دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
جمعه
28 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، مدیریت صنعت شوینده توسعه صنعتی بهشهر در مرداد واگذاری 14.2 میلیارد تومانی داشته که 2.5 میلیارد تومان مربوط به واگذاری شگل ، 4.1 میلیارد تومان برای شپاکسا و 7.6 میلیارد تومان ساینا بوده است. سود شناسایی شده از واگذاری گلتاش 2.3 میلیارد تومان، پاکسان 3.7 میلیارد تومان و ساینا 7.5 میلیارد تومان بوده است. مجموع سود شناسایی شده برای شوینده برابر با 13.6 میلیارد تومان بوده است. 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در حالی چهارمین روز این هفته بازار سهام با بهبود نسبی تقاضا آغاز بکار کرد و  با افزایش عرضه بزرگان و مورد توجه قرارگرفتن تک نمادها در پایان با رشد 7221 واحدی و ماندگاری در کانال یک میلیون و 941 هزار تایی به معاملات روزانه پایان داد که کارگزاری آبان ، تحلیلی تکنیکال از روند قیمت سهام توسعه معادن و فلزات، فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش و پاکسان ارائه کرد.

توسعه‌ معادن‌ و فلزات‌: قیمت در فاز اصلاح قرار گرفته است. هدف این حرکت اصلاحی را می توان در محدوده خط میانی چنگال اندروز و باند پایینی کانال فرضی در نظر داشت که محدوده قیمتی 1480 تومان خواهد بود.

فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش: نوسانات اخیر قیمت را می توان در درون یک کانال صعودی مدل کرد. می توان در محدوده کف کانال( 6800 تومان ) به دنبال فرصت خرید بود و در محدوده سقف کانال از نماد خارج شد. مادامی که قیمت در درون کانال قرار دارد می توان به نوسان گیری ادامه داد.

 

پاکسان‌: قیمت به سقف کانال صعودی فرضی رسیده و متوقف شده است. شکست این محدوده مقاومتی می تواند نشانه شروع یک رالی صعودی جدید در نماد باشد و عدم شکست آن نشانه شروع یک حرکت اصلاحی

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت پاکسان از موافقت هیات مدیره با افزایش سرمایه 298 درصدی از دو محل سود انباشته و مطالبات سهامداران و آورده نقدی خبر داد و با توقف نماد، آماده بازگشایی برای فردا شد.

براین اساس، “شپاکسا” اعلام کرد: این شرکت با توجه به موافقت سهامدار عمده مبنی بر انجام افزایش سرمایه از محل سود انباشته و مطالبات سهامداران و آورده نقدی در نظر دارد گزارش توجیهی افزایش سرمایه از محل سود انباشته تا سقف 108 میلیارد تومان و مطالبات سهامداران و آورده نقدی تا سقف 214 میلیارد تومان را تهیه کند و پس از تصویب هیات مدیره جهت اخذ تاییدیه حسابرس مستقل و مجوز سازمان بورس مراحل اجرایی آن را نهایی کند.

بدیهی است اخذ مصوبه هیات مدیره ، تایید گزارش حسابرس مستقل و اخذ مجوز سازمان بورس در مراحل مختلف زمانی افشاء به اطلاع سهامدارن خواهد رسید.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش برخی نمادهایی که حجم نسبتا بالایی در مقایسه با میانگین 30 روز گذشته معامله شده اند، قدرت خریدار به فروشنده حقیقی یا سرانه خرید هر کد حقیقی بالاست و تحرکاتی در تابلوی معاملاتی آنها مشاهده شده است، معرفی می شود و شما می توانید این نمادها را بررسی کنید.

نمادهای معرفی شده به هیچ وجه سیگنال خرید و فروش نیست و صرفا برای بررسی بیشتر ارایه شده است.

مسئولیت هر گونه خرید و فروش با خود شماست. می توانید گزارش بازار سهام و سایر حجم های مشکوک را هر روز در کانال سیگنال به آدرس signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) مشاهده کنید.

ردیفنمادمقایسه با میانگین حجم 30 روزقدرت خریدار به فروشنده حقیقی
1همراه1.212.87
2شپاکسا1.451.63

1. همراه : شرکت ارتباطات سیار ایران با نماد همراه، در بازار بورس و گروه مخابرات قرار دارد. این سهم در خرداد ماه امسال نیز جزو سهام برگزیده قرار داشت و بعد از واکنش به محدوده 2600 تومان و عبور از سقف 3400 تومان، امروز توانست سقف کانال را بشکند و وارد کانال بسط یافته شود.

در معاملات امروز هر کد حقیقی، نزدیک به 87 میلیون تومان خرید انجام داد که بیشتر از 4 برابر میانگین ده روزه سرانه خرید هر حقیقی در این نماد بوده است.

در صورت تثبیت روی این کانال، خط میانی کانال بسط یافته در محدوده 5 هزار تا 5500 تومان را می توانیم به عنوان اولین هدف آن در نظر داشته باشیم. در صورت افت قیمت، سقف قبلی در قیمت 3400 تومان، مهمترین حمایت آن می باشد.

2 سهم برگزیده بازار سرمایه (چهارشنبه 4 تیر ماه 99)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

2. شپاکسا : پاکسان با نماد شپاکسا، در بازار اول بورس و گروه محصولات شیمیایی قرار دارد. این نماد که از مردادماه سال 97 در یک کانال صعودی بلند مدت قرار دارد، بعد از برخورد به محدوده 4 هزار تومان در اوایل امسال، در چند ماه اخیر، بین دو محدوده 4 هزار تومان و 3200 تومان در حال نوسان بوده است.

در معاملات امروز، از محدوده تراکم با صف خرید خارج شد. هر کد حقیقی به صورت میانگین نزدیک به 30 میلیون تومان خرید انجام داده است که حدود 1.5 برابر میانگین ده روزه سرانه خرید هر حقیقی بوده است.

در صورت رشد از این منطقه، محدوده 6 هزار تا 6500 تومان را می توانیم به عنوان هدف اولیه آن مد نظر قرار دهیم. در صورت کاهش قیمت، مهمترین حمایت های آن، محدوده 4 هزار و 3 هزار تومان است.

2 سهم برگزیده بازار سرمایه (چهارشنبه 4 تیر ماه 99)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

شرکت پاکسان به عنوان یکی از قدیمی ترین و بزرگترین شرکت های تولیدی با نام شرکت تولیدی پاک کن با مسئولیت محدود در سال 1341 به ثبت رسید. سپس در سال 1342 نام و نوع شرکت به شرکت سهامی پاک کن و در سال 1349 به شرکت سهامی خاص پاکسان تغییر یافت.

در سال 1373 با تغییر نوع شرکت به سهامی عام، در سازمان بورس و اوراق بهادار پذیرفته شد. در حال حاضر شرکت جزء واحدهای تجاری فرعی شرکت مدیریت صنعت شوینده توسعه صنایع بهشهر است و واحد نهایی گروه شرکت توسعه صنایع بهشهر می باشد.

موضوع فعالیت شرکت طبق ماده 3 اساسنامه، عبارت است از:

“تهیه و تولید انواع مواد شوینده و پاک کننده، محصولات بهداشتی و آرایشی، کارهای تولیدی و بازرگانی، سرمایه گذاری، صادرات، واردات و انجام هر نوع عملیات و معاملاتی که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم مرتبط با موضوع فعالیت شرکت باشد.”

این شرکت در صنعت شوینده در محصولات اصلی صابون و کفشوی رتبه اول و در پودرها رتبه ششم را به خود اختصاص داده است. مطابق با جدول زیر سهم شرکت از کل بازار داخلی، در دوره 3 ماه منتهی به 29 اسفند سال 1398 برابر 6 درصد در بخش پودر، و 22 درصد در بخش صابون بوده است.

تحلیل تکنیکال نماد شپاکسا به همراه نمودار (12 خرداد ماه 1399)

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ 5 میلیون ریال بوده که طی چند مرحله به مبلغ 1،080،000 میلیون ریال افزایش یافته است. از تعداد یک میلیارد و 80 میلیون برگ سهم کل شرکت، 69.65 درصد در اختیار شرکت مدیریت صنعت شوینده توسعه صنایع بهشهر است. دیگر سهام داران عمده این شرکت، خانواده ماوائی و شرکت بیمه ملت هستند.

بررسی و مقایسه صورت های مالی دوره سه ماهه منتهی به 29 اسفندماه سال قبل و دوره مشابه سال 1397 نشان از افزایش 13 درصدی مجموع درآمدهای شرکت و افزایش 25 درصدی بهای تمام شده کالای فروش رفته که عمدتا به علت افزایش بهای مواد اولیه بوده است، می دهد.

سهام شرکت پاکسان با نماد “شپاکسا” در بازار اول بورس و گروه “محصولات شیمیایی” داد و ستد می شوند.

در معاملات دیروز بیش از 9 میلیون برگ سهم با قیمت پایانی 36599 ریال ( 4.07%+) مورد معامله قرار گرفت و سهم با صف خرید به کار خود پایان داد.

این سهم درون یک کانال صعودی بلند مدت در حال نوسان است. از ابتدای سال جدید و با برخورد به مقاومت 4100 تومان، وارد دامنه موج 4 از روند صعودی جدید خود شد و تاکنون نیز این اصلاح ادامه دار بوده است.

با اتمام اصلاح و عبور از بازه مقاومتی 4100-4325 تومان، می تواند با اهداف 5183 تومان، 5900 تومان و 7630 تومان در قالب موج 5 قابل بررسی باشد.

تحلیل تکنیکال نماد شپاکسا به همراه نمودار (12 خرداد ماه 1399)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

در صورت ادامه اصلاح و نزول بیشتر قیمتی سهم، حمایت های آن را می توان 3167 تومان، 2900 تومان و در نهایت 2638 تومان در نظر گرفت.

تحلیل‌های ارائه شده نظر کارشناسان تیم سیگنال بوده و نباید مبنای خرید و فروش قرار گیرد. مسئولیت هرگونه استفاده از داده‌های موجود، بر عهده کاربران محترم می‌باشد. شما می توانید جهت مشاهده بروزرسانی نمادهای معرفی شده در سیگنال و رصد بازار به کانال Signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) مراجعه کنید.
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه،

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، سهام نمادهای «قلرست، قپیرا، خراسان، قزوین، کاما، زپارس و پارسان» بیشترین افزایش قیمت و نمادهای «خرینگ، قصفها، فاذر، شلعاب، حتاید، فجر و شپاکسا» بیشترین سهم را در  کاهش قیمت در بازار سهام ایفا کردند .

پالایش نفت تهران(شتران)بیمه آسیا(آسیا)، باما(کاما، بانک پارسیان(وپارس)، پالایش نفت اصفهان(شپنا)، سرمایه گذاری ملی (ونیکی)/ سیمان خوزستان(سخوز) هفت نماد با بالاترین تقاضا بودند .

بیشترین عرضه هم متعلق به فرآورده های نسوز پارس(کفپارس)، مخابرات ایران (اخابر) ، صنایع آذرآب(فاذر)، سرمایه‌گذاری‌ سایپا (وساپا) ، داده گستر عصر نوین(های وب)، توسعه‌معادن‌وفلزات‌ (ومعادن) ، تولیدکنندگان بورس کالای ایران (تکالا) بود .

به این ترتیب، در پایان معاملات امروز ، بیش از 10 میلیارد برگه اوراق بهادار به ارزش 136 هزار و 946 میلیارد ریال در یک میلیون و 747 هزار نوبت معاملاتی داد و ستد شد.  

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از فارس، بروز بیماری ویروسی کووید 19 و همه گیری جهانی آن در دنیا، بخش بالادست و پایین دست صنعت نفت و گاز را نیز تحت تاثیر قرار داده است. در این راستا کشورهای مطرح صنعتی و مصرف کننده اصلی صنایع پایین دست نفت و گاز را به حالت نیمه تعطیل و تعطیل درآورده و قوانین سخت‌گیرانه‌‌ای را برای قرنطینه اجرایی کردند و بدین صورت کاهش تقاضای مواد پایین دستی صنایع نفت و گاز، کاهش تقاضای نفت در کل جهان را در پی داشت. در این بین اما جنگ قیمتی بین عربستان و روسیه تبعات منفی شیوع کرونا بر بازار نفت را دو چندان کرد و سبب شد قیمت نفت به حدود 25 دلار بر بشکه کاهش یابد.

سقوط ناگهانی قیمت نفت تاثیر منفی زیادی بر بازار محصولات پتروشیمیایی بر جای گذاشت زیرا قیمت اکثر محصولات پتروشیمی با الگوی خاصی متاثر از قیمت نفت است. یعنی در صورت کاهش قیمت نفت، قیمت محصولات پتروشیمی نیز کاهش پیدا خواهد کرد. در شکل زیر، روند تغییرات قیمت نفت تگزاس اینترمدیت با دو محصول پتروشیمی متانول و پروپیلن نشان داده شده است.

هر چند کاهش قیمت نفت بطور همزمان باعث کاهش قیمت خوراک و محصولات تولیدی پتروشیمی‌ها شده اما در ایران به دلیل اینکه پتروشیمی‌ها همواره از مزیت خوراک ارزان قیمت بهره‌مند بودند تحولات بازار نفت به ضرر آنها تمام خواهد شد. یعنی علی رغم کاهش قیمت خوراک پتروشیمی‌های موجود با کاهش قیمت محصولات پتروشیمی، درآمد شرکت‌های پتروشیمی کاهش خواهد یافت.

زیرا اولا هزینه های جاری فرایندها ثابت خواهد بود و متاثر از قیمت خوراک و محصولات نیست و با کاهش قیمت خوراک و محصولات حجم آن به نسبت بقیه هزینه ها افزایش یابد. ثانیا مزیت پتروشیمی‌ها خوراک ارزان قیمت است و کاهش بیشتر خوراک مزیت قابل توجهی ایجاد نمی‌کند. پس قیمت فروش محصولات مهمترین متغیر کلیدی در تعیین میزان درآمد پتروشیمی‌ها است.

رونق بازار اتانول آمین‌ها و پلی‌پروپیلن به دلیل افزایش مصارف بهداشتی

مصطفی سعیدی کارشناس نفت و انرژی درباره تبعات منفی شیوع کرونا و تداوم جنگ قیمتی روسیه و عربستان بر اقتصاد پتروشیمی‌های داخل گفت: کاهش قیمت محصولات پتروشیمی به معنی کاهش جذابیت سرمایه‌گذاری در این صنعت است زیرا هزینه‌های سرمایه گذاری ثابت مانده و هزینه‌ های جاری غیر خوراک نیز ثابت مانده اما درآمد شرکت ها به علت کاهش قیمت محصول کاهش محسوسی داشته و نقطه سر به سر برابری هزینه سرمایه گذاری شده سالیان متوالی با درآمد خالص واحد طولانی‌تر می‌شود.

وی افزود: در نتیجه پیش‌بینی می‌شود علاقه سرمایه گذاران برای طرح‌های کوچک و زود بازده یکساله پتروشیمی کمرنگ شود اما طرح‌های بلندمدت و عظیم حداقل به زمانی حدود 4 تا 5 سال جهت ساخت احتیاج دارند که تا آن زمان هم بعید است مشکل ویروس کرونا حل نشده باشد و به احتمال فراوان اثر منفی ویروس کرونا بر اقتصاد فرایندهای سرمایه‌گذاری شده در 5 سال آینده از بین خواهد رفت.

به نظر می‌رسد هر چند صادرات اکثر واحدهای پتروشیمی به علت کاهش قیمت محصولات با کاهش درآمد مواجه خواهند شد اما محصولاتی که در حوزه مقابله با ویروس کرونا قابل مصرف هستند نه تنها دچار کاهش قیمت نخواهند شد که قیمت آنها قطعا به علت افزایش تقاضا افزایش خواهد یافت. برای مثال یکی از کاربردهای اتیلن، تولید اتانول آمین‌ها از اتیلن اکسید است که در صنایع شوینده کاربرد فراوان دارد. از پلی‌پروپیلن تولیدی از پروپیلن نیز در صنایع نساجی برای تولید البسه پزشکی استفاده می‌شود.

شیوع کرونا و کاهش قیمت نفت تاثیر جدی بر درآمدهای نفتی ندارد

هر چند شیوع ویروس کرونا تاثیر منفی بر درآمدهای نفتی داشته اما در مقایسه با سایر کشورها ضرر و زیان ایران قابل ملاحظه نیست. زیرا پس از بازگشت تحریم‌های نفتی در آبان سال گذشته میزان صادرات نفت ایران افت محسوسی پیدا کرد و از 2.5 میلیون بشکه در روز به کمتر از 500 هزار بشکه رسیده و در نتیجه درآمدهای نفتی ایران تحت تاثیر تحریم‌ها حداقل 80 درصد کاهش یافته است.

در نتیجه کاهش قیمت نفت به علت شیوع این ویروس تنها همین اندک امید دولت به کامیابی از طریق خام‌فروشی نفت را از بین می‌برد و تاثیر قابل توجهی بر روی اقتصاد نخواهد گذاشت زیرا در حال حاضر نفت قابل توجهی توسط ایران صادر نمی‌شود که کاهش قیمت آن بتواند تاثیر قابل توجهی بر اقتصاد ایران بگذارد. اما کشورهای صادرکننده بزرگی نظیر عربستان حدود 70 میلیارد دلار در سال بابت این کاهش قیمت ضرر خواهند کرد.

اما شیوع کرونا و کاهش قیمت نفت تاثیراتی نیز بر بازار فروش فرآورده‌های نفتی نیز گذاشته که شاید محسوس‌ترین تاثیر را بتوان در صادرات بنزین مشاهده کرد.

مصطفی سعیدی کارشناس نفت و انرژی گفت: درآمدهای دولت حاصل از صادرات بنزین از دو جهت حجم صادرات و قیمت بنزین صادر شده قابل بررسی است. از طرفی به دلیل کاهش تردد مردم، میانگین مصرف روزانه بنزین در 15 روز اول فروردین‌ سال 99 به 44 میلیون لیتر رسیده است و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته میزان مصرف بنزین 50 میلیون لیتر در روز کاهش یافته که ظرفیتی برای صادرات مازاد تولید در ایران ایجاد کرده است.

وی افزود: هرچند شیوع کرونا به ظرفیت صادرات بنزین اضافه خواهد کرد اما باید توجه داشت که بهای بنزین به کمترین میزان در 20 سال اخیر رسیده و قیمت بنزین تحویل بنادر آمریکا حدود 55 سنت در گالن (14.5 سنت در لیتر) در 31 مارس 2020 ثبت شده است.

کاهش شدیدتر قیمت فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام پس از شیوع کرونا

در حال حاضر اتفاق نادری که در بازار نفت رخ داده کاهش شدیدتر قیمت فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام است و هر لیتر بنزین حدودا 12 سنت، نفتا 13 سنت و مازوت 14 سنت معامله می‌شود. در نتیجه این تغییرات قیمت زمینه‌ای را برای پتروشیمی‌های خوراک مایع فراهم کرده که برای تولید محصولات ضروری شرایط فعلی نظیر پروپیلن و اتیلن که کاربرد وسیعی در تولید البسه، ماسک و مواد ضدعفونی دارد از خوراک نفتا استفاده کنند. با توجه به کاهش قیمت خوراک نفتا و افزایش احتمالی یا ثبات قیمت پروپیلن و اتیلن به علت افزایش تقاضا، پتروشیمی‌های خوراک مایع می‌توانند بر روی تولید این محصولات برنامه‌ریزی کنند.

همچنین تاثیر ویروس کرونا در بورس بسیار ملموس و واضح بوده است. برای مثال ارزش سهام شرکت پاکسان (شرکت فعال پایین دست در حوزه مواد شوینده) با نماد “شپاکسا” از قیمت 2000 تومان در 10 اسفند 98 به قیمت 3800 تومان در 16 فروردین 99 رسیده در حالی که ارزش سهام شرکت پتروشیمی نوری (شرکت فعال بالادست پتروشیمی) با نماد “نوری” از قیمت 7670 تومان در 13 اسفند 98 به قیمت 6000 تومان در 16 فروردین 99 افت کرده است.

در مجموع شیوع کرونا و کاهش قیمت نفت هر چند تاثیر جدی‌ بر درآمدهای نفتی دولت نداشت اما تبعات منفی آن بر اقتصاد پتروشیمی‌های موجود در کشور قابل چشم‌پوشی نیست. در این بین اما ظرفیت‌ها و فرصت‌هایی برای افزایش صادرات بنزین و یا تمرکز بر تولید محصولات بهداشتی در صنایع پایین‌دستی پتروشیمی ایجاد شده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

اصلاح مقطعی شاخص با حجم معاملات بالا
 
علیرضا تاجبر، عضو هیات مدیره کانون کارگزاران در بررسی روند حرکت شاخص به بورس‌نیوز گفت: قیمت ارز و تورم انتظاری دو عامل صعود شاخص بوده و این حرکت رو به رشد تا زمانی که نرخ ارز و تورم انتظاری بالا باشد، طبیعی و ادامه‌دار خواهد بود.
مدیرعامل کارگزاری تامین سرمایه نوین به اصلاحات کوچک در حجم‌های بالا اشاره داشت و افزود: این به معنی حجم معاملات بالا در منفی بوده که سهام در حال جابجایی است.
وی ادامه داد: موج نقدینگی که از سمت حقیقی‌ها وارد بازار شده همراه با تورم انتظاری، نرخ ارز و عدم جذابیت بازار‌های موازی نشان می‌دهد موج صعودی بازار فعلا ادامه دارد.
تاجبر به اتفاقات رایج اسفند ماه اشاره داشت و گفت:عرضه‌ها در این ماه به صورت سنتی افزایش می‌یابد و بسیاری از حقوقی‌ها در پی اصلاح پرتفو و از طرف دیگر حقیقی‌ها نیز در پی شناسایی سود عمل خواهند کرد که مطمئنا در افزایش عرضه‌ها تاثیرگذار خواهد بود. 
مدیرعامل کارگزاری تامین سرمایه نوین در پایان خاطرنشان کرد:ذکر این نکته لازم است که شیب صعودی را نباید خیلی افزایشی در نظر داشت و اصلاح مقطعی شاخص با حجم معاملات بالا به نفع بازار سرمایه خواهد بود.
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

5 درصد

به گزارش بورس نیوز، شرکت سیمان شرق از واگذاری سهام خبر داد.

بر این اساس، این شرکت اعلام کرد، 5 درصد از سهام شرکت فرآورده‌های سیمان شرق را به صورت نقدی واگذار کرد.
لازم به ذکر است، قیمت واگذاری هر سهم 12/616 ریال بوده که سود و زیان واگذاری پس از کسر مخارج انتقال 104.013 میلیون ریال خواهد بود.

گفتنی است، این واگذاری از طریق تابلو فرابورس بازار پایه از تاریخ 1398/11/08 الی 1398/12/07 صورت گرفته است.

5 درصد

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

به این ترتیب در مجموع 6روز کاری اخیر حدود 2200میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقوقی به حقیقی جابه‌جا شد.  تداوم روند صعودی بازار و رکوردشکنی‌های پیاپی شاخص بورس درحالی رقم خورد که یکی از مهم‌ترین دلایل تشکیل چنین روندی در قیمت سهام، هجوم نقدینگی به بازار عنوان شده است تا جایی‌که حتی سنت‌شکنی میان بازیگران بورس نیز مشاهده می‌شود. درحالی‌که حقوقی‌های بازار در مواقع افت شاخص، با حمایت‌های خود و خریدهای پرحجم، مانع از افت بیشتر قیمت‌ها در بازار می‌شوند، اما این آرایش در معاملات روز شنبه شکل نگرفت؛ به‌طوری‌که با وجود عقب‌نشینی بیش از یک درصدی شاخص کل بورس، خریدهای پرحجم از سوی سهامداران خرد ادامه یافت و در نهایت خالص خرید 35میلیارد و 500میلیون تومانی در کارنامه این گروه از بازیگران بازار ثبت شد. بر این اساس در مجموع 6روز کاری گذشته، 2هزار و 186میلیارد تومان نقدینگی در مسیر سبد سهام معامله‌گران عمده به خرد منتقل شده است.

شیمیایی در صدر خرید حقیقی‌ها

بررسی روند خرید و فروش معامله‌گران حقیقی در میان صنایع بورسی نشان می‌دهد که گروه شیمیایی با بیشترین تقاضا از سوی سهامداران حقیقی روبه‌رو‌ بوده است، به‌طوری‌که تغییر مالکیت بیش از 450 میلیارد تومانی در مسیر حقوقی به حقیقی در این گروه به ثبت رسید. طی روزهای اخیر سهام شرکت‌های تولیدی مواد ضدعفونی‌کننده مورد توجه معامله‌گران قرار گرفته‌اند، البته با شیوع ویروس کرونا در کشور اخبار متعددی حول این دسته از صنایع شکل گرفته است.

در این میان سهام شرکت نیروکلر با بیشترین خالص خرید توسط سهامداران خرد مواجه بوده است. «شکلر» که در تمامی این 6روز در کانون توجه سهامداران خرد قرار داشت، خالص خریدی در حدود 260میلیارد تومان را از سوی معامله‌گران حقیقی تجربه کرد. هر سهم «شکلر» در این بازه زمانی با نوسان مثبت 20درصدی همراه شد. به‌نظر می‌رسد اخبار پیرامون افزایش ظرفیت نیروکلر در خریدهای مزبور بی‌تاثیر نبوده است. براساس آخرین شفاف‌سازی «شکلر» بر سایت اطلاع‌رسانی کدال نیز مدیران این شرکت خبر از افزایش روزانه ظرفیت 150 تنی این شرکت دادند. بر این اساس «شکلر» عنوان کرده که هدف از افزایش ظرفیت واحد اسید کلریدریک بیشتر مصرف کلر و به ظرفیت رسیدن تولید در کارخانه اصفهان به‌دلیل مصرف کلر است. همچنین قرار است ظرفیت عملیاتی پایدار تولید پس از طی دوره آزمایشی مشخص شود. در این میان به‌دنبال تقاضای بالای سهامداران خرد درخرید سهام مزبور، سهامدار عمده عرضه‌های قابل‌توجهی را رقم زد. به‌طوری‌که طی این 6روز سرمایه‌گذاری توسعه صنعت و تجارت حدود 100 میلیون سهم از شکلر معادل بیش از 19 درصد از شرکت را در بازار عرضه کرده است. البته 25میلیون سهم «شکلر» در روز شنبه فروخته شد. به این ترتیب «وصنعت» دارایی خود در «شکلر» را به 12درصد رساند. در این گروه شرکت پاکسان نیز در کانون توجه سهامداران خرد قرار داشت که در نهایت خالص خریدی در حدود 100میلیارد تومان را تجربه کرد. در این نماد نیز دو سهامدار عمده به عرضه سهم پرداختند به‌طوری‌که فروش بیش از یک درصد از سهام «شپاکسا» توسط صندوق سرمایه‌گذاری بادرآمدثابت امیدانصار در طول این مدت، میزان تملک این حقوقی در سهام مزبور را به 44/ 2 درصد رساند. بانک انصار نیز دیگر حقوقی عرضه‌کننده سهام «شپاکسا» بود که با واگذاری‌های انجام شده در این مدت، میزان دارایی خود در این سهم را به زیر یک درصد کاهش داد. البته نماد مزبور در پایان معاملات روز چهارشنبه به‌دلیل برگزاری مجمع متوقف شد. قرار است امروز دوشنبه مجمع عمومی عادی سالانه «شپاکسا» جهت تصویب صورت‌های مالی سال 98 برگزار شود. البته در گروه شیمیایی سهامداران عمده به خرید سهام پتروشیمی شازند تمایل زیادی نشان دادند و تغییر مالکیت به ثبت رسیده در این نماد حدود 25 میلیارد تومان و به سمت حقوقی‌ها بود.

پالایشی‌ها در نوبت دوم

سهامداران خرد در ادامه روند خریدهای پرحجم خود در این مدت به جمع‌آوری سهام گروه پالایشی نیز توجه نشان دادند و در نهایت خالص خرید بیش از 300میلیارد تومانی را در این گروه ثبت کردند. در این میان حقیقی‌ها بیشترین خرید را در نماد معاملاتی پالایشگاه نفت اصفهان و بندرعباس داشتند به‌طوری‌که خالص خرید حقیقی‌ها در نماد «شپنا» به بیش از 110 میلیارد تومان رسید. در نماد پالایش نفت بندرعباس نیز بیش از 75میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقوقی به حقیقی این نماد جابه‌جا شد.

حقوقی‌ها چه خریدند؟

بررسی روند تغییر مالکیت‌ها و در واقع خریدهای صورت‌گرفته از سوی سهامداران عمده طی بازه زمانی 6روز اخیر نشان از آن دارد که حقوقی‌ها بیشترین خرید را در گروه معدنی به ثبت رسانده‌اند. بر این اساس خالص خرید حقوقی‌ها در این گروه به بیش از 14میلیارد تومان رسید. بیشترین خرید  در این صنعت نیز در نماد سرمایه‌گذاری صدرتامین صورت گرفت. به‌طوری‌که بیش از 13 میلیارد تومان نقدینگی از سبد سهامداران خرد «تاصیکو» به پرتفوی سهامداران عمده این شرکت منتقل شد. در این مدت حقوقی‌ها به خرید سهام چادرملو و توسعه معادن روی ایران نیز توجه نشان دادند. به این ترتیب خالص خرید 13میلیارد تومانی در هر کدام از دو نماد «کچاد» و «کروی» ثبت شد. این در حالی است که بازیگران عمده بیشترین خرید و گاه حمایت را از سهام فولاد مبارکه داشتند. درحالی هر سهم «فولاد» طی 6روز کاری گذشته، بیش از 4درصد رشد قیمت را تجربه کرد که خالص خرید حقوقی‌ها در آن به بیش از 35میلیارد تومان رسید. در این میان موسسه صندوق بیمه اجتماعی روستاییان وعشایر به‌عنوان حقوقی فعال در «فولاد»، خریدهایی در این نماد انجام داد.

نگاهی به معاملات روز شنبه

همان‌طور که عنوان شد در جریان معاملات روز شنبه سهامداران خرد به خریدهای پرحجم خود ادامه دادند و توانستند با انتقال 35میلیارد و 500میلیون تومان نقدینگی به پرتفوی خود، تغییر مالکیت را برای پنجمین روز متوالی در زمین خود حفظ کنند. در این میان بیشترین خرید حقیقی‌ها در نماد معاملاتی شرکت سالمین بود به‌طوری‌که خالص خرید 91میلیارد تومانی در «غسالم» ثبت شد. کارخانجات تولیدی شهید قندی نیز با ثبت خالص خرید 37میلیارد تومانی از دیگر نمادهای مورد توجه حقیقی‌ها در این بازار بود.  در مقابل حقوقی‌های بازار به جمع‌آوری سهام فرآورده‌های ‌نسوزآذر تمایل نشان داده و 14میلیارد تومان نقدینگی را بابت خرید سهام مزبور به پرتفوی خود منتقل کردند. در این میان 300هزار سهم «کاذر» از سوی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه توکا خریداری شد. پتروشیمی شازند و ماشین‌سازی اراک نیز از دیگر نمادهای موردتوجه حقوقی‌ها در بازار شنبه بود که هرکدام خالص خرید بیش از 10میلیارد تومانی را تجربه کردند. در نماد «فاراک» سه حقوقی به خرید و فروش سهم پرداختند. درحالی 13میلیون و 400هزار سهم از سوی شرکت سرمایه‌گذاری فرهنگیان و 5میلیون و 400هزار سهم نیز از سوی شرکت سرمایه‌گذاری تدبیرگران اطلس عرضه شد که صندوق سرمایه‌گذاری ارزش کاوان آینده به خرید یک میلیون سهم پرداخت.

 

10-01

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.