دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
چهارشنبه
2 مهر 1399

همواره احترام به انتقادات، پیشنهادات و درخواست های کاربران محترم سیگنال از موارد مورد تاکید ما بوده است، لذا به پاس احترام و قدردانی از همراهان همیشگی سیگنال، تعدادی از سهام درخواستی پر تقاضا از سوی کاربران بررسی می گردد.

تحلیل‌های ارائه شده نظر کارشناسان تیم سیگنال بوده و نباید مبنای خرید و فروش قرار گیرد. مسئولیت هرگونه استفاده از داده‌های موجود، بر عهده کاربران محترم می‌باشد. شما می توانید به منظور رصد بازار و بروزرسانی برخی از نمادهای درخواستی خود، کانال Signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) را دنبال کنید.

در اینجا ما به بررسی گروه فرآورده های نفتی و چهار نماد شراز، شاوان، ونفت و شسپا می پردازیم

همانطور که می دانید، چهار نماد موجود در صندوق پالایشی یکم همچنان پس از تغییر نرخ خوراک، بازگشایی نشده اند. این چهار نماد پس از بازگشایی به صورت جداگانه مورد تحلیل و بررسی قرار خواهند گرفت.

شایان ذکر است مدت پذیره نویسی صندوق پالایشی یکم تا روز یکشنبه 30 شهریور ماه 1399 تمدید شده است. جهت مطالعه بیشتر در مورد صندوق پالایشی یکم روی این لینک کلیک کنید.

شاخص فرآورده های نفتی

شاخص فرآورده های نفتی پس از رشد 550 درصدی از اوایل سال جاری، با رسیدن به سطح دوم کانال صعودی و افزایش عرضه ها در کلیت گروه، باعث افت این شاخص از حوالی 10 میلیون واحد تا حوالی 6.5 میلیون واحد شد. در حال حاضر محدوده 6.5 میلیون واحد نقش حمایتی خود را به خوبی ایفا کرده است و می توان انتظار داشت در صورت افزایش تقاضا، اهداف 7.66 میلیون واحد (هم تراز با حمایت سطح 1.75 کانال از دست رفته صعودی) و بازه 8.87-9.93 میلیون واحد را دنبال کند.

از طرف دیگر اگر عرضه ها در این گروه همچنان از میزان تقاضا بیشتر باشد، حمایت های بعدی آن در صورت از دست دادن سطح 6.5 میلیون واحدی را می توان 5.86 میلیون واحد و 5 میلیون واحد در نظر گرفت.

شراز

شرکت پالایش نفت شیراز در بازار دوم بورس و گروه “فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای” با نماد “شراز” مورد معامله قرار می گیرد.

این نماد پس از اطلاعیه وزارت نفت مبنی بر تغییر نرخ خوراک پالایشگاه ها، برای مدتی بسته بود و پس از بروز رسانی صورت های مالی خود به عنوان اولین نماد از گروه پالایشی بازگشایی شد و با ثبت رشد 11.48 درصدی بازگشایی نسبتا خوبی داشت.

در معاملات روز قبل، این سهم با صف خرید کار خود را آغاز کرد که با گذشت یک ساعت از شروع معاملات و افزایش عرضه ها در کلیت بازار، صف خرید عرضه شد و در نهایت پس از داد وستد 2.2 میلیون برگ سهم به ارزش 26 میلیارد تومان با قیمت پایانی 118،494 ریال ( 2.59%+) و قیمت آخرین معامله 114،400 ریال (%0.95-) به کار خود پایان داد.

این سهم پس از رشد قیمتی که از اوایل خرداد ماه سال جاری داشت، از قیمت 7700 تومان تا حوالی 18000 تومان با رشد روبرو شد و پس از آن با افزایش عرضه، وارد اصلاح شد و تا قیمت 9700 تومان افت قیمت داشت.

در صورت ادامه تقاضا برای خرید سهم، می توان انتظار رشد (به همراه نوسانات) تا قیمت های 12750 تومان، 16150 تومان و 18000 تومان داشت.

از طرف دیگر اگر مجددا فشار عرضه ها بر قدرت تقاضا چیره شود، حمایت های آن را می توان 10000 تومان و 7800 تومان در نظر گرفت.

شاوان

شرکت پالایش نفت لاوان با نماد “شاوان” در بازار دوم فرابورس و گروه “فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای” مورد معامله قرار می گیرد.

این سهم نیز به مانند شراز، پس از تغییر در قیمت خوراک، در روز بازگشایی در نهایت رشد 9.01 درصدی (براساس قیمت پایانی) داشت و در معاملات دیروز نیز پس از داد و ستد 2.4 میلیون سهم، با قیمت پایانی 140381 ریال (0.23%-)، کار خود را با صف فروش به پایان رساند.

این سهم از روز عرضه در فرابورس، درون یک کانال صعودی در حال نوسان است که با برخورد به سقف کانال، با افزایش عرضه ها روبرو شد و از قیمت 20800 تومان تا تا حوالی 12000 تومان کاهش قیمت را تجربه کرد.

حمایت های سهم در صورت ادامه عرضه ها، 12150 تومان و 10666 تومان خواهند بود. در مسیر کاهش قیمت، حمایت سطح 0.75 کانال صعودی نیز می تواند نقش حمایت را بازی کند.

در صورت افزایش تقاضا برای خرید سهم، اهداف ان را می توان 17000 تومان و 20800 تومان در نظر گرفت.

ونفت

شرکت سرمایه گذاری صنعت نفت، با نماد “ونفت” در بازار اول بورس و گروه “فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای” مرود معامله قرار می گیرد.

در معاملات روز قبل بالغ بر 4.2 میلیون برگ سهم با قیمت پایانی 14930 ریال ( 4.99%+) داد وستد شد و از ابتدا تا انتها تقاضای خوبی در دامنه بالایی قیمت برای سهم به صف نشسته بودند.

بررسی سهم از نگاه تکنیکالی، نشان از نوسان قیمت درون کانال صعودی می دهد. در صورت ادامه تقاضا برای سهم، اهداف آن را می توان 1755 تومان، 2067 تومان و 2853 تومان در نظر گرفت.

از طرف دیگر اگر سهم با افزایش عرضه ها روند نزولی خود را ادامه دهد، حمایت های آن را می توان 1244 تومان و 973 تومان در نظر گرفت.

شسپا

شرکت نفت سپاهان با نماد “شسپا” در گروه “فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای” مورد معامله قرار می گیرد.

در معاملات روز چهارشنبه، حدود 17 میلیون برگ سهم به ارزش 39 میلیارد تومان با قیمت پایانی 23100 ریال ( %4.81+) داد وستد شد و سهم با صف خرید به کار خود پایان داد.

از دید نموداری سهم درون مجموعه ای از کانال های صعودی در حال نوسان است که با برخورد به سطح 1.25 با اصلاح نسبتا عمیقی روبرو شد و از قیمت حوالی 4225 تومان تا حوالی 2000 تومان با افت قیمت روبرو شد.

در صورت ادامه تقاضا برای خرید سهم، اهداف آن را می توان 2585 تومان، 3450 تومان و 4225 تومان در نظر گرفت.

از طرف دیگر اگر سهم با افزایش عرضه ها روند نزولی خود را ادامه دهد، حمایت های آن را می توان، حمایت کانال صعودی آبی رنگ، بازه 1900-2000 تومان و 1540 تومان دانست.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش نمادهایی که از لحاظ تکنیکال در سیگنال معرفی شده اند، مورد بررسی قرار گرفته است. برای مطالعه تحلیل ها، کافی است روی لینک ها کلیک کنید.

شما می توانید جهت مشاهده بروزرسانی بعضی از نمادها به همراه نمودار به کانال Signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) را دنبال کنید.

#فلامی، این نماد توانست از سقف فقبلی خود عبور کند و می تواند با ادامه افزایش تقاضا به اهداف مشخص شده دست یابد. با افزایش عرضه ها، اولین حمایت ان 9900 تومان خواهد بود.

#وساپا، این سهم در منطقه سقف قیمتی خود قرار دارد. باید رفتار این سهم را در روزهای آتی زیر نظر گرفت.

#فخوز، این نماد به هدف 3472 تومان خود واکنش نشان داد و اکنون در همان محدوده قرار گرفته است. روز قبل این سهم با صف خرید به کار خود پایان داد. در صورت عبور از این منطقه، هدف بعدی در دسترس خواهد بود.

#شسپا، شسپا توانست از سقف قبلی خود عبور کند و به آن پولبک زده و اکنون می تواند با ادامه تقاضا به روند رو به رشد خود ادامه دهد.

#ومهان، این سهم توانست از هدف اول خود با موفقیت عبور کند و در حال پیشروی به سوی هدف بعدی خود است. در ادامه باید دید می تواند به آن محدوده برسد یا خیر.

#بجهرم، این نماد همچنان در زیر منطقه مقاومتی سقف قبلی قرار دارد، در صورت عبور از آن، اهداف در دسترس خواهند بود.

#سمگا، سمگا نیز با واکنش به هدف 2300 تومان با اصلاح روبرو شد. در صورت عبور از این منطقه، اهداف بعدی در دسترس خواهد بود.

#مادیرا، این سهم در حال تثبیت روی مقاومت شکسته شده خود است.

#شستا، این سهم به هدف اول خود واکنش محدودی داشت و اکنون در حال گذر از آن است، هدف بعدی سهم در دسترس خواهد بود.

#شپاکسا، این سهم نیز در معاملا تروز قبل توانست ازمنطقه مقاومتی هدف اول عبور کند. در صورت تثبیت روی آن می تواند به اهداف بعدی دست یابد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

پالایشگاه نفت سپاهان در سال 1371 به عنوان یکی از واحدهای پالایشگاه اصفهان آغار به فعالیت کرد. این شرکت به عنوان بزرگترین تولید کننده روغن پایه در خاورمیانه با ظرفیت تولید سالانه 660 هزار تن محصولات شامل روغن پایه، اسلک واکس، پارافین و اکستراکت و انواع روغن های روانکار اعم از انواع روغن های خودرو، شناخته می شود.

بخش وسیعی از محصولات شرکت نفت سپاهان به کشورهای امارات، هند، پاکستان، چین و … از دو طریق عرضه در بورس کالا و عرضه در خارج از بورس بر اساس قواعد اینکوترمز صادر می شود. در بازار داخلی نیز از مهمترین تامین کنندگان روانکار کشور تحت برند اسپیدی محسوب می شود.

سهامدار اصلی شرکت، گروه پتروشیمی تابان فردا، با مالکیت حدود 64 درصدی، متعلق به شرکت سرمایه گذاری اهداف و سهامدار نهایی صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت می باشد.

سهام شرکت نفت سپاهان در خرداد ماه سال 1393 برای اولین بار در بازار دوم بورس و با  نماد “شسپا” در گروه “فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای” به عموم عرضه شد. و تا به امروز حدد 1700 درصد بازدهی را برای سهامداران خود به ارمغان آورده است.

در طول معاملات امروز حدود 16 میلیون برگ سهم با قیمت پایانی 23920 ریال (1.53%+) داد و ستد شد و قیمت آخرین معامله ثبت شده بر روی تابلو 24340 ریال (3.31%+) است.

EPS این شرکت 1695 ریال محاسبه شده است که با توجه به قیمت این سهم، p/e آن حدود 14.11 می باشد. p/e  گروه فرآورده های نفتی 25.12 محاسبه شده است و به نظر می رسد این اختلاف در آینده کمتر و کمتر شود.

از دید نموداری این سهم درون یک موج اصلاحی بالارونده در حال پیشروی است و می تواند با افزایش تقاضا و اتمام اصلاح، با اهداف 3100 تومان، 3850 تومان و 5000 تومان قابل بررسی باشد.

تحلیل تکنیکال نماد شسپا به همراه نمودار (27 خرداد ماه 1399)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

از طرف دیگر اگر سهم از ناحیه کنونی با افزایش عرضه و فشار فروش روند نزول به خود بگیرد، حمایت های آن 2275 تومان، 2060 تومان و 1883 تومان خواهد بود.

تحلیل‌های ارائه شده نظر کارشناسان تیم سیگنال بوده و نباید مبنای خرید و فروش قرار گیرد. مسئولیت هرگونه استفاده از داده‌های موجود، بر عهده کاربران محترم می‌باشد. شما می توانید جهت مشاهده بروزرسانی نمادهای معرفی شده در سیگنال و رصد بازار به کانال Signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) مراجعه کنید.

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شرکت نفت سپاهان با نماد «شسپا» از زمان واریز سود سالیانه خبر داد.

Untitled

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

امروز دوشنبه 10 شهریور شاخص کل بورس در شروع معاملات با رشد 41 هزار واحدی رو به رو بود.

بازار با گرایش مثبت در اکثر گروه‌ها آغاز به کار کرده است.

بانکی‌ها امروز پر تقاضا شروع به کار کرده اند. دی، وپاسار، ونوین، وتجارت و وبصادر از جمله نمادهای مورد توجه گروه اند. وگردش پر عرضه داد و ستد می‌شود.

عرضه صف خرید خساپا و خودرو در ابتدای معاملات روز جاری نوسانات در این دو نماد را افزایش داده است.

فراورده‌های نفتی هم با افزایش تقاضا معامله می‌شوند. شپنا، شبندر، شاوان و شرانل از جمله نمادهای مثبت گروه اند. ونفت و شسپا متعادل اند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت نفت سپاهان از در جریان بودن برنامه افزایش سرمایه از دو محل تجدید ارزیابی و سود انباشته خبر داد اما با افت 4.9 درصدی قیمت و صف فروش روبرو شد.

براین اساس، “شسپا” پیرو اخبار منتشره در فضای مجازی مبنی بر افزایش سرمایه اعلام کرد: برنامه افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی برخی طبقات دارایی های ثابت، سرمایه گذاری بلند مدت و سود انباشته درجریان است.

درهمین راستا درخواست معرفی هیات کارشناسی از سوی کانون کارشناسان رسمی دادگستری جهت ارزیابی دارایی ها انجام گرفته و پس از پایان ارزیابی و تصویب طرح افزایش سرمایه توسط هیات مدیره، طبق دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت های ثبت شده نزد سازمان اطلاع رسانی خواهد شد.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

40 روز کاری از هفت رقمی شدن شاخص کل بورس تهران می‌گذرد و حالا این نماگر فقط 5 درصد تا فتح سوپرکانال 2 میلیون واحد فاصله دارد. در این مدت اما 100 میلیارد دلار به ارزش کل بازار سهام افزوده شده است؛ همزمان با ثبت رکوردهای جدید برای ارزش معاملات خرد سهام، شاهد ورود 55 هزار میلیارد تومان نقدینگی به گردونه معاملات تالار شیشه‌ای بوده‌ایم. محاسبات «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد: گروه‌های کامودیتی‌محور به ویژه پالایشگاه‌ها و گروه فلزات اساسی اما میزبان بیشترین پول حقیقی بوده‌اند. با وجود این 44 درصد از سهام حاضر در بورس نیز با فرار سرمایه خرد مواجه شده‌اند. در 40 روز گذشته خالص خرید سهامداران خرد در گروه فرآورده‌های نفتی به 14 هزار میلیارد تومان رسید، گروه فلزات اساسی هم ورود 11 هزار میلیارد تومان نقدینگی خرد را شاهد بود. دو گروه خودرو و بانک هم به ترتیب با خالص خرید 9/ 5 و 5/ 4 هزار میلیارد تومان سهامداران حقیقی همراه شدند اما در مقابل در این بازه زمانی شاهد فرار پول حقیقی از 6 گروه ماشین‌آلات و تجهیزات،استخراج زغال سنگ، محصولات چوبی، لاستیک و پلاستیک، انتشار و چاپ و منسوجات بودیم.

100 میلیارد دلار در 40 روز

بورس تهران پس از رشد 281 درصدی نماگر اصلی خود در سال 99 و ایستادن در ارتفاع یک میلیون و 955 هزار واحدی، هفته گذشته کج‌دار و مریز ظاهر شد و به رشد 2/ 0 درصدی بسنده کرد. 40 روز کاری از پایداری نماگر اصلی سهام در ارتفاع هفت رقمی می‌گذرد و در حال حاضر نیز فاصله شاخص کل تا فتح سوپرکانال 2 میلیون واحد به 5 درصد رسیده است. در این زمان نه چندان طولانی، مجموع ارزش دلاری بازار سهام (بورس و فرابورس) به 358 میلیارد دلار رسیده است. به عبارتی در 40 روز معاملاتی گذشته 100 میلیارد دلار به ارزش بازار سهام افزوده شده است که در نوع خود بی‌نظیر است. به عبارتی میانگین روزانه 5/ 2 میلیارد دلار به ارزش بازار سهام افزوده شده است. شاید به جرات بتوان اذعان کرد که افزایش محسوس ارزش بازار ماحصل ورود پول‌های جدید به گردونه معاملات سهام است.

بررسی‌های «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد مجموع ارزش معاملات سهام در دو بازار بورس و فرابورس از ابتدای امسال تاکنون به 21 میلیون و 689 هزار میلیارد تومان رسیده است که بیش از یک‌سوم آن یعنی 8 میلیون و 125 هزار میلیارد تومان آن مربوط به 40 روز معاملاتی گذشته بوده است. جایی که ارزش روزانه دادوستد سهام به رکورد بی‌سابقه 30‌هزار میلیارد تومان نیز دست یافت.

ورود بی‌سابقه پول‌ حقیقی

40 روز از یک میلیونی شدن شاخص کل بورس تهران می‌گذرد و در این مدت سهامداران خرد خالص خرید 55 هزار میلیارد تومانی را در دو بازار بورس و فرابورس رقم زده‌اند. در این مدت تنها چهار روز معاملاتی بازیگران عمده در نقش خریدار ظاهر شدند و در سایر روزها شاهد جولان پول‌های حقیقی در تالار شیشه‌ای بودیم. یکی از مهم‌ترین دلایل هجوم نقدینگی بی‌سابقه به سمت تالار شیشه‌ای در یکی، دو سال اخیر تلاش صاحبان نقدینگی برای حفظ ارزش سرمایه‌هایشان است. جایی که هر روز شاهد کاهش ارزش پول ملی هستیم. بر اساس آخرین اطلاعات منتشر شده از مرکز آمار ایران، نرخ تورم نقطه‌ای در تیر ماه 1399 به 9/ 26 درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای ایرانی به‌طور میانگین 9/ 26 درصد بیشتر از تیر 1398 برای خرید «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند. نرخ تورم ماهانه تیر 1399 به 4/ 6 درصد رسید که در مقایسه با خردادماه، 4/ 4 واحد درصد افزایش داشت. در این بحبوحه تورمی، از بانک مرکزی نیز خبر رسید رقم کل نقدینگی در خرداد‌ماه به 2657 هزار میلیارد تومان رسیده است که 19 درصد از این رقم سهم پول از کل نقدینگی است. آماری که زنگ هشدار تورم را به صدا درآورد و پول‌‌های سرگردان را بیش از گذشته روانه بازارهای سرمایه‌گذاری کرد. از این رو به نظر می‌رسد ارتباط معناداری میان افزایش نسبت پول از حجم نقدینگی کل کشور و ورودی پول حقیقی‌ به تالار سهام وجود دارد.

گروه‌های مقصد سرمایه خرد در 40 روز گذشته

اما مقصد اصلی این نقدینگی تازه‌نفس کدام گروه‌ها و سهام بوده است؟ بررسی‌های «دنیای اقتصاد» نشان از توجه معامله‌گران حقیقی به سهام گروه‌های کامودیتی‌محور در 40 روز گذشته دارد. حتی در روزهایی که قیمت سهام زیرمجموعه این گروه‌ها با افت مواجه شد و شاهد تشکیل صفوف فروش سنگین در سهام کالایی بازار بودیم نیز سهامداران حقیقی دست از خرید برنداشتند. واقعیت این است که پشتوانه بنیادی مستحکم سهام صادرات‌محور سبب شده تا هر افت قیمتی به‌عنوان سیگنالی برای پول تازه عمل کند و باعث ثبت خالص خرید مثبت از سهامداران خرد شود.

از 13 خردادماه تاکنون خالص خرید سهامداران خرد 14 هزار و 378 میلیارد تومان در سهام زیرمجموعه گروه فرآورده‌های نفتی بوده؛ «شپنا» پرطرفداران‌ترین سهام پالایشی در این بازه زمانی بود که 6 هزار و 400 میلیارد تومان نقدینگی خرد را به خود جذب کرد.  پالایش نفت اصفهان در این مدت سودی بالغ بر 270 درصد از آن سهامداران خود کرده است. «شتران» دیگر سهم پرطرفدار این گروه است که در 40 روز گذشته، 3 هزار و 400 میلیارد تومان نقدینگی خرد را جذب کرده است. «شسپا» نیز در دوره مورد بررسی شاهد ثبت خالص خرید حدود 3 هزار میلیارد تومانی بوده است.  دومین گروهی که از 13 خرداد تا پایان معاملات هفته گذشته در کانون توجه پول‌های حقیقی قرار گرفت فلزات اساسی بود. این صنعت در این مدت شاهد ورود حدود 11 هزار میلیارد تومان نقدینگی خرد به سهام زیرمجموعه خود بود. شاخص گروه فلزات اساسی در این بازه 40 روزه با رشد 107 درصدی همراه شد. پرطرفدارترین سهم این گروه و البته کل بازار در این مدت اما «فولاد» بود که با خالص خرید 6 هزار و 415 میلیارد تومانی حقیقی‌ها همراه شد. «فملی» نیز شرایط مشابهی را تجربه کرد و شاهد ورود حدود 4 هزار میلیارد تومان پول حقیقی در بازه زمانی مورد بررسی بود.  دو گروه پرحاشیه خودرو و بانک دیگر صنایع مورد توجه پول‌های تازه‌نفس بودند که به ترتیب با خالص خرید 9/ 5 و 5/ 4 هزار میلیارد تومان سهامداران حقیقی همراه شدند و سود مناسبی را نیز از آن معامله‌گران خود کردند.  یافته‌های «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد از 39 صنعت فعال بورس در بازه زمانی 13 خرداد تا 8 مرداد 99، شاهد فرار پول حقیقی از 6 گروه بودیم. در این میان گروه ماشین‌آلات و تجهیزات در این مدت با خالص فروش 108 میلیارد تومانی مواجه شده است. گروه‌های استخراج زغال سنگ، محصولات چوبی، لاستیک و پلاستیک، انتشار و چاپ و منسوجات دیگر صنایعی بودند که در 40 روز معاملاتی اخیر با فرار سرمایه حقیقی مواجه شدند. در میان شرکت‌ها اما بیشترین خروج پول حقیقی به میزان 474 میلیارد تومان ماحصل معاملات نماد معاملاتی بانک پاسارگاد بود. «رانفور» نیز در این مدت با خالص فروش 381 میلیارد تومان حقیقی‌ها مواجه شد. در مجموع 148 سهم بورسی (معادل 44 درصد) در این مدت با خروج پول حقیقی مواجه شدند.

 

 

پیش‌بینی هفته خاکستری در بازار سرمایه

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه،

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، شاخص کل بورس تهران نخستین هفته مردادماه را با افزایش 0.2 درصدی سپری کرد و به این ترتیب در نهمین هفته متوالی، صعودی شد. در همین راستا بازیگران بازار سهام نیز به روند معاملاتی خود در این هفته نیز ادامه دادند. به طوریکه سهامداران حقیقی با تقاضای پرحجم خود ، حقوقی ها را به عرضه واداشتند. در نهایت نیز در مجموع هفته معاملاتی منتهی به 8 مردادماه، حدود 10هزار و 270میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقوقی به حقیقی جابجا شد.

در این میان نکته قابل توجه، سنت شکنی بازیگران بورسی بود؛ در حالی همیشه شاهد این بودیم که در روزهای افت شاخص کل بورس، حقوقی ها به حمایت برخاسته و به جمع آوری سهام می پرداختند که این بار چنین روندی تکرار نشد. به طوریکه در هفته گذشته شاخص کل بورس چندین مرتبه با افت مواجه شد که این امر به خصوص در جریان معاملات روز چهارشنبه و همزمان با افت 1.9 درصدی نماگر اصلی بورس با شدت بیشتری دنبال شد. این در حالی است که در روز چهارشنبه معامله گران حقیقی، فرصت مناسبی برای خرید یافته و بر خلاف دفعات گذشته در نقش فروشنده ظاهر نشده و خریدهای بیشتری نیز داشتند.

نگاهی به جزئیات جابجایی ها

شنبه: صعود بیش از 51 هزار واحدی شاخص کل  و جمع‌آوری صف‌های فروش در نمادهای بزرگ مهمترین تصویر از معاملات بورس در روز شنبه بود. به دنبال صعود قابل توجه نماگر اصلی بازار در این روز، یک رکورد مناسب در تغییر مالکیت ها ثبت شد. بر این اساس خالص تغییر مالکیت بورس تهران به 4 هزار و 118 میلیارد تومان از پرتفوی حقوقی‌ها به سبد سهام معامله‌گران حقیقی بود که دومین ورود تاریخی پول سهامداران خرد به گردونه معاملات تالار شیشه‌ای به‌شمار می‌رود. در این میان سهام شرکت پالایش نفت اصفهان در صدر فهرست خرید سهامداران خرد قرار گرفت.

یکشنبه: معاملات بازار سهام در روز یکشنبه  اگرچه با رشد بیش از 11 هزار واحدی  شاخص کل آغاز شد اما با افزایش عرضه‌ها و تمایل سهامداران به ذخیره سود، مسیر بازار عوض شود و نمادهای لیدر به صف فروش رسیدند. در نهایت افت بیش از 6800 واحدی در کارنامه بورس یکشنبه ثبت شد. ولی روند منفی مزبور مانعی در خریدهای سهامداران خرد ایجاد نکرد و این گروه از بازیگران خالص خریدی در حدود 2 هزار میلیارد تومان را در کارنامه خود ثبت کردند. در این روز نیز بخش عمده ای از خریدهای حقیقی ها به جمع آوری سهام گروه پالایشی اختصاص داشت که خالص خرید سهامداران خرد در این گروه به بیش از 1600میلیارد تومان رسید.

دوشنبه: دماسنج تالار شیشه‌ای در جریان معاملات روز دوشنبه نیز همچنان در مدار نزولی قرار داشت و با کاهش بیش از 12 هزار واجدی شاخص کل ، در محدود یک میلیون و 933هزار واحد نوسان کرد. در این روز نیز همچنان سهامداران خرد به خریدهای خود ادامه دادند و همانطور که عنوان شد سنت شکنی آنها در خریدهای چرحجم در بازار نزولی مشاهده شد. به این ترتیب در جریان معاملات روز دوشنبه بیش از یک هزار و 330 میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی معامله گران حقوقی به حقیقی جابجا شد. در این روز بخش عمده خرید حقیقی ها به جمع آوری سهام گروه خودرویی تعلق داشت که به خالص خرید 800میلیارد تومانی این گروه ختم شد.

سه شنبه: شروع بازار روز سه شنبه طوفانی بود و شاخص کل با صعود قابل توجه تا مرز یک میلیون و 973 هزار واحد پیش رفت. اما در ادامه با افزایش عرضه‌ها ، نمادهای شاخص‌ساز دوباره به صف رسیدند. هر چند این موضوع از سرعت رشد شاخص کاست ، ولی در نهایت بازار با رشد 7200 واحدی نماگر اصلی به کار خود پایان داد. در این روز نیز سهامداران خرد همچنان به خریدهای خود ادامه دادند و در نهایت خالص خرید بیش از 2هزار میلیارد تومانی را در کارنامه خود ثبت کردند. در این میان همچنان خرید سهام گروه پالایشی در اولویت حقیقی ها بود که با انتقال بیش از 700 میلیارد تومان نقدینگی به پرتفوی این معامله گران همراه شد.

چهارشنبه: عرضه‌های سنگین در بازار روز چهارشنبه، شاخص را بار دیگر تا مرز یک میلیون و 900 هزار واحد پایین آورد. در این روز سهامداران خرد همچنان به عنوان خریدار ظاهر شده و خالص خرید بیش از 761میلیارد تومانی را در کارنامه خود ثبت کردند. به این ترتیب هفته گذشته با فعالیت بالای این گروه از بازیگران بازار در جبهه خرید به اتمام رسید و در نهایت خالص خرید 10 هزار و 270میلیارد تومانی در کارنامه هفتگی آنها ثبت شد.

نگاهی به صنایع مورد توجه

بررسی صنایع مورد توجه سهامداران خرد در هفته گذشته نشان از تمایل بالای این گروه به جمع آوری سهام فراورده های نفتی دارد. به طوریکه خالص خرید حقیقی ها در این گروه به بیش از 5 هزار و 800 میلیارد تومان رسید. در این میان دو نماد پالایش نفت اصفهان و نفت سپاهان در کانون توجه حقیقی ها بودند. به طوریکه خالص خرید یک هزار و 900 میلیارد تومانی در نماد «شپنا» و یک هزار و 700 میلیارد تومانی در نماد «شسپا» ثبت شد. پالایش نفت تهران نیز با انتقال حدود یک هزار و 400 میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقوقی به حقیقی روبرو شد. «شبندر» نیز خالص خرید بیش از 500 میلیارد تومانی را از سوی سهامداران خرد تجربه کرد.

در ادامه این روند سهامداران خرد به خرید سهام گروه خودرویی تمایل نشان داده و در نهایت 1.4 هزار میلیارد تومان نقدیگی بابت خرید سهام مزبور به پرتفوی خود منتقل کردند. در این گروه نیز عمده خریدها به جمع آوری سهام ایران خودرو تعلق داشت که خالص خرید 795 میلیارد تومانی را تجربه کرد. این در حالی است که گروه بهمن در کانون توجه سهامداران عمده بود که حقوقی ها 120میلیارد تومان نقدینگی را بابت خرید این سهم به خود اختصاص دادند.

در میان نمادهای فلزی نیز سهامداران خرد به جمع آوری سهام فولاد مبارکه اصفهان تمایل زیادی داشتند و در مجموع هفته 735 میلیارد تومان نقدینگی بابت خرید سهام مزبور به سبد سهام خود ادامه دادند.

در مقابل سهامداران عمده بیشترین حمایت را از گروه سیمانی داشتتند که با خالص خرید 300 میلیارد تومانی این گروه همراه شد که 88 میلیارد تومان از این رقم به خالص خرید سهام سیمان خزر تعلق داشت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

وضعیت تولیدکنندگان روانکار در حالی مورد بررسی قرار گیرد که از دید تحلیلگران سه نماد روانکار میتواند با پتانسیل رشد همراه شود.

تجدید ارزیابی در انتظار سه نماد روانکار

به گزارش رادیو سهام، دنیای اقتصاد نوشت: بازار روانکار پس از انرژی بزرگ‌ترین بازار کشور است و به‌عنوان یکی از صنایع پایین دست صنعت پالایش نفت قدمتی بالاتر از 70 سال در ایران دارد. تردد نزدیک به 20 میلیون دستگاه انواع خودروی سبک و سنگین در کشور موجب شده است که ایران به یکی از بزرگ‌ترین بازارهای مصرف انواع روغن موتور و روغن‌های صنعتی خودرو در جهان تبدیل شود.

حدود 85 درصد نیاز کشور به انواع روغن موتور توسط چهار شرکت بزرگ روغن‌سازی که در بازار سرمایه هستند تامین می‌شود و تامین مابقی نیاز از طریق تولیدات شرکت‌های بلندینگ، تصفیه دوم و واردات صورت می‌گیرد.در حال حاضر ایران به دلیل در اختیار داشتن نوع انحصاری «نفت رافینیتی» تنها تولید‌کننده یک محصول نفتی به نام «لوبکات» در سطح منطقه خاورمیانه است به‌طوری‌که برخی از کشورهای نفت‌خیز حاشیه خلیج‌فارس همچون عراق، عربستان سعودی و کویت هم با وجود ساخت پالایشگاه‌های متعدد نفت هیچ‌گونه ظرفیتی برای تولید لوبکات ندارند.

امروزه کشورمان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده‌ روانکار در منطقه خاورمیانه و غرب آسیا با سهم 37 درصدی است. بعد از تحریم‌های اقتصادی بسیاری از برندهای خارجی که در داخل ایران حضور داشتند، از این بازار خارج شدند. با توجه به بالا بودن نرخ ارز، واردات این روغن‌ها هم به صرفه نیست، چنانچه این برندها وارد شوند قیمت آنها بالاتر از قیمت‌های کنونی بازار است.

حمایت از تولید داخلی و هدف‌گذاری درکنترل مرزها برای جلوگیری از کالاهای وارداتی که تولید مشابه داخلی دارند عامل بسیار دلگرم‌کننده‌ای بوده است که در سال‌های اخیر سبب رونق تولید و فروش روانکاران داخلی شده است به‌طوری که در مجمع عادی سالانه سال گذشته نفت بهران از افزایش سهم 10‌درصدی تولید‌کننده‌های داخلی نام برده شد.

 

تاملی بر 4 تولید‌کننده روانکار

صورت‌های مالی 4 تولید‌کننده روانکار حاکی از آن است میزان تولید انواع محصول این شرکت‌ها از 9/ 1 میلیون تن در سال‌ 95 به بیش از 2 میلیون تن در انتهای 98 رسید و در سال‌های اخیر شاهد ثبات تولید این شرکت‌ها بوده‌ایم. فروش‌ شرکت‌های این صنعت در سال 95 برابر 4 هزار و 200 میلیارد تومان بوده که در سال 97 به لطف جهش ارزی به 9 هزار میلیارد تومان و با تداوم افزایش قیمت ارز و دریافت افزایش نرخ‌های فروش مناسب، در سال 98 به 14هزار میلیارد تومان رسید. از این مقدار شسپا به‌عنوان بزرگ‌ترین تولید‌کننده خاورمیانه سهم 34 درصدی داشته و بعد از آن شبهرن سهم 29 درصدی ثبت کرده است. شرانل و شنفت نیز با سهم 22 و 16 درصدی در رتبه‌های بعدی قرار داشته‌اند.

در سال‌ 92 تا 95 به دلیل کاهش قیمت جهانی نفت و ثبات ارزی، حاشیه سود شرکت‌ها در حدود 35 درصد بوده است. در سال 97 به دلیل افزایش قیمت جهانی نفت و عدم افزایش نرخ‌های فروش داخلی، حاشیه سود 29 درصد ثبت شد و در سال 98 به دلیل حذف دلار 4 هزار و 200 تومانی، نرخ‌های ماده اولیه افزایش چشمگیری داشت و با وجود افزایش نرخ‌های فروش 60 تا 70 درصدی، حاشیه سود به 24 درصد تقلیل یافته است. در این گروه، بیشترین حاشیه سود مربوط به شبهرن با 28 درصد بوده است که به دلیل حجم مناسب فروش در داخل کشور است.

در حالی سود خالص شرکت‌های این گروه در سال 95 برابر 750 میلیارد تومان بوده که در سال 96 به بالای هزار میلیارد تومان رسید و در سال 97 به دلیل جهش ارزی 2هزار و 265 میلیارد تومان و در سال 98 به 2 هزار 521 میلیارد رسیده است.

در فصل اول سال 99 علاوه بر آثار افزایش نرخ ارز و تورم، اقتصاد کشور متاثر از ویروس کرونا شد که شرایط برای کسب‌و‌کار اقتصادی را بیش از گذشته سخت کرد. این موضوع باعث کاهش فعالیت واحد‌های صنعتی و تولیدی شد. همچنین محدودیت‌های ایجاد شده و افزایش قیمت بنزین نیز مزید بر علت شد و به کاهش تردد‌ها انجامید. در کنار این موارد نرخ صادراتی محصولات شرکت‌ها در این مدت کاهش 35درصدی را تجربه کرده است. تمامی این عوامل سبب شده که فروش شرکت‌ها کاهش 9 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته ثبت کند. اما نکته بسیار مهمی که سبب افزایش 2 درصدی حاشیه سود شرکت‌ها نسبت به فصل قبل شده است.

کاهش قیمت لوبکات مصرفی از متوسط 370 دلار سال 98 به 180 دلار در فصل اول 99 بوده است. با این وجود شرکت‌های این گروه در حالی در چهار فصل گذشته سود خالص متوسط 630 میلیارد تومانی داشته‌اند که در فصل اول 99 این میزان برابر480میلیارد تومان بوده است.

برای بهتر دیده شدن وضعیت این شرکت‌ها نگاهی به وضعیت گذشته و آینده این صنعت داشته‌ایم. در جدول روبه رو داده‌های گذشته‌نگر با توجه به‌صورت‌های مالی 4 فصل اخیر منتشر شده در تارنمای کدال و آخرین قیمت‌های تابلو محاسبه شده است. در جدول 2 نگاهی به سودآوری آتی این شرکت‌ها داشته‌ایم. برای ادامه سال 99 نرخ دلار نیما 19هزار و 500 تومان و نرخ فروش روانکار صادراتی و نرخ خرید لوبکات با نرخ جهانی نفت 43 دلار در محاسبات لحاظ شده است.

همچنین با توجه به افزایش قیمت لوبکات به بالای 5 هزار تومان برای هر کیلو، افزایش نرخ‌های این صنعت برای ادامه سال به میزان 25 تا 30 درصد لازم به نظر می‌رسد. همان‌گونه که در جدول مشاهده می‌شود نسبت‌های قیمتی شنفت نسبت به سایر شرکت‌ها عدد بالاتری است. نفت پارس مالکیت 20 درصدی شرکت پالایش پارسیان سپهر چهارمین و مهم‌ترین طرح در بالادستی صنعت پتروشیمی را در اختیار دارد که پیش‌بینی می‌شود این شرکت در نیمه دوم سال جاری به بهره‌برداری برسد. برآوردها حاکی از آن است که راه‌اندازی این شرکت سالانه 500 میلیارد تومان به سودآوری شنفت با نرخ‌های فعلی اضافه کند و این مهم سبب تعدیل نسبت‌های آینده نگر شنفت خواهد شد.

از پتانسیل‌های دیگر این صنعت افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها خواهد بود که تاکنون شنفت، شبهرن و شسپا خبرهایی از انجام این افزایش سرمایه جذاب منتشر کرده‌اند.

مروری بر فراز و نشیب‌های صنعت روانکار

سال 98 در ادامه سال فراموش نشدنی 97 به لحاظ تغییرات قابل توجه متغیرهای اقتصادی، با شوک افزایش سطح عمومی قیمت‌ها به‌خصوص مواد اولیه اصلی برای شرکت‌های روانکار آغاز شد. روند رو به رشد نرخ ارز در کنار متوسط نرخ قیمت نفت باعث افزایش هزینه‌های تولید شد. این موضوع سبب دریافت مجوز افزایش قیمت محصولات داخلی از سوی سازمان حمایت از تولید‌کنندگان و مصرف‌کنندگان به میزان 60 تا 70 درصدی شد.

با این حال در این سال شرکت‌ها کاهش نسبی حاشیه سود را داشتند. همچنین در این دو سال بسیاری از برندهای خارجی به‌طور رسمی به فعالیت خود در بازار ایران خاتمه دادند و حتی اقدام به جمع‌آوری تابلوهای تبلیغاتی خود از سطح بازار کردند. تحریم‌های آمریکا علیه ایران دلیل اصلی پایان فعالیت برندها شد. این موضوع در کنار کاهش قاچاق به دلیل افزایش نرخ ارز سبب شد این شرکت‌ها با افزایش حجم تولید و فروش همراه شوند.

نرخ فروش روغن پایه در بازارهای صادراتی طی یکسال و نیم اخیر، برخلاف گذشته همسو با قیمت جهانی نفت نبوده و در مقاطعی با وجود رشد قیمت نفت روندی نزولی داشته است. طبق بررسی‌های انجام شده، ضریب همبستگی نرخ روغن پایه فوب ایران با نرخ جهانی نفت در گذشته عدد 63/ 0 بوده است که در حال حاضر حدود 4/ 0 واحد ارزیابی می‌شود.

علت کاهش نرخ‌ها مازاد عرضه تولیدکنندگان در سطح منطقه از طرف شرکت‌های ایرانی و سایر کشورها از جمله آمریکا و روسیه است. در حال حاضر به دلیل مازاد عرضه‌ داخلی شرکت‌های روانکار اقدام به صادرات می‌کنند. چهار شرکت بورسی، در سال 97 در حدود 35 درصد فروش خود را صادر کرده‌اند که حاشیه سود 46 درصدی را داشته است که در سال 98 با حجم فروش مشابه سال گذشته، حاشیه سود محصولات صادراتی 23 درصد ثبت شده است. حاشیه سود محصول داخلی در دو سال اخیر حدود 22 درصد است.

در سال 99 در ادامه بحران‌های اقتصادی و در کنار شیوع ویروس کرونا، عملکرد شرکت‌ها با کاهش نسبی تقاضا و نرخ فروش همراه شد، با این حال این شرکت‌ها تولید مناسبی در این فصل رقم زدند. از طرفی از ابتدای فصل تابستان افزایش نرخ ارز و فرآورده‌های نفتی سبب افزایش هزینه‌های تولید شده است و دریافت مجوز افزایش نرخ‌های فروش در ادامه سال قطعی به نظر می‌رسد که سبب خواهد شد این شرکت‌ها ضمن حفظ حاشیه سود تاریخی، سودآوری مناسبی رقم بزنند.

در حال حاضر شرکت‌های نفت پارس، بهران و سپاهان در مجامع خود خبر از افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ را داده‌اند. عمده این شرکت‌ها دارایی‌های قدیمی دارند که در صورت افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها، ارقام جذابی را می‌توانند منتشر کنند که با توجه به نسبت قیمت به درآمد کمتر از کل بازار، سبب اقبال سرمایه‌گذاران به این شرکت‌ها خواهد شد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

بازار سهام در حالی سال گذشته را با ثبت بازدهی قابل‌توجه 187درصدی سپری کرد که این روند در سال جدید نه‌تنها متوقف نشد، بلکه با شدت بیشتری نیز ادامه یافت. هرچند طی سه روز معاملاتی اخیر شاهد ریزش شاخص کل بورس و محدود شدن بازدهی این بازار به 6/ 80 درصد بودیم، ولی همچنان بورس با اختلاف زیاد صدرنشینی خود در مقابل دیگر بازارهای سرمایه‌گذاری را حفظ کرده است.

آرایش متفاوت بورس‌بازان در دو نیمه

به گزارش رادیو سهام، در این راستا عملکرد بازیگران بازار سهام طی 42روز معاملاتی سال 99 نشان از خالص خرید 33هزار و 209میلیارد تومانی سهامداران خرد دارد. در این میان مبادلات معامله‌گران حقیقی و حقوقی را می‌توان در دو نیمه متفاوت ترسیم کرد؛ در حالی نیمه نخست طی یک بازه زمانی 33روزه از ابتدای سال‌جاری تا پایان روز 22 اردیبهشت‌ماه شاهد برتری معامله‌گران خرد بازار در جبهه خرید بودیم که این روند از 23اردیبهشت متوقف شد. شرایط مزبور سبب شد بیش از 33هزار و 800میلیارد تومان نقدینگی به زمین بازی سهامداران حقیقی منتقل شود. این در حالی است که آرایش بورس‌بازان در نیمه دوم به سمت زمین حقوقی‌ها تغییر مسیر داد، به‌طوری‌که از این تاریخ به بعد یعنی طی 9روز کاری اخیر شاهد ثبت خالص خرید 637میلیارد تومانی در کارنامه معامله‌گران حقوقی بودیم.

از سوی دیگر بررسی روند خرید و فروش‌های صورت گرفته طی این دو بازه زمانی نیز نشان از تغییر نگاه معامله‌گران به خرید سهام دارد. در حالی در نیمه نخست سهامداران خرد بیشترین توجه را به جمع‌آوری سهام گروه کالایی و بزرگان بازار داشتند که در این راستا حقیقی‌ها خریدهای سنگینی در صنایعی از جمله فرآورده‌های نفتی، فلزات اساسی و محصولات شیمیایی ثبت شد. در سمت مقابل از تاریخ 23اردیبهشت‌ماه که تغییر زمین به سمت حقوقی‌های بازار شکل گرفت، بیشتر خریدهای سهامداران خرد در نمادهای گروه سرمایه‌گذاری‌ها، غذایی، خودرو و ساخت قطعات و زراعت شکل گرفت. در همین راستا حقوقی‌های بازار نیز حمایت‌های قابل‌توجهی را در نمادهای کالایی داشتند.

نگاهی دقیق‌تر به تغییر مالکیت‌ها

همانطور که عنوان شد از ابتدای سال 99 تا پایان روز 22اردیبهشت‌ماه شاهد تداوم خریدهای سنگین از سوی سهامداران خرد بودیم. این امر سبب شد تا طی این 33روز کاری، 33هزار و 846میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقوقی به حقیقی جابه‌جا شود. در این میان بخش عمده‌ای از خریدها به جمع‌آوری سهام فرآورده‌های نفتی اختصاص داشت به‌طوری‌که 11هزار و550میلیارد تومان نقدینگی به خالص خرید سهام پالایشی در این بازه زمانی تعلق داشت. در این میان بیشترین خرید حقیقی‌های بازار نیز به جمع‌آوری سهام نفت سپاهان، پالایش نفت بندرعباس و پالایش نفت اصفهان تعلق داشت. به‌طوری‌که خالص خرید 5هزار و 800میلیارد تومانی در نماد «شسپا»، یک هزار و 800میلیارد تومانی در نماد «شبندر» و 3/ 1هزار میلیارد تومانی در نماد «شپنا» شکل گرفت.

در همین راستا فلزات اساسی نیز با تغییر مالکیت 3هزار و 400میلیارد تومانی به سمت پرتفوی سهامداران خرد روبه‌رو شدند. در این میان ملی مس ایران بیشترین خرید را از سوی حقیقی‌ها تجربه کرد که با انتقال یک هزار و 237میلیارد تومان نقدینگی به پرتفوی این گروه از معامله‌گران همراه شد. فولادمبارکه نیز با ثبت خالص خرید بیش از یک‌هزار میلیارد تومانی از دیگر نمادهای موردتوجه سهامداران خرد در این بازه زمانی بود.

گروه شیمیایی نیز در حالی یکی از دیگر صنایع موردتوجه سهامداران حقیقی تا پایان 22اردیبهشت‌ماه بودند که در نهایت حقیقی‌ها توانستند حدود 3هزار و 150میلیارد تومان نقدینگی را بابت خرید سهام مزبور به سبد سهام خود منتقل کنند. در صدر این خریدها نیز جمع‌آوری سهام گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان قرار داشت. به‌طوری‌که حقیقی‌ها با خریدهای پیوسته خود طی 33روز کاری ابتدای سال توانستند 1242میلیارد تومان نقدینگی را به پرتفوی خود منتقل کنند. این در حالی است که در همین بازه زمانی سهامداران عمده به حمایت از سهام پدیده شیمی قرن پرداختند و با خریدهای قابل‌توجه خود حدود 2هزار میلیارد تومان نقدینگی را به پرتفوی خود جابه‌جا کردند.

خریدها در نیمه دوم چگونه بود؟

همانطور که عنوان شد نیمه دوم معاملات بورس‌بازان از تاریخ 23اردیبهشت‌ماه به سمت زمین حقوقی‌های بازار تغییر مسیر داد. در حالی بیشتر خریدهای سهامداران خرد در نمادهای گروه سرمایه‌گذاری‌ها، غذایی، خودرو و ساخت قطعات و زراعت بود که حقوقی‌ها نیز به حمایت‌ از سهام بزرگ بازار و به‌ویژه کالایی‌ها پرداختند. در این میان شاید بتوان جو روانی آزادسازی سهام عدالت و همچنین سردرگمی سیاست‌گذار در قانون‌گذاری را بیشترین عامل در تغییر مسیر بازار و در نهایت کاهش قیمت بزرگان بورسی دانست.

بر این اساس سهامداران خرد در این 9روز کاری بیشترین خرید را در سهام گروه سرمایه‌گذاری‌ها داشتند که با خالص خرید 400 میلیارد تومانی حقیقی‌ها دنبال شد. در این میان گروه‌ صنایع ‌بهشهر ایران با ثبت خالص خرید 166میلیارد تومانی و ‌سرمایه‌گذاری ‌بهمن نیز با ثبت خالص 150میلیارد تومانی از جمله نمادهای مورد‌توجه حقیقی‌ها بودند. گروه غذایی نیز در حالی خالص خرید 350میلیارد تومانی را از سوی سهامداران خرد در این 9روز کاری تجربه کرد که در این میان 108میلیارد تومان از این رقم به خالص خرید سهام «غگل» اختصاص داشت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.