دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
6 مهر 1399

شرکت پتروشیمی زاگرس به عنوان واحد وابسته به شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان، در زمینه تولید متانول فعالیت می کند. زاگرس با داشتن ظرفیت اسمی تولید 3.3 میلیون تن متانول در سال در جایگاه چهارم جهان قرار گرفته است. قابل ذکر است، این شرکت جایگاه اول را در صنعت داخلی دارد.

بررسی و تحلیل بنیادی پتروشیمی زاگرس | 2 مهر ماه 1399
بررسی و تحلیل بنیادی پتروشیمی زاگرس | 2 مهر ماه 1399

عملکرد سال گذشته پتروشیمی زاگرس

در سالی که گذشت علی رغم کاهش نرخ جهانی متانول، درآمد عملیاتی شرکت به دلیل رشد نرخ ارز افزایش یافت. همان طور که در نمودار زیر قابل مشاهده است بخش عمده بهای تمام شده عملیاتی شرکت در ارتباط با  هزینه مواد مستقیم (گاز خوراک مصرفی) می باشد.

بررسی و تحلیل بنیادی پتروشیمی زاگرس | 2 مهر ماه 1399

مقایسه روند تولید و فروش محصولات شرکت نشان می دهد در 5 سال اخیر روند تولید محصولات نسبتا ثابت بوده است و هر سال تقریبا نیمی از تولیدات شرکت به فروش رسیده است.

بررسی و تحلیل بنیادی پتروشیمی زاگرس | 2 مهر ماه 1399

سایر نکات

* تامین کننده خوراک مصرفی (گاز طبیعی و گاز اکسیژن) شرکت پتروشیمی مبین است که زاگرس به منظور کنترل ریسک هزینه و تامین مواد اولیه اقدام به بستن قرارداد بلندمدت با این شرکت نموده است.

* به دلیل ماهیت ارزی هزینه های شرکت (فروش، اداری و عمومی)، با رشد نرخ تسعیر ارز، هزینه های این بخش نیز نسبت به سال قبل 70% رشد داشته اند.

* علت کاهش تولید زاگرس در سال 98 نسبت به سال قبل، قطع گاز و افت فشار گاز به دلیل سرما در زمستان بوده است.

* بزرگ ترین پروژه در دست احداث شرکت ، مجتمع اقامتی و خدماتی بندر سیراف مربوط به ساخت کمپ برای کارکنان شاغل در منطقه پارس جنوبی است که بر اساس برنامه در سال 99 به بهره برداری خواهد رسید.

* به دلیل جریان نقدینگی مناسب حاصل از فعالیت های عملیاتی، شرکت تاکنون از بدهی های هزینه دار ( انتشار سهام جدید یا اوراق بدهی) استفاده نکرده است.

* بدهی عمده شرکت مربوط به پرداختنی های تجاری، ذخایر مرتبط و سود سهام است که هزینه مالی برای شرکت ایجاد نمی کنند.

* سیاست شرکت تامین دارایی بلند مدت از طریق تامین مالی بلند مدت ( بدهی و سرمایه) است و با توجه به اینکه شرکت برنامه تحصیل دارایی بلند مدت ندارد ، بنابراین تامین مالی بلند مدت نیز مورد نیاز نیست.

عملکرد سال جاری پتروشیمی زاگرس

سطح تولید و فروش در 5 ماه نخست امسال نسبت به مدت زمان مشابه در سال قبل تغییر محسوسی نداشته است. همان طور که در نمودارهای زیر معلوم است کماکان نیمی از تولیدات شرکت در هر ماه فروخته می شوند.

بررسی و تحلیل بنیادی پتروشیمی زاگرس | 2 مهر ماه 1399

در نمودار های  بعدی میزان تولید، فروش و مبلغ فروش در 5 ماه نخست سال 99 با سال قبل مقایسه شده است. همانطور که معلوم است علی رغم کاهش تولید و افزایش اندک فروش،  مبلغ فروش (به دلیل افزایش نرخ تسعیر ارز) نسبت به سال قبل بیشتر شده است.

بررسی و تحلیل بنیادی پتروشیمی زاگرس | 2 مهر ماه 1399
بررسی و تحلیل بنیادی پتروشیمی زاگرس | 2 مهر ماه 1399

نکته1: با توجه به شیوع ویروس کرونا و پاندمی شدن آن در جهان و کاهش تقاضای نفت و افت شدید قیمت نفت، بهای فرآورده های پتروشیمی از جمله متانول نیز کاهش یافته است. به دلیل تاثیرپذیری شرکت از شرایط موجود، زاگرس تصمیم به کاهش تولید و فروش گرفته است.

نکته2: با توجه به اینکه آخرین افزایش سرمایه شرکت در سال 1386 اتفاق افتاده است و با توجه به نرخ تورم و افزایش ارزش دارایی های ترازنامه، شرکت برنامه ای جهت تجدید ارزیابی و افزایش سرمایه در دست ندارد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

به گزارش روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، تعداد 6 میلیارد سهم معادل 20 درصد از سهام شرکت “سرمایه گذاری گروه مالی سپهر صادرات” در نماد” وسپهر” فردا (یکشنبه سی ام شهریورماه) به شیوه ثبت سفارش جهت کشف قیمت عرضه می‌شود. حداکثر سهام قابل خریداری توسط هر شخص حقیقی و حقوقی 1100 سهم در بازه قیمتی 950 تا 1010 تومان بوده و تاریخ و دوره ثبت سفارش از ساعت 13 تا 17 روز یکشنبه، تاریخ تخصیص سهام نیز چهارشنبه دوم مهر و تاریخ شروع معاملات ثانویه روز شنبه 5 مهرماه است.

قائم مقام مدیرعامل بانک صادرات ایران در این نشست که با حضور  احمد فاضلی، معاون مالی بانک، بهروز خدارحمی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری گروه مالی سپهر صادرات و محمد وطن پور، مدیرعامل شرکت تامین سرمایه سپهر در جمع فعالان بازار سرمایه و اصحاب رسانه برگزار شد، گفت: ارزش ذاتی سهم شرکت سرمایه‌گذاری گروه مالی سپهر صادرات بیش از 16 هزار ریال و قیمت عرضه اولیه آن بسیار پایین‌تر از ارزش واقعی است و این موضوع نوید بخش سودآوری مناسبی برای استقبال کنندگان از سهم مزبور است.

به گزارش روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، رضا صدیق افزود: «وسپهر» متشکل از چندین شرکت بزرگ و تاثیرگذار در اقتصاد کشور است که در صنایع پتروشیمی، ساختمانی و سایر صنایع بزرگ کشور فعالند و در آینده نزدیک از شرکت‌های بزرگ بازار سرمایه خواهند بود.

رضا صدیق اظهار کرد: بانک صادرات ایران در این زمینه تجارب بسیار خوبی دارد و همانگونه که در سنوات دور، شرکت سرمایه‌گذاری غدیر را به بازار معرفی کردیم که امروز به یکی از شرکت‌های بزرگ بازار سرمایه تبدیل شده است، قطعا گروه مالی سپهر صادرات نیز به یکی از شرکت‌های بزرگ این بازار مبدل خواهد شد. سهم «وسپهر» سهم ارزنده‌ای است و بانک صادرات ایران با تمام توان از این سهم حمایت و پشتیبانی خواهد کرد.
وی افزود: ورود این سهم به بازار موجب تعمیق و رونق بازار سرمایه خواهد بود و در زمانی که اقبال عمومی و سهامداران از بازار سرمایه، شرایط مناسبی دارد و تعداد سهامداران روز به روز بیشتر می‌شود، این شرکت می‌تواند به کمک بازار سرمایه بیاید و شرایط مطلوب‌تری را در بازار بورس رقم بزند.

صدیق تاکید کرد: تمام منابع حاصل از فروش این سهم در اختیار گروه مالی قرار خواهد گرفت تا به بهترین نحو و در مواقع مناسب از سهام حمایت کند.

قائم مقام مدیرعامل بانک صادرات ایران اظهار کرد: مجموعه بانک صادرات ایران در تلاش است تا با رعایت مقررات، استانداردها، ضوابط بانک مرکزی و سازمان بورس اوراق بهادار خدمتگزار مناسبی برای مشتریان و سهامداران باشد. «وسپهر» قطعا یکی از ارزنده‌ترین سهام بازار سرمایه خواهد بود و همانطور که در مواقع لزوم از نقدشوندگی «وبصادر» حمایت شده، بازارگردان از این سهم نیز با جدیت حمایت خواهد کرد.

در این مراسم همچنین بهروز خدارحمی، مدیر عامل گروه مالی سپهر صادرات با تشریح شرایط این شرکت سرمایه‌گذاری بر عزم جدی برای حفظ نقدشوندگی سهم مزبور و بازارگردانی با شیوه‌هایی متفاوت از گذشته در بازار سرمایه تاکید کرد.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری گروه مالی سپهر صادرات گفت: سهامدارانی که به جمع سهامداران سپهر خواهند پیوست، لذت سودآوری و شیرینی ماندگار آن را خواهند چشید.

​عرضه اولیه سهام گروه مالی سپهر صادرات در فرابورس

وی اظهار کرد: گروه مالی سپهر صادرات در سال 93 و  با سرمایه 600 میلیارد ریال تاسیس شد و امروز به عنوان شرکت سرمایه‌گذاری گروه مالی سپهر صادرات 30 هزار میلیارد ریال سرمایه ثبت شده دارد و رسالت اولیه آن اعمال مدیریت حرفه‌ای و تخصصی در شرکت‌های سرمایه پذیر است.

وی افزود: بانک‌ها بدون اراده لازم برای تحصیل و مالکیت یا ایجاد شرکت‌ها، به دلیل ساختار تسهیلات‌دهی و وامدار بودن آنها، گاهی به این نتیجه هوشمندانه می‌رسند که شرکت‌هایی را به جای مطالبات تملک کنند که خوش‌نام‌ترین آنها در مجموعه گروه مالی سپهر صادرات وجود دارد.

خدارحمی با اظهار امیدواری نسبت به این که بنگاه‌داری و سهامداری در بورس با یکدیگر اشتباه گرفته نشود، اظهار کرد: باید کمک کنیم که  مطلوب‌ترین وضعیت را در شرکت‌های سرمایه‌گذاری داشته باشیم.

وی تجمیع سرمایه‌گذاری‌ها را از دیگر دغدغه‌های موجود عنوان کرد و افزود: تلاش کرده‌ایم تا مجموعه شرکتهای ساختمانی را در یک شکل تجمیع و با تبدیل آن به هلدینگ، در گام‌های بعدی آنها را نیز وارد بازار سرمایه کنیم.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری گروه مالی سپهر تسریع سرمایه گذاری در طرح‌های اولیه را نیز از جمله اهداف راهبردی این شرکت عنوان کرد و افزود: از هفته آینده گام‌های اولیه برای عرضه تک تک شرکت‌های گروه مالی سپهر آغاز خواهد شد.

خدارحمی گفت: شرکت گروه مالی سپهر بزرگترین شرکت سرمایه‌گذاری در بین شرکت‌های سرمایه‌گذاری تلقی می‌شود. این شرکت تا قبل از عرضه اولیه تماما(99.76 درصد) در تملک بانک صادرات ایران بوده و در 24 ساعت آینده 20 درصد آن عرضه اولیه خواهد شد.

وی به داشتن 47 درصد سهام شرکت انرژی سپهر و حضور چهار شرکت بزرگ بلان، دنا، سیراف و لاوان، به عنوان زیر مجموعه‌های اصلی انرژی سپهر اشاره کرد و افزود: سه شرکت اول در زمینه تولید متانول و شرکت لاوان در زمینه تولید اوره و آمونیاک فعال است که شرکت‌هایی با پتانسیل ارزشمند به حساب می‌آیند.

وی گفت: شرکت‌های انرژی سپهر، توسعه نیشکر و تامین سرمایه سپهر در اولویت واگذاری بانک صادرات ایران قرار دارند.

خدارحمی با بیان اینکه ارزش برآوردی شرکت سرمایه‌گذاری گروه مالی سپهر صادرات 330 هزار میلیارد ریال است افزود: در تلاشیم  اقدامات ارزشمندی را که تاکنون در بازار سرمایه اتفاق نیفتاده، رقم بزنیم.

وی افزود: پنج صنعت ساختمان، بانک، برق و انرژی، قند و چند رشته‌ای بیشترین سهم را در پرتفوی گروه مالی دارند.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری گروه مالی سپهر صادرات همچنین در بیان خطوط راهبردی این شرکت افزود: رشد مستمر بهترین فرصت‌های سرمایه‌گذاری، پیشگامی در سودآوری، بهبود عملکرد مالی و عملیاتی و حفظ چابکی گروه مالی در کنار شفافیت مهمترین اهداف شرکت سرمایه‌گذاری گروه مالی سپهر صادرات است.

وی همچنین بهای تمام شده پرتفوی گروه مالی را دو هزار و 700 میلیارد تومان و ارزش روز آن را 7 هزار و 300 میلیارد تومان اعلام کرد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

بازار امروز با گشایش بازارهای جهانی کار خود را آغاز نمود. تفاوت بازار امروز با بازارهای روز گذشته در کاهش التهابات بازارهای جهانی بود. قیمت نفت برنت با کاهش 0.15 درصدی در قیمت 65 دلار و انس طلا در حوالی 1550 دلار معامله شد. همچنین قیمت مس در قیمت 6201 دلار مورد معامله قرار گرفت که نشان از تعادل در بازارهای جهانی است. شاخص بورس امروز با توجه به افزایش 4 درصدی روز گذشته کار خود را محتاطانه آغاز نمود به طوریکه در شروع بازار تعداد نماد های صف خرید 215 عدد وتعداد نماد های صف فروش تنها 11 نماد بود. رفته رفته با گذر زمان تعداد نمادهای صف فروش کمتر می شد و حتی تعداد نمادهای صف خرید به عدد 135 رسید که نشان از افزایش عرضه ها در بازار بود. خبر تصویب قانون معافیت تجدید ارزیابی ها، سبب افزایش قدرت خریدران و برتری خریداران نسبت به فروشندگان شد . به طوریکه هر عرضه ای توسط خریداران بلعیده می شد. در پایان بازار تعداد نمادهای صف خرید به 316 نماد و تعداد نماد های صف فروش به 10 نماد رسید. همچنین حجم معاملات به عدد 8 میلیون رسید که نسبت به هفته های گذشته افزایش محسوسی یافته که نشان از روان تر شدن معاملات است.

شاخص بورس تهران امروز با افزایش 16388 واحدی عدد 392 هزار را نمایش داد. شاخص هم وزن نیز با افزایش 4369 واحد به عدد 118 هزار واحد رسید. همچنین امروز با دست به دست شدن  8 میلیارد و 275 میلیون سهم طی 520 هزار داد وستد، ارزش معاملات به بیش از  3930 میلیارد تومان رسید. بنابراین شاخص کل بورس تهران، رشد 4.36 درصدی را نسبت به معاملات روز قبل تجربه نمود.

ارزش معاملات بازار نقدی بورس در پایان معاملات امروز به 3930 میلیارد تومان و در فرابورس 1295 میلیارد تومان رسید که در این معاملات نماد های فولاد (تاثیر 2413 واحد)، فارس(تاثیر 1172واحد)، شبندر(تاثیر 436 واحد) و تاپیکو(تاثیر433 واحد) به ترتیب بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بازار بورس و نماد کگهر(تاثیر 23 واحد)، زاگرس(تاثیر 14 واحد) و مارون(تاثیر 11 واحد) بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس گذاشتند. همچنین نماد های سفار(تاثیر 16 واحد)، وساخت(تاثیر 8 واحد)، دماوند (تاثیر3 واحد) بیشترین تاثیر منفی را بر بازار بورس داشتند. لازم بالذکر است از 3930 میلیارد تومان ارزش معاملات بازار بورس، 757 میلیارد تومان از ارزش معاملات مربوط به معاملات صندوق ها و بلوک ها بوده است لذا ارزش خالص معاملات برابر 3173 میلیارد تومان می باشد. همچنین از 1295 میلیارد تومان ارزش معاملات فرابورس، 102 میلیارد تومان مربوط به معاملات اوراق اخزا و صندوق ها بوده است. فلذا خالص ارزش معاملات فرابورس برابر 1193 میلیارد تومان می باشد. ارزش معاملات نسبت به روز گذشته و بلوک های صورت گرفتهنسبت به روز گذشته افزایش یافته است.

در پایان معاملات امروز از 634 نماد پذیرفته شده در بازار سرمایه، 316 نماد در وضعیت صف خرید قرار گرفته بودند و تنها 10 نماد در وضعیت صف فروش قرار داشتند.

بیشترین حجم معاملات امروز به ترتیب مربوط به وتجارت، فولاد، ذوب و وبصادر بود. همچنین بیشترین حمایت های حقوقی مربوط به وخاور( 58درصد) و وتوکا(21 درصد) می باشد. امروز حقوقی ها بیشتر در نقش فروشنده ظاهر شدند.

همچنین فلزات اساسی و بانک ها به ترتیب با ارزش معاملات 511 و 334 میلیارد تومان، برترین ها در بین صنایع بودند. که نسبت به معاملات روز گذشته ارزش معاملات رشد چمشگیری را تجربه نمود.

بیشترین ارزش معاملات بازار سرمایه

نام سهام حجم معاملات (میلیون)   ارزش معاملات (میلیارد)   قیمت پایانی (ریال)   قیمت آخرین معامله (ریال)  
فولاد 718 2857 3976 4000
وبملت 250 1515 6038 6038
ذوب 612 1339 2187 2200
خودرو 83 756 9080 9080
ونوین 189 608 3207 3250

بلوک های مهم صورت گرفته در معاملات امروز

نام سهام حجم معاملات (میلیون)   ارزش معاملات (میلیارد)   قیمت معامله شده بلوک (ریال) قیمت آخرین معامله (ریال)  
تاپیکو2 814.5 3235 3972 4170
فملی2 270 1971 7300 7383
های وب2 39.5 361 9160 9200
وبصادر2 481 283 590 598
وآوا4 12 116 9744 9744

بیشترین درصد افزایش

نام سهام درصد افزایش نسبت به روز معاملاتی قبل ارزش معاملات (میلیارد)   قیمت پایانی (ریال)   قیمت آخرین معامله (ریال)  
فاراک 24.64 656 4356 4320
فالوم 14.43 31 6242 6289
غگرجی 12.74 155 24855 25201
فولاد 11.59 1732 3967 3950

فاراک: بازگشایی پس از مجمع عمومی سالانه بدون تقسیم سود نقدی و با توجه به افشای اطلاعات با اهمیت در مورد قرارداد ها صورت پذیرفت.

فالوم: بازگشایی پس از افشاء اطلاعات با اهمیت در مورد فروش سیم و فیبر نوری به ارمنستان صورت پذیرفت.

غگرجی: بازگشایی پس از افزایش سرمایه 22 درصدی از محل آورده نقدی صورت گرفت.

فولاد: بازگشایی نماد پس از  افزایش سرمایه 60 درصدی از محل سود انباشته صورت گرفت.

نماد های پربیننده بازار

نام سهام حجم معاملات (میلیون)   ارزش معاملات (میلیارد)   قیمت پایانی (ریال)   قیمت آخرین معامله (ریال)  
وتجارت 1052 502 478 481
وبملت 250 1515 6038 6038
ذوب 612 1339 2187 2200
چکاپا 35 456 13017 13118

شاخص های صنعت

نام سهام مقدار درصد تغییر نسبت به روز معاملاتی قبل بیشترین کمترین
محصولات فلزی 118044 10.93 118764 108021
فلزات اساسی 261428 5.98 262063 249683
رادیویی 3187 4.97 3187 3186
محصولات چوبی 512977 4.88 512977 512654

اخبار منتخب بازار سرمایه و کدال

الف) پیش نویس تفاهم نامه فیمابین با شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت دز خصوص توسعه واحد های مجتمع پتروشیمی کیان به مبلغ 40 میلیون یورو از طریق سامانه کدال اطلاع رسانی نمود.

ب) انعقاد قرارداد با شرکت آب منطقه ای مازنداران با موضوع طرح ساخت پل بزرگ دریاچه سد گلورد به مبلغ 59 میلیارد تومان منعقد گردید.

ج) قرارداد تامین تجهیزات کارخانه متانول سیراف در حضور وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت فیمابین این شرکت و شرکت سرمایه گذاری سیراف انرژی به امضا رسید. شایان ذکر است مبلغ اولیه قرار داد بالغ بر 31.9 میلیون یورو و بازه زمانی آن از تاریخ شروع به مدت 15 تا 21 ماه می باشد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

این جدول نماد هایی را نشان می دهد سنگین ترین خرید حقیقی را در  بازار داشته اند.

ردیف نماد نسبت خرید به فروش حقیقی حجم معاملات قیمت آخرین معامله (ریال) درصد تغییر قیمت آخرین معامله
1 دتوزیع 366 979,878 30,819 5
2 کویر 151 1.05M 8,087 5
3 فباهنر 45 1.96M 12,556 5
4 دفارا 34 41,852 26,694 5
5 دامین 8 452,163 11,456 5
6 فاذر 7 626,793 4,830 5
7 بکاب 6 130,875 28,176 5
8 دانا 6 2.04M 5,183 5
9 خبازرس 6 16,001 8,874 2
10 رنیک 6 6.78M 14,002 2.74

بگذرد این روز های تلخ تر از زهر… شاید زمزمه ی زیر لبان اکثر فعالان بورس تهران در روزهای قبل همین یک جمله بود. به نظر می رسد بازار امروز هر چند شاید برای مقطعی کوتاه، ندای معامله گران را شنید.

شاخص کل امروز کار خود را با 302 هزار واحد شروع کرد. رفته رفته با حمایت اهالی بازار، اکثر سهم ها در دامنه های بالا معامله شده و سبب رشد شاخص تا 308 هزار واحد شدند. باید دید آیا این رشد ادامه دار خواهد بود یا تنها اصلاحی مقطعی در روند نزولی شاخص است.

از دتوزیع، کویر و رنیک که عرضه اولیه هستند اگر بگذریم به نماد هایی بر می خوریم که پیش از این نیز در سیگنال از پتانسیل های بنیادی شان صحبت کرده ایم.

فباهنر در تابستان عملکرد بسیار خوبی داشته است. این سهم که در بهار 15 میلیارد تومان سود خالص (13 تومان به ازای هر سهم) محقق کرده بود در تابستان 160 میلیارد تومان (به ازای هر سهم 142 تومان) سود ساخته است که در صورتی که اشتباهی در اعداد ارسالی به کدال رخ نداده باشد، در نوعِ خود بی نظیر است!

این در حالی است که شرکت اعلام کرده آثار فروش ضایعات شرکت (شامل سرباره، اکسید روی و غیره) که در شهریور ماه به انجام رسیده بود را در این گزارش لحاظ نکرده چرا که حمل ضایعات مذکور در مهر ماه اتفاق افتاده و آثار سود و زیانی آن در گزارش 9 ماهه منتشر خواهد شد. (سود قابل شناسایی این مزایده بدون محاسبه اثر مالیاتی، 19 میلیارد تومان خواهد بود)

بررسی بنیادی دفارا پیش از این توسط تیم تحلیل سیگنال انجام شده بود. طبق بررسی ها، این سهم حدود 480 تومان سود برای سال جاری و 460 تومان سود برای سال آتی خواهد ساخت. بنابراین با نزدیک شدن به حمایت های بنیادی، سهم با افزایش تقاضا مواجه شده است. در نظر داشته باشید این سهم در حالی با P/E = 5 در حال معامله است که میانگین P/E گروه چیزی حدود 25 می باشد. بنابراین به نظر می رسد از منظر بنیادی پتانسیل افزایش قیمت بیش از این را هم داشته باشد.

فاذر را دیروز در این گزارش بررسی کردیم. به گفته ی وزیر کار، محمد شریعتمداری، این شرکت 1100 میلیارد تومان طرح پیمانکاری دارد که 450 میلیارد تومان این طرح ها در دست اجرا و 600 میلیارد تومان در حال تنظیم قرار داد است. (این در حالی است که ارزش بازار این شرکت تنها 480 میلیارد تومان است) این نماد هدف های قیمتی بالایی دارد و به تازگی وارد موج 5 خود شده است.

خبازرس با ارزش بازار 130 میلیارد تومان، در بازار پایه نارنجی فرابورس معامله می شود. این شرکت شفاف سازی کرده که مناقصه ی “بازرسی فنی تجهیزات در حال ساخت داخل و خارج کشور و سایت شرکت های سرمایه گذاری سیراف انرژی” را برنده شده است.

درآمد بازرسی سایت مبلغ 1 میلیارد و 300 میلیون تومان، بازرسی فنی تجهیزات داخل کشور 1 میلیارد و 340 میلیون تومان و درآمد بازرسی فنی تجهیزات خارج از کشور 600 هزار یورو خواهد بود. این نماد امروز 7 میلیون و 400 هزار صف خرید داشت و تنها 16 هزار حجم خورد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

«پارسان» اعلام کرد: منابع حاصل از انتشار این اوراق اجاره صرف اجرای بخشی از پروژه 120 هزار بشکه‌ای میعانات گازی ستاره سبز سیراف می‌شود.

مجوز این اوراق چهارم شهریور اخذ شد و از روز 11 شهریور منتشر شده است.

این اوراق با نرخ 16 درصد است و اجاره بهای آن هر 6 ماه یک بار و اصل مبلغ در سررسید 4 ساله تسویه خواهد شد.

طول دوره بازپرداخت این اوراق 48 ماه است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

به گزارش خبرآنلاین،زنگنه در حاشیه افتتاح پروژه‌های نفتی در جمع خبرنگاران و در پاسخ به ایرنا تاکید کرد: «منتقدان، بنده را به خیلی چیزها متهم می کنند اما تحمل می کنیم و می شنویم و چاره ای نداریم زیرا  آدمی که بار سنگینی روی دوش دارد نمی تواند به هر انتقادی پاسخ دهد.  بنابراین اگر حرف نمی زنم این نیست که زبان ندارم.»

وی در پاسخ به سوال دیگری در مورد وضعیت پالایشگاه ها در کشور، افزود: مخالفت با پالایشگاه سازی اتهام بی دلیلی است؛ زیرا بنیان پالایشگاه سازی در زمان من گذاشته شده است و امروز افزایش ظرفیت پالایشگاه های داخلی را شاهدیم و ظرفیت پالایشی به 2.2 میلیون بشکه در روز رسیده است.  

زنگنه با تاکید بر اینکه اگر این دولت نبود حتی یک واحد پالایشگاه ستاره خلیج فارس به مدار نمی آمد، گفت: «خون دل خوردیم تا این پالایشگاه را ساختیم. خدا می داند که شروع ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس در دولت اصلاحات بود و در این دولت به اتمام رسید.»

وزیر نفت ادامه داد: سیراف را هم ما طراحی کردیم و حتی برای تحویل خوراک میعانات گازی با کمبود رو به رو هستیم.وی افزود: 480 هزار بشکه به سیراف تخصیص دادیم پس چگونه به دشمن پالایشگاه سازی متهم می شویم.

وزیر نفت گفت: اگر اعتقادی به زنجیره خوراک نداشتیم چطور در تولید بنزین به خودکفایی رسیدیم.  وی با اشاره به اینکه در پتروپالایشگاه ها می گویند مخالف بودم، افزود: این در حالی است که فرایندها تمام شده و 1.5 میلیون بشکه تقاضا آمده که توسط دولتی ها و نیمه دولتی ها است، به دلیل اینکه مصالح ملی را تامین کنند. برخی می گویند فرصت بورس در تامین مالی در پتروپالایشگاه ها را از دست دادیم اما اینها نه بورس را نه تامین مالی و نه پتروپالایشگاه را نمی شناسند.  

زنگنه

عده‌ای دنبال تخریب هستند

زنگنه ادامه داد: «یک عده دنبال تخریب هستند و این گونه القا می کنند که همه بدی‌ها مال ما است، البته هر کجا که لازم باشد جواب می‌دهیم و زبانمان قطع نشده است، اما اگر ‌سکوت می کنم به خاطر مصلحت کشور است زیرا در دعوا نان ما در نمی آید و خدمت نیاز به آرامش دارد.»

وی با اشاره به اینکه اگر چهار برابر شدن صادرات فراورده، جلوگیری از خام فروشی نیست پس چیست؟  گفت: توسعه پالایشکاه ها و جایگزینی مصرف داخل با گاز با این مهم را فراهم کرده است.

وزیر نفت با بیان اینکه به پتروشیمی ها خوراک می دهیم و این جلوگیری از خام فروشی است، افزود: درآمد پتروشیمی از 11 میلیارد دلار در سال 92 به 25 میلیارد دلار تا سال 1400 می رسد که مصداق بارز جلوگیری از خام فروشی است. در صنایع پایین دستی وزارت صنایع مسوول است و وظیفه وزارتخانه دیگری است.

به گفته زنگنه پنج میلیارد دلار خوراک به پایین دست پتروشیمی و پنج میلیارد دلار خوراک به پایین دست پالایشی تحویل می شود که این موضوع در بین صنایع ایران بی نظیر است.وزیر نفت افزود: علاوه بر اینکه خودکفا شدیم حتی یک روز در تحریم سوخت کشور دچار اختلال نشده است و همه مناطق سوخت داشتند.

وی در پاسخ به ایرنا در خصوص قاچاق سوخت نیز گفت: برخی معتقدند روزانه 40 میلیون لیتر بنزین قاچاق می شود که این عدد غیر ممکن است، زیرا تنها روزانه 60 میلیون لیتر بنزین در کارت های سوخت تخصیص پیدا می کند.  

زنگنه از منتقدان خواست برای ادعاهای خود سند بیاورند.

مصرف بنزین به 72 میلیون لیتر در روز رسید

وی مصرف بنزین کشور را 72 میلیون لیتر در روز اعلام کرد و گفت: کارت سوخت هیچگاه لغو نشده و همیشه بوده است.

وزیر نفت با اشاره به اینکه بیشترین قاچاق در گازوییل بوده، افزود: مسوول قاچاق سوخت، شخص دیگری است.وی با بیان اینکه اگر خط لوله نداشته باشیم تولید گاز در کشور حبس می‌شود، گفت: اما این دو خط از نظر پایداری شبکه به کمک این منطقه می‌آید.

به گفته زنگنه ابتکار در احداث ساخت خطوط نهم و ششم سراسری انتقال گاز این بود که قرارداد ساخت bot شد تا از محل صادرات گاز اصل و فرعش پرداخت شود.وی به صرفه‌جویی در مصرف گاز اشاره کرد و افزود:  زیرا پارس جنوبی دیگری نداریم. اکنون مصرف خانگی زیاد است . همچنین راندمان نیروگاه ها باید بالا برود زیرا با این گاز تولید برق می‌تواند 50 درصد افزایش پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه امسال سال استثنایی برای صنعت پتروشیمی است، ادامه داد: امروز سومین واحد در عسلویه افتتاح شد و دو واحد نیز در میاندوآب و لرستان به بهره‌برداری رسید.

وی افزود: بید بلند 2 بزرگترین واحد فراورش همراه نفت و مشعل در هفته‌های اینده افتتاح می‌شود که سرمایه‌گذاری 3 میلیارد دلاری در ان انجام و راه‌اندازی آغاز شده است.زنگنه با تاکید بر اینکه با توجه به اینکه تحریم‌ها فشار زیادی وارد می‌کند اما چرخ صنعت نفت می‌چرخد و روح تلاش امید و مجاهدت ملی را مجسم می‌کنیم، گفت:  با این کارها برای توسعه و بهبود زندگی و کاهش فشار به مردم کمک می‌کنیم.

وی ادامه داد: این فعالیت‌ها نماد مقاومت ملی است و در شرایطی که با یک فشار عظیم و غیر طبیعی خارجی رو به رو شدیم اما مقاومت کردیم و با تمام توان و قدرت و روحیه ادامه خواهیم داد.

کاهش 33 درصدی مصرف سوخت مایع در نیروگاه‌ها

وزیر نفت با اشاره به اینکه در سال 92 حدود  43 درصد سوخت نیروگاه‌ها با ارزش 18 میلیارد دلاری مایع بود، افزود: امسال تنها حدود 10 درصد از سوخت نیروگاه‌ها مایع است.

وی تاکید کرد: این در حالی است که سالانه 4.5 تا 5 درصد مصرف سوخت نیروگاه‌ها اضافه شده و در مجموع بیش از 40 درصد در 7 سال مصرف سوخت نیروگاه‌ها بیشتر شده استزنگنه با بیان اینکه در روزهای سرد سال؛ تنها جایی که می‌توانیم تراز مصرف را کنترل کنیم نیروگاه‌ها هستند زیرا سوخت جایگزین دارند.

به گفته وزیر نفت تمام نیروگاه جز کناروک و چابهار به گاز وصل هستند و نیروگاه‌ها ذخیره خوبی از نظر سوخت مایع دارند.وی به کشف میدان گازی در دریای سیاه توسط ترکیه اشاره کرد و گفت: اعداد دقیقی ترکیه باید اعلام شود. اعداد اعلام شده 320 میلیارد متر مکعب و گاز قابل استحصال 230 میلیارد عنوان شده است که در صورت به تولید رسیدن، روزی 35 میلیون متر مکعب گاز برداشت و تولید خواهد شد.

زنگنه افزود: سرمایه‌گذاری در دریا گران است و تکنولوژی می‌خواهد. از سوی دیگر زمان می‌برد و به ساخت پالایشگاه نیاز است.وی تاکید کرد: ترکیه 130 میلیون کمبود گاز دارد و این را از ایران و روسیه و آذربایجان وارد می‌کند.

صادرات گاز به 15 میلیارد متر مکعب می‌رسد

به  گفته وزیر نفت صادرات گاز ایران امسال به 15 میلیارد متر مکعب می‌رسد. این در حالی است که به عراق  روزانه 50 میلیون گاز صادر می‌شود البته این عدد در زمستان ممکن است کمتر باشد.

وی در مورد صادرات گاز به پاکستان نیز گفت: پاکستان خریداری نمی‌کند و ما در طرف ایران آماده صادرات گاز هستیم.زنگنه با اشاره به اینکه به دلیل تحریم‌ها واحد ال ان جی در کشور احداث نشد، گفت: از همین رو به دنبال ساخت مینی ال ان جی رفتیم اما اکنون قیمت جهانی پایین است و قیمت جذابیتی برای سرمایه‌گذاران ندارد.

وی افزود: به دنبال احداث مینی ال ان جی برای مصارف داخلی در راه آهن و لوکوموتیوها هستیم تا به جای گازوییل و نفت گاز از ال ان جی استفاده کنند.

وزیر نفت با اشاره به اینکه اولویت اول برای مصرف ال ان جی در کشور لوکوموتیوها هستند، ادامه داد: برنامه این است تا چندین واحد ال ان جی در راه آهن احداث کنیم البته نیازمند همکاری وزارت راه برای اصلاح لوکوموتیوها هستیم.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، محسن قدیری درباره تصمیم وزارت نفت برای هزینه 8 هزار میلیارد تومانی از منابع مالی پالایشگاه تهران در طرح سیراف به فارس گفت: در دو دوره دولت تدبیر و امید هیچ کار خاصی برای ارتقا و افزایش بهره‌وری پالایشگاه تهران انجام نشد. در دوره قبلی و زمانی طرح جامعی در راستای بهبود و توسعه کیفیت محصولات این پالایشگاه تدوین شد که در دوره‌های بعدی مورد پیگیری قرار نگرفت.

وی افزود: در پنج سالی (از سال 91 تا 96 ) که ناصر بابایی مدیریت پالایشگاه تهران را در اختیار داشت، هیچ‌گونه طرح توسعه‌ای انجام نشد. علی رغم اینکه در آن زمان سرمایه مالی این پالایشگاه حدود پنج هزار میلیارد تومان بود که با توجه به قیمت دلار 3300 تومانی، یک میلیارد دلار پول در اختیار وی بود و می‌توانست اقدامات مهمی را برای توسعه پالایشگاه انجام دهد ولی هیچ اقدامی صورت نگرفت. در صورتی که طرح CCR این پالایشگاه آماده اجرا بود و باید طرح جامع دیگری نیز برای ایجاد واحدهای پتروپالایشی جدید ایجاد می‌کردند.

مدیرعامل اسبق این شرکت بورسی ادامه داد: اما متاسفانه این سهل‌انگاری‌ها در حالی توسط مدیریت جدید انجام شد که باید استانداردهای تصویب شده برای تولید بنزین یورو 5 و 6 در خصوص پالایشگاه تهران اجرایی می‌­شد و در نتیجه این بی‌تدبیری‌ها الان کیفیت محصولات پالایشگاه تهران به شدت افت کرده به گونه‌ای که در حال حاضر بنزین تولیدی به دلیل کیفیت پایین و تولید آلودگی زیاد در پایتخت مصرف نشده و به شهرهای حاشیه­ تهران منتقل می‌ شود.

قدیری عنوان کرد: اکنون بنزین تولیدی پالایشگاه تهران معمولی است و حتی یورو 4 و 5 هم نیست و افرادی که در این دوره مسئولیت داشتند، فرصت را برای بهبود پالایشگاه از دست دادند و در حال حاضر باید پاسخگوی اشتباهات باشند. در صورت بی‌توجهی نسبت به ارتقای کیفیت پالایشگاه تهران، این مجموعه به دلیل تولید بنزین بی‌کیفیت به زودی ورشکست خواهد شد.

وی اضافه کرد: در سال 91 به ضیغمی مدیرعامل وقت شرکت پالایش و پخش نامه نوشتم و در آن اشاره کردم برای ارتقای کیفیت محصولات پالایشگاه تهران نیاز به واحد CCR است. در آن زمان همه برنامه­‌ها آماده بود حتی از طریق مناقصه پیمانکار هم انتخاب شد ولی به مرحله اجرا درنیامد. در آن دوره با پنج هزار میلیارد تومان که معادل یک میلیارد دلار بود، این امکان وجود داشت که بهترین طرح­ها را عملیاتی کنند و پالایشگاه تهران به یکی از پالایشگاه­ های سبز با محصولات باکیفیت تبدیل شود. 

مدیرعامل اسبق پالایشگاه تهران گفت: همین ژنرال­ های زنگنه، وقت را به بطالت گذراندند و اکنون که سرمایه این پالایشگاه به هشت هزار میلیارد تومان رسیده و با احتساب دلار 17 هزارتومانی به نیم میلیارد دلار کاهش یافته است، تصمیم دارند این پول را به جای صرف در راستای ارتقای کیفیت پالایشگاه تهران در طرح موهوم و پر از ایراد سیراف هزینه کنند. طرح پالایشی سیراف آینده روشنی ندارد زیرا 70 درصد تولیدی آن نفتا است که قیمت آن با قیمت میعانات گازی برابری می‌­کند. اما مسئولان فعلی تلاش دارند با عددسازی اثبات کنند این طرح توجیه اقتصادی دارد.

قدیری با اشاره به اجرایی نکردن طرح ­های بهبود وضعیت پالایشگاه از سال 92 تاکنون توضیح داد: با پنج هزار میلیارد تومان آن سال می­ توانستند علاوه بر واحد CCR واحدهای دیگر هم در کنار واحدهای پتروپالایشی احداث کنند تا پالایشگاه تهران یکی از بهترین پالایشگاه­ های ایران شود. حال که این پول بی ارزش شده، تصمیم دارند آن را نه حتی در پالایشگاه تهران بلکه در طرح شکست خورده سیراف خرج کنند. اگر این سرمایه صرف ارتقای آن نشود پالایشگاه به دلیل تولید محصول بی‌کیفیت به زودی تعطیل خواهد شد.

وی ادامه داد: لطف‌الله هنگی مدیرعامل سابق پالایشگاه تهران هم نامه زده اگر این پول در سیراف مصرف شود، پالایشگاه تهران ورشکسته خواهد شد. ضمن آنکه طرح سیراف هم توجیه اقتصادی ندارد.متاسفانه مسئولان کنونی شرکت پالایش و پخش به جای اینکه حرف وی را گوش کنند، زمانی که دیدند حاضر به امضای صورت‌جلسه انتقال وجه از حساب پالایشگاه نمی‌شود، وی را عزل کردند و حتی اعضایی از هیات مدیره این پالایشگاه را نیز که با این اقدام مخالف بودند، اخراج کردند. در صورت عدم توجه وزارت نفت لازم است نهادهای نظارتی به این موضوع ورود کنند.  

براساس این گزارش، این پالایشگاه مشمول اصل 44 تهران 19 مهر 91 با سرمایه اندک 6.1 میلیارد تومانی وارد بازار سهام شد و با کشف قیمت 7500 تومانی هر سهم، عنوان گران ترین سهم در میان همه عرضه های اولیه و شرکت های مشمول اصل 44 را به خود اختصاص داد.

سپس بعد از توقف حدود 7 ماهه، با بازگشایی نماد در 10 اریبشهت 92 و افزایش بی سایقه قیمت هر سهم به 79 هزار تومان و سپس به بیش از 127 هزار تومانی روبرو شد تا شاید برای همیشه شگفت آورترین سهم تاریخ بازارسهام ایران باشد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب در ارتباط تصویری مستقیم و سه‌ ساعته با هفت مجموعه‌ تولیدی درخصوص 11 بخش اولویت‌دار برای تحقق جهش تولید به ارائه توضیحاتی پرداختند که بدین شرح است:

1. پالایشگاه میعانات

در این جهش تولید برخی از بخش ها پیشرو هستند به اینها باید اولویّت داده بشود. مثلاً در بخش نفت، توسعه‌ ظرفیّت پالایشگاهی از قبیل همین پالایشگاه میعاناتی که در بندرعبّاس افتتاح شد و مراحل بعدی هم دارد که این مراحل بعدی طبعاً ثروت بیشتری را نصیب کشور خواهد کرد. یا مجتمع پالایشگاهی سیراف که ذکر کردند که این مجتمع مهمّی است، تاثیرات زیادی خواهد داشت.

2. طرح‌های پتروشیمی

یا اجرای طرح های پتروشیمی که گفتند اگر انجام بگیرد محصول 50 میلیون تُن، اوّل به 100 میلیون تُن، بعد به 130 میلیون تُن ارتقا پیدا خواهد کرد و از لحاظ ارزش به سه برابر افزایش پیدا خواهد کرد که این مسئله‌ مهمی است بخصوص در شرایط کنونی و نیازی که به ارز وجود دارد این طبعاً چیز بسیار باارزشی خواهد بود.

3. خودکفایی در تولید محصولات اساسی کشاورزی

یا در مورد طرح های کشاورزی برای افزایش خودکفایی در محصولات اساسی یکی از کارهایی که در بخش کشاورزی حتماً باید انجام بگیرد، دنبال خودکفایی بودن در محصولات اساسی است. بله گاهی اوقات ممکن است قیمت خرید گندم [ارزان‌تر باشد] البتّه امروز این جور نیست امّا یک وقتی بود که قیمت خرید گندم از بیرون ارزان‌تر تمام می‌شد تا تولید.

امّا در همان شرایط هم تولید اولویّت دارد کمااینکه در دنیا همین کار را می‌کنند یعنی نمی‌گذارند که کشور از لحاظ گندم محتاج بیرون باشد مثلاً فرض بفرمایید مثلِ امروزِ این عناصر خبیث آمریکا که یک چیزهایی را ممنوع کرده‌اند، آمدیم و طرف مقابل ممنوع کرد خب، می‌کنند دیگر شما باید بتوانید کشور را اداره کنید.

پس محصولات اساسی باید در داخل حتماً تولید و خودکفایی بشود. البتّه امروز مشکل آب را نداریم. یک وقتی مدام می‌گفتند آب نیست و مشکل کم‌آبی داریم خوشبختانه امروز مشکل کم‌آبی را نداریم هم نسبت به دِیم هم نسبت به کشت آبی. بنابر‌این باید دنبال محصولات اساسی باشیم مثل گندم، دانه‌های روغنی، گیاهان دارویی، علوفه، آبزیان اینها چیزهایی است که باید حتماً دنبال آنها باشیم.

4. مسئله مدیریت آب

همچنین در کشاورزی، آبیاری مدرن، آبخیزداری، آبخوان‌ داری و امثال اینها این هم یکی از بخش های قابل توجّه و پیشرو است.

5. توسعه زیرساخت‌ها

یکی دیگر از بخش های پیشرو که توجّه ویژه به آنها لازم است، مسئله‌ زیرساخت‌ها است. کشور امروز از لحاظ زیرساخت‌ها خیلی پیشرفته است بلاشک یعنی امروز از لحاظ زیرساخت‌ها مثل بندر، جادّه، بزرگراه، سد، و امثال اینها وضع اصلاً قابل مقایسه‌ با قبل از انقلاب نیست و پیشرفت فوق‌العاده است. لکن در عین حال هنوز احتیاج داریم هنوز نیاز به زیرساخت‌ها هست مثل بندر، برق، حمل‌ونقل و مخصوصاً حمل‌ونقل ریلی که بسیار بسیار مهم است.

6. صنعت قطعه‌سازی

یک بخش دیگر پیشرو، مسئله‌ قطعه‌سازی است که خوشبختانه در گزارش های امروز هم بخش های قطعه‌سازی وجود داشت. گاهی اوقات می‌شود یک ماشین بزرگ به‌ دلیل یک قطعه‌ کوچک معطّل می‌شود که آن قطعه را باید از خارج مثلاً فرض کنید که وارد کنیم. روی مسئله‌ قطعه‌سازی در بخش های مختلف قطعه [باید کار کنیم]. حالا این گزارشی که داده می‌شد به‌نظرم عمده [مربوط به] قطعات خودرو بود امّا در همه‌ قطعاتِ ماشین‌آلات و دستگاه‌های بزرگ، قطعه‌سازی یک مسئله‌ بسیار مهمّی است.

7. توسعه بخش معدن

یا مسئله‌ بخش معدن که خیلی عقبیم و یکی از بخش هایی که حتماً نیاز است که به آن توجّه بشود، بخش معدن است.

8. صنعت دارو و واکسن

یا بخش دارو و واکسن که شنیدم خوشبختانه کارهای خوبی هم در زمینه‌ تولید دارو برای این ویروس جدید انجام گرفته یا تحقیقاتی برای واکسن انجام می‌گیرد. حالا در دنیا تبلیغ می‌کنند که واکسن تا فلان مدّت تا یک سال یا شش ماه بعضی می‌گویند تا فلان مدّت امکان ندارد هیچ معلوم نیست. دانشمندان جوان و محقّقین کارآمد بنشینند روی مسئله‌ی واکسنِ همین ویروس کرونا و تولید واکسن‌های مختلف کار کنند ای‌بسا که خیلی زودتر از آنها به واکسن دست پیدا کنند و بتوانند از آن استفاده کنند. یکی از بخش های مهم این مسئله‌ است.

9. زنجیره پوشاک

10. صنعت کفش

11. صنعت لوازم خانگی

یا زنجیره‌ی پوشاک و کفش و لوازم خانگی که این هم جزو مسائل پیشرو است و کشور در این زمینه البتّه خوشبختانه توانایی‌های زیادی دارد امّا در عین حال با وجود اینکه در زمینه‌ پوشاک از خیلی قدیم جزو کشورهای پیشرو بودیم و توانایی‌های خیلی خوب و زیادی داشتیم.

در زمینه‌ کفش همین جور در زمینه‌ لوازم خانگی در طول این سال ها پیشرفت های خیلی زیادی داشتیم. متاسّفانه باز بحث واردات در اینجا چیز مضرّی است به‌نظر من در این بخش ها جلوی واردات جدّاً باید گرفته بشود و به این بخش هم به‌عنوان یک بخش پیشرو و مهم توجّه بشود. و خوشبختانه می‌بینیم که در همین [یکی دو] سال گذشته یعنی سال 98 و همچنین سال 97 که احتیاج پیدا کردیم به تعدادی کاپشن پسرانه، دخترانه، بچه‌گانه من گفتم اصلاً از بازار نخرید، بدهید درست کنند، تولید کنند، بدوزند.

رفتند جنس را تهیه کردند، خیّاط را تهیه کردند، مبالغی تولید کردند قطعاً از انواع خارجی‌ بهتر بود یعنی زیباتر، محکم‌تر و بهتر. خب در داخل این تولید می‌شود وقتی می‌توانیم در داخل تولید کنیم چرا از خارج وارد کنیم؟ دو تا کاپشن داشتم که گاهی کوه که می‌رفتیم استفاده می‌کردم اینها خارجی بود و سوغاتی برای من آورده بودند اینها را دادم رد شد و گفتم از این داخلی‌ها تهیّه بشود.

حالا این را هم اینجا بگویم متاسّفانه تولید پوشاک داخلیِ که یک تولید سابقه‌دار و قدیمی و ریشه‌داری است خیلی خوب است این عیب بزرگ را دارد که روی آن به‌دروغ مارک‌های خارجی می‌زنند این کار غلط است. همین کاپشنی که گفتم برای من خریده بودند، دیدم که روی آن یک چیزی زده‌اند که این تولید خارجی است که دروغ بود خیّاط آن را می‌شناختیم، می‌دانستیم چه‌کسی درست کرده و کِی درست کرده و گفتیم کندند آن را بنابراین یکی از بخش های پیشرو هم همین بخش تولید پوشاک است.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از ایسنا، سعید فرخی در خصوص جلسه بررسی مشکلات شرکت آذرآب، واگن پارس و هپکو که با حضور شیرکوند معاون هماهنگی امور اقتصادی و زیربنایی معاون اول ریاست جمهوری برگزار شد، اظهار داشت: مراتب اجرایی شدن مصوبات نشستی که برای حل مشکلات سه شرکت بزرگ استان مرکزی در 18 آذر سال گذشته با حضور جهانگیری برگزار شد در حال پیگیری است.

وی با بیان اینکه از زمان ابلاغ این مصوبات تاکنون اقدامات خوبی به اجرا رسیده، افزود: در این جلسه بیشتر بر مصوبات مهم اجرایی نشده متمرکز شدیم و گزارشی از روند پیگیری ها ارائه شد. گروه مپنا برای تحویل گرفتن واگن پارس هیچ مشکلی ندارد در این جلسه مواردی که باعث تاخیر در این تحویل و واگذاری شده ارائه و مقرر شد ظرف دو هفته آینده موارد با نشست های فشرده بین گروه مپنا و سازمان ایدرو بررسی و رفع شود و پس از این دو هفته شاهد انعقاد قرارداد واگذاری واگن پارس به مپنا باشیم.

این مقام مسئول درخصوص وضعیت آذرآب تصریح کرد: مهمترین موضوعی که این شرکت با آن درگیر است ضمانت نامه هایی است که باید بانک کشاورزی برای قراردادهای مهم آذرآب بویژه پروژه سیراف صادر می کرد که متاسفانه این مصوبه توسط بانک تاکنون اجرایی نشده و بحث شد بانک کشاورزی برای صدور ضمانت نامه برخی محدودیت ها را دارد که باید نشستی بین صندوق توسعه ملی، بانک مرکزی و بانک کشاورزی تشکیل شود و طی یک هفته آینده تفاهم لازم صورت گیرد.

فرخی با اشاره به اینکه مهمترین موضوع شرکت هپکو واگذاری به ایمیدرو است و این واگذاری نیز فرآیندی طولانی داشته، گفت: سازمان خصوصی سازی در وهله اول باید هپکو را عرضه می کرد و در صورت نداشتن خریدار آن را به ایمیدرو واگذار می کرد اما به هرحال در واگذاری هپکو به ایمیدرو هیچ بحثی مطرح نیست و باید این واگذاری صورت گیرد. علی رغم موافقت وزیر صنعت با این مهم، مواردی حقوقی مطرح است که مقرر شد ظرف هفته آینده این موارد در نشستی بین سازمان خصوصی سازی و ایمیدرو بررسی شود و به فوریت این واگذاری صورت گیرد.

وی درخصوص برنامه ریزی استان برای صنایع بزرگ در سال جهش تولید عنوان کرد: با استفاده از ابزار کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید و تاکیدی که بر حفظ، احیا و بالندگی این صنایع وجود دارد کار را پیش می بریم و مسائل را رصد می کنیم و سعی در پیگیری ویژه مشکلات و استفاده از ظرفیت کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در استان و ستاد ملی داریم تا چالش ها را رفع کنیم و واحدها همچنان فعال باشند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت ماشین سازی اراک با افزایش قیمت مثبت بیش از 50 درصدی قیمت سهام درخصوص برگزاری کنفرانس اطلاع رسانی توضیح داد و پس از بازگشایی نماد با تقاضای 6.6 میلیون سهمی و رشد 9.1 درصدی قیمت سهام روبرو شد.

جعفر صفری مدیر عامل “فاراک” اعلام کرد: از تاریخ گزارشگری قبلی( صورت های مالی و گزارش تفسیری مدیریت دوره مالی سه ماهه منتهی به آذر 98) تاکنون به جز اطلاعات با اهمیت افشا شده پروژه سد گلورد در 17 آذر، پروژه پتروشیمی کیان در 27 بهمن ، پروژه تجهیزات دنا و سیراف در 29 بهمن و پروژه مخازن پالایشگاه بندرعباس در 17 اسفند، تغییر با اهمیت در وضعیت مالی و عملکرد شرکت رخ نداده است. لذا به نظر می‌رسد نوسان قیمت سهام شرکت طی روزهای معاملاتی اخیر ناشی از عرضه و تقاضا در بازار سرمایه است.

بنابراین گزارش، این شرکت 628.6 میلیارد تومانی به دلیل عدم ارائه صورت های مالی و گزارش تفسیری مدیریت 6 ماهه حسابرسی نشده مشمول فرایند تعلیق شده است.

انتهای پیام
 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.