز چهارشنبه 26 شهریور امسال با رعایت سایر قوانین و مقررات از نظر این سازمان بلامانع است.

استقبال 5 درصدی از پالایش؛ تاکنون

این در حالی است که به گفته رئیس سازمان بورس اوراق بهادار، برای تعیین میزان پذیره‌نویسی صندوق پالایشی یکم (دارا دوم)، باید آمار بورس و بانک‌ها جمع شود، اما طبق آخرین اطلاعات، این رقم از مرز 3500 میلیارد تومان گذشته است. این در حالی است که مبلغ کل پذیره‌نویسی «پالایش» با احتساب تخفیف 20 درصدی، 64 هزار و 554 میلیارد تومان است و به عبارتی در زمان نخست تنها 5 درصد از سهام دولتی پالایشگاه‌ها به فروش رفته است. این در حالی است که صندوق دارایکم با وجود استقبال کمتر از انتظار سرمایه‌گذاران شاهد فروش 37 درصدی کل واحدهای خود بود.

وضعیت سهام پالایشی از آغاز پذیره‌نویسی

بورس تهران در یک ماه گذشته شاهد از دست رفتن بیش از 25 درصدی ارزش بازار خود بوده است. این افت قابل توجه سبب شده تا صاحبان نقدینگی تصوری مشابه درخصوص سهام پالایشی نیز داشته باشند. این در حالی است که نماد معاملاتی پالایشگاه‌ها در آغاز پذیره‌نویسی یعنی 5 شهریورماه با اقبال عمومی در صف خرید معامله می‌شدند و چند روز بعد یعنی از 15 شهریورماه با توقف نماد معاملاتی خود مواجه شدند. این مهم سبب شد تا نه تنها افت چندانی به 4 سهم موجود در پرتفوی صندوق پالایشی یکم تحمیل نشود، بلکه برخی از پالایشی‌های مذکور در مجموع با رشد قیمت نسبت به روز مبدا پذیره‌نویسی همراه شوند.

طبق اعلام سازمان خصوصی‌سازی قیمت مبنای سهام پالایشی یکم، قیمت روز قبل از پذیره‌نویسی یعنی 4 شهریورماه در نظر گرفته شد. این قیمت برای شپنا 3504 تومان، شبندر 4028 تومان، شتران 3475 تومان و شبریز 4316 تومان بود. یعنی با احتساب 20 درصد تخفیف که برای سبد این صندوق در نظر گرفته می‌شود، در واقع هر سهم شپنا 2803، شبندر 3222، شتران 2780 و شبریز 3452 خریداری می‌شود. این در حالی است که در حال حاضر بر مبنای آخرین روز معاملاتی سهام مذکور یعنی 12 شهریورماه، هر سهم شپنا 3461، شبندر 4186، شتران 3402 و شبریز 4330 تومان است.  به عبارتی سهام مذکور از آغاز پذیره‌نویسی تاکنون با تغییر قیمت به ترتیب منفی 2/ 1 درصد، مثبت 9/ 3 درصد، منفی 1/ 2 درصد و مثبت 3/ 0 درصد همراه شده‌اند که تا تخفیف اعلام‌شده همچنان فاصله زیادی دارد و با توجه به پتانسیل‌های این شرکت‌ها از جذابیت قابل توجهی برخوردار است (در مجموع برآیند تغییر قیمت در 4 سهم پالایشی مذکور منفی 04/ 0 درصد است). به ویژه اینکه آخرین اطلاعات بااهمیت منتشر شده از سوی پالایشگاه‌ها که منجر به توقف نماد معاملاتی آنها شد، حاوی نکات مثبتی است که می‌تواند رشد قیمت قابل توجهی را به دنبال داشته باشد.

خبر خوب پالایشی‌ها برای کدال

به احتمال زیاد تمامی متقاضیانی که قصد داشتند در پذیره‌نویسی «پالایش» شرکت کنند خبر «تخفیف 40 درصدی برای پالایشی یکم» را شنیده‌اند. خبری که در ابتدا افزایش تخفیف خصوصی‌سازی برای واگذاری صندوق مزبور را به ذهن متبادر می‌کند اما در واقع برداشت مدیر صندوق پالایش یکم از وضعیت سهام پالایشی است. در این گفت‌وگو داوود رزاقی، مدیر صندوق پالایش یکم گفته است: پیش‌بینی می‌شود که نماد شرکت‌های پالایشی پس از تعدیل با افزایش قیمت قابل توجهی باز شود که دراین صورت تاثیر زیادی در خرید واحدهای پالایشی یکم خواهد داشت. اما این ادعا تا چه میزان درست است؟ اواخر مردادماه بود که اعلام شد دستورالعمل نحوه محاسبه قیمت نفت خام و میعانات گازی و 5 فرآورده اصلی نفتی و سوخت هوایی در سال 1399 ازسوی وزیر نفت به شرکت‌های پالایشی ابلاغ شده است. طبق مصوبه مزبور مبنای محاسـبه نرخ نفت خـام از میـانگین محموله‌های صادراتی منطقه‌ای (دبی، عمان و برنت دریای شـمال) به میانگین ماهانه محموله‌های صادراتی نفت ایران که عمـدتا از نرخ‌های مزبور کمتر است، محاسـبه و منظور خواهد شد.

مبنای محاسبه قیمت 5 فرآورده اصـلی و سوخت هوایی نیز به جای فوب خلیـج فارس، متوسط وزنی ماهانه قیمت فروش صادراتی و زمینی فوب ایران خواهـد بود. در آن زمان هنوز اطلاعات نهایی در این خصوص اعلام نشده بود، اما مشخص بود این تغییر قیمت بر سود پالایشگاه‌ها اثرگذار است. سرانجام 15 شهریورماه سامانه کدال میزبان اطلاعاتی مهم و بااهمیت از شرکت‌های پالایشی بود.

در این اطلاعیه‌ها خبر از تغییر نحوه قیمت‌گذاری نفت خام و پنج فرآورده اصلی و سوخت‌های هوایی در سال 99 و اصلاح قیمت خرید نفت خام مرتبط با سه ماه اول سال جاری داده شده بود، تغییراتی که سبب تعدیل مثبت سود سه ماه نخست پالایشگاه‌ها شد. به این ترتیب سود هر سهم شرکت پالایش نفت اصفهان در دوره سه ماهه منتهی به پایان خرداد 99 با تعدیل مثبت 5/ 57درصدی از 315 ریال به 496 ریال افزایش یافت.

در شرکت پالایش نفت تهران درصد تعدیل 6/ 56 درصد بود و نرخ سود سه ماهه از 183 ریال به 303 ریال رسید.

پالایش نفت بندرعباس نیز اصلاحیه‌ای مبنی بر تعدیل سود 72 درصدی داد و سود هر سهم خود در سه ماه ابتدای سال را از 311 ریال به 536 ریال رساند. پالایش نفت تبریز بیشترین درصد تعدیل را به نمایش گذاشت و سود هر سهم خود را از 323 ریال به 561 ریال (معادل 7/ 73 درصد) رساند. این گزارش‌های مثبت در حالی منتشر شده که توقف نمادهای مذکور به دلیل انتشار اطلاعات بااهمیت گروه الف بوده و در نتیجه در بازگشایی بدون محدودیت دامنه نوسان معامله خواهند شد.

موضوعی مهم که بسته به زمان بازگشایی می‌تواند رشد قابل توجه قیمت سهام مذکور را به دنبال داشته باشد.

«پالایشی یکم» جذاب‌تر از گذشته

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز،

به گزارش تجارت‌نیوز، تجربه شیرین یک ماه نخست سهامداری در دارایکم سبب شده بود تا همگی بر استقبال قابل توجه از صندوق بعدی شهادت دهند.

اما پذیره‌نویسی دومین صندوق دولتی که از آن پالایشگاه‌ها بود، با فاز اصلاحی بازار سهام مصادف شد. این مهم سبب شد که تا آخرین زمان تعیین شده برای شرکت در این پذیره‌نویسی شاهد استقبال ناچیز صاحبان سرمایه باشیم، موضوعی که این زمان را یک هفته دیگر تمدید کرد.

در این میان با وجود تفکر عمومی مبنی بر سوخت شدن تخفیف در نظر گرفته شده برای صندوق پالایشی یکم و از دست رفتن جذابیت آن برای خرید اما بررسی‌ها نشان می‌دهد 4 سهم موجود در این صندوق، نه تنها متحمل زیان چندانی نشده‌اند، بلکه دو سهم «شبریز» و «شبندر» حتی با صعود قیمت نیز همراه شده‌اند. ضمن آنکه تعدیل مثبت سود هر سهم پالایشی‌ها برای دوره سه ماهه و همچنین فرصت بازگشایی بدون محدودیت دامنه نوسان می‌تواند تخفیف در نظر گرفته شده را دو‌چندان کند.

پذیره‌نویسی «پالایش» یک هفته دیگر تمدید شد

با اتمام مهلت درنظر گرفته شده برای شرکت در پذیره‌نویسی صندوق پالایشی یکم یا همان «دارادوم» در 19 شهریورماه، سرپرست مدیریت نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار از تمدید مهلت پذیره‌نویسی صندوق سرمایه‌گذاری پالایشی یکم خبر داد و اعلام کرد: با توجه به درخواست ارائه شده مبنی بر تمدید دوره پذیره‌نویسی به منظور بهره‌مندی متقاضیانی که فرصت خرید واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق مذکور را نداشته‌اند، تمدید پذیره‌نویسی تا ساعت 24 روز چهارشنبه 26 شهریور امسال با رعایت سایر قوانین و مقررات از نظر این سازمان بلامانع است.

استقبال 5 درصدی از پالایش؛ تاکنون

این در حالی است که به گفته رئیس سازمان بورس اوراق بهادار، برای تعیین میزان پذیره‌نویسی صندوق پالایشی یکم (دارا دوم)، باید آمار بورس و بانک‌ها جمع شود، اما طبق آخرین اطلاعات، این رقم از مرز 3500 میلیارد تومان گذشته است. این در حالی است که مبلغ کل پذیره‌نویسی «پالایش» با احتساب تخفیف 20 درصدی، 64 هزار و 554 میلیارد تومان است و به عبارتی در زمان نخست تنها 5 درصد از سهام دولتی پالایشگاه‌ها به فروش رفته است. این در حالی است که صندوق دارایکم با وجود استقبال کمتر از انتظار سرمایه‌گذاران شاهد فروش 37 درصدی کل واحدهای خود بود.

وضعیت سهام پالایشی از آغاز پذیره‌نویسی

بورس تهران در یک ماه گذشته شاهد از دست رفتن بیش از 25 درصدی ارزش بازار خود بوده است. این افت قابل توجه سبب شده تا صاحبان نقدینگی تصوری مشابه درخصوص سهام پالایشی نیز داشته باشند.

این در حالی است که نماد معاملاتی پالایشگاه‌ها در آغاز پذیره‌نویسی یعنی 5 شهریورماه با اقبال عمومی در صف خرید معامله می‌شدند و چند روز بعد یعنی از 15 شهریورماه با توقف نماد معاملاتی خود مواجه شدند. این مهم سبب شد تا نه تنها افت چندانی به 4 سهم موجود در پرتفوی صندوق پالایشی یکم تحمیل نشود، بلکه برخی از پالایشی‌های مذکور در مجموع با رشد قیمت نسبت به روز مبدا پذیره‌نویسی همراه شوند.

طبق اعلام سازمان خصوصی‌سازی قیمت مبنای سهام پالایشی یکم، قیمت روز قبل از پذیره‌نویسی یعنی 4 شهریورماه در نظر گرفته شد. این قیمت برای شپنا 3504 تومان، شبندر 4028 تومان، شتران 3475 تومان و شبریز 4316 تومان بود.

یعنی با احتساب 20 درصد تخفیف که برای سبد این صندوق در نظر گرفته می‌شود، در واقع هر سهم شپنا 2803، شبندر 3222، شتران 2780 و شبریز 3452 خریداری می‌شود. این در حالی است که در حال حاضر بر مبنای آخرین روز معاملاتی سهام مذکور یعنی 12 شهریورماه، هر سهم شپنا 3461، شبندر 4186، شتران 3402 و شبریز 4330 تومان است.

به عبارتی سهام مذکور از آغاز پذیره‌نویسی تاکنون با تغییر قیمت به ترتیب منفی 2/ 1 درصد، مثبت 9/ 3 درصد، منفی 1/ 2 درصد و مثبت 3/ 0 درصد همراه شده‌اند که تا تخفیف اعلام‌شده همچنان فاصله زیادی دارد و با توجه به پتانسیل‌های این شرکت‌ها از جذابیت قابل توجهی برخوردار است (در مجموع برآیند تغییر قیمت در 4 سهم پالایشی مذکور منفی 04/ 0 درصد است). به ویژه اینکه آخرین اطلاعات بااهمیت منتشر شده از سوی پالایشگاه‌ها که منجر به توقف نماد معاملاتی آنها شد، حاوی نکات مثبتی است که می‌تواند رشد قیمت قابل توجهی را به دنبال داشته باشد.

خبر خوب پالایشی‌ها برای کدال

به احتمال زیاد تمامی متقاضیانی که قصد داشتند در پذیره‌نویسی «پالایش» شرکت کنند خبر «تخفیف 40 درصدی برای پالایشی یکم» را شنیده‌اند. خبری که در ابتدا افزایش تخفیف خصوصی‌سازی برای واگذاری صندوق مزبور را به ذهن متبادر می‌کند اما در واقع برداشت مدیر صندوق پالایش یکم از وضعیت سهام پالایشی است.

در این گفت‌وگو داوود رزاقی، مدیر صندوق پالایش یکم گفته است: پیش‌بینی می‌شود که نماد شرکت‌های پالایشی پس از تعدیل با افزایش قیمت قابل توجهی باز شود که دراین صورت تاثیر زیادی در خرید واحدهای پالایشی یکم خواهد داشت. اما این ادعا تا چه میزان درست است؟ اواخر مردادماه بود که اعلام شد دستورالعمل نحوه محاسبه قیمت نفت خام و میعانات گازی و 5 فرآورده اصلی نفتی و سوخت هوایی در سال 1399 ازسوی وزیر نفت به شرکت‌های پالایشی ابلاغ شده است.

طبق مصوبه مزبور مبنای محاسـبه نرخ نفت خـام از میـانگین محموله‌های صادراتی منطقه‌ای (دبی، عمان و برنت دریای شـمال) به میانگین ماهانه محموله‌های صادراتی نفت ایران که عمـدتا از نرخ‌های مزبور کمتر است، محاسـبه و منظور خواهد شد.

مبنای محاسبه قیمت 5 فرآورده اصـلی و سوخت هوایی نیز به جای فوب خلیـج فارس، متوسط وزنی ماهانه قیمت فروش صادراتی و زمینی فوب ایران خواهـد بود. در آن زمان هنوز اطلاعات نهایی در این خصوص اعلام نشده بود، اما مشخص بود این تغییر قیمت بر سود پالایشگاه‌ها اثرگذار است. سرانجام 15 شهریورماه سامانه کدال میزبان اطلاعاتی مهم و بااهمیت از شرکت‌های پالایشی بود.

در این اطلاعیه‌ها خبر از تغییر نحوه قیمت‌گذاری نفت خام و پنج فرآورده اصلی و سوخت‌های هوایی در سال 99 و اصلاح قیمت خرید نفت خام مرتبط با سه ماه اول سال جاری داده شده بود، تغییراتی که سبب تعدیل مثبت سود سه ماه نخست پالایشگاه‌ها شد. به این ترتیب سود هر سهم شرکت پالایش نفت اصفهان در دوره سه ماهه منتهی به پایان خرداد 99 با تعدیل مثبت 5/ 57درصدی از 315 ریال به 496 ریال افزایش یافت.

در شرکت پالایش نفت تهران درصد تعدیل 6/ 56 درصد بود و نرخ سود سه ماهه از 183 ریال به 303 ریال رسید.

پالایش نفت بندرعباس نیز اصلاحیه‌ای مبنی بر تعدیل سود 72 درصدی داد و سود هر سهم خود در سه ماه ابتدای سال را از 311 ریال به 536 ریال رساند. پالایش نفت تبریز بیشترین درصد تعدیل را به نمایش گذاشت و سود هر سهم خود را از 323 ریال به 561 ریال (معادل 7/ 73 درصد) رساند. این گزارش‌های مثبت در حالی منتشر شده که توقف نمادهای مذکور به دلیل انتشار اطلاعات بااهمیت گروه الف بوده و در نتیجه در بازگشایی بدون محدودیت دامنه نوسان معامله خواهند شد.

موضوعی مهم که بسته به زمان بازگشایی می‌تواند رشد قابل توجه قیمت سهام مذکور را به دنبال داشته باشد.

منبع: دنیای اقتصاد

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.