دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
شنبه
29 شهریور 1399

هر روز در اخبار دیده و یا شنیده‌ایم که شاخص بورس امروز نسبت به روزهای گذشته در چه موقعیتی قرار گرفته است مثلا بالاتر یا پایین‌تر از میزان چند روز گذشته است. شاخص کل بازار بورس میانگین فعالیت کل نمادهای فعال در بورس است ولی شرکت‌های بزرگ که میزان دارایی بالاتری دارند تاثیر بیشتری در تغییرات شاخص دارند. به همین دلیل به این شرکت‌ها شاخص ساز می‌گویند. صندوق‌ سرمایه گذاری شاخصی براساس سرمایه‌گذاری در سهام‌های شاخص ساز بازار فعالیت می‌کند.

تعریف صندوق سرمایه گذاری شاخصی

صندوق های سرمایه گذاری شاخصی یکی از انواع صندوق های سرمایه گذاری هستند که هدف آن‌ها نزدیک شدن و پیروی از یکی از شاخص‌های بازار سرمایه است. یعنی هدف‌شان نزدیکی به یکی از بازارهای سرمایه است که این بازار در ایران معمولا بازار سهام انتخاب می‌شود و صندوق‌های شاخصی سعی دارند خودشان را به شاخص بورس نزدیک کنند.

صندوق های سرمایه گذاری شاخصی می توانند هر شاخصی که مناسب می دانند را به عنوان شاخص خود در نظر بگیرند مثلا شاخص طلا، بازار بورس، فروش خودرو و .. . اما تنها شاخص مورد اقبال برای فعالیت در صندوق های سرمایه گذاری در ایران شاخص بازار بورس است. این شاخص می‌تواند شاخص کل یا یکی دیگر از شاخص‌های بازار سهام باشد.

این صندوق‌ها بیشتر سرمایه‌شان را در بازارهای شاخص ساز مورد هدف شان سرمایه گذاری می‌کنند یا به بیان ساده تر صندوق سرمایه گذاری شاخصی که شاخص بازار بورس را انتخاب کرده است بیشتر از سهام نمادهای بزرگ و شاخص ساز بورس را تهیه می‌کند و در نتیجه فعالیت این نمادها در مجموع بسیار نزدیک به شاخص کل خواهد بود.

در این صندوق‌ها خرید و فروش بصورت مستمر انجام نمی‌شود، معمولا زمانی خرید انجام می‌گیرد که وجوهی وارد صندوق شده باشد و زمانی فروش انجام می‌گیرد که سرمایه گذاری از صندوق خارج شده باشد.

 در کشورهای غربی به خصوص آمریکا این نوع صندوق‌ها تعداد زیادی دارند. در کشور ما در حال حاضر تنها 3 صندوق سرمایه گذاری شاخصی فعال هستند.

بیشتر بخوانید
صندوق سرمایه‌گذاری چیست و چگونه کار می کند؟

ترکیب دارایی صندوق سرمایه گذاری شاخصی چگونه است؟

ترکیب دارایی‌های هر صندوق سرمایه‌گذاری نشان دهنده استراتژی آن صندوق است از این جهت صندوق‌های شاخصی بسیار شبیه به صندوق‌های سهامی هستند. تنها تفاوت ترکیب دارایی صندوق‌های سهامی و شاخصی در انتخاب سهام شرکت‌هاست. صندوق های شاخصی سهام شرکت های بزرگ فعال در بورس را خریداری می‌کنند در حالیکه استراتژی صندوق‌های سهامی  کسب سود از خرید هر نوع سهام موجود در بازار بورس است.

ترکیب دارایی صندوق سرمایه گذاری شاخصی

صندوق‌های شاخصی بیشتر حجم دارایی شان را روی سهام شرکت‌های بزرگ و شاخص ساز بورس و مابقی را در سپرده‌های با درآمد ثابت، اوراق قرضه و … سرمایه‌گذاری می‌کنند.

صندوق سرمایه گذاری شاخصی مناسب چه افرادی است؟

ریسک سرمایه‌گذاری در صندوق های شاخصی از ریسک سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سهامی کمتر است و نسبت به دیگر انواع صندوق‌ها میزان مشارکت بیشتری در خرید سهام دارد. برای همین این نوع صندوق‌ها بیشتر مورد توجه افرادی قرار می‌گیرد که تمایل به سرمایه‌گذاری مطمئن در بازار بورس دارند.

سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری بیشتر مورد توجه افرادی است که علاقمند به سرمایه گذاری در بازارهای سرمایه هستند اما وقت کافی برای بررسی دائمی بازار ندارند و یا تجربه کافی برای ورود مستقل به بازار را ندارند. صندوق‌های سرمایه گذاری به این دلیل که توسط افراد متخصص و با تجربه در این زمینه اداره می‌شوند برای سرمایه گذاری امن مناسب هستند.

مزایای صندوق سرمایه گذاری شاخصی چیست؟

بزرگترین مزیت صندوق‌های سرمایه گذاری شاخصی کاهش هزینه‌های سبدگردانی و مدیریت صندوق است. چون این نوع صندوق‌ها در نهایت باید شبیه به شاخص کل بازار بورس باشند در هزینه‌ها حداکثر صرفه‌جویی را انجام می‌دهند، تا از متوسط شاخص کل کمترین میزان انحراف را داشته باشند.

همچنین در این صندوق‌ها مدیریت نقشی غیرفعال دارد و ریسک مدیریت صندوق حذف می‌شود زیرا هدف مدیران رسیدن به سود نیست و آن‌ها سعی می‌کنند تا وزن اوراق موجود به شاخص مبنا نزدیک باشد.

ریسک‌ های صندوق‌های سرمایه گذاری شاخصی چیست؟

مزایا و ریسک صندوق های سرمایه گذاری شاخصی

چون بیشتر سرمایه‌گذاری صندوق های شاخصی بر روی اوراق بهادار بازار بورس است و این بازار وابسته به عوامل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی است این ریسک وجود دارد که با کاهش قیمت این اوراق دارایی‌های صندوق کاهش پیدا کند و طبیعتا سرمایه افرادی که در این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کرده اند نیز کاهش یابد.

علاوه بر این ممکن است واحدهای سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها به دلیل نوسانات عرضه و تقاضا موجود در بازار تغییر کند یعنی با قیمت پایین‌تر و یا بالاتر از قیمت اصلی واحدها قرار گیرد.

معرفی صندوق‌های سرمایه گذاری شاخصی فعال

در حال حاضر سه صندوق سرمایه گذاری شاخصی در کشور فعال هستند.

صندوق شاخصی فیروزه (ETF)

صندوق شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه در سال 1393 زیر نظر سازمان بورس تاسیس شده است واحدهای سرمایه گذاری این صندوق قابل معامله در بورس و یا (ETF)  می‌باشند. بازدهی این صندوق از زمان تاسیس 270 درصد و بازده سالانه آن 95 درصد بوده است.

صندوق سرمایه گذاری شاخصی کارآفرین

شروع فعالیت صندوق شاخصی کارآفرین از سال 89 بوده و متولی این صندوق موسسه حسابرسی فریوران است. ضامن نقد شوندگی شاخصی کار آفرین بانک کار آفرین است. واحدهای این صندوق به صورت عادی عرضه می‌شود.

بازده سالانه شاخصی کار آفرین 68.54 درصد و از بازده از تاریخ تاسیس 607.52 درصد بوده است. در حال حاضر ارزش دارایی‌های این صندوق 24 میلیارد و 43 میلیون تومان ارزیابی شده است.

صندوق سرمایه گذاری شاخصی کاردان (ETF)

صندوق سرمایه گذاری شاخصی کاردان با نام تجارت شاخصی کاردان از سال 94 شروع به فعالیت کرده است متولی این صندوق «مشاور سرمایه گذاری آرمان آتی» است این صندوق ضامن نقد شوندگی دارد و ضامن آن شرکت «تامین سرمایه کاردان» است. میزان بازدهی این صندوق در سال گذشته 101 درصد و از تاریخ تاسیس 243.88 درصد بوده است. در حال حاضر ارزش خالص دارایی این صندوق 41 میلیارد و 747 میلیون تومان ارزیابی شده است.

انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری شاخصی

همان‌گونه که گفته شد در ایران صندوق های شاخصی بر مبنای نزدیک شدن به شاخص بازار بورس فعالیت می‌کنند. بازار بورس دارای طبیعتی نوسانی است بنابراین برای انتخاب بهترین صندوق شاخصی باید کارنامه آن صندوق بصورت دوره‌ای را مد نظر قرار دهید.

برای بررسی گذشته صندوق های شاخصی و اطلاع از عملکرد آن‌ها می‌توانید از گزارش‌های تحلیلی موجود در وب سایت سیگنال استفاده کنید.

چگونه در صندوق سرمایه گذاری شاخصی سرمایه گذاری کنیم؟

بعضی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری به صورت (ETF) فعالیت می‌کنند یعنی به صورت سهام در بازار بورس عرضه می‌شوند که برای سرمایه گذاری در این صندوق ها مشابه خرید سهام، نیاز به داشتن کد معاملاتی بورس و عضویت در یک کارگزاری است. بعضی دیگر از صندوق‌های شاخصی نیز به حالت عادی عرضه می‌شوند. برای سرمایه گذاری در این صندوق‌ها می بایست از طریق دفتر نمایندگی آن‌ها و یا وبسایت رسمی‌شان اقدام به گشایش حساب نمود.

بیشتر بخوانید
صندوق سرمایه‌گذاری در سهام چیست؟

نتیجه‌گیری

در این مقاله با صندوق‌های سرمایه‌گذاری شاخصی آشنا شدیم و 3 صندوق فعال در این زمینه را معرفی کردیم.

این صندوق ها با هدف انطباق با شاخصی مبنا فعالیت می‌کنند. بهتر است قبل از انتخاب صندوق شاخصی مورد نظر بازده آن‌ها را با هم مقایسه کنید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

آیا شما نیز به دنبال سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری شاخصی هستید؟ نظرات خود را با سیگنال در میان بگذارید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش بهترین صندوق ها را از نظر بازدهی با شاخص کل بورس و شاخص کل فرابورس در ماه منتهی به  20 مردادماه 99 مقایسه خواهیم کرد.

اگرچه بازدهی بازار بورس در یک ماه گذشته، نسبت به قبل کمتر شده است اما باز هم روند صعودی شاخص کل حفظ شد و تنها از شدت رشد بازار سرمایه کاسته شد. در این حال صندوق های سهامی برتر توانستند عملکرد بهتری از میانگین رشد بازار بورس کسب کنند. شاخص کل بورس 19.5 درصد رشد کرد و شاخص فرابورس نیز 17 درصد افزایش پیدا کرد. شرکت های بزرگ تاثیر زیادی بر رشد شاخص بورس داشتند و به عنوان مهمترین عامل مقایسه بازدهی ها در این گزارش بازدهی صندوق های سهامی را با شاخص کل مقایسه خواهیم کرد.

در این گزارش میزان بازدهی صندوق های سرمایه گذاری سهامی در یک ماه اخیر را با شاخص کل بورس و شاخص کل فرابورس مقایسه می کنیم.

سیگنال، بازدهی صندوق های سرمایه گذاری سهامی را به صورت ماهانه با شاخص کل مقایسه می کند تا عموم مردم بتوانند با نگاهی منصفانه و به دور از جانبداری برای سرمایه گذاری های خود تصمیم بگیرند. لازم به ذکر است، بازدهی آورده شده صرفا عملکرد گذشته صندوق هاست و به علت ماهیت نوسانی بازار سرمایه، نمی توان گفت در آینده نیز چنین عملکردی تکرار خواهد شد.

بازدهی های ثبت شده در نمودار از آخرین اطلاعات منتشر شده از طرف صندوق های سرمایه گذاری استخراج شده است.

طبق بررسی های کارشناسان سیگنال، صندوق های سرمایه گذاری  ” مشترک ارزش کاوان آینده” و ” فیروزه موفقیت ” با کسب بازدهی های 28.13 درصد و 23.1درصد، در صدر برترین صندوق های سهامی از نظر میزان بازدهی قرار گرفتند.

دو صندوق فیروزه موفقیت و شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه تحت مدیریت شرکت سبدگردان توسعه فیروزه فعالیت می کنند. نکته جالب توجه در جدول برترین صندوق های سهامی این بود که دو صندوق قابل معامله در بورس(ETF) هم در این لیست قرار گرفتند. صندوق شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه در بورس با نماد “فیروزه” و صندوق آسمان آرمانی سهام در بورس با نماد “آساس” فعال هستند.

بر این اساس، پنج صندوق سرمایه گذاری سهامی با عملکرد بهتر در ماه منتهی به 20 مردادماه 99 عبارت اند از:

ردیفنام صندوقبازدهی
1مشترک ارزش کاوان آینده28.13
2فیروزه موفقیت23.10
3شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه22.13
4مشترک بانک خاورمیانه21.79
5آسمان آرمانی سهام21.43

توجه:

لازم است تا برترین صندوق های سرمایه گذاری از جنبه های مختلفی مورد سنجش قرار بگیرند. ما در این گزارش صرفا به میزان بازدهی صندوق ها به عنوان برجسته ترین عاملی که اغلب سرمایه گذاران آن را دنبال می کنند، پرداخته ایم.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

برترین صندوق های سرمایه گذاری ETF در تیرماه 99 معرفی شدند. صندوق های سرمایه گذاری “با درآمد ثابت تصمیم”، “شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه” و “سپهر اندیشه نوین” به ترتیب در انواع صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت، سهامی و مختلط؛ بالاترین بازدهی ماهانه (تیرماه 99) را کسب کردند.

تابستان داغ بازار سرمایه

با شروع فصل تابستان 99 و پشت سر گذاشتن اولین ماه از آن همچنان شاهد آن هستیم که بازار سرمایه مورد توجه تعداد بیشتری از سرمایه گذاران قرار می گیرد و حجم معاملات در حال افزایش است. در تیرماه 99 بازدهی شاخص کل از 50 درصد هم عبور کرد. صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس یا ETF ها همگام با رشد بازار بورس، بازدهی های بسیار شگفت انگیزی کسب کردند اما هیچ کدام نتوانستند به رکورد شاخص کل دست پیدا کنند. این در حالی ست که در بین صندوق های سهامی مشترک چهار صندوق سهامی به چشم میخورد که بیش از بازده شاخص کل بورس، افزایش یافته اند. در گزارش 10 صندوق سرمایه گذاری برتر در تیرماه 99 می توانید به طور مفصل عملکرد صندوق ها را ببینید.

بیشتر بخوانید
10 صندوق سرمایه گذاری برتر در تیر ماه 99

صندوق های ETF برای کسانی که مایلند معاملات خود را به سرعت انجام دهند جذابیت خوبی دارد و بسیاری از سرمایه گذاران در زمان هایی که نمی توانند در سهام مورد نظر خود وارد شوند، از گزینه صندوق های سهامی استفاده می کنند.

در ادامه آمار و عملکرد صندوق های سرمایه گذاری ETF را بررسی خواهیم کرد. صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس موسوم به ETF  ، صندوق هایی هستند که در بورس و به صورت آنلاین، خرید و فروش می شوند. سیگنال در این گزارش به بررسی عملکرد تمام صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس طی تیرماه 99 می پردازد.

صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در سه طبقه اصلی ، شامل صندوق های با درآمد ثابت، صندوق های سهامی و صندوق های مختلط تقسیم بندی شده اند و از نظر درصد بازدهی ماهانه (تیرماه 99) در جداول جداگانه قرار داده شده اند.

صندوق های قابل معامله با درآمد ثابت

عملکرد صندوق های درآمد ثابت قابل معامله در بورس در تیرماه 99 به شرح زیر است:

پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی در تیر ماه 99

میانگین سالانه شده بازدهی صندوق های با درآمد ثابت قابل معامله در بورس در تیرماه 99 حدودا 50 بود. به این معنا که اگر شاخص کل بورس در یک ماه توانست 50 درصد بازدهی کسب کند، صندوق های با درآمد ثابت ETF در سال به طور میانگین همین مقدار بازدهی را بدست خواهند آورد.

صندوق تصمیم که تحت مدیریت شرکت سبدگردان تصمیم نگار ارزش آفرینان در بازار سرمایه فعالیت می کند؛ در تیرماه 99 بهترین عملکرد را داشت و با 10.26% بازدهی ماهانه در صدر جدول جای گرفت. این بازدهی برای صندوق های با درآمد ثابت از نوع ETF یک رکورد تاریخی به حساب می آید که رکورد ماه گذشته را نیز شکسته است.

بیشتر بخوانید
مهمترین اخبار بازار صندوق های سرمایه گذاری در تیر ماه 99

اطلاعات تکمیلی در مورد تمام صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت قابل معامله در بورس به شرح زیر است:

رتبهنام صندوقنماد بورسیدرصد بازدهی ماه ( تیرماه 99 )
اولبا درآمد ثابت تصمیمتصمیم10.26
دومامین یکم فرداامین یکم6.44
سومبا درآمد ثابت کیانکیان5.73
چهارمپارند پایدار سپهرپارند5.44
پنجمافرا نماد پایدارافران4.40
ششمآرمان آتی کوثرآکورد3.62
هفتممشترک آسمان امیدآسامید3.49
هشتماندیشه ورزان صبا تامیناوصتا2.86
نهمدارا الگوریتمدارا2.77
دهمسپهر خبرگان نفتسخند2.71
یازدهمپاداش سهامداری توسعه یکمسپاس2.53
دوازدهماعتماد آفرین پارسیاناعتماد2.44
سیزدهمگنجینه آینده روشنصایند2.31
چهاردهمفیروزه آسیافیروزا2.29
پانزدهمگنجینه یکم آویدگنجین1.98
شانزدهمبا درآمد ثابت کمندکمند1.91
هفدهمبا درآمد ثابت معیاردمعیار1.86
هجدهمارمغان ایرانیانارمغان1.56
نوزدهمیاقوت آگاهیاقوت0.41
بیستماعتماد داریکداریکعمر این صندوق به یک ماه نرسیده است.

در این ماه یک صندوق جدید هم به بازار سرمایه معرفی شد که مرحله پذیره نویسی آن انجام شد و در آینده قابل معامله خواهد شد.

صندوق با درآمد ثابت یاقوت آگاه که یکی از صندوق های جدید درآمد ثابت ETF است، در تیرماه 99 در انتهای جدول قرار گرفت و بازدهی 0.41% را به ثبت رساند. قابل ذکر است بعضی از صندوق های درآمد ثابت به صورت منظم سود تقسیم می کنند. برای اطلاع بیشتر به صفحه صندوق های سرمایه گذاری در سایت سیگنال مراجعه نمایید.

صندوق های قابل معامله سهامی

عملکرد صندوق های سهامی قابل معامله در بورس در تیرماه 99 به شرح زیر است:

پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی در تیر ماه 99

صندوق های سهامی ETF در تیرماه 99 به طور میانگین بازدهی بالای 30 درصدی کسب کردند. صندوق فیروزه بهترین ETF این ماه بود صندوق آگاس که در ماه های قبل عملکرد مناسبی داشت در پایین ترین رده قرار گرفت.

معاملات صندوق های دارا یکم و ارزش نیز در بورس آغاز شد و یک صندوق جدید دیگر به نام آوا به بازار صندوق های سهامی اضافه شد.

اطلاعات تکمیلی در مورد تمام صندوق های سرمایه گذاری سهامی قابل معامله در بورس به شرح زیر است:

رتبهنام صندوقنماد بورسیدرصد بازدهی ماه (تیرماه 99)
اولشاخص سی شرکت بزرگ فیروزهفیروزه46.47
دومآرمان آتیه درخشان مسآتیمس45.04
سومافق ملتافق ملت37.44
چهارمتجارت شاخصی کاردانکاردان36.74
پنجمآسمان آرمانی سهامآساس34.31
ششمتوسعه اندوخته آیندهاطلس33.85
هفتمامین تدبیرگران فرداالماس33.72
هشتمسپهر کاریزماکاریس33.54
نهمبذر امید آفرینبذر31.72
دهمسرو سودمند مدبرانسرو31.54
یازدهمهستی بخش آگاهآگاس30.38
دوازدهمواسطه گری مالی یکمدارا یکمعمر این صندوق به یک ماه نرسیده است.
سیزدهمارزش آفرین بیدارارزشعمر این صندوق به یک ماه نرسیده است.
چهاردهمآوای معیارآواعمر این صندوق به یک ماه نرسیده است.

صندوق های سهامی قابل معامله در بورس بهتر است یا غیر قابل معامله در بورس؟

پاسخ این سوال این است که واقعا نمی توان یکی از این دو مدل را به عنوان عاملی برای بهتر بودن صندوق ها در نظر گرفت چرا که ETF بودن یا نبودن بر عملکرد صندوق تاثیر نمی گذارد و این نوع مدیریت صندوق است که بازدهی آن را در بازار سرمایه تعیین می کند. فاکتورهای مختلفی را می توان برای انتخاب صندوق مناسب در نظر گرفت و یکی از مهمترین ملاک ها سرعت معاملات و سادگی در خرید وفروش هاست. از این منظر میتوان صندوق های ETF را بهتر از صندوق های غیرETF دانست.

بیشتر بخوانید
بهترین صندوق سرمایه گذاری را چگونه انتخاب کنیم؟

صندوق های قابل معامله مختلط

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط قابل معامله در بورس در تیرماه 99 به شرح زیر است:

پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی در تیر ماه 99

بازدهی صندوق های مختلط در این ماه میانگینی از صندوق های درآمد ثابت و صندوق های سهامی بود. هر سه صندوق مختلط ETF در این ماه در بین 10 صندوق سرمایه گذاری برتر از نگاه سیگنال قرار گرفتند.

 صندوق سپهر اندیشه نوین با ثبت بهترین عملکرد در بین تمام صندوق های مختلط با 37.94 درصد در صدر جدول صندوق های مختلط و ETF مختلط ایستاد.

اطلاعات تکمیلی در مورد تمام صندوق های سرمایه گذاری مختلط قابل معامله در بورس به شرح زیر است:

رتبهنام صندوقنماد بورسیدرصد بازدهی ماه (تیرماه 99)
اولسپهر اندیشه نوینصنوین37.94
دومآرمان سپهر آشناآسام26.11
سومثروت آفرین پارسیانثروتم22.17
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش برترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) در اردیبهشت 99 معرفی شده‌اند، تا کاربران سیگنال بیشتر با این نوع از صندوق ها آشنا شوند.

اردیبهشت 99، ماه تاریخی بورس ایران

در ماه گذشته بورس بیشترین بازدهی را در بازه ماهانه کسب کرد و شاخص کل بورس 43 درصد رشد کرد. در این ماه رکوردهای مختلفی به ثبت رسید. نماگر شاخص کل به عدد یک میلیون واحد رسید و در این ماه ارزش معاملات با رشد فوق العاده و بی سابقه ای مواجه شد که تا بیش از 18 هزار میلیارد تومان افزایش داشت. اردیبهشت ماه سال 99 دنباله روی ماه قبل بود و در میانه فصل بهار سبزترین ماه تاریخی بورس ایران را رقم زد. در هفته آخر اردیبهشت بازار سرمایه به دلایل مختلفی اصلاح کرد و حدود 10 درصد کاهش یافت. رسیدن به قله یک میلیون واحدی، عرضه سهام عدالت، افزایش ورود تازه واردان به بازار سرمایه و… از دلایل این افت به شمار می روند. نکته جالب توجه در اینجاست که سهم های مختلف عمدتا نزول بیشتری از شاخص کل بورس داشتند و همین مسئله باعث شد تا ارزش پرتفوی صندوق های سرمایه گذاری در اردیبهشت 99 تحت تاثیر فشار عرضه کنندگان سهام در بورس قرار بگیرد.

با این حال بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به خصوص صندوق های سهامی در اردیبهشت ماه 99 نشان داد که همچنان می توان به سرمایه گذاری بلند مدت در بازار بورس امید داشت. در ماه گذشته ضعیف ترین بازدهی در صندوق های سرمایه گذاری از نوع سهامی را صندوق مشترک نوید انصار با 13.92% به دست آورد. همچنین صندوق سهامی ETF هستی بخش آگاه (آگاس) که در ماه های قبل عملکرد خوبی داشت در اردیبهشت 99 ضعیف ترین صندوق سهامی قابل معامله در بورس لقب گرفت و بازده 15.12% را کسب کرد.

اخیرا دولت با ارائه نوع جدید از صندوق های ETF باعث شده است تا نگاه های مختلفی به سمت این ابزار های نوین مالی جلب شود. باید توجه داشت که صندوق های قابل معامله در بورس موسوم به ETF از مدت ها قبل در بازار سرمایه کشور فعال بوده اند و  همواره کارشناسان توصیه می کنند که برای سرمایه گذاری غیرمستقیم در بازار سرمایه از صندوق های سرمایه گذاری مختلف استفاده شود.

برترین صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) کدام بودند؟

صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس موسوم به ETF  ، صندوق هایی هستند که در بورس و به صورت آنلاین، خرید و فروش می شوند.

سیگنال در این گزارش به بررسی عملکرد تمام صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس طی اردیبهشت ماه 99 می پردازد.

صندوق های سرمایه گذاری “گنجینه آینده روشن“،  “شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه“، “سپهر اندیشه نوین” و ” پشتوانه طلای لوتوس” به ترتیب در انواع صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت، سهامی، مختلط و مبتنی بر طلا؛ بالاترین بازدهی ماهانه (اردیبهشت ماه 99) را داشتند.


برترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) درآمد ثابت

عملکرد صندوق های درآمد ثابت قابل معامله در بورس در اردیبهشت ماه 99 به شرح زیر است:

میانگین سالانه شده بازدهی صندوق های با درآمد ثابت قابل معامله در بورس در اردیبهشت ماه 99 حدودا 36 درصد بود.

در حالی که ریسک های مختلفی متوجه سرمایه گذاران خصوصا تازه واردان به بازار سرمایه است این صندوق های درآمد ثابت برای سرمایه گذاران ریسک گریز که ترجیح می دهند سرمایه گذاری کم ریسک و مطمئنی را انجام دهند، جذابیت فراوانی دارد.

صندوق گنجینه آینده روشن که تحت مدیریت کارگزاری بانک آینده در بازار سرمایه فعالیت می کند؛ در اردیبهشت ماه 99 بهترین عملکرد را داشت و با 5.15% بازدهی ماهانه در صدر جدول جای گرفت.

رتبهنام صندوقنماد بورسیدرصد بازدهی ماه (اردیبهشت 99)
اولگنجینه آینده روشنصایند5.15
دومآرمان آتی کوثرآکورد4.94
سومفیروزه آسیافیروزا4.75
چهارمپارند پایدار سپهرپارند4.05
پنجمسپهر خبرگان نفتسخند3.91
ششمارمغان ایرانیانارمغان3.83
هفتمبا درآمد ثابت معیاردمعیار3.52
هشتمامین یکم فرداامین یکم3.37
نهمافرا نماد پایدارافران3.36
دهممشترک آسمان امیدآسامید3.26
یازدهمیاقوت آگاهیاقوت2.95
دوازدهمبا درآمد ثابت کیانکیان2.72
سیزدهماندیشه ورزان صبا تامیناوصتا2.7
چهاردهمبا درآمد ثابت تصمیمتصمیم2.59
پانزدهمدارا الگوریتمدارا2.01
شانزدهماعتماد آفرین پارسیاناعتماد1.87
هفدهمگنجینه یکم آویدگنجین1.77
هجدهمپاداش سهامداری توسعه یکمسپاس0.99
نوزدهمبا درآمد ثابت کمندکمند1.09-

صندوق یاقوت آگاه تازه ترین عضو صندوق های  ETF با درآمد ثابت است که به مدیریت شرکت سبدگردان آگاه تاسیس شده است. صندوق یاقوت آگاه با نماد “یاقوت” شروع به فعالیت و رقابت در عرصه صندوق های سرمایه گذاری کرده است. بنابراین تعداد صندوق های با درآمد ثابتی که در بورس قابل معامله می باشد از این پس به عدد 19 رسیده است.

صندوق با درآمد ثابت کمند در میان تمام صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس، ضعیف ترین عملکرد را داشت و بازدهی ماهانه -1.09% را به ثبت رساند.


برترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) سهامی

با اینکه شاخص کل بورس 43 درصد رشد داشت اما به دلیل ریزش بیشتر در ارزش سهام بورسی، صندوق های سرمایه گذاری سهامی در این ماه نتوانستند به رکورد بازار دست پیدا کنند.

اطلاعات تکمیلی در مورد تمام صندوق های سرمایه گذاری سهامی قابل معامله در بورس به شرح زیر است:

طبق جدول بالا بهترین صندوق سهامی ETF در اردیبهشت ماه 99 بازده 28.18% داشت. در میان صندوق های سرمایه گذاری مشترک نیز بازدهی بالاتر از 39 درصدی به دست نیامد. گزارش تحلیلی 10 صندوق برتر در اردیبهشت را می توانید در این لینک ببینید.

صندوق شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه در این ماه بهترین عملکرد را در بین ETFهای سهامی داشت. این صندوق که اخیرا در گزارش عملکرد صندوق های سرمایه گذاری در ریزش های بورسیِ سال 98 مورد توجه و بررسی کارشناسان سیگنال قرار گرفته بود، در اردیبهشت 99 جایگاه اول را به دست آورد.

چالش جدید صندوق های ETF سهامی

NAV  به معنای خالص ارزش دارایی صندوق است و بر اساس میزان ارزشی که در پرتفوی صندوق وجود دارد محاسبه می شود. اگر دارایی های صندوق تغییری داشته باشد NAV هم دچار نوسان می شود. قیمت خرید و فروش واحدهای یک صندوق طبیعتا باید نزدیک به NAV باشد تا معامله منطقی تر باشد. بهفرض کنید که شما صندوقی را به ارزش معین در امروز خریداری می کنید به این امید که NAV صندوق در آینده بیشتر شود  و بتوانید از این تفاوت قیمت بهره ببرید. حال در صورتی که قیمت خرید شما از NAV فعلی صندوق بیشتر باشد، ریسک سرمایه گذاری بیش از حد منطقی خواهد بود.

رتبهنام صندوقنماد بورسیدرصد بازدهی ماه (اردیبهشت 99)
اولشاخص سی شرکت بزرگ فیروزهفیروزه28.18
دومافق ملتافق ملت26.41
سومبذر امید آفرینبذر25.53
چهارمتجارت شاخصی کاردانکاردان22.43
پنجمتوسعه اندوخته آیندهاطلس22.11
ششمآسمان آرمانی سهامآساس21.75
هفتمآرمان آتیه درخشان مسآتیمس20.53
هشتمسرو سودمند مدبرانسرو18.51
نهمامین تدبیرگران فرداالماس18.17
دهمسپهر کاریزماکاریس16.09
یازدهمهستی بخش آگاهآگاس15.12

صندوق های سهامی در روزهایی که سهم های مختلف بازار سرمایه با تقاضای زیادی مواجه بودند و عموما با صف خرید همراه می شدند، مورد توجه سرمایه گذاران مختلف قرار گرفتند. همین امر باعث شد تا تقاضا برای خرید واحدهای صندوق های سرمایه گذاری بسیار زیاد شود به طوری که بعضی از صندوق های سهامی با کمبود واحد مواجه شدند و درخواست افزایش تعداد واحد سرمایه گذاری نمودند. از طرف دیگر قیمت تابلوی صندوق های ETF در بعضی از روزها بیش از قیمت ابطال واحدهای سرمایه گذاری بود که باعث شد ناظر سازمان بورس چندین مرتبه به سرمایه گذاران درباره این اختلاف قیمت تذکر بدهد. از نظر ناظر سازمان بورس، صندوق هایی که قیمت خرید و فروششان با فاصله قابل توجهی از قیمت صدور و ابطال واحدها در حال انجام است، از ریسک سرمایه گذاری زیادی برخوردارند.


برترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) مختلط

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط قابل معامله در بورس در اردیبهشت ماه 99 شرح زیر است:

برترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) مختلط

بازدهی صندوق های مختلط نیز به تبع رشدی که در بازار سهام اتفاق افتاد در بهترین حالت خود قرار گرفت و صندوق های مختلط بورسی توانستند رشد ماهانه بسیار خوبی را کسب کنند.

رتبهنام صندوقنماد بورسیدرصد بازدهی ماه (اردیبهشت99)
اولسپهر اندیشه نوینصنوین19.3
دومآرمان سپهر آشناآسام17.53
سومثروت آفرین پارسیانثروتم10.84

صندوق مختلط ثروت آفرین پارسیان که در ماه های گذشته عملکرد بهتری از سایر صندوق های ETF مختلط داشت، در این ماه به طرز قابل تاملی با افت بازدهی همراه شد و نتیجه آن 10.84% بود.


برترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) مبتنی بر طلا

عملکرد بهترین صندوق های سرمایه گذاری طلا در اردیبهشت ماه 99 به شرح زیر است:

افزایش قیمت طلا در بازار با تاثیر بر صندوق های طلا، این صندوق ها را هم مثبت کرد. پس از آن که در فروردین ماه 99 صندوق های طلا بازدهی منفی کسب کردند در اردیبهشت ماه ورق به نفع صندوق های طلا برگشت و بازدهی چشمگیری در این صندوق ها اتفاق افتاد. درصد های بالای بازدهی در طلا با ماهیت صندوق های طلا که رشد مطمئن و آرام را دنبال می کند، همخوانی ندارند و می توان انتظار داشت که این بازدهی ها در ماه های آینده اصلاح شود.

رتبهنام صندوقنماد بورسیدرصد بازدهی ماه (اردیبهشت 99)خالص ارزش دارایی
اولپشتوانه طلای لوتوسطلا21.355,613,787M
دوم در اوراق بهادار مبتني بر سکه طلاي مفيدعیار20.981,977,603 M  
سومدر اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلای کیانگوهر20.943,909,405M
چهارمپشتوانه سکه طلای زرافشان امید ایرانیانزر18.532,513,066 M
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

با شروع سال 99 و بعد از رشد زیادی که بازار بورس تجربه کرد، در روزهای اخیر اکثر سهم ها اصلاح کردند و بازار منفی شد. همه میدانیم که رشد و صعود قیمت ها تا ابد پابرجا نیست و روندهای صعودی بالاخره به سمت اصلاح یا روند نزولی حرکت خواهند کرد. سوال اساسی این است که ریزش ها تا چه وقت ادامه پیدا خواهد کرد و چطور می توان از ریسک ریزش ارزش سهام در سرمایه گذاری های خود کاست؟ صندوق های سرمایه گذاری به عنوان راه کاری کم ریسک این روزها بیشتر مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفته‌اند، اما دلیل این اتفاق چیست؟ موضوعی که در این مطلب قرار است بررسی کنیم، تاثیر ریزش های بورس بر روند بازدهی صندوق های سرمایه گذاری است.

شاخص کل، صعودی اما همراه با ریزش‌های کوتاه در سال 98

 در سال 98 روند حرکتی شاخص کل بورس تهران صعودی بود و نهایتا 187 درصد رشد کرد. در ابتدای سال 98 شاخص کل بورس کار خود را با 178 هزار واحد آغاز کرد و در پایان با رشد 334 هزار واحدی روی عدد 512 هزار واحد ایستاد. در واقع روند صعودی بورس در سال 98 هیچ گاه تغییر محسوسی نکرد و فقط چند بار ریزش های کوتاهی داشت و با اصلاح همراه شد.

همانطور که می دانید صندوق های سرمایه گذاری با هدف وصل کردن عموم مردم به بازار سرمایه به میان آمده اند و بسیاری از امور تخصصی در امر سرمایه گذاری را سهل و آسان کرده اند. صندوق های سرمایه گذاری جهت ورود غیرمستقیم به بازار سرمایه توصیه می شوند اما باید دید در کنار بهره جستن از رشد بازار سرمایه، چقدر از ریزش های بورس تاثیر می پذیرند.

ریزش های جزئی بورس در سال 98

ما چهار ریزش اصلی بازار سرمایه در سال 98 را زیر نظر گرفته ایم.

ریزش های جزئی بورس در سال 98
  1. اولین ریزش بورس در سال 98 در اردیبهشت ماه اتفاق افتاد و شاخص کل بورس 10% سقوط کرد. این سقوط بعد از یک هفته پایان یافت و روند صعودی شاخص کل تا پاییز 98 با شیب متوسط ادامه پیدا کرد.
  2. در مهر ماه 98 دیرپاترین ریزش سال 98 رخ داد و طی ریزشی که حدود دو ماه طول کشید، شاخص کل بورس 9% ریخت.
  3. ریزش بعدی در اواسط دی ماه اتفاق افتاد و طی آن شاخص کل بورس 8% نزول داشت.
  4. شدیدترین سقوط بورس نیز در انتهای سال 98 رخ داد و در روزهای پایانی اسفند ماه 98 شاخص کل بورس 11% افت کرد.

حالا نگاهی به عملکرد صندوق های سرمایه گذاری می اندازیم. در اینجا چهار صندوق سرمایه گذاری را در انواع سهامی، مختلط، با درآمد ثابت و ETF مورد بررسی قرار داده ایم.


صندوق سرمایه گذاری سهامی فیروزه موفقیت

صندوق های سهامی بهترین معیار برای مقایسه بین عملکرد شاخص کل بورس و مدیریت سرمایه در صندوق های سرمایه گذاری مشترک هستند. چراکه صندوق های سهامی بیشترین میزان دارایی های تحت مدیریت خود را در بازار سهام به جریان در می آورند. صندوق فیروزه موفقیت تحت مدیریت شرکت سبدگردان توسعه فیروزه در بازار سرمایه فعالیت می کند و در سال 98 بازدهی 158 درصدی کسب کرد.

مقایسه ریزش‌های بورس در سال 98 با عملکرد صندوق فیروزه موفقیت

ردیفدرصد ریزش بورسدرصد ریزش صندوق فیروزه موفقیت
110-4.5-
29-8.4-
38-6.4-
411-6.5-

صندوق فیروزه موفقیت در ریزش های سال 98 موفق تر بوده است. با مقایسه بین درصدهای شاخص کل بورس و صندوق فیروزه موفقیت مشاهده می‌شود که صندوق فیروزه موفقیت نسبت به شاخص کل بورس در سال 98 عملکرد بهتری در ریزش ها داشته است. البته باید توجه داشت که صندوق های سهامی پر ریسک ترین نوع صندوق ها هستند و عملکرد آنها در بازار سهام بستگی به نوع مدیریت آنها دارد.

صندوق فیروزه موفقیت بیش از 80 درصد از دارایی های خود را در سهام سرمایه گذاری کرده است و سایر دارایی های آن شامل وجه نقد و اوراق می‌شود.


صندوق سرمایه گذاری مختلط مشترک گنجینه مهر

صندوق های مختلط در زمان های تنش و وضعیت نامطلوب بازار سهام می توانند با توجه به نوع مدیریت کم ریسک تری که در سرمایه گذاری دارند از ریزش های بازار بورس در امان بمانند. ماهیت صندوق های مختلط این اجازه را به آنها می دهد که شرایط پایدارتری نسبت به نوسانات بازار سهام داشته باشند.

صندوق مختلط مشترک گنجینه مهر با مدیریت کارگزاری مهر اقتصاد ایرانیان در سال 98 بازدهی 86 درصدی بدست آورد.

مقایسه ریزش‌های بورس در سال 98 با عملکرد صندوق مختلط گنجینه مهر

ردیفدرصد ریزش بورسدرصد ریزش صندوق مختلط مشترک گنجینه مهر
110-3.4-
29-3.6-
38-4.1-
411-9-

عملکرد صندوق مختلط مشترک گنجینه مهر در ریزش های سال 98 متناسب با ماهیت صندوق بود اما در بیشترین ریزش بورس که 11 درصد بود وضعیت خوبی نداشت و بیشتر از سایر اوقات سقوط کرد. با این حال در سه ریزش دیگر توانست پایداری خود را حفظ کند.


صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت فیروزه آسیا

صندوق با درآمد ثابت فیروزه آسیا از کم ریسک ترین انواع صندوق های سرمایه گذاری در کشور است. صندوق های درآمد ثابت قسمت اعظمی از دارایی هایشان را در سهام وارد نمی کنند به همین دلیل کمتر از سایر صندوق ها تحت تاثیر نوسانات بازار بورس قرار می گیرند. معمولا در شرایطی که وضعیت نامعلومی پیش روی اقتصاد و بازار سهام قرار دارد، صندوق های درآمد ثابت عملکرد مناسب تری دارند. صندوق با درآمد ثابت فیروزه آسیا تحت مدیریت شرکت سبدگردان توسعه فیروزه در بازار سرمایه فعالیت می کند و در لیست 10 صندوق برتر با درآمد ثابت در سال 98 قرار گرفته است.

بازدهی صندوق درآمد ثابت فیروزه آسیا در سال 98 معادل 32.69 درصد بود.

مقایسه ریزش‌های بورس در سال 98 با عملکرد صندوق فیروزه آسیا

ردیفدرصد ریزش بورسدرصد ریزش صندوق با درآمد ثابت فیروزه آسیا  
110-1.6+
29-2+
38-1.3+
411-0.3+

در ریزش های بورس صندوق با درآمد ثابت فیروزه آسیا نه تنها ریزش نداشته است بلکه حتی توانسته است عملکرد مثبتی داشته باشد. به طور کلی صندوق با درآمد ثابت فیروزه آسیا در سال 98 ریزش محسوسی در سایر زمان ها هم نداشته است و همواره با شیب ملایم صعودی بوده است.

صندوق با درآمد ثابت فیروزه آسیا 89 درصد از دارایی های تحت مالکیت خود را در اوراق با درآمد ثابت سرمایه گذاری کرده است. وزن سهام در صندوق با درآمد ثابت فیروزه آسیا به 10.4 درصد می رسد.


 صندوق شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه (ETF)

صندوق های ETF در بورس قابل معامله می باشند و مشابه سهام شرکت های خرید و فروش می شوند. بنابراین علاوه بر نوع مدیریت و عملکرد صندوق در مدیریت دارایی ها، عامل عرضه و تقاضا نیز در افزایش یا کاهش قیمت آنها تاثیرگذار است.

صندوق شاخصی سی شرکت بزرگ فیروزه از جمله صندوق هایی ست که با مدیریت شرکت سبدگردان توسعه فیروزه تاسیس شده است. صندوق ETF شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه بیشترین دارایی های خود را در سهام پذیرفته شده در بازار سرمایه به گردش در می آورد و از این نظر مشابه صندوق های سهامی ست. بنابراین برای مقایسه بین عملکرد صندوق و شاخص کل می تواند معیار مناسبی تلقی شود.

مقایسه ریزش‌های بورس در سال 98 با عملکرد صندوق شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه

ردیفدرصد ریزش بورسدرصد ریزش صندوق سی شرکت بزرگ فیروزه 
110-10.45-
29-0.8-
38-5.9+
411-10-

عملکرد صندوق شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه در مقایسه با سایر صندوق هایی که بررسی کردیم متفاوت تر بوده است. صندوق ETF شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه در سومین ریزش بورس که 8- درصد بوده است نه تنها ریزش نداشته است بلکه با صعود 5.9+ درصدی مواجه شده است. همچنین در دومین ریزش سال 98 نیز اختلاف معناداری بین بازده بورس و عملکرد صندوق ETF شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه دیده می شود.


جمع بندی

عملکرد صندوق های مختلف در بازار سرمایه بستگی به نوع آن و ترکیب دارایی های آن دارد. نمی توان به طور مطلق گفت که ریزش بورس تاثیری مستقیم بر بازدهی صندوق ها می گذارد. نوع صندوق و استراتژی آن در مدیریت شرایط بحرانی می تواند بازدهی متفاوتی از بورس را برای صندوق داشته باشد. سرمایه گذاران با نگاه به عملکرد گذشته صندوق ها و میزان بازدهی آنها می توانند جهت بررسی بیشتر برای انتخاب سرمایه گذاری خود تصمیم گیری نمایند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

این روزها که بازدهی 80 درصدی بازار بورس به گوش همه مردم رسیده است سوال اصلی این است که چطور می توانیم از رشد و بازدهی بازار بورس عقب نمانیم و همگام با آن سرمایه هایمان را در بورس به کار بیاندازیم.

سیل متقاضیان تازه وارد به بازار سرمایه این موضوع را مهمتر جلوه می دهد. کارشناسان بازار سرمایه امن ترین و کم دردسرترین راه را برای ورود به دنیای بورس، صندوق های سرمایه گذاری تحت نظارت سازمان بورس می دانند.

در بین بیش از 200 صندوق سرمایه گذاری که در کشور فعالیت می کند سه صندوق هستند که در گروه صندوق های شاخصی قرار می گیرند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری شاخصی در ایران

صندوق های سرمایه گذاری شاخصی به صورت منفعل مدیریت می شوند و هدف شان کسب بازدهی مشابه با شاخص کل بورس است. این صندوق ها با مدیریت دارایی ها به شیوه ای خاص، سرمایه گذاران را از بازدهی کلی بازار بورس بهره مند می کنند.

لیست صندوق‌ های سرمایه گذاری شاخصی در حال حاضر در کشورمان از این قرار است:

نام صندوق قیمت صدور(ریال) خالص ارزش دارایی(ریال)
تجارت شاخصی کاردان   42,029   476,796,710,868  
شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه   41,641   400,681,356,486  
مشترک شاخصی کارآفرین   8,127,946   274,071,404,039  

از این بین صندوق تجارت شاخصی کاردان و صندوق شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه  قابل معامله در بورس هستند و صندوق مشترک شاخصی کارآفرین مبتنی بر صدور و ابطال واحد است.

بهترین صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری شاخصی

در جدول زیر به بررسی و مقایسه میزان بازدهی این صندوق‌ های سرمایه گذاری در شش ماه نخست سال می پردازیم.

نام صندوق بازدهی شش ماه نخست سال 98 معادل سالیانه
تجارت شاخصی کاردان   %67.195%134.39
شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه   %54.786%109.572
مشترک شاخصی کارآفرین   %51.9%103.8
بیشتر بخوانید
صندوق شاخصی چیست و چگونه کار می‌کند؟

با توجه به اطلاعات جدول بالا، مشاهده می شود که صندوق های شاخصی بازدهی مناسب داشته اند و بالاترین سود صندوق سرمایه گذاری شاخصی در 6 ماه اول سال 98 متعلق به صندوق تجارت شاخصی کاردان بوده است. جالب است بدانید که در ایالات متحده آمریکا شاخص های مهمی نظیر داوجونز، اس اند پی 500، نزدک و … را می توان بدون واسطه خرید و فروش کرد. در کشور ما امکان معامله بر روی شاخص کل بورس وجود ندارد. صندوق های شاخصی را می توان نماینده ی شاخص کل در ایران دانست.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

پربازده ترین صندوق‌ سرمایه‌گذاری قابل معامله در هفته گذشته، “تجارت شاخصی کاردان” با 2.8 درصد بازدهی بوده است. این صندوق در دور‌ه یک  ساله نیز بازده 116.6 درصدی را ثبت کرده است. صندوق  “شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه” با 2.6 درصد بازدهی هفتگی، دومین صندوق پربازده هفته گذشته در بین صندوق‌های قابل معامله بوده  است. رتبه سوم را نیز صندوق “سپهر کاریزما” با 2.6 درصد کسب کرده است. لازم به ذکر است که میانگین بازدهی صندوق‌های قابل معامله فعال در بازار سرمایه در هفته گذشته 1.2 درصد بوده است.

در جدول زیر  5 مورد از پربازده‌ترین صندوق‌ های سرمایه‌گذاری قابل‌معامله هفته منتهی به 1398/02/08 آورده شده است. (برگرفته از سامانه رسام؛ صفر تا صد صندوق‌های سرمایه‌گذاری):

ردیف نام صندوق بازده هفته گذشته
 (درصد)
بازده سال گذشته
(درصد)
خالص ارزش دارایی
(میلیارد ریال)
مدیر
1 تجارت شاخصی کاردان 2.8% 116.6% 316 تامین سرمایه کاردان
2 شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه 2.6% 103.2% 282 کارگزاری فیروزه آسیا
3 سپهر کاریزما 2.6% 136.3% 597 سبدگردان کاریزما
4 هستی بخش آگاه 2.5% 129.0% 216 كارگزاري آگاه
5 آسمان آرمانی سهام 2.0% 94.4% 177  سبدگردان آسمان

در نمودار زیر پربازده‌ترین صندوق‌ های سرمایه‌گذاری قابل‌معامله هفته منتهی به 1398/02/08 با هم مقایسه شده‌اند:

معرفی پربازده ترین صندوق‌ های سرمایه گذاری قابل معامله (هفته منتهی به 8 اردیبشهت ماه 1398)

واحدهای سرمایه‌گذاری این نوع از صندوق‌ها در بورس مورد معامله قرار می‌گیرند. بنابراین برای سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها کافی است مانند سایر سهام شرکت‌های فعال در بورس، از طریق کد بورسی سفارش خرید واحدهای سرمایه‌گذاری برای این صندوق‌ها ارائه شود. این در حالی است که برای سرمایه گذاری در سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک باید برای هر سفارش واحدهای سرمایه‌گذاری جدید صادر گردد و به منظور برداشت وجوه سرمایه‌گذاری شده، باید واحدهای سرمایه‌گذاری صادر شده ابطال گردند.

صندوق‌های قابل معامله خود انواع مختلفی ازجمله صندوق‌های قابل معامله سهامی، مختلط  و با درآمد ثابت می‌باشند. یکی از مزایای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های قابل معامله خریدوفروش آسان واحد سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها است. قیمت هر واحد سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها از طریق عرضه و تقاضا تعیین می‌شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

پربازده‌ترین صندوق‌ سرمایه گذاری قابل معامله در هفته گذشته، “تجارت شاخصی کاردان” با 4.4 درصد بازدهی بوده است. این صندوق در دور‌ه یک  ساله نیز بازده 107.9 درصدی را ثبت کرده است. صندوق  “آسمان آرمانی سهام” با 4.0 درصد بازدهی هفتگی، دومین صندوق پربازده هفته گذشته در بین صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله بوده  است. رتبه سوم را نیز صندوق “شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه” با 3.1 درصد کسب کرده است. لازم به ذکر است که میانگین بازدهی صندوق‌های قابل معامله فعال در بازار سرمایه در هفته گذشته 1.3 درصد بوده است.

در جدول زیر  5 مورد از پربازده‌ترین صندوق‌ های سرمایه‌گذاری قابل‌معامله هفته منتهی به 1398/02/01 آورده شده است. (برگرفته از سامانه رسام؛ صفر تا صد صندوق‌های سرمایه‌گذاری):

ردیف نام صندوق بازده هفته گذشته
 (درصد)
بازده سال گذشته
(درصد)
خالص ارزش دارایی
(میلیارد ریال)
مدیر
1 تجارت شاخصی کاردان 4.4% 107.9% 307 تامین سرمایه کاردان
2 آسمان آرمانی سهام 4.0% 87.3% 168 سبدگردان آسمان
3 شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه 3.1% 94.3% 275 کارگزاری فیروزه آسیا
4 سپهر کاریزما 2.9% 129.0% 582 سبدگردان کاریزما
5 آرمان آتیه درخشان مس 2.6% 138.4% 315 تامین سرمایه تمدن

در نمودار زیر پربازده‌ترین صندوق‌ های سرمایه‌گذاری قابل‌معامله هفته منتهی به 1398/02/01 با هم مقایسه شده‌اند:

پربازده ترین صندوق‌ های سرمایه گذاری قابل معامله (هفته منتهی به 1 اردیبشهت ماه 1398)

واحدهای سرمایه‌گذاری این نوع از صندوق‌ها در بورس مورد معامله قرار می‌گیرند. بنابراین برای سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها کافی است مانند سایر سهام شرکت‌های فعال در بورس، از طریق کد بورسی سفارش خرید واحدهای سرمایه‌گذاری برای این صندوق‌ها ارائه شود. این در حالی است که برای سرمایه گذاری در سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک باید برای هر سفارش واحدهای سرمایه‌گذاری جدید صادر گردد و به منظور برداشت وجوه سرمایه‌گذاری شده، باید واحدهای سرمایه‌گذاری صادر شده ابطال گردند.

صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله خود انواع مختلفی ازجمله صندوق‌های قابل معامله سهامی، مختلط  و با درآمد ثابت می‌باشند. یکی از مزایای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های قابل معامله خریدوفروش آسان واحد سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها است. قیمت هر واحد سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها از طریق عرضه و تقاضا تعیین می‌شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

پربازده‌ترین صندوق‌ سرمایه‌گذاری قابل معامله در هفته گذشته، “توسعه اندوخته آینده” با 5.7 درصد بازدهی بوده است. این صندوق در دوره‌ه یک  ساله نیز بازده 82.9 درصدی را ثبت کرده است. صندوق  “شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه” با 5.5 درصد بازدهی هفتگی، دومین صندوق پربازده هفته گذشته در بین صندوق‌های قابل معامله بوده  است. رتبه سوم را نیز صندوق “آسمان آرمانی سهام” با 5.4 درصد کسب کرده است. لازم به ذکر است که میانگین بازدهی صندوق‌های قابل معامله فعال در بازار سرمایه در هفته گذشته 2.5 درصد بوده است.

در جدول زیر  پنج مورد از پربازده‌ترین صندوق‌ های سرمایه‌گذاری قابل معامله در هفته گذشته آورده شده است. در هفته گذشته به دلیل این‌که نماگرهای بازار سرمایه روند صعودی داشتند، صندوق‌های قابل معامله سهامی جزو پربازده‌ترین صندوق‌ های سرمایه‌گذاری قابل معامله قرار گرفته‌اند. (برگرفته از سامانه رسام؛ صفر تا صد صندوق‌های سرمایه‌گذاری):

ردیف نام صندوق بازده هفته گذشته
 (درصد)
بازده سال گذشته
(درصد)
خالص ارزش دارایی
(میلیارد ریال)
مدیر
1 توسعه اندوخته آینده 5.7% 82.9% 306 سبدگردان انتخاب مفید
2 شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه 5.5% 69.2% 242 کارگزاری فیروزه آسیا
3 آسمان آرمانی سهام 5.4% 56.4% 143 سبدگردان آسمان
4 هستی بخش آگاه 5.3% 89.3% 175 کارگزاری آگاه
5 سپهر کاریزما 5.2% 91.1% 448 سبدگردان کاریزما

در نمودار زیر پربازده‌ترین صندوق‌ های سرمایه‌گذاری قابل معامله با هم مقایسه شده‌اند:

واحدهای سرمایه‌گذاری این نوع از صندوق‌ها در بورس مورد معامله قرار می‌گیرند. بنابراین برای سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها کافی است مانند سایر سهام شرکت‌های فعال در بورس، از طریق کد بورسی سفارش خرید واحدهای سرمایه‌گذاری برای این صندوق‌ها ارائه شود. این در حالی است که برای سرمایه گذاری در سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک باید برای هر سفارش واحدهای سرمایه‌گذاری جدید صادر گردد و به منظور برداشت وجوه سرمایه‌گذاری شده، باید واحدهای سرمایه‌گذاری صادر شده ابطال گردند. صندوق‌های قابل معامله خود انواع مختلفی ازجمله صندوق‌های قابل معامله سهامی، مختلط  و با درآمد ثابت می‌باشند. یکی از مزایای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های قابل معامله خریدوفروش آسان واحد سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها است. قیمت هر واحد سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها از طریق عرضه و تقاضا تعیین می‌شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.