دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
سه شنبه
1 مهر 1399

شرکت پلی اکریل ایران در سال 1353 در تهران به ثبت رسید. بهره برداری از کارخانه های پلی استر و اکریلیک در سال های 1357 و 1360 آغاز شد و شرکت در سال 1360 در اداره ثبت شرکت های اصفهان ثبت گردید.

ظرفیت اسمی تولید این شرکت حدود 125000 تن در سال می باشد که این تولیدات شامل انواع نخ و الیاف پلی استر، نوار و الیاف اکریلیک، تاپس پلی استر و چیپس پلی استر-الیاف شیشه است.

طی معاملات امروز تعداد 54 میلیون برگ سهم با قیمت پایانی 6833 ریال داد و ستد شد. بررسی تابلو معاملاتی این سهم نشان می دهد قدرت فروشندگان از قدرت خریداران بیشتر است، اما حجم معاملات امروز نسبت به میانگین حجم معاملات ماهانه به مراتب بیشتر بود. در معاملات روز های آتی باید دید روند عرضه و تقاضا این سهم را به چه سمتی سوق خواهد داد.

نمودار این سهم از نمای دور نشان می دهد که سهم درون یک کانال صعودی بلند مدت در حال حرکت می باشد و اکنون در نزدیکی محدوده حمایتی کانال صعودی قرار دارد.

تحلیل تکنیکال نماد شپلی به همراه نمودار (6 اسفند ماه 1398)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

بررسی نموداری این نماد در نمای نزدیک حاکی از رو به اتمام بودن اصلاح این سهم در قالب موج دو از روند جدید خود است و میتواند با افزایش تقاضا و عبور از مقاومت 755 تومان، با اهداف 844 تومان، 960-990 تومان، 1144 تومان و 1400 تومان قابل بررسی باشد.

تحلیل تکنیکال نماد شپلی به همراه نمودار (6 اسفند ماه 1398)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

از طرف دیگر اگر روند اصلاحی سهم همچنان ادامه دار باشد، می توان انتظار ورود خریدارن و حمایت سهم از قیمت های 670 تومان، 647 تومان و 617 تومان داشت.

جهت مشاهده تحلیل های بیشتر و بررسی روزانه روند سهام معرفی شده در سیگنال می توانید کانال Signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) را دنبال کنید.
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

امروز چهار شنبه 26 شهریور شاخص کل بورس در شروع معاملات با رشد 33 واحدی رو به رو بود.

امروز بازار با فضایی مثبت آغاز به کار کرده است.

محصولات شیمیایی نیز با افزایش تقاضا همراه اند. شگویا، آریا، پترول، فارس، زاگرس و شیران معاملاتی مثبت را تجربه می کنند. شپلی پر عرضه داد و ستد می شود.


 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

تالار شیشه‌ای امروز در حالی معاملات خود را اغاز کرد که بسیاری از نمادها در صف خرید بودند فلزات اساسی با معاملاتی پر تقاضا آغاز به کار کردند و همه نمادهای این گروه سبز پوش شد همچنین نمادهای ثامید، وبصادر، ولپارس، وسخراج، بپیوند، ثبهساز، شگویا، فولاد، کاوه، ارفع و وتجارت از و برترین صفوف خرید و نمادهای آریان، لکما، وپارس، بکام، خزامیا، غگل، وساپا، خپارس و شپلی از پر حجم‌ترین صفوف فروش بودند.

بورس سبز پوش شد

نمای سبز بازار حاکی از رشد صنایع خرد و کوچک است بطوری که شاخص کل با رشد 36 هزارو 847 واحدی به عدد یک میلیون و 644 هزار واحد و شاخص هم وزن با رشد 3 هزار واحدی به عدد 426 هزارو 119 واحد رسید و نمادهای فارس، فولاد و فملی از تاثیر گذاران در رشد شاخص هستند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

کارخانجات پلی اکریل ایران با تولید نخ و الیاف پلی استر، نوار و الیاف اکریلیک، در بازار پایه زرد فرابورس در گروه “محصولات شیمیایی” قرار دارد.

نوع معاملات امروز نماد شپلی نشان از فشار فروش زیاد در این سهم است بطوری که امروز قدرت فروشندگان 3 برابر قدرت خریداران بود و سهم با صف فروش با قیمت پایانی 535 تومان به کار خود در این هفته پایان داد.

بیشتر بخوانید
تحلیل بنیادی شرکت پلی اکریل ایران (شپلی)

از دید تکنیکالی این سهم در یک موج صعودی قرار دارد که اکنون در موج 4 اصلاحی خود قرار گرفته است که می توان با پایان اصلاح قیمتی/ زمانی سهم، در صورت عدم شکست سناریو موجی، اهداف بالاتر قیمتی را برای این سهم متصور بود.

تحلیل تکنیکال نماد شپلی به همراه نمودار (20 آذر ماه 1398)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

در صورت ادامه روند صعودی می توان اهداف محدوده قیمتی 650-730 تومان بعنوان هدف اول و سپس تا سقف قیمتی خود در محدوده 990 تومان پیشروی کند.

در صورت ادامه فشار فروش ، می توان انتظار اصلاح قیمتی بیشتر این سهم را تا اهداف 414 تومان و 366 تومان داشت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شرکت پلی اکریل ایران که با نماد «شپلی» در بورسس فعالیت می کند در رابطه با عدم اتشار اطلاعات دوره ای مالی اعلام کرد: 

به استناد ماده 2 مکرر 3 دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت های ثبت شده نزد سازمان به اطلاع می‌رساند پیرو اخبار منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر عدم انتشار اطلاعات دوره ای مالی به استحضار می رساند علیرغم پیگیری های متعدد، هنوز از هیات محترم اجرایی پاسخی دریافت نشده است و مکاتبات بپیوست تقدیم می گردد.

بدیهی است در صورت وقوع هرگونه رویداد با اهمیت، مراتب مطابق مفاد ماده 13 دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت های ثبت شده نزد سازمان افشا می شود.

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شرکت پلی اکریل ایران طی عملکرد 1 ماهه منتهی به 1399/05/31 معادل 71 میلیارد تومان از محصولات خود را به فروش رسانده که نسبت به دوره 1 ماهه مشابه سال قبل %49 افزایش یافته است.

«شپلی» با سرمایه ثبت شده 3,570,979 میلیون ریال طی عملکرد هشت ماهه سال مالی منتهی به 1399/09/30 مبلغ 537 میلیارد تومان درآمد فروش داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل %48 رشد داشته است.

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت پلی اکریل باتوجه به زیان انباشته سنگین و توضیح درباره دو پیشنهاد فعال سازی خطوط اکریلیک از درخواست از سهامدار عمده برای اعطای مهلت به گروه مدیریتی جدید خبر داد و با رشد 2.9 درصدی قیمت سهام و صف خرید روبرو شد.

براین اساس، امیر رحیمی مدیرعامل “شپلی” پیرو شایعه منتشره در فضای مجازی مبنی بر مقایسه دو قرارداد خرید اکریلونیتریل و اجاره خطوط اعلام کرد: سکوت بیش از حد را نافی تحقق آرامش می دانم. کمتر به یاد دارم ریز و درشت اطلاعات طبقه بندی شده یک شرکت مهم این گونه و صرفا بابت خودخواهی، سیری ناپذیری، عطش قدرت و ترس از رسوایی خیانت های احتمالی بصورت غیر ضرور در کف خیابان ها و فضای مجازی لجام گسیخته جار زده شود.

آن هم در لوا و پوشش دلسوزی اما به واقع بابت اجیرشدگی پول، عطش قدرت و خباثت نه به عنوان مدیرعامل این مجموعه صنعتی وزین و بزرگ که به عنوان یکی از هزاران معلم شرمسار مردمم که قبل از آموزش اخلاق به تربیت تخصصی افرادی پرداختیم که با همان تخصص آفت جان و مال و ناموس این دیار شده اند.

انگشت حیرت به دهان ناظر بازی روزهای اخیرم و سوال که چرا؟ کارکنان و سهامداران نیز گیج و مبهوت از این انفجار اطلاعات درست و غلط و جهت دار همچون مرغ نیم بسمل به هر سویی می دوند و ناله سر می دهند. آنهایی که در پس هر نیتی و با سوء استفاده از سکوت آنهایی که آرامش و زنده شدن این شرکت را دنبال می کنند به مسموم کردن فضا و انتشار اخبار درست و غلط مشغولند و در این بین محرمانه ترین اطلاعات یک شرکت را که فردا روزی پاشنه آشیل همین شرکت خواهد شد را جار می زنند کمی فکر و تامل کنند.

هرچند در جامعه ای که اخلاق کیمیا است، بعید است درخواست این معلم اجابت شود. درز اطلاعات این شرکت فردا و فرداها قدرت چانه زنی مدیریت و حتی هیات اجرایی را در برابر تامین کنندگان و خریداران می کاهد. درز اطلاعات محرمانه و مهم فردا و فرداها آسیب فنی و مالی و بورسی به همراه دارد و هزاران حدیث دیگر.

همکاران شرکت و سهامداران از خود پرسیده اید چرا؟ پرسیده اید چرا این روزها این مباحث دامن زده می شود و هیات مدیره ای که هنوز قدمی برنداشته چرا باید آماج این حملات باشد؟ گلایه و نقد سهامداران و کارکنانی که از زوایای کار بورس و سهام یا شرکت بی خبرند و از سر بی خبری بنده و همکاران صادق، هیات مدیره را نقد می کنند و می نوازند را با جان و دل می پذیرم و به دل نخواهم گرفت.

آنچه هم در خصوص شخص من در لجن پراکنی های مغرضانه و هدفمند می آید هم گوارای وجودم و از آن هم می گذرم چون همیشه پذیرفته ام که قطار در حال حرکت سنگ خور ملسی دارد نه قطار ساکن. اما آنچه در این فضای مسموم کیان شرکت را هدف قرارداده قابل گذشت نیست. شخص بنده و اغلب اعضای هیات مدیره به اختیار و به اراده پا پیش ننهاده ایم.

به حریت و صداقت علی که امروز روز وی است قسم که همین امروز هم حاکمیت استان و مبادی مربوطه رخصت دهند این بارسنگین را تقدیم شیفتگان آن می کنیم، کما اینکه این موضوع را مکررا درخواست داشته و دارم. این گروه برای جنگ در 100 میدان و کارزار نیامده تا بخش مهمی از توان و انرژی را بابت دفع حملات دشمنان پلی اکریل و دشمنان دوست نما صرف کند. برند این گروه برند کار و تولید است نه چیز دیگر. چون بنا است خود در ایجاد آرامش پیش قدم باشم در ادامه فقط و فقط بصورت تیتر و فهرست وار برخی مطالب را بازگو می کنم تا کارکنان و سهامداران محترم بیندیشند و مطلع باشند.

1. بنا بر گزارش های مالی رسمی، شرکت پلی اکریل در حال حاضر دارای زیان انباشته سنگینی ست که طی 4 سال گذشته و علی رغم تلاش هیات اجرایی حاکم خصوصا تلاش های گروه فعلی هیات اجرایی این زیان انباشته نه تنها کاهش نیافته که تقریبا به دو برابر افزایش یافته است. این خاصیت زیان انباشته ای است که ماهیت جریمه ای دارد و این جریمه بصورت تصاعدی افزایش می یابد.

2. طی 4 سال گذشته هیچ منبعی برای تامین پایدار و طولانی مدت مواد اولیه خطوط اکریلیک این کارخانه کاندید نبوده یا یافت نشده و به اعتراف و همزبانی هیات اجرایی معدود قراردادهای پیشنهادی هم آنقدر یکطرفه بوده که هیچ کس حاضر به پذیرش آن نشده است. شک نکنید سوء استفاده کنندگان از شرایط فعلی این شرکت که در قالب پیشنهادهای یکطرفه سعی در تحمیل شرایط به شرکت داشته اند خود و عوامل ذی نفوذ آنها یکی از مسببان فضاهای مسموم فعلی هستند.

شرکت یا هر منبع دیگر مدعی در این زمینه باید در شرایط فعلی( وجود تحریم های ظالمانه ) حائز شرایطی خاص شامل دسترسی به منابع ارزی در خارج ( ارز حاصل از صادرات )، تجربه صادرات و واردات گسترده و توانایی مالی کافی در حد حداقل 15 میلیون دلار سرمایه اختصاصی برای این امر باشد.

3. در حال حاضر دو پیشنهاد در قالب دو پیش قرارداد در زمینه فعال سازی خطوط اکریلیک این شرکت وجود دارد. برابر تصمیماتی که مربوط به زمان حال نیز نیست و از ابتدای سال 99 مد نظر بوده، پیشنهادها در شرایط قیاس منطقی و برابر در کارگروه اقدام در استانداری اصفهان به بحث گذارده خواهد شد و تصمیم نهایی اتخاذ خواهد شد.

پیشنهاد اول فارغ از مباحث مالی یک پیشنهاد 5 ساله اجاره کامل کارخانه های اکریلیک 1 و 2 با شرایط ویژه و با تعهد تامین یوتیلیتی کامل از طرف شرکت پلی اکریل است که صراحتا از طرف هیات مدیره رد شده و هیات اجرایی هم بنا به ماهیت وجودی، اختیار انعقاد چنین قرارداد طولانی مدتی را ندارد.

پیشنهاد دوم یک قرارداد کارمزدی با مشخصات معلوم از نظر کارمزد و تعهدات و تضامین است که بخش عمده ای از مفاد آن در جلسه مشترک 3 جانبه هیات مدیره، هیات اجرایی و پیشنهاد دهنده بررسی و توافق شد اما برخی اختلاف نظرها کماکان باقی ماند که موارد مد نظر هیات مدیره و هیات اجرایی در خصوص این بندها مجددا ارسال شده و شرکت پیشنهاد دهنده مشغول بررسی موارد است.

هرچند شرکت فوق طی نامه ای و با ذکر سربسته دلایل از این مهم انصراف داده با این وجود امیدواریم پیشنهاد نهایی را جهت مقایسه با پیشنهاد اول ارائه دهد. فارغ از همه بحث های هدفمند و جهت دار اجیرشدگان فضای مجازی مزیت ها و معایب این قراردادها باید بررسی شود که این مهم صورت گرفته است.

اینجانب بنا به درخواست یکی از مبادی حاکمیتی و نه به عنوان مدیرعامل شرکت که یک کارشناس، مامور بررسی صادقانه و بی طرفانه این دو قرارداد شدم و این درخواست انجام شده و در زمان مقرر و از سوی مبدا مربوطه و در صورت صلاحدید اعلام خواهد شد. آنچه سربسته می توان گفت و مایه تاسف است، اجیرشدگان فضای مجازی برخی دشمنان دوست نما در شرکت و فردی که شهوت مقام و قدرت وی را به دریوزگی و گدایی پست و مقام انداخت با فضاسازی ناجوانمردانه علیه پیشنهاد دوم و حتی شخص بنده و یکی از همکاران هیات مدیره و معاون استاندار سعی در پوشش ضعف های محرز پیشنهاد اول داشته و دارند.

هرچند موضوع بند مربوط به 5 سال اجاره آنقدر دافعه داشت که آنها هم اعتراف به نامناسب بودن آن کنند. به هر روی این حقیر فارغ از این مباحث و بصورت کارشناسی و در شرایط برابر این دو پیشنهاد را بررسی و مقایسه کرده و گزارش را ارائه کرده ام. همچنین مطرح شد شرکت پیشنهاد دهنده دوم قصد سودآوری هنگفت برای خود از این محل را دارا است.

پیشنهاد صادقانه به اجیرشدگان فضای مجازی و تشنگان پست و مقام آن است که سود غیرعملیاتی این شرکت و شرکت مادر در سال گذشته و مدت طی شده سال مالی جاری را رویت نکند و اگر به این نتیجه رسیدند که این شرکت بدون پذیرش ریسک واردات، خرابکاری، خیانت در امانت، ضبط مال احتمالی ناشی از این قرارداد می تواند با فعالیت در بازار سرمایه و مشابه با روند قبلی از هر یک تومان، 3 تومان عایدی داشته باشد به دلیل ایراد این اتهامات سخیف توبه کنند.

4- آنچه به عنوان یک اختلاف جدی بین هیات اجرایی و هیات مدیره مطرح می شود اختلافی است که مبتنی بر ضعف قوانین و ضوابط است نه اختلاف شخصی. هیات مدیره بنا بر ضوابط حاکمیت شرکتی و قوانین بورس پاسخگوی مسایل نیروها، مالی، سود و زیان و تولید و فروش است اما هیچ اختیاری در اداره کارخانه ندارد.

هیات اجرایی نیز بنا به قانون متصدی این موارد است. آنچه امروز به عنوان اختلاف مطرح می شود چیز جدیدی نیست. قبلا این اختلاف و بی اختیار بودن از نظر هیات مدیره وقت بی اهمیت بوده و از نظر این هیات مدیره محل اشکال جدی است و معتقد است باید حق خود، شرکت و سهامدار را مطالبه کند چرا که در تمامی مراجع باید پاسخگو باشد.

لذا مبادی حاکمیت باید این دوگانگی را مرتفع کنند در غیراین صورت امکان ادامه کار وجود ندارد. تا امروز هم روحیه تعامل کامل و جدی از طرف دوستان دیده نشده است. بسیاری از حاشیه ها و اتهامات وارده به هیات مدیره منبعث از این مطالبه به حق است. آنچه در بالا آمد اولین و آخرین صحبت حاشیه ای است که از مدیرعامل شرکت خواهید شنید.

از همه دوستانی که صادقانه نیت کمک دارند تقاضا داریم در آرام سازی فضای شرکت و پوشش نیازهای اساسی آن همدل و همراه باشند. تا زمانی که امکان کار و کمک برای این هیات مدیره فراهم باشد در خدمت این شرکت خواهیم بود اما اگر مبادی حاکمیتی به هر دلیل نتوانند مشکل ریشه ای قید شده در بند 4 را حل کنند قطعا تکلیف از هیات مدیره شرکت ساقط است.

نکته دیگر آن است که اولویت اول من و هیات مدیره راه اندازی پایدار و باثبات فرایند تولید است که اگر این موضوع محقق شود سهامدار نیز می تواند شاهد یک روند پایدار در رشد سهم باشد. لذا بحث های احساسی، غیرتخصصی و غیرارادی در عملکرد این هیات مدیره نخواهید دید. شفافیت، صداقت و درستی عمل سرلوحه ارتباط ما با مسئولان فرابورس خواهد بود. داده های با اهمیت در زمان مقرر و صحیح ارائه خواهد شد.

برنامه های مدیریت برای رشد سهم در جای خود اعلام و پیگیری خواهد شد. لذا استدعا دارم سهامدار واقعی به دنبال ثبات تولید شرکت باشد نه تصمیمات و اقدمات احساسی و نمایشی از سوی هیات مدیره. این سهم به اعتراف سهامداران در سال های اخیر دچار نوسان های شدید و عامدانه بوده حق و انصاف ایجاب می کند کمی فرصت و مهلت به گروه مدیریتی جدید داده شود. قرار نیست برای کار و اشتباه دیگران یا مسائل خارج از اراده، گروه هیات مدیره مورد بازخواست قرار گیرد.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد به نقل از بورس 24، امیر رحیمی مدیرعامل سابق «شیران» این روزها راهی شپلی شده است تا سکان این شرکت بحران زده را در دست بگیرد.

وی در زمان مدیریت خود در شیران، عملکرد درخشان با بازدهی بالای 600 درصد برای قیمت سهم در تابلو را محقق ساخت.

شنیده‌ها حاکی از آن است که تیم جدید هیات مدیره شپلی برنامه‌ای منسجم در سه فاز کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برای خروج شپلی از دوران رکود و بازگرداندن آن به دوران اوج در دست تهیه دارند که به زودی اعلام خواهد شد.

گفتنی است رحیمی به جز مدیرعاملی شیران، مدیرعاملی «کالسیمین» هم در پرونده خود دارد.

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز،

به گزارش تجارت‌نیوز، در جریان معاملات امروز بازار سهام، نماد «شپلی» که از تاریخ 20 اسفند سال گذشته به دلیل افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف متوقف شده بود و سپس به دلیل ابهام در افشای اطلاعات و صورت‌های مالی به حالت تعلیق درآمد.

شرکت پلی‌اکریل ایران پس افشای اطلاعات دیگری در خصوص نتیجه شکایت علیه این شرکت و همچنین تغییر در مواد اطلاعات قبلی و شفاف‌سازی در خصوص اطلاعات و صورت‌های مالی منتشر شده و همچنین مکاتبه با ناظر در خصوص وضعیت سهام، اقدامات لازم برای رفع ابهام و از سرگیری معاملات خود را انجام داد.

امروز و پس از مرحله سفارش‌گیری نماد شپلی در قیمت 9500 ریالی کشف قیمت شد تا نسبت به آخرین قیمت معامله شده قبلی رشدی 57 درصدی را به ثبت برساند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

بازار پایه چه تحولات جدیدی را از سر گذراند و آیا نمادهای پُرریسک فرابورس همچنان طرفدار و خواهان دارند. گزارش زیر قصد دارد با این رویکرد به بررسی بازار پایه بپردازد. بررسی تازه ترین تحولات نمادهای پُرریسک فرابورسی

به گزارش رادیو سهام به نقل از دنیای اقتصاد، پیش از سال 96 در فرابورس، بازاری به نام «توافقی» بود که سهام شرکت‌های سهامی عام که نزد بورس ثبت شده بودند اما در بازارهای اصلی پذیرش نشده یا لغو پذیرش شده بودند، در آن معامله می‌شد. در این بازار محدودیت‌های زیادی برای معامله‌گران وجود داشت که نهایتا مدیران فرابورس آن را به بازارپایه الفبایی (الف، ب، ج) و سپس بازارپایه رنگی (زرد، نارنجی، قرمز) تبدیل کردند.

به نظر می‌رسد دوباره جای خالی این بازار در فرابورس احساس شده که هفته گذشته خبر ایجاد آن به شکل تابلوی جدیدی در بازارپایه منتشر شد. در گزارش پیش‌رو به برخی از رویدادهای یک هفته گذشته «بازار پایه فرابورس» پرداخته می‌شود تا کمکی هر چند اندک به علاقه‌مندان و سرمایه‌گذاران در این بازار پرریسک باشد.

تابلوی توافقی در بازار سوم فرابورس قرار خواهد داشت و ظاهرا در ابتدای کار قرار نیست نمادی از تابلوهای رنگی بازارپایه به این تابلو نقل‌مکان کند، بلکه شرکت‌های سهامی عام جدیدی که نزد سازمان بورس ثبت شده‌اند، اما پذیرش نشده‌اند، از اولین مشتریان آن خواهند بود. هر شرکت سهامی عام دیگری هم که بنا به قوانین، معاملاتش باید از طریق بورس انجام شود، گذری به این تابلو خواهد داشت.

«بانک شهر» (وشهر) توانست مجوز بانک مرکزی را برای برگزاری دو مجمع سالانه منتهی به پایان اسفند 1396 و 1397 دریافت کند و آگهی برگزاری آن را برای روز سه‌شنبه آینده روی کدال قرار داد. براساس صورت‌های مالی حسابرسی‌شده، زیان شناسایی شده برای این دو سال، تقریبا یکسان و حدود (254) تومان به ازای هر سهم است.

با این حساب بانک شهر در پایان سال 1397 برای هر سهم زیان بیش از (790) تومانی انباشته کرده، گرچه در صورت‌های مالی حسابرسی‌نشده منتهی به 30/ 9/ 98 این رقم به نزدیک هزار تومان رسیده است. حسابرس این بانک با گذاشتن 16 بند شرط، صورت‌های مالی 1397 را از لحاظ استانداردهای حسابرسی مورد تایید قرار داده است.

در نامه مجوز بانک مرکزی برای برگزاری مجوز مجمع، درخواست شده که بیش از هزار و 300 میلیارد تومان به خاطر بندهای شرط حسابرس، ذخایر اضافه در حساب‌ها منظور شود که قاعدتا بر زیان انباشته خواهد افزود. همچنین در این مجوز از مدیران بانک خواسته شده تا زمان بهبود نسبت کفایت سرمایه، تسهیلات کلان به مجموعه‌های مرتبط با بانک (احتمالا شهرداری‌ها) داده نشود. برای بهبود کفایت سرمایه هم توصیه شده هرچه زودتر برای افزایش سرمایه از محل آورده نقدی اقدامی انجام شود.

البته مدیران بانک درباره افزایش سرمایه، در نامه‌ای که هفته اول امسال روی کدال قرار دادند، آب پاکی را روی دست سهامداران ریختند و گفتند افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی با توجه به محدودیت‌های موجود برسر راه بانک مقدور نیست و از سوی دیگر سهامداران عمده ظاهرا تصمیمی برای افزایش سرمایه از محل آورده نقدی ندارند.

نماد بانک پس از دوهفته بسته بودن چهارشنبه گذشته بازگشایی شد و با حدود 8 درصد رشد قیمت به گردونه معاملات همراه با صف خرید مداوم پیوست. استقبال از خرید سهم این بانک و برخی از بانک‌های زیانده دیگر را تنها می‌توان به امید سهامداران به دو عامل نسبت داد، یکی رشد قیمت «دارایی»‌های آنها پس از موج تورمی اخیر و دیگری سیاست‌های حمایتی و اصلاحی بانک مرکزی برای «بهبود عملیات بانک‌ها».

البته فضای مثبت عمومی در بازار سهام نیز بر این ماجرا اثرگذاری حتی شاید جدی‌تری داشته باشد. در مورد بانک شهر املاک زیادی از شهرداری در شهرهای بزرگ کشور بابت مطالباتش دریافت کرده که برخی از آنها در جریان صدور سند بوده و بعضا مشکلاتی در این فرآیند دارند. برای املاک آماده فروش هم مزایده‌هایی در یک‌سال اخیر برگزار شده که در بیشتر موارد مشتری چندانی در قیمت‌های پایه برای آن یافت نشده است.

آنچه درباره کلیت صنعت بانکداری کم و بیش می‌توان گفت آن است که مشکلات بانک‌ها یک‌شبه به‌وجود نیامده‌اند که انتظار داشته باشیم، به فوریت حل شوند؛ تنها می‌توان امیدوار بود با تعامل منطقی و صحیح بانک مرکزی و ایفای نقش نظارتی به‌صورت دلسوزانه، به تدریج وضعیت بانک‌ها بهبود یابد، همان‌گونه که اخیرا شاهد بهبود ساختار مالی برخی بانک‌های حاضر در بازار اصلی بورس و فرابورس بودیم.

«سرمایه‌گذاری ملت» (وملت) در نامه‌ای به اداره نظارت فرابورس درباره مباحث مطرح‌شده در مجمع سالانه خود توضیحاتی داد. از جمله به اظهار امیدواری هیات‌مدیره برای دستیابی به سودآوری مناسب پس از رفع مشکلات حقوقی و قانونی شرکت اشاره شده که البته سال‌هاست سهامداران این نماد در مجامع سالانه به شنیدن آن عادت کرده‌اند. پیش از این گفته شد که دو دارایی مهم وملت زمین بزرگی در شمال تهران و حدود 7درصد از سهام شرکت «شیمی بافت» است.

در عین حال پرونده‌ای مربوط به شرکت ورشکسته «ماشین‌آلات تراکتورسازی ایران» با نماد تراک و پرونده حقوقی مربوط به شکایت یکی از مدیران سابق یک تعاونی محلی در خراسان از تهدیدهای مرتبط با آن هستند. بازگشایی وملت پس از مجمع سالانه منتهی به پایان آذر 1398 در روز یکشنبه گذشته، با رشد قیمتی بیش از 6 درصدی و صف خرید روز بعد همراه بود. ارزش بازار وملت از اواخر سال گذشته از رکورد خود در سال 1383 (کمتر از 400 میلیارد تومان) عبور کرد و با کمی نشیب و فراز اینک بالاتر از آن قرار گرفته است. در آن‌زمان (سال 1384) با شکایت سهامداران مشخص شد که تخلفاتی از سوی هیات‌مدیره منصوب توسط سهامدار عمده رخ داده است که به خروج سهامدار عمده از کشور انجامید.

اینک شاید دو موج تورمی کشور در دهه 90، سهامداران وملت را به بازیابی سرمایه‌گذاری خود امیدوار و خریداران را برای رفتن به صف خرید توجیه کرده‌است. «فارسیت اهواز» (سفاسی) یکی از چند شرکت سازنده ورق و لوله سیمانی کشور بود که با ممنوعیت ورود آزبست (Asbestos) در اواخر دهه 80 دچار مشکل در تولید شدند و اکثرا هنوز مشکلاتشان ادامه دارد.

مجمع سالانه سفاسی شنبه گذشته در تهران برگزار شد و در همان روز چند تن از کارکنان شرکت خود را به تهران رسانده بودند تا نسبت به عدم دریافت مطالبات خود با وجود گذشت ماه‌ها اعتراض کنند. هیات‌مدیره سفاسی در شامگاه نوزدهم اسفند سال قبل، در جلسه خود تصمیم گرفتند آگهی برگزاری مزایده دو قطعه زمین شرکت به‌همراه ساختمان و سوله با قیمت کارشناسی 28 میلیارد تومان در روزنامه منتشر شود و صبح بیستم اسفند آگهی مزبور چاپ شد.

تا آخرین مهلت ارائه پیشنهادها که 23 فروردین بود، مراجعه‌ای برای خرید صورت نگرفت و مدیریت شرکت عدم حصول نتیجه را در کدال منتشر کرد. البته در این اطلاعیه به وضعیت ناشی از ویروس کرونا و تعطیلی بنگاه‌های املاک اشاره و تاکید شده بود که هیات‌مدیره در فرصت مناسب مجددا آگهی این مزایده را منتشر خواهد کرد. در مصوبه هیات‌مدیره قید شده است که درصورت فروش این دارایی، بخشی از وجه حاصل، صرف تسویه بدهی‌ها و بقیه برای انتقال «ماشین‌آلات تولید لوله بتنی» به کارخانه اصلی و تامین سرمایه در گردش استفاده خواهد شد.

«سفاسی» برخلاف برخی از شرکت‌های مشابه که هیچ درآمد عملیاتی ندارند، در سال مالی منتهی به اسفند 1398 بیش از 8 میلیارد تومان فروش داشته که به‌خاطر افزونی هزینه‌ها نهایتا حدود 2 میلیارد تومان زیان به ثبت رسانده است. «سفاسی» با سرمایه 66 میلیارد تومانی در پایان اسفند 1398 حدود 23 میلیارد تومان زیان انباشته داشت که کمتر از نصف سرمایه‌اش بوده و بنابراین هنوز مشمول ماده 141 قانون تجارت نیست.

با این‌حال ارزش بازار سفاسی در حال حاضر کمتر از 400 میلیارد تومان است که البته مدتی پیش ارقام بالاتر از 520 میلیون تومان را هم دید. براساس شنیده‌ها در مجمع سالانه صحبت‌هایی از تلاش هیات‌مدیره برای رفع مشکلات شرکت شده است.

«بانک آینده» (وآیند) که در آخرین مجمع خود نتوانسته بود برای انتخاب حسابرس و بازرس قانونی با رعایت الزامات بانک مرکزی به نتیجه برسد، در مجمع فوق‌العاده پنج‌شنبه هفته قبل که اولین مجمع پس از تغییر هیات‌مدیره بود، این موضوع را تعیین تکلیف کرد. بانک آینده سهم بزرگی از سپرده‌های بانکی را به خود اختصاص داده است و به بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری‌اش یعنی «ایران مال» امیدوار است تا بتواند سود خوبی از آن کسب کند.

مجوز بانک مرکزی برای برگزاری مجمع سالانه منتهی به پایان اسفند 1398 بانک آینده در اوایل اسفند گذشته صادر شد، اما مدیریت بانک (مدیر اسبق سازمان بورس) در نامه‌ای به معاون فرابورس گفت که ترجیح می‌دهد درباره برخی از مواردی که بانک مرکزی الزام کرده در صورت‌های مالی اعمال شود، مباحث کارشناسی صورت گرفته و پس از آن مجمع برگزار شود. این در حالی است‌که در چند سال اخیر بانک‌ها در برابر الزامات بانک مرکزی قدرت چانه‌زنی چندانی نداشته‌اند.

بانک آینده اسفند سال گذشته توانست دو مجوز مهم از بانک مرکزی دریافت کند که اولی اجازه انجام عملیات ارزی و دیگری مجوز ایجاد 54 شعبه جدید بود. بانک آینده چند سال پیش در قبال پذیرفتن تعهدات یکی از تعاونی‌های اعتباری منحله نسبت به سپرده‌گذارانش، وعده مجوز تاسیس 110 شرکت را دریافت کرده بود که بخشی از آن عملی شده بود و مجوز بقیه در پایان سال گذشته دریافت شد.بازگشایی نماد وگردش مربوط به «بانک گردشگری» روز گذشته انجام شد و با وجود معامله بیش از 62 میلیون سهم در قیمت هزار و 173 تومان و رشد قیمتی 184 درصد، مورد تایید ناظر قرار نگرفت.

همانگونه که پیش از این گفته شد، «وگردش» اخیرا با فروش نقد و اقساط یکی از سرمایه‌گذاری‌هایش توانست سود بیش از 1200 میلیارد تومانی (بیش از 200 تومان به ازای هر سهم) در صورت‌های مالی نشان دهد. وگردش در آخرین شنبه سال گذشته مجمع سالانه منتهی به سال 1397 خود را برگزار کرد و براساس الزام بانک مرکزی حدود 1500 میلیارد تومان ذخیره اضافه گرفت که اثر خود را برروی صورت‌های مالی پایان اسفند 1398 خواهد گذاشت.

هفته گذشته «سرمایه‌گذاری ساختمان نوین» (وثنو) در نامه‌ای به فرابورس اعلام کرد که نزدیک به 35 میلیارد تومان در دو نماد بورسی یکی مربوط به صنعت پتروشیمی و دیگری پالایشی سرمایه‌گذاری کرده است. وثنو بیش از دوسوم سبد سرمایه‌گذاری‌هایش در سهام شرکت‌های ساختمانی گروه «سرمایه‌گذاری ساختمان» (وساخت) و بانک همگروه آن یعنی «اقتصاد نوین» (ونوین) بود که اینک از فرصت بازار استفاده و اقدام به متنوع‌سازی پورتفوی خود کرده است.

پیش از این کمتر از سه درصد پورتفوی وثنو در صنایع شیمیایی و پالایشگاهی بود و اینک این نسبت بالای 5 درصد است. سهامداران کارخانه «پلی‌اکریل ایران» (شپلی) که از نظر فعالیت عملیاتی شاهد ماه‌های سختی بودند، در همین مدت از رونق نسبی در معاملات سهم و رشد قیمتی آن سود بردند. شپلی روز 21 اسفند سال قبل به‌خاطر اعلام شروع به‌کار یکی از واحدهایی که در سال 1395 متوقف شده بود، بسته شد و در روزهای بعد نیز چون ناظر درباره اطلاعات ارائه شده ابهام داشت، بسته ماند.

با گذشت حدود 50 روز، هفته قبل خبری درباره یکی از پرونده‌های شکایت علیه شرکت در کدال منتشر شد که در دادگاه بدوی حکم علیه شپلی صادر شده بود. خبر مزبور حاکی از رد تجدیدنظرخواهی برای حکم دادگاه اولیه بود.

براساس متن این شفاف‌سازی، قراردادی در سال 1394 با شرکتی محلی در اصفهان منعقد شد که در همان زمان مدیران میانی شرکت، آن را به نفع شرکت ندانستند، اما (احتمالا) با اصرار هیات‌مدیره وقت منعقد شد. در مفاد آن قرارداد هیچ راه گریزی برای شرکتی که احتمال عدم موفقیت در ایفای تعهدات آن می‌رفته است، در نظر گرفته نشده بود. برآورد مدیران فعلی شرکت آن است که قطعی شدن حکم صادره، حدود 133 میلیارد تومان جریمه برای شرکت به بار آورد.

معاملات سهام بر مبنای توافق با یکدیگر در تابلو توافقی

معاون بازارهای خارج از بورس فرابورس ایران با اشاره به اینکه هیات مدیره سازمان بورس در راستای انسجام‌بخشی به شرکت‌های جدید مشمول ماده 36 قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور، تابلو توافقی را تشکیل داده است، گفت: در این تابلو سهام شرکت‌های جدیدالورود یعنی سهام شرکت‌هایی که به تازگی بر اساس قانون مذکور در فرابورس ایران قابل معامله می‌شوند، اما پیش از آن در بورس یا فرابورس پذیرش نشده و در نتیجه سابقه لغو پذیرش ندارند، به صورت توافقی معامله خواهند شد.

به گزارش بورس پرس بهنام محسنی، تابلو توافقی را یک تابلو در بازار سوم فرابورس معرفی کرد که مکانیسم معاملات آن توافقی بوده و بر پایه حراج نیست؛ یعنی افراد بر مبنای توافق با یکدیگر در یک سامانه معاملاتی به نام سامانه توافقی، نقل‌وانتقال سهام و حق تقدم سهام متعلق به خود را ثبت می‌کنند که ثبت نقل‌وانتقالات از طریق ایستگاه‌های کارگزاران عضو فرابورس انجام می‌شود و دسترسی برخط یا آنلاین در معاملات تابلو توافقی وجود ندارد.

محسنی در مورد شرکت‌هایی که مشمول ماده 36 قانون احکام دائمی هستند اما قبلا در یکی از بازارهای بورس تهران یا فرابورس ایران پذیرش و سپس لغو پذیرش شده‌اند، اظهار کرد: سهام و حق تقدم سهام همه این شرکت‌ها در بازار پایه معامله می‌شود در حالی که شرکت‌هایی که سابقه لغو پذیرش نداشته‌اند با شرایطی به بازار توافقی راه پیدا خواهند کرد.

او با اشاره به اینکه صرفا شرکت‌های دارای سابقه لغو پذیرش به بازار پایه راه می‌یابند، یک استثنا را در این باره مطرح کرد و گفت: در این میان نقل‌وانتقال سهام و حق تقدم خرید سهام برخی شرکت‌ها که از نظر ترکیب سهامداری شرایطی دارند که امکان انجام معاملات آن‌ها به صورت توافقی وجود ندارد، به تشخیص کمیته درج از طریق بازار پایه انجام خواهد شد.

محسنی از تفاوت‌های مهم بازار پایه و بازار توافقی را نحوه انجام معاملات عنوان کرد و گفت: معاملات در بازار پایه بر اساس حراج است و سامانه معاملات به صورت خودکار در قیمت‌های برابر، سفارش‌های قابل تطبیق را منطبق کرده و معاملات انجام می‌شود؛ اما در سامانه توافقی، قیمت‌های برابر به صورت خودکار تطبیق داده نمی‌شود بلکه نحوه ثبت نقل‌وانتقالات بر مبنای توافقی است که بین خریدار و فروشنده خواهد بود.

معاون بازارهای خارج از بورس فرابورس ایران یادآور شد که هیات مدیره فرابورس در خصوص جزئیات ریزساختارها از جمله دامنه نوسان، روزهای انجام معامله، حجم مبنا، حداقل حجم هر سفارش و … در تابلو توافقی بازار سوم تصمیم‌گیری خواهد کرد و پس از تصویب این موارد، اطلاع‌رسانی‌های لازم در این زمینه صورت می‌گیرد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.