دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
30 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

سرمایه‌گذاران محافظه‌کار در این شرایط تصمیم می‌گیرند منابع مالی خود را در صندوق‌های کم ریسک و ابزار‌های مالی بدون خطر قرار دهند تا بازار سمت و سوی خود را بیابد. در این میان صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط یکی از بهترین انتخاب‌ها هستند. صندوق سرمایه‌گذاری مختلط دارایی‌های خود را با نسبت 40 تا 60 درصد در بازار سهام و 40 تا 60 درصد در اوراق با درآمد ثابت مانند سپرده‌های بانکی – اوراق مشارکت و … سرمایه‌گذاری می‌کنند. هرچه مقدار سرمایه‌گذاری در بازار سهام بیشتر باشد انتظار سودآوری بیشتر می‌شود و به دلیل طبیعت نوسانی بازار سهام میزان ریسک‌ افزایش می‌یابد. صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط نسبت به دیگر صندوق‌های سرمایه‌گذاری ترکیب دارایی بهینه‌تری دارد.

برترین‌ها و بدترین‌های صندوق‌های مختلط

به‌رغم اینکه بازده شاخص کل بازار سرمایه در مرداد 3/ 8- درصد بود، اما صندوق‌های مختلط عملکرد نسبتا خوبی در مقایسه با کل بازار داشتند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری توسعه پست‌بانک با بازدهی 07/ 7 درصدی در رتبه اول صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط قرار گرفته است. بعد از این صندوق،‌ صندوق ارمغان یکم ملل با بازدهی 48/ 6، مختلط گوهر 15/ 1و سپهر اندیشه‌نوین 93/ 0 در جایگاه بعدی قرار گرفته است. این صندوق‌ها در مرداد 99 بالاترین بازدهی را در بین صندوق‌های سرمایه‌گذاری در مرداد خونین بازار سرمایه کسب کرده‌اند.

از بین صندوق مختلط برتر در مردادماه 99 صندوق سپهر اندیشه نوین جزو صندوق‌های ETF می‌باشد. این صندوق در ماه گذشته نیز در لیست صندوق‌های برتر مختلط قرار گرفته بود.

صندوق سرمایه‌گذاری آرمان سپهر آشنا، مشترک نواندیشان، صندوق سرمایه‌گذاری مشترک پارس از صندوق‌هایی هستند که در این ماه عملکرد مناسبی نداشتند و نتوانستند در برابر افت بازار کل مقاومت کنند و بازدهی آنها منفی شد.

با توجه به اینکه شاخص کل، به نوعی شاخصه اصلی بازار سرمایه شناخته می‌شود؛ می‌توان با معیار قرار دادن آن، صندوق‌های برتر از نظر نحوه عملکرد را مورد بررسی قرار داد.

عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط برتر در مقایسه با شاخص کل نشان دهنده این است که عملکرد این ابزارهای مالی با ریسک متوسط، در زمان شرایط نامساعد در بازار بورس می‌تواند جایگزین سرمایه‌گذاری‌های پر ریسک شود.

افرادی که تمایل دارند برای سرمایه‌گذاری ریسک کمتری انجام دهند، می‌توانند با خرید واحدهای این نوع صندوق‌ها از مدیریت حرفه‌ای صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط بهره ببرند.  

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

برترین صندوق های سرمایه گذاری ETF در مردادماه 99 معرفی شدند.

صندوق های سرمایه گذاری “پاداش سهامداری توسعه یکم”، “آرمان آتیه درخشان مس” و “سپهر اندیشه نوین” به ترتیب در انواع صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت، سهامی و مختلط؛ بالاترین بازدهی ماهانه (مردادماه 99) را کسب کردند.

در یک مقایسه کلی صندوق های بورسی در مردادماه 99 وضعیت بهتری از میانگین بازار داشتند. کارشناسان بازار سرمایه همواره به افراد تازه وارد توصیه می کنند ورود به بازار بورس را از طریق صندوق های سرمایه گذاری انجام دهند تا ریسک سرمایه گذاری آنها کاهش یابد و با مدیریت حرفه ای دارایی ها به بازدهی معقولی از این بازار دست پیدا کنند.

آمار و ارقام صندوق های ETF در مردادماه 99

صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس موسوم به صندوق ETF  ، صندوق هایی هستند که در بورس و به صورت آنلاین، خرید و فروش می شوند.

سیگنال در این گزارش به بررسی عملکرد تمام صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس طی مردادماه 99 می پردازد.صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در سه طبقه اصلی ، شامل صندوق های با درآمد ثابت، صندوق های سهامی و صندوق های مختلط تقسیم بندی شده اند و از نظر درصد بازدهی ماهانه (مردادماه 99) در جداول جداگانه قرار داده شده اند.


پربازده ترین صندوق های ETF درآمد ثابت

عملکرد صندوق های درآمد ثابت قابل معامله در بورس در مردادماه 99 به شرح زیر است:

پربازده ترین صندوق های ETF درآمد ثابت

در ماهی که عملکرد بازار بورس پس از مدتها منفی شد و شاخص کل بورس بیش از 8 درصد افت کرد، صندوق های با درآمد ثابت بازدهی پایداری داشتند و توانستند از جو منفی ایجاد شده در بازار سهام در امان بمانند.

بدترین عملکرد در بین صندوق های درآمد ثابت را صندوق داریک کسب کرد. این صندوق در مردادماه 99 بازدهی منفی یک و نیم درصد داشت.

صندوق پاداش سهامداری توسعه یکم که تحت مدیریت شرکت تامین سرمایه تمدن در بازار سرمایه فعالیت می کند؛ در مردادماه 99 بهترین عملکرد را داشت و با 2.6% بازدهی ماهانه در صدر جدول جای گرفت.

اطلاعات تکمیلی در مورد تمام صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت قابل معامله در بورس به شرح زیر است:

رتبهنام صندوقنماد بورسیدرصد بازدهی ماه ( مرداد 99 )
اولپاداش سهامداری توسعه یکمسپاس۲.۶
دومارمغان ایرانیانارمغان1.91
سومسپهر خبرگان نفتسخند1.86
چهارمدارا الگوریتمدارا1.84
پنجمگنجینه یکم آویدگنجین1.81
ششمتوازن معیاردمعیار1.81
هفتمبا درآمد ثابت کمندکمند1.52
هشتماندیشه ورزان صبا تامیناوصتا1.46
نهماعتماد آفرین پارسیاناعتماد1.30
دهمآرمان آتی کوثرآکورد1.22
یازدهممشترک آسمان امیدآسامید1.10
دوازدهمفیروزه آسیافیروزا1.09
سیزدهمبا درآمد ثابت کیانکیان1.09
چهاردهمافرا نماد پایدارافران1.00
پانزدهمگنجینه آینده روشنصایند0.96
شانزدهمیاقوت آگاهیاقوت0.93
هفدهمامین یکم فرداامین یکم0.81
هجدهمپارند پایدار سپهرپارند0.67
نوزدهمبا درآمد ثابت تصمیمتصمیم0.48
بیستماعتماد داریکداریک1.5-
بیست و یکمسپر سرمایه بیدارسپرعمر این صندوق هنوز به یک ماه نرسیده است.

 صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله “سپر سرمایه بیدار” جهت سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت با نماد «سپر ،(SEPAR)» در فهرست نرخ‌های بازار صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس اوراق بهادار تهران درج شد. مدت پذیره‌نویسی اولیه از شنبه ۴ مردادماه آغاز و تا چهارشنبه ۸ مردادماه بود ولی هنوز قابل معامله نشده است.


پربازده ترین صندوق های ETF سهامی

عملکرد صندوق های سهامی قابل معامله در بورس در مردادماه 99 به شرح زیر است:

پربازده ترین صندوق های ETF سهامی

در مردادماه 99 بسیاری از سرمایه گذاران سودهای گذشته را از دست دادند و حتی کسانی که تازه واردتر شده بودند، با کاهش ارزش دارایی ها در بازار سهام مواجه شدند. در همین مدت سه صندوق ETF سهامی توانستند بازده مثبت کسب کنند. صندوق های “آتیمس”، “سرو” و “آساس” سه صندوق برتر در مردادماه 99 بودند که برخلاف روند منفی بازار بورس، بازدهی مثبتی داشتند.

بدترین بازدهی هم در صندوق “دارا یکم” اتفاق افتاد که طی آن بازده صندوق واسطه گری مالی یکم 12.08 درصد افت کرد.

پذیره نویسی صندوق ثروت بازنشستگی کشوری با نماد “مدیر” آغاز شد ولی هنوز نماد آن قابل معامله نشده است. اطلاعات تکمیلی در مورد تمام صندوق های سرمایه گذاری سهامی قابل معامله در بورس به شرح زیر است:

رتبهنام صندوقنماد بورسیدرصد بازدهی ماه (مرداد 99)
اولآرمان آتیه درخشان مسآتیمس2.75
دومسرو سودمند مدبرانسرو2.64
سومآسمان آرمانی سهامآساس2.12
چهارمهستی بخش آگاهآگاس0.31-
پنجمافق ملتافق ملت0.71-
ششمارزش آفرین بیدارارزش0.93-
هفتمامین تدبیرگران فرداالماس1.51-
هشتمسپهر کاریزماکاریس1.79-
نهمتجارت شاخصی کاردانکاردان2.34-
دهمشاخص سی شرکت بزرگ فیروزهفیروزه3.35-
یازدهمتوسعه اندوخته آیندهاطلس5.31-
دوازدهمآوای معیارآوا5.68-
سیزدهمبذر امید آفرینبذر5.84-
چهاردهمواسطه گری مالی یکمدارا یکم12.08-
پانزدهمثروت بازنشستگی کشوریمدیرعمر این صندوق هنوز به یک ماه نرسیده است.

چرا اختلاف قیمت صندوق های ETF با قیمتNAV آن ریسک دارد؟

در این گزارش کارشناسان سیگنال، درصد بازدهی صندوق های ETF بر اساس تغییرات قیمت NAV صندوق در بازه زمانی مردادماه 99 را محاسبه کرده اند. با توجه به اختلاف قیمت معاملاتی و NAV هر واحد سرمایه گذاری، ممکن است بازدهی عنوان شده در صندوق های قابل معامله در بورس با عملکرد نهایی آنها مطابقت نداشته باشد.

به تفاوت بازدهی صندوق از نظر قیمت معاملاتی و قیمت NAV در دو مثال زیر دقت کنید:

در صندوق هستی بخش آگاه (آگاس) قیمت NAV در یکم مردادماه 302.018 ریال و در پایان مردادماه 301.086 ریال ثبت شده است بنابراین بازدهی صندوق -0.31 درصد است.

حال اگر قیمت معاملاتی این صندوق را بررسی کنیم خواهیم دید که قیمت باز شدن صندوق آگاس در یکم مردادماه برابر 281.330 ریال و در پایان مردادماه برابر با 300.000 ریال بوده است. در این صورت بازدهی صندوق ETF آگاس مثبت 6.6 درصد محاسبه می شود. مشاهده می شود که فاصله حدود 7 درصدی بین بازدهی صندوق بر اساس NAV و بر اساس قیمت معامله صندوق ایجاد شده است.

مثال دیگر صندوق توسعه اندوخته آینده است. در صندوق توسعه اندوخته آینده (اطلس) قیمت NAV در یکم مردادماه 221.156 ریال و در پایان مردادماه 209419 ریال ثبت شده است بنابراین بازدهی صندوق -5.3 درصد است.

حال اگر قیمت معاملاتی این صندوق را بررسی کنیم خواهیم دید که قیمت باز شدن صندوق اطلس در یکم مردادماه برابر 213.000 ریال و در پایان مردادماه برابر با 205.950 ریال بوده است. در این صورت بازدهی صندوق ETF اطلس منفی 3.3 درصد محاسبه می شود. مشاهده می شود که فاصله 2 درصدی بین بازدهی صندوق بر اساس NAV و بر اساس قیمت معامله صندوق ایجاد شده است.

 این مسئله به دلیل فشار زیاد تقاضاکنندگان و عرضه کنندگان در صندوق هایETF  اتفاق می افتد و تغییرات قیمت صندوق را غیرمنطقی جلوه می دهد. بدیهی ست در صورتی که قیمت معامله از NAV صندوق بالاتر باشد ریسک زیادی برای خریداران صندوق ایجاد می شود و در صورتی که قیمت معامله از NAV صندوق پایین تر باشد برای خریداران جذاب تر خواهد بود چراکه در این حال قیمت صندوق زیر ارزش ذاتی آن قرار دارد.


پربازده ترین صندوق های ETF مختلط

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط قابل معامله در بورس در مردادماه 99 به شرح زیر است:

پربازده ترین صندوق های ETF مختلط

صندوق سپهر اندیشه نوین که در ماه های اخیر بازدهی خوبی نسبت به سایر صندوق ها داشته است در مردادماه هم نشان داد که مدیریت خوبی دارد و زمانی که بازار منفی باشد می تواند بازدهی خود را در حد قابل قبولی حفظ کند. دو صندوق دیگر بازدهی منفی داشتند.

اطلاعات تکمیلی در مورد تمام صندوق های سرمایه گذاری مختلط قابل معامله در بورس به شرح زیر است:

رتبهنام صندوقنماد بورسیدرصد بازدهی ماه (مرداد 99)
اولسپهر اندیشه نوینصنوین0.93
دومثروت آفرین پارسیانثروتم2.68-
سومآرمان سپهر آشناآسام4.06-
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

اقتصاد آنلاینسپهر علی‌یاری؛ صندوق‌های ETF «سهامی» و «مختلط» در هفته‌ای که گذشت به طور متوسط یک درصد زیان به سرمایه‌گذاران خود وارد کردند و خالص ارزش دارایی‌های آن‌ها یک درصد رشد یافت در حالی که شاخص کل بورس بدون بازدهی خاصی به نقطه اول خود بازگشت.

بیشترین بازدهی هفتگی مربوط به صندوق آسمان سپهر آشنا (آسام) با 13.3 درصد رشد قیمت بود و NAV این صندوق 8.6 درصد افزایش یافت. بیشترین حباب نیز به صندوق سپهر اندیشه نوین (صنوین) تعلق داشت که پس از رشد 10 درصدی قیمت با انحراف مثبت 8.2 درصدی به استقبال هفته بعد رفت.

قیمت عجیب صندوق مالی یکم

بیشترین سقوط قیمت صندوق‌های قابل معامله در این هفته به صندوق واسطه‌گری مالی یکم اختصاص داشت؛ صندوق «دارا یکم» در غیاب بانک ملت که مجامع عادی و فوق‌العاده خود را پشت سر می‌گذارد با افت 9.3 درصدی قیمت مواجه شد.

اگر تنها NAV یا همان خالص ارزش دارایی‌های صندوق را ملاک تصمیم‌گیری قرار دهیم فاصله 23 درصدی قیمت کمی عجیب به نظر می‌رسد اما با نگاهی به صف فروش دو سهام بانک صادرات و تجارت می‌توان فهمید نیمی از دارایی‌های صندوق مالی یکم با خطر افت ارزش مواجه است.

از طرف دیگر سهام بانک ملت با سهم بیش از 40 درصد از دارایی‌های این صندوق 10 روزی می‌شود که مورد معامله قرار نگرفته که با توجه به تحولات سریع بورس، سرمایه‌گذاران لازم است با پیش‌بینی قیمت «وبملت» NAV تعدیل شده را خودشان به دست آورند.

فروشندگان این هفته «دارا یکم» شاید اصلاح قیمت «وتجارت» و «وبصادر» را ادامه‌دار دانسته و یا آن‌را به سهام بانک ملت نیز تعمیم داده باشند، اما آن‌چه که مشخص است صندوق واسطه‌گری مالی یکم به دلیل عدم تبعیت از قوانین مربوط به صندوق‌های سرمایه‌گذاری «در سهام» گزینه‌ی مناسبی برای سرمایه‌گذاران ریسک‌گریز با دید کوتاه مدت نمی‌باشد.

عملکرد صندوق‌های مبتنی بر طلا

در طول هفته جاری صندوق‌های کالایی مبتنی بر سکه طلا به طور میانگین بازده 12.4 درصدی برای سرمایه‌گذاران خود به ارمغان آوردند، به موازات آن گواهی سپرده یک روزه سکه طلای بانک رفاه 4.6 درصد رشد قیمت داشت و با صف خرید در حدود سه درصد زیر قیمت بازار آزاد به معاملات هفته خود پایان داد.

صندوق پشتوانه سکه طلای کیان (گوهر) بیشترین بازدهی (14.1 درصد) گروه صندوق‌های مبتنی بر طلا را به دست آورد، صندوق پشتوانه سکه طلای مفید (عیار) نیز که هفته قبل بیشترین حباب را داشت کمترین بازدهی (9.3 درصد) را به ثبت رسانید.

مداخله ناظر بازار

از نکات قابل توجه این هفته مداخله ناظر بازار در خصوص صندوق ارزش آفرین بیدار بود که به دلیل اختلاف قابل توجه قیمت سفارشات با خالص ارزش روز دارایی‌های صندوق (بیش از 30 درصد) از انجام معاملات «ارزش» جلوگیری کرد.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام اغلب مورد توجه افرادی قرار می‌گیرد که تجربه زیادی نداشته و در عین حال می‌خواهند همگام با شاخص بورس کسب سود نمایند اما ورود سفته‌بازان و سوءاستفاده از دانش کم افراد یا خلاءهای قانونی باعث می‌شود تنها راه در دسترس مدیران بورس توقف و یا ابطال معاملات باشد.

به نظر می‌رسد سیستم‌های نظارتی هنوز قدرت یا انگیزه شناسایی افراد متخلف و سودجو را نداشته و یا اینکه قوانین موجود اهرم تنبیه و بازدارندگی ناچیزی دارند لذا آسان‌ترین راه‌حل باقی‌مانده همان دستکاری معاملات است.

صندوقهای-قابل-معامله-5.9

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش میزان بازدهی صندوق های سرمایه گذاری مختلط در یک ماه اخیر (مردادماه 1399) با شاخص کل بورس و شاخص کل فرابورس مقایسه شده است.

صندوق های سرمایه گذاری “توسعه پست بانک“، “ارمغان یکم ملل“، “مختلط گوهر نفیس تمدن“، “سپهر اندیشه نوین” و “کارگزاری بانک تجارت” در مردادماه 99 بالاترین بازدهی را در بین صندوق های سرمایه گذاری مختلط کسب کردند.

ریزش در بورس، تعادل در صندوق های مختلط

در مرداد ماه 99 بازدهی شاخص کل بورس حدودا -8.2% بود. در حالی که در ابتدای مردادماه شاخص کل به آرامی به رشد خود ادامه می داد، در یک سوم پایانی ماه (از 20 مردادماه 99) افت شدید شاخص کل در بازار سرمایه اتفاق افتاد.

سرمایه گذاران محافظه کار در این شرایط تصمیم می گیرند منابع مالی خود را در صندوق های کم ریسک و ابزار های مالی بدون خطر قرار دهند تا بازار سمت و سوی خود را بیابد. در این میان صندوق های سرمایه گذاری مختلط یکی از بهترین انتخاب ها هستند. این صندوق ها در ترکیب دارایی های خود بین سهام و اوراق با درآمد ثابت تعادل ایجاد می کنند و بدین طریق ریسک سرمایه گذاری در بازار سهام را کاهش می دهند. مزیت این استراتژی به خصوص در زمانی مشخص می شود که بازار سهام وضعیت سردرگمی پیدا می کند و روند صعودی خود را از دست می دهد. با توجه به اینکه اوراق بدهی و سایر اوراق با درآمد ثابت سود مشخصی دارند، صندوق های مختلط می توانند از افت ارزش و قیمت سهام در امان بمانند و سود کمتر ولی مطمئنی را کسب کنند. البته باید توجه داشت که خرید و فروش سریع و انتقال دارایی ها جهت اتخاذ تصمیم مطلوب در شرایط نامناسب، در صندوق هایی که خالص ارزش دارایی آنها زیاد است، به سادگی صورت نمی پذیرد.

عملکرد برترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط در مرداد ماه 99

سیگنال با معرفی برترین صندوق های سرمایه گذاری از نوع مختلط سعی دارد تا برای طیف سرمایه گذارانی که ریسک متوسطی را می پذیرند، ارائه دهنده خدمات تحلیلی مناسبی در این عرصه باشد.

بازدهی صندوق های سرمایه گذاری مختلط، حد وسطی از میزان رشد بازار سرمایه که ریسک بالایی دارد و اوراق بهادار کم ریسک نظیر اوراق بدهی می باشد. عملکرد این صندوق ها برآیندی از دو ابزار مالی کم ریسک و پرریسک خواهد بود.

با توجه به اینکه شاخص کل، نبض بازار بورس و فرابورس است؛ می توان با معیار قرار دادن آن، صندوق های برتر از نظر نحوه عملکرد را مورد بررسی قرار داد.

مقایسه عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط با شاخص کل در مرداد ماه 99

همانطور که در نمودار بالا مشخص است، عملکرد صندوق های سرمایه گذاری در مردادماه 99 از شاخص کل بورس بهتر بوده است. این مسئله در حالیست که در ماه های گذشته و زمانی که بازدهی سهام بالاتر بود، بازدهی شاخص کل بورس از صندوق های مختلط بهتر بود.

صندوق های سرمایه گذاری ” توسعه پست بانک” و “ارمغان یکم ملل” با ثبت بازدهی بالاتر از سایر صندوق ها، در صدر بهترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط در یک ماه اخیر قرار گرفته اند.

از بین پنج صندوق مختلط برتر در مردادماه 99 صندوق سپهر اندیشه نوین جزو صندوق های ETF می باشد. این صندوق در ماه گذشته نیز در لیست صندوق های برتر مختلط قرار گرفته بود.

پنج صندوق سرمایه گذاری مختلط برتر با بیشترین بازدهی ماهانه در مرداد ماه 99 عبارت اند از:

نام صندوقمدیر صندوقبازدهی ماهانه (مرداد 99)
توسعه پست بانککارگزاری بانک توسعه صادرات7.07
ارمغان یکم مللسبدگردان پاداش سرمایه6.48
مختلط گوهر نفیس تمدنتامین سرمایه تمدن1.15
سپهر اندیشه نوینتامین سرمایه نوین0.93
کارگزاری بانک تجارتکارگزاری بانک تجارت0.42

ترکیب دارایی برترین صندوق سرمایه گذاری مختلط در مردادماه 99

صندوق سرمایه گذاری توسعه پست بانک با ثبت بازدهی ماهانه 7.07 درصدی در صدر جدول برترین های صندوق های مختلط قرار گرفت. این صندوق تحت مدیریت کارگزاری بانک توسعه صادرات در بازار سرمایه کشور فعالیت می کند.

 طبق نمودار دایره ای زیر 57.4 درصد از دارایی های صندوق توسعه پست بانک در سهام و 38 درصد در اوراق بدهی سرمایه گذاری شده است. وزن نسبتا بالای سرمایه گذاری این صندوق در اوراق بهادار با درآمد ثابت، بازدهی صندوق را از افت بازار بورس حفظ کرده است. در واقع مدیریت این صندوق به شیوه ای بوده است که به خوبی از ماهیت مختلط صندوق بهره برده و عملکرد مناسبی را به ثبت رسانده است.

سپرده بانکی و سایر دارایی های صندوق نیز 4.7 درصد از ترکیب دارایی را به خود اختصاص داده است.

مقایسه عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط با شاخص کل در مرداد ماه 99
نمودار ترکیب دارایی های صندوق سرمایه گذاری توسعه پست بانک

جمع بندی

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط برتر در مقایسه با شاخص کل نشانگر آن است که عملکرد این ابزارهای مالی با ریسک متوسط، در زمان شرایط نامساعد در بازار بورس می تواند جایگزین سرمایه گذاری های پر ریسک شود.

سرمایه گذارانی که مایلند ریسک کمتری در بازار بورس متوجه سرمایه شان شود، می توانند با خرید واحدهای این نوع صندوق‌ها از مدیریت حرفه ای صندوق های سرمایه گذاری مختلط بهره ببرند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

برترین صندوق های سرمایه گذاری ETF در تیرماه 99 معرفی شدند. صندوق های سرمایه گذاری “با درآمد ثابت تصمیم”، “شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه” و “سپهر اندیشه نوین” به ترتیب در انواع صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت، سهامی و مختلط؛ بالاترین بازدهی ماهانه (تیرماه 99) را کسب کردند.

تابستان داغ بازار سرمایه

با شروع فصل تابستان 99 و پشت سر گذاشتن اولین ماه از آن همچنان شاهد آن هستیم که بازار سرمایه مورد توجه تعداد بیشتری از سرمایه گذاران قرار می گیرد و حجم معاملات در حال افزایش است. در تیرماه 99 بازدهی شاخص کل از 50 درصد هم عبور کرد. صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس یا ETF ها همگام با رشد بازار بورس، بازدهی های بسیار شگفت انگیزی کسب کردند اما هیچ کدام نتوانستند به رکورد شاخص کل دست پیدا کنند. این در حالی ست که در بین صندوق های سهامی مشترک چهار صندوق سهامی به چشم میخورد که بیش از بازده شاخص کل بورس، افزایش یافته اند. در گزارش 10 صندوق سرمایه گذاری برتر در تیرماه 99 می توانید به طور مفصل عملکرد صندوق ها را ببینید.

بیشتر بخوانید
10 صندوق سرمایه گذاری برتر در تیر ماه 99

صندوق های ETF برای کسانی که مایلند معاملات خود را به سرعت انجام دهند جذابیت خوبی دارد و بسیاری از سرمایه گذاران در زمان هایی که نمی توانند در سهام مورد نظر خود وارد شوند، از گزینه صندوق های سهامی استفاده می کنند.

در ادامه آمار و عملکرد صندوق های سرمایه گذاری ETF را بررسی خواهیم کرد. صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس موسوم به ETF  ، صندوق هایی هستند که در بورس و به صورت آنلاین، خرید و فروش می شوند. سیگنال در این گزارش به بررسی عملکرد تمام صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس طی تیرماه 99 می پردازد.

صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در سه طبقه اصلی ، شامل صندوق های با درآمد ثابت، صندوق های سهامی و صندوق های مختلط تقسیم بندی شده اند و از نظر درصد بازدهی ماهانه (تیرماه 99) در جداول جداگانه قرار داده شده اند.

صندوق های قابل معامله با درآمد ثابت

عملکرد صندوق های درآمد ثابت قابل معامله در بورس در تیرماه 99 به شرح زیر است:

پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی در تیر ماه 99

میانگین سالانه شده بازدهی صندوق های با درآمد ثابت قابل معامله در بورس در تیرماه 99 حدودا 50 بود. به این معنا که اگر شاخص کل بورس در یک ماه توانست 50 درصد بازدهی کسب کند، صندوق های با درآمد ثابت ETF در سال به طور میانگین همین مقدار بازدهی را بدست خواهند آورد.

صندوق تصمیم که تحت مدیریت شرکت سبدگردان تصمیم نگار ارزش آفرینان در بازار سرمایه فعالیت می کند؛ در تیرماه 99 بهترین عملکرد را داشت و با 10.26% بازدهی ماهانه در صدر جدول جای گرفت. این بازدهی برای صندوق های با درآمد ثابت از نوع ETF یک رکورد تاریخی به حساب می آید که رکورد ماه گذشته را نیز شکسته است.

بیشتر بخوانید
مهمترین اخبار بازار صندوق های سرمایه گذاری در تیر ماه 99

اطلاعات تکمیلی در مورد تمام صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت قابل معامله در بورس به شرح زیر است:

رتبهنام صندوقنماد بورسیدرصد بازدهی ماه ( تیرماه 99 )
اولبا درآمد ثابت تصمیمتصمیم10.26
دومامین یکم فرداامین یکم6.44
سومبا درآمد ثابت کیانکیان5.73
چهارمپارند پایدار سپهرپارند5.44
پنجمافرا نماد پایدارافران4.40
ششمآرمان آتی کوثرآکورد3.62
هفتممشترک آسمان امیدآسامید3.49
هشتماندیشه ورزان صبا تامیناوصتا2.86
نهمدارا الگوریتمدارا2.77
دهمسپهر خبرگان نفتسخند2.71
یازدهمپاداش سهامداری توسعه یکمسپاس2.53
دوازدهماعتماد آفرین پارسیاناعتماد2.44
سیزدهمگنجینه آینده روشنصایند2.31
چهاردهمفیروزه آسیافیروزا2.29
پانزدهمگنجینه یکم آویدگنجین1.98
شانزدهمبا درآمد ثابت کمندکمند1.91
هفدهمبا درآمد ثابت معیاردمعیار1.86
هجدهمارمغان ایرانیانارمغان1.56
نوزدهمیاقوت آگاهیاقوت0.41
بیستماعتماد داریکداریکعمر این صندوق به یک ماه نرسیده است.

در این ماه یک صندوق جدید هم به بازار سرمایه معرفی شد که مرحله پذیره نویسی آن انجام شد و در آینده قابل معامله خواهد شد.

صندوق با درآمد ثابت یاقوت آگاه که یکی از صندوق های جدید درآمد ثابت ETF است، در تیرماه 99 در انتهای جدول قرار گرفت و بازدهی 0.41% را به ثبت رساند. قابل ذکر است بعضی از صندوق های درآمد ثابت به صورت منظم سود تقسیم می کنند. برای اطلاع بیشتر به صفحه صندوق های سرمایه گذاری در سایت سیگنال مراجعه نمایید.

صندوق های قابل معامله سهامی

عملکرد صندوق های سهامی قابل معامله در بورس در تیرماه 99 به شرح زیر است:

پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی در تیر ماه 99

صندوق های سهامی ETF در تیرماه 99 به طور میانگین بازدهی بالای 30 درصدی کسب کردند. صندوق فیروزه بهترین ETF این ماه بود صندوق آگاس که در ماه های قبل عملکرد مناسبی داشت در پایین ترین رده قرار گرفت.

معاملات صندوق های دارا یکم و ارزش نیز در بورس آغاز شد و یک صندوق جدید دیگر به نام آوا به بازار صندوق های سهامی اضافه شد.

اطلاعات تکمیلی در مورد تمام صندوق های سرمایه گذاری سهامی قابل معامله در بورس به شرح زیر است:

رتبهنام صندوقنماد بورسیدرصد بازدهی ماه (تیرماه 99)
اولشاخص سی شرکت بزرگ فیروزهفیروزه46.47
دومآرمان آتیه درخشان مسآتیمس45.04
سومافق ملتافق ملت37.44
چهارمتجارت شاخصی کاردانکاردان36.74
پنجمآسمان آرمانی سهامآساس34.31
ششمتوسعه اندوخته آیندهاطلس33.85
هفتمامین تدبیرگران فرداالماس33.72
هشتمسپهر کاریزماکاریس33.54
نهمبذر امید آفرینبذر31.72
دهمسرو سودمند مدبرانسرو31.54
یازدهمهستی بخش آگاهآگاس30.38
دوازدهمواسطه گری مالی یکمدارا یکمعمر این صندوق به یک ماه نرسیده است.
سیزدهمارزش آفرین بیدارارزشعمر این صندوق به یک ماه نرسیده است.
چهاردهمآوای معیارآواعمر این صندوق به یک ماه نرسیده است.

صندوق های سهامی قابل معامله در بورس بهتر است یا غیر قابل معامله در بورس؟

پاسخ این سوال این است که واقعا نمی توان یکی از این دو مدل را به عنوان عاملی برای بهتر بودن صندوق ها در نظر گرفت چرا که ETF بودن یا نبودن بر عملکرد صندوق تاثیر نمی گذارد و این نوع مدیریت صندوق است که بازدهی آن را در بازار سرمایه تعیین می کند. فاکتورهای مختلفی را می توان برای انتخاب صندوق مناسب در نظر گرفت و یکی از مهمترین ملاک ها سرعت معاملات و سادگی در خرید وفروش هاست. از این منظر میتوان صندوق های ETF را بهتر از صندوق های غیرETF دانست.

بیشتر بخوانید
بهترین صندوق سرمایه گذاری را چگونه انتخاب کنیم؟

صندوق های قابل معامله مختلط

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط قابل معامله در بورس در تیرماه 99 به شرح زیر است:

پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی در تیر ماه 99

بازدهی صندوق های مختلط در این ماه میانگینی از صندوق های درآمد ثابت و صندوق های سهامی بود. هر سه صندوق مختلط ETF در این ماه در بین 10 صندوق سرمایه گذاری برتر از نگاه سیگنال قرار گرفتند.

 صندوق سپهر اندیشه نوین با ثبت بهترین عملکرد در بین تمام صندوق های مختلط با 37.94 درصد در صدر جدول صندوق های مختلط و ETF مختلط ایستاد.

اطلاعات تکمیلی در مورد تمام صندوق های سرمایه گذاری مختلط قابل معامله در بورس به شرح زیر است:

رتبهنام صندوقنماد بورسیدرصد بازدهی ماه (تیرماه 99)
اولسپهر اندیشه نوینصنوین37.94
دومآرمان سپهر آشناآسام26.11
سومثروت آفرین پارسیانثروتم22.17
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش میزان بازدهی صندوق های سرمایه گذاری مختلط در یک ماه اخیر (تیر 1399) با شاخص کل بورس و شاخص کل فرابورس مقایسه شده است.

صندوق های سرمایه گذاری “سپهر اندیشه نوین”، “مشترک نواندیشان”، “مشترک پارس”، “ارمغان یکم ملل” و “مشترک نیکی گستران” در تیرماه 99 بالاترین بازدهی را در بین صندوق های سرمایه گذاری مختلط کسب کردند.

بیم و امید بازار بورس در تیرماه 99

شاخص کل بورس به عدد بی سابقه دو میلیون واحد نزدیک شده است و تردیدها و امیدها برای ادامه حرکت بازار بورس افزایش پیدا کرده است. برخی از سرمایه گذاران در شرایط فعلی قیمت های سهام را گران می دانند و ترجیح می دهند تا زمانی که تعادل نسبی به بازار برگردد صبر کنند اما در طرف دیگر سرمایه گذاران ریسک پذیری قرار دارند که با توجه به حجم بالای سرمایه در بازار بورس مایلند تا سرمایه خود را در سهام به گردش در بیاورند. در این میان تصمیم گیری برای افراد عادی سخت می شود و ممکن است گزینه های دیگری برای سرمایه گذاری انتخاب کنند.

بازار سرمایه برای پاسخ به نیاز سرمایه گذاران ابزارهای مالی متنوعی را در اختیار می گذارد تا انگیزه سرمایه گذاری در سهام برای عموم افراد حفظ شود. بدون شک صندوق های سرمایه گذاری یکی از مجرب ترین و کارآمدترین این ابزارهاست.

صندوق های سرمایه گذاری مختلط در شرایط فعلی که ترس از یک طرف و امید از طرف دیگر به سرمایه گذاران وارد می شود می توانند ابزار مالی قابل اتکایی باشند. این صندوق ها با تقسیم ریسک سرمایه گذاری در سهام، حدود نیمی از دارایی ها را در اوراق با درآمد ثابت قرار می دهند و از این جهت می توانند از ریزش های سنگین و ضررهای محتمل در سهام در امان بمانند.

سیگنال با معرفی برترین صندوق های سرمایه گذاری از نوع مختلط سعی دارد تا برای طیف سرمایه گذارانی که ریسک متوسطی را می پذیرند، ارائه دهنده خدمات تحلیلی مناسبی در این عرصه باشد.

بازدهی صندوق های سرمایه گذاری مختلط، حد وسطی از میزان رشد بازار سرمایه که ریسک بالایی دارد و اوراق بهادار کم ریسک نظیر اوراق بدهی می باشد. عملکرد این صندوق ها برآیندی از دو ابزار مالی کم ریسک و پرریسک خواهد بود.

با توجه به اینکه شاخص کل، نبض بازار بورس و فرابورس است؛ می توان با معیار قرار دادن آن، صندوق های برتر از نظر نحوه عملکرد را مورد بررسی قرار داد.

مقایسه عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط با شاخص کل در تیر ماه 99

صندوق های سرمایه گذاری ” سپهر اندیشه نوین “ و ” مشترک نواندیشان “ با ثبت بازدهی بالاتر از سایر صندوق ها، در صدر بهترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط در یک ماه اخیر قرار گرفته اند.

از بین پنج صندوق مختلط برتر در تیرماه 99 صندوق سپهر اندیشه نوین جزو صندوق های ETF می باشد.

پنج صندوق سرمایه گذاری مختلط برتر با بیشترین بازدهی ماهانه در تیرماه 99 عبارت اند از:

نام صندوقمدیر صندوقبازدهی ماهانه
سپهر اندیشه نوینتامین سرمایه نوین42.11
مشترک نواندیشانکارگزاری نواندیشان بازار سرمایه33.49
مشترک پارسسبدگردان آبان33.11
ارمغان یکم مللسبدگردان پاداش سرمایه28.49
مشترک نیکی گسترانمشاور سرمایه گذاری نیکی گستر28.02

ترکیب دارایی برترین صندوق سرمایه گذاری مختلط در تیرماه 99

صندوق سپهر اندیشه نوین با ثبت بازدهی ماهانه 42.11 درصدی در صدر جدول برترین های صندوق های مختلط قرار گرفت. این صندوق در گروه صندوق های قابل معامله قرار دارد و با نماد “صنوین” شناخته می شود. سرمایه گذاران می توانند با دسترسی آنلاین به خرید و فروش از طریق پنل معاملات کارگزاری به معاملات واحدهای سرمایه گذاری این صندوق بپردازند.

 طبق نمودار دایره ای زیر 68.3 درصد از دارایی های صندوق سپهر اندیشه نوین در سهام و 20 درصد در اوراق بدهی سرمایه گذاری شده است.

سپرده بانکی و سایر دارایی های صندوق نیز 10.5 درصد از ترکیب دارایی را به خود اختصاص داده است.

مقایسه عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط با شاخص کل در تیر ماه 99
نمودار ترکیب دارایی های صندوق سرمایه گذاری سپهر اندیشه نوین

جمع بندی

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط برتر در مقایسه با شاخص کل نشان می دهد که این صندوق ها با کسب بازدهی نزدیک به شاخص بورس و فرابورس توانسته اند سرمایه گذاران­شان را از پتانسیل سود بازار سرمایه بهره مند سازند.

سرمایه گذارانی که مایلند ریسک کمتری در بازار بورس متوجه سرمایه شان شود، می توانند با خرید واحدهای این نوع صندوق‌ها از مدیریت حرفه ای صندوق های سرمایه گذاری مختلط بهره ببرند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش قصد داریم تا نگاهی به عملکرد صندوق های سرمایه گذاری از نوع مختلط بیاندازیم و بازدهی برترین ها را با شاخص های بازار سرمایه مقایسه کنیم. صندوق های مختلط حدودا نیمی از دارایی های خود را در سهام و نیمی را در اوراق با درآمد ثابت سرمایه گذاری می کنند. از این رو می توان انتظار داشت که بازدهی آنها نیز چیزی در حدود نیمی از رشد بازار سرمایه به علاوه سود سرمایه گذاری های کم ریسک نظیر اوراق بدهی یا سپرده های بانکی باشد. چیزی که در اردیبهشت ماه 99 متفاوت از انتظارات بود.

اردیبهشت 99، پر هیجان برای بورس

اردیبهشت ماه 99 در ادامه رشد شگفت انگیزی که با شروع سال 99 در فروردین ماه آغاز شده بود؛ با قدرت بالایی در ارزش و حجم معاملات در بازار سرمایه کلید خورد. نیمه اردیبهشت ماه رشد بازار کمی متوقف شد و اصلاح صورت گرفت. در سال گذشته نیز در پی رشد شاخص کل اصلاح قیمت ها در نیمه اردیبهشت 98 رخ داد که طی آن 10 درصد اصلاح در شاخص کل صورت گرفت. بنابراین اصلاح یکی دوهفته ای در بازار سرمایه چیزی نبود که خیلی دور از انتظار باشد و اساسا بهتر است برای تداوم رشد در بازار، قیمت ها حالت طبیعی خود در حرکت نوسانی را حفظ نمایند. البته هنوز نمی توان گفت اصلاحی که در اردیبهشت ماه 99 شروع شد؛ پایان یافته است. اصلاحی که در شاخص کل بورس 8 درصد ثبت شده است. باید منتظر ماند و دید که آیا شاخص کل می تواند از سقف یک میلیون و پنجاه هزار واحدی خود عبور کند یا نه. اگر این اتفاق بیفتد میتوان گفت که اصلاح به پایان رسیده است.

بازدهی صندوق های مختلط در اردیبهشت ماه 99 تحت تاثیر جو مثبت ایجاد شده بر بازار سرمایه توانست بازدهی های بسیار خوبی را بدست آورد. صندوق های سرمایه گذاری تجربه ایرانیان، یکم نیکوکاری آگاه، نیکوکاری ایتام برکت، سپهر اندیشه نوین و مشترک نیکی گستران در اردیبهشت ماه 99 بالاترین بازدهی را در بین صندوق های سرمایه گذاری مختلط کسب کردند.

مقایسه بازدهی صندوق های سرمایه گذاری مختلط با شاخص کل در اردیبهشت 99

صندوق های سرمایه گذاری ” تجربه ایرانیان” و ” یکم نیکوکاری آگاه ” با ثبت بازدهی بالاتر از سایر صندوق ها، در صدر بهترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط در یک ماه اخیر قرار گرفته اند.

مقایسه بازدهی صندوق های سرمایه گذاری مختلط با شاخص کل در اردیبهشت 99

میانگین رشد شاخص کل بورس و شاخص کل فرابورس در اردیبهشت ماه 99 تقریبا با رشد پنج صندوق برتر از نوع مختلط برابر بوده است. به طور میانگین رشد بازار سرمایه در این ماه 36 درصد بود و بازدهی صندوق های مختلط برتر در این ماه نشان می‌دهد که بهره بردن از این ابزارهای مالی توانسته است فراتر از انتظارات سرمایه گذاران در این صندوق ها باشد. در حالت عادی انتظار داریم صندوق های مختلط به دلیل اینکه ریسک متوسطی دارند، بازدهی کمتری از بازار بورس کسب کنند. در حالی که همان طور که از عملکرد اردیبهشت ماه 99 برترین صندوق های مختلط پیداست، بازدهی این صندوق ها در روزهایی که بازار بورس با فراز و نشیب هایی همراه بود، پایداری قابل قبولی پیدا کرده است.

در اردیبهشت ماه 99 روند رو به رشد بازار سرمایه با گذشتن از مرز یک میلیون واحد در شاخص کل، حفظ شد و شاخص کل بورس بازدهی 42.43% و شاخص کل فرابورس بازدهی 29.5% را به ثبت رساندند.

پنج صندوق سرمایه گذاری مختلط برتر با بیشترین بازدهی ماهانه در اردیبهشت ماه 99  عبارت اند از:

رتبهنام صندوقمدیر صندوقبازدهی ماهانه
اولتجربه ایرانیانکارگزاری بانک آینده41.16
دومیکم نیکوکاری آگاهسبدگردان آگاه38.32
سومنیکوکاری ایتام برکت کارگزاری تدبیرگران فردا35.70
چهارمسپهر اندیشه نوینتامین سرمایه نوین34.71
پنجممشترک نیکی گسترانمشاور سرمایه گذاری نیکی گستر34.37
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش بهترین و بدترین صندوق های سرمایه گذاری را از لحاظ بازدهی، ریسک، قیمت و خالص ارزش دارایی در اسفندماه 98 بررسی می‌کنیم.

ترین‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری در آخرین ماه سال 98

آخرین ماه از سال 98 را هم پشت سر گذاشتیم. مطابق روال هر ماه که ترین های صندوق های سرمایه گذاری را خدمت همراهان همیشگی سیگنال معرفی می کردیم این بار هم به سراغ ترین ها رفتیم. لازم به ذکر است که اطلاعات این تحلیل سایت اختصاصی صندوق های سرمایه گذاری جمع آوری شده است و سیگنال بدون هیچ گونه دخل و تصرف و جانبداری آن ها را منتشر می کند.

صندوق های سرمایه گذاری در سه دسته سهامی، درآمد ثابت و مختلط تقسیم شده اند.

ناگفته پیداست که ترین ها به تنهایی نمی تواند مبنای تصمیم گیری برای سرمایه گذاری قرار بگیرد. بنابراین بهتر است در کنار استفاده از تحلیل های سیگنال، به بررسی صندوق سرمایه گذاری و مقایسه آن ها پرداخت.


ترین های صندوق های سهامی در اسفند 98

بهترین و بدترین صندوق سرمایه گذاری سهامی از لحاظ بازدهی، ریسک، قیمت و کل ارزش دارایی‌ها را در زیر مشاهده می‌کنید:

پربازده ترین و کم بازده ترین صندوق سرمایه گذاری سهامی

معیارنام صندوقبازدهی
بهترین صندوق سهامی مشترک رشد سامان 15.69 %
بدترین صندوق سهامی مشترک یکم آبان 7.04- %

ملاحظه می شود که اختلاف بین دو صندوق فوق بسیار زیاد است. این امر نشان می دهد که ماهیت نوسانی بازار سرمایه می تواند مثل یک شمشیر دولبه عمل کند و حتی صندوق های سرمایه گذاری نیز که از کارشناسان مالی استفاده می کنند، عملکرد بسیار متفاوتی با هم داشته باشند.

پر ریسک ترین و کم ریسک ترین صندوق سرمایه گذاری سهامی

معیارنام صندوقبتای صندوق
پر ریسک ترین صندوق سهامی سپهر اول کارگزاری بانک صادرات 1.18
کم ریسک ترین صندوق سهامی مشترک کارگزاری حافظ 0.48

ارزان ترین و گران ترین صندوق سرمایه گذاری سهامی (NAV صدور)

معیارنام صندوققیمت صدور هر واحد
ارزان ترین صندوق سهامی سرو سودمند مدبران 21,909 ریال
گران ترین صندوق سهامی مشترک آگاه 140,217,605 ریال

با ارزش ترین و کم ارزش ترین صندوق سرمایه گذاری سهامی

معیارنام صندوقخالص ارزش دارایی
بالاترین خالص ارزش دارایی صندوق سهامی پیشرو 10,593,223 میلیون ریال
پایین ترین خالص ارزش دارایی صندوق سهامی مشترک سبحان 82,071 میلیون ریال

ترین های صندوق های با درآمد ثابت در اسفند 98

بهترین و بدترین صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت از لحاظ بازدهی، ریسک، قیمت و کل ارزش دارایی‌ها را در زیر مشاهده می‌کنید:

پربازده ترین و کم بازده ترین صندوق سرمایه گذاری سهامی

معیارنام صندوقبازدهی
بهترین صندوق درآمد ثابت گنجینه الماس پایدار %4.56
بدترین صندوق درآمد ثابت مشترک پیروزان 2.93- %

صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت متاثر از جو بازار سرمایه هستند. در صورتی که مدیریت اوراق بهادار و سهام موجود در صندوق، به طور مناسبی انجام نشود ممکن حتی در یک ماه بازدهی منفی داشته باشند.

پر ریسک ترین و کم ریسک ترین صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت

معیارنام صندوقبتای صندوق
پر ریسک ترین صندوق درآمد ثابت با درآمد ثابت تصمیم 0.63
کم ریسک ترین صندوق درآمد ثابت امین سامان 0.00

ارزان ترین و گران ترین صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت (NAV صدور)

معیارنام صندوققیمت صدور هر واحد
ارزان ترین صندوق درآمد ثابت مشترک آسمان امید 10,011 ریال
گران ترین صندوق درآمد ثابت حامی 3,143,520 ریال

با ارزش ترین و کم ارزش ترین صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت

معیارنام صندوق خالص ارزش دارایی
بالاترین خالص ارزش دارایی صندوق درآمد ثابت گنجینه زرین شهر 295,874,016 میلیون ریال
پایین ترین خالص ارزش دارایی صندوق درآمد ثابت نیکوکاری ورزشی پرسپولیس 1,020 میلیون ریال

ترین های صندوق های مختلط در اسفند 98

بهترین و بدترین صندوق سرمایه گذاری مختلط از لحاظ بازدهی، ریسک، قیمت و کل ارزش دارایی‌ها را در زیر مشاهده می‌کنید:

پربازده ترین و کم بازده ترین صندوق سرمایه گذاری مختلط

معیارنام صندوقبازدهی
بهترین صندوق مختلط ثروت آفرین پارسیان %10.5
بدترین صندوق مختلط سپهر اندیشه نوین %2.08

صندوق های سرمایه گذاری مختلط در اسفند ماه 98 که بازار سرمایه با فراز و نشیب فراوان همراه بود توانستند عملکرد پایدارتری داشته باشند.

پر ریسک ترین و کم ریسک ترین صندوق سرمایه گذاری مختلط

معیارنام صندوقبتای صندوق
پر ریسک ترین صندوق مختلط مشترک پارس 0.70
کم ریسک ترین صندوق مختلط مشترک کوثر 0.32

ارزان ترین و گران ترین صندوق سرمایه گذاری مختلط (NAV صدور)

معیارنام صندوققیمت صدور هر واحد
ارزان ترین صندوق مختلط سپهر انديشه نوين 43,308 ریال
گران ترین صندوق مختلط کارگزاری بانک تجارت 36,872,855 ریال

با ارزش ترین و کم ارزش ترین صندوق سرمایه گذاری مختلط

معیارنام صندوقخالص ارزش دارایی
بالاترین خالص ارزش دارایی صندوق مختلط نیکوکاری بانک گردشگری 23,365,461 میلیون ریال
پایین ترین خالص ارزش دارایی صندوق مختلط مشترک نو اندیشان  41,713 میلیون ریال
بیشتر بخوانید
10 صندوق سرمایه گذاری برتر در اسفندماه 98
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

اقتصاد آنلاینسپهر علی‌یاری؛ صندوق‌های معامله‌پذیر «سهامی» و «مختلط» در هفته‌ای که گذشت به طور متوسط 5.2 درصد رشد قیمت را تجربه کردند و خالص ارزش دارایی‌های آن‌ها 5.5 درصد افزایش یافت در حالی که شاخص کل بورس توانست رشد 6.8 درصدی را به ثبت رساند.

بیشترین بازدهی هفتگی مربوط به صندوق ارزش آفرین بیدار (12 درصد) بود و NAV این صندوق 8.4 درصد افزایش یافت. بدترین قیمت نیز مربوط به همین صندوق بود که با انحراف 5.6 درصدی قیمت به استقبال هفته بعد رفت.

بیشترین سقوط قیمت صندوق‌های قابل معامله در این هفته به صندوق سپهر اندیشه نوین اختصاص داشت؛ صندوق «صنوین» که قیمت آخر هفته قبل آن 8.2 درصد بالاتر از NAV ابطال بود علی‌رغم رشد 5.5 درصدی خالص ارزش روز دارایی‌ها با افت 5.8 درصدی قیمت مواجه شد.

صندوق ETF واسطه‌گری مالی یکم را می‌توان خوش‌قیمت‌ترین صندوق در شروع هفته بعد نام برد زیرا قیمت آن 20 درصد زیر ارزش روز است و حتی اگر سهام بانک ملت با 20 درصد اصلاح قیمت به مدار معاملات بازگردد نیز «دارا یکم» حدود 12 درصد زیر قیمت است.

در طول هفته جاری گواهی سپرده یک روزه سکه طلای بانک رفاه 4.8 درصد رشد قیمت داشت اما صندوق‌های کالایی مبتنی بر سکه طلا به طور میانگین 1.4 درصد زیان به دارندگان خود وارد کردند، این اتفاق را می‌توان ناشی از تخلیه بخشی از حباب هفته پیش این صندوق‌ها دانست.

صندوقهای-قابل-معامله-5.16

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از فرارو، صندوق سرمایه‌گذاری بهترین گزینه برای کسانی هستند که به تازگی وارد بورس شده و هنوز امکان تحلیل سهام شرکت‌ها و انتخاب بهترین گزینه برای خرید سهام را ندارند. این افراد می‌توانند به جای سرمایه‌گذاری پرریسکی مثل خرید سهام شرکت‌ها سراغ صندوق‌ها بروند. صندوق‌های درآمد ثابت، کمترین ریسک را دارند. سودشان نسبت به شرکت‌های بورسی خیلی کمتر، اما بالاتر از نرخ سود بانکی است. صندوق‌های سهامی ریسک بالا با سود چشمگیر ۳۸۰ درصدی نصیبتان می‌کنند و صندوق‌های مختلط راه میانه را برگزیده‌اند.

موقع انتخاب صندوق مورد نظرتان باید حتما به قابل معامله بودن واحد‌های سرمایه‌گذاری توجه کنید. اغلب صندوق‌ها قابل معامله در بورس نیستند و برای خرید و فروش واحد‌های سرمایه‌گذاری باید به شعبه صندوق مراجعه کنید. در طرف مقابل صندوق‌های ETF کارتان را راحت کرده‌اند. هر موقع خواستید می‌توانید از طریق سامانه معاملات آنلاین کارگزاری، واحد‌های سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها را خرید و فروش کنید. در این گزارش ضمن بررسی عملکرد صندوق‌های درآمد ثابت، سهامی و مختلط، سه صندوق با بیشترین بازدهی در یک سال گذشته را معرفی کرده‌ایم. بررسی ترکیب دارایی صندوق‌ها می‌تواند نشان‌دهنده میزان ریسک‌پذیری این صندوق‌ها باشد. هرچه وجه نقد، سپرده بانکی و اوراق در ترکیب دارایی آن‌ها بیشتر باشد به معنای ریسک کمتر و هرچه سهام بورسی بیشتر باشد، به معنای سود و ریسک‌پذیری بیشتر است.
بهترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهام با سود ۳۸۰ درصدی
صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی پول شما را مستقیما به بازار بورس می‌برند. برخلاف صندوق‌های درآمد ثابت که بخش عمده دارایی‌هایشان اوراق بهادار است، صندوق‌های سهامی اغلب دارایی‌شان را در سهام بورسی سرمایه‌گذاری می‌کنند. این مورد باعث می‌شود ریسک چنین صندوق‌هایی بیشتر شود. این روز‌ها که بورس وضعیت خوبی دارد، سود این صندوق‌ها به طور چشمگیری بالا است. ولی چنین سودی همیشگی نیست و ممکن است با نزولی شدن روند بورس، شاهد بازدهی منفی این صندوق‌ها باشید. البته این بازدهی منفی آنقدری به شما ضرر نخواهد رساند. روند چنین صندوق‌هایی عموما مشابه شاخص کل بورس، اما با نوسانات کمتر است. توجه داشته باشید که حداقل بودجه لازم برای سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها عموما بیشتر از صندوق‌های درآمد ثابت است. بازدهی صندوق‌های سهامی بعضا به ۶۴۰ درصد سالانه می‌رسد. صندوق مشترک ارزش کاوان آینده توانسته در یک سال اخیر چنین بازدهی داشته باشد، اما این صندوق قابل معامله در بورس یا اصطلاحا ETF نیست.

در بین صندوق‌های سهامی ETF و قابل معامله، سپهر کاریزما بهترین عملکرد را در یک سال گذشته از خود نشان داده است. این صندوق بازدهی ۳۷۹ درصدی را در یک سال گذشته نصیب سرمایه‌گذارانش کرده و پول آن‌ها را بیش از چهار و نیم برابر کرده است. واحد‌های سرمایه‌گذاری این صندوق با نماد کاریس در بورس قابل خرید و فروش است و ارزش هر کدام آن‌ها ۱۵ هزار و ۳۵۰ تومان است. صندوق سپهر کاریزما ۹۶ درصد پول سرمایه‌گذارانش را به بورس برده که نشان از ریسک بالای این صندوق دارد.

رتبه دوم پربازده‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری سهامی ETF به هستی‌بخش آگاه اختصاص دارد که توانسته در یک سال گذشته ۳۷۰ درصد بازدهی داشته باشد. این یعنی ارزش واحد‌های سرمایه‌گذاری این صندوق در یک سال گذشته چهار و نیم برابر شده و حالا به ۱۹ هزار و ۴۸۰ تومان رسیده است. بخش عمده پولی که به این صندوق می‌سپارید در بازار بورس سرمایه‌گذاری می‌شود. طوری که ۹۳ درصد دارایی‌های این صندوق با نماد آگاس سهام است.

صندوق سرمایه‌گذاری تجارت شاخصی کاردان رتبه سوم بهترین عملکرد را در بین صندوق‌های سهامی ETF دارد. طوری که بازدهی یک سال اخیر این صندوق به ۳۶۹ درصد می‌رسد. تجارت شاخصی کاردان را می‌توانید با نماد کاردان در بورس پیدا کنید. ارزش هر واحد سرمایه‌گذاری آن حدود ۱۴ هزار تومان است. بررسی دارایی‌های این صندوق نشان می‌دهد روند سوددهی آن کاملا بر اساس فعالیت کارشناسانش در بازار بورس است. چراکه این صندوق کل پول سرمایه‌گذارانش را به بورس برده و این یعنی اگر وضعیت بورس خراب شود، ممکن است این صندوق نتواند بازدهی خوبی برایتان داشته باشد.
بهترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط با سود ۱۸۰ درصدی
سود بالا و ریسک پایین همخوانی چندانی با هم ندارند. اگر ریسک نکنید نمی‌توانید انتظار سود چشمگیر داشته باشید. برخی صندوق‌های سرمایه‌گذاری راه میانه را در پیش گرفته‌اند. فعالیت آن‌ها ترکیبی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت با کمترین ریسک و صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی با بیشترین سود است. برای همین اسمشان را صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط گذاشته‌اند. سودآوری‌شان تقریبا نصف صندوق‌های سهامی است، اما خیلی بیشتر از صندوق‌های درآمد ثابت برایتان سود دارند. ریسکشان هم تا حدودی کنترل شده است. چراکه بر اساس دستورالعمل‌ها باید بخشی از دارایی‌شان را در بخش‌های بدون ریسک سرمایه‌گذاری کنند. بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط بعضا به سالانه ۲۶۳ درصد می‌رسد. چنین بازدهی را صندوق مشترک نواندیشان رقم زده که بالاترین بازدهی بین صندوق‌های مختلط است. این صندوق در بورس قابل معامله نیست.

رتبه اول صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط قابل معامله در بورس یا ETF از نظر بازدهی در یک سال گذشته به صندوق سپهر اندیشه نوین تعلق دارد. این صندوق در یک سال گذشته ۱۸۲ درصد بازدهی داشته و پول مشتریانش را حدود سه برابر کرده است. این صندوق با نماد صنوین در بورس فعال است. ارزش هر واحد سرمایه‌گذاری آن در حال حاضر هفت هزار و ۵۱۷ تومان است و بررسی ترکیب دارایی‌های این صندوق نشان می‌دهد ۶۱ درصد پولی که به آن‌ها می‌سپارید در سهام بورسی سرمایه‌گذاری می‌شود. ۲۶ درصد آن به اوراق بهادار تعلق دارد و ۱۱ درصد دیگر روانه سپرده‌های بانکی می‌شود.

صندوق سرمایه‌گذاری ثروت آفرین پارسیان در رتبه دوم بازدهی قرار گرفته است. این صندوق در یک سال گذشته سرمایه مشتریانش را دو و نیم برابر کرده و ۱۷۵ درصد افزایش داده است. هر واحد سرمایه‌گذاری این صندوق هشت هزار و ۲۲۸ تومان ارزش دارد. ۶۱ درصد پولی که به صندوق سپهر اندیشه نوین می‌سپارید در سهام سرمایه‌گذاری می‌شود. ۲۹ درصد آن را اوراق می‌خرند و ۹ درصد دیگر را در سپرده بانکی سرمایه‌گذاری می‌کنند تا ریسک صندوق کمتر شود.

مقام سوم بیشترین بازدهی در بین صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط ETF به صندوق آرمان سپهر آشنا اختصاص دارد. این صندوق را می‌توانید با نماد آسام در بورس پیدا کنید. بررسی بازدهی سالانه آسام نشان می‌دهد این صندوق در یک سال گذشته ۱۶۳ درصد بازدهی نصیب سرمایه‌گذارانش کرده. بررسی ترکیب دارایی‌های آن نشان می‌دهد حدود ۶۴ درصد پول صندوق در سهام سرمایه‌گذاری شده است. ۱۹ درصد پول نقد است و ۱۶ درصد برای خرید اوراق اختصاص داده شده و مابقی آن‌ها در بخش سایر دارایی‌ها دسته‌بندی می‌شود. با این حساب می‌توان گفت بخش قابل توجه یعنی یک پنجم سرمایه این صندوق بیکار مانده است و سود و ضرر ندارد.
بهترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت با سود ۳۷ درصدی
کم‌ریسک‌ترین سرمایه‌گذاری در بازار بورس، متعلق به صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت است. سودشان چندان با سود سهام در بورس قابل مقایسه نیست، اما نسبت به بانک‌ها چند قدم جلوتر هستند. تفاوت کارشان اینجاست که این صندوق‌ها سود تضمین‌شده‌ای برایتان ندارند و همه‎چیز به روند فعالیت صندوق بستگی دارد. با این وجود امکان قرمز رنگ شدن این صندوق‌ها در بازار بورس عملا دور از ذهن است. این طلسم در سبد دارایی‌های این صندوق‌ها ریشه دارد. بخش اغلب پولی که به این صندوق‌ها می‌سپارید، خرج خرید اوراق می‌شود. اوراق عموما درآمد ثابتی دارند که مبلغ آن پایین، اما سودش قطعی است. بعد از اوراق، نوبت به سهام می‌رسد. بخش دوم دارایی‌های چنین صندوق‌هایی را سهام بورسی تشکیل می‌دهد که سودشان خیلی بیشتر از اوراق است، اما ریسک بالایی دارند. از آنجا که بخش کوچکی از دارایی‌های صندوق در سهام سرمایه‌گذاری می‌شود، نگرانی چندانی بابت ریسک این سرمایه‌گذاری وجود ندارد.

بهترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت می‌توانند تا ۷۱ درصد سالانه به شما سود برسانند. نمونه آن صندوق سرمایه‌گذاری مشترک اندیشه فردا است که توانسته در یک سال اخیر چنین بازدهی داشته باشد. این صندوق‌ها قابل معامله در بورس یا اصطلاحا ETF نیستند و دردسر‌های خاص خودشان را دارند.

در بین صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت EFT بهترین عملکرد به صندوق گنجینه آینده روشن اختصاص دارد که در یک سال گذشته برای سرمایه‌گذارانش ۳۷ درصد بازدهی داشته است. قیمت هر واحد سرمایه‌گذاری این صندوق با نماد صایند در آخرین روز معامله هزار و ۱۵ تومان است. وقتی پولتان را به این صندوق می‌سپارید، ۴۳ درصد آن در اوراق بهادار سرمایه‌گذاری می‌شود و ۳۷ درصدش روانه سپرده‌های بانکی می‌شود. ۱۸ درصد دارایی‌های این صندوق سهام بورسی است و مابقی در بخش سایر دارایی‌ها دسته بندی می‌شود.

صندوق آرمان آتی کوثر با نماد آکورد در رتبه دوم بهترین عملکرد سالانه قرار دارد. این صندوق درآمد ثابت توانسته در یک سال اخیر ۳۶ درصد بازدهی داشته باشد. قیمت هر واحد سرمایه‌گذاری آن در آخرین روز معاملات دو هزار و ۶۳۷ تومان است. بررسی ترکیب دارایی‌های این صندوق نشان می‌دهد ۶۱ درصد پول مشتری‌ها در سپرده بانکی سرمایه‌گذاری می‌شود. ۳۰ درصد آن را اوراق خریده‌اند و ۸.۱ درصد برای سرمایه‌گذاری در بورس استفاده شده.

رتبه سوم بهترین عملکرد سالانه بین صندوق‌های درآمد ثابت قابل معامله در اختیار صندوق سپهر خبرگان نفت با نماد سخند قرار دارد. این صندوق در یک سال اخیر بازدهی ۳۴.۵ درصدی برای سرمایه‌گذارانش به همراه داشته. ارزش هر واحد سرمایه‌گذاری آن در آخرین روز معامله هزار و ۱۵۹ تومان است. وقتی پولتان را به این صندوق می‌سپارید، ۲۵ درصد آن در اوراق بهادار سرمایه‌گذاری می‌شود و ۳۸ درصدش روانه سپرده‌های بانکی می‌شود. ۳۴ درصد دارایی‌های این صندوق سهام بورسی است و مابقی در بخش سایر دارایی‌ها دسته بندی می‌شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.