دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
30 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت در دوره 12 ماهه منتهی به اسفند 1398 به ازای هر سهم 256 ریال سود محقق کرده که نسبت به گزارش حسابرسی نشده 35% افزایش یافته است.

«شساخت» با سرمایه ثبت شده 2,519,042 میلیون ریال طی عملکرد 12 ماهه سال مالی منتهی به 1398/12/29 مبلغ 64.5 میلیارد تومان سود خالص محقق کرده این در حالیست که شرکت در مدت مشابه سال قبل 221 میلیارد تومان زیان شناسایی کرده بود؛ این تغییر عمدتاً ناشی از رشد %156 درآمدهای عملیاتی بوده است.

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

به گزارش اقتصاد آنلاین، سهامداران حقیقی تا ساعت 12:30 امروز حدود 125 میلیارد تومان بیشتر از اشخاص حقوقی سهام خریدند. کل ارزش معاملات بیش از 11 هزار 600 میلیارد تومان بوده که بدین‌ترتیب خالص خرید حقیقی‌ها یک درصد از کل معاملات شد.

بیشترین جذب نقدینگی حقیقی‌ها در سه گروه ‘بانک‌ها و مؤسسات اعتباری’، ‘فلزات اساسی’ و ‘استخراج کانه‌های فلزی’ رقم خورد در حالی که برایند معاملات گروه ‘مواد و محصولات دارویی’ و ‘رایانه’ به نفع حقوقی‌ها تمام شد.

حقوقی‌ها در منفی‌های گروه ‘محصولات دارویی’ بیشتر در نقش خریدار ظاهر شدند، از سویی دیگر در گروه ‘هتل و رستوران’ به ویژه در نماد «سمگا» خرید حقیقی‌ها کاملاً محسوس بود.

افزایش سهام حقیقی‌ها در 91 نماد و افزایش سهام حقوقی‌ها در 116 نماد به بیش از یک میلیارد تومان رسید. امروز سه نماد «پارسان»، «فولاد» و «وبملت» لقب بیشترین افزایش سهام حقیقی را به خود اختصاص دادند و حقوقی‌ها بیشتر به نمادهای «کرماشا»، «شساخت» و «شبریز» ابراز علاقه نشان دادند.

خالص خرید حقیقی پس از فروکش کردن ترس و دلهره اهالی بازار مثبت شد اما نگرانی‌ها کاملاً رفع نشده و استقبال حقیقی‌ها هنوز با روزهای خوب اواسط اردیبهشت‌ماه فاصله دارد.

8

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

به گزارش اقتصاد آنلاین، در ساعت 11:30 جمع صف‌های خرید به حدود دو هزار و 460 میلیارد تومان می‌رسید در حالی که صف‌های فروش مجموعاً سه هزار و 720 میلیارد تومان ارزش داشت. جمع 10 صف خرید برتر 950 میلیارد تومان (38 درصد) و 10 صف فروش سنگین هزار و 850 میلیارد تومان (49 درصد) می‌باشد.

تا این ساعت کفه ترازو با هزار و 260 میلیارد تومان به نفع صف‌های فروش سنگینی می‌کند. بیشترین حجم پول در صف خرید نمادهای «دتولید»، «کگهر» و «شساخت» و در صف فروش «شبندر»، «خگستر» و «اخابر» انتظار طرف مقابل را می‌کشد. این جدول حدود 31 درصد از شش هزار و 200 میلیارد تومانی که در صف خرید یا فروش قرار گرفته‌اند را تشکیل می‌دهد.

سهامداران مخابرات ایران پس از چندین هفته مشاهده صف خرید این بار در چرخشی 180 درجه شاهد صف فروش هستند. صف‌های خرید تولید دارو و سنگ‌آهن گهرزمین هم با عرضه‌های اندک به روزهای بعد منتقل می‌شوند.

در مجموع شش هزار و 500 میلیارد تومان سهام خرید و فروش شده که نسبت صف‌ها به آن 94 درصد است (یعنی با فرض معامله‌ی کامل صف‌ها ارزش معاملات به 12 هزار و 700 میلیارد تومان می‌رسد).

تعداد صف‌های خرید بالای 10 میلیارد تومان با صف‌های فروش تقریباً برابر است که با مدیریت بهتر هسته معاملات و حمایت از لیدرهای بازار می‌توان به روان شدن معاملات امیدوار بود.

9

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز،

به گزارش تجارت‌نیوز، در فرایند پیش‌گشایش بازار سهام روز شنبه 30 فروردین، تقاضا برای خرید سهام مختلف باعث شده تا در بسیاری از نمادهای بازار صف‌های خرید سنگین شکل بگیرد. این در حالی است که بازار هفته گذشته را با رشدی 8 درصد به پایان رساند و پیش‌بینی می‌شود امروز نیز به روند صعودی خود ادامه دهد.

در عملیات سفارش‌گذاری، سه نماد وآیند، شساخت و وتجارت به ترتیب با 349، 242 و 222 میلیون بیشترین صف خرید را به خود اختصاص داده‌اند. این صف‎‌های خرید سنگین در حالی تشکیل شده که بنا بر دستورالعمل جدید بازار سهام، 5 نماد شگویا، صبا، تملت، زکوثر و شستا به دلیل کاهش فشار بر سیستم معاملاتی از ساعت 12:35 تا 13:30 و بدون مرحله پیش‌گشایش معامله خواهند شد.

بورس در حالی از دقایقی دیگر معاملات خود را از سر خواهد گرفت که بر اساس پیش‌بینی کارشناسان تجارت‌نیوز، بیش از 66 درصد چشم‌اندازی صعودی را در هفته پیش‌رو برای شاخص کل درنظر گرفته‌اند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

به گزارش بورس‌نیوز، در جریان معاملات روز گذشته پس از روز‌های متوالی رشد قیمت شاهد کند شدن روند صعودی بازار سرمایه بودیم.

شاخص کل با 1.860 واحد افزایش رکورد جدیدی را ثبت کرد و به 626 هزار و 388 واحد رسید. با این حال، شاخص کل هم وزن با کاهش مواجه بود و به 219 هزار و 143 واحد رسید. شاخص کل هم وزن کاهش 0.24 درصدی را ثبت کرد.

نماد‌های فارس، همراه، کگل و کچاد بیشترین اثر مثبت را بر شاخص کل داشتند و نماد‌های فولاد، شبندر و شتران نیز بیشترین اثر منفی را بر شاخص کل داشتند.

ارزش معاملات بورس و فرابورس نیز به بیش از 90 هزار میلیارد ریال رسید که نسبت به روز قبل از آن، کاهش در حدود 10 درصدی را داشت.

نقدشدن بسیاری از سهامداران به منظور تامین نقدینگی لازم در جهت خرید سهام شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی منجر به افزایش عرضه‌ها در ساعات ابتدایی بازار گردید. با این حال، همان گونه که انتظار می‌رفت مجددا شاهد غلبه خریداران در بازار بودیم و بسیاری از نماد‌ها که در ابتدای بازار با صف فروش مواجه بودند، با افزایش قیمت و بعضا رسیدن به صف خرید نیز همراه بودند.

بیشترین ارزش معاملات مربوط به نماد شساخت بود که برای اولین بار در بازار پایه فرابورس مورد معامله قرار گرفت. ارزش معاملات این نماد به بیش از 2.000 میلیارد ریال رسید. پس از آن نماد‌های غسالم، رانفور، حکشتی و بکام بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داده بود.

اخبار سیاسی و اقتصادی
صندوق بین‌المللی پول در جدیدترین گزارش چشم انداز اقتصادی جهان اعلام کرد رشد اقتصادی ایران علیرغم اینکه منفی است، اما سال 2020 بهبود یافته و به منفی 6 و نرخ تورم به 34.2 درصد کاهش و نرخ بیکاری به 16.3 درصد افزایش می‌یابد. بهبود رشد اقتصادی ایران بنا بر اعلام این نهاد بین المللی در حالی صورت خواهد گرفت که به گفته کارشناسان، با شیوع ویروس کرونا و تعطیل شدن فعالیت‌های اقتصادی، جهان در رکودی بی سابقه فرو رفته است. همچنین تراز حساب جاری ایران از منفی 0.1 (0.058) درصد در سال 2019 به منفی 4.1 (4.146) درصد در سال 2020 خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت گاز پروم نفت روسیه اعلام کرد: توافق کاهش عرضه نفت اوپک پلاس، قیمت نفت را افزایش نخواهد داد، اما اگر جامعه جهانی بتواند شیوع ویروس کرونا را کنترل کند، به احتمال زیاد قیمت به 40 تا 45 دلار در هر بشکه خواهد رسید. دیوکوف، تاکید کرد: احتمالا تا پایان سال جاری، قیمت نفت به 45 دلار در هر بشکه افزایش خواهد یافت و چشم انداز مثبتی پیش رو است. به گفته این مقام روس، توافق اوپک پلاس، روی رقم‌های ثابت بسته نشده و بر اساس شرایط بازار، قابل تغییر است.

دبیر انجمن شرکت‌های حمل و نقل ریلی از زیان 600 میلیارد تومانی شرکت‌های حمل و نقل ریلی ناشی از توقف فعالیت‌ها بدلیل شیوع ویروس کرونا خبر داد وگفت: از اقدامات حمایتی دولت هنوز خبری نیست. وی افزود: میزان عدم تحقق درآمد شرکت‌های ریلی در تعطیلات نوروزی امسال نسبت به سال گذشته حدود 600 میلیارد تومان افت داشت که از این میزان، بیش از 505 میلیارد تومان به شرکت‌های حمل و نقل ریلی مسافری و 91 میلیارد و 600 میلیون تومان نیز به شرکت‌های حمل و نقل ریلی بار اختصاص دارد.

بازار امروز
امروز شاهد عرضه اولیه 10 درصد از سهام شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) خواهیم بود؛ 8درصد از این سهام جهت عرضه به سهامداران خرد و 2 درصد نیز جهت عرضه به صندوق‌های سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شده است.

بنابر گفته مدیرعامل این شرکت، 2 درصد دیگر از سهام این شرکت جهت فروش در روز‌های پس از عرضه در نظر گرفته شده است تا به این ترتیب شاهد عرضه 12 درصدی سهام این شرکت بزرگ در بازار سرمایه باشیم. قیمت 8.600 ریالی تعیین شده جهت عرضه اولیه سهام این شرکت با توجه به ارزش خالص دارایی‌های این شرکت، به نظر ارزنده بوده و می‌توان انتظار استقبال خوبی را از سهام این شرکت خواهیم داشت.

به نظر می‌رسد که در بازار امروز همچنان شاهد رشد حجم و ارزش معاملات و همچنین افزایش مجدد شاخص کل باشیم. دستیابی به ارقام بیش از 640 هزار واحد در جریان معاملات امروز دور از انتظار نخواهد بود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،


هم‌نوایی بازار پایه با بورس و فرابورس


براساس اعلام فرابورس روز چهارشنبه این هفته نماد شرکت «سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه» در بازار دوم فرابورس گشایش می‌یابد. معاملات این شرکت که پیش از این با نماد سپرده در بازار توافقی صورت می‌گرفت، فقط به «نهادهای مالی» بازارسرمایه و بانک‌ها اختصاص داشته و سایر افراد حقوقی و حقیقی قادر به خرید سهام آن نیستند. شرکت سپرده‌گذاری که در بازارسرمایه نقشی شبیه «سازمان ثبت اسناد و املاک» در زمینه مالکیت بر دارایی‌های افراد کشور دارد، در ارتباط نزدیکی با شرکت‌های بورس، فرابورس، بورس‌کالا و حتی بورس‌انرژی است. در واقع دارایی‌های تمام افراد حقوقی و حقیقی در سهام، اوراق و تغییرات آن نزد شرکت سپرده‌گذاری قرار دارد؛ علاوه بر آن انتقال وجه معاملات از خریدار به فروشنده هم که «تسویه وجوه» نامیده می‌شود، از طریق سپرده‌گذاری صورت می‌گیرد.

یکشنبه بعدازظهر اطلاعیه‌ای درباره تغییر رنگ تابلوی برخی از نمادهای بازار پایه روی سایت فرابورس منتشر شد که حاکی از ارتقای چهار شرکت به تابلوی زرد و انتقال چهار نماد به تابلوی نارنجی بود. «پتروشیمی جهرم» با نماد جهرم یکی از شرکت‌هایی بود که با ارتقای تابلو از نارنجی توانست به دو همزاد خود در تابلوی زرد بپیوندد. سه قلوهای جهرم، داراب و فسا از طرح‌های نیمه‌تمام دولت نهم و دهم هستند که قرار بود تولید‌کننده پلی‌اتیلن در جنوب کشور باشند، اما ساخت آن به موقع انجام نشد. حتی با وجود آنکه سهامداری این طرح‌ها به نهاد پرنفوذی واگذار شد، بازهم توفیقی حاصل نشد. درباره این سه طرح و پروژه بالادست آن که تامین‌کننده خوراک هم هست، در فرصت دیگری خواهیم گفت. «گروه صنعتی سدید» با نماد وسدید هم توانست یک پله بالاتر رفته و از تابلوی نارنجی خود را به تابلوی زرد برساند. «مهندسی و ساختمان صنایع نفت» (شساخت) که تاکنون هیچ معامله‌ای روی آن صورت نگرفته از رنگ نارنجی به رنگ زرد درآمد. سهامدار عمده نزدیک 80 درصدی شساخت «سرمایه‌گذاری اهداف» از زیرمجموعه‌های صندوق کارکنان نفت است که از اهداف وی درباره عرضه اولیه احتمالی این نماد خبری در دست نیست. سهامدار عمده مزبور، شرکت بورسی «سرمایه‌گذاری صنعت نفت» (ونفت) را سالهاست در تابلوی اصلی بازار اول بورس دارد. ونفت و شساخت هردو پروژه‌هایی را از شرکت‌های تابعه «شرکت ملی نفت» از آن خود می‌کنند تا ضمن استفاده از تخصص بازنشستگان صنعت نفت، سود آن را هم به بدنه نسبتا مرفه صنعت نفت برگردانند.

«داروسازی الحاوی» (دحاوی) توانست مجوز خروج از تابلوی نارنجی و ورود به تابلوی زرد را به‌دست آورد. این شرکت دارویی که بیش از 50 سال از آغاز فعالیت تولیدی آن می‌گذرد، یکی از چند شرکتی است که نتوانسته به موقع اقدام به به‌روزرسانی و ارتقای خود کند. چند سال پیش ساخت یک مجتمع تولیدی جدید و به‌روز در محوطه کارخانه در جاده مخصوص شروع شد که البته به موقع پایان نیافت. دو، سه سال قبل با تغییراتی که در سهامداران عمده دحاوی ایجاد شد، مدیریت شرکت در اختیار یکی از مدیرانی قرار گرفت که در یکی از شرکت‌های دارویی بخش خصوصی تجربه داشت. در همین راستا ادامه ساخت مجتمع جدید که در آن‌زمان نیاز به اصلاحاتی هم پیدا کرده بود، به عهده یکی از مدیران بازنشسته گذاشته شد. این رویداد سبب شد در تابستان 1396 خریداران از خرید سهم استقبال کنند و سهم در دوران رکود بازار، با لمس قیمت‌های بالای 500 تومان به مجمع برود. در همان زمان شرکت اقدام به فروش بخشی از سهام خود در یکی از شرکت‌های پخش دارو کرده بود که سود خوبی از آن شناسایی کرده بود. برخی از خریداران سهم که امیدوار به تقسیم این سود یا حداقل افزایش سرمایه از محل این سود بودند در مجمع سالانه دیدند که تقسیم سود حداقلی انجام شد و شنیدند که شرکت فعلا قصدی برای افزایش سرمایه ندارد. در آن‌زمان بیان شد که مدیریت شرکت قصد دارد از سود این معامله برای پیشبرد طرح توسعه استفاده کند. این نکته هم بااهمیت بود که بخشی از وجه این معامله صرف خرید ساختمانی در شهرک غرب تهران شده بود تا پس از تکمیل، با ارزش افزوده مناسبی فروخته یا تبدیل به یک مرکز درمانی مجهز برای کودکان شود. تابستان امسال یکی از سهامداران حقیقی که مالک بیش از 8 درصد از سهام دحاوی بود به سرعت سهامش را در قیمت‌های بین 600 تا 900 تومان فروخت و از ترکیب سهامداری خارج شد. به‌جای وی دو سهامدار حقیقی درصدی به ترکیب سهامداری اضافه شدند و برخی از سهامداران دیگر به میزان سهام خود افزودند. دحاوی در حال رسیدن به قیمت 2 هزار تومان است که با سرمایه نسبتا اندک 36 میلیارد تومانی، ارزش بازار بیش از 700 میلیارد تومان را برای آن رقم می‌زند. براساس صورت‌های مالی حسابرسی شده دوره منتهی به 31/ 6/ 98 دحاوی به‌ازای هر سهم بیش از 400 تومان سود انباشته دارد. در مجمع سالانه منتهی به سال مالی 29/ 12/ 97 که به روال چند سال اخیر با تاخیر و در نیمه شهریورماه برگزار شد، صحبت از قصد هیات‌مدیره برای افزایش سرمایه 180 درصدی به شکل سهام جایزه شده بود که با گذشت بیش از 4 ماه هنوز گزارش هیات‌مدیره در این‌باره آماده نشده است. در میانه شهریورماه هم حاشیه‌ای برای دحاوی ایجاد شد، به این شکل که سخنگوی تعزیرات حکومتی از محکوم شدن قطعی الحاوی به بازگرداندن بیش از 5/ 3 میلیون یورو ارز دریافتی از بانک رفاه سخن گفت. این ارز قرار بوده صرف واردات یک قلم داروی مربوط به معده (پنتوپرازول) از اروپا شود که با توجه به محدودیت‌های ناشی از اقدامات ایذایی ترامپ، احتمال ایجاد اشکال در روند واردات قابل پیش‌بینی بود. شاید به همین خاطر بود که براساس حکم تجدیدنظر، الحاوی به جریمه‌ای بیشتر از بازگرداندن اصل ارز محکوم نشد.

چهار شرکت بازارپایه‌ای هم به بازار نارنجی نقل مکان کردند. از این بین تنها «سرمایه‌گذاری معیار صنعت پارس» (معیار) بود که با برگزاری دو مجمع سالانه مربوط به دوره‌های 31/ 6/ 1394 و 31/ 6/ 1395 و انتشار صورت‌های مالی تا آخرین دوره یعنی 31/ 6/ 1398 توانست خود را از جمع تبعیدی‌های تابلوی قرمز بیرون آورد و ارتقا یابد. درباره معیار قبلا گفته شده. اما سه شرکت دیگر در واقع تنزل‌رتبه یافته و از بازار زرد به بازار نارنجی منتقل شدند. در این بین از همه غیرمنتظره‌تر «گروه فن‌آوا» (فن‌آوا) بود که احتمالا به‌خاطر تاخیر در اطلاع‌رسانی به این وضع دچار شد، درحالی‌که سهامداران آن خوش‌بینانه منتظر خبرهای خوبی مانند ورود آن به بازار اصلی فرابورس و عرضه اولیه یکی از زیرمجموعه‌های آن بودند. درباره فن‌آوا پیش از این گفته شد که از شرکت‌های مجوز محوری است که در دولت قبل (نهم و دهم) به خوبی پیشرفت کرد، اما ظاهرا تغییرات سیاسی سبب شد سرعت رشد آن به‌شدت کاهش یابد و تغییر سهامدار عمده هم نتوانست تغییری در وضعیت آن ایجاد کند. این درحالی است‌ که سهامداران تمام شرکت‌های انفورماتیکی، حتی آنهایی که سود چندانی هم از عملیات خود نداشته‌اند، در سال‌های اخیر رشد قابل توجهی را در ارزش بازار سهامشان شاهد بوده‌اند. نماد فن‌آوا پس از انتشار این خبر شاهد صف فروش سه میلیونی در روز دوشنبه بود. «داروسازی تهران شیمی» با نماد شتهران از شرکت‌های خانوادگی است که مالکان آن علاقه چندانی به حضور پررنگ‌تر در بورس نشان نمی‌دهند. اگر کسی یکبار در مجمع سالانه شتهران شرکت کرده باشد به احتمال زیاد یکی از جلوه‌های این کم‌علاقگی را در کیفیت برگزاری مجمع و مباحث مطرح شده دیده است. با توجه به شناوری پایین نماد شتهران، این خبر اثر منفی روی تقاضای سهم نداشت و احتمالا پس از انتقال هم نخواهد داشت. آخرین شرکت وارد شده به تابلوی نارنجی «تجهیز نیروی زنگان» (شزنگ) بود که کنترل آن در دست چند فرد حقیقی است و روز دوشنبه هم شاهد صف فروش یک و نیم میلیونی بود. بازگشایی هشت نماد تغییر رنگ داده شده به‌زودی و با اعلام ناظر در تابلوهای جدید صورت می‌گیرد.

artava@chmail.ir

 

در همین رابطه بخوانید:

موعد فروش یا خرید سهام؟

پنج ناگفته معاملات بورس دوشنبه

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.