دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
6 مهر 1399

همواره احترام به انتقادات، پیشنهادات و درخواست های کاربران محترم سیگنال از موارد مورد تاکید ما بوده است، لذا به پاس احترام و قدردانی از همراهان همیشگی سیگنال، تعدادی از سهام درخواستی پر تقاضا از سوی کاربران بررسی می گردد.

تحلیل‌های ارائه شده نظر کارشناسان تیم سیگنال بوده و نباید مبنای خرید و فروش قرار گیرد. مسئولیت هرگونه استفاده از داده‌های موجود، بر عهده کاربران محترم می‌باشد.

شما می توانید به منظور رصد بازار و بروزرسانی برخی از نمادهای درخواستی خود، کانال Signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) را دنبال کنید.

در گزارش تحلیلی این هفته، نمادهای چکاپا، سیلام، خریخت، دتولید و خساپا مورد بررسی قرار گرفته اند.

چکاپا

گروه صنایع کاغذ پارس با نماد “چکاپا” در گروه “محصولات غذایی” مورد معامله قرار میگیرد

در روزهای گذشته حجم عرضه ها و قدرت فروشنده ها در این سهم افزایش یافته است و سهم پس از رشد تا حوالی 1500 تومان با اصلاح روبرو شده است. در پایان معاملات روز چهارشنبه، بیش از 111 برگ سهم با قیمت پایانی 12709 ریال ( 3.88% -) داد و ستد شد و سهم با صف فروش به کار خود پایان داد.

این سهم پس از عبور از کانال سطح یک صعودی خود با افزایش تقاضا توانست از مقاومت کانال سطح 2 خود نیز عبور کند و بنظر می رسد درحال پولبک به کانال شکسته شده خود است. در صورتی که در معاملات روزهای آتی با ورود خریداران روی آن تثبیت دهد می توان به رشد خود با اهداف 1500 تومان (سقف کانال قبلی) و بازه 1860-2100 تومان ادامه دهد.

از طرف دیگر اگر عرضه ها در سهم ادامه دار باشد، حمایت های آن را می توان 1220 تومان، 1065 تومان و 935 تومان در نظر گرفت.

سیلام

شرکت سیمان ایلام در بازار دوم بورس و گروه “سیمان، آهک و گچ” با نماد “سیلام” داد و ستد می شود.

در معاملات روز گذشته صف فروش دقایق ابتدایی سهم جمع اوری شد اما هرچه از دقایق بازار سپری میشد عرضه ها در این سهم افزایش یافت و پس از تبادل بیش از 2.6 میلیون برگ سهم با قیمت پایانی 14650 ریال ( 4.12%-)، سهم با صف فروش به کار خود پایان داد.

این سهم درون یک کانال صعودی بلند مدت در حال حرکت است و با برخورد به سقف کانال با اصلاح روبرو شد و از قیمت حوالی 1900 تومان با افزایش عرضه ها تاکنون تا 1452 تومان با افت روبرو شده است. در صورت ادامه عرضه ها در این سهم، حمایت های آن را می توان 1430 تومان، 1290 تومان و 1100 تومان دانست.

از طرف دیگر اگر سهم از ناحیه کنونی با افزایش تقاضا روبرو شود، اهداف آن را می توان سقف قبلی ( 1900 تومان) و 2285 تومان نام برد.

خریخت

سهام شرکت صنایع ریخته گری ایران با نماد “خریخت” در گروه “خودرو و ساخت قطعات” مورد معامله قرار می گیرد

این سهم تا ساعت 11 روز قبل با صف خرید همراه بود و پس از با افزایش عرضه ها که در کلیت بازار شکل گرفت بود، صف خرید این نماد عرضه شد و پس از داد وستد 96.7 میلیون برگ سهم با قیمت پایانی 850 تومان (2.78%+) به کار خود پایان داد. آخرین معامله این سهم در قیمت 8150 ریال (1.45%-) به انجام رسید.

از دید تکنیکالیاین سهم درون یک کانال صعودی بلند بلند مدت در حال نوسان است. در معاملات روزهای قبل توانست از سقف قبلی خود در محدوده 800 تومان عبور کند. با عرضه هایی که روز قبل در این نماد انجام شد، می توان انتظار داشت در صورت از دست رفتن حمایت 800 تومان (سقف قبلی شکسته شده) حمایت های بعدی آن 650 تومان و 526 تومان خواهد بود.

از طرف دیگر اگر سهم با افزایش تقاضا بتواند سطح حمایتی خود را حفظ کند، اهداف سهم حوالی 1000-1100 تومان و 1375 تومان خواهد.

دتولید

شرکت داروسازی تولید دارو در بازار اول فرابورس با نماد “دتولید” در گروه “مواد و محصولات دارویی” داد و ستد می شود.

در روز گذشته این سهم نیز از هیجانات بازار در امان نبود و در یک روز هم صف خرید و هم صف فروش را تجربه کرد
در طول معاملات بیش از 18.8 میلیون برگ سهم به ارزش 1610 میلیارد ریال داد و ستد شد و در نهایت با صف فروش و با قیمت پایانی 85509 ریال (0.52%-) به کار خود پایان داد.

از دید نموداری این سهم درون یک کانال صعودی بلند مدت در حال نوسان است. در چند روز گذشته این سهم توانسته بود از سقف کانال سطح دوم (کانال نقطه چین) و خط میانی کانال سطح دو خود (خط ممتد) عبور کند، اما با عرضه هایی که در روز گذشته شکل گرفت باید دید این سهم می تواند بالای این سطوح تثبیت دهد یا افزایش عرضه ها باعث نزول بیشتر قیمت سهم خواهد شد. در صورتی که سطح یاد شده از دست برود، می توان بازه 5100-6600 را بعنوان محدوده حمایتی سهم نام برد.

از طرف دیگر اگر سهم بتواند روی آن سطح تثبیت دهد، می توان بازه 9000-10000 تومان را به عنوان هدف اولیه آن یاد کرد.

خساپا

سهام گروه خودرو سازی سایپا در گروه “خودرو و ساخت قطعات” با نماد “خساپا” مورد معامله قرار میگیرد.

روز قبل بیش از 154 میلیون برگ سهم با قیمت پایانی 4060 ریال داد وستد شد و سهم از ابتدا تا انتها با صف خرید سنگین روبرو بود. این سهم پس از افزایش سرمایه و بازگشایی 100 درصدی به روند رو به رشد خود ادامه داد و همچنان در مسیر صعودی حرکت می کند و می تواند در صورت ادامه افزایش تقاضا، با اهداف 468 تومان و 590 تومان قابل بررسی باشد.

از طرف دیگر اگر سهم از ناحیه کنونی با افزایش عرضه ها روبرو شود، حمایت های آن را می توان حوالی 350 تومان و 280 تومان در نظر گرفت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در هفته گذشته نمادهای قشکر، خودرو و سیلام با افشای اطلاعات با اهیمت و باز شدن بدون دامنه نوسان و استقبال بازار، رشدهای بالای 30 درصد را تجربه نمودند. همچنین نمادهای غدام، میدکو و درازک بیشترین کاهش ارزش را در این هفته تجربه کردند.

پربازده ترین و بیشترین افت هفتگی نمادها | هفته سوم خرداد ماه 1399
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

اقتصاد آنلاینسپهر علی‌یاری؛ حقوقی‌ها حدود 830 میلیارد تومان بیشتر از افراد حقیقی سهام خریدند.

ارزش کل معاملات خرد دو هزار و 250 میلیارد تومان بود، اشخاص حقوقی 53 درصد یعنی هزار و 200 میلیارد تومان سهام خریدند و نسبت به حقیقی‌ها 37 درصد برتری داشتند.

بیشترین تزریق پول حقوقی به بورس و فرابورس در سه گروه “محصولات شیمیایی”، “استخراج کانه‌های فلزی” و “چندرشته‌ای صنعتی” رقم خورد در حالی که برآیند معاملات گروه “لاستیک و پلاستیک” به نفع حقیقی‌ها تمام شد.

سه نماد «وغدیر»، «کگل» و «زاگرس» لقب بیشترین افزایش سهام حقوقی را به خود اختصاص دادند، توجه حقیقی‌ها نیز بیشتر به «پتایر»، «غدام» و حق تقدم «سیلام» معطوف بود.

در ترکیب سهامداری شرکت سرمایه‌گذاری غدیر مبلغ 60 میلیارد تومان افزایش سهام حقوقی اتفاق افتاد و از سوی دیگر مازاد خرید کدهای حقیقی در سهام ایران تایر به 43 میلیارد تومان رسید.

امروز افزایش سهام حقیقی‌ها در پنج نماد و افزایش سهام حقوقی‌ها در 116 نماد به بیش از یک میلیارد تومان رسید که جمع تغییر مالکیت دسته اول 50 میلیارد تومان و تغییر مالکیت دسته دوم 860 میلیارد تومان بود.

تغییر مالکیت سهام 99.6.18

ورود پول حقیقی به بورس 99.6.18

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در پایان معاملات امروز، نماد شرکت های سبحان دارو، پارس دارو و سرمایه گذاری دارویی تامین به دلیل برگزاری مجمع فوق العاده و ایران ترانسفو برای برگزاری مجمع عادی بطور فوق العاده متوقف می شود.

براین اساس، “دسبحان، غپینو ، تیپیکو” به ترتیب برای افزایش سرمایه 29 درصدی از محل مطالبات و آورده نقدی، 426 درصدی از محل تجدید ارزیابی و 50 درصدی از محل سود انباشته و “بترانس” برای انتخاب اعضای هیات مدیره، سه شنبه هفته جاری تصمیم می گیرند.

همچنین امروز دوره پذیره نویسی سهام حق تقدم شرکت سیمان ایلام به پایان می رسد. “سیلام” با اخذ مجوز افزایش سرمایه 191 درصدی در مجمع فوق العاده 5 بهمن ماه، اقدام به تامین مالی از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی کرده است.

بنابراین گزارش، درجریان معاملات شنبه “دسبحان، غپینو، تیپیکو، بترانس ، سیلام” به ترتیب با رشد 4.7 ، 4.8، 4.9، 4.4 و 1.8 درصدی قیمت و صف خرید روبرو بوده اند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، مجمع فوق العاده شرکت سیمان ایلام صبح امروز با دستور جلسه تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه با حضور اکثریت 83.62 درصدی سهامداران در محل شرکت سیمان تهران برگزار شد.

در این مجمع با توجه به صدور مجوز توسط سازمان بورس، افزایش سرمایه 191 درصدی از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی مورد موافقت سهامداران قرار گرفت.

بنابراین گزارش،”سیلام” به منظور اصلاح ساختار مالی، سرمایه فعلی را از 41.2 به 120 میلیارد تومان رساند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت سیمان ایلام مجوز افزایش سرمایه 191 درصدی را از سازمان بورس گرفت و ضمن آمادگی برای برگزاری مجمع فوق العاده با رشد 4.9 درصدی قیمت و صف خرید روبرو شد.

بر این اساس، “سیلام” می تواند با تصویب سهامداران، سرمایه فعلی را از 41.2 به 120 میلیارد تومان برساند. تامین مالی این شرکت سیمانی از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی و جهت خروج از ماده 141 قانون تجارت اعمال می شود.

بنابراین گزارش، سیمان تهران و گروه مدیریت سرمایه گذاری امید با 49.5 و 35.9 درصد سهم در ترکیب سهامداری این شرکت بورسی حضور دارند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از واحد سنجش و راه حل‎های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، بازار سهام امروز رفت و برگشت‎های بسیار داشت و در نهایت به لطف معدنی‎ها شاخص کل اندکی سبز شد. در مجموع، حجم معاملات نسبت به روز گذشته با 39 درصد رشد از 13 میلیارد سهم عبور کرد و به این ترتیب، 2473 میلیارد تومان ارزش معاملات بود که حاکی از افزایش 16 درصدی است.

بار اصلی رشد حجم و ارزش معاملات را همانند روز قبل، «بانک تجارت» به دوش کشید. بر این اساس، شاخص کل همچنان بازدهی ماهانه 21 درصدی را حفظ کرد.

شرایط بازار امروز بیشتر نمادها را سرخ رنگ کرد و در مقابل 327 نماد سرخ، 246 نماد تن‎پوش سبز بر تن کردند.

همان‎گونه که انتظار می‎رفت امروز «وتجارت» نگاه‎ها را به خود معطوف کرد و نقدینگی بسیاری را در خود حل کرد. این نماد به تنهایی 37 درصد از کل حجم معاملات بازار را به خود اختصاص دارد و البته معامله بلوکی 3 میلیارد سهمی‎در قیمت 476 ريال انجام گرفت که این نیز به تنهایی 23 درصد کل معاملات را شامل شد. به طور کلی 36 درصد از فروش بر عهده حقوقی‎ها بود و در مجموع، بیش از 23 هزار کد خریدار سهام این بانک بودند و در مقابل، تنها 6 هزار کد اقدام به فروش کردند.

«وتجارت» در همان ساعات ابتدایی به صف خرید بسیار سنگین رسید اما با عرضه حقوقی‎ها معاملات آن متعادل شد. صندوق سرمایه‎گذاری بازارگردانی تجارت بیش از 1 میلیارد سهم عرضه کرد که در کنار 65 حقوقی دیگر، بیش از 1570 میلیارد سهم به فروش رسید. سه سهم معدنی، «کگل» به همراه قل دوم خود و «ومعادن» امروز فروش بسیار بالایی از سوی حقوقی‎ها تجربه کردند.

این سه سهم تا صف خرید نیز پیش رفتند اما با کم لطفی برخی حقوقی‎ها، ضمن ثبت حجم معاملات بالا، صف خرید نیز برچیده شد. رشد اخیر نرخ شمش فولاد خوزستان در بورس کالا و همچنین شایعاتی مبنی بر افزایش ضریب مبنای محاسبه کنسانتره و گندله، منجر به افزایش تقاضا در سهام معدنی‎ها شده است.

در سوی دیگر، این قشر از معامله‎گران دو به «فملی» و «فولاد» علاقه نشان دادند و بیش از آن که فروشنده باشند، در نقش خریدار ظاهر شدند. «فملی» در سال 97 به فروش جالب توجه 10 هزار میلیارد تومانی دست یافت که نسبت به سال 96 رشد 15 درصدی را به معرض نمایش می‎گذارد. فصل زمستان برای این شرکت بسیار پربار بوده؛ به گونه‎ای که در 3 ماهه پایانی سال 54 درصد 9 ماهه قبل از آن درآمد کسب کرد.

بررسی حجم معاملات نشان می‎دهد که در «ومعادن» امروز 42 برابر میانگین حجم یک ماهه اخیر، سهم جابجا شد که درخور توجه است. «سیلام» در رتبه دوم قرار دارد و «شپترو» دیگر نمادی است که در زمره معاملات مشکوک قرار گرفته است. افزایش قیمت جهانی PVC و همچنین رشد نرخ ارز در سامانه نیما نتیجه‎ای جز افزایش نرخ‎های فروش «شپترو» را به همراه نخواهد داشت. این نماد در سومین روز متوالی طعم صف خرید را چشید که شرایط بازار به این سهم نیز سرایت کرد و حجم معاملات بسیار بالا رقم خورد.

مطابق انتظار، در میان صنایع شاهد رشد معاملات سهام در گروه «استخراج کانه‎های فلزی» و «بانک‎ها» بودیم و گروه «سیمان» نیز از این حیث جلب توجه می‎کند.

پربازده‎ترین نماد روز به نام «سیلام» ثبت شد. سهمی‎که مشمول دستورالعمل رفع گره معاملاتي شد و رشد بیش از 45 درصدی را در کارنامه خود نوشت و در نهایت نیز با صف خرید نسبتا قابل توجه به کار خود پایان داد. به این ترتیب، در حالی که هنوز اولین ماه سال 98 به پایان نرسیده، این سهم بازدهی 67 درصدی را نصیب سهامداران خود کرد. قابل ذکر است که «سیلام» با وجود آن که سال مالی منتهی به دی ماه دارد، هنوز صورت‎های مالی سال 97 را ارائه نکرده است.

«سغرب» پس از رشد 50 درصدی و برگزاری کنفرانس، در بازگشایی با افت قیمت 9 درصدی مواجه شد. «غصینو» و «لکما» نیز دیگر نمادهایی بودند که افت قیمت بالایی داشتند.

در نگاه کلان، «گروه اطلاعات و ارتباطات» که سه قلوهای «اوان»، «های وب» و «اپرداز» را درون خود دارد، پربازده‎ترین صنعت روز لقب گرفت.

در طرف دیگر، گروه «زراعت» بیشترین افت شاخص را داشت و صنایع «سایر حمل و نقل» و «قند و شکر» نیز روز خوبی را سپری نکردند.

بازارهای دیگر نیز حال ناخوشی داشتند و ارزش دلار 1 درصد دیگر کاهش یافت و سکه و طلا نیز 3.5 درصد از قیمت خود را از دست دادند.

پیش‎بینی بازار فردا


با توجه به حجم بالای معاملات و عرضه صفوف خرید در اغلب نمادها، به نظر می‎رسد معاملات فردا در رنج‎های منفی آغاز شود و سهامداران دست به عصا حرکت کنند. شاخص کل پس از جهش‎های مداوم و رکوردشکنی نیاز به استراحت و حتی اصلاح دارد و قطعا برای عبور از این سطح نیاز به تثبت در محدوده کنونی احساس می‎شود. بنابراین، در معاملات فردا مانند روزهای گذشته خبری از صف‎های خرید نخواهد بود و البته احتمال می‎رود جو مثبت معدنی‎ها همچنان ادامه یابد.

منبع:boursenews.ir

هفته گذشته سازمان بورس مجوز افزایش سرمایه هفت شرکت را صادر کرد که در ماه‌های اخیر یک رکورد محسوب می‌شود، روایت «دنیای بورس» از مجوزها را در ادامه بخوانید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای بورس، هفته گذشته سازمان بورس مجوز افزایش سرمایه هفت شرکت را صادر کرد که طی ماه‌های اخیر یک رکورد محسوب می‌شود. در این گزارش به وضعیت هفتگی افزایش سرمایه‌ها در بورس اوراق بهادار با تاکید بر وضعیت معاملات حق‌تقدم آنها پرداخته می‌شود. حرف «ح» پس از نمادهای بورسی به معنی «حق‌‌تقدم» و حرف «ج» به معنی «سهام جایزه» است.
جم ح: مجمع فوق‌العاده «پتروشیمی جم» پس از یکبار تنفس نهایتا در تاریخ ۲۴ /۹ /۱۳۹۷ مصوب کرد سرمایه شرکت از ۹۶۰ میلیارد تومان به ۱۳۸۰ میلیارد تومان (حدود ۴۳ درصد) از محل مطالبات و آورده نقدی افزایش یابد. مجوز سازمان بورس برای افزایش سرمایه جم ۵ /۸۷ درصد بود که سهامداران برای اجرای نیمی از آن به تفاهم رسیدند و بقیه را در اختیار هیات‌مدیره قرار دادند تا در دو سال آینده انجام شود. پتروشیمی جم قصد دارد منابع حاصل از افزایش سرمایه را صرف جبران سرمایه‌گذاری‌های قبلی و تامین موارد مورد نیاز برای عملیات شرکت کند.
معاملات حق‌تقدم جم از روز سه‌شنبه شروع شد و با فاصله قیمت ۲۰۰ تومان از خود سهم ادامه یافت. این تفاوت قیمت در حالی وجود دارد که مطابق اعلام پتروشیمی جم، افزایش سرمایه تا زمان مجمع سالانه به ثبت رسیده و به سهام جدید سود تعلق می‌گیرد.
واحیا ج: «مجتمع صنایع و معادن احیا سپاهان» (واحیا) در مجمع یکشنبه گذشته، سرمایه خود را از حدود ۶۸ میلیارد تومان به ۱۰۰ میلیارد تومان یعنی حدود ۴۴ درصد از محل سود انباشته افزایش داد. واحیا هدف از این افزایش سرمایه را اصلاح ساختار مالی و جلوگیری از خروج وجه نقد از شرکت و صرف آن برای ادامه اجرای پروژه شرکت زیرمجموعه ذکر کرده است. سهام جایزه سهامداران تا مجمع سالانه آتی و احیا به ثبت خواهد رسید.
ورنا ح: «سرمایه‌گذاری رنا» در تیرماه سال جاری افزایش سرمایه‌ای ترکیبی از دو محل «سود انباشته حدود ۲۲ درصد» و «مطالبات و آورده نقدی معادل ۱۰ درصد» مصوب کرد تا سرمایه ۶۰۰ میلیارد تومانی خود را به ۷۹۶ میلیارد تومان برساند. از ۶۰۰ میلیون حق‌تقدم منتشر شده، بیش از ۴۲۳ میلیون توسط سهامداران پذیره‌نویسی شد و حدود ۱۷۶ میلیون استفاده نشد که از سه‌شنبه گذشته حراج آن شروع شد. در مهلت پذیره‌نویسی اولیه حق‌تقدم ورنا بین ۵۵ ریال تا ۱۵۸ ریال معامله شد. در حراج هر حق‌تقدم به قیمت ۱۳ ریال گشایش و به ۱۲ ریال رسید که البته با توجه به قیمت حدود ۹۰۰ ریالی سهم مناسب بود.
نکته جالب اینکه شرکت در زمان معاملات اولیه حق‌تقدم، طی یک شفاف‌سازی به خریداران حق‌تقدم‌ها هشدار داده بود که تفاوت قیمت معناداری بین سهام و حق‌تقدم وجود دارد. علاوه بر این شرکت سایپا (خساپا) به‌عنوان متعهد پذیره‌نویسی در اطلاعیه جداگانه‌ای هشدار داده بود که در حراج حق‌تقدم‌ها بر اساس قیمت روز سهم خرید خواهد کرد. البته شاید خریداران حق‌تقدم ورنا درشهریور و مهر امسال به امید رشد آتی قیمت سهام خودروسازها، اقدام به خرید و عدم استفاده از این حق‌تقدم‌ها کردند.
ونیرو ح: حراج حق‌تقدم استفاده ‌نشده «سرمایه‌گذاری نیرو» شنبه هفته گذشته با معامله بیش از ۹۹۱ میلیون حق‌تقدم باقیمانده از مجموع ۱۰۹۹ میلیون حق تقدم پایان یافت. روز چهارشنبه نیز شرکت اعلام کرد به دارنده هر حق تقدم ونیرو مبلغ ۸۱ ریال تعلق می‌گیرد که از شعب «بانک ایران زمین» قابل دریافت است. با این حساب تمام کسانی که حق‌تقدم ونیرو را در دوره پذیره‌نویسی اولیه در بازه قیمتی ۱۲۶ ریال تا ۵۶۶ ریال خریداری کرده و استفاده نکردند، دچار زیان شدند. اعتراض برخی از فعالان بورس در کانال‌های تلگرامی و گروه‌ها در این مورد مشاهده شد که با توجه به افزایش سرمایه سنگین و شناوری نسبتا بالای این سهم، بیش از هر چیز قبول چنین ریسکی از سوی آنها تعجب‌آور بود.
سهامدار عمده ونیرو یعنی «سرمایه‌گذاری ایران» (سهامی خاص) پس از خرید این شرکت، هلدینگ تولید برق خود را به ونیرو فروخت و افزایش سرمایه سنگین از ۴۰ میلیارد تومان به ۷۰۰ میلیارد تومان در دو مرحله جهت تامین بخشی از وجه این معامله بود. سرمایه‌گذاری ایران چند سال قبل نیز سرمایه‌گذاری‌‌های خود در زمینه پتروشیمی را در قالب شرکت «سرمایه‌گذاری پتروشیمی ایرانیان» (پترول) به بورس آورد که البته بعدا طی مراوداتی به هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس (فارس) واگذار شد.
در هفته گذشته مجوز افزایش سرمایه هفت شرکت صادر شد؛ «آسان پرداخت پرشین» (آپ) خواستار افزایش سرمایه ۵۰ درصدی از سود انباشته بود که سازمان بورس مجوز افزایش حدود ۳۲ درصدی را برای آن صادر کرد. «صنایع سیمان غرب» (سغرب) مجوز افزایش سرمایه حدود ۶۶ درصد از محل مطالبات و آورده نقدی را دریافت کرد. «دوده صنعتی پارس» (شدوص) افزایش سرمایه حدود ۲۹۵ درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها را در پیش خواهد داشت. «فولاد کاوه جنوب کیش» (کاوه) درخواست افزایش سرمایه حدود ۱۱۴ درصدی را داده بود که سازمان بورس با حدود ۷۱ درصد از محل مطالبات و آورده نقدی موافقت کرد.
«داروسازی زاگرس فارمد پارس» (ددام) مجوز افزایش حدود ۷۶۶ درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی‌های خود را دریافت کرد. «سرمایه‌گذاری دارویی تامین» (تیپیکو) افزایش سرمایه ۲۵ درصدی از محل سود انباشته را در پیش خواهد داشت و در نهایت «بیمه اتکایی امین» هفتمین شرکتی بود که در هفته گذشته مجوز افزایش سرمایه خود به میزان ۲۰ درصد از محل مطالبات و آورده نقدی را دریافت کرد. دو شرکت «سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی» (۳۵ درصد از مطالبات و آورده نقدی) و «شهد ایران» (۳۱۹ درصد از تجدید ارزیابی) با وجود گذشت حدود ۴۰ روز از صدور مجوز افزایش سرمایه، هنوز زمان تشکیل مجمع فوق‌العاده برای تصویب آن را تعیین نکرده‌اند.
شرکت‌های زیر هم پس از دریافت مجوز از سازمان بورس، زمانی را برای تشکیل مجمع فوق‌العاده و تصویب افزایش سرمایه مشخص کرده‌اند: «آسان‌پرداخت پرشین» (مجمع فوق‌العاده در یکشنبه ۲۳/ ۱۰/ ۱۳۹۷)، «کارخانجات داروپخش» (مجمع فوق‌العاده در دوشنبه ۲۴/ ۱۰/ ۱۳۹۷)، «افرانت» (مجمع فوق‌العاده در یکشنبه ۱۶/ ۱۰/ ۱۳۹۷)، «محورسازان ایران خودرو» (مجمع فوق‌العاده در دوشنبه ۱۷/ ۱۰/ ۱۳۹۷)، «سیمان ایلام» (پس از دو بار تنفس قرار شد روز یکشنبه ۱۶/ ۱۰/ ۱۳۹۷ تصمیم‌گیری شود).
«دارویی لقمان» (دلقمان) پس از تصویب افزایش سرمایه ۵۰ درصدی از مطالبات و آورده نقدی، اعلامیه پذیره‌نویسی را منتشر کرد و گشایش نماد حق‌تقدم آن به هفته جاری موکول شد. شرکت‌های «کی‌بی‌سی» (کی‌بی‌سی‌) و «نفت پارس» (شنفت) نیز پس از تصویب افزایش سرمایه، هنوز اعلامیه پذیره‌نویسی خود را در سامانه کدال منتشر نکرده‌اند.
در هفته گذشته شرکت بازار پایه‌ای «صنایع بسته‌بندی ایران» (فبیرا) خبر از ثبت افزایش سرمایه سنگین خود از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها داد.
«بیمه آرمان» (آرمان) در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که مبلغ یک ریال به هر حق‌تقدم استفاده‌نشده تعلق گرفته که به حساب دارندگان آن واریز خواهد شد. «فنرسازی خاور» هم ۱۸۷۶ ریال برای حق‌تقدم‌های حراج شده به حساب سهامداران واریز خواهد کرد.
حق‌تقدم‌های استفاده نشده «سرمایه‌گذاری مسکن الوند» (ثالوند)، پیش از پایان مهلت حراج فروخته شد. همچنین عمده حق‌تقدم‌های استفاده‌نشده «پگاه آذربایجان غربی» (غشاذر) دوشنبه گذشته به قیمت حدود ۸۰ تومان به فروش رفت که تمام خریداران این حق‌تقدم‌ها که از آن استفاده نکردند، زیان قابل توجهی دیدند.
مجمع افزایش سرمایه «سیمان ایلام» (سیلام) به دلیل اختلاف نظر دو سهامدار عمده این شرکت، برای بار دوم به تنفس خورد تا در روز یکشنبه ۱۶ دی‌ماه مجددا برگزار شود. به نظر می‌رسد انتقادات سرمایه‌گذاری امید (وامید) به روش مدیریت سهامدار اصلی سیلام که در مجمع سالانه اخیر هم ابراز شد، سبب این عدم تفاهم ‌باشد. گزارش مجمع سالانه سیلام در سایت «دنیای بورس» در دسترس است.
فرصت ۶۰ روزه پذیره‌نویسی حق‌تقدم «فرآورده‌های تزریقی ایران» (دفرا) هم در هفته گذشته به پایان رسید.
حق‌تقدم «زغال‌سنگ نگین طبس» که چهارشنبه دوهفته پیش آماده بازگشایی شد، در هفته گذشته هم کشف قیمت نشد.