دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
6 مهر 1399

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

آغاز دومین هفته شهریور 99 مصادف با ایام سوگواری تاسوعا و عاشورا بود  که در این ایام تمامی بازارهای مالی تعطیل بودند  و فعالیت خرید و فروش نداشتند. بعد از تعطیلات ،بازارهای مالی فعالیت خود را از سر گرفتند و شاهد افزایش قیمت در بازارهای ارز و سکه بوده ایم. اما در روز پایانی هفته روند قیمت ارز و سکه با کاهش قابل توجهی در  قیمت مواجه بود. بازار سرمایه نیز همسو با دیگر بازارهای مالی در ابتدا  رشد مثبت داشت، اما این روند خیلی زود پایان یافت و همانند هفته گذشته شاهد اُفت شاخص کل بورس بوده ایم.

نرخ دلار و یورو 550 تومان کاهش 

در دومین هفته شهریور 99 نرخ دلار و یورو در روز دوشنبه (10 شهریور) بعد از ایام تعطیل تاسوعا و عاشورا  به ترتیب با رقم 23 هزار و 50 تومان و 27 هزار و 250 تومان خرید و فروش شد که در روز  بعد (یکشنبه 11 شهریور 99) نرخ آن‌ها  350 تومان افزایش یافت ودلار  با  مبلغ 23 هزار و 400 تومان  و یورو به نرخ  27 هزار و 600 تومان معامله شد.

البته این  افزایش  قیمت پایدار نماند و در آخرین روز هفته  دلار به قیمت 22 هزار و 500 تومان و یورو نیز 26 هزار و 700 تومان رسید. به طور میانگین نرخ دلار و یورو  در دومین هفته شهریور 550 تومان کاهش یافت.

سکه به کانال 10 میلیون تومانی نزدیک شد

هر قطعه تمام بهر آزادی طرح جدیددر روز دوشنبه (10 شهریور 99)  در دومین هفته شهریور 99 به  قیمت 11 میلیون و 50 تومان رسید که در روزهای بعد با افزایش قیمت مواجه بود، اما در آخرین روز هفته همسو با بازار ارز نرخ سکه  300 هزار تومان کاهش یافت  و  به رقم 11 میلیون  و 110 هزار تومان رسید.

هر گرم طلای 18 عیار نیز از قیمت یک میلیون و 87  هزار تومان به قیمت یک میلیون و 107 هزار تومان رسید.

تغییرات نرخ ارز عامل اصلی نوسان قیمت طلا و سکه 

نادر بذر افشان دبیرهیات مدیره اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران نیز، گفت: در دومین هفته شهریور 99  باتوجه به ایام سوگوار تاسوعا و عاشورا  واحدهای عمده فروش سکه و طلا از شنبه پیش رو پس ازیک هفته تعطیلی به دلیل ایام محرم، بازگشایی خواهند شد.  

او افزود: بعد از ایام سوگواری تاسوعا و عاشورا قیمت طلا و سکه در بازار با روند صعودی مواجه بود که از جمله دلایل آن می‌توان به افزایش اونس جهانی و نرخ ارز در بازار داخلی اشاره کرد  که در طی این هفته  به طور میانگین حدود 48 دلار اونس جهانی نوسان داشت، اما روند بازار در آخرین رو هفته تغییر کرد و کاهش یافت.  

دبیرهیات مدیره اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران  تصریح کرد: هر قطعه سکه بهارآزادی طرح جدید نسب به هفته گذشته حدود 550 هزار تومان افزایش قیمت داشته است همچنین  هر گرم طلای 18 عیار  حدود 58 هزار تومان گران شد.

او افزود : پیش بینی می شود اگر اونس جهانی و نرخ ارز افزایش نداشته باشند  روند قیمت طلا و سکه در روز های آینده با نوسان شدید همراه نباشد.

فروش طلا و سکه تقلبی در فضای مجازی 

بذر افشان درباره فروش طلا و سکه در فضای مجازی بیان کرد:  فروش طلا و سکه نیازمند تحصص خاصی است که پیشنهاد می‌کنم افراد از طریق فضای مجازی  اقدام به خرید طلا و سکه نکنند و کالای مورد نظر خود را  از افرادی که مجوز اتحادیه طلا و سکه را دارند خریداری کنند تا بستر و زیر ساخت‌های لازم در این زمیه مهیا شود.

او گفت: اغلب افرادی که در فضای مجازی اقدام به فروش طلا و سکه می‌کنند در صنف طلا و سکه فعالیتی نداشته اند که همین امر سبب می‌شود افراد از خرید خود متضرر شود چرا که با مشکلاتی نظیر پرداخت هزینه کامل در قبال کالایی که ارزش آن بسیار کمتر است و یا طلا نیست مواجه می شوند و حتی در مواردی سکه غیر بانکی و تقلبی فروش رفته است.  

بذر افشان افزود: صنف طلا و سکه با فعالیت در فضای مجازی مخالف نیست، اما افرادی باید در آن  اقدام به فروش طلا بکنند که  جواز اتحادیه طلا، جواهرات و سکه تهران را داشته باشند.

او گفت: در حال حاضر بستر لازم برای  فروش طلا در فضای مجازی  به صورت کافی مهیا نشده است و  اتحادیه طلا و جواهرات تهران  اقداماتی را در این زمینه انجام داده است تا با فراهم شدن زیر ساخت‌های فنی و امنیتی افراد با آرامش خاطر خرید خود را انجام دهند.

بیشترین و کمترین تغییرات سهمها در بورس 

در هفته اخیر نمادهای غاذر، بپیوند و ثعتما در سه بازار بورس، فرابورس و بازار پایه بیشترین جابجایی را میزان سهامشان داشتند همچنین فارس  بزرگترین شرکت به لحاظ ارزش بازار است  که  حدود 376 هزار میلیارد تومان ارزش آن است.

بیشترین رشد هفتگی قیمت سهام در بازار بورسفملی، در بازار فرابورس شاروم و در بازار پایه شمواد بوده است، اما بیشترین کاهش هفتگی قیمت سهام در بازار بورس وملی، در بازار فرابورس غشهداب و در بازار پایه سامان بوده است.

دلایل اُفت شاخص کل بورس چه بود؟

مهدی دلبری  کارشناس بازار سرمایه نیز گفت: بازار سرمایه در یک سال گذشته به طور میانگین حدود 600 درصد بازده داشته است و احتمال دارد برخی از سهامداران  قدیمی  با شناسایی سود  سهامشان از بازار خارج شدند در کنار آن صندوق‌های سرمایه گذاری هم  در 2 هفته گذشته  حدودا  نزدیک به 50  میلیارد تومان ابطالی داشته ایم  از طرف دیگر طرف عرضه در بازار قدرتمند شده است چرا که دولت چند مصوبه قانونی دارد که به  سهام‌های شناور باید افزوده شود که در پی آن  شرکت‌های دولتی باید سهام خود را بفروشند و حق خرید ندارند.

دلبری در باره تغییرات بازار سرمایه  افزود: در مدت اخیر  عرضه‌های اولیه زیادی در بازار سرمایه  ارائه شده است و  صندوق‌های درآمد ثابت باید سهام‌های خودرو می‌فروختند که از طرف دیگر اعتبار کارگزاری‌ها کاهش یافت که در مجموع سبب شد در یک ماه اخیر طرف تقاضا در بازار جوابگوی میزان عرضه نباشد چراکه روزانه حدود 1200 میلیارد تومان  نقدینگی وارد بازار می‌شد که جوابگوی این میزان جریان نقدینگی نبود و این روند منجر به دوران اصلاح قیمت سهام‌ها شد.  

این کارشناس بازار سرمایه افزود:از  اتفاقات مثبتی که در دوهفته گذشته برای بازار سرمایه رقم  خورد می‌توان به  خرید بیشتر سهام توسط صندوق‌های درآمد ثابت اشاره کرد.

دلبری بیان کرد: معتقدم روند بازار سرمایه در آینده به 2 صورت خواهد بود  به بیان دیگر سهام‌هایی که اصلاح قیمت آن‌ها  متناسب با بازار بورس نباشد احتمال دارد به روند منفی خود ادامه دهند، اما سهام‌هایی که اصلاح قیمت معقولی داشته اند رشد خواهند داشت البته  برخی سهام‌ها   مانند  فلزی و معدنی که رشد دلار نیما  و قیمت جهانی در آن‌ها تاثیر بیشتری دارد با افزایش ارز، ارزش  سهامشان  افزایش میابد که البته این سهام‌ها  از اصلاح قیمت خوبی در بازار برخودار بود.

او در پایان گفت: در حال حاضر میزان حجم معاملات نگران کننده نیست و نقدینگی در بازار افزایش یافته است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، درحالی پتروشیمی تندگویان از 17 اسفند با عرضه اولیه 9.5 درصد و کشف قیمت 438 تومانی هر سهم وارد بازار دوم فرابورس شده که روزبه معین زاده تحلیلی از بررسی اجمالی این زیرمجموعه هلدینگ پتروشیمی و بازار پت در ایران ، تولیدات شرکت ، آینده محصولات و نکات مهم در صورت های مالی ارایه کرد :

معرفی شرکت

پتروشیمی شهید تندگویان تنها تولیدکننده PTA و PET در کشور است که از لحاظ نوع تولیدات از پتروشیمی های حساس کشور شناخته می شود. قبل از اینکه شرکت این مواد را تولید کند در دهه 60 و 70 شرکت پلی اکریل با استفاده از مواد DMT تولید شده در شرکت مواد اولیه الیاف مصنوعی ( شمواد ) ، محصول پلی استر برای کارخانجات نساجی تولید می کرد اما در دهه 80 با تغییر تکنولوژی مصرف DMT بخاطر هزینه تولید و کیفیت منسوخ شد و PET در تولید پلی استر جایگزین DMT شد.

به همین علت شرکت ملی صنایع پتروشیمی با توجه به اهمیت این محصول در دو گرید بطری و نساجی و بخاطر حمایت از صنایع پایین دستی پتروشیمی و همچنین ایجاد ارزش افزوده بیشتر در محصولات بالادستی از جمله پارازایلین و منو اتیلن گلایکول ، پروژه تولید این محصول را در شرکت پتروشیمی تندگویان را در دو فاز اجرا کرد . با بهره برداری این شرکت توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی در سال 83 تولید این محصول آغاز شد و بعد از تاسیس هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس ( فارس ) ، به این هلدینگ واگذار شد .

تولیدات شرکت

پتروشیمی شهید تندگویان با تولید اسید ترفتالیک خالص ( PTA ) با ظرفیت 700 هزار تن در سال در دو فاز مواد اولیه تولید PET را تهیه می کند .اسید ترفتالیک یکی از مهمترین مواد اولیه برای تولید رزین های پلی اتیلن ترفتالات( PET ) است که روند رشد تولید ومصرف آن در جهان بسیار چشمگیر است .

محصول نهایی “شگویا” پلی اتیلن ترفتالات( PET )  است که در دو فاز و در دو گرید بطری و نساجی تولید می شود . پلی اتیلن ترفتالات نیز از مهمترین مواداولیه پلی استرهای قابل استفاده درتولید الیاف برای صنایع نساجی،صنایع تولید فیلمهای پلاستیکی، تولید انواع بطریهای نوشابه، قوطی و ظروف مورد استفاده در بسته بندی مواد غذائی ،داروئی و بهداشتی است که از روند رشد تولید و مصرف زیادی بر خورداراست.

مرحله اول این شرکت 412.5 هزار تن ظرفیت دارد که 177.5 هزار تن برای گرید بطری و 235 هزار تن برای گرید الیاف در نظر گرفته شده است .

مرحله دوم 475.5 هزار تن ظرفیت تولید دارد که از این مقدار 158 هزار تن گرید بطری ، 317  هزار تن چیپس پلی استر و132 هزار تن الیاف پنبه و نخ مصنوعی است . در فاز دوم،  گرید نساجی  PET به منظور تولید الیاف و پلی استر مورد مصرف قرار می گیرد .

آینده محصول

بطری های PET قابلیت بازیافت بهتری را نسبت به سایر پلاستیک ها دارند و با محیط زیست سازگاری بیشتری دارند همچنین گرچه پت مشتق از مواد پتروشیمی است ولی تقریبا 40 درصد از انرژی مصرفی در آن حفظ و پس از بازیافت محصول در دسترس خواهد بود.

از طرفی گرچه شیشه و فلزات از لحاظ زیست محیطی برای بسته بندی مورد توجه بیشتری هستند اما قیمت تمام شده این پلاستیک به مراتب کمتر است و بخاطر وزن مصرفی آن در تولید بطری و سبکی و استحکام و عدم واکنش با مواد داخل بطری مورد توجه است . مصرف این ماده در سالیان آتی افزایش خواهد یافت و پلیمری آینده دار در نظر گرفته می شود .

تحلیل صورت های مالی

آخرین سرمایه “شگویا” 2.39 هزار میلیارد تومان بوده و مالکیت 75 درصد سهام این شرکت به هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس، 15 درصد به صندوق بازنشستگی پس انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت و 10 درصد به سرمایه‌گذاری سهام عدالت استان ها تعلق دارد. سرمایه 2390 میلیارد تومانی تند گویان برای شرکتهای پتروشیمی هم تراز که حدود 300 تا 800 میلیارد تومان هستند سرمایه بالاتری است . علت این سرمایه بخاطر افزایش سرمایه تجدید ارزیابی از 500 میلیارد تومان به 2390 میلیارد تومان است که در سال 92 انجام شده است .

با قیمت گذاری 438 تومانی هر سهم شرکت، ارزش بازار آن به 10.5 هزار میلیارد تومان رسید که قیمت مطلوبی در ارزش شرکتهای پتروشیمی هم تراز است . در بورس به جز دو شرکت پتروشیمی مارون و پارس که بواسطه بزرگی  و سودآوری تقریبا حدود 50 هزار میلیارد تومان می ارزند شرکت های پتروشیمی هم تراز شرکت بین 10 تا 22 هزار میلیارد تومان ارزش بازار دارند .

از لحاظ سود آوری 609 ریال سود  بدست آمده  9 ماهه شرکت است گرچه شرکت با احتیاط سود 726 ریالی را در نظر گرفت ولی برآوردها نشان می دهد تا 800 ریال بتواند سود قطعی کسب کند .

از طرفی شرکت برآورد سود هر سهم خود را در ارزش گذاری تا سال 1402 به طور تدریجی به 1422 ریال افزایش داده که این افزایش بواسطه پیش بینی افزایش تورم و افزایش نرخ ارز بین 25 تا 30 درصد سالانه در نظر گرفته شده است. قیمت هر کیلوگرم گرید بطری از 12.4 بطری به 26.6 هزار تومان و گرید نساجی از 10.2 به 23.6 هزار تومان افزایش خواهد یافت. بنابراین افزایش سود آوری منوط به افزایش نرخ ارز خواهد بود .

اثر 60 ریالی عرضه اولیه بر سود “فارس”

“شگویا” جهت تکمیل طرح های توسعه،  پروژه SSP واحد POLY C را با هزینه 411 میلیارد تومان و 10.7 میلیون دلار ارزی در دست اجرا دارد . با پیشرفت 50 درصدی ، اتمام طرح در پایان سال 1400 پیش بینی می شود . باتوجه به بالا بودن حاشیه فروش بطری نسبت به الیاف ، برنامه شرکت این است که با راه اندازی واحد SSP کارخانه POLY C میزان تولید گرید بطری را افزایش دهد. همچنین راه اندازی خطوط 7 و 8 واحد POY و راه اندازی واحد STAPLL  برای سال های آتی مورد نظر است .

تنها سرمایه گذاری پتروشیمی تندگویان، پتروکیمیای ابن سینا با مالکیت  حدود 12.9 درصدی است. با توجه به اینکه یکی از مهمترین محصولات قابل تولید گاز مایع بوتان انیدرید مالتیک و مشتقات آن است و در راستای ایجاد ارزش افزوده از گاز بوتان، احداث یک واحد تولید انیدرید مالتیک به ظرفیت 20 هزار تن در سال در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در بندر امام مورد توجه قرار گرفت. سرمایه گذاری انجام شده در این شرکت حدود 15.5 میلیارد تومان بوده و تکمیل پروژه های شرکت 80 درصد بوده که 20 درصد مابقی تا پایان سال 99 تکمیل می شود.

این سرمایه گذاری تاثیر چندانی در سود تند گویان به علت ارزش سرمایه نخواهد داشت و قرار است بابت مطالبات به پتروشیمی بندر امام واگذار شود که در جهت زنجیره محصول تولید پتروکیمیا است .

بر اساس بررسی صورت های مالی در سرفصل سایر درآمد ها  و هزینه های عملیاتی، 9 ماهه 98 نسبت به 12 ماهه سال قبل از کاهش چشمگیری برخوردار بوده به طوریکه هزینه های جذب نشده در تولید از 120 میلیارد تومان به 80 میلیارد تومان کاهش یافته و سود تسعیر دارایی ها و زیان بدهی ارزی با کاهش چشمگیری روبه رو بوده است .

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

گرچه شائبه تشکیل حباب قیمتی در کل بورس را می‌توان رد کرد، اما نمی‌توان از حباب قیمتی در برخی بخش‌ها چشم‌پوشی کرد.

سهام شرکت‌های کوچک‌تر بیش از دیگر شرکت‌ها با خطر ایجاد حباب مواجه هستند. بازار پایه فرابورس را شرکت‌هایی عمدتا با ارزش بازار کوچک‌ و شفافیت کمتر تشکیل می‌دهند که بستر مناسبی را برای جولان نقدینگی فراهم آورده‌اند. رشدهای چندصد درصدی، سهام برخی از شرکت‌های پذیرش‌شده در این بازار از ابتدای سال وضعیت معاملاتی کنونی آنها را به منطقه هشدار نزدیک کرده است.

به گزارش رادیو سهام، شاخص کل بورس تهران بازدهی حدود ۴۳ درصدی را از ابتدای سال تا پایان هفته گذشته به ثبت رساند. در حالی‌که برخی کارشناسان به پشتوانه الگوهای تاریخی از حباب در سهام خبر می‌دادند همان‌طور که در گزارش‌های پیشین نیز اشاره شد هیچ‌یک از الگوهای تاریخی نمی‌تواند حکم قطعی را درخصوص وضعیت سهام ارائه کند و تنها می‌تواند علائم هشدار را فعال کند تا بررسی دقیق‌تری از وضعیت ارائه شود. از طرفی آن‌چه در روزهای گذشته بر سهام فشار وارد کرد و مانعی در برابر رشد قیمت بود نه الگوهای تاریخی بلکه ریسک اصلی پیش روی بازار یعنی بازار جهانی است. به‌صورت کلی می‌توان گفت خطایی که در بازار سهام مشاهده می‌شود علاقه بسیار زیاد به کلی‌نگری است. بر این اساس تکیه بر نسبت‌های کلان می‌تواند این اشتباه را به دنبال داشته باشد که سهام به منطقه حباب رسیده است و همچنین حکم قطعی برای کل بورس داده شود. گرچه با ریسک‌ها و فرصت‌های موجود در فضای کلان اقتصادی و سیاسی نوسان سهام توجیه‌پذیر است اما این‌که جزئیات نادیده گرفته شود می‌تواند از طرفی به ارزیابی اشتباه از حباب سهام یا از سوی دیگر به ارزیابی اشتباه از ارزندگی منجر شود. همان‌طور که در هفته‌های گذشته به نقد حکم کلی که بعضا برای حباب قیمتی سهام صادر می‌شد پرداخته شد در این گزارش به سمت دیگر طیف پرداخته می‌شود. نمونه بارز تشکیل حباب قیمتی در سهام را می‌توان سهام زیرمجموعه بازار پایه عنوان کرد. با این حال همین ابتدا لازم است تاکید شود که این حکم حباب در بازار پایه نیز تمامی شرکت‌ها را شامل نمی‌شود. برای برخی از شرکت‌های زیرمجموعه این بازار نیز می‌توان نشانه‌هایی از ارزندگی را به هر بهانه‌ای پیدا کرد. در این شرایط لازم است که معامله‌گران سهام اندکی الگوهای نموداری خود را کنار گذاشته و به واقعیت‌های موجود توجه داشته باشند. شاید در شرایط کنونی تصور رسیدن به خط پایان رالی صعودی بسیاری از نمادها دور از انتظار باشد اما اگر قدرت نقدینگی تنها دلیل برای صعود غیرمنطقی سهام این شرکت‌ها بوده است برای نزول شدید نیز نباید به دنبال دلیل و بهانه بود و خروج نقدینگی می‌تواند ریزش شدید سهام را به دنبال داشته باشد. این نقدینگی هیچ بهانه‌ای جز اندازه کوچک شرکت‌ها برای حضور در معاملات سهام نداشته است پس بدون بهانه هم می‌تواند مسیر خروج را در پیش بگیرد.

نمونه‌های حباب قیمتی در بازار پایه

صحبت کردن درباره موقعیت ارزندگی یک سهم به مراتب راحت‌تر از اظهارنظر درخصوص تشکیل حباب قیمتی است. با تشدید عدم شفافیت بازار پایه نیز قضاوت درباره تشکیل حباب قیمتی به مراتب دشوارتر خواهد شد. با این حال برخی از نمادهای بازار سهام تا حدی در منطقه حباب قیمتی فرو رفته‌اند که هیچ توجیه و بهانه‌ای برای رشد قیمتی آنها مشاهده نمی‌شود و بر این اساس باید نسبت به رویه موجود ابراز نگرانی کرد. برای مثال برخی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری در این بازار تا چند برابر ارزش واقعی خود معامله می‌شوند.

برای مثال حقوق صاحبان سهام سرمایه‌گذاری جامی حدود ۲۰ میلیارد تومان است. با لحاظ حالت خوشبینانه‌ از ارزش روز سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت و همچنین دارایی‌های ثابت، خالص ارزش دارایی‌های این شرکت از ۲۵ میلیارد تومان فراتر نمی‌رود و این در حالی است که در معاملات روز چهارشنبه ارزش بازار سرمایه‌گذاری جامی به حدود ۲۵۰ میلیارد تومان رسید. نگران عمده آن‌جاست که هر چه در صورت‌های مالی و گزارش‌های شرکت یا در میان فعالان بازار جست‌وجو می‌شود هیچ بهانه‌ای برای توجیه ارزش کنونی سهام سرمایه‌گذاری جامی مشاهده نمی‌شود. فارغ از نوسان آتی قیمت سهام که همچنان با قدرت نقدینگی در عمق‌ کم بازار می‌تواند سهام را به هر طرف خواست بکشاند اما اینکه سهام یک شرکت سرمایه‌گذاری که رویه راحت‌تری برای ارزش‌گذاری آنها وجود دارد به ۱۰ برابر خالص ارزش دارایی‌ها (NAV) رسیده است بسیار عجیب و حتی ترسناک است. از آن‌جا که ممکن است معامله‌گران این‌گونه نمادها هیچ دیدی نسبت به ارزش‌گذاری نداشته باشند به زبان ساده باید گفت اگر در شرایط کنونی تصمیم گرفته شود که این شرکت سرمایه‌گذاری به‌صورت کامل منحل شود و دارایی‌های آن میان سهامداران کنونی توزیع شود به ازای هر سهم در حالت خوشبینانه حدود ۲۰۸ تومان به سهامدار می‌رسد و این در حالی است که قیمت این سهم در معاملات چهارشنبه به بیش از ۲ هزار تومان رسید.

سرمایه‌گذاری فنی و مهندسی مشانیر نیز از این قاعده مستثنی نیست. این شرکت سرمایه‌گذاری نیز در حالی با قیمت حدود ۱۲۰۰ تومان معادل ارزش بازار ۲۴ میلیارد تومان در هفته گذشته معامله شده است که خالص ارزش دارایی‌های این شرکت نیز به سختی به ۴۰۰ تومان به ازای هر سهم (خالص ارزش دارایی‌ها حدود ۸ میلیارد تومانی) می‌رسد. احتمال این‌که اشخاص بدون داشتن کمترین آگاهی به دنبال خرید سهام چنین شرکت‌هایی هستند وجود دارد البته نمی‌توان احتمال وجود یک موضوع مخفی از نگاه نگارنده را نیز انکار کرد. با این حال بر اساس شواهد موجود سهام این شرکت‌ها تنها به پشتوانه قدرت نقدینگی رشد کرده است و علت اصلی آن نیز اندازه کوچک شرکت‌ها بود که فضا را برای داغ کردن سهم و در ادامه استفاده از عدم آگاهی فعالان بازار فراهم آورده است.

علت استفاده از مثال‌های شرکت‌های سرمایه‌گذاری این است که رویه ارزش‌گذاری آنها در نگاه اول ساده و قابل فهم‌تر است. این در حالی است که سهام بسیاری از شرکت‌های کوچک در محدوده حباب قرار دارند یا اینکه ریسک تشکیل حباب سنگین برای آنها وجود دارد. طرح‌ها و پروژه‌هایپتروشیمی در بازار پایه مشاهده می‌شوند که پس از ۱۰ سال به جای تکمیل پروژه حتی پسرفت می‌کنند. درصد پیشرفت این طرح‌ها در کنار مشکلات عمده بر سر راه آنها این شائبه را به وجود آورده که این پروژه‌ها هیچ‌زمان تکمیل نمی‌شوند و در حالی‌که معمولا زمین ایجاد طرح نیز به شرکت اختصاص ندارد علت استقبال از سهام این شرکت‌ها مشخص نیست. برای مثال می‌توان به سهام «جهرم»، «داراب»، «فسا»، «کازرو» و سهامی از این دست اشاره کرد. اینکه یکی از طرح‌های ناتمام پتروشیمی میان سهامداران عمده با قیمت بالا معامله می‌شود دلایل خاص خود را دارد و این به هیچ عنوان نمی‌تواند رشد قیمتی سهم مزبور یا دیگر طرح‌ها را توجیه کند.

در میان شرکت‌های با بیشترین رشد قیمتی «شمواد» مشاهده می‌شود. این سهم که در عملکرد بهار سهامداران خود را ناامید کرد از ابتدای سال ۹۸ بیش از ۷ برابر شده است. مالک اصلی تامین مواد اولیه پلی اکریل یعنی «شپلی» نیز در این مدت بیش از ۴ برابر شده است. بعضا بهانه‌های واهی برای داغ کردن سهام این شرکت‌ها مطرح می‌شوند که سالیان درازی است سهام این شرکت‌ها را در منطقه حباب قرار داده است. البته تحول سودآوری «شصفها» و «شمواد» را در نیمه دوم سال گذشته شاهد بودیم اما این تحول سودآوری برای تولید مواد اولیه پلی اکریل نیز نمی‌تواند سطوح کنونی قیمت سهام را توجیه کند. سهامی که در مسیر تشکیل حباب تا سطح ۱۰ هزار تومان نیز رشد کرد تا در مدت کمتر از دو سال ۱۰۰ برابر شده باشد اما طی هفته‌های گذشته از سقف خود فاصله گرفته است با این حال همچنان نشانه‌های حباب قیمتی را یدک می‌کشد. در حالی نگرانی از سهام چنین شرکت‌هایی به اوج خود رسیده است که حتی امکان پیش‌بینی بهانه‌های بعدی برای داغ کردن سهام نیز وجود دارد.

بهانه‌های واهی برای داغ کردن سهام

البته تشکیل حباب قیمتی تنها به بازار پایه و سهام شرکت‌های کوچک محدود نمی‌شود. رشدهای افسارگسیخته در سهام کوچک زیرمجموعه بورس تهران نیز مشاهده می‌شود. حتی برخی شرکت‌ها که در لیست کوچک‌ترها نیز قرار نمی‌گیرند بعضا با حباب سنگین قیمتی همراه هستند. نمی‌توان تک تک نمادهای بورسی، فرابورسی یا بازار پایه‌ای را در این گزارش مورد بررسی قرار داد با این حال در یک اصل ساده اگر سهام شرکتی رشدهای فراتر از حالت نرمال را تجربه می‌کند باید توجه داشت که با میزان ریسک بسیار بالاتری نسبت به دیگر شرکت‌ها همراه است. در این میان باید به بهانه‌هایی که پس از رشد ۱۰ برابر سهم مطرح می‌شود نیز توجه کرد. معاملات سهام به امسال یا سال گذشته محدود نمی‌شود و سالیان درازی است که چنین بهانه‌هایی را در خود دیده و آنها را هضم کرده است. بهانه‌های واهی برای رشد قیمتی سهام نیز جای تعجب دارد؛ مانند اثر عرضه بنزین در بورسانرژی که با توجه به کارمزد ۰۸/ ۰ درصدی روی ارزش معاملات خرید و فروش می‌توان به نبود پشتوانه قدرتمند برای رشد این سهم اشاره کرد. برای مثال اگر طی یک سال هر هفته ۷۰ میلیون لیتر بنزین (یعنی روزی ۱۰ میلیون لیتر) در بورس انرژی معامله شود کل درآمد از این محل برای بورس انرژی حدود ۱۴ میلیارد تومان خواهد بود که به ازای هر سهم بورس انرژی کمتر از ۲۳ تومان است. اینکه تنها به بهانه عرضه بنزین در بورس انرژی سهام «انرژی۳» به ۷ هزار تومان می‌رسد جای نگرانی دارد و از عدم آگاهی کافی نسبت به ارزش‌گذاری سهام خبر می‌دهد. یا اینکه سهام خودروسازان و برخی بانک‌ها چه در بازار پایه چه بازار فرابورس رشد چند صد درصدی را تجربه می‌کنند نیز عجیب است. برای مثال آنچه به‌عنوان سود سپرده به سپرده‌گذاران بانک دی پرداخت می‌شود به‌صورت مشخص حقوق صاحبان سهام است. بر این اساس هر روز با این مکانیزم از دارایی سهامداران بانک کاسته می‌شود اما معامله‌گران سهام برای «دی» در ماه‌های اخیر سر و دست می‌شکستند. مثال‌هایی از این دست بسیار است و بهتر است معامله‌گران اندکی درخصوص علت خرید یک سهم در بازارهای مختلف تامل کنند، زیرا نمادهای زیادی در منطقه حباب قیمتی به سر می‌برند. البته ممکن است این نمادها همچنان با قدرت نقدینگی نیز رشد کنند با این حال نمی‌توان واقعیت موجود را از ارزش واقعی شرکت‌ها نادیده گرفت.

پول‌ها چگونه به بازار پایه فرابورس هجوم آوردند؟

منبع: دنیای اقتصاد

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از واحد تحقیق و مطالعات بورس نیوز، شرکت تولید مواد اولیه الیاف مصنوعی در اواخر اردیبهشت ماه خبر از توقف فعالیت های خود داده بود و امروز اعلام کرد خط تولید مجددا راه اندازی شد.
در نامه ای دیگر، تغییرات قیمت سهم را ناشی از روند کلی بازار سرمایه دانست.

«شمواد» مجددا روی خط تولید
«شمواد» مجددا روی خط تولید
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.