دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
سه شنبه
1 مهر 1399

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

شاخص بورس روز جاری با افت بیش از 33000 واحدی در پایان معاملات به 926 هزار و 122 واحد رسید.

به گزارش رادیو سهام، جزییات داد و ستدهای بازار سهام بر اساس آمارهای ثبت شده نشان می دهد که شاخص‌های معاملاتی در بازار سهام امروز با افت دسته جمعی مواجه شدند.

ریزش شاخص ها

بر اساس آمارهای معاملاتی، روز جاری شاخص های بورس با نوسان مواجه شدند به طوری که شاخص کل با (33707) واحد ریزش معادل (3.51) درصد به 926 هزار 132 واحد، شاخص قیمت «وزنی – ارزشی»  با (8956) واحد افت معادل (3.51) درصد به 246 هزار 89 واحد، شاخص کل «هم وزن» با (5815) واحد افت معادل (1.83) درصد به 312 هزار و 466 واحد، شاخص قیمت «هم وزن» با (3850) واحد کاهش، معادل (1.83) درصد به 206 هزار و 893 واحد، شاخص آزاد شناور با (43321) واحد افت معادل (3.37) درصد به یک میلیون و 242 هزار و 981 واحد، شاخص بازار اول با (26434) واحد افت معادل (3.75) درصد به 678 هزار 933 واحد و شاخص بازار دوم با (60785) واحد ریزش معادل (3.15) درصد به یک میلیون و 867 هزار و 4 واحد رسید.

 نمادهای تاثیرگذار

از سویی دیگرجزییات داد و ستدهای روز جاری مشخص می کند که امروز 7 نماد «فارس با (2666) واحد، فولاد با (2373) واحد فملی با (1621) واحد، شستا با (1537) واحد، کگل با (1289) واحد، اخابر با (1266) واحد و کچاد با (1078) واحد» افت، بیشترین تاثیر منفی را در افت شاخص کل بورس بر جای گذاشتند.

ریزش شاخص صنایع

این گزارش می افزاید، روز جاری اکثر شاخص صنایع تالار شیشه ای با نوسان مواجه شدند به طوری که شاخص صنایع «سایر معادن با 21801 واحد رشد معادل 5 درصد به 457 هزار و 897 واحد، وسایل ارتباطی با 2286 واحد افزایش معادل 4.53 درصد به 52 هزار و 751 واحد،  فلزات اساسی (23939) واحد کاهش معادل (4.17) درصد به 550 هزار و 777 واحد، کانه فلزی (10791) واحد ریزش معادل (4.46) درصد به 231 هزار و 338 واحد، رادیویی با (379) واحد کاهش، معادل (4.75) درصد به 7هزار و 610 واحد، فنی مهندسی (332) واحد افت معادل (4.78) درصد به 6 هزار و 622 واحد،  محصولات چرمی با با (1474) واحد کاهش معادل (4.99) درصد به 28 هزار و 55  واحد» رسید.

بیشترین کاهش قیمت ها

در عین حال نگاهی به آمارهای معاملاتی امروز بازار سهام مشخص می کند:  قیمت سهام نمادهای «شسینا، کماسه، دلقما، کاما، غبهنوش، کرازی و قصفها»  بیشترین افزایش قیمت و نمادهای «فاراک، اخابر، دفارا، کسعدی، ثفارس، سفارس و دالبر» بیشترین کاهش قیمت را در بازار سهام رقم زدند.

به این ترتیب، در پایان چهارمین روز معاملاتی بورس در هفته جاری، 888 هزار و 438 نوبت معاملاتی، 7 هزار و  955 میلیارد برگه اوراق بهادار به ارزش 68 هزار و 85  میلیارد تومان در بورس معامله شد.

معاملات بورس در یک نگاه

شاخص بورس به کانال 900 هزار واحد نزدیک شد شاخص بورس به کانال 900 هزار واحد نزدیک شد

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

شاخص جدید بدون شرکت های سرمایه گذاری

وی در برابر این پرسش که با توجه به انتقادات قدیمی کارشناسان به نحوه محاسبه شاخص کل ، آیا شاخص جدیدی آماده بکاری گیری خواهد شد؟ پاسخ داد: یکی از موارد در حال بررسی، تعریف شاخصی جدید بدون حضور شرکت های سرمایه گذاری است. چرا که این گروه دارای مالکیت تودرتوی شرکت ها و زیرمجموعه ها بوده و نمی توانند مصداق درستی از وضعیت گروه سرمایه گذاری و کلیت بازار باشند.

این مقام مسئول ادامه داد: بخش توسعه بورس تهران در حال بررسی بوده و بعد از نهایی شدن برای تصویب و تایید به سازمان بورس ارسال می شود. بنابراین فعلا” نمی توان زمانی تقریبی برای اضافه شدن شاخص جدید اعلام کرد.

شرط مهم افزایش دو ساعته زمان داد و ستد سهام

صحرایی در مورد افزایش دو ساعته زمان داد و ستد سهام هم گفت : واقعیت این است که قبل از موضوع افزایش زمان و مهمتر از هر مورد دیگری ، مسئله سامانه های معاملات و پس از معاملات ، ریجستری و کلیینگ است که باید حل و فصل شود تا زمینه افزایش معاملات فراهم گردد.

وی افزود: بورس تهران در میان همه بورس های دنیا دارای کمترین زمان داد و ستد بوده و با توجه به افزایش عرض ، طول و عمق بازار سرمایه ، باید زمان داد و ستد افزایش یابد اما این مهم تا زمان بروز رسانی سامانه ها ، امکان پذیر نیست.  

سه مسیر برای حل مشکل سامانه ها

وی در واکنش به این سئوال که با توجه به ذینفع بودن بورس تهران از این سامانه ها و اهمیت ویژه آنها برای فعالان بازار سرمایه ، چه برنامه ها و اقداماتی برای برطرف شدن مشکلات فنی مدنظر بوده و است ، توضیح داد: برای این موضوع و به دلیل زمان بر استفاده از سامانه های جدید ، سه مسیر به طور همزمان در حال طی شدن است .

سخنگوی بورس تهران ادامه داد: مسیر اول ، اعمال اصلاحاتی مانند موکول کردن زمان معاملات سهام شرکت های بزرگ و دارای سرمایه زیاد و تعداد معامله گران انبوه به بعد از پایان داد و ستد روزانه است. علاوه بر این در آینده نزدیک ، سقف دسته سفارس ها براساس قیمت سهام ، تغییر و از 100 هزار سهم به حداکثر 500 هزار سهم خواهد رسید.

صحرایی افزود: بر این اساس، جدولی از شرکت ها با توجه به قیمت سهام تهیه و مشخص خواهد شد که به طور مثال دسته سفارش شرکت های دارای قیمت 100 تا 200 تومانی ، 500 هزار سهم خواهد بود .

وی ادامه داد: مسیر دوم ، استفاده از دانش بین المللی است که در این میان همکاری با چین در توسعه سامانه های معاملات به دلیل وجود مشکلاتی عملی نشد و از راه های دیگر در حال پیگیری است. اما مسیر سوم و بهترین حالت ، استفاده از دانش بومی و شرکت تازه تاسیس با دانشگاه تهران برای داخلی سازی سامانه های بازار است . 

منتظر تغییر دامنه نوسان و حذف حجم مبنا نباشید

مدیرعامل بورس در برابر این سئوال که با توجه به افزایش معامله گران و تکرار صف های خرید و فروش ، آیا برنامه ایی برای افزایش دامنه نوسان روزانه و حدف حجم منبا در نظر است یا خیر به بورس پرس توضیح داد: این موارد به صلاح بازاری هیجانی نیست و باید در شرایط عادی و پایدار بازار اصلاح و اعمال شود.

صحرایی افزود: در چند وقت اخیر ، وضعیت سهام چند شرکت بزرگ بعد از بازگشایی نماد نشان داد تغییر دامنه نوسان ، فایده ایی جز دامن زدن به رفتارهای هیجانی ندارد. بنابراین تا زمان عادی شدن بازار نباید منتظر تغییر دامنه نوسان و حذف حجم مبنا بود./بورس پرس

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، چهار شرکت تامین سرمایه نوین، سیمان فارس و خوزستان، بیمه ملت و بارز که به دلیل بازدهی مثبت بیش از 50 درصدی قیمت سهام با توقف نماد روبرو و ملزم به برگزاری کنفرانس اطلاع رسانی شدند به سوالات مطروحه در سامانه تدان پاسخ دادند و آماده بازگشایی نماد شدند.

براین اساس، ولی نادی قمی مدیرعامل “تنوین” درباره برنامه عرضه اولیه سه شرکت تابعه در بازار سرمایه، نسبت کنونی تعهدات اوراق به سرمایه شرکت های متعهد، برنامه افزایش سرمایه و برآورد شرکت از حجم تعهدات پذیره نویسی و بازارگردانی در سال جاری توضیح داد که می توان اینجا مشاهده کرد.

همچنین حمیدرضا هوشیاری مدیرعامل “سفارس” درباره برنامه عرضه اولیه سهام شرکت سیمان آبیک در سال جاری، میانگین نرخ فروش سیمان در عراق، روش فروش محموله های صادراتی، در دستور کار قرار گرفتن برنامه افزایش درصد فروش صادراتی، ارزش دلاری جایگزینی یک میلیون تنی سیمان، در دستور کار نبودن فعلی برنامه تجدید ارزیابی دارایی ها در گروه، هزینه های برق گاز و آب برای تولید یک تن سیمان در عراق، عدم تاثیر با اهمیت شیوع ویروس کرونا بر عملکرد تولید و فروش، پیگیری برای رفع مشکلات عرضه بیشتر محصول در بورس کالا، فروش صادراتی بصورت ارزی، عمر مفید ماشین آلات و تجهیزات کارخانه سیمان، نحوه تامین کلینکر مورد نیاز شرکت ارض العماره و برآورد کلی هزینه اجرای این پروژه؛ برخورداری این شرکت از 10 سال معافیت مالیاتی عملکرد و معافیت مالیاتی واردات کلینکر در کشور عراق توضیح داد که می توان اینجا مشاهده کرد.

اسماعیل دلفراز مدیرعامل “ملت” اعلام کرد: تا 30 فروردین ماه هیچ گونه سوال و ابهامی در سامانه تدان مطرح نشده و افزایش قیمت سهم شرکت بیمه ملت ناشی از عرضه و تقاضای بازار است.

در این میان،  علی اکبر مشرفی سرپرست “پکرمان” درباره رعایت مقررات REACH ، نحوه نرخ‌گذاری تایر، درصد تامین مواد اولیه از داخل و خارج، تعلق ارز دولتی به مواد اولیه، اثر شیوع کرونا بر ظرفیت تولید، تاثیر افزایش نرخ بنزین بر فروش محصولات شرکت، درصد فروش اینترنتی، سهم شرکت از بازار داخلی ایران، پیش بینی میزان تولید در سال جاری، برنامه افزایش سرمایه،تسویه 8.7 میلیون دلار از بدهی با نرخ ارز نیمایی 10700 تومان و رایزنی جهت تسویه مانده بدهی ارزی باقی مانده و تامین کنندگان مواد، احتمال جمع بندی درباره عرضه سهام شرکت بارز کردستان در بورس، برآورد ارزش جایگزینی شرکت تولید لاستیک با ظرفیت 50 هزار تن در سال و عدم در دستور کار بودن تجدید ارزیابی دارایی های ثابت توضیح داد که می توان اینجا مشاهده کرد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز،

به گزارش تجارت‌نیوز، در عملیات پیش‌گشایش بازار سهام روز یکشنبه 4 اسفند، از فشار عرضه اول وقت دیروز خبری نیست و صف‌های خرید صدمیلیونی در نمادهای مختلف به چشم می‌خورد.

بر اساس سفارش‌های گذاشته شده در پیش‌گشایش بازار، سه نماد ومهان، ثفارس و قرن به ترتیب با 320، 290 و 233 میلیون متقاضی، بیشترین صف خرید را به خود اختصاص داده‌اند. همچنین نمادهای تپکو، فروی، وآیند و حریل نیز صفهای خریدی بالای 100میلیون تشکیل داده‌اند.در طرف عرضه نیز نمادهای خساپا، وتجارت، پترول و سفارس بیشترین عرضه‌کنندگان را به خود اختصاص داده‌اند.

عملیات پیش‌گشایش امروز بازار سهام در حالی در جریان است که قرار است امروز از ابزار فروش تعهدی در بورس اوراق بهادار تهران رونمایی شود و این ابزار در 5نماد به صورت آزمایشی راه‌اندازی خواهند شد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز،

به گزارش تجارت‌نیوز، امروز با حضور رئیس سازمان بورس و مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران از ابزار فروش تعهدی در بورس رونمایی می‌شود. البته رونمایی از این ابزار به صورت آزمایشی بوده و تنها در پنج نماد آغاز می‌شود. به گفته علی صحرایی مدیرعامل بورس تهران مکانیسم‌هایی نیز برای کنترل بازار پیش‌بینی شده که بر این اساس در حد 0٫5درصد نسبت به آخرین قیمت، امکان فروش تعهدی وجود دارد.

بر اساس اعلام علی صحرایی همچنین اگر شاخص (کل و هم‌وزن) بیش از یک و نیم درصد افت داشته باشند این عملیات متوقف می‌شود، همچنین سهامداران عمده شرکت‌ها در نمادی که سهامدار عمده هستند اجازه فروش تعهدی را نخواهند داشت.

به گفته شاپور محمدی دلیل تغییر نام این ابزار از فروش استقراضی به فروش تعهدی این است که در این ابزار فرد متعهد می‌شود تا سهامی را که فروخته شده از بازار خریده و برگرداند که این موضوع از نظر عقد وکالت نیز قابل‌قبول‌ترین شکلی است که می‌تواند برای فروش تعهدی اتفاق بیافتد.

بر اساس برخی شنیده‌ها، نمادهای سفارس ( سیمان فارس و خوزستان)، وتجارت (بانک تجارت)، وساپا (سرمایه‌گذاری سایپا)، فاراک (ماشین‌سازی اراک) و فملی( صنایع ملی مس ایران) نمادهایی هستند که ابزار فروش تعهدی به صورت آزمایشی در آنها انجام خواهد شد.

محمدی همچنین با تاکید بر امنیت سرمایه‌گذاری برای سهامداران در مکانیزم طراحی شده اعلام کرد بر اساس کارشناسی‌های صورت گرفته در طراحی فروش تعهدی، ساز و کار به نحوی طراحی شده که از زیان سهامداران جلوگیری شود.

ابزار فروش تعهدی یا فروش استقراضی در حالت متعارف با دو هدف راه‌انداز می‌شود. نخست اینکه معامله‌گران می‌توانند از بازار منفی و افت قیمت سهام نیز سودآوری داشته باشند و دوم اینکه قیمت یک سهم می‌تواند روی یک رقم قفل شده و ثابت بماند. بدین صورت که فردی که دارای موقعیت مالکیت بلندمدت یا عینی است ( سازوکار فعلی بازار سهام تهران) با افزایش قیمت از سود برخوردار خواهد شد اما از طرف دیگر، فردی که سهمی خاص را در اختیار ندارد ولی با تحلیل‌هایی که روی روند سهم انجام داده پیش‌بینی می‌کند روند قیمت سهم کاهشی است اقدام به فروش تعهدی سهم می‌کند و پس از پایین ‌آمدن قیمت با بازخرید سهم و رفع تعهدش از اختلاف قیمت فروش و خرید سود کسب می‌کند.

در حالت دیگر نیز، فردی که سهمی در اختیار دارد که قیمت آن را ارزنده می‌پندارد و تمایل به حفظ همین قیمت فعلی در کنار حفظ مالکیت سهم دارد، تعداد مشابه سهمی که در اختیار دارد را به صورت استقراضی می‌فروشد. در این حالت سهامدار خود را در مقابل بالا یا پایین آمدن قیمت پوشش داده است.

با این وجود بر اساس اطلاعیه سازمان بورس اوراق بهادار تهران، با توجه به توصیه های اکید بهداشتی در شرایط کنونی مبنی بر اهمیت پیشگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا و در راستای حفظ بهداشت و تندرستی همگانی و صیانت از سلامت شهروندان، آیین رونمایی از سازوکار فروش تعهدی که قرار بود در روز چهارم اسفند ماه نود و هشت، به صورت حضوری در بورس تهران برگزار شود لغو و این آیین با عنایت به زیرساخت الکترونیکی بازارسرمایه، به صورت مجازی برگزار خواهد شد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

شاپور محمدی اظهار کرد: دلیل تغییر اسم این ابزار از فروش استقراضی به فروش تعهدی این است که در این ابزار فردی متعهد می‌شود تا سهامی را که فروخته شده، از بازار بخرد و برگرداند. در واقع سهم را قرض نمی‌گیرد، بلکه متعهد به خرید و بازگرداندن آن می‌شود. از نظر عقد وکالت، این روش قابل قبول‌ترین شکلی است که می‌تواند برای فروش تعهدی اتفاق بیفتد.

محمدی با تاکید بر امنیت سرمایه‌گذاری برای سهامداران در مکانیزم طراحی شده این ابزار خاطرنشان کرد: براساس کارشناسی‌های صورت‌گرفته در طراحی فروش تعهدی، سازوکار به نحوی طراحی شده که از ورود سهامداران به زیان جلوگیری می‌شود.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه در‌حال‌حاضر تقریبا در بورس ایران تمام ابزارهای مرسوم مالی موجود است، یادآور شد: اکنون ابزارهایی همچون سهام و آتی سهام، اختیار خرید و اختیار فروش در بازار سرمایه وجود دارد. خرید اعتباری را نیز از قبل داشته‌ایم. فروش تعهدی نیز از فردا به این ابزارها اضافه می‌شود و با این اتفاق همه ابزارهای مرسوم مالی در بازار سرمایه کشور وجود دارد. محمدی بورس ایران را جایگاه بیشترین استفاده از ابزارهای مالی اسلامی در جهان ارزیابی کرد و گفت: ابزارهایی همچون اوراق مشارکت، اوراق اجاره، اوراق اجاره سهام، صکوک استصناع یا همان اوراق مبتنی بر ساخت، اوراق مرابحه، اوراق خرید دین، اوراق جُعاله، اوراق وکالت و اوراق منفعت در بازار سرمایه کشور وجود دارد که هیچ‌یک از کشورهای اسلامی دیگر، از این تنوع ابزارهای مالی اسلامی در بازارهای مالی و سرمایه‌ای برخوردار نیستند.

وی افزود: در این میان تنها یک یا دو ابزار مالی اسلامی دیگر در جهان وجود دارد که به بازار سرمایه کشور وارد نشده که اکنون در دست بررسی و برنامه‌ریزی برای ورود به بازار سرمایه است.

رئیس سازمان بورس درباره دلایل عدم بهره‌گیری جدی شرکت‌ها از تامین مالی از طریق بورس با وجود تنوع ابزارها در بازار سرمایه کشور گفت: همواره شرکت‌ها به‌دلیل دریافت آسان‌تر تسهیلات از طریق بانک به بازار پولی کشور مراجعه می‌کنند و دلیل اصلی آن نیز این است که تامین مالی از طریق بورس مستلزم رعایت مقررات بیشتر است. البته مقررات موجود در بازار سرمایه برای حفاظت از حقوق سهامداران و صیانت از سرمایه‌های خرد است. وی در تشریح دلیل دیگر تامین مالی از طریق بانک به‌عنوان انتخاب اول شرکت‌ها یادآور شد: در تامین مالی بورسی باید افراد متعهد شوند تا بازپرداخت خود را در زمان معینی انجام دهند. درحالی‌که نظام بانکی این اختیار را دارد که برای شرکتی مساله استمهال را انجام دهد. اما در بازار سرمایه این تامین مالی از سرمایه‌های مردم صورت می‌گیرد و امکان این امر وجود ندارد. محمدی ارائه صورت‌های مالی و اطلاعات مورد نیاز پذیرش در بورس را دلیل دیگر مراجعه کمتر شرکت‌ها به بازار سرمایه دانست و تصریح کرد: برخی شرکت‌ها این اطلاعات را به‌صورت ادواری جمع‌آوری نکرده و در اختیار ندارند و به همین دلیل نمی توانند مستندات موردنیاز برای تامین مالی از طریق بورس را فراهم کنند. در این میان با وجود تعداد کمتر شرکت‌ها نسبت به نهادهای دولتی اکنون سهم تامین مالی کشور از طریق بازار سرمایه 15 درصد است.

بر اساس اطلاعیه‌های منتشرشده روی شرکت بورس اوراق بهادار تهران؛ از امروز 5 شرکت بورسی شامل سیمان فارس و خوزستان «سفارس»، بانک تجارت «وتجارت»، سرمایه‌گذاری سایپا «وساپا»، ماشین‌سازی اراک «فاراک» و ملی صنایع مس ایران «فملی» شرکت‌هایی خواهند بود که فروش تعهدی روی نماد آنها آغاز می‌شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز،

به گزارش تجارت‌نیوز، با نزدیک شدن به پایان سال، حجم افشای اطلاعات بااهمیت از سوی شرکت‌های بورسی نیز بیشتر شده و هر روز بسیاری از نمادهای بورسی از آخرین وضعیت قراردادهای جدید و اطلاعات مالی مهم خود رونمایی می‌کنند.

بر این اساس شرکت صنایع ملی مس ایران ( فملی) در اطلاعیه‌ای اعلام کرده که با توجه به تعیین قیمت پایه مواد معدنی در سال 1398، محاسبه حقوق دولتی شرکت ملی صنایع مس ایران بر اساس 9 درصد کاتد از ابتدای سال 1398 بوده که این موضوع 3 هزار میلیارد ریال سودآوری برای این شرکت در پی داشته است.

شرکت معدنی دماوند که با نماد کدما در بورس فعالیت می‌کند نیز طی اطلاعیه‌ای از عدم حصول نتیجه مزایده پیش‌فروش هزار تن کنستانتره سرب که در تاریخ 13 اسفند برگزار شده، خبر داده است.

شرکت توسعه بازرگانی آهن و فولاد میلاد نیز طی اطلاعیه‌ای که در وبسایت کدال منتشر شده اعلام کرده، در راستای تکمیل طرح و توسعه فعالیت‌های این شرکت، 30 درصد سهام معدن قره آغاج زنجان به از شرکت گروه معدنی میعاد نگین ابرار به مبلغ 450 میلیارد ریال خریداری شده است. مبلغی که درنزدیک به 7 درصد کل دارایی‌های این شرکت در سال مالی گذشته بوده است. این شرکت همچنین از فروش بیش از 6 درصد از سهام شرکت ارزش افرینان میلاد 91 میلیون ریال سودآوری داشته است.

چکاپا نیز طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد به دلیل شیوع ویروس کرونا و به منظور حفظ سلامتی پرسنل و حفظ حقوق شهروندی و احترام به درخواست مسوولات وزارت بهداشت کشور و کمک به قطع زنجیره انتقال ویروس، فعالیت‌های کارخانه و دفتر تهران این شرکت از پایان روز یکشنبه 25 اسفند تا 8 فرودین سال آینده متوقف خواهد شد.

سیمان فارس نیز از واگذاری 17 میلیون و 744 هزار سهم شرکت سیمان ساوه در عرضه اولیه خبر داد. این شرکت که با سرمایه 5 هزار و 625 میلیارد ریالی در بورس فعال است، این تعداد از سهام شرکت زیرمجموعه خود که معادل 2٫7 درصد کل دارایی‎های سفارس در سال مالی قبل بوده است را هفته گذشته از طریق عرضه اولیه به فروش رساند.

همچنین بانک پارسیان نیز از عدم حصول نتیجه مزایده 21 اسفند خود خبر داد. مزایده‌ای که برای فروش یک واحد آپارتمان مسکونی به مبلغ 47 میلیارد و 728 میلیون ریال انجام شده بود.

شرکت پتروشیمی جم نیز در اطلاعیه‌ای از انحلال شرکت توسعه انرژی پادکیش (تاپکو) خبر داد. در این اطلاعیه آمده است این انحلال تاثیر خاصی در میزان فروش و درآمد پیش‌بینی شده شرکت پتروشیمی جم نداشته است. بنابراین سهامداران این نماد نباید چندان نگران این اطلاعات افشا شده باشند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد،  روح الله دهقان درباره مشکل فنی سامانه معاملاتی بازارهای مختلف فرابورس که منجر به عدم انجام داد و ستد سهام شرکت های این بازار شده توضیح داد: سامانه معاملاتی فرابورس از بورس تهران جدا بوده و در برابر فعالیت بدون اشکال سامانه بورس تهران، سامانه فرابورس بدون مشخص شدن هیچ خطایی ، قادر به سفارس گیری و انجام معاملات نیست.

وی ادامه داد: چنین رویدادی تاکنون سابقه نداشته که در برابر نبود هیچ خطایی و مشکلی ، سامانه قادر به انجام امور نباشد . 

دهقان افزود: پیگیری ها ادامه دارد و تلاش می شود تا در اولین فرصت ، مشکل حل شود./بورس پرس

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

چرا گاهی اوقات برخی از نمادهای سبدشان بیشتر از 5 درصد نوسان قیمت دارند؟ چه زمانی دامنه نوسان برخی از سهام بیش از 5 درصد می‌شود؟

به گزارش رادیو سهام، برخی مخاطبان سوال پرسیده‌اند که چرا گاهی اوقات برخی از نمادهای سبدشان بیشتر از 5 درصد نوسان قیمت دارند؟ تجارت‌نیوز در گزارشی به این پرسش پاسخ می‌دهد.

نوسان عادی اکثر سهام در بازارهای بورس و فرابورس ( به جز بازار پایه) 5 درصد تعیین شده است اما بنا به دلایل مختلف یک سهم می‌تواند در روز نوسانی بالاتر از این دامنه داشته باشد. به طور کلی معاملات یک سهم به دلایل مختلفی می‌تواند متوقف شود که 5 دلیل اصلی آن به شرح زیر است :

1_ اگر قیمت پایانی یک سهم طی 5 روز معاملاتی متوالی بیش از 20 درصد نوسان داشته باشد، نماد این سهم به مدت 60 دقیقه متوقف می‌شود و سپس معاملات با همان محدوده نوسان قبلی از سرگرفته می‌شود.

2_ اگر قیمت پایانی یک سهم طی 15 روز معاملاتی متوالی بیش از 50 درصد نوسان تغییر مثبت یا منفی داشته باشد، معاملات سهم متوقف شده و شرکت باید کنفرانس اطلاع‌رسانی برگزار کرده و در آن به ابهامات پاسخ دهد و نتایج آنرا حداکثر 2 روز کاری بعد باید در اطلاعیه‌ای در کدال منتشر کند. در هنگام بازگشایی مجدد، سهم در دامنه مجاز ( +5 تا -5) باصطلاح کشف قیمت خواهد شد یعنی قیمت روز سهم در بازه -5 تا 5 درصدی قیمت پایانی آخرین روز معاملاتی، مشخص می‌گردد. پس از مشخص شدن قیمت روز، مجددا معاملات نماد از سر گرفته می‌شود. در چنین حالتی ممکن است یک سهم در یک روز بین -10 تا +10 نوسان داشته باشد.

3_ افشای اطلاعات بااهمیت یکی دیگر از دلایل توقف معاملات یک سهم است. اگر این اطلاعات از نوع (ب) یا کم اهمیت‌تر باشد، سهم در همان روز یا حداکثر روز معاملاتی بعد با محدودیت دامنه نوسان، کشف قیمت و بازگشایی می‌شود. اما اگر اطلاعات از نوع (الف) باشد، نماد در روز معاملاتی بعد، بدون محدودیت دامنه نوسان کشف قیمت و بازگشایی خواهد شد. در چنین حالتی ممکن است یک سهم نوسانی بالاتر از حد معمول داشته باشد.

4_ مجمع عمومی عادی سالیانه نیز 2 تا 5 روز موجب بسته شدن یک نماد می‌شود. اگر سود نقدی در مجمع تقسیم شده باشد، هنگام بازگشایی قیمت سهم به اندازه سود نقدی کاهش پیدا می‌کند. در این حالت نیز کشف قیمت بدون محدودیت دامنه نوسان خواهد بود. اگر مجمع عمومی عادی سالیانه به منظور تصویب صورت‌های مالی و تقسیم سود نباشد، بازگشایی و کشف قیمت با محدودیت دامنه نوسان خواهد بود.

5_ وقتی شرکتی قصد افزایش سرمایه داشته باشد، یک مجمع عمومی فوق‌العاده تشکیل می‌دهد و این موضوع باز هم نماد را بین 2 تا 5 روز کاری متوقف می‌کند. هنگام بازگشایی قیمت سهم با توجه به میزان افزایش سرمایه کاهش پیدا کرده و بازگشایی و کشف قیمت بدون محدودیت دامنه نوسان انجام خواهد شد.

به جز این موارد، عدم انتشار گزارش‌های مالی و شفاف‌سازی نیز منجر به مسدود و متوقف شدن نمادهای بورسی می‌گردد که مدت زمان بسته‌بودن آنها به نظر ناظر بازار بستگی دارد.

چه زمانی دامنه نوسان برخی از سهام بیش از 5 درصد می‌شود؟

در مورد این سبد خاص ، نماد چکاپا به علت افشای اطلاعات نوع الف متوقف شد و در هنگام بازگشایی، بدون محدوده نوسان کشف قیمت شد. به همین دلیل بازه تغییرات بیشتر از 5 درصد ( وحتی 10 درصد) بود.
اما نماد سفارس به دلیل اطلاعات بااهمیت نوع ب متوقف شد و به همین دلیل با محدودیت دامنه نوسان یکبار کشف قیمت شد ( احتمالا منفی4٫7) و دوباره با از سرگیری معاملاتش، با فشار عرضه مواجه شده و مجددا 5 درصد منفی شد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز،

به گزارش تجارت‌نیوز، نوسان عادی اکثر سهام در بازارهای بورس و فرابورس ( به جز بازار پایه) 5 درصد تعیین شده است اما بنا به دلایل مختلف یک سهم می‌تواند در روز نوسانی بالاتر از این دامنه داشته باشد. به طور کلی معاملات یک سهم به دلایل مختلفی می‌تواند متوقف شود که 5 دلیل اصلی آن به شرح زیر است :

1_ اگر قیمت پایانی یک سهم طی 5 روز معاملاتی متوالی بیش از 20 درصد نوسان داشته باشد، نماد این سهم به مدت 60 دقیقه متوقف می‌شود و سپس معاملات با همان محدوده نوسان قبلی از سرگرفته می‌شود.

2_ اگر قیمت پایانی یک سهم طی 15 روز معاملاتی متوالی بیش از 50 درصد نوسان تغییر مثبت یا منفی داشته باشد، معاملات سهم متوقف شده و شرکت باید کنفرانس اطلاع‌رسانی برگزار کرده و در آن به ابهامات پاسخ دهد و نتایج آنرا حداکثر 2 روز کاری بعد باید در اطلاعیه‌ای در کدال منتشر کند. در هنگام بازگشایی مجدد، سهم در دامنه مجاز ( +5 تا -5) باصطلاح کشف قیمت خواهد شد یعنی قیمت روز سهم در بازه -5 تا 5 درصدی قیمت پایانی آخرین روز معاملاتی، مشخص می‌گردد. پس از مشخص شدن قیمت روز، مجددا معاملات نماد از سر گرفته می‌شود. در چنین حالتی ممکن است یک سهم در یک روز بین -10 تا +10 نوسان داشته باشد.

3_ افشای اطلاعات بااهمیت یکی دیگر از دلایل توقف معاملات یک سهم است. اگر این اطلاعات از نوع (ب) یا کم اهمیت‌تر باشد، سهم در همان روز یا حداکثر روز معاملاتی بعد با محدودیت دامنه نوسان، کشف قیمت و بازگشایی می‌شود. اما اگر اطلاعات از نوع (الف) باشد، نماد در روز معاملاتی بعد، بدون محدودیت دامنه نوسان کشف قیمت و بازگشایی خواهد شد. در چنین حالتی ممکن است یک سهم نوسانی بالاتر از حد معمول داشته باشد.

4_ مجمع عمومی عادی سالیانه نیز 2 تا 5 روز موجب بسته شدن یک نماد می‌شود. اگر سود نقدی در مجمع تقسیم شده باشد، هنگام بازگشایی قیمت سهم به اندازه سود نقدی کاهش پیدا می‌کند. در این حالت نیز کشف قیمت بدون محدودیت دامنه نوسان خواهد بود. اگر مجمع عمومی عادی سالیانه به منظور تصویب صورت‌های مالی و تقسیم سود نباشد، بازگشایی و کشف قیمت با محدودیت دامنه نوسان خواهد بود.

5_ وقتی شرکتی قصد افزایش سرمایه داشته باشد، یک مجمع عمومی فوق‌العاده تشکیل می‌دهد و این موضوع باز هم نماد را بین 2 تا 5 روز کاری متوقف می‌کند. هنگام بازگشایی قیمت سهم با توجه به میزان افزایش سرمایه کاهش پیدا کرده و بازگشایی و کشف قیمت بدون محدودیت دامنه نوسان انجام خواهد شد.

به جز این موارد، عدم انتشار گزارش‌های مالی و شفاف‌سازی نیز منجر به مسدود و متوقف شدن نمادهای بورسی می‌گردد که مدت زمان بسته‌بودن آنها به نظر ناظر بازار بستگی دارد.

تصویری از پرسش یک مخاطب

در مورد این سبد خاص ، نماد چکاپا به علت افشای اطلاعات نوع الف متوقف شد و در هنگام بازگشایی، بدون محدوده نوسان کشف قیمت شد. به همین دلیل بازه تغییرات بیشتر از 5 درصد ( وحتی 10 درصد) بود.
اما نماد سفارس به دلیل اطلاعات بااهمیت نوع ب متوقف شد و به همین دلیل با محدودیت دامنه نوسان یکبار کشف قیمت شد ( احتمالا منفی4٫7) و دوباره با از سرگیری معاملاتش، با فشار عرضه مواجه شده و مجددا 5 درصد منفی شد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.