دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
جمعه
28 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، علی رسولیان درباره مزایده  6 معدن مهم در خراسان رضوی به ایرنا گفت: سه معدن سنگ آهن در منطقه سنگان شهرستان خواف، دو معدن سنگ آهن در نیشابور و یک معدن مرمریت در تربت‌حیدریه از صاحبان سلب صلاحیت شده و بزودی به مزایده گذاشته می‌شود.

وی افزود: این معادن از مجموع 400 معدنی است که مشکلاتی در بهره‌برداری با اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری دارند. شرط بهره‌برداری از این معادن داشتن برنامه مشخص استخراج از سوی بهره‌بردار و داشتن پروانه بهره‌برداری قبلی از سازمان صنعت بوده و بهره‌بردار باید طرح زیست محیطی به منظور بهره‌برداری صحیح از معدن ارایه دهد.

رسولیان ادامه داد: در زمینه آنومالی سنگ آهن مربوط به سازمان ایمیدرو و معدن مس تکنار بردسکن نیز مقرر شد گزارش کارشناسی تهیه و تصمیم گیری درباره آن در نشست بعدی کارگروه ماده 24 مکرر قانون معادن انجام شود. 46 نوع ماده معدنی شامل سنگ آهن، منگنز، طلا، کرومیت و مس و مواد غیرفلزی شامل خاک صنعتی، سلیس، کائولن، زغال سنگ، مصالح ساختمانی و سنگ‌های تزیینی عمده معادن استان خراسان رضوی را تشکیل می‌دهند.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressi

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

چرخش بورس بدون مداخله

شاخص بورس پس از 20 روز در حالی رشد بالای 3 درصد را تجربه کرد که به اعتقاد کارشناسان بازار با اعتماد حقیقی‌ها برگشت نه پول حقوقی‌ها. ورود هزار و 800 میلیارد تومان پول حقیقی در روز گذشته دلیل این مدعا است. همگرایی دولت، مجلس و بورس گرچه علت اصلی این رشد است اما شایعه برداشتن سقف رشد نرخ دلار در سامانه نیما و بازگشایی نماد خودرویی‌ها از مهم‌ترین دلایل این اتفاق بود. دیروز در 70 درصد نمادها، حقیقی‌ها خریدار اکثریت و در 30 درصد نمادها حقوقی‌ها خریدار اکثریت بودند و این یعنی بازگشت اعتماد دوباره به بورس. در عین حال پیگیری‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد زمان بازگشایی نمادهای پالایشی هنوز مشخص نیست. این را علی صحرایی، مدیرعامل بورس تهران گفت و افزود: تا عصر روز دوشنبه زمان بازگشایی نماد شرکت‌های پالایشی هنوز به‌طور کامل مشخص نیست و همچنین درخواستی برای تمدید پذیره‌نویسی پالایش یکم به سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام نشده است.

کارشناسان به رشد ادامه‌دار بازار در روزهای آینده خوش‌بین هستند و پیش‌بینی می‌کنند این رشد حداقل برای یک بازه شش ماهه تداوم داشته باشد. به اعتقاد آنان به احتمال زیاد دیگر در بازار سرمایه رشدی را که در ابتدای سال داشتیم نخواهیم دید، اما رشد آن قطعی و پیش‌بینی‌ها مثبت است. مخصوصا با افزایش قیمت دلار رشد شاخص ادامه‌دار خواهد بود.  به باور این کارشناسان، بازار به دلیل افزایش نرخ دلار روند رشد خود را از سرگرفت. این هفته، برخلاف دو ماه گذشته به دلیل تک‌نرخی شدن نرخ دلار نسبت به رشد بازار سرمایه خوش‌بینی ایجاد شد. چون با افزایش قیمت دلار تقاضای خوبی برای گروه‌هایی که متاثر از این رشد هستند، مخصوصا پتروشیمی‌ها ایجاد شد.

دلار عامل مثبت شدن بورس شد

محمد نوربخش، مدیر سرمایه‌گذاری سبدگردانی کوروش پیش‌بینی می‌کند اگر نمادهایی که بسته هستند، هنگام باز شدن مشکلی ایجاد نکنند، رشد بازار ادامه‌دار خواهد بود. او به «دنیا‌ی‌اقتصاد» می‌گوید: در این مدتی که بازار ریزش داشت خیلی از سهم‌ها قیمت‌های جذابی برای خرید داشتند؛ عموما هم سهم‌های بنیادی خیلی جذاب شده بودند. بنابراین همین‌ که سهم‌ها را به حال خود می‌گذاشتند، بازار به حالت قبلی خود برمی‌گشت و رشد را از سرمی‌گرفت.

نوربخش نسبت به بازگشایی برخی از سهم‌ها که هنوز بازگشایی نشده‌اند مانند شستا و برخی نمادهای پالایشی اظهار نگرانی می‌کند و می‌افزاید: اکنون که بازار رشد خود را از سرگرفته است یک مشکلی وجود دارد و آن هم سهم‌هایی مثل شستا و برخی پالایشی‌ها است که هنوز بسته هستند و بازگشایی نشده‌اند. این نگرانی وجود دارد که این سهم‌‌ها با قیمت بالا باز شوند و همین مساله تاثیرش را روی بازار بگذارد.

مدیر سرمایه‌گذاری سبدگردانی کوروش تشریح می‌کند: اگر در روند نزولی قبلی شستا و پالایشی‌ها با دامنه باز، بازگشایی می‌شدند و منفی 30 درصد می‌خوردند، رشد بازار که اکنون شروع شده بدون شک تداوم پیدا می‌کرد اما الان مقداری نگرانی بابت این نمادها وجود دارد که اگر در این شرایط باز بشوند چه اتفاقی می‌افتد؟ البته شاید با قیمت بالا بازگشایی بشوند اما این اتفاق در بلندمدت تاثیر خوبی روی شاخص نخواهد داشت.

نوربخش افزایش نرخ ارز را علت رشد بازار در یکی، دو روز گذشته می‌داند و می‌گوید: به نظر می‌رسد افزایش نرخ دلار عاملی برای رشد بازار خواهد بود و اگر اتفاقی نیفتد و مشکلی بابت نمادهای بسته به وجود نیاید، رشد بازار تداوم خواهد داشت.

تداوم روند رو به رشد برای بورس

محمد همتی، کارشناس بازار سرمایه نیز نسبت به رشد ادامه‌دار بازار در روزهای آینده خوش‌بین است و پیش‌بینی می‌کند این رشد حداقل برای یک بازه شش ماهه تداوم داشته باشد. او به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: همان‌طور که پیش‌بینی می‌‌شد، بازار به دلیل افزایش نرخ دلار روند رشد خود را از سرگرفت. این هفته، برخلاف دو ماه گذشته به دلیل تک نرخی شدن نرخ دلار نسبت به رشد بازار سرمایه خوش‌بینی ایجاد شد. چون با افزایش قیمت دلار تقاضای خوبی برای گروه‌هایی که متاثر از این رشد هستند، مخصوصا پتروشیمی‌ها ایجاد شد.  او با یادآوری رشد 60 هزار واحدی شاخص بورس در روز گذشته می‌افزاید: به نظر می‌رسد این روند ادامه خواهد داشت و اگر اتفاق خاصی نیفتد بازار با شیب ملایم و خوبی رو به رشد خواهد بود.

این کارشناس بازار سرمایه همچنین با یادآوری بازگشایی نماد ایران‌خودرو و سایپا در روز گذشته می‌گوید: دیروز نماد خودرویی‌ها هم بازگشایی خوبی داشتند و برخلاف تصوری که وجود داشت، فشاری روی بازار ایجاد نکردند، بنابراین در روزهای آینده روند رو به رشد و ملایمی را برای بازار سرمایه شاهد خواهیم بود.  او این مدت را حداقل شش ماه ارزیابی می‌کند، اما در همین حال یادآور می‌شود که ممکن است با نزدیک شدن به انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا ترس و احتیاط را در معاملات بازار شاهد باشیم: هرچه به جلو حرکت کنیم و به انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا نزدیک شویم ممکن است سهامداران مقداری احساس احتیاط کنند و ارزش معاملات کاهش پیدا کند اما در کل بازار سرمایه رشد خواهد کرد. همتی با تاکید بر اینکه «در روند کلی بازار اوضاع خوبی خواهد داشت» اضافه می‌کند: به نظر می‌رسد دیگر فشار فروش نخواهیم داشت. البته ممکن است پیشتازی گروه به گروه بچرخد یعنی یک روز گروه سنگ آهن پیشتاز باشد و یک روز فولاد و همین‌طور دست به دست شود، اما در کل بازار ریزش قبلی را نخواهد دید.

این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این سوال که آیا رشد بازار تداوم مستحکم خواهد داشت یا ممکن است دوباره شاهد ریزش آن باشیم، می‌گوید: ممکن است بازار دیگر با شتابی که در ابتدای سال داشت، رشد نکند یا مانند دیروز که 60 هزار واحد رشد کرد، نباشد ولی روند رو به رشد حتما تداوم خواهد داشت و با یک شیب ملایم رشد خواهد کرد. البته ممکن است در این میان یکی، دو روز هم منفی بخورد که این نوسان نیز در ذات بازار وجود دارد و غیرطبیعی نخواهد بود.

همتی تاکید می‌کند:‌ به احتمال زیاد دیگر در بازار سرمایه رشدی را که در ابتدای سال داشتیم نخواهیم دید اما رشد آن قطعی و پیش‌بینی‌ها مثبت است. مخصوصا با افزایش قیمت دلار رشد شاخص ادامه‌دار خواهد بود.

او در پاسخ به این سوال که چه باید شود تا رشد بازار ادامه‌دار باشد و دوباره شاهد ریزشی مانند یک ماه قبل نبود، می‌گوید: من این نظریه را که ریزش بازار به خاطر دخالت‌های حقوقی‌ها یا دولت بود قبول ندارم و به نظرم اگر هم چنین دخالتی باشد بسیار کم‌رنگ است. چرا که در بازاری که ارزش معاملات آن حتی تا 34 هزار میلیارد تومان هم می‌رود، حقوقی‌ها یا دولت نمی‌توانند دخالت کنند.

علت ریزش یک ماهه بازار

همتی معتقد است علت ریزش بازار در این مدت به خاطر جو روانی منفی است که بر بازار حاکم شده بود و بر این اساس توضیح می‌دهد: «این مدت یک جو منفی علیه بازار شکل گرفته و نقل‌قول‌هایی ‌شد که اوضاع را برهم زد و روی بازار اثر منفی گذاشت. در این مدت قیمت‌ خیلی از سهم‌ها افت کرد و حتی برخی از آنها تا 50 یا 70 درصد ریزش داشتند، بنابراین به نقطه ارزندگی رسیدند. به عبارت دیگر اکنون نقاط ارزندگی در سهم‌ها هویدا شده که بازار اقبال نشان داد که نتیجه آن رشد خوب شاخص بود و تزریق نقدینگی قابل ملاحظه‌ای در بازار دیدیم. با وجود اینکه هنوز گروه پالایشی‌ها باز نشده و اگر آنها هم باز شوند ارزش معاملات بالاتر می‌رود.

او افزایش قیمت دلار را در رشد بازار بسیار موثر می‌داند و می‌گوید: دلار یک آیتم بسیار مهم برای بازار سرمایه است، بنابراین با رشدی که دلار در روزهای اخیر داشته، بازار سرمایه هم اثر گرفته و ما شاهد رشد آن در یکی، دو روز گذشته هستیم.  همتی در پاسخ به این سوال که تصمیمات شورای‌عالی بورس در آخر هفته گذشته چه تاثیری بر رشد بازار داشت نیز چنین می‌گوید: قطعا تصمیماتی که در شورای‌عالی گرفته شده، موثر بوده است. یکی از مهم‌ترین این تصمیم‌ها نیز بازارگردانی بود البته اگر اجرایی شود.

اثر مثبت بازارگردانی

این کارشناس بازار سرمایه اضافه می‌کند: اگر بازارگردانی در عمل نیز اتفاق بیفتد و صندوق‌ها را ملزم به بازارگردانی کنند، اثر بسیار مثبتی بر بازار خواهد داشت. خلایی که همیشه در بازار سرمایه احساس می‌شد نبود یک رکن بازارگردانی قوی بود که اگر این اتفاق بیفتد شاید دیگر از ریزش‌های‌ سنگین خبری نباشد.

همتی تاکید می‌کند: ولی این مساله منوط به آن است که بازارگردانی به نحو احسن انجام شود و منابع در اختیار صندوق‌های بازارگردان قرار گیرد. یعنی صرف این نباشد که فقط یک اسم باشد و بگویند ما رکن بازارگردانی را احیا کردیم. بازارگردانی با تزریق منابع صورت می‌گیرد، بنابراین اگر تزریق منابع صورت نگیرد کاری از پیش نمی‌رود. بنابراین بازارگردانی باید ضمانت اجرایی داشته باشد که اگر این اتفاق بیفتد دیگر از ریزش سنگین در امان خواهیم بود. بازارگردان به نقد شدن سهم و همچنین به نزدیک شدن قیمت سهم به ارزش واقعی خود کمک می‌کند.

او همچنین به حمایت مجلس از بازار سرمایه اشاره می‌کند و می‌گوید: اتفاق مهم دیگری که در این مدت افتاده حمایت مجلس و رئیس مجلس از بازار سرمایه است که نکته مهمی است. در ادوار گذشته مجلسی ندیدیم که رئیس مجلس صراحتا از بورس حمایت کند. برای اولین بار است که چنین اتفاقی افتاده و بنابراین نکته مثبتی است و نشان می‌دهد مجلس در کنار دولت دارد کمک می‌کند بازار سرمایه بازار پویا باقی بماند و نقدینگی از سایر بازارها با شیب بیشتری به بورس وارد شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

شاخص کل بورس امروز با 59 هزار و 672 واحد صعود رقم یک میلیون و 667 هزار واحد را ثبت کرد. شاخص کل با معیار هم وزن نیز با 5947 واحد صعود به رقم 428 هزار و 837 واحد رسید.

معامله‌گران امروز یک میلیون معامله به ارزش 107 هزار و 221 میلیارد ریال انجام دادند.

س. نفت و گاز و پتروشیمی تامین، صنایع پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران، گروه پتروشیمی س. ایرانیان، معدنی و صنعتی گلگهر و بانک ملت نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت را روی بورس گذاشتند و ملی صنایع مس ایران، فولاد مبارکه اصفهان، بانک صادرات ایران، بانک ملت، بانک تجارت، سرمایه‌ گذاری غدیر و گسترش سرمایه‌ گذاری ایران خودرو نمادهای پربیننده این بازار بودند.

در آن سوی بازار سرمایه شاخص کل فرابورس نیز با 437 واحد صعود به رقم 17 هزار و 450 واحد ایستاد. معامله‌گران این بازار 560 هزار معامله به ارزش 77 هزار و 728 میلیارد ریال انجام دادند.

پتروشیمی مارون، پلیمر آریا ساسول، هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه، سنگ آهن گوهرزمین، پتروشیمی تندگویان، سهامی ذوب آهن اصفهان و پالایش نفت لاوان نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت را روی فرابورس گذاشتند و لیست نمادهای پربیننده این بازار از بانک دی، پلیمر آریا ساسول، سهامی ذوب‌آهن اصفهان، پتروشیمی تندگویان، پتروشیمی زاگرس، صنایع ماشین‌های اداری ایران و گروه سرمایه‌ گذاری ایران خودرو تشکیل شده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از اخبار فولاد، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: ۶ معدن این استان که از صاحبان آن سلب صلاحیت شده است به مزایده عمومی گذاشته می‌شود.

علی رسولیان عصر دوشنبه بعد از نشست کارگروه ماده ۲۴ مکرر قانون معادن افزود: این ۶ معدن شامل سه معدن سنگ آهن در منطقه سنگان شهرستان خواف، دو معدن سنگ آهن در نیشابور و یک معدن مرمریت در شهرستان تربت‌حیدریه است.

وی ادامه داد: این معادن از مجموع ۴۰۰ معدنی است که مشکلاتی در بهره‌برداری با اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری دارند و در آینده به مزایده گذاشته خواهند شد.

معاون استانداری خراسان رضوی گفت: شرط بهره‌برداری از این معادن داشتن برنامه مشخص استخراج از سوی بهره‌بردار و داشتن پروانه بهره‌برداری قبلی از سازمان صنعت، معدن و تجارت است و بهره‌بردار باید طرح زیست محیطی به منظور بهره‌برداری صحیح و اصولی از معدن ارایه دهد.

وی افزود: در زمینه آنومالی سنگ آهن مربوط به سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران نیز مقرر گردید گزارش کارشناسی تهیه و تصمیم گیری درباره آن در نشست بعدی این کارگروه انجام گیرد.

رسولیان ادامه داد: در مورد معدن مس تکنار بردسکن هم مقرر گردید گروه کارشناسی از آن معدن بازدید و با مدنظر قرار دادن نقطه نظرات کارشناسان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری و کارشناسان متخصص معرفی شده از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت، گزارش کارشناسی ارایه و در کمیسیون ماده ۲۴ مکرر قانون معادن استان مطرح گردد.

تعداد پروانه بهره برداری معدنی معتبر در خراسان رضوی ۹۱۴ فقره با ذخیره ۲.۷۷ میلیارد تن و استخراج اسمی ۳۹.۶ میلیون تن با سرمایه گذاری ۱۰۹ هزار و ۷۲ میلیارد ریال و اشتغالزایی برای ۱۰ هزار و ۳۳۶ نفر است.

 ۴۶ نوع ماده معدنی در خراسان رضوی وجود دارد که عمده مواد شناخته شده در کشور را شامل می‌شود. مواد فلزی شامل سنگ آهن، منگنز، طلا، کرومیت و مس و مواد غیرفلزی شامل خاک صنعتی، سلیس، کائولن، زغال سنگ، مصالح ساختمانی و سنگ‌های تزیینی عمده معادن استان خراسان رضوی را تشکیل می‌دهند.

 ماده ۲۴ مکرر قانون معادن به موضوع حل اختلاف بین دستگاه های اجرایی در موضوع بهره برداری از معدن می پردازد.

 براساس این ماده قانونی اعضای هیات حل اختلاف شامل استاندار یا معاون ذیربط به عنوان رییس هیات، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان به عنوان دبیر هیات، یک نفرکارشناس خبره معدن با معرفی سازمان نظام مهندسی معدن استان، رییس سازمان جهاد کشاورزی استان، نماینده دستگاه مورد اعتراض، یک نفر از بهره‌برداران با تجربه و متخصص در امور معدنی با انتخاب خانه معدن استان و در صورت نبود خانه معدن در استان، با انتخاب خانه معدن کشور، یک نفر حقوقدان آشنا به مسایل معدنی با انتخاب و معرفی رییس دادگستری استان می‌باشند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات کامودیتی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

سالانه موسسه فریزر یک نظرسنجی را در مورد بهترین معادن دنیا برگزار می‌کند و برترین کشورها در حوزه معادن را معرفی می‌کند.

آخرین رده‌بندی مکان‌های برتر برای سرمایه‌گذاری معدنی مربوط است به کشورهای توسعه یافته با سابقه طولانی موفقیت در صنعت، اما این اتفاق خوبی نیست زیرا که کشورهای دیگری هستند که از نظر امکانات و فناوری پیشرفته نیستند اما از لحاظ معدنی بسیار غنی و پر بار هستند.

 در نظرسنجی سالانه موسسه فریزر در مورد شرکت‌های معدنی، ایالت استرالیا غربی عنوان برترین صلاحیت جهت سرمایه‌گذاری در این رده بندی قرار دارد، استرالیا قبلا در جایگاه شماره دو بود، و اکنون جایگزین ایالت نوادا ایالات متحده می‌شود، که به رتبه سوم سقوط کرده است.

نظرسنجی سال ۲۰۱۹ که در تاریخ ۲۵ فوریه منتشر شد، فنلاند را در رده دوم، آلاسکا در رتبه چهارم و پرتغال در پنجم قرار داده است.

شاید بزرگ‌ترین شگفتی در این نظرسنجی موسسه فریزر، عملکرد ضعیف ایالت‌های کانادا باشد که هیچ یک از آنها نتوانسته در بین ۱۰ معدن برتر قرار داشته باشند، در حالی که ساسکاچوان در رتبه یازدهم، انتاریو شانزدهم، کبک ۱۸ و کلمبیا انگلیس در رده ۱۹ قرار دارد.

در نظرسنجی قبلی، کانادا ۴ ایالت خود را در بین ۱۰ کشور برتر داشت.

کانادا از نظر کارکرد معادن، سنتی ـ نیروگاهی بوده است و این ضعف در آخرین بررسی به عنوان نگرانی در مورد مقررات محیط‌زیست و خطرات ناشی از گرم شدن زمین و موضوعات زیست محیطی عنوان شده است.

در این نظرسنجی همچنین، افزایش خطر در فعالیت محیط‌زیست به ویژه در کشورهای توسعه یافته مانند کانادا وجود دارد. نگرانی‌های زیست محیطی مطمئنا عاملی در استرالیا به ویژه در ایالت‌های شرقی مانند کوئینزلند و نیو ساوت ولز است که معادن زغال‌سنگ در آن حاکم است که هم از طرف مخالفان و هم طرفداران مورد توجه مردم قرار دارد.

علت صدرنشینی استرالیا

صعود استرالیا غربی به صدر شاخص برترین معادن عمدتا مربوط به سنگ‌آهن و مقداری طلا است.

استرالیا غربی بزرگ‌ترین صادرکننده سنگ آهن در جهان است و ذخایر باکیفیت آن را دولت به عنوان مهم‌ترین صنعت کشور حمایت و درک می‌کند.

هر ۲ معدن Rio Tinto و BHP Group، برتر سنگ‌آهن در استرالیا، جهت گسترش و توسعه خود مبلغ قابل توجهی سرمایه‌گذاری می‌کنند.

ریو ۲.۶ میلیارد دلار برای توسعه پروژه سنگ آهنی Koodaideri هزینه می‌کند، و BHP ۳.۶ میلیارد دلار به معدن South Flank خود اختصاص داده است، که هر ۲ پروژه درحال‌حاضر از بزرگترین پروژه‌های دنیا است.

معدن ریو همچنین در حال ارزیابی پروژه سنگ آهنی سیماندو در گینه است که ۴۵ درصد از آن را در اختیار دارد و در وب سایت این شرکت به عنوان ذخیره «کلاس جهانی» توصیف شده است.

کشور گینه از انستیتوی فریزر از نظر جذابیت معدن در رتبه بیست و یکم قرار گرفت و ممکن است در مقایسه با استرالیا غربی ضعیف به نظر برسد، اما گینه به عنوان کشور برتر قاره افریقا تبدیل شد، بعد از گینه بهترین رتبه بعدی مربوط به افریقای جنوبی است که در رتبه ۴۰ قرار گرفته است.

مشکل شرکت‌های معدنی چیست

مشکل شرکت‌های معدن این است که تعداد پروژه‌های موجود در این حوزه‌های برتر محدود است. در عین حال، برخی از بهترین معادن دنیا در مکان‌هایی هستند که انجام کار در آنجا ریسک‌پذیر است.

به عنوان مثال، فنلاند و پرتغال در رده‌های برتر مؤسسه فریزر در رده‌های دوم و پنجم قرار گرفته‌اند، اما صنایع آنها ناخواسته نسبی هستند و بعید است که سرمایه‌گذاری گسترده‌ای را بتوانند جذب کنند. در مقابل، برخی از بهترین ذخایر معدنی بالقوه در کشورهایی در رده‌هایی پایین‌تر از ۱۰کشور برتر قرار دارند، از جمله تانزانیا، آرژانتین، زامبیا و جمهوری دموکراتیک کنگو.

اکنون چالش واقعی برای صنعت و معدن این است که چگونه می‌توان این کشورها ضعیف در بخش معادن را رو به پیشرفت سوق داد تا آنها را به اندازه کافی بتوانند در بخش معادن موفق عمل کنند تا ریسک سرمایه‌گذاری در آنها را ایجاد کرد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات کامودیتی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

به گزارش خبرآنلاین، معاملات امروز بازار سرمایه در حالی به پایان رسید که شاخص کل این بازار با 37 هزار و 145 واحد کاهش به رقم یک میلیون و 570 هزار واحد رسید. شاخص کل با معیار هم وزن نیز 4588 واحد کاهش یافت و رقم 432 هزار و 254 واحد را ثبت کرد. معامله‌گران امروز 223 هزار معامله به ارزش 19 هزار و 58 میلیارد ریال انجام دادند.

صنایع پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران، معدنی و صنعتی گلگهر، سرمایه‌ گذاری غدیر، گروه مدیریت سرمایه‌ گذاری امید و گسترش نفت و گاز پارسیان نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی را روی بورس گذاشتند. همچنین ملی صنایع مس ایران، فولاد مبارکه اصفهان، بانک تجارت، سایپا، بانک صادرات ایران، گسترش سرمایه‌ گذاری ایران خودرو و سرمایه‌ گذاری شاهد نمادهای پربیننده این بازار بودند.

در آن سوی بازار سرمایه شاخص کل فرابورس نیز با 305 واحد کاهش رقم 16 هزار و 667 واحد را ثبت کرد. معامله‌گران این بازار 326 هزار معامله به ارزش 55 هزار و 199 میلیارد ریال انجام دادند. پتروشیمی مارون، پلیمر آریاساسول، سنگ آهن گوهرزمین، پتروشیمی زاگرس، مدیریت انرژی امید تابان‌هور، پتروشیمی تندگویان و گروه توسعه مالی مهر آیندگان نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی را روی فرابورس گذاشتند و لیست نمادهای پربیننده این بازار از پلیمر آریاساسول، بانک دی، سهامی ذوب آهن اصفهان، کشت و صنعت شهداب ناب خراسان، پتروشیمی تندگویان، گروه سرمایه‌ گذاری میراث فرهنگی و پتروشیمی زاگرس تشکیل شده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

درحالی که زنجیره تامین فولاد با چالش های عمده ای روبه روست که به نظر برای سه نماد فولادی حاضر در بازار سهام میتواند سناریوی جدیدی طراحی کرد.

دورنمای سه نماد فولادی بورس + جدول

به گزارش رادیو سهام به نقل از دنیای اقتصاد، صنعت فولاد به واسطه مرکزیت بحث توسعه و پیشرفت چه در ایران و چه در سطح جهان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؛ به‌طوری که پس از صنعت نفت و گاز بزرگ‌ترین صنعت جهان شناخته می‌شود. این گستره اهمیت برای صنعت فولاد باعث شده است کشورها اهمیت ویژه‌ای برای آن قائل باشند و بهبود شاخص‌های این صنعت همیشه در دستور کار دولت‌ها قرار گیرد.

ایران به دلیل موقعیت استراتژیک خود یعنی داشتن ذخایر وسیع سنگ آهن (نهمین دارنده بزرگ ذخایر سنگ آهن و دهمین تولید‌کننده بزرگ آن) و داشتن منابع قابل توجه انرژی (جزو دو کشور برتر جهان در منابع گازی)، نسبت به سایر کشورهای صنعتی در دنیا در بحث فولاد دارای مزیت تولید است.

در معادلات جهانی، ایران دهمین کشور تولید‌کننده محصولات فولادی(حدود 25میلیون تن)، سومین کشور صادر‌کننده فولاد خام (حدود 7میلیون تن)، نهمین کشور جهان در دارا بودن ذخایر سنگ آهن (حدود 7/ 2 میلیارد تن) و دهمین تولید‌کننده بزرگ سنگ‌آهن 66درصد (38 میلیون تن) است.

سال گذشته بخش صنعت در ایران به شدت تحت تاثیر ریسک‌های بسیاری قرار گرفته است. تغییرات قابل توجه در نرخ دلار، تشدید شرایط تحریمی کشور و شیوع ویروس کرونا در پایان سال با تحت تاثیر قرار دادن قیمت‌های جهانی نمونه‌ای از ریسک‌های موجود در سال گذشته بودند. همچنین سال جاری در حالی شروع شد که تهدید ویروس کرونا همچنان به قوت خود باقی ماند و نرخ دلار نیز رکورد‌های جدید از خود به‌جا گذاشت. شاخص قیمت شمش فولاد حوزه CIS تحویل کشورهای جنوب شرقی آسیا از قیمت حدود 450 دلار در اواسط ژانویه (بهمن98) با کاهش 20 درصد به حدود 370 دلار در ماه آوریل (فروردین99) رسید، اما مجددا به مرور با یک روند افزایشی شدید به حدود 436 دلار در ماه آگوست(مرداد99) رسید.

از دلایل عمده این اتفاق کاهش تولید همزمان با کاهش تقاضا، از طرف تولیدکنندگان فولاد بود. همچنین اختلال در احصا و حمل سنگ‌آهن در کشورهای استرالیا و برزیل (و بنابراین کاهش موجودی انبارهای مواد اولیه) و اجرای برنامه‌های گسترده‌ انبساطی اقتصادی در چین که منجر به افزایش ناگهانی تقاضا برای محصولات فولادی شد نیز از دلایل دیگر است.

قیمت فوب شمش فولادی صادراتی ایران نیز پس از کاهش از حدود 400 دلار در ماه ژانویه به 320 دلار در ماه آوریل بار دیگر به حدود 400 دلار در روزهای جاری بازگشته است. بر اساس فرمول قیمت‌گذاری شمش فولادی عرضه شده در بورس کالای ایران که نسبتی از قیمت فوب شمش صادراتی است (95 درصد قیمت فوب شمش صادراتی در قیمت دلار نیما) افزایش حدود 80 دلاری در هر تن در این چهار ماه بر قیمت داخلی شرکت‌ها اثر گذاشته است و در همین مدت مذکور رشد نرخ دلار نیما تا محدوده 20 هزار تومان نیز تاثیر مثبت بیشتری بر نرخ‌های فروش شرکت‌ها گذاشته است.

برای مثال با توجه به عملکرد یک سال و نیم شرکت‌های فولاد مبارکه اصفهان، فولاد خوزستان و فولاد کاوه به‌عنوان نامداران صنعت فولاد و تغییرات مقداری و ریالی محصولات این شرکت‌ها در نمودار‌های زیر تاثیر‌گذاری رویداد‌های فوق‌الذکر کاملا مشخص است:بیشترین تولید شرکت فولاد مبارکه اصفهان در سال 1398 در شهریور ماه اتفاق افتاده است و بیشترین فروش شرکت هم از نظر مقداری و هم مبلغی نیز در بهمن ماه رخ داده است.

نرخ فروش اصلی‌ترین محصول شرکت (ورق گرم) طی این سال به‌طور میانگین 18 درصد رشد پیدا کرده است. در سال جاری بیشترین مقدار فروش و تولید در اردیبهشت ماه محقق شده اما نرخ فروش محصولات شرکت در حال رشد بوده و تا پایان مرداد ماه چیزی حدود 42 درصد افزایش نرخ فروش محقق شده است.

بیشترین تولید شرکت فولاد خوزستان در سال 1398 در تیر ماه رخ داده است این در حالی است که بیشترین مقدار، مبلغ و نرخ فروش محصولات اصلی شرکت (بلوم و بیلت) در اسفند ماه محقق شده است. نرخ فروش محصولات فولاد خوزستان طی سال 1398 چیزی حدود 60درصد افزایش داشته است. بهترین عملکرد مقداری شرکت در سال 1399 در 3ماه نخست سال رقم خورده است اما بالاترین نرخ فروش و مبلغ فروش شرکت در ماه مرداد به وقوع پیوسته است. نرخ فروش شرکت تا پایان مرداد سال جاری 33درصد افزایش پیدا کرده است.

در شرکت فولاد کاوه در سال 1398 بهترین عملکرد در نیمه اول سال بوده است به‌جز نرخ فروش محصولات که بالاترین آن در اسفند ماه اتفاق افتاده است. نرخ فروش محصول اصلی شرکت (شمش بیلت) طی سال گذشته به‌طور میانگین 21 درصد افزایش داشته است. از ابتدای سال جاری بهترین عملکرد شرکت در مرداد ماه بوده است. میانگین نرخ فروش مرداد ماه شرکت نسبت به اسفند سال گذشته چیزی حدود 50 درصد رشد پیدا کرده است.

به منظور پیش‌بینی آتی از چگونگی عملکرد شرکت‌ها در سودآوری، مهم‌ترین نکات در فرمول قیمت‌گذاری محصولات این شرکت‌ها نهفته شده است. بر اساس این فرمول { قیمت پایه شمش داخلی عرضه شده در بورس = (متوسط قیمت دلار نیما) *95 ( متوسط قیمت شمش صادراتی)} قیمت جهانی شمش فولاد و دلار اساسی‌ترین فاکتورهای اثرگذار هستند. با توجه به شیوع بیماری کرونا و هزینه‌های سنگین این بیماری و تعطیلی‌هایی که به واسطه آن در دنیا اتفاق افتاده است برآورد می‌شود با نزدیک شدن به پایان سال میلادی و انتشار گزارش‌های اقتصادی دولت‌ها؛ شاخص ارزها روندی کاهشی پیدا کند.

به ویژه برآورد می‌شود شاخص دلار بیش از پیش تضعیف شود. این موضوع باعث تقویت شاخص کالاهای اساسی با محوریت شاخص فلزات می‌شود. هرچند اگر این فلزات گرانبهاتر باشند انتظار می‌رود رشد بیشتری داشته باشند اما سایر فلزات اساسی نیز از این اتفاق سود خواهند برد. بحث بعدی نرخ دلار داخلی است که با توجه به شرایط فعلی اقتصادی و سیاسی به نظر نمی‌رسد کاهش قابل‌توجهی داشته باشد. هرچند فشار تحریم‌ها بر بحث فروش شرکت‌ها می‌تواند تاثیرگذار باشد ولی به نظر می‌رسد آنچه که باید تاثیر می‌گذاشته تاکنون اتفاق افتاده و عامل بیشتری در صورت تکرار تحریم‌های مشابه قبل، برای اثر‌گذاری وجود نداشته باشد. توجه به این نکته حائز اهمیت است که بر اساس برآوردهای بانک مرکزی از حساب‌های ملی در سال 1398 ایران رشد اقتصادی منفی 5/ 6 درصدی را تجربه کرده است.

این در حالی است که در همین بستر اقتصادی بخش صنعت و معدن با افزایش ارزش افزوده موفق به تحقق رشد 3/ 2 درصدی شده است. از میان عمده صنایع کشور صنعت فولاد‌سازی با تولید 3/ 26 میلیون تن فولاد خام در سال 1398 توانسته 8/ 6 درصد رشد را نسبت به سال گذشته محقق کند که جزو معدود صنایع دارای رشد مثبت در این سال بوده است.

در صورت مساعد شدن شرایط سیاسی و بهبود شاخص‌های اقتصادی مانند دلار در کوتاه مدت احتمال کاهش نرخ‌های فروش اجتناب‌ناپذیر است اما باید توجه داشت در بلندمدت با تقویت فروش مقداری و بهبود تکنولوژی و زیرساخت‌های صنعتی که در صورت گشایش‌های اقتصادی به‌وجود خواهد آمد همچنان آینده روشنی در انتظار مهم‌ترین و بنیادی‌ترین صنعت کشور خواهد بود. بنابراین در هر صورت التزام به دید بلندمدت برای انتخاب این صنعت به منظور سرمایه‌گذاری ضروری است.

در کنار مزایای ذکر شده برای صنعت فولاد کشور، باید توجه داشت که از چالش‌های اساسی این صنعت بنیادی طی سالیان گذشته همواره بحث مدیریت بوده است. متاسفانه تغییرات مکرر سیاست‌های مربوط به بخش صادرات و ایجاد بی‌ثباتی با شعار کنترل بازار داخلی و نبود سیاست‌های صحیح در قیمت‌گذاری مواد اولیه و محصولات فولادی و در نتیجه آن برهم خوردن توازن در زنجیره تولید از مهم‌ترین پیامد‌های سوء‌مدیریت در این صنعت است. به لحاظ ساختاری ضعف در زیرساخت‌های مبادلاتی کشور و حمل‌ونقل داخلی و عدم توانایی در استخدام دانش فنی روز، از دیگر چالش‌های این صنعت است.

دورنمای سه نماد فولادی بورس + جدول

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از دنیای اقتصاد، هفته گذشته اسلب صادراتی ایران بین 415 و 425 دلار در هر تن معامله شد که رشدی چشمگیر به حساب می‌آید و طی ماه‌های اخیر بی سابقه بوده است.

بر اساس این گزارش، همچنین قیمت بیلت با افزایش 75. 0 درصدی بین  397 و 404 دلار نوسان داشت. افزایش قیمت قراضه وارداتی و تقاضای بالا به تقویت این مقاطع فولادی منجر شده با این حال، روز گذشته مقاطع فولادی مهم در بازار آتی شانگهای با کاهش ارزش مواجه شدند.

بدترین عملکرد روزانه مربوط به نورد گرم بوده که در فعال‌ترین قرارداد 49 یوآن معادل 25. 1 درصد کاهش یافت و به 3 هزار و 864 یوآن در هر تن رسید. در این میان، میلگرد و ضدزنگ نیز با افت قیمت رو به رو شدند.

در بورس کالایی دالیان سنگ آهن برای سررسید ژانویه سال آینده میلادی 5. 2 یوآن معادل 29. 0 درصد افزایش یافت که می‌تواند نشان از رشد قیمت در بازار فیزیکی داشته باشد.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه،

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک‌میلیون و 136 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز در فرابورس ایران بیش از 1.7 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در 567 هزار و 953 نوبت معامله و به ارزش 5هزار و 533 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای سنگ آهن گهر زمین، پتروشیمی زاگرس و پلیمر آریا ساسول بیشترین اثر تقویتی و بانک دی، پتروشیمی تندگویان، شرکت آهن و فولاد ارفع بیشترین اثر کاهشی را بر شاخص فرابورس داشته‌اند.

همچنین سرمایه گذاری پویا، بانک دی، سهامی ذوب آهن اصفهان، پتروشیمی تندگویان، گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی، پلیمر آریا ساسول ،صنایع ماشین های اداری ایران، نمادهای پربیننده امروز در فرابورس بودند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

به گزارش خبرآنلاین، در جریان دادوستدهای امروز بازار سرمایه بیش از 10میلیارد و 183میلیون سهم و حق‌تقدم به‌ارزشی بالغ بر 11هزار و 892میلیارد تومان در بیش از یک میلیون و 507هزار نوبت مورد دادوستد قرار گرفت و شاخص بورس با رشد 10هزار و 95واحدی در ارتفاع یک میلیون و 642هزار و 35واحد قرار گرفت.
بیشترین اثر مثبت بر دماسنج بازار سهام در روز جاری به نام نمادهای معاملاتی شرکت‌های فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران و صنایع پتروشیمی خلیج فارس شد و در مقابل شرکت‌های سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و مخابرات ایران با افت خود مانع افزایش بیشتر نماگر بازار سهام شدند.
بر اساس این گزارش، در بازارهای فرابورس ایران هم با معامله 2میلیارد و 196میلیون ورقه به‌ارزش 4هزار و 600میلیارد تومان در 766هزار و 378نوبت، شاخص فرابورس (آیفکس) 67واحد افت کرد و در ارتفاع 17هزار و 290واحد قرار گرفت.
در این بازار هم امروز بیشترین اثر منفی بر شاخص فرابورس به نام نمادهای معاملاتی پتروشیمی تندگویان، بانک دی و ذوب آهن اصفهان شد و در مقابل شرکت‌های سنگ آهن گهر زمین، پتروشیمی مارون و مدیریت انرژی امید تابان هور بیشترین اثر مثبت را بر این شاخص به نام خود ثبت کردند.
223229

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.