دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
دوشنبه
31 شهریور 1399

پیش از این تحلیل بنیادی سیمان فارس نو (سفانو) برای مخاطبین ارائه گردید.

در این تحلیل فرض شده بود که شرکت بتواند 800 هزار تن فروش داخلی و 200 هزار تن صادرات داشته باشد که معادل 200 میلیارد تومان فروش برای کل سال باشد. شرکت اما در گزارش مرداد ماه خود با یک پیشرفت خوب حدود 15 میلیارد تومان فروش به ثبت رسانده است. نکته مهم در گزارش مرداد ماه سفانو نرخ فروش محصولات شرکت می باشد. صنعت سیمان مجوز افزایش نرخ دریافت کرده بودند، اما این نگرانی وجود داشت که به دلیل رقابت مود در بازار، شرکت ها با ارائه تخفیفات مانع از تحقق نرخ های جدید شود. اما در گزار مرداد سفانو مشاهده می شود که شرکت توانسته به خوبی با نرخ های جدید محصولات خود را به فروش برساند.

نرخ فروش سیمان فله

نرخ فروش سیمان فله داخلی از حدود 130 هزار تومان در خرداد ماه به 180 هزار تومان رسیده است. در سیمان کیسه ای داخل نیز نرخ فروش از 160 هزار تومان در خرداد به 210 هزار تومان در مرداد رسیده است. از نظر فروش مقداری نیز وضعیت مطلوبی دارد. شرکت در مرداد ماه 132 هزار تن محصول به فروش رسانده است که در مجموع 5 ماهه 543 هزار تن فروش به ثبت رسانده است که از مفروضات تحلیل بیشتر است. با توجه به اینکه فروش سفانو تحت تاثیر تغییرات فصلی قرار نمی گیرد، می توان تصور نمود که شرکت قادر به تحقق سود تحلیلی 180 تومانی خواهد بود. لذا با توجه به اینکه این سهم در سه روز گذشته با اقبال روبرو شده است، می توان اصلاحات احتمالی در قیمت را فرصت خرید به شمار آورد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

شاخص بورس با افزایش 21 هزار و 56 واحدی در پایان معاملات روز جاری به 689 هزار و 961 واحد رسید که برای اولین بار به این سطح رسیده است.

به گزارش رادیو سهام، آمار معاملات بورس نشان می‌دهد که شاخص‌های بورس در پایان داد و ستدهای امروز با میانگین رشد 2.5 درصدی مواجه شدند.

رشددسته جمعی نماگرها

بر اساس آمارهای معاملاتی، روز جاری اکثر شاخص‌های بورس با رشد مواجه شدند به طوری که شاخص کل با 20840 واحد رشد معادل 3.12 درصد به 689 هزار و 744 واحد، شاخص‌ قیمت «وزنی – ارزشی» با 5552 واحد افزایش معادل 3.12 درصد به 238 هزار و 98 واحد، شاخص کل «هم وزن» با 4572 واحد افزایش معادل1.96 درصد به 158 هزار و 313 واحد، شاخص قیمت «هم وزن» با 3040 واحد افزایش معادل 1.96 درصد به 155 هزار و 294 واحد، شاخص آزاد شناور با 21878 واحد افزایش معادل 2.55 درصد به 876 هزار و 788 واحد، شاخص بازار اول با 16112 واحد افزایش معادل 3.43 درصد به 486 هزار 300 واحد و شاخص بازار دوم با 38543 واحد رشد معادل 2.69 درصد، به یک هزار و 470 واحد رسید.

 نمادهای تاثیر گذار

از سویی دیگر امروز 7 نماد « فارس با 2978 واحد، فولاد با 1347 واحد، وپارس با 1261 واحد، فملی با 974 واحد، کگل با 832 واحد، تاپیکو با 652 واحد و کچاد با 637 واحد» رشد، بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس بر جای گذاشتند.

نوسان شاخص صنایع

این گزارش می افزاید، امروز شاخص‌های صنایع تالار شیشه ای نیز با رشد مواجه شدند به طوری که شاخص صنایع «بانک ها  با 210 واحد صعود معادل 6.49 درصد به 3 هزار و 458 واحد، محصولات چوبی با 30023 واحد افزایش معادل 4.65 درصد به 676 هزار 375 واحد، مالی 38223 واحد رشد معادل 4.35 درصد به 916 هزار و 325 واحد، لاستیک 10040 واحد افزایش معادل 4.33 درصد به 241 هزار و 711 واحد، فرآورده های نفتی با 72259 واحد رشد، معادل 4.23 درصد به یک هزار و 780 واحد، شیمیایی با 1614 واحد رشد معادل 4.15 درصد به 40 هزار و 550 واحد، وسایل ارتباطی با (1965) واحد رشد معادل (4.68) درصد به 40 هزار و 27 واحد» رسید.

بیشترین افزایش قیمت ها

در عین حال نگاهی به آمارهای معاملاتی امروز بازار سهام مشخص می‌کند: قیمت سهام نمادهای «وپارس، فارس، پکرمان، سفارس، شوینده، ملت و شفن» بیشترین افزایش قیمت و نمادهای «لپارس، غشهد، بورس، شکلر، کالا، کهمدا و سفانو» بیشترین کاهش قیمت را در بازار سهام رقم زدند و در تابلوهای بورس به ثبت رسیدند.

به این ترتیب، در پایان داد و ستدهای روز جاری بورس، در یک میلیون و 518 هزار نوبت معاملاتی، 10 میلیارد و 956 میلیون برگه اوراق بهادار به ارزش 102 هزار و 227 میلیارد تومان در بورس معامله شد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

1736 میلیارد ریال فروش در حساب

به گزارش بورس‌نیوز، شرکت تولیدی و خدمات صنایع نسوز توکا در تیر 223میلیارد ریال فروش داشته و در مردادماه نیز به فروش 177 میلیارد ریالی رسیده بود.

در مرداد نرخ فروش 74،939،035 ریال بوده و در شهریورماه با فروش اندکی بهتر 185میلیارد ریال و نرخ فروش 81،659،535 ریال بود.

مهر نیز با رشد 215 میلیارد ریال فروش زد و نرخ 77،748،584 ریال شد و ابان به فروش 223 میلیارد ریالی رسیده و نرخ فروش 74،266،129 ریال است.

در آذر با فروش 232 میلیارد ریالی 80،148،269 ریال نرخ فروش داشته و 3 ماهه گذشته خوب بوده جمعا 9 ماهه 1736 میلیارد ریال فروش داشته میانگین فروش 187 میلیارد ریال بوده و میانگین نرخ 80،148،269 ریال که هر دو نشان می‌دهد عدد فروش مهر و آبان خوب است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

الزامات حفظ نقدینگی و عرضه‌اولیه!

به گزارش بورس‌نیوز، مهدی افضلیان در بررسی روند گزارش‌های عملکردی شرکت‌های بورسی اظهار کرد: گزارش‌های سه ماه اخیر یعنی مهر، آبان و آذر از کیفیت مناسبی برخوردار بودند؛ البته با کاهش نرخ محسوسی هم در این مدت مواجه نبودیم.

وی اضافه کرد: طی این دوره از نظر فروش تقریبا شرکت‌ها به اندازه میانگین‌های گذشته خود، تولید و فروش مناسبی داشتند و براین اساس با رکود مواجه نشدند. در واقع، مبلغ فروش شرکت‌ها که حاصل ضرب مقدار در نرخ فروش است، برای هر محصول نسبت به ماه‌های قبل از روند مناسبی برخوردار بود.

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص نوسانات نرخ دلار گفت: در این شرایط با توجه به نوسانات نرخ دلار و افزایش اندک نرخ کالا‌های عرضه شده در بورس کالا، برای شرکت‌های بزرگتر بازار که بخشی از محصولاتشان را در بورس کالا می‌فروشند، شاهد شرایط بهتری بودیم.

وی افزود: علت ثبات شاخص کل در محدوده 330 هزار واحدی به دلیل مقاومت شاخص کل به این محدوده و کسب انرژی مجدد برای حرکت دوباره بود. در این شرایط، سرمایه‌گذاران خُرد بازار عمدتا صبر کردند تا این محدوده تعیین تکلیف شود تا بعد از آن اگر نقدینگی داشته باشند، وارد بازار کنند یا نقدینگی که در صندوق‌های قابل معامله با درآمد ثابت دارند را خارج کرده و دوباره وارد بازار سهام شود.

حرکت نقدینگی پارک شده به سمت بورس

این تحلیلگر مالی ادامه داد: به همین دلیل ارزش معاملات در محدوده‌های 330 هزار واحد بین 1000 میلیارد تومان تا 1300 میلیارد تومان بوده و مدتی ادامه داشت؛ ولی بعد از آن زمان که شاخص موفق به شکست شد، تقریبا ارزش معاملات بازار به سمت میانگین 2000 واحد رسید؛ این موضوع نشان می‌دهد جریان نقدینگی که پارک شده بود، کم کم به سمت بازار سرمایه حرکت کند؛ به طوری که میانگین ارزش معاملات به 2000 تا 2500 میلیارد تومان برسد.

افضلیان افزود: ارزش معاملات کنونی بورس چیزی حدود 2000 تا 2500 میلیارد تومان است که نشان می‌دهد با ثبات نسبی در وضعیت کنونی بازار سرمایه رو به رو هستیم.

تغییر نگاه سرمایه‌گذاران به بورس

این تحلیلگر مالی بیان کرد: به مرور زمان مردم متوجه شدند که بازاری هم به نام بازارسرمایه وجود دارد که در کنار بازار‌های دیگر می‌توانند فعالیت کند؛ این روند با توجه به فرهنگ‌سازی‌هایی که از سمت کارگزاری‌ها، شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس اتفاق افتاده است، کم‌کم به خودش رنگ گرفته است به طوری که این انتظار وجود دارد اگر همین ساز و کار‌ها ادامه پیدا کند، ما می‌توانیم کمتر از یک سال دیگر تعداد افرادی که کد بورسی گرفته و عرضه اولیه می‌خرند، شاید تا یک میلیون و پانصد هزار کد معاملاتی افزایش پیدا کند.

افضلیان افزود: در حال حاضر حدود 900 هزار کد، عرضه اولیه خریداری می‌کنند. هرچقدر این اقبال عمومی به بازار سرمایه بیشتر شود، به همان شکل نگاه به بازار سرمایه به جنس سرمایه‌گذاری بهتر شده و همین موضوع می‌تواند شک و تردیدی که نسبت به رشد بازار وجود دارد را به مرور زمان کمتر کند.

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه، وی در خصوص اثر رفتاری سرمایه‌گذاران گفت: چند سال پیش سرمایه‌گذاران اظهار می‌کردند که عده محدودی از فعال بازار وجود دارند که بر اساس تفکراتشان بازار را جهت می‌دهند، ولی، چون اکنون کد‌های معاملاتی فعال و اقبال عمومی به بازار سرمایه بیشتر شده است، می‌توان گفت اثر رفتاری سرمایه‌گذاران در رشد و ریزش شاخص کل کمتر شده است.

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

5.5

به گزارش بورس نیوز، هپکو نیازمند یک سهامدار امین و اهلیت دار است؛ شرکت هپکو برای بقا، نیازمند تسهیلات، نیروی متخصص و باتجربه و سرمایه در گردش مناسب به همراه یک سهامدار امین و اهلیت دار است. در جلسه تعیین تکلیف شرکت هپکو قرار گیرد تا بتواند کار خود را شروع کن، اما با یک حساب سرانگشتی مشخص میشود که این پول تنها برای پرداخت حقوق وعیدی کارکنان این شرکت تا پایان سال کفایت میکند و بحث تولید و مونتاژ ماشین آلات که با پول امروز هر دستگاه آن حدود یک میلیارد تومان آب می‌خورد، عملا پولی نمی‌ماند که به قول رئیس جمهور محترم، هم چرخ کارخانه بچرخد و هم.

بیمه‌هایی که بیمه نیست

گویا در لایحه بودجه 99، دولت ردیف اعتباری 10 درصدی بیمه شخص ثالث برای درمان رایگان بیماران تصادفی را در بیمارستان ها حذف کرده! با این حساب باید منتظر باشیم که بیماران تصادفی دغدغه پول بیمارستان شان را هم داشته باشند. امان از بودجه ای که ظاهرش رنگ امید دارد و داخلش بوی فقر…

کک پولدارها برای فشار بر مردم

اما این همه فشارها فقط برای مردم است و آنها که رانت دارند کک شان هم نمی گزد. چرا که بخشنامه ها به نفع شان صادر می شود و در نهایت، مالیات هم نمی دهند. یکی از این رانت خواران نورچشمی، اصحاب کنکور هستند. همان ها که برای پر کردن جیب شان سال هاست غول کنکور را علم کرده ایم. این صنعت سالی 40 هزار میلیارد تومان گردش مالی دارند و مالیات شان رقم هنگفتی است که جایش در بودجه دولتی ها خالی است.

وقتی شیر گاو‌ها، شیر کاکائو شد!

بورس تهران این روزها طوری پله های ترقی را بالا می رود که گاهی بزرگان این بازار هم شک می کنند نکند اتفاقی افتاده که از آن بی خبرند!

در این میان بعضی سهم های بازار هم کارشان از حباب گذشته! مثلا قیمت سهم یکی از دامداری ها به حدی رسیده که خودشان هم توهم زده اند که شاید شیر گاوهای ما با بقیه فرق دارد! یکی از عرضه های اولیه امسال هم که زمان عرضه جمیع تحلیلگران معتقد بودند قیمت عرضه اولیه گران است و ارزش خرید ندارد، 3 برابر شده!

مدیران سازمان هم که زمان رکود بازار، هر ماه عرضه اولیه رو می کردند، این روزها عرضه های اولیه را تعطیل کرده اند و انگار یادشان رفته هدف از ایجاد این بازار، جذب نقدینگی و تامین مالی شرکت ها است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

افزایش سرمایه

به گزارش بورس نیوز، شرکت سیمان فارس نو سرمایه شرکت را افزایش می دهد.

بر اساس تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده مورخ 1397/12/21 افزایش سرمایه شرکت از مبلغ 350.000 میلیون ریال به‌مبلغ 500.000 میلیون ریال (از محل مطالبات و آورده نقدی مبلغ 150.000 میلیون ریال) در تاریخ 1398/10/11 در مرجع ثبت شرکت‌ها به ثبت رسیده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام، برآورد سود زمستان و پاییز سیمان فارس نو چه روندی را در آذرماه نشان می دهد. 

 سیمان فارس نو را می‌توان از جمله‌ نمادهای خوب سیمانی از منظر سودآوری دانست. این شرکت سیمانی در نیمه نخست سال جاری با سرمایه ۵۰ میلیارد تومانی حدود ۹۲ تومان سود به ازای هر سهم محقق کرد.

 بررسی‌های اولیه حاکی از این موضوع است که «سفانو» توانایی ساخت سود حدود ۳۸ تومانی را در پاییز دارا است. به این ترتیب سود ۹ ماهه این شرکت به حدود ۱۳۰ تومان به ازای هر سهم می‌رسد.

 در چنین شرایطی عملکرد زمستان این شرکت بیش از پیش مورد توجه است. در زمستان سال گذشته «سفانو» به خصوص در دو ماه پایانی سال خوش درخشید و عملکرد دلچسبی را با ساخت سود خالص بیش از ۲۹ میلیارد تومانی به ثبت رساند. این در حالی بود که در پاییز ۹۷ این شرکت تنها موفق به ساخت سود ۱۷٫۵ میلیارد تومانی شده بود.

 در شرایط کنونی انتظار برای ساخت سود خالص حدود ۱۹ میلیارد تومانی در پاییز وجود دارد و چشم‌ها به عملکرد سه‌ماه پایانی سال با تمرکز بر بهمن و اسفند دوخته شده است.

 از طرفی قیمت این سهم به ۲۱۰۰ تومان رسیده است و طی هفته‌های آتی نیز باید در انتظار اضافه شدن سهام جدید حاصل از افزایش سرمایه بود که معمولا فشار فروش مقطعی را در سهام به دنبال دارد. صحبت از سود زمستان سیمان فارس نو می‌تواند با تخمین زیادی همراه باشد و نمی‌توان برآورد دقیقی داشت.

 با این حال با فرض تکرار رویه سال گذشته احتمال ساخت سود حدود ۶۵ تومانی در زمستان و بسته شدن پرونده این شرکت با سود ۱۹۵ تومانی وجود دارد که البته نسبت قیمت به درآمد بالایی را در این سهم شاهد هستیم.

 
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام، سیمان فارس نو در شش ماه اول ۹۸ درآمد ۱۱۰ میلیارد تومانی ساخت که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۵۴ درصدی داشته است. 

 سیمان فارس نو در شهریور ۹۸ با فروش ۸۱ هزار تنی سیمان درآمد ۱۶ میلیارد تومانی ساخته است. همچنین سفانو با فروش تجمیعی ۶۲۴ هزار تنی درآمد ۱۱۰ میلیارد تومانی در دوره شش ماهه ساخته است.

درآمد شهریور ماه سفانو کاهش یافت

درآمد شهریور ماه سفانو نسبت به مرداد ماه کاهش یافته است. سفانو در مرداد ماه فروش ۲۷ میلیارد تومانی داشته است که بالاترین سطح فروش سفانو در شش ماه اول ۹۸ به شمار می‌رود. اما در شهریور ماه درآمد شرکت با کاهش ۱۱ میلیارد به ۱۶ میلیارد تومان رسیده است. کاهش ۱۱ میلیاردی درآمد سفانو به دلیل کاهش شدید مقدار فروش روی داده است. سفانو در مرداد ماه ۱۳۲ هزار تن فروش داشته است که فروش شرکت در شهریور ماه به ۸۱ هزار تن رسیده است. علاوه بر کاهش مقداری فروش، کاهش در نرخ فروش سیمان نیز به کاهش درآمد سفانو دامن زده است.

رشد ۵۴ درصدی درآمد سفانو

سیمان فارس نو در نیم سال اول نسبت به دوره مشابه سال قبل درآمد بالاتری ساخته است. سفانو در نیم سال اول ۹۷ درآمد ۷۱ میلیاردی ساخته است اما درآمد سرکت در نیم سال اول ۹۸ به ۱۱۰ میلیارد تومان رسیده است. درواقع درآمد نیم سال اول ۹۸ نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد ۵۴ درصدی (افزایش ۳۹ میلیارد تومانی) داشته است. افزایش درآمد سفانو به دلیل افزایش مقداری فروش و افزایش نرخ فروش روی داده است.

سفانو در نیم سال اول ۹۷ مقدار ۵۴۲ هزار تن فروش داشته است که مقدار فروش شرکت با رشد ۸۲ هزار تنی به ۶۲۴ هزار تن رسیده است. از سوی دیگر رشد نرخ فروش سیمان نیز موجب شده است درآمد سفانو رشد ۵۴ درصدی را رقم بزند.

پوشش ۵۴ درصد از مقدار فروش برآوردی

سفانو برای سال مالی ۹۸ فروش یک میلیون و ۱۰۰ هزار تنی را برآورد کرده است که با فروش ۶۲۴ هزار تن محصول در شش ماه، توانسته است ۵۴% از فروش مقداری را پوشش دهد. از سوی دیگر با ساخت میانگین درآمدی ۱۸ میلیارد تومانی، به نظر می‌رسد، سفانو بتواند در سال مالی ۹۸ درآمد ۲۲۰ میلیارد تومانی را محقق نماید.

شناسایی سود ۸۸۳ ریالی برای هر سهم سفانو در نیم سال اول

سفانو در دوره سه ماهه منتهی به خرداد ۹۸ برای هر سهم سود ۴۲۲ ریالی شناسایی کرده است. حال با توجه به ساخت درآمد ۱۱۰ میلیاردی در شش ماهه اول، انتظار می‌رود با ساخت سود خالص ۴۴ میلیارد تومانی، برای هر سهم سود ۸۸۳ ریالی شناسایی نماید.

 
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام، با انتشار گزارش عملکرد سیمان‌سازان بورسی در ماه میانی تابستان، «دنیای بورس» عملیات این بنگاه‌‌ها را با دو بازه تیر و بهار سال جاری قیاس کرده است. این مقایسه می‌تواند در تعیین سطح انتظارات از سودآوری سیمانی‌ها در فصل تابستان به شدت اثرگذار باشد.
به گزارش رادیو سهام، در تیر ماه سال جاری شرکت‌های سیمانی از خبر افزایش نرخ رونمایی کردند. موضوعی که به سرعت در گزارش‌های ماهانه خود را نشان داد. جدول زیر که وضعیت عملکرد مرداد ماه شرکت‌های این گروه را با ماه گذشته و همچنین بهار سال جاری قیاس می‌کند به خوبی گواه آن است که تمامی شرکت‌های گروه از افزایش نرخ‌های محصولات متاثر شده‌اند. نماد «کماسه» نیز به علت تشابه جنس صنعت در این جدول گنجانده شده است. «کماسه» نیز ۲۵ تیر ماه مجوز افزایش ۴۰ درصدی نرخ را دریافت کرده و از این لحاظ وضعیت مشابهی با گروه سیمان دارد.

نکته قابل توجهی که پیش از این نیز در گزارش‌های «دنیای بورس» بر آن تاکید شد آن است که افزایش نرخ و ثبات هزینه‌های بهاری احتمالا رشد سودآوری را برای شرکت‌های سیمانی در فصول آتی به خصوص در تابستان در پی خواهد داشت. از آن لحاظ این موضوع «احتمالی» عنوان می‌شود که روند دو ماهه اخیر نشان از آن دارد که افزایش نرخ‌ها تا حدودی مقادیر فروش و به تبع آن مقادیر تولید را متاثر ساخته است. این مساله به خصوص در فصول سرد سال احتمالا با شدت بیشتری همراه خواهد بود.
نمودار بالا روند تولید سیمان و کلینکر تمام شرکت‌های بورسی را از اسفند سال گذشته تا مرداد ماه را نشان می‌دهد. تولید فروردین ماه به علت تعطیلات نوروزی با افت قابل‌توجه و البته مورد انتظار همراه بود. اگر تولید فروردین ماه را در روند مذکور لحاظ نکردم تولید مرداد ماه نسبت به ماه تیر با افت ۵ درصدی و نسبت به ماه‌های خرداد و اردیبهشت به ترتیب با کاهش ۲۳ و ۹ درصدی همراه بوده است. از این منظر نمی‌توان امیدوار بود که همه شرکت‌های صنعت بتوانند از افزایش نرخ‌های فروش به یک میزان منتفع شوند و این مساله رصد عملیات بنگاه‌ها و ضمنا سودآوری فصل بهار را ضروری می‌کند.
در کل می‌توان گفت روند عملیات برای همه شرکت‌های سیمانی بر یک مدار نمی‌چرخد. در ماه گذشته «سفانو»، «سهگمت» و «سغرب» وضعیت بهتری را نسبت به سایر شرکت‌های هم‌گروه داشتند. از بین ۲۹ شرکت آورده‌شده در جدول، روند تولید در ۹ شرکت نسبت به ماه تیر صعودی و در رابطه با ۲۰ شرکت دیگر نزولی بوده است. از این بین ۲۰ شرکت با کاهش بیش از ۱۰ درصدی تولید نسبت به تیر مواجه شده‌اند.
در این بین وضعیت سیمان هرمزگان تا حدود زیادی سوال‌برانگیز است. «سهرمز» در ۸ ماه گذشته از سال مالی منتهی به آبان ۹۸ به طور میانگین در هر ماه حدود ۱۹۰ هزار تن سیمان و کلینکر مازاد تولید کرده است. این عدد در مرداد ماه کمتر از ۹۴ هزار تن بوده و حجم فروش نیز در همین سطح گزارش شده است. علاوه بر این نرخ فروش شرکت نسبت به ۸ ماه گذشته با کاهش ۱۲ درصدی همراه بوده است. با توجه به این که شرکت در مرداد ماه فروش صادراتی نداشته این کاهش نرخ نکته مبهم مهمی در گزارش ماهانه است. به نظر می‌رسد شفاف‌سازی از عملکرد شرکت بتواند در روشن‌سازی تصویر سهامداران بسیار موثر باشد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

از منظر تکنیکی حرکت قیمت بعد از یک رالی صعودی قدرتمند در روندی خنثی قرار گرفته است. با توجه به این که حرکت قیمت هم اکنون در الگوی مثلث متقارن در حال نوسان است، می توان انتظار داشت که بعد از شکست ضلع بالای مثلث صعود دیگری را به همراه داشته باشد.

در صورت شکست و تثبیت بالای محدوده 1040 – 1060 تومان، مسیر حرکت قیمت به سمت اهداف 1250 و 1500 تومان هموارتر خواهد بود. همچنین تا زمانی که محدوده 770 – 800 تومانی حفظ شده باشد، روند کلی حرکت قیمت صعودی تلقی می شود. از همین ناحیه به عنوان محدوده حد ضرر نیز می توان استفاده نمود.

جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.