دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
شنبه
29 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

کارگزاری سهم آشنا به تازگی از سامانه غیر حضوری دریافت کد معاملاتی آنلاین خود رونمایی نمود. پیش از این متقاضیان ورود به بورس جهت خرید و فروش سهام می‌بایست پس از ثبت نام و احراز هویت سجام، جهت اخذ کد معاملاتی خود به شعب یک کارگزاری و یا دفاتر پیشخوان منتخب مراجعه می‌کردند. اما پس از معرفی سامانه غیرحضوری سهم آشنا، نیاز به مراجعه حضوری به طور کامل حذف گردیده است.

حتی امضاء قراردادهای مربوطه نیز به صورت الکترونیکی انجام می‌شود. به طوری که فرم‌ها بر اساس مشخصات هویتی متقاضی از بانک اطلاعاتی سجام وی به صورت خودکار بازخوانی و تکمیل گردیده و شخص پس از مطالعه تنها با تیک‌زدن، آنها را تایید می‌نماید.

صفحه افتتاح حساب الکترونیکی سهم آشنا، بسیار ساده و کاربرپسند طراحی شده و برای کاربران بر اساس داشتن و یا نداشتن کد بورسی، راهنمای کار با سامانه ارائه شده است. همچنین این سیستم هوشمند، قابلیت شناسایی وضعیت ثبت نام متقاضی را در هر یک از گام‌های ورود به بورس داشته و وی را به مرحله موردنظر هدایت می‌نماید؛ که این موضوع، سردرگمی و ابهام متقاضیان را از بین می‌برد.

همچنین با توجه به نارضایتی عده کثیری از فعالان حوزه بورس، از وضعیت ناپایداری و قطعی غیر قابل تحمل بسیاری از پنل‌های معاملاتی کارگزاری‌ها، امکان تغییر کارگزاری نیز به صورت کاملاً رایگان فراهم شده است. افراد می‌توانند فقط با یک کلیک، در کارگزاری سهم آشنا ثبت نام کرده و در کوتاه‌ترین زمان ممکن، نام کاربری و رمز عبور پنل معاملاتی خود را در قالب پیامک دریافت نمایند.

سهم آشنا که در خردادماه امسال با راه‌اندازی اولین سامانه احراز هویت غیر حضوری سجام، حسابی خبرساز شده بود، با ارائه این امکان جدید، نام خود را به عنوان اولین کارگزاری تمام دیجیتال کشور نیز ثبت نمود.

جهت اطلاعات بیشتر و افتتاح حساب غیر حضوری اینجا کلیک نمایید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

یک سرمایه‌گذار وقتی از سرمایه‌گذاری‌اش راضیست که بتواند سود حاصل از آن را در دوره‌های مختلف دریافت کند؛ این موضوع باعث می‌شود سود دهی سرمایه‌گذاری را بیشتر احساس کند. سود دهی صندوق های سرمایه گذاری مانند سرمایه گذاری در سهام، از 2 روش سود به دست می‌آید و بین سرمایه‌گذاران تقسیم می‌شود.

صندوق های سرمایه گذاری به چند روش به سرمایه‌گذاران خود سود می‌دهند؟

مثل سرمایه‌گذاری در یک سهم که می‌تواند دو نوع سود داشته باشد صندوق های سرمایه گذاری هم دو نوع سود دارند، این دو روش شامل سودهای نقدی دریافتی (روی سهام و اوراق بهادار موجود در سبد دارایی­‌های صندوق) و سودهای سرمایه‌ای ناشی از افزایش قیمت سهام است.

سودهای ناشی از افزایش قیمت سهام اغلب خودشان از دو قسمت جداگانه به دست می‌آیند، یکی عایدات حاصل از فروش دارایی­‌ها(سهام و سایر اوراق بهادار) و دیگری سود حاصل از تغییر قیمت دارایی‌های صندوق که خود را ب­صورت افزایش قیمت واحدهای سرمایه­‌گذاری صندوق نشان می­‌دهند.

صندوق های سرمایه گذاری به چند روش به سرمایه‌گذاران خود سود می‌دهند؟

بنابراین مجموع سود دهی صندوق های سرمایه گذاری از سه روش زیر خواهد بود:


سود نقدی هر واحد سرمایه گذاری


صندوق های سرمایه گذاری مقدار درآمد یا سود نقدی که بابت سهام و اوراق قرضه موجود در سبد دارایی‌های خود به دست می‌آورند را به عنوان درصدی از ارزش خالص دارایی (NAV) اعلام و در طول سال و به صورت دوره‌ای، به سرمایه‌گذاران خود پرداخت می‌کنند. نرخ بازده نقدی هم از تقسیم این مبلغ پرداختی، بر قیمت هر واحد سرمایه‌گذاری به دست می‌آید.

به عنوان مثال اگر ارزش هر واحد سرمایه گذاری یک صندوق 100 هزار تومان بوده باشد و در پایان دوره، هر واحد 6 هزار تومان سود نقدی داشته باشد، نرخ بازده نقدی آن از تقسیم 6 هزار تومان بر 100 هزار تومان به دست می‌آید.


عایدات سرمایه‌ای ناشی از دارایی‌های فروخته شده


این عایدات نتیجه فروش اوراق بهادار داخل سبد صندوق، به مبلغی بیشتر از بهای تمام شده آن‌ها هستند. یعنی صندوق بخشی از اوراق بهادار داخل سبد را فروخته و به همین دلیل مقداری سرمایه نقدی دارد که در پایان دوره بین تمام سرمایه گذاران تقسیم و به نسبت تعداد واحدهایی که دارند، پرداخت می‌کند.


عایدات سرمایه‌ای از محل دارایی‌های موجود


این عایدات حاصل از افزایش قیمت اوراق بهادار داخل سبد صندوق هستند، ولی آن اوراق بهاداری که هنوز به فروش نرسیده‌اند. افزایش قیمت این اوراق در افزایش قیمت واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق تاثیر می‌گذارند و به عنوان سود به سرمایه گذاران پرداخت می‌شود.

نحوه محاسبه سود صندوق های سرمایه گذاری

در مجموع می‌توانیم بازده کل یک صندوق سرمایه گذاری را به شکل فرمول زیر هم بنویسیم:

نحوه محاسبه سود صندوق های سرمایه گذاری

سود دهی همه صندوق های سرمایه گذاری از این سه بخش است، اما صندوق‌ها مدل تقسیم سود متفاوتی دارند که به نوع صندوق بستگی دارد. چنانچه صندوقی پرداخت دوره‌ای داشته باشد، باید قوانین تقسیم سود مربوطه را در امیدنامه خود قید کند. این قانون تحت عنوان «پرداخت‌های دوره‌ای به سرمایه‌گذاران» و معمولا در سومین فهرست امیدنامه آمده است. مدیر صندوق هم موظف است ظرف دو روز کاری بعد از پایان هر دورۀ پیش‌بینی شده برای پرداخت نقدی سود، مبلغ قابل پرداخت به سرمایه‌گذاران را مطابق امیدنامه محاسبه و به حساب سرمایه‌گذارانی که تا پایان آن دوره مالک واحدهای سرمایه‌گذاری بوده‌اند، واریز کند.

بیشتر بخوانید
بازدهی صندوق سرمایه‌گذاری و نحوه محاسبه آن

سود دهی انواع صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری چگونه است؟

پرداخت دوره‌ای در سه نوع صندوق سرمایه‌گذاری سهامی، مختلط و با درآمد ثابت عموما به شکل زیر است:


پرداخت سود در صندوق های سهامی


صندوق سرمایه گذاری سهم آشنا یکی از معتبرترین صندوق های سهامی است که پرداخت دوره‌ای هم دارد (اغلب صندوق های سهامی پرداخت دوره‌ای ندارند.) دوره زمانی تقسیم سود در این صندوق سالانه است و در پایان اسفندماه انجام می‌شود. سود پرداختی هر دوره نیز از مجموع دو بخش زیر حاصل می‌شود:

  1. 24 درصد از ارزش مبنای واحدهای سرمایه گذاری در پایان دوره تقسیم سود (ارزش مبنای واحدها معمولا حدود 100 هزار تومان است)
  2. سودهای سهام تحت تملک صندوق که طی دوره تقسیم سود، نقدا دریافت شده‌اند.

پرداخت سود در صندوق های مختلط


اکثر صندوق های مختلط پرداخت دوره‌ای ندارند، اما صندوق سرمایه گذاری کوثر یکی از صندوق های سرمایه گذاری مختلط است که پرداخت سود دوره‌‌ای دارد و مقطع زمانی آن هر 6 ماه یک بار و در روز پایانی ماه است. سود قابل تقسیم در پایان هر دورۀ تقسیم سود، برابر مجموع مبالغ بند الف و ب است که در امیدنامه آن نوشته شده است:

  1. 12 درصد از ارزش مبنای واحدهای سرمایه گذاری در پایان دوره تقسیم سود
  2. سودهای سهام تحت تملک صندوق که طی دوره تقسیم سود نقدا دریافت شده‌اند.

پرداخت سود در صندوق های با درآمد ثابت


یکی از دلایلی که سرمایه‌گذاران به این صندوق‌ها علاقه دارند، همین پرداخت سودهای دوره‌ای است که بازه زمانی آن در صندوق‌های مختلف متفاوت است. مثلا برخی از صندوق های با درآمد ثابت پرداخت سود ماهانه دارند، برخی 3 ماهه، برخی 6 ماهه و …

به عنوان مثال صندوق سرمایه گذاری امین آشنا ایرانیان یک صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت است که پرداخت سود دوره‌ای آن ماهانه و روز 25ام هر ماه انجام می‌شود. این سود همان تفاوت ارزش خالص روز واحدهای سرمایه گذاری با قیمت مبنای واحدهاست که متناسب با تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری هر سرمایه‌گذار، به حساب او واریز می‌شود.

نکته: در همه صندوق های سرمایه گذاری، بعد از این که سود دوره‌ای پرداخت می‌شود، ارزش خالص هر واحد به قیمت مبنا تغییر می‌کند و این موضوع باعث تعدیل قیمت واحدها و سرازیر شدن سرمایه‌گذاری‌های جدید به صندوق می‌شود.

بیشتر بخوانید
انواع صندوق‌های سرمایه گذاری در ایران

نتیجه‌گیری

در این مطلب شما را با انواع روش‌های سود دهی صندوق های سرمایه گذاری آشنا کردیم. در هنگام انتخاب صندوق سرمایه گذاری حتما با توجه به روحیه خود عمل کنید. اگر بدنبال دریافت سودهای دوره‌ای مانند بانک‌ها هستید صندوق‌های با درآمد ثابت و مختلط برای شما مناسب هستند. اما اگر دیدی بلند مدت برای سرمایه‌گذاری‌های خود در صندوق‌ها دارید و بدنبال دیافت سود ماهانه نیستید صندوق‌های سهامی با توجه به بازدهی خوبی که دارند برای شما مناسب هستند.

البته ذکر این نکته مهم است که ریسک سرمایه‌گذاری در صندوق‌های در سهام نسبت به دو نوع دیگر بیشتر است. شما کدام نوع سود دهی صندوق های سرمایه گذاری را ترجیح می‌دهید؟ نظرات خود را با سیگنال در میان بگذارید.

درست مثل بروشوری که بعضی از شرکت‌ها و نهادها دارند تا توضیحات کاملی از کاری که انجام می‌دهند را در اختیار مخاطبان خود قرار دهند، صندوق های سرمایه گذاری هم توضیحاتی مفصل‌تر به همراه کلی قانون و تبصره و مهر تایید از سازمان بورس دارند که آن را به نام اساسنامه و امیدنامه صندوق سرمایه گذاری می‌شناسیم.

سازمان بورس و اوراق بهادار، تمام صندوق های سرمایه گذاری را موظف کرده اساسنامه و امیدنامه خود را در اختیار عموم قرار دهند تا مردم بتوانند قبل از سرمایه‌گذاری، از تمام ساز و کار صندوق مورد نظر اطلاع پیدا کنند. این موضوع یکی از مشخصه‌های شفافیت در عملکرد صندوق‌ها محسوب می‌شود.

اساسنامه صندوق سرمایه گذاری

اساسنامه هر صندوق مجموعه‌ای از ماده‌های قانونی است که برای عملکرد قانونی صندوق‌ها تنظیم شده و به تایید سازمان بورس و اوراق بهادار (سبا) رسیده است.

به عنوان مثال در ماده سوم تمام اساسنامه‌ها، هدف از تشکیل صندوق، جمع آوری وجوه از سرمایه‌گذاران، نحوه اختصاص آن‌ها به خرید انواع اوراق بهادار (که برای کاهش ریسک سرمایه‌گذاری انجام می‌شود)، مقدار بهره‌مندی سرمایه‌گذاران از صرفه جویی‌های ناشی از مقیاس و تامین منافع برای آن‌ها بیان شده است.

موضوع فعالیت صندوق هم در بند چهارم اساسنامه ذکر می‌شود، اینکه صندوق می‌خواهد سرمایه جمع شده از سرمایه‌گذاران را در چه مواردی سرمایه‌گذاری کند؛ مثلا در سپرده‌های بانکی، اوراق بهادار، بورس یا … . در اساسنامه‌ها بعد از عنوان قوانین کلی صندوق که معمولا ثابت هستند، تبصره‌های مربوط به هر کدام نیز ذکر می‌شود تا تمامی شرایط را دربرگیرد و مشکلی در انجام قوانین به وجود نیاید.

مواردی که در اساسنامه صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری ذکر می‌شود

در اساسنامه مواردی که به تصویب و تایید سازمان بورس رسیده و صندوق‌ها موظف به انجام آن‌ها هستند، ذکر می‌شود. به عنوان مثال مهم‌ترین مواردی که در اساسنامه ذکر می‌شوند عبارتند از:

نمونه اساسنامه صندوق سرمایه‌گذاری

در زیر نمونه‌ای از اساسنامه صندوق سرمایه‌گذاری را مشاهده می‌کنید و می‌توانید اساسنامه صندوق سرمایه گذاری سهم آشنا را از لینک زیر دانلود نمایید:

نمونه اساسنامه صندوق سرمایه‌گذاری

اساسنامه صندوق سرمایه‌گذاری سهم آشنا


امیدنامه صندوق سرمایه گذاری

تفاوت اساسنامه و امیدنامه چیست؟ ممکن است تشابهات زیادی بین اساسنامه صندوق های سرمایه گذاری مختلف وجود داشته باشد و قوانین مشترکی داشته باشند، اما امیدنامه هر صندوق مخصوص به خودش است و در واقع مکمل اساسنامه است. در امیدنامه جزئیات ذکر می‌شود، مثلا اگر در اساسنامه ارکان صندوق عنوان و هر کدام تعریف شده‌اند و تبصره‌های مربوط به هر رکن نوشته شده باشد، در امیدنامه صندوق آن شخص حقیقی یا حقوقی که مسئولیت رکن را به عهده گرفته معرفی می‌شود. بنابراین معمولا حجم امیدنامه از اساسنامه کمتر است.

لازم است بدانید که مطالعه امیدنامه مهمتر از اساسنامه است و اطلاعاتی را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد تا بتوانند آگاهانه‌تر صندوق سرمایه گذاری مناسب خودشان را انتخاب کنند.

مواردی که در امیدنامه صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری ذکر می‌شود

امیدنامه صندوق اولین چیزی است که یک سرمایه‌گذار باید قبل از سرمایه‌گذاری در صندوق بخواند، بنابراین مهمترین موارد اساسنامه هم به صورت خلاصه و چکیده در آن ذکر می‌شود. مهم‌ترین مواردی که در امیدنامه ذکر می‌شوند به شرح زیر هستند:

بیشتر بخوانید
آیا صندوق‌های سرمایه‌گذاری مطمئن هستند؟

نمونه امیدنامه صندوق سرمایه گذاری

در زیر نمونه‌ای از امیدنامه صندوق سرمایه‌گذاری را مشاهده می‌کنید همچنین می‌توانید امیدنامه صندوق سرمایه‌گذاری سهم آشنا را از لینک زیر دانلود نمایید:

نمونه امیدنامه صندوق سرمایه گذاری

امیدنامه صندوق سرمایه‌گذاری سهم آشنا

چگونه به اساسنامه و امیدنامه صندوق‌های سرمایه‌گذاری دسترسی داشته باشم؟

اساسنامه و امیدنامه هر صندوق به راحتی و به صورت آنلاین قابل دریافت است و کافی است کلمه امیدنامه یا اساسنامه را در کنار اسم صندوق مورد نظر جستجو کنیم تا به سایت صندوق و پی‌دی‌اف (pdf) تهیه شده برای هر کدام برسیم.

نتیجه‌گیری

در این مقاله با اساسنامه و امیدنامه صندوق سرمایه‌گذاری آشنا شدیم. گفتیم که اساسنامه و امیدنامه دستورالعمل صندوق‌ های سرمایه گذاری هستند که صندوق‌ها براساس آن‌ها عمل می‌کنند و موظف هستند اساسنامه و امیدنامه خود را در اختیار عموم بگذارند. اگر از مطالب آموزشی ما راضی هستید، نظرات خود را با سایت سیگنال در میان بگذارید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

با توجه به طبیعت نوسانی بازار بورس تخصیص همه سرمایه به یک سهم ریسک بسیار بالایی دارد. برای همین سرمایه‌گذاران روی چند سهم سرمایه‌گذاری می‌کنند و به اصطلاح یک سبد سرمایه گذاری تشکیل می‌دهند. سبدی که نیاز به مدیریت یا سبدگردانی دارد.

سبدگردانی کار ساده‌ای نیست، جابه‌جا کردن سرمایه بین چند سهم و خرید و فروش آن‌ها، طوری که ریسک پایین، سود بالا و ضرر کمترین مقدار باشد، این کار نیاز به دانش و تجربه و صرف وقت دارد. برای همین شاید بعد از سال‌ها سرمایه‌گذاری و تحمل ضررهای سخت، بشود گفت یک نفر می‌تواند سبدگردان باشد و سبدگردانی کند.

تعریف سبدگردانی

سبدگردانی به انگلیسی (Portfolio Management Service) عبارت است از: «تصمیم به فروش، خرید و یا نگهداری اوراق بهادار به نام سرمایه‌گذار معین توسط سبدگردان، در قالب قراردادی مشخص، به منظور کسب سود برای سرمایه‌گذار.» اما سبدگردانی به زبان ساده یعنی یک سبدگردان مسئولیت مدیریت سهام سرمایه‌گذار را بر عهده می‌گیرد و به نیابت از او و با استفاده از دانش و تجربه‌ای که دارد، عملیات خرید، فروش و نگهداری سهم یا اوراق بهادار را انجام می‌دهد به همین دلیل به سبدگردانی مدیریت پرتفوی نیز گفته می‌شود.

سبدگردان تلاش می‌کند سهام و اوراق بهادار را به گونه‌ای خرید و فروش کند که سرمایه‌گذار بیشترین سود و کمترین ضرر را ببرد، چرا که درآمد سبدگردان نیز به میزان سود سرمایه‌گذار بستگی دارد.‌

لازم به ذکر است که سبدگردان یک شخص حقوقی است، نه حقیقی. در حال حاضر هم فقط کارگزاری‌ها و چند شرکت سبدگردانی از سازمان بورس و اوراق بهادار مجوز فعالیت دارند، پس قبل از سپردن سرمایه به یک سبدگردان، باید از داشتن مجوز رسمی او اطمینان پیدا کرد.

شرایط سبدگردانی

شرایط سبدگردانی

سبدگردان وظیفه دارد پیش از خرید سهام برای سرمایه‌گذار، از مقدار ریسک پذیری او اطلاع پیدا کند تا بداند چگونه سبدی برای سرمایه‌گذار بچیند که رضایت بیشتری داشته باشد. بر اساس این ریسک پذیری، سبدگردان میزان خرید سهام از بازار بورس یا سایر اوراق بهادار را سازمان دهی می‌کند. توافقات بین سبدگردان و سرمایه‌گذار و همچنین درصد سودی که نصیب سبدگردان می‌شود، در قالب یک قرارداد بین سبدگردان و سرمایه‌گذار ثبت می‌شود.

مواردی از قبیل میزان تعهدات سبدگردان در قبال سرمایه‌گذار، میزان کارمزدی که سرمایه‌گذار به ازای دریافت خدمات باید به سبدگذار پرداخت کند و نحوه گزارش دهی سبدگردان به سرمایه‌گذار نیز در این قرارداد ذکر می‌شوند.

همچنین میزان حداقل سرمایه برای سبدگردانی است که از طرف شرکت سبدگردان تعریف می‌شود.

به عنوان مثال یک نمونه قرارداد سبدگردانی می‌‌تواند شرایط زیر داشته باشد:

حداقل سرمایه برای سبدگردانی چقدر است؟

حداقل میزان سرمایه برای بهره‌مندی از خدمات سبدگردانی توسط شرکت سبدگردان مشخص می‌شود. بنابراین نمی‌توان عدد قطعی برای حداقل میزان سرمایه اعلام نمود زیرا هر شرکت سبدگردان با توجه به سیاست‌های مالی که دارد حداقل میزان سرمایه متفاوتی را تعریف می‌کند. اما حداقل سرمایه معمولا یک میلیارد تومان به بالا می‌باشد.

درصد سود سبدگردانی چقدر است؟

سود سبدگردانی عددی مطلق نیست زیرا بازار بورس غیرقابل پیش‌بینی است پس نمی‌توان سود تضمین‌شده‌ای را برای آن تعریف کرد. بنابراین سازمان بورس به هیچ شرکت سبدگردانی اجازه تضمین سود را نمی‌دهد و اگر شرکتی این کار را بکند کاملا غیرقانونی است.

با این حال اغلب شرکت‌های سبدگردان سعی می‌کنند سودی بالاتر از سود بانکی را برای سرمایه‌گذار محقق کند، زیرا در غیر این صورت سودی به سبدگردان تعلق نمی‌گیرد. (میزان سود باید بیشتر از مقداری از پیش تعیین شده باشد تا مقداری از آن به شرکت سبد گردان تعلق بگیرد.) بنابراین مدیران شرکت‌های سبدگردانی حداکثر تلاش خود را برای کسب سود انجام می‌دهند.

ساختار هزینه و کارمزد سبدگردانی

سبدگردان بابت ارکان، هزینه‌ای از سرمایه‌گذار دریافت نمی‌کند؛ یعنی هزینه مدیریت، حسابرس و نرم افزار که صندوق سرمایه‌گذاری از سرمایه‌گذاران دریافت می‌کند، به عهده سبدگردان است.

اما سبدگردان متناسب با عملکرد سبد از سرمایه‌گذار کارمزد می‌گیرد. کارمزد شامل یک نرخ ثابت کوچک بابت مدیریت سبد به علاوه یک نرخ متغیر به شرط عبور از یک درصد سود است.

این توافق هم در قرارداد اولیه ثبت می‌شود. به عنوان مثال نمونه‌ای از شرکت‌های سبدگردانی برای سرمایه‌های بیش از 1 میلیارد و 500 میلیون تومان کارمزد ثابت را دریافت نمی‌کند. و همچنین کارمزد متغیر آن برای سود زیر 20% نیز دریافت نمی‌شود.

برای سودهای بالای 20% میزان سود هرچقدر که باشد اختلاف آن با 20% محاسبه شده و 20% از آن مقدار اختلاف به کارگزاری تعلق می‌گیرد. برای بیان ساده‌تر این شرایط را با مثالی عددی بررسی می‌کنیم.

فرض کنید شما 2 میلیارد تومان در این شرکت سبدگردانی سرمایه‌گذاری نموده‌اید. اولا به این دلیل که سرمایه شما بیش از یک میلیارد و 500 میلیون است کارمزد ثابتی از شما دریافت نمی‌کند.

حال فرض کنید پس از یکسال 50% سود کرده‌اید و سرمایه شما 3 میلیارد تومان شده است. با این حساب اختلاف بین 50% تا 20% محاسبه شده (یعنی 30%) و 20% از این 30% (20%*30%) یعنی 6% در اختیار شرکت سبدگردان قرار می‌گیرد.

مزایای سبدگردانی اختصاصی چیست؟

مزایای سبدگردانی اختصاصی چیست؟

شاید بتوان گفت تمام مزایای این روش سرمایه‌گذاری به میزان دانش و تجربه سبدگردان در مقابل سرمایه‌گذار برمی‌گردد، مزایای سبدگردانی اختصاصی عبارتند از:


عدم نیاز به تصمیم‌گیری در استراتژی سرمایه‌گذاری:


این مزیت مخصوص کسانی است که دانش کافی برای سرمایه‌گذاری ندارند و از طرف دیگر می‌خواهند از سود بازار سهام عقب نمانند. این گروه می‌توانند سرمایه‌شان را در اختیار سبدگردان قرار دهند تا او بهترین سرمایه‌گذاری را انجام دهد. البته صندوق‌های سرمایه‌گذاری هم این مزیت را دارند، اما روش‌شان فرق می‌کند.


سرمایه‌گذاری بدون دغدغه و بی‌نیاز از صرف وقت برای معاملات:


سرمایه‌گذاری در بازار سهام نیازمند رصد لحظه‌ای است تا در صورت نیاز، خرید و فروش انجام شود و میزان سود به حداکثر و میزان زیان به حداقل ممکن برسد. اما همه نمی‌توانند به مقدار لازم وقت بگذارند، پس سپردن کار به سبدگردان می‌تواند همان نتیجه را داشته باشد.


ریسک کمتر و مدیریت سرمایه بهتر:


یک سبدگردانِ خوب می‌داند سرمایه را به چه سهامی تخصیص دهد و مدیریت کند تا ریسک سرمایه‌گذاری به حداقل برسد و مدیریت سرمایه به نحو احسن انجام شود.


پتانسیل کسب سود معقول:


از آنجایی که درآمد سبدگردان ارتباط مستقیمی با سود سرمایه‌گذار دارد و به صورت درصدی است، سرمایه‌گذار می‌تواند مطمئن باشد از اینکه سبدگردان تمام تلاشش را برای سود حداکثری او می‌کند. همچنین اگر سود سالیانه سرمایه‌گذاری از سود بانکی کمتر باشد، سبدگردان کارمزد متغیر را از مشتری دریافت نمی‌کند.

بیشتر بخوانید
مزایای صندوق سرمایه‌گذاری چیست؟

استفاده از خدمات سبدگردانی مناسب چه افرادی است؟

تمامی افراد حقیقی و حقوقی که علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در بورس و سایر اوراق بهادار و کسب سود هستند اما وقت و دانش کافی برای ورود به بازارهای مالی را ندارند، می‌توانند با استفاده از دانش متخصصان شرکت‌های سبدگردانی در کنار شغل اصلی خود بدون صرف وقت در این بازارها نیز سرمایه‌گذاری کنند.

تفاوت سبدگردانی و صندوق سرمایه‌گذاری

تفاوت سبدگردانی و صندوق سرمایه گذاری

مهمترین تفاوت سبدگردانی با صندوق‌های سرمایه‌گذاری این است که در سبدگردانی خود سرمایه‌گذار مالک سهام و اوراق بهادار خریداری شده در سبد سهامش است و سبدگردان به وکالت از او عملیات خرید و فروش را انجام می‌دهد، در حالیکه در صندوق های سرمایه گذاری، سرمایه‌گذار به صورت غیرمستقیم مالک سهام و اوراق بهادار خریداری شده توسط صندوق است و مدیر صندوق با جمع آوری سرمایه‌های سرمایه‌گذاران، خرید و فروش انجام می‌دهد.

در سبدگردانی یک سبد بصورت اختصاصی به هر فرد تخصیص داده می‌شود در واقع یک سبد متشکل از سرمایه فقط یک فرد است. اما در صندوق‌های سرمایه‌گذاری سرمایه افراد مختلف (نه یک فرد) جمع آوری شده و در صندوق قرار می‌گیرد.

هزینه‌های خدمات سبدگردانی به این علت که بصورت اختصاصی برای شما سرمایه‌گذاری انجام می‌دهند بالاتر از صندوق‌های سرمایه‌گذاری است که سرمایه بصورت جمعی می‌باشد و هزینه‌های آن بین افراد تقسیم می‌شود.

سبدگردان خرید و فروش را بسته به ریسک پذیری شخص سرمایه‌گذار انجام می‌دهد که مختص خود اوست، در حالی که مدیر صندوق، خرید و فروش را با توجه به سود و زیان و ریسک پذیری کل سرمایه‌گذاران صندوق انجام می‌دهد و معمولا خرید با پایین‌ترین ریسک را در نظر می‌گیرد.

 یک تفاوت دیگر این دو روش سرمایه‌گذاری در حداقل مقدار سرمایه‌گذاری است. در صندوق‌های سرمایه‌گذاری با خرید یک واحد سرمایه‌گذاری که در صندوق‌های با درآمد ثابت حدود 100 هزار تومان است، می‌توان وارد بازار سرمایه‌گذاری شد، در حالی که برای استفاده از خدمات یک سبدگردان معمولا، نیاز به سرمایه‌گذاری حداقل 1 میلیارد تومان است. بنابراین اگر وقت و دانش و پول کمی برای شروع دارید، صندوق‌های سرمایه‌گذاری گزینه بهتری برای ورود به بازار هستند.

تفاوت بعدی مربوط به دریافت کارمزد و درصد سود است. دریافت کارمزد و سود سبدگردان همانی بود که پیش‌تر گفته شد، اما تقسیم سود در صندوق‌ها به میزان واحدهای سرمایه‌گذاری که سرمایه‌گذار خریداری کرده است بستگی دارد و به همان نسبت تقسیم می‌شود. خرید و فروش سهام و اوراق بهادار در صندوق‌ها به صورت جمعی و تقسیم سود هم به شکل جمعی صورت می‌گیرد. بنابراین مدیر صندوق از سود سرمایه‌گذاران برای خودش برنمی‌دارد و هزینه خدماتش را تنها به صورت کارمزد دریافت می‌کند.

بیشتر بخوانید
صندوق سرمایه‌گذاری (Mutual Fund) چیست؟

انتخاب بهترین شرکت خدمات سبدگردانی

شرکت‌های سبدگردانی عملکرد متفاوتی در بازده‌های زمانی مختلف دارند، ممکن است عملکرد یک شرکت در یک بازه بسیار خوب بوده باشد اما در بازه‌ای دیگر عملکرد خوبی نداشته باشد. بنابراین برای انتخاب بهترین گزینه باید از شرکت انتخابی خود بخواهید که میزان بازدهی شرکت در بلند مدت مثلا یک بازه زمانی چهار یا پنج ساله را در اختیار شما قرار بدهد و با توجه به گذشته صندوق تصمیم بگیرید.

در حال حاضر سبدگردان کارگزاری مفید، سبدگردان آسمان، کاریزما، آگاه، مفید، الماس، هدف، سهم آشنا و … از جمله شرکت‌های سبدگردانی خوب ایران هستند.

نحوه سرمایه‌گذاری در شرکت‌های سبدگردانی

برای شروع سرمایه‌گذاری در شرکت‌های سبدگردانی ابتدا باید شرکت مورد نظر خود را انتخاب کنید. بسیاری از کارگزاری‌ها در حال حاضر مجوز سبدگردانی دارند. بنابراین باید به کارگزاری مطمئن که دارای مجوز است مراجعه و قرارداد همکاری امضا نمایید.

این قرارداد بطور رسمی و مطابق با فرمت ارسالی سازمان بورس و اوراق بهادار است و بین شرکت سبدگردانی و سرمایه‌گذار بسته می‌شود.

پس از انعقاد قرارداد کد بورسی برای سرمایه‌گذار صادر می‌شود، این کد بنام سرمایه‌گذار است اما شرکت سبدگردان با استناد به قرارداد فی مابین با اختیار خود معاملات را با آن کد بورسی انجام می‌دهد.

نتیجه‌گیری

سبدگردانی یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری در بازار سهام و اوراق بهادار بصورت اختصاصی برای هر فرد و با استفاده از دانش تیمی متخصص است. یعنی سبد سهام با توجه به میزان ریسک پذیری سرمایه‌گذار پر می‌شود که در عین حال می‌تواند از دانش و تجربه یک متخصص استفاده کند.

این روش در کنار صندوقهای سرمایه‌گذاری دو ابزار مالی نوین برای سود‌آوری افرادی است که وقت و دانش کافی برای سرمایه‌گذاری مستقیم ندارند. با توجه به مطالب بیان شده در این مقاله، انتخاب شما چیست؟ صندوق سرمایه گذاری یا سبدگردانی؟ نظرات خود را با سایت سیگنال در میان بگذارید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش مقاوم ترین صندوق های سرمایه گذاری سهامی در ریزش‌های هفته گذشته بازار بورس بررسی می‌کنیم تا ببینیم عملکرد صندوق ها در این بازه زمانی چگونه بوده است.

ریزش سنگین بورس در هفت روز

در آخرین هفته از مردادماه 99 بازار بورس به شدت افت کرد و ارزش سهام بسیاری از شرکت های بورسی افت زیادی را تجربه کردند. عوامل مختلفی را میتوان درباره افت شدید بازار بورس مورد بحث و بررسی قرار داد.

رشد بی سابقه شاخص کل بورس و حجم عظیم نقدی وارد شده به بازار سرمایه باعث شده بود تا رشد شدید و غیرطبیعی در بازار بورس شکل گیرد و حساسیت را به اوج خود رسانده بود. از این رو انتظار اصلاح در شاخص کل از منظر تکنیکالی بسیار محتمل بود.

دلایل بنیادی مختلفی را هم میتوان برای افت تاریخی بورس برشمرد. نزول شاخص کل در 26 مردادماه 99 بدترین افت روزانه در شاخص کل بورس بود که طی آن 90 هزار کاهش به ثبت رسید. این رقم در تاریخ چهل ساله اخیر بورس ایران بی سابقه بوده است!

در هفته منتهی به 30مردادماه 99 افت 11 درصدی هفتگی در شاخص کل به ثبت رسید. رقم شاخص کل بورس از یک میلیون و 970 هزار واحد به یک میلیون و 750 هزار واحد رسید.

در همین زمان، شاخص کل فرابورس نیز نزول یافت و 8.3% افت را تجربه کرد. افت شاخص کل بورس (11%) بیشتر از شاخص کل فرابورس (8.3%) بوده است و این مسئله نشان می دهد که شرکت های بزرگتر افت بیشتری از سایر شرکت ها داشته اند. برای مثال شرکت های صنعت پالایشی و فلزات اساسی افت بیشتری نسبت به صنعت قند و شکر داشته است.

کدام صندوق های سرمایه گذاری در افت اخیر بازار بورس بهتر عمل کردند؟

حفظ سرمایه اصل اول مدیریت ریسک در بازارهای مالی ست. باید نگاه کرد که کدام صندوق های سرمایه گذاری توانسته اند با مدیریت حرفه ای و توانمند خود، سریع تر از رقبا وضعیت بازار را رصد کنند و تصمیم بهینه را برای کنترل بازدهی ها اتخاذ کنند.

در ادامه این گزارش به معرفی 5 صندوق سرمایه گذاری سهامی می پردازیم که در هفته اخیر کمترین افت را داشته اند. جالب است بدانید که در هفته اخیر هیچ صندوق سرمایه گذاری سهامی نتوانست بازدهی مثبت یا حداقل صفر کسب کند و همه صندوق های سهامی با کاهش نرخ بازدهی همراه شدند.

نام صندوق سرمایه گذاری سهامیافت بازده هفتگی ( منتهی به 30 مردادماه 99)
بانک دی-1.89 %
آسمان یکم-2.06 %
سهم آشنا-2.35 %
آوای سهام کیان-3.18 %
توسعه صادرات-3.99 %

مقایسه بازدهی شاخص کل با صندوق های سرمایه گذاری سهامی در هفته منتهی به 30 مردادماه 99 را در نمودار زیر مشاهده می کنید:

کدام صندوق های سرمایه گذاری در افت اخیر بازار بورس بهتر عمل کردند؟

از میان این 5 صندوق سرمایه گذاری سهامی، صندوق سهم آشنا قبلا هم در ریزش های بورس توانسته بود عملکرد خوبی داشته باشد. البته طبق بررسی های سیگنال، بازدهی این صندوق در زمانی که شاخص کل بورس رو به رشد بوده، مناسب ارزیابی نشده و سرمایه گذاران از عملکرد ضعیف آن گزارش داده اند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش بهترین و بدترین صندوق های سرمایه گذاری از لحاظ بازدهی، ریسک و ارزش دارایی‌ها برای مخاطبان سیگنال لیست شده‌اند.

شروع تابستانی بورس

پس از  بهار 99 که تاریخی ترین فصل بازار سرمایه از نظر صعود شاخص کل بورس و رشد بازدهی سهام لقب گرفت؛ اولین ماه تابستان سال 99 نیز پا در جای پای بهار گذاشت و با شتاب بیشتری راه صعود خود را ادامه داد. بازدهی شاخص کل بورس در تیرماه 99 به رقم عجیب 50 درصد رسید و باز هم رکودشکنی دیگری را رقم زد. در این میان صندوق های سرمایه گذاری مختلف نیز آمار و عملکرد جالب توجهی کسب کردند. موفق ترین نوع صندوق ها در این ماه مطابق انتظار صندوق های سهامی بودند. بهترین صندوق سرمایه گذاری سهامی در این ماه توانست بیش از 64 درصد بازده نصیب سرمایه گذاران خود کند.  

در این گزارش ترین های صندوق های سرمایه گذاری در تیرماه سال 99 تقدیم مخاطبان عزیز سیگنال می شود.

صندوق های سرمایه گذاری در سه دسته سهامی، درآمد ثابت و مختلط تقسیم شده اند.

در این گزارش ترین های صندوق های سرمایه گذاری مورد بررسی قرار گرفته اند و لازم به ذکر است که این اطلاعات به تنهایی نمی تواند مبنای تصمیم گیری برای سرمایه گذاری قرار بگیرد. بنابراین بهتر است در کنار استفاده از تحلیل های سیگنال، به بررسی صندوق سرمایه گذاری و مقایسه آن ها پرداخت.

ترین های صندوق های سهامی:

بهترین و بدترین صندوق سرمایه گذاری سهامی در تیرماه 99 از لحاظ بازدهی، ریسک، قیمت و کل ارزش دارایی‌ها را در زیر مشاهده می‌کنید:

از نظر بازدهی صندوق

معیارنام صندوقبازدهی
بهترین صندوقمشترک یکم آبان۶۴.۵۲ %
بدترین صندوقسهم آشنا14.90 %

صندوق مشترک یکم آبان که در سال 99 عملکرد قابل توجهی از خود نشان داده است، با کسب بازدهی 64 درصدی جای بسیاری از صندوق های سرمایه گذاری را در صدر جدول برترین صندوق های سهامی گرفته است. این صندوق تحت مدیریت شرکت سبدگردان آبان فعالیت می کند و بازدهی سالانه آن به 665 درصد رسیده است.

بیشتر بخوانید
نگاهی به بازدهی صندوق مشترک یکم آبان

اما ضعیف ترین عملکرد در صندوق های سهامی نیز را صندوق سهم آشنا بدست آورد. این صندوق که در ریزش دو هفته ای بازار بورس در سال 99 عملکرد خوبی داشت و کمتر از سایر صندوق های سهامی با افت مواجه شده بود، در بهترین ماه بازار بورس در تاریخ بازار سرمایه، بازدهی کمی کسب کرد و تقریبا یک سوم شاخص کل بورس بازده داشت. صندوق سهم آشنا که توسطشرکت سبدگردان سهم آشنا مدیریت می شود، در تیرماه 99 بازدهی 14.90 درصدی را به ثبت رساند.

از نظر ریسک (بتای صندوق)

معیارنام صندوقبتای صندوق
پر ریسک ترین صندوقمشترک نقش جهان1.30
کم ریسک ترین صندوقمشترک کارگزاری حافظ0.23

از نظر قیمت هر واحد سرمایه گذاری صندوق (NAV)

معیارنام صندوققیمت صدور
ارزان ترین صندوقسرو سودمند مدبران67,241 ریال
گران ترین صندوقمشترک آگاه427,350,988 ریال

از نظر ارزش کل دارایی های صندوق

معیارنام صندوقخالص ارزش دارایی
بالاترین خالص ارزش داراییواسطه گری مالی یکم179,691,399M میلیون ریال
پایین ترین خالص ارزش داراییمشترک سینا444,261M میلیون ریال

اولین صندوق ETF دولتی که با نام واسطه گری مالی یکم و با نماد “دارا یکم” وارد بازار سرمایه شده است از تاریخ 7 تیرماه 99، فعالیت خود را آغاز کرد و با توجه به حجم سرمایه کلانی که در آن قرار دارد صندوق های سهامی دیگر را پشت سر گذاشت و بیشترین خالص ارزش دارایی ها را از آن خود کرد.


ترین های صندوق های با درآمد ثابت

بهترین و بدترین صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت در تیرماه 99 از لحاظ بازدهی، ریسک، قیمت و کل ارزش دارایی‌ها را در زیر مشاهده می‌کنید:

از نظر بازدهی صندوق

معیارنام صندوقبازدهی
بهترین صندوقگنجینه الماس بیمه دی۱۲.۴۷ %
بدترین صندوقیاقوت آگاه0.41 %

صندوق یاقوت آگاه که صندوقی از نوع قابل معامله در بورس می باشد و به تازگی با مدیریت شرکت سبدگردان آگاه وارد بازار سرمایه شده است در ماه گذشته بازدهی بسیار پایینی به دست آورد. در واقع بازدهی 0.41 درصدی این صندوق در تیرماه 99 کمترین میزان بازدهی در بین تمام صندوق های سرمایه گذاری بود.

از نظر ریسک (بتای صندوق)

معیارنام صندوقبتای صندوق
پر ریسک ترین صندوقافرا نماد پایدار0.49
کم ریسک ترین صندوقمشترک آتیه نوین0.00

از نظر قیمت هر واحد سرمایه گذاری صندوق (NAV)

معیارنام صندوققیمت صدور
ارزان ترین صندوق درآمد ثابتدارا الگوریتم9,999 ریال
گران ترین صندوق درآمد ثابتتوسعه سرمایه نیکی3,873,940 ریال

از نظر ارزش کل دارایی های صندوق

معیارنام صندوقخالص ارزش دارایی
بالاترین خالص ارزش داراییگنجینه زرین شهر300,174,289M میلیون ریال
پایین ترین خالص ارزش داراییتوسعه سرمایه نیکی202,398M میلیون ریال

ترین های صندوق های مختلط

بهترین و بدترین صندوق سرمایه گذاری مختلط در تیرماه 99 از لحاظ بازدهی، ریسک، قیمت و کل ارزش دارایی‌ها را در زیر مشاهده می‌کنید:

از نظر بازدهی صندوق

معیارنام صندوقبازدهی
بهترین صندوقسپهر اندیشه نوین37.94 %
بدترین صندوقمشترک گنجینه مهر8.02 %

از نظر ریسک (بتای صندوق)

معیارنام صندوقبتای صندوق
پر ریسک ترین صندوق مختلطمشترک نواندیشان0.71
کم ریسک ترین صندوق مختلطمشترک کوثر0.29

از نظر قیمت هر واحد سرمایه گذاری صندوق (NAV)

معیارنام صندوققیمت صدور هر واحد
ارزان ترین صندوق مختلطثروت آفرین پارسیان109,474 ریال
گران ترین صندوق مختلطکارگزاری بانک تجارت73,703,568 ریال

از نظر ارزش کل دارایی های صندوق

معیارنام صندوقخالص ارزش دارایی
بالاترین خالص ارزش دارایی تجربه ایرانیان17,829,105M میلیون ریال
پایین ترین خالص ارزش داراییمشترک نواندیشان237,973Mمیلیون ریال

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

طبق اعلام پیشین مسئولان فروش سهام عدالت از طریق بانک‌ها در روز 13 خرداد ماه به اتمام رسیده اما به تازگی سخنگوی سهام عدالت اعلام کرده که هیچ تاریخی برای اتمام فروش سهام عدالت از طریق بانک تعیین نشده است. آیا فروش سهام عدالت از طریق بانک ادامه دارد؟

به گزارش رادیو سهام، فروش سهام عدالت در ابتدا از طریق بانک‌ها ممکن شد، به متقاضیان فرصت داده شد که در روزهای ششم تا سیزدهم خرداد ماه به بانکی که شماره شبا حساب خود در آن را در اطلاعات سهامداری خود ثبت کرده‌اند، مراجعه کنند و درخواست فروش  30 درصد از سهام خود را به بانک دهند.

بانک‌ها درخواست مشتریان خود را دریافت می‌کردند و آن را به کارگزاری خود یا کارگزاری طرف قرارداد می‌دادند، بنابراین قاعدتا فروش سهام از طریق بانک‌ها باید بعد از 13 خرداد ماه متوقف و ادامه فروش به کارگزاری‌های بانکی و غیربانکی محول می‌شد.

اما به تازگی سخنگوی سهام عدالت اعلام کرده که مهلت فروش 30 درصد از سهام عدالت از طریق بانک‌ها متوقف نشده است.

حسین فهیمی در این خصوص به باشگاه خبرنگاران جوان گفته است: هیچ تاریخی برای اتمام فروش سهام عدالت از طریق بانک تعیین نشده است و سهامداران می‌توانند هر زمانی که بخواهند برای فروش 30 درصد از سهامشان به شعب بانک‌های دولتی و کارگزاری‌ها مراجعه کنند.

به گفته وی، اگر بانکی بگوید که زمان ثبت نام از طریق بانک تمام شده تخلف کرده است و قطع به یقین با این کارگزاری‌ها و بانک‌های متخلف برخورد جدی خواهد شد.

در حالی که برخی از بانک‌ها دریافت درخواست مشتریان خود را متوقف کرده‌اند و به آنها اعلام می‌کنند که مهلت فروش 30 درصد اول سهام عدالت به پایان رسیده است، اما به نظر می‌رسد برخی از بانک‌ها درخواست‌ها را دریافت می‌کنند و برای کارگزاری خود ارسال می‌کنند.

فروش بانکی سهام عدالت در حالی ادامه‌دار است که طبق اعلام شرکت سپرده‌گذاری از بین پنج کارگزاری که بدترین عملکرد را در فروش سهام عدالت داشته‌اند سه کارگزار بانکی قرار دارند و اعتراض‌ها نسبت به بانک‌ها زیاد است.

پس از گذشت دو ماه از آغاز فرایند فروش سهام عدالت کارگزاری‌های اقتصاد بیدار، سهم آشنا و ملل عملکرد بهتری نسبت به سایر کارگزاری‌ها دارند و در مقابل کارگزاری‌های آگاه، مفید، بانک ملی، بانک سپه و بانک صادرات بدترین عملکرد را داشته‌اند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش عملکرد صندوق های سرمایه گذاری در ریزش های اخیر بورس را بررسی کرده و بهترین صندوق های سرمایه گذاری در این بازه زمانی را معرفی می‌کنیم.

حفظ سرمایه، اولین اصل بازارهای مالی

اولین اصل فعالیت در بازارهای مالی، توانایی حفظ سرمایه در مقابل تنش هاست. فعالان بازارهای مالی زیان را جزء جدایی ناپذیر فعالیت در این عرصه می دانند. ضررها همیشه و برای همه وجود دارد. حرفه ای ها ضررها را به عنوان هزینه فعالیت در بازارهای مالی تلقی می کنند. بررسی عملکرد صندوق های سرمایه گذاری که به عنوان متخصصان امر سرمایه گذاری شناخته می شوند در ریزش ها و اصلاح قیمت های سهام در بازار بورس، بسیار مهم می باشد.

در این گزارش کارشناسان سیگنال 3 صندوق برتری که در ریزش هفته اول خرداد ماه 99 بهترین عملکرد را داشتند مورد بررسی قرار داده اند.

برترین صندوق های سرمایه گذاری در ریزش‌های بورسی

در هفته اول خرداد ماه سال 99 شاخص کل بورس حدودا 8 درصد افت کرد. نزول شاخص کل از هفته پایانی اردیبهشت 99 شروع شده بود و تا پایان هفته اول خردادماه 99 نیز ادامه داشت. در همین مدت شاخص هم وزن نیز 2.8 درصد سقوط کرد. صندوق هایی که کمتر از سایر صندوق ها از این نزول تاثیر پذیرفتند عبارت اند از:

سهم آشنا، آهنگ سهام کیان و مشترک ذوب آهن نوویرا

عنوانمقدار کاهش بازدهی در هفته اول خرداد ماه 99
شاخص کل8%
شاخص هم وزن2.8%
صندوق سهم آشنا1.27%
صندوق آهنگ سهام کیان2.3%
صندوق مشترک ذوب آهن نوویرا  2.8%

بهترین عملکرد در بین این سه صندوق مربوط به سهم آشنا بود که فقط 1.27% کاهش را تجربه کرد. صندوق آهنگ سهام کیان با 2.3% کاهش در رتبه دوم و صندوق مشترک ذوب آهن نوویرا با 2.8% افت در جایگاه سوم ایستادند. البته صندوق هایی دیگری نیز بودند که عملکرد بهتری از شاخص کل داشته باشند اما فقط همین سه صندوق بودند که بازدهی مناسب تری از هر دو شاخص کل و شاخص هم وزن کسب کردند.

مقایسه عملکرد 3 صندوق سرمایه گذاری برتر

در جدول زیر به مقایسه این سه صندوق برتر می پردازیم:

معیار مشترک ذوب آهن نوویراآهنگ سهام کیانسهم آشنا
آخرین تاریخ بروزرسانی1399/03/101399/03/101399/03/10
نوع صندوقسهامیسهامیسهامی
تاریخ آغاز فعالیت  (عمر صندوق)1393/05/141395/10/061392/12/27
کل خالص ارزش دارایی (NAV)1,760.45B1,915.78B10,687.86B
تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری نزد سرمایه‌گذاران135,419174,5435,110,817
نام مدیرسبدگردان نو ویرامشاور سرمایه گذاری پرتو آفتاب کیانسبدگردان سهم آشنا
بازدهی سالانه%294.4%405.052%335.49
بازدهی شش ماهه%186.54%234.738%172.03
بازدهی سه ماهه%79.72%98.048%76.25
بازدهی یک ماهه%11.47%13.825%8.49
بازدهی هفت روز گذشته%-0.76%3.138%1.44
قیمت صدور13,104,03611,048,4722,105,134
قیمت ابطال13,000,05810,975,9762,091,223
ضامن نقدشوندگینداردنداردندارد
آدرس سایتhttp://www.esmf.irhttp://www.sarmayehdonyafund.comhttp://www.samf.ir

با ارزش ترین صندوق در بین این سه صندوق، صندوق سهم آشنا با مدیریت سرمایه ای بالغ بر یک هزار میلیارد تومان است. صندوق آهنگ سهام کیان 190 میلیارد تومان و صندوق مشترک ذوب آهن نوویرا 176 میلیارد تومان سرمایه در اختیار دارند. به طور کلی هر چه میزان سرمایه تحت مدیریت یک صندوق بیشتر باشد اندازه صندوق بزرگ تر خواهد بود و طبیعتا مدیران آن باید از تخصص بیشتری برخوردار باشند. صندوق سهم آشنا با ثبت بهترین عملکرد در بین صندوق های سرمایه گذاری در ریزش بورس؛ توانست جایگاه خود را در بین سرمایه گذارانش تثبیت نماید.

پرتفوی سهام صندوق سهم آشنا اخیرا در سیگنال مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید
تحلیل پرتفوی صندوق سهم آشنا

اگر بخواهیم از نظر بازدهی در دوره های زمانی مختلف این سه صندوق را بررسی می کنیم می بینیم که در تمامی دوره های جدول، صندوق آهنگ سهام کیان بالاترین مقدار بازدهی ها را داشته است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش پرتفوی صندوق سرمایه گذاری سهم آشنا را تحلیل کرده و پنج سهم با بیشترین وزن در پرتفوی این صندوق را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

آشنایی با صندوق سرمایه گذاری سهم آشنا

صندوق سرمایه گذاری سهم آشنا از صندوق های سهامی نام آشنا در بازار سرمایه کشور است. مدیر این صندوق شرکت سبدگردان سهم آشناست و متولی صندوق نیز موسسه حسابرسی و خدمات مدیریت رهبین می باشد.

خالص ارزش دارایی های صندوق سرمایه گذاری سهم آشنا طبق آخرین گزارش صندوق بیش از یک هزار میلیارد تومان است.

بیشتر بخوانید
آشنایی با ارکان صندوق‌های سرمایه‌گذاری

بازدهی دوره‌ای صندوق سرمایه گذاری سهم آشنا

در حال حاضر 87 درصد از سرمایه گذاران صندوق سرمایه گذاری سهم آشنا را افراد حقیقی تشکیل می دهند. طبق آخرین اطلاعات از سایت مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران، تعداد سرمایه گذاران حقیقی در صندوق سرمایه گذاری سهم آشنا 5367 نفر است. 18 حقوقی نیز 13 درصد دیگر سرمایه گذاران را تشکیل می دهند.

    دوره      بازدهی
هفته گذشته1.44 ٪
ماه گذشته8.49 ٪
سه ماه گذشته76.25 ٪
شش‌ماه گذشته172.03 ٪
سال گذشته335.49 ٪
از آغاز فعالیت1,118.55 ٪

تاریخ بروز رسانی: 1399/03/10

اهمیت بررسی پرتفوی صندوق سرمایه گذاری

بررسی پنج سهم برتر موجود در پرتفوی صندوق ها به چند دلیل حائز اهمیت است. اول آنکه بیشترین وزن را در پرتفوی صندوق تشکیل می‌دهد و بیشترین تاثیر در میزان بازدهی‌ها را دارد. دلیل دیگر آن است که صندوق‌ها با بهره گیری از ابزارهای مختلف و پیچیده سعی می‌کنند بهینه‌ترین سهام را از نظر رشد و بازدهی شناسایی کنند بنابراین پنج سهمی که بیشترین درصدها را به خود اختصاص داده است می‌تواند نشان دهنده نوع مدیریت و مهارت کارشناسان آن صندوق باشد.

اطلاعاتی که سیگنال مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است بر اساس آخرین صورت های مالی منتشره از سایت اختصاصی صندوق سرمایه گذاری سهم آشنا استخراج شده است.

ترکیب دارایی های صندوق سرمایه گذاری سهم آشنا

ترکیب دارایی های صندوق سرمایه گذاری سهم آشنا

مطابق ترکیب دارایی های صندوق سرمایه گذاری سهم آشنا مشاهده می شود که این صندوق مایل است تا 35 درصد از دارایی های تحت مدیریت خود را در پنج سهم برتر قرار دهد تا از پتانسیل سود بالای آنها استفاده کند.

ترکیب دارایی در صندوق سرمایه گذاری سهم آشنا نشان می دهد که 82.6% از دارایی ها در سهام پذیرفته شده در بورس و فرابورس سرمایه گذاری شده است. سپرده های بانکی 6.8% ، اوراق مشارکت 9.7% و سایر دارایی ها 1% از پرتفوی صندوق سرمایه گذاری سهم آشنا را تشکیل می دهد.

قیمت صدور واحدهای صندوق سرمایه گذاری سهم آشنا

قیمت صدور واحدهای صندوق سرمایه گذاری سهم آشنا

قیمت هر واحد سرمایه گذاری در اردیبهشت سال گذشته حدودا دویست و هشتاد هزار تومان بود. در 11 اردیبهشت ماه 99 قیمت هر واحد با افزایش 322 درصدی به یک میلیون و صد و پنجاه هزار تومان رسید. در روز بعد (12 اردیبهشت ماه 99) صندوق سهم آشنا تصمیم گرفت قیمت هر واحد را به دویست هزار تومان برساند و تعداد واحدهای سرمایه گذاری را زیاد کند. بدین صورت سرمایه گذارانی که از قبل در این صندوق سرمایه گذاری کرده بودند، با افزایش تعداد واحدهای سرمایه گذاری مواجه شدند و ارزش سرمایه شان به همان مقدار قبل باقی ماند. همچنین سرمایه گذارانی که قصد خرید واحدهای سرمایه گذاری در این صندوق را داشته باشند می توانند با در اختیار گرفتن تعداد کمتری از واحد های سرمایه گذاری، مشارکت خود را در این صندوق آغاز کنند.

5  سهم با بیشترین وزن در پرتفوی صندوق سرمایه گذاری سهم آشنا

برترین سهام موجود در پرتفوی صندوق های سرمایه گذاری می تواند مسیر حرکت سرمایه های هوشمند را برای سرمایه گذاران خرد مشخص کند. از این رو با بررسی پنج سهم برتر صندوق سرمایه گذاری سهم آشنا در ادامه همراه ما باشید.

صندوق سرمایه گذاری سهم آشنا
نوع صندوق : سهامی
ارزش خالص دارایی ها در آخرین گزارش صندوق : 10,687,862,081,846 ریال
بازدهی نقطه به نقطه یکساله : 335.49 ٪
مدیر صندوق : شرکت سبدگردان سهم آشنا
ردیفنام نمادنام شرکتدرصد از کل پرتفوی
1وپستپست بانك ايران10.07
2رمپناگروه مپنا10.07
3ثنوسانوسازی ‌و ساختمان‌ تهران5.87
4وساختسرمايه‌ گذاری‌ ساختمان ‌ايران4.71
5وآتیسرمايه‌ گذاری آتيه‌ دماوند4.64

نکته جالب توجه در این صندوق وزن بالای صنعت انبوه سازی املاک و مستغلات در پرتفوی آن می باشد. سهم های ثنوسا و وساخت جزو سهم های صنعت انبوه سازی املاک و مستغلات هستند که مجموعا 10.58% از پرتفوی صندوق سهم آشنا را در بر گرفته اند. دیگر صنایع مورد توجه این صندوق، بانک ها و موسسات مالی، خدمات فنی و مهندسی و سرمایه گذاری هاست.

ارزشمندترین خرید اردیبهشت ماه 99 صندوق سرمایه گذاری سهم آشنا مربوط به سهم پست بانک می باشد. این سهم که تا پیش از این نیز در پرتفوی صندوق وجود داشته است، سرمایه به ارزش بالغ بر 43 میلیارد تومان را در سرمایه گذاری های مجدد صندوق به خود اختصاص داده است. بنابراین صندوق سهم آشنا که قبلا 42 میلیون سهم از پست بانک ایران را در اختیار داشت، با افزودن 32 میلیون سهم دیگر به سبد سهام خود، با ارزش ترین سهم خود را به این سهم صنعت بانکی اختصاص داد.

تحرک مهم دیگر صندوق سهم آشنا بر روی سهم گروه مپنا بود. صندوق در اردیبهشت ماه 99، به دارایی خود از این سهم که بیش از 38 میلیون سهم برآورد می شد، 4 میلیون سهم دیگر نیز اضافه کرد. بنابراین بالغ بر 10.5 میلیارد تومان از خریدهای جدید صندوق به این سهم اختصاص یافت. همچنین صندوق سهم آشنا تعداد یک میلیون و 400 سهم از رمپنا را در همین مدت به ارزش 3 میلیارد و هفتصد میلیون تومان فروخت.

اما قابل تامل ترین خرید صندوق مربوط به سهمی ست که تا پیش از این در پرتفوی صندوق سهم آشنا وجود نداشته است. 7میلیون و هشتصد هزار سهم از شرکت گلتاش (نماد شگل) به ارزش بیش از 28 میلیارد تومان در اردیبهشت ماه 99 به پرتفوی صندوق اضافه شده است.

سهم های ثنوسا، وساخت و وآتی نیز جزو سهم های مورد توجه صندوق سهم آشنا بوده است که وزن بالایی در سبد سهام این صندوق را دارا می باشند.

حجم بالای فروش صندوق در سهم گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان (پترول) نیز جالب توجه بود. صندوق سهم آشنا که 30 میلیون سهم از این شرکت بورسی در اختیار داشت، در اردیبهشت ماه 99 تمام سهام خود را به ارزش 29 میلیارد تومان به فروش گذاشت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

آذر ماه 98 ماهی بود که قطار بازار سرمایه به ریل صعودی خود بازگشت. بازار سهام که در مهر و آبان 98 کمی از حرکت صعودی خود را اصلاح کرده بود، آخرین ماه پاییز 98 را با بازدهی مثبت به پایان برد.

به گزارش سیگنال بازدهی شاخص کل بورس تهران در آذر ماه 98 حدود 16 درصد بود. برترین صندوق های سرمایه گذاری در همین مدت توانستند بازدهی بالاتری از میانگین بازار کسب کنند.

بهترین صندوق های سرمایه گذاری در آذر ماه 98 کدام صندوق ها بودند؟

یکی از راه های انتخاب مطلوب برای سرمایه گذاری، بررسی عملکرد گذشته است. از همین رو در سیگنال گزارشات عملکرد صندوق های سرمایه گذاری را برای مخاطبان گرامی تهیه می کنیم.

صندوق ها در دسته بندی های متفاوت از نظر ریسک، در بازار بورس سرمایه گذاری می کنند. برای کسانی که مایل نیستند مستقیما وارد معاملات سهام شوند، صندوق های سرمایه گذاری فرصت ورود حرفه ای به بازار سرمایه را ایجاد می کنند.

با توجه به تعداد و انواع مختلف صندوق های سرمایه گذاری، شاید انتخاب از بین صندوق های سرمایه گذاری کمی دشوار باشد.

صندوق های سرمایه گذاری در چهار طبقه اصلی ، شامل صندوق های با درآمد ثابت، صندوق های سهامی، صندوق های مختلط و صندوق های طلا تقسیم بندی شده اند.

در این گزارش به بررسی 10 صندوق سرمایه گذاری برتر از نظر سودسازی و میزان بازدهی بر اساس آخرین اطلاعات منتهی به تاریخ 30 آذر ماه سال 1398 می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید
انواع صندوق های سرمایه گذاری در ایران کدامند؟

10 صندوق سرمایه گذاری برتر با درآمد ثابت در آذر 98

رتبه نام صندوق درصد بازدهی ماهانه خالص ارزش دارایی (ریال)
اول صنعت و معدن 7.16 1,065,362M
دوم نیکوکاری جايزه علمي فناوري پيامبر اعظم(ص) 5.41 254,609M  
سوم گنجینه الماس بیمه دی 4.40 382,821M
چهارم توسعه سرمایه نیکی 4.18 56,769M
پنجم گنجینه یکم آوید 4.08 140,881M
ششم گنجینه الماس پایدار 4.00 785,820M
هفتم نیکوکاری دانشگاه الزهرا 3.85 52,905M
هشتم گنجینه آینده روشن ETF 3.79 گنجینه آینده روشن
نهم پیروزان 3.19 6,928,994M
دهم پیشگامان سرمایه نوآفرین 3.12 223,442M

صندوق های درآمد ثابت در آذر ماه 98 عملکرد فوق العاده ای داشتند.

صندوق های درآمد ثابت با اینکه اغلب در اوراق بهادار با درآمد ثابت و سپرده های بانکی سرمایه گذاری می کنند تا سودسازی کم ریسک و مطمئنی داشته باشند، اما تحت تاثیر جو مثبت بازار سرمایه بازدهی فوق العاده ای کسب کردند.

صندوق های درآمد ثابت حدود 92 درصد از ارزش خالص دارایی ها در صندوق های سرمایه گذاری را به خود اختصاص می دهند. این مسئله تمایل سرمایه گذاران ایرانی به دریافت سودهای ثابت و کم ریسک (مشابه بانک ها) را نشان می دهد.

صندوق صنعت و معدن که عنوان برترین صندوق درآمد ثابت را از آن خود کرده است، حدود 24% از دارایی های خود را در سهام پذیرفته شده در بورس سرمایه گذاری کرده است. این صندوق 76% دیگر را در ابزارهای مالی کم ریسک قرار داده است.

سه صنعت برتری که در پرتفوی سهام صندوق صنعت و معدن قرار دارد عبارت اند از:

مواد و محصولات دارویی 5.49% ، محصولات شیمیایی 5.28% ، استخراج کانه های فلزی 4.92% برجسته ترین تغییری که در صندوق صنعت و معدن صورت گرفته است این است که خالص ارزش دارایی  ها در صندوق صنعت و معدن نسبت به یک ماه گذشته دو برابر شده است.

10 صندوق سرمایه گذاری برتر سهامی در آذر 98

رتبه نام صندوق درصد بازدهی ماهانه خالص ارزش دارایی(ریال)
اول ارزش کاوان آینده 26.79 1,389,927M
دوم رشد سامان 24.44 407,627M
سوم مشترک نقش جهان 24.10 374,493M
چهارم مشترک یکم سامان 23.39 241,941M
پنجم سهم آشنا 22.76 3,528,095M
ششم توسعه صادرات 22.01 134,534M
هفتم مشترک آسمان یکم 21.69 158,162M
هشتم آسمان آرمانی سهام 19.82 277,324M
نهم گنجینه رفاه 19.68 771,189M
دهم آوای سهام کیان 19.33 2,293,692M

جذاب ترین بازدهی ها در صندوق ها بدون شک متعلق به صندوق های سهامی ست. چرا که این صندوق ها بیشترین دارایی های موجودشان را در سهام بورس و فرابورس سرمایه گذاری می کنند.

صندوق ارزش کاوان آینده که ماه گذشته نیز در گزارش 10 صندوق سرمایه گذاری برتر در آبان‌ماه سال 98 در صدر جدول برترین ها ایستاده بود، در این ماه نیز جایگاه خود را حفظ کرد.

سیگنال در تاریخ 10 آذر ماه 98 طی گزارشی به تحلیل و بررسی پرتفوی بهترین صندوق سرمایه گذاری سهامی در آبان ماه 98 پرداخت و در آن صندوق ارزش کاوان آینده را با جزئیات بیشتری به همراهان گرامی معرفی کرد.

خالص ارزش دارایی  ها در صندوق ارزش کاوان آینده نسبت به یک ماه گذشته دو برابر شده است.

در ضمن میزان بازدهی این صندوق نیز که در آبان 98 حدود 13.68 درصد بود با افزایش دو برابری همراه شد و به 26.79 درصد رسید.

صندوق رشد سامان دیگر شگفتی ساز عرصه صندوق های سهامی بود. این صندوق در ماه گذشته جزو برترین صندوق های سهامی معرفی شده بود.

میزان بازدهی صندوق رشد سامان در مقایسه با یک ماه گذشته تقریبا سه برابر شده است.

صندوق سهم آشنا که یکی از صندوق های سهامی با بیشترین خالص ارزش دارایی در میان صندوق های محسوب می شود هم عملکرد فوق العاده ای داشت. خالص ارزش دارایی  ها در صندوق سهم آشنا در مقایسه با یک ماه گذشته M 1.500.000 بیشتر شده است.

10 صندوق سرمایه گذاری برتر مختلط در آذر 98

رتبه نام صندوق درصد بازدهی ماهانه خالص ارزش دارایی(ریال)
اول توسعه پست بانک 13.00 137,170M
دوم مشترک کوثر 12.52 369,586M
سوم کارگزاری بانک تجارت 12.23 318,900M
چهارم ارمغان یکم ملل 12.07 258,724M
پنجم ثروت آفرین پارسیان ETF 11.65  1,270,870M
ششم یکم نیکوکاری آگاه 11.31 36,968M
هفتم آسمان خاورمیانه 10.94 364,462M
هشتم تجربه ایرانیان 10.62  5,760,164M
نهم مشترک پارس 10.35 170,678M
دهم نیکوکاری میراث ماندگار پاساگاد 9.22 459,481M

صندوق های مختلط نسبت به ماهیت خود که نیمی شبیه به درآمد ثابت ها و نیمی شبیه به سهامی ها هستند، عملکرد بسیار خوبی داشتند.

صندوق تجربه ایرانیان ارزشمندترین صندوق مختلط کشور از حیث دارا بودن بیشترین خالص ارزش دارایی ها است. صندوق تجربه ایرانیان در آذر ماه 98 همانند ماه قبل توانست با عملکرد فوق العاده خود، در لیست ده صندوق برتر ماهانه قرار بگیرد.

بهترین صندوق های سرمایه گذاری طلا در آذر 98

رتبه نام صندوق درصد بازدهی ماهانه خالص ارزش دارایی(ریال)
اول در اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلای کیان 10.78 3,293,534M
دوم پشتوانه طلای لوتوس 5.79 3,293,534M
سوم پشتوانه سکه طلای زرافشان امید ایرانیان 5.74 378,930M
چهارم  در اوراق بهادار مبتني بر سکه طلاي مفيد 5.66 1,141,820M

 آذر ماه 98 برای صندوق های طلا با بازدهی مثبت همراه بود. بعد از آنکه در ماه گذشته بالاخره صندوق های طلا نیز به سوددهی رسیدند، روند سود سازی این صندوق ها در آذر ماه 98 نیز ادامه داشت اما به طور کلی کمتر از آبان ماه 98 بود.

نکته جالب توجه در این ماه بازدهی بالای صندوق طلای کیان است. این صندوق در مقایسه با ماه گذشته حدود 1.000.000M در خالص ارزش دارایی های خود افزایش چشمگیری را تجربه کرده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.